Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,038 μέλη και 2,416,889 μηνύματα σε 75,379 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 533 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Παραδοσιακοί ρόλοι ή αχαριστία;

Himela

Συντονίστρια

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8,102 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 14:29, 22-11-09:

Πρόσφατα ήμουν φιλοξενούμενη της ξαδέλφης μου σε κάποιο χωριουδάκι της Ελλάδος. Η ξαδέλφη μου είναι παντρεμένη με ένα μικρό παιδάκι, εκείνη δε δουλεύει, δουλεύει μόνο ο άντρας της. Όπως ίσως κάποιοι ξέρετε, το όνειρό μου είναι να κάνω κι εγώ οικογένεια και να μεγαλώσω τα παιδιά μου, οπότε η δική της ζωή τώρα είναι αυτή που ονειρεύομαι. Ζώντας όμως μαζί της για λίγες μέρες είδα κάποια πράγματα που δε μου άρεσαν και θέλω να σας διηγηθώ ένα περιστατικό.

Ο άντρας της πήγε εκείνο το πρωί στη δουλειά, εμείς σηκωθήκαμε το πρωί και πήγαμε στο ΙΚΑ και στην τράπεζα για κάποιες δουλειές, πήγαμε σούπερ μάρκετ (σούπερ δεν ήταν καθότι χωριό) και γυρίσαμε στο σπίτι να μαγειρέψουμε. Φτιάχνουμε το φαγητό, κάποια στιγμή έρχεται ο πεθερός της, μετά ο άντρας της κι ένας φίλος του (ο άντρας της είναι 23 ετών btw) και κάθονται γύρω από το τραπέζι. Εγώ ήθελα να δω κάτι στην τηλεόραση, οπότε της λέω,μπορώ να φάω στο σαλόνι; Μου λέει, κάτσε ρε συ στο τραπέζι, μην παρεξηγηθεί ο πεθερός μου. Λέω οκ κι ενώ αυτή κοιτούσε το φαγητό, ξεκινάω να στρώσω το τραπέζι. Οι άντρες κάθονται και συζητάνε. Βάζω τα μαχαιροπήρουνα, χαρτοπετσέτα, τα ποτήρια, τη σαλάτα. Η ξαδέλφη μου σερβίρει το πρώτο πιάτο, το δίνω στον πεθερό της, αυτός δεν κάνει κάποια κίνηση να το πάρει, οπότε πρέπει να τεντωθώ για να τον φτάσω και να περάσω πάνω από τον άλλον, το ακουμπάω,μου δίνει το δεύτερο, πάω να το δώσω στο φίλο του άντρα της, ούτε αυτός κάνει κάποια κίνηση να με βοηθήσει, το ακουμπάω, το ίδιο κι ο άντρας της, ΚΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ δε λένε ρε παιδιά!!! Καθόμαστε, τρώμε, λέω να μαζέψουμε το τραπέζι, αρχίζω να μαζεύω, δεν κάνουν μια κίνηση να βάλουν τα μαχαιροπήρουνα στο πιάτο και έστω να μου δώσουν το πιάτο τους, τίποτα, κάθονται λες κι έχουν πάθει αγκύλωση. Μάζεψα όλο το τραπέζι μόνη μου χωρίς να πούνε καν μια κουβέντα, ένα χομόγελο. Εδώ σε μια ταβέρνα πας και λες στο σερβιτόρο "ευχαριστώ" ή του χαμογελάς φιλικά, αυτοί τίποτα! Και να πω οτι εντάξει, στην τελική η ξαδέλφη μου είναι ο άντρας κι ο πεθερός της, αυτή δε δουλεύει, πάει στο καλό, έχει μια υποχρέωση ας πούμε. Εγώ που είμαι ξένη τι υποχρέωση είχα να τους μαγειρέψω, να τους σερβίρω, να τους μαζέψω τα πιάτα; Μόνο που δεν τους έβαλα να ρευτούν! Τέλος πάντων, επισκέπτρια ήμουν (το σούπερ μάρκετ βέβαια το είχα πληρώσει εγώ και της πήρα και δώρα για το μωρό και το σπίτι, δεν ήμουν γαιδούρα) αλλά μου έκανε τρομερά κακή εντύπωση. Με έκανε να αναθεωρήσω κάποια πράγματα. Αλλά αυτό που σκέφτομαι είναι, πώς υπάρχουν νέοι άνθρωποι σήμερα που φέρονται έτσι; Αυτά τα παιδιά έχουν μεγαλώσει έτσι, οι γυναίκες είναι υπό και δούλες για να κάθονται στο σπίτι και να μεγαλώνουν παιδιά - δε θα τον χάλαγε βέβαια να δουλεύει κι η γυναίκα του, απλά δεν έχει τύχει να βρει δουλειά μες στο χωριό. Πώς είναι έτσι οι νέοι σήμερα; Φεμινίστρια δεν είμαι ιδιαίτερα, αλλά μου έκανε πολλή εντύπωση αυτή η συμπεριφορά...

Ευχαριστώ που με ακούσατε, σχολιάστε ό,τι θέλετε.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Burp

Δραστήριο Μέλος

H Burp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 175 μηνύματα.

H Burp έγραψε: στις 14:36, 22-11-09:

μν γενικεύεις καλή μου δν είναι έτσι οι νέοι σήμερα
απλώς μερικοί άνθρωποι είναι ντιπ αχάριστοι
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε: στις 15:09, 22-11-09:

Το λούκι της μητρότητας και του νοικοκυριού δεν είχε ποτέ ιδιαίτερο σουξέ. Κάποιος έπρεπε να κάνει να κάνει τη βρώμικη δουλειά και αυτός ήταν το ασθενέστερο φύλο κατά προτίμηση, το οποίο χρύσωνε το χάπι του θεωρώντας πως επιτελεί έργο ιερό σε αρμονία με αυτό που προστάζει η φύση. Ακριβώς λοιπόν επειδή είναι υποτίθεται στην περιβόητη αυτή φύση της γυναίκας (λογική του τύπου αφού έχω μήτρα σκοπός της ζωής μου είναι να γίνω μάνα) θεωρήθηκε κάτι αυτονόητο, τόσο αυτονόητο σε σημείο να είναι στον πάτο της υπόληψης, κάτι που δεν έχει αλλάξει μέχρι σήμερα.

Οπότε όταν ηθελημένα βάζεις αυτό τον νταλκά στο κεφάλι σου αναμένεται να υποστείς και τα πέριξ, τέτοια ελεεινή αντιμετώπιση δηλαδής. Επωμίζεσαι παραδοσιακό ρόλο και περιμένεις μία μη παραδοσιακή αντιμετώπιση; Δεν είμαι σίγουρη τι κάνουν στην προκειμένη. Υποθέτω πως αν σώνει και καλά το νόημα της ζωής σου είναι το βλαστάρι σου και το σπιτικό σου αλλά δε θέλεις να είσαι "υπό" διεκδικείς ισοτιμία, πάση θυσία, διακινδυνεύοντας φυσικά να ταράξεις τις λεπτές ισορροπίες, όμως τουλάχιστον θα σου έχει μείνει μία στοιχειώδης αξιοπρέπεια.
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,625 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε: στις 16:01, 22-11-09:

Εσυ χιμελλιτα μου γιατι αγχωθηκες κι ανησυχεις?
Καποιοι ανθρωποι ειναι ετσι μαθημενοι, δε παιζει ρολο η ηλικια αλλα η νοοτροπια στην οποια μεγαλωνεις!

Εσενα δε θα σου συμβει ποτε να εισαι στη θεση της ξαδερφης γιατι πολυ απλα δεν το προτιμας και θα εχεις να κανεις με ανθρωπους που συμφωνουν σε τετοια θεματα μαζι σου!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

Συντονίστρια

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8,102 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 12:23, 23-11-09:

Βασικά η ξαδέλφη μου είναι πολύ πιο ανεξάρτητη και φεμινίστρια από μένα. Δε μου κάνει εντύπωση η δική της αλλαγή (το οτι ανέχεται δηλαδή πράγματα) αλλά η συμπεριφορά νέω παιδιών στον 21ο αιώνα. Πώς ελπίζουμε να γίνουμε Ευρωπαίοι κάποια στιγμή όταν οι αποψεις υτών των νέων είναι ανατολίτικες;
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,557 μηνύματα.

O Dark_kronos . έγραψε: στις 13:32, 23-11-09:

Μην νομιζεις οτι δεν υπαρχουν και στην ευρωπη τετιοι (απλα επειδη λες για το οτι ελπιζουμε να γινουμε ευρωπαιοι)

Η ξαδερφη σου βρηκε αυτον τον ανθρωπο, ο οπιος ειχε μεγαλωσει κατα αυτον τον τροπο, και η ιδια το δεχτικε, οποτε και αυτος δεν αλλαξε καθολου.
Αυτο ομως δεν εχει καμια σχεση με τα δικα σου ονειρα... Μπορεις καληστα να βρεις εναν ανθρωπο που να κανετε μαζι οικογενια, αλλα να μην ειναι αχαριστος! Και μπορω να σου φερω πολλα πραραδειγματα οχι 20αριδων, αλλα 30αριδων και 40αριδων που θα πουν ενα ευχαριστω, θα απλωσουν το χερι τους να πιασουν το πιατο, και θα το αφησουν και στον νεροχυτη μετα (εχω και τα παραδειγματα του ακριβος αντιθετου, να καθετε η γυναικα και να τα κανει ολα ο αντρας, και να μην του λεει ουτε να ευχαριστω).
Καμια περιπτωση δεν ειναι ιδια με της αλλες... Εσυ απλα θα βρεις καπιον που θα ταιριαζετε και σε αυτον τον τομεα...
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,711 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε: στις 15:24, 23-11-09:

Η λέξη "βλαχαδερά" σου λέει κάτι Himela; Ε λοιπόν η εξήγηση βρίσκεται εκεί. Οι άνθρωποι έτσι έχουν μάθει. Δεν έχουν κάτι μαζί σου. Αυτό το λέω με σιγουριά καθ'ότι ο πατέρας μου κατάγεται από χωριό στο οποίο θάλλουν τέτοιου είδους συμπεριφορές (ευτυχώς όχι στους περισσότερους συγγενείς μας...). Το πώς και το γιατί δεν μπορώ να το εξηγήσω... Είναι ακόμα μυστήριο... Αν μπορεί κάποιος να το εξιχνιάσει, θα του ήμουν υπόχρεος...
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,519 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε: στις 21:49, 23-11-09:

Στα χωριά ο κοινωνικός περίγυρος είναι ιδιαίτερα "συντηρητικός", με την έννοια ότι οι όποιες αλλαγές και κοινωνικές καινοτομίες φτάνουν εκεί με πολλά χρόνια καθυστέρηση. Οι παραδοσιακοί ρόλοι παραμένουν πάντοτε ισχυροί στις μικρές κοινωνίες.

Αυτό έχει και τα θετικά του, όπως και τα αρνητικά του. Εννοώ ότι μας αρέσει που μπορούμε να πάμε στα χωριά το Πάσχα και να γιορτάσουμε την Ανάσταση με τον παραδοσιακό τρόπο, ο οποίος δεν έχει διατηρηθεί στις πόλεις. Μας αρέσει να πάμε και να παρακολουθήσουμε κάπου σ' ένα ορεινό χωριό των Γρεβενών για παράδειγμα, ένα πανηγύρι, στο οποίο κλαρίνο παίζει ο Πετρολούκας Χαλκιάς, αφού τέτοιο πανηγύρι δεν μπορεί να γίνει μέσα στην πόλη.

Ε, δεν μας αρέσει να βλέπουμε τα παραδοσιακά φαλλοκρατικά πρότυπα να αναπαράγονται και να παραμένουν ολοζώντανα κι ανέπαφα, ενώ εμείς θεωρούμε ότι έχουμε αλλάξει πια αιώνα και περιμένουμε ν' ακολουθούν το ίδιο ημερολόγιο και όλοι οι άλλοι.

Τι να κάνουμε, δεν μπορεί κανείς να τα έχει όλα σε τούτη τη ζωή.

Όσο για το ποιος είναι ο λόγος που η ξαδέρφη της Χιμέλας δέχτηκε τον παραδοσιακό απαξιωμένο ρόλο της χαρωπής νοικοκυρούλας; Η οικονομική εξάρτηση νομίζω πως δίνει από μόνη της την απάντηση.
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε: στις 22:21, 23-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Στα χωριά ο κοινωνικός περίγυρος είναι ιδιαίτερα "συντηρητικός", με την έννοια ότι οι όποιες αλλαγές και κοινωνικές καινοτομίες φτάνουν εκεί με πολλά χρόνια καθυστέρηση. Οι παραδοσιακοί ρόλοι παραμένουν πάντοτε ισχυροί στις μικρές κοινωνίες. .
Δυστυχώς έχεις δίκιο... κι ακόμη, μεγάλος αριθμός ανθρώπων θεωρεί κάποιες συμπεριφορές απόλυτα φυσιολογικές τη στιγμή που η στοιχειώδης καλή συμπεριφορά ήδη έχει προχωρήσει πολύ παρακάτω. Εκεί δυσκολεύομαι να δικαιολογήσω κάποια πράγματα με βάση την απλή κοινωνιολογία... ακριβώς γιατί πλέον οι περισσότεροι άνθρωποι ξέρουν αλλά επιλέγουν να αγνοούν...

Όσο για το ποιος είναι ο λόγος που η ξαδέρφη της Χιμέλας δέχτηκε τον παραδοσιακό απαξιωμένο ρόλο της χαρωπής νοικοκυρούλας; Η οικονομική εξάρτηση νομίζω πως δίνει από μόνη της την απάντηση.
Η οικονομική εξάρτηση δεν απαντά όλα τα προβλήματα πιστεύω. Ξέρω γυναίκες που κουράστηκαν τόσο πολύ να είναι εργαζόμενες-σύζυγοι-μητέρες που, μόλις οι οικονομικές συνθήκες το επέτρεψαν, εγκατέλειψαν τις δουλειές τους και το γύρισαν σε σύζυγοι-μητέρες και μάλιστα μητέρες-υπερδραστήριες ανεμουδούρες σε συλλόγους γονέων και κηδεμόνων (γιατί κάπου έπρεπε να βγει η δημιουργικότητα που κάποια στιγμή τελικά μάλλον καταπιέστηκε...)
Ένα νοικοκυριό είναι σαν μια ατομική επιχείρηση. Κάνεις τις δουλειές όπως θέλεις. Αν μάλιστα διαχειρίζεσαι εσύ και τα χρήματα ή κάποια από αυτά, ακόμα καλύτερα. Ελέγχεις χρόνο και κόπο και μπορείς να έχεις και σημαντικό ελεύθερο χρόνο. Σύμφωνα με κάποιες γυναίκες τουλάχιστον.
Όσο για την ξαδέλφη της Himela δε μπορώ να εκφέρω γνώμη. Αν είχε δει τί την περίμενε από πριν παντρευτεί κι όμως προχώρησε? Αν δεν την ενοχλεί τελικά αυτό το σκηνικό (που δεν θα είναι μόνο στο τραπέζι φαντάζομαι) Αν θεωρεί ότι ο άνθρωπος που είναι μαζί του αξίζει τόσο πολύ? Αν είναι ακόμα τυφλά ερωτευμένη και ξυπνήσει κάποια στιγμή απότομα? Αν τελικά έχεις δίκιο και θεωρεί ότι μόνο η οικονομική εξασφάλιση μετράει? Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να ευχηθώ το καλύτερο και το λιγότερο επώδυνο...
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

Συντονίστρια

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 13:53, 24-11-09:

κι ακόμη, μεγάλος αριθμός ανθρώπων θεωρεί κάποιες συμπεριφορές απόλυτα φυσιολογικές τη στιγμή που η στοιχειώδης καλή συμπεριφορά ήδη έχει προχωρήσει πολύ παρακάτω.
Ακριβώς αυτό. Η ευγένεια πάει περίπατο σε τέτοιες φαλλοκρατικές συμπεριφορές.

Όσο για την ξαδέλφη της Himela δε μπορώ να εκφέρω γνώμη. Αν είχε δει τί την περίμενε από πριν παντρευτεί κι όμως προχώρησε? Αν δεν την ενοχλεί τελικά αυτό το σκηνικό (που δεν θα είναι μόνο στο τραπέζι φαντάζομαι) Αν θεωρεί ότι ο άνθρωπος που είναι μαζί του αξίζει τόσο πολύ? Αν είναι ακόμα τυφλά ερωτευμένη και ξυπνήσει κάποια στιγμή απότομα? Αν τελικά έχεις δίκιο και θεωρεί ότι μόνο η οικονομική εξασφάλιση μετράει? Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να ευχηθώ το καλύτερο και το λιγότερο επώδυνο...
Την ενοχλεί πολύ και τον πιέζει να φύγουν από το χωριό γιατί ούτε δουλειά μπορεί να βρει εκεί, ούτε της αρέσουν οι τρόποι συμπεριφοράς, ούτε και έχει ζωή εκεί πέρα. Δεν ξέρω πόσο θα αντέξει και πότε θα γίνει το μεγάλο μπαμ, όταν γίνει όμως θα είναι μεγάλο και ελπίζω όχι καταστροφικό.
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,711 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε: στις 14:06, 24-11-09:

Δε θα συμφωνήσω ότι αυτή η συμπεριφορά που έδειξαν αυτοί οι άνθρωποι σχετίζεται με τα παραδοσιακά Ελληνικά πρότυπα περί οικογένειας. Μπορεί η παραδοσιακή Ελληνική κοινωνία να θεωρεί τον άντρα κεφαλή της οικογενείας (και δικαίως κατ' εμέ...) αλλά τέτοιου είδους νοοτροπίες δε συνυφαίνονται με την παραδοσιακή θεώρηση της οικογένειας. Αυτές οι νοοτροπίες συναντώνται σε ανθρώπους στους οποίους λείπει η κοινωνική μόρφωση και δεν μπορούν να δείξουν ευγνωμοσύνη προς κανένα. Έχουν μάθει να είναι μονόχνωτοι, να σκέπτονται τελείως επίπεδα μονόπλευρα και η ζωή τους είναι μονοδιάστατη (δουλειά-σπίτι-καφενείο) και δεν έχουν κανένα όνειρο για βελτίωση της ζωής τους σε ποιοτικό επίπεδο. Έχω συναντήσει ανθρώπους σε οικογένειες που ακολουθούν το παραδοσιακό πρότυπο όπου ο άντρας είναι ΚΥΡΙΟΣ απέναντι στη γυναίκα του και η γυναίκα επίσης είναι πολύ περιποιητική και στοργική. Ας μην ισοπεδώνουμε τα πράγματα...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πατρεύς : 24-11-09 στις 14:31.
Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 809 μηνύματα.

H lugar έγραψε: στις 12:01, 26-11-09:

Εννοώ ότι μας αρέσει που μπορούμε να πάμε στα χωριά το Πάσχα και να γιορτάσουμε την Ανάσταση με τον παραδοσιακό τρόπο, ο οποίος δεν έχει διατηρηθεί στις πόλεις. Μας αρέσει να πάμε και να παρακολουθήσουμε κάπου σ' ένα ορεινό χωριό των Γρεβενών για παράδειγμα, ένα πανηγύρι, στο οποίο κλαρίνο παίζει ο Πετρολούκας Χαλκιάς, αφού τέτοιο πανηγύρι δεν μπορεί να γίνει μέσα στην πόλη.

Ε, δεν μας αρέσει να βλέπουμε τα παραδοσιακά φαλλοκρατικά πρότυπα να αναπαράγονται και να παραμένουν ολοζώντανα κι ανέπαφα, ενώ εμείς θεωρούμε ότι έχουμε αλλάξει πια αιώνα και περιμένουμε ν' ακολουθούν το ίδιο ημερολόγιο και όλοι οι άλλοι.
Έλα βρε Χάος.... δεν είναι και μονόδρομος: διατήρηση παραδόσεων = "γαιδουρινή" φαλλοκρατία... Μη με τρελλαίνεις.
Στην γενιά των παπούδων μας και των γονιών μας, στον περίγυρό μου, δεν έχω συναντήσει ούτε έναν τόσο αγενή. Και αυτοί οι άνθρωποι από χωριά κατάγονταν. Άλλοι ξέραν να κάνουν και καφέ και φαΐ, άλλοι δεν ξέραν ούτε καφέ να κάνουν, αλλά την ευγένεια να μην βλέπουν τον άλλο σαν το αόρατο χέρι που τους προμηθεύει φαΐ, αλλά σαν έναν άνθρωπο που τους προσφέρει κάτι, την είχαν.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,465 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 06:26, 27-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από pitg21
Μπορεί η παραδοσιακή Ελληνική κοινωνία να θεωρεί τον άντρα κεφαλή της οικογενείας (και δικαίως κατ' εμέ...)
Excuse moi?
Πριν βιαστώ να βγάλω συμπεράσματα, για ανέλυσε την λίγο αυτή την ...αμφιλεγόμενη (sic) θέση σου, αν δεν σου κάνει κόπο.
Θα είχε ...ενδιαφέρον νομίζω
Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο von Sentonof! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 529 μηνύματα.

O Heptamer von Sentonof έγραψε: στις 10:36, 27-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Πώς ελπίζουμε να γίνουμε Ευρωπαίοι κάποια στιγμή όταν οι αποψεις υτών των νέων είναι ανατολίτικες;
Οι αποψεις ΟΛΩΝ των ελληνων ειναι ανατολιτικες.
Εγώ ήθελα να δω κάτι στην τηλεόραση, οπότε της λέω,μπορώ να φάω στο σαλόνι; Μου λέει, κάτσε ρε συ στο τραπέζι, μην παρεξηγηθεί ο πεθερός μου.
Το παραδοσιακο προτυπο της υπαιθρου προβλεπει πως ολη η οικογενεια (+ προσκεκλημενων) τρωει μαζι στο ιδιο τραπεζι - και αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακό. Αντανακλα τη δομη,το δεσιμο,συμπυκνώνει την ισχύ. Ειναι κατι το αυτονόητο και απορώ πως δεν το ελαβες υποψη σου και επιχειρησες να εφαρμόσεις την αστική σου ελαφροτητα / ελευθεριότητα στο φαγητο σε ενα περιβαλλον που δεν την ασκει / εγκρινει. Πρωτιστως εσύ δεν υπηρξες ευγενική με αυτη σου τη σταση και συνεπώς δε νομιμοποιεισαι 100% να μιλάς για ελλειψη στοιχειώδους ευγενειας απο τους αλλους.
ούτε αυτός κάνει κάποια κίνηση να με βοηθήσει, το ακουμπάω, το ίδιο κι ο άντρας της, ΚΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ δε λένε ρε παιδιά!!! Καθόμαστε, τρώμε, λέω να μαζέψουμε το τραπέζι, αρχίζω να μαζεύω, δεν κάνουν μια κίνηση να βάλουν τα μαχαιροπήρουνα στο πιάτο και έστω να μου δώσουν το πιάτο τους, τίποτα, κάθονται λες κι έχουν πάθει αγκύλωση..
Στην επαρχια οι ρολοι ειναι αυστηρά προδιαγεγραμμενοι,καθε φυλο εχει διακριτή δουλεια / ρόλο. Η γυναικα ασχολειται με τα του σπιτιου,ο ανδρας με τα του χωραφιου / αμπελιου και γενικώς με τη δουλεια της υπαιθρου. Αντιπαρερχομενος το θεμα του "ευχαριστώ" - που (θα οφειλε σαφώς να) αποτελει βασικη ευγένεια ΠΑΝΤΟΥ πλέον - θα τολμουσα να πω πως η ελλειψη μιας στοιχειωδους ευγενειας,θα μπορουσε ισως να ειναι και σκόπιμη: να εχει σκοπό να εμπεδώσει / εμπετσώσει στη γυναικα το διακριτό της ρολο,αυτον της υπηρετουμενης τον ανδρα,που της εχει ανατεθει απο το "σκληρο" / ακαμπτο και κυρίαρχο αντρικό στοιχειο που παραδοσιακα υπαρχει εκτος πολεων.
Με έκανε να αναθεωρήσω κάποια πράγματα. Αλλά αυτό που σκέφτομαι είναι, πώς υπάρχουν νέοι άνθρωποι σήμερα που φέρονται έτσι;
Οι ανθρωποι διαμορφώνονται απο το περιβαλλον τους. Αν οι νεοι γαλουχουνται σε τετοια περιβαλλοντα και απο συγκεκριμενης νοοτροπιας - επειδη δε μπορεσαν ισως να αποκτησουν αλλη ή δε γνωριζουν αλλη - γονεις,ειναι ευνοητο πως θα υιοθετησουν τα ιδια μοτιβα.
[
Μπορεί η παραδοσιακή Ελληνική κοινωνία να θεωρεί τον άντρα κεφαλή της οικογενείας (και δικαίως κατ' εμέ...)
Συμφωνώ!
H οικογενεια αποτελει μικρογραφια της εξουσιαστικα δομημενης κοινωνιας,ήτοι καποιος πρεπει να ηγειται αυτής
Η στοιχειώδης λογική (και κοινωνικολογια) λεει πως οταν μαζευτουν πανω απο 3 ή 4 ατομα,ειναι αδυνατον πλεον (επειδη προτασσεται η προσωπικη κριση κριση / συμφερον) να συμφωνήσουν και να συντονιστουν σε μια κοινη ενεργεια και συνεπώς καποιος (με προσοντα να προωθησει την ενεργεια) απο αυτους - αποδεκτος απο ολους - πρεπει να αναθεσει ρολους. Επειδη συνηθως των κοινωνιων ηγουνται οι ικανοτεροι,οι ισχυροτεροι,οι δυνατοι,αυτοι που ΔΡΟΥΝ,ειναι αυτονοητο πως και της οικογενειας θα ηγειται το πιο ισχυρο στοιχειο της,δηλ o ανδρας. Υπαρχουν σαφώς και εξαιρεσεις (των αδυναμων ανδρών) οπου το πανω χερι το εχουν οι γυναικες.
Ακουγεται ρατσιστικό / υποτιμητικο,μα δεν ειναι.
Ακομα και στις "δημοκρατικές" οικογενειες - παρεπιπτόντως,μια οικογενεια,σε αντιθεση με μια χωρα,δε μπορει να ειναι ποτε δημοκρατική και αλλοιμονο αν ήταν - διχως δυνατο ηγετικο ανδρικο προφιλ,συνήθως .η γνωμη του ανδρα ειναι αυτη που τελικα επικρατει. Και αυτο βολευει τελικα και τη γυναικα,γιατι α) δεν αποδομειται η (κοινωνική,φυλικη) ισχυς του ανδρα και β) ικανοποιειται και το αισθημα ασφαλειας που εχει αναγκη και που με βαση αυτο αλλωστε επιλεγει και δια βιου συντροφο.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 809 μηνύματα.

H lugar έγραψε: στις 11:25, 27-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Heptamer
Το παραδοσιακο προτυπο της υπαιθρου προβλεπει πως ολη η οικογενεια (+ προσκεκλημενων) τρωει μαζι στο ιδιο τραπεζι - και αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακό. Αντανακλα τη δομη,το δεσιμο,συμπυκνώνει την ισχύ. Ειναι κατι το αυτονόητο και απορώ πως δεν το ελαβες υποψη σου και επιχειρησες να εφαρμόσεις την αστική σου ελαφροτητα / ελευθεριότητα στο φαγητο σε ενα περιβαλλον που δεν την ασκει / εγκρινει. Πρωτιστως εσύ δεν υπηρξες ευγενική με αυτη σου τη σταση και συνεπώς δε νομιμοποιεισαι 100% να μιλάς για ελλειψη στοιχειώδους ευγενειας απο τους αλλους.

Αντίθετα η κοπέλα ρώτησε μια και κάθε σπίτι έχει τις ισορροπίες του. ΔΕΝ έκανε ότι νόμιζε άρα δεν ήταν αγενής.
Στην επαρχια οι ρολοι ειναι αυστηρά προδιαγεγραμμενοι,καθε φυλο εχει διακριτή δουλεια / ρόλο. Η γυναικα ασχολειται με τα του σπιτιου,ο ανδρας με τα του χωραφιου / αμπελιου και γενικώς με τη δουλεια της υπαιθρου. Αντιπαρερχομενος το θεμα του "ευχαριστώ" - που (θα οφειλε σαφώς να) αποτελει βασικη ευγένεια ΠΑΝΤΟΥ πλέον - θα τολμουσα να πω πως η ελλειψη μιας στοιχειωδους ευγενειας,θα μπορουσε ισως να ειναι και σκόπιμη
: να εχει σκοπό να εμπεδώσει / εμπετσώσει στη γυναικα το διακριτό της ρολο,αυτον της υπηρετουμενης τον ανδρα,που της εχει ανατεθει απο το "σκληρο" / ακαμπτο και κυρίαρχο αντρικό στοιχειο που παραδοσιακα υπαρχει εκτος πολεων..

Εγώ πάλι από ότι έχω δει οι γυναίκες και στα χωράφια δουλεύουν.
Όσο για το δεύτερο bold είναι σαφώς ρατσιστικό, σωβινιστικό και φαλλοκρατικό. Δεν είναι πια κυρίαρχο μοντέλο και ξαναλέω ότι και παλιότερα, όταν "επισήμως" ο άντρας θεωρούταν αρχηγός της οικογένειας, αυτή η συμπεριφορά, αν και πιο συχνή, δεν ήτανε must γιατί ο διακριτός ρόλος δεν σημαίνει δουλεία.

H οικογενεια αποτελει μικρογραφια της εξουσιαστικα δομημενης κοινωνιας,ήτοι καποιος πρεπει να ηγειται αυτής
Η στοιχειώδης λογική (και κοινωνικολογια) λεει πως οταν μαζευτουν πανω απο 3 ή 4 ατομα,ειναι αδυνατον πλεον (επειδη προτασσεται η προσωπικη κριση κριση / συμφερον) να συμφωνήσουν και να συντονιστουν σε μια κοινη ενεργεια και συνεπώς καποιος (με προσοντα να προωθησει την ενεργεια) απο αυτους - αποδεκτος απο ολους - πρεπει να αναθεσει ρολους. Επειδη συνηθως των κοινωνιων ηγουνται οι ικανοτεροι,οι ισχυροτεροι,οι δυνατοι,αυτοι που ΔΡΟΥΝ,ειναι αυτονοητο πως και της οικογενειας θα ηγειται το πιο ισχυρο στοιχειο της,δηλ o ανδρας. Υπαρχουν σαφώς και εξαιρεσεις (των αδυναμων ανδρών) οπου το πανω χερι το εχουν οι γυναικες.
Ακουγεται ρατσιστικό / υποτιμητικο,μα δεν ειναι.
Ακομα και στις "δημοκρατικές" οικογενειες - παρεπιπτόντως,μια οικογενεια,σε αντιθεση με μια χωρα,δε μπορει να ειναι ποτε δημοκρατική και αλλοιμονο αν ήταν - διχως δυνατο ηγετικο ανδρικο προφιλ,συνήθως .η γνωμη του ανδρα ειναι αυτη που τελικα επικρατει. Και αυτο βολευει τελικα και τη γυναικα,γιατι α) δεν αποδομειται η (κοινωνική,φυλικη) ισχυς του ανδρα και β) ικανοποιειται και το αισθημα ασφαλειας που εχει αναγκη και που με βαση αυτο αλλωστε επιλεγει και δια βιου συντροφο.
Επειδή στην οικογένεια τα απόλυτα ισότιμα μέλη είναι δύο, θα ήταν καλό να "γυμναζόμαστε" στην δημοκρατία και όχι στην δικτατορία. Αν δεν μπορούν να συγκεραστούν οι απόψεις δύο ανθρώπων που, μάλιστα, αγαπιούνται τότε ποιές απόψεις μπορούν να συγκεραστούν?
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο von Sentonof! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 529 μηνύματα.

O Heptamer von Sentonof έγραψε: στις 12:06, 27-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από lugar
Αντίθετα η κοπέλα ρώτησε μια και κάθε σπίτι έχει τις ισορροπίες του. ΔΕΝ έκανε ότι νόμιζε άρα δεν ήταν αγενής.
Mα ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ απο ευγενεια,ΚΑΝ να ρωτησει. Ηταν αυτονόητο πως θα συμμορφωνόταν με τα ισχύοντα στο σπιτι - ακομα και αν δεν ηθελε.
Όσο για το δεύτερο bold είναι σαφώς ρατσιστικό, σωβινιστικό και φαλλοκρατικό. Δεν είναι πια κυρίαρχο μοντέλο και ξαναλέω ότι και παλιότερα, όταν "επισήμως" ο άντρας θεωρούταν αρχηγός της οικογένειας, αυτή η συμπεριφορά, αν και πιο συχνή, δεν ήτανε must γιατί ο διακριτός ρόλος δεν σημαίνει δουλεία..
Σαφώς ειναι σωβινιστικό και φαλλοκρατικό.
Δεν αντανακλα και τη δικη μου πεποιθηση ως ανδρα. Απλα το κατεθεσα ως ισχύον καθεστώς.
Παλια,ο ανδρας ηταν επισήμως ο αρχηγός,σήμερα εξακολουθει σαφως να ειναι αρχηγός - αλλα ανεπισήμως - ασχετως της ισοτητας που επικρατει στην οικογενεια.
(και αυτο ως παρατηρηση ισχυόντων καθεστώτων και οχι "εξ (προσωπικής) υιοθεσιας"!)
Καποιος πρεπει να αντιπροσωπευει την οικογενεια στην τελική,να αναλαμβανει τις ευθυνες.
Επειδή στην οικογένεια τα απόλυτα ισότιμα μέλη είναι δύο, θα ήταν καλό να "γυμναζόμαστε" στην δημοκρατία και όχι στην δικτατορία. Αν δεν μπορούν να συγκεραστούν οι απόψεις δύο ανθρώπων που, μάλιστα, αγαπιούνται τότε ποιές απόψεις μπορούν να συγκεραστούν?
Σε οικογενεια διχως παιδια,η δημοκρατια (μπορει να) λειτουργει - και συνηθως λειτουργει,γιατι δυο ανθρωποι μπορουν να βρουν τομές. Αλλα ακομα κι αν δε βρουν,και επειδη πρεπει να παρθει μια αποφαση που να εκφράζει τη δυάδα,συνηθως υπερισχύει η γνωμη του ανδρα,οχι επειδη ειναι φαλλοκρατικό,μα για τα α) και β) που παρεθεσα παραπάνω.
Σε μια οικογενεια με παιδια ομως,αλλοιμονο αν οι γονεις επαιρναν αποφασεις για αυτά με δημοκρατικες διαδικασιες,δηλ αν ελαμβαναν υποψη και τη γνωμη των παιδιών υπο μορφη ισως οικογενειακου συμβουλιου. Εκει,επειδη ακριβώς δε γινεται να υπαρξει συγκερασμος τοσο πολλων αποψεων / αναγκών,αποφασιζεται / επωμιζεται (τ)η δράση,η ασκηση / αντιπροσωπευση ως συνολο απο τον συντονιστή της οικογενειας - συνηθως τον ανδρα.
Παράθεση

Himela

Συντονίστρια

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 13:03, 27-11-09:

Εγώ ρώτησα ψιθυριστά την ξαδέλφη μου κι αυτή μου απάντησε, δεν το είπα δυνατά μπροστά σε όλους. Επίσης υπόψιν οτι εγώ εκεί ήμουν φιλοξενούμενη και ίσως, λέω ίσως, θα έπρεπε αυτοί να κοιτάξουν τη δική τους ευγένεια. Αλλά σιγά, εδώ ο αδελφός τους γαμπρού μου (στην ηλικία του) δέρνει τη γυναίκα του εδώ και χρόνια - κι αυτή η χαζή κάθεται, τι να πεις.
Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

H lugar έγραψε: στις 13:05, 27-11-09:

Συγγνώμη αλλά δεν πρεσβεύω τους λόγους σου οπότε ούτε και το συμπέρασμά σου. Άσε που όταν φάει φούντο μια οικογένεια από τις ατασθαλίες "του αρχηγού" ο άλλος τι φταίει να πληρώνει κι αυτός?
Τα παιδιά δεν μπαίνουν ισότιμα στην διαδικασία γιατί είναι ανήλικα...... γι'αυτό άλλωστε είπα ότι τα ισότιμα μέλη είναι μόνο δύο (δεν εννούσα τα ζευγάρια). Αν αυτοί οι δύο δεν μπορούν να παίρνουν ισότιμα αποφάσεις κλάφτα Χαράλαμπε.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

O Heptamer von Sentonof έγραψε: στις 13:14, 27-11-09:

Εγώ ρώτησα ψιθυριστά την ξαδέλφη μου κι αυτή μου απάντησε, δεν το είπα δυνατά μπροστά σε όλους. Επίσης υπόψιν οτι εγώ εκεί ήμουν φιλοξενούμενη και ίσως, λέω ίσως, θα έπρεπε αυτοί να κοιτάξουν τη δική τους ευγένεια. Αλλά σιγά, εδώ ο αδελφός τους γαμπρού μου (στην ηλικία του) δέρνει τη γυναίκα του εδώ και χρόνια - κι αυτή η χαζή κάθεται, τι να πεις.
Kαι ξανατονιζω,οτι κακώς ρωτησες - ψυθιριστα ή μη δεν εχει σημασια -,ορμώμενη απο τις συνήθειές σου στην πόλη,τις οποιες εγωιστικά (αυτη η εντυπωση δινεται) θελησες και να προωθησεις με την ερωτησή σου.

Μην το παιρνεις προσωπικα. Προσπαθω να σου εξηγήσω πως και γιατι (κατ' εμε) δεν επρεπε καν να προσπαθησεις να εισαι εκτος οικογενειακου τραπεζιου in the first place,αλλα εντελώς φυσιολογικά να "υποταχθεις" - σγια τη θυσια δηλ.. - στο αυτονόητο (για το εκει περιβάλλον).

Η γυναικα του αδελφου του γαμπρου σου,μπορει να εχει μειωμενη αυτοεκτίμηση και να θεωρει πως της αξιζει να τη δερνουν ή να εχει υιοθετησει τη σταση της μητερας της (την οποια προφανως επισης εδερνε ο ανδρας της).

Την ελλειψη ευγένειας των φιλοξενουντων,την αναλύσαμε ήδη.
Παράθεση

Himela

Συντονίστρια

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 13:19, 27-11-09:

Σε μια οικογενεια με παιδια ομως,αλλοιμονο αν οι γονεις επαιρναν αποφασεις για αυτά με δημοκρατικες διαδικασιες,δηλ αν ελαμβαναν υποψη και τη γνωμη των παιδιών υπο μορφη ισως οικογενειακου συμβουλιου.
Αυτό είναι ένα άλλο θέμα και βγαίνουμε οφ τόπικ, αλλά θέλω να το πω. Ο πατέρας μου ήταν μια ζωή καταπιεστικός, δε με άφηνε ποτέ να εκφράζομαι ελεύθερα, τον φοβόμουν, κι έτσι ως τα 15 μου περίπου ήμουν ένα ηλίθιο παιδάκι κλεισμένο στον εαυτό του, μέχρι που έκανα την επανάστασή μου. Ακριβώς επειδή ο πατέρας μου ήταν τόσο αυστηρός έκανα κάποια λάθη μετά τα 18 που είχα πια ελευθερία, για να ξεσπάσω. Δεν προτείνω φυσικά να συναποφασίζουν οι γονείς και τα παιδιά για σοβαρά θέματα, αλλά να υπάρχει μια δημοκρατία έστω όπου μπορούν να συζητηθούν ελεύθερα κάποιες ανησυχίες, αγωνίες, προβλήματα των παιδιών. Το αποφασίζω και διατάζω είτε δημιουργεί έναν πολύ άβουλο άνθρωπο είτε έναν πολύ ανεξάρτητο (σε άσχημο βαθμό ανεξάρτητο).
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    DimitraA.

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ρόλοι στο σεξ - Από Subject to change
      Το θέμα έχει λάβει 100 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Έρωτας & Σεξ.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε Χθες στις 00:17.
    • Αχαριστία - Από giorgos94
      Το θέμα έχει λάβει 12 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 18-06-11 στις 18:37.
    • Αχαριστία ανθρώπων που δεν το περιμένεις! - Από FaNhS_ThE_GrEaT
      Το θέμα έχει λάβει 9 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση ...επι προσωπικού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 17-04-09 στις 01:07.
    • Ποιανού το βιολογικό ρολόι είναι χαλασμένο; - Από Subject to change
      Το θέμα έχει λάβει 37 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Υγεία-Ιατρική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-10-07 στις 13:42.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα