Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,657 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ξένα vs Ελληνικά

Τι ακούτε περισσότερο?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 66)
Ξένα
19
28,79%
Ελληνικά
4
6,06%
Και τα 2 αλλά περισσότερο εληνικά
13
19,70%
Και τα 2 αλλά περισσότερο ξένα
30
45,45%

The Stand (Dr Gregory House)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη The Stand
Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 487 μηνύματα.

O The Stand έγραψε στις 16:22, 02-01-06:

Λοιπόν παιδιά τι ακούτε περισσότερο?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Stand : 02-01-06 στις 16:33.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 16:26, 02-01-06:

την ακούω γενικότερα, αλλά ψόφισα ανιγουέι

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MoDeViL (Μόδεστος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη MoDeViL
Ο Μόδεστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.

O MoDeViL im jim morrison, im dead. έγραψε στις 16:27, 02-01-06:

Κοίτα,μου αρέσουν περισσότερο τα ξένα.Τα ελληνικά δεν τα πάω τόσο πολύ,ειδικά τα σκυλολαϊκά...Αν πούμε για έντεχνα ελληνικά οκ!

Παράθεση

The Stand (Dr Gregory House)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη The Stand
Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 487 μηνύματα.

O The Stand έγραψε στις 16:32, 02-01-06:

Αρχική Δημοσίευση από MoDeViL
Κοίτα,μου αρέσουν περισσότερο τα ξένα.Τα ελληνικά δεν τα πάω τόσο πολύ,ειδικά τα σκυλολαϊκά...Αν πούμε για έντεχνα ελληνικά οκ!
Τα έντεχνα ελληνικά θερίζουν,καθώς και η καλή ελληνική ροκ σκηνή.

Βέβαια η καλή ξένη μέταλ είναι πάνω από όλα

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Founes
Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

O Founes έγραψε στις 16:33, 02-01-06:

εμένα πάλι μου την βαράνε αυτά τα τύπης έντεχνα Ελληνικά, κακοαντιγραφές των πυξ-λαξ και ξένων συγκροτιμάτων... γενικά γουστάρω τα πάντα...

Το παν είναι θέμα διάθεσης...

επίσης μου τι σπάνε αυτοί που είναι απόλυτοι, του στύλ "ακούω ΜΟΝΟ ξένα" ή "ακούω ΜΟΝΟ Ελληνικά"

House music RuLeZ!

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη faithplus1
Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 16:42, 02-01-06:

Αρχική Δημοσίευση από Founes

επίσης μου τι σπάνε αυτοί που είναι απόλυτοι, του στύλ "ακούω ΜΟΝΟ ξένα" ή "ακούω ΜΟΝΟ Ελληνικά"
Συμφωνώ με τον Founes.Συνήθως ξένα ακούω και δεν τρελαίνομαι για σκυλάδικα αλλά καμιά φορά μπορεί να θέλω να ακούσω μια "τσικουλάτα" ή δεν ξέρω κι εγώ τί άλλο και την επόμενη μέρα να ακούω savatage.

Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη emufear
Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,209 μηνύματα.

O emufear έγραψε στις 16:44, 02-01-06:

Σωστοί.. περισσότερο ξένα πάντως.

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 16:47, 02-01-06:

Αρχική Δημοσίευση από faithplus1

Συμφωνώ με τον Founes.Συνήθως ξένα ακούω και δεν τρελαίνομαι για σκυλάδικα αλλά καμιά φορά μπορεί να θέλω να ακούσω μια "τσικουλάτα" ή δεν ξέρω κι εγώ τί άλλο και την επόμενη μέρα να ακούω savatage.

Συμφωνώ με τους από πάνω

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 16:48, 02-01-06:

Αρχική Δημοσίευση από faithplus1
μπορεί να θέλω να ακούσω μια "τσικουλάτα" ή δεν ξέρω κι εγώ τί άλλο και την επόμενη μέρα να ακούω savatage.
βάλτα εναλλαξ στο πλέιερ, και άκου μέχρι τελικής πτώσεως

ανέβα στο κρέβατι και χόρεψε το τσιφτετέλι στους savatage και χτυπήσου στο τσικουλάτα.

Όποιος σε ρωτήσει τι κάνεις, πες ότι προσπαθείς να βρεις τη μουσική σου ταυτότητα και ρώτα τους αν τη βλέπουν κάτω από το κρεβάτι.

μετά πήγαινε Μέγαρο

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,209 μηνύματα.

O emufear έγραψε στις 16:48, 02-01-06:

rofl

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 17:00, 02-01-06:

doo απλά έγραψες!

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 17:05, 02-01-06:

dooo πάλι ζωγράφισες

εγώ είμαι αμετανόητη τσιφτετελού και δεν ντρέπομαι να το λέω
αλλά ακόυω από ξένα πολύ 80s και disco γενικότερα

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη faithplus1
Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 17:16, 02-01-06:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
βάλτα εναλλαξ στο πλέιερ, και άκου μέχρι τελικής πτώσεως

ανέβα στο κρέβατι και χόρεψε το τσιφτετέλι στους savatage και χτυπήσου στο τσικουλάτα.

Όποιος σε ρωτήσει τι κάνεις, πες ότι προσπαθείς να βρεις τη μουσική σου ταυτότητα και ρώτα τους αν τη βλέπουν κάτω από το κρεβάτι.

μετά πήγαινε Μέγαρο

Συνημένες Εικόνες

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

O Founes έγραψε στις 17:28, 02-01-06:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
dooo πάλι ζωγράφισες

εγώ είμαι αμετανόητη τσιφτετελού και δεν ντρέπομαι να το λέω
αλλά ακόυω από ξένα πολύ 80s και disco γενικότερα
Σαλονικιά είσαι αγάπη μου...!!! και τσιφτετέλι RuLeZ στη Σαλόνικα!!!

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 17:44, 02-01-06:

Κυρίως ξένα ακούω ... μέχρι στίγμης τα περισσότερα αγαπήμενα μου κομμάτια είναι ξένα ...Αυτο δεν σημαινει οτι εχω αποκλείσει τα ελληνικα ...Συχνα ακουω ... Π.χ. στον mp3 Player 200mb ελληνικα Mp3 και μαλιστα τα περισσοτερα ειναι μεσα στις πιο αγαπημένες μου playlist

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 18:12, 02-01-06:

Σε ροκ και μεταλ πλαισια παντα (εκτος απο ελλαχιστες εξερεσεις) ακουω περισοτερο ξενα, αλλα ακουω και Ελληνικα αν και λιγα

Παράθεση

billthevampire

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη billthevampire
Ο billthevampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 210 μηνύματα.

O billthevampire έγραψε στις 00:32, 03-01-06:

Ξένα πιο πολύ αλλά από καμιά φορά ακούω και ελληνικά (όχι τα περίεργα λαϊκοποπ).

Παράθεση

john bon

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη john bon
Ο john bon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

O john bon έγραψε στις 01:14, 03-01-06:

Κυρίως ψάχνομαι με ξένο μέταλ αλλά εχω ακούσει και πολλύ ελληνικό ροκ.Σε διάφορες περιπτώσεις ομως(εκδρομές,χοροεσπερίδες λυκείου κτλ) την είχα βρει και με ελληνάδικα, ακόμα και δημοτικα(!)

Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ]ifrit[
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 02:00, 03-01-06:

Εγώ ξένα κυρίως... από ελληνικά πάντως, δε με χαλάνε τα rock και τα punk ίσα-ίσα που ειδικά απο punk πάμε πολύ καλα!

Παράθεση

shaman

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη shaman
Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 388 μηνύματα.

O shaman έγραψε στις 16:19, 03-01-06:

Ακουω οτι κατσει.

John στο avatar ο Jeff Loomis ειναι?

Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Dare-Devil
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 561 μηνύματα.

O Dare-Devil έγραψε στις 16:27, 03-01-06:

Ακούω πιο πολύ ξένα αυτό όμως δεν σημαίνει ότι αποκλείω τα ελλήνικά.Ακούω μουσική με βάση τα συναισθήματά μου π.χ αμα είμαι λυπημενος θα ακούσω σίγουρα καποι ελαφρύ τραγουδι αν είμαι μέσα στην τρελή χαρα καποιο με αρκετή ένταση.Ακούω σχεδον τα πάντα δεν έχω κάποια ιδιαίτερη προτιμηση μουσικής αλλά δεν ακούω metal.Δεν την νιώθω σαν μουσικη και δεν με εκφράζει....

Παράθεση

john bon

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη john bon
Ο john bon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

O john bon έγραψε στις 16:43, 03-01-06:

Αρχική Δημοσίευση από shaman
Ακουω οτι κατσει.

John στο avatar ο Jeff Loomis ειναι?
Ω ναι!Αυτός είναι!Έχεις υπόψη σου;

Παράθεση

shaman

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη shaman
Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 388 μηνύματα.

O shaman έγραψε στις 17:17, 03-01-06:

Οχι μωρε, απλα ειμαι φανατικος των Nevermore, εχω την δισκογραφια τους (οκ, μου λειπει το πρωτο), πηγα στη συναυλια τους τον Οκτωβριο (εσπειραν!)... Νταξ, καλοι ειναι

Btw, ας συνεχισουμε να μιλαμε για τους Ποτεξανα (a.k.a. Nevermore) στο thread Metal Music Only...

Παράθεση

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη theio_vrefos
Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 490 μηνύματα.

O theio_vrefos έγραψε στις 03:36, 06-01-06:

ΚΑΤΩ Η ΤΥΡΑΝΝΙΑ ΤΩΝ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΕΙΔΩΝ

Χωρις να θέλω να θέλω να πιάσω την καταστροφολογία:

Ο διαχωρισμός σε είδη της μουσικής έχει γίνει απο τις μεγάλες μουσικές βιομηχανίες για καθαρά πρακτικούς σκοπούς...
Απλά είμαστε ποια τόσο συνιθισμένοι να αναφερόμαστε σε "ροκ" "μεταλ" "πανκ" "ποπ" "λαικα" "σκυλαδικα" κλπκλπ που μας έχει γίνει πια βίωμα.

Αλλά η μουσική είναι συναισθήματα και εικόνες... δν είναι πίτα να την κόψεις σε κομμάτια και να πεις "δν ακούω αυτο και αυτό εγώ!". Επίσης λάθος είναι και το "ακούω τα πάντα".

Η μουσική έχει 7 νότες και 5 ημιτόνια καθώς επίσης και 7 παύσεις (ή και περισσότερες... δν νομίζω όμως να μπορεί κάποιος να παίξει τοσο γρήγορα...)
(σημείωση. και οι παύσεις/το κενό/η ησυχία θεωρούνται μουσικη)

Απο μόνα τους αυτά δν λένε τπτ... είναι απλά κάτι ορνιθοσκαλίσματα στο χαρτί...

εκεί μπαίνει η έννοια του ρυθμού και της μελωδίας...(υπάρχει επίσης το τεμπο..)
Αυτά δε θα κάτσω να τα αναλύσω, είναι πιο περίπλοκα και αποτελούν μέρος άλλης κουβέντας. Το σημαντικό είναι οτι αυτά δίνουν σε ένα κομμάτι τη τελική του μορφή...

Σε πολλά σόλο οι metallica όταν κατεβαίνουν χρησιμοποιούν μια ανατολίτικη κλίμακα... Αυτό πάει να πει οτι οι μετάλικα είναι φόλκ? ή έθνικ? Τι μπαρούφες είναι όλες αυτές? φυσικά και όχι..

Το θέμα είναι μεγάλο.

Το άλλο σκέλος είναι τι δίνει η μουσική
"Τα ακούω όλα εκτος απο μέταλ"
δλδ ρε φίλε εσύ δεν νευριάζεις ποτέ? Εκφράζεις την οργή σου με κάποιο άλλο τρόπο, οκ, αλλά δεν έχουν έρθει ΠΟΤΕ στιγμές που να θέλεις να χτυπηθείς σαν εκείνα τα φρικιά με τα μαλλιά και τις μπότες και τα μάυρα?
"Εγώ είμαι πιστός στους θεούς του ροκ και του μέταλ - όλα τα άλλα είναι ψεύτικα"
ΟΚ - το άλλο άκρο.... δλδ ποτέ δεν έχεις καποιο άχτι? ντεγλέρι? να χορέψεις ένα ζειμπέκικο ρε αδερφέ ή να ακούσεις κάποιο κλασσικο καψουροτράγουδο? Επίσης τι θα χορέψεις ρε κάποιο γάμο/επέτειο? Χτύπημα κεφαλής με Gunz & Rosez??

και γενικά:
"Η κλασσική μουσική είναι κάτι πεθαμενατζίδικα"
Αλήθεια? Υπάρχει κόσμος που δηλώνει οτι "τα πάντα" είναι κλασσική μουσική. Και με αποδείξεις..
"Jazz? τι είναι αυτό? τρώγεται?"
Η jazz μουσική είναι γνωστή για τη δυσκολία της και οι μουσικοί τζαζίστες είναι κάποιοι απο τους καλύτερους του κόσμου (chick corea, Billy Cobham ... ένα μικρό δείγμα δυο εξέρετων κυρίων). Ιδιαίτερο επίσης χαρακτηριστικό της jazz μουσικής είναι οτι δν είναι προβλέψιμη, καθώς έχει σε μεγάλο βαθμό το στοιχείο του αυτοσχεδιασμού... όπως και η ίδια η ζωή.

δν συνεχίζω άλλο γιατί θα πέσω στη παγίδα και θα τα χωρίσω σε είδη (καταραμένη συνήθεια ) ... μη καταντήσω δάσκαλος που δίδασκα...

Υ.Γ.
Μουσική είναι κάτι που μένει. Ανακυκλώνεται, ναι, αλλά δεν είναι μόδα που έρχεται και φεύγει (η ποιοτική τουλάχιστον). Τραγούδια τύπου "πιάσε τα μπαλάκια" "παρε μου μια πίπα" "μωρο μου σορρυ έχω βρει καλυτερο αγόρι" είναι "Χ" πολύ απλά γιατί δεν αξίζουν.

Υπάρχουν καλλιτέχνες που έβαλαν κάποιες νότες στη σειρά και έκαναν αριστουργήματα...
Πήραν το "1" και το κάνανε "2".

Υπάρχουν άλλοι που έκαναν μια καλή προσπάθεια...
Πήραν το "1" και το κάνανε "1".

Ποτέ όμως δεν είδα κάποιο να πέρνει το "1" και να το κάνει "0". (καλλιτέχνη εννοώ)

Υ.Γ.2
Προσωπικά δε θεωρώ μουσική το hip hop (και αυτά τα rap klpklp) αλλά μια διαφορετική μορφή απαγγελίας.
Επίσης η ηλεκτρονική μουσική η οποία ειναι δημιουργημένη εξ ολοκλήρου απο υπολογιστή είναι μισή μουσική για εμένα διότι δεν υπάρχει η χαρά της δημιουργίας απο τον άνθρωπο... παρα μόνο έμεσα απο τον υπολογιστή. Τώρα εάν κάποια απο αυτές τις μουσικές/τραγούδια έχουν γραφτεί χρησιμοποιώντας κλασσικά όργανα είναι εξαίρεση στο κανόνα μου. Θεωρώ οτι κάποιος βάζοντας μπροστα απο το ψευδόνυμο του το "DJ" και γυρνώντας διακοπτάκια σε κονσόλες είναι απλά ένας τύπος που αλλάζει δίσκους και όχι μουσικος.
Τέλος έκτος και αν είναι οφθαλμοφανές -ακριβής αντιγραφή- υπάρχει πρόβλημα... αν όμως καποιος έχει κλέψει ένα ριφάκι και το έχει μετατρέψει σε τραγουδαρα, χαλάλι! Άλλωστε πουθενά στη φύση δν υπάρχει παρθενογέννεση... Πολύ πιθανο το ριφάκι να προέρχεται από ένα παππού 90κατι χρονών απο το Αμάν της ιορδανιας που έπαιζε το μουσικό του όργανο στο δρόμο (ή μια παρόμοια κατάσταση τεσπα ).
Τελος. Ελπίζω να Μή σας κούρασα

Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

O emufear έγραψε στις 16:17, 06-01-06:

Συμφωνώ απόλυτα αν εξαιρέσεις αυτά που λες για τη ραπ μουσική

Μάλλον δεν έχεις ακούσει ιδιαίτερα.. ραπ δεν είναι (μόνο) ο 50 Cent.

Ελληνικό έχεις ακούσει; Πχ. οι Ρόδες μη μου πεις ότι δε σου άρεσαν..

Παράθεση

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 490 μηνύματα.

O theio_vrefos έγραψε στις 00:35, 07-01-06:

αμέ οι ρόδες ήταν καλές.

Το θέμα είναι οτι είχαν και μπάντα και παίζαν τα κομμάτια.

Εχω ένα φίλο που το παίζει ράπερ και το μόνο πράμα που σκέφτεται όταν ακούει ένα κομμάτι είναι η λέξη "λούπα" δλδ κατακλέβουν άλλεσ μουσικές και μέχρι σε αυτό κάνουν εκπτώσεις...

Ντύνεται με αυτά τα φαρδιά ρούχα και μιλάει σαν να έχει βγει από το γκέτο... το θέμα είναι ατι ζει στα προάστια στο πέντχαουζ μιας πολυκατοικίας.... (καθόλου γκέτο δεν μου φαίνεται)

Με έχει τραβήξει σε συναυλίες του... σε όλες υπάρχουν δύο άτομα πάνω στη σκηνή οι mc's και ο dj ή όπως αλλιώς τους λένε...

Μουσική για εμένα λοιπόν δεν έιναι να παίζει playback μουσική να είναι κάποιος που γυρίζει το δίσκο πέρα δώθε και κάποιοι που - ΔΕΝ τραγουδάνε! απλά λένε ρυθμικά ένα ποίημα (αν γίνεται να είναι ποιήματα - στη πλειοψηφία έχουν της λέξεις "γαμάω" "******ς" κλπκλπ)

Είναι ένας ιδιαίτερος τρόπος απαγγελίας....

Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

O emufear έγραψε στις 00:38, 07-01-06:

Δε διαφωνώ με αυτά που λες.. απλά δεν είναι αυτό η rap.

Παράθεση

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

O theio_vrefos έγραψε στις 04:36, 08-01-06:

"Από τι υποφέρω εγώ, όταν υποφέρω από τη μοίρα της μουσικής; Από το ότι η μουσική έχασε τον χαρακτήρα της που μεταμορφώνει τον κόσμο, που λέει ΝΑΙ κι έγινε μουσική παρακμής κι όχι πια ο αυλός του Διονύσου..." (Νίτσε)

Παράθεση

cuto

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη cuto
Ο cuto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 68 μηνύματα.

O cuto έγραψε στις 18:33, 09-01-06:

λοιπον εγω ακουω ξενα,κυριως 2 ειδη ξενης μουσικης χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν θα ακουσω κ ελληνικα σε διαφορες περιπτωσεις.
@theio_vrefos
λες οτι η μουσικη απο υπολογιστη στερει τη χαρα της δημιουργιας,κ οτι η μουσικη ειναι "μιση".
Μα το pc στην προκειμενη περιπτωση χρησιμοποιειται ως μουσικο οργανο,με την εννοια οτι με αυτο παραγεις μουσικη.το να κανεις ενα καλο remix σε ενα κομματι η το να "κατασκευασεις" ενα(που να ακουγεται) μην νομιζεις οτι ειναι ευκολο πραγμα.
Επισης ο ορος "Dj" αυτο ακριβως σημαινει.Οι "καλοι" djs ομως στο ειδος που ακουω εγω τουλαχιστον,κανουν περισσοτερα.Σε αυτους που δεν ακουν αυτην την μουσικη(αναφερομαι στην dance κ συγκεκριμενα σε progressive house) εχουν την εντυπωση οτι ολα τα κομματια ειναι ιδια,ομως δεν ειναι ετσι.Ισως καποια να μοιαζουν,αλλα αυτο συμβαινει παντου,κ πολυ περισσοτερο στην ελληνικη ποπ.Ασχετα με το ποσο δυσκολη ειναι η jazz τη θεωρω απιστευτα βαρετη.Αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη χωρις να θελω να προσβαλω κανεναν,λεω απλα τη γνωμη μου κ οτι δεν μου αρεσει.

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

O Founes έγραψε στις 19:07, 09-01-06:

Θα διαφωνίσω με το theio_vrefos ως προς το πρώτο του post...

Για εμένα, μουσική είναι η μελωδία, ειναι ο ήχος που μας χαηδεύει τα αυτιά και "παίζει" με την συναισθηματική μας κατάσταση.

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 19:56, 17-01-06:

Αρχική Δημοσίευση από theio_vrefos
Προσωπικά δε θεωρώ μουσική το hip hop (και αυτά τα rap klpklp) αλλά μια διαφορετική μορφή απαγγελίας.
Όχι το hip-hop είναι μουσική.Και πχ υπάρχουν καλλιτέχνες που ''άφησαν'' ιστορία στο ραπ όπως οι TXC και οι ZN.

Παράθεση

Maggie

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Maggie
H Maggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 499 μηνύματα.

H Maggie έγραψε στις 13:19, 18-01-06:

Ξένα

Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 13:26, 18-01-06:

Από ελληνικά, ροκ και έντεχνο φυσικά! Μακριά από Βίσση, Βανδή, Κοκκίνου κτλ

Από ξένα ροκ, μπαλάντες και ορχηστικά κομμάτια (metal με ορχηστική μουσική έχετε ακούσει; perfecto!)

Παράθεση

lost_in_space

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lost_in_space
Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 256 μηνύματα.

O lost_in_space έγραψε στις 09:27, 08-06-06:

Ξένα περισσότερο αλλά γουστάρω και το ελληνικό ροκ κ πανκ(Αν και τα περισσότερα υπάρχουν και στην αγγλική version )

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 10:03, 08-06-06:

Τα παντα, εκτος απο εκκλησιαστικη μουσικη .
Με την ιδια ευκολια ακουω Αλεξιου & 50cent, Τερλεγκα & Evanescence, etc..
Γενικα, οτι ηχει καλα στα αυτια μου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

SAMURAi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη SAMURAi
Ο SAMURAi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Web designer . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O SAMURAi έγραψε στις 05:52, 07-09-06:

ξένα περισσότερο :}:}:}:}

Παράθεση

AstRoPeLeKi (Ευδοκία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη AstRoPeLeKi
H Ευδοκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.

H AstRoPeLeKi έγραψε στις 00:30, 13-09-06:

Τα πάντα!!!! Από '60s μέχρι "έλα στον παππού"... Προσαρμόζομαι εύκολα σε κάθε μουσικό περιβάλλον

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 09:08, 13-09-06:

Δεν θέλω να στην σπάσω αλλά εγώ με βάση το πνεύμα της ερώτησης ακούω βασικά μόνο ξένα καθώς δεν νομίζω Rotting Christ,Nightfall,Cyanκαι πολλοί άλλοι να θεωρούνται ελληνικά! Ελληνικής προέλευσης ναι αλλά όχι ελληνικά!
Και αυτό φίλε Founes εμένα μου την σπάει περισσότερο. Η χωρίς γνώση ταμπελοποιήση της μουσικής!

Τώρα για να λέμε και του στραβού το δίκιο έχουμε κάνει και σταδιοδρομία σε κάτι λίγα Ελληνικά όπως λατρευτικά Τρύπες και Στέρεο Νόβα και Panx Romana, ένα δίσκο Ζερβουδάκη,λίγο Διάφανα Κρίνα και κάτι ψιλά από ελληνική Hip Hop.

Αν και δεν νομίζω ότι σας ενδοιαφέρει και τόσο, ο λόγος που δεν ακούω Ελληνικά όπως τα λέτε είναι ότι δεν έχω ξανακούσει πιο κλαψιάρικη και γκρινιάρικη μουσική (άλλη λέξη χρησιμοποιώ αλλά δεν το επιτρέπει ο χώρος). Εγώ τουλάχιστον μελαγχολώ και χαλιέμαι στο παραμικρό άκουσμα και ακόμα και όταν ήμουν κομμάτια από μαυροδάφνες και πάλι δεν την άντεχα. Και στην τελική βαρέθηκα να ακούω το σχεδόν απόλυτο της ελληνικής μουσικής να ασχολείται με το ερωτικό και πως παράτησε ο ένα τον άλλον κτλ κτλ άντε και λίγο να κλαίγεται για κάποια κοινωνικά. Υπάρχουν και άλλα πιο σοβαρά ζητήματα στον κόσμο και όχι μόνο. Μουσική είναι όχι κλάψα. Αλλά "Έχει πολύ μαράζι ο έλληνας μέσα του". Μήπως να κάνω το παραπόνο μου τραγούδι? Καλά θα πάει αν του βάλω και λίγο love story μέσα

Παράθεση

crazy lover

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazy lover
H crazy lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.

H crazy lover έγραψε στις 16:19, 01-10-06:

ακούω ροκ κ μέταλ ξένη μουσική.RED HOT CHILLI PEPPERS HIM K GREENDAY!

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 16:37, 01-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από misslittledevil
Τα παντα, εκτος απο εκκλησιαστικη μουσικη .
Με την ιδια ευκολια ακουω Αλεξιου & 50cent, Τερλεγκα & Evanescence, etc..
Γενικα, οτι ηχει καλα στα αυτια μου.
Σ'αυτο μοιαζουμε απολυτα!
Same thing κι εδω!
Χαλαρα μπορω να περασω απο 80΄s σε ΗΙΜ, μετα σε Νοτη μετα σε Μanson μετα σε Μπιγαλη και να κλεισω με Jackson!!!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 03:57, 04-10-06:

Λατρεύω τη μουσική γενικάαα~

Παράθεση

smart

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη smart
H smart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H smart έγραψε στις 13:40, 04-10-06:

Απο ξένα ακούω κυρίως metal όπως Αnathema,Lacuna Coil,Him
Και rock όπως Green Day, Placebo...
Τώρα, από ελληνικά ακούω μόνο Χατζηγιάννη!

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 09:27, 03-05-07:

Και τα δύο και περισσότερο ελληνικά, μου αρέσουν τα λαικά μας τα ρεμπέτικά και γενικά ότι παλιό υπάρχει μέχρι το 99 μετά τα ελληνικά είναι πολλύ επιλεκτικά για μένα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 01:52, 15-05-07:

Αν και δεν νομίζω ότι σας ενδοιαφέρει και τόσο, ο λόγος που δεν ακούω Ελληνικά όπως τα λέτε είναι ότι δεν έχω ξανακούσει πιο κλαψιάρικη και γκρινιάρικη μουσική (άλλη λέξη χρησιμοποιώ αλλά δεν το επιτρέπει ο χώρος). Εγώ τουλάχιστον μελαγχολώ και χαλιέμαι στο παραμικρό άκουσμα και ακόμα και όταν ήμουν κομμάτια από μαυροδάφνες και πάλι δεν την άντεχα. Και στην τελική βαρέθηκα να ακούω το σχεδόν απόλυτο της ελληνικής μουσικής να ασχολείται με το ερωτικό και πως παράτησε ο ένα τον άλλον κτλ κτλ άντε και λίγο να κλαίγεται για κάποια κοινωνικά. Υπάρχουν και άλλα πιο σοβαρά ζητήματα στον κόσμο και όχι μόνο. Μουσική είναι όχι κλάψα. Αλλά "Έχει πολύ μαράζι ο έλληνας μέσα του". Μήπως να κάνω το παραπόνο μου τραγούδι? Καλά θα πάει αν του βάλω και λίγο love story μέσα
Α να γεια σου !

Και οτι εξαιρεσεις καλες εχω ακουσει στο παραπανω....ω τι εκλπηξη ! μου αρεσαν !

(εξαιρεσεις υπαρχουν παντα φυσικα)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους