Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,817 μηνύματα σε 74,635 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ένα thread για τους φίλους του πατσά

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 01:02, 24-11-09:

Απόφάσισα να ανοίξω ένα θέμα το οποίο για πολλούς (ιδίως για τις κοπέλες) αποτελεί "ταμπού". Ας μιλήσουμε λοιπόν για τον πατσά. Πώς σας αρέσει να τον τρώτε; Έχετε να μας πείτε κάποια συνταγή για να γίνει ωραίος; Ποιά είναι τα πιο κατάλληλα μαγαζιά στην περιοχή σας στα οποία κάποιος μπορεί να φάει έναν αξιόλογο πατσά;

Σίγουρα βέβαια σε αυτό το θέμα το λόγο έχουν κυρίως οι Θεσσαλονικείς, η πόλη των οποίων φημίζεται μεταξύ των άλλων για τα πατσατζίδικά της.

Για να πω λοιπόν για μένα, εμένα ο πατσάς μ' αρέσει να είναι μοσχαρίσιος (κάνει ωραία κόλλα το ζουμί) ή ανάμεικτος (μοσχαρίσιος κ΄ αρνίσιος), να είναι χοντροκομμένος (ντουζλαμάς όπως τον λένε στα τούρκικα), να έχει φυσικά και ποδαράκια και τον τρώω με μπόλικο σκορδόξιδο και καυτερό μπούκοβο.

Στην Πάτρα δυστυχώς δεν έχει πολλά μαγαζιά στα οποία μπορείς να φας πατσά και ακόμη λιγότερα που διανυκτερεύουν. Από τα μαγαζιά που διανυκτερεύουν, έχω κάτσει σε δύο (αν και μου έχουν πει ότι είναι κι άλλο ένα το οποίο όμως δε γνωρίζω ακριβώς πού είναι). Το ένα είναι κάτω από τα ΤΕΙ στην Οδό Ακρωτηρίου και λέγεται "Ανατολή". Η τιμή του πατσά είναι αρκετά φθηνή (5?) αλλά η ποιότητα όχι κορυφαία (τρώγεται πάντως αρκετά ωραία ιδίως αν έχει προηγηθεί κραιπάλη με ποτό). Το άλλο είναι εκεί που αρχίζει η Βορείου Ηπείρου ψηλά και λέγεται "Παναχαϊκός". Η τιμή είναι κάπως πιο ψηλή (6,5?) αλλά η ποιότητα του πατσά είναι σαφώς ανώτερη από το προηγούμενο. Να σημειώσω ότι εν αντιθέσει με τη Θεσσαλονίκη, στην Πάτρα δεν υπάρχει μαγαζί που να είναι καθαρά πατσατζίδικο καθώς όλα αυτά τα μαγαζιά σερβίρουν κι άλλα φαγητά π.χ. βραστό κρέας, κόκκορα μακαρονάδα, παστίτσιο κλπ, πράγμα το οποίο είναι και θετικό από μία πλευρά καθώς αν είναι μια παρέα στην οποία κάποιοι δεν τρώνε πατσά, αυτοί δεν αποκλείονται.

Σημ. Όσοι σιχαίνεστε το εν λόγω φαγητό (κακώς κατ' εμέ), δεν είναι ανάγκη να μας λέτε συνέχεια τί αηδία είναι αυτά που τρώμε. Δοκιμάστε 2-3 φορές και θα δείτε ότι μπορεί και να σας αρέσει...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 03:59, 25-03-10:

δε μαρεσει ο πατσας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αστυόχη

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Αστυόχη
H Αστυόχη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H Αστυόχη δεν ειναι το πραγματικο μου ονομα έγραψε στις 22:49, 03-09-10:

Ααααα!! Λατρεβω τον πατσα! Δε σου κανω καθολου πλακα! Τον προτιμω απο κατσικα ομως. Δυστιχως στη πολη που μενω, πατσα θα βρει κανεις μονο στα σπιτια κατα την ανοιξη. Αυτο που μου αρεσει στο δικο μας πατσα ομως ειναι το οτι πριν τον σερβιρουμε, περνουμε 2-3 σπυρια απο σκορδο, τα χτυπαμε καλα καλα στο γουδι, και αφοτου εχει γινει σα χυμος το ωαζουμε στο τραμεζι και μετα οποις θελει βαζει μια κουταλια στο πιατο του! Μμμμ!! Αυτο ειναι φαϊ!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 22:54, 03-09-10:

Έτρωγα παλιά, τώρα δεν τρώω. Ωραίος είναι. Δεν ξέρω συνταγή.
Από κατσίκα πάντως πρώτη φορά ακούω, ήξερα το χοιρινό και το μοσχαρίσιο μόνο.

Παράθεση

Αστυόχη

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Αστυόχη
H Αστυόχη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H Αστυόχη δεν ειναι το πραγματικο μου ονομα έγραψε στις 13:39, 02-04-11:

Απο οτιδηποτε κρεας τον κανεις το παστα!! *νιαμ νιαμ XD*

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 13:41, 02-04-11:

ωρεε μποοχαα..

παντως καλο κανει,,αλλα βρωμαααει ρε παιδια...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 13:48, 02-04-11:

Δεν τον έχω καν δοκιμάσει, ούτε και προβλέπεται...

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rosa azul
H rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,105 μηνύματα.

H rosa azul έγραψε στις 21:20, 02-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Πατρεύς
Απόφάσισα να ανοίξω ένα θέμα το οποίο για πολλούς (ιδίως για τις κοπέλες) αποτελεί "ταμπού". Ας μιλήσουμε λοιπόν για τον πατσά. Πώς σας αρέσει να τον τρώτε; Έχετε να μας πείτε κάποια συνταγή για να γίνει ωραίος; Ποιά είναι τα πιο κατάλληλα μαγαζιά στην περιοχή σας στα οποία κάποιος μπορεί να φάει έναν αξιόλογο πατσά;

Σίγουρα βέβαια σε αυτό το θέμα το λόγο έχουν κυρίως οι Θεσσαλονικείς, η πόλη των οποίων φημίζεται μεταξύ των άλλων για τα πατσατζίδικά της.

Για να πω λοιπόν για μένα, εμένα ο πατσάς μ' αρέσει να είναι μοσχαρίσιος (κάνει ωραία κόλλα το ζουμί) ή ανάμεικτος (μοσχαρίσιος κ΄ αρνίσιος), να είναι χοντροκομμένος (ντουζλαμάς όπως τον λένε στα τούρκικα), να έχει φυσικά και ποδαράκια και τον τρώω με μπόλικο σκορδόξιδο και καυτερό μπούκοβο.

Στην Πάτρα δυστυχώς δεν έχει πολλά μαγαζιά στα οποία μπορείς να φας πατσά και ακόμη λιγότερα που διανυκτερεύουν. Από τα μαγαζιά που διανυκτερεύουν, έχω κάτσει σε δύο (αν και μου έχουν πει ότι είναι κι άλλο ένα το οποίο όμως δε γνωρίζω ακριβώς πού είναι). Το ένα είναι κάτω από τα ΤΕΙ στην Οδό Ακρωτηρίου και λέγεται "Ανατολή". Η τιμή του πατσά είναι αρκετά φθηνή (5?) αλλά η ποιότητα όχι κορυφαία (τρώγεται πάντως αρκετά ωραία ιδίως αν έχει προηγηθεί κραιπάλη με ποτό). Το άλλο είναι εκεί που αρχίζει η Βορείου Ηπείρου ψηλά και λέγεται "Παναχαϊκός". Η τιμή είναι κάπως πιο ψηλή (6,5?) αλλά η ποιότητα του πατσά είναι σαφώς ανώτερη από το προηγούμενο. Να σημειώσω ότι εν αντιθέσει με τη Θεσσαλονίκη, στην Πάτρα δεν υπάρχει μαγαζί που να είναι καθαρά πατσατζίδικο καθώς όλα αυτά τα μαγαζιά σερβίρουν κι άλλα φαγητά π.χ. βραστό κρέας, κόκκορα μακαρονάδα, παστίτσιο κλπ, πράγμα το οποίο είναι και θετικό από μία πλευρά καθώς αν είναι μια παρέα στην οποία κάποιοι δεν τρώνε πατσά, αυτοί δεν αποκλείονται.

Σημ. Όσοι σιχαίνεστε το εν λόγω φαγητό (κακώς κατ' εμέ), δεν είναι ανάγκη να μας λέτε συνέχεια τί αηδία είναι αυτά που τρώμε. Δοκιμάστε 2-3 φορές και θα δείτε ότι μπορεί και να σας αρέσει...
Σκετη αηδια cher ami.....γιατι δεν ανοιγες, αντ'αυτου του εμετικου σκευασμασματος, ενα θεμα για την μπουγιαμπεσσα ή για την αστακομακαροναδα (γιαμ γιαμ..) που δεν αποτελει και για μας τα κοριτσια ταμπου πως την τρωμε ;;;;;;;;;;;

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 21:32, 02-04-11:

Για τους φίλους λέει το thread, όχι για τους εχθρούς.

Ωστόσο έχω την εντύπωση ότι ακόμα και η μυρωδιά είναι θέμα συνήθειας από το οικογενειακό μας περιβάλλον.

Παράθεση

axinos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη axinos
Ο axinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O axinos έγραψε στις 09:36, 10-04-11:

Ψιλοκομμένος με άφθονο μπούκοβο είναι ότι πρέπει, ειδικά όταν συνοδεύεται με μεζέ με γλωσίτσες λεμονάτες

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 09:38, 10-04-11:

γλωσίτσες λεμονάτες
τι γλωσσες?

εγω λατρευω τις αρνισιες και μοσχαρισιες..

Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

H rosa azul έγραψε στις 09:38, 11-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
τι γλωσσες?

εγω λατρευω τις αρνισιες και μοσχαρισιες..
Ενδεχεται να εννοει ψαρι γλωσσες...το λατρευω....αλλαμε πατσα ...θα κανω εμετο...

Παράθεση

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΚΟΡΩΝΕΥΣ
Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 330 μηνύματα.

O ΚΟΡΩΝΕΥΣ ακροδεξιος αναρχοκομμουνιστης έγραψε στις 10:02, 11-04-11:

αααααααααααααα για τον πατσά λετε ??
και εγω που νομιζα πως λετε για τον πάτσα (πατσατζογλου) τον παλιο παιχτη του ολυμπιακου

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

H rosa azul έγραψε στις 10:19, 11-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΟΡΩΝΕΥΣ
αααααααααααααα για τον πατσά λετε ??
και εγω που νομιζα πως λετε για τον πάτσα (πατσατζογλου) τον παλιο παιχτη του ολυμπιακου
Χιλιες φορες καλυτερα να συζητουσαμε για κατι τετοιο...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : 11-04-11 στις 10:23. Αιτία: διόρθωση quote
Παράθεση

Iliaso

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 5,464 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 03:13, 15-07-11:

2 φορές έχω φάει και τις 2 μου χε αρέσει

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους