Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,276 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Σκύλος ή γάτα;

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 08:25, 29-11-10:

εξαιρετικο κατοικιδιο ειναι ο παπαγαλος,,γιατι ζει οσο ο ανθρωπος,,ειναι νοημον και σου μιλαει κιολας..

ή κανας χιμπατζης..γιατι θα παιζεις σφαλιαρες μαζι του..

παντως η γατα που θρεφεις απο μικρη,,αν την πειραξεις οταν τρωει δεν θα σου βγαλει νυχια..
εγω πχ εχω ξενυχιασει γατια,,κατα λαθος επειδη επμαιναν στα ποδια μου.
και ουτε νυχια δεν εβγαλαν..

υπαρχει συναισθημα και αγαπη..

αλλα οχι τοσο ισχυρο δεσιμο οσο του σκυλου..
η γατα παραμενει αγριο ζωο λιγο..αγαπαει τον ανθρωπο συχνα,,αλλα δεν θα κατσει να πεθανει γιαυτον,,οπως ενας σκυλος πχ..

επισης γατες σκυλοι ως σαρκοφαγα θηρευτες βασικα δεν εχουν κοντρα ουσιαστικη..
οποτε ειχα και τα δυο..ολο χαιδευονταν..

εκτος απο μια φορα,,που λυθηκε ο λυκο-σκυλος και ορμησε στη γατα που κοιμοταν στην αυλη..
και μολις ξυπνησε τον ειδε εκατοστα μπροστα της,,στο τσακ,τη γλυτωσε..

και μετα ειδα οτι η γατα τα ειχε κανειπανω της απο το φοβο της,,και γλυφοταν στα οπισθια..

μιλαμε χεστηκε απο το φοβο της κυριολεκτικα..

και μια γατα για βραβειο υπομονης..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 09:40, 29-11-10:

Γενικά όποιος έχει ζωάκι στο σπίτι του ειδικά γατιά πρέπει να καθαρίζει το σπίτι σχολαστικά πολύ συχνά. Το τοξόπλασμα δεν είναι σοβαρή ασθένεια και δε μεταδίδεται από άνθρωπο σε άνθρωπο, παρόλα αυτά μεταδίδεται σπάνια από την μητέρα στο έμβρυο και μπορεί να είναι αιτία αποβολής. (οπότε πρέπει να λαμβάνεται στοβαρά υπόψη) αφού δεν έχει σοβαρά συμπτώματα την κάνει πιο επικίνδυνη ασθένεια.

Το δάγκωμα κατοικίδιων γάτων και σκύλων μπορεί να προκαλέσει σοβαρές μολύνσεις ειδικά στα μικρά παιδια (που πολλά δεν έχουν εμβολιαστεί) και αυτό δεν είναι καθόλου σπανιο (το δάκτυλο τους γίνεται τούμπανο).

Οι αλλεργίες δημιουργούνται κυρίως από γάτους αλλά και σκύλους και είναι αρκετά συχνές. Επίσης μπορεί να δημιουργήσουν και κάποιες μυκητιάσεις στο δέρμα (δε ξέρω αν είναι σοβαρές πάντως είναι ενοχλητικό)

Γενικά δεν είναι κακό να έχεις ζωάκια στο σπίτι παρόλα αυτά όταν υπάρχει παιδί κάτω των 2 στο σπίτι τα γατάκια και τα σκυλάκια πρέπει να είναι έξω από αυτό ή στην γιαγιά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 11:49, 29-11-10:

τα χρυσοψαρα ειναι καλα κατοικιδια επισης!!! Πανεξυπνα! Οταν πηρα το δικο μου δεν περιμενα οτι θα με ξεχωριζει απο τους αλλους ή οτι θα ανεβαινει στην επιφανεια καθε φορα που με βλεπει και να κανει μπουρμπουληθρες για να τραβηξει την προσοχη μου ωστε να του δωσω να φαει!

Επισης κατι ακομα που δεν μου αρεσει στους σκυλους ειναι το γαβγισμα. Προτιμω κατι πιο ησυχο. Το μονο παραπονο που εχω απο τις γατες ειναι οτι γενικα τρομαζουν ευκολα στους δυνατους-αγνωστους θορυβους. Ειναι προβλημα οταν βγαζεις την γατα εξω βολτα και δεν ειναι εξοικειωμενη με το περιβαλλον της. Αυτο που λατρευω στις γατες ειναι η αγρια φυση τους. Δεν υπαρχει πιο ωραιο πραγμα να βλεπεις μια γατα να τρεχει πανω κατω, να πηδαει και να βγαζει εναν ηχο σαν κροταλισμα για να πιασει το εντομο που μολις εισεβαλλε στην περιοχη της. Ειναι σαν να εχεις μια μινιατουρα λιονταριου στο σπιτι σου.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 12:11, 29-11-10:

Το μονο παραπονο που εχω απο τις γατες ειναι οτι γενικα τρομαζουν ευκολα στους δυνατους-αγνωστους θορυβους. Ειναι προβλημα οταν βγαζεις την γατα εξω βολτα και δεν ειναι εξοικειωμενη με το περιβαλλον της. Αυτο που λατρευω στις γατες ειναι η αγρια φυση τους. Δεν υπαρχει πιο ωραιο πραγμα να βλεπεις μια γατα να τρεχει πανω κατω, να πηδαει και να βγαζει εναν ηχο σαν κροταλισμα για να πιασει το εντομο που μολις εισεβαλλε στην περιοχη της. Ειναι σαν να εχεις μια μινιατουρα λιονταριου στο σπιτι σου.
αυτο που ελεγα..

επειδη ειναι αγριο ζωο βασικα,,τρομαζει πιο ευκολα..στο δρομο πχ..
και γιαυτο μπορει να παγωσει στο δρομο πχ και να την πατησεις πιο ευκολα απο ενα σκυλο πχ..

οι σκυλοι απο την αλλη ειναι εντελως ψυχραιμοι,,οι ελευθεροι ιδιως..οτι και να περναει πλαι τους..

φεεεεταααα

τα χρυσοψαρα ειναι καλα κατοικιδια επισης!!! Πανεξυπνα! Οταν πηρα το δικο μου δεν περιμενα οτι θα με ξεχωριζει απο τους αλλους ή οτι θα ανεβαινει στην επιφανεια καθε φορα που με βλεπει και να κανει μπουρμπουληθρες για να τραβηξει την προσοχη μου ωστε να του δωσω να φαει!
ισχυει αυτο?απιστευτο..

ο σκυλος εχει στο ενστικτο του πια,,οτι ο ανθρωπος ειναι φιλος,,να πλησιαζει τον ανθρωπο..

η γατα απο οτι εχω δει,,ειναι επιφυλακτικη ακομα..γιαυτο και ο ανθρωπος ειναι επισης επιφυλακτικος μαζι της..αυτα ειναι αμοιβαια..

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 12:27, 29-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
.
To κακό με το χρυσόψαρο είναι ότι δε μπορείς να το χαιδέψεις. Και να καθότανε να το χαιδέψεις όμως δεν θα ήταν και κάτι το ιδιαίτερο λέπια έχει άλλη φάση έχει να χαιδεύεις γατιά, σκύλους ή κουνέλια.

Γενικά δε πιστεύω να υπάρχει πιο γλυκούλι ζώο από το γατί

Όταν σε κοιτάζει έτσι θέλεις το αρπάζεις και να του κάνεις κουκι κουκι όλη την ώρα. (το ίδιο κάνουν και τα αδέσποτα)

Eπίσης το νιαου νιαου είναι ωραίος ήχος στα αυτιά το γαβ γαβ είναι πολύ ενοχλητικός. Πολλές φορές ενοχλούμαστε το βράδυ με τα γαβγίσματα των σκύλων όμως κανένας δεν ενασχολείται με τους ήχους των γάτων,

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 29-11-10 στις 13:39.
Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phoebe
H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,213 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 14:55, 29-11-10:

Εγώ έχω μεγάλη αδυναμία στα σκυλάκια!!! Τις γάτες δεν τις αντιπαθώ, αλλά ούτε και τρέφω καμιά μεγάλη συμπάθεια!
Δεν μπορώ να αντισταθώ στο βλέμμα ενός σκυλιού, μου βγάζει μια μελαγχολία και με κάνει να θέλω να το αγκαλιάσω! Η γάτες από την άλλη, έχουν πιο ψυχρό βλέμμα και νομίζω οτι πρέπει να δυσκολευτείς περισσότερο για να τις πλησιάσεις!
Επίσης, επειδή ειπώθηκε πιο πάνω, τα σκυλιά καλώς ή κακώς μυρίζουν λιγάκι άσχημα! Δεν ξέρω για τις γάτες, γιατί δεν τις έχω μυρίσει ποτέ, αλλά τα σκυλιά και μπάνιο να τα έχεις κάνει πάλι θα μυρίζουν!

Το γαβγισμα του σκύλου μπορεί να γίνει ενοχλητικό, αλλά το προτιμώ πολύ περισσότερο από το νιαούρισμα της γάτας το βράδυ! Ακούγονται σα να κλαίει μωρό και είναι πολύ ανατριχιαστικό!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:58, 29-11-10:

Το γαβγισμα του σκύλου μπορεί να γίνει ενοχλητικό, αλλά το προτιμώ πολύ περισσότερο από το νιαούρισμα της γάτας το βράδυ! Ακούγονται σα να κλαίει μωρό και είναι πολύ ανατριχιαστικό!
οντως,,οταν αρχισουν οι γατες τα παλαβα νιαουρισματα ή με τους γατους..φρικαρω λιγο..
τρομαζεις..
ενω το γαβγισμα ειναι γαβγισμα..

αλλο θεμα ειναι οτι οταν οι γατες νιωθουν οτι θα πεθανουν,,πανε και χωνονται καπου στενα,,και μετα πρεπει να βρωμισει για να τις καταλαβεις,,και να τις βγαλεις..

εχω βερεθει να τις ξεκολαω,κατω απο τον καταψυκτη(εναν μπαουλο) εξω στην αυλη.
πολυ αναγουλιαστικο,,ασε..

οσες γατες εχω θαψει ,,ουτε στο ελαχιστο δεν το εχω κανει για σκυλια..

αλλο ενα μειον της γατας νομιζω..

ζει λιγοτερο απο το σκυλο και πεθαινουν συχνοτερα..ετσι εχω δει εγω τοσα χρονια τουλαχιστον..

τοσο που φοβαμαι οταν ερθει ο γεναρης και ξαναμεινουν εγγυες οι γατες,και ξανακανουν μωρα,,
ουτε ενα στα εξι δεν επιβιωνει..

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 15:04, 29-11-10:

Πιστεύω η γάτα είναι πανέξυπνη και νιαουρίζει όταν έχει λόγο να νιαουρίσει. Ο σκύλος είναι χαζός και γαβγίζει όποτε του κάτσει.

Γενικά οι γάτες είναι έξυπνα με μικρή μνήμη οι σκύλοι χαζά ζώα με μεγάλη μνήμη.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 15:06, 29-11-10:

Γενικά οι γάτες σαν ζώα είναι έξυπνα ζώα με μικρή μνήμη
και μεδυσκολη συνεργασια με τον ανθρωπο..
ουτε συγκριση με το σκυλο..

λενε οτι οι γατες μυριζουν καλυτερα απο το σκυλο,,αλλα αντε να κανεις τη γατα λαγωνικο..

ειναι αγρια ζωα,,δε σε ακουνε..

και δεν περιοριζεται η γατα,,εγω παντα ειχα τα σκυλια μου στην αυλη..και τα ηλεγχα..
τη γατα αν την εχεις στην αυλη δεν μπορεις να την περιορισεις..
πρεπει να την κλεισεις στο σπιτι..οπου και διαφωνω να βαζω ζωα..

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 15:19, 29-11-10:

Ναι συμφωνώ και εμένα δε μου αρέσει να βλέπω τα ζωάκια να είναι κλεισμένα σε διαμερισματα ειδικά σε μεγαλουπόλεις. Οι γάτες μου είχανε φοβερή αίσθηση προσανατολισμού τις έβλεπα πολλές φορές 1 km από το σπίτι μου όταν έκανα βόλτες με το ποδήλατο. Παρόλα αυτά κάθε μεσημέρι ήταν στο πιατάκι τους για να φάνε. Δε πιστεύω ότι πρέπει να περιορίσουμε τα ζωάκια (αν θέλουμε να έχουμε ζωάκια καλό είναι να ζήσουμε εμείς στο περιβάλλον τους σε ένα χωριό μακριά από αυτοκίνητα και όχι να τα κλείνουμε σε ένα διαμέρισμα και να βγαίνουν έξω λίγες ώρες την ημέρα). Η γάτα συνεργάζεται καλύτερα με τους ανθρώπους ο σκύλος θέλει ντάντεμα (όταν βγαίνει ο σκύλος βόλτα έχει λουρί για να μη χαθεί, η γάτα δε χρεάζεται γυρίζει μόνη της). Επίσης ο σκύλος θέλει μπάνιο ενώ η γάτα κάνει μόνη της μπάνιο. Τα γατιά μου αν και εδέσποτα είχανε πολύ καλή υγιεινή. Κάνανε κακά τους στο χώμα χωρίς εκπαίδευση και τα σκεπάζανε κιόλας.
Ο σκύλος είναι σαν ένα μωρό που θέλεις συνεχώς φροντίδα, η γάτα είναι σαν ένας καλός φίλος που σε επισκέπτεται για να περάσετε καλά και όχι γιατί έχει ανάγκη την φροντίδα σου.

Γενικά οι γάτες είναι έξυπνα ζώα με μικρή μνήμη οι σκύλοι χαζά ζώα με μεγάλη μνήμη.

Το παραπάνω video αντιπροσωπεύει αυτά τα 2 ζώα. Η γάτα μένει ακίνητη και σχεδιάζει την επόμενη κίνηση. Ο σκύλος κάνει χαζομάρες, κυνηγάει την ουρά του και κρύβεται σαν κότα Η γάτα μένει ακίνητη και επιτίθεται ο σκύλος όλο χαζομάρες .

η ευφυΐα της γάτας φαίνεται στα τελευταία δευτερόλεπτα και η χαζομάρα του σκύλου σε όλο το video.

Kαι για να μην λετε ότι ειναι μονο ο συγκεκριμένος σκύλος χαζός δείτε και αυτό το video

Xαζομάρες πάλι κάνει ο σκύλος (κότες έπρεπε να τους λένε και όχι σκύλους)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 29-11-10 στις 15:29.
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 15:30, 29-11-10:

Η γάτα συνεργάζεται καλύτερα με τους ανθρώπους ο σκύλος θέλεις ντάντεμα (όταν βγαίνει ο σκύλος βόλτα έχει λουρί για να μη χαθεί, η γάτα δε χρεάζεται γυρίζει μόνη της)
απλα τα καταφρενει καλυτερα μονη της..

αλλα ο σκυλος εκπαιδευεται σε απειρα θεματα απο στρατο μεχρι τυφλους,ενω η γατα κανει μονο του κεφαλιου της..

ειναι σαν το λυκο σε σχεση με το σκυλο..σε ντοκιμαντερ εδειχνε..
ο λυκος σε τεστ,,ηταν πιο εξυπνος,αλλα μπροστα στο τεστ που του βαλανε χτυπιοταν μονος του,,ενω ο σκυλος μολις ειδε οτι δεν τα καταφερνε,,γυρισε το κεφαλι του προς τον ανθρωπο για βοηθεια..

τα αγρια ζωα μπορει να ειναι πιο εξυπνα,,αλλα η εξυπναδα τους μας ειναι ψιλοαχρηστη,,ενω ο σκυλος εχει συναισθηματικη νοημοσυνη,,και ειναι πολυ πιο ευελικτος να κανει πολλααα..

η γατα (που ακουω τωρα να νιαουριζει περιεργα παλι απο εξω)μονο για να τρωει ποντικια μας ειναι χρησιμη,,και για συντροφια.

ο σκυλος,,ειναι σαν πολυμιξερ,,και εχει πολυ πιο ευελικτο dna(σε ντοκιμαντερ και αυτο) γιαυτο και υπαρχουν τοσες ρατσες και μορφες..

η γατα ειναι απλα μια μικρη εκδοση ενος λιονταριου πχ,,ποσο χρησιμη να ειναι?

τα βιντεο που δειχνεις,,ειναι με μικρα σκυλια,,οχι νορμαλ μεγεθη δηλαδη,,
βαλε τη γατα απεναντι σε κανα λυκοσκυλο και θα σου πω εγω που θα παει η γατα..

υπαρχουν ομως και μερικοι λυκοι-χασκυ..που ντροπιαζουν το ειδος..

σε ιδιο μεγεθος,,η γατα εχει καλυτερα οπλα..

επισης ο σκυλος-λυκος ειναι ομαδικο ζωο,,σε αγελες μπορουν να σκοτωσουν πολλα ζωα,,και φυσικα γατες..
θα ξερετε πιστευω τις εξυπνες τακτικες που μπορει να χρησιμοποιησει μια αγελη λυκων ή σκυλων αν θελει να σε φαει.
.και τρωει εναν ανθρωπο αμα λαχει,αλλα δεν το κανει,,αυτο ειναι μαγκια..

ενω η γατα απεναντι στον ανθρωπο,,ουτε μαζευεται σε ομαδες,,ουτε την παλευει..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 29-11-10 στις 15:43.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 15:47, 29-11-10:

δειτε εδω,,, Wolf vs Cougar..

ο Λυκος ειναι ο "κακος' ο φοβος και τρομος σε ολες τις ιστοριες..
αλλα ο ξαδελφος του Σκυλος (που δεν ειναι ουτε καν διαφορετικο ειδος)ειναι ο καλυτερος φιλος και προστατης του ανθρωπου..
φοβερη αντιθεση ε?

Which is smarter, cats or dogs?

This sounds like one of those couple arguments it could be dangerous to get caught in the middle of. If I answer the wrong way, do I get crossed off the Christmas card list?
Judging the relative intelligence of cats and dogs is like deciding which is better looking — there's just not much basis for comparison. Psychologists have a tough enough time coming up with a culture-blind IQ test for humans, who all belong to the same species; designing a species-blind test for dogs and cats is just about impossible. What people take to be signs of intelligence in their pets usually are just specialized survival skills that say nothing about innate brainpower. A cat, for instance, is much more dexterous with its paws than a dog. This dexterity fascinates cat lovers, who also cite the cat's legendary standoffishness as proof of its mental superiority. The dog, on the other hand, is much more of a social animal; dog advocates claim this proves the dog is more civilized, ergo, more intelligent.

Animal ethologists (they're the professionals in this line of work) regard such arguments as rubbish. Cats are loners because they've always hunted alone — one mouse won't feed more than one cat. Without his nimble paws, a cat couldn't corner, catch, and eat his prey. Dogs, though, hunted in packs because they picked on game bigger than they were. They used their teeth to kill their prey and dismember the carcass. (Admittedly, not all cats hunt alone — lions don't, for instance — but let's not make this discussion any more confusing than it already is.) Ethologists don't even like to weigh one breed against another, within the same species. If a bloodhound smells better, or a greyhound sees better — well, that's what they were bred for.

οποτε δεν μπορουμε να πουμε πιο ζωο ειναι εξυπνοτερο...εδω δεν μπορουμε να πουμε για τους ανθρωπους..

ειναι απλα διαφορετικα,,με διαφορετικες δυναμεις και αδυναμιες..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 29-11-10 στις 15:57.
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 15:58, 29-11-10:

η ηλιθιότητα ενος σκύλου είναι ανεξάρτητη από την ράτσα του το μέγεθος.

εδώ χάνει η γάτα αλλά μου αρεσε το video.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

evelynkar

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 16:07, 29-11-10:

ειμαι φιλοζωη γι αυτο αγαπαω ολα τα ζωα, ακομη και τα ερπετα. εχουν περασει απτα χερια μου ινδικα χοιριδια, κουνελια, παπαγαλακια, σκυλος, γατες, φιδι, χρυσοψαρα.
αν και τα σκυλια τα θεωρω υπεροχα ζωα, τρυφερα κτλ η αδυναμια μου ειναι οι γατες μιας κ απο τον καιρο που γεννηθηκα παντα περιτριγυριζομουν απο αυτες δεν μπορω να καταλαβω γιατι λετε για εκδικητικα ζωα, κακα κτλ. οσες γατες ειχα στη ζωη μου ή μεσα στο σπιτι ή στην αυλη παντα εδειχναν αγαπη και μονο αγαπη. η γατουλα που εχουμε εκτος σπιτιου ειναι 13 χρονων και ποτε δεν απομακρυνθηκε απο μας (αν και δυστυχως αργισαμε πολυ να την στειρωσουμε). εχουμε ακομη 5 γατες εξω ηλικιας 2-4 χρονων, που αν και δεν ειναι οι "γατες-αλοιφη", με τον τροπο τους δειχνουν την ευγνωμοσυνη προς εμας που τις φροντιζουμε. τοσα χρονια ποτε δεν εχω κολλησει τπτ περαν απο μια δερματικη παθηση που με αλοιφη σε μια βδομαδα περασε.
η γατουλα που εχω στο σπιτι ειναι η καθαρη αποδειξη οτι η γατα εκπαιδευεται. ηταν αδεσποτη απο τον καιρο που γεννηθηκε, περασε τοσα πολλα απο ανθρωπους και απο σκυλους(μολις γεννησε σκυλος της εφαγε τα μικρα της) και αποφασισα να την υιοθετησω οταν ηταν 2,5 χρονων. στην αρχη ουτε να με δει μπροστα της δεν ηθελε ειχαμε γρατζουνιες, μουγκριτα και διαφορα τετοια. τωρα μετα απο 1,5 χρονο συμβιωση μαζι της δεν ξεκολλαει απο πανω μου με τπτ! και να λειπω απτο σπιτι θα θελει να ειναι πανω σε καποιο ρουχο μου για να με μυριζει, για να κοιμηθει θελει να ειναι διπλα μου..τρυφεροτητα απιστευτη..
γενικα δεν μπορω να φανταστω τη ζωη μου χωρις γατες

βεβαια οταν με το καλο ξεμπερεψω απο σπουδες και πλεον θα εχω ενα μονιμο σπιτι θα ηθελα παρα πολυ να εχω σκυλο και γατα μαζι(αν μου το επιτρεψει βεβαια το χαζογατο μου )

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 16:13, 29-11-10:

η γατουλα που εχουμε εκτος σπιτιου ειναι 13 χρονων και ποτε δεν απομακρυνθηκε απο μας (αν και δυστυχως αργισαμε πολυ να την στειρωσουμε).
τοσες δεκαδες γατες εχω δει,,αλλα ολες φευγανε οποτε θελανε,,ή ερχονταν,,

τι να πω,,ειναι και θεμα περιπτωσεων..

Παράθεση

evelynkar

Νεοφερμένος

H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 16:39, 29-11-10:

εννοειται οτι οσο κ εμεις σαν οικογενεια δεν ξεραμε για στειρωση χασαμε ζωα , αλλα γιατι την εποχη του ζευγαρωματος φευγανε κ δυστυχως τραυματιζονταν θανασιμα.. η συγκεκριμενη ομως γατουλα 12 χρονια ηταν αστειρωτη και ζουσε τον περισσοτερο καιρο σε αυλη και ποτε δεν απομακρυνθηκε απο εμας να και μια προσφατη μας φωτο

τωρα που ολες τις γατουλες που εχουμε τις εχουμε στειρωσει οι πιθανοτητες να παθουν κατι εχουν μειωθει σε ενα σημαντικο βαθμο

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 16:46, 29-11-10:

εγω τα εχασα απο αρρωστια,,
αδυνατιζαν ολα και μετα απο λιγο χανανε το κεφι τους και πεθαιναν..

το ενα μετα απο το αλλο..

Παράθεση

evelynkar

Νεοφερμένος

H evelynkar έγραψε στις 16:58, 29-11-10:

οι περισσοτερες σοβαρες αρρωστιες μεταδιδονται στον μεγαλυτερο βαθμο τους μεσω σεξουαλικης επαφης, οπως ειτζ, λευχαιμια, περιτονιτιδα και αυτα που λες οτι παθαιναν ειναι σιγουρα μια απο αυτες τις ασθενειες..

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 18:44, 29-11-10:

ηταν ανηλικα γατια,,που ειχαν επαφη?και δεν εφυγαν καν βασικα πολλα απο το σπιτι.

Παράθεση

maria_lulu (Mαρία)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maria_lulu
H Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 450 μηνύματα.

H maria_lulu έγραψε στις 19:20, 29-11-10:

Τα σκυλια ειναι πολυ εξυπνα ζωα και δεν ειναι καθολου χαζα! Τα σκυλια μπορουν να εκπεδευτουν, αλλα οι γατες οχι... Τα σκυλια ειναι φυλακες και οτα ερχετε καποιος ξενος γαβγιζουν προειδοποιητικα, ενω οι γατες κοιμουνται... Οι γατες ταιριαζουν με τα κουνελια. Η γατα μπορει να ειναι πονηρη, αλλα ο σκυλος ειναι εξυπνος!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Goseithor (Νότα στο Διάστημα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Goseithor
Ο Νότα στο Διάστημα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 217 μηνύματα.

O Goseithor να πιάνω αστέρια στο βυθό της μουσικής σ έγραψε στις 19:28, 29-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από mindcarnival
Μιας και ειμαι καινουριος σε αυτό το forum που όμως εχω ακουσει πολύ καλα λογια θα ανοιξω ένα θεματακι ετσι ώστε σιγα σιγα να αρχισουμε να γνωριζομαστε γιατι μπορει τα foroum να μην ειναι τοσο ζεστα οσο μια συζητηση από κοντα δεν παυουν όμως να είναι πολύ ενδιαφεροντα για να γνωριζουμε καινουριους ανθρωπους και γιατι όχι και φιλους. Το θεματακι μας λοιπον είναι σκυλος ή γατα. Απειρες φορες το εχουμε ακουσει ολοι μας και το εχουμε συζητησει αλλα εδώ δεν μας ενδιαφερει τοσο ποιο επιλεγουμε αλλα γιατι το επιλεγουμε , τι συναισθηματα μας δημιουργει, τι μας λειπει ισως συνθηματικα και μας το γεμιζει ένα τετοιο ζωακι Για μενα προσωπικα θα σας παραθεσω τα λογια ενός Ελληνα συγγραφεα του οποιου το ονομα δυστυχως δεν θυμαμαι αλλα τα λογια του μου εχουν μεινει και με αντιπροσωπευουν. <Στις μερες μας οι ανθρωπινες σχεσεις πασχουν με αποτελεσμα πολλοι να επιλεγουν ένα σκυλο ο οποιος με την απολυτη υπακοη στον αφεντη και ενδειξη αγαπης να προσπαθει να γεμιζει τα κενα του αφεντικου.οι γατες όμως είναι ξεχωριστα ζωα πιο ανεξαρτητες,πιο δυσκολες να τις κατακτησεις πραγμα που δεν αρεσει στους περισσοτερους> ετσι λοιπον κι εγω προτιμω τις γατες καθως μου αρεσει να επενδυω και να προσπαθω να κερδισω μια σχεση ειτε ερωτικη ειτε φιλικη . καθως οι σχεσεις χτιζονται. Oυτε γεννιουνται μια μερα ουτε καταστρεφονται σε μια νυχτα. Ανυπομονω να ακουσω τις γνωμες σας….
αυτός είναι ο λόγοςτι μου θυμίζει τι μου θυμίζειγενικά δε ξέρω αυτό πρέπει να το έχω γενικά με τα θηλυκα...ένα νάζι αρκεί να σ ρίξειταιριάζουν τόσο πλ με τις γυναίκες που έχω στο μυαλό μου το ότι ποτέ δεν είχα σκύλο ίσως δείχνει ότι δεν μ αρέσει να με ακούει σε ότι λέω..θέλει και λίγο γράψιμο

Παράθεση

evelynkar

Νεοφερμένος

H evelynkar έγραψε στις 20:49, 29-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
ηταν ανηλικα γατια,,που ειχαν επαφη?και δεν εφυγαν καν βασικα πολλα απο το σπιτι.
απο 5 μηνων μπορει και πιο νωρις μπορει να αρχισουν οι ορμες των γατιων..εκτος απ αυτου , και σεξουαλικη επαφη να μην ειχαν αλλα καποιο απ αυτα επασχε απο καποια απο τις ασθενειες που προανεφεραν μπορει να τα κολλησε..το οτι κοιτουσατε τα γατια να πεθαινουν και δεν κανατε τπτ δεν θελω να το σχολιασω
Αρχική Δημοσίευση από maria_lulu
Τα σκυλια ειναι πολυ εξυπνα ζωα και δεν ειναι καθολου χαζα! Τα σκυλια μπορουν να εκπεδευτουν, αλλα οι γατες οχι... Τα σκυλια ειναι φυλακες και οτα ερχετε καποιος ξενος γαβγιζουν προειδοποιητικα, ενω οι γατες κοιμουνται... Οι γατες ταιριαζουν με τα κουνελια. Η γατα μπορει να ειναι πονηρη, αλλα ο σκυλος ειναι εξυπνος!
οι γατες δεν εκπαιδευονται?? πως το χαρακτηριζεις τοτε που γατα μου ηταν μαθημενη σε κανονες του δρομου και στο σπιτι δεν εχει κανει μια ζημια? που οποτε κτυπαει το κουδουνι αναστατωνεται γιατι ξερει οτι καποιος θα ερθει στο σπιτι? αν καποιος περνα εξω απτην πορτα του σπιτιου μου θα το καταλαβω μονο απο την αντιδραση της γατας μου. δεν νομιζω να ειχες ποτε ασχοληθει σοβαρα με γατες για να το λες αυτο. οι σκυλοι εννοειται οτι ειναι φυλακες, και πολυ πιο υπακουοι απο τις γατες, αλλα οχι οτι δεν εκπαιδευονται, απλα παντα κρατανε τον μοναδικο χαρακτηρα τους..εξαλλου αυτη ειναι η γοητεια της γατας

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 21:19, 29-11-10:

Αν ήμουν γατούλης δε θα θελα να μου κάνουνε στείρωση

Τα γατιά έχουν μητρικό ένστικτο τα προστατεύουν τα μικρά τους και δε πρέπει να τα ακουμπάμε γιατί οι μανάδες αναγνωρίζουν τα μικρά τους από την μυρωδιά. Όταν γέννησε μια γάτα μου στο κήπο έκανε 4 γατάκια και το 1 ήταν ολόασπρο ήταν τόσο γλυκούλι και το χάιδεψα. Δυστυχώς το παράτησε η μάνα του και προσπάθησα να του δώσω γάλα με ένα μπιμπερό που μου έδωσε ένας κτηνίατρος αλλά δυστυχώς δε τα κατάφερε.

Εγώ δε κραταγα τα γατιά φυλακισμένα άλλα ελεύθερα να κάνουν ότι θέλουν αν θέλουν να φύγουν ας φύγουν.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 29-11-10 στις 21:31.
Παράθεση

maria_lulu (Mαρία)

Πολύ δραστήριο μέλος

H Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 450 μηνύματα.

H maria_lulu έγραψε στις 23:13, 29-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από evelynkar
απο 5 μηνων μπορει και πιο νωρις μπορει να αρχισουν οι ορμες των γατιων..εκτος απ αυτου , και σεξουαλικη επαφη να μην ειχαν αλλα καποιο απ αυτα επασχε απο καποια απο τις ασθενειες που προανεφεραν μπορει να τα κολλησε..το οτι κοιτουσατε τα γατια να πεθαινουν και δεν κανατε τπτ δεν θελω να το σχολιασω

οι γατες δεν εκπαιδευονται?? πως το χαρακτηριζεις τοτε που γατα μου ηταν μαθημενη σε κανονες του δρομου και στο σπιτι δεν εχει κανει μια ζημια? που οποτε κτυπαει το κουδουνι αναστατωνεται γιατι ξερει οτι καποιος θα ερθει στο σπιτι? αν καποιος περνα εξω απτην πορτα του σπιτιου μου θα το καταλαβω μονο απο την αντιδραση της γατας μου. δεν νομιζω να ειχες ποτε ασχοληθει σοβαρα με γατες για να το λες αυτο. οι σκυλοι εννοειται οτι ειναι φυλακες, και πολυ πιο υπακουοι απο τις γατες, αλλα οχι οτι δεν εκπαιδευονται, απλα παντα κρατανε τον μοναδικο χαρακτηρα τους..εξαλλου αυτη ειναι η γοητεια της γατας
Οι γατες εκπεδευονται πολυ πιο δυσκολα απο τους σκυλους Ο σκυλος ειναι σαν εχεις εναν ανθρωπο διπλα σου. Ο σκυλος μαθαινει παρα πολλα πραγματα απο οτι μαθαινει η γατα... Την γατα δυσκολα θα την χαιδεψεις, ενω τον σκυλο πιο ευκολα. Γνωριζω αρκετα ατομα που εχουν περασει παρα πολλες γατες και σκυλοι και πιο καλυτερο ζωο θεωρουν το σκυλο... Επισης η γατα εχει περισσοτερες αρρωστιες απο ενα σκυλο... Η γατα εχει νυχια και τα ακονιζει σε ολα τα επιπλα, ενω ο σκυλος μπορει να σου δαγκωσει μερικα παπουτσια (εμενα ο σκυλος μου δεν το κανει ουτε αυτο)

Παρε ενα κουνελακι που δεν εχει αρρωστιες και πολυ καλο

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:55, 29-11-10:

οι σκυλοι απο την αλλη ειναι εντελως ψυχραιμοι,,οι ελευθεροι ιδιως..οτι και να περναει πλαι τους..

ο σκυλος εχει στο ενστικτο του πια,,οτι ο ανθρωπος ειναι φιλος,,να πλησιαζει τον ανθρωπο..

η γατα απο οτι εχω δει,,ειναι επιφυλακτικη ακομα..γιαυτο και ο ανθρωπος ειναι επισης επιφυλακτικος μαζι της..αυτα ειναι αμοιβαια..
η γατα ειναι πιο πιστη στο ατομο που την αγαπαει και την φροντιζει. Ο σκυλος σπανια ειναι επιφυλακτικος με τους ξενους, η γατα σχεδον παντα ειναι επιφυλακτικη. Δεν εμπιστευεται καποιον ξενο. Επισης ο σκυλος ειναι απροβλεπτος. Οταν πλησιαζεις εναν σκυλο που δεν κουναει την ουρα του για τον χαιδεψεις δεν ξερεις αν θα σου δωσει το χερι ή αν θα σε δαγκωσει. Η γατα ειναι πιο προβλεψιμη. Αν θελει να σου επιτεθει θα καμπουριασει, θα σου κανει κχχχχχ ή απλα θα φυγει.

ζει λιγοτερο απο το σκυλο και πεθαινουν συχνοτερα..ετσι εχω δει εγω τοσα χρονια τουλαχιστον..

τοσο που φοβαμαι οταν ερθει ο γεναρης και ξαναμεινουν εγγυες οι γατες,και ξανακανουν μωρα,,
ουτε ενα στα εξι δεν επιβιωνει..
οι γατες ζουν περισσοτερα χρονια απο οτι οι σκυλοι. Ο μεσος ορος ζωης μια γατας ειναι 15-18 χρονια. Οι περισσοτερες πλεον ζουν μεχρι τα 20 (εφοσον ζουν μεσα και δεν ερχονται σε επαφη με αρρωστες γατες, φολες, κτλ).

Επιπλεον οταν συγκρινεις θνησιμοτητα μεταξυ γατας και σκυλου, τεινεις να συγκρινεις ανομοιες καταστασεις. Αφησε εναν σκυλο στον δρομο και θα πεθανει σε χρονο dt. Ο λογος; Δεν μπορει να κυνηγησει, δεν μπορει να βρει τροφη. Επισης ειναι πιο πιθανο να επιβιωσει ενα γατακι 3 μηνων στον δρομο μονο του, απο οτι ενα κουταβι ιδιας ηλικιας. Το οτι βλεπεις να πεθαινουν περισσοτερες γατες, δεν σημαινει οτι εχουν μικροτερο προσδωκιμο ζωης. Αλλωστε ποιος ταιζει στην αυλη του 10 σκυλους οι οποιοι κανουν ελευθεροι τις βολτες τους στους δρομους; Οι αδεσποτες γατες επισης ειναι πολυ περισσοτερες πληθυσμιακα απο τους σκυλους (κυριως στους δρομους) με αποτελεσμα να αυξανονται οι πιθανοτητες μεταδοσης ασθενειων.

και μεδυσκολη συνεργασια με τον ανθρωπο..
ουτε συγκριση με το σκυλο..

λενε οτι οι γατες μυριζουν καλυτερα απο το σκυλο,,αλλα αντε να κανεις τη γατα λαγωνικο..

ειναι αγρια ζωα,,δε σε ακουνε..
οι γατες δεν εχουν καλυτερη οσφρηση απο τον σκυλο. Εχουν καλυτερη οραση και ακοη. Γενικα το συνολο των αισθησεων της ειναι καλυτερο απο αυτο του σκυλου. Απο προσωπικη εμπειρια εχω διαπιστωσει οτι μια μη εκπαιδευμενη γατα σε ακουει καλυτερα απο εναν σκυλο που δεν ειναι εκπαιδευμενος.

Η νοημοσυνη της γατας υπερτερει αυτη του σκυλου. Η γατα υστερει μονο στο short term working memory (δες αυτο). Αν κλεισεις εναν σκυλο πισω απο μια πορτα, θα περιμενει να του ανοιξεις. Η γατα θα προσπαθησει να γυρισει το χερουλι για να μπει. Επισης πολλες γατες τεινουν να ανοιγουν πορτες, ντουλαπια, μπουκαλια χωρις να τους δειξεις πως να το κανουν. Εναν σκυλο αν τον αφησεις 2-3 τετραγωνα παρακατω, υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να χαθει. Η γατα μπορει να βρει πιο ευκολα τον δρομο να επιστρεψει σπιτι. Υπαρχουν περιστατικα με γατες που εκαναν χιλιαδες χιλιομετρα μεχρι να βρεθουν σπιτι τους. Ο γατος μου αναγνωριζει το ειδωλο του στον καθρεπτη. Εχει τυχει παρα πολλες φορες να κοιταει την πορεια του λειζερ απο τον καθρεπτη και οταν το φωτακι παει ακριβως απο πισω του να γυριζει αποτομα να το πιασει.

Το οτι μια γατα δεν υπακουει, δεν την κανει λιγοτερο εξυπνη. Αντιθετα μαλιστα. Ο σκυλος σε βλεπει ως ανωτερο, ως το α male. Η γατα σε βλεπει ως ισο. Πολλες φορες θα κανει τα παντα μεχρι να περασει το δικο της.

Κατι αλλο που εχω παρατηρησει με τα σκυλια ειναι οτι δεν μπορεις να καταλαβεις τα συναισθηματα τους στον ιδιο βαθμο με μια γατα. Οταν σε κοιταει δεν μπορεις να βγαλεις ακρη σχετικα με το τι θελει. Την γατα την καταλαβαινεις καλυτερα. Οταν ειναι χαρουμενη μισοκλεινει τα ματια της. Οταν ειναι excited οι κορες των ματιων τους διαστελλονται, οταν καθονται και τους μιλας πολλες φορες σου απαντουν με ενα νιαου. Οταν δεν εχεις καθαρισει την αμμο τους φωναζουν και ξυνουν την λεκανη για να την καθαρισεις. Ο δικος μου οταν θελει να παιξει περιφερεται γυρω μου και νιαουριζει με κλειστο το στομα, φερνοντας ενιοτε παιχνιδια με το στομα του. Οταν εχει νευρα την καταλαβαινεις καλυτερα απο οτι εναν σκυλο.

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 00:01, 30-11-10:

Επισης η γατα εχει περισσοτερες αρρωστιες απο ενα σκυλο... Η γατα εχει νυχια και τα ακονιζει σε ολα τα επιπλα, ενω ο σκυλος μπορει να σου δαγκωσει μερικα παπουτσια (εμενα ο σκυλος μου δεν το κανει ουτε αυτο)

Παρε ενα κουνελακι που δεν εχει αρρωστιες και πολυ καλο
πιο πολλες αρρωστειες; Οπως;;;

Η γατα δεν ακονιζει οπου να 'ναι τα νυχια της. Ελα στο σπιτι μου να δεις τα επιπλα και τις κουρτινες. Το μονο επιπλο που εχει στην κυριολεξια μαδησει, ειναι το δεντρο του. Επισης δεν κλεβει φαγητα, δεν μασουλαει πραγματα οπως ενας σκυλος και δεν του σταζουν σαλια απο το στομα.

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 09:33, 30-11-10:

παιδια ο παππους μου οταν ζουσε ειχε μια γατουλα. δεν ξερουμε πως βρεθηκε σπιτι μας αλλα δεν ηταν σαν ολα τα γατια της γειτονιας τα αγρια. ειχε πλουσιο τριχωμα και ηταν μια κουκλα! ασπρουλα με ανοιχτο καφε χρωμα. μια σκετη κουκλα! ειχε ενα περηφανο βαδισμα και τροπους που τρελλενοσουν. ηταν τρομερα πιστη στον παππου παρολο που ζουσε πισω απο το σπιτι μας αυτον ηξερε ως ΄αφεντικο' της.

οταν τον επερνα να ξαπλωσει πηγαινε αυτη πρωτη, σταματουσε λιγο μας περιμενε και μετα ξαναπροχωρουσε. περιμενε να ξαπλωσει ο παππους βλεποντας τον και μετα ερχοταν μπροστα σε μας στην βεραντα μεχρι να παμε και μεις και υπνο και μετα να παει πισω στον παππου να ξαπλωσει στην δικη της καρεκλιτσα διπλα του.

ειναι πολλα και δεν μπορω να τα γραψω κιολας γιατι θα συγκινηθω. παντως οταν πεθανε ο παππους η γατουλα μεγαλη κιολας στην ηλικια ειχε αλλαξει εντελως το βλεμμα της λες και το καταλαβε, δεν την αναγνωριζαμε και μια μερα εξαφανιστηκε.

γιαυτο απο τοτε δεν θα θελα να εχω κατοικιδιο γιατι συνδεομαι. δεν μπορω την απωλεια ουτε των ανθρωπων ουτε των ζωων.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 12:13, 30-11-10:

θα έχω γάτες μέχρι να πεθάνω, γνώρισα αργά την εμπειρία του να έχεις γάτα και την θεωρώ απείρως καλύτερη από του να έχεις σκύλο. Ειδικά όταν στην εκκίνηση ετοιμάζεται να τρέξει βγάζει έναν περίεργο ήχο που με κάνει να γελάω. Το ίδιο απολαυστικό είναι το γουργούρισμα, όταν πηδάει στην αγκαλιά σου, κάνει έναν ήχο σαν μικρό ψυγειάκι. Είναι καθαρές, αθόρυβες, διακριτικές, πανέξυπνες, και όταν μισοκλείνουν τα μάτια τους είναι όλα τα λεφτά. Οι γάτες κάποιοι λένε ότι φέρνουν τύχη, πρέπει να έχουν δίκιο.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:11, 30-11-10:

το οτι κοιτουσατε τα γατια να πεθαινουν και δεν κανατε τπτ δεν θελω να το σχολιασω
και να τις κανουμε τι?

στο σπιτι δεν τις βαζουμε,,
στην αυλη οποτε θελουν πηδανε τη μαντα και φευγουν και πανε οπου γουταρουν και μολυνονται.

τα σκυλια που ειχα στην αυλη μου τα προσεχα γιατι μπορουσα να ελεγξχ που πηγαιναν δεν πηδαγν τη μαντρα δηλαδη,,αλλα οι γατες δεν ελεγχονται,,

τα φροντισα οσο μπορουσα,,βαρεθηκα πχ να τα ξεστραβωνω απο τις τσιμπλες που ειχαν τυφλωθει σχεδον..

αλλα αφου οι γατες ειναι αληττισες,,εγω δεν μπορω να επενδυσω πανω τους..

να τις γιατροπορευω εγω ,γιανα μου ερθουν μετα ξεσκισμενες απο κανα γατο ή δηλητηριασμενες..

η ελευθερια πληρωνεται..

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 13:24, 30-11-10:

και να τις κανουμε τι?

στο σπιτι δεν τις βαζουμε
ε τότε τι κλαίγεστε ; αν τις βάζατε μέσα, δεν θα είχατε κανένα πρόβλημα. Ελπίζω να μην είστε κι απ'αυτούς που έχουν τα σκυλιά δεμένα ή στο μπαλκόνι/βεράντα όλη μέρα να ξεκουφαίνουν τους γείτονες με το γάβγισμα τους, μόνο και μόνο για να ελέγχουν.
Θα έριχνα φόλα σε όλους αυτούς τους "ιδιοκτήτες" αν μπορούσα, όχι στα σκυλιά τους.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:35, 30-11-10:

ε τότε τι κλαίγεστε ; αν τις βάζατε μέσα, δεν θα είχατε κανένα πρόβλημα. Ελπίζω να μην είστε κι απ'αυτούς που έχουν τα σκυλιά δεμένα ή στο μπαλκόνι/βεράντα όλη μέρα να ξεκουφαίνουν τους γείτονες με το γάβγισμα τους, μόνο και μόνο για να ελέγχουν.
Θα έριχνα φόλα σε όλους αυτούς τους "ιδιοκτήτες" αν μπορούσα, όχι στα σκυλιά τους.
δεν εχω μπαλκονι μιστερ..

μονοκατοικια μεσα στις ελιες εχω,,με μεγαλο κηπο..

δεν ζει ολος ο κοσμος στους τσιμεντενιους περιστεριωνες που αποκαλειτε σπιτια..
οποτε και οι διαφοροι αστικοι ζωοφιλοι να μην κρινουν με αλλα μετρα..τα σκυλια και οι γατες δεν τα προτιμουν τα κλουβια, που ονομαζουμε οι ανθρωποι σπιτια..,

και εχω το δικαιωμα να στενοχωριεμαι πιστευω..αλλωστε στην αυλη μου γεννηθηκαν τα γατια,, εκει ζουσαν,τα χαιδευα και τα ταιζα απο οταν γεννηθηκαν,
απλα με τις γατες εχω αποφασισει οτι θα εχω μια ελευθερη σχεση..

με τα συν και πλην,,απλα λυπαμαι που καθε φορα παραδενομαι μαζι τους και τελειωνουν ασχημα τα πραγματα..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 15:25, 30-11-10:

..τα σκυλια και οι γατες δεν τα προτιμουν τα κλουβια, που ονομαζουμε οι ανθρωποι σπιτια..,
που το ξέρεις ; τα έχεις ρωτήσει ; ειδικά οι γάτες είναι για το σπίτι, δεν έχουν δυνάμεις να επιβιώσουν στις λεοφώρους.

Παράθεση

maria_lulu (Mαρία)

Πολύ δραστήριο μέλος

H maria_lulu έγραψε στις 16:32, 30-11-10:

πιο πολλες αρρωστειες; Οπως;;;

Η γατα δεν ακονιζει οπου να 'ναι τα νυχια της. Ελα στο σπιτι μου να δεις τα επιπλα και τις κουρτινες. Το μονο επιπλο που εχει στην κυριολεξια μαδησει, ειναι το δεντρο του. Επισης δεν κλεβει φαγητα, δεν μασουλαει πραγματα οπως ενας σκυλος και δεν του σταζουν σαλια απο το στομα.
Ετισι μου εχουν πει, οτι εχουν περισσοτερες αρρωστιες

Γνωριζω πολλα ατομα που οι γατες τους κανουν ζημιες... Γνωριζω πολλα σκυλακια που δεν κλεβουν φαγητα, δεν μασουλανε πραγματα και δεν σταζουν απο σαλια... Εμενα οταν θελει να κανει την αναγκη της γαβγιζει και γρατζουναει την πορτα για να βγει εξω, ποτε δεν εχει λερωσει το σπιτι. Εγω μου αρεσουν παρα πολυ οι γατες και δεν εχω κανενα προβλημα με τα ζωακια. Απλως λεω την γνωμη μου

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 16:48, 30-11-10:

Γνωριζω πολλα ατομα που οι γατες τους κανουν ζημιες... Γνωριζω πολλα σκυλακια που δεν κλεβουν φαγητα, δεν μασουλανε πραγματα και δεν σταζουν απο σαλια... Εμενα οταν θελει να κανει την αναγκη της γαβγιζει και γρατζουναει την πορτα για να βγει εξω, ποτε δεν εχει λερωσει το σπιτι. Εγω μου αρεσουν παρα πολυ οι γατες και δεν εχω κανενα προβλημα με τα ζωακια. Απλως λεω την γνωμη μου
οι γάτες δεν κάνουν ζημιές, το πολύ πολύ να "ροκανίσουν" την άκρη κανενός περιοδικού ή να ρίξουν από κανένα τραπέζι κανένα αντικείμενο όσο είναι στα ντουζένια τους, σε μικρή ηλικία ακόμα. Τα σκυλιά ρημάζουν τον τόπο, κατουράνε στους καναπέδες, στα πατώματα, χέζουν ό,που να'ναι αν δεν τα βγάλεις βόλτα ή αν φύγεις και τα "γράψεις" μπορεί να το κάνουν και για να σε εκδηκηθούν (το'χω ζήσει), δεν πάνε σε καμμία αμμολεκάνη, τρώνε τις κάσες από τις πόρτες, κάνουν απίστευτη φασαρία όταν τρέχουν αν έχεις την κακή τύχη να'χεις γείτονες που έχουν σκύλους στο επάνω διαμέρισμα, γαβγίζουν όλη μέρα με την παραμικρή αφορμή και σου σπάνε τα νεύρα, λερώνουν με τα σάλια τους, πηδάνε τα πόδια του κάθε άγνωστου και το δικό σου, είναι φορτικά και σίγουρα πολύ χαμηλότερης νοημοσύνης από τις γάτες όπως προείπε και κάποιος άλλος πριν, συμφωνώ, γεμίζουν το σπίτι με τριχωτές τουλούμπες, δεν σου επιτρέπουν να πας ούτε ένα ταξιδάκι ή πρέπει να κάνεις ολόκληρες προετοιμασίες πολύ καιρό για να τα κουβαλάς στα ταξίδια σου, δεν μπορείς να τα αφήσεις σε ξενοδοχείο και και και....Αν θέλετε να τρελλαθείτε πάρτε ένα σκύλο, εγώ σας προειδοποίησα. Μη σκυλιά στην πόλη ! μη ! τζιζ. Τα χειρότερα και τα πιο σπαστικά και βρωμοχαρακτήρες είναι τα μικρά, τα κανίς, πεκινουά, μαλτέζικα, μπιαχ αηδία.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 17:38, 30-11-10:

ειδικά οι γάτες είναι για το σπίτι, δεν έχουν δυνάμεις να επιβιώσουν στις λεοφώρους.
ειδικα οι γατες εχουν γεμισει τους χωρους σε δρομους πολεις κλπ..πολυ περισσοτερο απο τους σκυλους..
ειδικα η γατα ειναι πιο ικανη να ζησει μονη της εξω..

και ειναι τοσες πολλες στους δρομους που εχω βαρεθει να τις βλεπω ταπετσαρια στην ασφαλτο,,διαρκως..
ενω σκυλια πατημενα-χτυπημενα στο δρομο εξαιρετικα σπανια βλεπω..

λογικο βεβαια γιατι οι σκυλοι ειναι πιο εξυπνοι στην κυλοφορια δρομους κλπ....περνανε με πρασινο και κοκινο φαναρι,,οταν περασουν οι ανθρωποι κλπ,,συγχρονιζονται,,μιλαμε για κουφη προσαρμογη..

ειχα δει στο Ριο στο κεντρικο δρομο μανα σκυλα με κουταβια να πηγαινοερχονται στο δρομο,,και με τετοια προσοχη που τη γλυτωνανε..απιστευτο συγχρονισμο,,

Παράθεση

maria_lulu (Mαρία)

Πολύ δραστήριο μέλος

H maria_lulu έγραψε στις 19:10, 30-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Αν θέλετε να τρελλαθείτε πάρτε ένα σκύλο, εγώ σας προειδοποίησα. Μη σκυλιά στην πόλη ! μη ! τζιζ. Τα χειρότερα και τα πιο σπαστικά και βρωμοχαρακτήρες είναι τα μικρά, τα κανίς, πεκινουά, μαλτέζικα, μπιαχ αηδία.
Ta κανις ειναι τα πιο παρεξηγημενα σκυλια, ολοι λενε οτι ειναι κακομαθημενα και βρωμοχαρακτηρες, αλλα στην πραγματικοτητα ειναι πολυ πιστα σκυλια και πιο εξυπνα Δες και εδω

Τα σκυλια δεν ειναι καθολου <<σπαστικα>> και <<βρωμοχαρακτηρες>> οπως αναφερεις. Γιατι λενε οτι ο καλυτερος φιλος του ανθρωπου ειναι ο σκυλος? Ο σκυλος ειναι παρα πολυ εξυπνος, αλλα δεν εχει την πονηραδα της γατας...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria_lulu : 30-11-10 στις 20:09.
Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:57, 30-11-10:

και εμενα μου εχουν πει οτι τα σκυλια μεταμορφωνονται σε νυχτεριδες το βραδυ, σημαινει οτι ειναι αληθεια;

Και εγω γνωριζω πολλα ατομα που τα σκυλια τους κανουν ζημιες. Τον σκυλο μου τον αφησαμε μια μερα μονο του για 3 ωρες και οταν επιστρεψαμε σπιτι ειχε ξιλωσει το μισο υφασμα του καναπε και ειχε ξερασει σε 3 σημεια τα κομματια υφασματος που ειχε φαει. Μια γατα ποτε δεν θα εκανε τετοια ζημια.
Κακα τα ψεμματα, τον σκυλο δεν μπορεις να τον αφησεις για πολυ ωρα μονο του. Θα σου γκρεμισει το σπιτι. Η γατα δεν καταστρεφει οπως ο σκυλος. Ο σκυλος ειναι πιο συνεργασιμος ομως, η γατα οχι και τοσο. Τον σκυλο μου τον χτενιζα με τις ωρες οταν μαδουσε, τον γατο μου δεν μπορω να τον χτενισω για πανω απο 30 δευτερολεπτα. Για να ειμαι και δικαιη, ενα πραγμα που λατρευω στους σκυλους ειναι το οτι εχουν χαζοχαρουμενο χαρακτηρα και αστειρευτη ενεργητικοτητα (οι γατες κουραζονται αμεσως).

Οταν αποκτησω σπιτι με κηπο θα παρω ενα σκυλακι, αλλα ακομα δεν ξερω τι ρατσα... ειμαι μεταξυ:

Μου αρεσουν τα μεγαλοσωμα σκυλια, κυριως αυτα που μοιαζουν με λυκο ή αλεπου

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:37, 01-12-10:

Μου αρεσουν τα μεγαλοσωμα σκυλια, κυριως αυτα που μοιαζουν με λυκο ή αλεπου
αγαπημενα μου,,ολα αυτα που εβαλες..

(οι γατες κουραζονται αμεσως).
οπως και τα περισσοτερα αιλουροειδη...λιονταρια,τιγρεις κλπ..

Παράθεση

Chemwizard (Αγνός Χημικός)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Chemwizard
Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,274 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 12:46, 03-12-10:

Και τα δυο είναι ψυχούλες.Στη Ρόδο τα αδέσποτα της γειτονιάς(γατιά,σκυλιά,σπουργίτια,περιστέρια) εξετάζουν σοβαρά το ενδεχόμενο να μου στήσουν ανδριάντα με αυτά που έχουν μασουλήσει από μένα

Όταν ήμουν πολύ μικρός,οι δικοί μου είχαν δυο σπουργίτια,αλλά σύντομα τα άφησαν ελεύθερα γιατί κατάλαβαν πως το πουλί δε γίνεται να περιορίζεται.Επειδή ζούσα σε ένα διαμέρισμα με μεγάλη οικογένεια,δεν περίσσευε χώρος και χρόνος για ένα κατοικίδιο.Μέχρι που τους έφερα μια μέρα το Μπελά,έναν τετράποδο τυπάκο ο οποίος είχε μπει στη μηχανη ενος εγκατελημένου φορτηγό για να ζεσταθεί και δεν μπορούσε να βγει.Είχε ταράξει τη γειτονία για ένα τριήμερο με νιαουρίσματα,αλλά μέχρι να τον βγάλω από εκεί κάτω μου πήρε ένα δίωρο.Πήγαμε κι οι δυό σπίτι κατάμαυροι απο το πετρέλαιο,κι ήταν τόσο αδύναμος,που τον έκανα μπάνιο για να ασπρίσει με ό,τι είχα και δεν αντέδρασε.Πολύ έξυπνο,και δαιμόνιο γατί,όπως αποδείχθηκε.

Στο μέλλον,όταν θα είμαι ανεξάρτητος,θα ήθελα να έχω ένα κατοικίδιο,ο σκύλος μπορεί να είναι ευθύνη,αλλά πλέον με τις γάτες έχουμε άλλο θέμα,οπότε κλίνω προς αυτόν.

Οταν αποκτησω σπιτι με κηπο θα παρω ενα σκυλακι, αλλα ακομα δεν ξερω τι ρατσα... ειμαι μεταξυ:

Αντικειμενικά είναι ωραία σκυλιά,αλλά πρέπει να σκεφτούμε αν αισθάνονται καλά στο κλίμα της Ελλάδας.

PS)Δεν αναφέρομαι σε εσένα,που νομίζω ζεις εκτός,αλλά στο οτί πολλοί τα φέρνουν εδώ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chemwizard : 03-12-10 στις 12:52. Αιτία: προσθήκη quote
Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη aporw
H Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 13:55, 03-12-10:

Καθε ανθρωπος εχει τις προτιμησεις του..αλλος προτιμαει τα σκυλακια, αλλος τα γατακια..
Δεν δεχομαι ομως εγω προσωπικα να αποκαλει καποιος τον εαυτο του φιλοζωο και να λέει "σιχαιομαι τις γατες" ή "σιχαινομαι τα σκυλια"! Αρα δεν εισαι φιλε μου φιλοζωος..εισαι γατοφιλος ή σκυλοφιλος!

Εγω ανεκαθεν ειχα στη ζωη μου γατες..Δεν τις ηξερα ομως καλα γιατι δεν ειχα ζησει ποτε μαζι τους..Νομιζα οτι δεν δενονται με τους ανθρωπους τους και τα γνωστα.. Αλλαξα ομως γνωμη οταν εζησα μαζι τους στο ιδιο σπιτι..ειναι λατρεια!

Εχω 2 γατια αυτη τη στιγμη..το ενα πιο τρυφερο απο το αλλο!
Το αντρακι μου ειναι κατι παραπανω απο απλα δεμενο μαζι μου! Με ακολουθει παντου, με το που θα μπω σπιτι θα με περιμενει στην πορτα ανασκελα να του χαιδεψω την κοιλαρα του και μετα θα ανεβει στο τραπεζι της κουζινας και θα μου κανει "κουτουλιτσες" γουργουριζοντας! Να σημειωσω βεβαια οτι τους τελευταιους μηνες εχουμε μαθει και την αγκαλια σηκωνει τα χερακια τους και μου δειχνει οτι θελει να τον σηκωσω να τον παρω αγκαλια μου!
Η δεν μικρη μου κοπελουδα ειναι απο τα πιο χαδιαρικα γατια που εχω γνωρισει ποτε!! Ακομα και να μην σε ξερει ανεβαινει στην αγκαλια σου και απαιτει χαδια! Οταν την φωναζω ερχεται αμεσως τρεχοντας και μου "μιλαει" και το βραδυ οταν κλεισω τα φωρα και καταλαβει οτι παω για υπνο ερχεται αμεσως και παιρνει την δικη της θεση στο κρεβατι!

Τα σκυλακια επισης τα λατρευω! δεν θα τα ελεγα χαζα αλλα σιγουρα πιο αθωα! Δυστηχως αυτη τη στιγμη δεν ειμαι σε φαση για να μπορεσω να μεγαλωσω οπως θελω ενα σκυλι αλλα ελπιζω καποια στιγμη στο μελλον να το καταφερω!

Αυτη ειναι η φιλοζωια φιλοι μου!Να ειμαστε "φιλοι της ζωης" οπως λεει και η λεξη!Οχι να μισουμε!

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rina45

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη rina45
H rina45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.

H rina45 click!! έγραψε στις 18:09, 03-12-10:

σκυλος!η γάτα μαδαει!

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:53, 03-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από aporw
Καθε ανθρωπος εχει τις προτιμησεις του..αλλος προτιμαει τα σκυλακια, αλλος τα γατακια..
Δεν δεχομαι ομως εγω προσωπικα να αποκαλει καποιος τον εαυτο του φιλοζωο και να λέει "σιχαιομαι τις γατες" ή "σιχαινομαι τα σκυλια"! Αρα δεν εισαι φιλε μου φιλοζωος..εισαι γατοφιλος ή σκυλοφιλος!

Αυτη ειναι η φιλοζωια φιλοι μου!Να ειμαστε "φιλοι της ζωης" οπως λεει και η λεξη!Οχι να μισουμε!
το οτι δεν αρεσει κατι σε καποιον, δεν σημαινει οτι το μισει, ουτε τον κανει λιγοτερο φιλοζωο Ολοι σιχαινομαστε κατι. Παρε για παραδειγμα τις κατσαριδες. Το οτι τις σιχαινεσαι σημαινει αυτοματα οτι δεν εισαι φιλοζωη; Ή μηπως η κατσαριδα ειναι λιγοτερο χαριτωμενη απο ενα φουντωτο σκυλακι με γλυκα ματια και η εμφανιση της και μονο την καθιστα ως κατωτερο ον, χωρις αξια;

Οπως λοιπον εσυ προτιμησες να εχεις 2 γατες και οχι 2 κατσαριδες, ετσι και οι αλλοι προτιμουν να εχουν ειτε σκυλο, ειτε γατα, ειτε κουνελια κοκ.

Φιλοζωια δεν ειναι να αγαπας εναν σκυλο ή μια γατα. Φιλοζωια ειναι να αγαπας ολα τα οντα προστατευοντας πρωτο και καλυτερο το σπιτι τους. Φιλοζωια δεν ειναι μονο να μαζευεις ενα αδεσποτο απο τον δρομο. Φιλοζωια ειναι να πας και στον αρκτουρο εθελοντρια να βοηθησεις τις τραυματισμενες, απο οπλο και παγιδες, αρκουδες. Να πας σε ενα καταφυγιο αγριων ζωων για εθελοντικη εργασια και να δεις απο κοντα τι εστι πονος. Φιλοζωια ειναι να προσπαθεις να σταματησεις την καταστροφη μια λιμνης απο χημικα. Φιλοζωια ειναι να νοιαζεσαι για το περιβαλλον γυρω σου και να το μολυνεις οσο το δυνατον λιγοτερο. Φιλοζωια ειναι και κατι ασημαντο, οπως το να παρεις μια αραχνη απο το σπιτι σου και να την αφησεις εξω αντι να την πατησεις με το ποδι σου. Φιλοζωια ειναι επισης να μην επεμβαινεις στους νομους της φυσης, πχ ταιζοντας αδεσποτα ή αγρια ζωα (τα οποια μπορουν να επιδρασουν αρνητικα σε αλλα πιο ευαισθητα ειδη και να τα οδηγησουν ακομα και στην εξαφανιση).

Αρχική Δημοσίευση από rina45
σκυλος!η γάτα μαδαει!
γιατι ο σκυλος δεν εχει τριχωμα; Και τα 2 μαδανε. Πολλα σκυλια τεινουν να ριχνουν το τριχωμα τους 2 φορες τον χρονο ενω πολλες γατες μαδουν ολο τον χρονο (κυριως λογω του οτι ζουν μεσα στην ζεστη). Υπαρχουν βεβαια και σκυλια που μαδανε ολο τον χρονο και γατες που μαδανε 2 φορες τον χρονο Εξαρταται και η ρατσα. Ενας μαλλιαρος μεγαλοσωμος σκυλος, αφηνει πολυ περισσοτερη τριχα απο οτι μια μικρουλα κοντοτριχη γατουλα

Παράθεση

maria_lulu (Mαρία)

Πολύ δραστήριο μέλος

H maria_lulu έγραψε στις 22:10, 03-12-10:

το οτι δεν αρεσει κατι σε καποιον, δεν σημαινει οτι το μισει, ουτε τον κανει λιγοτερο φιλοζωο Ολοι σιχαινομαστε κατι. Παρε για παραδειγμα τις κατσαριδες. Το οτι τις σιχαινεσαι σημαινει αυτοματα οτι δεν εισαι φιλοζωη; Ή μηπως η κατσαριδα ειναι λιγοτερο χαριτωμενη απο ενα φουντωτο σκυλακι με γλυκα ματια και η εμφανιση της και μονο την καθιστα ως κατωτερο ον, χωρις αξια;

Οπως λοιπον εσυ προτιμησες να εχεις 2 γατες και οχι 2 κατσαριδες, ετσι και οι αλλοι προτιμουν να εχουν ειτε σκυλο, ειτε γατα, ειτε κουνελια κοκ.

Φιλοζωια δεν ειναι να αγαπας εναν σκυλο ή μια γατα. Φιλοζωια ειναι να αγαπας ολα τα οντα προστατευοντας πρωτο και καλυτερο το σπιτι τους. Φιλοζωια δεν ειναι μονο να μαζευεις ενα αδεσποτο απο τον δρομο. Φιλοζωια ειναι να πας και στον αρκτουρο εθελοντρια να βοηθησεις τις τραυματισμενες, απο οπλο και παγιδες, αρκουδες. Να πας σε ενα καταφυγιο αγριων ζωων για εθελοντικη εργασια και να δεις απο κοντα τι εστι πονος. Φιλοζωια ειναι να προσπαθεις να σταματησεις την καταστροφη μια λιμνης απο χημικα. Φιλοζωια ειναι να νοιαζεσαι για το περιβαλλον γυρω σου και να το μολυνεις οσο το δυνατον λιγοτερο. Φιλοζωια ειναι και κατι ασημαντο, οπως το να παρεις μια αραχνη απο το σπιτι σου και να την αφησεις εξω αντι να την πατησεις με το ποδι σου. Φιλοζωια ειναι επισης να μην επεμβαινεις στους νομους της φυσης, πχ ταιζοντας αδεσποτα ή αγρια ζωα (τα οποια μπορουν να επιδρασουν αρνητικα σε αλλα πιο ευαισθητα ειδη και να τα οδηγησουν ακομα και στην εξαφανιση).

γιατι ο σκυλος δεν εχει τριχωμα; Και τα 2 μαδανε. Πολλα σκυλια τεινουν να ριχνουν το τριχωμα τους 2 φορες τον χρονο ενω πολλες γατες μαδουν ολο τον χρονο (κυριως λογω του οτι ζουν μεσα στην ζεστη). Υπαρχουν βεβαια και σκυλια που μαδανε ολο τον χρονο και γατες που μαδανε 2 φορες τον χρονο Εξαρταται και η ρατσα. Ενας μαλλιαρος μεγαλοσωμος σκυλος, αφηνει πολυ περισσοτερη τριχα απο οτι μια μικρουλα κοντοτριχη γατουλα
Τα κανις δεν μαδανε ποτε...

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 22:14, 03-12-10:

Ποιος ειπε το αντιθετο??

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 22:17, 03-12-10:

Γουλι το εχεις το σκυλι?? Γιατι δεν νομιζω να υπαρχει ζωνατος οργανισμος με τριχες που να μην μαδαει! Μεχρι και εμεις μαδαμε!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 16,884 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:36, 03-12-10:

Εγω μαλιστα..μαδαω πολυ περισσοτερο απο τις γατες μου......και ειναι αληθεια..μαδαω..ασυστολα...

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:45, 03-12-10:

ουτε οι γατες sphynx μαδανε

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 23:59, 03-12-10:

οι ανθρωποι αφηνουν παντου τουλαχιστον τα δερματικα τους κύτταρα,,τα οποια και μυριζουν τα λαγωνικα ,σκυλια γατες κλπ ζωα..

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 00:13, 04-12-10:

οι ανθρωποι αφηνουν παντου τουλαχιστον τα δερματικα τους κύτταρα,,τα οποια και μυριζουν τα λαγωνικα ,σκυλια γατες κλπ ζωα..
Nαι αλλα οι ανθρωποι μπορούμε να αυτοκαθαριζόμαστε και να καθαρίζουμε το σπίτι μας δε περιμένουμε από τον σκύλο ή την γάτα να μας καθαρίσει.

human rules

Tα κανίς γαβγίζουν όλη την ώρα και όταν τους κάνεις μια απότομη κίνηση με το πόδι σου την κάνουν σαν κότες. Οι γάτες είναι καλύτερες από τα κανις.

Παράθεση

maria_lulu (Mαρία)

Πολύ δραστήριο μέλος

H maria_lulu έγραψε στις 01:58, 04-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από aporw
Γουλι το εχεις το σκυλι?? Γιατι δεν νομιζω να υπαρχει ζωνατος οργανισμος με τριχες που να μην μαδαει! Μεχρι και εμεις μαδαμε!
ουτε οι γατες sphynx μαδανε
βλ:Εδω
Τρίχωμα: Λεπτής υφής, σγουρό, ελαστικό και παχύ, με ομοιόμορφο μήκος. Δε μαδάει και είναι εύκολο στην περιποίηση, καλύτερα όμως από εξειδικευμένο κομμωτή.

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Tα κανίς γαβγίζουν όλη την ώρα και όταν τους κάνεις μια απότομη κίνηση με το πόδι σου την κάνουν σαν κότες. Οι γάτες είναι καλύτερες από τα κανις.
Δεν γαβγιζουν ολη την ωρα, γαβγιζουν ελαχιστες φορες μονο για ζητησουν κατι ή αμα δουν αλλο σκυλο... βλ: εδω
Τα κανις ειναι πολυ καλα σκυλια συντροφιας...

Επισης:
Αποτελούν μάλιστα τον ιδανικότερο υποψήφιο σκύλο για τους υστερικούς με την καθαριότητα, αφού δε χάνουν τρίχα και δεν προκαλούν αλλεργίες.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria_lulu : 04-12-10 στις 02:09.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Σκύλος ή γάτα; - Από kleftra
      Το θέμα έχει λάβει 324 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-10-13 στις 00:28.
    • O σκύλος του γείτονα - Από Γιάννης
      Το θέμα έχει λάβει 71 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα με τον κοινωνικό περίγυρο.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-11-11 στις 15:44.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους