Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,655 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πρότυπα ομορφιάς: Ανυπέρβλητο παράδειγμα χειραγώγησης;

Εσείς έχετε επηρεαστεί από το σύγχρονο πρότυπο του γυναικείου σώματος;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 45)
Είμαι άνδρας και έχω επηρεαστεί.
7
15,56%
Είμαι άνδρας και δεν έχω επηρεαστεί.
6
13,33%
Είμαι γυναίκα και έχω επηρεαστεί.
19
42,22%
Είμαι γυναίκα και δεν έχω επηρεαστεί.
10
22,22%
ΔΞ/ΔΑ
3
6,67%

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 18:35, 09-12-09:

Από τα ψιμύθια της Αρχαίας Ελλάδας μέχρι τα top-of-the-world δωδεκάποντα, η ομορφιά είχε πάντοτε και λίγο από extreme sport…

Σήμερα που τα καλλυντικά και οι βαφές μαλλιών θεωρούνται ύποπτα για όχι αμελητέα προβλήματα υγείας ενώ οι ορθοπεδικοί βγάζουν λίστα με τα προβλήματα που προκαλούν τα ψηλοτάκουνα όταν τα φοράμε συνέχεια, ίσως είναι ώρα να δούμε και λίγο πώς φτάσαμε ως εδώ… και κυρίως γιατί…

Για τις γυναίκες του δυτικού κόσμου είναι το μακιγιάζ, οι αλλαγές στα μαλλιά και τα ψηλοτάκουνα. Για τις γυναίκες σε άλλες περιοχές του κόσμου τα πρότυπα «ομορφιάς» είναι διαφορετικά, κάποιες φορές εντελώς έξω από ό,τι έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε τουλάχιστον στη Δύση.
Γιατί τα ακολουθούμε όμως?
Γιατί θεωρούμε απεριποίητη μια γυναίκα που κυκλοφορεί στη δουλειά της άβαφτη?
Γιατί οι βραδυνές εμφανίσεις είναι συνυφασμένες με τα στιλέτα?

Και εσείς κύριοι, (για να μην ξεχνιόμαστε) ανάμεσα σε δύο γυναίκες, περιποιημένες αμφότερες αλλά η μία αμακιγιάριστη με μοκασίνια και η άλλη κλασσικά βαμένη με ψηλοτάκουνο, ποια θα έλκυε την προσοχή σας? Και τη σύντροφο σας πώς την προτιμάτε καθημερινά ή στις επίσημες εμφανίσεις σας?

Άραγε μόνες μας μπήκαμε στο λούκι ή είχαμε κι λίγη έξωθεν βοήθεια?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

15 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:30, 09-12-09:

Διαβάζοντας το θέμα μου ήρθε στο μυαλό οι παρακάτω διαφημίσεις

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

18 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,246 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 14:34, 10-12-09:

Πιστεύω οτι οι άνθρωποι που μεγαλώνουν με αρχές και ηθικά πρότυπα, που μαθαίνουν από μικροί οτι η ομορφιά είναι μέσα μας και η μόνη ομορφιά που αξίζει είναι αυτή της ψυχής και του μυαλού, δε θα χειραγωγηθούν από τα ΜΜΕ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Obscura : 10-12-09 στις 22:18. Αιτία: Προσαρμογή - μεταφορά μέρους της δημοσίευσης σε άλλο θέμα
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 17:33, 10-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από DreamsRevenge
Και εσείς κύριοι, (για να μην ξεχνιόμαστε) ανάμεσα σε δύο γυναίκες, περιποιημένες αμφότερες αλλά η μία αμακιγιάριστη με μοκασίνια και η άλλη κλασσικά βαμένη με ψηλοτάκουνο, ποια θα έλκυε την προσοχή σας? Και τη σύντροφο σας πώς την προτιμάτε καθημερινά ή στις επίσημες εμφανίσεις σας?

H δεύτερη φυσικά, αλλά θα την απομυθοποιούσα αμέσως την επόμενη μέρα ή όποτε επιτέλους αποφάσιζε να ξεβαφτεί και να βγάλει τα ψηλοτάκουνα. Την δικιά μου (δικιά μου...σχήμα λόγου) την γνώρισα άβαφτη και χωρίς ψηλοτάκουνα και έπεσα κεραυνοβολημένος από έρωτα όταν την είδα πρώτη φορά. Χημεία και τέρατα. Αν και δεν έχω μεγάλη πείρα από βραδυνές εμφανίσεις, αλλά περισσσότερο από βραδυνές εξαφανίσεις, ομολογώ ότι προτιμάω περιποιημένες τις γυναίκες, εκτός αν πηγαίνουμε σε σουβλατζίδικο ή βόλτα. Δεν πιστεύω ότι φταίει η κακιά καπιταλιστική κοινωνία κι ούτε ότι πρέπει να τα φορτώνουμε όλα σ'αυτήν, αλλά ότι υπάρχει στα γονίδια των περισσσότερων η ζωτική ανάγκη να κρύβονται και να εξωραίζονται. Το μακιγιάζ εκτός από μεγάλη ανακάλυψη, ουσιαστικά είναι συγκάληψη και αυτά που λένε κάποιες ότι απλά αναδεικνύει την φυσική ομορφιά μην τα παίρνετε και πολύ σοβαρά. Το μακιγιάζ είναι κυρίως για να κρύβει.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:54, 10-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
H δεύτερη φυσικά, αλλά θα την απομυθοποιούσα αμέσως την επόμενη μέρα ή όποτε επιτέλους αποφάσιζε να ξεβαφτεί και να βγάλει τα ψηλοτάκουνα.
Κατσε ρε παιδι μου...
Δηλαδη, εαν καποια που φοραει τακουνια και βαφεται, ειναι απιθανο να συνεχισει να δειχνει ομορφη και χωρις αυτα?!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 17:56, 10-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Κατσε ρε παιδι μου...
Δηλαδη, εαν καποια που φοραει τακουνια και βαφεται, ειναι απιθανο να συνεχισει να δειχνει ομορφη και χωρις αυτα?!

Δεν είπα αυτό, θα είναι όμως λιγότερο όμορφη αφού ξεβαφτεί, άρα ποιός ο λόγος να βάφεται ; Χαμένος κόπος και χρόνος. Τα ψηλοτάκουνα άστα.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 18:21, 10-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Δεν είπα αυτό, θα είναι όμως λιγότερο όμορφη αφού ξεβαφτεί, άρα ποιός ο λόγος να βάφεται ; Χαμένος κόπος και χρόνος. Τα ψηλοτάκουνα άστα.
Καταρχας, βαψιμο δεν ειναι μονο το εντονο...το να αφιερωσεις 5-10 λεπτα απο το χρονο σου για να βαφτεις, δεν ειναι και τιποτα το ιδιαιτερο, ουτε καν κοπος...Αυτο που χρειαζεται, ειναι να εχεις διαθεση γι αυτο.
Τα ψηλοτακουνα για ποιο λογο να τα αφησω? Τι ακριβως εχουν?! Ή πιστευεις πως ολες οσες φορουν ψηλοτακουνα σε μια εξοδο τους, τα φορουν και κατα τη διαρκεια της υπολοιπης μερας?!

Εχουμε δαιμονοποιησει μου φαινεται το βαψιμο, τα ψηλοτακουνα και γενικοτερα οτιδηποτε εχει να κανει με αυτο που ονομαζουμε "περιποιηση"...μας βλεπω εν συνεχεια να πηγαινουμε και στα αξεσουαρ...τι τις θελουμε τις ζωνες, τις τσαντες κ.λ.π...κ.λ.π....κ.λ.π....

Μηπως μωρε πρωι - μεσημερι - βραδι να τη βγαζουμε με αθλητικα παπουτσια, φορμες και να τσιμπαμε τα μαγουλακια μας για να αποκτησουν ροδινο χρωματακι?!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 18:30, 10-12-09:

Καταρχας, βαψιμο δεν ειναι μονο το εντονο...το να αφιερωσεις 5-10 λεπτα απο το χρονο σου για να βαφτεις, δεν ειναι και τιποτα το ιδιαιτερο, ουτε καν κοπος...Αυτο που χρειαζεται, ειναι να εχεις διαθεση γι αυτο.
Τα ψηλοτακουνα για ποιο λογο να τα αφησω? Τι ακριβως εχουν?! Ή πιστευεις πως ολες οσες φορουν ψηλοτακουνα σε μια εξοδο τους, τα φορουν και κατα τη διαρκεια της υπολοιπης μερας?!

Εχουμε δαιμονοποιησει μου φαινεται το βαψιμο, τα ψηλοτακουνα και γενικοτερα οτιδηποτε εχει να κανει με αυτο που ονομαζουμε "περιποιηση"...μας βλεπω εν συνεχεια να πηγαινουμε και στα αξεσουαρ...τι τις θελουμε τις ζωνες, τις τσαντες κ.λ.π...κ.λ.π....κ.λ.π....

Μηπως μωρε πρωι - μεσημερι - βραδι να τη βγαζουμε με αθλητικα παπουτσια, φορμες και να τσιμπαμε τα μαγουλακια μας για να αποκτησουν ροδινο χρωματακι?!

εσύ τα λες όλα αυτά, εγώ δεν είπα τίποτα από αυτά. Εμένα μου αρέσουν πολύ όλα αυτά που αναφέρεις, αφού το έγραψα και στην αρχή, ότι φυσικά προτιμώ όλα αυτά, απλά θαυμάζω κυρίως τις γυναίκες που μπορούν και χωρίς αυτά. Το'χουν. 'Εχουν μια αναισθησία για το τι θα πει ο κόσμος που εγώ την ζηλεύω, ανεξαρτήτως φύλου όποιοι την έχουν τους θαυμάζω, και που δεν την διαθέτω.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 22:20, 10-12-09:

Η συζήτηση που δεν αφορούσε το θέμα καθεαυτό γίνηκε αφορμή για καινούριο: Βιομηχανία του θεάματος: χρήματα και φήμη χωρίς κόπο;

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 14:47, 11-12-09:

Μπα, παράδειγμα ελεύθερου ανταγωνισμού είναι απλά. Κάθε άνθρωπος είναι φιλάρεσκος (και οι άντρες, απλά τους φρενάρουν τα κοινωνικά στερεότυπα) και θέλει να αρέσει στον εαυτό του και στο άλλο (ή το ίδιο) φύλο. Οι επιχειρήσεις επινοούν καθημερινά νέους τρόπους να καλύπτουν την ανάγκη αυτή, και όσοι έχουν το χρόνο και τα χρήματα εκμεταλλεύονται την "ευκαιρία".

Την υστερία με το θέμα την έχει προκαλέσει η τραγικά σεξιστική νοοτροπία πολλών ανθρώπων ότι αν είσαι γυναίκα, αξίζεις όσο αξίζει η εμφάνιση σου και οι άντρες που σε επιλέγουν. Ελάχιστοι θα παραδεχτούν ότι έχουν τέτοια νοοτροπία, αλλά στην πραγματικότητα είναι άποψη που έχει περάσει υποσυνείδητα σε πάρα, πάρα πολλούς, βάσει του συνηθισμένου τρόπου upbringing. Χαρακτηριστικά παραδείγματα ενδεικτικά τέτοιου τρόπου σκέψης:
  • Υποτίμηση γυναικών που σχετίζονται με άντρες κοινωνικά "κατώτερους" (μικρότερους σε ηλικία, που αμοίβονται λιγότερο κλπ) και ανδρών που σχετίζονται με λιγότερο όμορφες γυναίκες, κάτι που αντίστροφα συμβαίνει μόνο για πολύ μεγαλύτερα χάσματα.
  • Σχόλια για την εμφάνιση γυναικών πολιτικών, αντί για τις πολιτικές τους θέσεις. Γενικά, για κάθε γυναίκα που βγαίνει στο προσκήνιο για λόγους που δεν σχετίζονται με την εμφάνιση της (πολιτική, επιχειρήσεις, τέχνη, επιστήμη), πολλές φορές τα σχολία περιορίζονται στην εμφάνιση της.
Οπότε όποια δεν είναι όμορφη και δεν έχει τα χρήματα να γίνει, καταφεύγει σε διάφορες προβληματικές και αυτοκαταστροφικές συμπεριφορές.

Το πρόβλημα λοιπόν για μένα δεν είναι τα πρότυπα ομορφιάς. Κάθε τομέας της ανθρώπινης δραστηριότητας έχει δυσπρόσιτη κορυφή. Το ίδιο συμβαίνει και στις επιχειρήσεις, και στις επιστήμες, ακόμα και στα αισθηματικά (ποιά από τις σχεσούλες μας φτάνει αυτή του Ρωμαίου και της Ιουλιέτας?), αλλά για κάποιο λόγο, δεν μας ενοχλεί τόσο. Γιατί μας ενοχλεί ειδικά για την ομορφιά;
Το πρόβλημα είναι ότι έχουμε δώσει υπερβολική σημασία στην εμφάνιση των γυναικών. Αυτό ξεκίνησε από την εποχή που όντως δεν έκαναν τίποτε άλλο, παρά μόνο γεννούσαν και λειτουργούσαν ως μπιμπελό. Αναρωτιέμαι αν η κατάσταση έχει βελτιωθεί καθόλου μετά τη φεμινιστική επανάσταση. Σίγουρα οι άντρες σήμερα μπορούν να εκφράζουν τη φιλαρέσκεια τους πιο ελέυθερα. Οι γυναίκες άραγε νιώθουν την ίδια, περισσότερη ή λιγότερη ανάγκη να ακολουθήσουν τα πρότυπα ομορφιάς της εποχής (σε σχέση πάντα με τα διαθέσιμα μέσα); Ίσως θα μπορούσε να μας διαφωτίσει επ'αυτού κάποιος που ξέρει καλά ιστορία.

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 12:42, 14-12-09:

Τι τις θέλουμε?

Αχ πότε θα γίνω κι εγώ της μόδας? Ρόδα είναι η μόδα, γυρίζει, θα'ρθει κι η σειρά μου!

Δεν με πειράζουν όσοι χαίρονται που τα κάνουν όλα αυτά (αν και το οικονομικό με σοκάρει λίγο όταν σκέφτομαι ανθρώπους με πραγματικές ανάγκες) λυπάμαι όμως αυτούς που προσπαθούν -γιατί έτσι θεωρήσανε ότι πρέπει - ενώ δεν ταιριάζει στην ιδιοσυγκρασία τους, και βρίσκονται σε έναν συνεχόμενο αγώνα για το τίποτα.
Και νοιώθω τυχερή που διάλεξα έναν ανθρωπο που δεν θαμπώνεται από την σπάνια λαμπερή εικόνα μου, και προτιμά την καθημερινή ατσαλιά μου.

12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 21:12, 16-12-09:

τα πρότυπα της γυναικείας ομορφιάς, στο πέρασμα του χρόνου άλλαξαν....όπως δείχνουν οι παραπάνω εικόνες......

Από το άρθρο
ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΤΟΥ ΚΑΛΛΟΥΣ
Τα πρότυπα της γυναικείας ομορφιάς

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=34&artid=108344&dt=21/02/1999

".......Ενα από τα βασικά χαρακτηριστικά του ωραίου είναι η αντοχή του στον χρόνο. Μόνο οι κανόνες της τέλειας εμφάνισης μοιάζουν να διαγράφουν τη δική τους πορεία και να μεταβάλλονται από δεκαετία σε δεκαετία

Αλλάζουν με το πέρασμα των δεκαετιών. Αλλοτε είναι οι ξανθές, άλλοτε οι μελαχρινές. Παλιότερα, για να θεωρηθεί μια γυναίκα ωραία έπρεπε να έχει έντονες καμπύλες, λεπτή μέση, να είναι πάντα καλοχτενισμένη και βαμμένη σε στυλ βαμπ από το πρωί ως λίγο προτού κοιμηθεί. Σήμερα τα πράγματα είναι αλλιώς. Οι τέλειες αναλογίες πρέπει να χωράνε στο «πακέτο 90-60-90», το ύψος να ξεκινάει από το 1,75 μ. και το όλο στυλ να συμβαδίζει με το μετα-heroin-chic στοιχείο που καμία σχέση δεν έχει, π.χ., με το πρότυπο γυναικείας ομορφιάς των 60s, όταν μεσουρανούσε η πληθωρική φιγούρα της Μέριλιν Μονρόε......"

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 01:35, 23-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από venividivici

τα πρότυπα της γυναικείας ομορφιάς, στο πέρασμα του χρόνου άλλαξαν....όπως δείχνουν οι παραπάνω εικόνες......

Άλλαξαν αλλά βλέπω ένα κοινό σημείο...Πάντοτε η γυναίκα ήταν περιποιημένη.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 10:39, 23-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Μάρω
Άλλαξαν αλλά βλέπω ένα κοινό σημείο...Πάντοτε η γυναίκα ήταν περιποιημένη.
Ας είμαστε ειλικρινείς, ακόμα κι εγώ κάπως θα φτιαχνόμουνα αν ήταν να με ζωγραφίσει, να με σφυρηλατίσει ή έστω να με φωτογραφίσει ένας επαγγελματίας!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 11:09, 23-12-09:

Τα πρότυπα ομορφιάς αποτελούσαν ανέκαθεν την ιδανική εικόνα που είχαν οι άνθρωποι κάθε δεδομένης εποχής και κοινωνίας.
Ωστόσο το σημερινό ξεσάλωμα οφείλεται κυρίως στο ότι για την προσαρμογή στα πρότυπα αυτά "χρειάζεται" (?) η χρήση προϊόντων, μέσων, η υιοθέτηση ενδυματολογικών επιλογών κλπ. Αυτό είναι και το πρόβλημα για μένα.
Το σταθερό πρότυπο για κάθε γυναίκα θα έπρεπε να είναι το να αισθάνεται άνετα με τον εαυτό της όπως είναι, να κάνει αυτό που η ίδια θεωρεί ότι της ταιριάζει για νιώθει όμορφη έστω και αν δεν έχει καμμία σχέση με τη μόδα του συρμού, και κυρίως να αισθάνεται όμορφη εσωτερικά...

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 00:10, 24-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από lugar
Ας είμαστε ειλικρινείς, ακόμα κι εγώ κάπως θα φτιαχνόμουνα αν ήταν να με ζωγραφίσει, να με σφυρηλατίσει ή έστω να με φωτογραφίσει ένας επαγγελματίας!
Ωστόσο το ένα δεν αναιρει το άλλο.Ακόμα περιποιημένες είναι οι γυναίκες.Το θέμα είναι αν κάποιος το επιβάλλει (ζωγραφος, γλύπτης...) ή από μόνες τους οι γυναίκες (στο DNA που λεμε) εχουν αυτή την ανάγκη.

Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 23:05, 14-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από DreamsRevenge
Από τα ψιμύθια της Αρχαίας Ελλάδας μέχρι τα top-of-the-world δωδεκάποντα, η ομορφιά είχε πάντοτε και λίγο από extreme sport…

Σήμερα που τα καλλυντικά και οι βαφές μαλλιών θεωρούνται ύποπτα για όχι αμελητέα προβλήματα υγείας ενώ οι ορθοπεδικοί βγάζουν λίστα με τα προβλήματα που προκαλούν τα ψηλοτάκουνα όταν τα φοράμε συνέχεια, ίσως είναι ώρα να δούμε και λίγο πώς φτάσαμε ως εδώ… και κυρίως γιατί…

Για τις γυναίκες του δυτικού κόσμου είναι το μακιγιάζ, οι αλλαγές στα μαλλιά και τα ψηλοτάκουνα. Για τις γυναίκες σε άλλες περιοχές του κόσμου τα πρότυπα «ομορφιάς» είναι διαφορετικά, κάποιες φορές εντελώς έξω από ό,τι έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε τουλάχιστον στη Δύση.
Γιατί τα ακολουθούμε όμως?
Γιατί θεωρούμε απεριποίητη μια γυναίκα που κυκλοφορεί στη δουλειά της άβαφτη?
Γιατί οι βραδυνές εμφανίσεις είναι συνυφασμένες με τα στιλέτα?

Δεν ξερω γιατι αλλα παντα με τραβανε οι γυναικες που εχουν πιο χυμα ντυσιμο και λιγο ή καθολου μακιγιαζ..

Απο την αλλη τα τακουνια εξω,ενω ολοι τα θεωρουν πολυ σεξυ στις γυναικες εμενα μου κανουν για τρελο αντισεξι..

Το βασικο παντως για μια γυναικα ειναι το ντυσιμο της να ειναι καθαρα δικια της επιλογη (οσο γινεται βεβαια αυτο γιατι ολοι κακα τα ψεματα επηρεαζοματε απο την μοδα..Εδω καμια φορα ψαχνεις για στυλ ρουχων που σου αρεσουν και δεν βρισκεις γιατι εφυγαν απο τη μοδα) και οχι λογω επιταγων της μοδας,της ηλικιας και της κοινωνιας..

[QUOTE]
Αρχική Δημοσίευση από Neraida;661305[FONT=Verdana
[/FONT]
Σταματα να περιγραφεις την ιδανικη κοινωνια..

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 15:21, 16-02-11:

Αυτή ήταν η αρχική ερώτηση τότε στο θέμα...

Τί έγινε σήμερα και έπιασα τις ανασκαφές?

Δεν ξέρετε?

Αυτό!

Και φυσικά κάποιοι τα ξέχασαν όλα και ασχολούνται με το πώς ο Djibril Cisse, ένας σταρ των γηπέδων, ένα (προφανώς) αδιαμφισβήτητο ανδρικό πρότυπο εμφανίζεται δημόσια και μάλιστα σε επίσημη εκδήλωση με φούστα.

Βέβαια, κάπου εδώ (http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=65063&catid=10) λέει ότι:

Ο ίδιος έχει δηλώσει στην Βρετανική Guardian για την πρώτη φορά που φόρεσε τη φούστα του Jean Paul Gaultier : " Εκείνη τη μέρα σόκαρα πολλούς. Αλλά προέρχομαι από την Αφρική και εκεί συνηθίζουν να φοράνε μακριές φούστες οι άντρες"!
Τί έχουμε εδώ?

Δε μας ξενίζει η εικόνα μουσουλμάνων με τις κελεμπίες τους, ή και Αφρικανών με τις πολύχρωμες ενδυμασίες των χωρών τους, αλλά μόλις το ντύσιμο δυτικο-φέρει λίγο, αισθανόμαστε να εισβάλλει στα πρότυπα μας και να τα απειλεί με ανατροπή?

Άραγε έχουμε μπει στη διαδικασία να φανταστούμε τον εαυτό μας (για τις συν-στεκίτισσες λέω ) με συνοδό έναν άνδρα που να φοράει φούστα?

Σημείωση Editor (για να μην ξεχνιόμαστε): Η ανάρτηση έχει να κάνει αυστηρά με το ζήτημα των ενδυματολογικών και προτύπων ομορφιάς γενικότερα. Κάθε "οπαδική" αντίδραση δεν θα εισφέρει σε κάτι στη συζήτηση...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 15:32, 16-02-11:

Εγώ πάντως έχω συνοδεύσει άντρα που είχε βαμμένα νύχια (μαύρα) και δεν ήταν απόκριες. Μάλλον θα συνόδευα και άντρα με φούστα - αν εκείνος ένιωθε άνετα, εμένα μου περισσεύει! (αρκεί να μη μου γκρίνιαζε συνέχεια πως κρυώνουν τα πόδια του )

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 16:31, 16-02-11:

Δε μας ξενίζει η εικόνα μουσουλμάνων με τις κελεμπίες τους, ή και Αφρικανών με τις πολύχρωμες ενδυμασίες των χωρών τους, αλλά μόλις το ντύσιμο δυτικο-φέρει λίγο, αισθανόμαστε να εισβάλλει στα πρότυπα μας και να τα απειλεί με ανατροπή?
δικαιο εχεις..

αλλα η αντρικη φουστα,,παραδοσιακη διαφορων πολιτισμων πρεπει να ειναι διαφορετικη απο τη γυναικεια..
απλο ειναι..

οταν σε μια κοινωνια ενας ανδρας φοραει οτι ακριβως και μια γυναικα τρωει δουλεμα τον κοιτανε στραβα κλπ..και ισως πρεπει να ειναι και ετσι γιατι τα αρσενικα με τα θηλυκα σε μια κοινωνια πρεπει να ξεχωριζουν κι μην ντυνονται ιδια..

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,246 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:31, 16-02-11:

Νόμιζα οτι η ομορφιά είναι υποκειμενική...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 16:36, 16-02-11:

εχει εναν αντικειμενικο πυρήνα ,σε καθε πολιτισμο και ειδος ζωου..
και πολυ υποκειμενικοτητα γυρω γυρω αναλογα με τις τασεις της καθε εποχης..

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 17:16, 16-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
δικαιο εχεις..

αλλα η αντρικη φουστα,,παραδοσιακη διαφορων πολιτισμων πρεπει να ειναι διαφορετικη απο τη γυναικεια..
απλο ειναι..

οταν σε μια κοινωνια ενας ανδρας φοραει οτι ακριβως και μια γυναικα τρωει δουλεμα τον κοιτανε στραβα κλπ..και ισως πρεπει να ειναι και ετσι γιατι τα αρσενικα με τα θηλυκα σε μια κοινωνια πρεπει να ξεχωριζουν κι μην ντυνονται ιδια..

Δηλαδή να υποθέσω ότι ακόμα και μια ανδρική φούστα δεν θα σε πείραζε αισθητικά ή "ηθικά" αν θέλεις (να δεις και να συναναστραφείς αυτόν που την φοράει εννοώ) αρκεί να διαφοροποιούνταν από το αντίστοιχο γυναικείο ενδυματολογικό πρότυπο και να ξεχώριζε από μακριά ποια φούστα είναι ποιανού?

Συνεπώς, εάν μπορούσε να επιτευχθεί ένας τέτοιος διαχωρισμός εδώ που είμαστε στο δυτικό πολιτισμό (τρομάρα του) θα ήταν ίσως περισσότερο αποδεκτό ένα τέτοιο look?

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 19:36, 16-02-11:

Δηλαδή να υποθέσω ότι ακόμα και μια ανδρική φούστα δεν θα σε πείραζε αισθητικά ή "ηθικά" αν θέλεις (να δεις και να συναναστραφείς αυτόν που την φοράει εννοώ) αρκεί να διαφοροποιούνταν από το αντίστοιχο γυναικείο ενδυματολογικό πρότυπο και να ξεχώριζε από μακριά ποια φούστα είναι ποιανού?
η φουστανελα φουστα ειναι,,οι αρχαιοι ελληνες αιγυπτιοι,αζτεκοι κλπ φουστες φοραγαν,,

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 20:17, 16-02-11:

ομορφο = το λειτουργικο ητοι μια ωραια γυναικα ειναι αυτη που εχει μεγαλο στηθος και φαρδια λεκανη, λιγο (αλλα οχι υπερβολικα λιγο) λιπος, φανταχτερα μαλλια και λειο δερμα. Γιατι ολα αυτα ειναι ενδεικτικα μπολικων οιστρογωνων και καλης υγειας => κανει καλα παιδια

για εναν αντρα θα ειναι φαρδιες πλατες, υγειης τριχωφυια (κυριος στο προσωπο) τετραγωνο σαγωνι, ογκοδη (αλλα οχι πολυ ογκοδη) ποδια και συμετρικα χαρακτηριστικα. Αυτο γιατι ειναι ενδεικτικο μπολικης τεστοστερονης και καλης υγειας => κανει καλα παιδια (αυτος για να σας πηδηξει βασικα, αυτος που θα μεγαλωσει τα παιδια σας ειναι αλλος εχει αλλα χαρακτηριστικα).

αυτα ειναι σταθερα σε ΟΛΟΥΣ τους πολιτισμους σε ΟΛΕΣ τις εποχες. Και ναι ξερω θα ακουσω οτι στο μεσαιωνα τους αρεσαν οι στρουμπουλες, guess what 1) ηταν απλα αφρατες οχι χοντρες 2) και τωρα αυτες αρεσουν οχι οι ξυλαγκουρομοντελες - αυτες αρεσουν μονο και μονο επειδη μας εχουν ταισει οτι ΠΡΕΠΕΙ να μας αρεσουν και μονο απο την τηλεοραση, απο κοντα αστα να πανε.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 20:45, 16-02-11:

ακριβως,,epote..οπως τα λες..

απλα οι διαφορες καθε εποχης ειναι το υποκειμενικο περιβλημα..

στο μεσαιωνα που πειναγαν το ωραιο απιαστο ηταν οι παχουλες γυναικες,,
σημερα με την υπερφαγια κλπ φτασαμε να θεωρουμε ωραιο το κοκκαλιαρικο..

αυτες αρεσουν μονο και μονο επειδη μας εχουν ταισει οτι ΠΡΕΠΕΙ να μας αρεσουν και μονο απο την τηλεοραση, απο κοντα αστα να πανε.
απολυτως..οι ωραιες στην tv δεν ειναι συχνα στην πραγματικοτητα,,ο φακος προσθετει κιλα..

Παράθεση

katalinos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη katalinos
Ο katalinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 446 μηνύματα.

O katalinos έγραψε στις 21:07, 16-02-11:

ποτέ δεν κατάλαβα γιατί επειδή κάτι γίνεται μόδα , το ακολουθούν σχεδόν όλοι άκριτα , χωρίς να τολμούν να παρατηρήσουν πόσο γελοίο δείχνει στην τελική

(ας φοράει ότι θέλει ο κυριούλης , για το ματ βάψιμο στα καγκουροαυτοκίνητα λέω)

Παράθεση

Baby Lee

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Baby Lee
H Baby Lee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 90 μηνύματα.

H Baby Lee ρεμπελιαζοντας στη βροχη ^^ έγραψε στις 02:23, 01-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από epote
ομορφο = το λειτουργικο ητοι μια ωραια γυναικα ειναι αυτη που εχει μεγαλο στηθος και φαρδια λεκανη, λιγο (αλλα οχι υπερβολικα λιγο) λιπος, φανταχτερα μαλλια και λειο δερμα. Γιατι ολα αυτα ειναι ενδεικτικα μπολικων οιστρογωνων και καλης υγειας => κανει καλα παιδια
Ε. Ομορφα.
Λειο δερμα.
Τι σκατα γυρευουν οι μπλε - μαυρες - πρασινες μπογιες γυρω απο τα ματια που σε δειχνουν σα διαδηλωτη μετα απο τρυφερο τετατετ με αστυνομο, ή τα κοκκινα μαγουλα που παραπεμπουν σε κλοουν και τα γουαναμπι-ντεντ χειλη?
Και γιατι στο κατωκατω να πρεπει να παστωνεσαι ως κοριτσακι ενω ο Μητσος οχι? Στο πηγαγδι κατουρησες? Η ομορφια ειναι απαραιτητη λειτουργικως πως, οποιο κι αν ειναι το target group.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:10, 11-12-12:

Διαφωνώ σχεδόν τελείως με τις επεμβάσεις στη μύτη, με εξαίρεση αν προκύπτει ιατρικό θέμα και πρέπει να γίνει. Η αισθητική, γενικότερα η "ομορφιά" (και τη βάζω σε εισαγωγικά γιατί είναι κάτι υποκειμενικό) είναι κάτι που θα περάσει κι είναι κρίμα να ξοδεύουμε φαιά ουσία, χρόνο, χρήματα και φυσικά να καταπονούμε τον οργανισμό μας για να μην πει ο κάθε άσχετος οτι τι; αυτή/ός έχει μεγάλη μύτη; Σκασίλα μας! Έμαθα πρόσφαα οτι η αγαπημένη μου ξαδέλφη έκανε παλιότερα πλαστική στη μύτη, έδωσε τόσα χρήματα που τώρα τα έχει ανάγκη, και στην τελική ποτέ δεν το κατάλαβα γιατί δεν έχει καμία διαφορά. Και το πιο άσχημο; Επηρεάστηκε από τη μαμά της που της έλεγε οτι το άσχημο πάνω της είναι η μύτη της και πρέπει να την αλλάξει.Έλεος δηλαδή! Ας σταματήσουμε να επηρεαζόμαστε από τα περιοδικά κι από τα μοντέλα γιατί πρώτον για αυτά αυτή είναι η μοναδική δουλειά τους για την οποία βγάζουν τρελά χρήματα, δεύτερον είναι ψευδαίσθηση η τελειότητα με τόσο photoshop που υφίστανται οι φωτογραφίες και τρίτον, κανείς που αξίζει δε θα μας απορρίψει από τη μύτη μας.... Ας ξυπνήσουν τα κοριτσάκια επιτέλους κι ας αφοσιωθούν σε πράγματα που αξίζουν, όπως ο πνευματικός πλούτος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:02, 05-02-13:

Πάντως δε χρειάζεται να πω οτι το πώς αντιλαμβάνεται ο εγκέφαλός μας το κακόγουστο ή το άσχημο εξαρτάται εξ' ολοκλήρου από το τι έχουμε συνηθίσει. Αρκεί να δούμε φωτογραφίες των προ-προγιαγιάδων μας και θα αντιληφθούμε οτι το μόνο που αλλάζει είναι τα πρότυπα ομορφιάς.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 06-02-13 στις 00:40. Αιτία: split μηνύματος για μεταφορά μέρους του σε οφφ τοπικ
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:50, 05-02-13:

Νομίζω πάντω οτι είναι αρκετά υποτιμητικό, για να μην πω ρατσιστικό, να αναφέρεστε έτσι σε έναν άνθρωπο μόνο και μόνο επειδή έχει κάποια κιλά παραπάνω και δε συμβαδίζει με τα περιοδικά και τα πρότυπα της εποχής. Δεν ξέρω, έτσι νομιζω...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 08-02-13 στις 12:38. Αιτία: Το παρόν μήνυμα μεταφέρθηκε από το θέμα "Κριτικές για ρούχα και παπούτσια"
Παράθεση

Θάλεια

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Θάλεια
H Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.

H Θάλεια έγραψε στις 15:52, 05-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Νομίζω πάντω οτι είναι αρκετά υποτιμητικό, για να μην πω ρατσιστικό, να αναφέρεστε έτσι σε έναν άνθρωπο μόνο και μόνο επειδή έχει κάποια κιλά παραπάνω και δε συμβαδίζει με τα περιοδικά και τα πρότυπα της εποχής. Δεν ξέρω, έτσι νομιζω...
Και παρακάτω. Να μην το ξεχνάμε αυτό.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 08-02-13 στις 12:38. Αιτία: Το παρόν μήνυμα μεταφέρθηκε από το θέμα "Κριτικές για ρούχα και παπούτσια"
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 15:54, 05-02-13:

κοιταξενταξ,
εκει που στεκονται εντελως ατεχνα τα κιντς
ειναι πως δεν χρειαζοταν να τα πεταξει και σε κοινη θεα

εγω πχ φροντιζω την κοιλαρα μου να μην την πεταω προς τα εμπρος - εκτος απο οταν θελω να προλαβω το ασανσερ για να μην κλεισει

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 16:01, 05-02-13:

Βρε συ Χιμέλα, με όλο το σεβασμό (πραγματικά), ώρες ώρες νομίζω πως γράφεις απλά για να γράψεις.
Γράψαμε εμείς ποτέ ότι έχουμε πρόβλημα με τους παχύσαρκους?
Το πρόβλημά μας είναι όταν ο οποιοσδήποτε, είτε υπέρβαρος, είτε αδύνατος, φοράει κάτι με έλειψη αισθητικής, προβάλοντας έντονα σημεία του σώματός του, που μετά την ηλικία των 5 ετών, δεν είναι πολύ χαριτωμένο να τα προβάλεις.
Όταν έγραφα ότι με ενοχλεί το μαγιό βρακί, φυσικά εννοούσα και σε αδύνατο άνθρωπο (μερικές φορές αυτό είναι και χειρότερο, επειδή μοιάζει με γιουσουφάκι).
Στο θέμα του κολάν, μερικές φορές όταν κάποιος είναι υπέρβαρος, τσιτώνει τόσο πολύ, που διαφανίζει και φαίνεται το σώμα του απο μέσα. Εμένα δεν με ενοχλεί ούτε αν πάχυνε (με νοιάζουν μόνο τα δικά μου κιλά), ούτε αν αδυνάτισε. Με νοιάζει που δεν εχει την αισθητική να φορέσει από πανω κάτι μακρύτερο.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 16:21, 05-02-13:

εμενα παντως δε με ενοχλει οτι κ να φορεσει ο αλλος.
δεν ειναι δουλεια μου.

(νταξει για να μην το παιξω κ εντελως μπλαζε σιγουρα θα γελασω αμα δω κατι τετοιο. αλλα το προβλημα ειναι καθαρά δικό μου. )

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 16:30, 05-02-13:

Εγώ πάλι δεν θα κοίταζα (ευπρεπώς) περίεργα μόνο ένα υπέρβαρο άτομο με εφαρμοστά ρούχα αλλά και ένα υπερβολικά αδύνατο ομοίως...

Μιλώντας προσωπικά, δεν κρίνω ενα άτομο από τη στιγμή που αισθάνεται άνετα με τις ενδυματολογικές του προτιμήσεις, ωστόσο κάποια θεάματα ομολογώ ότι με ξενίζουν λίγο στο δρόμο και δεν είναι μόνο υπέρβαρων αλλά και "ολιγόβαρων", υπερβολικά αδύνατων κοριτσιών π.χ. που "διαφημίζουν"? τα λίγα κιλά τους με τα απίστευτα κολλητά παντελόνια - σωλήνες και τα αντίστοιχα μίζερα από πάνω, μπλουζάκια, πανοφώρια κλπ. τα οποία θεωρώ εξίσου ελλειμματικά από άποψης στυλ κι αισθητικής, ίσως επειδή προτιμώ τη ρευστότητα στο ύφασμα, το ρούχο που αγκαλιάζει το σώμα και αναδεικνύει τα δυνατά του σημεία, χωρίς να το σφίγγει, χωρίς να γίνεται ένα είδος κορσέ που δεν αφήνει περιθώριο ούτε για ανάσα... άλλο αν αυτό όντως μπορεί να είναι βγαλμένο από κάποιο lookbook γνωστής ή άγνωστης εταιρείας ρούχων.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 08-02-13 στις 12:39. Αιτία: Το παρόν μήνυμα μεταφέρθηκε από το θέμα "Κριτικές για ρούχα και παπούτσια"
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 17:02, 05-02-13:

Τι να πω ρε παιδιά, ίσως εγώ έχω αυτήν την αδιαφορία για το τι φοράει ο άλλος κι έτσι δεν προσέχω γενικότερα τέτοια πράγματα. Πάντως δεν μπορείτε να αρνηθείτε το ρατσισμό που υπόκεινται οι υπέρβαροι άνθρωποι. Και μην πείτε την ατάκα "δε με νοιάζει εμένα που είναι χοντρός, την υγεία του σκέφτομαι" γιατί όταν τον δείτε στο δρόμο δε θα πείτε "αυτός ο άνθρωπος θα πάθει η υγεία του αν δεν αδυνατίσει", θα πείτε "μα καλά αυτό το ζώο τι τρώει κι είναι έτσι;".
Και επιμένω οτι αυτό οφείλεται στα πρότυπα ομορφιάς. Έχει συνηθίσει το μάτι μας να βλέπει γυναίκες και άντρες των περιοδικών κι οτιδήποτε παρεκλίνει από αυτό το πρότυπο μας ξενίζει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 08-02-13 στις 12:39. Αιτία: Το παρόν μήνυμα μεταφέρθηκε από το θέμα "Κριτικές για ρούχα και παπούτσια"
Παράθεση

Θάλεια

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Θάλεια
H Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.

H Θάλεια έγραψε στις 17:07, 05-02-13:

Himela, και επιμένω ότι ρατσισμό δέχονται και οι αδύνατοι άνθρωποι. Κι αυτό το υπογράφω γιατί το ζω συχνά. Πίστεψέ με η καραμέλα που έχουν κολλήσει ορισμένοι "Ανορεξικός/ανορεξική" μπορεί να κάνει τεράστιο κακό στην ψυχολογία του άλλου. Ινάφ. Οποιοσδήποτε ρατσισμός πάνω στην εξωτερική εμφάνιση του άλλου είναι ηλίθιος και επιφανειακός. Κάθε ρατσισμός βέβαια είναι ηλίθιος και επιφανειακός, αλλά άλλη κουβέντα αυτό.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,160 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 17:09, 05-02-13:

Σιγά μην πεις έναν άνθρωπο ζώο επειδή είναι υπέρβαρος ή παχύσαρκος.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 17:14, 05-02-13:

Ναι βρε Χιμέλα, έλεος.

Παράθεση

Dalian (Substrata)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,611 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 17:18, 05-02-13:

Τα περιοδικά και τα μίντια με τα ψευτο-πρότυπα ομορφιάς τους μου είναι παντελώς αδιάφορα. Μας έχουν βαφτίσει φρικιά και τέρατα επειδή δεν είμαστε στυλάκια ή σαν να 'χουμε βγει από το κομμωτήριο ξέρω 'γω. Άντε μην αρχίσω.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 17:29, 05-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Θάλεια
Himela, και επιμένω ότι ρατσισμό δέχονται και οι αδύνατοι άνθρωποι. Κι αυτό το υπογράφω γιατί το ζω συχνά. Πίστεψέ με η καραμέλα που έχουν κολλήσει ορισμένοι "Ανορεξικός/ανορεξική" μπορεί να κάνει τεράστιο κακό στην ψυχολογία του άλλου. Ινάφ. Οποιοσδήποτε ρατσισμός πάνω στην εξωτερική εμφάνιση του άλλου είναι ηλίθιος και επιφανειακός. Κάθε ρατσισμός βέβαια είναι ηλίθιος και επιφανειακός, αλλά άλλη κουβέντα αυτό.
Respect απλά.

Αρχική Δημοσίευση από MissKit
Σιγά μην πεις έναν άνθρωπο ζώο επειδή είναι υπέρβαρος ή παχύσαρκος.
Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Ναι βρε Χιμέλα, έλεος.
Κορίτσια? Αφήστε με να έχω ακούσει λίγα παραπάνω πράγματα από σας... Ο κόσμος είναι πολύ κακός, δυστυχώς ισχύει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 08-02-13 στις 12:40. Αιτία: Το παρόν μήνυμα μεταφέρθηκε από το θέμα "Κριτικές για ρούχα και παπούτσια"
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 17:40, 05-02-13:

Ζώο δεν θα τον πω, αλλά αμα είναι 150 κιλά και με το ζόρι περνάει από την πόρτα, κάτι δεν πάει καλά...Κάποιοι ίσως έχουν πρόβλημα υγείας και είναι έτσι, αλλά δεν μπορεί να έχουν όλοι αυτή την δικαιολογία.
Ξέρω μια θεόχοντρη που απλά σαβουριάζει ο,τι βρει μπροστά της και παίρνει το αυτοκίνητο για 500 μέτρα δρόμο. Ούτε πρόβλημα υγείας έχει ούτε τίποτα και όλο γκρινιάζει για το βάρος της. Ε, δεν μπορώ να μην της την πω.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 08-02-13 στις 12:40. Αιτία: Το παρόν μήνυμα μεταφέρθηκε από το θέμα "Κριτικές για ρούχα και παπούτσια"
Παράθεση

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pequeño
H Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,761 μηνύματα.

H Pequeño έγραψε στις 23:44, 05-02-13:

Μου έχει τύχει αυτό που λέει η Χιμέλα και η Θάλεια.
Όσο έκανα ενόργανη ήμουν ανορεξική (βασικά ήμουν, αλλά δε χρειαζόταν να μου το τρίβουν στη μούρη), όταν σταμάτησα όμως και άρχισα να βάζω ύψος, κιλά και στήθος έγινα ζώο.
Όχι ότι είχα βάλει αρκετά κιλά, απλώς με είχαν συνηθίσει στα 35 κιλά και τα 50 τους φάνηκαν πολλά, μόνο που άρχισε το πρόσωπο μου να στρογγυλεύει και να παίρνουν κόκκινο χρώμα τα μαγουλά μου κατευθείαν το έβγαλαν το συμπέρασμα, ότι άρχισα να γίνομαι λαίμαργη, ότι τρώω σαν ζώο (αυτό μου το είπαν κατάμουτρα, άτομα που δεν ήταν καν στο καθημερινό μου περιβάλλον, που είχαμε απλά ένα γεια μια φορά το έξαμηνο), ότι χαλάω τσάμπα το σώμα μου, ενώ ουσιαστικά απλά είχα αρχίσει να διορθώνομαι και να αφήνω το "σκελετό".

Οι χειρότερες μέρες μου.
Αλήθεια.
Ένιωθα άσχημα, ένιωθα ότι όντως παραιτούμαι από τις προσπάθειες για ένα σωστό σώμα, ότι τόσος κόπος στα τόσα χρόνια με την ενόργανη πήγε χαμένος, ότι όντως τα 50 κιλά είναι πολλά, πήγαινα να ντυθώ με ρούχα που είχα όταν ήμουν ακόμη 35 κιλά και όταν έβλεπα ότι το παντελόνι σταματάει στα μπούτια έκλαιγα με τις ώρες.

Πλέον χέστηκα.
Δεν ασχολούμαι καν. Φοράω ότι νιώθω πως με κολακεύει και ότι μου δημιουργεί οπτική ευχαρίστηση.
Δε πιστεύω ότι φταίνε τα στερεότυπα, ή τα περιοδικό, ή το ίντερνετ, αν ήταν έτσι θα ήμασταν ΌΛΕΣ σκελετοί, με γαμπάρες και πλάτη σαν της τζένιφερ άνιστον.
Απλά ο κόσμος ζηλεύει και ότι δε του προκαλεί οπτική ευχαρίστηση το χλευάζει και το μειώνει, αντί να το αποδεχτεί, να το κάνει γαργάρα και να το καταπιεί.
Είναι και το κόμπλεξ μερικών που με το να σε μειώνουν νιώθουν αυτοί καλύτεροι.

Δε κοιτάμε τα χάλια μας λέω εγώ,
ο καθένας τη καμπούρα του.

Αι σιχτίρ.

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Polymnia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Polymnia
H Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 766 μηνύματα.

H Polymnia έγραψε στις 00:06, 06-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από ZoeXal
Απλά ο κόσμος ζηλεύει και ότι δε του προκαλεί οπτική ευχαρίστηση το χλευάζει και το μειώνει, αντί να το αποδεχτεί, να το κάνει γαργάρα και να το καταπιεί.
Θαρρώ πως είναι οφ τοπικ,αλλά θα ήθελα να το επισημάνω αγαπητή Ζωή.
Υπάρχει και το ενδεχόμενο να ζηλεύει ο κόσμος ακριβώς επειδή αυτό που αντικρύζει να είναι όντως το άκρως φυσιολογικό και να δημιουργεί οπτική ευχαρίστηση( όπως για παράδειγμα,το γεγονός οτι πήρες τα κιλά που έπρεπε και ''ζωντάνεψες'' εμφανισιακά).
Επομένως το μειώνει ή επειδή έχει ψυχολογικά και με κάτι πρέπει να ασχοληθεί,ή διότι δεν μπορεί να χωνέψει την ανοδική πορεία του άλλου.
Συνήθως συμβαίνει το παράδοξο,να λενε κορίτσια σε άλλα υπερβολικά παχουλούλικα ή δυστροφικά κορίτσια,πόσο ωραίες είναι ή ποσο ''κανονικές'' φαντάζουν.Προκαλούν ψευδαισθήσεις.Εκεί που χτυπούν είναι στο νορμαλ.
Εκεί ξεκινούν τα υποτιθέμενα κακεντρεχή σχόλια.
Δε ξέρω αν το έχετε προσέξει ή αν συμφωνείτε,λέω απλώς μια διαπίστωση.

Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη τρελή φιλόσοφος
H τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 878 μηνύματα.

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 17:46, 05-05-13:

Η τηλεόραση,το ίντερνετ,οι εφημερίδες,έχουν μπεί για τα καλά στη ζωή μας και μας επηρεάζουν αρκετά...Προβάλλουν διάφορα πρότυπα;το πρότυπο του εφήβου το πρότυπο του γονέα και μαζί με αυτά το πρότυπο για το γυναικείο σώμα .

Τα περισσότερα μοντέλα είναι αδύνατα,σχεδόν ανορεξικά.
Τα περισσότερα ρούχα είναι κολλητά άρα ιδανικά για small νούμερο.
Οι περισσότερες εκπομπές,σχολιάζουν αρνητικά γυναίκες της showbiz εάν πάρουν βάρος,ακόμη και λόγω εγκυμοσύνης.
Οι περισσότερες γυναίκες της showbiz έχουν ιδανικές αναλογίες (ή τις "φτιάχνουν" με ρετούς)

Παρότι κάνουν μια σημαντική προσπάθεια για να αλλάξουν (στο ελάχιστο βέβαια) αυτό το πρότυπο,συνήθως οδηγούν τις γυναίκες (και κυρίως τις νέες κοπέλες που παρασύρονται πιο εύκολα) στη νευρική ανορεξία.

Εσείς (τόσο οι άνδρες,όσο και οι γυναίκες) έχετε επηρεαστεί από αυτά τα πρότυπα.
Εσείς οι άνδρες θέλετε από τη σύντροφό σας να έχει κορμί σαν αυτό που προβάλλεται στην οθόνη,ή δεν σας απασχολεί καθόλου;
Εσείς οι γυναίκες ονειρεύεστε ένα σώμα σαν αυτό των stars και αν ναι ,προσπαθείτε να το αποκτήσετε;

Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alma Libre
H Κατσαρόλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,214 μηνύματα.

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 19:56, 05-05-13:

Δεν προσπαθώ να αποκτήσω ούτε ονειρεύομαι να έχω το σώμα του χ star.
Μ'αρέσει το σώμα μου. Και ούτε κοιτάω σε έναν άνθρωπο το σώμα του-η ψυχή κρίνεται συνήθως όχι τα πόσα κιλά είναι. Ξέρω ανθρώπους που είναι παχουλοί και είναι πανευτυχείς και δε τους νοιάζει να χάσουν κιλά και κάτι κοκαλιάρηδες που όλη την ώρα μυξοκλαίγονται οτι είναι χοντροί και πρέπει να χάσουν κιλά. Δηλαδή να χάσουν το πετσί και να μείνει το κόκκαλο. Εγώ δεν έχω θέμα με τα κιλά μου, χάνω τουλάχιστον 2 κιλά τον μήνα τρώγοντας σχετικά πολύ. Δεν λέω "άντε να κόψω το ψωμί, άντε και τη σοκολάτα άντε και να μην φάω πολύ το μεσημέρι".. Τρώω πολύ το μεσημέρι μάλιστα και πολύ λίγο το βράδυ. Το απόγευμα τσιμπάω κανένα κρακεράκι/μπισκοτάκι για να ξεγελάσω την πείνα μου και το πρωί όταν έχω σχολείο τρώω σάντουιτς και όχι, δεν φοβάμαι μην πάρω θερμίδες απ'το σάντουιτς. Τρώω φρούτα όσο πιο πολύ μπορώ, περπατάω όποτε έχω την ευκαιρία και αυτό μου αρκεί.. Δεν θέλω να είμαι σαν λείψανο.

Οπότε, όχι δεν με επηρεάζει η νέα μόδα και τα πρότυπα: Να είστε όλοι κοκαλιάρηδες. ή να είστε όλοι σουρωτήρια και να βγάζετε φωτό κάνοντας duckface και τεντώνοντας το στέρνο για να φαίνεται το βυζί σας μεγαλύτερο.

Και ναι, δηλώνω περήφανη που φοράω το medium σε μερικά ρούχα και δεν στριμώχνομαι στο xs.

Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Δαλιδά
H Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ . Έχει γράψει 4,221 μηνύματα.

H Δαλιδά έγραψε στις 20:44, 05-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Alma Libre
Δεν προσπαθώ να αποκτήσω ούτε ονειρεύομαι να έχω το σώμα του χ star.
Μ'αρέσει το σώμα μου. Και ούτε κοιτάω σε έναν άνθρωπο το σώμα του-η ψυχή κρίνεται συνήθως όχι τα πόσα κιλά είναι. Ξέρω ανθρώπους που είναι παχουλοί και είναι πανευτυχείς και δε τους νοιάζει να χάσουν κιλά και κάτι κοκαλιάρηδες που όλη την ώρα μυξοκλαίγονται οτι είναι χοντροί και πρέπει να χάσουν κιλά. Δηλαδή να χάσουν το πετσί και να μείνει το κόκκαλο. Εγώ δεν έχω θέμα με τα κιλά μου, χάνω τουλάχιστον 2 κιλά τον μήνα τρώγοντας σχετικά πολύ. Δεν λέω "άντε να κόψω το ψωμί, άντε και τη σοκολάτα άντε και να μην φάω πολύ το μεσημέρι".. Τρώω πολύ το μεσημέρι μάλιστα και πολύ λίγο το βράδυ. Το απόγευμα τσιμπάω κανένα κρακεράκι/μπισκοτάκι για να ξεγελάσω την πείνα μου και το πρωί όταν έχω σχολείο τρώω σάντουιτς και όχι, δεν φοβάμαι μην πάρω θερμίδες απ'το σάντουιτς. Τρώω φρούτα όσο πιο πολύ μπορώ, περπατάω όποτε έχω την ευκαιρία και αυτό μου αρκεί.. Δεν θέλω να είμαι σαν λείψανο.

Οπότε, όχι δεν με επηρεάζει η νέα μόδα και τα πρότυπα: Να είστε όλοι κοκαλιάρηδες. ή να είστε όλοι σουρωτήρια και να βγάζετε φωτό κάνοντας duckface και τεντώνοντας το στέρνο για να φαίνεται το βυζί σας μεγαλύτερο.

Και ναι, δηλώνω περήφανη που φοράω το medium σε μερικά ρούχα και δεν στριμώχνομαι στο xs.
Αν μη τι άλλο! Φαντάζεσαι να είχαμε φτάσει σε τέτοιο σημείο που τα κορίτσια κάτω των 15 να θεωρούσαν αυτονόητο πώς για να κρατηθούν σε φόρμα πρέπει να τρώνε μόνο κοτόπουλο και χόρτα; buahahaha θα ήμασταν τελείως για τον καιάδα!

Πάντως τα περισσότερα κόμπλεξ σχετικά με την εμφάνιση εμφανίζονται όσο προχωράει η εφηβεία κάπου στα 15-16 που το σώμα έχει αλλάξει αισθητά, ανοίγει η λεκάνη, μπουκαλοποιείται το σώμα κλπ. Και εγώ μικρή ποτέ δεν ήμουν το αδύνατο κοριτσάκι, πάντα ήμουν η τσουπωτή, στα 16 δεν είχα ιδιαίτερο θέμα, μόνο στις πανελλήνιες πήρα βάρος και φρίκαρα πιο πολύ γιατί άλλαξε το πρόσωπό μου και δεν με είχα συνηθίσει έτσι.

Αυτό που παρατηρώ όμως τα τελευταία χρόνια, που υποτίθεται όλοι τρελαίνονται για τις καμπύλες στις γυναίκες, είναι ότι υπάρχει μια "απαίτηση" του τύπου "Θέλουμε τη γυναίκα να έχει στήθος, περιφέρεια και πεταχτό ποπό, αλλά η κοιλιά της να είναι φλατ και με φέτες, να μην έχει κυτταρίτιδα, τα χέρια της να είναι αδύνατα κλπ" . Όταν μια γυναίκα λέμε ότι έχει καμπύλες, τις έχει ομοιόμορφα παντού. Άλλο όμως φρούτο αυτό με τους σταρς (βλ Καρντάσιαν που έχει πάρει το λίπος της και το έχει βάλει όλο πίσω). Κοινώς, το point μου είναι ότι και για τις "καμπύλες" διαμορφώνεται ένα συγκεκριμένο πρότυπο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Δαλιδά : 05-05-13 στις 20:51.
Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alma Libre
H Κατσαρόλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,214 μηνύματα.

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 21:11, 05-05-13:

Δαλιδά, η πρώτη πρότασή σου με πεθαίνει απλά.
Παρόλα αυτά ένα κοριτσάκι ενάμιση χρόνο μεγαλύτερό μου, δεν ξεπερνά τα 60 κιλά και λέει πως είναι πολύ χοντρή. Και είναι κόκκαλο, ε!

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 21:16, 05-05-13:

Προσωπικά δεν ασχολούμαι με πρότυπα ομορφιάς που μας πλασάρουν τα ΜΜΕ. Απλά ωραίο σώμα θέλω να έχω (πχ γυμνάζομαι, προσέχω τη διατροφή μου γενικά χωρίς υπερβολές φυσικά) όχι γιατί πρέπει να φαίνομαι ωραία ή οτιδήποτε απλά για λόγους υγείας και γιατί θέλω να νιώθω εγώ άνετα στο σώμα μου

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους