Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,264 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Υπεράνω όλων η Πατρίς (;)

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 15:20, 11-11-09:

Η άρχουσα τάξη, που βεβαίως δε γνωρίζει πατρίδα, αποφασίζει να κηρύξει πόλεμο χάριν προώθησης των συμφερόντων της. Κατασκευάζει προφάσεις που επικαλούνται το συναίσθημα της κοινής γνώμης και σας επιστρατεύει υποχρεωτικά έχοντας υψηλές βλέψεις για σας: να μοιραστείτε λίγη από την αίγλη των εθνικών ηρώων σφαγιάζοντας τον επίδοξο εχθρό, ανθρώπους δηλαδή σαν εσάς που υπέστησαν προπαγάνδα, επιστρατεύτηκαν και ουδέποτε έλαβαν μέρος σε καμίαν απόφαση.

Με πόση ευκολία θα αφαιρούσατε ανθρώπινη ζωή; Θα σας ταλάνιζαν οι ηθικοί ενδοιασμοί και το πνευματικό σας υπόβαθρο;

///

Patriots always talk of dying for their country but never of killing for their country (Russell)
Οι πατριώτες πάντοτε μιλούν για το πώς πεθαίνουν για την πατρίδα αλλά ποτέ για το πώς σκοτώνουν γι' αυτήν.

There are many causes I am willing to die for. There is not a single one I am willing to kill for. (Gandhi)
Υπάρχουν πολλοί λόγοι για τους οποίους είμαι πρόθυμος να πεθάνω. Δεν υπάρχει ούτε ένας λόγος για τον οποίο είμαι πρόθυμος να σκοτώσω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Heptamer
Ο von Sentonof! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 529 μηνύματα.

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 15:32, 11-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Obscura
Με πόση ευκολία θα αφαιρούσατε ανθρώπινη ζωή; Θα σας ταλάνιζαν οι ηθικοί ενδοιασμοί και το πνευματικό σας υπόβαθρο;
Θα αφαιρουσα ανθρωπινη ζωη διχως δισταγμό ή οποιον αλλο ενδοιασμό εαν απειλουσε αμεσα τη δική μου.

Αν η πατριδα μου με εξαναγκαζε σε πολεμο,σαφως και θα ειχα ηθικους ενδοιασμους και προβληματισμους για το παρασκηνιο / σκεπτικο μιας τετοιας αποφασης εκ μερους της. Ειμαι πρωτιστως σκεπτομενος πολιτης και αυτο σιγουρα θα υπερίσχυε των οποιων εντολών θα ημουν (λογικα) υποχρεωμενος ως πειθηνιος στρατιωτης να ακολουθήσω.

Σημερα ολοι μας ειμαστε υποψιασμενοι / σκεπτομενοι πολιτες,λογω της ευρειας ενημερωσης.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 15:56, 11-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Heptamer
...

Σημερα ολοι μας ειμαστε υποψιασμενοι / σκεπτομενοι πολιτες,λογω της ευρειας ενημερωσης.
Μακάρι να 'ταν έτσι!

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 16:32, 11-11-09:

'Ενα θέμα που πραγματεύεται μια (συγκεκαλυμμένη) ωμή αλήθεια, το διαβάζεις (αρχικά) με καχυποψία, αποφασίζεις πως θα του συμπεριφερθείς, συνυπολογίζοντας την "αίσθηση" που αποπνέει ο θεματοθέτης, αλλά η (παρρησιαστική) προσέγγιση παραμένει εξαιρετικά δύσκολη!

Η άρχουσα τάξη, πράγματι δεν έχει πατρίδα και σύνορα, έχει όμως συνεχή εξέλιξη και διαδοχή ενεργειών που προσφέρουν εσκεμμένη (πνευματική) απουσία από τον "τόπο" που διαπράττεται το ...αδίκημα, πρακτική που προασπίζει την διατήρηση της!!! Απαλλακτικό άλλοθι λέγεται και λειτουργεί αμφίδρομα, για ...συναλλήλους!

Όχι, δεν θα σκότωνα θυσιάζοντας τη ζωή μου, για κανένα λόγο....

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Heptamer
Ο von Sentonof! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 529 μηνύματα.

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 16:49, 11-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Μακάρι να 'ταν έτσι!
Εστω και τυποις / κατ' επιφαση ειμαστε!

Και ειναι αρκετό!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 18:16, 11-11-09:

"Όχι δεν θα το έκανα, δεν θα πολεμούσα επειδή είμαι συνειδητά εναντίον της άρχουσας τάξης η οποία και θεωρώ ότι καταφεύγει σε πολέμους ως αποτέλεσμα της αδυναμίας συμβιβασμού των οικονομικών και πολιτικών παραγόντων, δηλαδή της άρχουσας τάξης της μίας χώρας με την άλλη".

Αυτό μπορούσε να το πει η πλειονότητα των Γερμανών και Γάλλων πολιτών που δεν ανήκαν στις ελίτ των χωρών τους καθώς και το Γερμανικό Σοσιαλιστικό Κόμμα (SPD, αυτό δηλαδή που υπάρχει και σήμερα) το 1910.

Δεν ξέρω τι μεσολάβησε και οι ευρωπαίοι τρελάθηκαν το 1914. Κάτι θα τους έβαζαν στο ουίσκι. Πήγαν και πολέμησαν σε ένα πόλεμο που δεν τους αφορούσε και είχαν εντελώς άδικο, ΟΛΟΙ. Και μάλιστα πήγαιναν και χαρούμενοι νομίζοντας ότι υπερασπίζονταν κάτι. Ναι υπερασπίζονταν, τα συμφέροντα των οικονομικών κύκλων. Ειδικά το SPD δεν έκανε ούτε μια σοβαρή κίνηση αποτροπής του πολέμου (για την ακρίβεια με την στάση του υποστήριξε τον πόλεμο). Και μιλάμε για ένα κόμμα που προγραμματικά επιτίθονταν στον εθνικισμό, ιμπεριαλισμό και είχε σαν στόχο εγκαθίδρυση σοσιαλιστικών ιδέων...

Τι θέλω να πω: Σε στιγμές ειρήνης εγώ ο Έλληνας πολίτης δηλώνω απερίφραστα ότι θα κοίταζα καχύποπτα κάθε είδους πόλεμική σύρραξη και θα ήμουν έτοιμος να φύγω σε άλλη γη σε άλλα μέρη αν η χώρα μου έκανε ένα πόλεμο με επιθετικές τάσεις επηρεασμένος από ένα πνεύμα πασιφισμού ή θα ασκούσα κριτική και θα αρνιόμουν να πολεμήσω. Σε καιρό πολέμου τα ΜΜΕ/το σχολείο/η εκκλησία/οι γονείς μου, θα με έπειθαν για το δίκαιο του πράγματος και θα πήγαινα χαρούμενος να υπερασπιστώ την πατρίδα μου. Θα χαιρόμουν κιόλας μέχρι να μπλεχτώ σε μια μάχη μιας και πριν πας να βγάλεις τα κάστανα από την φωτιά όλα στον πόλεμο φαίνονται ρομαντικά, μετά προσγειώνεσαι. Συνήθως όσοι πάνε να πολεμήσουν έχουν στο μυαλό τους ηρωικές πράξεις αυτοθυσίας με ποιητικές προεκτάσεις στο όνομα της δικαιοσύνης και της προστασίας της εστίας τους. Όπως αναφέρεις και εσύ δεν υπάρχει πουθενά αίμα. Αφαιρούν δηλαδή το άβολο κομμάτι, ότι πρέπει να ξεκοιλιάσεις τον άλλο για να κερδίσεις.

Έχουν γίνει τα τελευταία 109 χρόνια αρκετοί πόλεμοι και συνήθως αυτοί που πήγαιναν να πολεμήσουν δεν ήταν ρομπότ στρατιώτες αλλά άνθρωποι που προέρχονταν από τις κατώτερες τάξεις ενώ οι μορφωμένοι δεν είχαν λιγότερο πάθος. Όλοι οι πόλεμοι ανεξαιρέτως είχαν δικαιολογίες που ο περισσότερος κόσμος τις πίστεψε και τις θεωρούσε ηθικά ορθές. Οπότε η αφαίρεση της ανθρώπινης ζωής ήταν φυσικό επακόλουθο.

Εγώ προσωπικά είμαι της άποψης που εξέφρασα στην αρχή, δεν υπάρχει δίκαιος και ηθκός πόλεμος, εξαιρετικά σπάνια μια χώρα κάνει επίθεση στην άλλη χωρίς να προκαλείται, και ακόμη σπανιότερα χωρίς να υπάρχει ο οικονομικός παράγοντας στην μέση. Επίσης, δεν έχω καμία όρεξη να υποστώ κακουχίες για να καθαρίσω ανθρώπους. Θεωρώ όμως ότι ίσως αλλάξει η άποψη μου και να γουστάρω να ξεκοιλιάσω Τουρκάκια όταν μου ζητηθεί σαν νομιμόφρων και εθνικόφρων Έλληνας πολίτης (βεβαίως, βεβαίως)...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 20:16, 11-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
...

Εγώ προσωπικά ... γουστάρω να ξεκοιλιάσω Τουρκάκια όταν μου ζητηθεί σαν νομιμόφρων και εθνικόφρων Έλληνας πολίτης (βεβαίως, βεβαίως)...
Πλάκα με κάνεις σίγουρα με την ...φαντασία σου, Φαντασμένε!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Τιμώμενο Μέλος

H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 20:25, 11-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Πλάκα με κάνεις σίγουρα με την ...φαντασία σου, Φαντασμένε!
Γιατί όχι; Ξέρεις πόσα μετάλλια τιμής και τι δόξα λαμβάνουν οι χασάπηδες; Κάτι τέτοιες ευκαιρίες περιμένω αλλά δεν έρχονται δυστυχώς

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Achilles (King of Myrmidons)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Achilles
Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 846 μηνύματα.

O Achilles two riders were approaching έγραψε στις 20:49, 11-11-09:

να μοιραστείτε λίγη από την αίγλη των εθνικών ηρώων σφαγιάζοντας τον επίδοξο εχθρό, ανθρώπους δηλαδή σαν εσάς που υπέστησαν προπαγάνδα, επιστρατεύτηκαν και ουδέποτε έλαβαν μέρος σε καμίαν απόφαση.

Ναι, αλλά και τι να κάνω;

Να τους αφήσω να με κατακτήσουν
και μετά να προσπαθώ να τους εξηγήσω
πως κάνουν λάθος,
βρίσκονται στον λάθος δρόμο
γυρίστε πίσω, αφήστε μας ήσυχους!

- αν δεν με πειράξουν, δεν πειράζω

Αν έχω την πίστη πως αυτό που κάνω
είναι το σωστό, όχι,
δεν θα έχω κανένα ενδοιασμό.

- λέω εγώ τώρα, στα λόγια,
στην πράξη.....

Παράθεση

Mittenwald

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mittenwald
Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 52 ετών , επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 807 μηνύματα.

O Mittenwald Merlinus Sum Qui Me Tangit Turbat Mundum έγραψε στις 00:37, 12-11-09:

Αν καταλαβαίνω καλά από αυτά που διαβάζω,
λέτε ότι τα έθνη δημιουργήθηκαν από τους Επικυρίαρχους για να εξυπηρετήσουν τους (όποιους) σκοπούς τους.
Καλά κατάλαβα;

Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 05:24, 12-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Mittenwald
Αν καταλαβαίνω καλά από αυτά που διαβάζω,
λέτε ότι τα έθνη δημιουργήθηκαν από τους Επικυρίαρχους για να εξυπηρετήσουν τους (όποιους) σκοπούς τους.
Καλά κατάλαβα;
Προσωπικά, στην παρούσα φάση τουλάχιστον, δυσκολεύομαι να δω προπαρασκευασμένο σχέδιο που να διακατέχεται από μία μακροπρόθεσμη σκοπιμότητα. Οπωσδήποτε όμως από ένα σημείο και μετά ο εθνοκεντρισμός φάνηκε εξαιρετικά λειτουργικός και ενισχύθηκε με πάθος ενώ παράλληλα αποθαρρύνθηκε κάθε είδους βιώσιμη διαπολιτισμικότητα/πολυπολιτισμικότητα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 09:16, 12-11-09:

Η άρχουσα τάξη, που βεβαίως δε γνωρίζει πατρίδα, αποφασίζει να κηρύξει πόλεμο χάριν προώθησης των συμφερόντων της. ...
Αντίθετα θα έλεγα, πως ακριβώς η "άρχουσα τάξη" σε ένα κράτος-έθνος έχει λόγους να "γνωρίζει πατρίδα", χάριν προώθησης των συμφερόντων της. Όταν βέβαια αυτή έχει εθνικές ρίζες και καταγωγή( όπως λέμε "εθνική αστική τάξη") και δεν είναι απλά ένα τσούρμο μεταπραττών που αναδείχθηκε χάριν προτιμήσεων και επιλογών κάποιου/ων "ξένου/ων πάτρονα/ων"(όπως πχ για την Ελλάδα οι Άγγλοι/Αμερικανοί).

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 11:24, 12-11-09:

Αν καταλαβαίνω καλά από αυτά που διαβάζω, λέτε....
Λείπει ο μάρτης από τη σαρακοστή;
Mίτεν, δεν γνωρίζω πως ακριβώς λειτούργησε το αντιληπτικό σου σύστημα στην προκειμένη περίπτωση, αλλά που το είδες βρε... αθεόφοβε γραμμένο ότι η δημιουργία ενός έθνους εξαρτάται από την άρνηση αφαίρεσης ζωής, για το "χατήρι" της άρχουσας τάξης;
Ο κοινός πολιτισμός και παραδόσεις αγαπητέ δεν δημιουργούνται από σκυλολόϊα, και το πάτριο έδαφος δεν αποκτά αξία ανάλογη της μανίας των ιθαγενών του να....σκοτώσουν!

Επίσης, να το γράψω απλά μήπως και καταλάβεις, πριν φτάσουμε (πάλι) να συζητάμε για...παρελάσεις, τα ΠΑΡΑΣΙΤΑ δεν δημιουργούν αλλά εκμεταλλεύονται, χρησιμοποιώντας κάποιους ή κάτι....
Και ...υπεραπλουστευμένα θα πρόσθετα ότι τα έθνη δεν είναι αιτία πολέμων αυτά καθεαυτά, προσπάθησε να το....καταλάβεις !!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 12-11-09 στις 12:01. Αιτία: διόρθωση εποχικών σχεσιασμών....
Παράθεση

Mittenwald

Διάσημο Μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 52 ετών , επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 807 μηνύματα.

O Mittenwald Merlinus Sum Qui Me Tangit Turbat Mundum έγραψε στις 13:05, 12-11-09:

Ω,
ευχαριστώ αγαπητέ δια την προσπάθειά σας να ανοίξετε τα μάτια και τα αυτιά μου, όπως και το να προσπαθήσετε να διευρύνετε τους αντιληπτικούς μου ορίζοντες.
Το κακό είναι ότι αυτή η απάντηση
Προσωπικά, στην παρούσα φάση τουλάχιστον, δυσκολεύομαι να δω
προπαρασκευασμένο σχέδιο που να διακατέχεται από μία μακροπρόθεσμη σκοπιμότητα. Οπωσδήποτε όμως από ένα σημείο και μετά ο εθνοκεντρισμός φάνηκε εξαιρετικά λειτουργικός και ενισχύθηκε με πάθος ενώ παράλληλα αποθαρρύνθηκε κάθε είδους βιώσιμη διαπολιτισμικότητα/πολυπολιτισμικότητα.
επεξηγεί πλήρως αυτό που ρωτούσα.
Μάλλον μόνον εσείς δεν το καταλάβατε.

Μετά τα προσωπικά με τους αγαπητούς του φόρουμ, ας ασχοληθούμε λιγάκι και με το θέμα μας:
(Προς Obscura δηλαδή)
Αυτή τη στιγμή, τι εξυπηρετεί τα συμφέροντα των Επικυρίαρχων;
Η πολυπολιτισμικότητα ή τα εθνικά κράτη;

Παράθεση

Τιμώμενο Μέλος

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 15:40, 12-11-09:

Αγαπητέ φίλε πιάσατε ένα θέμα (η συγκρότηση του έθνους-κράτους και το μέλλον του) που είναι ένα θέμα μόνο του. Μπορείτε να φτιάξετε ένα θέμα που ρωτάτε για αυτό, για να σας παραθέσω και εγώ τις απόψεις μου, δεν κρατιέμαι να διαβάσω τις απόψεις σας στο θέμα.

Απλώς να σας πω ότι ακόμη χύνεται πολύ μελάνι για το πια θα είναι η συνέχεια του έθνους-κράτους.

Υ.Γ. Επικυρίαρχος. Υπήρχε μια παλαιολιθική παιδική σειρά όπου ο κακός ήταν ο Επικυρίαρχος. Συνήθως ονομάζουμε ελίτ τους έχοντες εξουσία.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 22:34, 12-11-09:

Εγώ προσωπικά είμαι της άποψης που εξέφρασα στην αρχή, δεν υπάρχει δίκαιος και ηθκός πόλεμος, εξαιρετικά σπάνια μια χώρα κάνει επίθεση στην άλλη χωρίς να προκαλείται, και ακόμη σπανιότερα χωρίς να υπάρχει ο οικονομικός παράγοντας στην μέση.
Θα συμφωνήσω πως δεν υπάρχει δίκαιος και ηθικός πόλεμος. Αυτό όμως ισχύει για εκείνον που τον ξεκινά. Για εκείνον που αμύνεται, η αντίσταση είναι κάτι το αυτονόητο. Αυτός που δεν αμύνεται σθεναρά όταν του επιτίθενται, είτε είναι εθελόδουλος, είτε προσδοκά οφέλη από την ανατροπή της υπάρχουσας κατάστασης στη χώρα του (κάτι σαν τον Αρτέμη Μάτσα στις δόξες του δηλαδή).

Στην αμέσως επόμενη φράση όμως, αντιφάσκεις ως προς την προηγούμενη και δίνεις ηθική δικαιολόγηση στον επιτιθέμενο: Προκλήθηκε!! Αυτή όμως είναι η μόνιμη δικαιολογία την οποία προωθεί η προπαγάνδα όλων των ιμπεριαλιστών, πριν από κάθε επιθετικό τους πόλεμο.

Επίσης, το ότι υπάρχει αυτονοήτως ο οικονομικός παράγοντας, από ποια άποψη θέτει τον αμυνόμενο σε ίση μοίρα με τον επιτιθέμενο; Είναι άδικο το να υπερασπιστείς τα κεκτημένα σου;

Επίσης, δεν έχω καμία όρεξη να υποστώ κακουχίες για να καθαρίσω ανθρώπους. Θεωρώ όμως ότι ίσως αλλάξει η άποψη μου και να γουστάρω να ξεκοιλιάσω Τουρκάκια όταν μου ζητηθεί σαν νομιμόφρων και εθνικόφρων Έλληνας πολίτης (βεβαίως, βεβαίως)...
Με λίγα λόγια, δεν θα σε πείραζε να καθαρίζεις ανθρώπους, αρκεί αυτό να μη συνεπάγετο το να υποστείς κακουχίες; Εσύ έπρεπε να κρατάς τα κλειδιά των πυρηνικών όπλων και να πατάς το κόκκινο κουμπάκι κατά το δοκούν. Πρόκειται για μεγάλη ευκαιρία. Χιλιάδες νεκροί, χωρίς να κουνηθείς απ' την καρέκλα σου...

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_
Το θέμα "μας" σίγουρα δεν είναι εκεί που προσπαθείς να το πας εσύ, με τις (μεθοδικά μελετημένες) ερωτήσεις σου...
Από κει και πέρα, περί ορέξεως πιτάκια με κολοκύθι, ένθεν και ....έθνεν!
Συγνώμη που παρεμβαίνω, αλλά θα σκάσω εάν δεν το πω.

Τα μόνα ποστ που δεν κατάλαβα να έχουν ουδεμία σχέση με το θέμα μας, είναι τα δικά σου μέχρι στιγμής! Καλό θα ήταν να προσπαθείς ν' απαντάς στο θέμα κι όχι να συμμετέχεις απλά για να λύσεις τις διαφορές σου με συγκεκριμένους συνομιλητές. Εδώ κρίνουμε ιδέες, όχι ανθρώπους αγαπητέ Δαίμονα.

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 00:03, 13-11-09:

There are many causes I am willing to die for. There is not a single one I am willing to kill for. (Gandhi)
Υπάρχουν πολλοί λόγοι για τους οποίους είμαι πρόθυμος να πεθάνω. Δεν υπάρχει ούτε ένας λόγος για τον οποίο είμαι πρόθυμος να σκοτώσω.
Μόνο άν φέρεις τον εαυτό σου στα στενά του Ρούπελ, ή κάπου ποιό μακρυά στις Θερμοπύλες άς πούμε σάν Λεωνίδας και ρωτήσεις τον εαυτό σου θα πάρεις την απάντηση.
Με εκτίμηση για τις απόψεις σου
Μάξιμος.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Obscura : 13-11-09 στις 00:14. Αιτία: quote tag
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 00:17, 13-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Συγνώμη που παρεμβαίνω, αλλά θα σκάσω εάν δεν το πω.
Τα μόνα ποστ που δεν κατάλαβα να έχουν ουδεμία σχέση με το θέμα μας, είναι τα δικά σου μέχρι στιγμής! Καλό θα ήταν να προσπαθείς ν' απαντάς στο θέμα κι όχι να συμμετέχεις απλά για να λύσεις τις διαφορές σου με συγκεκριμένους συνομιλητές. Εδώ κρίνουμε ιδέες, όχι ανθρώπους αγαπητέ Δαίμονα.
Να με συγχωρείς κι εμένα αγαπητέ chaos, δεν πρόκειται να σκάσω αλλά μάλλον πρέπει να ξαναδιαβάσεις την αρχική μου τοποθέτηση, πριν ο....συγκεκριμένος συνομιλητής, θέσει την παντελώς offtopic ερώτηση του, την οποία παραδόξως, (κατ εμέ) θεωρείς μέσα στο θέμα! Πιθανόν να ανοίγει ...νέους ορίζοντες συζήτησης και αυτό να σε χαροποιεί, αλλά μόνο μέσα στο (συγκεκριμένο) θέμα δεν είναι, στο οποίο παρεμπιπτόντως δεν έχει απαντήσει ακόμη, αν πρόσεξες! Παρ' όλα αυτά, σ ευχαριστώ για τις υποδείξεις, θα τις έχω υπ όψιν μου!
Και αν δεν σου κάνει κόπο, πες μου ποιό ακριβώς είναι το θέμα, η θυσία της ανθρώπινης ζωής στο βωμό των συμφερόντων ή τα...έθνη και από ποιούς...δημιουργήθηκαν!
Και να κλείσω επισημαίνοντας, ως προς το τι κρίνουμε, ότι μερικοί άνθρωποι είναι από μόνοι τους...ιδέες, οπότε....

Παράθεση

Mittenwald

Διάσημο Μέλος

O Mittenwald Merlinus Sum Qui Me Tangit Turbat Mundum έγραψε στις 01:18, 13-11-09:

Όλα τα έθνη απέκτησαν υπόσταση (= κράτος) μέσω πολέμων. Όλα.
Ελπίζω αυτό να δίνει απάντηση σε αυτά που θέλετε να ακούσετε και να δίνει τέλος στις ονειρώξεις σας.

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 01:44, 13-11-09:

Μη χάνεις την ψυχραιμία σου αγαπητέ, πάρε βαθιά ανάσα και απάντησε σε μερικές ερωτήσεις κι εσύ (αν φυσικά μπορείς και θέλεις)
Τι θεωρείς έθνος και τι κράτος, τι υπόσταση και τι....πόλεμο! Σαν καθηγητής που δηλώνεις, δεν θα έχεις καμμιά δυσκολία να απαντήσεις, πιθανόν να τα διδάσκεις και στους (άτυχους) μαθητές σου....
Έτσι, θα δώσεις την δυνατότητα στους υπόλοιπους να τοποθετηθούν επί της "ουσίας" του (οργισμένου) σχόλιου σου, που ούτε λίγο ούτε πολύ "λέει" ότι ο κόμπος έφτασε στο χτένι (αδειάζοντας τον αγαπητό chaos ) απηλλαγμένοι ονειρώξεων, δίχως να κατηγορηθούν για αθέμιτη κριτική, διότι ο έσχατος της αδικίας όρος εστί το δοκείν δίκαιον είναι, μη....όντα!

Ευχαριστώ....

Παράθεση

Τιμώμενο Μέλος

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 03:30, 13-11-09:

Θα συμφωνήσω πως δεν υπάρχει δίκαιος και ηθικός πόλεμος. Αυτό όμως ισχύει για εκείνον που τον ξεκινά. Για εκείνον που αμύνεται, η αντίσταση είναι κάτι το αυτονόητο. Αυτός που δεν αμύνεται σθεναρά όταν του επιτίθενται, είτε είναι εθελόδουλος, είτε προσδοκά οφέλη από την ανατροπή της υπάρχουσας κατάστασης στη χώρα του (κάτι σαν τον Αρτέμη Μάτσα στις δόξες του δηλαδή).

Στην αμέσως επόμενη φράση όμως, αντιφάσκεις ως προς την προηγούμενη και δίνεις ηθική δικαιολόγηση στον επιτιθέμενο: Προκλήθηκε!! Αυτή όμως είναι η μόνιμη δικαιολογία την οποία προωθεί η προπαγάνδα όλων των ιμπεριαλιστών, πριν από κάθε επιθετικό τους πόλεμο.

Επίσης, το ότι υπάρχει αυτονοήτως ο οικονομικός παράγοντας, από ποια άποψη θέτει τον αμυνόμενο σε ίση μοίρα με τον επιτιθέμενο; Είναι άδικο το να υπερασπιστείς τα κεκτημένα σου;
Είναι απίθανο να βρεις ηθικότητα στον πόλεμο και αρκετά δύσκολο να θεωρήσεις τον αμυνόμενο φύσει ηθικά ανώτερο. Η θέση μου είναι ξεκάθαρη, ένας πόλεμος θέλει δύο για να ξεκινήσει (όπως και μια αγάπη θέλει δύο για να αρχίσει ). Δεν βλέπω που θεωρείς ότι δικαιολογώ ηθικά μια πολεμική ενέργεια ίσως να μπερδεύτηκες με τα κόμματα ή τις τελείες το νόημα του αποσπάσματος είναι εντελώς διαφορετικό. Για την ακρίβεια νομίζω ότι υπονόησα ακριβώς το αντίθετο...

Με λίγα λόγια, δεν θα σε πείραζε να καθαρίζεις ανθρώπους, αρκεί αυτό να μη συνεπάγετο το να υποστείς κακουχίες; Εσύ έπρεπε να κρατάς τα κλειδιά των πυρηνικών όπλων και να πατάς το κόκκινο κουμπάκι κατά το δοκούν. Πρόκειται για μεγάλη ευκαιρία. Χιλιάδες νεκροί, χωρίς να κουνηθείς απ' την καρέκλα σου...
Το ξέρω είναι ένα επάγγελμα στο οποίο θα διασκέδαζα. Βαρέθηκα να είμαι σιριαλ κίλλερ, το αίμα με απωθεί πια. Προτιμώ δουλειά γραφείου. Θα πατάω ένα κουμπάκι και μπουμ, με έφτιαξες

Παράθεση

Mittenwald

Διάσημο Μέλος

O Mittenwald Merlinus Sum Qui Me Tangit Turbat Mundum έγραψε στις 20:53, 13-11-09:

Μη χάνεις την ψυχραιμία σου αγαπητέ, πάρε βαθιά ανάσα και απάντησε σε μερικές ερωτήσεις κι εσύ (αν φυσικά μπορείς και θέλεις)
Τι θεωρείς έθνος και τι κράτος, τι υπόσταση και τι....πόλεμο! Σαν καθηγητής που δηλώνεις, δεν θα έχεις καμμιά δυσκολία να απαντήσεις, πιθανόν να τα διδάσκεις και στους (άτυχους) μαθητές σου....
Έτσι, θα δώσεις την δυνατότητα στους υπόλοιπους να τοποθετηθούν επί της "ουσίας" του (οργισμένου) σχόλιου σου, που ούτε λίγο ούτε πολύ "λέει" ότι ο κόμπος έφτασε στο χτένι (αδειάζοντας τον αγαπητό chaos ) απηλλαγμένοι ονειρώξεων, δίχως να κατηγορηθούν για αθέμιτη κριτική, διότι ο έσχατος της αδικίας όρος εστί το δοκείν δίκαιον είναι, μη....όντα!

Ευχαριστώ....
Όλα τα έθνη απέκτησαν υπόσταση, αγαπητέ, μέσω πολέμων.
Ως "υπόσταση" εννοώ την έννοια του κράτους.
Δηλαδή, όλα τα έθνη, δημιούργησαν την "στέγη" τους (με πολλές έννοιες) μέσω πολέμων και των ζυμώσεων που αυτοί έφεραν.

Συμφωνείτε, αγαπητέ, ότι αυτά που έλεγα είχαν ΑΜΕΣΗ σχέση με το θέμα;
Ή εξακολουθείτε να πιστεύετε ότι είναι οφφτοπικιασμένα;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 13-11-09 στις 22:15. Αιτία: Προσαρμογή στους όρους
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 12:41, 14-11-09:

Αυτό που απέκτησαν τα έθνη μέσω των πολέμων είναι οπισθοδρόμηση! Η υπόσταση ενός κοινού πολιτισμού, υφίσταται σε πνευματικό - ηθικό επίπεδο, δηλαδή στην τήρηση των παραδόσεων, και επιβίωση των εθίμων τους!

Κι επειδή....εννοείς, σημαίνει πως έτσι είναι;

Δηλαδή, όλα τα έθνη, δημιούργησαν την "στέγη" τους (με πολλές έννοιες) μέσω πολέμων και των ζυμώσεων που αυτοί έφεραν.
Και φτάσαμε στο "δια ταύτα" !!!! Άκουσε Μίττεν... Η ιστορία διδάσκει, έτσι δεν είναι; Kάπου έγραψα (στο θέμα "συνθήματα") ότι ελπίδα όλων(?) είναι, οι γεωπολιτικές ανακατατάξεις να εξυπηρετούν τα συμφέροντα των κυβερνωμένων και όχι των κυβερνώντων, και οι πολιτικές και κοινωνικές διαφορές να πάρουν επιτέλους τις σωστές διαστάσεις τους, στη ζωή των ομάδων των ανθρώπων που συμβιώνουν!!
Αυτό, ΔΕΝ θα το πετύχει το ανθρώπινο γένος με πολέμους ποτέ, χώνεψε το! Και το ότι η ιστορία είναι αιματοβαμμένη, δεν σημαίνει ότι είσαι υποχρεωμένος εσύ (και όποιος) να γίνει βρικόλακας!
Παρελάσεις και άλλα σκουπίδια, συντηρούν και διαιωνίζουν αυτή την κατάσταση!
Οι άνθρωποι είμαστε πλέον ΩΡΙΜΟΙ για μια βαθιά ρήξη με τα καθιερωμένα, ο συντονισμός λείπει...

'Αμεση σχέση έχουν, αλλά όχι με το.....θέμα!

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 18:14, 14-11-09:

Είναι απίθανο να βρεις ηθικότητα στον πόλεμο και αρκετά δύσκολο να θεωρήσεις τον αμυνόμενο φύσει ηθικά ανώτερο. Η θέση μου είναι ξεκάθαρη, ένας πόλεμος θέλει δύο για να ξεκινήσει (όπως και μια αγάπη θέλει δύο για να αρχίσει ). Δεν βλέπω που θεωρείς ότι δικαιολογώ ηθικά μια πολεμική ενέργεια ίσως να μπερδεύτηκες με τα κόμματα ή τις τελείες το νόημα του αποσπάσματος είναι εντελώς διαφορετικό. Για την ακρίβεια νομίζω ότι υπονόησα ακριβώς το αντίθετο...
Δηλαδή βάζεις τον φονιά και το θύμα στο ίδιο καζάνι να βράσουν; Τη βίασαν αλλά κι εκείνη τα ήθελε; Αυτό στην πράξη σημαίνει πως παίρνεις το μέρος του επιτιθέμενου.

Πες μου κάτι, πιστεύεις ότι στον Ελληνοϊταλικό πόλεμο, η Ελλάδα είχε προκαλέσει την Ιταλία; Στην απόβαση στον Κόλπο των Χοίρων, η Κούβα είχε προκαλέσει τις ΗΠΑ, λόγω του ότι τόλμησε να έχει καθεστώς μη αρεστό από εκείνην; Θεωρείς ότι οι προκλήσεις που ισχυρίστηκε η ναζιστική προπαγάνδα για να δικαιολογήσει την επίθεσή της στην Πολωνία ήταν βάσιμες και ότι γι' αυτές έγινε στ' αλήθεια ο Β' Π.Π.; Θεωρείς ότι οι προκλήσεις ενάντια στα ανθρώπινα διακαιώματα και η δήθεν υπόθαλψη τρομοκρατών, τις οποίες προφασίστηκαν οι ΗΠΑ, ήταν οι πραγματικοί λόγοι της επίθεσης στο Αφγανιστάν; Τα περί όπλων μαζικής καταστροφής, που χρησιμοποιήθηκαν ως δικαιολογίες για την επίθεση στο Ιράκ, δεν αποδείχτηκαν περίτρανα ως ψευδή;

Περίεργη άποψη έχεις περί ηθικής...

Το ξέρω είναι ένα επάγγελμα στο οποίο θα διασκέδαζα. Βαρέθηκα να είμαι σιριαλ κίλλερ, το αίμα με απωθεί πια. Προτιμώ δουλειά γραφείου. Θα πατάω ένα κουμπάκι και μπουμ, με έφτιαξες
Ευτυχώς έχεις χιούμορ κι αυτό μας σώζει όλους...

Παράθεση

Τιμώμενο Μέλος

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 19:11, 14-11-09:

Δηλαδή βάζεις τον φονιά και το θύμα στο ίδιο καζάνι να βράσουν; Τη βίασαν αλλά κι εκείνη τα ήθελε; Αυτό στην πράξη σημαίνει πως παίρνεις το μέρος του επιτιθέμενου.

Πες μου κάτι, πιστεύεις ότι στον Ελληνοϊταλικό πόλεμο, η Ελλάδα είχε προκαλέσει την Ιταλία; Στην απόβαση στον Κόλπο των Χοίρων, η Κούβα είχε προκαλέσει τις ΗΠΑ, λόγω του ότι τόλμησε να έχει καθεστώς μη αρεστό από εκείνην; Θεωρείς ότι οι προκλήσεις που ισχυρίστηκε η ναζιστική προπαγάνδα για να δικαιολογήσει την επίθεσή της στην Πολωνία ήταν βάσιμες και ότι γι' αυτές έγινε στ' αλήθεια ο Β' Π.Π.; Θεωρείς ότι οι προκλήσεις ενάντια στα ανθρώπινα διακαιώματα και η δήθεν υπόθαλψη τρομοκρατών, τις οποίες προφασίστηκαν οι ΗΠΑ, ήταν οι πραγματικοί λόγοι της επίθεσης στο Αφγανιστάν; Τα περί όπλων μαζικής καταστροφής, που χρησιμοποιήθηκαν ως δικαιολογίες για την επίθεση στο Ιράκ, δεν αποδείχτηκαν περίτρανα ως ψευδή;
Κάνεις το εξής λάθος: δίνεις μια ανθρώπινη μορφή σε μια διακρατική διαμάχη. Τα κράτη αποτελούνται από ανθρώπους δεν είναι άνθρωποι. Ο επιτιθέμενος δεν είναι ένας αλλά πολλοί με διαφορετικά συμφέροντα και μερικές φορές διαφορετικές αφορμές και αιτίες.

Θα το πω χιλιοστή φορά (εξάλλου μου αρέσει σαν ατάκα ). Η ιστορία επαληθεύει τα πάντα. Μου έθεσες μια σειρά από παραδείγματα μπορώ να σου βρω πολλαλάσια που υποδηλώνει αυτό που λέω εγώ. Δεν έχει όμως τεράστια σημασία εκτός και αν σου αποδείξω ότι είναι κανόνας αυτό που λέω εγώ και εξαίρεση αυτό που λες εσύ.

Τώρα για να μην αφήσω ένα θέμα που είναι παρανόηση αρκετών, ως προς το Αφγανιστάν και το Ίρακ στο μεν πρώτο υπήρχαν Ταλιμπάν και ο Μπιν Λάντεν (αν δεν θυμάσαι, οι Ταλιμπάν ήταν ότι χειρότερο υπήρξε τα τελευταία 15 χρόνια σαν διακυβέρνηση) και στο Ιράκ ο χασάπης Σαντάμ, το πετρέλαιο η προσπάθεια απόκτησης πυρηνικών κτλ. Κανένας από τους τρεις εμπλεκόμενους (ΗΠΑ Ιρακ Αφγανιστάν) δεν ήταν άγιος και αυτό γιατί όπως είπα και πριν, είναι κράτη τα οποία αποτελούνται από καλούς και καθάρματα. Και στις τρεις τελευταίες χώρες την εξουσία την είχαν καθάρματα.

Παράθεση

Mittenwald

Διάσημο Μέλος

O Mittenwald Merlinus Sum Qui Me Tangit Turbat Mundum έγραψε στις 22:17, 14-11-09:

Αυτό που απέκτησαν τα έθνη μέσω των πολέμων είναι οπισθοδρόμηση! Η υπόσταση ενός κοινού πολιτισμού, υφίσταται σε πνευματικό - ηθικό επίπεδο, δηλαδή στην τήρηση των παραδόσεων, και επιβίωση των εθίμων τους!

Κι επειδή....εννοείς, σημαίνει πως έτσι είναι;

Και φτάσαμε στο "δια ταύτα" !!!! Άκουσε Μίττεν... Η ιστορία διδάσκει, έτσι δεν είναι; Kάπου έγραψα (στο θέμα "συνθήματα") ότι ελπίδα όλων(?) είναι, οι γεωπολιτικές ανακατατάξεις να εξυπηρετούν τα συμφέροντα των κυβερνωμένων και όχι των κυβερνώντων, και οι πολιτικές και κοινωνικές διαφορές να πάρουν επιτέλους τις σωστές διαστάσεις τους, στη ζωή των ομάδων των ανθρώπων που συμβιώνουν!!
Αυτό, ΔΕΝ θα το πετύχει το ανθρώπινο γένος με πολέμους ποτέ, χώνεψε το! Και το ότι η ιστορία είναι αιματοβαμμένη, δεν σημαίνει ότι είσαι υποχρεωμένος εσύ (και όποιος) να γίνει βρικόλακας!
Παρελάσεις και άλλα σκουπίδια, συντηρούν και διαιωνίζουν αυτή την κατάσταση!
Οι άνθρωποι είμαστε πλέον ΩΡΙΜΟΙ για μια βαθιά ρήξη με τα καθιερωμένα, ο συντονισμός λείπει...

'Αμεση σχέση έχουν, αλλά όχι με το.....θέμα!
Mην μου ξαναμιλήσετε περί νοημοσύνης.

Όλα αυτά τα έγραψα με αρνητική διάθεση περί πολέμου και εθνών.

Ψάξτε αλλού να βρείτε τα φαντάσματα που ψάχνετε.
We're all stocked up in here.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 22:46, 14-11-09:

Θα το πω χιλιοστή φορά (εξάλλου μου αρέσει σαν ατάκα ). Η ιστορία επαληθεύει τα πάντα. Μου έθεσες μια σειρά από παραδείγματα μπορώ να σου βρω πολλαλάσια που υποδηλώνει αυτό που λέω εγώ. Δεν έχει όμως τεράστια σημασία εκτός και αν σου αποδείξω ότι είναι κανόνας αυτό που λέω εγώ και εξαίρεση αυτό που λες εσύ.
Εσύ είπες: "Ένας πόλεμος θέλει δύο για να ξεκινήσει", θέτοντάς το ως γενικό κανόνα. Εγώ σου ανέφερα αρκετές περιπτώσεις που καταρρίπτουν τον ισχυρισμό σου. Δεν χρειάζεται ΚΑΘΕ πόλεμος δύο για να ξεκινήσει. Κάποιοι χρειάζονται δύο, για άλλους πολλούς αρκεί ένας. Ένας, με επεκτατικές βλέψεις. Συνεπώς εσύ κάνεις λάθος στους ορισμούς σου. Εάν λάβουμε δε υπόψιν ότι με την καταρριφθείσα γενίκευσή σου προσπαθούσες να μου απαντήσεις στον ισχυρισμό μου ότι "Ο αμυντικός πόλεμος είναι ηθικά παραδεκτός", τότε το αποτέλεσμα είναι ότι δεν κατάφερες ν' απαντήσεις ικανοποιητικά σε αυτό.

Τώρα για να μην αφήσω ένα θέμα που είναι παρανόηση αρκετών, ως προς το Αφγανιστάν και το Ίρακ στο μεν πρώτο υπήρχαν Ταλιμπάν και ο Μπιν Λάντεν (αν δεν θυμάσαι, οι Ταλιμπάν ήταν ότι χειρότερο υπήρξε τα τελευταία 15 χρόνια σαν διακυβέρνηση) και στο Ιράκ ο χασάπης Σαντάμ, το πετρέλαιο η προσπάθεια απόκτησης πυρηνικών κτλ. Κανένας από τους τρεις εμπλεκόμενους (ΗΠΑ Ιρακ Αφγανιστάν) δεν ήταν άγιος και αυτό γιατί όπως είπα και πριν, είναι κράτη τα οποία αποτελούνται από καλούς και καθάρματα. Και στις τρεις τελευταίες χώρες την εξουσία την είχαν καθάρματα.
Ο Μπιν Λάντεν ήταν πράκτορας της CIA και ξέρεις κάτι; Δεν υπάρχει "πρώην" πράκτορας της CIA εν ζωή. Το καθεστώς των Ταλιμπάν υποστηρίχτηκε από τις ΗΠΑ, κατά την εισβολή της Σοβιετικής Ένωσης στο Αφγανιστάν. Ξαφνικά τους έπιασε λες ο πόνος για τους καημένους τους Αφγανούς που καταπιέζονταν;

Ο Σαντάμ υποστηρίχτηκε από τις ΗΠΑ και εξοπλίστηκε από σύσσωμη τη Δύση, όταν πολεμούσε επί χρόνια με το Ιράν. Οι ίδιες οι ΗΠΑ τον άφησαν στην εξουσία κατά τον πρώτο πόλεμο του Περσικού Κόλπου. Δεν ήταν κάθαρμα τότε; Ή μήπως το καθεστώς του στηριζόταν απ' τη Δύση για όσο χρόνο τη βόλευε; Ή μήπως ο Σαντάμ προκαλούσε τον Μπους επειδή προσπαθούσε να παραστήσει ότι είναι μεγαλύτερο κάθαρμα από αυτόν;

Το να πιστεύει κανείς τις προπαγανδιστικές δικαιολογήσεις των εισβολών με ξεκάθαρα γεωπολιτικά κίνητρα, δείχνει είτε αφέλεια, είτε πρόθεση αναπαραγωγής της ιμπεριαλιστικής προπαγάνδας. Κανείς σκεπτόμενος άνθρωπος δεν πείστηκε από τούτα τα επιχειρήματα.

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 00:55, 15-11-09:

Mην μου ξαναμιλήσετε περί νοημοσύνης.
Δεν αναφέρθηκα στην ικανότητα νόησης αλλά σ εκείνη της αντίληψης! Υπάρχει ...χαώδης διαφορά!
Όλα αυτά τα έγραψα με αρνητική διάθεση περί πολέμου και εθνών.
Η (όποια) διάθεση, ως κατάσταση του γράφοντος σημαινόμενη από το...ρήμα, όπως καταθέτει τις απόψεις του, πιθανόν να είναι τέτοια που αν την εκδηλώσει, να θεωρηθεί ακόμη και ανήθικος, ως εκ τούτου καλόν είναι κάποιος να την κρατάει για τον εαυτό του και να περιορίζεται σε εκφράσεις απηλλαγμένες... "διαθέσεων", ειδικά όταν συζητάει παρόμοια θέματα!
Το να λες "όχι" κουνώντας καταφατικά το κεφάλι, μοιάζει με κωμειδύλλιο στο οποίο εκφράζεσαι με γκριμάτσες, μορφασμούς και άλλα φρυκτωριακά! Δεν παίζουμε μιμόδραμα όταν μιλάμε για σοβαρά θέματα..!
Αυτά, σαν γενικές παρατηρήσεις....

Σχετικά με το αληθές του λόγου σου, ας κρίνουν οι υπόλοιποι....

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 09:34, 17-11-09:

Δε σκοπεύω να μιλήσω έχοντας κατά νου συγκεκριμένα ιστορικά γεγονότα, χρειάζομαι τα περίγραμματα όμως. Έστω ότι βρίσκεσαι σε αυτοάμυνα. Μικροσκοπικά θα σκοτώσεις για να υπερασπιστείς τη ζωή σου και την εστία σου και χάριν μιας αίσθησης δικαίου. Σε ένα δεύτερο επίπεδο και εσύ και ο στρατιώτης που σου επιτίθεται -και που και αυτός αναλόγα με την προπαγάνδα την οποία δέχτηκε μπορεί να πολεμάει χάριν μιας αίσθησης δικαίου- δεν είστε παρά δύο πιόνια σε ένα παιχνίδι συμφερόντων των από πάνω. Σε ένα τρίτο -κοσμικό πλέον- επίπεδο δεν παύεις να αφαιρείς ανθρώπινη ζωή. Θυμάσαι στο θέμα για την έκτρωση που έγραψες ότι αυτή η πράξη θα μπορούσε να στοιχειώνει γι'αυτήν και ποιος ξέρει για πόσες άλλες ζωές; Το αντιλαμβάνεσαι αυτό σαν αντίφαση και πώς το λύνεις;

Με πολέμους υποστασιοποιήθηκαν τα έθνη και το Έθνος χρησιμοποιήθηκε ως πρόφαση για πολέμους. Τι ακριβώς σκέφτεσαι;

Παράθεση

Mittenwald

Διάσημο Μέλος

O Mittenwald Merlinus Sum Qui Me Tangit Turbat Mundum έγραψε στις 00:24, 18-11-09:

Ότι λέτε ακριβώς αυτό που λέω με άλλα λόγια.
Παίζουμε κάποιο παιχνίδι και δεν το έχω καταλάβει;
Αν ναι, μην με υπολογίζετε.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 23:31, 18-11-09:

Σε ένα δεύτερο επίπεδο και εσύ και ο στρατιώτης που σου επιτίθεται -και που και αυτός αναλόγα με την προπαγάνδα την οποία δέχτηκε μπορεί να πολεμάει χάριν μιας αίσθησης δικαίου- δεν είστε παρά δύο πιόνια σε ένα παιχνίδι συμφερόντων των από πάνω.
Σωστά, όμως όποιος μπήκε στο χορό, πρέπει να χορέψει. Εγώ μπορώ να αποφασίσω αν θα υπερασπιστώ την εστία μου, όπως με υποχρεώνει το αρχέγονο ένστικτο όλων των θηλαστικών να πράξω, ή εάν θα βάλω την ουρά στα σκέλια και θα τρέξω να κρυφτώ. Εάν είχα την επιλογή να σταματήσω το παιχνίδι των από πάνω, φυσικά και θα ήταν ό,τι καλύτερο.

Σε ένα τρίτο -κοσμικό πλέον- επίπεδο δεν παύεις να αφαιρείς ανθρώπινη ζωή. Θυμάσαι στο θέμα για την έκτρωση που έγραψες ότι αυτή η πράξη θα μπορούσε να στοιχειώνει γι'αυτήν και ποιος ξέρει για πόσες άλλες ζωές; Το αντιλαμβάνεσαι αυτό σαν αντίφαση και πώς το λύνεις;

Σωστά, όμως στην περίπτωση της έκτρωσης, η ζωή εκείνη δεν είχε την πρόθεση να αφαιρέσει τη δική μου. Πώς το λύνω; Ανακουφιζόμενος που είμαι ακόμη ζωντανός για να διαλογίζομαι επί ηθικών ζητημάτων, ενώ στην αντίθετη περίπτωση θα με είχε φάει το μαύρο χώμα και πολύ αμφιβάλω εάν ο θύτης μου θα είχε στη θέση μου τόσες ευαισθησίες. Η ζωή είναι σκληρό πράγμα και η επιβίωση ακόμη σκληρότερο. Εάν ο "καημένος" που έπεσε απ' το όπλο μου δεν ήθελε να πεθάνει, μπορούσε απλά να κάτσει σπιτάκι του και να μην επιβουλεύεται το δικό μου...

Παράθεση

Mittenwald

Διάσημο Μέλος

O Mittenwald Merlinus Sum Qui Me Tangit Turbat Mundum έγραψε στις 15:00, 21-11-09:

Κατά το 2ο Παγκόσμιο, ποιοι ήταν οι δύο που ξεκίνησαν τον πόλεμο;
Να βλέπω αντι-μιλιταριστές να δέχονται τις απόψεις των Ναζί, ομολογώ ότι με εκπλήσσει.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Τιμώμενο Μέλος

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 15:23, 21-11-09:

Κατά το 2ο Παγκόσμιο, ποιοι ήταν οι δύο που ξεκίνησαν τον πόλεμο;
Να βλέπω αντι-μιλιταριστές να δέχονται τις απόψεις των Ναζί, ομολογώ ότι με εκπλήσσει.

Μην υπονοήσεις ξανά ότι δέχομαι απόψεις των Ναζί.

Για το δικό σου καλό...

Παράθεση

Mittenwald

Διάσημο Μέλος

O Mittenwald Merlinus Sum Qui Me Tangit Turbat Mundum έγραψε στις 15:27, 21-11-09:

Δεν υπονοώ τίποτα.
Το τι λέτε, είναι ξεκάθαρο.

Παράθεση

Τιμώμενο Μέλος

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 16:12, 21-11-09:

Δεν υπονοώ τίποτα.
Το τι λέτε, είναι ξεκάθαρο.

Η λανθασμένη αντίληψη ενός κειμένου που διαβάζετε θα σας βάλει σε πολλούς μπελάδες στην πραγματική σας ζωή. Δεν θέλω να φανταστώ τι θα γινόταν αν λέγατε σε κάποιον το ίδιο παραέξω, εκτός πλαισίων διαδικτύου. Μάλλον θα θεωρούσε ότι είστε παγιδευμένος στα στενά όρια του μυαλού σας και θα πίστευε ότι είστε ανίκανος να αντιληφθείτε ένα επιχείρημα στην πραγματική του μορφή. Δεν μπαίνω στον κόπο να εξηγήσω τι εννοούσα, είναι αντιληπτό για τους περισσότερους, αν γνωρίζατε λίγο περισσότερο ιστορία θα βοηθούσε...

Παράθεση

Mittenwald

Διάσημο Μέλος

O Mittenwald Merlinus Sum Qui Me Tangit Turbat Mundum έγραψε στις 17:01, 21-11-09:

Ας παρακάμψω το argumentum ad hominem και ας προσπαθήσω να σας απαντήσω:

Είπατε ότι
"Είναι απίθανο να βρεις ηθικότητα στον πόλεμο και αρκετά δύσκολο να θεωρήσεις τον αμυνόμενο φύσει ηθικά ανώτερο. Η θέση μου είναι ξεκάθαρη, ένας πόλεμος θέλει δύο για να ξεκινήσει (όπως και μια αγάπη θέλει δύο για να αρχίσει ). Δεν βλέπω που θεωρείς ότι δικαιολογώ ηθικά μια πολεμική ενέργεια ίσως να μπερδεύτηκες με τα κόμματα ή τις τελείες το νόημα του αποσπάσματος είναι εντελώς διαφορετικό. Για την ακρίβεια νομίζω ότι υπονόησα ακριβώς το αντίθετο...".
Άρα, με τη δική σας λογική, ο Β'ΠΠ ξεκίνησε από ΔΥΟ.
Όχι μόνο από τους Ναζί.
Μπορείτε να μας εξηγήσετε ποιος ήταν ο δεύτερος που ξεκίνησε τον πόλεμο;

Δεν νομίζω ότι θα σας ήταν και ιδιαίτερα δύσκολο να μας το εξηγήσετε.
Εκτός κι αν έχετε έλλειψη "χρόνου" .

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 19:05, 21-11-09:

Μέχρι να βρει το χρόνο ο .... ενστερνισθής ναζιστικών απόψεων, να προσθέσει τα ιστορικά δεδομένα και για να μη κάνει "κοιλιά" το θέμα

Έχουμε και λέμε λοιπόν....Ασθενής και οδοιπόρος, αμαρτίαν ουκ έχει!!!
Εδώ έχουμε μια ιδιάζουσα περίπτωση και νομίζω θα έπρεπε να της φερθούμε...τρυφερά!
Τούτη η εξακολουθητική αγωνία συμμετοχής με έχει συγκλονίσει, κάτι δεν πάει καλά και είναι ηλίου φαεινότερον!
Συμπαθέστατε Μίττεν, σε ένα αποκεφαλισμό χρειάζονται επίσης δυο* για να ....τελεσθεί η πράξη! Τους ηθικά υπεύθυνους και τους αιμοδιψείς θεατές βάλτους σε μια άκρη του μυαλού σου, ίσως σου χρειαστούν στη συνέχεια της...παράστασης! Δεν ευελπιστώ να καταλάβεις τι εννοώ, αλλά ο φαντ έχει ήδη ...αγρικήσει!
Αυτό* κατά την δική σου συλλογιστική, σημαίνει αυταπόδεικτα πως ο ...fantasmenos πχ, που μετά από χρόνια περιέγραφε το συμβάν σε κάποιο ιστοχώρο συζητήσεων, επισημαίνοντας την τραγικότητα του αριθμητικού που εκφράζει αυτό που προκύπτει, όταν σε μια μονάδα προστεθεί μια άλλη όμοια, ασπάζεται τον ψυχικό κόσμο του....δήμιου;

Αν ναι, ζητώ συγνώμη για τις μέχρι τώρα απαντήσεις μου και σχόλια στα γραφόμενα σου!

Μετά τιμής, _daemon_

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mittenwald

Διάσημο Μέλος

O Mittenwald Merlinus Sum Qui Me Tangit Turbat Mundum έγραψε στις 00:50, 25-11-09:

Αφήστε τις παραβολές.
Το πράγμα είναι πολύ απλό και μάλλον τρέχετε να δικαιολογήσετε τα αδιακιολόγητα.
Εξηγήστε τι λέτε.
Το παράδειγμα είναι απλό:

Η Ναζιστική Γερμανία επιτίθεται στην Πολωνία.

Περιμένω αναγωγή του παραδείγματος του δήμιου στο παραπάνω.
Μάλλον θα περιμένω πολύ όμως.

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 02:58, 25-11-09:

Η Ναζιστική Γερμανία επιτίθεται στην Πολωνία.
Tι έκανε λέει;;;;;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 25-11-09 στις 03:05. Αιτία: αυτή η ....γάτα με το παράσημο στο λαιμό και το πηλήκιον εμπρός της, που αγναντεύει ψηλά!!!!!!
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 08:47, 25-11-09:

"Υπεράνω όλων η πατρίς";
- Για τον Ιησού Χριστό, τουλάχιστον, υπεράνω όλων, μετά τον Θεό, είναι η ανθρώπινη ύπαρξη, μα τον Ξένιο Δία!

Παράθεση

Τιμώμενο Μέλος

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 19:48, 25-11-09:

Ας παρακάμψω το argumentum ad hominem και ας προσπαθήσω να σας απαντήσω:

Είπατε ότι
"Είναι απίθανο να βρεις ηθικότητα στον πόλεμο και αρκετά δύσκολο να θεωρήσεις τον αμυνόμενο φύσει ηθικά ανώτερο. Η θέση μου είναι ξεκάθαρη, ένας πόλεμος θέλει δύο για να ξεκινήσει (όπως και μια αγάπη θέλει δύο για να αρχίσει ). Δεν βλέπω που θεωρείς ότι δικαιολογώ ηθικά μια πολεμική ενέργεια ίσως να μπερδεύτηκες με τα κόμματα ή τις τελείες το νόημα του αποσπάσματος είναι εντελώς διαφορετικό. Για την ακρίβεια νομίζω ότι υπονόησα ακριβώς το αντίθετο...".
Άρα, με τη δική σας λογική, ο Β'ΠΠ ξεκίνησε από ΔΥΟ.
Όχι μόνο από τους Ναζί.
Μπορείτε να μας εξηγήσετε ποιος ήταν ο δεύτερος που ξεκίνησε τον πόλεμο;

Δεν νομίζω ότι θα σας ήταν και ιδιαίτερα δύσκολο να μας το εξηγήσετε.
Εκτός κι αν έχετε έλλειψη "χρόνου" .
Έλεγα να μην απαντήσω αλλά μπορεί να βγουν κάποια πράγματα τα οποία θέλω να δω. Όσον αφορά τον Β'ΠΠ η προσωπική μου άποψη (όπως και οι άποψη σοβαρότερων από εμένα) είναι ότι υπήρξε στην πραγματικότητα ένας Παγκόσμιος Πόλεμος όπου το κοινό σημείο ήταν ένα. Μια παρηκμασμένη υπερδύναμη έπεφτε και δύο ανερχόμενες δυνάμεις βρέθηκαν αντιμέτωπες για την κάλυψη του κενού. Εδώ μπαίνει και το ατομικό στοιχείο του τολμηρού ηγέτη της μιας εκ των δύο το οποίο θα ήταν τρελό να μην συνυπολογιστεί...

Φυσικά σε μια μανιχαϊστική αντίληψη των πραγμάτων αδυνατείτε να αντιληφθείτε ότι όταν γράφω για δύο μέρη δεν αναφέρομαι σε μια ισομερώς ανάληψη ευθύνης και φταίξιμο, αλλά για την πολυπλοκότητα στην αρχή ενός πολέμου, ο οποίος μπορεί να ξεκινήσει μεν από μια σκανδαλώδη επιθετικότητα όπως στην Πολωνία αλλά ίσως έχει και βαθύτερες αιτίες οι οποίες δεν αναλώνονται σε απλοϊκές αναπαραστάσεις της καθημερινής συγκρουσιακής ζωής. Δεν γνωρίζετε προφανώς ότι η επιθετικότητα των Γερμανών ίσως ήταν και η απάντηση στον εξεφτελισμό της χώρας τους στο τέλος του πρώτου πολέμου με θύματα τους γείτονες της. Φυσικά πάλι θα πείτε ότι δικαιολογώ τους Ναζί, ενώ λέω ακριβώς το αντίθετο: η συμμετοχή σε έναν πόλεμο για να εξυπηρετηθούν γεωπολιτικά και οικονομικά συμφέροντα είναι παράλογη.

Παράθεση

Mittenwald

Διάσημο Μέλος

O Mittenwald Merlinus Sum Qui Me Tangit Turbat Mundum έγραψε στις 20:56, 25-11-09:

Πλάκα έχετε.
Μάλλον δεν γνωρίζετε ιστορία πολύ καλά.

Η Γερμανία επιτέθηκε σε:
Γαλλία,
Πολωνία,
Τσεχία,
Βέλγιο,
Ολλανδία,
Ηνωμένο Βασίλειο,
Σοβιετική Ένωση.

Πολύ όμορφα τα δικαιολογείτε όλα αυτά.
Ναι, την αδίκησαν τη Γερμανία κατάφωρα με τις συνθήκες. Αλλά αυτό ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση δεν δικαιλογεί επιθέσεις σε όλες αυτές τις χώρες.
Άλλωστε,
είναι γνωστή και η θέση του Χίτλερ για Lebensraum προς Ανατολάς.
Το οποίο Lebensraum, φτάνει και παραφτάνει να δικαιολογήσει τις επιθέσεις του Χίτλερ προς όλες τις χώρες.
Όχι οι συνθήκες.
Συνεχίστε να πιστεύετε ότι σε κάθε πόλεμο, υπάρχουν δύο άδικα. Όχι ένα δίκαιο και ένα άδικο.
Ο Β'ΠΠ σας διαψεύδει απόλυτα.

Ξέχασα κάποιες χώρες...
Συγχωρεμένος, έτσι;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mittenwald : 25-11-09 στις 21:12.
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 21:43, 07-12-09:

Τι είναι σήμερα η "πατρίδα"; Η Εφορία σου; Ο ασφαλιστικός οργανισμός σου; Το διαμέρισμά σου; Ο Πρωθυπουργός σου; Ή ο τόπος όπου κάποια κόκκαλα συγγενικά με τα δικά σου περιμένουν μίαν κάποια ανάσταση; Τι είναι αλήθεια;

Παράθεση

Mittenwald

Διάσημο Μέλος

O Mittenwald Merlinus Sum Qui Me Tangit Turbat Mundum έγραψε στις 00:27, 08-12-09:

Ας δούμε και κάτι περίεργο, σχετικά με το τι είναι η Πατρίδα μας:

http://www.paron.gr/v3/new.php?id=48...&page=1&mode=1

Στην Ακαδημία η πρόκληση της Δραγώνα ότι «Δεν είμαστε Έλληνες»!

Παρεμβαίνει η Ακαδημία Αθηνών για την προκλητική, ανιστόρητη, ύποπτη και εθνικά μειοδοτική στάση της ειδικής γραμματέως του Τομέα Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού και Εκπαίδευσης του υπουργείου Παιδείας Θάλειας Δραγώνα, μπροστά στις απόψεις και τις δοξασίες της οποίας ωχριά και η αλήστου μνήμης κ. Ρεπούση, που είχε αναστατώσει τη χώρα με το σχολικό βιβλίο της Ιστορίας το οποίο είχε επιμεληθεί και ανέφερε ότι οι Έλληνες κατά την Καταστροφή της Σμύρνης δεν σφαγιάστηκαν από τους Τούρκους αλλά πέθαναν από τον... συνωστισμό στην παραλία!

Η κ. Δραγώνα προχωράει ακόμα πιο πέρα! Στο απαράδεκτο βιβλίο της «Τι είναι η πατρίδα μας» αναφέρει, μεταξύ άλλων, τρομακτικά ανθελληνικές απόψεις, με αποκορύφωμα ότι «δεν είμαστε Έλληνες αλλά μας... έκαναν» και ότι είναι... ρατσιστικό να δηλώνουμε την ελληνική μας ταυτότητα! Στο βιβλίο αυτό που είναι ένα... κήρυγμα μίσους ενάντια σε καθετί ελληνοπρεπές και ελληνικό, αναφέρεται ακόμα ότι η Επανάσταση του 1821 αποτελούσε «επεκτατική εθνική πολιτική» των Ελλήνων, των οποίων η εθνική ταυτότητα «ενισχύεται αποφασιστικά από την αποσιώπηση σημαντικών ιστορικών πληροφοριών σχετικά με το μεγαλείο της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας»!
Δεν γνωρίζουμε τι περισσότερο θα έγραφε ένας τούρκος ιστορικός ή κάποιος ανθέλληνας προπαγανδιστής, εκείνο που γνωρίζουμε όμως είναι ότι η κ. Θάλεια Δραγώνα, με προσωπική εντολή του πρωθυπουργού Γ. Παπανδρέου, ορίσθηκε ειδική γραμματέας Ενιαίου Διοικητικού Τομέα Θεμάτων Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού και Εκπαίδευσης των Ελληνοπαίδων του υπουργείου Παιδείας! Δηλαδή μια κυρία που δεν θεωρεί ότι είναι Ελληνίδα, θεωρεί ρατσιστές τους Έλληνες και πιστεύει ότι ο νεοελληνικός πολιτισμός βασίσθηκε στον... τουρκικό πολιτισμό, διορίσθηκε σε μια νευραλγική θέση, η οποία έχει άμεση σχέση με την πορεία του Ελληνισμού, αφού θα έχει την ευθύνη για τον σχεδιασμό της εκπαιδευτικής πολιτικής που θα εφαρμοσθεί στα παιδιά μας! Δηλαδή αν η κ. Ρεπούση ήταν μια φορά επικίνδυνη, η κ. Δραγώνα είναι... δέκα φορές πιο επικίνδυνη, γιατί καθορίζει συνολικά τις δομές και τις αρχές της εκπαίδευσης που θα παρέχεται σε όλα τα ελληνικά σχολεία!
Αντί λοιπόν στη θέση αυτή να τοποθετηθεί ένας επιστήμονας με ξεκάθαρες απόψεις και θέσεις υπέρ της Ελλάδας, της ελληνικής φυλής και του ελληνικού πολιτισμού, γιατί είχε το βαρύ έργο να διαμορφώσει εν πολλοίς την εθνική συνείδηση των Ελληνόπαιδων της επόμενης γενιάς, τοποθετήθηκε μια κυρία που δηλώνει ότι δεν είναι Ελληνίδα, θεωρεί ρατσισμό του χειρίστου είδους το να λέμε ότι είμαστε Έλληνες και θαυμάζει την οθωμανική αυτοκρατορία και τον... τουρκικό πολιτισμό!
Κάποιες μικροαντιδράσεις για την κυρία αυτή είχαν σημειωθεί όταν ο Γ. Παπανδρέου την έβαλε σε εκλόγιμη θέση στο ψηφοδέλτιο
Επικρατείας του ΠΑΣΟΚ και βρέθηκε στη Βουλή το διάστημα 2007-2009. Τώρα, μετά την άνοδο του ΠΑΣΟΚ στην εξουσία, τοποθετήθηκε σε ακόμα καλύτερη θέση: Έχει την ευθύνη του σχεδιασμού της εκπαίδευσης των παιδιών μας! Ένα άτομο, που υποστηρίζει ότι τα σχολικά βιβλία διδάσκουν τον...
εθνικισμό!
Στην Ακαδημία Αθηνών τέθηκε το θέμα από γνωστό ακαδημαϊκό στην ολομέλειά της, στις 19 του μήνα, και ορισμένα μέλη της αγανάκτησαν με τα... ανδραγαθήματα της κ. Δραγώνα και ζητούν από την ηγεσία του ανώτατου πνευματικού ιδρύματος της χώρας να παρέμβει στην κυβέρνηση, ότι δεν μπορεί η κυρία Δραγώνα να παραμείνει στο υπουργείο Παιδείας που έχει την ευθύνη της διαπαιδαγώγησης των νέων μας.
Σύμφωνα με πληροφορίες, η συζήτηση που έγινε στην Ολομέλεια της Ακαδημίας ήταν έντονη, πρόκειται δε να υπάρξει συνέχεια σε επόμενη συνεδρίαση.
«Δεν είμαστε Έλληνες»
Η... δραστηριότητα της κ. Δραγώνα και τα ανθελληνικά «πιστεύω» της δεν είναι τωρινά. Εδώ και δέκα χρόνια πρωτοστατεί στον ονομαζόμενο «διεπιστημονικό διάλογο Ελλήνων και Τούρκων κοινωνικών επιστημόνων».
Καρπός της συνεργασίας αυτής είναι το βιβλίο «Ελλάδα και Τουρκία - Πολίτης και Έθνος - Κράτος» που εκδόθηκε υπό την αιγίδα του Πανεπιστημίου Μπογάτζιτσι της Κωνσταντινούπολης.
Ύστερα από αυτό όμως η κ. Δραγώνα συνέγραψε και το δικό της... αριστούργημα «Τι είναι η πατρίδα μας», μπροστά στο οποίο ωχριούν και συκοφαντικά κατά της χώρας μας βιβλία κορυφαίων συγγραφέων που διακρίνονται για τα ανθελληνικά τους αισθήματα!
Μερικά χαρακτηριστικά αποσπάσματα από το βιβλίο, σας αναφέρουμε παρακάτω:
= «Είναι ρατσιστικό να δηλώνουμε ότι είμαστε Έλληνες», «Μας έκαναν Έλληνες, ενώ δεν ήμασταν».
=Η ελληνική εθνική ταυτότητα δεν υπήρχε πριν από τον 19ο αιώνα. Δημιουργήθηκε έξωθεν σε μια εποχή έντονου εθνικισμού, αποικιοκρατίας και επεκτατικού ιμπεριαλισμού.
=Όποιος αξιολογεί τους πολιτισμούς σε κατώτερους και ανώτερους είναι ρατσιστής και δεν το ξέρει!
=Εξίσου ρατσιστής είναι και όποιος αποσιωπά τη σημασία, την τεράστια δύναμη, την έκταση και το κύρος της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας! Επίσης, όποιος αρνείται τις τουρκικές επιρροές στον νεοελληνικό μας πολιτισμό και όποιος ισχυρίζεται ότι ο τουρκικός πολιτισμός έχει επιδράσει αρνητικά στους Έλληνες!
Βασικός άξονας της επιχειρηματολογίας της κ. Δραγώνα για την εκ βάθρων αλλαγή των σχολικών συγγραμμάτων είναι ότι διαμορφώνουν στους έλληνες μαθητές μια «ψευδαισθητική και απατηλή ταυτότητα», προβάλλοντας το μεγαλείο του αρχαιοελληνικού πολιτισμού και τα ανδραγαθήματα των προγονών μας, ενώ αυτή η «στρατηγική παρέκκλισης» στηρίζεται στην «αποσιώπηση της σημασίας της τεράστιας δύναμης, της έκτασης και του κύρους της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας»!

Επιστολή στον Πρόεδρο
Χαρακτηριστική είναι και η διαμαρτυρία του δρα Nicolas Kaloy, ο οποίος απέστειλε από τη Γενεύη της Ελβετίας, όπου διαμένει, προς τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας Κάρολο Παπούλια την εξής επιστολή:
«Κύριε Πρόεδρε της Δημοκρατίας,
Από τη Γενεύη Ελβετίας απευθύνουμε το εξής ερώτημα προς εσάς, τον Πρώτον Έλληνα: Είναι δυνατόν η γυναίκα αυτή η οποία ομολογεί ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΔΑ, να είναι γενική γραμματέας της ΕΘΝΙΚΗΣ παιδείας και να παρέχει γνώσεις στα παιδιά μας; Είστε υπεύθυνος να μας απαντήσετε: Εάν δεν είμαστε Έλληνες, τι είμαστε; Εσείς και ο κ. πρωθυπουργός οφείλετε μίαν απάντηση εις την οποίαν θα δώσωμεν ευρείαν δημοσιότητα σε όλη την ομογένεια των «ΜΗ ΕΛΛΗΝΩΝ». Και κυρίως εις ΗΠΑ, Καναδά, Αυστραλία, Ευρώπη».

Αλήθεια,
υπάρχει άλλη χώρα που να συμβαίνουν αυτά;
Αν σκεφτείτε ποτέ να πείτε σε Αμερικανό ότι δεν είναι Αμερικανός, σκεφτείτε το πολύ καλά και τουλάχιστον για δύο φορές.

Παράθεση

pote ksana (Ούφ!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pote ksana
H Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 205 μηνύματα.

H pote ksana έγραψε στις 00:57, 08-12-09:

Δηλαδή μια κυρία που δεν θεωρεί ότι είναι Ελληνίδα, θεωρεί ρατσιστές τους Έλληνες και πιστεύει ότι ο νεοελληνικός πολιτισμός βασίσθηκε στον... τουρκικό πολιτισμό, διορίσθηκε σε μια νευραλγική θέση, η οποία έχει άμεση σχέση με την πορεία του Ελληνισμού, αφού θα έχει την ευθύνη για τον σχεδιασμό της εκπαιδευτικής πολιτικής που θα εφαρμοσθεί στα παιδιά μας!

= «Είναι ρατσιστικό να δηλώνουμε ότι είμαστε Έλληνες», «Μας έκαναν Έλληνες, ενώ δεν ήμασταν».
=Η ελληνική εθνική ταυτότητα δεν υπήρχε πριν από τον 19ο αιώνα. Δημιουργήθηκε έξωθεν σε μια εποχή έντονου εθνικισμού, αποικιοκρατίας και επεκτατικού ιμπεριαλισμού.
=Όποιος αξιολογεί τους πολιτισμούς σε κατώτερους και ανώτερους είναι ρατσιστής και δεν το ξέρει!
Επίσης, όποιος αρνείται τις τουρκικές επιρροές στον νεοελληνικό μας πολιτισμό και όποιος ισχυρίζεται ότι ο τουρκικός πολιτισμός έχει επιδράσει αρνητικά στους Έλληνες!
Και που να δείς καθηγητή νεότερης ελληνικής Ιστορίας στο πανεπιστήμιο Πατρών να λέει οτι ''το κρυφό σχολειό ήταν παραμύθι, δημιουργήθηκε ως έννοια από τους νεοέλληνες μετά την Επανάσταση για εθνικιστικούς λόγους'', καθότι , ''οι έλληνες δεν περνούσαν άσχημα επι τουρκοκρατίας, όπως διδαχτήκαμε''.. Αυτοί οι ισχυρισμοί ασπάζονται από πολύ κόσμο εκτός και εντός του εκπαιδευτικού συστήματος για να μας πείσουν οτι όπως οι έλληνες ''καλοπερνούσαν'' επι τουρκοκρατίας, έτσι κι εμείς οφείλουμε να ακολουθήσουμε το ...παράδειγμά τους και να δεχτούμε με επιείκεια το νέο μοντέλο πολυπολιτισμικών κρατών που προωθείται διεθνώς!
Όχι, ο κύριος Μπ. ξέρει καλύτερα πως ζούσαν οι έλληνες το 1800, απ'ότι ήξερε (και έγραψε) ο Κολοκοτρώνης στα απομνημονεύματα του!

Παράθεση

Mittenwald

Διάσημο Μέλος

O Mittenwald Merlinus Sum Qui Me Tangit Turbat Mundum έγραψε στις 01:07, 08-12-09:

Το στρογγύλεμα της Ιστορίας υπάρχει εδώ και χρόνια...
Ας μην ξεχνάμε και την "κ." Ρεπούση που μιλούσε για συνωστισμούς στην Σμύρνη, για να μην εξάπτονται τα πάθη στα παιδιά, και να μην αντικρίζουν βίαια γεγονότα που θα τα κάνουν να μισήσουν τον όμορο λαό.
Άσχετο βέβαια το ότι πήρε 100.000 dollars η όλη συγγραφική προσπάθεια από τo State Department.
http://www.greekalert.com/2007/07/10...epartment.html

Παράθεση

Τιμώμενο Μέλος

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 01:45, 08-12-09:

Το στρογγύλεμα της Ιστορίας υπάρχει εδώ και χρόνια...
Όπου στρογγύλεμα της Ιστορίας βάλε την φράση "εκσυγχρονισμός της συγγραφής της Ιστορίας με βάση περισσότερο αντικειμενικούς και επιστημονικούς όρους, απαλλαγμένη από την ανάγκη να είναι στρατευμένη στην καλλιέργεια εθνικής συνείδησης" και θα συμγωνήσω μαζί σου.

Παράθεση

Mittenwald

Διάσημο Μέλος

O Mittenwald Merlinus Sum Qui Me Tangit Turbat Mundum έγραψε στις 01:48, 08-12-09:

Αν θεωρείτε τη σφαγή της Σμύρνης "συνωστισμό", έχετε τα συγχαρητήρια μου για τον "εκσυγχρονισμό της συγγραφής της Ιστορίας με βάση περισσότερο αντικειμενικούς και επιστημονικούς όρους".

Και για να παραφράσω τη ρήση κάποιου σπουδαίου προπαγανδιστή:

Όταν σφάζονται πολλοί, είναι συνωστισμός.
Όταν σκοτώνεται ένας, είναι έγκλημα.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 01:55, 08-12-09:

- Το ό,τι είμαι υπήκοος της Ελληνικής Δημοκρατίας, μου επιτρέπει το δικαίωμα να αυτοαποκαλούμαι Έλληνας, κ. Δραγώνα!
- Το αν είμαι απόγονος (εξ αίματος) κάποιου ελληνικού φύλου, κανένας δεν μπορεί να μου το διαβεβαιώσει, αγαπητοί MW
και dc!
- Το ό,τι δεν είμαι σίγουρος κι ούτε με ενδιαφέρει, αν είμαι εξ αίματος απόγονος των (αρχαίων) Ελλήνων, δεν μου περιορίζει το θαυμασμό και και την έλξη προς τον πραγματικά "Ελληνικό Πολιτισμό"( σε αντιπαραβολή, με τον μοναδικά ανθελληνικό, "Εβραϊκό"- αν υπάρχει τέτοιος!) και τον "τρόπο σκέψης" και "ζωής" που συνεπαγόταν εκείνος.
- Το ό,τι κάποιος αρέσκεται σε ξενικά ονόματα, ενώ δηλώνει Έλληνας, δε σημαίνει ότι είναι λιγότερο Έλληνας από εμένα, που λατρεύω τα ελληνικά ονόματα. Αλλά σε μία χώρα, όπου το 85-90% των κατοίκων της θεωρεί( χάρη του "κρυφού σχολείου" κλπ), ότι απόγονοι του είναι οι "πατριάρχες" των Εβραίων και μάλιστα εν πολλοίς χρησιμοποιεί τα ονόματά τους (ειδικά στους γάμους!), ε αυτό, δεν είναι λιγότερο "ανθελληνικό", από την ιστορική αντίληψη, είτε της κ. Ρεμπούση είτε της κ. Δραγώνα.
- Το ό,τι, μ' άλλα λόγια, φίλοι μου, σ' αυτή τη χώρα η "εθνική ταυτότητα", από την αρχή συστάσεως του "εθνικού κράτους" και μέχρι σήμερα, ταλαιπωρείται, όπως σχεδόν σήμερα παθαίνουν οι "Σκοπιανοί", ε αυτό, για "ανθέλληνες" και "μη" τρίτους, δύσκολα κρύβεται!

Υγ: -Αλήθεια, πως ορίζεται ο "Ανθέλληνας";
-Πάντως, για το ελάχιστο που θα πρέπει να ελεγχθεί η κ Δραγώνα και το συναφές έργο της, δεν είναι παρά ο δικός της καραμπινάτος ρατσισμός!

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 02:06, 08-12-09:

Ας δούμε και κάτι περίεργο, σχετικά με το τι είναι η Πατρίδα μας:

http://www.paron.gr/v3/new.php?id=48...&page=1&mode=1

Επιστολή στον Πρόεδρο
Χαρακτηριστική είναι και η διαμαρτυρία του δρα Nicolas Kaloy, ο οποίος απέστειλε από τη Γενεύη της Ελβετίας, όπου διαμένει, προς τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας Κάρολο Παπούλια την εξής επιστολή:
«Κύριε Πρόεδρε της Δημοκρατίας,
Από τη Γενεύη Ελβετίας απευθύνουμε το εξής ερώτημα προς εσάς, τον Πρώτον Έλληνα: Είναι δυνατόν η γυναίκα αυτή η οποία ομολογεί ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΔΑ, να είναι γενική γραμματέας της ΕΘΝΙΚΗΣ παιδείας και να παρέχει γνώσεις στα παιδιά μας; Είστε υπεύθυνος να μας απαντήσετε: Εάν δεν είμαστε Έλληνες, τι είμαστε; Εσείς και ο κ. πρωθυπουργός οφείλετε μίαν απάντηση εις την οποίαν θα δώσωμεν ευρείαν δημοσιότητα σε όλη την ομογένεια των «ΜΗ ΕΛΛΗΝΩΝ». Και κυρίως εις ΗΠΑ, Καναδά, Αυστραλία, Ευρώπη».

Αλήθεια,
υπάρχει άλλη χώρα που να συμβαίνουν αυτά;
Αν σκεφτείτε ποτέ να πείτε σε Αμερικανό ότι δεν είναι Αμερικανός, σκεφτείτε το πολύ καλά και τουλάχιστον για δύο φορές.
Παίζοντας βόλεϋ με δύο πρώτα εξαδέρφια μου που έχουν γεννηθεί στην Αμερική, όταν είπα πως παίζουμε Ελλάδα Αμερική, τρόμαξα να τα ηρεμήσω απο την ένταση που άθελά μου τους προκάλεσα.
Εμείς έχουμε υοθετήσει το δόγμα της δημοκρατίας και πως ο είναι ρατσισμός να μιλάμε για πατρίδα και επιτρέπουμε όλους τους άλλους να μας χαρακτηρίζουν ρατσιστές.
Ακόμα και τους αντιπροσώπους του ρατσισμού.
Κάνουμε και εισαγωγή κουκουλοφόρων.
Ένας Έλληνας με κουκούλα άν συλληφθεί σε δυο - τρεις χώρες, άς μου επιτραπεί να μήν αναφέρω σε ποιές, τί τύχη θα έχει;
Στην Ελλάδα ξέρουμε την τύχη των εισαγώμενων.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους