Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,724 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

«Συρρίκνωσαν» τον προϋπολογισμό σε ένα memory stick

vendetta (Thor)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vendetta
Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ξεναγός . Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O vendetta έγραψε στις 09:32, 21-11-09:

«Συρρίκνωσαν» τον προϋπολογισμό σε ένα memory stick

Σε memory stick ή άλλως ψηφιακό μέσο αποθήκευσης, όπως έσπευσε να διευκρινίσει προς το Σώμα ο Πρόεδρος της Βουλής κ. Φ. Πετσάλνικος, κατέθεσε χθες ο υπουργός Οικονομικών κ. Γ.Παπακωνσταντίνου τον κρατικό προϋπολογισμό για το 2010- για όσους ενθυμούνται την εικόνα με τον εκάστοτε υπουργό επί των Οικονομικών να παραδίδει στον Πρόεδρο της Βουλής τους ογκώδεις τόμους του προϋπολογισμού και των συνοδευτικών κειμένων με τον απολογισμό και ισολογισμό του περασμένου οικονομικού έτους κ.λπ.

Παρόντος του πρωθυπουργού κ. Γ. Παπανδρέου, του αντιπροέδρου της κυβέρνησης κ. Θ. Πάγκαλου, υπουργών και πολλών βουλευτών του κυβερνώντος κόμματος ο κ. Παπακωνσταντίνου σηκώθηκε από το υπουργικό έδρανο, ανήγγειλε την κατάθεση του σχεδίου προϋπολογισμού του κράτους και προχώρησε προς το προεδρείο, δίχως ωστόσο να κρατά τους γνωστούς τόμους στα χέρια του. Πλησιάζοντας τον κ. Πετσάλνικο του ενεχείρισε το μικροσκοπικό «stick» (χωρητικότητας 4 GΒ) με εμφανή ικανοποίηση. Παραλαμβάνοντάς το ο Πρόεδρος της Βουλής είπε απευθυνόμενος προς το Σώμα: «Σας διαβεβαιώνω ότι όντως αυτός είναι ο προϋπολογισμός.Γίνεται για πρώτη φορά με αυτόν τον τρόπο η κατάθεσή του και ευχόμαστε και το έλλειμμα να μικρύνει σύντομα τόσο πολύ». Οσον αφορά το χρονοδιάγραμμα συζήτησης επί του προϋπολογισμού, στις 3 Δεκεμβρίου θα εισαχθεί προς επεξεργασία στην Επιτροπή Οικονομικών Υποθέσεων, ενώ η συζήτησή του στην Ολομέλεια θα αρχίσει στις 19 Δεκεμβρίου και θα ολοκληρωθεί με την ψήφισή του την προπαραμονή των Χριστουγέννων, τα μεσάνυχτα της 23ης Δεκεμβρίου.

Πηγή

Τώρα εγώ που το βρίσκω αυτό θετικό είναι επειδή είμαι "καμμένος" ηλεκτρολόγος;;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 10:00, 21-11-09:

μονο φιγουρα ειναι..αφου ηδη ο προυπολογισμος σε κομιουτερ θα ηταν γραμμενος..απλα εκτυπωνοταν για να μπορει να διαβαστει πιο ευκολα και να κανει και μπουγιο..
οποτε πιο απλο ηταν να βαλουν τα αρχεια στα stick ...
επαγγελματιες της εντυπωσης ειναι..(εχει γινει και εξω αυτο βεβαια..)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 15:05, 21-11-09:

Κίνηση εντυπωσιασμού και μόνον και ΕΙΔΙΚΑ εσύ vendetta που είσαι ηλεκτρολόγος δεν θα έπρεπε να χαίρεσαι.
Μα είναι δυνατόν να χαιρόμαστε που χωράει ο προϋπολογισμός σε ...4GB????
Έχετε ιδέα τι εστί 4GB???

Ή μήπως θα έπρεπε να χαρώ που μας κυβερνάνε άνθρωποι που δεν ξέρουν τι είναι ένα memory stick και έπρεπε να το εξηγήσει;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 15:20, 21-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Κίνηση εντυπωσιασμού και μόνον και ΕΙΔΙΚΑ εσύ vendetta που είσαι ηλεκτρολόγος δεν θα έπρεπε να χαίρεσαι.

Ή μήπως θα έπρεπε να χαρώ που μας κυβερνάνε άνθρωποι που δεν ξέρουν τι είναι ένα memory stick και έπρεπε να το εξηγήσει;
lol δεν είναι απαραίτητο εφόδιο ενός πολιτικού να γνωρίζει τι είναι memory stick...

Πολύ συζήτηση για το τίποτα, σιγά τον νεωτερισμό που εισήγαγαν, απλώς για λόγους διευκόλυνσης το έκαναν...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 15:33, 21-11-09:

Πολύ συζήτηση για το τίποτα, σιγά τον νεωτερισμό που εισήγαγαν, απλώς για λόγους διευκόλυνσης το έκαναν...
καθαρα για λογους φιγουρας...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 15:45, 21-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
lol δεν είναι απαραίτητο εφόδιο ενός πολιτικού να γνωρίζει τι είναι memory stick...
Απαραίτητο εφόδιο ενός πολιτικού είναι και να ξέρει τι του γίνεται σε ένα ευρύ φάσμα θεμάτων. Το τι είναι memory stick είναι αρκετά βασικό ώστε να πιστεύω ότι θα έπρεπε να το γνωρίζει, εν έτει 2009...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 16:05, 21-11-09:

Απαραίτητο εφόδιο ενός πολιτικού είναι και να ξέρει τι του γίνεται σε ένα ευρύ φάσμα θεμάτων. Το τι είναι memory stick είναι αρκετά βασικό ώστε να πιστεύω ότι θα έπρεπε να το γνωρίζει, εν έτει 2009...
Προτιμώ να γνωρίζει πολιτική οικονομία, διεθνείς σχέσεις και συνταγματικό δίκαιο παρά πληροφορική...

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:20, 21-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
Προτιμώ να γνωρίζει πολιτική οικονομία, διεθνείς σχέσεις και συνταγματικό δίκαιο παρά πληροφορική...
Εγώ πάλι προτιμώ να μην χρειάζεται να διαλέξω.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 16:41, 21-11-09:

Δεν καταλαβαινω για ποιο λογο βρηκατε κατι αρνητικο σε μια κινηση που μονο θετικη θα μπορουσε να ειναι.
Και οχι, αυτα περι εντυπωσιασμου δεν τα βλεπω και θεωρω πως εχουμε την ταση να προσπαθουμε να βγαλουμε απο τη μυγα ξυγκι.
Δλδ που ειναι το κακο να προσαρμοζονται και αυτοι στην εξελιξη της τεχνολογιας?!

Τελικα, μια ζωη μας αρεσει να γκρινιαζουμε με ή χωρις λογο.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:46, 21-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida

Δλδ που ειναι το κακο να προσαρμοζονται και αυτοι στην εξελιξη της τεχνολογιας?!
Στο ότι κάνουν λες και πρόκειται για επίτευγμα, όχι για κάτι αυτονόητο εν έτει 2009.
Και υποτιμούν τη νοημοσύνη μας προσπαθώντας να περάσουν ότι ο προυπολογισμός είναι ...μικρότερος επειδή ...χωράει σε memory stick.

Και αυτό περί γκρίνιας είναι εντελώς άτοπο, για μένα τουλάχιστον. Δεν νομίζω ότι έχω δείξει να είμαι από τους ανθρώπους που ψάχνουν αφορμή να γκρινιάξουν. Ούτε τώρα γκρίνιαξα. Το ότι δεν το θεωρώ θετικό δεν σημαίνει ότι το θεωρώ και αρνητικό. Είναι μια ουδέτερη (ούτε θετική, ούτε αρνητική) κίνηση, με πολύ κακό και ενοχλητικό ...marketing.

PS: Α, και φαντασμένε, ελπίζω να μην θεωρείς ότι όποιος ξέρει τι είναι memory stick ξέρει και πληροφορική, ε; Μόνο αυτό πια μένει να ακούσω...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:42, 21-11-09:

Στο ότι κάνουν λες και πρόκειται για επίτευγμα, όχι για κάτι αυτονόητο εν έτει 2009.
Και υποτιμούν τη νοημοσύνη μας προσπαθώντας να περάσουν ότι ο προυπολογισμός είναι ...μικρότερος επειδή ...χωράει σε memory stick.

Και αυτό περί γκρίνιας είναι εντελώς άτοπο, για μένα τουλάχιστον. Δεν νομίζω ότι έχω δείξει να είμαι από τους ανθρώπους που ψάχνουν αφορμή να γκρινιάξουν. Ούτε τώρα γκρίνιαξα. Το ότι δεν το θεωρώ θετικό δεν σημαίνει ότι το θεωρώ και αρνητικό. Είναι μια ουδέτερη (ούτε θετική, ούτε αρνητική) κίνηση, με πολύ κακό και ενοχλητικό ...marketing.

PS: Α, και φαντασμένε, ελπίζω να μην θεωρείς ότι όποιος ξέρει τι είναι memory stick ξέρει και πληροφορική, ε; Μόνο αυτό πια μένει να ακούσω...
Εν ετη 2009 ειναι λιγοι αυτοι ανω των 50 που ξερουν να γραφουν εστω στο word, ποσω μαλλον να γνωριζουν τι ειναι το memory stick και να το χρησιμοποιουν στην καθημερινοτητα τους.
Αμφιβαλλω επισης εντονα στο κατα ποσο η πλειοψηφια των βουλευτων γνωριζει απο χειρισμο Η/Υ.
Σαφως και δεν ειναι επιτευγμα, ουτε θεωρω πως εκεινοι συμπεριφερθηκαν σα να ειναι...Αν και πολυ μικρης σημασιας, ειναι ενα πλας...Ο αρνητισμος στο καθε τι με ενοχλει τα μαλα...

Ναι, δεν ηταν για παρασημα, αλλα ουτε και για μουντζα...

(δεν εγραψες μονο εσυ καλε)

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 17:45, 21-11-09:

Νεραίδα, οι πολιτικοί δεν θα έπρεπε να είναι σαν το μέσο 50άρη, κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον. Ο μέσος 50άρης είναι και αμόρφωτος, θα έπρεπε να συμβιβάζομαι και με αμόρφωτους πολιτικούς;
Και εγώ σιχάινομαι τον αρνητισμό, αλλά δεν έδωσα "μούτζα" για αυτό που έκαναν (κάτι τέτοιο θα ήταν εντελώς παράλογο), αλλά για τον τρόπο που το προώθησαν. Μπορεί να είναι και λάθος του δημοσιογράφου, έτσι;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 22-11-09 στις 09:49.
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 17:50, 21-11-09:

η ουσια ειναι οτι αντι να κατσουν να εκτυπωσουν τα αρχεια ,τα πηγαν ετσι στο στικ..αρα δεν ειναι κατι περισσοτερο αλλα λιγοτερο...
απλα αυτη η μιση δουλεια περιεργως ειναιπιο εντυπωσιακη και θετικη προς τα εξω!(και σε χωρα της ευρωπης το εκαναν,αλλα παλι για φιγουρα καθαρα..)

τι πιο κατανοητο?

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:54, 21-11-09:

Μα δεν ειδα ο δημοσιογραφος να ηταν υπερβολικος...εκανε απλα μια αναφορα σε κατι που οντως ειναι διαφορετικο και εξω απο τα συνηθισμενα πανω στα διαδικαστικα της βουλης...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 17:58, 21-11-09:

Μα δεν ειδα ο δημοσιογραφος να ηταν υπερβολικος...εκανε απλα μια αναφορα σε κατι που οντως ειναι διαφορετικο και εξω απο τα συνηθισμενα πανω στα διαδικαστικα της βουλης...
που δε σηματοδοτει ομως καμια προοδο ουσιαστικα...
ειναι καθαρα εντυπωση χωρις ΚΑΜΙΑ ουσια..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 22-11-09 στις 09:50. Αιτία: split
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 09:04, 22-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
η ουσια ειναι οτι αντι να κατσουν να εκτυπωσουν τα αρχεια ,τα πηγαν ετσι στο στικ..αρα δεν ειναι κατι περισσοτερο αλλα λιγοτερο...
απλα αυτη η μιση δουλεια περιεργως ειναιπιο εντυπωσιακη και θετικη προς τα εξω!(και σε χωρα της ευρωπης το εκαναν,αλλα παλι για φιγουρα καθαρα..)
.........
τι πιο κατανοητο?
Και εγώ δεν εντυπωσιαστηκα γιατί το θεωρώ καθημερινότητα ΜΟΥ. Αλλά δεν ήταν καθημερινότητα της βουλής και γι'αυτό έχει την σημασία του, και ότι δεν εκτυπώθηκε - περισσότερη μεν δουλειά αλλά και μάταιη- σημαίνει "concept" λιγότερη σπατάλη σε χαρτί, μελάνι, ρεύμα. Μακάρι να σήμαινε κάτι σαν μεγαλύτερη παραγωγικότητα, περισσότερη οικονομία σε μεγαλύτερη κλίμακα αλλά είναι πολύ μικρή κίνηση.
Ναι απαιτώ από τους βουλευτές να ξέρουν να χειρίζονται υπολογιστές γιατί μειώνει εξαιρετικά πολύ το χρόνο που χρειάζεται για να γίνει οποιαδήποτε εργασία πέραν της σκέψης.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 09:54, 22-11-09:

Εύχομαι του χρόνου να μας απασχολεί το τι θα γράφει ο προϋπολογισμός

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 10:51, 22-11-09:

Λες και δεν τον ειχαν ουτος η αλλος ολοι οι βουλευτες στο pc τους (ειτε απο μεμορυ stick, ειτε απο το wireless της βουλης ειτε απο οτιδηποτε... Μου φαινετε θελουμε να κορεοΐδευομαστε...
Δεν εχω καπιο προβλημα με το να παραδωσει ενα stick αντι για χαρτουρα, αλλα τοσος ντορος πια;...

Αρχική Δημοσίευση από vendetta
«Σας διαβεβαιώνω ότι όντως αυτός είναι ο προϋπολογισμός.Γίνεται για πρώτη φορά με αυτόν τον τρόπο η κατάθεσή του και ευχόμαστε και το έλλειμμα να μικρύνει σύντομα τόσο πολύ».
Μονο εμενα αυτη η δηλωση δλδ μου φωναζει σε καραστημενη κινιση εντηπωσιασμου;....

"Ο, wow, η καινουργια κυβερνιση χρεισιμοποιει pc!" Λες και δεν τα χρησιμοποιουν ηδη τοσα χρονια τωρα...

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 11:22, 22-11-09:

Δεν εχω καπιο προβλημα με το να παραδωσει ενα stick αντι για χαρτουρα, αλλα τοσος ντορος πια;...
Έχω πάντως έχω πρόβλημα με το παραδίνουν το οτιδήποτε σε χαρτί ειδικά τόσες σελίδες, είναι χαζό και δεν θέλω να έχω χαζούς πολιτικούς.

Πάντως όταν η ΕΕ μας ζήτησε να συρρικνώσουμε το έλλειμμα κτλ, δεν εννοούσαν κάτι τέτοιο

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη suspiria
H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 19:16, 22-11-09:

Χμ.. Σε ένα αρχείο ψηφιακό ο καθένας μπορεί να κάνει ότι αλλαγές θέλει ενώ σε επικυρωμένα χαρτιά οι αλλαγές δεν γίνονται τόσο εύκολα.

Είμαι άσχετη; :p

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 20:55, 22-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Έχω πάντως έχω πρόβλημα με το παραδίνουν το οτιδήποτε σε χαρτί ειδικά τόσες σελίδες, είναι χαζό και δεν θέλω να έχω χαζούς πολιτικούς.
To ποσο χαζο ειναι, ειναι σχετικο... Ξερουμε φυσικα οτι ολα υπαρχουν ουτος η αλλος σε υπολογιστες, αλλα πως γινεται τα επισιμα χαρτια να ειναι σε ηλεκτρονικη μορφη; Και αν καπιος χακαρει τα κεντρικα συστιματα (οπια και αν ειναι αυτα) και καταστρεψει το αρχειο, η αλλαξει καπια δεδομενα στο αρχειο; Απο την αλλη βεβαια θα μου πεις "και αν παρει φωτια το κτιριο και καουν τα χαρτια"... και δεν θα εχεις και αδικο...!

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 09:48, 23-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
To ποσο χαζο ειναι, ειναι σχετικο... Ξερουμε φυσικα οτι ολα υπαρχουν ουτος η αλλος σε υπολογιστες, αλλα πως γινεται τα επισιμα χαρτια να ειναι σε ηλεκτρονικη μορφη; Και αν καπιος χακαρει τα κεντρικα συστιματα (οπια και αν ειναι αυτα) και καταστρεψει το αρχειο, η αλλαξει καπια δεδομενα στο αρχειο; Απο την αλλη βεβαια θα μου πεις "και αν παρει φωτια το κτιριο και καουν τα χαρτια"... και δεν θα εχεις και αδικο...!
Ρε παιδιά αν θέλει κανείς να αλλάξει κάτι και στα χαρτιά μπορεί, το σκανάρισμα και η μετατροπή σε pdf είναι ήδη γεγονός (και δεν είμαι καμιά ιδιαίτερη κομπουτερού). Νομίζω πιό εύκολο κι από το χάκινγκ. Μη με τρελένετε......

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 13:46, 23-11-09:

Μα ειναι υποκρισια να λεμε οτι αλλαξε κατι... Και περσυ, και προπερσυ, και χρονια πριν αποκτισουμε ο καθενας μας απο ενα laptop και θεωρισουμε τοσο καθημερινο ενα usb, ολα αυτα τα στοιχεια βγαινανε και επεξεργαζοντουσαν απο υπολογιστες... Το οτι δεν εκτυπωθηκαν, αλλα παραδοθικαν μεσω καπιου αρχειου εμενα δεν μου λεει τιποτα... Δεν ειναι δυσκολο ουτε το χαρτι να γινει ηλεκτρονικο αρχειο ουτε το αντιθετο, οποτε αδικα μιλαμε...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:11, 23-11-09:

θεωρισουμε τοσο καθημερινο ενα usb, ολα αυτα τα στοιχεια βγαινανε και επεξεργαζοντουσαν απο υπολογιστες... Το οτι δεν εκτυπωθηκαν, αλλα παραδοθικαν μεσω καπιου αρχειου εμενα δεν μου λεει τιποτα... Δεν ειναι δυσκολο ουτε το χαρτι να γινει ηλεκτρονικο αρχειο ουτε το αντιθετο, οποτε αδικα μιλαμε...
Α, μπραβοο..αυτο λεω και εγω τοση ωρα..

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 18:16, 23-11-09:

Φαντάσου να βρίσκεσαι μέσα στη βουλή και να περιμένεις να σηκωθεί ο υπουργός οικονομικών με μια στοίβα χαρτιά (μιλάμε για πολύ χαρτί!!) ασθμαίνοντας και να τα αφήσει στον πρόεδρο της βουλής. Αντ' αυτού βλέπεις τον υπουργό να παραδίδει κάτι που από εκεί που κάθεσαι δεν φαίνεται ΤΙ είναι. Δεν νομίζω πως από τα έδρανα μπορούσε να καταλάβει κάποιος τι ήταν αυτό που κρατούσε ο υπουργός στα χέρια του. Γι' αυτό δεν μου κάνει καμία εντύπωση η διευκρίνιση του προέδρου.
Δεν νομίζω ότι οι άνθρωποι δεν ξέρουν τι είναι το memory stick... Χαλαρώστε!

Κατάθεση προϋπολογισμού 2008:

Κατάθεση προϋπολογισμού 2009:

(εδώ από τόσο κοντά και δεν είναι βέβαιο αν ξεχωρίζει τι κρατάει ο Ναπολέων... )

Δεν νομίζω ότι στόχευαν σε κάτι τέτοιο, αφού μικρότερος -σε όγκο- προϋπολογισμός, δε σημαίνει απολύτως τίποτα. Το θέμα είναι οι υπολογισμοί και οι αναλύσεις που γράφονται ΜΕΣΑ στον προϋπολογισμό, όχι το μέγεθός του. ...Έχεις ιδέα τι εστί προϋπολογισμός;
Και μεγαλύτερο να ήταν το memory stick, δε θα άλλαζε κάτι στην ουσία. Ο πρόεδρος της βουλής έκανε ένα (αποτυχημένο αν θέλεις) αστειάκι συγκρίνοντας το μέγεθος του memory stick με αυτό του ελλείμματος (όχι του προϋπολογισμού).

Κατά τα άλλα είναι μια είδηση εντυπωσιασμού και μια κίνηση προοδευτισμού, αφού επιτέλους χρησιμοποιούν επίσημα ένα memory stick, που φυσικά χρησιμοποιούν ανεπίσημα εδώ και χρόνια.

(Είναι σχεδόν βέβαιο πάντως, πως ακόμα τυπώνεται ο προϋπολογισμός, ακόμη κι αν δεν κατατίθεται με αυτόν τον τρόπο, για να μπουν σφραγίδες, υπογραφές κτλ...)

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 19:08, 23-11-09:

Σωστή η παρατήρηση για το έλλειμμα, αλλά και πάλι, το να χωράει κάτι σε memory stick δεν σημαίνει ότι είναι μικρό!
Τι θα πει "να μικρύνει τόσο και το έλλειμμα";;;; ΤΙ μίκρυνε;;;

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 20:32, 23-11-09:

Ένα σχήμα λόγου ήταν, πως όπως μίκρυνε ο φυσικός όγκος αυτού που παρέλαβε, έτσι να μικρύνει και το έλλειμμα. (Στοίβα χαρτιού > memory stick)
Όπως σου είπα, θεωρώ πως ήταν ένας αστεϊσμός, έστω και αποτυχημένος.

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 21:41, 23-11-09:

Δίκιο έχει η Isiliel, ένα αστειάκι πήγε να κάνει ο άνθρωπος αφού "τσάκισε" την παράδοση του προϋπολογισμού σε στυλ ΠΑΠΥΡΟΣ-LAROUSSE-BRITANNICA αλλά δεν του βγήκε, ή τουλάχιστον για μας δεν του βγήκε αφού όχι σε stick δεν έπρεπε να τον παραδίνει με τελετουργικά και ιστορίες, κατευθείαν στον server της Βουλής θα έπρεπε να φορτώνεται ο προϋπολογισμός και να μπαίνουν οι βουλευτές και να κατεβάζουν τις δαπάνες για τις οποίες "υποτίθεται" θα πρέπει να ενημερωθούν και να μιλήσουν κατά τη συζήτηση, και να ξεκινάει η δουλειά κατευθείαν. Δεν είμαι ειδική βέβαια, αλλά εφικτό μου ακούγεται.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 22:28, 23-11-09:

Νεραίδα, οι πολιτικοί δεν θα έπρεπε να είναι σαν το μέσο 50άρη, κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον. Ο μέσος 50άρης είναι και αμόρφωτος, θα έπρεπε να συμβιβάζομαι και με αμόρφωτους πολιτικούς;
Ο μέσος πενηντάρης αμόρφωτος; Εάν ρωτήσεις πάλι το μέσο πενηντάρη, θα σου πει ότι ο μέσος εικοσάρης είναι αμόρφωτος. Σίγουρα η ποιότητα της μόρφωσης που παρείχαν τα σχολεία της εποχής τους, είναι σαφώς ανώτερη από τη σημερινή. Τουλάχιστον εμείς μάθαμε ορθογραφία και σύνταξη, επίσης να μετράμε σωστά και να κάνουμε στοιχειώδεις πράξεις, πράγμα που σήμερα το βλέπεις όλο και πιο σπάνια στους νέους, χωρίς να υπονοώ κάποιον συγκεκριμένα. Αμόρφωτοι στα κομπιουτερικά, ναι πράγματι είναι οι πενηντάρηδες, αυτό είναι γνωστό. Εδώ όμως γεννάται το ερώτημα: Τι εστί μόρφωσις και τι παραμόρφωσις...

Επί του θέματος, εμένα μου φαίνεται εντελώς ανούσιο και δευτερεύον. Το ζήτημα είναι η εκ νέου συρρίκνωση των κοινωνικών δαπανών και των λαϊκών εισοδημάτων. Διάβασα στην Ελευθεροτυπία ότι το 17% του ΑΕΠ πηγαίνει πλέον σε δόσεις τοκοχρεολυσίων για αποπληρωμή των δανείων που έχουμε πάρει τόσα χρόνια.

Αυτά νομίζω είναι πολύ πιο σημαντικά από τη συρρίκνωση του προϋπολογισμού σ' ένα στικάκι...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 14:32, 24-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Ο μέσος πενηντάρης αμόρφωτος; Εάν ρωτήσεις πάλι το μέσο πενηντάρη, θα σου πει ότι ο μέσος εικοσάρης είναι αμόρφωτος. Σίγουρα η ποιότητα της μόρφωσης που παρείχαν τα σχολεία της εποχής τους, είναι σαφώς ανώτερη από τη σημερινή. Τουλάχιστον εμείς μάθαμε ορθογραφία και σύνταξη, επίσης να μετράμε σωστά και να κάνουμε στοιχειώδεις πράξεις, πράγμα που σήμερα το βλέπεις όλο και πιο σπάνια στους νέους, χωρίς να υπονοώ κάποιον συγκεκριμένα. Αμόρφωτοι στα κομπιουτερικά, ναι πράγματι είναι οι πενηντάρηδες, αυτό είναι γνωστό. Εδώ όμως γεννάται το ερώτημα: Τι εστί μόρφωσις και τι παραμόρφωσις...

Επί του θέματος, εμένα μου φαίνεται εντελώς ανούσιο και δευτερεύον. Το ζήτημα είναι η εκ νέου συρρίκνωση των κοινωνικών δαπανών και των λαϊκών εισοδημάτων. Διάβασα στην Ελευθεροτυπία ότι το 17% του ΑΕΠ πηγαίνει πλέον σε δόσεις τοκοχρεολυσίων για αποπληρωμή των δανείων που έχουμε πάρει τόσα χρόνια.

Αυτά νομίζω είναι πολύ πιο σημαντικά από τη συρρίκνωση του προϋπολογισμού σ' ένα στικάκι...
Μα και ο μέσος 20άρης είναι αμόρφωτος. Ο μέσος άνθρωπος γενικά, είναι, ήταν και θα είναι αμόρφωτος. (εξ'ορισμού: Μορφωμένος άνθρωπος είναι πάντα αυτός που είναι πιο μορφωμένος από το μέσο όρο)

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Ένα σχήμα λόγου ήταν, πως όπως μίκρυνε ο φυσικός όγκος αυτού που παρέλαβε, έτσι να μικρύνει και το έλλειμμα. (Στοίβα χαρτιού > memory stick)
Όπως σου είπα, θεωρώ πως ήταν ένας αστεϊσμός, έστω και αποτυχημένος.
In that case αποσύρω όλο το bitterness που εξέφρασα παραπάνω.

Παράθεση

giannis4ever

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giannis4ever
Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 654 μηνύματα.

O giannis4ever έγραψε στις 20:43, 24-11-09:

μονο φιγουρα ειναι..αφου ηδη ο προυπολογισμος σε κομιουτερ θα ηταν γραμμενος..απλα εκτυπωνοταν για να μπορει να διαβαστει πιο ευκολα και να κανει και μπουγιο..
οποτε πιο απλο ηταν να βαλουν τα αρχεια στα stick ...
επαγγελματιες της εντυπωσης ειναι..(εχει γινει και εξω αυτο βεβαια..)
Συμφωνώ. Ας αρχίσουν να χρησιμοποιούν την τεχνολογία πραγματικά στην χώρα μας και μετά κάνουν τους γνώστες της τεχνολογίας.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 11:57, 25-11-09:

απλα εκτυπωνοταν για να μπορει να διαβαστει πιο ευκολα και να κανει και μπουγιο..
και να δικαιολογηθεί ένας σκασμός χρήματα που πληρώνονταν μερικά κομματόμουτρα για να τον εκτυπώσουν.
[αυτός που φέρνει το ειδικό χαρτί, ο χειριστής του ειδικού εκτυπωτή, αυτός που μεταφέρει τον προϋπολογισμό, αυτός που ελέγχει ότι τυπώθηκε σωστά ο προϋπολογισμός, αυτός που μεταφέρει στο "μηχάνημα καταστροφής απόρρητων εγγράγων" τις λάθος σελίδες, αυτός που φέρνει το στυλό στον υπουργό να τον υπογράψει κτλ κτλ κλτ --μπορώ να βρω πολλές ακόμα ανύπαρκτες ειδικότητες για να δικαιολογήσω τα ΑΠΕΙΡΑ χρήματα που πάνε στις τσέπες κάποιων για το ...τίποτα]

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους