Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,797 μηνύματα σε 74,634 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Φύγε συ έλα συ

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 13:49, 15-12-09:

'Ενας φίλος μου μόλις έμαθα ότι χώρισε και δημιούργησε σχεδόν μετά από δυο εβδομάδες μια καινούρια σχέση. 'Εχω κι άλλα παραδείγματα που αμέσως μόλι χωρίσουν δημιουργούν με μεγάλη ευκολία μια καινούρια σχέση. Ποτέ δεν μπόρεσα να μπω στη θέση τους και θεωρώ εξαιρετικά ύποπτη την ευκολία που έχουν μερικοί άνθρωποι να περνάνε αμέσως από τη μία σχέση στην άλλη. Στην περίπτωση αυτού του φίλου, απορώ...δεν υπήρχαν καθόλου συναισθήματα με την πρώην του ; Δεν είχε δεθεί καθόλου μαζί της ; 'Εδειχναν μάλιστα πολύ ευτυχισμένοι όσο ήταν μαζί και η σχέση κράτησε περίπου τρία χρόνια ή και λίγο παραπάνω. Εσείς βρίσκετε τον εαυτό σας να περνά αμέσως και με τόση μεγάλη ευκολία από τη μία σχέση στην άλλη ή συνήθως χρειάζεστε πολύ καιρό κι αν πόσο καιρό ; Μερικούς μήνες, ένα χρόνο, πάνω από ένα χρόνο ;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 13:59, 15-12-09:

Δεν έχεις ακούσει για το λεγόμενο rebound? Πολύ συνηθισμένη πρακτική.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,251 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 14:09, 15-12-09:

Υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που δεν μπορούν απλά να μείνουν μόνοι τους. Συνήθως αυτό σημαίνει οτι πριν τελειώσουν την προηγούμενη σχέση - που τους έχει τελειώσει ήδη μέσα τους - έχουν ήδη βρει τον αντικαταστάτη και μόνο τότε δίνουν το τέλος. Μη σου κάνει εντύπωση γιατί για να βρει άλλη με τόση ευκολία πάει να πει οτι τα συναισθήματά του για την προηγούμενη κοπέλα είχαν από καιρό τελειώσει.

Υπάρχουν βέβαια και κάποιοι που δεν μπορούν να μείνουν μόνοι και κάνουν "σχέση" με κάποιον που δεν τους πολυγεμίζει μόνο και μόνο για να μην είναι μόνοι.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 14:10, 15-12-09:

Πολλες υποθεσεις μπορουμε να κανουμε και πολλα μπορουμε να πουμε για το θεμα.
-Υπαρχουν οι πιθανοτητες να μην ηταν ερωτευμενος με την προηγουμενη η ο ερωτας να ειχε σβησει απο νωρις κι ετσι να του λειπε αυτο το συναισθημα κι ετσι να το εμπνευστηκε με αλλη γυναικα.

-Υπαρχει η πιθανοτητα ο φιλος να μην μπορει να μεινει μονος και να δημιουργησε σχεση απο ανασφαλεια και αδυναμια να ξεπερασει μονος τις επιπτωσεις ενος χωρισμου, που στην αρχη ειναι επωδυνες και πολλες φορες δεν αντεχονται, θελουν δυναμη με τα μεσα κι ετσι εκεινος να μην αντεξε. Αβυσσος η ψυχη ενος ανθρωπου.

-Υπαρχει η πιθανοτητα η προηγουμενη κοπελα να μην του φεροταν οπως του ελειπε και ηθελε και να βρηκε οσα ζητουσε σε μια αλλη αγκαλια.

και πολλες αλλες σκεψεις.

Υπαρχουν εξηγησεις γι αυτες τις επιλογες, καλο ειναι να μην κρινουμε εξ ιδιων. Πολλες φορες ακουω- μα ειναι μ@@κας, δε μαγαπουσε τα φτιαξε με αλλη αμεσως- Δεν τιθεται μονο θεμα αγαπης, φυσικα κι αγαπας οταν εισαι με καποιον τοσα χρονια! Καθενος ειναι επιλογη και οπως στρωνει κοιμαται, αυτο που θα σπειρει, αυτο θα φαει. Κοιταμε πρωτα τον εαυτο μας και επειτα κρινουμε τις επιλογες των αλλων.

Εχω κανει σχεση αμεσως μετα απο μεγαλη.
Η αμεσως επομενη μεγαλη σχεση μου εκανε δεσμο αμεσως, οπως ειχα κανει κι εγω.

Το ειχα ζησει λοιπον κι εγω, μπορεσα πιο ψαγμενα να αντιμετωπισω τυχον συναισθηματα. Γαληνεψα ξεροντας πως ειναι η μεταβαση σε μια αλλη αγκαλια.
Δικαιολογω τους ανθρωπους, δικαιολογω και τα δικα μου συναισθηματα και κανω τις επιλογες μου.

Τα συναισθηματα ειναι συναισθηματα. Δεν πρεπει να ντρεπομαστε γιαυτα, ουτε να τα κραταμε μεσα μας. Αυτο που πρεπει να προσεχουμε ειναι η συμπεριφορα μας να μην πληγωνει ανεπανορθωτα τον αλλο. Να κραταμε μια σταση υγιη, να μη λεμε ψεμματα στον εαυτο μας και κατα συνεπεια στους αλλους.

Κατι επιπροσθετο που πιστευω. Οταν τελειωνει μια σχεση απο καποιον εχει στην ουσια τελειωσει και απο τους δυο, εκτος αν προκειται για θανατο, απλως ο εγκαταλελειμενος απο εγωισμο αρνειται να δεχτει την αποφαση του αλλου. Μονο τοτε αρνεισαι. Αν εχεις οπως λες αγαπησει, δεν αρνεισαι την επιλογη αυτου που αγαπας,(αν το παιδι σου αποφασιζε να φυγει μονιμα σε αλλη χωρα θα το απερριπτες? αυτο ειναι αγαπη για μενα) την αποδεχεσαι, καταννοεις, βαζεις κατω υπερ και κατα και προχωρας! Προχωρας καλυτερα! Πολυ καλυτερα!

Ασε που.... οταν αφηνεις τον ανθρωπο ελευθερο να αναπνευσει, οταν αγαπας...οταν αφηνεις να κανει τις επιλογες του.. αγαπιεσαι πιο πολυ(τι πιο ωραιο ναγαπιεσαι!)... εκτιμασαι... σε θυμαται αιωνιως... σε σεβεται.. σε αγαπα και ας ειστε μακρια..

Ετσι ειναι η ζωη ντοκτωρα και ειναι οσο δυσκολη, αλλο τοσο ωραια!!..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 15-12-09 στις 14:36.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 14:19, 15-12-09:

ο ερωτας με ερωτα περναει!!

σοβαρα τωρα, αυτη τη τακτικη την εχω εφαρμοσει ακομα και γω. μπηκα σε σχεση μετα απο ενα μηνα χωρισμου τριων χρονων σχεση, χωρις να εχω ξεπερασει τον πρωην μου οπως ηταν φυσικα. ειμαι ακομα σε αυτη τη σχεση και ακομα εξακολουθω να σκεφτομαι τον πρωην. και ξερω πως αν γυρισει δε το χω και σε τιποτα να τα τιναξω ολα στον αερα γιατι ουσιαστικα ποτε δε τον ξεπερασα..
αισθανομαι χαλια για τη νυν σχεση μου. δεν ειναι ομως οτι δε θες και τον αλλον. τον θες γιατι ειναι κατι διαφορετικο, γιατι ειναι κατι καινουριο, γιατι σου φερεται καλα και σε νοιαζεται. και στην αρχη οταν γνωριζεις καποιον και σαρεσει σαν εμφανιση, ο τροπος που σου συμπεριφερεται , αρχιζεις να εθουσιαζεσαι μαζι του. ψεματα?
ποσες φορες εχουμε μπερδεψει τον ενθουσιασμο με τον ερωτα?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 14:40, 15-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
2. ο ερωτας με ερωτα περναει!!

1. ουσιαστικα ποτε δε τον ξεπερασα..
αισθανομαι χαλια για τη νυν σχεση μου.
1 και 2 - αρα δεν περνα ο ερωτας με τετοιον ερωτα...
ναι, ο ερωτας με ερωτα περναει. Ο ΕΡΩΤΑΣ ομως.
Και ο ερωτας για μενα ειναι ενα συναισθημα παραξενο.
Μπορει να μην εισαι ερωτευμενος με ανθρωπο , αλλα με τη ζωη. Απλως ο ανθρωπος να σου εμπνεει το συναισθημα να θες πιο πολυ τη ζωη!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 14:43, 15-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
1 και 2 - αρα δεν περνα ο ερωτας με τετοιον ερωτα...
ναι, ο ερωτας με ερωτα περναει. Ο ΕΡΩΤΑΣ ομως.
Και ο ερωτας για μενα ειναι ενα συναισθημα παραξενο.
Μπορει να μην εισαι ερωτευμενος με ανθρωπο , αλλα με τη ζωη. Απλως ο ανθρωπος να σου εμπνεει το συναισθημα να θες πιο πολυ τη ζωη!

γλυκεια μου μαιντ, οταν δεν εχεις ξεχασει το παρελθον δε μπορεις να πας μπροστα!
δεν μπορεις να ερωτυτεις ΚΑΝΕΝΑΝ! γιατι πολυ απλα εχεις αφησει κατι πισω. το οτι προσπερνας δε σημαινει και οτι ξεχνας.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Speedy

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Speedy
Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 656 μηνύματα.

O Speedy έγραψε στις 14:55, 15-12-09:

Όσο μεγάλος και αν ήταν ο προηγούμενος έρωτας και όσο και αν δεν το έχεις ξεπεράσει, ναι υπάρχει πιθανότητα να βρεις έναν ακόμα πιο μεγάλο έρωτα και την επόμενη μέρα μη σου πω.. Οπότε ναι ο έρωτας με έρωτα περνάει. Μετράει βέβαια και κατα πόσο μπορείς να ξεπερνάς καταστάσεις. Εγώ πχ χώρισα απο τον μεγαλύτερο έως τώρα έρωτα της ζωής μου και βρήκα έναν άλλον αρκετά γρήγορα. Δεν είναι τόσο όσο το προηγούμενο αλλά την θέλω πολύ και σε καμία περίπτωση δεν θα την άφηνα για την προηγούμενη ότι και αν έκανε η τελευταία για να τα ξαναβρίσκαμε. Και ναι, νιώθω πολύ πιο ερωτευμενός με την νυν απο ότι με την πρώην. Δεν είναι τόσο δυνατό το συναίσθημα με τον καιρό που ήμουν με την πρώην, αλλά είναι πολύ πιο δυνατό απο αυτό που νιώθω τώρα για την πρώην. Και το έχω ξαναζήσει αυτό. Γιατί πολύ απλά ξέρω να αγαπάω όποιον με αγαπάει, και κατα έναν περίεργο τρόπο ερωτεύομαι μόνο όταν με ερωτεύονται. Νιώθω τυχερός γτ λένε ότι όταν ερωτεύεσαι δεν έχει σημασία αν νιώθει ο άλλος κάτι η αν είναι αδιάφορος.Απλά είσαι ερωτεύμένος μαζί του.Ε εγώ δν το έχω αυτό. Αν δεν δω αμοιβαιότητα στον έρωτα την κάνω. Και μου περνάει γρήγορα όσο πολύ και αν την ήθελα... με άλλη.. Κ ούτω καθεξής. Απλά έτσι λειτουργώ. Να και ένα τραγούδι που το έζησα αρκετές φορές....

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 15:01, 15-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Speedy
Όσο μεγάλος και αν ήταν ο προηγούμενος έρωτας και όσο και αν δεν το έχεις ξεπεράσει, ναι υπάρχει πιθανότητα να βρεις έναν ακόμα πιο μεγάλο έρωτα και την επόμενη μέρα μη σου πω.. Οπότε ναι ο έρωτας με έρωτα περνάει.

Γιατί πολύ απλά ξέρω να αγαπάω όποιον με αγαπάει, και κατα έναν περίεργο τρόπο ερωτεύομαι μόνο όταν με ερωτεύονται. Νιώθω τυχερός γτ λένε ότι όταν ερωτεύεσαι δεν έχει σημασία αν νιώθει ο άλλος κάτι η αν είναι αδιάφορος.Απλά είσαι ερωτεύμένος μαζί του.Ε εγώ δν το έχω αυτό. Αν δεν δω αμοιβαιότητα στον έρωτα την κάνω. Και μου περνάει γρήγορα όσο πολύ και αν την ήθελα... με άλλη.. Κ ούτω καθεξής. Απλά έτσι λειτουργώ.
προφανως και δεν εχεις ερωτευτει ποτε...
απλα ενθουσιαζεσαι.
στον ερωτα δεν υπαρχουν εγωισμοι.
δεν επιλεγεις ποιον θα ερωτευτεις, ουτε το ελεγχεις.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,251 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:05, 15-12-09:

Ο έρωτας με έρωτα περνάει.

Η αγάπη με τι περνάει;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 15:07, 15-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Himela

Η αγάπη με τι περνάει;
με πονο.

Παράθεση

Speedy

Διάσημο Μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 656 μηνύματα.

O Speedy έγραψε στις 15:10, 15-12-09:

απλα ενθουσιαζεσαι.
Ήμουν σίγουρος ότι θα το έλεγες αυτό. Όταν ήμουν με την πρώην μου ήμουν τρελά ερωτευμένος. Ήμουν ερωτευμένος μαζί της πολύ καιρό πριν τα βρούμε.Ήμουν ερωτευμένος μαζί της μέσα στη σχέση, και όντας το πιο εγωιστικό πλάσμα στον κόσμο, βρέθηκα αρκετές στιγμές να αγνοώ κάθε εγωισμό για χάρη της. Γιατί ήμουν ερωτευμένος πολύ. Όταν χωρίσαμε ήμουν για αρκετό διάστημα ακόμα ερωτευμένος μαζί της. Μέχρι που ήρθε η καινούρια. Το συναίσθημα δεν είναι τόσο έντονο όσο το προηγούμενο αλλά κατα ένα μαγικό τρόπο τώρα πια βλέπω την πρώην και λέω "καλά ηθελά εγώ αυτή?? χαχαχα"... Και ερωτεύομαι ακόμα περισσότερο την νυν όσο βλέπω πόσο με θέλει.. Έτσι έμαθα απλώς να λειτουργώ και ενώ δυσκολευόμουν να ξεπεράσω καταστάσεις, επειδή συνέβη αρκετές φορές να ξαναερωτευτώ γρήγορα, δν δίνω και πολύ σημασία πια.. ψάχνω τον επόμενο έρωτα.. Γιατί είναι έρωτας και όχι ενθοουσιασμός. Γιατί αν τρελένεσαι για τον άλλον και αφήνεις πάρα πολύ τον εαυτό σου και τους εγωισμούς σου για χάρη του τότε τι είναι? Και γιατί πρέπει να θεωρείσαι ερωτευμένος μόνο όταν ξεχνάς τα πάντα για σένα? Ποτέ δεν το κατάλαβα....

Με καινούρια αγάπη...

Ορεξούλες έχω σήμερα..!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη love_angel : 15-12-09 στις 15:12. Αιτία: merge
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:21, 15-12-09:

Δεν μπορείς να αγαπάς κάποιον μόνο επειδή σε αγαπάει αυτός. Αυτό φανερώνει έναν εγωκεντρισμό. Τον αγαπάς γιατί είναι αυτός, γιατί έχει καλά και άσχημα, γιατί σου αρέσει πώς χαμογελάει, πώς μιλάει, πώς αντιμετωπίζει καταστάσεις. Και επίσης, όταν αγαπάς κάποιον, ποτέ δε γυρνάς να πεις "εγώ αγαπούσα αυτόν; χαχα". Γιατί πρώτον φανερώνει οτι τελικά ποτέ δεν τον αγαπούσες, και δεύτερον κοροϊδεύεις τον ίδιο τον εαυτό σου, την ίδια την επιλογή σου.

Παράθεση

Speedy

Διάσημο Μέλος

O Speedy έγραψε στις 15:23, 15-12-09:

Δεν μπορείς να αγαπάς κάποιον μόνο επειδή σε αγαπάει αυτός. Αυτό φανερώνει έναν εγωκεντρισμό. Τον αγαπάς γιατί είναι αυτός, γιατί έχει καλά και άσχημα, γιατί σου αρέσει πώς χαμογελάει, πώς μιλάει, πώς αντιμετωπίζει καταστάσεις. Και επίσης, όταν αγαπάς κάποιον, ποτέ δε γυρνάς να πεις "εγώ αγαπούσα αυτόν; χαχα". Γιατί πρώτον φανερώνει οτι τελικά ποτέ δεν τον αγαπούσες, και δεύτερον κοροϊδεύεις τον ίδιο τον εαυτό σου, την ίδια την επιλογή σου.

Δεν μίλησα πουθενά για αγάπη εγώ χιμέλα... για έρωτα μιλάω σε όλα μου τα ποστ...

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 15:25, 15-12-09:

Δεν μίλησα πουθενά για αγάπη εγώ χιμέλα... για έρωτα μιλάω σε όλα μου τα ποστ...

μην υποτιμας τοσο τον ερωτα.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:26, 15-12-09:

Πάσο τότε.

ΠΣ: ένας άνθρωπος που προφέρει σωστά το νικνέιμ μου!

Παράθεση

Speedy

Διάσημο Μέλος

O Speedy έγραψε στις 15:26, 15-12-09:

μην υποτιμας τοσο τον ερωτα.
Απέχει πολύ απο την αγάπη... παααρα πολύ. Και ενώ η αγάπη δεν είναι ποτέ ένα λάθος συναίσθημα ο έρωτας τις περισσότερες φορές είναι. Οπότε δεν τον αδικώ και τόσο.. Δεν λένε ότι ερωτευόμαστε πάντα τους λάθος ανθρώπους? Για την αγάπη δν ισχίει ποτέ κάτι τέτοιο γιατί πολύ απλά δεν γίνεται...

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:27, 15-12-09:

Απέχει πολύ απο την αγάπη... παααρα πολύ. Και ενώ η αγάπη δεν είναι ποτέ ένα λάθος συναίσθημα ο έρωτας τις περισσότερες φορές είναι. Οπότε δεν τον αδικώ και τόσο..
Ένα συναίσθημα δεν είναι ποτέ λάθος. Τα απουελέσματά του δε, ναι.

Παράθεση

Speedy

Διάσημο Μέλος

O Speedy έγραψε στις 15:37, 15-12-09:

Ένα συναίσθημα δεν είναι ποτέ λάθος. Τα απουελέσματά του δε, ναι.
Εγώ θεωρώ το συναίσθημα ως λάθος. Αλλιώς δεν θα ήταν τα αποτελέσματα του λάθος. Όταν κάτι είναι λάθος ξεκινάει απο τη ρίζα. Γιατί το συναίσθημα να μην είναι λάθος? Γιατί να ερωτευόμαστε λάθος ανθρώπους.. και μη μ πεις την κλασσική ατάκα "για να ξεχωρίσουμε τον σωστό". Θέλω πιο τεκμιριωμένη απάντηση!

Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 15:43, 15-12-09:

Η αγάπη με τι περνάει;

με γάμο

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:46, 15-12-09:

Εγώ θεωρώ το συναίσθημα ως λάθος. Αλλιώς δεν θα ήταν τα αποτελέσματα του λάθος. Όταν κάτι είναι λάθος ξεκινάει απο τη ρίζα. Γιατί το συναίσθημα να μην είναι λάθος? Γιατί να ερωτευόμαστε λάθος ανθρώπους.. και μη μ πεις την κλασσική ατάκα "για να ξεχωρίσουμε τον σωστό". Θέλω πιο τεκμιριωμένη απάντηση!
Το συναίσθημα είναι κάτι αυθόρμητο, πώς μπορεί να είναι λάθος;

Γιατί ερωτευόμαστε λάθος ανθρώπους;

Μα ξέρουμε από την αρχή οτι είναι λάθος; Λάθος είναι το ταίριασμα μεταξύ μας, όχι ο έρωτας γι' αυτούς, ούτε οι ίδιοι οι άνθρωποι.

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 15:50, 15-12-09:

Ξεφύγαμε λίγοοοοοοοοοοοοοοο από το τόπικ;

Χμμμ...το έχω κάνει (να δω τελικά σε αυτή την ζωή τι δεν έχω κάνει ακριβώς )
Δοκτορ μπορώ να σου βρω χίλιους δύο λόγους που ο καθένας μπορεί να συνεχίσει την ζωή του...και όλοι να ισχύουν...και άλλους μπορείς να τους κατανοείς - λογικά ή συναισθηματικά- και άλλους να μην πιστεύεις ότι υπάρχουν....

Όσο για εμένα... φεύγοντας από ένα μεγάλο ( έρωτα δεν ήμουν σε φάση να δεθώ και να δοθώ... Ήμουν όμως σε φάση να τον ξεπεράσω...το ήθελα, το είχα ανάγκη...ήταν άμυνα...ήταν εγωισμός...όπως θέτε μπορείτε να το πείτε...
Οπότε πέρασε ένα μεγάλο χρονικό διάστημα που να βγαίνω και να μπαίνω σε σχέσεις ανετότατα...
Ως ένα σημείο, είχε γίνει και τρόπος ζωής...
Έδωσα και πήρα ο,τι μπορούσα....
Είχα και την δικαιολογία των 20 κάτι...
Και ότι μάζεψα εμπειρίες (για να μπορώ να το παίζω φωτεινός παντογνώστης με ό,τι έχω δει )
Όπως και να' χει για εμένα ήταν κάτι που το έζησα και δεν μετανιώνω...

P/s1: Για εμένα η αγάπη δεν περνάει ποτέ....
P/s2: Δεν υπάρχουν λάθος συναισθήματα και λάθος άνθρωποι που ερωτευόμαστε... Είμαστε άνθρωποι και νιώθουμε... κι αυτό είναι ευλογία (φωτεινός παντογνώστης που λέγαμε πριν )

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 16:07, 15-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
Είχα και την δικαιολογία των 20 κάτι...

P/s1: Για εμένα η αγάπη δεν περνάει ποτέ....
P/s2: Δεν υπάρχουν λάθος συναισθήματα και λάθος άνθρωποι που ερωτευόμαστε... Είμαστε άνθρωποι και νιώθουμε... κι αυτό είναι ευλογία (φωτεινός παντογνώστης που λέγαμε πριν )
για τα δυο Ps σου να συμφωνήσω. Για την δικαιολογία...αναρωτιέμαι αν η ίδια ευκολία υπάρχει και για κάποιους που είναι 37-38-39 ετών, κι αν ναι τί δείχνει αυτό στη συγκεκριμένη περίπτωση, γιατί εγώ δίνω μεγάλη βαρύτητα στην ηλικία των ανθρώπων.

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 16:20, 15-12-09:

Δεν ξέρω Ντόκτορα...

Έχω ακούσει από συζητήσεις ότι στα 30 φεύγα έχεις ξεπεράσει τα "δράματα" και προχωράς πιο λογικά... 'Εχεις την εμπειρία και τις γνώσεις για να κρίνεις πότε αξίζει να μείνεις σε μια σχέση και πότε να σηκωθείς να φύγεις πιο εύκολα γιατί τα έχεις ζήσει και τα έχεις ξανά ζήσει...
Όπως και ξέρεις τι ζητάς ακριβώς οπότε προχωράς πιο εύκολα.... και ίσως το εντοπίζεις και πιο εύκολα...

Πραγματικά όμως δεν ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει τότε....
Μπορεί να είναι και μια ετεροχρονισμένη εφηβεία....

Παράθεση

Alexxandra (Αλεξάνδρα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Alexxandra
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H Alexxandra έγραψε στις 16:21, 15-12-09:

Η αγάπη με τι περνάει;
εμ δεν περνάειιι!!!!

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:22, 15-12-09:

Μα καλά, δεν είναι δυνατόν δηλαδή απλά να του τελείωσε με την πρώην και να ερωτεύτηκε την νυν; Άνθρωποι είμαστε. Οτι ήταν 3 χρόνια μαζί και ΕΔΕΙΧΝΑΝ ευτυχισμένοι δε μου λέει κάτι.

Παράθεση

Alexxandra (Αλεξάνδρα)

Νεοφερμένος

H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H Alexxandra έγραψε στις 16:26, 15-12-09:

για να μπω κ εγω στο θέμα..ειναι στο καταστάλαγμα του καθενός μας..αν και οταν συνήθως μπαίνεις σε μια σχέση οπου πριν ήσουν σε μια αλλα σχεση με αρκετή διάρκεια..μου βγάζει ανασφάλεια!!τώρα..ποτέ δεν ξέρεις!!

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 16:58, 15-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Alexxandra
για να μπω κ εγω στο θέμα..ειναι στο καταστάλαγμα του καθενός μας..αν και οταν συνήθως μπαίνεις σε μια σχέση οπου πριν ήσουν σε μια αλλα σχεση με αρκετή διάρκεια..μου βγάζει ανασφάλεια!!τώρα..ποτέ δεν ξέρεις!!
εμένα πάλι μου βγάζει αναισθησία. Πώς ανοίγουν έτσι απλά το διακόπτη και τον κλείνουν λες και δεν συνέβη τίποτε ; 'Αρα ούτε ήταν ερωτευμένοι ούτε αγαπούσαν. 'Αμα αγαπάς αγαπάς, θες χρόνο να το ξεπεράσεις και δεν έχεις κέφια για γλέντια.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 17:12, 15-12-09:

...

Η αγάπη με τι περνάει;
Η αγάπη δεν εκπίπτει, γλυκειά μου!

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 17:13, 15-12-09:

Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου......

Παράθεση

Alexxandra (Αλεξάνδρα)

Νεοφερμένος

H Alexxandra έγραψε στις 17:22, 15-12-09:

μπορεί να ειναι κ αναισθησία..πολλά μπορεί να είναι..βέβαια δεν ξέρουμε εις βάθος το συγκεκριμένο παράδειγμα της θεματοθέτριας ωστε να βγάλουμε ενα συμπέρασμα,αυτο που εχω καταλάβει γενικά με αυτο το θέμα ειναι οτι όλοι στην ζωη μας θέλουμε αγάπη,πόσο μάλλον με τον σύντροφο μας!δεν γεννηθήκαμε ξέροντας να αγαπάμε..μάθαμε στην πορεία της..οπότε
μπορεί να μην ξέρει ακόμα!!!
επισής ειναι σχετικό για τον καθένα μας ο χρόνος, ώστε να προχωρήσει σε μια άλλη σχέση..συνηθως ειναι απο 6 μηνο κ πάνω αλλα ειναι πολύ γενικό κ αόριστο!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Alexxandra : 15-12-09 στις 17:36.
Παράθεση

Speedy

Διάσημο Μέλος

O Speedy έγραψε στις 19:44, 15-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
εμένα πάλι μου βγάζει αναισθησία. Πώς ανοίγουν έτσι απλά το διακόπτη και τον κλείνουν λες και δεν συνέβη τίποτε ; 'Αρα ούτε ήταν ερωτευμένοι ούτε αγαπούσαν. 'Αμα αγαπάς αγαπάς, θες χρόνο να το ξεπεράσεις και δεν έχεις κέφια για γλέντια.
Και η αγάπη είναι μονοπωλιακή κάθε χρονικό διάστημα? Δλδ για κάποιο διάστημα αγαπάμε μόνο έναν άνθρωπο? αυτόν που χάσαμε? εννοώ ότι ενώ ξεπερνάμε κάποιον, άσχετα αν πάψουμε να τον αγαπάμε η όχι, δεν μπορούμε να αρχίσουμε να γνωρίζουμε ταυτόχρονα έναν άλλον άνθρωπο και να τον αγαπήσουμε και όλας με τον καιρό? δεν υπάρχει κάποιος διακόπτης που κλείνει, απλώς ο "διακόπτης" π λέγετε ζωή έχει πολλούς υποδιακόπτες που αναφέρονται στην αγάπη. Έτσι ενώ έχεις ανοιχτό τον έναν μπορείς να ανοίξεις και άλλον έναν (κ.ο.κ. αλλα μη το χέζουμε,ας μείνουμε εδώ). Η αγάπη όντως μένει αναλοίωτη στον χρόνο, και όσο ζούμε ο αριθμός των ανθρώπων που αγαπάμε αυξάνεται σταδιακά.. οπότε ++ σε αυτούς που μπορούν και συνεχίζουν γρηηηηηγορα τη ζωή τους χωρίς να κοντοστέκονται και να μιζεριάζουν κλέγοντας παλιές αγάπες, και ταυτόχρονα δημιουργώντας καινούριες!!!

Παράθεση

ria82 (silence)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ria82
H silence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 125 μηνύματα.

H ria82 in this silence, i am free!!! έγραψε στις 20:12, 15-12-09:

απο τότε που ξεκίνησα να κανω μεγαλες σχεσεις δεν εχω μεινει καθολου μονη μου.
μπορει να χωριζα αλλα αμεσως μετα εμπαινα σε καποια αλλη σχεση!!
δεν ξερω αν το επιδιωκα η απλα μου συνεβαινε, το μονο που ξερω ειναι οτι με ικανοποιουσε!

το οτι εμπαινα σε μια σχεση αμεσως μετα δεν σημαινει οτι δεν αγαπουσα τους προηγουμενους, απλα καλως η κακως παντα δινω πολλα και κανω πολλες υποχωρησεις, μεχρι που μπουχτιζω και λεω το τελος, ετσι περναω στην επομενη σχεση.

Παράθεση

Speedy

Διάσημο Μέλος

O Speedy έγραψε στις 20:16, 15-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από ria82
απο τότε που ξεκίνησα να κανω μεγαλες σχεσεις δεν εχω μεινει καθολου μονη μου.
μπορει να χωριζα αλλα αμεσως μετα εμπαινα σε καποια αλλη σχεση!!
δεν ξερω αν το επιδιωκα η απλα μου συνεβαινε, το μονο που ξερω ειναι οτι με ικανοποιουσε!

το οτι εμπαινα σε μια σχεση αμεσως μετα δεν σημαινει οτι δεν αγαπουσα τους προηγουμενους, απλα καλως η κακως παντα δινω πολλα και κανω πολλες υποχωρησεις, μεχρι που μπουχτιζω και λεω το τελος, ετσι περναω στην επομενη σχεση.
Αυτό μα ακριβώς αυτό το πραγμά εννοώ στα ποστ μου. Βέβαια η μόνη διαφορά μας ρία(αν μου επιτρέπεις την οικειότητα) είναι ότι εγώ κάνω υποχωρήσεις πολύ δύσκολα και έτσι δεν κάνω εύκολα μακροχρόνιες σχέσεις και μένω αρκετά διαστήματα μόνος. Επιλογή. Πάντως δεν έχει να κάνει με το αν θέλω να έχω χρόνο να ξεπεράσω και τα τιάυτα.. αν τύχει μπαίνω και εγώ με τα μπούνια σε νέα σχέση...

Παράθεση

ria82 (silence)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ria82
H silence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 125 μηνύματα.

H ria82 in this silence, i am free!!! έγραψε στις 20:29, 15-12-09:

οποτε με καταλαβαινεις φανταζομαι...
παντα με κατηγορουσαν γι αυτο...

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 22:27, 15-12-09:

Υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που δεν μπορούν απλά να μείνουν μόνοι τους. Συνήθως αυτό σημαίνει οτι πριν τελειώσουν την προηγούμενη σχέση - που τους έχει τελειώσει ήδη μέσα τους - έχουν ήδη βρει τον αντικαταστάτη και μόνο τότε δίνουν το τέλος. Μη σου κάνει εντύπωση γιατί για να βρει άλλη με τόση ευκολία πάει να πει οτι τα συναισθήματά του για την προηγούμενη κοπέλα είχαν από καιρό τελειώσει.
Εδώ η Χιμέλα με καλύπτει πλήρως. Είμαι κι εγώ ένα από εκείνα τα αναίσθητα, κατά Δόκτορα, κτήνη τα οποία πηδούν (καλά ...μεταπηδούν, μην παρεξηγηθούμε κιόλας) από την πρώην στην επόμενη κι ο λόγος είναι αυτός ακριβώς. Δεν φεύγω από μια σχέση, εάν αυτή δεν έχει προηγουμένως εξαντλήσει όλο της το δυναμικό, εάν δεν έχει μέσα μου τελειώσει οριστικά. Ειδάλλως παραμένω και προσπαθώ, αν και τα τελευταία χρόνια ανακάλυψα πως δεν οφελεί καν να προσπαθείς, αφού μια σχέση που πνέει τα λοίσθια δεν μπορεί ν' αναβιώσει, χωρίς τεράστιους συμβιβασμούς τουλάχιστον. Απλώς ο χρόνος κατά τον οποίον νομίζεις πως "προσπαθείς", αποτελεί στην πραγματικότητα τον απαιτούμενο χρόνο για να ξεπεράσεις την πρώην, ζώντας ακόμη μαζί της.

Στην πραγματικότητα, όσο είμαι σε μια σχέση που με καλύπτει, δεν δείχνω ενδιαφέρον γι' άλλη γυναίκα κι αυτό δεν το κάνω για λόγους ηθικής, αλλά είναι κάτι που μου βγαίνει αυθόρμητα κι αβίαστα. Όταν λοιπόν ξαφνικά νιώσω ενδιαφέρον για άλλη γυναίκα, αυτό από μόνο του αποτελεί δείγμα αλάνθαστο πως η σχέση στην οποία βρίσκομαι δεν με καλύπτει πια. Από εκεί και πέρα, θεωρώ πως δεν έχει κανένα νόημα να καταπιέσω το σώψυχό μου (κατά το σώβρακο κλίνεται η λέξις ταύτη ) και να παραμείνω σε μία σχέση απλά και μόνο επειδή "πρέπει" (ποιος ακριβώς το ορίζει άλλωστε αυτό το "πρέπει"; ). Έτσι, η παρουσία τρίτου προσώπου ουσιαστικά συμπίπτει με τη συνειδητοποίηση του τέλους της σχέσης και σηματοδοτεί τη διαδικασία λύσης της.

(Πω πω, αδερφέ μου, τι γουρούνι όρθιο που είμαι!! Γαμώτο, γιατί δεν έδωσα εξετάσεις για την αστυνομία;)

απλα ενθουσιαζεσαι.
Αν και γενικά συμφωνώ με αυτά, θα διαφωνήσω κάθετα μόνο σ' ένα σημείο: Δεν υπάρχει πιο εγωιστικό συναίσθημα απ' τον Έρωτα!

Η αγάπη με τι περνάει;
Δεν περνάει, απλά με το γάμο, όπως έγραψε πολύ εύστοχα ο Σιντ, μετατρέπεται σε μίσος. Ο χωρισμός βοηθάει την αγάπη να ζήσει για πάντα...

Αρχική Δημοσίευση από Alexxandra
μπορεί να ειναι κ αναισθησία..πολλά μπορεί να είναι..βέβαια δεν ξέρουμε εις βάθος το συγκεκριμένο παράδειγμα της θεματοθέτριας ...
Άντε να χαθείς καλέ, που μας εγχείρισες τον αγαπητό μας Δόκτορα!! Μα επιτέλους, είναι πράγματα αυτά εδώ μέσα; Σόδομα και Γόμμορααααα!!!

Αρχική Δημοσίευση από ria82
οποτε με καταλαβαινεις φανταζομαι...
παντα με κατηγορουσαν γι αυτο...
Αυτήν πάλι την ηθικολογία των τρίτων, να σε κατηγορούν για αυστηρά προσωπικές επιλογές σου, δεν την έχω καταλάβει ποτέ μου. Μάλλον εδώ ισχύει η ρήση του Ιησού, ότι πολλοί βλέπουν την ακίδα στο μάτι του άλλου, ενώ δεν προσέχουν το δοκάρι που έχει χωθεί στο δικό τους μάτι...

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 22:41, 15-12-09:

Πώς είναι δυνατόν να πηγαίνει κανείς από τη μια σχέση στην άλλη χωρίς ένα μικρό έστω ενδιάμεσο διάστημα μοναχικότητας, ανασυγκρότησης και περισυλλογής?

Εμένα τουλάχιστον μου κάνει περισσότερο σαν ψώνια στο Factory Outlet...

Παράθεση

Speedy

Διάσημο Μέλος

O Speedy έγραψε στις 22:44, 15-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από DreamsRevenge
Πώς είναι δυνατόν να πηγαίνει κανείς από τη μια σχέση στην άλλη χωρίς ένα μικρό έστω ενδιάμεσο διάστημα μοναχικότητας, ανασυγκρότησης και περισυλλογής?
Με την απλή μέθοδο των 3.. Εγώ, η πρώην και υ νυν!!

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 22:54, 15-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από DreamsRevenge

Εμένα τουλάχιστον μου κάνει περισσότερο σαν ψώνια στο Factory Outlet...
Με αυτό που έγραψες στην αρχή της παράθεσης, μου θύμισες μια ιστορία: Κάποιος γνωστός σπούδαζε στη Γερμανία και πήρε η έρμη η μάνα του, γυναίκα χωριού, το τρένο για να πάει να τον δει. Κατέβηκε στο σταθμό, αλλά προς στιγμήν δεν είδε το γιο της. Ρωτάει έναν Γερμανό, της απαντάει εκείνος στα Γερμανικά. Ρωτάει δεύτερο, ρωτάει τρίτο, τα ίδια. Με τα πολλά βρίσκει το γιο της. Μετά τις απαραίτητες αγκαλιές, η πρώτη ερώτηση που βρήκε να κάνει η μάνα ήταν: "Μα παιδάκι μου, πως συνεννοούνται τούτοι οι άγριοι μεταξύ τους;"

Είναι δύσκολο να κατανοήσουμε λοιπόν, πώς και γιατί υπάρχουν άνθρωποι διαφορετικοί από εμάς, όσο είναι απλοϊκά παρηγορητικό το να πιστεύουμε ότι η μόνη δυνατή προσέγγιση στα πράγματα είναι η δική μας...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 23:07, 15-12-09:

Υπάρχουν καταστάσεις (όχι μόνο σχέσεις) που χρειάζονται χρόνο για να τις χωνέψεις, υπάρχουν κι άλλες που σου δίνουν το εφαλτήριο να προχωρήσεις άμεσα... Δεν νομίζω ότι υπάρχει κανόνας ακόμη και στο ίδιο άτομο.

Όταν ο έρωτας σου χτυπήσει την πόρτα δεν θα κάτσεις να μετράς πόσος καιρός πέρασε από την προηγούμενη σχέση κι αν έχεις συμπληρώσει τα κουπόνια για την επόμενη.

Νιώθεις καλά και έτοιμος να προχωρήσεις; Προχωράς.
Νιώθεις ανήμπορος και δυστυχής; Κάθεσαι και κλαις τη μοίρα σου.
Νιώθεις πως ο καλύτερος σύντροφος είναι καμιά φορά η μοναξιά; Μένεις μόνος και τη "σπουδάζεις" που λέω κι εγώ...

Το ζητούμενο είναι να μπορείς να αξιολογήσεις εάν ο δρόμος επιλέχτηκε πραγματικά από σένα, ή σου τον επέβαλαν εξωτερικοί παράγοντες...

Ένα πράγμα έχω μόνο να παρατηρήσω: Αυτοί που δε αντέχουν να μένουν μόνοι, είναι σίγουροι ότι μπορούν να μοιραστούν αυτό που δεν αντέχουν με κάποιον άλλον;

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 23:19, 15-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
(...)Είναι δύσκολο να κατανοήσουμε λοιπόν, πώς και γιατί υπάρχουν άνθρωποι διαφορετικοί από εμάς, όσο είναι απλοϊκά παρηγορητικό το να πιστεύουμε ότι η μόνη δυνατή προσέγγιση στα πράγματα είναι η δική μας...
Με παρεξήγησες φίλτατε...?
Σαφώς και αναγνωρίζω ότι υπάρχουν άνθρωποι που αντιμετωπίζουν τη ζωή εντελώς διαφορετικά από εμένα όσο και αν δεν κατανοώ πλήρως τον τρόπο με τον οποίο βλέπουν τα πράγματα...
Όσο για την προσέγγιση, το παρηγορητικό είναι να έχει κανείς μία, να ξέρει πως έχει ένα τρόπο να ξεκινήσει να διαχειρίζεται τις καταστάσεις κι ας αναγκαστεί να αναθεωρήσει ενδεχομένως κάποια στιγμή...

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 13:47, 16-12-09:

αληθινή ιστορία
πως την διηγήθηκε η κοπέλα
η νεαρά κοπέλα ερωτευτηκε και αγάπησε με πάθος ενα νεαρό, περάσαν μαζι υπέροχα επτά χρόνια, άλλωστε ήταν η πρώτη της αγάπη, ο μοναδικός έρωτας, ο πρώτος που έκανε έρωτα, ήταν τα πάντα αυτός....αποφασιζουν να πιάσουν σπίτι για να προχωρήσουν μαζί στη ζωή...γαμος παιδια γατιά κουνέλια όπως λεει και ο λαός χαριτολογώντας....πέντε μήνες μετα την συγκατοίκηση έρχεται ο χωρισμός...

η νεαρα που λέτε, εκλαψε χτυπήθηκε πόνεσε, ανακάλυψε ότι αυτός είχε αλλη γκόμενα που σε ολίγον διάστημα την "σπίτωσε" οπως έλεγε η ίδια, στο δικό τους σπίτι....

κι όμως δεν θέλησε να σκεφτεί τι είχε συμβεί, ήθελε διακαώς το μυαλό της να απασχοληθεί με ενα νέο έρωτα και τον ανακαλυψε σε ενα μικρότερο της μετα απο δυο μήνες που είχε χωρίσει....οι συμβουλές των "ώριμων" φιλενάδων της "δώσε λίγο χρόνο στον εαυτό σου" "δες που έχεις κάνει λάθος κι εσύ" "ανασύνταξε τις δυνάμεις σου" πέσαν στο κενό....προτίμησε να ακούει κοριτσάκια που έλεγαν ποτέ δεν ξέρεις μπορεί να είναι ο έρωτας της ζωής σου αυτός ο μικρός, μπορεί και να παντρευτειτε......τις δίναν σαν χαπάκι αυτό που ήθελε να ακούσει
άλλωστε η ίδια είχε την ανάγκη να αισθανθεί επιθυμητή.....

ο νεαρός φυσικά δεν ήθελε σοβαρότητες και δεσμούς ήθελε κάτι χαλαρό καποιων μηνών......αυτή κρεμασμένη σε ενα τηλέφωνο έπαιρνε 40 φορές...ο νεαρός δεν άντεξε την πίεση και την έκανε
η ιστορία με μικρότερους (έρωτες του καλοκαιριού) ή με άτομα της ίδιας ηλικιας με τη νεαρά, που όμως η δουλειά τους, το περιβάλλον τους και οι οικονομικές συνθήκες δεν ευνοούσαν για μακρόπνοοα σχέδια συνεχίστηκε για μερικά χρόνια

γενικότερα για επτα συναπτά χρόνια η νεαρά πήγαινε από το κακό στο χειρότερο κι αυτό γιατί δεν κοιτούσε τον άνθρωπο που είχε απέναντι της αλλά την ανάγκη της να είναι ερωτευμένη και συντόμως παντρεμένη...... η ίδια έλεγε δεν μπορεί δεν γίνεται αυτό να είναι όλοι οι άντρες που διαλέγω σκάρτοι θα κλειστώ σε μοναστήρι...γιατί κανείς δεν με θέλει..... κι ενώ το έλεγε αυτό σε 2 μήνες τσουπ να τηνε με νέο έρωτα.....

καποιοι ανθρωποι δεν θα πω ευτυχώς ή δυστυχώς δεν μπορούν να μένουν μόνοι τους, δεν μπορούν να είναι αυτόφωτοι, δεν μπορούν να νιώσουν χαρα ικανοποιηση διασκέδαση αν δεν έχουν ένα ταίρι δίπλα τους.....προτιμούν να έχουν ένα κακό ταίρι παρά να μην έχουν καθόλου ταίρι.....

αυτοί οι άνθρωποι ειδικά το διάστημα που δεν έχουν ταίρι ζηλεύουν υπερβολικά αυτούς που έχουν εκμεταλλεύονται στο έπαρκο φιλες και φίλους....... και θυμούνται παλιούς φίλους μόνο και μόνο για να τους παρηγορήσουν και να κολλήσουν σαν στρείδι μπας και μέσα στη παρέα των φίλων ανακαλύψουν το νέο έρωτα....

η αλήθεια τελικά είναι κάπου στη μέση η νεαρά με τον πρώτο της έρωτα είχε τελικά προβλήματα όλα αυτά τα επτά χρόνια αλλά ή ίδια και ο σύντροφος της δεν ήθελαν να τα συζητήσουν, κι άλλες φορές αυτός είχε γκόμενες, αλλά αυτή το δεχόταν.......
οι υπόλοιποι νεαροι που βρήκε μετά για να κάνει σχέσεις πραματι δεν πληρούσαν τις προυποθέσεις για κάτι πιο ουσιαστικό. γιατί είτε ήταν στην αρχή της καριέρας τους, είτε ήθελαν να περάσουν απλά καλά, είτε η δουλειά τους είχε συνεχείς μετακινήσεις.....

και γενικά ή ίδια δεν απολάμβανε τον άνθρωπο που είχε δίπλα της απλά ήθελε να είναι ερωτευμένη με κάποιον, οπότε απροσωποποιούσε τον καθένα που είχε δίπλα της......

τώρα, δεν ξέρω αν έχει πια βάλει μυαλό κι αν έχει συνέλθει.....

αν και συνήθως πρώτα φευγει η ψυχή και μετά το χουι.....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 16-12-09 στις 14:03.
Παράθεση

Alexxandra (Αλεξάνδρα)

Νεοφερμένος

H Alexxandra έγραψε στις 17:43, 16-12-09:

Αμαννννννν,τώρα το είδα...του θεματοθέτη λοιπόν
σορρυ

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 20:42, 17-12-09:

Τα έχω κάνει και τα δύο. Και να χωρίσω από μεγάλη (όχι τόσο χρονικά, όσο συναισθηματικά) σχέση και να πάω αμέσως στην επόμενη και να μείνω και δύο χρόνια μόνη μου πριν βρεθεί ο επόμενος.
Κανένα από τα δύο δεν το επέλεξα επί τούτου, απλώς έτυχε. Θυμάμαι όμως πως όταν πήγα από την μία σχέση στην άλλη αμέσως, στην αρχή ένιωθα πολύ περίεργα - είχα μεν τον ενθουσιασμό του νέου έρωτα, αλλά είχα παράλληλα κι ένα μεγάλο ποσοστό θλίψης που έπρεπε και να διαχειριστώ και να κρύβω επιμελώς από τον νέο, μη το καταλάβει και ξενερώσει. Το αποτέλεσμα ήταν βέβαια ήταν να κάνω την μεγαλύτερη χρονικά (αν και όχι και συναισθηματικά) σχέση της ζωής μου με τον νέο (λόγω συναισθηματικής ανασφάλειας και νεαρού ηλικίας ). Το αστειο είναι πως είχα διαλέξει ένα τύπο που φαινόταν "ελεύθερο πουλί", ύστερα από λίγο όμως "κόλλησε" μαζί μου και ένιωσε όσα δεν είχε νιώσει ποτέ πριν και είμαι σίγουρη πως γι' αυτό φταίει το ότι δεν με ένιωσε ποτέ πραγματικά δική του.

Δεν θα το ξανάκανα εύκολα, απλώς δεν το αποκλείω, διότι ως γνωστόν όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια, ο Θεός γελάει! Kαι σίγουρα δεν με θεωρώ άκαρδη, σκληρή ή οτιδήποτε άλλο. Ο άλλος γνώριζε πολύ καλά που έμπλεκε, ήμουν πάντα απόλυτα ειλικρινής. Απλώς πλέον νομίζω είμαι πιο ώριμη συναισθηματικά (και αδυνατώ να σκεφτώ πως θα χωρίσω από την τωρινή σχέση μου )

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 21:18, 17-12-09:

'Εχω την εντύπωση ότι ο έρωτας δεν είναι συναίσθημα που το νοιώθεις πολλές φορές στη ζωή σου, πόσο μάλλον συνεχόμενα, κλείνοντας κι ανοίγοντας διακόπτες, ειδικά από μια προχωρημένη ηλικία και μετά που οι ενθουσιασμοί γίνονται όλο και πιο σπάνιοι. Να γουστάρεις έναν άνθρωπο αμέσως μόλις χωρίσεις έναν άλλον το καταλαβαίνω, αυτό θα πει όμως να τον έχεις ερωτευθεί κιόλας όπως τον προηγούμενο ; Δεν νομίζω ότι μπήκαν όλοι αυτοί που κάνουν τις συνεχόμενες σχέσεις στο ίδιο ορμητικό ποτάμι δεύτερη φορά, μάλλον πέρασαν στους παραπόταμους ή δεν είχαν μπει ποτέ στο ορμητικό ποτάμι του έρωτα που ενώ είναι συναρπαστικό κουράζει όσο να'ναι από την άποψη ότι τα δίνεις όλα, γι'αυτό τους ήταν τόσο εύκολη η "διάδοχη κατάσταση". Οι έρωτες σπανίζουν όπως και οι αληθινές φιλίες. Μια κυρία μου είπε πρόσφατα "έχω μια πενταετή σχέση με κάποιον αλλά δεν τον ερωτεύθηκα ποτέ". 'Επειτα την ρώτησα "και πότε ερωτευθήκατε την τελευταία φορά ; Το θυμάστε ; " Μου απάντησε "μόνο τον προ-προηγούμενο". Την καταλαβαίνω και την παραδέχομαι για την ειλικρίνεια και την αυτογνωσία της.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 22:09, 17-12-09:

Ντόκτορα συμφωνώ απόλυτα....

Το θέμα είναι για εμένα ότι κάτι ένιωσα...οκ δεν ήταν έρωτας...αλλά ήταν ενθουσιασμός; 'Ηταν κάτι νέο;
'Ηταν έλξη; Χημεία; Πάντως κάτι ήταν...και πολλές φορές ήταν κι όλα αυτά μαζί

Δεν ήταν κάτι κενό γιατί δεν μπορώ τα κενά... Θέλω κάτι να νιώθω...κάτι έντονο...κι ας μην είναι έρωτας...
Άλλωστε το έχω δηλώσει....
Δεν ερωτεύομαι εύκολα...δεν μπορώ...μου είναι δύσκολο... Θεωρώ ότι δεν το βρίσκεις εύκολα και γι' αυτό αξίζει απίστευτα όταν πραγματικά το νιώσεις...
Και όταν το νιώσεις καταλαβαίνεις τι αξία έχει...πόσο μπορεί να σε τρελάνει, να σε αλλάξει, να σε μεταμορφώσει...

Οπότε, τώρα που το σκέφτομαι...καλύτερα που δεν μου συμβαίνει συχνά

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ellaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ellaki
H ellaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 97 μηνύματα.

H ellaki έγραψε στις 10:44, 22-12-09:

δεν έχω πρόβλημα, ναι αμα βρω κάποιον να γουστάρω μετά από χωρισμό θα το προχωρήσω το πράμα, από τη στιγμή π χώρισα με τον προηγούμενο υπήρχε λόγος, άρα τα πράματα είναι ξεκάθαρα, δεν τον θέλω πια, τα πισωγυρίσματα δεν είναι καλά......εντάξει, μπορεί αυτό να συμβαίνει επειδή απλά δεν έχω ερωτευτεί μέχρι τώρα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ellaki : 22-12-09 στις 10:45. Αιτία: λάθος γράμμα
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 04:13, 07-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
'Ενας φίλος μου μόλις έμαθα ότι χώρισε και δημιούργησε σχεδόν μετά από δυο εβδομάδες μια καινούρια σχέση.
Τι είναι δύο εβδομάδες, ντόκτορα;
  • 2 εβδομάδες
  • 14 ημέρες
  • 336 ώρες
  • 20,160 λεπτά
  • 1,209,600 δευτερόλεπτα
  • 1,209,600,000,000,000 νανοδευτερόλεπτα
Το "1,209,600,000,000,000" δεν είναι ένα "αρκετά μεγάλο" νούμερο για να σε πείσει ότι δύο εβδομάδες είναι ένα "αρκετά μεγάλο" χρονικό διάστημα;

Let's get serious, τι 2 μέρες, τι 2 εβδομάδες, τι 2 μήνες, τι 2 χρόνια. Άλλος ανασυντάσσεται μόνος του και σε 2 μερούλες. Άλλος μπορεί να θέλει κάνα χρόνο. Άλλος πάλι ποτέ.

Δεν μπορείς να κρίνεις μία σχέση για το τι θα κάνει ο άλλος μετά το τέλος της.
Αν ο άλλος πάει την επόμενη μέρα και τα φτιάξει με άλλον εμένα δε μου λέει τίποτα για το τι ένοιωθε το κάθε άτομο μέσα στη σχέση.

Θέλετε να ορίσουμε μία δική μας ηθική;
Ας πούμε λοιπόν ότι .... "Κατά την ηθική του e-steki, κάποιος αγάπησε και ερωτεύτηκε αν μετά το χωρισμό μείνει μόνος του για... 3 μήνες".
Ε, τι λέτε; Δεν είναι ένα "καλό" χρονικό διάστημα;

3 μήνες είναι περίπου 90 μέρες. Μέχρι τις 90 ημέρες λοιπόν κατά το νέο μοντέλο που μόλις ορίσαμε μένω άπραγος, κάτι σαν να τιμάω τη μνήμη του νεκρού στρατιώτη. Την 91η μέρα πάω και τα φτιάχνω με τη Μαίρη (τυχαίο το όνομα).

Έστω ένα άλλο μοντέλο ηθικής : την 1η μέρα είμαι άπραγος, την 2η μέρα τα φτιάχνω με την Μαίρη. See any difference?
Και τις δύο φορές, μετά τα μεσάνυχτα γυρίζει ένα διακοπτάκι και "μπορώ κατά την ηθική μας να τα φτιάξω με την οποιαδήποτε".

Αν το 2 με το 91 φαίνονται να 'χουν διαφορά, αν κάνουμε μια μετατροπή βλέπουμε ότι το πρώτο είναι 0.005 χρόνια, το άλλο είναι 0.249 χρόνια. Big deal!

Κοινώς δεν υπάρχει αποδεκτός χρόνος. Νέα σχέση μπορείς να κάνεις και σε 1,209,600,000,000,000 νανοδευτερόλεπτα... πάρα πολύς μεγάλος χρόνος αν το δει κανείς από μια μικροσκοπική μεριά. Επίσης είναι 0.003 δεκαετίες, πάρα πολύς μικρός χρόνος αν το δείτε από μία μακροσκοπική μεριά.

Το απόφθεγμα της ημέρας:
  • Ο χρόνος είναι σχετικός και η ζωή είναι μικρή (σώπα ρε μεγάλε!).
  • Το πότε θα 'ρθει η επόμενη αγάπη, δεν ακυρώνει την προηγούμενη. Ένας χρόνος είναι ένας χρόνος. Ένας μήνας είναι ένας μήνας. Μία ημέρα, είναι μία ημέρα. Ένα νανοδευτερόλεπτο είναι ένα νανοδευτερόλεπτο. 1+1=1+1.
  • Βγείτε, ενθουσιαστείτε, ερωτευτείτε είναι τόσο υπέροχο.
  • Οι παλιές αγάπες πάνε στον παράδεισο, ακριβώς για να δώσουν τη θέση τους στις επόμενες.
  • Και μη νοιαστείτε τι θα πει ο κόσμος, κάντε σχέση και την επόμενη μέρα αν νοιώθετε καλά.
Πάνω απ' όλα να τα 'χουμε καλά με τον εαυτό μας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους