Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,721 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τι "μανίες" έχουμε οι ίδιοι ή ποιες έχουμε συναντήσει στο περιβάλλον μας;

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 12:10, 16-11-09:

Μήπως όλοι έχουμε μανίες; Μικρές ή μεγάλες;

Έχω παρατηρήσει στη δουλειά μου, μια κυρία που για να κάνει οτιδήποτε πρέπει οπωσδήποτε να καθαρίζει ότι πιάνει, από την καρέκλα που θα κάτσει μέχρι το στυλό που θα χρησιμοποιήσει.....ο χώρος της μυρίζει πάντα οινόπνευμα και κατά καιρούς σε κουβέντα που έχουμε πιάσει, καταλαβαίνω ότι έχει μικροβιοφοβία με τα πάντα όμως....ακόμη και για να ακουμπήσει το σακάκι της στον τοίχο κολλάει πάνω σε αυτόν καθαρό χαρτί υγείας κάθε μέρα.......και τελικά είναι να γελάς με αυτό το θέμα ή να κλαις;

Σε συζητήσεις με φίλους, κάποιος υποστήριξε ότι καλύτερα κάποιος να έχει μια μανία και να εκτονώνεται εκεί όλη η πιεσμένη ενέργεια, παρά να εξελιχθεί σε επικίνδυνη συμπεριφορά.....ίσως να έχει δίκιο....άλλωστε ποιον βλάπτει ο άνθρωπος που είναι συνέχεια με τα καθαριστικά μαντηλάκια ανά χείρας...μάλλον κανένα, απλά η εμμονή ίσως να κουράζει τους γύρω του.....

Η αλήθεια είναι ότι και μια άλλη περίπτωση γυναίκας που θυμάμαι, ήταν περίεργη (για τα δικά μου μάτια) με τα εστιατόρια τα ποτήρια και τα πιρούνια......ήταν φίλη φίλων μου και με είχαν προειδοποιήσει ότι είναι καλή κοπέλα αλλά κάπως "μίζερη".....πράγματι στο εστιατόριο που κάτσαμε άλλαξε τρεις φορές το ποτήρι της, μια φορά τα μαχαιροπήρουνά της και απαγορευόταν (μετά από συμβουλή των φίλων) να κάνουμε τη γνωστή βούτα στη χωριάτικη σαλάτα με το ψωμάκι γιατί σιχαίνεται......

Τώρα αν κάτσω να σκεφτώ αν έχω κάποια μικρή μανία......χμμμμμμμμμμμμμμμ ίσως να είναι μανία ότι κοιτάζω δυο και τρεις φορές αν έχω κλείσει το αμάξι μου και έχω ενεργοποιήσει το συναγερμό.......

από το περιοδικό FOCUS
Όλοι έχουν τις δικές τους, συνήθως μικρές και αθώες. Κανένα πρόβλημα, αρκεί να μη γίνονται επικίνδυνες.

Μικρές εμμονές, τικ, επαναλαμβανόμενες συμπεριφορές χαρακτηρίζουν πολλούς ανθρώπους κάθε ηλικίας, φύλου και κοινωνικής θέσης. Και συχνά προκαλούν το γέλιο στους άλλους. Ούτε οι διάσημοι –είτε πρόκειται για πολιτικούς, καλλιτέχνες ή αθλητές– στερούνται τέτοιων νευρώσεων. Γιʼ αυτό οι ηθοποιοί, οι κωμικοί και οι μίμοι μαθαίνουν να τις παρατηρούν, ώστε στη συνέχεια να τις μιμούνται και να τις σατιρίζουν μπροστά στο κοινό τους.

Μπορεί να γελάμε με τα σκετσάκια τους, ας το παραδεχτούμε όμως: όλοι έχουμε τουλάχιστον μία φαιδρή συνήθεια. Κάποιοι, όταν διασχίζουν τις διαβάσεις πεζών, προσπαθούν να πατούν μόνο στις λευκές ρίγες, άλλοι δε γράφουν με μολύβι που δεν έχει μυτερή μύτη, ενώ υπάρχουν κι εκείνοι που δεν μπαίνουν στο WC χωρίς το αγαπημένο τους περιοδικό! Παρακάτω έχουμε συγκεντρώσει μερικά παραδείγματα εμμονών: ανάμεσά τους σίγουρα θα αναγνωρίσετε και κάποιες δικές σας. Υπάρχουν κινήσεις που κάνουμε λόγω προλήψεων, αυθόρμητες χειρονομίες με τις οποίες προσπαθούμε να πετύχουμε ή να αποφύγουμε κάτι, σταθερά τελετουργικά που έχουν, υποσυνείδητα, ένα και μοναδικό σκοπό: να απομακρύνουν ένα ανεπαίσθητο αίσθημα ανασφάλειας.

Το πρόβλημα είναι το εξής: πότε μπορούμε να μιλάμε για απλές, ακίνδυνες συνήθειες και σε ποιες περιπτώσεις αυτά αποτελούν συμπτώματα κάποιας παθολογικής κατάστασης; Χωρίς να λάβουμε υπόψη μας το γεγονός ότι ακόμη και αθώες κινήσεις, όπως ένα τικ, μπορεί να μας εκθέσουν σε κάποιο ιδιαίτερα «ευαίσθητο» περιβάλλον, όπως στο γραφείο μας: για παράδειγμα, όταν δαγκώνουμε το στιλό μας ή τρώμε τα νύχια μας δίνουμε στους άλλους την εντύπωση ότι είμαστε... νευρωτικοί.

Αυτοέλεγχος
Δεν είναι κακό να διατηρούμε το σπίτι μας τακτοποιημένο, να πλένουμε συχνά τα χέρια μας, να ελέγχουμε αν έχουμε σβήσει το φούρνο ή αν έχουμε κλείσει την πόρτα. Ωστόσο, σύμφωνα με τις αρχές της συμπεριφορικής και γνωστικής ψυχοθεραπείας, όταν μια συμπεριφορά «παίρνει το πάνω χέρι» και μετατρέπεται σε αυτόματη, επαναλαμβανόμενη και ανεξέλεγκτη αντίδραση, η οποία καταπιέζει τον αυθορμητισμό μας και επηρεάζει την ποιότητα της ζωής μας, μπορούμε να μιλάμε για ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή ή παθολογική μανία. Το ίδιο κι όταν γίνεται τόσο συχνά που μας κάνει να νιώθουμε άσχημα ή συνοδεύεται από δυσάρεστα συναισθήματα, όπως φόβο και άγχος. Σύμφωνα με πρόσφατες έρευνες, περίπου το 2% του συνολικού πληθυσμού (ποσοστό που μεταφράζεται σε 200.000 Έλληνες) υποφέρουν από κάποια ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή.

Όποιος δεν έχει ούτε μία, να σηκώσει το χέρι
- Διασχίζουμε τις διαβάσεις πεζών προσπαθώντας να αποφύγουμε τις λευκές ρίγες ή, αντίθετα, τα κενά ανάμεσά τους.
- Γυρνάμε όλους τους διακόπτες φωτισμού στην ίδια θέση.
- Παίρνουμε το ασανσέρ μόνο στο ανέβασμα κι όχι στο κατέβασμα ή το αντίθετο.
- Τοποθετούμε τα μαχαιροπίρουνα στο τραπέζι το ένα παράλληλα με το άλλο.
- Κάνουμε ζάπινγκ πατώντας τα κουμπιά του τηλεκοντρόλ πάντα με μια συγκεκριμένη σειρά.
- Τοποθετούμε τα παπούτσια και τις παντόφλες έτσι ώστε να έχουν ένα συγκεκριμένο προσανατολισμό.
- Χρησιμοποιούμε πάντα το ίδιο ποτήρι για να πίνουμε νερό.
- Δεν αντέχουμε την εικόνα ενός στραβού κάδρου.
- Ανεβαίνουμε ή κατεβαίνουμε τις σκάλες πάντα από την ίδια πλευρά.
- Γυρίζουμε τα κλειδιά στην κλειδαριά συγκεκριμένες φορές.
- Σηκώνουμε τα στόρια πάντα μέχρι το ίδιο ύψος.
- Δε βγαίνουμε από το αυτοκίνητο αν δεν έχουμε τραβήξει χειρόφρενο.
- Επαναλαμβάνουμε συχνά στο μυαλό μας την ίδια λέξη ή φράση.

- Ελέγχουμε διαρκώς αν το μολύβι μας είναι καλά ξυσμένο.

- Ανάβουμε και σβήνουμε το φως στην κρεβατοκάμαρα συγκεκριμένες φορές προτού αποκοιμηθούμε.

- Αφήνουμε την οδοντόβουρτσα σε μια συγκεκριμένη θέση.

- Μετράμε από μέσα μας τα σκαλοπάτια της σκάλας.

- Τοποθετούμε τα βιβλία πάντα με τον τίτλο στη ράχη από πάνω προς τα κάτω ή το αντίθετο.

- Καθόμαστε και ξανασηκωνόμαστε πάντα μία φορά από το τραπέζι προτού αρχίσουμε να τρώμε.

- Όταν περπατάμε σε πλακόστρωτα αποφεύγουμε να πατήσουμε στα σημεία ένωσης των πλακιδίων.

- Μασάμε την τσίχλα εναλλάξ από τη δεξιά και την αριστερή πλευρά του στόματος.

- Ακυρώνουμε το εισιτήριο του μετρό πάντα στο ίδιο μηχάνημα.

- Μπαίνουμε στην τουαλέτα πάντα με ένα περιοδικό ή μια εφημερίδα ανά χείρας.

- Πλένουμε τα δόντια μας μετά από κάθε γλυκό.

- Ξεφυλλίζουμε τις εφημερίδες ή τα περιοδικά πάντα από το τέλος (το κάνει των 30% των αναγνωστών περιοδικού Τύπου).

- Μετράμε από μέσα μας πόσα γράμματα έχει μια λέξη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 16-11-09 στις 12:23. Αιτία: επεξεργασία λέξεων και τονισμού
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 16:22, 18-11-09:

Πολύ ωραίο θέμα. Πριν το διαβάσω δεν είχα αναλογιστεί ποτέ τις ''μανίες'' μου. Σε γενικές γραμμές δεν πιστεύω ότι είναι σημαντικές ή επικίνδυνες.

Λοιπόν, καταρχάς έχω μια μανία να διπλοτσεκάρω την ύλη για οποιοδήποτε διαγώνισμα ή γενικά ότι έχω για διάβασμα. Ακόμα, όταν έχω κανονίσει ραντεβού με φίλους, ακόμα και αν έχουμε συμφωνήσει την ώρα και το μέρος, θα στείλω 10000% ένα μήνυμα στο κινητό για να βεβαιωθώ. Επίσης, μ' αρέσει να ξαπλώνω σε μια πολύ συγκεκριμένη θέση στον καναπέ. Χμ... Αυτά μπορώ να σκεφτώ για τον εαυτό μου σε γενικές γραμμές. Σίγουρα είναι και άλλα που δεν τα αξιολογώ ή δεν τα έχω παρατηρήσει.

Στο περιβάλλον μου, τώρα, υπάρχει διάχυτη σε μια...χμ... φίλη-γνωστή μανία με την καθαριότητα. Τεράστια μανία. Επίσης, ένας κοντινός συγγενής κάθε φορά που παρκάρει κοιτάει το αμάξι απο εδώ και από 'κει να βεβαιωθεί ότι κλείδωσε, ότι είναι μια χαρά, ότι δεν υπάρχει περίπτωση να το χτυπήσει κανείς επειδή εξέχει κλπ. Χμ, δεν μου έρχεται κάτι άλλο τώρα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

unknown

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη unknown
Ο unknown αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O unknown έγραψε στις 16:37, 18-11-09:

*πλενω τα χερια μου πολυ συχνα..Δεν ξερω εαν φτανω την "βρωμομανια" οπως λεγεται η συμπεριφορα αυτη αλλα ειμαι στα ορια LOL
*Βαζω ξυπνητηρι σε συγκεκριμενες ωρες και λεπτα εαν πρεπει να ξυπνησω το πρωτο μισο στις 11 πχ θα βαλω 11:06 εαν πρεπει να ξυπνησω στις 9 πχ 08:52
*κλειδωνω το αμαξι και φευγω μονο κ μονο για να ξαναγυρισω (το χω παθει πολλες φορες) να δω εαν ειναι κλειδωμενο

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 16:53, 18-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από venividivici

- Διασχίζουμε τις διαβάσεις πεζών προσπαθώντας να αποφύγουμε τις λευκές ρίγες ή, αντίθετα, τα κενά ανάμεσά τους.
- Γυρνάμε όλους τους διακόπτες φωτισμού στην ίδια θέση.
- Παίρνουμε το ασανσέρ μόνο στο ανέβασμα κι όχι στο κατέβασμα ή το αντίθετο.
- Τοποθετούμε τα μαχαιροπίρουνα στο τραπέζι το ένα παράλληλα με το άλλο.
- Κάνουμε ζάπινγκ πατώντας τα κουμπιά του τηλεκοντρόλ πάντα με μια συγκεκριμένη σειρά.
- Τοποθετούμε τα παπούτσια και τις παντόφλες έτσι ώστε να έχουν ένα συγκεκριμένο προσανατολισμό.
- Ανεβαίνουμε ή κατεβαίνουμε τις σκάλες πάντα από την ίδια πλευρά.
- Σηκώνουμε τα στόρια πάντα μέχρι το ίδιο ύψος.
- Επαναλαμβάνουμε συχνά στο μυαλό μας την ίδια λέξη ή φράση.

- Ελέγχουμε διαρκώς αν το μολύβι μας είναι καλά ξυσμένο.

- Ανάβουμε και σβήνουμε το φως στην κρεβατοκάμαρα συγκεκριμένες φορές προτού αποκοιμηθούμε.

- Αφήνουμε την οδοντόβουρτσα σε μια συγκεκριμένη θέση.

- Μετράμε από μέσα μας τα σκαλοπάτια της σκάλας.

- Τοποθετούμε τα βιβλία πάντα με τον τίτλο στη ράχη από πάνω προς τα κάτω ή το αντίθετο.

- Καθόμαστε και ξανασηκωνόμαστε πάντα μία φορά από το τραπέζι προτού αρχίσουμε να τρώμε.

- Όταν περπατάμε σε πλακόστρωτα αποφεύγουμε να πατήσουμε στα σημεία ένωσης των πλακιδίων.

- Μασάμε την τσίχλα εναλλάξ από τη δεξιά και την αριστερή πλευρά του στόματος.

- Πλένουμε τα δόντια μας μετά από κάθε γλυκό.

- Ξεφυλλίζουμε τις εφημερίδες ή τα περιοδικά πάντα από το τέλος (το κάνει των 30% των αναγνωστών περιοδικού Τύπου).

- Μετράμε από μέσα μας πόσα γράμματα έχει μια λέξη.
Εγω παντως δεν εχω καμμια απο τις παραπανω, αλλα και γενικοτερα...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 17:49, 18-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Εγω παντως δεν εχω καμμια απο τις παραπανω, αλλα και γενικοτερα...
Ούτε εγώ, σε ιδεοψυχαναγκασμούς μου κάνουν όλα αυτά πάντως.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 17:50, 18-11-09:

η μητερα μου εχει μανια με τη καθαριοτητα. τεραστια μανια ομως. μπορει να γυρισει σπιτι να βρει ενα ποτηρι στο τραπεζι ή ενα τσιγαρο και να κανει τεραστιο καβγα μονο και μονο για αυτο.

ο πατερας μου εχει μανια με το στοιχημα. παιζει καθε μερα αλλα ευτυχως μικροποσα, ισα ισα να περναει την ωρα του. και με ταπεριστερια του εχει μανια.

εγω εχω μανια με τα κιλα μου. καθε φορα που θα φαω κατι, θα κατσω μετα να μετρησω ποσες θερμιδες πηρα. οι περισσοτερες σκεψεις στο μυαλο μου ανα ημερα γινονται για το αν πρεπει να χασω 2 κιλα ακομα ή οχι. και ομολογω οτι με εχει κουρασει πια αυτο. αλλα δε μπορω να κανω και αλλιως.
μανια επισης εχω με το μπανιο μου. ετσι και παει κανας αντρας φιλος μου, τρεχω αμεσως να την απολυμανω με χλωρινη.
δεν ακουμπαω σε ξενες τουαλετες εκτος απο του σπιτιου μου στη λαρισα και το πατρικο μου, ααα και του σπιτιου μου στη Μανη! ουτε καν σε συγγενεις που ξερω οτι ειναι καθαροι.
καθε βραδυ κοιταω απο δυο και τρεις φορες αν εχω κλειδωσει ολα τα παραθυρα και τις πορτες.
και αυτο με το αυτοκινητο αν και δεν εχω ακομα δικο μου, καθε φορα που γυρναω απο εξοδο σπιτι, απο μονη μου παω να δω αν ανοιγει η πορτα του αμαξιου μας, μηπως εχει ξεχαστει ξεκλειδωτο!!

και αλλες πολλες μανιες εχω... θα επανελθω!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 19:40, 18-11-09:

Αισθάνομαι ότι βρίσκομαι στα πρώτα λεπτά της ταινίας "Amelie" όπου η κοπέλα εξομολογείται τις μανίες της...

Η δική μου μανία είναι λίγο ασυνήθιστή...τουλάχιστον δεν την έχω ακουσει από καποιον άλλον να την έχει...

Κάθε φορά που ανεβαίνω σκαλοπάτια μία εσωτερική δύναμη με κάνει να μετράω κάθε σκαλί που ανεβαίνω και στο τέλος φυσικά έχω το σύνολο των σκαλιών που έχω ανέβει...

Ααα!Και η ανατριχιαστική λεπτομέρεια είναι ότι μετράω μόνο όταν ανεβαίνω σκάλες και όχι όταν κατεβαίνω...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phoebe
H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,213 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 23:36, 18-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Μάρω
Αισθάνομαι ότι βρίσκομαι στα πρώτα λεπτά της ταινίας "Amelie" όπου η κοπέλα εξομολογείται τις μανίες της...

Η δική μου μανία είναι λίγο ασυνήθιστή...τουλάχιστον δεν την έχω ακουσει από καποιον άλλον να την έχει...

Κάθε φορά που ανεβαίνω σκαλοπάτια μία εσωτερική δύναμη με κάνει να μετράω κάθε σκαλί που ανεβαίνω και στο τέλος φυσικά έχω το σύνολο των σκαλιών που έχω ανέβει...

Ααα!Και η ανατριχιαστική λεπτομέρεια είναι ότι μετράω μόνο όταν ανεβαίνω σκάλες και όχι όταν κατεβαίνω...

Δεν είσαι η μόνη! Τα μετράω κάθε φορά, αλλά μετά από λίγο ξεχνάω πόσα μέτρησα!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 22:03, 19-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Phoebe
Δεν είσαι η μόνη! Τα μετράω κάθε φορά, αλλά μετά από λίγο ξεχνάω πόσα μέτρησα!
σε νιώθω!!!

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 18:24, 20-11-09:

Παιδια είναι πολλές αλλα μερικές μπορείτε να τις αντέξετε....νομίζω

-Οταν πηγαινω με αμάξι και είμαι συνοδιγός σηκώνω ελαφρώς τα δάκτυλα των ποδιών σε κάθε κολόνα.
-Τα μολίβια μου και τα στυλό πάντα με καπάκι και πάντα πρώς τα κάτω, αν κάποιο είναι πρώς τα πάνω ή μου τα πιράξει κάποιος εκνευρίζομαι.
-τρώω την πάστα διαχωρίζοντας τις στρώσεις απο πάνω πρώς τα κάτω με το πιρούνι και την τρώω με αντίθετη σειρα, απο κάτω πρώς τα πάνω.
-Δεν υπάρχει περίπτωση να κοιμηθώ χωρίς κάτι να σκεπάζει τα πόδια μου, φοβάμε μην έρθει κάποιος και μου κόψει τα πόδια.
-όλα τα ονόματα στο κινητο έχουν ένα γράμμα μπροστά ανάλογα την συχνότητα, Α ο σύζηγος Β συγγενείς και φίλοι και πάει λέγοντας εκτώς το Χ που σιμαίνει χαρτιά.
-Τα ρολόγια στο σπίτι πάνε με το δικό μου χρόνο ανάλογα τον τόπο, 20 λεπτά μπροστά το ξυπνητίρι 15 λεπτά του σαλονιού 10 λεπτά το δικό μου οπότε είμαι πάντα στην ώρα μου.
-κάνε ότι θές πές ότι θές μπορώ να σε σκοτώσω όμως άν αγίξεις το μηχανάκι μου, έχω γίνει ο φόβος και ο τρόμος με αυτό, σαν καμπανάκι που μου ανάβει τα λαμπάκια.
-σηκώνω το τηλεφωνο μόνο σε ζυγά χτυπήματα.
-δεν μπορώ να αντέξω τις επιφάνειες εργασίας με πολλά εικονίδια, τρελένομαι, του αφεντικού του έκανα φάκελο που έλεγε πράγματα απο επιφάνεια εργασίας για να μήν τα βλέπω. και του σπιτιού και του γραφείου.

Ξέρω- ξέρω σταματάω δεν θέλετε άλλη παράνια χαχαχαχαχαχαχαχαχα (πάντως έχω πάρα πολλά ακόμα)

Πάντως γενικά είμαι περίεργη απλά δεν θέλω να το παραδεκτώ, κολήματα άσχημα

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 18:33, 20-11-09:

οτι... σκεφτομαι πολυ?!!?!

α! κι οτι μιλαω πολυ?!?!?!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 20-11-09 στις 20:24. Αιτία: ηθελα να προσθεσω οτι μιλαω πολυ!!!!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

swamps

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη swamps
H swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 534 μηνύματα.

H swamps έγραψε στις 23:51, 13-07-10:

Εδω και κάποια χρόνια,ενα πολύ φιλικό και αγαπημένο μου πρόσωπο εχει ενα κολλημα με την καθαριότητα των εξωτερικών χώρων του σπιτιού του.Αυλές,κήπος,αλλα φτάνει σε σημείο κάποιες φορές να βγαίνει και να μαζευει διάφορα απο το πεζοδρόμιο έξω απο το σπίτι του ακόμα και τον δρόμο!!
Προσπαθούμε όλοι φίλοι και συγγενείς να το βοηθήσουμε,πολλές φορές το παραδέχεται οτι είναι παράλογο όλο αυτό,και οτι κουράζεται άδικα να καθαρίζει πια τόσο πολύ αλλα εξακολουθεί να το κάνει.Οταν ρώτησα αυτό το άτομο γιατί το κάνει και αν μπορεί να το ελέγξει μου απάντησε ότι κάτι το σπρώχνει να το κάνει και δεν μπορεί να το ελέγξει.Συνήθεια?Ψυχαναγκασμός?Μπορεί κάποιος ψυχολόγος να μου απαντήσει σε αυτό το θέμα παρακαλώ πολύ?
Εχω την εντύπωση οτι με αυτόν τον τρόπο προστατεύει το σπίτι του διότι μάλλον θεωρεί οτι η σκόνη και τα σκουπίδια θα το ρημάξουν!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 09:02, 14-07-10:

ναι, όσες χρειάζεται για να κλειδώσει η εκάστοτε κλειδαριά
H αλήθεια είναι ότι δεν πολυσυμπαθώ το γείτονα αλλά αποφεύγω να ρισκάρω να του πληρώνω προφυλακτήρα...
Εμμονή κι αυτή indeed!!!
============
καλά αλήθεια τώρα <κάποια> από αυτά που παραθέτει το περιοδικό μπορούν να θεωρηθούν "μανίες"??? Ποιός νοήμων άνθρωπος θα βγει δλδ από το αμάξι του [το οποίο ΔΕΝ θα έχει παρατήσει στη μέση μιας απέραντης ίσιας αλάνας] και ΔΕΝ θα τραβήξει το χειρόφρενο?
Εγώ έχω κι άλλη μία που δεν τη λέει το άρθρο! Περιμένω πάντα να γίνει πράσινο το φανάρι των πεζών για να περάσω ένα δρόμο. Ποτέ δεν περνάω όταν είναι κόκκινο!

=====
Καλή η ψυχολογία/ψυχιατρίκή ή whatever δεν λέω αλλα μήπως το φτάνουμε κάπως στις υπερβολές?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hakuna Matata
H Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Hakuna Matata έγραψε στις 09:24, 14-07-10:

Συμφωνω με την απο πανω, το χειροφρενο ειναι μανια; Αν ναι, τοτε οκ εχω πολλες, πχ κοιταω παντα δεξια και αριστερα πριν διασχισω ενα δρομο.

- εν τω μεταξυ μολις διαβασα ολοκληρο το ποστ και ειδα οτι κι εσυ για διασχιση δρομου λες μετα... Αν και, στην Ελλαδα ειμαστε, σοβαρα περιμενεις τον Γρηγορη;;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Hakuna Matata : 14-07-10 στις 10:04.
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 10:11, 14-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από Hakuna Matata
- εν τω μεταξυ μολις διαβασα ολοκληρο το ποστ και ειδα οτι κι εσυ για διασχιση δρομου λες μετα... Αν και, στην Ελλαδα ειμαστε, σοβαρα περιμενεις τον Γρηγορη;;
Άμα σου έχει σταματήσει δίπλα (αλλά σε έχει ακουμπήσει και ελαφρως σπρώξει) αμάξι σε διάβαση πεζών η οποία είχε πράσινο φανάρι για τους πεζούς και από τύχη δεν σε έχει πάρει μαζί του [ο βλαμμένος που θεώρησε ότι τα φανάρια στην Πατησίων τις Κυριακές υπάρχουν για ...ομορφιά] το σκέφτεσαι και για να περάσεις με ...πράσινο... με 'σταμάτη' ούτε καν το συζητάς

Παράθεση

Achilles (King of Myrmidons)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Achilles
Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 846 μηνύματα.

O Achilles two riders were approaching έγραψε στις 10:27, 14-07-10:

Δεν σηκώνω τηλέφωνο όταν παρακολουθώ την αγαπημένη μου
ομάδα. ( κατά την διάρκεια και μία ώρα πριν - συμπεριλαμβάνεται και το ημίχρονο )

Είτε ζωντανά είτε τηλεοπτικά/ραδιοφωνικά.

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 10:32, 14-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από Achilles

Δεν σηκώνω τηλέφωνο όταν παρακολουθώ την αγαπημένη μου
ομάδα. ( κατά την διάρκεια και μία ώρα πριν - συμπεριλαμβάνεται και το ημίχρονο )

Είτε ζωντανά είτε τηλεοπτικά/ραδιοφωνικά.

χαχαχαχ εχω ενα φιλο, που οποτε παιζει η ομαδα του δε ξυριζεται και εναν αλλο γνωστο που δε τρωει φετα εκεινη την ημερα!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Achilles (King of Myrmidons)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Achilles
Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 846 μηνύματα.

O Achilles two riders were approaching έγραψε στις 11:00, 14-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
χαχαχαχ εχω ενα φιλο, που οποτε παιζει η ομαδα του δε ξυριζεται και εναν αλλο γνωστο που δε τρωει φετα εκεινη την ημερα!

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 13:21, 14-07-10:

Πριν χρόνια, είχα έναν μανιώδη συνάδελφο με την ομάδα του.
Όταν την Κυριακή έχανε, την Δευτέρα έπαιρνε άδεια από την σημαία και δεν ερχόταν καθόλου για δουλειά.
Την Τρίτη ερχόταν, αλλά δεν μιλιόταν καθόλου, και ξέραμε ότι αν του λέγαμε ο,τιδήποτε θα ακούγαμε βρισιές και ίσως αρπαζόμασταν.
Από την Τετάρτη κι έπειτα άρχιζε να μιλά...

Παράθεση

Kate-Bender (KaTe)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kate-Bender
H KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 217 μηνύματα.

H Kate-Bender Fear of the Dark έγραψε στις 00:10, 27-07-10:

Έχω παρατηρήσει στη δουλειά μου, μια κυρία που για να κάνει οτιδήποτε πρέπει οπωσδήποτε να καθαρίζει ότι πιάνει, από την καρέκλα που θα κάτσει μέχρι το στυλό που θα χρησιμοποιήσει.....ο χώρος της μυρίζει πάντα οινόπνευμα και κατά καιρούς σε κουβέντα που έχουμε πιάσει, καταλαβαίνω ότι έχει μικροβιοφοβία με τα πάντα όμως....ακόμη και για να ακουμπήσει το σακάκι της στον τοίχο κολλάει πάνω σε αυτόν καθαρό χαρτί υγείας κάθε μέρα.......
Την φανταζομαι να ακουμπαει με το αριστερο της χερι ,το δεξι και να φωναζει καποιον να της ριξει οινοπνευμα για να μην ερθει σε επαφη με τιποτα ΜΙΚΡΟΒΙΑΑΑ!!
Αν ειναι δυνατον...αυτο σχεδον ειδικη θεραπεια χρειαζεται...

Παράθεση

MOUMANIA

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη MOUMANIA
Ο MOUMANIA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O MOUMANIA έγραψε στις 04:36, 11-05-11:

Ελατε πειτε την αληθεια! Ολο και καποιες εμμονες θα εχετε.
Εγω π.χ. οταν περπαταω στον δρομο δεν θελω να ακουμπαω το διαχωριστικο των πλακακιων!
Ή οταν τρωω πιτσα να τρωω πρωτα τα κασερια κτλ και μετα την ζυμη.
. . . . . .

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Madrugada*

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Madrugada*
H Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H Madrugada* together we stand, divided we fall έγραψε στις 22:30, 11-05-11:

Όταν πηγαίνω τουαλέτα σε κάποιο μαγαζί / στη σχολή κλπ, αφού πλύνω τα χέρια μου κλείνω τη βρύση με ένα χαρτομάντηλο για να μην την ακουμπήσω, και με το ίδιο χαρτομάντηλο ανοίγω την πόρτα για να φύγω

Απεχθάνομαι τη ντομάτα, δε μπορώ να τη βλέπω, τη βλέπω και μου έρχεται ναυτία όπως και με το αίμα. Στα γενέθλιά μου όταν μου έκαναν έκπληξη πριν 2 χρόνια, πέρα από την τούρτα είχαν κόψει μια ντομάτα, έμπηξαν σε ένα μέρος της κεράκια, μου την έφεραν μπροστά μου κι εγώ άρχισα να τρέχω

ΔΕ φιλάω ούτε αγκαλιάζω κόσμο όταν τον συναντώ. Όποτε με γνωρίζει κάποιος και πάει να με φιλήσει είτε στην αρχή (εντελώς υποκριτικό!) είτε στο τέλος της συνάντησής μας εγώ τραβιέμαι ή κάνω κίνηση χωρίς να ακουμπήσω μάγουλο και αυτός μένει με μια περιέργεια στο μάτι (έχω παρεξηγηθεί ουκ ολίγες φορές για αυτό). Και με φίλους/ες ποτέ δε θα φιληθώ στην αρχή ή στο τέλος μιας συνάντησης, μόνο όταν το νιώσω εγώ. Τρελαίνομαι όμως να μου χαϊδεύουν τα μαλλιά (άκυρη)

Για να βγω να διασκεδάσω πρέπει να ξέρω την παρέα (ή κάποιον από την παρέα), να μου αρέσει το μέρος και η μουσική, να ΜΗΝ είμαστε όρθιοι για ώρα, και να μην έχει πολύ κάπνα (καλά το τελευταίο.. ντίσκουλο). Ζηλεύω τους ανθρώπους που ξεκινάνε να βγουν και δεν τους νοιάζει το μέρος και όλα τα παραπάνω

Γενικά δεν είμαι και πολύ ευχάριστος άνθρωπος, μακριά!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ShatteredIce

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη ShatteredIce
H ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 541 μηνύματα.

H ShatteredIce Out from Under έγραψε στις 22:38, 11-05-11:

πριν 2 χρόνια είχα μανία να καθαρίζω με οινόπνευμα και να ακουμπάω με ειδικό πανί το καινούριο -ακριβό και κουκλίστικο- κινητό μου για να μην το λερώνω..ακόμα και ένα χνούδι να έβλεπα επάνω του, έπιανα αμέσως το οινόπνευμα........
ώσπου μια μέρα........
είχα πάει στην πισίνα του ξενοδοχείου που έκανα διακοπές, και έτσι όπως το κρατούσα με το φούξια πανάκι του (γ...νο!!! εσύ φταις) μου πέφτει από το χέρι και κάνει ΜΠΛΟΥΜ στην πισίνα... και απεβίωσε και τελικά έμεινα με το πανί στο χέρι
τώρα δεν έχω καμία μανία ή κόλλημα γιατί δε μου βγαίνει σε καλό

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 16:54, 12-05-11:

Ο μόνος ψυχαναγκασμός που μου έρχεται αυτή τη στιγμή στο μυαλό είναι με τα ριχτάρια...
Δεν αντέχω να τα βλέπω στραπατσαρισμένα ...Τα θέλω στη θέση τους!
Η πρώτη κίνηση που κάνω όταν ξυπνάω, είναι να ελέγξω τα ριχτάρια αν είναι στη θέση τους...
Κόλλημα!

Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 17:00, 12-05-11:

ναι , παραδέχομαι ότι το κάνω

ο γιατρός λέει ότι είναι σοβαρό

Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rosa azul
H rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,105 μηνύματα.

H rosa azul έγραψε στις 00:34, 13-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από marina289
Ο μόνος ψυχαναγκασμός που μου έρχεται αυτή τη στιγμή στο μυαλό είναι με τα ριχτάρια...
Δεν αντέχω να τα βλέπω στραπατσαρισμένα ...Τα θέλω στη θέση τους!
Η πρώτη κίνηση που κάνω όταν ξυπνάω, είναι να ελέγξω τα ριχτάρια αν είναι στη θέση τους...
Κόλλημα!
αααχ και γω το εχω αυτο τα θελω καλοστρωμενα ...οπως και το κρεββατι..στρατιωτικα στρωμενο...δεν μπορω να ειναι αστρωτο ή κακοστρωμενο...μου τη δινει
Αλλο...θελω τα συρταρια με τα εσωρουχα και η λιινοθηκη να ειναι παντα αρωματισμενη με αρωμα λεβαντας ή τριανταφυλλο ή πορτοκαλι/κανελλα το χειμωνα).

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 14:08, 13-05-11:

Το focus μας κουφαίνει για ακόμα μία φορά. Προσπαθούν να κάνουν προσιτές διαφορετικές επιστήμες και τους αλλάζουν τα φώτα. Μανία δεν είναι ο ψυχαναγκασμός , δεν είναι καν το ότι κάποιος θέλει να μην μοιάζει το σπίτι του με κοτέτσι. Τα παραδείγματα είναι ελεεινά as well. Αν κάποιος για παράδειγμα διπλο-τριπλοτσεκάρει αν έχει κλειδώσει και δεν θέλει να έχει κάτουρα και σκατούλες ξένων στο μπάνιο του δεν σημαίνει ότι ΑΝ για κάποιο λόγο δεν τσεκάρει ή δεν καθαρίσει θα τον πιάσει κρίση και θα πέσει στο πάτωμα με σπασμούς. Άρα δεν είναι παθολογικό, είναι μια λογική λειτουργική συνήθεια. Focus άντε ξουρίσου!

Αφήνουμε την οδοντόβουρτσα σε μια συγκεκριμένη θέση.
Για να την βρίσκουμε εύκολα ΠΡΟΦΑΝΩΣ!
Γυρνάμε όλους τους διακόπτες φωτισμού στην ίδια θέση.
Ναι. Με πιάσατε, έχω OCD. Φταίει που σε αυτή τη θέση είναι το off και τσιγκουνεύομαι την ΔΕΗ.
Η συμμετρία "κάθεται καλά" στο μάτι ζώα, επίσης έχετε σκοντάψει πάνω σε παπούτσι το βράδυ στο δρόμο για κατούρημα-νερό?
Από τότε που το fairy ultra ακρίβυνε.
Ναι, με πιάνει ταχυπαλμία και βγάζω σπυριά στο μάτι. Περί συμμετρίας πάλι.
Για να σύρουμε την καρέκλα πιο κοντά στην μάσα.
Όταν δεν έχει μπαταρία το mp3 πρέπει κι εμείς κάπως να διασκεδάσουμε ενώ περπατάμε.
Αυτός που έγραψε το άρθρο κυκλοφορεί ελεύθερος. Be afraid, be very afraid.
Για να γλιστρήσει καλύτερα το σκατό. Είμαστε και για αυτό ψυχαναγκαστικοί? Καλύτερα ψυχαναγκαστικός παρά με αιμορροϊδες και σπασμένα αγγεία στο μάτι απ το σφίξιμο.

Αυτοέλεγχος
Δεν είναι κακό να διατηρούμε το σπίτι μας τακτοποιημένο, να πλένουμε συχνά τα χέρια μας, να ελέγχουμε αν έχουμε σβήσει το φούρνο ή αν έχουμε κλείσει την πόρτα. Ωστόσο, σύμφωνα με τις αρχές της συμπεριφορικής και γνωστικής ψυχοθεραπείας, όταν μια συμπεριφορά «παίρνει το πάνω χέρι» και μετατρέπεται σε αυτόματη, επαναλαμβανόμενη και ανεξέλεγκτη αντίδραση, η οποία καταπιέζει τον αυθορμητισμό μας και επηρεάζει την ποιότητα της ζωής μας, μπορούμε να μιλάμε για ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή ή παθολογική μανία. Το ίδιο κι όταν γίνεται τόσο συχνά που μας κάνει να νιώθουμε άσχημα ή συνοδεύεται από δυσάρεστα συναισθήματα, όπως φόβο και άγχος.
Τα παραδείγματα που ανέφερε ακόμα και ως καθημερινή συνήθεια δεν θα μπορούσαν να αποτελούν παθολογικά σημεία. Όταν σε αυτά υπεισέρχεται μια γερή δόση παραλογισμού (π.χ. αν δεν ανοιγοκλείσω το φως 35 φορές θα μου φάνε στον ύπνο μου το πουλί οι εξωγήινοι ή αν δεν σκουπίσω τη μούρη μου 45 φορές θα πάθω καρκίνο και θα πεθάνω.). Τέλος πάντων. Ας μας στείλουν όλους ψυχιατρείο, θα έχουμε και τζάμπα φαϊ.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 14:17, 13-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από rosa azul
αααχ και γω το εχω αυτο τα θελω καλοστρωμενα ...οπως και το κρεββατι..στρατιωτικα στρωμενο...δεν μπορω να ειναι αστρωτο ή κακοστρωμενο...μου τη δινει
Αλλο...θελω τα συρταρια με τα εσωρουχα και η λιινοθηκη να ειναι παντα αρωματισμενη με αρωμα λεβαντας ή τριανταφυλλο ή πορτοκαλι/κανελλα το χειμωνα).
Κάνεις και φάκελο; 50 επί 50;

Πρόσεξε γιατί θα έρθω με το χάρακα και αν δεν είναι ακριβώς, θα στα ξεστρώσω... Και μετά θα έχεις και στέρηση εξόδου

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 14:21, 13-05-11:

Whitedrum, βασικά... πιο πολύ υπερβολή, συναισθηματική ένταση και παραδείγματα τραβηγμένα από τα μαλλιά βρήκα στην τοποθέτησή σου, παρά σε αυτήν του focuς ...
Δεν μίλησε κανείς για παραλληρηματική, εμμονική συμπεριφορά με συμπτώματα... επιληψίας και σπασμούς, ούτε για ανθρώπους που σε κάθε λεπτό της ζωής τους ασχολούνται εμμονικά με πλουραλισμό και εναλλαγές άφθονων ψυχαναγκασμών...
Και για να διακρίνουμε τα πράγματα, επειδή στον επίλογό σου αναφέρθηκε το ψυχιατρείο, οι ιδεοληψίες και οι νευρώσεις ΔΕΝ οδηγούν στο ψυχιατρείο, αντιθέτως αν ρωτήσεις κάποιον ψυχίατρο συχνάζουν σε κάθε ¨φυσιολογικό¨ άνθρωπο...
Οπότε μην ενίστασαι και μην φοβάσαι... Παρότι τα ψυχιατρικά περιστατικά και η εισαγωγή στα ψυχιατρεία έχουν αυξηθεί κατά 7% το τελευταίο έτος, οι νευρωσούλες είναι οι πλέον ανώδυνες και συχνάζουν στον καθένα...
Όσο για τα παραδείγματα του focus θεωρώ ότι ήταν μια καλή και εύπεπτη προσέγγιση ψυχαναγκασμών, κοινώς νευρώσεων...

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 14:31, 13-05-11:

Η απάντησή μου αποτελεί περισσότερο mini-trolling παρά συναισθηματικά φορτισμένη απάντηση ή ένσταση. Από την άλλη οι παραλυτικές ιδέες, η παραληρηματική συμπεριφορά και δει οι ιδεοληψίες ναι, αποτελούν παθολογική εικόνα και ναι οδηγούν στον ψυχίατρο. Η δυσαρέσκειά μου έγκειται περισσότερο στα ανεπιτυχή παραδείγματα του άρθρου. Ας μιλούσε καλύτερα για παράξενες συνήθειες, οι οποίες όλοι γνωρίζουμε ότι κρύβουν μια λειτουργικότητα από κάτω. Ψυχίατρο έχω ρωτήσει μιας και στο εξάμηνο που διανύω στη σχολή παρακολουθώ το συγκεκριμένο μάθημα και έχεις δίκιο ότι συχνά παρατηρούνται μικροί ψυχαναγκασμοί σε ένα μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού (βλέπε : "απαπα, χτύπα ξύλο!" ) . Η νεύρωση είναι παθολογική κατάσταση με σοβαρά σημεία και συμπτώματα μέχρι και δυσλειτουργική συμπεριφορά, το ίδιο και η μανία και είναι αδόκιμο να αναφέρονται σε ένα άρθρο περιοδικού εκλαϊκευμένης επιστήμης, αποπροσανατολίζουν και διαιωνίζουν στερεότυπα πως να το κάνουμε? Η απάντησή μου πάντως δεν ήταν για να διορθώσω το άρθρο ούτε για να το παίξω θιγμένη, ήταν χαζό τρόλλινγκ ενώ τσουρόπινα τον καφέ μου.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 14:44, 13-05-11:

Η απάντησή μου πάντως δεν ήταν για να διορθώσω το άρθρο ούτε για να το παίξω θιγμένη, ήταν χαζό τρόλλινγκ ενώ τσουρόπινα τον καφέ μου.

...

εδώ που τα λέμε, το να φαντασιώνεσαι ότι σφαζεις τρία άτομα με σπασμένο μπουκάλι μπύρας, είναι πιο υγιές
από το να αφήνεις την οδοντόβουρτσα πάντα στο ίδιο μέρος και να φωνάζεις σε όποιον της αλλάξει θέση

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rosa azul
H rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,105 μηνύματα.

H rosa azul έγραψε στις 14:53, 13-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Πατρεύς
Κάνεις και φάκελο; 50 επί 50;

Πρόσεξε γιατί θα έρθω με το χάρακα και αν δεν είναι ακριβώς, θα στα ξεστρώσω... Και μετά θα έχεις και στέρηση εξόδου
Ελα Πετρη μου ....Αν ειναι σωστα στρωμενο , θα πασαλειψω με λασπη τις αρβυλες σου , θα σου τσαλακωσω το πουκαμισο και μετα θα σε στειλω πακετο στο Διοικητη σου να σου ριξει μια ωραιωτατη καμπανα...(στερηση εξοδου μεχρι να απολυθεις)!

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 14:59, 13-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από WhiteDrum
Η απάντησή μου αποτελεί περισσότερο mini-trolling παρά συναισθηματικά φορτισμένη απάντηση ή ένσταση. Από την άλλη οι παραλυτικές ιδέες, η παραληρηματική συμπεριφορά και δει οι ιδεοληψίες ναι, αποτελούν παθολογική εικόνα και ναι οδηγούν στον ψυχίατρο. Η δυσαρέσκειά μου έγκειται περισσότερο στα ανεπιτυχή παραδείγματα του άρθρου. Ας μιλούσε καλύτερα για παράξενες συνήθειες, οι οποίες όλοι γνωρίζουμε ότι κρύβουν μια λειτουργικότητα από κάτω. Ψυχίατρο έχω ρωτήσει μιας και στο εξάμηνο που διανύω στη σχολή παρακολουθώ το συγκεκριμένο μάθημα και έχεις δίκιο ότι συχνά παρατηρούνται μικροί ψυχαναγκασμοί σε ένα μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού (βλέπε : "απαπα, χτύπα ξύλο!" ) . Η νεύρωση είναι παθολογική κατάσταση με σοβαρά σημεία και συμπτώματα μέχρι και δυσλειτουργική συμπεριφορά, το ίδιο και η μανία και είναι αδόκιμο να αναφέρονται σε ένα άρθρο περιοδικού εκλαϊκευμένης επιστήμης, αποπροσανατολίζουν και διαιωνίζουν στερεότυπα πως να το κάνουμε? Η απάντησή μου πάντως δεν ήταν για να διορθώσω το άρθρο ούτε για να το παίξω θιγμένη, ήταν χαζό τρόλλινγκ ενώ τσουρόπινα τον καφέ μου.
Η ¨νευρωση¨ δεν είναι και δεν μπορεί να χαρακτηριστεί γενικευμένα ¨παθολογική¨ κατάσταση με σοβαρά σημεία και συμπτώματα (πλήρης αυθαιρεσία και ούτως ή άλλως λανθασμένη προσέγγιση)...Συνήθως ο νευρωτικός έχει άρτια επαφή με την πραγματικότητα, δεν χάνει ποτέ την επαφή του με αυτή, εμφανίζει επίγνωση της θέσης στην οποία βρίσκεται, και συνήθως η νεύρωση δεν γίνεται καν αντιληπτή από το οικείο περιβάλλον του...
Νευρωσούλες εδράζουν σε όλους μας.(Γενικεύω συνειδητά)
Καμία λειτουργικότητα δεν κρύβουν,καμία , μα καμία,και αυτό είναι ένα κατεξοχήν χαρακτηριστικό τους... εξυπηρετούν απλώς το ιδεοληπτικό μας κόλλημα... Το να μετακινώ το μαξιλάρι ακριβώς στο εκατοστό του καναπέ που μου έχει καρφωθεί στην κεφάλα, δεν εμπεριέχει λειτουργικότητα, παρά μόνο εξυπηρετεί την υποκειμενική μου ιδεοληπτική ανάγκη..
Ξέρεις -εφόσον διδάσκεσαι ψυχιατρική- ότι οι νευρώσεις κατηγοριοποιούνται και διαβαθμίζονται από τις πλέον ανώδυνες,-και σε αυτές αναφερόμαστε-, όπως κολλήματα του τύπου ¨θέλω όταν βαδίζω στο πεζοδρόμιο , να μην πατάω τις γραμμές από τα πλακάκια¨ ...
Δεν νομίζω ότι τέτοιου τύπου ιδεοληψίες μπορούν να σε οδηγήσουν στον ψυχίατρο,(εκτός αν θελήσεις ο ίδιος να ψαχτείς σχετικά και περαιτέρω,) και ούτε κατά διάννοια να σου ανοίξουν την πόρτα του ψυχιατρείου! Για κάποιον που δεν έχει παρακολουθησει ψυχιατρική, η λέξη ¨νεύρωση¨ ίσως ακούγεται πιο βαρύγδουπα... Αλλά αν ρωτήσεις τον καθηγητή σου αν έχουμε νευρώσεις, θα σου απαντήσει ¨τόσο σίγουρα, όσο ότι έχουμε 2 πόδια¨
Δεν μιλάμε για ψυχώσεις, μιλάμε για νευρώσεις...τουτέστιν ¨ήπιας μορφής διαταραχή¨ ως επί το πλείστον... ή απλώς ψυχαναγκασμούς και κολλήματα...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H WhiteDrum έγραψε στις 15:48, 13-05-11:

Η ¨νευρωση¨ δεν είναι και δεν μπορεί να χαρακτηριστεί γενικευμένα ¨παθολογική¨ κατάσταση με σοβαρά σημεία και συμπτώματα (πλήρης αυθαιρεσία και ούτως ή άλλως λανθασμένη προσέγγιση)...Συνήθως ο νευρωτικός έχει άρτια επαφή με την πραγματικότητα, δεν χάνει ποτέ την επαφή του με αυτή, εμφανίζει επίγνωση της θέσης στην οποία βρίσκεται, και συνήθως η νεύρωση δεν γίνεται καν αντιληπτή από το οικείο περιβάλλον του...
Καμία λειτουργικότητα δεν κρύβουν,καμία , μα καμία,και αυτό είναι ένα κατεξοχήν χαρακτηριστικό τους... εξυπηρετούν απλώς το ιδεοληπτικό μας κόλλημα... Το να μετακινώ το μαξιλάρι ακριβώς στο εκατοστό του καναπέ που μου έχει καρφωθεί στην κεφάλα, δεν εμπεριέχει λειτουργικότητα, παρά μόνο εξυπηρετεί την υποκειμενική μου ιδεοληπτική ανάγκη..
Ξέρεις -εφόσον διδάσκεσαι ψυχιατρική- ότι οι νευρώσεις κατηγοριοποιούνται και διαβαθμίζονται από τις πλέον ανώδυνες,-και σε αυτές αναφερόμαστε-, όπως κολλήματα του τύπου ¨θέλω όταν βαδίζω στο πεζοδρόμιο , να μην πατάω τις γραμμές από τα πλακάκια¨ ...
Δεν νομίζω ότι τέτοιου τύπου ιδεοληψίες μπορούν να σε οδηγήσουν στον ψυχίατρο,(εκτός αν θελήσεις ο ίδιος να ψαχτείς σχετικά και περαιτέρω,) και ούτε κατά διάννοια να σου ανοίξουν την πόρτα του ψυχιατρείου! Για κάποιον που δεν έχει παρακολουθησει ψυχιατρική, η λέξη ¨νεύρωση¨ ίσως ακούγεται πιο βαρύγδουπα... Αλλά αν ρωτήσεις τον καθηγητή σου αν έχουμε νευρώσεις, θα σου απαντήσει ¨τόσο σίγουρα, όσο ότι έχουμε 2 πόδια¨
Δεν μιλάμε για ψυχώσεις, μιλάμε για νευρώσεις...τουτέστιν ¨ήπιας μορφής διαταραχή¨ ως επί το πλείστον... ή απλώς ψυχαναγκασμούς και κολλήματα...
Η ¨νευρωση¨ δεν είναι και δεν μπορεί να χαρακτηριστεί γενικευμένα ¨παθολογική¨ κατάσταση με σοβαρά σημεία και συμπτώματα (πλήρης αυθαιρεσία και ούτως ή άλλως λανθασμένη προσέγγιση).
Χμμμμναι... κάνεις λάθος Μπορεί ο νευρωτικός να μην έχει διαταραγμένες κοινωνικές σχέσεις (έτσι δεν γίνεται αμέσως αντιληπτό από τους άλλους ότι υπόκειται παθολογία ή μάλλον ψυχοπαθολογία μιας και τα οργανικά άιτια ποικίλουν και μόνο υποθέσεις υπάρχουν) αλλά ο νευρωτικός βρίσκεται σε συνεχή σύγκρουση με τον εαυτό του και τους άλλους νοερά. Οι ενδοψυχικές συγκρούσεις προκαλούν άγχος, νοσηρή εξάρτηση, απαισιοδοξία, νοσηρό βαθμό ενοχής-επιθετικότητας, σεξουαλική δυσλειτουργία, άστοχη κοινωνική προσαρμογή και συναισθηματική αστάθεια. Εχμ ναι, κανένα πρόβλημα με τον νευρωτικό, damn right. Στατιστικά στο βιβλίο μου γράφει ότι οι περισσότεροι απευθύνονται οι ίδιοι σε ψυχίατρο. Αυτοί νομίζουν ότι νοσούν, οι ψυχίατροι τους αντιμετωπίζουν θεραπευτικά, ergo νοσούν. Γενικευμένα παθολογική κατάσταση (yes ma'am) : άγχος (γενεσιουργό αίτιο νευρώσεων διαρκές ή παροξυστικό),διαταραχές ύπνου (closest to INSOMNIA ) , κόπωση παρά την ανάπαυση στην οποία λογικά καταφεύγουν, υποχονδριακή ενασχόληση, σεξουαλικές διαταραχές. Τα γενικά έτσι. Εμένα αν δεν μου έκανα κούκου και αν δεν μπορούσα να κοιμηθώ μόνο και μόνο γι αυτά θα πήγαινα στον γιατρό. Ναι, παθολογικά.

Για να είμαστε ετυμολογικά τυπικοί όπως και ανέφερες (αλλιώς δεν θα ασχολιόσουν με το λοου λαηφ τρολλινγκ μου) η απάντηση και σε αυτό είναι όχι για να είμαστε τυπικοί. Δεν μπορείς να έχεις π.χ. "καρκινούλη" ή "μερικά χλαμυδάκια". Για να πει κανείς ότι έχει νεύρωση σημαίνει ότι έχει σημεία και "νοσεί". Άλλο μικροί ψυχαναγκασμοί, άλλο ψυχοπαθολογία. Όσο για τους καθηγητές μας το μόνο που μας είπαν περί νευρώσεων ήταν να εξετάσουμε καλύτερα τους ορισμούς, την παθογένεια και τις προεκτάσεις και να μην αρχίσουμε να πιστεύουμε ότι έχουμε κάτι από αυτά απλά επειδή στηρίζουμε το οδοντικό νήμα ακριβώς τρία εκατοστά απ το κουτί με τα ταμπον.

Συγκριτικά με τις ψυχώσεις που ανέφερες ναι οι νευρώσεις είναι ηπιότερες μόνο και μόνο επειδή ο άνθρωπος έχει επίγνωση ότι κάτι πάει στραβά και τον επηρεάζει και οργανικά. Ο νευρωτικός δεν ελέγχει το συναίσθημα και μειώνεται σημαντικά η ικανότητά του για αυτοέλεγχο συν τα άλλα που ανέφερα παραπάνω. Είναι ηπιότερο μιας ψύχωσης ναι, αλλά δεν είναι "νευρωσούλα".

Στο άρθρο ναι και επαναλαμβάνω ότι η απάντησή μου για το άρθρο ήταν plain stupidity και coffee break με γερή δόση φαιδρότητος. Αλλά ας συνεχίσω για την νύξη σου περί ψύχωσης μιας και πιστεύω ότι κάλυψα επαρκώς την ψυχοπαθολογία (στα ελάχιστα που γνωρίζω μέχρις στιγμής) της νεύρωσης. Η ψύχωση είναι καθολική και σοβαρή προσβολή της προσωπικότητας. Δυσλειτουργική επαφή με το περιβάλλον αλλά και με την ταυτότητα εαυτού : ΠΑΡΑΜ-ΠΑΜ-ΠΑΜ :κακό πράγμα, παθολογικό.

Χμ ναι, ελπίζω μόνο να μην γίνεσαι ειρωνική γιατί η σημειολογία σου με μπερδεύει λίγο και πολώνομαι . Οι νευρώσεις έγραψα και παραπάνω γιατί ΔΕΝ είναι ανώδυνες. Τα "κολλήματα" του τύπου που αναφέρεις είναι μικροί ψυχαναγκασμοί.Μπορεί η ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχ'η να ανήκει στο ευρύτερο σύνολο των "νευρώσεων" (που είναι παθολογικά εφόσον επηρεάζουν σημαντικά το ζειν και την καθημερινότητα και η αϋπνία και η κόπωση προκαλούν περαιτέρω προβλήματα), αλλά όπως και είπα σε προηγούμενη απάντηση, αν δεν ικανοποιηθέι μία φορά κάτι από την λίστα του φόκους (ο σπασμός ήταν χαζό παράδειγμα είχες δίκιο), ο άνθρωπος δεν θα έχει δυσβάστακτο άγχος. Θα ήταν χαζό και ποζεράδικο να αναφέρω αιτιοπαθογένεια, βαριέμαι και να ψάξω. Λοιπόν, έλεγα. Λίστα φόκους : πλάκα είχε αλλά δεν είναι μανίες, δεν είναι νευρώσεις, δεν είναι ψυχώσεις. Γενικοί όροι, σύγχυση.

Δεν διαφωνώ μαζί σου στον κύριο άξονα της επιχειρηματολογίας σου, το πρόβλημά μου είναι η χρήση ορισμών όπως νεύρωση, ψύχωση, μανία για μικρά καθημερινά περιστατικά. Για να σου δώσω ένα παράδειγμα να καταλάβεις που έγκειται η ένστασή μου για το άρθρο. Συχνά ακούμε να λένε "αφήστε τα φιλοί μου, είχα μια βδομάδα κατάθλιψη επειδή με άφησε ο Σούλης" , εννούσε στεναχωρήθηκε, έκλαψε, χτυπήθηκε. Κι όμως δεν ήταν κατάθλιψη όπως αυτή ορίζεται. Ή ακόμα χειρότερα : "τον έπιασε μια μανία όταν του είπα ότι ξόδεψα τα λεφτά για το νοίκι σε πίτσες, όλο φώναζε" δεν ήταν μανία, ήταν τσατίλα. Και ακόμα και για ένα περιοδικό όπως το φοκους είναι άσχημο να χρησιμοποιούνται τέτοιοι όροι για καθημερινές συνήθειες που ούτε κατά διάνοια στα πλαίσια που τις συζητάμε δεν είναι για ψυχιατρείο . Διαιωνίζουν φόβους και κακή χρήση ορισμών.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WhiteDrum : 13-05-11 στις 16:00.
8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 16:47, 13-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από WhiteDrum
Δεν διαφωνώ μαζί σου στον κύριο άξονα της επιχειρηματολογίας σου, το πρόβλημά μου είναι η χρήση ορισμών όπως νεύρωση, ψύχωση, μανία για μικρά καθημερινά περιστατικά. Για να σου δώσω ένα παράδειγμα να καταλάβεις που έγκειται η ένστασή μου για το άρθρο. Συχνά ακούμε να λένε "αφήστε τα φιλοί μου, είχα μια βδομάδα κατάθλιψη επειδή με άφησε ο Σούλης" , εννούσε στεναχωρήθηκε, έκλαψε, χτυπήθηκε. Κι όμως δεν ήταν κατάθλιψη όπως αυτή ορίζεται. Ή ακόμα χειρότερα : "τον έπιασε μια μανία όταν του είπα ότι ξόδεψα τα λεφτά για το νοίκι σε πίτσες, όλο φώναζε" δεν ήταν μανία, ήταν τσατίλα. Και ακόμα και για ένα περιοδικό όπως το φοκους είναι άσχημο να χρησιμοποιούνται τέτοιοι όροι για καθημερινές συνήθειες που ούτε κατά διάνοια στα πλαίσια που τις συζητάμε δεν είναι για ψυχιατρείο . Διαιωνίζουν φόβους και κακή χρήση ορισμών.
Έχεις τόσο μα τόσο δίκιο! Με μεγάλη ευκολία χρησιμοποιούμε παθολογικούς όρους για να περιγράψουμε συμβάντα της καθημερινότητας που καμία σχέση δεν έχουν με αυτό που μας συμβαίνει στην πραγματικότητα.
Το λέω κι εγώ συνέχεια και δεν θα πάψω να το λέω.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 20:24, 13-05-11:

Εν ολίγοις, πολλές έννοιες της ψυχιατρικής χρησιμοποιούνται με λάθος τρόπο (συμφωνώ), ωστόσο έχουν αφομοιωθεί στην καθομιλουμένη και χρησιμοποιούνται ευρέως , όχι με τον αυστηρά ψυχιατρικό τους χαρακτήρα...so what; Συννενοούμαστε ναι ή όχι;;;
Να κατεβάσουμε τον τόμο της κλινικής ψυχολογίας για να ¨υποδείξουμε¨ (επιδείξουμε) σε ένα σάϊτ τους ορθούς ορισμούς όρων που έχουν αποκτήσει μια ευρύτερη , γενικευμένη έννοια;;; ¨αααα, παιδιά, δεν χρησιμοποιείτε σωστά την έννοια μανία, κατάθλιψη, ψύχωση, νεύρωση¨ κτλ Τί να κάνουμε; Πρόκειται για όρους που χρησιμοποιούνται ευρέως...

Αν δηλώσω ¨έχω ψύχωση με το τάδε¨ σε ένα σαϊτ, και σπεύσει κάποιος ¨γνώστης¨ να με διορθώσει και να μου υποδείξει τον καθαυτό και ορθό ορισμό της ¨ψύχωσης¨ ,απλά θα γελάσω με τον τύπο...
Αν φύγουμε από το σάΪτ και πάμε στο ψυχιατρείο, και σαν κοινωνική λειτουργός κάνω γνωμάτευση περί ψύχωσης,τότε αντιστρέφεται το πράμα και θα έπρεπε να γελάσω με τον εαυτό μου,- εκεί ο τύπος θα έχει κάθε δικαίωμα να μου υποδείξει ότι μπήκα σε ξένα χωράφια και παίζω με έννοιες που δεν έχω τη δικαιοδοσία και την κατάρτιση να εκφράσω και να γνωματεύσω...
Τόσο απλά!
Τώρα αν πέσεις σε ψυχίατρο που σε προτρέπει να εξετάσεις και να αντιμετωπίσεις ψυχοθεραπευτικά τις νευρώσεις σου
σαν κάτι ¨επικίνδυνο¨ με επικίνδυνη και ακραία συμπτωματολογία, σόρυ αλλά θα πω ότι ο τύπος είναι ένας κινδυνολόγος που έχει ξεμείνει από πελατεία, και αναγάγει τις νευρώσεις σε ψυχώσεις , για να βγάλει το ψωμάκι του...

υγ και όχι δεν ειρωνεύτηκα, οφείλω να το διευκρινίσω...
υγ2 οκ, ...τότε και η λέξη ¨μανία¨ που αναγράφεται στον τίτλο χρησιμοποιείται (βάσει ψυχιατρικής) με λανθασμένο τρόπο... Τί να κάνουμε τώρα;;; να σπεύσουμε να διορθώσουμε βάσει ψυχιατρικής;;;Κομπλεξικό δεν είναι; (ή επιδειξιομανία...) Κάποιες έννοιες τις έχει ¨καταπιεί¨ η καθομιλουμένη και έχουν εκλαΪκευτει... Μπορούμε να τις δούμε λίγο ευρύτερα και να αφήσουμε την επιστημονική υπόσταση στη σχολή ή στο γραφείο μας;;;

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 21:38, 13-05-11:

Εν ολίγοις, πολλές έννοιες της ψυχιατρικής χρησιμοποιούνται με λάθος τρόπο (συμφωνώ), ωστόσο έχουν αφομοιωθεί στην καθομιλουμένη και χρησιμοποιούνται ευρέως , όχι με τον αυστηρά ψυχιατρικό τους χαρακτήρα...so what; Συννενοούμαστε ναι ή όχι;;;
Fail.
Το θέμα είναι να μην χρησιμοποιούνται οι έννοιες αυτές με την σημασία που έχουν αποκτήσει στην καθομιλουμένη σε επιστημονικά/ιατρικά άρθρα ή άρθρα που υποτίθεται ότι ενημερώνουν το κοινό για κάποιες ασθένειες.

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 10:27, 14-05-11:

οι μανίες, οι φοβίες και οι έμμονες ιδέες δεν σημαίνει ότι σε κάνουν τρελό ή επικίνδυνο άνθρωπο για τους γύρω σου, απλά δυσκολεύουν τη δική σου τη ζωή......
Έμμονη ιδέα είναι και αν μια γυναίκα πιστεύει ότι είναι ωραία και οφείλει να αρέσει σε όλους και όλες, να νομίζει ότι μπαίνει σε κάποιο μαγαζι και όλα τα βλέματα να γυρνανε πάνω της και να απογοητεύεται όταν ο χαμός από το διπλανό τραπέζι σε παραλιακή ταβερνούλα να γίνεται για την κολλητή της φ'ιλη που απλά λιάζεται χαλαρά με το καπελάκι της απολαμβάνοντας το ουζάκι με το χταποδάκι της.....(είναι αληθινή ιστορία μου την έχουν διηγηθεί ...σας την παρουσιάζω λίγο παραλλαγμένη όμως)....
Οκ, το focus κάνει λαϊκευμέμη επιστήμη και δεν νομίζω ότι οποιοσδήποτε συνετός και νοήμων άνθρωπος θα προβληματιζόταν και θα έλεγε πω πω!!!! είμαι τρελός αλλά έχω μανίες.....
Γεγονός είναι ότι στην εποχή που ζούμε όλοι λίγο πολύ έχουμε κάποια μανία ή φοβία με την οποία έχουμε μάθει να ζούμε γιατί ζούμε σε μια εποχή που μας κυριέυει το άγχος....

υπάρχει ένα ενδιαφέρον άρθρο της Κατερίνας Νούση

Υπάρχουν βέβαια και οι χαζομανίες που λέω εγώ
π.χ. δεν φεύγω από το σπίτι αν δεν κοιταχτώ στο καθρέπτη ή αν είναι χάλια το μαλλί μου.... χαχαχαχα

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 10:52, 14-05-11:

υπάρχει ένα ενδιαφέρον άρθρο της Κατερίνας Νούση
Από ότι είδα στο site η κ. Κατερίνα Νούση είναι κλινική ψυχολόγος-ψυχοθεραπεύτρια.
Όμως κάνει και αυτή το λάθος να μπερδεύει τις έννοιες μεταξύ τους:

Τα ψυχαναγκαστικά καταναγκαστικά προβλήματα (φοβίες, μανίες, έμμονες ιδέες) εμφανίζονται στη ζωή κάποιου όταν χάνει αυτό το μέτρο και αυτήν την κοινή λογική.
Άλλο τα ψυχαναγκαστικά/καταναγκαστικά προβλήματα, άλλο οι φοβίες, άλλο οι μανίες.
Τέλος πάντων, δεν νομίζω ότι έχει ιδιαίτερο νόημα να επιμείνουμε σε αυτό.

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 11:15, 14-05-11:

Οκ όρισε μας εσύ τι θεωρείς μανία...... και τι φοβία..... και τι ψυχαναγκαστικά προβλήματα.....

Γιατί προσωπικά στο οικογενειακό μου περιβάλλον έχω θείο που ενώ ζεί μεσα στα προβατα και στα γίδια και γενικότερα σε κάποιο φτωχό (όχι πεντακάθαρο) σπίτι χωρίς ανέσεις (ηλεκτρικό και υδρευση) πάνω στο βουνό απομονωμένος... μπορεί να πλένει τα χέρια του επί 1 ώρα...(τον έχω χρονομετρήσει) πριν πάει στη τουαλέτα

τουαλέτα = ένα μεγάλο απομακρυσμένο δέντρο στο βουνό.... έχει απόσταση και η τουαλέτα

Πιέζουμε τον εαυτό μας όταν έχουμε φοβίες...το να ζούμε ή να έχουμε μάθει να ζούμε με αυτές δεν μας κάνει άρρωστους....
Μην παθαίνουμε πανικό όταν ακούμε για ψυχοθεραπεία ή ψυχανάλυση..... εδώ ξοδεύουμε τόσα και τόσα για να καλλωπίζουμε το σώμα μας τα μαλλιά μας και ξεχνάμε την ψυχή μας.....

Άλλωστε αν συζητήσεις με φοιτητές που σπουδάζουν γύρω από τα παιδαγωγικά (νηπιαγωγοί - δάσκαλοι) , οι οποίοι κάνουν στις σχολές τους και μαθήματα ψυχολογίας....θα ακούσεις πολλά ενδιαφέροντα πράγματα..... γύρω από αυτές τις καταστάσεις .... και χαίρομαι που εκπαιδεύονται τόσα καλά για όλες τις καταστάσεις της ψυχής, γιατί αυτοί οι άνθρωποι "διαπαιδαγωγούν" τα παιδιά όλων μας.....
'Αλλωστε δες το και από την άλλη πλευρά ότι και η μανία μπορεί να είναι μια εκτόνωση και αποφόρτιση του μυαλού μας από σοβαρότερα θέματα....

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 11:44, 14-05-11:

Συννενοούμαστε ναι ή όχι;;;
Όχι. Διότι αν εγώ έχω πράγματι συμπτώματα κατάθλιψης και εσύ έχεις συνδέσει τη λέξη με το χωρισμό που σε ταλαιπώρησε κάνα δυο μήνες, δεν πρόκειται να συνεννοηθούμε. Πόσο σοβαρά μπορεί να με πάρεις, όταν ξέρεις από την εμπειρία σου πως η κατάθλιψη περνάει με λίγη συμπαράσταση και υπομονή;

Ποιος είναι ο λόγος που χρησιμοποιούμε ιατρικούς όρους αντί για άλλες λέξεις στην καθημερινότητα;
Πόσο μπορεί να σκλαβωνόμαστε από αυτές τις λέξεις και το βάρος που φέρουν; Το έχετε σκεφτεί;

Θέλουμε να προσδώσουμε τραγικές διαστάσεις σε αυτό που μας συμβαίνει για να προκαλέσουμε τη συμπάθεια της φίλης ή του φίλου, και πολύ χειρότερα, τον οίκτο του ίδιου μας του εαυτού. "Έχω κατάθλιψη, ...πόσο με λυπάμαι".
Κοιτάξτε γύρω σας μέσα στο φόρουμ, πόσα παιδιά υποφέρουν από στεναχώριες που τραβήξαμε όλοι στις ηλικίες τους και τώρα γι' αυτά είναι ανυπέρβλητα προβλήματα που δυστυχώς οδηγούν συχνά σε σκέψεις γι' αυτοκτονία.
Σε άλλες περιπτώσεις, ρίχνουμε το βάρος της συνήθειάς μας εκεί, για να δικαιολογήσουμε την ανικανότητά μας ν' αλλάξουμε κάτι που μπορεί και να μας ταλαιπωρεί. "Έχω μια μανία, δεν μπορώ να κάνω αλλιώς". "Δεν μπορώ να το αντιμετωπίσω, είναι η εμμονή μου".
Μια φορά να κάνεις το αντίθετο από αυτό που προστάζει η εμμονή σου, νιώθεις τόσο όμορφα που μετά και να την ακολουθήσεις αυτή την εμμονή, τουλάχιστον το κάνεις συνειδητά.

Αν δεν μπορείς ν' απαλλαγείς, τότε μάλλον μπαίνουμε στα χωράφια των ψυχολόγων

Μόλις πείσεις κάποιον (που δεν έχει κλινικά συμπτώματα) ότι αυτό που έχει δεν είναι κατάθλιψη, αλλά θλίψη ή στεναχώρια, το μισό πρόβλημα έχει κάνει φτερά ως δια μαγείας. Εξαιρετικό δεν είναι αυτό; Σκεφτείτε πόσο επηρεάζουν λοιπόν οι λέξεις τη ζωή μας, χωρίς καν να το παίρνουμε χαμπάρι...

Όχι και επιδειξιμανία πάντως το να θέλουμε να χρησιμοποιούνται σωστά οι λέξεις! Ε πάει πολύ!

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 12:20, 14-05-11:

Οκ όρισε μας εσύ τι θεωρείς μανία...... και τι φοβία..... και τι ψυχαναγκαστικά προβλήματα.....
Τους ορισμούς δεν τους βγάζω εγώ αλλά η Αμερικάνικη Ψυχιατρική Εταιρεία και ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας.

ΥΓ. Τελικά είναι Εταιρία ή Εταιρεία;

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 13:41, 14-05-11:

να σε πληροφορήσω με τη σειρά μου ότι μεγάλη σχολή στη ψυχολογία ανηλίκων και ενηλίκων έχει παίξει η Ευρώπη και κυρίως η Γαλλία.....
από εκεί έχουν επηρεαστεί και οι προηγούμενοι.....που ανέφερες

Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη IL PENSIERO
H IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H IL PENSIERO έγραψε στις 14:41, 14-05-11:

Α ! venividivici κι εγώ σιχαίνομαι τα πιάτα και τα πηρούνια έξω. Τις περισσότερες φορές είναι άπλυτα και μυρίζουν. Δεν φταίω όμως εγώ αλλά ο ταβερνιάρης. Αυτός έχει μανία να μην χρησιμοποιεί απορρυπαντικό.

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 14:58, 14-05-11:

....Whitedrum, εστιάζεις στην κορυφή του παγόβουνου των νευρώσεων, τουτέστιν στις πιο οξείες και σύνθετες, παραθέτεις την συμπτωματολογία των νευρώσεων αυτού του τύπου, και καταπιάνεσαι με τις πιο hardcore εκφάνσεις τους... (Δεκτό, υπάρχουν ΚΑΙ αυτές...Όχι όμως πλειοψηφικά, γ'αυτό και κάνω λόγο για κορυφή του παγόβουνου...) Η Lynda A.Heiden, o Μichael Hersen , ή οποιοδήποτε εγχειρίδιο ψυχιατρικής γνώσης, που παραθέτει εκτός των άλλων ΚΑΙ συμπτωματολογία , που με τη σειρά σου αναπαράγεις και παραθέτεις και εσύ,και εγώ, κοκ, λογικά και ορθότατα, οφείλουν να εστιάσουν στην πλέον ακραία συμπτωματολογία της οιαδήποτε ψυχικής πάθησης, αυτής δηλαδή που ξεφεύγει από τους πρότυπους, τυπικούς, πλειοψηφικούς βαθμούς, κοινώς τις νόρμες... Σαφώς ΚΑΙ στις νευρώσεις υπάρχουν τέτοια σημεία αναφοράς και ακραία συμπτωματολογία, μα παραμένει μέσα στο ευρύτερο σύνολό τους το δέντρο στο δάσος... Εδώ προσεγγίζουμε την απαρχή των νευρώσεων, νευρώσεις καθημερινού, ψυχαναγκαστικού τύπου, ασυμπτωματικές... Αυτές δηλαδή που αν ανατρέξεις γύρω σου 'η μέσα σου, θα δεις εν πλήρη αφθονία, ασυμπτωματικά και ανώδυνα... Οπότε μιλάμε από και για τους πρόποδες, όχι για την κορυφή... Για νευρώσεις που ούτε την σηκωμάρα του πουλιού σου και τη λίμπιντό σου επηρεάζουν , ούτε τον ύπνο και τις ονειρώξεις σου αγγίζουν...

Απ'τη στιγμή που ενίσταται κάποιος για την μη άρτια και έγκυρη χρήση ψυχιατρικώς όρων, αν μη τι άλλο οφείλει να μην πράττει ομοίως... Καλή και η πιο ακραία συμπτωματολογία ,σαφώς και καλό θα είναι να υπάρχει και αυτή η υποσημείωση, αλλά αν παραλείψουμε να σημειώσουμε ποια η ποσόστωσή της στο ευρύτερο πλάισιο και την απομονώσουμε απ'αυτό, κινδυνολογούμε και διαστρεβλώνουμε...

Αναφερόμενη, λοιπόν, στις πλειοψηφικά καθημερινά αφομοιωμένες νευρώσεις, έκανα χρήση του υποκοριστικού ¨νευρωσούλες¨, την στιγμή που η χρήση του έχει ακριβώς και αυτό το προνόμιο...την αποδυνάμωση της έντασης του όρου(που ούτως ή άλλως, επαναλαμβάνω δεν θεωρώ ότι η νεύρωση εμπεριέχει ένταση...) και την υπογράμμιση των πιο light που κυκλοφορούν , αλλά δεν οπλοφορούν, ευρέως... Και μου αντιπαραβάλλεις στο υποκοριστικό ¨νευρωσούλες¨, τον όρο ¨καρκινούλης¨...Μακάρι, μακάρι, και πάλι μακάρι... Αν ο καρκινούλης προσομοίαζε, αλληγορικά μιλώντας, με νευρωσούλες, μόνο αισιόδοξα και ευοίωνα θα μπορούσα να το δω ... Θα μιλούσαμε για κάτι τιθασσεύσιμο, ιάσιμο ακόμα και στην πιο επιθετική μορφή του, και κατά κανόνα ασυμπτωματικό... Αλλά για να υπάρξει μια σχετική ακρίβεια στις αναλογίες, το να αντιπαραβάλλουμε νευρώσεις δίπλα στον καρκίνο, είναι... θρασεία αλληγορία ... Βάλε μία σχιζοφρένεια μανιοκαταθλιπτικού τύπου, αν θέλεις να αυθαιρετήσεις λιγότερο...

Και επανέρχομαι στον συνειρμό-ευχή/αντευχή περί νευρώσεων ¨άντε να πάμε όλοι στα ψυχιατρεία¨... Αν όλοι εμείς που φέρουμε νευρώσεις οδηγούμασταν στα ψυχιατρεία, αυτό θα ήταν διπολικά αισιόδοξο-απαισιόδοξο συγχρόνως... Απαισιόδοξο γιατί κάθε τόσο θα παίρναμε τζούρα ψυχιατρείου.. Ιδιοτελώς αισιόδοξο για τους επαγγελματίες... Τί χαρά! Κάθε γειτονιά με το σουβλατζίδικό της, και με τον συμβουλευτικό της σταθμό, το Κέντρο Υγείας της, τη Θεραπευτική της κοινότητα, το Ιδιωτικό ή Δημόσιό της ψυχιατρείο....

Στο σύνολο των ψυχιατρικών περιστατικών που εισάγονται σε ψυχιατρικά πλαίσια, σταγόνα στον ωκεανό αποτελούν οι νευρώσεις, οι οποίες τί γίνεται.... εισβάλλουν οι κυρίες στο ψυχιατρείο, ακριβώς επειδή συνυπάρχουν και παντρεύονται και με άλλες ψυχιατρικές παθήσεις... Έτσι ναι... Αλλά όταν δεις το βιβλιάριο του ασθενούς,και το χαρτί ποy θα του ανοίξει διάπλατα την πύλη και θα του εξασφαλίσει τη διαμονή του, δεν θα δεις ¨νεύρωση¨ ξεροσφύρι-μην το περιμένεις, αυτούσιο είναι πολύ αναιμικό για να σου ανοίξει τις πύλες... Αυτό θα είναι το κερασάκι στην τούρτα...και ααααν αναφερθεί...Και ακόμα και αν παραλειπόταν να αναφερθεί, η εισαγωγή πάλι θα γινόταν γιατί υπάρχει καλό background...

Οπότε αν έχω καρκίνο και γρίπη συγχρόνως, η εισαγωγή δεν γίνεται λόγω γρίπης, αλλά μαζί με τον ¨βασιλικό¨ ποτίζεται και η γλάστρα...

Ιsi, όσον αφορά την ορολογία... Θα ¨κοσκινίσω¨ έναν όρο, και θα καταπιαστώ με τέτοιου είδους ¨ψιλάφισμα¨, όταν ψυχανεμιστώ σε επαγγελματικό χώρο, από επαγγελματία να καταφεύγει σε παρακινδυνευμένη διαστρέβλωση του όρου... Σαφώς εκεί και τότε, οι απαιτήσεις μου είναι συνάρτηση του χώρου και του ρόλου του προσώπου, και εκεί βάζω τον πήχη πιο ψηλά...
Στην καθομιλουμένη betadin στους όρους δεν θα βάλω, ούτε και θα τους μετρήσω με το σταγονόμετρο... Δεν έχω τέτοια απαίτηση , ούτε και θα κάνω προβολή της επαγγελματικής μου υπόστασης και κατάρτισης, εαν και εφόσον υπάρχει... Αναγνωρίζω ότι εδώ οι όροι χρησιμοποιούνται με τρόπο πιο flexible και έτσι τους δέχομαι και εγώ, έχοντας κατά νου τον όρο ¨ψυχολογιοποίηση¨ (Βλ. Παπαστάμου), που αναφέρεται στον ευρύ ερασιτεχνισμό και την προσέγγιση των εννοιών, στη δυνατότητα να αποδώσεις με προσωπικά κίνητρα και με όλη την ευχέρεια της υποκειμενικότητας όρους της κοινωνικής, της κλινικής κτλ ψυχολογίας... Οπότε είμαι δεκτική! Αν θα μου πει, λοιπόν ,κάποιος ¨έχω κατάθλιψη¨ δεν θα εστιάσω στο αν βαφτίζει ή όχι σωστά αυτό που του συμβάνει, αλλά σε αυτό που νιώθει... Θα εστιάσω σε αυτό που προσπαθεί να μου υπογραμμίσει, ακόμα και με λάθος περιτύλιγμα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη marina289 : 14-05-11 στις 16:26.
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 17:09, 14-05-11:

Στην καθομιλουμένη betadin στους όρους δεν θα βάλω, ούτε και θα τους μετρήσω με το σταγονόμετρο... Δεν έχω τέτοια απαίτηση , ούτε και θα κάνω προβολή της επαγγελματικής μου υπόστασης και κατάρτισης, εαν και εφόσον υπάρχει... Αναγνωρίζω ότι εδώ οι όροι χρησιμοποιούνται με τρόπο πιο flexible και έτσι τους δέχομαι και εγώ, έχοντας κατά νου τον όρο ¨ψυχολογιοποίηση¨ (Βλ. Παπαστάμου), που αναφέρεται στον ευρύ ερασιτεχνισμό και την προσέγγιση των εννοιών, στη δυνατότητα να αποδώσεις με προσωπικά κίνητρα και με όλη την ευχέρεια της υποκειμενικότητας όρους της κοινωνικής, της κλινικής κτλ ψυχολογίας... Οπότε είμαι δεκτική! Αν θα μου πει, λοιπόν ,κάποιος ¨έχω κατάθλιψη¨ δεν θα εστιάσω στο αν βαφτίζει ή όχι σωστά αυτό που του συμβάνει, αλλά σε αυτό που νιώθει... Θα εστιάσω σε αυτό που προσπαθεί να μου υπογραμμίσει, ακόμα και με λάθος περιτύλιγμα...
Ποιος μίλησε γι' απαίτηση; Το πρόβλημά μου λες να είναι η ορθή χρήση της γλώσσας; Κάθε άλλο.
Βλέπω γύρω μου νέους ανθρώπους να παιδεύονται χωρίς λόγο επειδή έχουν στην ουσία εγκλωβιστεί μέσα σε βαρύγδουπες έννοιες που δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που τους συμβαίνει.
Το πρόβλημα δεν είναι πώς θα εκλάβεις εσύ ή εγώ ή κάποιος τρίτος αυτό που λέγεται, αλλά πώς το καταλαβαίνει το ίδιο το άτομο που χρησιμοποιεί τη μια η την άλλη λέξη και σε πιο βαθμό επηρεάζεται απ' αυτό.

Θυμάμαι θέμα στα "Επι Προσωπικού" εδώ στο στέκι, έναν συμπαθέστατο κατά τα άλλα νέο, να προσπαθεί να μας εξηγήσει αυτό που του συμβαίνει. Ήταν τόσο προφανές ότι είχε διαβάσει στο διαδίκτυο τα συμπτώματα της κατάθλιψης και προσπαθούσε να τα ταυτίσει με αυτά που συνέβαιναν στον ίδιο που ακόμη και κάποιος μη ειδικός μπορούσε να το καταλάβει.
Ποιον έβλαπτε ο νεαρός; Εμένα; Μάλλον τον εαυτό του και μόνον...

Θες (ο κάθε εσύ) να μιλάς για εμμονές και νευρωσούλες; Θες να ισχυρίζεσαι ότι έχεις κατάθλιψη; Be my guest. Ούτε την αισθητική μου χαλάς, ούτε μου στερείς κανένα επίδομα. Τον εαυτό σου παιδεύεις.

...Αν και ξέχασα ότι υπάρχουν κι αυτοί που αρέσκονται να παιδεύονται, αφού έτσι γεμίζουν τη ζωή τους.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 18:35, 14-05-11:

Οκ, ίσως τότε να έχουμε-νε ανάγκη να ¨βαφτίζουμε-νε¨ κάπως αυτό που βιώνουμε-νε... σωστά ή λανθασμένα, νομίζω πως όπως και να'χει πιο πολύ ¨εγκλωβίζει¨ η κατάσταση που βιώνει κανείς, παρά η ονομασία που προσεγγιστικά θα ψάξει να της αποδώσει... Δεν νομίζω ότι οι λέξεις ισχυροποιούνται κατ'ουδένα λόγο περισσότερο από τις καταστάσεις και τα συναισθήματα που προσπαθούν να περιγράψουν... Το να ονοματίζεις την θλίψη ¨κατάθλιψη¨, οκ, so what... Με αποχρώσες έννοιες παίζεις, δεν το θεωρώ τόσο καταστροφικό...
Αυτό πάντα αναφερόμενη εκτός επαγγελματικών πλαισίων...Εντός αυτών, συμφωνούμε ότι δεν ζητάμε προσεγγιστικές αναφορές, αλλά όσο το δυνατόν ακριβέστερες...

Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 18:47, 14-05-11:

Οκ, ίσως τότε να έχουμε-νε ανάγκη να ¨βαφτίζουμε-νε¨ κάπως αυτό που βιώνουμε-νε... σωστά ή λανθασμένα

επί του παρόντος είναι σκέτο λανθασμένα , όπως εξηγεί η φίλτατη γουάιντραμ
η πιο διαδεδομένη μανία που παρατηρώ
στους γύρω και σε μένα
είναι να πνιγόμαστε σε μια catαλιά νερό

Παράθεση

Danielhealthy (Δανιήλ)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Danielhealthy
Ο Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 57 μηνύματα.

O Danielhealthy http://daniel-iamhealthy.blogspot.com/ έγραψε στις 19:22, 14-05-11:

Αυτή τη στιγμή δε μπορώ να σκεφτώ κάτι με το οποίο έχω μανία.Οι άλλοι μπορούν πιο εύκολα να δουν τις μανίες μας από τι εμείς οι ίδιοι.Παρατηρώ ότι η μάνα μου πχ,έχει μανία με οτιδήποτε είναι ανοικτό,μα φως,μα παράθυρο,μα πόρτα,σχεδόν οτιδήποτε,απλά θέλει αμέσως να το κλείνει.Επίσης έχει τη μανία να θέλει να τελειώνει όσο πιο γρήγορα γίνεται με κάθε τι,έστω και αν αυτό είναι το πιο ασήμαντο πράγμα στον κόσμο.Έχω δει πολύ κόσμο που έχει υπερβολική μανία με την καθαριότητα,ειδικά οι μεγάλες νοικοκυρές.Δε ξέρω που οφείλεται αυτό.Αρκετά ενδιαφέρον και πρωτότυπο το θέμα σου.Αν και γίνεται συχνά από πολύ κόσμο,πολύ σπάνια μας προβληματίζει,εως καθόλου.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 19:46, 14-05-11:

Οκ, ίσως τότε να έχουμε-νε ανάγκη να ¨βαφτίζουμε-νε¨ κάπως αυτό που βιώνουμε-νε... σωστά ή λανθασμένα, νομίζω πως όπως και να'χει πιο πολύ ¨εγκλωβίζει¨ η κατάσταση που βιώνει κανείς, παρά η ονομασία που προσεγγιστικά θα ψάξει να της αποδώσει... Δεν νομίζω ότι οι λέξεις ισχυροποιούνται κατ'ουδένα λόγο περισσότερο από τις καταστάσεις και τα συναισθήματα που προσπαθούν να περιγράψουν... Το να ονοματίζεις την θλίψη ¨κατάθλιψη¨, οκ, so what... Με αποχρώσες έννοιες παίζεις, δεν το θεωρώ τόσο καταστροφικό...
Αυτή είναι η επαγγελματική σου θέση; Διότι διακεκριμένοι ψυχοθεραπευτές όπως ο Γιοσαφάτ, λένε το αντίθετο.
Λένε πως έχει μεγάλη σημασία να ονομάζεις τα σύκα-σύκα και τη σκάφη-σκάφη διότι ο ψυχισμός σου επηρεάζεται απ' αυτό πολύ περισσότερο απ' όσο μπορεί να κατανοείς επιφανειακά.
Εάν οι λέξεις δεν μας επηρέαζαν, δεν θα υπήρχε λόγος να ονομάζουμε τη θλίψη κατάθλιψη. Θα τη λέγαμε θλίψη. Το κάνουμε όμως και εξήγησα παραπάνω γιατί θεωρώ πως το κάνουμε.
Όλα μέσα στο μυαλό μας είναι άλλωστε και είναι πολύ εύκολο αυτό να μας παίξει παιχνίδια...
Είναι το ίδιο να πεις "έχω τη συνήθεια να στρώνω το κρεββάτι" με το "έχω τη μανία να στρώνω το κρεββάτι"; Στη δεύτερη περίπτωση αποποιείσαι την ευθύνη της πράξης, την οποία φορτώνεις σε κάτι "ανώτερο" από σένα, κάτι ανυπέρβλητο: Τη μανία σου.

Τέλος πάντων, πολύ το κουράσαμε. Αξίζει να σημειώσω πως αν διαβάσει κανείς το θέμα από την αρχή, θα δει πως είχαν κι άλλοι αντιρρήσεις για τα παραδείγματα του φόκους που κι εγώ με τη σειρά μου τα θεωρώ ακραία και παραπλανητικά.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους