Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,092 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,047 μηνύματα σε 74,648 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ντραμς σε πολυκατοικία

Thedarkavenger (Χρήστος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Thedarkavenger
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O Thedarkavenger έγραψε στις 17:12, 16-12-09:

Καλισπερα παιδια αμα εχεις ντραμς σε πολικατοικια αλλα παιζεις και διαβαζεις σε ωρες που δεν ειναι κοινης ησυχιας... τι παιζει με αυτο το σκηνικο θεωρουνται παρανομα τονιζω αμα κανεις μαθημα και διαβαζεισ και παιζεις σε ωρες εκτοσ κοινης ησυχιας εχω ρωτησει πολλους και εχω παρει πολλες και διαφορες μη εγκυρες γνωμες αν ξερει καποιος σιγουρα ας μου πει ευχαριστω εκ των προτερων..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 17:55, 16-12-09:

Το καλύτερο φαντάζομαι θα ήταν να ρωτήσεις το διαχειριστή να σου πει τι προβλέπει ο κανονισμός της πολυκατοικίας σας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Thedarkavenger (Χρήστος)

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O Thedarkavenger έγραψε στις 18:57, 16-12-09:

Nαι σιγουρα αν παρθει αποφαση για κατι τετοιο θα γινει και αυτο απλως θελω να ξερω και νομικα τι ισχυει με το θεμα γιατι εχω ακουσει πολλες αποψεις τυπου οτι ειναι παρανομα λογο ντεσιμπελ σε πολυκατοικιες...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 18:58, 16-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Το καλύτερο φαντάζομαι θα ήταν να ρωτήσεις το διαχειριστή να σου πει τι προβλέπει ο κανονισμός της πολυκατοικίας σας.
Παίζει να υπάρχει και κάποιο αρθράκι σε κανένα νόμο και να υπερισχύει του κανονισμού της πολυκατοικίας όπως γίνεται με τα κατοικίδια?

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 11:07, 17-12-09:

Δεν ξέρω τους κανονισμούς αλλά έχω λίγες συμβουλές.
Ξέρω άνθρωπο που μελέταγε για χρόνια σε πολυκατοικία αλλά σιγά. ΝΑΙ, τα ντράμς μπορούν να παίζονται πολύ σιγά κι αποκτάς έτσι και πολύ καλές δυναμικές. Βάλε χαλί κάτω από τα ντράμς. Έτσι δεν μεταφέρεται ο ήχος απευθείας στον αποκάτω. Επίσης αν μπορείς βάλε κάτι στους σωλήνες του καλοριφέρ ώστε να μην συντονίζουν γιατί έχουν την ικανότητα να μεταφέρουν τον ήχο σε άσχετα σημεία της πολυκατοικίας (μπορεί ο αποκάτω να μην σε ακούει και να χτυπάνε οι σωλήνες 3 διαμερίσματα μακριά).
Επίσης μπορείς να βάλεις λάστιχο στο ταμπούρο και ειδικά για τα χέρια να μελετάς σε pad αν και νομίζω ότι έχω δει και μπότα pad (μπορεί όμως να ηταν και πατέντα του ντράμερ).
Πάντως μεταξύ μας αν τα σπας ποιός θα αντέχει να σε ακούει (είτε επιτρέπεται είτε απαγορεύεται)? Εσύ θα άντεχες να ακούς έναν σαξοφωνιά ή έναν κλαρινετίστα ή έναν βιολιστή.... ή ακόμα κι έναν κλασσικό τραγουδιστή να λέει σκάλες για 1 ώρα?

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 12:44, 17-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Thedarkavenger
Καλισπερα παιδια αμα εχεις ντραμς σε πολικατοικια αλλα παιζεις και διαβαζεις σε ωρες που δεν ειναι κοινης ησυχιας... τι παιζει με αυτο το σκηνικο θεωρουνται παρανομα τονιζω αμα κανεις μαθημα και διαβαζεισ και παιζεις σε ωρες εκτοσ κοινης ησυχιας εχω ρωτησει πολλους και εχω παρει πολλες και διαφορες μη εγκυρες γνωμες αν ξερει καποιος σιγουρα ας μου πει ευχαριστω εκ των προτερων..
Nαι σιγουρα αν παρθει αποφαση για κατι τετοιο θα γινει και αυτο απλως θελω να ξερω και νομικα τι ισχυει με το θεμα γιατι εχω ακουσει πολλες αποψεις τυπου οτι ειναι παρανομα λογο ντεσιμπελ σε πολυκατοικιες...
Αγαπητέ Thedarkavenger , μπορεί μεν να λατρεύω τα ντραμς , αλλά άκου ποια είναι η άποψη μου :

Αν έχεις την τύχη να μένεις σε μια πολυκατοικία με 2-3 γείτονες που για κάποιο λόγο γουστάρουνε το όργανο που παίζεις , είσαι τυχερός και μπορείς να κάνεις και εξάσκηση στο σπίτι . Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις , είσαι μάλλον ένας ανώριμος που δεν καταλαβαίνει πόσο χαζή είναι η φράση <<ώρες κοινής ησυχίας>> . Δεν λέω να περνάμε την ζωή μας στην μούγκα απλά επειδή μένουμε σε πολυκατοικίες , αλλά κάποια πράγματα , όπως τα ντραμς , απλά είναι πολύ δυνατά και σπαστικά για τον γείτονα ανεξαρτήτως αν η ώρα είναι 5 και 25 ή πήγε 6 παρά .

π.σ. Δεν γνωρίζω αν είναι δυνατή τέτοια ηχομόνωση που περιγράφει η lugar και αν είναι , φυσικά δεν τίθεται πρόβλημα . Αλλά έτσι όπως εσύ έθεσες το θέμα , είναι πραγματικά αστείο

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 14:12, 17-12-09:

Στα σπιτια και τις πολυκατοικιες(σε τετοιες γειτονιες αν δε ζεις σε μονοκατοικια κι απομακρυσμενη) ναι μεν υπαρχουν κανονες και ωρες κοινης ησυχιας ομως οφειλεται να υπαρχει σεβασμος απεναντι στον ανθρωπο! Εγω μπορει να γυρνω σπιτι μου στις 11 το πρωι απο δουλεια πχ και να πρεπει να ξεκουραστω, αλλοιμονο αν ακουω ντραμς και μουσικη νταπα ντουπα!
Καποτε επαιζα στο σπιτι κιθαρα και τραγουδουσα για καποιες προβες για λιγο καιρο ομως. Κανεις δε μου χε πει τιποτα εκτος απο μια κοπελα που εδινε για πανελληνιες. Το σταματησαμε.
Καταλαβα αμεσως ποσο κοσμο μπορει να φρικαρα οταν ο αδερφος της(!) μου βαζε τα χιπ χοπ απογευματα και βραδια που καθομουν να διαβασω για τις εξετασεις μεγαλυτερη πια! Ειναι πολυ εξαντλητικο, κι οχι μονο η μουσικη αλλα και τα μαστορια κατα καιρους.
Εχω ξυπνησει μες στην ενταση και το στρες πολλες φορες εξαιτιας του, χωρις να χω πει κουβεντα. Ευτυχως μεγαλωσε και ηρεμησε...
Ας μην ξεχναμε πως στις γειονιες υπαρχουν μωρα, παιδια που διαβαζουν, ηλικιωμενοι ανθρωποι.
Και φυσικα αλλο πραμα η μελωδια μιας μουσικης κι αλλο ο θορυβος απο τις συνεχεις προβες.

θα προτιμουσα,να πηγαινες σε χωρο καταλληλο με καλη ηχομονωση.
Φανταζομαι δεν ειναι το πιο ευκολο του κοσμου, σε περιπτωση που δεν εχεις τη δυνατοτητα δημιουργιας δικου σου χωρου, αρχικως να επισκεπτεσαι στουντιος και με το καιρο να κανεις γνωριμιες ετσι ωστε να μην τα πληρωνεις, η να πληρωνεις λιγοτερα.

Και καλη τυχη με τη μουσικη σου στειλε μας κανα βιντεακι να σε ακουσουμε!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 17-12-09 στις 14:25.
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 14:21, 17-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από self-instructive depressing

π.σ. Δεν γνωρίζω αν είναι δυνατή τέτοια ηχομόνωση
εχω την εντυπωση πως για να γινει ηχομονωση, πρεπει να μονωθει ολος ο χωρος δηλαδη η πολυκατοικια ολοκληρη. Σιγουρα υπαρχουν μοκετες πανακριβες που δεν ξερω αν αξιζει περισσοτερο απο το να πληρωνει ενα στουντιο για καποιες ωρες. Ειδικα αν ειναι πανω απο 3 τα μελη μπορει να πληρωσει και εκαστος 5-6 ευρω την ωρα, μπορει λιγοτερα! Υπαρχουν στουντιος με πολυ καλες τιμες κι αν εισαι τακτικος πελατης η συμπαθησουν το team σου σου χαριζουν ωρες. Αν και στη θεση του αν το χα παρει σοβαρα το θεμα επαγγελματικη μουσικη θα στρωνομουν να ανοιξω ενα δικο μου στουντιο.

Παράθεση

Thedarkavenger (Χρήστος)

Νεοφερμένος

O Thedarkavenger έγραψε στις 15:32, 17-12-09:

χαχα ενταξει παιδια με πεισατε θα το σκευτω σοβαρα μην ανησυχειτε απλα μου εχει καθησει η ιδεα καποια στιγμη να ξεκινησω βεβαια ειναι και η σχολη στη μεση η κιθαρα και αλλα πολλα παντως μοιας και ανοιξαμε το θεμα της ηχομονοσης ατομικη ηχομονωση σιγουρα με καποιον τροπο θα γινεται, ο οποιος ομως θα θελει πολυ καλο ψαξιμο οσο για στουντιο υπαρχουν πααααρα πολλα και λιγα τα οποια ειναι καλα και οικονομικα και αυτο ειναι ενα αλλο κεφαλαιο που θελει ψαξιμο....

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,282 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:32, 17-12-09:

Εγώ πάντως αν ήσουν στην πολυκατοικία μου θα σε έσερνα στην αστυνομία κάθε μέρα.

-7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 15:40, 17-12-09:

Εάν μιλήσεις με τους υπόλοιπους ενοίκους της πολυκατοικίας, αν έχουν κατανόηση, ίσως μπορεί να βρεθεί κάποια ώρα που οι περισσότεροι λείπουν (είναι στις δουλειές τους π.χ.) και ίσως σου το επιτρέψουν.
Εάν τους το επιβάλεις με το έτσι θέλω ή μόνο και μόνο επειδή ο νόμος δεν το απαγορεύει (κάτι πήρε το μάτι μου για επιτρεπτά decibel ασχέτως ώρας... ) εύλογα θα δυσανασχετήσουν.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,282 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:17, 17-12-09:

Και να αιτιολογήσω: οι ώρες μη κοινής ησυχίας είναι για να βάλεις μια μουσική λίγο πιο δυνατά, την τηλεόραση λίγο πιο δυνατά, να βγεις στο μπαλκόνι να παίξεις με τα παιδιά σου και να φωνάξεις, να βάλεις ηλεκτρική σκούπα κλπ κλπ. Δεν είναι όμως για να το παρακάνεις και να παίζεις ντραμς. Αυτό είναι απλά κατάχρηση. Πόσο μάλλον σε ώρες κοινής ησυχίας.

Παράθεση

Μελιώ (-Το Νου Σου Στην- Αμέλεια)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Μελιώ
H -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 548 μηνύματα.

H Μελιώ το παπί έκανε πιπί στο Μισισιπή και έγραψε στις 16:19, 17-12-09:

χαχα ενταξει παιδια με πεισατε θα το σκευτω σοβαρα μην ανησυχειτε απλα μου εχει καθησει η ιδεα καποια στιγμη να ξεκινησω βεβαια ειναι και η σχολη στη μεση η κιθαρα και αλλα πολλα παντως μοιας και ανοιξαμε το θεμα της ηχομονοσης ατομικη ηχομονωση σιγουρα με καποιον τροπο θα γινεται, ο οποιος ομως θα θελει πολυ καλο ψαξιμο οσο για στουντιο υπαρχουν πααααρα πολλα και λιγα τα οποια ειναι καλα και οικονομικα και αυτο ειναι ενα αλλο κεφαλαιο που θελει ψαξιμο....
Ατομική ηχομόνωση ο αυγουλάς της λαικής σας

Ναι , ναι μη γελάς θα πας βόλτα από τη λαική της γειτονιάς σου ή απο το σούπερ μάρκετ ή όπου πουλάνε αυγά σε καρτέλες και θα τους πεις να σου δώσουν τις καρτέλες που βάζουν τα αυγά ...αν κάνεις υπομονή μέχρι το Πάσχα και τη στήσεις έξω από τους καδους είμαι σίγουρη πως θα βρεις πολλές
Οι αυγοκαρτέλες είναι μια σχετικά καλή και οικονομική ηχομόνωση χρησιμοποιείται σε πρόχειρα στούντιο κλπ , ντάξει δεν έχει το αποτέλεσμα μιας επαγγελματικής δουλειάς όμως αν τοποθετηθούν σωστά στους τοιχους και κάνεις κι αυτά που σου είπε η Λουγκαρ πιστεύω δεν θα έχεις πρόβλημα .
Για το πάτωμα χοντρή μοκέτα , καλύτερα από τοίχο σε τοίχο μπορείς επίσης να βρεις στη λαική με το μέτρο ... το δωμάτιο σου βέβαια με όλα αυτά δεν θα είναι και το ωραιότερον μέρος αλλά άμα το ομορφαίνεις με τη μουσική χαλάλιν
Τα στούντιο συνήθως χρεώνουν με την ώρα , άρα καταλαβαίνεις πως είναι αρκετά χρήματα γιατί έχουν εξοπλισμό και ηχομόνωση , και δεν μπορείς να έχεις πρόσβαση όποτε εσύ θες , σκεφτείτε την πιθανότητα κάποιας απομακρυσμένης αποθήκης που φυσικά θα ενημερώσετε τον ιδιοκτήτη πως τη θέλετε για πρόβες

Ξέρεις σε πόσα τέτοια αποθηκάκια έχουν γραφτεί απίστευτες κομματάρες ?
Το ίδιο ισχύει και για την πολυκατοικία που μένεις , αν υπάρχει αποθήκη δες μήπως μπορείς εκεί να κάνεις τις πρόβες σου και να την ντύσεις με αυγουλοθήκες και τα λοιπά .
Όσο για το νομικό κομμάτι ότι σου είπαν και τα άλλα παιδιά το συζητάς με καλή διάθεση με τον διαχειριστή και ελπίζουμε να πάνε όλα καλά .
Καλή επιτυχία στη σχολη σου και καλά μουσικά ταξίδια και δημιουργίες εύχομαι

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 16:34, 17-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Δεν είναι όμως για να το παρακάνεις και να παίζεις ντραμς. Αυτό είναι απλά κατάχρηση.
Απαράδεκτο να γειώνεται έτσι κάποιος που ασχολείται με την τέχνη. Όποια τέχνη κι αν είναι αυτή.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μελιώ (-Το Νου Σου Στην- Αμέλεια)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Μελιώ
H -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 548 μηνύματα.

H Μελιώ το παπί έκανε πιπί στο Μισισιπή και έγραψε στις 16:42, 17-12-09:

Απαράδεκτο να γειώνεται έτσι κάποιος που ασχολείται με την τέχνη. Όποια τέχνη κι αν είναι αυτή.
Και όχι μόνο απαράδεκτο ... όμως ....

ευτυχώς η Τέχνη ξέρει πάντα να κάνει την υπέρβαση και να απαντά στη γείωση με

απογείωση ...

Αφιερωμένο σε όλους μας

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 17:28, 17-12-09:

Απορω με της αντιδρασεις των περισσοτερων!
Μεχρι και η κλασικη γιαγια με την σκουπα στο χερι "Α, δεν τον μαζευουν τον γιο τους, δες μαλι, παιζει και αυτα τα κλαπατσιμπανα ολη μερα" πιο διαλακτικη πρεπει να ειναι...

Φιλε μην κολας, αμα θες να ξεκινισεις ξεκινα! Απλα ενημερωσε οσους μενουν στην πολυκατοικια οτι θα παιζεις ντραμς, ρωτα τους μηπος του προκαλει προβλημα καπια συγκεκριμενη ωρα προκειμενου να μην παιζεις τοτε, προσπαθισε να κρατισεις χαμιλο προφιλ, και το πολυ-πολυ παρε ενα drum-pad για την πολυ εξασκιση, η ηλεκτρονικη ντραμς εξ αρχης και γραψτους ολους κανονικα.

Οσο για την ηχομονωση, μοκετα και αυγουλοθηκες οπως ηδη υποθικε, βαλε και τιποτα κουρτινες η γενικα υφασμα πανω απο της αυγουλοθηκες, βαλε κανα 2 μαξιλαρια και κανα σεντονι μεσα στην μποτα, δαχτιλι και λιγο blue-tag στο ταμπουρο και νομιζω θα εισαι οκ!

Σε τοσες πολυκατοικιες μενουν παιδια που παιζουν drums, σε τοσες πολυκατικιες εχουμε κανει προβα ολοκλορο συγκροτιμα, εσυ θα βρεις προβλημα;...

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 17:47, 17-12-09:

Μελοδραματισμοί. Υπάρχουν άρρωστοι άνθρωποι,μωρα, άνθρωποι που δουλεύουν περίεργες ώρες, άνθρωποι που γουστάρουν στην τελική να έχουν στο σπίτι τους μια κάποια ησυχία. Κι όλοι αυτοί σε πληροφορώ χεσμένη την έχουν την τέχνη. Βλέπω τη γιαγιά μου και τον παππού μου που έχουν μια ηλίθια από πάνω στην πολυκατοικία που ξεχνάει την τηλεόραση στη διαπασόν όλη τη νύχτα κι αυτοί υποφέρουν. Ο ιδιωτικός χώρος είναι ιερός και δεν έχει κανείς το δικαίωμα να τον καταπατά όχι μόνο μπαίνοντας σε αυτόν πρακτικά αλλά και με θορύβους. Και θα το ξαναπώ: αν υπάρχει κάποιος που παίζει ντραμς την ώρα που θέλω να κοιμηθώ, θα τον πάρει ο διάολος και θα τον σηκώσει. Συγνώμη για τις εκφράσεις μου, αλλά η ελευθερία του ενός σταματά όταν καταπατά την ελευθερία του άλλου.

Παράθεση

Thedarkavenger (Χρήστος)

Νεοφερμένος

O Thedarkavenger έγραψε στις 17:50, 17-12-09:

χμμμ διακρυνω μια εχθρα προς τους καλλιτεχνες? και διευκρινιζω πως η κληση μου ειναι στην κιθαρα αυτη τη στιγμη απλα το σκέφτομαι για το μακρυ μελλον...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 17-12-09 στις 17:59. Αιτία: χρησιμοποιήστε την επιλογή "επεξεργασία" για να αλλάξετε ή να προσθέσετε κάτι στη δημοσίευσή σας.
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 17:55, 17-12-09:

χμμμ διακρυνω μια εχθρα προς τους καλλιτεχνες?
Τουναντίον. Υπάρχει όμως κι αυτό που λέγεται σεβασμός στην ιδιωτικότητα του άλλου.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 17:58, 17-12-09:

Αυτό που σχολίασα κυρίως Himela ήταν η αδιαλλαξία του ποστ σου. Το παλικάρι ΤΟΝΙΣΕ ότι δεν έχει σκοπό να ενοχλήσει παίζοντας ώρες κοινής ησυχίας και ψάχνουμε να βρούμε μια λύση που θα ήταν ικανοποιητική για όλους.
Διότι μας ενδιαφέρει η ατομική ελευθερία όλων των ενοίκων της πολυκατοικίας...

Μη σκας πάντως και η Τέχνη χεσμένους τους έχει αυτούς που νομίζουν πως δεν την χρειάζονται.

Παράθεση

Thedarkavenger (Χρήστος)

Νεοφερμένος

O Thedarkavenger έγραψε στις 17:58, 17-12-09:

μα δεν μιλησε κανεις για καταπατηση ιδιοτικοτητας ειναι μελοντικη σκεψη και καπως αβεβαιη για την ωρα...

Μη σκας πάντως και η Τέχνη χεσμένους τους έχει αυτούς που νομίζουν πως δεν την χρειάζονται.
Υπαρχουν πολλοι τετοιοι καλλιτεχνες αλλα για να γινουν ετσι πρεπει να φανε πολλα ψωμια και πολλα σκ......τα σορρυ για την εκφραση αλλα αυτο ισχυει ... γιατι εβλεπα μια συνεντευξη ενος καλλιτεχνη που του την εκανε ο Λαζοπουλος και ειπε εκεινος παρα πολλα μετρημενα σωστα πραγματα περι μουσικης και ο καλλιτεχνης αυτος ελληνας ειναι 35 χρονια στο Ελληνικο Ροκ κινημα (τα ευκολος εννοουμενα παραλειπωντε....) αυτο που θελω να πω ειναι πως για να γινει ετσι ενας καλλιτεχνης η η τεχνη πρεπει να περασει απο πολλα....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηρώ : 17-12-09 στις 18:25. Αιτία: merge.
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 18:14, 17-12-09:

όλο αυτό μου θύμισε ένα ανέκδοτο

Μην εκνευρίζεσαι αν ο γείτονάς σου έχει το στέρεο ανοιχτό στις δύο το πρωί. Τηλεφώνησέ του στις τέσσερις και πες του πόσο σου άρεσε! ...

το ίδιο μπορούν να κάνουν και οι δικοί σου γείτονες........

επέλεξε ηλεκτρονικά ντραμς για το σπίτι
εκεί που θα μάθεις (ωδείο ή όπου αλλού) υπάρχει ο κατάλληλος χώρος και χρόνος πάντα για να κάνεις practice, μιλάμε για επαγγελματίες του χώρου .... όχι ξέρω να χτυπώ απλά τούμπανα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 17-12-09 στις 18:26.
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 18:20, 17-12-09:

υτό που σχολίασα κυρίως Himela ήταν η αδιαλλαξία του ποστ σου.
Ξέρεις τι έχω παρατηρήσει; Όταν είσαι πολύ μαλακός και διαλλακτικός, καταντάς οι άλλοι να το εκμεταλλεύονται και να σε πατάνε. Εγώ γενικα είμαι άνθρωπος που διεκδικεί τα δικαιώματά του στην καθημερινή ζωή και χαίρομαι που είμαι έτσι. Κάποιες φορές (τις περισσότερες) γίνομαι αντιπαθητική και κακιά, αλλά τελικά βγαίνω κερδισμένη. Τι εννοώ: παω στο σούπερ μάρκετ στο διάλειμμα από τη δουλειά μου, έχω 10 λεπτά να χαζέψω, να πάρω κάνα τηλέφωνο, να κάνω μια βολτίτσα να πάρω αέρα, παίρνω λοιπόν ένα κρουασάν πχ και πάω στο ταμείο. Εκεί μπροστά μου είναι μία κυρία με ένα καρότσι πράγματα. Της λέω "να περάσω πρώτη που έχω ένα πράγμα;". Κερδίζω. Η μαμά μου δε θα είχε ποτέ το θάρρος και το θράσος να το κάνει αυτό, οπότε θα έτρωγε όλο το διάλειμμά της στο ταμείο. Πήγαμε με την ξαδέλφη μου και το παιδί στην τράπεζα και περιμένουμε το νούμερό μας. Ο μικρός ουρλιάζει και πειράζει τα πράγματα στα γραφεία. Της λέω "πήγαινε να πεις να μπεις μπροστά που έχουμε το παιδί να κυνηγάμε". Με τίποτα, ντρεπόταν. Ποιος έχασε; Θέλω να πω οτι σε αυτά τα πράγματα είμαι αδιάλλακτη. Κάποιες σπάνιες φορές που δε βιάζομαι ή δε με νοιάζει τόσο έχω δώσει τη σειρά μου σε άλλους, έχω αφήσει κάποιους να περάσουν από στοπ σταματώντας στο δρόμο, έχω περιμένει στο ταμείο ακόμα κι αν η μπροστινή έχει 20 πράγματα κι εγώ ένα. Αυτές τις φορές νιώθω τελείως ηλίθια όμως. Γι' αυτό σε κάποια πράγματα που είναι λογικά και μπορείς, θεωρώ οτι πρέπει να κυνηγάς τα δικαιώματά σου. Και στο σπίτι μου έχω το δικαίωμα να έχω μια κάποια ησυχία και να μην ακούω τα κλαπατσίμπαλα του καθενός ή τα ντραμς του αλλουνού. Και ναι είμαι απόλυτη σε αυτό. Και φυσικά ούτε κι εγώ ενοχλώ τους άλλους.

Μήπως να κάνουμε κάποιο σπλιτ για νέο θέμα;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Thedarkavenger (Χρήστος)

Νεοφερμένος

O Thedarkavenger έγραψε στις 18:32, 17-12-09:

λες νομιζω πως το θεμα μυριζει μπαρουτι?? παντως εχω σκεφτει εναν χωρο υπογειο που εχουμε αρκετα μεγαλο αν μελλοντικα παρθει τετοια αποφαση... αυτο μετα φαναρια και τα στοπ που ειπες ειναι ενα αλλο κεφαλαιο θες να ανοιξω τετοιο θεμα? λολ γιατι κι εγω με το αμαξι τους αφηνω οσους περιμενουν αλλα μονο αυτους οι αλλοι μου τη δινουν στα νευρα νομιζω βρηκαμε "new subject?"

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 21:55, 17-12-09:

Himela, χαλαρωσε λιγο!
πρωτων ειναι εντελος αλλο πραγμα το να πας μπροστα στην ουρα γιατι εχεις ενα πραγμα την στιγμη που ο αλλος εχει ολοκληρο καροτσι, απο το να απαγορευεις στον αλλον να κανει στο σπιτι του αυτο που θελει, και που ειναι και κατι δημιουργικο, την στιγμη που αυτος προσπαθει να το κανει οσο πιο διακριτικα γινετε, απλα επειδη δεν θες για καπια λεπτα μερικες μερες την εβδομαδα να ακους καπου απο το βαθος εναν ηχο, που στην τελικη αν ακους μουσικη η βλεπεις τηλεωραση κατα πασα πιθανοτιτα δεν θα ακους καθολου...
Δευτερων, αυτο που ανελισα πριν Στην τελικη θα καταληξουμε δλδ τα σπιτια να ειναι απλα χωρος για υπνο και ολες τις αλλες ασχολιες μας θα της κανουμε σε υπογεια, νοικιαζομενους χορους και δεν ξερω και εγω τη, μην τυχον και βγαλουμε εναν ηχο και ενοχλησουμε καπιον...

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 13:30, 18-12-09:

Θέλω να πω οτι σε αυτά τα πράγματα είμαι αδιάλλακτη.
μωρε και γω καμια φορα αλλα ελα που υπαρχουν και ατομα που ειναι μουντζουφλιδες.. να εχει καροτσι γεματο παιχνιδια μιλαμε για ντουρλα το καροτσι και γω μια καρτα και να λεω συγνωμη να πληρωσω την καρτα που βιαζομαι κιολας αν δεν εχετε αντιρηση και τι μου λεει= ναι εχω κοκκαλο ειχα μεινει..

στο θεμα μας... διπλα στο πατρικο μου εχει ωδειο. ωρες μη κοινης ησυχιας ακους μπουζουκια, κιθαρες, ντραμς, οτι θες. πολυ ενοχλητικο πραγματικα. αν τωρα στην πολυκατοικια που μενω παιζανε νταμς μα το θεο δεν ξερω τι θα χε γινει. δεν ειναι θεμα κοινης ησυχιας αλλα ειναι ενα οργανο πολυ ενοχλητικο και ο αλλος μπορει να θελει να ξεκουραστει, να μιλησει, να ειναι αρρωστος. δεν ξερω ρε παιδια εμενα μ'ενοχλει ο θορυβος και θα με πειραζε πολυ να το κανανε στο ιδιο χωρο που ζω..

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 14:20, 18-12-09:

Εγώ πάντως αν ήσουν στην πολυκατοικία μου θα σε έσερνα στην αστυνομία κάθε μέρα.

Ελα μωρε χιμ... Οσες φορες κανω παρτυ στο σπιτι μου καλουν και τους μπατσους, δεν ειναι κατασταση αυτη. Και ξερω ποια το κανει αλλα δεν εχω αποδειξεις!
Θελουμε να περασουμε καλα και μας καλουν αστυνομια?

δε θα καλουσα ποτε την αστυνομια, θα εκανα υπομονη. Μην την καλεις, ειναι μουφα... απλως μιλα σε αυτον που σε ενοχλει ευγενικα και ωραια. Αν ειναι νορμαλ θα καταλαβει, θα το συζητησετε να βρειτε μια ακρη.

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 07:06, 20-12-09:

παντως μοιας και ανοιξαμε το θεμα της ηχομονοσης ατομικη ηχομονωση σιγουρα με καποιον τροπο θα γινεται, ο οποιος ομως θα θελει πολυ καλο ψαξιμο οσο για στουντιο υπαρχουν πααααρα πολλα και λιγα τα οποια ειναι καλα και οικονομικα και αυτο ειναι ενα αλλο κεφαλαιο που θελει ψαξιμο....
Είναι πολλά τα λεφτά για επαγγελματική μόνωση γιατί πρέπει να είσαι όλος στον "αέρα", αυτό δηλαδή που κάνουνε είναι ένα δωμάτιο μέσα στο δωμάτιο όλο πάνω σε ειδικό λάστιχο! Έχω γνωστό που το έκανε και μόνος του αλλά και τα υλικά τσούζουν.
Όλα όσα σου προτείνουν τα παιδιά κόβουν συνήθως τις ψιλές συχνότητες. Την μπότα δεν την κόβει τίποτα δυστυχώς εκτός από το μπούκωμα με ύφασμα. Γενικά τα μπάσα δεν κόβονται... Ευτυχώς που υπάρχουν και τα pad.
Επίσης υπάρχουν και δωμάτια μελέτης με τον μήνα...
Τέλος ξέρω παιδιά που νοικιάσανε σπίτι για το τίποτα στο κέντρο πάνω από εταιρεία οπότε πάνε τα απογεύματα και δεν υπάρχει θέμα θορύβου. Χωρίσανε το χώρο κι έτσι το νοίκι τους έρχεται λιγότερο από το δωμάτιο μελέτης. Ή το δωματιάκι του θυρωρού στην πολυκατοικία τους και το μονώσανε.
Βέβαια τα παραπάνω είναι για ντράμερ που την έχουν δει επαγγελματικά οπότε το έξοδο θεωρείται αποδεκτό.
Καλή τύχη όποτε το αποφασίσεις.....

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:42, 20-12-09:

να εχει καροτσι γεματο παιχνιδια μιλαμε για ντουρλα το καροτσι και γω μια καρτα και να λεω συγνωμη να πληρωσω την καρτα που βιαζομαι κιολας αν δεν εχετε αντιρηση και τι μου λεει= ναι εχω κοκκαλο ειχα μεινει..
Το έθεσες λάθος γι' αυτό της έδωσες το δικαίωμα να σου αρνηθεί. Η φράση είναι "με συγχωρείτε, θα περάσω μπροστά γιατί έχω μόνο να πληρώσω την κάρτα, ευχαριστώ" με ύφος που δε σηκώνει αντίρρηση. (καλά, εγώ έχω και το βλέμμα που σκοτώνει, οπότε μάλλον με φοβούνται)

Ελα μωρε χιμ... Οσες φορες κανω παρτυ στο σπιτι μου καλουν και τους μπατσους, δεν ειναι κατασταση αυτη. Και ξερω ποια το κανει αλλα δεν εχω αποδειξεις!
Θελουμε να περασουμε καλα και μας καλουν αστυνομια?
Καλή μου εσύ μιλάς για πόσο, μια φορά το μήνα; Το δίμηνο; Το χρόνο; Και φυσικά θα έκανα υπομονή αν ήταν ένα Σάββατο στις τόσες. Αλλά τα ντραμς κάποιος θα τα βαράει κάθε μέρα. Πόση υπομονή να κάνω πια;

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 15:00, 20-12-09:

Λοιπον εχετε δικιο ολοι σας απο την πλευρα σας, ναι χιμελλιτα, αν ειναι ενα σαββατο δεν πειραζει.
Γιαυτο και εδωσα την ιδεα του στουντιο που ναι πιο επαγγελματικο και καθολου ψυχοφθορο.
Δεν ειναι ωραιο να ενοχλεις τον κοσμο, δεν ειναι ωραιο να ενοχλεις γενικα.

Σχετικα με το σουπερμαρκετ θα σας πω τι συμβαινει με μενα. Ντρεπομαι πολυ να ζητησω για ενα πραμα να μπω πρωτη ομως ειμαι απο τις τυχερες, μου το ζητανε οι ιδιοι - ελα κοπελα μου μπροστα που χεις ενα πραμα.-

Αλλιως, κανω υπομονη η... φευγω, παω σε περιπτερο η δεν παιρνω αυτο που θελω εκεινη τη στιγμη, βρισκω αλλη λυση και το αφηνω για αλλη μερα σκεπτομενη πως δεν ειναι η καταλληλη στιγμη τωρα αφου βιαζομαι. Διοτι το σκεφτομαι κι αλλιως- αν εισαι πχ στα zara και εχει μια ουρα ως πισω, δε μπορεις να πεις - εχω ενα μπλουζακι παρακαλω αφηστε με- γιατι αν το παμε ετσι, και οι αλλες δεκα μπροστα απο ενα μπλουζακι εχουν...

πηγαμε αλλου βεβαια τωρα, αλλα καλη ειναι η συζητηση.. μαθαινεις!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 20-12-09 στις 15:11.
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 16:31, 20-12-09:

σκεπτομενη πως δεν ειναι η καταλληλη στιγμη τωρα αφου βιαζομαι.
Πολύ σκέψη για το τίποτα

Και για να είμαι στο θέμα. Τα ντράμς υποθέτω δεν είναι κομπρεσέρ οπότε δεν είναι μια ενοχλητική βαβούρα αλλά ένας ακόμη ήχος. Επίσης δεν ζούμε στον κόσμο του "ρετιρέ" οπότε είναι λίγο απίθανο να γίνεται κάθε μέρα ένα χάος και η εργαζόμενη γυναίκα Κατερίνα Γιουλάκη να θυμώσει επειδή δεν μπορεί να κοιμηθεί. Δεν θα προτείνω κανενός είδους ηχομόνωση (έχει ήδη προταθεί) απλώς θα επαναλάβω προς τον καημένο μεταλά που είδε τέτοιες απαντήσεις:

Θα ενημερώσεις τους γείτονες και τέλος. Δεν χρειάζεται να γίνει συμβούλιο στην πολυκατοικία ούτε να βγει προεδρικό διάταγμα. Αν κάποιος έχει σοβαρό πρόβλημα (πανελλήνιες, βραδινή εργασία, κτλ) απλώς θα βάλεις καλή ηχομόνωση όπως σου πρότειναν και θα συνεννοηθείς ποιες ώρες βολεύει.

Αν κάποιος είναι κομπλεξικός απλώς διασκέδασε το και μην σε νοιάζει τι λένε. Αλίμονο αν είμασταν αναγκασμένοι να μένουμε στην απραξία εξαιτίας του κάθε καημένου...

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 16:47, 20-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
Δεν θα προτείνω κανενός είδους ηχομόνωση

απλώς θα βάλεις καλή ηχομόνωση

Παράθεση

Τιμώμενο Μέλος

H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 16:54, 20-12-09:

Δεν ξύπνησα καλά σήμερα μην περιμένεις να γράφω συγκροτημένα :ρ

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 17:14, 20-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
Δεν ξύπνησα καλά σήμερα
εξαιτίας του κάθε καημένου...
Προφανώς δεν ξύπνησες καλά για να με λες στα καλά καθούμενα καημένη.

Παράθεση

Τιμώμενο Μέλος

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 18:23, 20-12-09:

Προφανώς δεν ξύπνησες καλά για να με λες στα καλά καθούμενα καημένη.
Τους καημένους ανέφερα σαν καημένους, όχι εσένα, δεν γνωρίζω τις σχέσεις σου με αυτή την κατηγορία ανθρώπων

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 18:27, 20-12-09:

Αν κάποιος είναι κομπλεξικός απλώς διασκέδασε το και μην σε νοιάζει τι λένε. Αλίμονο αν είμασταν αναγκασμένοι να μένουμε στην απραξία εξαιτίας του κάθε καημένου...
Εγώ είπα οτι δε θα δεχόμουν ντραμς. Τέλος πάντων.

Παράθεση

rascal_gd (Call me Joe!!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rascal_gd
Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 21:41, 20-12-09:

Εγώ είπα οτι δε θα δεχόμουν ντραμς. Τέλος πάντων.
Εγω παντως ευχομαι μια μερα να σκασει ενας τυπας στην πολυκατοικια και να τη σηκωσει ολη με τα drums του! Αν δεν το κανει αυτος θα το κανω εγω μια μερα σιγουρα..

Πολυ καλυτερο σιγουρα απ'τις υστερικες φωνες της Αλβανιδας απο διπλα που της φταινε ολα κηνηγωντας το πιτσιρικι της ολη μερα μες στο σπιτι..

Υγ Και για να λεμε την αληθεια τα drums δεν υφιστανται για πολυκατοικιες αλλα κι αλλα πολλα επισης αλλα τεσπα..

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 09:11, 22-12-09:

Στην είπε κάποιος τη λύση, ηλεκτρονική ντραμιέρα και δεν θα χρειαστείς να κάνεις κοινονιολογική έρευνα με θέμα "η ανοχή της τέχνης στο σύγχρονο περιβάλλον της πολυκατοικίας"

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους