Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,089 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,980 μηνύματα σε 74,643 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Οικονομική κρίση: Υπάρχει αληθινά στην Ελλάδα ή την δημιουργήσαμε μόνοι μας;

elpap

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη elpap
H elpap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών . Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H elpap έγραψε στις 23:05, 04-12-09:

Θέτω αυτό το ερώτημα,γιατι αυτά που έχω ακούσει είναι ......τουλάχιστον ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ.
Ο Άντρας μου έμεινε άνεργος 1 μήνα γιατι η siemens περνάει οικονομική κρίση.
Ο αδερφός μου μένει άνεργος για δεύτερη φορά σε 6 μήνες,γιατι η Hewlet P περνάει οικονομική κρίση.
Στο βενζινάδικο μου είπε ο ιδιοκτήτης οτι 3 εβδομάδες τώρα η δουλειά έχει πέσει κατα 70%.

Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά?Υπάρχει στα αλήθεια οικονομική κρίση ή την έχουμε δημιουργήσει μόνοι μας?
Μήπως νομίζουμε οτι όσο κρατάμε τα λεφτά μας παίρνουν αξία?Μας βλέπω να τα κάνουμε προσανάμματα για να ζεσταθούμε στο τζάκι όπως στην κατοχή!!

Ένα μεγάλο μπράβο στην Ευρώπη και στην Αμερική,που καταφέρανε να διαλύσουν το σύμπαν!!
Α ρε τι καλά που ήμασταν με την δραχμούλα.........

Πρέπει να ξυπνήσουμε!!!!!!!!!!!!!!!

Άν δεν στηρίξουμε εμείς το βενζινάδικο,το αρτοποιείο και όλες τις άλλες Εληνικές επιχειρήσεις,ετοιμαστείτε για κατοχή.......!!ΟΘάνατοςσου η ζωή μου θα γίνουμε στην Ελλαδίτσα μας.......

Τέρμα τα μασουράκια για το καλό όλων μας!!Ο Νοέμβριος ήταν η αρχή του τέλους της οικονομίας της Ελλάδας το καταλάβατε???????

Μπράβο τους και μπράβο μας!!!Ωραία μας παίξανε!!!

Συνεχίστε να τους χειροκροτάτε και έχουν πετύχει τον στόχο τους................................................................................................................................................

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

paokman

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη paokman
Ο paokman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O paokman έγραψε στις 16:14, 05-12-09:

Μμμ... Τι να σου πω... Ελειπα στην Ελβετια για μεταπτυχιακες σπουδες. Επεστρεψα για το στρατιωτικο μου. Στο αμεσο περιβαλλον μου δεν παρατηρω καποια 'οικονομικη κριση'. Ολη βγαινουν οπως εβγαιναν και πριν, ολοι πανε τις εκδρομες τους τα σαββατοκυριακα και ολοι εχουν τις ανεσεις τους. Θεωρω οτι στην Ελλαδα η κριση δεν ηλθε ακομη

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 20:49, 05-12-09:

το ποστ σου απλα ειναι μια γκρινια, γιατι ειναι εμφανες οτι δεν ρωτας κατι και ακομα πιο εμφανες οτι δεν εχεις ιδεα απο το οικονομικο γιγνεσθαι

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

makis1984

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη makis1984
Ο makis1984 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ηχολήπτης και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O makis1984 έγραψε στις 21:18, 05-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από epote
το ποστ σου απλα ειναι μια γκρινια, γιατι ειναι εμφανες οτι δεν ρωτας κατι και ακομα πιο εμφανες οτι δεν εχεις ιδεα απο το οικονομικο γιγνεσθαι
Αν καούνε όσοι ξέρουν "οικονομικά" μαζί με όλα τα λευτά και ξεχαστούνε όλα αυτά, ο κόσμος εκτός από καλύτερος θα γίνει και πιό ευτυχισμένος.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

elpap

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη elpap
H elpap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών . Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H elpap έγραψε στις 09:44, 06-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από epote
Εμένα εννοείς οτι δεν έχω ιδέα?Γκρίνια?Μπορεί.
Έχω μαγαζί με ρούχα,και ο τζίρος μου έχει πέσει στο 60% όπως και σε όλα τα άλλα μαγαζιά τα γειτονικά μου.
Έχω 2 υπαλλήλους και την ερχόμενη Παρασκευή απολύω την μία.......
Η επιταγές μου άν συνεχιστεί όλη αυτή η κατάσταση,θα βγούν ακάλυπτες.
Όσον αφορά για το σπίτι μου(το οποίο και έχω υποθηκεύσει εδώ και 5 μήνες)δεν περισσεύουν ούτε για τα βασικά πιά.Οτι βγαίνει απο τη δουλειά του άντρα μου πάει σε δάνεια και στο μαγαζί,μπάς και μπορέσουμε και επιβιώσουμε απο την κρίση.Και είχε μείνει (ευτυχώς μόνο ένα μήνα) και χωρίς δουλειά.

Όσον αφορά το οικονομικό γίγνεσθαι.....ίσως εσύ να το γνωρίζεις καλύτερα..........Αλήθεια τί δουλειά κάνεις άν επιτρέπεται?

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 10:18, 06-12-09:

elpap, όντως υπήρξε μια κρίση το 2008 και όντως επηρέασε την Ευρωπαϊκή Ένωση και την Ελλάδα. Ωστόσο βρισκόμαστε σε κάμψη, και ειδικότερα στην Αμερική είναι πολύ εμφανές. Η Ελλάδα όμως έχει πολλά άλλα οικονομικά προβλήματα, ίσως κάποια από αυτά να είναι διαρθρωτικά. Ίσως η Ελλάδα να αργήσει να ορθοποδήσει.

Ωστόσο θέτεις ένα πολύ ενδιαφέρον ερώτημα, κατά πόσο ευθύνεται ο καταναλωτής. Η σύντομη απάντηση θα δώσω είναι: "πιο πολύ από ότι φαντάζεται ο ΜΟ". Το ερώτημα απαιτεί μεγάλη ανάλυση. Ωστόσο επειδή θα συμφωνήσω με τον epote σχετικά με το ότι είναι ένα "γκρίνια θέμα", θεωρώ ότι δεν έχει νόημα να προβώ σε μια τέτοια ανάλυση.

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 10:43, 06-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από elpap
Θέτω αυτό το ερώτημα,γιατι αυτά που έχω ακούσει είναι ......τουλάχιστον ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ.
Ο Άντρας μου έμεινε άνεργος 1 μήνα γιατι η siemens περνάει οικονομική κρίση.
Ο αδερφός μου μένει άνεργος για δεύτερη φορά σε 6 μήνες,γιατι η Hewlet P περνάει οικονομική κρίση.
Στο βενζινάδικο μου είπε ο ιδιοκτήτης οτι 3 εβδομάδες τώρα η δουλειά έχει πέσει κατα 70%.

Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά?Υπάρχει στα αλήθεια οικονομική κρίση ή την έχουμε δημιουργήσει μόνοι μας?
Μήπως νομίζουμε οτι όσο κρατάμε τα λεφτά μας παίρνουν αξία?Μας βλέπω να τα κάνουμε προσανάμματα για να ζεσταθούμε στο τζάκι όπως στην κατοχή!!

Ένα μεγάλο μπράβο στην Ευρώπη και στην Αμερική,που καταφέρανε να διαλύσουν το σύμπαν!!
Α ρε τι καλά που ήμασταν με την δραχμούλα.........

Πρέπει να ξυπνήσουμε!!!!!!!!!!!!!!!

Άν δεν στηρίξουμε εμείς το βενζινάδικο,το αρτοποιείο και όλες τις άλλες Εληνικές επιχειρήσεις,ετοιμαστείτε για κατοχή.......!!ΟΘάνατοςσου η ζωή μου θα γίνουμε στην Ελλαδίτσα μας.......

Τέρμα τα μασουράκια για το καλό όλων μας!!Ο Νοέμβριος ήταν η αρχή του τέλους της οικονομίας της Ελλάδας το καταλάβατε???????

Μπράβο τους και μπράβο μας!!!Ωραία μας παίξανε!!!

Συνεχίστε να τους χειροκροτάτε και έχουν πετύχει τον στόχο τους................................................................................................................................................
Εγώ φίλη μου δεν πιστεύω ότι γκρινιάζεις, δίκιο έχεις από την πλευρά σου.
Το ότι ο σύζυγος και ο αδελφός σου έμειναν άνεργοι το εξήγησες μόνη σου, δούλευαν σε μεγάλες εταιρείες και όταν ξεκίνησαν απολύσεις του πήρε η μπάλα. Και τελικά καλά έκαναν και δούλευαν εκεί γιατί τουλάχιστον έχουν κάποια εμπειρία για να μην το βάλουν κάτω και να ψάξουν κάτι καλύτερο.
Για την κατάσταση του καταστήματος σου και του βενζινά της γωνίας, τουλάχιστον από προσωπική εμπειρία μπορώ να σου πω ότι δεν ευθύνεται κανένα μασούρι γιατί δεν υπάρχει πλέον.
Γνωστοί μου που δουλεύουν με πολύ ακριβές μάρκες αναφέρουν ότι οι πολύ πλούσιοι πελάτες είναι αυτοί που μαζεύονται" πρώτοι σε συνθήκες κρίσης, αλλά αυτοί ούτως ή άλλως δεν θα στηρίξουν το συνοικιακό κατάστημα, λειτουργούν διαφορετικά.
Οι άλλοι απλά δεν έχουν πλέον να ξοδέψουν και αναγκάζονται σε περισσότερο αυστηρές επιλογές. Για να μιλήσω προσωπικά, εάν έχω ένα ποσό για παπούτσια ή ρούχα θα προτιμήσω το στοκατζίδικο γνωστής φίρμας για την ποιότητα και την αντοχή της ή κάποιας γνωστής μάρκας ρούχων με περισσότερο διαχρονική γραμμή και καλή ποιότητα χωρίς να με ενοχλήσει το ότι δεν είναι η τελευταία λέξη της μόδας.
Άλλοι σε δυσμενέσταρη οικονομική κατάσταση καταφεύγουν σε χαμηλού κόστους μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων ή ακόμα και στα πολυσυζητημένα "κινέζικα" γιατί με πολύ λίγα χρήματα αγοράζουν 2 στην τιμή του 1 που λένε.
Σε διαβεβαιώ ότι δε μου αρέσει καθόλου να περνάω μπροστά από καταστήματα στη γειτονιά μου, των οποίων γνωρίζω τους ιδιοκτήτες και να μη μπαίνω μέσα αλλά δεν υπάρχει η πολυτέλεια του "αγοράζω κάτι για φέτος μόνο". Και δυστυχώς πολλά από τα καταστήματα που βλέπω καθημερινά έχουν αυτής της φιλοσοφίας εμπορεύματα, τόσο από πλευράς σχεδίων όσο και από πλευράς ποιότητας.
Πολλοί μιλάνε ακόμα για τα περιθώρια κέρδους που είναι πολύ μεγάλα στο χώρο του ρούχου και του παπουτσιού. Όταν κάποιος μπορεί να πουλάει στις εκπτώσεις με -40% ή και περισσότερο σημαίνει αποκλειστικά ότι μπαίνει μέσα ή ότι ακόμα κι εκεί θα βγάλει κάτι?
Αλήθεια το ξέρετε ότι γνωρίζουν νέες μέρες δόξας οι μοδίστρες με τις μεταποιήσεις?

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 11:12, 06-12-09:

Εμένα εννοείς οτι δεν έχω ιδέα?Γκρίνια?Μπορεί.
ε λοιπον πως δεν υπαρχει κριση? ο τζιρος σου επεσε αρα υπαρχει κριση

και εγω στις επιχειρησεις ειμαι και το εχω νοιωσει ακριβως οπως εσυ μην ανυσηχεις

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 17:17, 06-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από elpap
Έχω μαγαζί με ρούχα,και ο τζίρος μου έχει πέσει στο 60% όπως και σε όλα τα άλλα μαγαζιά τα γειτονικά μου.
Έχω 2 υπαλλήλους και την ερχόμενη Παρασκευή απολύω την μία.......
Η επιταγές μου άν συνεχιστεί όλη αυτή η κατάσταση,θα βγούν ακάλυπτες.
Όσον αφορά για το σπίτι μου(το οποίο και έχω υποθηκεύσει εδώ και 5 μήνες)δεν περισσεύουν ούτε για τα βασικά πιά.Οτι βγαίνει απο τη δουλειά του άντρα μου πάει σε δάνεια και στο μαγαζί,μπάς και μπορέσουμε και επιβιώσουμε απο την κρίση.Και είχε μείνει (ευτυχώς μόνο ένα μήνα) και χωρίς δουλειά.
Και μετά απ' όλα αυτά, τι περισσότερο ήθελες για να πειστείς ότι η κρίση είναι αληθινή; Πώς μπορώ εγώ να καταναλώσω, ώστε να σταθούν τα μαγαζιά, όταν δεν μου περισσεύει δεκάρα τσακιστή, από τις 20-22 του μήνα (όπως έλεγε και ο Ρεμπεσκές, "Μα γιατί περισσεύει τόσος πολύς μήνας στο τέλος του μισθού;"). Πώς να μην συμβεί κάτι τέτοιο, όταν παίρνω τα ίδια χρήματα που έπαιρνα το 2003, αλλά με την αγοραστική τους αξία να έχει υποβαθμιστεί στο (το πολύ) 50% αυτής που είχαν τότε; Είναι η πρώτη φορά στη ζωή μου που δουλεύω για τόσον καιρό και δεν έχω καταφέρει να βάλω στην άκρη, ούτε 100 ευρώ.

Φυσικά και η Ελλάδα έπασχε ανέκαθεν και πάσχει ακόμη, από διαρθρωτικά όπως λέγονται προβλήματα στον οικονομικό της τομέα, αν και επ' αυτού καλύτερα να μιλήσουν οι πιο ειδικοί από μένα. Εάν το δούμε ως μια ευκαιρία να τα λύσουμε και να προχωρήσουμε μπροστά, έχει καλώς, ίσως η κρίση να αποβεί τελικά σε κάτι το θετικό. Δυστυχώς όμως κάτι τέτοιο, τουλάχιστον εάν πιστέψουμε την μέχρι σήμερα εμπειρία μας, δεν πρόκειται μάλλον να συμβεί και θα είμαστε για πάντα σ' αυτήν τη μίζερη κατάσταση...

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Ωστόσο θέτεις ένα πολύ ενδιαφέρον ερώτημα, κατά πόσο ευθύνεται ο καταναλωτής. Η σύντομη απάντηση θα δώσω είναι: "πιο πολύ από ότι φαντάζεται ο ΜΟ". Το ερώτημα απαιτεί μεγάλη ανάλυση. Ωστόσο επειδή θα συμφωνήσω με τον epote σχετικά με το ότι είναι ένα "γκρίνια θέμα", θεωρώ ότι δεν έχει νόημα να προβώ σε μια τέτοια ανάλυση.
Με βάση αυτά που έγραψα παραπάνω, περί της τρομαχτικής μείωσης της αγοραστικής μου δύναμης, πώς μπορεί να φταίω εγώ ο καταναλωτής για την κρίση; Ξεχνάς ότι η ελληνική οικονομία στηρίζεται σε μεγάλο βαθμό σε μικρομάγαζα που ως επί το πλείστον πουλάνε καταναλωτικά αγαθά; Εξήγησε λίγο σε παρακαλώ, μήπως μπορώ να βοηθήσω για τη λύση της κρίσης και δεν το γνωρίζω...

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 18:34, 06-12-09:

Τα τελευταία 20 χρόνια, με τη χρήση της τεχνολογίας αυξήθηκε σημαντικά η παραγωγή αγαθών, όμως για να απορροφηθούν από την αγορά, έπρεπε να υπάρχει...αντίκρισμα!
Έτσι, μπήκαν στο παιγνίδι οι τράπεζες και οι προσφορές, μια και οι μισθοί παρέμεναν υπερβολικά χαμηλοί!
Το επί πιστώσει μετονομάσθηκε σε ...δωρεάν και ο κλάδος των διαφημιστών μπήκε στην χρυσή εποχή του!

Αυτό σε απλά Ελληνικά λέγεται προσπάθεια επιβίωσης του κεφαλαίου, δια της στυγνής εκμετάλλευσης ανθρώπου από άνθρωπο!

Η οικονομική κρίση, προέκυψε ως μέτρο του ίδιου του συστήματος, που προσπάθησε να εξισορροπήσει με σπάταλο τρόπο το πλασματικό κεφάλαιο (χρήμα που γεννάει χρήμα χωρίς να περνάει από την παραγωγή) που είχε το ίδιο συσσωρεύσει...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 06-12-09 στις 18:38. Αιτία: λεφτάάάάάάάάάάάάάάάάάάάάάάάάά
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 18:38, 06-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
(...)Με βάση αυτά που έγραψα παραπάνω, περί της τρομαχτικής μείωσης της αγοραστικής μου δύναμης, πώς μπορεί να φταίω εγώ ο καταναλωτής για την κρίση; Ξεχνάς ότι η ελληνική οικονομία στηρίζεται σε μεγάλο βαθμό σε μικρομάγαζα που ως επί το πλείστον πουλάνε καταναλωτικά αγαθά; Εξήγησε λίγο σε παρακαλώ, μήπως μπορώ να βοηθήσω για τη λύση της κρίσης και δεν το γνωρίζω...
Πηγαίνοντας λίγο παρακάτω την παρατήρηση του Chaos θα ήθελα να μοιραστώ και μερικές σκέψεις:
Η ελληνική κοινωνία δόξασε την ατομική επιχείρηση και τη νοοτροπία του "αφεντικού του εαυτού μου". Ίσως αυτό να οφείλεται και στην απουσία του περάσματος τη βιομηχανικής επανάστασης από τα μέρη μας για τους γνωστούς ιστορικούς λόγους που οδήγησε στην έλλειψη διαμόρφωσης συνείδησης συλλογικής εργασίας (και συλλογικών διεκδικήσεων αλλά αυτό είναι από άλλο ανέκδοτο) πέρα από την έλλειψη δημιουργίας των υποδομών για κάποιου είδους βιομηχανία...
Η ελληνική οικονομία δόξασε το εφήμερο και την αρπαχτή. Ενδεικτικά και τελευταία (για να μην ψάχνονται οι νεώτεροι) τα παραδείγματα των ομαδόν ανοιγμάτων επιχειρήσεων π.χ. αρτοσκευασμάτων στην Αθήνα της δεκαετίας του '90, των αλήστου μνήμης μπουτίκ ρούχων στη δεκαετία του ΄80, των κατά κύματα video club στην ίδια δεκαετία, αλλά και καταστημάτων πώλησης ειδών και συνδέσεων κινητής τηλεφωνίας πιο πρόσφατα. Αντίστοιχα πειράματα για τη δημιουργία παραγωγικών επενδύσεων όπως π.χ. Pirelli στην Πάτρα και Goodyear στη Θεσσαλονίκη έληξαν άδοξα και νωρίς...
Και (φυσικά αφού είδε ψωμί) το ελληνικό κράτος "δόξασε" με τον τρόπο του τη μικρή επιχείρηση αντιμετωπίζοντας την ως την κότα με τα χρυσά αυγά αφού είχε του χεριού του μικρούς επιχειρηματίες με ελέγχους, φορολογία, αργότερα περαιώσεις και τόσα άλλα που δεν θα τολμούσε να επιβάλει σε εκπροσώπους ευρωπαϊκών διαστάσεων παραγωγικών μονάδων.
Η κρίση είναι εδώ και με δεδομένη τη χώρα που ζούμε και την οικονομία που (δεν) έχουμε θα αργήσει να φύγει... Το εάν οδηγήσει σε εκτεταμένες ανακατατάξεις στην αγορά (όπως και στην κοινωνία) όπως ήδη παρατηρούμε με την είσοδο μεγάλων αλυσίδων ή την ανάπτυξη εγχώριων και αν τελικά θα επιβιώσει κάποιο κομμάτι της υφιστάμενης διάρθρωσης της αγοράς και του ατομισμού που την (και μας) χαρακτηρίζει, μένει να διαπιστωθεί.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 01:43, 02-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από DreamsRevenge
Όταν κάποιος μπορεί να πουλάει στις εκπτώσεις με -40% ή και περισσότερο σημαίνει αποκλειστικά ότι μπαίνει μέσα ή ότι ακόμα κι εκεί θα βγάλει κάτι?
Αλήθεια το ξέρετε ότι γνωρίζουν νέες μέρες δόξας οι μοδίστρες με τις μεταποιήσεις?
Ανεξάρτητα απο το ύψος των περιθωρίων κέρδους των επιχειρήσεων, θέλω να πώ πως άν έχεις εμπόρευμα που σε κανονικές συνθηκες θα μετατραπεί σε <<στόκ>>, στις εκπτώσεις έχεις μιά ευκαιρία να το ρευστοποιήσεις και να ανανεώσεις το εμπόρευμα σου.
Σε αυτή την περίπτωση αυτό που πουλάς γίνεται δύναμη στα χέρια σου, χρήμα ρευστό.
Κατα συνέπεια λάθος είναι να κοιτάς το -40 ή και περισσότερο. Αλλά ο κανόνας έχει εξαιρέσεις που κάποιες φορές υπερισχύουν του κανόνα. Μπορείς όμως να παρακοθουθείς τα ράφια στα οποία ο έμπορος θα κάνει παιχνίδι με τις τιμές εκμεταλλευόμενος τις εκπτώσεις;

Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη akikos
Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,757 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 19:28, 01-03-17:

Στην Ελλάδα παρά τη προπαγάνδα που έχουμε οικονομική κρίση δεν έχουμε.

Είμαστε από τις πιο πλούσιες χώρες στο κόσμο και έχουμε ένα από τα πιο υψηλά επίπεδα διαβίωσης παγκοσμίως.
Παράθεση

Jack of Spades (Κωνσταντίνος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Jack of Spades
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,110 μηνύματα.

O Jack of Spades έγραψε στις 00:52, 02-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από akikos

Είμαστε από τις πιο πλούσιες χώρες στο κόσμο και έχουμε ένα από τα πιο υψηλά επίπεδα διαβίωσης παγκοσμίως.
Όλα σχετικά είναι...αν το πάμε σε παγκόσμια κλίμακα τότε ναι, διατηρούμε υψηλό βιωτικό επίπεδο (έστω κι αν αυτό γίνεται με μνημόνια και δανεικά)...

"Πλούσιοι" όμως από που κι ως που είμαστε;
Παράθεση

gaspar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gaspar
Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 2,289 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 01:20, 02-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από akikos

Αυτό είναι η μεγάλη εικόνα.

είμαστε απλα οι φτωχότεροι μεταξύ των πλουσίων
Παράθεση

juste un instant (Βασίλης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη juste un instant
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 3,351 μηνύματα.

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 08:22, 02-03-17:

Ήμασταν πλούσια χώρα λόγω δανείων και πακέτων. Μονο απο την Ε.Ε έχουμε φαει πανω απο ενα τρισεκατομμύριο ευρώ. Διευθυντικά στελέχη στην ΕΡΤ έπαιρναν πανω απο 25 χιλιάδες ευρώ τον μήνα. Ακόμα και τώρα στην ΔΕΗ πληρώνονται αδρά... Περισσεύματα υπαρχουν πάντα....
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,110 μηνύματα.

O Jack of Spades έγραψε στις 10:31, 02-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από juste un instant
Ήμασταν πλούσια χώρα λόγω δανείων και πακέτων. Μονο απο την Ε.Ε έχουμε φαει πανω απο ενα τρισεκατομμύριο ευρώ. Διευθυντικά στελέχη στην ΕΡΤ έπαιρναν πανω απο 25 χιλιάδες ευρώ τον μήνα. Ακόμα και τώρα στην ΔΕΗ πληρώνονται αδρά... Περισσεύματα υπαρχουν πάντα....
Ρε παιδιά "πλούσια" χώρα είναι αυτή που έχει φυσικούς πόρους προς εκμετάλλευση, μεγάλη εγχώρια παραγωγή προϊόντων και υπηρεσιών με εξαγωγικές τάσεις, επενδύτικό ενδιαφέρον, υψηλές εισροές συναλλάγματος, ισχυρό τραπεζικό σύστημα κ.λπ.
Ποιος είναι ο "πλούτος" της Ελλάδας;Τα δανεικά;
Άλλο το "είμαστε πλούσια χώρα" και άλλο το "ζούμε σαν να είμασταν πλούσια χώρα"...
Παράθεση

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη panagiotis econ
Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 494 μηνύματα.

O panagiotis econ έγραψε στις 10:37, 02-03-17:

Σε ορους κατα κεφαλην ΑΕΠ ειμαστε στη θεση 42 στον κοσμο. Οταν ομως πανω απο εσενα εχεις χωρες οπως Oman, Barbados, Bahrain, Malta κλπ σημαινει οτι δεν εισαι και τοσο καλα οσο δειχνουν οι αριθμοι
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O Jack of Spades έγραψε στις 12:39, 02-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από panagiotis econ
Σε ορους κατα κεφαλην ΑΕΠ ειμαστε στη θεση 42 στον κοσμο. Οταν ομως πανω απο εσενα εχεις χωρες οπως Oman, Barbados, Bahrain, Malta κλπ σημαινει οτι δεν εισαι και τοσο καλα οσο δειχνουν οι αριθμοι
Ρε φίλε κι εμένα αν μου δανείσουν αύριο 1 δις € στα χαρτιά "πλούσιος" θα είμαι!
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 3,351 μηνύματα.

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 13:37, 02-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από Jack of Spades
Εμας μας έδωσαν ενα τρις € και θεωρητικά μονο ήμασταν πλούσιοι...
Παράθεση

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη panagiotis econ
Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 494 μηνύματα.

O panagiotis econ έγραψε στις 14:15, 02-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από Jack of Spades
Γιατι ρε εξυπνε ειπα κατι διαφορετικο? Επισης σταματηστε την παπαρια με το 1 τρις, αυτα τα λεφτα δεν μπηκαν στην οικονομια αλλα πηγαν στην εξυπηρετηση των δανειων
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O Jack of Spades έγραψε στις 14:43, 02-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από panagiotis econ
Γιατι ρε εξυπνε ειπα κατι διαφορετικο?
Όχι, απλώς έκατσες κι έγραψες ολόκληρο post για να καταλήξεις στο αυτονόητο, ότι οι αριθμοί δε λένε την αλήθεια που όλοι οι Έλληνες ξέρουμε, ζούμε και βλέπουμε κάθε μέρα!
Κι εγώ φυσικά μεγαλύτερος τρόμπας που κάθομαι κι απαντάω και ξεχειλώνει...
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,872 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 15:21, 02-03-17:

Τι εχει η Ελλαδα; Φυσικους πορους δεν. Απειρες εκτασεις για γεωργια δεν. Βιομηχανια δεν. Μεγάλες τράπεζες δεν.

Τα μονα που εχει και μπορει να εκμεταλλευτει ειναι 1. η θαλασσα και κατ'επεκταση ο τουρισμος τον οποιο θυμηθηκαμε μετα το 2011 γιατι νωριτερα ειχαμε δανεικα 2. Η τοποθεσια ωστε να γινει κομβος για logistics.

Το κρατος ειχε απειρα δανεικα οποτε τροφοδοτουσε ολη την οικονομικα πρακτικα. Εδινε μισθο 2,000/μηνα σε εναν τεχνικο στον ΟΤΕ, αυτος επαιρνε σπιτι, δουλευε η οικοδομη, δουλευαν τα μαγαζια με τα πλακακια κ.ο.κ. Ακομα και η ιδιωτικη οικονομια ηταν κρατικοδιαιτη και αυτο φανηκε μολις το κρατος εκλεισε την κανουλα. Το προβλημα δεν ειναι η κριση, το ΑΕΠ ή ο αριθμος των ΔΥ. Το προβλημα ειναι το στραβο παραγωγικο μοντελο που στηριζεται στην εσωτερικη καταναλωση οταν τα εξαγωγιμα προϊοντα μας ειναι οι ελιες και τα ροδακινα. Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι οτι οι Ελληνες δεν δειχνουν να το καταλαβαινουν.

Επίσης για την ελλειψη βιομηχανικης παραγωγης φταιμε εμεις και μονο. Οι περισσοτερες χωρες στην Ευρωπη εχουν παραγωγη. Αλλες με δικες τους εταιριες, αλλες με υπεργολαβιες και παραγουν. Υπαρχουν προϊοντα Made in Germany, Made in Spain, Made in Italy, Made in England κ.ο.κ. Νομιζω καποια φορα πρεπει να το ειχα ξανααναφερει. Ξερετε ποσες γιαπωνεζικες εταιριες φτιαχνουν τα αυτοκινητα τους στη Βρετανια; Που δεν ειναι ουτε τριτος κοσμος, ουτε εχει μισθους Βουλγαριας. Ναι ο εργατης δεν παιρνει £3,000/μηνα οπως θελει το ΠΑΜΕ αλλα στη σημερινη κατασταση, με μισθους 400-500€ στην Ελλαδα, περνάμε καλυτερα;
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 18:42, 02-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer
Τι εχει η Ελλαδα; Φυσικους πορους δεν. Απειρες εκτασεις για γεωργια δεν. Βιομηχανια δεν. Μεγάλες τράπεζες δεν.
H Ελλάδα έχει το πλεονέκτημα του πολύ καλού κλίματος. Δεν χρειάζεσαι τεράστειες εκτάσεις καθώς δεν πας να ανταγωνιστείς την Αμερική σε ποσότητα. Αν η γεωργία μας ήταν αυτόνομη θα είχε στραφεί προ πολλού στην ποιότητα. Υπάρχουν αγροτικά προιόντα που ευδοκιμούν μόνο στην Ελλάδα, Ιταλία, Ισπανία. Θα μπορούσαμε να προμηθευουμε όλη την Ευρώπη.

Γενικά είμαστε χώρα που θα μπορούσε να είναι πάμπλουτη αν είχαμε τις σωστές υποδομές. Βιομηχανία ας πούμε δεν υπάρχει δικαιολογία να μην έχουμε. Και πρώτες ύλες να μην έχεις που έχουμε, μπορείς να εισάγεις. Θα μπορούσαμε π.χ. άνετα να φτιάχνουμε τσιπάκια, άμμο έχουμε μπόλικη. Θα μπορούσαμε να έχουμε ισχυρές τράπεζες (η Ελβετία δεν έχει κάτι παραπάνω) θα μπορούσαμε να είμαστε η silicon valley της Ευρώπης, θα θα θα.

Απλά δεν έχουμε την νοοτροπία.
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 22:41, 02-03-17:

Η νοοτροπία της Ελβετίας...

http://www.protothema.gr/world/artic...foroun-bourka/
http://www.skai.gr/mobile/article?aid=335712
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,872 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 11:05, 03-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από hack3r
H Ελλάδα έχει το πλεονέκτημα του πολύ καλού κλίματος. Δεν χρειάζεσαι τεράστειες εκτάσεις καθώς δεν πας να ανταγωνιστείς την Αμερική σε ποσότητα. Αν η γεωργία μας ήταν αυτόνομη θα είχε στραφεί προ πολλού στην ποιότητα. Υπάρχουν αγροτικά προιόντα που ευδοκιμούν μόνο στην Ελλάδα, Ιταλία, Ισπανία. Θα μπορούσαμε να προμηθευουμε όλη την Ευρώπη.

Απλά δεν έχουμε την νοοτροπία.
Το παιχνιδι με τα αγροτικα προϊοντα το εχουν κερδισει Ολλανδοι και Ισπανοι. Η Βορεια Ευρωπη τρωει φρουτα και λαχανικα απο αυτους τους δυο. Απο Ελλαδα τα μονα που εβρισκα ηταν αγουρα καρπουζια.

Γενικά είμαστε χώρα που θα μπορούσε να είναι πάμπλουτη αν είχαμε τις σωστές υποδομές. Βιομηχανία ας πούμε δεν υπάρχει δικαιολογία να μην έχουμε. Και πρώτες ύλες να μην έχεις που έχουμε, μπορείς να εισάγεις. Θα μπορούσαμε π.χ. άνετα να φτιάχνουμε τσιπάκια, άμμο έχουμε μπόλικη. Θα μπορούσαμε να έχουμε ισχυρές τράπεζες (η Ελβετία δεν έχει κάτι παραπάνω) θα μπορούσαμε να είμαστε η silicon valley της Ευρώπης, θα θα θα.
Η Ελβετια εχει αστεια φορολογια και πολυ αδυναμη κεντρικη κυβερνηση. 2/2 για να παει καλα.
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 11:39, 03-03-17:

Το παιχνιδι με τα αγροτικα προϊοντα το εχουν κερδισει Ολλανδοι και Ισπανοι. Η Βορεια Ευρωπη τρωει φρουτα και λαχανικα απο αυτους τους δυο. Απο Ελλαδα τα μονα που εβρισκα ηταν αγουρα καρπουζια.

Η Ελβετια εχει αστεια φορολογια και πολυ αδυναμη κεντρικη κυβερνηση. 2/2 για να παει καλα.
Ναι αυτό λέω κι εγώ. Είναι θέμα νοοτροπίας. Δεν έχουν κάτι υλικό αυτές οι χώρες που εμείς δεν έχουμε. Απλά εμείς έχουμε κάνει το κράτος θεό και περιμένουμε να μας σώσει. Δεν πας μπροστά έτσι.
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 12:05, 03-03-17:

Επίσης υπαρχει και το οραμα εργασιας στο δημοσιο. Θυμαμαι προ-κρισης που ολοι θεωρουσαν καταρα το να δουλευεις στον ιδιωτικο τομεα και οχι στο δημοσιο, διοτι ακουσον ακουσον δουλευες και δεν εφευγες στις 2 καθε μερα. Ο μονος τροπος να πεθανει αυτο ειναι να εξισωθουν οι μισθοι. Ιδιος βασικος μισθος οπου και να εργαζεσαι. Σταδιακα, σε περιοδο αναπτυξης, ο ιδιωτικος τομεας θα ξεπερασει πολυ τον δημοσιο και θα τον καταστησει μια μη-ελκυστικη επιλογη ιδιαιτερα για νεους ανθρωπους. Διαβαζα πριν μερικους μηνες οτι η Αστυνομια στην Νοτια Αγγλια εχει προβλημα να βρει νεους πτυχιουχους να τη στελεχωσουν διοτι οι μισθοι που προσφερει (που ειναι πολυ καλοι) δεν μπορουν να ανταγωνιστουν αυτους που προσφερουν οι ιδιωτικες εταιριες και για αυτο το λογο φτιαχνουν προγραμμα γρηγορης ανελιξης οσων εχουν πτυχια για να ισοφαρισουν το προβλημα στα αρχικα χρηματα. Κι ετσι πρεπει να ειναι, ο ιδιωτικος τομεας να ειναι ο κυριος μοχλος της οικονομιας. Δεν γινεται να μεγαλωνουν γενιες και γενιες με μοναδικο ονειρο το διορισμο...
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 12:28, 03-03-17:

Πήγε 2017 κι ακόμα μας φταίνε οι αόρατοι δράκοι του δημοσίου. εντάξει τι να πεις
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

O hack3r έγραψε στις 13:57, 03-03-17:

Για πες εσύ Βασίλη που έχεις και σφαιρική γνώση της κατάστασης, ποιοι δράκοι είναι οι πραγματικοί φταίχτες το 2017? Η πατριαρχία και ο καπιταλισμός να φανταστώ?
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 13:59, 03-03-17:

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 16:38, 03-03-17:

Για πες εσύ Βασίλη που έχεις και σφαιρική γνώση της κατάστασης, ποιοι δράκοι είναι οι πραγματικοί φταίχτες το 2017? Η πατριαρχία και ο καπιταλισμός να φανταστώ?
το να βρεις ποιον θα κατηγορήσεις θα σε βοηθήσει σε κάτι ώστε να λύσεις το πρόβλημα;
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,386 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 18:07, 03-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
το να βρεις ποιον θα κατηγορήσεις θα σε βοηθήσει σε κάτι ώστε να λύσεις το πρόβλημα;
Μα το δημόσιο, είναι πρόβλημα στην Ελλάδα. Όταν έχεις ένα μεγάλο ποσοστό εργαζομένων να έχουν μπει με ρουσφέτι...
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

O hack3r έγραψε στις 18:44, 03-03-17:

Ναι το να βρεις την αιτία του προβλήματος δεν βοηθάει καθόλου στο να το λύσεις έτσι? Το ότι έχουμε 2.5εκ ΔΥ και συνταξιούχους που τρέφονται από τον ιδιωτικό τομέα των 1.5 εκ δεν είναι πρόβλημα ε?
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 20:11, 03-03-17:

Παιδια ο Μινωταυρος του Νεοφιλελευθερισμου φταιει, το λεει κι ο Πακης.

Μου αρεσει παντως που διατηρειται ο ερωτας με το δημοσιο. Μπορει καποιος φετιχιστης να μου το εξηγησει; Ακομα και να ζουν οι δικοι σου απο το δημοσιο, πρεπει να εθελοτυφλεις για να μη βλεπεις οτι ειναι καρκινωμα.

Επισης εγω μιλησα για εξισωση μισθων Δημοσιου και Ιδιωτικου τομεα. Νεοπροσληφθεις υπαλληλος; 586€ μεικτα. Αρκετα με την καραμελα οτι η καταναλωση των ΔΥ συντηρει την οικονομια. Ας την συντηρει η καταναλωση των Ιδιωτικων υπαλληλων που ειναι και περισσοτεροι.

Μειωση μισθολογικου κοστους -> Μικροτερη αναγκη για εσοδα απο φορους -> Μικροτερη φορολογια -> Δυνατοτητα αναπτυξης ιδιωτικης οικονομιας
Παράθεση

PeterTheGreat (Staphylococcus aureus)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη PeterTheGreat
Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.

O PeterTheGreat έγραψε στις 20:23, 03-03-17:

Το να λέει κάποιος ότι η κατανάλωση των ΔΥ συντηρεί την οικονομία είναι σαν να λέει σε έναν ναυαγό σε ένα νησί να κόψει το πόδι του και να το φάει.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,386 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 20:32, 03-03-17:

Επισης εγω μιλησα για εξισωση μισθων Δημοσιου και Ιδιωτικου τομεα. Νεοπροσληφθεις υπαλληλος; 586€ μεικτα.
Δεν είναι εξισωμένοι οι μισθοί;
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 20:59, 03-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Δεν είναι εξισωμένοι οι μισθοί;
Ο βασικος μισθος στο δημοσιο ειναι 780 για αποφοιτους γυμνασιου, 858 για αποφοιτους λυκειου, 1037 για αποφοιτους τεχνικης εκπαιδευσης και 1092 για αποφοιτους πανεπιστημιακης. Οποτε οχι, δεν ειναι εξισωμενοι...
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 21:04, 03-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από PeterTheGreat
Το να λέει κάποιος ότι η κατανάλωση των ΔΥ συντηρεί την οικονομία είναι σαν να λέει σε έναν ναυαγό σε ένα νησί να κόψει το πόδι του και να το φάει.
Μα δεν το ακους αυτο το παραμυθι; Το ιδιο και με τις συνταξεις. Οποιος πληρωνεται απο το κρατος συντηρει την οικονομια, λες και σκοπος μας ειναι απλα να ανακυκλωνουμε τα ιδια λεφτα
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 21:23, 03-03-17:

Ο βασικος μισθος στο δημοσιο ειναι 780 για αποφοιτους γυμνασιου, 858 για αποφοιτους λυκειου, 1037 για αποφοιτους τεχνικης εκπαιδευσης και 1092 για αποφοιτους πανεπιστημιακης. Οποτε οχι, δεν ειναι εξισωμενοι...
Ότι να ναι...
Μα δεν το ακους αυτο το παραμυθι; Το ιδιο και με τις συνταξεις. Οποιος πληρωνεται απο το κρατος συντηρει την οικονομια, λες και σκοπος μας ειναι απλα να ανακυκλωνουμε τα ιδια λεφτα
Εδώ μπαίνει το επιχείρημα του ΑΕΠ. Ότι δηλαδή θα μειωθεί το ΑΕΠ να μειώσεις τις συντάξεις, πράγμα που είναι γελοίο...
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 22:24, 03-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Ότι να ναι...

Εδώ μπαίνει το επιχείρημα του ΑΕΠ. Ότι δηλαδή θα μειωθεί το ΑΕΠ να μειώσεις τις συντάξεις, πράγμα που είναι γελοίο...
Οποτε για να εχουμε αναπτυξη να τις αυξησουμε;
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 22:40, 03-03-17:

Οποτε για να εχουμε αναπτυξη να τις αυξησουμε;
Όχι, απλά λένε να μην τις μειώσουμε γιατί θα μειωθεί το ΑΕΠ. Μην ψάχνεις λογική σε αυτό. Το θέμα δεν είναι το ΑΕΠ αλλά το τι παράγεις. Αν η οικονομία σου χρειάζεται δανεικά για να σταθεί τότε κάτι πάει λάθος...
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 22:55, 03-03-17:

Ειναι αυτο που λεγαμε παραπανω για την καταναλωση. Παιρνει καποιος 800€ το μηνα συνταξη, ε τα λεφτα τα ξαναριχνει στην αγορα. Δουλευουν τα σουπερμαρκετ, τα κρεοπωλεια, τα φαρμακεια κ.ο.κ. Αυτο ομως δεν φερνει αναπτυξη και δεν προκειται ποτε να φερει γιατι ειναι απλα ανακυκλωση των ιδιων χρηματων. Με την ιδια λογικη ας αυξησουμε οσο μας παιρνει μισθους ΔΥ και συνταξεις για να εχουμε καταναλωση.

Ειχε ακουστει και το αλλο επικο, "οι συνταξιουχοι στηριζουν τους ανεργους". Τους ανεργους που εσυ δεν βοηθας να βρουν δουλεια γιατι στραγγιζεις την ιδιωτικη οικονομικα.
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 02:28, 04-03-17:

Ναι το να βρεις την αιτία του προβλήματος δεν βοηθάει καθόλου στο να το λύσεις έτσι? Το ότι έχουμε 2.5εκ ΔΥ και συνταξιούχους που τρέφονται από τον ιδιωτικό τομέα των 1.5 εκ δεν είναι πρόβλημα ε?
Οι ΔΥ αν δε κάνω λάθος και σύμφωνα με την απογραφή του 2010 ήταν γύρω στις 700-800 χιλιάδες. και τα τελευταία χρόνια με το πάγωμα των προσλήψεων και τις πρόωρες συνταξιοδοτήσεις πρέπει να χουν πέσει αισθητά. Τα 2.5εκ δε ξέρω πού τα βρήκες.

Όσον αφορά το ποιος ταϊζει ποιον και μόνο το ότι το θέτεις έτσι εμένα μου δείχνει παρωπίδες. Αν ήθελα να γίνω λίγο κακός θα αναρωτιόμουν κι εγώ με τη σειρά μου από ποιους ανέργους τρέφονται οι χιλιάδες καφετέριες της Αθήνας τις οποίες βλέπεις φίσκα Τετάρτη πρωί και το μόνο που παράγουν είναι αέρα κοπανιστό. Αλλά είπαμε οι αόρατοι δράκοι.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 02:32, 04-03-17:

Ειναι αυτο που λεγαμε παραπανω για την καταναλωση. Παιρνει καποιος 800€ το μηνα συνταξη, ε τα λεφτα τα ξαναριχνει στην αγορα. Δουλευουν τα σουπερμαρκετ, τα κρεοπωλεια, τα φαρμακεια κ.ο.κ. Αυτο ομως δεν φερνει αναπτυξη και δεν προκειται ποτε να φερει γιατι ειναι απλα ανακυκλωση των ιδιων χρηματων. Με την ιδια λογικη ας αυξησουμε οσο μας παιρνει μισθους ΔΥ και συνταξεις για να εχουμε καταναλωση.

Ειχε ακουστει και το αλλο επικο, "οι συνταξιουχοι στηριζουν τους ανεργους". Τους ανεργους που εσυ δεν βοηθας να βρουν δουλεια γιατι στραγγιζεις την ιδιωτικη οικονομικα.
Σωστά το αρχίζεις αλλά πρέπει να το δούμε λίγο κι απ' την άλλη μεριά. Εσωστρεφή οικονομία δεν έχεις απαραίτητα με παχύ δημόσιο. Έχεις με μη παραγωγικές επενδύσεις. Είτε αυτές λέγονται ΚΕΠ χωρίς λόγο ύπαρξης είτε φοιτητόμπαρα, είτε ιδιαιτεράδες που παρασιτούν στο δημόσιο εκπαιδευτικό σύστημα, είτε θέσεις εργασίας "δωρεάν νουμεράκι vodafone".
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

O hack3r έγραψε στις 09:00, 04-03-17:

Οι ΔΥ αν δε κάνω λάθος και σύμφωνα με την απογραφή του 2010 ήταν γύρω στις 700-800 χιλιάδες. και τα τελευταία χρόνια με το πάγωμα των προσλήψεων και τις πρόωρες συνταξιοδοτήσεις πρέπει να χουν πέσει αισθητά. Τα 2.5εκ δε ξέρω πού τα βρήκες.
2.5εκ ΔΥ και συνταξιούχοι γράφω. Το συνταξιοδοτικό μας δεν λειτουργεί με αποθέματα που σημαίνει ότι ότι οι συνταξιούχοι του πληρώνονται από τους φόρους των εργαζομένων του ιδιωτικού όπως ακριβώς και οι ΔΥ. Αλλά και τους ΔΥ να βάλεις μόνο 700κ για 1.5μ εργαζομένων δηλαδή το 50% της ιδιωτικής εργατικής δύναμης με μισθούς υψηλότερους από αυτούς του ιδιωτικού σου φαίνεται εσένα βιώσιμο μοντέλο οικονομίας?

Όσον αφορά το ποιος ταϊζει ποιον και μόνο το ότι το θέτεις έτσι εμένα μου δείχνει παρωπίδες. Αν ήθελα να γίνω λίγο κακός θα αναρωτιόμουν κι εγώ με τη σειρά μου από ποιους ανέργους τρέφονται οι χιλιάδες καφετέριες της Αθήνας τις οποίες βλέπεις φίσκα Τετάρτη πρωί και το μόνο που παράγουν είναι αέρα κοπανιστό. Αλλά είπαμε οι αόρατοι δράκοι.
Α ναι? Για να δούμε ποιος φοράει παρωπίδες. Καταρχάς η καφετέρια είναι απόλυτα βιώσιμο μοντέλο επιχείρησης και μια χαρά ανάπτυξη προσφέρει και αυτό βασίζεται στο γεγονός ότι στην καφετέρια πας εθελοντικά. Ναι είναι αυτή η μικρή λεπτομέρεια που πάντα σου διαφεύγει στις οικονομικές σου αναλύσεις. Εθελοντικά σημαίνει πως αν έχω 1 ευρώ και πάω να πιο καφέ, θεωρώ πως το ο καφές είναι πιο σημαντικός για μένα από το 1/1000 ενός υπολογιστή ας πούμε που θα έπαιρνα με αυτό το ευρώ. Επίσης εθελοντικά σημαίνει πως αν θέλω να πάρω κάτι άλλο με το 1 αυτό ευρώ για διάφορους λόγους, όπως ότι το έχω περισσότερο ανάγκη ή ότι η καφετέρια αποφάσισε να ανεβάσει τις τιμές, ή να χαλάσει τον καφέ μπορώ να το κάνω και η καφετέρια θα υποστεί αυτή τη συνέπεια. Το αν πουλάει αέρα κοπανιστό η καφετέρια που δεν πουλάει καθώς σου πουλάει ένα καφέ και το περιβάλλον για να τον πιεις είναι στην κρίση σου να το κρίνεις και αν όντως κρίνεις πως δεν συμφέρει δεν πας.

Σύγκρινε τώρα αυτό με το δημόσιο. Δεν έχω το δικαίωμα να μην πληρώσω, δεν έχω το δικαίωμα να το μποϊκοτάρω αν ρίξει την ποιότητα ή αυξήσει τις τιμές και δεν έχω το δικαίωμα να αποφασίσω τι από το δημόσιο θέλω και τι όχι. Και φυσικά τα χρήματα που ρουφάει το δημόσιο από την ιδιωτική οικονομία για να πληρώσει αυτούς που δουλεύουν εκεί είναι χρήματα που ο ιδιώτης αν είχε στην τσέπη του θα ξόδευε σε πράγματα που αυτός ήθελε πραγματικά, δηλαδή σε καφέ, υπολογιστή κτλ κτλ κτλ στις επιχειρήσεις που έκρινε αυτός καλύτερες. Οπότε μη μου λες ότι το δημόσιο ανακυκλώνει την οικονομία καθώς αυτό είναι λανθασμένο επιχείρημα.

Το δημόσιο λοιπόν στην καλύτερη περίπτωση που λειτουργούν όλα τέλεια, δηλαδή λειτουργούν μόνο οι υπηρεσίες του που προσφέρουν κάτι ουσιαστικό, με το μικρότερο δυνατό αριθμό υπαλλήλων και κόστους λειτουργίας και με την μεγαλύτερη δυνατή παραγωγή τότε λειτουργεί σαν μια ακόμη επιχείρηση του ιδιωτικού, ενώ στην χειρότερη περίπτωση είναι απλά ένα φυτώριο παρασίτων που εκμεταλλεύονται το σύστημα για να επιβιώσουν εις βάρος τον άλλων. Χαρακτηριστικότατα παραδείγματα η ΔΕΗ και η ΕΡΤ. Η ΕΡΤ είναι η κρατική τηλεόραση που κανείς μας δεν χρειάζεται αλλά μας αξίζει, ενώ η ΔΕΗ είναι ένα άκρως διεφθαρμένο κρατικό μονοπώλιο, μια επιχείρηση δηλαδή που ενώ είναι παραγωγική και υπερχρεώνει, και αρνείται πεισματικά να ακολουθήσει τις νέες τεχνολογίες στον τομέα την ενέργειας (τρώμε κάθε χρόνο 50εκ πρόστιμα από την ΕΕ για τον λιγνίτη) και υπερπληρώνει τους εργαζομένους της οι οποίοι έχουν κάτι αστρονομικούς μισθούς και συντάξεις επειδή είχαν μπάρμπα βουλευτή.
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 11:33, 04-03-17:

Σωστά το αρχίζεις αλλά πρέπει να το δούμε λίγο κι απ' την άλλη μεριά. Εσωστρεφή οικονομία δεν έχεις απαραίτητα με παχύ δημόσιο. Έχεις με μη παραγωγικές επενδύσεις. Είτε αυτές λέγονται ΚΕΠ χωρίς λόγο ύπαρξης είτε φοιτητόμπαρα, είτε ιδιαιτεράδες που παρασιτούν στο δημόσιο εκπαιδευτικό σύστημα, είτε θέσεις εργασίας "δωρεάν νουμεράκι vodafone".
Μα αυτο ειναι το μεγαλο προβλημα της Ελλαδας, οτι και ο ιδιωτικος τομεας ειναι στρεβλα διαρθρωμενος γιατι φτιαχτηκε για να εξυπηρετει την καταναλωση του μεγαλου δημοσιου που ταϊζε την οικονομια κι οχι για να παραγει. Οποιο κομματι της οικονομιας και να παρεις, απο πισω θα βρεις το κρατος που ειτε συμμετεχει ειτε καταναλωνει.

Ομως ο ιδιωτικος τομεας δεν θα γινει σε μια μερα παραγωγικος. Πρεπει να τον βοηθησεις. Βλεπεις κανεναν στην Ελλαδα να το κανει αυτο; Να του δωσει κινητρα; Γιατι εγω βλεπω φορους, φορους και λιγους φορους ακομα. Ακομα και οι λιγες πραγματικες επενδυσεις που εγιναν, εγιναν με το ζορι, πχ cosco. Εγω σου λεω οτι αυριο μια Χ κυβερνηση πει οτι καθε νεα παραγωγικη επιχειρηση που ανοιγει θα εχει 0% φορολογια για 10χρ. Η οικονομια θα εβγαινε κερδισμενη;

Το θεμα με το δημοσιο δεν ειναι μονο ο αριθμος (ο οποιος btw αυξανεται σταθερα με την εθνοσωτηριο). Ειναι ποσο παραγωγικο ειναι. Δεν πρεπει να το βλεπουμε σαν φιλανθρωπικο ιδρυμα. Εχεις μια δημοσια υπηρεσια. Εστω ενα ΚΕΠ. Ποσους υπαλληλους χρειαζεσαι να το τρεξεις; 5. Ποσους εχεις τωρα; 15. Σε οποιαδηποτε ιδιωτικη επιχειρηση, οι 10 θα ειχαν παρει ποδι. Θες να μη τους απολυσεις επειδη εχεις μονιμοτητα; Ας το δεχτουμε. Τους παιρνεις τους 10 και τους στελνεις οπου υπαρχει αναγκη. Ειτε ειναι στην Αθηνα, ειτε στη Λαρισα ειτε στη Ροδο. Πιστευω πως ο σκληρος δημοσιος τομεας θα μπορουσε να λειτουργησει με 0 προσληψεις για την επομενη 5ετια ανετοτατα. Μονο με μεταταξεις υπαλληλων. Σκληρο 8ωρο (9-5), συνταξη στα 65 (και μονο) και εκσυγχρονισμος.

Πηγαμε τις προαλλες στο ΙΚΑ να εκδωσουμε νεα βιβλιαρια και για καθε βιβλιαριο χρειαστηκαν το ιδιο χαρτι (πιστοποιητικο γεννησης του προστατη). Αυτο το χαρτι θα μπορουσε να ειναι ηλεκτρονικο και να χρησιμοποιηθει για ολες τις δουλειες; Προφανως αλλα αγαπαμε χαρτουρα. Ολα τα εγγραφα που χρειαζοντουσαν ηταν ενας πακος. Και σκεψου, καθε τετοιο εγγραφο απασχολει και καποιον υπαλληλο που θα το βγαλει.
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,116 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 11:38, 04-03-17:

Πολύ σωστά. Για ποιο λόγο όμως αυτά τα ζητήματα δεν θίγονται δημοσίως όταν γίνονται οι τάχα μου δακρύβρεχτες συζητήσεις επί συζητήσεων (και στον πάτο μούργα) στην TV για την ανεργία;
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,116 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 11:48, 04-03-17:

Πηγαμε τις προαλλες στο ΙΚΑ να εκδωσουμε νεα βιβλιαρια και για καθε βιβλιαριο χρειαστηκαν το ιδιο χαρτι (πιστοποιητικο γεννησης του προστατη). Αυτο το χαρτι θα μπορουσε να ειναι ηλεκτρονικο και να χρησιμοποιηθει για ολες τις δουλειες; Προφανως αλλα αγαπαμε χαρτουρα. Ολα τα εγγραφα που χρειαζοντουσαν ηταν ενας πακος. Και σκεψου, καθε τετοιο εγγραφο απασχολει και καποιον υπαλληλο που θα το βγαλει.
Δεν φταίει ο υπάλληλος, αλλά το κράτος που τον διόρισε και τον "βασανίζει" σε αντικείμενο θέσης άνευ περιεχομένου. Έτσι ο δύσμοιρος προκειμένου να έβοσκε πρόβατα (δεν το λέω υποτιμητικά), επικυρώνει χαρτιά χωρίς να είναι σε θέση να κάνει κάτι άλλο που απαιτεί κάποια εξειδικευμένη γνώση. Το δημόσιο είναι σε ποσοστό 95% στελεχωμένο με ανθρώπους καλών ψυχικών χαρισμάτων αλλά ανίκανων να διαχειριστούν συγκεκριμένες αρμοδιότητες λόγω έλλειψης προσόντων. Έτσι σχηματίζουν μια εικόνα παραλυμένου κράτους με υπαλλήλους σε απόγνωση που βγάζουν έναν κακό εαυτό στον πολίτη, να διεκπεραιώνουν πολύπλοκες υποθέσεις σε σχετικά υποφερτή ή/και ανυπόφορη ποιότητα εξυπηρέτησης. Το κράτος έτσι μαζεύοντας ψήφους από απελπισμένους, δημιουργεί θέσεις εργασίας (από το πουθενά) για εικονική πατάξη της ανεργίας και για να συντηρεί τον κομματικό στρατό των απελπισμένων διότι οι πολιτικές ματαιοδοξίες έχουν διάρκεια ζωής 3-4 χρόνια. Το Ελληνικό κράτος έχει ένα λογικό παράδοξο: κάθε 3ετία (συνήθως με τη νέα κυβέρνηση) επανιδρύεται εκ του μηδενός, οπότε όλα τα δημόσια θέματα είναι σε εμβρυϊκό στάδιο διαχειρισιμότητας.
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 12:02, 04-03-17:

2.5εκ ΔΥ και συνταξιούχοι γράφω. Το συνταξιοδοτικό μας δεν λειτουργεί με αποθέματα που σημαίνει ότι ότι οι συνταξιούχοι του πληρώνονται από τους φόρους των εργαζομένων του ιδιωτικού όπως ακριβώς και οι ΔΥ. Αλλά και τους ΔΥ να βάλεις μόνο 700κ για 1.5μ εργαζομένων δηλαδή το 50% της ιδιωτικής εργατικής δύναμης με μισθούς υψηλότερους από αυτούς του ιδιωτικού σου φαίνεται εσένα βιώσιμο μοντέλο οικονομίας?
Κάπου το χάνουμε στα μαθηματικά. 2.5μ οι δημ. υπάλληλοι + συνταξιούχοι και 1.5μ οι εργαζόμενοι ιδιωτικού οι υπόλοιποι 7μ τι είναι άνεργοι και παιδιά;

Σύμφωνα με τις μετρήσεις του ΟΟΣΑ για το 2013 οι δημ. υπάλληλοι είναι το 22.6% εί του συνόλου εργαζομένων http://www.keepeek.com/Digital-Asset...aph48-en#page1 κι αυτά εννοείται μη λαμβάνοντας υπόψη τις εκατοντάδες χιλιάδες των ανασφάλιστων.

Αλλά τέλος παντων δε ξέρω πού κολλάνε αυτά για παραγωγικότητα νόμιζα πως μιλούσαμε αν κάποιος θέλει να μετρήσει τη παραγωγικότητα μιας χώρας ως αντιστοιχία με το μέγεθος του δημοσίου δεν είναι δικό μου πρόβλημα. Όσον αφορά τις συνταξιοδοτήσεις έχω πει πως συμφωνώ πως πρέπει να αντλούνται 100% από τα σσφαλιστικά ταμεία.

Α ναι? Για να δούμε ποιος φοράει παρωπίδες. Καταρχάς η καφετέρια είναι απόλυτα βιώσιμο μοντέλο επιχείρησης και μια χαρά ανάπτυξη προσφέρει και αυτό βασίζεται στο γεγονός ότι στην καφετέρια πας εθελοντικά. Ναι είναι αυτή η μικρή λεπτομέρεια που πάντα σου διαφεύγει στις οικονομικές σου αναλύσεις. Εθελοντικά σημαίνει πως αν έχω 1 ευρώ και πάω να πιο καφέ, θεωρώ πως το ο καφές είναι πιο σημαντικός για μένα από το 1/1000 ενός υπολογιστή ας πούμε που θα έπαιρνα με αυτό το ευρώ. Επίσης εθελοντικά σημαίνει πως αν θέλω να πάρω κάτι άλλο με το 1 αυτό ευρώ για διάφορους λόγους, όπως ότι το έχω περισσότερο ανάγκη ή ότι η καφετέρια αποφάσισε να ανεβάσει τις τιμές, ή να χαλάσει τον καφέ μπορώ να το κάνω και η καφετέρια θα υποστεί αυτή τη συνέπεια. Το αν πουλάει αέρα κοπανιστό η καφετέρια που δεν πουλάει καθώς σου πουλάει ένα καφέ και το περιβάλλον για να τον πιεις είναι στην κρίση σου να το κρίνεις και αν όντως κρίνεις πως δεν συμφέρει δεν πας.

Σύγκρινε τώρα αυτό με το δημόσιο. Δεν έχω το δικαίωμα να μην πληρώσω, δεν έχω το δικαίωμα να το μποϊκοτάρω αν ρίξει την ποιότητα ή αυξήσει τις τιμές και δεν έχω το δικαίωμα να αποφασίσω τι από το δημόσιο θέλω και τι όχι. Και φυσικά τα χρήματα που ρουφάει το δημόσιο από την ιδιωτική οικονομία για να πληρώσει αυτούς που δουλεύουν εκεί είναι χρήματα που ο ιδιώτης αν είχε στην τσέπη του θα ξόδευε σε πράγματα που αυτός ήθελε πραγματικά, δηλαδή σε καφέ, υπολογιστή κτλ κτλ κτλ στις επιχειρήσεις που έκρινε αυτός καλύτερες. Οπότε μη μου λες ότι το δημόσιο ανακυκλώνει την οικονομία καθώς αυτό είναι λανθασμένο επιχείρημα.

Το δημόσιο λοιπόν στην καλύτερη περίπτωση που λειτουργούν όλα τέλεια, δηλαδή λειτουργούν μόνο οι υπηρεσίες του που προσφέρουν κάτι ουσιαστικό, με το μικρότερο δυνατό αριθμό υπαλλήλων και κόστους λειτουργίας και με την μεγαλύτερη δυνατή παραγωγή τότε λειτουργεί σαν μια ακόμη επιχείρηση του ιδιωτικού, ενώ στην χειρότερη περίπτωση είναι απλά ένα φυτώριο παρασίτων που εκμεταλλεύονται το σύστημα για να επιβιώσουν εις βάρος τον άλλων. Χαρακτηριστικότατα παραδείγματα η ΔΕΗ και η ΕΡΤ. Η ΕΡΤ είναι η κρατική τηλεόραση που κανείς μας δεν χρειάζεται αλλά μας αξίζει, ενώ η ΔΕΗ είναι ένα άκρως διεφθαρμένο κρατικό μονοπώλιο, μια επιχείρηση δηλαδή που ενώ είναι παραγωγική και υπερχρεώνει, και αρνείται πεισματικά να ακολουθήσει τις νέες τεχνολογίες στον τομέα την ενέργειας (τρώμε κάθε χρόνο 50εκ πρόστιμα από την ΕΕ για τον λιγνίτη) και υπερπληρώνει τους εργαζομένους της οι οποίοι έχουν κάτι αστρονομικούς μισθούς και συντάξεις επειδή είχαν μπάρμπα βουλευτή.
Αυτά που λες είναι τελείως άσχετα η παραγωγικότητα μιας εργασίας δεν σχετίζεται ούτε με το αν είναι βιώσιμη αν μιλάμε για επιχείρηση ούτε αν τη χρηματοδοτείς εθελοντικά. Αν εγώ ως εργαζόμενος ή ως επιχειρηματίας πατάω πάνω σε κοινωνικές παθογένειες για να βγάλω λεφτά προσφέροντας υπηρεσίες που δεν θα έπρεπε να υπήρχαν σε μια υγιή κοινωνία ούτε παράγω τίποτα ούτε είμαι κάπου ουσιαστικά χρήσιμος. Κλασικό παράδειγμα οι τύποι που βγάζουν λεφτά πουλώντας έτοιμες εργασίες σε φοιτητές.

Ένας λόγος που δεν έχω καμία ελπίδα για αυτή τη χώρα είναι πως οι άνθρωποι ως επί το πλείστον δεν έχουν κανένα σχέδιο ως προς το τι θα κάνουν. Βλέπεις απελπισμένους ανέργους να ρίχνουν ό,τι οικονομίες έχουν και να ανοίγουν μπουγατσάδικα και καφεμπαρ ή να νοικιάζουν ταξί τα οποία φυσικά και μετά από κάμποσους μήνες βαράνε κανόνι όχι γιατί δεν ήταν αρκετά καλοί επιχειρηματιες αλλά γιατί εκεί που δεν υπάρχει σάλιο δεν υπάρχει και κάτι να αρμέξεις. Αλλά μετά θα μας φταίει η υψηλή φορολογία λες και αν πας και κόψεις περισσότερα κομμάτια από την ίδια πίτα ξαφνικά εκείνη ως δια μαγείας θα μεγαλώσει.

Το έχουμε σχολιάσει πολλές φορές πως ένα μεγάλο μέρος της επαρχίας ζει επειδή το κράτος χρηματοδοτεί πανεπιστήμια και στρατιωτικές μονάδες σε πόλεις χωρίς κανέναν μέλλον. Θα ήταν κακό αυτό από μόνο του επειδή τα λεφτά έρχονται τεχνητά; όχι με την προϋπόθεση όμως πως οι εκεί κάτοικοι χρησιμοποιούσαν αυτή την εισροή χρημάτων για να αναπτύξουν τις περιοχές τους, αντ αυτού κοιτούν όλοι να φάνε από τα χαρτζιλίκια των νέων οι οποίοι με τις παρούσες συνθήκες θα τελειώσουν τη θητεία ή τη σχολή τους και θα ξεκουμπιστούν από εκεί γιατί δεν έχει τίποτε άλλο πέρα από υπηρεσίες εστίασης.

Γενικά αυτή τη στιγμή οι μόνοι τομείς που φέρνουν λεφτά στη χώρα είναι η ναυτιλία, ο τουρισμός και οι υπηρεσίες πληροφορικής. Και ως δια μαγειας είναι και εκείνοι που έχουν και το περισσότερο χρήμα. Οι υπόλοιποι απλά μοιράζουν την χιλιοφαγωμένη πίτα.
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους