Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,088 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,950 μηνύματα σε 74,642 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μετριοπάθεια ή ρεαλισμός στην αυτογνωσία;

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 09:13, 18-12-09:

mind και love ανεβηκατε πολυ περισσοτερο στην εκτιμηση μου με τις απαντησεις που δωσατε σε αυτο ο ποστ...
ειναι ωραιο η μετριοφροσυνη στη γυναικα...(και στον ανδρα βεβαια)..με απωθουν απιστευτα οι γυναικες με ματαιοδοξο και αλαζονικο υφος...

Επισης να πω οτι το ιδανικο μου ειναι ,οπως των ηρωων ειτε φανταστικων ειτε ιστορικων.. Η Απολυτη δυναμη που βοηθα τους αλλους,μαζι με το μετρημενο μυαλο... Η Αλαζονια καταστρεφει οτι εχεις κανει ουσιαστικα.
(μη γελατε με τις τελευταιες φρασεις... ειπα.ειμαι καπως παιδι και μου αρεσουν τα παραμυθια..)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,275 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:58, 18-12-09:

Και ναι λοιπόν, μετά από 51 ποστ δεν έχω καταλάβει ακόμα πού διαφωνείτε (δεν είμαι ξανθιά!).

Μπερδεύομαι γιατί όλοι οι όροι που χρησιμοποιείτε είναι υποκειμενικοί: καλός, κακός, ρεαλισμός, αυτογνωσία. Ποιος κρίνει αν είναι κάποιος καλός σε κάτι, αν ξέρει τα πάντα, αν κάτι ρεαλιστικό δεν εμπεριέχει και κάτι υποκειμενικό, αν η αυτογνωσία μου είναι φτιαγμένη από μετριοφροσύνη ή αλαζονεία;

Για μένα ρεαλιστικό δεν είναι τίποτα. Όλα είναι σχετικά. Γι' αυτό και φράσεις όπως αυτογνωσία, ρεαλισμός, μετριότητα, καλό-κακό είναι άκυρες για μένα.

Άλλοι λένε ότι η πραγματική αξία ενός ανθρώπου είναι αυτό που που πιστεύουν οι άλλοι για τον άνθρωπο αυτό, ενώ άλλοι (π.χ. εσύ) πιστεύουν ότι η πραγματική αξία είναι αυτό που πιστεύουμε εμείς!.

Τι ισχύει;
Έχει σημασία; Πρέπει να δώσουμε ταμπέλες; Η πραγματική αξία του ανθρώπου είναι αυτή που βλέπουν αυτοί που τον επιλέγουν για φίλο, σύντροφο, εραστή.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Εχέμυθη

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εχέμυθη
H Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,061 μηνύματα.

H Εχέμυθη who is waiting for the miracle.... έγραψε στις 18:48, 18-03-13:

Παρατηρω καθημερινα οτι πολλοι ειναι αυτοι που εχουν μια ανακριβη εικονα για τον εαυτο τους . Αλλοι τον υπερτιμανε ενω αλλοι , οντας μη συμφιλιωμενοι μαζι του τον κρινουν αυστηρα πιστευοντας πολλες φορες οτι αξιζουν λιγο.

Ποια ειναι λοιπον η δικη σας εικονα για τον εαυτο σας;

Ως εφηβη θα χαρακτιριζα τους συνομιληκους μου ή του υψους ή του βαθους.Τον εαυτο μου θα τον κατετασα στη δευτερη κατηγορια.
Προσφατα συνειδητοποιησα το ποσο σημαντικο ειναι να εχεις αυτογνωσια και να μην υποτιμας τον εαυτο σου , πραγμα που εκανα ολο αυτο το διαστημα.Πολλοι εχετε περασει ή περνατε την ιδια φαση που περασα μεχρι να καταλαβω οτι αξιζω ως ατομο περισσοτερα απ'οτι νομιζα.
Σε αυτη την αλλαγη συνεβαλε καθοριστικα ενας φιλος που τον γνωρισα τυχαια λιγες μερες πριν τελειωσουν οι διακοπες , ο οποιος ειναι πλεον ο κολλητος μου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Loreley

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Loreley
H Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,212 μηνύματα.

H Loreley έγραψε στις 19:01, 18-03-13:

Πιστεύω πως οι περισσότεροι έφηβοι σήμερα, είναι ανασφαλείς και προσπαθούν να κρύψουν την αδύναμια τους αυτή, βγάζοντας προς τα έξω έναν άλλο εαυτό για να γίνουν αποδεκτοί.
Προσωπικά, πιστεύω πως τα άτομα που συνέβαλλαν στο να αποκτήσω αυτογνωσία, ήταν η οικογένεια μου και εκτός από αυτή, ελάχιστα άλλα άτομα, μιας και εκτός από κάποιον ο οποίος με βοηθάει ενώ δεν θα έπρεπε, δεν είχα ποτέ κάποιον πραγματικό φίλο και όσοι νόμιζα ότι ήταν, με πρόδωσαν και συνεχίζουν να με προδίδουν καθημερινά.
Όσον αφορά την αυτοπεποίθηση, το δούλεψα κυρίως μόνη μου, διότι παλιά δεν είχα καθόλου αυτοπεποίθηση. Ευτυχώς το πρόβλημα αυτό δεν υπάρχει πια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Dalian (Substrata)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,611 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 17:23, 19-03-13:

Συνοπτικά η γνώμη μου:

Ανασφάλεια < Αυτογνωσία > Αλαζονία
Απαισιοδοξία < Ρεαλισμός > Υπερβολική αισιοδοξία/ματαιοδοξία όσον αφορά τον εαυτό σου

Όποιος πετυχαίνει το μεσαίο θα τα 'χει καλά και με τον ίδιο και με τους άλλους. No exceptions.

Παράθεση

Emilouko (Βarn Owl)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Emilouko
H Βarn Owl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,670 μηνύματα.

H Emilouko έγραψε στις 00:39, 30-07-13:

Προς τα έξω δε μου βγαίνει ο ρεαλισμός στην αυτογνωσία..Νιώθω άβολα να με επαινούν.Οπότε τείνω να δείχνω πάντα μετριοπαθής.
Στην πραγματικότητα όμως ξέρω τι δυνατότητες και σε κάποια θέματα μπορώ να πω ότι είμαι πάρα πολύ καλή.Απλά δε μ' αρέσει να το παραδέχομαι στους άλλους όταν μου κάνουν φιλοφρονήσεις.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ανατολή

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ανατολή
H ανατολή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 98 μηνύματα.

H ανατολή έγραψε στις 10:26, 30-07-13:

Αν υπάρχει η κλίμακα με τα δύο άκρα και μία μεσαία κατάσταση, έτσι υπάρχει και η αισιοδοξία, ο ρεαλισμός και η απαισιοδοξία και αντίστοιχα η υπερβολική εκτίμηση του εαυτού, η μετριοπάθεια και η χαμηλή αυτοπεποίθηση. Σαν μέσες καταστάσεις και συνδεδεμένες ως στοιχεία του χαρακτήρα, άνθρωπος ο οποίος είναι ρεαλιστής (άρα και πιο "προσγειωμένος") συνήθως παρουσιάζει και δείγματα μετριοπάθειας, χωρίς αυτό να είναι και δεδομένο. Εξαρτάται καθαρά από τον κάθε έναν ξεχωριστά!
Κατά την γνώμη μου οι μέσες καταστάσεις είναι πολύ ουδέτερες και σε ορισμένες περιπτώσεις απαθείς. Σε ορισμένες καταστάσεις ο άνθρωπος αντιδρά με όλες τις βαθμίδες, όπως επίσης συχνά είτε σε εσωτερικά ζητήματα είτε σε σχέση με θέματα που συζητούνται με το εξωτερικό περιβάλλον υπάρχει και η κλιμάκωση της αυτογνωσίας. Φυσικά υπάρχουν αυτά που υπερισχύουν.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ανατολή : 30-07-13 στις 10:31.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους