Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,064 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Παραδοσιακοί ρόλοι ή αχαριστία;

Μάριλυ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάριλυ
H Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 260 μηνύματα.

H Μάριλυ έγραψε στις 03:45, 03-12-09:

Μέιλ που ήρθε προχτές στη δουλειά: "Οι κοπέλες τάδε θα στολίσουν το δέντρο την Παρασκευή". Οι κοπέλες τάδε είμαστε τρεις εκ των έξι βοηθών εκεί που δουλέυω. Φυσικά οι άλλοι τρεις είναι άντρες και εξυπακούεται ότι δεν έχουν καμία σχέση με το στολισμό του δέντρου! Θα είναι αυτή η διαφορετικότητα των αντρων και γυναικών που μας κάνει τόσο χαρισματικές σε τέτοιες αγγαρείες όπως ο στολισμός του δέντρου στη δουλειά!
Το βρίσκω πραγματικά εξοργιστικό να θεωρείται αυτονόητο ότι τις αγγαρείες θα βάλουμε να τις κάνουν γυναίκες. Ο υποδιευθυντής μου με έχει βάλει κατά καιρούς να του βγάλω αντικλείδια, να του φέρω μια τοστιέρα και πολλά άλλα ενώ φυσικά δεν υπάρχει περίπτωση να ζητήσει τέτοια πράγματα από άντρα της ηλικίας μου και της θέσης μου. Γενικότερα με εξοργίζει το ότι αν είσαι μικρός είσαι αυτόματα το παιδί για όλες τις δουλειές και η διάκριση λόγω φύλου με προσβάλλει διπλά. Και μικρη και γυναίκα πάει πολύ, η αξιοπρεπειά μου ποδοπατάται καθημερινά με τρόπο απλό και αυτονόητο!
Τα περιθώρια αντίδρασης είναι μικρά. Στην προκειμένη περίπτωση ρώτησα τον υποδιευθυντη γιατί το μείλ ήρθε μόνο σε κορίτσια και μου απάντησε με άγριο τρόπο. Όταν είδε ότι του απαντούσα με επιχειρήματα μου είπε ότι "πόσα άτομα χρειάζονται να στολίσουν ένα δέντρο"? Φυσικά δεν μπορείς να το τραβήξεις πολύ.
Γενικά με εκνευρίζει που στη δουλειά οι (παντρεμένοι) άντρες μιλάνε για γκόμενες, ανταλλάσουν μέιλ με τσόντες, κάνουν αστεία σεξουαλικού περιεχομένου και όλα αυτά είναι απολύτως αποδεκτά. Είπε κάποιος συνάδελφος προχτές στην προϊσταμένη μου ετών 36, ότι δύο δεκαοχτάρες είναι προτιμότερες από μια 36άρα. Και αυτή φυσικά γέλασε. Γιατί ποτέ μια γυναίκα δεν θα το έλεγε αυτό σε έναν άντρα? Γιατί όλη αυτή η συμπεριφορά των αντρών είναι τόσο αποδεκτη στον εργασιακό χώρο ενώ για μια γυναίκα θα ήταν αδιανόητη? Έμενα προσωπικά με εκνευρίζει και με προσβάλλει. Είμαστε και καλά Ευρωπαίοι και έχουμε τόσο ανατολίτικη νοοτρπία χωρίς να το συνειδητοποιούμε πολλές φορές. Αυτά είχα να πω και ότι θέλω να φύγω από αυτή τη δουλειά για αυτούς και για πολλούς άλλους λόγους.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 04:12, 03-12-09:

H θεώρηση ρόλων, δεν σημαίνει ότι η έννοια του δικαίου ανήκει στους..."παρατηρητές" σαν αποκλειστικό δικαίωμα!
Οι ρυθμιστικοί κανόνες πηγάζουν από την ίδια την φύση των καταστάσεων, και του στραβού το δίκιο, του ανήκει....
Με λίγα λόγια, έξω από τον χορό πολλά τραγούδια λέμε (και ευλογάμε τα γένια μας) σαν το δεύτερο πρόσωπο της...αγίας τριάδας (διασωστικός αναλυτής σε forum)

Εκτός κι αν απλά κάποιοι θέλουν να πουν τον...."πόνο" τους!!!

Αυτό όμως έχει τόση απόσταση από τον τίτλο του θέματος, όση ο νεοεκλεγείς πρόεδρος της ΝΔ από αυτά που.... προσεπικαλείται

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 03-12-09 στις 04:21. Αιτία: στοίχιση λέξεων
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 13:05, 03-12-09:

ολες τις βαριες δουλειες αυτου κοσμου τις κανουν κατα κανονα αμετρητοι ανδρες..χτιστες βοθρατζηδες,ντελιβερυ BOYS,ταχυδρομοι ΚΛΠ... οπότε μην κανουμε ΚΑΙ ΑΥΤΟ το θεμα σεξιστικο..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ritaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ritaki
H Ritaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H Ritaki έγραψε στις 17:59, 03-12-09:

Καλησπέρα Himela οφείλω να ομολογήσω ότι με προβλημάτισε πολύ το κειμενό σου, είναι λυπηρό όταν έχεις να κάνεις με ανθρώπους να βλέπεις πως υπάρχουν ανθρωποι που σεβιροντάς τους ένα πιάτο φαϊ να μην έχουν την ευγενή καλοσύνη να πούνε έστω ένα ευχαριστώ, εγώ πιστεύω ότι είναι θέμα νοοτροπίας απλά και πως έχει μεγαλώσει ο καθένας από εμάς βέβαια, όπως έγραψες κι εσύ η ίδια, ακόμη και σε ένα εστιατόριο να πας ένα ''ευχαριστώ'' στον σερβιτόρο που σου έφερε το φαγητό αν μη τι άλλο θα το πεις. Δυστυχώς είναι συχνό φαινόμενο οι γυναίκες οι οποίες κατά μία έννοια ''εξαρτιούνται'' οικόνομικά από το άλλο φύλο (στην προκειμένη περίπτωση η ξαδέρφη σου) να αντιμετωπίζουν τέτοιες συμπεριφορές από τους συζύγους τους, είναι άσχημο αλλά δυστυχώς συμβαίνει....

Παράθεση

paokman

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη paokman
Ο paokman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O paokman έγραψε στις 16:10, 05-12-09:

Φιλη μου, δεν ειναι ετσι τα συγχρονα ζευγαρια (ελπιζω τουλαχιστον!)! Αυτο που περιγραφεις ειναι μια εξαιρεση! Εχω φιλους παντρεμενους, οι οποιοι μοιραζονται ολες τις δουλειες και σε καμμια περιπτωση η γυναικα δεν ειναι ''δουλα''. Αλλα στα παραδειγματα που ξερω δεν υπαρχουν (ακομα τουλαχιστον) παιδια. Δεν ξερω εαν αυτο ειναι ικανο να επιφερει τετοιου ειδους αλλαγες στη συμπεριφορα του αντρογυνου,

ΥΓ. Για τον πεθερο τι να πω... Γουρουνι...

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 16:16, 05-12-09:

Πάντως, να κάνω κι ένα άλλο σχόλιο καθ' ότι έχω ζήσει κι εγώ ο ίδιος τέτοιους ανθρώπους σαν κι αυτούς τους οποίους περιγράφεις Χιμέλα. Αυτού του τύπου οι άνθρωποι, αυτή τη συμπεριφορά δεν τη δείχνουν μόνο στις γυναίκες. Τη δείχνουν εξίσου και στους άντρες και κυρίως σε αυτούς που δε γνωρίζουν καλά... Το λέω γιατί έχω συναντήσει κι εγώ τέτοιου είδους συμπεριφορά και μάλιστα (αυτό είναι το χειρότερο) κι από νέους σχεδόν συνομηλίκους μου... Το θέμα δεν είναι σεξιστικό, είναι θέμα καθαρά κοινωνικής μόρφωσης...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πατρεύς : 05-12-09 στις 17:03.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

paokman

Νεοφερμένος

Ο paokman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O paokman έγραψε στις 17:03, 05-12-09:

Δηλαδη ειναι ολα θεμα παιδειας...

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 17:08, 05-12-09:

Κοίτα, όλα τα πράγματα είναι γενικά θέμα παιδείας. Εγώ απλώς είπα ότι στο συγκεκριμένο ζήτημα ήθελα να τονίσω ότι το κλειδί για την κατανόηση αυτών των ανθρώπων δεν είναι το φύλο της Χιμέλας αλλά ο τρόπος με τον οποίο αυτοί οι άνθρωποι έχουν μεγαλώσει. Και κάποιος άλλος άγνωστος άντρας να ήταν στο τραπέζι, την ίδια συμπεριφορά θα έδειχναν...

Παράθεση

paokman

Νεοφερμένος

O paokman έγραψε στις 17:59, 05-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από pitg21
Κοίτα, όλα τα πράγματα είναι γενικά θέμα παιδείας. Εγώ απλώς είπα ότι στο συγκεκριμένο ζήτημα ήθελα να τονίσω ότι το κλειδί για την κατανόηση αυτών των ανθρώπων δεν είναι το φύλο της Χιμέλας αλλά ο τρόπος με τον οποίο αυτοί οι άνθρωποι έχουν μεγαλώσει. Και κάποιος άλλος άγνωστος άντρας να ήταν στο τραπέζι, την ίδια συμπεριφορά θα έδειχναν...
Συμφωνω... Ποτε δεν ειναι θεμα φυλου, θρησκειας, εθνικοτητας η ο,τι αλλου. Παντοτε εξαρταται απο την παιδεια του εκαστοτε ανθρωπου. Εμεις, ως ανθρωποι, εχουμε την ταση να γενικοποιουμε και να δημιουργουμε στερεοτυπα

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 18:54, 05-12-09:

και χαρακτηρα...

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 20:25, 05-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Μάριλυ
Μέιλ που ήρθε προχτές στη δουλειά: "Οι κοπέλες τάδε θα στολίσουν το δέντρο την Παρασκευή". Οι κοπέλες τάδε είμαστε τρεις εκ των έξι βοηθών εκεί που δουλέυω. Φυσικά οι άλλοι τρεις είναι άντρες και εξυπακούεται ότι δεν έχουν καμία σχέση με το στολισμό του δέντρου! Θα είναι αυτή η διαφορετικότητα των αντρων και γυναικών που μας κάνει τόσο χαρισματικές σε τέτοιες αγγαρείες όπως ο στολισμός του δέντρου στη δουλειά!
Το βρίσκω πραγματικά εξοργιστικό να θεωρείται αυτονόητο ότι τις αγγαρείες θα βάλουμε να τις κάνουν γυναίκες.
Έπρεπε να πάρεις ό,τι πιο χρήσιμο έχουν, ποντίκια/πληκτρολόγια/ηχεία και να το κάνεις το δέντρο έτσι:

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 21:18, 05-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Μάριλυ
Τα περιθώρια αντίδρασης είναι μικρά. Στην προκειμένη περίπτωση ρώτησα τον υποδιευθυντη γιατί το μείλ ήρθε μόνο σε κορίτσια και μου απάντησε με άγριο τρόπο. Όταν είδε ότι του απαντούσα με επιχειρήματα μου είπε ότι "πόσα άτομα χρειάζονται να στολίσουν ένα δέντρο"?
αυτά τα αφεντικά : μια ζωή μες στην

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
ολες τις βαριες δουλειες αυτου κοσμου τις κανουν κατα κανονα αμετρητοι ανδρες..χτιστες βοθρατζηδες,ντελιβερυ BOYS,ταχυδρομοι ΚΛΠ... οπότε μην κανουμε ΚΑΙ ΑΥΤΟ το θεμα σεξιστικο..
κουϊζ : βρείτε αυτό που δεν ταιριάζει στο σύνολο λέξεων

Αρχική Δημοσίευση από pitg21
Αυτού του τύπου οι άνθρωποι, αυτή τη συμπεριφορά δεν τη δείχνουν μόνο στις γυναίκες. Τη δείχνουν εξίσου και στους άντρες και κυρίως σε αυτούς που δε γνωρίζουν καλά... Το λέω γιατί έχω συναντήσει κι εγώ τέτοιου είδους συμπεριφορά και μάλιστα (αυτό είναι το χειρότερο) κι από νέους σχεδόν συνομηλίκους μου... Το θέμα δεν είναι σεξιστικό, είναι θέμα καθαρά κοινωνικής μόρφωσης...
Ειλικρινά δεν θέλω να κάνω τον έξυπνο , αλλά και το να μην είσαι σεξιστής , θέμα κοινωνικής μόρφωσης είναι

Αρχική Δημοσίευση από paokman
Φυσικά . Σε αυτήν την χώρα , όλα είναι θέμα παιδείας - εκτός από την παιδεία

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Έπρεπε να πάρεις ό,τι πιο χρήσιμο έχουν, ποντίκια/πληκτρολόγια/ηχεία και να το κάνεις το δέντρο έτσι:

1.καλωσορίζω την ηρώ στον παγκόσμιο σύλλογο τρολ ελλάδος

2.Πάνω - πάνω να κρεμάσει το αφεντικό της όλοι ξέρουμε ποιο σημείο της ανθρώπινης ανατομίας μπορεί να στερεωθεί στην κορυφή

3. οντόπικ :

Η ηλιθιότητα αντιμετωπίζεται μόνο με ηλιθιότητα δυστυχώς . Χιμελά , η ξαδέρφη σου μπορεί να φανεί το ίδιο ανάγωγη αν θέλει να καταλάβει το απέναντι σόι τι σημαίνει ευγένεια και Μάριλυ ( λάθος τόνος ; ) μπορείς να πεις στους άντρες συναδέρφους ότι σπίτι στολίζατε καραβάκι και να τους παρασύρεις στον χώρο εργασίας ζητώντας βοήθεια γιατί με αυτά τα <<κινέζικα επικίνδυνα λαμπιόνια>> μόνο ένας άντρας μπορεί να τα βγάλει πέρα :εμότικον που στρίβει το μουστάκι του:

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ρόλοι στο σεξ - Από Subject to change
      Το θέμα έχει λάβει 94 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Έρωτας & Σεξ.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-04-14 στις 11:48.
    • Αχαριστία - Από giorgos94
      Το θέμα έχει λάβει 12 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 18-06-11 στις 18:37.
    • Αχαριστία ανθρώπων που δεν το περιμένεις! - Από FaNhS_ThE_GrEaT
      Το θέμα έχει λάβει 9 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση ...επι προσωπικού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 17-04-09 στις 01:07.
    • Ποιανού το βιολογικό ρολόι είναι χαλασμένο; - Από Subject to change
      Το θέμα έχει λάβει 37 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Υγεία-Ιατρική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-10-07 στις 13:42.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους