Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,088 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,947 μηνύματα σε 74,641 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ψήφος και ιθαγένεια σε νόμιμους και νομιμοποιημένους μετανάστες

Ψήφος και ιθαγένεια στους μετανάστες.Συμφωνείτε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 91)
Ναι, συμφωνώ
43
47,25%
Όχι, διαφωνώ
40
43,96%
Δεν έχω πρόβλημα ότι και αν αποφασιστεί
8
8,79%

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 12:01, 01-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Πατρεύς

Καὶ ἐπιτέλους καταλάβετε ὅλοι ἐσεῖς οἱ «ἀντιρατσιστὲς» ὅτι τελείως διαφορετικὸ πρᾶγμα εἶναι ἡ φιλοξενία καὶ τελείως διαφορετικὸ πρᾶγμα ἡ ἀπόδοση τῆς ἰθαγένειας.

Υ.Γ.: Εἶναι τυχαῖο ποὺ ἡ συντριπτικὴ πλειοψηφία τῶν λαθρομεταναστῶν εἶναι μουσουλμάνοι στὸ θρήσκευμα;

Σωστά,γιατί Έλληνας είναι το bloodline.Άσχετα σε ποιόν τόπο και χρόνο γεννιέσαι.
Όσοι δηλαδή γεννιούνται στην ελληνική επικράτεια είναι παιδιά άλλου θεού.Να τους πάμε και σε ειδικά ξεχωριστά σχολεία,να τους απαγορέψουμε την είσοδο σε μαγαζιά,που θα έχουν ταμπέλα στην προσοψη "Μόνο σε Έλληνες",όπως επίσης και ξεχωριστές δημόσιες βρύσες μόνο για μετανάστες.

Υ.Γ. Έλα πές την αλήθεια...Τρέμεις την στιγμή που ο ιμάμης θα κονταροχτυπιέται με τον παπά της ενορίας για το ποιός έχει πιό "δυνατά" ηχεία

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:03, 01-02-13:

Το Δουβλίνο II αφορά μόνο τους πρόσφυγες, φίλτατε.
Και έχει ΣΥΝυπογραφεί. Από τη χώρα σου. Άσχετο αν είναι απάνθρωπο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 12:07, 01-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Το Δουβλίνο II αφορά μόνο τους πρόσφυγες, φίλτατε.
Ὅλοι αὐτοὶ οἱ λαθρομετανάστες πρόσφυγες δηλώνουν. Γι' αὐτὸν τὸν λόγο ἀκριβῶς καὶ δὲν μποροῦμε νὰ τοὺς διώξουμε. Ἄσυλο δὲν τοὺς δίνεται γιατὶ δὲν τὸ ἐπιτρέπουν οἱ Εὐρωπαῖοι, ξεμένουν αὐτοὶ στὴν χῶρα σὰν φαντάσματα καὶ μετὰ ἔρχονται ἀποφάσεις ἀπὸ τὶς κυβερνήσεις ποὺ τοὺς νομιμοποιοῦν ἐκ τῶν ὑστέρων δημιουργῶντας αὐτὰ τὰ ζητήματα. Νὰ φύγουν τώρα προτοῦ ξεσπάσῃ ἐμφύλιος πόλεμος στὴν Ἑλλάδα καὶ γίνῃ σφαγή. Γιὰ τὸ τελευταῖο μιλῶ πολὺ σοβαρὰ καὶ τὸ συγκεκριμένο ζήτημα εἶναι ἀπολύτως ἱκανὸ νὰ ξεκίνήσῃ μιὰ τέτοια διαδικασία.

Τὸ ξέρω ὅτι ἔχει συνυπογραφεῖ ἀπὸ τὴ χῶρα μου καὶ δὲ βλέπω κάποιον πατριώτη πολιτικὸ νὰ ζητήσῃ τὴν κατάργησή αὐτῆς τῆς συμφωνίας ἡ ὁποία εἶναι βόμβα στὴν ἴδια τὴς ὕπαρξη τῆς Ἑλλάδος. Ἂς προσπαθήσουν τουλάχιστον νὰ στείλουν πίσω στὶς χῶρες τους ὅλες αὐτὲς τὶς ὀρδές.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,275 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:09, 01-02-13:

Όχι δε θεωρώ οτι πρέπει να δίνεται ιθαγένεια ούτε ψήφος στους μετανάστες. Το οτι ζουν σε μια ξένη χώρα νόμιμα, εργάζονται και ζουν αξιοπρεπώς θα έπρεπε να είναι αρκετό (και αυτό ισχύει για όσους ισχύουν τα παραπάνω). Δε βλέπω το λόγο να αλλάξουν ιθαγένεια ή να ψηφίζουν σε μια χώρα στην οποία ζουν ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ. Γιατί μπορεί οι ευαίσθητοι αντιρατσιστές να αγαπούν όλο τον κόσμο και να νομίζουν οτι οι μετανάστες νιώθουν Έλληνες, όμως οι μετανάστες μετρούν τις ώρες για να ξαναγυρίσουν στις πατρίδες τους - και πολύ καλά κάνουν. Προσωπικά αν χρειαζόταν να μεταναστεύσω στην οποιαδήποτε χώρα, θα το έκανα με την ελπίδα οτι κάποια στιγμή θα γυρνούσα πίσω. Αν στη χώρα που ήμουν ζούσα νόμιμα και ήμουν σωστή, θα ήθελα δικαιώματα όπως παιδεία, υγεία, εργασία κλπ. Δε θα με ένοιαζε όμως ουδόλως να αλλάξω την ιθαγένειά μου ή να ψηφίσω σε ξένη χώρα. Ας ανοίξουμε τα μάτια μας κι ας αντιμετωπίσουμε χωρίς συναισθηματισμούς το πρόβλημα των μεταναστών. Είμαστε πολλοί, κάποιοι πρέπει να φύγουν....

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:10, 01-02-13:

Πολύ ωραία.
Η παροχή ιθαγένειας αφορά τους μετανάστες και τη δεύτερη γενιά, μπορούμε ν'αφήσουμε τους πρόσφυγες στην άκρη γιατί είναι εκτός θέματος.

Himela, έχουν ήδη φύγει πολλοί, δεν το αντιλήφθηκες; "Δικοί μας", Έλληνες.
Όσο για το πόσο προσωρινά μένουν, να σε πληροφορήσω ότι αυτό παραμένει αβέβαιο στη διάρκεια της ζωής ενός μετανάστη. Κι εγώ μετανάστης είμαι και πλέον δεν είμαι καθόλου βέβαιη αν θέλω να ξαναγυρίσω Ελλάδα. Εάν πάρω το ξένο διαβατήριο θα διευκολυνθεί η ζωή μου, η καθημερινότητά μου, η καριέρα μου.

Και φυσικά να θυμίσω ότι δε μιλάμε μόνο για κάποιον νεοαφιχθέντα σε ξένη χώρα, αλλά και για τα παιδιά του. Γι'αυτά μιλάει το βίντεο που ανέβασα. Ωιμέ εάν τα παιδιά μου γεννηθούν και μεγαλώσουν εδώ, αλλά δε δικαιούνται να είναι πολίτες της χώρας αυτής.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 12:13, 01-02-13:

Πολύ ωραία.
Η παροχή ιθαγένειας αφορά τους μετανάστες και τη δεύτερη γενιά, μπορούμε ν'αφήσουμε τους πρόσφυγες στην άκρη γιατί είναι εκτός θέματος.
Γνωρίζεις πολὺ καλὰ ὅτι ἡ συντριπτικὴ πλειοψηφία τῶν νομιμοποιηθέντων μεταναστῶν μπῆκαν λαθραῖα στὴ χῶρα καὶ προφανῶς οἱ περισσότεροι δήλωναν πρόσφυγες ἄσχετο ἂν οἱ ἀνίκανες κυβερνήσεις μας τοὺς νομιμοποίησαν ἐκ τῶν ὑστέρων. Δὲν εἶναι οἰκονομικοὶ μετανάστες γιατὶ ἁπλούστατα δὲν ὑπάρχει καμμία διακρατικὴ συμφωνία γιὰ μετανάστευση ὅπως ὑπῆρχε μεταξὺ Ἑλλάδος-Γερμανία τὴ δεκαετία τοῦ '60

Ἐπιμένω, τὸ θέμα δὲν εἶναι ἂν θὰ πάρουν ἢ ὄχι τὰ παιδιὰ ἰθαγένεια. Τὸ θέμα εἶναι νὰ φύγουν ἀπὸ τὴν Ἑλλάδα ὅσο περισσότεροι γίνεται καὶ μετὰ νὰ συζητήσουμε τί θὰ κάνουμε.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:18, 01-02-13:

Γνωρίζεις πολὺ καλὰ ὅτι ἡ συντριπτικὴ πλειοψηφία τῶν νομιμοποιηθέντων μεταναστῶν μπῆκαν λαθραῖα στὴ χῶρα καὶ προφανῶς οἱ περισσότεροι δήλωναν πρόσφυγες ἄσχετο ἂν οἱ ἀνίκανες κυβερνήσεις μας τοὺς νομιμοποίησαν ἐκ τῶν ὑστέρων. Δὲν εἶναι οἰκονομικοὶ μετανάστες γιατὶ ἁπλούστατα δὲν ὑπάρχει καμμία διακρατικὴ συμφωνία γιὰ μετανάστευση ὅπως ὑπῆρχε μεταξὺ Ἑλλάδος-Γερμανία τὴ δεκαετία τοῦ '60

Ἐπιμένω, τὸ θέμα δὲν εἶναι ἂν θὰ πάρουν ἢ ὄχι τὰ παιδιὰ ἰθαγένεια. Τὸ θέμα εἶναι νὰ φύγουν ἀπὸ τὴν Ἑλλάδα ὅσο περισσότεροι γίνεται καὶ μετὰ νὰ συζητήσουμε τί θὰ κάνουμε.
Ναι. Τώρα πια είναι νόμιμοι. Από το 1980. Και τα παιδιά τους είναι ελληνόπουλα.
...και;;;
Κι ας έγιναν λάθη, 35 χρόνια πριν... περιμένεις να αναιρεθούν οι πράσινες κάρτες τους; Ή να την πληρώσουν τα παιδιά τους; Ξέρεις πόσα άλλα θα έπρεπε να αναιρεθούν, αν ήταν αυτή λογική; Μην αρχίσω με τις κατασκευές, δε θα μου φτάσει η μέρα. Και δεν έχουμε αρκετές μπουλντόζες για κάτι τέτοιο.

Το θέμα αυτού του thread είναι η παροχή ιθαγένειας σε μετανάστες, όχι η απέλαση. Έχε το υπόψη.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 12:21, 01-02-13:

Έξω οι μετανάστες Δωριείς * Η Πελασγία ανήκει στους Πελασγούς

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 02-02-13 στις 16:50. Αιτία: προσαρμογή στους όρους χρήσης - κεφαλαία γράμματα
8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

FlayedOne

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη FlayedOne
Ο FlayedOne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 84 μηνύματα.

O FlayedOne έγραψε στις 12:26, 01-02-13:

Ὅλοι αὐτοὶ οἱ λαθρομετανάστες πρόσφυγες δηλώνουν. Γι' αὐτὸν τὸν λόγο ἀκριβῶς καὶ δὲν μποροῦμε νὰ τοὺς διώξουμε. Ἄσυλο δὲν τοὺς δίνεται γιατὶ δὲν τὸ ἐπιτρέπουν οἱ Εὐρωπαῖοι, ξεμένουν αὐτοὶ στὴν χῶρα σὰν φαντάσματα καὶ μετὰ ἔρχονται ἀποφάσεις ἀπὸ τὶς κυβερνήσεις ποὺ τοὺς νομιμοποιοῦν ἐκ τῶν ὑστέρων δημιουργῶντας αὐτὰ τὰ ζητήματα. Νὰ φύγουν τώρα προτοῦ ξεσπάσῃ ἐμφύλιος πόλεμος στὴν Ἑλλάδα καὶ γίνῃ σφαγή. Γιὰ τὸ τελευταῖο μιλῶ πολὺ σοβαρὰ καὶ τὸ συγκεκριμένο ζήτημα εἶναι ἀπολύτως ἱκανὸ νὰ ξεκίνήσῃ μιὰ τέτοια διαδικασία.

Τὸ ξέρω ὅτι ἔχει συνυπογραφεῖ ἀπὸ τὴ χῶρα μου καὶ δὲ βλέπω κάποιον πατριώτη πολιτικὸ νὰ ζητήσῃ τὴν κατάργησή αὐτῆς τῆς συμφωνίας ἡ ὁποία εἶναι βόμβα στὴν ἴδια τὴς ὕπαρξη τῆς Ἑλλάδος. Ἂς προσπαθήσουν τουλάχιστον νὰ στείλουν πίσω στὶς χῶρες τους ὅλες αὐτὲς τὶς ὀρδές.
Έχεις σοβαρές ενδείξεις ότι υπάρχει πιθανότητα εμφυλίου πολέμου; Συγγνώμη, που ακούστηκε μεταναστευτικό πρόβλημα να αποτελέσει αιτία εμφυλίου;
Επειδή ακούω αρκετά περί εμφυλίων και σφαγών, καλό θα ήταν να σκεφτόμαστε λίγο πριν να ξεπετάμε τέτοια λέξη.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:26, 01-02-13:

Εν πάσει περιπτώσει, ελπίζω να λυθεί το θέμα της αίτησης ασύλου, γιατί όντως αφορά όλη την Ευρώπη, μιας και αμφιβάλλω αν κάποιος από ασιατική χώρα έρχεται στην Ευρώπη για να μείνει σε ένα από τα "στρατόπεδα" της Ελλάδας.
Διαπιστώνω όμως ότι πολλά παιδιά αλλοδαπών έχουν αναμφίβολλα ελληνική παιδεία, εύχομαι και τα δικά μου παιδιά να μπορέσουν να αγκαλιάσουν την παιδεία της χώρας όπου θα μεγαλώσουν, όποια κι αν είναι αυτή.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 04-02-13 στις 14:39. Αιτία: split σε απάντηση διεγραμμένου ποστ
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 12:37, 01-02-13:

εύχομαι και τα δικά μου παιδιά να μπορέσουν να αγκαλιάσουν την παιδεία της χώρας όπου θα μεγαλώσουν, όποια κι αν είναι αυτή.

προδοτης
πατρεύ παρε τηλ στο κομμα να στειλουν καποιον

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,275 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:35, 01-02-13:

Εγώ πάντως που παλιότερα δούλευα με Αλβανούς με οικογένειες και παιδια που γεννήθηκαν και μεγαλώνουν εδώ, οι ίδιοι δεν ήθελαν τα παιδιά τους να είναι Έλληνες αλλά Αλβανοί, και πολύ καλά έκαναν. Επίσης μάζευαν λεφτά για να φύγουν κάποτε στην Αλβανία, ακόμα κι αν είχαν παιδιά που γεννήθηκαν και μεγαλώνουν εδώ.

Παράθεση

εμμα_τριντεντ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη εμμα_τριντεντ
H εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,120 μηνύματα.

H εμμα_τριντεντ έγραψε στις 13:49, 01-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Όχι δε θεωρώ οτι πρέπει να δίνεται ιθαγένεια ούτε ψήφος στους μετανάστες. Είμαστε πολλοί, κάποιοι πρέπει να φύγουν....
έτσι όπως διάβαζα το θέμα, παλιότερα είχες διαφορετική άποψη και μάλιστα δήλωνες και τότε ρατσίστρια χωρίς καμμία ντροπή. Με όλο το θάρρος και(σχεδόν κανένα) σεβασμό αγαπημένη(νοτ), δε ξέρω αν με ενοχλεί τόσο ο τρόπος που εκφράζεις την άποψή σου ή η ίδια η άποψή σου. Ενηγουέη, επειδή σήμερα δε μου φαίνεται καλή μέρα για να αλλάξει ο κόσμος ,μια παρατήρηση μόνο αν μου επιτρέπεις(αν και ξέρω πως δε σου είναι εύκολο να το κατανοήσεις μα, οφείλω να το πω γιατί με τρώει το κ*λίνι μου):
αυτό:
Είμαστε πολλοί, κάποιοι πρέπει να φύγουν....
ακούγεται στα αυτιά μου πιο δυνατά από σειρήνα ασθενοφόρου που τυχαίνει να περνά έξω από το σπίτι μου. Μου προκαλεί, επίσης, τέτοια αντριχίλα που τελικά καταλήγει σε μια τάση προς εμετό. Ευτυχώς δεν έχω φάει ακόμα τις τηγανίτες μου. Γι'αυτό είτε θα με αναγκάσεις να μη ξαναδιαβάσω τα γραφόμενά σου(νταξ, το συνηθίζω να σου πω την αλήθεια), είτε θα προσπαθήσεις να εκφράζεσαι πιο κόσμια όταν αναφέρεσαι σε ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ. Σ'ευχαριστώ για την προσοχή.

Αυτά. Είχα όρεξη.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 04-02-13 στις 14:38. Αιτία: split σε απάντηση διεγραμμένου ποστ
11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:50, 01-02-13:

Εγώ πάντως που παλιότερα δούλευα με Αλβανούς με οικογένειες και παιδια που γεννήθηκαν και μεγαλώνουν εδώ, οι ίδιοι δεν ήθελαν τα παιδιά τους να είναι Έλληνες αλλά Αλβανοί, και πολύ καλά έκαναν. Επίσης μάζευαν λεφτά για να φύγουν κάποτε στην Αλβανία, ακόμα κι αν είχαν παιδιά που γεννήθηκαν και μεγαλώνουν εδώ.
Αυτό είναι αλήθεια. Είναι όμως η μία πλευρά της αλήθειας, πώς μπορείς να γενικεύσεις από αυτό;
Άλλωστε σε τέτοια σποραδικά παραδείγματα μπορεί ο καθένας να αντιπαραθέσει τις εμπειρίες του, όπως πχ αυτές του πατέρα μου που συνεργάζεται από το '89 με Αλβανούς, Βούλγαρους, Ιρανούς, και πάει λέγοντας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 04-02-13 στις 14:40. Αιτία: split σε χωρίου που απαντα σε διεγραμμένο ποστ.
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 13:55, 01-02-13:

• Όχι δε θεωρώ οτι πρέπει να δίνεται ιθαγένεια ούτε ψήφος στους μετανάστες.
  • Το οτι ζουν σε μια ξένη χώρα νόμιμα, εργάζονται και ζουν αξιοπρεπώς θα έπρεπε να είναι αρκετό (και αυτό ισχύει για όσους ισχύουν τα παραπάνω).
  • Δε βλέπω το λόγο να αλλάξουν ιθαγένεια ή να ψηφίζουν σε μια χώρα στην οποία ζουν ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ.
Μάλιστα. Εύχομαι να μην σε φάει ποτέ η ανεργία στην Ελλάδα και αναγκαστείς να φύγεις να δουλέψεις στο εξωτερικό, ζώντας κάθε μέρα υπό τον "φόβο" να ανέβει κάποιο ακροδεξιό κόμμα και για τον Χ-Ψ λόγο να ανακληθεί η άδειά σου.

Η άδεια παραμονής, ακόμα και η μόνιμη, σου δίνει την άδεια να παραμείνεις σε μία χώρα, αλλά όχι το δικαίωμα. Η υπηκοότητα σου δίνει το αναφαίρετο ΔΙΚΑΙΩΜΑ, όπου δεν μπορεί μετά να σε απελάσει κανείς. Όταν:
  • Έχεις ζήσει σε μια χώρα για "αρκετά" χρόνια.
  • Έχεις ενσωματωθεί στην τοπική κοινωνία, έχεις γνωρίσει την κουλτούρα, τα ήθη και τα έθιμα.
  • Έχεις προσφέρει μέσω της εργασίας σου και των φόρων σου.
  • Δεν αποτελείς κίνδυνο για την εσωτερική ή εξωτερική ασφάλεια της χώρας.
Σαφέστατα και δικαιούσαι την ιθαγένεια.

Εύχομαι να μην σου συμβεί το ίδιο, Χιμελίνο. Γιατί μιλάς αρκετά εκ του ασφαλούς.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 01-02-13 στις 14:03. Αιτία: Typos.
16 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 14:50, 01-02-13:

Ας ανοίξουμε τα μάτια μας κι ας αντιμετωπίσουμε χωρίς συναισθηματισμούς το πρόβλημα των μεταναστών. Είμαστε πολλοί, κάποιοι πρέπει να φύγουν....
Να σε ρωτήσω, ποιο θα είναι το κριτήριο που θα αποφασίζει ποιος θα μείνει και ποιος θα φύγει? Γιατί ας πούμε εσύ δικαιούσαι να ζεις σε αυτή τη χώρα περισσότερο από ένα νιγηριανό? Μη μου πεις επειδή γεννήθηκες εδώ, γιατί αυτό ήταν καθαρά θέμα τύχης καθώς θα μπορούσες κάλλιστα να έχεις γεννηθεί σε μια υποανάπτυκτη χώρα. Βλέπω συνεχώς το φαινόμενο του ρατσισμού να χτυπάει μόνο τους φτωχούς μετανάστες. Δεν έχω δει πότε π.χ. να μιλάνε ρατσιστικά για ένα Άγγλο ή Γάλλο που ήθελε να ζήσει στην Ελλάδα. Αν πάλι έκανε αίτηση ιθαγένειας κανένας Άραβας σεΐχης θα του τη δίνανε σε δευτερόλεπτα.

Το όλο θέμα του ρατσισμού πηγάζει από το γεγονός ότι δε γουστάρουμε να βλέπουμε φτωχούς βρόμικους μετανάστες στη χώρα μας. Θέλουμε να πάρουν τα προβλήματά τους και να πάνε στη σκατένια χώρα από όπου προήλθαν. Δεν έχει χωριστεί η Γη άλλωστε σε χώρες διαφορετικών κόσμων (πρώτος, τρίτος κτλ) χωρίς λόγο. Το ίδιο καπιταλιστικό σύστημα που έχει κάνει την Αμερική και την Ευρώπη χώρες με τεράστιο βιοτικό επίπεδο είναι αυτό που κάνει την Αφρική χώρα γεμάτη φτώχεια πόλεμο και αρρώστια. Αυτό βέβαια εμάς δεν μας αφορά καθώς εμείς είμαστε ΈΛΛΗΝΕΣ και με την αξία μας καθώς πριν γεννηθούμε δώσαμε εξετάσεις και περάσαμε σε ανεπτυγμένη χώρα και όχι στην Αφρική.

Κάθε άνθρωπος έχει το δικαίωμα να αναζητεί μια καλύτερη ζωή. Όσο η Αφρική και οι υπόλοιπες τριτοκοσμικές χώρες θα καταδυναστεύονται από τις αναπτυγμένες χώρες τόσο θα υπάρχει κύμα μετανάστευσης. Κανένας άνθρωπος δεν φεύγει από τη χώρα που μεγάλωσε χωρίς λόγο, όταν λοιπόν όλες οι χώρες του κόσμου γίνουν ανεπτυγμένες τότε θα σταματήσει και το μεταναστευτικό. Μέχρι τότε όλοι οι Έλληνες και μη, ρατσιστές-πατριώτες-αυτόχθονες καλά θα κάνουν να ανάψουν κανένα κερί στη θεά τύχη και να κάνουν και καμία προσευχή. Γιατί στο κάτω κάτω και οι Δωριείς μετανάστες που υποδούλωσαν τους Αχαιούς ήταν αλλά δεν άκουσα ποτέ κανέναν να λέει πως οι Σπαρτιάτες δεν ήταν Έλληνες.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

timonierhs

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη timonierhs
Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,243 μηνύματα.

O timonierhs έγραψε στις 18:50, 01-02-13:

Όχι δε θεωρώ οτι πρέπει να δίνεται ιθαγένεια ούτε ψήφος στους μετανάστες. Το οτι ζουν σε μια ξένη χώρα νόμιμα, εργάζονται και ζουν αξιοπρεπώς θα έπρεπε να είναι αρκετό (και αυτό ισχύει για όσους ισχύουν τα παραπάνω). Δε βλέπω το λόγο να αλλάξουν ιθαγένεια ή να ψηφίζουν σε μια χώρα στην οποία ζουν ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ. Γιατί μπορεί οι ευαίσθητοι αντιρατσιστές να αγαπούν όλο τον κόσμο και να νομίζουν οτι οι μετανάστες νιώθουν Έλληνες, όμως οι μετανάστες μετρούν τις ώρες για να ξαναγυρίσουν στις πατρίδες τους - και πολύ καλά κάνουν. Προσωπικά αν χρειαζόταν να μεταναστεύσω στην οποιαδήποτε χώρα, θα το έκανα με την ελπίδα οτι κάποια στιγμή θα γυρνούσα πίσω. Αν στη χώρα που ήμουν ζούσα νόμιμα και ήμουν σωστή, θα ήθελα δικαιώματα όπως παιδεία, υγεία, εργασία κλπ. Δε θα με ένοιαζε όμως ουδόλως να αλλάξω την ιθαγένειά μου ή να ψηφίσω σε ξένη χώρα. Ας ανοίξουμε τα μάτια μας κι ας αντιμετωπίσουμε χωρίς συναισθηματισμούς το πρόβλημα των μεταναστών. Είμαστε πολλοί, κάποιοι πρέπει να φύγουν....
Εσυ ποιος νομιζεις οτι νιωθει περισσοτερο Ελληνας; Καποιος που εχει γεννηθει εδω απο γονεις μεταναστες 1ης και 2ης γεννιας κι εχει λαβει μονο ελληνικη παιδεια ή καποιος που εχει γεννηθει πχ στην Αμερικη απο Ελληνες μεταναστες 2ης, 3ης γεννιας κοκ. και δεν ξερει γρι ελληνικα κι ουτε προφανως θα δινει δεκαρα για την Ελλαδα?

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 18:53, 01-02-13:

οι ίδιοι δεν ήθελαν τα παιδιά τους να είναι Έλληνες αλλά Αλβανοί, και πολύ καλά έκαναν.
ματαιο,οπως οι ελληνοαμερικανοι θελουν τα παιδιατους να μεινουν ελληνες

παντα καπου στη μεση θα ειναι,,οταν γεννιεσαι καιζεις σε μια χωρα,,δεν μπορεις μετα να την βγαλεις ετσι απλα απο πανω σου

το θεμα ειναι ποτε να δινουν ιθαγενεια,,οποτε πρεπει,,πολλα χρονια γεννηση εδω
και εξετασεις ισως

η ελλαδα ειναι μικρη,δεν ειναι ΗΠΑ
να στειλουμε αλλους στην ευρωπη καιαλλους στις χωρες τους

διαχειριση ανθρωπων,,οχι ασπρο μαυρο,,αλλα δυσκολο σιγουρα..

Η άδεια παραμονής, ακόμα και η μόνιμη, σου δίνει την άδεια να παραμείνεις σε μία χώρα, αλλά όχι το δικαίωμα. Η υπηκοότητα σου δίνει το αναφαίρετο ΔΙΚΑΙΩΜΑ, όπου δεν μπορεί μετά να σε απελάσει κανείς. Όταν:
Έχεις ζήσει σε μια χώρα για "αρκετά" χρόνια.
Έχεις ενσωματωθεί στην τοπική κοινωνία, έχεις γνωρίσει την κουλτούρα, τα ήθη και τα έθιμα.
Έχεις προσφέρει μέσω της εργασίας σου και των φόρων σου.
Δεν αποτελείς κίνδυνο για την εσωτερική ή εξωτερική ασφάλεια της χώρας.
Σαφέστατα και δικαιούσαι την ιθαγένεια.
ακριβως

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 01-02-13 στις 19:00.
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 00:34, 02-02-13:

Ναι χιμέλα μου θα' θελες παιδεία, υγεία και εργασία, τα παιδιά σου τα ρώτησες;
Θα αισθάνονται κι αυτοί "μετανάστες" στην χώρα που μεγάλωσαν και που αυτή γνώρισαν ως πατρίδα τους;
Θα' θελες τα παιδιά σου να ήταν στη θέση ενός 25χρονου μη ελληνικής καταγωγής, που έχει γεννηθεί, μεγαλώσει στην Ελλάδα, έχει φοιτήσει σε ελληνικό σχολείο, έχει σπουδάσει σε ελληνικό πανεπιστήμιο, έχει πάρει πτυχίο και δεν έχει καμία επαφή με το τόπο καταγωγής του, ούτε κανένα ιδιαίτερο δέσιμο, που ξαφνικά το κράτος τον απελάσει και του λέει σε 30 μέρες το πολύ να έχεις φύγει από τη χώρα, επειδή δε πληρεί πια τις χ,ψ προϋποθέσεις για να βγάλει την άδεια παραμονής του στη χώρα;
Να σε διώχνουν από την χώρα σου; Είναι το ίδιο με το να διώχνουν κι εσένα από τη χώρα σου.
Μερικοί ζείτε μέσα στην άγνοια.
Πιπιλάτε τις ίδιες μαλακίες εδώ και πόσα χρόνια, χωρίς καν γνωρίζετε το τι γραφειοκρατικά προβλήματα και πόσες αδικίες μπορεί να αντιμετωπίζει ένας μετανάστης, στην ουσία έλληνας.

Και γιατί τέτοια αρνητικότητα; Το ψωμί σου θα σου φάει; Σε τι θα σε επηρεάσει; Τι θα αλλάξει στη ζωή σου αν το παιδάκι από το Ιράκ πάρει ιθαγένεια ή θα πάει να ψηφίσει και να αποφασίσει για τη χώρα την οποία γεννήθηκε και μεγάλωσε και ζει; Και μη μου πεις ότι θα επηρεάσει το αποτέλεσμα. Θα επηρεάσει το αποτέλεσμα, όπως το επηρεάζει και ο παππούς που ψηφίζει συνέχεια πασοκ. Του αφερείς το δικαίωμα; Όχι.
Τι διαφορά θα έχουν τα παιδιά σου από αυτά τα παιδιά; Με τον ίδιο τρόπο δε μεγαλώνουν; Στα ίδια σχολεία δε φοιτούν; Στο ίδιο περιβάλλον δε βρίσκονται;
Πες μου έστω ΜΙΑ ΛΟΓΙΚΗ διαφορά, and don't make me laugh.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 04-02-13 στις 14:41. Αιτία: split σε χωρίο που απαντα σε διεγραμμένο ποστ.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 02:24, 02-02-13:

@Γιώργο και @Γίδι,

Πείτε μου ότι φτάσατε εκεί που έφτασε ο καθένας σας περπατώντας, περάσατε λαθραία τα σύνορα νύχτα χωρίς φεγγάρι, από ένα δύσβατο μονοπάτι και πετάξατε τα χαρτιά σας για να μη μπορούν να σας απελάσουν

Έλα όμως που έχω την εντύπωση ότι πήγατε εκεί που πήγε ο καθενας σας νόμιμα, οργανωμένα και με την αποδοχή αυτών που σας υποδέχθηκαν στο εργασιακό, ακαδημαϊκό, και ό,τι άλλο περιβάλλον...

Τώρα, για την πιθανή άνοδο ενός ακροδεξιού κόμματος που είπες Γιώργο, έχω την εντύπωση ότι δεν θα στραφεί ενάντια σε ξένους που προέρχονται απο την γηραιά ήπειρο και από χώρες με κοινή χριστιανική παράδοση, μάλλον αλλού θα στραφεί.

@Ξεχασμένε, ναι, δε μιλάει κανείς για τους δυτικούς που έχουν εγκατασταθεί στην Ελλάδα γιατί είναι νόμιμοι, ακόμα και οι Ρουμάνοι και Βούλγαροι που έγιναν εν μία νυκτί νόμιμοι έγιναν γιατί οι χώρες τους εντάχθηκαν στην ΕΕ από μια ημερομηνία και μετά, δηλ. νομιμοποιήθηκαν σε ευρύτερο ευρωπαϊκό επίπεδο, για να μην αναφέρω οτι για τις 2 αυτές χώρες ισχύουν ακόμα περιορισμοι στην ελεύθερη διακίνηση εργαζομένων για μεταβατική περίοδο 7 ετών από την ένταξη τους (το 2007).

Η συζήτηση εδώ έχω την εντύπωση ότι γίνεται για μετανάστες που ήρθαν παράνομα στη χώρα και νομιμοποιήθηκαν επειδή η κρατική εξουσία δεν βρήκε τί άλλο να κάνει. Όσο για τα παιδιά, που γεννιούνται στην Ελλάδα, συμφωνώ υπό την προϋπόθεση ότι ένα παιδί που γεννιέται στην Έλλάδα και αποκτά δικαιώματα, δεν γίνεται το παραθυράκι για τη νομιμοποιηση όλης της οικογένειας από πίσω...

Σοβαρά τωρα... για μένα υπάρχει λύση και βρίσκεται στην ίδια την Ελληνική γλώσσα και αναφέρομαι στη διάκριση της ιθαγένειας απο την υπηκοότητα.

Η υπηκοότητα ακολουθεί το δίκαιο του εδάφους, χορηγεί ίσα δικαιώματα στην εργασία, την παιδεία, την ασφάλιση και πρόνοια και στο εκλέγειν και το εκλέγεσθαι στις εκλογές της τοπικής αυτοδιοίκησης, στα πλαίσια των μικρών επιμέρους κοινωνιών που εξετάζουν σε ατομικό επιπεδο κάθε υποψήφιο.

Η ιθαγένεια ακολουθεί το δίκαιο του αίματος και είναι αυτή που επιτρέπει την συμμετοχή στη διοίκηση σε επίπεδο β βαθμού τοπικής αυτοδιοίκησης και κεντρικής εξουσίας καθώς και την συμμετοχή στη δημοσια διοίκηση και τις ένοπλες δυνάμεις (όποιος νομίζει ότι ειμαστε μια ευρωπαϊκή χώρα με εγγυημένα σύνορα παρακαλείται να πιάσει στασίδι σε ένα σύννεφο πάνω απο το Αιγαίο και να μετράει τουρκικά πολεμικά αεροσκάφη στο εναέριο χώρο μας)

...και εννοείται μόνο σε νόμιμους μετανάστες, υπο προϋποθέσεις ανάλογης αυστηρότητας με άλλες χώρες της ΕΕ .

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 02:54, 02-02-13:

Νομιμότατα και σε υψηλά κοινωνικά στρώματα, ανώτατης εκπαίδευσης.
Κι όμως το ρατσισμό τον αντιμετωπισα... Για πολλούς λόγους, άλλοι σχετικοί με την τοπική ξενοφοβία και άλλοι με την μη αρκουντως ευρωπαϊκή/ δυτική ταυτότητα της Ελλάδας ως χώρας προέλευσης μου.
Νομίζεις ότι αν στη χώρα μου γινόταν πόλεμος σε θα έψαχνα τροπο να παραμείνει έξω;
Νομίζεις ότι δεν πέρασε έστω λαθραία απο το μυαλό μου η ελάφρυνση που θα ήταν για το στάτους μου αν παντρευόμουν τον "ντόπιο" σύντροφο μου;
Και δε σκοπεύω να αντικρούσω κανένα επιχείρημα υπέρ του ποσο μεγάλο πρόβλημα είναι η λαθρομετανάστευση. Αλλα βαρέθηκα να μπλέκουμε τα αυγά με τα πασχάλια. Τρία σημεία:

1) Μετανάστες που συμμετέχουν στα κοινωνικά και οικονομικά του τόπου εδώ και 30 χρονια έχουν δικαιώματα.
Το ότι δεν πρέπει να ξαναεπιτραπει τέτοια είσοδος στη χώρα, ασυζητιτί.
Το ότι δε γίνονται να νομιμοποιούμε εκ των υστέρων, δυσκολο
2) Δεν πιστεύω στα εθνικά κράτη και η έννοια της ιθαγένειας που μπλέκει το αίμα είναι ανόητη το λιγότερο. Αίμα;; Ποιο αίμα;; Του προγονού μου του Ενετού, του θείου της άλλης του Πόντιου, του απογόνου Μικρασιατών ή του γένους αρβανήτιδων; Ελάτε τώρα, ένα μωσαϊκό είναι το "ελληνικο αιμα", τι κι αν εμπλουτιστεί κι άλλο...
3) η Ελλάδα μπήκε πολυυυυυύ χαριστικά στην ΕΟΚ, ας μην κοιτάμε και τόσο αφ'υψηλού τα νέα μέλη ναι;;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γίδι : 02-02-13 στις 03:04.
Παράθεση

εμμα_τριντεντ

Περιβόητο Μέλος

H εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,120 μηνύματα.

H εμμα_τριντεντ έγραψε στις 02:59, 02-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από DreamsRevenge
Όσο για τα παιδιά, που γεννιούνται στην Ελλάδα, συμφωνώ υπό την προϋπόθεση ότι ένα παιδί που γεννιέται στην Έλλάδα και αποκτά δικαιώματα, δεν γίνεται το παραθυράκι για τη νομιμοποιηση όλης της οικογένειας από πίσω...
τα παιδιά που δε γεννιούνται στην Ελλάδα αλλά ήρθαν στην Ελλάδα στα 2 τους;
τα παιδιά που δε γεννιούνται στην Ελλάδα αλλά ήρθαν στην Ελλάδα στα 6 τους;
τα παιδιά που δε γεννιούνται στην Ελλάδα αλλά ήρθαν στην Ελλάδα στα 15 τους;
και γιατί να μην γίνεται... "παραθυράκι" της οικογένειάς του;

και επειδή γίνομαι κουραστική, ποιοι είστε εσείς που θα καθορίσετε πότε και ποιος μπορεί να αποκτήσει την υπηκοότητα;

παρακαλώ, εξηγήστε αν θέλετε πιο αναλυτικά γιατί δε μου κόβει και πολύ.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Sal Paradise

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Sal Paradise
Ο Sal Paradise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Πιλότος . Έχει γράψει 455 μηνύματα.

O Sal Paradise - έγραψε στις 03:25, 02-02-13:

Ενδιαφερον εχει να ακουσουμε και τι αποψη εχουν τα σοβινιστικα παλικαρια του φορουμ και για το δικαιωμα της ψηφου στους μεταναστες.Τοση ωρα μιλαμε μονο για την ιθαγενεια.

υ.γ.1)Φαντασου λεει τωρα να ψηφιζε ο μεταναστης αριστερο ελληνικο παραδοσιακο κομμα.Τρελα ο δικος σου!
2) http://www.youtube.com/watch?v=qViXJ2EqfjM

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sal Paradise : 02-02-13 στις 03:35.
Παράθεση

gaspar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gaspar
Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 2,289 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 12:26, 02-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από ReDeM
.
υ.γ.1)Φαντασου λεει τωρα να ψηφιζε ο μεταναστης αριστερο ελληνικο παραδοσιακο κομμα.Τρελα ο δικος σου!

το δικαίωμα του εκλέγειν και του εκλέγεστε πρέπει να το εχουν μονο οι πολίτες καθε κράτους.
αυτο ισχύει σε ΟΛΕΣ τις χώρες.

ειναι σαν να ψηφίζουν οι εργαζόμενοι σε ενα εργοστάσιο για πρόεδρο, και να απαιτώ εγω ο επισκέπτης η ο πελάτης να συμμετάσχω στην ψηφοφορια. απλα δεν εχει λογική.

αν ειναι ετσι θα πρεπει σε περίπτωση που οι εκλογες γινουν καλοκαίρι να ψηφίζουν και ολοι οι ξενοι τουρίστες για την κυβέρνηση της Ελλάδας..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gaspar : 02-02-13 στις 12:38.
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 15:14, 02-02-13:

@Γιώργο και @Γίδι,

Πείτε μου ότι φτάσατε εκεί που έφτασε ο καθένας σας περπατώντας, περάσατε λαθραία τα σύνορα νύχτα χωρίς φεγγάρι, από ένα δύσβατο μονοπάτι και πετάξατε τα χαρτιά σας για να μη μπορούν να σας απελάσουν

Έλα όμως που έχω την εντύπωση ότι πήγατε εκεί που πήγε ο καθενας σας νόμιμα, οργανωμένα και με την αποδοχή αυτών που σας υποδέχθηκαν στο εργασιακό, ακαδημαϊκό, και ό,τι άλλο περιβάλλον...
Και ο κύριος Ράι νόμιμα, οργανωμένα, και με την αποδοχή αυτόν που τον υποδέχτηκαν ήρθε στην Ελλάδα να διδάξει αλλά τα σαΐνια της ΕΛΑΣ δε δίστασαν να το μπουζουριάσουνε λόγω του ότι ήταν υπερολικά ...μαύρος.
http://www.inews.gr/135/i-elas-synel...ometanasti.htm

Πάρτε το χαμπάρι ότι δε μιλάμε πια για τον πρόσφυγα που θα περάσει στη χώρα παράνομα, αλλά για τον κάθε μετανάστη που ζει πια εδώ νόμιμα, με την οικογένειά του για πολλά χρόνια, αλλά παρ' όλα αυτά εξακολουθεί να ζει υπό καθεστώς φόβου.

Χωρίς να διαχωρίζω στο μυαλό μου νόμιμους από παράνομους - όλοι το ίδιο άνθρωποι είναι - απλά πολύ βλέπω να ερμηνεύονται όλα όπως μας συμφέρει.

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 17:08, 02-02-13:

Φασίστες....Κυκλοφορούν αναμεσά μας...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 17:17, 02-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από gaspar

το δικαίωμα του εκλέγειν και του εκλέγεστε πρέπει να το εχουν μονο οι πολίτες καθε κράτους.
αυτο ισχύει σε ΟΛΕΣ τις χώρες.

ειναι σαν να ψηφίζουν οι εργαζόμενοι σε ενα εργοστάσιο για πρόεδρο, και να απαιτώ εγω ο επισκέπτης η ο πελάτης να συμμετάσχω στην ψηφοφορια. απλα δεν εχει λογική.

αν ειναι ετσι θα πρεπει σε περίπτωση που οι εκλογες γινουν καλοκαίρι να ψηφίζουν και ολοι οι ξενοι τουρίστες για την κυβέρνηση της Ελλάδας..
Ατυχέστατο παράδειγμα, στο εργοστάσιο της χώρας που ζω είμαι εργαζόμενη κι εγώ, κι ας έχω άλλο διαβατήριο ή και άλλο χρώμα από τους "ντόπιους". Άρα έχω κάποια στιγμή δικαίωμα να ψηφίζω, δεν είμαι τουρίστας, δεν είμαι επισκέπτης. Και πληρώνω και ασφάλιση, φόρους, και λοιπά... και εννοείται θα πληρώσω ό,τι άλλο μου αναλογεί εάν πάρω άλλη άδεια παραμονής, πιο "μόνιμη" από αυτήν που έχω, ή ακόμα περισσότερο αν πάρω διαβατήριο. Δούναι και λαβείν.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 18:32, 03-02-13:

.............
2) Δεν πιστεύω στα εθνικά κράτη και η έννοια της ιθαγένειας που μπλέκει το αίμα είναι ανόητη το λιγότερο. Αίμα;; Ποιο αίμα;; Του προγονού μου του Ενετού, του θείου της άλλης του Πόντιου, του απογόνου Μικρασιατών ή του γένους αρβανήτιδων; Ελάτε τώρα, ένα μωσαϊκό είναι το "ελληνικο αιμα", τι κι αν εμπλουτιστεί κι άλλο...
Υπάρχουν και άλλοι που ζουν στην Ελλάδα, γιατί δεν αναφέρεσαι και σε αυτούς; Μήπως θέλεις να τους αφήσεις παραπονεμένους;
Δεν πιστεύω;
3) η Ελλάδα μπήκε πολυυυυυύ χαριστικά στην ΕΟΚ, ας μην κοιτάμε και τόσο αφ'υψηλού τα νέα μέλη ναι;;
Εδώ τώρα, θα τα χαλάσουμε.
Γιατι η νομοθεσία και μόνο που υποχρεώθηκε η χώρα μας να αλλάξει, καταδεικνύει τα αρπακτικά που υπάρχουν στην κατά τα άλλα Ευρώπη.
Μόνο χρωστάει στην Ελλάδα η Ευρώπη και αυτό το διαλαλούν όλοι οι φιλέλληνες.

Γι’ αυτό και έχει ιδιαίτερη σημασία.

Τώρα το κατά πόσο Ελληνίδα αισθάνεσαι εσύ και αυτό φαίνεται.
Αυτό όμως είναι ένα άλλο θέμα...

Παράθεση

Polkiu

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Polkiu
Ο Polkiu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 465 μηνύματα.

O Polkiu έγραψε στις 18:45, 03-02-13:

Έεεεεελα όλοι οι επαναστάτες να βγάλετε τις σούπερ ουαου ιδέες σας εδώ για το πόσο ριζοσπάστες είστε και πόσο άνετοι με όλο αυτό.. ...

Παράθεση

εμμα_τριντεντ

Περιβόητο Μέλος

H εμμα_τριντεντ έγραψε στις 19:18, 03-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Μάξιμος
Υπάρχουν και άλλοι που ζουν στην Ελλάδα, γιατί δεν αναφέρεσαι και σε αυτούς; Μήπως θέλεις να τους αφήσεις παραπονεμένους;
Δεν πιστεύω; Εδώ τώρα, θα τα χαλάσουμε.
Γιατι η νομοθεσία και μόνο που υποχρεώθηκε η χώρα μας να αλλάξει, καταδεικνύει τα αρπακτικά που υπάρχουν στην κατά τα άλλα Ευρώπη.

αναφερθείτε εσείς αφού έχετε τέτοια λαχτάρα , μη σας τη στερήσουμε.
η γνωστή χαζοτακτική που πετάς μια βλακεία απλά για να ρίξεις χολή και κλείνεις την απάντησή σου με ένα :
δημοτικό το λιγότερο.

Παράθεση

Xaris SSSS

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Xaris SSSS
Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 1,952 μηνύματα.

O Xaris SSSS έγραψε στις 20:29, 03-02-13:

Κατά την γνώμη μου καθένας που ζει και εργάζεται νόμιμα σε μια χώρα πρέπει να έχει το δικαίωμα της ιθαγένειας και της ψήφου. Αν για κάποιο λόγο σταματήσει να δουλεύει τότε το πράγμα αλλάζει...

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 00:56, 04-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από gaspar
Wrong σε τόσα πολλά επίπεδα.
Πς: παρομοίωση για γέλια και για κλάμματα.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 01:27, 04-02-13:

Ε; Όλα τα παραδείγματα που ανέφερα είναι από ανθρώπους που ζουν στην Ελλάδα, Έλληνες υπήκοους. Οι οποίοι όμως πριν από 200, 100, ή και 50 χρόνια ενδεχομένως να μιλούσαν άλλη γλώσσα/διάλεκτο, και να είχαν άλλο διαβατήριο (αν υπήρχαν).

Δεν πιστεύω; Εδώ τώρα, θα τα χαλάσουμε.

Γιατί;
Αν κοιτάξεις λίγο τα οικονομικά στοιχεία, η Ελλάδα μπήκε στην ΕΟΚ πιο πολύ από ελπίδα παρά χάρη στα κεκτημένα της. Και αυτό δε θα ήταν κακό αν είχε προλάβει να φτάσει τα ευρωπαϊκά στάνταρ στο ενδιάμεσο... αλλά δεν το'κανε, και να'μαστε. Δεν το λέω εγώ, και ΜΑΚΑΡΙ να μην ήταν έτσι. Διάβασε πχ λίγο Tony Judt, νομίζω ότι και ο Clogg (Richard, αν δεν κάνω λάθος) το αναφέρει.
Υποχρεώθηκε να συμμορφωθεί με τους όρους που έθεσε μία ομάδα χωρών, ώστε με τη σειρά της να επωφεληθεί. Takes two to tango.

Αυτή είναι η γνώμη σου.

Παράθεση

εμμα_τριντεντ

Περιβόητο Μέλος

H εμμα_τριντεντ έγραψε στις 01:30, 04-02-13:

γνώμη που ομολογουμένως βρίσκεται εκτός θέματος και δε μας αφορά στο ελάχιστο.

+του ότι πρόκειται για επίθεση στο ήθος σου, αλλά μάλλον προσβολή θεωρείται μόνο το... πανηλίθιος γκουχ.

Παράθεση

Ajusshi (η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ajusshi
Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,690 μηνύματα.

O Ajusshi All Men Must Die έγραψε στις 00:04, 05-02-13:

Τα τσουβάλιασες ΟΛΑ όμως. Λαθρομετανάστες και παιδιά νόμιμων μεταναστών, θρησκείες, όλα. Μείνε στο θέμα μας.

Σε πληροφορώ ότι σε δύο χρόνια δικαιούμαι την υπηκοότητα της χώρας όπου ζω. Κανείς δε θα με ρωτήσει σε ποιο Θεό πιστεύω, ή γιατί δεν πιστεύω. Και ξέρω Έλληνες μη-ελληνικής καταγωγής που ζουν πάνω από 20ετία και δεν έχουν την ευκαιρία να πάρουν ελληνικό διαβατήριο ή υπηκοότητα.

δεν νομίζω ότι θα δικαιούσαι την ιθαγένεια της χώρας που ζεις.

θα δικαιούσαι να κάνεις αίτηση για την απόκτηση της ιθαγένειας με πολιτογράφηση
και αν ναι, ω ναι, θα σε ρωτήσουν όχι σε τι θεό πιστεύεις αλλά σε τι θεό και άνθρωπο
πιστεύουν στη χώρα που ζεις.

κάνω λάθος;

όσο αφορά την Κώδικα Ελληνικής Ιθαγένειας που ισχύει στη χώρα μας
πριν να λέτε ότι...λέτε, διαβάστε τι ισχύει.

για τα αιτήματα πολιτογράφησης μετά τις 16-03-2010

το 1Α και το 24 κρίθηκαν αντισυνταγματικά.

και τι ίσχυε,

3284/04

2910/01

3370/55 όπως τροποποιήθηκε από τον 1438/84

περί ψήφου μεταναστών.

η άσκηση του δικαιώματος του εκλέγειν όσο και η άσκηση του δικαιώματος του εκλέγεσθαι επιφυλάσσεται μόνο στους Έλληνες πολίτες και δεν μπορεί να επεκταθεί και στους μη έχοντες την ιδιότητα αυτή, χωρίς αναθεώρηση της σχετικής διατάξεως του Συντάγματος
άρθρα 1, 52 και 102 του Συντάγματος

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 00:27, 05-02-13:

Όχι, δε θα με ρωτήσουν σε τι πιστεύω.
Ευχαριστούμε για τους νόμους, δεν αμφέβαλα για το τι ισχύει.

Ενδιαφέρον το:
Τέκνο αλλοδαπών που γεννιέται και συνεχίζει να ζει στην Ελλάδα από γονείς που διαμένουν μόνιμα και νόμιμα και οι δυο στη Χώρα επί πέντε τουλάχιστον συνεχή έτη, αποκτά από τη γέννησή του την Ελληνική Ιθαγένεια, εφόσον οι γονείς του υποβάλουν κοινή σχετική δήλωση και αίτηση εγγραφής του τέκνου στο δημοτολόγιο του δήμου της μόνιμης κατοικίας του, μέσα σε τρία έτη από τη γέννηση.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 01:11, 05-02-13:

Ε; Όλα τα παραδείγματα που ανέφερα είναι από ανθρώπους που ζουν στην Ελλάδα, Έλληνες υπήκοους. Οι οποίοι όμως πριν από 200, 100, ή και 50 χρόνια ενδεχομένως να μιλούσαν άλλη γλώσσα/διάλεκτο, και να είχαν άλλο διαβατήριο (αν υπήρχαν).
Προσπάθησε ακόμα λίγο και θα βρεις και άλλα παραδείγματα.
Γιατί;
Αν κοιτάξεις λίγο τα οικονομικά στοιχεία, η Ελλάδα μπήκε στην ΕΟΚ πιο πολύ από ελπίδα παρά χάρη στα κεκτημένα της.
Αδριβώς εδώ είναι η καρδιά του προβλήματος.
Η προδοσία της Ελλάδος, έχει αρχίσει πολύ πριν την είσοδο της στο Ευρώ.
Και επειδή κάποιοι λένε ότι την ιστορία την γράφει ο νικητής, εγώ θα αλλάξω την πρόταση και θα πω τα εξής: την σύγχρονη Ευρωπαϊκή Ιστορία, την έχουν προετοιμάσει αυτοί που αδυνατούμε να τους δούμε.
Οπότε δεν επαρκεί η τετριμμένη φράση, «το είπε ο τάδε ή ο άλλος», που και οι δύο είναι σοφοί.

Οσον αφορά στην ελπίδα και τα κεκτημένα της, που αναφέρεσαι, θα σου πω, ότι πάντοτε ο Ελληνας, έψαχνε να στηριχτεί από κάποιον Αγγλο, Γάλο, Πορτογάλλο και του απόμεινε μόνο ο Παπαγάλος, να λέει βλακείες.
Και αυτό δε θα ήταν κακό αν είχε προλάβει να φτάσει τα ευρωπαϊκά στάνταρ στο ενδιάμεσο... αλλά δεν το'κανε, και να'μαστε.
Για ποια Ευρωπαϊκά στάνταρ μιλάς;
Είναι δυνατό να μπαίνει ένα νέο μέλλος στην Ευρώπη και να του επιτρέπουν την διάλυση του; (γιατι στην ουσία για διάλυση κράτους μιλάμε σήμερα).
Δεν το πιστεύω τόσο εύκολα.
Εχοντας ζήσει τις δεκαετείες από την μεταπολίτευση ως τώρα, είμαι σε θέση να κάνω συγκρίσεις και τα συμπεράσματα μου, να μην είναι μακριά από την πραγματικότητα.
Αρα, συμπερασματικά, φαίνεται ότι οι κερδισμένοι είναι οι ξένοι.
(π.χ. ΟΤΕ και cosmote). Είχαν βγεί κάτι πληροφορίες σχετικά με την εξαγόραση του ΟΤΕ.
Αλλά και για την πραγματικότητα, που ζούμε σήμερα.
Βλέπεις να καρπώνονται αποκλειστικά Ελληνικές εταιρίες την αποκαλούμενη ανάπτυξη;
Δεν το λέω εγώ, και ΜΑΚΑΡΙ να μην ήταν έτσι. Διάβασε πχ λίγο Tony Judt, νομίζω ότι και ο Clogg (Richard, αν δεν κάνω λάθος) το αναφέρει.
Δεν γνωρίζω τους κυρίους! Αυτοί με γνωρίζουν;

Υποχρεώθηκε να συμμορφωθεί με τους όρους που έθεσε μία ομάδα χωρών, ώστε με τη σειρά της να επωφεληθεί. Takes two to tango.

Αυτή είναι η γνώμη σου. [IMG]file:///C:\DOCUME~1\admin\LOCALS~1\Temp\msohtml1\01\clip_image001.gif[/IMG]
Μου θύμισες τον «αρκουδιάρη»!

Ο ακρουδιάρης, χτυπούσε τον «ταμπουρά», και η αρκούδα δήθεν χόρευε.

Λέω δήθεν, γιατι λειτουργούσαν τα ανακλαστικά της αρκούδας, τα οποία είχε αποκτήσει, κατά την διάρκεια που για την εξάσκηση της, έβαζαν μια λαμαρίνα επάνω στα κάρβουνα και μετά χτυπούσαν τον ταμπουρά, με αποτέλεσμα η αρκούδα να χορεύει πάνω στην λαμαρίνα, που ήταν πάνω σε αναμμένα κάρβουνα.
Ετσι και η Ελλάδα μας, έχει μάθει να χορεύει ταγκό για δύο
με την διαφορά οτι ο παρτενέρ της Ελλάδας, είναι η κόρη της η Ευρώπη.

Εμένα, αυτή είναι η δική μου γνώμη.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μάξιμος : 05-02-13 στις 10:33.
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 12:38, 05-02-13:

διάλυση κράτους
δε νομιζω.
τα κρατη ειναι απλως μαγαζιά. δε διαλύονται.
ανοιγουν με νεα διευθυνση

Παράθεση

Νεογέννητος

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Νεογέννητος
Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 843 μηνύματα.

O Νεογέννητος έγραψε στις 22:15, 05-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από εμμα_τριντεντ

και επειδή γίνομαι κουραστική, ποιοι είστε εσείς που θα καθορίσετε πότε και ποιος μπορεί να αποκτήσει την υπηκοότητα;

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 22:41, 05-02-13:

ΣτΕ: Αντισυνταγματικός ο ''νόμος Ραγκούση'' για την ιθαγένεια

Το Συμβουλίου της Επικρατείας έκρινε αντισυνταγματικές τις διατάξεις του νόμου Ραγκούση για την απόδοση της ελληνικής ιθαγένειας σε αλλοδαπούς καθώς η τελική απόφαση επιβεβαιώνει τις αρχικές εισηγήσεις που είχαν υποχρεώσει την κυβέρνηση να παγώσει τις σχετικές διαδικασίες έως την έκδοσή της.

Οι συνέπειες της απόφασης αυτής αναμένεται να είναι η ακύρωση όλων των πράξεων απονομής ιθαγένειας από το 2010 έως σήμερα σε όσους είτε γεννήθηκαν στην Ελλάδα από αλλοδαπούς γονείς είτε φοίτησαν σε ελληνικά σχολεία ενώ θα συζητηθεί η τύχη των δημοτικών εκλογών του 2010 στα συγκεκριμένα εκλογικά τμήματα όπου είχαν εγγραφεί αλλοδαποί στους εκλογικούς καταλόγους.

Η απόφαση του ΣτΕ επισημαίνει ότι οι ρυθμίσεις του συγκεκριμένου νόμου προσκρούουν στις επιταγές του Συντάγματος καθώς η πολιτογράφηση που προβλέπει ο αντισυνταγματικός νόμος (3838/10) γίνεται με βάση αμιγώς τυπικές προϋποθέσεις (χρόνος νόμιμης διαμονής του αιτούντος αλλοδαπού ή της οικογένειας του, φοίτηση σε ελληνικό σχολείο επί ορισμένο χρόνο, ανυπαρξία καταδίκης για ορισμένα σοβαρά ποινικα αδικήματα) και χωρίς να γίνεται εξατομικευμένη κρίση για τη συνδρομή της ουσιαστικής προϋπόθεσης του δεσμού προς το ελληνικό έθνος του αλλοδαπού εκείνου που υποβάλλει αίτηση πολιτογράφησης.

Επίσης, αναφέρεται ότι το δικαίωμα του εκλέγειν και εκλέγεσθαι επιφυλάσσεται μόνο στους Ελληνες πολίτες και δεν μπορεί να επεκταθεί και στους μη έχοντες την ιδιότητα αυτή, χωρίς αναθεώρηση της σχετικής διάταξης του Συντάγματος.

Πηγή

Εὐτυχῶς ὁ ἄθλιος νόμος Ῥαγκούση κατέπεσε ἀπὸ τὴν ἴδια τη δικαιοσύνη. Ἀναμένουμε τώρα καὶ οἱ πολιτικοὶ νὰ ἀρθοῦν στὸ ὕψος τῶν περιστάσεων.

Παράθεση

Ajusshi (η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ajusshi
Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,690 μηνύματα.

O Ajusshi All Men Must Die έγραψε στις 22:55, 05-02-13:

Όχι, δε θα με ρωτήσουν σε τι πιστεύω.
Ευχαριστούμε για τους νόμους, δεν αμφέβαλα για το τι ισχύει.

Ενδιαφέρον το:
το αν πιστεύεις σε θεό ή άνθρωπο ήταν σχήμα λόγου.

αυτό που ήθελα να πω είναι ότι δεν δικαιούσαι την ιθαγένεια με την
συμπλήρωση κάποιων ετών.

δικαιούσαι να κάνεις αίτηση για την απόκτησή της, όπου θα περάσεις
από επιτροπή και εκεί - εκεί θέλω να καταλήξω- δεν θα είναι greek εξετάσεις.

και για να συμπληρώσω σε κάτι που τώρα είδα,
για να πάρεις ελληνικό διαβατήριο, πρέπει να έχεις ελληνική ιθαγένεια.

επίσης ιθαγένεια και υπηκοότητα στο ελληνικό δίκαιο είναι το ένα και το αυτό.

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 01:18, 07-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από εμμα_τριντεντ

Ας αρχίσω ανάποδα...
Μια χαρά σου κόβει και μια χαρά άνθρωπος είσαι και ούτε κουραστική γίνεσαι, δεν φιλονεικούμε εδώ, απλά ανταλλάσσουμε απόψεις, το ποιος έχει τελικά δίκιο, θα μας το πει μάλλον η ιστορία του επόμενου αιώνα...

Πάμε στα παιδιά τώρα.
Τα παιδιά νομίμων μεταναστών, αν δεν κανω λάθος (αν κάνω παρακαλώ διορθώστε με) μπορούν να ακολουθήσουν την ισχύουσα διαδικασία πολιτογράφησης όπως και οι γονείς τους εφόσον επιθυμούν κάτι τέτοιο.

Τα παιδιά παρανόμων μεταναστών, όπου και αν εχουν γεννηθεί, είναι παιδιά που δε βρίσκονται νόμιμα στη χώρα όπως και οι γονείς τους. Δυσάρεστο, αλλά γεγονός.

Ευχαρίστως να μιλήσουμε για κάποιο παράδειγμα από άλλη ευρωπαϊκή χώρα που να νομιμοποιεί αυτόματα τα παιδιά παράνομων μεταναστών που γεννιούνται ή φτάνουν σε μικρή ηλικία στη χώρα, να συνεξετάσουμε για ποια χώρα μιλάμε, με ποιες χώρες συνορεύει, ποιες είναι οι δυνατότητες της σε οικονομία, παιδεία, πρόνοια και να δούμε εάν μπορεί να εφαρμοστεί και στην Ελλάδα. Είμαι στη διάθεση σου.

Τέλος, δεν είμαστε "εμείς" που καθορίζουμε ποιος αποκτά την ιδιότητα του έλληνα πολίτη. Το καθορίζει το γεγονός αν γεννήθηκε από Έλληνες στην Ελλάδα ή όχι. Είναι αντικειμενικό κριτήριο και όχι στη διακριτική ευχέρεια τη δική "μας" ή όποιου άλλου.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DreamsRevenge : 07-02-13 στις 10:59. Αιτία: Της νύχτας την ορθογραφία, τη βλέπει η μέρα και χτυπάει το κεφάλι της στον τοίχο...
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:20, 07-02-13:

...
Πάμε στα παιδιά τώρα.
Τα παιδιά νομίμων μεταναστών, αν δεν κανω λάθος (αν κάνω παρακαλώ διορθώστε με) μπορούν να ακολουθήσουν την ισχύουσα διαδικασία πολιτογράφησης όπως και οι γονείς τους εφόσον επιθυμούν κάτι τέτοιο.
...
Για το συγκεκριμένο έχω την εντύπωση ότι πλέον ούτε τα παιδιά νόμιμων μεταναστών μπορούν να πολιτογραφηθούν...

Χαίρομαι που ανοίγεις αυτό το θέμα πάντως, γιατί ήθελα και εγώ να ζητήσω μία διάκριση στα είδη μεταναστών. Νιώθω ότι πολλές από τις διαφωνίες που προέκυψαν εδώ μέσα πηγάζουν από τελείως διαφορετικά σημεία αναφοράς που έχει ο καθένας μας. (ναι, Η λαθρομετανάστευση είναι μεγάλο πρόβλημα στη χώρα μας, όπως και στις άλλες περιφερειακές χώρες της Ε.Ε. Και προσωπικά όσο εύχομαι να μην υπήρχε το πρόβλημα στους δρόμους της πόλης μου, άλλο τόσο εύχομαι να μην υπήρχε καν ο λόγος που έχουν αυτοί οι άνθρωποι να καταφεύγουν σε τέτοιες λύσεις απελπισίας.)

Είδα αυτό το άρθρο: Ιθαγένεια και παιδιά β' κατηγορίας...
Και ξεχώρισα
"Όμως εδώ δεν μιλάμε για τους παράνομους μετανάστες που χρησιμοποιούν συνήθως την χώρα μας ως ενδιάμεσο σταθμό για μια άλλη χώρα και περιφέρονται από πόλη σε πόλη και από πλατεία σε πλατεία, αναζητώντας μια διέξοδο, προκαλώντας πολλές φορές ουκ ολίγα προβλήματα. Μιλάμε για παιδιά δεύτερης γενιάς, που οι γονείς τους για πολλά χρόνια δούλεψαν σκληρά στην Ελλάδα και βοήθησαν στην οικονομική της ανάπτυξη. Μιλάμε για παιδιά που δεν έχουν γνωρίσει άλλη πατρίδα και επιθυμούν να ενσωματωθούν πλήρως στην ελληνική κοινωνία."
Τα επιχειρήματα είναι πολλά, υπέρ και κατά...
Κάποιος είπε "Αν ξερανε τι χαρατσια γλειτωνουνε επειδη ΔΕΝ ειναι υπηκοοι θα αλλαζανε γνωμη!"
Από την άλλη, η χώρα μας πάσχει από εντυπωσιακή υπογεννητικότητα, και στην τελική το εργατικό δυναμικό των μεταναστών έχει στηρίξει πολλούς τομείς της οικονομίας μας, βασικά συμπληρώνοντας κενά που υπήρχαν.

Τι δικαιώματα δίνει κανείς σε έναν μετανάστη που έχει μάθει καλά ελληνικά, συχνά έχει ασπαστεί την ελληνική ορθόδοξη θρησκεία, έχει μεγαλώσει τα παιδιά του τα τελευταία 20 χρόνια στην Ελλάδα;

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 10:43, 07-02-13:

Ἡ ἀπόδοση πολιτικῶν δικαιωμάτων σὲ κάποιον εἶναι καθαρὰ ὑπόθεση τοῦ κράτους καὶ δὲν εἶναι θέμα ἀνθρωπίνων δικαιωμάτων. Ἂν δὲ θέλῃ τὸ κράτος γιὰ λόγους ἐθνικοῦ συμφέροντος νὰ πολιτογραφήσῃ κάποιον ἔστω κι ἂν μένῃ στὴν Ἑλλάδα ὅλη του τὴ ζωή, ἔχει κάθε δικαίωμα νὰ τὸ κάνῃ. Ἀντιλαμβάνομαι πλήρως ὅτι μπορεῖ κάποιος ἄνθρωπος μὲ πλήρη τὴν ἐλεύθερή του βούληση καὶ ἀφοῦ πληροῖ ὅλα τὰ κριτήρια τὰ ὁποῖα ὁρίζει ὁ νόμος καὶ ἔχει περάσει διαδικασίες αὐστηρὲς οἱ ὁποῖες ἀποδεικνύουν ὅτι ὀργανικὰ ἔχει ἀσπασθεῖ τὸν ἑλληνικὸ πολιτισμό, τότε φυσικὰ καὶ νὰ πολιτογραφῆται.

Ἡ ἀπόδοση ὅμως ἰθαγένειας σὲ ὀρδὲς εἰσβολέων ἀπὸ τὴν κεντρικὴ Ἀσία καὶ τὴν Ἀφρικὴ μόνο μὲ τυπικὰ προσόντα εἶναι βόμβα στὰ θεμέλια τοῦ ἴδιου τοῦ ἔθνους. Προφανῶς καὶ οἱ ἀνθέλληνες διεθνιστὲς ἐπιθυμοῦν πολὺ νὰ γίνῃ ἡ Ἑλλάδα πολυπολιτισμικὴ χῶρα προκειμένου νὰ πολεμήσουν ὅ,τι ἔχει ἀπομείνει ἀπὸ τὴν ἑλληνική μας παράδοση ποὺ τόσο μισοῦν. Κυρίως βέβαια αὐτὴ εἶναι ἡ γλῶσσα μας καὶ ἡ ὀρθόδοξη πίστη μας ἀφοῦ ἡ πλειοψηφία τῶν εἰσβολέων εἶναι καὶ ἀλλόγλωσσοι καὶ ἀλλόπιστοι.

Σ.σ.: Ἐνῷ ὁ νόμος Ῥαγκούση κατέπεσε ἀπὸ τὸ ἀνώτατο ὄργανο τῆς δικαιοσύνης, ὅλες οἱ βρωμερὲς φυλλάδες τοῦ Λαμπρακιστὰν καὶ τῶν ὑπολοίπων κρατικοδίαιτων ἀριστερῶν ἐκδοτῶν φρόντισαν ἐν χορῷ νὰ κάνουν τρελὴ προπαγάνδα ὑπὲρ τῶν εἰσβολέων καὶ τοῦ ἀντισυνταγματικοῦ νόμου τοῦ κολλητοῦ τοῦ Γ.Α.Π. Εὐτυχῶς πάντως ποὺ ὁ κόσμος πλέον δὲν τοὺς δίνει καμμία σημασία ἀφοῦ ἔχουν δείξει ἐπανειλημμένως τὸ ἄθλιο ἀνθελληνικό τους πρόσωπο.

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 11:56, 07-02-13:

Για το συγκεκριμένο έχω την εντύπωση ότι πλέον ούτε τα παιδιά νόμιμων μεταναστών μπορούν να πολιτογραφηθούν...

Χαίρομαι που ανοίγεις αυτό το θέμα πάντως, γιατί ήθελα και εγώ να ζητήσω μία διάκριση στα είδη μεταναστών. Νιώθω ότι πολλές από τις διαφωνίες που προέκυψαν εδώ μέσα πηγάζουν από τελείως διαφορετικά σημεία αναφοράς που έχει ο καθένας μας. (ναι, Η λαθρομετανάστευση είναι μεγάλο πρόβλημα στη χώρα μας, όπως και στις άλλες περιφερειακές χώρες της Ε.Ε.

Είδα αυτό το άρθρο: Ιθαγένεια και παιδιά β' κατηγορίας...
Και ξεχώρισα

Τα επιχειρήματα είναι πολλά, υπέρ και κατά...
Κάποιος είπε "Αν ξερανε τι χαρατσια γλειτωνουνε επειδη ΔΕΝ ειναι υπηκοοι θα αλλαζανε γνωμη!"
Από την άλλη, η χώρα μας πάσχει από εντυπωσιακή υπογεννητικότητα, και στην τελική το εργατικό δυναμικό των μεταναστών έχει στηρίξει πολλούς τομείς της οικονομίας μας, βασικά συμπληρώνοντας κενά που υπήρχαν.

Τι δικαιώματα δίνει κανείς σε έναν μετανάστη που έχει μάθει καλά ελληνικά, συχνά έχει ασπαστεί την ελληνική ορθόδοξη θρησκεία, έχει μεγαλώσει τα παιδιά του τα τελευταία 20 χρόνια στην Ελλάδα;

Είναι γεγονός ότι έχουμε διαφορετικά σημεία εκκίνησης σε αυτή τη συζήτηση, άλλοι αναφέρονται μόνο σε νόμιμους μετανάστες και άλλοι σε όλους. Είναι λογικό σε μια ζωντανή ανταλλαγή απόψεων αν και θα βοηθούσε αν ο καθενας προσδιόριζε ακριβως για ποιες περιπτώσεις μιλάει.

Το ζήτημα της πολιτογράφησης παιδιών νομίμων μεταναστών και υπό ποιους όρους, ευχαρίστως να το συζητήσουμε γιατί ειναι σοβαρό, αν βρούμε κατ αρχήν ως σημειο αναφοράς το ισχύον πλαίσιο για να ξέρουμε από πού ξεκινάμε.

Όσο γι αυτό
Και προσωπικά όσο εύχομαι να μην υπήρχε το πρόβλημα στους δρόμους της πόλης μου, άλλο τόσο εύχομαι να μην υπήρχε καν ο λόγος που έχουν αυτοί οι άνθρωποι να καταφεύγουν σε τέτοιες λύσεις απελπισίας.)
συμφωνώ απόλυτα.
Η μόνη λύση για τη λαθρομετανάστευση είναι η εξάλειψη των αιτίων που διώχνουν τους ανθρώπους από τις χώρες τους. Το έχω γράψει κι εδώ και δεν εχω μετακινηθεί καθόλου από αυτή μου την θέση.

Η υπογεννητικότητα για μένα, δεν αντιμετωπίζεται με την εισαγωγή "παραγωγικών οικογενειών" που εκ νοοτροπίας, θρησκεύματος, παραδόσεων και όχι από κακία φυσικά, αποκτούν μεγάλο αριθμό παιδιών.
Αντιμετωπίζεται με την ενίσχυση της γεννητικότητας εδώ, στις ελληνικές οικογένειες που δεν κάνουν ούτε τα 2 ή 3 παιδιά καθώς δεν εχουν τη δυνατότητα να προσφέρουν τα βασικά για την σωστή τους ανάπτυξη.

Ξέρεις, έχω ζήσει τις μεγάλες παρέες παιδιών να παίζουν αμπάριζα και μήλα σε ελεύθερα οικόπεδα. Καλά ήταν, δε λέω.
Αλλά σήμερα θεωρώ ότι χρειαζόμαστε όχι απλά μεγάλο αριθμό παιδιών, αλλά τον αριθμό στον οποίο μπορούμε να προσφέρουμε ασφάλεια, εξατομικευμένη εκπαίδευση και προσωπική ανάπτυξη, φροντίδα, πρόνοια και να φτιάξουμε τον πολίτη που θα εργαστεί για το μέλλον του εισφέροντας όχι μόνο σε χειρωνακτική εργασία αλλά και σε καινοτομία, τεχνολογική πρόοδο και μέσα που θα καλύψουν και τα κενά της οικονομίας.

Όσο για την τελευταία περίπτωση που αναφέρεις με την 20ετή παραμονή, θα επαναλάβω τη θέση μου σε προηγούμενη ανάρτηση σε αυτό το θέμα.
Δικαιώματα στην υγεία, την εκπαίδευση, την πρόνοια, καθότι αυτονόητα ως ανταμοιβή για την ανάληψη εκ μέρους του των σχετικών φορολογικών και άλλων υποχρεώσεων και δικαίωμα εκλέγειν και εκλέγεσθαι στον Α βαθμό τοπικής αυτοδιοίκησης.

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 15:25, 07-02-13:

Τα παιδιά όμως τι θέλουνε που ούτε την Αλβανία έχουνε δει όυτε αλβανικά ξέρουνε.....
. Κυρίως βέβαια αὐτὴ εἶναι ἡ γλῶσσα μας καὶ ἡ ὀρθόδοξη πίστη μας ἀφοῦ ἡ πλειοψηφία τῶν εἰσβολέων εἶναι καὶ ἀλλόγλωσσοι καὶ ἀλλόπιστοι.
Δεν θα συζυτήσω την συνομωσιολογική πλευρά του ποστ αλλά να ρωτήσω:
Που στο καλό θα βρεις ομόγλωσσους; Οπότε όλοι οι μετανάστες κατά την άποψη σου είναι έξω - ακόμα και οι Άγγλοι Γάλλοι Πορτογάλοι....
Καθώς αναγνωρίζεις ως πίστη μας την ορθοδοξία και όχι την χριστιανοσύνη βγάζεις έξω και τους καθολικούς, προτεστάντες (Αντε πάλι Άγγλοι Γάλλοι Πορτογάλοι....αλλά και αμερικάνοι, φιλιππινέζοι, λατινοαμερικάνοι, αφρικάνοι κλπ)
Έλα ρε Πατρέα με τα όρια που βάζεις μόνο σε παιδί έλληνα εξόριστου κομμουνιστή που τώρα ανήκει στην ρώσικη μαφία θα δώσεις την ιθαγένεια!
Αν νομίζεις ότι με όλα τα παραπάνω που ευαγγελίζεστε έχει οποιαδήποτε ελπίδα να νοιώθει ασφαλής σε αυτή τη χώρα η 50χρονη, ορθόδοξη, ουγκαντέζα συνάδελφός μου, που δεν απειλεί ούτε τη γλώσσα μας ούτε την θρησκεια μας πες το μου να ησυχάσω.
Αλλά σήμερα θεωρώ ότι χρειαζόμαστε όχι απλά μεγάλο αριθμό παιδιών, αλλά τον αριθμό στον οποίο μπορούμε να προσφέρουμε ασφάλεια, εξατομικευμένη εκπαίδευση και προσωπική ανάπτυξη, φροντίδα, πρόνοια και να φτιάξουμε τον πολίτη που θα εργαστεί για το μέλλον του εισφέροντας [COLOR=rgb(237, 28, 36)]όχι μόνο σε χειρωνακτική εργασία [/COLOR]αλλά και σε καινοτομία, τεχνολογική πρόοδο και μέσα που θα καλύψουν και τα κενά της οικονομίας.
Εγώ συνεχίζω λοιπόν να θέτω το θέμα ότι όλες αυτές οι ιστορίες είναι ταξικές, γι'αυτό βρεθήκαν στην Ελλάδα όλοι της γης οι πεινασμένοι (αν θέλουμε να μιλήσουμε συνομωσιολογικά το κεφάλαιο είναι αυτό που οφελείται, αυτό τους προωθεί, αυτό ελέγχει την ροή τους -και άρχισαν να γίνονται για την πολιτεία σοβαρό πρόβλημα οι μετανάστες όταν κλείσαν όλες οι μεγάλες δουλειές λόγω κρίσης οπότε δεν ήταν πια χρειαζούμενοι) αλλά και για τον ίδιο λόγο θέλουνε να φύγουνε - και να πάνε στην υπόλοιπη Ευρώπη που ο ανειδίκευτος εργάτης έχει περισσότερη αξία, καλύτερο μεροκάματο και καλύτερη ασφάλιση.

Α και για να μην το ξεχάσω... δεν φεύγουν μόνο οι γιατροί και οι μηχανικοί από την χώρα. Ήδη και οι χειρωνάκτες την κάνουνε σιγά σιγά κατά Αγγλία, Γαλλία, Βέλγιο.... Εγώ τουλάχιστον ξέρω αρκετούς.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:01, 07-02-13:

Αν και οφ τόπικ, να εκφράσω την απεριόριστη χαρά μου που η lugar επέστρεψε. Lugar μου έλειψες, περιμένω κι άλλα ποστ σου.

Παράθεση

εμμα_τριντεντ

Περιβόητο Μέλος

H εμμα_τριντεντ έγραψε στις 17:37, 08-02-13:

Εὐτυχῶς ὁ ἄθλιος νόμος Ῥαγκούση κατέπεσε ἀπὸ τὴν ἴδια τη δικαιοσύνη. Ἀναμένουμε τώρα καὶ οἱ πολιτικοὶ νὰ ἀρθοῦν στὸ ὕψος τῶν περιστάσεων.
ναι, ευτυχώς. φίου
ναι ναι, περιμένουμε πως και πως. για να δούμε

Παράθεση

taketrance (taketrance)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη taketrance
Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 260 μηνύματα.

O taketrance έγραψε στις 19:30, 08-02-13:

κατι πηρε το αυτι μου , οτι λογω αντιδρασης της Χ.Α στη Βουλη η κατι τετοιο , αναστελλονται ολες οι αιτησεις πολιτογραφησης και θα σταματησουν να δινονται ιθαγενειες απο δω και περα . Αλλα ετσι οπως το βλεπω θα μπορουσε να ειναι και ραδιο αρβυλα ...

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 22:33, 08-02-13:

Τα λεφτά που πλήρωσαν όλοι αυτοί οι άνθρωποι θα τα πάρουν πίσω;
Αλλά μωρέ τι μας νοιάζει. Ό,τι μας καυλώσει κάνουμε, χου κερζ.
Ούτε διάθεση να βρίσω δεν έχω.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους