«Συρρίκνωσαν» τον προϋπολογισμό σε ένα memory stick

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
«Συρρίκνωσαν» τον προϋπολογισμό σε ένα memory stick

Σε memory stick ή άλλως ψηφιακό μέσο αποθήκευσης, όπως έσπευσε να διευκρινίσει προς το Σώμα ο Πρόεδρος της Βουλής κ. Φ. Πετσάλνικος, κατέθεσε χθες ο υπουργός Οικονομικών κ. Γ.Παπακωνσταντίνου τον κρατικό προϋπολογισμό για το 2010- για όσους ενθυμούνται την εικόνα με τον εκάστοτε υπουργό επί των Οικονομικών να παραδίδει στον Πρόεδρο της Βουλής τους ογκώδεις τόμους του προϋπολογισμού και των συνοδευτικών κειμένων με τον απολογισμό και ισολογισμό του περασμένου οικονομικού έτους κ.λπ.

Παρόντος του πρωθυπουργού κ. Γ. Παπανδρέου, του αντιπροέδρου της κυβέρνησης κ. Θ. Πάγκαλου, υπουργών και πολλών βουλευτών του κυβερνώντος κόμματος ο κ. Παπακωνσταντίνου σηκώθηκε από το υπουργικό έδρανο, ανήγγειλε την κατάθεση του σχεδίου προϋπολογισμού του κράτους και προχώρησε προς το προεδρείο, δίχως ωστόσο να κρατά τους γνωστούς τόμους στα χέρια του. Πλησιάζοντας τον κ. Πετσάλνικο του ενεχείρισε το μικροσκοπικό «stick» (χωρητικότητας 4 GΒ) με εμφανή ικανοποίηση. Παραλαμβάνοντάς το ο Πρόεδρος της Βουλής είπε απευθυνόμενος προς το Σώμα: «Σας διαβεβαιώνω ότι όντως αυτός είναι ο προϋπολογισμός.Γίνεται για πρώτη φορά με αυτόν τον τρόπο η κατάθεσή του και ευχόμαστε και το έλλειμμα να μικρύνει σύντομα τόσο πολύ». Οσον αφορά το χρονοδιάγραμμα συζήτησης επί του προϋπολογισμού, στις 3 Δεκεμβρίου θα εισαχθεί προς επεξεργασία στην Επιτροπή Οικονομικών Υποθέσεων, ενώ η συζήτησή του στην Ολομέλεια θα αρχίσει στις 19 Δεκεμβρίου και θα ολοκληρωθεί με την ψήφισή του την προπαραμονή των Χριστουγέννων, τα μεσάνυχτα της 23ης Δεκεμβρίου.

Πηγή

Τώρα εγώ που το βρίσκω αυτό θετικό είναι επειδή είμαι "καμμένος" ηλεκτρολόγος;;; :D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μονο φιγουρα ειναι..αφου ηδη ο προυπολογισμος σε κομιουτερ θα ηταν γραμμενος..απλα εκτυπωνοταν για να μπορει να διαβαστει πιο ευκολα και να κανει και μπουγιο..
οποτε πιο απλο ηταν να βαλουν τα αρχεια στα stick ...
επαγγελματιες της εντυπωσης ειναι..(εχει γινει και εξω αυτο βεβαια..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κίνηση εντυπωσιασμού και μόνον και ΕΙΔΙΚΑ εσύ vendetta που είσαι ηλεκτρολόγος δεν θα έπρεπε να χαίρεσαι.
Μα είναι δυνατόν να χαιρόμαστε που χωράει ο προϋπολογισμός σε ...4GB????
Έχετε ιδέα τι εστί 4GB???

Ή μήπως θα έπρεπε να χαρώ που μας κυβερνάνε άνθρωποι που δεν ξέρουν τι είναι ένα memory stick και έπρεπε να το εξηγήσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Κίνηση εντυπωσιασμού και μόνον και ΕΙΔΙΚΑ εσύ vendetta που είσαι ηλεκτρολόγος δεν θα έπρεπε να χαίρεσαι.
Μα είναι δυνατόν να χαιρόμαστε που χωράει ο προϋπολογισμός σε ...4GB????
Έχετε ιδέα τι εστί 4GB???

Ή μήπως θα έπρεπε να χαρώ που μας κυβερνάνε άνθρωποι που δεν ξέρουν τι είναι ένα memory stick και έπρεπε να το εξηγήσει;

lol δεν είναι απαραίτητο εφόδιο ενός πολιτικού να γνωρίζει τι είναι memory stick...

Πολύ συζήτηση για το τίποτα, σιγά τον νεωτερισμό που εισήγαγαν, απλώς για λόγους διευκόλυνσης το έκαναν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πολύ συζήτηση για το τίποτα, σιγά τον νεωτερισμό που εισήγαγαν, απλώς για λόγους διευκόλυνσης το έκαναν...

καθαρα για λογους φιγουρας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
lol δεν είναι απαραίτητο εφόδιο ενός πολιτικού να γνωρίζει τι είναι memory stick...

Απαραίτητο εφόδιο ενός πολιτικού είναι και να ξέρει τι του γίνεται σε ένα ευρύ φάσμα θεμάτων. Το τι είναι memory stick είναι αρκετά βασικό ώστε να πιστεύω ότι θα έπρεπε να το γνωρίζει, εν έτει 2009...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Απαραίτητο εφόδιο ενός πολιτικού είναι και να ξέρει τι του γίνεται σε ένα ευρύ φάσμα θεμάτων. Το τι είναι memory stick είναι αρκετά βασικό ώστε να πιστεύω ότι θα έπρεπε να το γνωρίζει, εν έτει 2009...

Προτιμώ να γνωρίζει πολιτική οικονομία, διεθνείς σχέσεις και συνταγματικό δίκαιο παρά πληροφορική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Προτιμώ να γνωρίζει πολιτική οικονομία, διεθνείς σχέσεις και συνταγματικό δίκαιο παρά πληροφορική...
Εγώ πάλι προτιμώ να μην χρειάζεται να διαλέξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δεν καταλαβαινω για ποιο λογο βρηκατε κατι αρνητικο σε μια κινηση που μονο θετικη θα μπορουσε να ειναι.
Και οχι, αυτα περι εντυπωσιασμου δεν τα βλεπω και θεωρω πως εχουμε την ταση να προσπαθουμε να βγαλουμε απο τη μυγα ξυγκι.
Δλδ που ειναι το κακο να προσαρμοζονται και αυτοι στην εξελιξη της τεχνολογιας?!

Τελικα, μια ζωη μας αρεσει να γκρινιαζουμε με ή χωρις λογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.

Δλδ που ειναι το κακο να προσαρμοζονται και αυτοι στην εξελιξη της τεχνολογιας?!

Στο ότι κάνουν λες και πρόκειται για επίτευγμα, όχι για κάτι αυτονόητο εν έτει 2009.
Και υποτιμούν τη νοημοσύνη μας προσπαθώντας να περάσουν ότι ο προυπολογισμός είναι ...μικρότερος επειδή ...χωράει σε memory stick.

Και αυτό περί γκρίνιας είναι εντελώς άτοπο, για μένα τουλάχιστον. Δεν νομίζω ότι έχω δείξει να είμαι από τους ανθρώπους που ψάχνουν αφορμή να γκρινιάξουν. Ούτε τώρα γκρίνιαξα. Το ότι δεν το θεωρώ θετικό δεν σημαίνει ότι το θεωρώ και αρνητικό. Είναι μια ουδέτερη (ούτε θετική, ούτε αρνητική) κίνηση, με πολύ κακό και ενοχλητικό ...marketing.

PS: Α, και φαντασμένε, ελπίζω να μην θεωρείς ότι όποιος ξέρει τι είναι memory stick ξέρει και πληροφορική, ε; Μόνο αυτό πια μένει να ακούσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Στο ότι κάνουν λες και πρόκειται για επίτευγμα, όχι για κάτι αυτονόητο εν έτει 2009.
Και υποτιμούν τη νοημοσύνη μας προσπαθώντας να περάσουν ότι ο προυπολογισμός είναι ...μικρότερος επειδή ...χωράει σε memory stick.

Και αυτό περί γκρίνιας είναι εντελώς άτοπο, για μένα τουλάχιστον. Δεν νομίζω ότι έχω δείξει να είμαι από τους ανθρώπους που ψάχνουν αφορμή να γκρινιάξουν. Ούτε τώρα γκρίνιαξα. Το ότι δεν το θεωρώ θετικό δεν σημαίνει ότι το θεωρώ και αρνητικό. Είναι μια ουδέτερη (ούτε θετική, ούτε αρνητική) κίνηση, με πολύ κακό και ενοχλητικό ...marketing.

PS: Α, και φαντασμένε, ελπίζω να μην θεωρείς ότι όποιος ξέρει τι είναι memory stick ξέρει και πληροφορική, ε; Μόνο αυτό πια μένει να ακούσω...

Εν ετη 2009 ειναι λιγοι αυτοι ανω των 50 που ξερουν να γραφουν εστω στο word, ποσω μαλλον να γνωριζουν τι ειναι το memory stick και να το χρησιμοποιουν στην καθημερινοτητα τους.
Αμφιβαλλω επισης εντονα στο κατα ποσο η πλειοψηφια των βουλευτων γνωριζει απο χειρισμο Η/Υ.
Σαφως και δεν ειναι επιτευγμα, ουτε θεωρω πως εκεινοι συμπεριφερθηκαν σα να ειναι...Αν και πολυ μικρης σημασιας, ειναι ενα πλας...Ο αρνητισμος στο καθε τι με ενοχλει τα μαλα...

Ναι, δεν ηταν για παρασημα, αλλα ουτε και για μουντζα...

(δεν εγραψες μονο εσυ καλε:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Νεραίδα, οι πολιτικοί δεν θα έπρεπε να είναι σαν το μέσο 50άρη, κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον. Ο μέσος 50άρης είναι και αμόρφωτος, θα έπρεπε να συμβιβάζομαι και με αμόρφωτους πολιτικούς;
Και εγώ σιχάινομαι τον αρνητισμό, αλλά δεν έδωσα "μούτζα" για αυτό που έκαναν (κάτι τέτοιο θα ήταν εντελώς παράλογο), αλλά για τον τρόπο που το προώθησαν. Μπορεί να είναι και λάθος του δημοσιογράφου, έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
η ουσια ειναι οτι αντι να κατσουν να εκτυπωσουν τα αρχεια ,τα πηγαν ετσι στο στικ..αρα δεν ειναι κατι περισσοτερο αλλα λιγοτερο...
απλα αυτη η μιση δουλεια περιεργως ειναιπιο εντυπωσιακη και θετικη προς τα εξω!(και σε χωρα της ευρωπης το εκαναν,αλλα παλι για φιγουρα καθαρα..)


τι πιο κατανοητο?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μα δεν ειδα ο δημοσιογραφος να ηταν υπερβολικος...εκανε απλα μια αναφορα σε κατι που οντως ειναι διαφορετικο και εξω απο τα συνηθισμενα πανω στα διαδικαστικα της βουλης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μα δεν ειδα ο δημοσιογραφος να ηταν υπερβολικος...εκανε απλα μια αναφορα σε κατι που οντως ειναι διαφορετικο και εξω απο τα συνηθισμενα πανω στα διαδικαστικα της βουλης...
που δε σηματοδοτει ομως καμια προοδο ουσιαστικα...
ειναι καθαρα εντυπωση χωρις ΚΑΜΙΑ ουσια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
η ουσια ειναι οτι αντι να κατσουν να εκτυπωσουν τα αρχεια ,τα πηγαν ετσι στο στικ..αρα δεν ειναι κατι περισσοτερο αλλα λιγοτερο...
απλα αυτη η μιση δουλεια περιεργως ειναιπιο εντυπωσιακη και θετικη προς τα εξω!(και σε χωρα της ευρωπης το εκαναν,αλλα παλι για φιγουρα καθαρα..)
.........
τι πιο κατανοητο?:)
Και εγώ δεν εντυπωσιαστηκα γιατί το θεωρώ καθημερινότητα ΜΟΥ. Αλλά δεν ήταν καθημερινότητα της βουλής και γι'αυτό έχει την σημασία του, και ότι δεν εκτυπώθηκε - περισσότερη μεν δουλειά αλλά και μάταιη- σημαίνει "concept" λιγότερη σπατάλη σε χαρτί, μελάνι, ρεύμα. Μακάρι να σήμαινε κάτι σαν μεγαλύτερη παραγωγικότητα, περισσότερη οικονομία σε μεγαλύτερη κλίμακα αλλά είναι πολύ μικρή κίνηση.
Ναι απαιτώ από τους βουλευτές να ξέρουν να χειρίζονται υπολογιστές γιατί μειώνει εξαιρετικά πολύ το χρόνο που χρειάζεται για να γίνει οποιαδήποτε εργασία πέραν της σκέψης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εύχομαι του χρόνου να μας απασχολεί το τι θα γράφει ο προϋπολογισμός :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Λες και δεν τον ειχαν ουτος η αλλος ολοι οι βουλευτες στο pc τους (ειτε απο μεμορυ stick, ειτε απο το wireless της βουλης ειτε απο οτιδηποτε... Μου φαινετε θελουμε να κορεοΐδευομαστε...
Δεν εχω καπιο προβλημα με το να παραδωσει ενα stick αντι για χαρτουρα, αλλα τοσος ντορος πια;...

«Σας διαβεβαιώνω ότι όντως αυτός είναι ο προϋπολογισμός.Γίνεται για πρώτη φορά με αυτόν τον τρόπο η κατάθεσή του και ευχόμαστε και το έλλειμμα να μικρύνει σύντομα τόσο πολύ».

Μονο εμενα αυτη η δηλωση δλδ μου φωναζει σε καραστημενη κινιση εντηπωσιασμου;....

"Ο, wow, η καινουργια κυβερνιση χρεισιμοποιει pc!" Λες και δεν τα χρησιμοποιουν ηδη τοσα χρονια τωρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν εχω καπιο προβλημα με το να παραδωσει ενα stick αντι για χαρτουρα, αλλα τοσος ντορος πια;...
Έχω πάντως έχω πρόβλημα με το παραδίνουν το οτιδήποτε σε χαρτί ειδικά τόσες σελίδες, είναι χαζό και δεν θέλω να έχω χαζούς πολιτικούς.

Πάντως όταν η ΕΕ μας ζήτησε να συρρικνώσουμε το έλλειμμα κτλ, δεν εννοούσαν κάτι τέτοιο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Χμ.. Σε ένα αρχείο ψηφιακό ο καθένας μπορεί να κάνει ότι αλλαγές θέλει ενώ σε επικυρωμένα χαρτιά οι αλλαγές δεν γίνονται τόσο εύκολα.

Είμαι άσχετη; :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top