Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,108 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,314 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Παραδοσιακοί ρόλοι ή αχαριστία;

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,301 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 14:29, 22-11-09:

Πρόσφατα ήμουν φιλοξενούμενη της ξαδέλφης μου σε κάποιο χωριουδάκι της Ελλάδος. Η ξαδέλφη μου είναι παντρεμένη με ένα μικρό παιδάκι, εκείνη δε δουλεύει, δουλεύει μόνο ο άντρας της. Όπως ίσως κάποιοι ξέρετε, το όνειρό μου είναι να κάνω κι εγώ οικογένεια και να μεγαλώσω τα παιδιά μου, οπότε η δική της ζωή τώρα είναι αυτή που ονειρεύομαι. Ζώντας όμως μαζί της για λίγες μέρες είδα κάποια πράγματα που δε μου άρεσαν και θέλω να σας διηγηθώ ένα περιστατικό.

Ο άντρας της πήγε εκείνο το πρωί στη δουλειά, εμείς σηκωθήκαμε το πρωί και πήγαμε στο ΙΚΑ και στην τράπεζα για κάποιες δουλειές, πήγαμε σούπερ μάρκετ (σούπερ δεν ήταν καθότι χωριό) και γυρίσαμε στο σπίτι να μαγειρέψουμε. Φτιάχνουμε το φαγητό, κάποια στιγμή έρχεται ο πεθερός της, μετά ο άντρας της κι ένας φίλος του (ο άντρας της είναι 23 ετών btw) και κάθονται γύρω από το τραπέζι. Εγώ ήθελα να δω κάτι στην τηλεόραση, οπότε της λέω,μπορώ να φάω στο σαλόνι; Μου λέει, κάτσε ρε συ στο τραπέζι, μην παρεξηγηθεί ο πεθερός μου. Λέω οκ κι ενώ αυτή κοιτούσε το φαγητό, ξεκινάω να στρώσω το τραπέζι. Οι άντρες κάθονται και συζητάνε. Βάζω τα μαχαιροπήρουνα, χαρτοπετσέτα, τα ποτήρια, τη σαλάτα. Η ξαδέλφη μου σερβίρει το πρώτο πιάτο, το δίνω στον πεθερό της, αυτός δεν κάνει κάποια κίνηση να το πάρει, οπότε πρέπει να τεντωθώ για να τον φτάσω και να περάσω πάνω από τον άλλον, το ακουμπάω,μου δίνει το δεύτερο, πάω να το δώσω στο φίλο του άντρα της, ούτε αυτός κάνει κάποια κίνηση να με βοηθήσει, το ακουμπάω, το ίδιο κι ο άντρας της, ΚΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ δε λένε ρε παιδιά!!! Καθόμαστε, τρώμε, λέω να μαζέψουμε το τραπέζι, αρχίζω να μαζεύω, δεν κάνουν μια κίνηση να βάλουν τα μαχαιροπήρουνα στο πιάτο και έστω να μου δώσουν το πιάτο τους, τίποτα, κάθονται λες κι έχουν πάθει αγκύλωση. Μάζεψα όλο το τραπέζι μόνη μου χωρίς να πούνε καν μια κουβέντα, ένα χομόγελο. Εδώ σε μια ταβέρνα πας και λες στο σερβιτόρο "ευχαριστώ" ή του χαμογελάς φιλικά, αυτοί τίποτα! Και να πω οτι εντάξει, στην τελική η ξαδέλφη μου είναι ο άντρας κι ο πεθερός της, αυτή δε δουλεύει, πάει στο καλό, έχει μια υποχρέωση ας πούμε. Εγώ που είμαι ξένη τι υποχρέωση είχα να τους μαγειρέψω, να τους σερβίρω, να τους μαζέψω τα πιάτα; Μόνο που δεν τους έβαλα να ρευτούν! Τέλος πάντων, επισκέπτρια ήμουν (το σούπερ μάρκετ βέβαια το είχα πληρώσει εγώ και της πήρα και δώρα για το μωρό και το σπίτι, δεν ήμουν γαιδούρα) αλλά μου έκανε τρομερά κακή εντύπωση. Με έκανε να αναθεωρήσω κάποια πράγματα. Αλλά αυτό που σκέφτομαι είναι, πώς υπάρχουν νέοι άνθρωποι σήμερα που φέρονται έτσι; Αυτά τα παιδιά έχουν μεγαλώσει έτσι, οι γυναίκες είναι υπό και δούλες για να κάθονται στο σπίτι και να μεγαλώνουν παιδιά - δε θα τον χάλαγε βέβαια να δουλεύει κι η γυναίκα του, απλά δεν έχει τύχει να βρει δουλειά μες στο χωριό. Πώς είναι έτσι οι νέοι σήμερα; Φεμινίστρια δεν είμαι ιδιαίτερα, αλλά μου έκανε πολλή εντύπωση αυτή η συμπεριφορά...

Ευχαριστώ που με ακούσατε, σχολιάστε ό,τι θέλετε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Burp

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Burp
H Burp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 175 μηνύματα.

H Burp έγραψε στις 14:36, 22-11-09:

μν γενικεύεις καλή μου δν είναι έτσι οι νέοι σήμερα
απλώς μερικοί άνθρωποι είναι ντιπ αχάριστοι

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 15:09, 22-11-09:

Το λούκι της μητρότητας και του νοικοκυριού δεν είχε ποτέ ιδιαίτερο σουξέ. Κάποιος έπρεπε να κάνει να κάνει τη βρώμικη δουλειά και αυτός ήταν το ασθενέστερο φύλο κατά προτίμηση, το οποίο χρύσωνε το χάπι του θεωρώντας πως επιτελεί έργο ιερό σε αρμονία με αυτό που προστάζει η φύση. Ακριβώς λοιπόν επειδή είναι υποτίθεται στην περιβόητη αυτή φύση της γυναίκας (λογική του τύπου αφού έχω μήτρα σκοπός της ζωής μου είναι να γίνω μάνα) θεωρήθηκε κάτι αυτονόητο, τόσο αυτονόητο σε σημείο να είναι στον πάτο της υπόληψης, κάτι που δεν έχει αλλάξει μέχρι σήμερα.

Οπότε όταν ηθελημένα βάζεις αυτό τον νταλκά στο κεφάλι σου αναμένεται να υποστείς και τα πέριξ, τέτοια ελεεινή αντιμετώπιση δηλαδής. Επωμίζεσαι παραδοσιακό ρόλο και περιμένεις μία μη παραδοσιακή αντιμετώπιση; Δεν είμαι σίγουρη τι κάνουν στην προκειμένη. Υποθέτω πως αν σώνει και καλά το νόημα της ζωής σου είναι το βλαστάρι σου και το σπιτικό σου αλλά δε θέλεις να είσαι "υπό" διεκδικείς ισοτιμία, πάση θυσία, διακινδυνεύοντας φυσικά να ταράξεις τις λεπτές ισορροπίες, όμως τουλάχιστον θα σου έχει μείνει μία στοιχειώδης αξιοπρέπεια.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 16:01, 22-11-09:

Εσυ χιμελλιτα μου γιατι αγχωθηκες κι ανησυχεις?
Καποιοι ανθρωποι ειναι ετσι μαθημενοι, δε παιζει ρολο η ηλικια αλλα η νοοτροπια στην οποια μεγαλωνεις!

Εσενα δε θα σου συμβει ποτε να εισαι στη θεση της ξαδερφης γιατι πολυ απλα δεν το προτιμας και θα εχεις να κανεις με ανθρωπους που συμφωνουν σε τετοια θεματα μαζι σου!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,301 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:23, 23-11-09:

Βασικά η ξαδέλφη μου είναι πολύ πιο ανεξάρτητη και φεμινίστρια από μένα. Δε μου κάνει εντύπωση η δική της αλλαγή (το οτι ανέχεται δηλαδή πράγματα) αλλά η συμπεριφορά νέω παιδιών στον 21ο αιώνα. Πώς ελπίζουμε να γίνουμε Ευρωπαίοι κάποια στιγμή όταν οι αποψεις υτών των νέων είναι ανατολίτικες;

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 13:32, 23-11-09:

Μην νομιζεις οτι δεν υπαρχουν και στην ευρωπη τετιοι (απλα επειδη λες για το οτι ελπιζουμε να γινουμε ευρωπαιοι)

Η ξαδερφη σου βρηκε αυτον τον ανθρωπο, ο οπιος ειχε μεγαλωσει κατα αυτον τον τροπο, και η ιδια το δεχτικε, οποτε και αυτος δεν αλλαξε καθολου.
Αυτο ομως δεν εχει καμια σχεση με τα δικα σου ονειρα... Μπορεις καληστα να βρεις εναν ανθρωπο που να κανετε μαζι οικογενια, αλλα να μην ειναι αχαριστος! Και μπορω να σου φερω πολλα πραραδειγματα οχι 20αριδων, αλλα 30αριδων και 40αριδων που θα πουν ενα ευχαριστω, θα απλωσουν το χερι τους να πιασουν το πιατο, και θα το αφησουν και στον νεροχυτη μετα (εχω και τα παραδειγματα του ακριβος αντιθετου, να καθετε η γυναικα και να τα κανει ολα ο αντρας, και να μην του λεει ουτε να ευχαριστω).
Καμια περιπτωση δεν ειναι ιδια με της αλλες... Εσυ απλα θα βρεις καπιον που θα ταιριαζετε και σε αυτον τον τομεα...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 15:24, 23-11-09:

Η λέξη "βλαχαδερά" σου λέει κάτι Himela; Ε λοιπόν η εξήγηση βρίσκεται εκεί. Οι άνθρωποι έτσι έχουν μάθει. Δεν έχουν κάτι μαζί σου. Αυτό το λέω με σιγουριά καθ'ότι ο πατέρας μου κατάγεται από χωριό στο οποίο θάλλουν τέτοιου είδους συμπεριφορές (ευτυχώς όχι στους περισσότερους συγγενείς μας...). Το πώς και το γιατί δεν μπορώ να το εξηγήσω... Είναι ακόμα μυστήριο... Αν μπορεί κάποιος να το εξιχνιάσει, θα του ήμουν υπόχρεος...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 21:49, 23-11-09:

Στα χωριά ο κοινωνικός περίγυρος είναι ιδιαίτερα "συντηρητικός", με την έννοια ότι οι όποιες αλλαγές και κοινωνικές καινοτομίες φτάνουν εκεί με πολλά χρόνια καθυστέρηση. Οι παραδοσιακοί ρόλοι παραμένουν πάντοτε ισχυροί στις μικρές κοινωνίες.

Αυτό έχει και τα θετικά του, όπως και τα αρνητικά του. Εννοώ ότι μας αρέσει που μπορούμε να πάμε στα χωριά το Πάσχα και να γιορτάσουμε την Ανάσταση με τον παραδοσιακό τρόπο, ο οποίος δεν έχει διατηρηθεί στις πόλεις. Μας αρέσει να πάμε και να παρακολουθήσουμε κάπου σ' ένα ορεινό χωριό των Γρεβενών για παράδειγμα, ένα πανηγύρι, στο οποίο κλαρίνο παίζει ο Πετρολούκας Χαλκιάς, αφού τέτοιο πανηγύρι δεν μπορεί να γίνει μέσα στην πόλη.

Ε, δεν μας αρέσει να βλέπουμε τα παραδοσιακά φαλλοκρατικά πρότυπα να αναπαράγονται και να παραμένουν ολοζώντανα κι ανέπαφα, ενώ εμείς θεωρούμε ότι έχουμε αλλάξει πια αιώνα και περιμένουμε ν' ακολουθούν το ίδιο ημερολόγιο και όλοι οι άλλοι.

Τι να κάνουμε, δεν μπορεί κανείς να τα έχει όλα σε τούτη τη ζωή.

Όσο για το ποιος είναι ο λόγος που η ξαδέρφη της Χιμέλας δέχτηκε τον παραδοσιακό απαξιωμένο ρόλο της χαρωπής νοικοκυρούλας; Η οικονομική εξάρτηση νομίζω πως δίνει από μόνη της την απάντηση.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 22:21, 23-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Στα χωριά ο κοινωνικός περίγυρος είναι ιδιαίτερα "συντηρητικός", με την έννοια ότι οι όποιες αλλαγές και κοινωνικές καινοτομίες φτάνουν εκεί με πολλά χρόνια καθυστέρηση. Οι παραδοσιακοί ρόλοι παραμένουν πάντοτε ισχυροί στις μικρές κοινωνίες. .
Δυστυχώς έχεις δίκιο... κι ακόμη, μεγάλος αριθμός ανθρώπων θεωρεί κάποιες συμπεριφορές απόλυτα φυσιολογικές τη στιγμή που η στοιχειώδης καλή συμπεριφορά ήδη έχει προχωρήσει πολύ παρακάτω. Εκεί δυσκολεύομαι να δικαιολογήσω κάποια πράγματα με βάση την απλή κοινωνιολογία... ακριβώς γιατί πλέον οι περισσότεροι άνθρωποι ξέρουν αλλά επιλέγουν να αγνοούν...

Όσο για το ποιος είναι ο λόγος που η ξαδέρφη της Χιμέλας δέχτηκε τον παραδοσιακό απαξιωμένο ρόλο της χαρωπής νοικοκυρούλας; Η οικονομική εξάρτηση νομίζω πως δίνει από μόνη της την απάντηση.
Η οικονομική εξάρτηση δεν απαντά όλα τα προβλήματα πιστεύω. Ξέρω γυναίκες που κουράστηκαν τόσο πολύ να είναι εργαζόμενες-σύζυγοι-μητέρες που, μόλις οι οικονομικές συνθήκες το επέτρεψαν, εγκατέλειψαν τις δουλειές τους και το γύρισαν σε σύζυγοι-μητέρες και μάλιστα μητέρες-υπερδραστήριες ανεμουδούρες σε συλλόγους γονέων και κηδεμόνων (γιατί κάπου έπρεπε να βγει η δημιουργικότητα που κάποια στιγμή τελικά μάλλον καταπιέστηκε...)
Ένα νοικοκυριό είναι σαν μια ατομική επιχείρηση. Κάνεις τις δουλειές όπως θέλεις. Αν μάλιστα διαχειρίζεσαι εσύ και τα χρήματα ή κάποια από αυτά, ακόμα καλύτερα. Ελέγχεις χρόνο και κόπο και μπορείς να έχεις και σημαντικό ελεύθερο χρόνο. Σύμφωνα με κάποιες γυναίκες τουλάχιστον.
Όσο για την ξαδέλφη της Himela δε μπορώ να εκφέρω γνώμη. Αν είχε δει τί την περίμενε από πριν παντρευτεί κι όμως προχώρησε? Αν δεν την ενοχλεί τελικά αυτό το σκηνικό (που δεν θα είναι μόνο στο τραπέζι φαντάζομαι) Αν θεωρεί ότι ο άνθρωπος που είναι μαζί του αξίζει τόσο πολύ? Αν είναι ακόμα τυφλά ερωτευμένη και ξυπνήσει κάποια στιγμή απότομα? Αν τελικά έχεις δίκιο και θεωρεί ότι μόνο η οικονομική εξασφάλιση μετράει? Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να ευχηθώ το καλύτερο και το λιγότερο επώδυνο...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:53, 24-11-09:

κι ακόμη, μεγάλος αριθμός ανθρώπων θεωρεί κάποιες συμπεριφορές απόλυτα φυσιολογικές τη στιγμή που η στοιχειώδης καλή συμπεριφορά ήδη έχει προχωρήσει πολύ παρακάτω.
Ακριβώς αυτό. Η ευγένεια πάει περίπατο σε τέτοιες φαλλοκρατικές συμπεριφορές.

Όσο για την ξαδέλφη της Himela δε μπορώ να εκφέρω γνώμη. Αν είχε δει τί την περίμενε από πριν παντρευτεί κι όμως προχώρησε? Αν δεν την ενοχλεί τελικά αυτό το σκηνικό (που δεν θα είναι μόνο στο τραπέζι φαντάζομαι) Αν θεωρεί ότι ο άνθρωπος που είναι μαζί του αξίζει τόσο πολύ? Αν είναι ακόμα τυφλά ερωτευμένη και ξυπνήσει κάποια στιγμή απότομα? Αν τελικά έχεις δίκιο και θεωρεί ότι μόνο η οικονομική εξασφάλιση μετράει? Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να ευχηθώ το καλύτερο και το λιγότερο επώδυνο...
Την ενοχλεί πολύ και τον πιέζει να φύγουν από το χωριό γιατί ούτε δουλειά μπορεί να βρει εκεί, ούτε της αρέσουν οι τρόποι συμπεριφοράς, ούτε και έχει ζωή εκεί πέρα. Δεν ξέρω πόσο θα αντέξει και πότε θα γίνει το μεγάλο μπαμ, όταν γίνει όμως θα είναι μεγάλο και ελπίζω όχι καταστροφικό.

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 14:06, 24-11-09:

Δε θα συμφωνήσω ότι αυτή η συμπεριφορά που έδειξαν αυτοί οι άνθρωποι σχετίζεται με τα παραδοσιακά Ελληνικά πρότυπα περί οικογένειας. Μπορεί η παραδοσιακή Ελληνική κοινωνία να θεωρεί τον άντρα κεφαλή της οικογενείας (και δικαίως κατ' εμέ...) αλλά τέτοιου είδους νοοτροπίες δε συνυφαίνονται με την παραδοσιακή θεώρηση της οικογένειας. Αυτές οι νοοτροπίες συναντώνται σε ανθρώπους στους οποίους λείπει η κοινωνική μόρφωση και δεν μπορούν να δείξουν ευγνωμοσύνη προς κανένα. Έχουν μάθει να είναι μονόχνωτοι, να σκέπτονται τελείως επίπεδα μονόπλευρα και η ζωή τους είναι μονοδιάστατη (δουλειά-σπίτι-καφενείο) και δεν έχουν κανένα όνειρο για βελτίωση της ζωής τους σε ποιοτικό επίπεδο. Έχω συναντήσει ανθρώπους σε οικογένειες που ακολουθούν το παραδοσιακό πρότυπο όπου ο άντρας είναι ΚΥΡΙΟΣ απέναντι στη γυναίκα του και η γυναίκα επίσης είναι πολύ περιποιητική και στοργική. Ας μην ισοπεδώνουμε τα πράγματα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πατρεύς : 24-11-09 στις 14:31.
Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 12:01, 26-11-09:

Εννοώ ότι μας αρέσει που μπορούμε να πάμε στα χωριά το Πάσχα και να γιορτάσουμε την Ανάσταση με τον παραδοσιακό τρόπο, ο οποίος δεν έχει διατηρηθεί στις πόλεις. Μας αρέσει να πάμε και να παρακολουθήσουμε κάπου σ' ένα ορεινό χωριό των Γρεβενών για παράδειγμα, ένα πανηγύρι, στο οποίο κλαρίνο παίζει ο Πετρολούκας Χαλκιάς, αφού τέτοιο πανηγύρι δεν μπορεί να γίνει μέσα στην πόλη.

Ε, δεν μας αρέσει να βλέπουμε τα παραδοσιακά φαλλοκρατικά πρότυπα να αναπαράγονται και να παραμένουν ολοζώντανα κι ανέπαφα, ενώ εμείς θεωρούμε ότι έχουμε αλλάξει πια αιώνα και περιμένουμε ν' ακολουθούν το ίδιο ημερολόγιο και όλοι οι άλλοι.
Έλα βρε Χάος.... δεν είναι και μονόδρομος: διατήρηση παραδόσεων = "γαιδουρινή" φαλλοκρατία... Μη με τρελλαίνεις.
Στην γενιά των παπούδων μας και των γονιών μας, στον περίγυρό μου, δεν έχω συναντήσει ούτε έναν τόσο αγενή. Και αυτοί οι άνθρωποι από χωριά κατάγονταν. Άλλοι ξέραν να κάνουν και καφέ και φαΐ, άλλοι δεν ξέραν ούτε καφέ να κάνουν, αλλά την ευγένεια να μην βλέπουν τον άλλο σαν το αόρατο χέρι που τους προμηθεύει φαΐ, αλλά σαν έναν άνθρωπο που τους προσφέρει κάτι, την είχαν.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 06:26, 27-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από pitg21
Μπορεί η παραδοσιακή Ελληνική κοινωνία να θεωρεί τον άντρα κεφαλή της οικογενείας (και δικαίως κατ' εμέ...)
Excuse moi?
Πριν βιαστώ να βγάλω συμπεράσματα, για ανέλυσε την λίγο αυτή την ...αμφιλεγόμενη (sic) θέση σου, αν δεν σου κάνει κόπο.
Θα είχε ...ενδιαφέρον νομίζω

Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Heptamer
Ο von Sentonof! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 529 μηνύματα.

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 10:36, 27-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Πώς ελπίζουμε να γίνουμε Ευρωπαίοι κάποια στιγμή όταν οι αποψεις υτών των νέων είναι ανατολίτικες;
Οι αποψεις ΟΛΩΝ των ελληνων ειναι ανατολιτικες.
Εγώ ήθελα να δω κάτι στην τηλεόραση, οπότε της λέω,μπορώ να φάω στο σαλόνι; Μου λέει, κάτσε ρε συ στο τραπέζι, μην παρεξηγηθεί ο πεθερός μου.
Το παραδοσιακο προτυπο της υπαιθρου προβλεπει πως ολη η οικογενεια (+ προσκεκλημενων) τρωει μαζι στο ιδιο τραπεζι - και αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακό. Αντανακλα τη δομη,το δεσιμο,συμπυκνώνει την ισχύ. Ειναι κατι το αυτονόητο και απορώ πως δεν το ελαβες υποψη σου και επιχειρησες να εφαρμόσεις την αστική σου ελαφροτητα / ελευθεριότητα στο φαγητο σε ενα περιβαλλον που δεν την ασκει / εγκρινει. Πρωτιστως εσύ δεν υπηρξες ευγενική με αυτη σου τη σταση και συνεπώς δε νομιμοποιεισαι 100% να μιλάς για ελλειψη στοιχειώδους ευγενειας απο τους αλλους.
ούτε αυτός κάνει κάποια κίνηση να με βοηθήσει, το ακουμπάω, το ίδιο κι ο άντρας της, ΚΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ δε λένε ρε παιδιά!!! Καθόμαστε, τρώμε, λέω να μαζέψουμε το τραπέζι, αρχίζω να μαζεύω, δεν κάνουν μια κίνηση να βάλουν τα μαχαιροπήρουνα στο πιάτο και έστω να μου δώσουν το πιάτο τους, τίποτα, κάθονται λες κι έχουν πάθει αγκύλωση..
Στην επαρχια οι ρολοι ειναι αυστηρά προδιαγεγραμμενοι,καθε φυλο εχει διακριτή δουλεια / ρόλο. Η γυναικα ασχολειται με τα του σπιτιου,ο ανδρας με τα του χωραφιου / αμπελιου και γενικώς με τη δουλεια της υπαιθρου. Αντιπαρερχομενος το θεμα του "ευχαριστώ" - που (θα οφειλε σαφώς να) αποτελει βασικη ευγένεια ΠΑΝΤΟΥ πλέον - θα τολμουσα να πω πως η ελλειψη μιας στοιχειωδους ευγενειας,θα μπορουσε ισως να ειναι και σκόπιμη: να εχει σκοπό να εμπεδώσει / εμπετσώσει στη γυναικα το διακριτό της ρολο,αυτον της υπηρετουμενης τον ανδρα,που της εχει ανατεθει απο το "σκληρο" / ακαμπτο και κυρίαρχο αντρικό στοιχειο που παραδοσιακα υπαρχει εκτος πολεων.
Με έκανε να αναθεωρήσω κάποια πράγματα. Αλλά αυτό που σκέφτομαι είναι, πώς υπάρχουν νέοι άνθρωποι σήμερα που φέρονται έτσι;
Οι ανθρωποι διαμορφώνονται απο το περιβαλλον τους. Αν οι νεοι γαλουχουνται σε τετοια περιβαλλοντα και απο συγκεκριμενης νοοτροπιας - επειδη δε μπορεσαν ισως να αποκτησουν αλλη ή δε γνωριζουν αλλη - γονεις,ειναι ευνοητο πως θα υιοθετησουν τα ιδια μοτιβα.
[
Μπορεί η παραδοσιακή Ελληνική κοινωνία να θεωρεί τον άντρα κεφαλή της οικογενείας (και δικαίως κατ' εμέ...)
Συμφωνώ!
H οικογενεια αποτελει μικρογραφια της εξουσιαστικα δομημενης κοινωνιας,ήτοι καποιος πρεπει να ηγειται αυτής
Η στοιχειώδης λογική (και κοινωνικολογια) λεει πως οταν μαζευτουν πανω απο 3 ή 4 ατομα,ειναι αδυνατον πλεον (επειδη προτασσεται η προσωπικη κριση κριση / συμφερον) να συμφωνήσουν και να συντονιστουν σε μια κοινη ενεργεια και συνεπώς καποιος (με προσοντα να προωθησει την ενεργεια) απο αυτους - αποδεκτος απο ολους - πρεπει να αναθεσει ρολους. Επειδη συνηθως των κοινωνιων ηγουνται οι ικανοτεροι,οι ισχυροτεροι,οι δυνατοι,αυτοι που ΔΡΟΥΝ,ειναι αυτονοητο πως και της οικογενειας θα ηγειται το πιο ισχυρο στοιχειο της,δηλ o ανδρας. Υπαρχουν σαφώς και εξαιρεσεις (των αδυναμων ανδρών) οπου το πανω χερι το εχουν οι γυναικες.
Ακουγεται ρατσιστικό / υποτιμητικο,μα δεν ειναι.
Ακομα και στις "δημοκρατικές" οικογενειες - παρεπιπτόντως,μια οικογενεια,σε αντιθεση με μια χωρα,δε μπορει να ειναι ποτε δημοκρατική και αλλοιμονο αν ήταν - διχως δυνατο ηγετικο ανδρικο προφιλ,συνήθως .η γνωμη του ανδρα ειναι αυτη που τελικα επικρατει. Και αυτο βολευει τελικα και τη γυναικα,γιατι α) δεν αποδομειται η (κοινωνική,φυλικη) ισχυς του ανδρα και β) ικανοποιειται και το αισθημα ασφαλειας που εχει αναγκη και που με βαση αυτο αλλωστε επιλεγει και δια βιου συντροφο.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 11:25, 27-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Heptamer
Το παραδοσιακο προτυπο της υπαιθρου προβλεπει πως ολη η οικογενεια (+ προσκεκλημενων) τρωει μαζι στο ιδιο τραπεζι - και αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακό. Αντανακλα τη δομη,το δεσιμο,συμπυκνώνει την ισχύ. Ειναι κατι το αυτονόητο και απορώ πως δεν το ελαβες υποψη σου και επιχειρησες να εφαρμόσεις την αστική σου ελαφροτητα / ελευθεριότητα στο φαγητο σε ενα περιβαλλον που δεν την ασκει / εγκρινει. Πρωτιστως εσύ δεν υπηρξες ευγενική με αυτη σου τη σταση και συνεπώς δε νομιμοποιεισαι 100% να μιλάς για ελλειψη στοιχειώδους ευγενειας απο τους αλλους.

Αντίθετα η κοπέλα ρώτησε μια και κάθε σπίτι έχει τις ισορροπίες του. ΔΕΝ έκανε ότι νόμιζε άρα δεν ήταν αγενής.
Στην επαρχια οι ρολοι ειναι αυστηρά προδιαγεγραμμενοι,καθε φυλο εχει διακριτή δουλεια / ρόλο. Η γυναικα ασχολειται με τα του σπιτιου,ο ανδρας με τα του χωραφιου / αμπελιου και γενικώς με τη δουλεια της υπαιθρου. Αντιπαρερχομενος το θεμα του "ευχαριστώ" - που (θα οφειλε σαφώς να) αποτελει βασικη ευγένεια ΠΑΝΤΟΥ πλέον - θα τολμουσα να πω πως η ελλειψη μιας στοιχειωδους ευγενειας,θα μπορουσε ισως να ειναι και σκόπιμη
: να εχει σκοπό να εμπεδώσει / εμπετσώσει στη γυναικα το διακριτό της ρολο,αυτον της υπηρετουμενης τον ανδρα,που της εχει ανατεθει απο το "σκληρο" / ακαμπτο και κυρίαρχο αντρικό στοιχειο που παραδοσιακα υπαρχει εκτος πολεων..

Εγώ πάλι από ότι έχω δει οι γυναίκες και στα χωράφια δουλεύουν.
Όσο για το δεύτερο bold είναι σαφώς ρατσιστικό, σωβινιστικό και φαλλοκρατικό. Δεν είναι πια κυρίαρχο μοντέλο και ξαναλέω ότι και παλιότερα, όταν "επισήμως" ο άντρας θεωρούταν αρχηγός της οικογένειας, αυτή η συμπεριφορά, αν και πιο συχνή, δεν ήτανε must γιατί ο διακριτός ρόλος δεν σημαίνει δουλεία.

H οικογενεια αποτελει μικρογραφια της εξουσιαστικα δομημενης κοινωνιας,ήτοι καποιος πρεπει να ηγειται αυτής
Η στοιχειώδης λογική (και κοινωνικολογια) λεει πως οταν μαζευτουν πανω απο 3 ή 4 ατομα,ειναι αδυνατον πλεον (επειδη προτασσεται η προσωπικη κριση κριση / συμφερον) να συμφωνήσουν και να συντονιστουν σε μια κοινη ενεργεια και συνεπώς καποιος (με προσοντα να προωθησει την ενεργεια) απο αυτους - αποδεκτος απο ολους - πρεπει να αναθεσει ρολους. Επειδη συνηθως των κοινωνιων ηγουνται οι ικανοτεροι,οι ισχυροτεροι,οι δυνατοι,αυτοι που ΔΡΟΥΝ,ειναι αυτονοητο πως και της οικογενειας θα ηγειται το πιο ισχυρο στοιχειο της,δηλ o ανδρας. Υπαρχουν σαφώς και εξαιρεσεις (των αδυναμων ανδρών) οπου το πανω χερι το εχουν οι γυναικες.
Ακομα και στις "δημοκρατικές" οικογενειες - παρεπιπτόντως,μια οικογενεια,σε αντιθεση με μια χωρα,δε μπορει να ειναι ποτε δημοκρατική και αλλοιμονο αν ήταν - διχως δυνατο ηγετικο ανδρικο προφιλ,συνήθως .η γνωμη του ανδρα ειναι αυτη που τελικα επικρατει. Και αυτο βολευει τελικα και τη γυναικα,γιατι α) δεν αποδομειται η (κοινωνική,φυλικη) ισχυς του ανδρα και β) ικανοποιειται και το αισθημα ασφαλειας που εχει αναγκη και που με βαση αυτο αλλωστε επιλεγει και δια βιου συντροφο.
Επειδή στην οικογένεια τα απόλυτα ισότιμα μέλη είναι δύο, θα ήταν καλό να "γυμναζόμαστε" στην δημοκρατία και όχι στην δικτατορία. Αν δεν μπορούν να συγκεραστούν οι απόψεις δύο ανθρώπων που, μάλιστα, αγαπιούνται τότε ποιές απόψεις μπορούν να συγκεραστούν?

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο von Sentonof! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 529 μηνύματα.

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 12:06, 27-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από lugar
Αντίθετα η κοπέλα ρώτησε μια και κάθε σπίτι έχει τις ισορροπίες του. ΔΕΝ έκανε ότι νόμιζε άρα δεν ήταν αγενής.
Mα ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ απο ευγενεια,ΚΑΝ να ρωτησει. Ηταν αυτονόητο πως θα συμμορφωνόταν με τα ισχύοντα στο σπιτι - ακομα και αν δεν ηθελε.
Όσο για το δεύτερο bold είναι σαφώς ρατσιστικό, σωβινιστικό και φαλλοκρατικό. Δεν είναι πια κυρίαρχο μοντέλο και ξαναλέω ότι και παλιότερα, όταν "επισήμως" ο άντρας θεωρούταν αρχηγός της οικογένειας, αυτή η συμπεριφορά, αν και πιο συχνή, δεν ήτανε must γιατί ο διακριτός ρόλος δεν σημαίνει δουλεία..
Σαφώς ειναι σωβινιστικό και φαλλοκρατικό.
Δεν αντανακλα και τη δικη μου πεποιθηση ως ανδρα. Απλα το κατεθεσα ως ισχύον καθεστώς.
Παλια,ο ανδρας ηταν επισήμως ο αρχηγός,σήμερα εξακολουθει σαφως να ειναι αρχηγός - αλλα ανεπισήμως - ασχετως της ισοτητας που επικρατει στην οικογενεια.
(και αυτο ως παρατηρηση ισχυόντων καθεστώτων και οχι "εξ (προσωπικής) υιοθεσιας"!)
Καποιος πρεπει να αντιπροσωπευει την οικογενεια στην τελική,να αναλαμβανει τις ευθυνες.
Επειδή στην οικογένεια τα απόλυτα ισότιμα μέλη είναι δύο, θα ήταν καλό να "γυμναζόμαστε" στην δημοκρατία και όχι στην δικτατορία. Αν δεν μπορούν να συγκεραστούν οι απόψεις δύο ανθρώπων που, μάλιστα, αγαπιούνται τότε ποιές απόψεις μπορούν να συγκεραστούν?
Σε οικογενεια διχως παιδια,η δημοκρατια (μπορει να) λειτουργει - και συνηθως λειτουργει,γιατι δυο ανθρωποι μπορουν να βρουν τομές. Αλλα ακομα κι αν δε βρουν,και επειδη πρεπει να παρθει μια αποφαση που να εκφράζει τη δυάδα,συνηθως υπερισχύει η γνωμη του ανδρα,οχι επειδη ειναι φαλλοκρατικό,μα για τα α) και β) που παρεθεσα παραπάνω.
Σε μια οικογενεια με παιδια ομως,αλλοιμονο αν οι γονεις επαιρναν αποφασεις για αυτά με δημοκρατικες διαδικασιες,δηλ αν ελαμβαναν υποψη και τη γνωμη των παιδιών υπο μορφη ισως οικογενειακου συμβουλιου. Εκει,επειδη ακριβώς δε γινεται να υπαρξει συγκερασμος τοσο πολλων αποψεων / αναγκών,αποφασιζεται / επωμιζεται (τ)η δράση,η ασκηση / αντιπροσωπευση ως συνολο απο τον συντονιστή της οικογενειας - συνηθως τον ανδρα.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:03, 27-11-09:

Εγώ ρώτησα ψιθυριστά την ξαδέλφη μου κι αυτή μου απάντησε, δεν το είπα δυνατά μπροστά σε όλους. Επίσης υπόψιν οτι εγώ εκεί ήμουν φιλοξενούμενη και ίσως, λέω ίσως, θα έπρεπε αυτοί να κοιτάξουν τη δική τους ευγένεια. Αλλά σιγά, εδώ ο αδελφός τους γαμπρού μου (στην ηλικία του) δέρνει τη γυναίκα του εδώ και χρόνια - κι αυτή η χαζή κάθεται, τι να πεις.

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

H lugar έγραψε στις 13:05, 27-11-09:

Συγγνώμη αλλά δεν πρεσβεύω τους λόγους σου οπότε ούτε και το συμπέρασμά σου. Άσε που όταν φάει φούντο μια οικογένεια από τις ατασθαλίες "του αρχηγού" ο άλλος τι φταίει να πληρώνει κι αυτός?
Τα παιδιά δεν μπαίνουν ισότιμα στην διαδικασία γιατί είναι ανήλικα...... γι'αυτό άλλωστε είπα ότι τα ισότιμα μέλη είναι μόνο δύο (δεν εννούσα τα ζευγάρια). Αν αυτοί οι δύο δεν μπορούν να παίρνουν ισότιμα αποφάσεις κλάφτα Χαράλαμπε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 13:14, 27-11-09:

Εγώ ρώτησα ψιθυριστά την ξαδέλφη μου κι αυτή μου απάντησε, δεν το είπα δυνατά μπροστά σε όλους. Επίσης υπόψιν οτι εγώ εκεί ήμουν φιλοξενούμενη και ίσως, λέω ίσως, θα έπρεπε αυτοί να κοιτάξουν τη δική τους ευγένεια. Αλλά σιγά, εδώ ο αδελφός τους γαμπρού μου (στην ηλικία του) δέρνει τη γυναίκα του εδώ και χρόνια - κι αυτή η χαζή κάθεται, τι να πεις.
Kαι ξανατονιζω,οτι κακώς ρωτησες - ψυθιριστα ή μη δεν εχει σημασια -,ορμώμενη απο τις συνήθειές σου στην πόλη,τις οποιες εγωιστικά (αυτη η εντυπωση δινεται) θελησες και να προωθησεις με την ερωτησή σου.

Μην το παιρνεις προσωπικα. Προσπαθω να σου εξηγήσω πως και γιατι (κατ' εμε) δεν επρεπε καν να προσπαθησεις να εισαι εκτος οικογενειακου τραπεζιου in the first place,αλλα εντελώς φυσιολογικά να "υποταχθεις" - σγια τη θυσια δηλ.. - στο αυτονόητο (για το εκει περιβάλλον).

Η γυναικα του αδελφου του γαμπρου σου,μπορει να εχει μειωμενη αυτοεκτίμηση και να θεωρει πως της αξιζει να τη δερνουν ή να εχει υιοθετησει τη σταση της μητερας της (την οποια προφανως επισης εδερνε ο ανδρας της).

Την ελλειψη ευγένειας των φιλοξενουντων,την αναλύσαμε ήδη.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:19, 27-11-09:

Σε μια οικογενεια με παιδια ομως,αλλοιμονο αν οι γονεις επαιρναν αποφασεις για αυτά με δημοκρατικες διαδικασιες,δηλ αν ελαμβαναν υποψη και τη γνωμη των παιδιών υπο μορφη ισως οικογενειακου συμβουλιου.
Αυτό είναι ένα άλλο θέμα και βγαίνουμε οφ τόπικ, αλλά θέλω να το πω. Ο πατέρας μου ήταν μια ζωή καταπιεστικός, δε με άφηνε ποτέ να εκφράζομαι ελεύθερα, τον φοβόμουν, κι έτσι ως τα 15 μου περίπου ήμουν ένα ηλίθιο παιδάκι κλεισμένο στον εαυτό του, μέχρι που έκανα την επανάστασή μου. Ακριβώς επειδή ο πατέρας μου ήταν τόσο αυστηρός έκανα κάποια λάθη μετά τα 18 που είχα πια ελευθερία, για να ξεσπάσω. Δεν προτείνω φυσικά να συναποφασίζουν οι γονείς και τα παιδιά για σοβαρά θέματα, αλλά να υπάρχει μια δημοκρατία έστω όπου μπορούν να συζητηθούν ελεύθερα κάποιες ανησυχίες, αγωνίες, προβλήματα των παιδιών. Το αποφασίζω και διατάζω είτε δημιουργεί έναν πολύ άβουλο άνθρωπο είτε έναν πολύ ανεξάρτητο (σε άσχημο βαθμό ανεξάρτητο).

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 14:50, 27-11-09:

και απορώ πως δεν το ελαβες υποψη σου και επιχειρησες να εφαρμόσεις την αστική σου ελαφροτητα / ελευθεριότητα στο φαγητο σε ενα περιβαλλον που δεν την ασκει / εγκρινει.
Αλοίμονο αν εφαρμόζαμε σε κάθε περιβάλλον τη συμπεριφορά που εγκρίνει απόλυτα. Δεν θα είχε συντελεστεί η παραμικρή πρόοδος. Αναπόφευκτα η πρόοδος κάποια στιγμή είναι "αστική ελευθεριότητα" που ασκείται σε ένα περιβάλλον που δεν την εγκρίνει. Σιγά σιγά αρχίζει και την εγκρίνει, και στο τέλος την αποζητά κιόλας.

Συμφωνώ!
Assumption is the mother of all fuck-ups. Μπερεύεις τραγικά αίτιο και αποτέλεσμα. Οι άντρες είναι πιο δυναμικοί οπότε αναλαμβάνουν θέση ηγεσίας ή αναλαμβάνουν θέση ηγεσίας οπότε αναγκάζονται να γίνουν πιο δυναμικοί; Η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα;
Αν παρατηρήσουμε την εξέλιξη των κοινωνιών, φαίνεται ότι μετά τη φεμινιστική επανάσταση, σιγά σιγά οι άντρες σταμάτησαν να υιοθετούν το ρόλο του ικανότερου/δυναμικότερου στον ίδιο βαθμό με παλιότερα, ενώ σιγά σιγά εμφανίστηκαν δυναμικότερες και ικανότερες γυναίκες. Τι μας δείχνει αυτό; Ότι ο άνδρας παρουσιαζόταν δυναμικότερος/ικανότερος επειδή το απαιτούσαν οι κοινωνικές νόρμες, όχι τα γονίδια (τα οποία αργούν να αλλάξουν πολύ περισσότερο από τις κοινωνικές δομές). Άλλωστε, κάθε νέα έρευνα επιβεβαιώνει όλο και περισσότερο την πεποίθηση ότι οι εγγενείς διαφορές των φύλων είναι τελικά πολύ λιγότερες απ'ότι πιστεύαμε (σχετικό: http://www.newsweek.com/id/214834)
Ακόμη και οι σχέσεις των δύο φύλων ανατρέπουν όλο και περισσότερο τα τελευταία χρόνια το μοντέλο που αναφέρεις. Μπορεί ακόμα να είναι επικρατές, αλλά ας μην ξεχνάμε ότι οι αλλαγές είναι ακόμη πρόσφατες, οπότε έχει νόημα να παρατηρήσουμε τάσεις, όχι απόλυτα στατιστικά.
Οι γυναίκες δεν βρίσκουν "πάτημα" να ηγηθούν μόνο σε αδύναμους άντρες, όπως υπονοείς παραπάνω. Υπάρχουν παγκοσμίως παραδείγματα γυναικών που ηγούνται από εταιρείες μέχρι χώρες (πόσο μάλλον οικογένειες!) με αξιοσημείωτη επιτυχία. Εξαιρέσεις θα μου πεις. Όταν όμως το πλήθος των εξαιρέσεων έχει σταθερά ανοδική πορεία, αρχίζεις να αναρωτιέσαι αν είναι όντως εξαιρέσεις ή αν απλά όσο πιο ελεύθερη γίνεται η κοινωνία, τόσο περισσότερο αποκαλύπτονται πόσο λίγες είναι τελικά οι γονιδιακές διαφορές μεταξύ των διαφόρων κοινωνικών ομάδων.

Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 15:36, 27-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Αλοίμονο αν εφαρμόζαμε σε κάθε περιβάλλον τη συμπεριφορά που εγκρίνει απόλυτα. Δεν θα είχε συντελεστεί η παραμικρή πρόοδος. Αναπόφευκτα η πρόοδος κάποια στιγμή είναι "αστική ελευθεριότητα" που ασκείται σε ένα περιβάλλον που δεν την εγκρίνει. Σιγά σιγά αρχίζει και την εγκρίνει, και στο τέλος την αποζητά κιόλας..
Eκανες άσχετο σκεπτικό άλμα.

Kαι αν το επιμηκύνω,θεωρεις πως το να προωθουμε τις δικες μας βουλές / συνηθειες σε ενα περιβαλλον που δε λειτουργει σύμφωνα με αυτές,ειναι θεμιτό,γιατι ετσι καποια στιγμή θα το εκσυγχρονίσουμε -α λα Σημίτη - (με τη θελησή του κιολας)?

Δηλ. στο συγκεκριμενο παραδειγμα,η (όποια) φιλοξενουμενη Χιμέλα,ως σύγχρονη Δουρεια Ιππα (???!!!)οφειλει να λειτουργει με τις δικες της (σύγχρονες) νόρμες (να κοιμαται ισως οποτε θελει,να τρωει οποτε θελει κλπ),προκειμενου να φυτέψει σιγα σιγα (και ύπουλα) το σπορο της προοδου,ωστε να μετασχηματιστεί ο (ξενος σε αυτη) φιλοξενουμενος χωρος σε οικειο / σύγχρονο τέτοιον?
Και υπαρχει ποτε περιπτωση,το περιβαλλον να ανεχτει ή να μην προβαλλει αντισταση / εξοστρακισει το "εκσυγχρονιζόν στοιχειο?

Το πραγμα ειναι απλό:

Αν ερθω στο σπιτι σου,ειμαι υποχρεωμενος να αφησω τις συνηθειές μου εκτος της πορτας σου και να ακολουθησω (επειδη το προσταζει η στοιχειώδης ευγενεια) για οσο ειμαι εκει τους δικους σου κανονες - στο βαθμο που δεν συνιστουν σαφως καποιου ειδους βλαπτικότητα πανω μου. Αν δε μπορω να συμμορφωθώ,αποχωρώ - δεν προσπαθω να το αλλαξω για να μου αρεσει.

Οτι ακριβως δηλ. ισχυει και στα forae. Δεν κανει κανεις (χρηστης) οτι του κατεβει. Συμμορφώνεται με το "περιβαλλον"....

Οι άντρες είναι πιο δυναμικοί οπότε αναλαμβάνουν θέση ηγεσίας ή αναλαμβάνουν θέση ηγεσίας οπότε αναγκάζονται να γίνουν πιο δυναμικοί; Η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα;.
Η κότα εκανε το αυγο εδώ.
Οι ανδρες αναλαμβανουν θεσεις ηγεσιας επειδη a priori και εκ φυσεως ΕΙΝΑΙ δυναμικοι. Δεν τους κανει δυναμικους η θεση.
Αν παρατηρήσουμε την εξέλιξη των κοινωνιών, φαίνεται ότι μετά τη φεμινιστική επανάσταση, σιγά σιγά οι άντρες σταμάτησαν να υιοθετούν το ρόλο του ικανότερου/δυναμικότερου στον ίδιο βαθμό με παλιότερα, ενώ σιγά σιγά εμφανίστηκαν δυναμικότερες και ικανότερες γυναίκες. Τι μας δείχνει αυτό; Ότι ο άνδρας παρουσιαζόταν δυναμικότερος/ικανότερος επειδή το απαιτούσαν οι κοινωνικές νόρμες, όχι τα γονίδια (τα οποία αργούν να αλλάξουν πολύ περισσότερο από τις κοινωνικές δομές)...
Οι ανδρες δεν "κατεβασαν ταχυτητα" στο δυναμισμό τους - λειτουργουν στους ιδιους ρυθμους.
Οι δυναμικοτερες γυναικες εμφανιστηκαν οχι γιατι οι ανδρες ειπαν να κανουν ενα διαλειμματακι απο την ασκηση δυναμισμου,μα γιατι (οι ανδρες) τους επετρεψαν πλέον περισσοτερα δικαιώματα και η ζυγαρια αρχιζει πλεον να εξισορροπει,με αποτελεσμα να αμβλυνει τις διαφορές.

Ειτε κοινωνικες νορμες ειτε γονίδια,ο ανδρας παντα υπηρξε δυναμικός,ως ο κατεξοχήν δρών.
Υπάρχουν παγκοσμίως παραδείγματα γυναικών που ηγούνται από εταιρείες μέχρι χώρες (πόσο μάλλον οικογένειες!) με αξιοσημείωτη επιτυχία. Εξαιρέσεις θα μου πεις. Όταν όμως το πλήθος των εξαιρέσεων έχει σταθερά ανοδική πορεία, αρχίζεις να αναρωτιέσαι αν είναι όντως εξαιρέσεις ή αν απλά όσο πιο ελεύθερη γίνεται η κοινωνία, τόσο περισσότερο αποκαλύπτονται πόσο λίγες είναι τελικά οι γονιδιακές διαφορές μεταξύ των διαφόρων κοινωνικών ομάδων.
Το μοναδικο σημειο στο οποιο ανδρες και γυναικες ειναι ιδιοι,ειναι το μυαλό.
Για την ωρα,τα ηνια του κοσμου τα κρατουν οι άνδρες.
Αν και εφοσον γινει ποτε δυνατο να τα κρατανε εξισου και οι γυναικες - ασκώντας το ανωτατο δικαιο μεριδιο του 50%,γιατι καθε μεγαλύτερο ποσοστο ευνοει τη μητριαρχια - remains to be seen...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:56, 27-11-09:

Eκανες άσχετο σκεπτικό άλμα.

Kαι αν το επιμηκύνω,θεωρεις πως το να προωθουμε τις δικες μας βουλές / συνηθειες σε ενα περιβαλλον που δε λειτουργει σύμφωνα με αυτές,ειναι θεμιτό,γιατι ετσι καποια στιγμή θα το εκσυγχρονίσουμε -α λα Σημίτη - (με τη θελησή του κιολας)?

Δηλ. στο συγκεκριμενο παραδειγμα,η (όποια) φιλοξενουμενη Χιμέλα,ως σύγχρονη Δουρεια Ιππα (???!!!)οφειλει να λειτουργει με τις δικες της (σύγχρονες) νόρμες (να κοιμαται ισως οποτε θελει,να τρωει οποτε θελει κλπ),προκειμενου να φυτέψει σιγα σιγα (και ύπουλα) το σπορο της προοδου,ωστε να μετασχηματιστεί ο (ξενος σε αυτη) φιλοξενουμενος χωρος σε οικειο / σύγχρονο τέτοιον?
Και υπαρχει ποτε περιπτωση,το περιβαλλον να ανεχτει ή να μην προβαλλει αντισταση / εξοστρακισει το "εκσυγχρονιζόν στοιχειο?

Το πραγμα ειναι απλό:

Αν ερθω στο σπιτι σου,ειμαι υποχρεωμενος να αφησω τις συνηθειές μου εκτος της πορτας σου και να ακολουθησω (επειδη το προσταζει η στοιχειώδης ευγενεια) για οσο ειμαι εκει τους δικους σου κανονες - στο βαθμο που δεν συνιστουν σαφως καποιου ειδους βλαπτικότητα πανω μου. Αν δε μπορω να συμμορφωθώ,αποχωρώ - δεν προσπαθω να το αλλαξω για να μου αρεσει.

Οτι ακριβως δηλ. ισχυει και στα forae. Δεν κανει κανεις (χρηστης) οτι του κατεβει. Συμμορφώνεται με το "περιβαλλον"....
Δεν υπάρχει μόνο μαύρο και άσπρο.
Εν προκειμένω, το μαύρο θα οδηγούσε σε στασιμότητα, το άσπρο σε βίαιη αντίδραση.
Υπάρχουν και πάρα πολλές αποχρώσεις του γκρι.

Και το discrimination κατά των γυναικών δεν είναι απλά θέμα άποψης, ώστε να στέκουν αυτά που λες. Ο ρατσισμός κάθε μορφής είναι από τα λίγα θέματα στα οποία το ποιό είναι το σωστό δεν χωράει περιθώρια προσωπικής άποψης.
Είναι ουσιαστικά το ίδιο (σε διαφορετική προφανώς κλίμακα) με την περίπτωση κάποιων ανατολικών χωρών που παραβιάζουν τα ανθρώπινα δικαιώματα, ειδικά των γυναικών.

Η κότα εκανε το αυγο εδώ.
Οι ανδρες αναλαμβανουν θεσεις ηγεσιας επειδη a priori και εκ φυσεως ΕΙΝΑΙ δυναμικοι. Δεν τους κανει δυναμικους η θεση.
Επιχειρήματα;
Εγώ πάντως όσους άντρες έχω γνωρίσει, τους διακρίνει μια απέλπιδα προσπάθεια να φανούν με κάθε τρόπο πολύ πιο δυναμικοί και ικανοί απ'ότι είναι, για να ανταποκριθούν στις επιταγές της κοινωνίας. Είναι πραγματικά αστείο, τι υπερπροσπάθεια κάνουν για να φανούν έξυπνοι και μορφωμένοι, ακόμα και σε τομείς που έχουν πλήρη άγνοια Φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις (είτε πραγματικά δυναμικών ανδρών, είτε ανδρών που έχουν τις επιταγές τις κοινωνίας γραμμένες — τι καλά που υπάρχουν και οι τελευταίοι, αλλιώς θα προσπαθούσα να γίνω λεσβία με το ζόρι ).
Οι ανδρες δεν "κατεβασαν ταχυτητα" στο δυναμισμό τους - λειτουργουν στους ιδιους ρυθμους.
Οι δυναμικοτερες γυναικες εμφανιστηκαν οχι γιατι οι ανδρες ειπαν να κανουν ενα διαλειμματακι απο την ασκηση δυναμισμου,μα γιατι (οι ανδρες) τους επετρεψαν πλέον περισσοτερα δικαιώματα και η ζυγαρια αρχιζει πλεον να εξισορροπει,με αποτελεσμα να αμβλυνει τις διαφορές.

Ειτε κοινωνικες νορμες ειτε γονίδια,ο ανδρας παντα υπηρξε δυναμικός,ως ο κατεξοχήν δρών.
Μάλλον αγνοείς τα πάμπολλα παραδείγματα μητριαρχικών κοινωνιών.

Και τα αρκετά παραδείγματα δυναμικών γυναικών ακόμα και στις πατριαρχικές κοινωνίες, οι οποίες συχνά καταπιέζονταν (αλλά ακόμη κι έτσι, έμειναν στην ιστορία, πολλές από αυτές).

Επίσης, αυτό που γράφεις ("τους ΕΠΕΤΡΕΨΑΝ περισσότερα δικαιώματα") θα μπορούσε κάλλιστα να λεχθεί και σε κάθε περίπτωση ρατσισμού που τείνει να εξαλειφθεί. Με τη λογική σου, θα μπορούσα να γράψω:

Οι μαύροι σε θέσεις εξουσίας εμφανιστηκαν οχι γιατι οι λευκοί ειπαν να κανουν ενα διαλειμματακι απο την ασκηση της, μα γιατι (οι λευκοί) τους επετρεψαν πλέον περισσοτερα δικαιώματα και η ζυγαρια αρχιζει πλεον να εξισορροπει,με αποτελεσμα να αμβλυνει τις διαφορές.

Ειτε κοινωνικες νορμες ειτε γονίδια,ο λευκός παντα υπηρξε ικανότερος,ως ο κατεξοχήν δρών.
ομοίως και για πολλές ακόμη περιπτώσεις. Είναι εντυπωσιακό πόσο λίγες αλλαγές χρειάστηκε να κάνω στο παραπάνω για να του αλλάξω "γήπεδο"...

Για την ωρα,τα ηνια του κοσμου τα κρατουν οι άνδρες.
Αν και εφοσον γινει ποτε δυνατο να τα κρατανε εξισου και οι γυναικες - ασκώντας το ανωτατο δικαιο μεριδιο του 50%,γιατι καθε μεγαλύτερο ποσοστο ευνοει τη μητριαρχια - remains to be seen...
Μα το μυαλό είναι το βασικότερο από τότε που ο άνθρωπος σταμάτησε να ζει σε σπηλιές, δεν είναι καμιά λεπτομέρεια! Ναι οκ, ο άντρας έχει μεγαλύτερη σωματική δύναμη, δεν το αμφισβητεί κανείς αυτό, αλλά who gives a damn about that? Ειδικά με την εξέλιξη της τεχνολογίας καθίσταται όλο και πιο ασήμαντο.
Δεν θα έλεγα πάντως ότι πλέον κρατούν τα ηνία του κόσμου οι άντρες. Μπορεί μεν το ποσοστό να μην είναι 50% όπως θα έπρεπε (και θα αργήσει να γίνει, διότι απαιτούνται ριζικές αλλαγές κυρίως στον τρόπο με τον οποίο γαλουχείται το κάθε φύλο, εκεί lies το πραγματικό πρόβλημα) αλλά είναι υπολογίσιμο (μιλώντας για τον πολιτισμένο κόσμο, το τι συμβαίνει στην Ελλαδίτσα μακροσκοπικά είναι εντελώς ασήμαντο).
Και αυτό που με κάνει ιδιαίτερα αισιόδοξη, είναι ότι δεν έχω γνωρίσει ποτέ γυναίκα που να μεγάλωσε με "unisex" τρόπο (ελλείψει καλύτερου προσδιορισμού) και να κατέληξε υπό. Όσες είναι υπό, και σε αντιλήψεις και σε ικανότητες, ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ αν το ψάξεις είχαν τέτοια πρότυπα και μεγάλωσαν με συγκεκριμένο τρόπο που να το ενισχύει αυτό. Καμία εξαίρεση δεν έχω δει μέχρι στιγμής (έχω δει μόνο στο αντίθετο -- γυναίκα που να μεγάλωσε με καταπιεσμένη μάνα και turned out να είναι το ακριβώς αντίθετο).

ΥΓ: Δεν σου βάζω εγώ τις αρνητικές (εδώ).

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 19:04, 27-11-09:

λαθος.εκει υπαρχουν οι ουσιαστικοτερες διαφορες(αλλα και ομοιοτητες ως ανθρωποι) αναμεσα στα δυο φυλα...

και μην ξεχναμε..καποιες δουλειες παραμενουν ανδροκρατουμενες..οπως τα τεχνολογικα και μηχανικα επαγγελματα.

και το κυριοτερο στον πολεμο..στην πρωτη γραμμη της μαχης σχεδον ποτέ δεν βαζουν γυναικες..ουτε καν το Νατο..

και οπου βαλανε τις αποσυρανε..και οι εξαιρεσεις δεν κανουν τον κανονα..τα δυο φυλα μοιαζουν σε καποια βασικα θεματα και διαφερουν σε αλλα.αυτη ειναι αλλωστε και η γοητεια τη φυσης..

και στο θεμα της ηγεσιας νομιζω οτι και τα δυο φυλα ειναι εξισου ικανα...αλλα και παλι συχνα λειτουργουν με διαφορετικους τροπους(και σε βορειοευρωπαικες και ανατολικες χωρες εχουμε δει αρχηγους γυναικες..)...

πχ εγω δεν πιστευω οτι υπαρχει αρχηγος και "κεφαλι στην οικογενεια.."
γιατι απλα το ζευγαρι ειναι ενα σωμα,ενας ανθρωπος μοιραζοντας και το μυαλο και το σωμα..και ο καθενας ειναι "αρχηγος" στο θεμα που γνωριζει καλυτερα.

ουτε βεβαια πιστευω οτι υπαρχει ανωτερο και κατωτερο φυλο..

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 20:59, 27-11-09:

Δεν ξερω τι λετε εσεις, αλλα στα μερη μου συνηθιζουμε να μην επιβαλλουμε τον δικο μας τροπο ζωης στους φιλοξενουμενους μας, αλλα να κανουμε το καλυτερο που μπορουμε, ωστε να μεινουν ευχαριστημενοι.

Οι εν λογω συγγενεις της Himela συμπεριφερθηκαν ετσι ακριβως οπως εχουν μαθει. Αυτο δε σημαινει βεβαια οτι ηταν ευγενεις. Καθε αλλο θα ελεγα...που ομως δε μου κανει εντυπωση, διοτι εχω συναντησει αρκετα τετοια ατομα σε μικρες και κλειστες κοινωνιες.
Απο την αλλη μερια βεβαια, προτιμω τη "βαρβαρη" αυτη συμπεριφορα των χωριανων, επειδη τουλαχιστον ειναι ειλικρινης, απο τη συχνα προσποιητη ευγενεια εκεινων που ζουν σε αστικα κεντρα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 16:47, 28-11-09:

Excuse moi?
Πριν βιαστώ να βγάλω συμπεράσματα, για ανέλυσε την λίγο αυτή την ...αμφιλεγόμενη (sic) θέση σου, αν δεν σου κάνει κόπο.
Θα είχε ...ενδιαφέρον νομίζω
Κοίτα, Λία, υπάρχουν αρκετά επιχειρήματα με τα οποία μπορώ να στηρίξω τη θέση μου. Δεν ξέρω όμως αν αξίζει τον κόπο να μπω σε μια τέτοια αντιπαράθεση. Δε μας χωρίζει απλώς διάσταση απόψεων σε επιμέρους ζητήματα. Μας χωρίζει ολόκληρη κοσμοθεωρία. Συνεπώς δεν υπάρχει περίπτωση να σε πείσω ούτε κι εσύ εμένα. Θα προσπαθήσω όμως να εκφράσω κάποιες σκέψεις πάνω στο θέμα:

Ο άντρας (η ρίζα μάλιστα της λέξης είναι αρχετυπική το ίδιο και της λέξη γυναίκα) ανέκαθεν στην Ιστορία είχε το ρόλο του αρζηγού. Ήταν με λίγα λόγια το «κεφάλι». Οι πράξεις του στηρίζονται στη λογική κυρίως και ήταν ο καθοδηγητής της οικογένειας, του κράτους κλπ. Η γυναίκα αντίστοιχα συμβόλιζε ανέκαθεν την τρυφερότητα, τη θαλπωρή της μάνας. Προσωπικά εγώ πιστεύω στη διαφορά των ρόλων και όχι στην ανωτερότητα ή όχι κάποιου φύλου. Δεν είναι κατώτερη μια γυναίκα επειδή δεν είναι αρχηγός. Ούτε ο άντρας είναι εξουσιαστής της γυναίκας. Απλώς υπάρχουν διαφορετικοί ρόλοι. Σαφώς βέβαια στην Ιστορία υπήρξαν γυναίκες οι οποίες ηγήθηκαν και με επιτυχία αλλά ήταν οι εξαιρέσεις αφενός και αφετέρου για να το κάνουν με επιτυχία, μιμήθηκαν το αντρικό πρότυπο.

Φυσικά, με αυτό, δεν περιμένω να σε πείσω. Απλώς τα γράφω εφ' όσον κάποιοι έχουν σχετικές απορίες. Όσον αφορά πάντως το «(sic)» δίπλα στο «αμφιλεγόμενη», το αντιπαρέρχομαι καθ' ότι δεν έχω όρεξη για συντονισμό...

Αυτά...

Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 18:06, 28-11-09:

Σαφώς βέβαια στην Ιστορία υπήρξαν γυναίκες οι οποίες ηγήθηκαν και με επιτυχία αλλά ήταν οι εξαιρέσεις αφενός και αφετέρου για να το κάνουν με επιτυχία, μιμήθηκαν το αντρικό πρότυπο.
Ακριβώς!

Για να μπορεσει να ηγηθει μια γυναικα,πρεπει να φερει ανδρικα χαρακτηριστικα - και τροπο σκεψης- και δη εκεινα που θα της επιτρεψουν κυριως να δρασει. Με συναισθηματισμους - κυριο συστατικο της γυναικειας ψυχοσυνθεσης και ακαταλληλος συμβουλος για τη ληψη και προωθηση αποφασεων - δεν παραγεται εργο,δραση και απτες αλλαγές.

Δεν ειναι τυχαιο που στο τιμονι του κοσμου καθονται ανδρες και οχι γυναικες.
Και αυτο δεν ειναι ρατσισμός. Ειναι διαπιστωση.

Επίσης, αυτό που γράφεις ("τους ΕΠΕΤΡΕΨΑΝ περισσότερα δικαιώματα") θα μπορούσε κάλλιστα να λεχθεί και σε κάθε περίπτωση ρατσισμού που τείνει να εξαλειφθεί. Με τη λογική σου, θα μπορούσα να γράψω:

Οι μαύροι σε θέσεις εξουσίας εμφανιστηκαν οχι γιατι οι λευκοί ειπαν να κανουν ενα διαλειμματακι απο την ασκηση της, μα γιατι (οι λευκοί) τους επετρεψαν πλέον περισσοτερα δικαιώματα και η ζυγαρια αρχιζει πλεον να εξισορροπει,με αποτελεσμα να αμβλυνει τις διαφορές.

Ειτε κοινωνικες νορμες ειτε γονίδια,ο λευκός παντα υπηρξε ικανότερος,ως ο κατεξοχήν δρών.

ομοίως και για πολλές ακόμη περιπτώσεις. Είναι εντυπωσιακό πόσο λίγες αλλαγές χρειάστηκε να κάνω στο παραπάνω για να του αλλάξω "γήπεδο"....
Βλέπω πως αρεσκεσαι σε αυτη τη μεθοδο (της αλλαγης λεξεων σε κειμενα προς παραγωγή επιθυμητου - και "επιθετικού"- νοήματος)

Να την προσέξεις,γιατι ειναι δικοπο μαχαιρι!

Αυτα που κερδισατε εσεις οι συγχρονες γυναικες - και ορθως τα κερδισατε σαφώς! - ηταν κατ' ουσιαν προϊον παραχώρησης και οχι κατακτημα επαναστασης....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Heptamer : 28-11-09 στις 18:43.
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 18:41, 28-11-09:

για να πω ομως και τν αλη αποψη καμια φορα οι γυναικες μπορουν να ηγηθουν με γυναικειο τροπο..σαν μανες ενα πραγμα...οχι με επιβολη αλλα με πειθω και με πιο γλυκο και οργανωμενο τροπο..... ειναι αλλος τροπος... γενικα ειναι γεγονος βεβαια οτι οι ανδρες αρχηγοι ειναι περισσοτεροι απο τι γυναικες στον κοσμο ανα τους αιωνες .....

γιατι μια γυναικα πρεπει να γινει ανδρας(ή να παρει ανδρικα χαρακτηριστικα για να καταφερει να ηγηθει?
για σκεφτητε το..... και οντως ο ηγετης δεν σημαινει οτι ειναι ο καλυτερος-ανωτερος απο ολους τους αλλους..
προσωπικα ποτε δεν μπορουσα να ειμαι ηγετης.....

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 19:33, 28-11-09:

Ακριβώς!
Για να μπορεσει να ηγηθει μια γυναικα,πρεπει να φερει ανδρικα χαρακτηριστικα - και τροπο σκεψης- και δη εκεινα που θα της επιτρεψουν κυριως να δρασει. Με συναισθηματισμους - κυριο συστατικο της γυναικειας ψυχοσυνθεσης και ακαταλληλος συμβουλος για τη ληψη και προωθηση αποφασεων - δεν παραγεται εργο,δραση και απτες αλλαγές.
Μου θυμίζεις τα επιχειρήματα κατά της γυναικείας ψήφου επί εποχής 1930.
Αυτά που θεωρείς "ανδρικά χαρακτηριστικά" ουσιαστικά δεν είναι τίποτα παραπάνω από χαρακτηριστικά που έχεις συνηθίσει να βλέπεις σε άντρες. Ομοίως και για τα χαρακτηριστικά που προσάπτεις σε γυναίκες, όπως οι υπερβολικοί συναισθηματισμοί. Η γονιδιακή προδιάθεση είναι ελάχιστη -- αν υπάρχει, κάτι που επιβεβαιώνεται από πάρα πολλές σύγχρονες έρευνες, αλλά και από την καθημερινή εμπειρία του καθενός μας (όσους ανθρώπους έχω γνωρίσει, το πόσο ταιριαστοί είναι στο αντίστοιχο gender stereotype του φύλου τους είναι άμεση συνάρτηση του τρόπου που μεγάλωσαν και των γονιών τους ως πρότυπα. Πάντα, μα πάντα, όσες φορές έχω αναρωτηθεί "μα πώς γίνεται να έχει τέτοιες απόψεις αυτός/ή;;", τελικά όταν μάθω για τους γονείς του και τον τρόπο ανατροφής του, ξαφνικά όλα εξηγούνται).

Δεν ειναι τυχαιο που στο τιμονι του κοσμου καθονται ανδρες και οχι γυναικες.
Και αυτο δεν ειναι ρατσισμός. Ειναι διαπιστωση.
Σου απάντησα παραπάνω.
Το να επαναλαμβάνεις κάτι, μη λαμβάνοντας υπόψιν τα αντεπιχειρήματα, ξέρεις πώς λέγεται φαντάζομαι.

Βλέπω πως αρεσκεσαι σε αυτη τη μεθοδο (της αλλαγης λεξεων σε κειμενα προς παραγωγή επιθυμητου - και "επιθετικού"- νοήματος)

Να την προσέξεις,γιατι ειναι δικοπο μαχαιρι!
Όταν αφορά λευκούς και μαύρους είναι επιθετικό νόημα, όταν αφορά γυναίκες-άνδρες είναι πασιφανής αλήθεια;
Ο.Ε.Δ...

Αυτα που κερδισατε εσεις οι συγχρονες γυναικες - και ορθως τα κερδισατε σαφώς! - ηταν κατ' ουσιαν προϊον παραχώρησης και οχι κατακτημα επαναστασης....
Δεν θα το λεγα, εκτός αν για σένα επανάσταση είναι μόνο "παίρνω ένα ντουφέκι και εξολοθρεύω τον εχθρό". Κανείς δεν παραχωρεί δικαιώματα τόσο εύκολα ντίαρ.

Ενιγουέι, είναι μάταια κάθε αντιπαράθεση. Ποτέ δεν πρόκειται να δεχτώ ότι επειδή είμαι γυναίκα είμαι κατά οποιονδήποτε τρόπο κατώτερη από τον κάθε τυχαίο άντρα (κατώτερη είμαι μόνο από πιο ευφυείς ανθρώπους από μένα, ανεξαρήτως φύλου), όπως και εσύ και οι ομοίοι σου δεν πρόκειται να εγκαταλείψεις το καταφύγιο του φύλου για να νιώσεις ανώτερος από την κάθε γυναίκα, ανεξαρτήτως ικανοτήτων.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 20:05, 28-11-09:

Οι άντρες κι οι γυναίκες είναι ίσοι όμως διαφορετικοί, σκέφτονται κι αντιδρούν διαφορετικά, αυτό φαίνεται στην καθημερινή μας ζωή στα πιο απλά και στα πιο περίπλοκα πράγματα. Αυτό έχει να κάνει από όσο έχω ακούσει στη διαφορετική χρήση του εγκεφάλου τους. Το ίδιο πρόβλημα ένας άντρας και μια γυναίκα θα ακολουθήσουν διαφορετικές οδούς και διαφορετικούς τρόπους για να το λύσουν - αυτό όμως δε σημαίνει οτι δε θα το λύσουν σωστά. Αυτό νομίζω συμβαίνει και στα μαθηματικά ακόμα που είναι και η πιο "τετράγωνη" λογική και δεν μπαίνουν συναισθηματισμοί. Θυμάμαι που προσπαθούσα να λύσω ένα πρόβλημα στα μαθηματικά στο σχολείο και χρησιμοποιούσα όλους τους κανόνες που ήξερα (δε θυμάμαι πια πώς λέγονται), το έφερνα από δω, το γύρναγα από κει, έγραφα σελίδες ολόκληρες, κι έβγαζα ένα αποτέλεσμα που τελικά ήταν σωστό. Και μετά ο καθηγητής μου έλεγε "σωστό το αποτέλεσμα, γιατί όμως δεν έκανες απλά αυτόν τον ένα κανόνα;;;". Και με κούφαινε γιατί είχε δίκιο, κι όμως εγώ με 10 κανόνες το έλυσα περίπλοκα, κι ήταν πάλι σωστό. Θέλω να πω, ο σωστός κανόνας δεν είναι ο απλός ή ο περίπλοκος, είναι αυτός που δίνει το σωστό αποτέλεσμα.

Εξάλλου δεν μπορείς να συγκρίνεις ανθρώπους γιατί δόξα τω Θεώ, υπάρχουν άπειρα πράγματα που μπορεί με ευκολία να κάνει κάποιος κι ο άλλος να μην μπορεί και να μπορεί κάτι άλλο. Ποιος είναι ο εξυπνότερος; Έχει σημασία;

Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 21:55, 28-11-09:

Ίσοι αλλά διαφορετικοί!

Το επιχείρημα αυτό έχει καραμελωθεί τόσο στις συζητήσεις για τα δύο φύλα που γίνηκε γλοιώδες, απεχθές και επικίνδυνο όταν χρησιμοποιείται με τρόπο που να προσδίδει νομιμότητα σε αυτό που υποτίθεται πως θέλει να πατάξει: το ρατσισμό. Άνδρες και γυναίκες είμαστε διαφορετικοί βεβαίως από τη φύση μας (αυτό τείνει να γίνει ένας καταραμένος κοινός τόπος ευπιστίας και αφέλειας όπως το ότι χρησιμοποιούμε το 10% του εγκεφάλου μας ή ότι οι Εσκιμώοι έχουν 667 λέξεις για να περιγράψουν το χιόνι). Οι άνδρες είναι πιο λογικομαθηματικοί και ψύχραιμοι ενώ οι γυναίκες πιο διορατικές, συναισθηματικές και ευαίσθητες. Οι άνδρες γίνονται μηχανικοί και οι γυναίκες δασκάλες, οι άνδρες στον πόλεμο και οι γυναίκες μεγαλώνουν παιδιά. Φυσικά όλως τυχαίως τα κατά παράδοση ανδρικά ατού βρίσκονται στα ουράνια της υπόληψης αλλά ας το αποσιωπήσουμε και ας προσποιηθούμε ισότητα, πνίγοντας τη φωνή μας στη συγκατάβαση όταν οι ξεροκέφαλες φεμινιστριούλες μας πρήζουν τα ούμπαλα για την κοινωνική κατασκευή του φύλου. Έχουμε πλέον τι να ανταπαντήσουμε: Ίσοι αλλά διαφορετικοί και η κοσμική τάξις αποκαθίσταται!

Όλοι οι άνθρωποι είναι ίσοι αλλά διαφορετικοί και εγώ διαφέρω τόσο από μία τυχαία συνομίληκη κοπέλα στο δρόμο όσο διαφέρω από έναν τυχαίο συνομίληκο άνδρα. Στο νηπιαγωγείο που σου έμαθαν τον κανόνα (μαζί με το όταν τρώμε δε μιλάμε, δεν υπάρχει δε θέλω υπάρχει δεν μπορώ, μην κάνεις στους άλλους αυτό που δε θέλεις οι άλλοι να κάνουν σε σένα) ξέχασαν να σου πούνε να προσέχεις όταν τον εφαρμόζεις σε ομάδες. Και μόνο που που λες οι γυναίκες έτσι οι άνδρες αλλιώς αντιλαμβάνεσαι σύνολα ετερόκλητων (μα τώρα δε λέγαμε ότι είμαστε διαφορετικοί; ) ανθρώπων σαν ομοιογενείς μάζες και μάλιστα αναμένεις ή ακόμα χειρότερα απαιτείς ή εξαναγκάζεις συμπεριφορές βάσει του υπερσυνόλου στο οποίο τους κατατάσσεις. Ελπίζω μην είμαι η μόνη που βλέπει τη χαριτωμένη αντίφαση και τις απάνθρωπες προεκτάσεις.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Obscura : 29-11-09 στις 14:53.
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 22:09, 28-11-09:

Obscura, οι όποιες αρνητικές μνήμες απορρέουν από την παιδική ηλικία δεν είναι δυνατόν να γίνουν η βάση της επιχειρηματολογίας.

Για μένα το πράγμα είναι απλό: Οι άντρες παίζουν επίθεση, οι γυναίκες παίζουν άμυνα. Δεν είναι μειωτικό να παίζεις άμυνα ούτε πρέπει να επαίρεσαι όταν παίζεις επίθεση. Εκεί είναι το θέμα.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 22:14, 28-11-09:

Obscura, οι όποιες αρνητικές μνήμες απορρέουν από την παιδική ηλικία δεν είναι δυνατόν να γίνουν η βάση της επιχειρηματολογίας.

Για μένα το πράγμα είναι απλό: Οι άντρες παίζουν επίθεση, οι γυναίκες παίζουν άμυνα. Δεν είναι μειωτικό να παίζεις άμυνα ούτε πρέπει να επαίρεσαι όταν παίζεις επίθεση. Εκεί είναι το θέμα.
Nope, το θέμα είναι όταν κάποιοι προσπαθούν να σου επιβάλλουν να παίξεις επίθεση ή άμυνα, ανάλογα με το αν έχεις ωοθήκες αντί για όρχεις ή αντιστρόφως. Μπορεί η άμυνα να μην είναι μειωτική, αλλά εγώ θέλω να παίζω επίθεση, πειράζει; Μπορεί η επίθεση να μην είναι λόγος έπαρσης, αλλά ένας φίλος μου προτιμά να παίζει άμυνα, πειράζει; Εκεί είναι το θέμα. Στην μετατροπή της στατιστικής σε κανόνα. Στην επιβολή του γενικού στο ειδικό.

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 22:20, 28-11-09:

Δε θα ήθελα ο κόσμος να γεμίσει γυναίκες τύπου Μάργκαρετ Θάτσερ, Σάντρα Καλνιέντε, Άγκελα Μέρκελ...

Καταλαβαίνετε ότι βιάζεται η φύση με αυτόν τον τρόπο; Ότι αυτό το πρότυπο γυναίκας που πλασάρεται σήμερα στον αντίποδα της γυναίκας του εξωφύλλου του Elle είναι όσο εξωπραγματικό είναι το πρότυπο της «Elle»

Επ' ευκαιρία, ένα βιντεάκι με χαρακτηριστικά παραδείγματα γυναικών οι οποίες πραγματικά με το φέρεσθαί τους και τις πράξεις τους συκοφαντούν το γυναικείο φύλο ενώ από την κρατούσα αντίληψη θεωρούνται σύμβολα της «ισότητας»

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πατρεύς : 28-11-09 στις 23:00.
-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 22:27, 28-11-09:

Βιασμός της φύσης, αν υφίσταται κάτι τέτοιο, δεν είναι αυτό που γράφεις, αλλά το να συμπεριφέρεται κάποιος διαφορετικά απ'ότι νιώθει, από τη "φύση" του αν θες, για να ταιριάζει με κάποιο προϋπάρχον στερεότυπο. Πάρτο απόφαση, ΔΕΝ ταιριάζουν όλοι οι άνθρωποι στο gender stereotype του φύλου τους. Και αυτό συνέβαινε ανέκαθεν και δεν οφείλεται σε καμία "μόδα".
Απόψεις σαν αυτές που παραθέτεις παραπάνω, μόνο σε μοντέρνες Υπατίες μπορούν να οδηγήσουν, αν υιοθετούνταν από την πλειοψηφία.

Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 22:35, 28-11-09:

Ξεδιάντροπο argumentum ad hominem άνευ ερεισμάτων.

Για μένα το πράγμα είναι απλό: Οι άντρες παίζουν επίθεση, οι γυναίκες παίζουν άμυνα.
Τούτη η λογική πάντοτε μου φέρνει αυτό κατά νου.

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 22:38, 28-11-09:

Ας μη χαλάσουμε τις καρδιές μας βρε Λία. Ας δούμε πού θα πάει το πράγμα και ας κρίνουμε ύστερα. Αν τώρα θεωρείς ότι το πρότυπο «Ντόρα Μπακογιάννη» κλπ είναι υγιές για μια κοπέλα, πάω πάσο. Εγώ το βρίσκω πολύ κομπλεξικό.

Υ.Γ. Την Υπατία δεν τη σκότωσε κανένας επειδή ήταν γυναίκα, τελείως διαφορετικοί ήσαν οι λόγοι που ο όχλος τη σκότωσε.
Και επ' ευκαιρία, ας αναφέρω και το παράδειγμα της Αγ. Αικατερίνης η οποία γιόρταζε προχθές. Ήταν πολύ μορφωμένη κοπέλα για την εποχή της και προκειμένου να την μεταπείσει ο έπαρχος να επιστρέψει στην ειδωλολατρική θρησκεία, της έφερε τριακόσιους από τους πιο δεινούς εθνικούς λόγιους της εποχής. Αυτή με το λόγο της τους νίκησε και τους τριακόσιους και αυτοί πίστεψαν στο Χριστό και την ακολούθησαν στο μαρτύριο. Ο Έπαρχος τη σκότωσε όχι γιατί ήταν γυναίκα, αλλά γιατί ήταν Χριστιανή...

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 22:44, 28-11-09:

Το μόνο σίγουρο είναι οτι κανείς δεν μπορεί να μας αναγκάσει να φερόμαστε ή να είμαστε κάπως αν θέλουμε να είμαστε έτσι - δημοκρατία έχουμε. Από την άλλη, δεν καταλαβαίνω γιατί τρομάζει τις γυναίκες τόσο πολύ να τους λένε οτι δεν είναι ίδιες με έναν άντρα.

Παράθεση

Achilles (King of Myrmidons)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Achilles
Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 846 μηνύματα.

O Achilles two riders were approaching έγραψε στις 22:51, 28-11-09:

Παραδοσιακοί ρόλοι ή αχαριστία;

Αχαριστία, αχαριστία χειρίστου είδους.

Χειρίστου είδους, διότι επιτελείται
από δικούς της ανθρώπους.

Είναι όμως κάτι το σύνηθες στην επαρχία,
εκεί οι γυναίκες είναι
σύζυγοι,
ερωμένες,
μητέρες,
εργάτριες
και οι άντρες οι αφέντες του καφενείου.

Δυστυχώς.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 22:56, 28-11-09:

Το μόνο σίγουρο είναι οτι κανείς δεν μπορεί να μας αναγκάσει να φερόμαστε ή να είμαστε κάπως αν θέλουμε να είμαστε έτσι - δημοκρατία έχουμε. Από την άλλη, δεν καταλαβαίνω γιατί τρομάζει τις γυναίκες τόσο πολύ να τους λένε οτι δεν είναι ίδιες με έναν άντρα.
Κανείς δεν είναι ίδιος με κανέναν. Αυτό που μας ενοχλεί, είναι το context στο οποίο χρησιμοποιείται αυτή η δήλωση, και αυτά τα οποία επιχειρεί να υποστηρίξει όποιος τη χρησιμοποιεί. Θα σε παραπέμψω στο ποστ της Obcsura παραπάνω.

Ας μη χαλάσουμε τις καρδιές μας βρε Λία. Ας δούμε πού θα πάει το πράγμα και ας κρίνουμε ύστερα. Αν τώρα θεωρείς ότι το πρότυπο «Ντόρα Μπακογιάννη» κλπ είναι υγιές για μια κοπέλα, πάω πάσο. Εγώ το βρίσκω πολύ κομπλεξικό.

Υ.Γ. Την Υπατία δεν τη σκότωσε κανένας επειδή ήταν γυναίκα, τελείως διαφορετικοί ήσαν οι λόγοι που ο όχλος τη σκότωσε.
Γιατί είναι κομπλεξικό το πρότυπο της Ντόρας Μπακογάννη; Προσωπικά το βρίσκω μακράν καλύτερο από το εναλλακτικό πρότυπο της χαζοβιόλας.

Όσο για την Υπατία, σίγουρα έπαιξε ρόλο το ότι ηταν γυναίκα.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 23:02, 28-11-09:

Nope, το θέμα είναι όταν κάποιοι προσπαθούν να σου επιβάλλουν να παίξεις επίθεση ή άμυνα, ανάλογα με το αν έχεις ωοθήκες αντί για όρχεις ή αντιστρόφως.
η φυση στο επιβαλει και δεν σε ρωταει..
επισης η γυναικα δεν παιζει αμυνα μονο αλλα ελκει και στηνει παγιδες....ειναι αλλο ειδος παιχνιδιου και δυναμης...
ο "ανδρικος τροπος δυναμης δεν ειναι ο καλυτερος..
σε ντοκιμαντερ εβλεπα γυναικες στην αγγλια που επαιρναν τεστοστερονη για να γινουν επιτυχημενες στη δουλεια και δυναμικες..το υψιστο της διαστροφης..

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 23:06, 28-11-09:

...Και μάλιστα αφού έπαιρναν την τεστοστερόνη, λαδώναν τα μαλλιά τους, χόντραινε η φωνή, βγάζαν περισσότερες τρίχες, μεγάλωνε η κλειτορίδα τους πολύ και ίδρωναν όσο συχνά ιδρώνουν και οι άντρες. Αυτό κι αν είναι βιασμός της φύσης...

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 14:26, 29-11-09:

Μπορεί η άμυνα να μην είναι μειωτική, αλλά εγώ θέλω να παίζω επίθεση, πειράζει; Μπορεί η επίθεση να μην είναι λόγος έπαρσης, αλλά ένας φίλος μου προτιμά να παίζει άμυνα, πειράζει; Εκεί είναι το θέμα. Στην μετατροπή της στατιστικής σε κανόνα. Στην επιβολή του γενικού στο ειδικό.
Νομίζω οτι θυμώνεις χωρίς λόγο. Δεν υπάρχει θέμα αντιπαλότητας ούτε επιβολής κάποιων χαρακτηριστικών λόγω φύλου. Αν εγώ θέλω να φέρομαι με γυναικεία ή ανδρικά χαρακτηριστικά, να τα συνδυάσω, να τα αναμείξω, είναι δικό μου θέμα, και εσύ για σένα κλπ. Γιατί θεωρείς οτι οι άντρες θεωρούν οτι είναι ανώτεροι επειδή έχουν ανδρικά χαρακτηριστικά και μας υποτιμούν επειδή έχουμε γυναικεία χαρακτηριστικά;

Ίσοι αλλά διαφορετικοί!

Το επιχείρημα αυτό έχει καραμελωθεί τόσο στις συζητήσεις για τα δύο φύλα που γίνηκε γλοιώδες, απεχθές και επικίνδυνο όταν χρησιμοποιείται με τρόπο που να προσδίδει νομιμότητα σε αυτό που υποτίθεται πως θέλει να πατάξει: το ρατσισμό.
Μα ποιο ρατσισμό; Ρατσισμός υπάρχει όταν λέμε οτι δεν είναι ίσοι. Το διαφορετικοί γιατί είναι κακό να το πούμε; Δεν καταλαβαίνω...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:39, 29-11-09:

Νομίζω οτι θυμώνεις χωρίς λόγο. Δεν υπάρχει θέμα αντιπαλότητας ούτε επιβολής κάποιων χαρακτηριστικών λόγω φύλου. Αν εγώ θέλω να φέρομαι με γυναικεία ή ανδρικά χαρακτηριστικά, να τα συνδυάσω, να τα αναμείξω, είναι δικό μου θέμα, και εσύ για σένα κλπ. Γιατί θεωρείς οτι οι άντρες θεωρούν οτι είναι ανώτεροι επειδή έχουν ανδρικά χαρακτηριστικά και μας υποτιμούν επειδή έχουμε γυναικεία χαρακτηριστικά;
Θυμώνω; Να το έλεγες για άλλα ποστ να το καταλάβω, αλλά το συγκεκριμένο δεν είχε ίχνος θυμού
Το ότι τα χαρακτηριστικά που θεωρούνται παραδοσιακά γυναικεία είναι υποτιμημένα πρέπει να ζεις σε γυάλα για να μην το καταλάβεις. Όχι ότι το θεωρώ και λάθος, αν είναι δυνατόν να βάζεις στην ίδια ζυγαριά τη λογική με τους συναισθηματισμούς. Εμένα η ένσταση μου είναι ότι ΔΕΝ είναι γονιδιακά γυναικεία τα χαρακτηριστικά αυτά, αλλά γίνονται enforce κοινωνικά και όχι σε όλες τις γυναίκες (όλο και σε λιγότερες καθώς περνούν τα χρόνια).
Πάντως, αυτό που λες είναι εντελώς ασύνδετο με το quote που παραθέτεις.
Μα ποιο ρατσισμό; Ρατσισμός υπάρχει όταν λέμε οτι δεν είναι ίσοι. Το διαφορετικοί γιατί είναι κακό να το πούμε; Δεν καταλαβαίνω...
Πραγματικά, αρχίζω να πιστεύω ότι μιλάμε διαφορετική γλώσσα ορισμένοι άνθρωποι. Τα υπόλοιπα που έγραψε η Obscura τα διάβασες; Αν ναι, ΠΩΣ στο καλό γίνεται να έχεις τέτοια απορία; Σου απαντάει ακριβώς εκεί μέσα!

Παράθεση

Andrew19

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Andrew19
Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 152 μηνύματα.

O Andrew19 πάλι δουλειές έχουμε σαββατιάτικα! έγραψε στις 05:13, 30-11-09:

Συγνώμη αλλά διάβασα κάτι που μου τράβηξε την προσοχή στο αρχικό ποστ. Το δεν εργάζεται.
Εφόσον η κοπέλα δεν εργάζεται το λογικό είναι να αναλάβει αποκλειστικά τις δουλειές του σπιτιού (επάγγελμα Οικιακά που δήλωναν στις ταυτότητες οι γυναίκες). Το ό,τι αποδέχτηκε να πάει σε μια τέτοια θέση είναι δικό της θέμα, όπως δικό της θέμα είναι το τι θα κάνει (αν θέλει να κάνει) για να την αλλάξει. Τώρα εσύ βέβαια δεν έχεις καμιά υποχρέωση να τον σερβίρεις κλπ. δεν θέλει να σηκώσει το χέρι του να πάρει το πιάτο, αστο στο τραπέζι στη μέση και ας μην το πάρει. Θα πιάσει το νόημα κατευθείαν!

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 09:50, 30-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Andrew19
Συγνώμη αλλά διάβασα κάτι που μου τράβηξε την προσοχή στο αρχικό ποστ. Το δεν εργάζεται.
Εφόσον η κοπέλα δεν εργάζεται το λογικό είναι να αναλάβει αποκλειστικά τις δουλειές του σπιτιού (επάγγελμα Οικιακά που δήλωναν στις ταυτότητες οι γυναίκες). Το ό,τι αποδέχτηκε να πάει σε μια τέτοια θέση είναι δικό της θέμα, όπως δικό της θέμα είναι το τι θα κάνει (αν θέλει να κάνει) για να την αλλάξει. Τώρα εσύ βέβαια δεν έχεις καμιά υποχρέωση να τον σερβίρεις κλπ. δεν θέλει να σηκώσει το χέρι του να πάρει το πιάτο, αστο στο τραπέζι στη μέση και ας μην το πάρει. Θα πιάσει το νόημα κατευθείαν!
Ναι δεν έχω αντίρρηση, έχει υποχρέωση. Το θέμα ήταν για μένα που ήμουν φιλοξενούμενη. Δεν μπορούσα να φανώ αγενής και να το αφήσω στη μέση. Όταν το συζητήσαμε αργότερα με την ξαδέλφη μου, της λέω "μ' αρέσει που ήθελες να φάω μαζί σας μην παρεξηγηθεί ο πεθερός σου κι αυτός φέρθηκε σα ζώο". Και μου λέει "μη γίνουμε κι εμείς ζώα όμως, ας είμαστε εμείς κυρίες να μην έχουν να πουν τίποτα για μας". Το ξέρει δηλαδή κι εκείνη οτι ήταν γαϊδουριά.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 09:52, 30-11-09:

Εμένα η ένσταση μου είναι ότι ΔΕΝ είναι γονιδιακά γυναικεία τα χαρακτηριστικά αυτά, αλλά γίνονται enforce κοινωνικά και όχι σε όλες τις γυναίκες (όλο και σε λιγότερες καθώς περνούν τα χρόνια).
Την έχουμε ξανακάνει αυτή τη συζήτηση. Εγώ πάλι πιστεύω οτι όλα τα αγοράκια κι όλα τα κοριτσάκια όταν γεννιούνται έχουν κάποια ειδικά χαρακτηριστικά. Από κει και πέρα κάποια χαρακτηριστικά τους τα "μαθαίνουν" μεγαλώνοντας. Ακόμα δεν καταλαβαίνω όμως γιατί αυτό κάνει τα χαρακτηριστικά των κοριτσιών υποτιμητικά.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 12:37, 30-11-09:

με 3 βάσεις σε διαδικασία restore και 5 παραγωγικές βάσεις μιας πολύ μεγάλης τράπεζας υπό την επίβλεψη μου αυτή τη στιγμή [οι πιο έμπειροι συνάδελφοι μου ασχολούνται με μια ...χειρουργική διαδικασία σε ένα άλλο σύστημα αυτή τη στιγμή οπότε έχω πάρει όλο το daily workload [3 ανθρώπων] πάνω μου] διαβάζω το παραπάνω θέμα και πέρασα από το θυμό, στην απόδοση ευσήμων στα καταπληκτικά post της Obscura και στην διάθεση να ...γελάσω με τα θετικοθεωρητικά μυαλά και τους αντρικούς και γυναικείους ρόλους που ανακυκλώνονται και επανέρχονται σα φαντάσματα του παρελθόντος σε τέτοιες συζητήσεις.

Δεν θα πιάσω τα φεμινιστικά δεν έχει νόημα. Η Σάσα Μπάστα ζει και βασιλεύει στο star και στις ...καρδιές ορισμένων, οι υπόλοιπες στον ... πραγματικό κόσμο κι ας επιμένει μερίδα ανθρώπων να μας αγνοεί. Κακό του κεφαλιού τους .

ΆΛλωστε για όλους έχει ο ...μπαχτσες και για κάθε έναν υπάρχει ο μικρόκοσμος στον οποίο τα πιστεύω του βρίσκουν εφαρμογή...

btw, να προσθέσω μόνο ότι Himela και εμένα μου φάνηκε λίγο "κάπως" να σκεφτείς να απέχεις από το μεσημεριανό τραπέζι για να δεις κάτι στην τηλεόραση, ενόσω ήσουν φιλοξενούμενη.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:43, 30-11-09:

btw, να προσθέσω μόνο ότι Himela και εμένα μου φάνηκε λίγο "κάπως" να σκεφτείς να απέχεις από το μεσημεριανό τραπέζι για να δεις κάτι στην τηλεόραση, ενόσω ήσουν φιλοξενούμενη.
Βρε τι έχω πάθει... Κοίταξε να δεις, το τραπέζι αυτό δεν ήταν προγραμματισμένο, έτυχε, δεν είχαμε πει δηλαδή θα έχουμε τραπέζι κι εγώ είπα, θα πάω να δω τηλεόραση. Τυχαία ήρθε επίσκεψη ο πατέρας του, τυχαία κι ο φίλος του.

Ενώ το να σερβίρω 2 ξένα άτομα ΣΑΝ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΗ και να μην ακούσω ένα ευχαριστώ, δε σου φάνηκε κάπως;

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 12:50, 30-11-09:

Βρε τι έχω πάθει... Κοίταξε να δεις, το τραπέζι αυτό δεν ήταν προγραμματισμένο, έτυχε, δεν είχαμε πει δηλαδή θα έχουμε τραπέζι κι εγώ είπα, θα πάω να δω τηλεόραση. Τυχαία ήρθε επίσκεψη ο πατέρας του, τυχαία κι ο φίλος του.

Ενώ το να σερβίρω 2 ξένα άτομα ΣΑΝ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΗ και να μην ακούσω ένα ευχαριστώ, δε σου φάνηκε κάπως;
εννοείται! Η όλη υπόλοιπη συμπεριφορά είναι το ... λιγότερο αχαρακτήριστη δεν το συζητάμε καν!

Απλώς σε αυτό το κομμάτι έχω προ πολλού συμφωνήσει με τους προλαλήσαντες και δεν έχω κάτι να προσθέσω!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ρόλοι στο σεξ - Από Subject to change
      Το θέμα έχει λάβει 94 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Έρωτας & Σεξ.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-04-14 στις 11:48.
    • Αχαριστία - Από giorgos94
      Το θέμα έχει λάβει 12 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 18-06-11 στις 18:37.
    • Αχαριστία ανθρώπων που δεν το περιμένεις! - Από FaNhS_ThE_GrEaT
      Το θέμα έχει λάβει 9 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση ...επι προσωπικού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 17-04-09 στις 01:07.
    • Ποιανού το βιολογικό ρολόι είναι χαλασμένο; - Από Subject to change
      Το θέμα έχει λάβει 37 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Υγεία-Ιατρική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-10-07 στις 13:42.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους