Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,109 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,364 μηνύματα σε 74,666 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Έλεγχος κατά την έξοδο από καταστήματα

elen_80

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη elen_80
H elen_80 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H elen_80 έγραψε στις 10:25, 29-12-09:

Πήγα στα Hondos και στην έξοδο με έλεγξαν, γιατί η ταμείας είχε ξεχάσει να βγάλει το "μαγνητάκι" και αυτό άρχισε να χτυπάει. Έλεγξαν τη σακούλα με τα πράγματα, μου ζήτησαν συγγνώμη για το λάθος και έφυγα, έχοντας βέβαια γίνει ρεζίλι μπροστά στον κόσμο. Συζητώντας το γεγονός αργότερα μαθαίνω ότι όλο αυτό είναι ένα κόλπο (το ότι δήθεν ξεχνάνε το "μαγνητάκι") ότι βάζουν τις υπαλλήλους να κάνουν τέτοια κόλπα για να έχουν αφορμή να ελέγξουν πελάτες, που δεν τους "γεμίζουν το μάτι". Ισχύει κάτι τέτοιο; Γνωρίζει κανείς;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giannis4ever

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giannis4ever
Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 657 μηνύματα.

O giannis4ever έγραψε στις 15:02, 29-12-09:

Ανεπίτρεπτο. Ειδικά αν έγινε για τον λόγο που είπες, είναι πραγματικά απαράδεκτο. Τι ανυσηχούν? Μήπως η μαφία τους κλέψει κανένα κόκκινο κραγιόν ή μήπως κανένας τρομοκράτης θέλει να πάρει καμιά κολόνια για να βάλει βόμβα σε καμιά τράπεζα? Πάντως είναι απαίσιο να μας ελέγχουν έτσι. Δεν μου γεμίζεις το μάτι, σε κάνω κλέφτη και ρεζίλι και μετά σου ζητάω συγγνώμη. Είναι κατάσταση αυτή?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 15:43, 29-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από elen_80
Πήγα στα Hondos και στην έξοδο με έλεγξαν, γιατί η ταμείας είχε ξεχάσει να βγάλει το "μαγνητάκι" και αυτό άρχισε να χτυπάει. Έλεγξαν τη σακούλα με τα πράγματα, μου ζήτησαν συγγνώμη για το λάθος και έφυγα, έχοντας βέβαια γίνει ρεζίλι μπροστά στον κόσμο. Συζητώντας το γεγονός αργότερα μαθαίνω ότι όλο αυτό είναι ένα κόλπο (το ότι δήθεν ξεχνάνε το "μαγνητάκι") ότι βάζουν τις υπαλλήλους να κάνουν τέτοια κόλπα για να έχουν αφορμή να ελέγξουν πελάτες, που δεν τους "γεμίζουν το μάτι". Ισχύει κάτι τέτοιο; Γνωρίζει κανείς;
Ας μη τρωμε φρίκη με τη μία...
Για το "κόλπο" δεν ξέρω για να σου πω, δεν έχω ακούσει κάτι.
Τα μαγνητάκια πάντως είναι μεγάλος καημός γιατί ή που θα ξεχνάνε να τα βγάλουνε, ή που το πλαστικό δεν έχει μέσα μαγνητάκι και περνάει με το πλαστικό από το μηχάνημα και την έξοδο και μετά τρέχεις να σου το βγάλουν με την απόδειξη ανά χείρας πάντα, και άλλα τέτοια πολλά.
Το θέμα είναι να σου ζήτησαν συγνώμη και να ήταν κόσμιοι στον έλεγχο.
Άσε που σε τέτοια καταστήματα η πολυκοσμία τέτοιες μέρες είναι μήτηρ κακών γενικώς...

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 00:47, 30-12-09:

Δεν ξέρω νομικά κατά πόσο την βγάζουν καθαρή με μία συγγνώμη γιατί εδώ τίθεται θέμα της ανθρώπινης αξιοπρέπειας.
Ο μηχανισμός τους και μια ξεχασιάρα ταμείας σε δήλωσαν μπροστά σε πολύ κόσμο, αδίκως, κλέφτρα

Δεν είμαι απο αυτούς που φρικάρουν εύκολα αλλά αν με προσβάλλουν γίνομαι έξαλη
Με ενδιαφέρει να μάθω απ τη νομικό μας ( Kajira) το νόμιμο της υπόθεσης
Πως θα μπορούσα να πω ότι δεν δέχομαι τον έλεγχο γιατί είμαι οκ? Πως θα μπορούσα να πω ότι δέχομαι τον έλεγχο αλλά αν βγω καθαρή θα έχετε εσείς τις νόμιμες συνέπειες για την συκοφαντική μου δυσφίμηση?
Γιατί περί αυτής πρόκειται κατά την ταπεινή μου άποψη
Ετσι το βλέπω εγώ
Μπορεί να μην ήταν εσκεμένο (δεν υπολογίζω καν την παράμετρο κολπάκι) αλλά η ουσία δεν παραμένει? Δεν γίνομαι ρεζίλι?
Κι αν είναι όντως κόλπο, ο νόμος δε με καλύπτει γιατί εδώ υπάρχει πρόθεση συκοφαντίας?

Δεν ξέρω, ίσως είμαι εγώ η ξυνή αλλά κάτι τέτοιο δεν θα το άφηνα έτσι απλά με μία συγγνώμη....

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 00:51, 30-12-09:

Τι θα πει ''δε μου γεμιζει το ματι''?

Κι εμενα δε μου γεμιζουν το ματι στο Hondos οσες υπαλληλοι δηλωνουν αισθητικοι και μακιγιερς (ενω στην πραγματικοτητα εχουν κανει 5 σεμιναρια και 500 προβες στη μουρη τους κι εμαθαν να μακιγιαρουν) και πανε να μου πασαρουν προιοντα που ισως να με βλαψουν, αλλα δε το κανω θεμα....
Μηπως να αρχιζω να απαιτω να βαζουν πρωτα αυτες τις κρεμες κι επειτα εγω?
Η να ζηταω να δω πτυχια?

Μου φαινεται απαραδεκτο, αν οντως ισχυει αυτο που λες.
Οποτε τι κανουμε? Προτου φυγουμε... ελεγχουμε τα μαγνητακια..αν ειναι στη θεση που πρεπει... δηλαδη στα ταμεια των κυριων!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 00:57, 30-12-09:

εμένα πάλι δεν μου ακούγεται τόσο κακό [ή απλώς με έχει πιάσει κρίση καλοσύνης λόγω των ημερών ]
Μου έχει συμβεί ανάλογο περιστατικό στο σούπερ μάρκετ της γειτονιά μου [ξέχασε να απομαγνητίσει μια χαζή ένα σαμπουάν] και ήταν μέρος που είχε κόσμο που με γνώριζε [και όχι άσχετοι που δεν με έχουν ξαναδεί και πιθανόν να μην με ξαναδούν και ποτέ] πολλά χρόνια και θα με έβλεπε και αρκετά αργότερα, αλλά πραγματικά το θεώρησα ότι "οκ, λάθη γίνονται, εφόσον είμαι σίγουρη ότι δεν έχω κάνει κάτι κακό, ας το δουν κι αυτοί (σσ. που δουλειά τους είναι να ελέγχουν να μην γίνονται κλοπές) να πάω σπίτι μου"...

νταξ, σπαστικό είναι και σου δημιουργεί ένα πρόσκαιρο άγχος ("τι έγινε ρε παιδιά, πήρα τπτ και δεν το κατάλαβα?") αλλά δεν μου φαίνεται τόοοοσο τραγικό...

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 00:59, 30-12-09:

Οχι, τραγικο δεν ειναι. Κι εμενα μου χει τυχει κι εχω πει -σιγα ας ανοιξουν να δουν- Συμφωνω μαζι σου.
Στο Mall ημουν και βγηκα απο Zara. Μπηκα σε Bershka και χτυπησε η σακουλα των Zara
Μου ζητησαν να παω πισω στα Ζαρα να μου τα απομαγνητισουν.
Τρεχα γυρευε αλλα τι να κανεις, συμβαινουν αυτα.
Και ειναι κατανοητα τα λαθη και η ευγενια ειναι μαστ.
Τραγικο μου φαινεται ομως αν ισχυει και εχει γινει κανονισμος αυτο που μας ειπε η θεματοθετρια.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 00:59, 30-12-09:

Να σας ρωτήσω κάτι ρε παιδιά; Όταν ακούσετε έναν τέτοιο συναγερμό, το πρώτο που σκέφτεστε είναι ότι το άτομο κάτι έκλεψε ή ότι το μηχάνημα έκανε (πάλι) λάθος; Συμβαίνει πια τόσο συχνά που δεν νομίζω ότι γίνεσαι ρεζίλι.

Έπειτα το ρεζιλίκι είναι να χτυπά ο συναγερμός μέσα από την τσάντα ή την τσέπη σου. Αν είναι κάποιο προϊόν μέσα στη σακούλα με τα αγορασμένα είδη από το κατάστημα, περνάς τη σακούλα μπροστά από το μηχάνημα με τεντωμένο χέρι και αν χτυπάει μόνον αυτή, δίνεις μόνον αυτή για ψαχούλεμα. Ακόμα καλύτερα τη δίνεις στην υπάλληλο να την περάσει μέσα-έξω.

Θέλω να πω, μήπως είμαστε λιγάκι υπερβολικοί;

Τις προάλλες στην Τσιμισκή αγοράσαμε κάτι από κατάστημα ρούχων και μπαίνοντας σε άλλο κατάστημα με καλλυντικά χτύπησε το σύστημα! Δηλαδή λάθος συναγερμός σε λάθος κατάστημα!
Βέβαια μπαίνοντας είναι αλλιώς, δε μπορεί να έχεις κλέψει κάτι, πάντως η υπεύθυνη ήταν πολύ ευγενική και μας ζήτησε και 500 φορές συγγνώμη.

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Οποτε τι κανουμε? Προτου φυγουμε... ελεγχουμε τα μαγνητακια..αν ειναι στη θεση που πρεπει... δηλαδη στα ταμεια των κυριων!
Δεν γίνεται πάντα να το κάνεις αυτό. Υπάρχουν αυτοκόλλητοι συναγερμοί που θέλεις πολύ ώρα για να τους ξεκολλήσεις και υπάρχουν και κάποιοι ραμμένοι μέσα στα ρούχα. (Η κόρη αγόρασε ένα κασκόλ που είχε το συναγερμό ραμμένο ΜΕΣΑ στην ετικέτα. Έπρεπε να την ξηλώσεις για να τον βγάλεις).
Πρέπει να απομαγνητίζονται, αλλά καμιά φορά γίνονται και λάθη...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 01:10, 30-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Τραγικο μου φαινεται ομως αν ισχυει και εχει γινει κανονισμος αυτο που μας ειπε η θεματοθετρια.
Nαι, αυτό το καταλαβαίνω αλλά μου φαίνονται πιο πιθανά τα σενάρια
1. η τύπισσα στο ταμείο έχει iq φυστικιού και αδυνατεί να κάνει ακόμα και την απλοϊκή δουλειά του να αφαιρέσει ένα μαγνητάκι
2. Μέσα στον πανικό των ημερών και την πίεση του "να εξυπηρετήσουμε γρήγορα τους τόνους των πελατών που ψωνίζουν στις γιορτές λές και δεν υπάρχει αύριο" να ξέφυγε ένα μαγνητάκι

παρά να υπάρχει κάποια "συνομωσία" σαν αυτή που περιγράφηκε στο πρώτο ποστ

[ή απλώς είμαι σε κρίση καλοσύνης και δεν θέλω να δεχτώ ότι υπάρχει τέτοιο απαράδεκτο "σύστημα ελέγχου"]

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 03:08, 30-12-09:

Noμικά δεν υπάρχει θέμα συκοφαντικής δυσφήμησης πάντως. Φυσικά αν δεν θες να ψάξουν την τσάντα σου, δεν την ψάχνουν, αν και προσωπικά ποτέ κανείς δεν έχει ζητήσει να ψάξει την τσάντα μου. Φανταστείτε μάλιστα πως επειδή ψωνίζω συνέχεια από τον Χόντο έχει τύχει να "χτυπήσει" κραγιόν που ήταν στην τσάντα μου την ώρα που έμπαινα. Ε, δεν το έκανα θέμα.

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 10:45, 30-12-09:

Φυσικά αν δεν θες να ψάξουν την τσάντα σου, δεν την ψάχνουν
Ακόμη και αν χτυπήσει ο συναγερμός;

Παράθεση

giannis4ever

Διάσημο Μέλος

O giannis4ever έγραψε στις 10:58, 30-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Σε αυτή την περίπτωση λογικά στην ψάχνουν, γιατι πέρσι έλεγαν στις ειδήσεις ότι κάνουν το εξής κόλπο: καλύπτουν τα εσωτερικά τοιχώματα με αλουμίνιο και έτσι όταν βάλεις μέσα κάτι ο συναγερμός δεν χτυπάει.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 11:39, 30-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone

Εχω την εντυπωση, πως οπως σε μια ερευνα κατ' οικον σε περιπτωση που δεν ειναι επιθυμητη, απαιτειται η παρουσια ενος δικαστικου λειτουργου, το ιδιο θα ισχυει και σε αυτην την περιπτωση.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 13:19, 30-12-09:

Το σημαντικό σε αυτές τις περιπτώσεις είναι ο τρόπος που γίνεται ο έλεγχος και το πόσο ευγενικός είναι ο υπάλληλος. Τις περισσότερες φορές είναι ευγενέστατοι. Μου έχει τύχει όμως φάση στο ταμείο του σουπερ-μάρκετ να μου κάνει σκηνή λυσσασμένη ταμείας η οποία ζήτησε να δει την σακούλα των Hondos Centre που είχα κι εν συνεχεία την απόδειξη (καθώς μέσα στην σακούλα είχα 2 πακέτα ταμπόν τα οποία μπορούσα να πάρω κι από το σουπερ-μάρκετ). Προσβλήθηκα με το στυλάκι της, ήταν αγενής και δεν δικαιολογούταν επειδή είχα πάρει αρκετά πράγματα και είχα πλήρωσει γύρω στα 50 ?, οπότε ήταν γελοίο να θεωρήσει ότι έκλεψα τα ανεκτίμητης αξίας ταμπόν. Δεν είπα κάτι αλλά έκανα γκριμάτσα. Αφού με έλεγξε κι είδε ότι όντως είχα αγοράσει ταμπόν από τα Hondos μου την είπε επειδή έκανα γκριμάτσα κι ''είναι υποχρέωσή μου να αφήσω να με ψάξουν αφού έχω σακούλα από μαγαζί με προϊόντα που θα μπορούσα να βρω εκεί''. Ούτε ''συγγνώμη για την ταλαιπωρία'', ούτε έστω ''ευχαριστούμε για την συνεργασία σας''. Ή θα έκανα τρελό καβγά ή θα έφευγα, κι επειδή ήμουν κομμάτια έφυγα. Από τότε δεν έχω ξαναψωνίσει από εκεί.

Παράθεση

giannis4ever

Διάσημο Μέλος

O giannis4ever έγραψε στις 14:56, 30-12-09:

Είχε δίκιο η υπάλληλος. Τα ταμπόν είναι αυτά που θα μας σώσουν από την οικονομική κρίση.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 14:58, 30-12-09:

Θεωρητικά για να σου ψάξει την τσάντα ακόμα και αστυνομικός, χρειάζεται ένταλμα. Αν φυσικά δεχτείς τον έλεγχο μόλις σε ρωτήσουν, δεν υπάρχει περαιτέρω θέμα. Αλλά προφανώς μπορείς και να αρνηθείς, οπότε λογικά θα καλέσουν την αστυνομία για τα περαιτέρω.

(Αυτό δεν ισχύει κατά την είσοδο πάντως. Πχ στα περισσότερα καζίνο της χώρας σου ζητούν να ανοίξεις την τσάντα σου για να δουν τι έχει -δεν την ψάχνουν εκείνοι. Αν αρνηθείς, απλώς δεν σου επιτρέπουν την είσοδο, είναι δικαίωμά τους).

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 20:44, 30-12-09:

ειχα παρει απο τα zara ενα κασκολ στο κολλητο μου, και μετα απο ανα δυο μερες που πηγαμε μαζι στα zara, γιατι ηθελα κατι να ψωνισω και εκεινος φοραγε το κασκολ, με το που περασαμε την εισοδο μπαινοντας αρχισε να βαραει ο συναγερμος

ηρθε η πωλητρια, ηταν ευγενικοτατη και απλα μας αφαιρεσε το μαγνητακι εκεινο που χε ξεχασει προφανως να αφαιρεσει η αλλη συναδελφος.

Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 20:48, 30-12-09:

τελικά αυτά τα μαγαζιά είναι σαν τους έλληνες χειρούργους

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 21:54, 30-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από self-instructive depressing
...πιό φθηνά όμως.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Achilles (King of Myrmidons)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Achilles
Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 846 μηνύματα.

O Achilles two riders were approaching έγραψε στις 22:56, 30-12-09:

Ο έλεγχος στον πελάτη μπορεί να
γίνει μόνο με την συγκατάβασή του.

Αν αρνηθεί, αυτός που διενεργεί
τον έλεγχο έχει
δικαίωμα να καλέσει την αστυνομία.

Τώρα τι γίνεται αν θελήσει ο πελάτης
να φύγει και προσπαθήσει να τον
συγκρατήσει;

Έχει το δικαίωμα, αρκεί να μην
του προκαλέσει βλάβη,
τουλάχιστον ίση ή μεγαλύτερη από
αυτή που του προκάλεσε αυτός
και βέβαια να είναι σίγουρος
πως έχει διετελέσει αδίκημα, αλλιώς..
..Κλάφτα Χαράλαμπε, αν θελήσει να δώσει
συνέχεια.

Παράθεση

giannis4ever

Διάσημο Μέλος

O giannis4ever έγραψε στις 18:16, 31-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από self-instructive depressing
Δηλαδή?

Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 18:32, 31-12-09:

γι αυτό :

ηρθε η πωλητρια, ηταν ευγενικοτατη και απλα μας αφαιρεσε το μαγνητακι εκεινο που χε ξεχασει προφανως να αφαιρεσει η αλλη συναδελφος.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 19:34, 31-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Achilles
Τώρα τι γίνεται αν θελήσει ο πελάτης να φύγει και προσπαθήσει να τον συγκρατήσει;
Εγώ θα έκανα μήνυση για απόπειρα απαγωγής.

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 20:08, 31-12-09:

περιστατικό στη ντισνευ παρι...

αγοράζω 'ενα δώρο κουκλάκι για δωρο και πατω αθήνα και συνειδητοποιώ πως μαγνητάκι το οπίο αποτελούνταν από αμπούλα με μπλε χρώμα δεν το είχαν βγάλει....

αν το τράβαγα θα λερώνοταν το κουκλάκι...

άστα χαράλαμπε....

Παράθεση

t@nia

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη t@nia
H t@nia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H t@nia έγραψε στις 23:12, 04-06-10:

μου ετυχε μια φορα σε σουπερ μαρκετ . ειχα αγορασει 1 προιον ολο κι ολο, πληρωνω κανονικα περναω απο την πορτα και χτυπαει το κουδουνακι αφου με ψαξανε καλα καλα ,την τσαντα και ολα ξαναπερναω και χτυπαει παλι.αφηνω την τσαντα μεσα περναω ξανα χτυπαει παλι και τελικα αφου με ρεζιλεψανε εντελως με το να με ψαχνουνε και να με κοιταζει ο κοσμος ανακαλυψανε οτι χτυπουσε εξαιτιας του κινητου μου που ειχα στην τσεπη μου. ειναι δυνατον να γινεται αυτο το πραγμα σε βαρος των πελατων τους επειδη εχουν υπερευαισθητα μηχανιματα;
επισης στο καταστημα που εργαζομαι ειμαστε υποχρεομενοι ολοι οι υπαλληλοι καθε μερα οταν σχολαμε να μας ελεγχουν μην τυχον εχουμε κλεψει κανα μολυβι... αλλα ποιος τολμαει να μιλησει; κανεις!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pure_Seduction

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Pure_Seduction
H Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται 3D designer . Έχει γράψει 2,025 μηνύματα.

H Pure_Seduction ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ! έγραψε στις 20:04, 05-08-11:

Μερικες φορες το κανουν και επιτηδες για να πουν στους ανωτερους τους πως κατι κανουν.
Εχει τυχει στη μανα μου,οπου η πωλητρια ειχε ''ξεχασει'' το μαγνητακι μεσα σε μια τσεπη του παντελονιου.
Εν τω μεταξυ αποκλειεται οντως να το ειχε ξεχασει το παντελονι ηταν λευκο και το μαγνητακι ξεχωριζε
Τεσπα,φτανουμε στην εξοδο,την ελεγχουν,μας το βγαζει η πωλητρια,ενα συγγνωμη και γεια σας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

anastasios5

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη anastasios5
Ο anastasios5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 31 μηνύματα.

O anastasios5 έγραψε στις 01:55, 30-09-11:

λοιπον να σας πω κ γω την ιστορια μου!πανε πολλα χρονια,ημουν 5χρονων κ ειχαμε παει στο sprider stores για ψωνια κ οπως βγαινουμε απτην πορτα χτυπαει το μηχανημα,τελικα χτυπαγε οταν περνουσα εγω!κ με παιρνει μια υπαλληλος μαζι με την μανα μου σε μια μερια κ αρχιζει να με ψαχνει μηπως ειχα κλεψει κατι! ειχα ντραπει τοσο πολυ!δν εβρισκε τιποτα κ ειπε στην μανα μου οτι πρεπει να μου βγαλει τα ρουχα!κ η μανα μου της λεει ΟΧΙΙΙ! αυτη δεν επαιρνε απο λογια κ τελικα μου εβγαλε ολα τα ρουχα κ με αφησε με το σωβρακο!και τελικα δεν βρηκαν τιποτα!το μηχανημα τους ειχε κατι προβλημα ουτε αυτοι καταλαβαν!με ταλαιπωρησαν καλα καλα κ μετα λενε συγνωμη!απο τοτε μου μεινε τραυμα!οποτε βγαινω απο καποιο καταστημα με μηχανημα ελεγχου με πιανει αγχος μηπως χτυπησει!ελεος δηλαδη!ειναι τελειως τραγικοι αυτοι οι υπαλληλοι κ τα μηχανηματα!αστο καλο!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη νικος ρεθυμνο
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 02:16, 30-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από anastasios5
λοιπον να σας πω κ γω την ιστορια μου!πανε πολλα χρονια,ημουν 5χρονων κ ειχαμε παει στο sprider stores για ψωνια κ οπως βγαινουμε απτην πορτα χτυπαει το μηχανημα,τελικα χτυπαγε οταν περνουσα εγω!κ με παιρνει μια υπαλληλος μαζι με την μανα μου σε μια μερια κ αρχιζει να με ψαχνει μηπως ειχα κλεψει κατι! ειχα ντραπει τοσο πολυ!δν εβρισκε τιποτα κ ειπε στην μανα μου οτι πρεπει να μου βγαλει τα ρουχα!κ η μανα μου της λεει ΟΧΙΙΙ! αυτη δεν επαιρνε απο λογια κ τελικα μου εβγαλε ολα τα ρουχα κ με αφησε με το σωβρακο!και τελικα δεν βρηκαν τιποτα!το μηχανημα τους ειχε κατι προβλημα ουτε αυτοι καταλαβαν!με ταλαιπωρησαν καλα καλα κ μετα λενε συγνωμη!απο τοτε μου μεινε τραυμα!οποτε βγαινω απο καποιο καταστημα με μηχανημα ελεγχου με πιανει αγχος μηπως χτυπησει!ελεος δηλαδη!ειναι τελειως τραγικοι αυτοι οι υπαλληλοι κ τα μηχανηματα!αστο καλο!
Τραγικοτατη και αξεστη συμπεριφορα...Νομιζω πως ενα συγγνωμη δεν αρκουσε...

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 02:20, 30-09-11:

!κ η μανα μου της λεει ΟΧΙΙΙ! αυτη δεν επαιρνε απο λογια κ τελικα μου εβγαλε ολα τα ρουχα κ με αφησε με το σωβρακο!

Κακος την αφησε η μανα σου...! Παρα πολυ κακος! Και επρεπε να κανετε και μηνυση!

Παράθεση

enrose

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη enrose
H enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 589 μηνύματα.

H enrose με υπέροχη διάθεση έγραψε στις 07:43, 30-09-11:

Προσωπικά άν τολμούσε να απλώσει το χέρι της στο παιδί μου θα της το έκοβα απο τη ρίζα!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,019 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 11:05, 30-09-11:

αμαν συμπεριφορα

Παράθεση

renia_1995 (Uranya)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη renia_1995
H Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 723 μηνύματα.

H renia_1995 Booorn booorn boorn boorn to be alive έγραψε στις 12:06, 30-09-11:

Εμενα παντως επειδη μου εχει τυχει καμποσες φορες αυτο, οι σεκιουριταδες δεν μου εχουν κανει ποτε ελεγχο,απλως μου παιρνουν την σακουλα και την δινουν στην ηλιθια υπαλληλο να βγαλει το μαγνητακι που ξεχασε!

Παράθεση

anastasios5

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη anastasios5
Ο anastasios5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 31 μηνύματα.

O anastasios5 έγραψε στις 02:03, 01-10-11:

αφηστε!δεν μπορω να το ξεχασω ποτε αυτο! δεν θυμαμαι και πως ειναι αυτη αμα την πετυχω να παρω την εκδικηση μου!χαχα
ηταν τραγικο απλα!!!

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 03:41, 03-10-11:

Σήμερα μου έτυχε! Δεν με έψαξαν... με ρώτησαν μόνο αν το κινητό μου είναι ανοιχτό και μου ζήτησαν να το κλείσω. Το έκλεισα και έφυγα χωρίς να ακουστεί πάλι το μηχάνημα

Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη g1wrg0s
Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 06:58, 03-10-11:

Δεν ειμαι κατα της ιδεας του ελεγχου, απλα θεωρω οτι πρεπει να γινεται διακριτικα και με ευγενικο τροπο, ωστε να μη υπαρξουν παρεξηγησεις . Αν δω οτι ο ελεγκτης με προσβαλει τοτε δεν ξαναπαραω τα ποδια μου !

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 11:30, 03-10-11:

Εμένα με είχαν ελέγξει στο Πλαίσιο, ένας πολύ εκνευριστικός τύπος, κοίταξε να δει την απόδειξη και αν είχα πάρει το ίδιο μοντέλο που αναγραφόταν σε αυτήν. Αν είναι δυνατόν μόνο το κουτί που δεν άνοιξε με τον υπολογιστή... Εντάξει καταλαβαίνω ότι από τέτοια καταστημάτα τα είδη είναι ακριβά και είναι λογικό να θέλουν να βεβαιωθούν ότι όλα θα πάνε καλά, αλλά δεν ήταν και ό,τι πιο ευχάριστο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:28, 03-10-11:

Θέλει προσοχή και από την πλευρά μας. Είχα αγοράσει κάτι ρούχα μια μέρα και ένα ρούχο δεν το είχε περάσει στο μηχάνημα. Υπολόγιζα να πληρώσω 120 και μου είπε 80. Βλέπω την οθόνη και διαπιστώνω ότι έλειπε ένα αντικείμενο. Τι θα γινόταν αν από αυτό το ρούχο δεν αφαιρούσε το μαγνητάκι και έφευγα με την αποδείξη να μην το συμπεριλαμβάνει; Θα με κατηγορούσαν για κλοπή και θα έβρισκα και τον μπελά μου με το λάθος της υπαλληλου.

Παράθεση

selc

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη selc
H selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 489 μηνύματα.

H selc έγραψε στις 22:07, 03-10-11:

μου έχει συμβεί κάτι παρόμοιο και μένα.
ήμουν 10?μπορεί και πιο μικρή.
και είχαμε πάει στην τότε καινούρια γερμανική αλυσίδα σούπερ μάρκετ.
και εγώ πάντα είχα ένα θέμα να ακουμπάω τα πάντα,όχι να τα βγάζω από τη θέση τους κτλ αλλά να τα ακουμπάω.
και ήμασταν σε κάτι ράφια με μπαταρίες,θυμάμαι το ένα κουτί ήταν ανοιχτό και έλειπαν κάποιες μπαταρίες(μου είχε κάνει εντύπωση).
φεύγοντας και αφού πληρώσαμε μας σταματά ο σεκιουριτάς και μας αναγκάζει να πληρώσουμε το κουτί με τις μπαταρίες με την δικαιολογία ότι το είχα ανοίξει εγώ και θέλησε να με ψάξει για μπαταρίες.
μάλιστα ισχυρίστηκε ότι με είχαν δει από κάποια κάμερα παρακολούθησης. Εννοείται δεν είχα κάνει κάτι εγώ αλλά ως παιδί ένιωσα άσχημα και κάθε φορά που πάω στο συγκεκριμένο κατάστημα νιώθω μια απέχθεια και προσπαθώ να στέκομαι μακριά από όλα τα προϊόντα,ασυναίσθητα

Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη cacofonix
Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 635 μηνύματα.

O cacofonix έγραψε στις 04:37, 09-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Noμικά δεν υπάρχει θέμα συκοφαντικής δυσφήμησης πάντως. Φυσικά αν δεν θες να ψάξουν την τσάντα σου, δεν την ψάχνουν, αν και προσωπικά ποτέ κανείς δεν έχει ζητήσει να ψάξει την τσάντα μου. Φανταστείτε μάλιστα πως επειδή ψωνίζω συνέχεια από τον Χόντο έχει τύχει να "χτυπήσει" κραγιόν που ήταν στην τσάντα μου την ώρα που έμπαινα. Ε, δεν το έκανα θέμα.
Στο γήπεδο πήγε να με ψάξει ο σεκιουριτάς και του το απαγόρευσα. Του είπα αν τολμήσει ότι θέλω τα στοιχεία του και θα τον τρέξω όσο δεν πάει. Του ζήτησα αν θέλει να φέρει εντός ενός λεπτού ένα όργανο αλλιώς θα πάω στη θέση μου.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 15:25, 08-01-12:

Μου έχει τύχει στα jumbo να κοιτάξουν την απόδειξη και όσα έχω πάρει για να βεβαιωθούν ότι είναι όλα πληρωμένα (μιλάμε για καμιά πενηνταριά μικροπράγματα με ένα ευρώ το ένα). Δηλαδή, τι? Πλήρωσα 50 αλλά θα έκλεβα και μερικά να γλιτώσω 5-6 ευρώ? Στα Hondos όταν δούλευα μας ελέγχαν τις τσάντες λες και είμαστε κατάδικοι. Εννοείται ότι είχα μέσα καλλυντικά που πουλούσαν και στο μαγαζί και τα άνοιγαν μέχρι κι αυτά να δουν αν είναι αρκετά χρησιμοποιημένα ώστε να είναι όντως δικά μου . Επίσης δεν είναι ο,τι καλυτερο να βλέπει όλος ο κόσμος ότι έχεις μαζί σου ταμπόν, σερβιέτες, υπόθετα, προφυλακτικά ή ο,τι προσωπικό μπορεί να έχει κανείς. Αυτό ήταν ένας από τους λόγους που σταμάτησα να δουλεύω εκεί, ένιωθα ότι πε προσβάλλει αυτός ο έλεγχος.
Αλλά μου έχει συμβεί κι άλλες φορές να χτυπήσει το μηχάνημα σε διάφορα μαγαζιά. Το ενδιαφέρον είναι ότι αν τύχει και είμαι καλοντυμένη και περιποιημένη, μου ζητάνε απλά συγγνώμη χωρίς πολλά πολλά και φεύγω. Αν όμως φοράω τίποτα παλιές φόρμες του boyfriend και είμαι άβαφτη κι αχτένιστη (ναι, βγαίνω έτσι έξω μερικές φορές), ΠΑΝΤΑ θα ζητήσουν να κάνουν έλεγχο. Εκεί απλά τους κοιτάω με δολοφονικό ύφος, τους δίνω την σακούλα με τα ψώνια και όταν δεν βρουν τίποτα φευγω με ύφος "θα το πληρώσεις ".

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 00:43, 09-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Στα Hondos όταν δούλευα μας ελέγχαν τις τσάντες λες και είμαστε κατάδικοι. Εννοείται ότι είχα μέσα καλλυντικά που πουλούσαν και στο μαγαζί και τα άνοιγαν μέχρι κι αυτά να δουν αν είναι αρκετά χρησιμοποιημένα ώστε να είναι όντως δικά μου . Επίσης δεν είναι ο,τι καλυτερο να βλέπει όλος ο κόσμος ότι έχεις μαζί σου ταμπόν, σερβιέτες, υπόθετα, προφυλακτικά ή ο,τι προσωπικό μπορεί να έχει κανείς. Αυτό ήταν ένας από τους λόγους που σταμάτησα να δουλεύω εκεί, ένιωθα ότι πε προσβάλλει αυτός ο έλεγχος.

Δεν πρέπει να έχω ακούσει χειρότερο σε ό,τι αφορά σχέσεις εργοδότη - υπαλλήλου. Ξεπερνά κάθε φαντασία...

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rafi0pafi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη rafi0pafi
H rafi0pafi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H rafi0pafi rafi0pafi.tumblr.com έγραψε στις 23:05, 24-04-13:

Παιδιά εγώ είχα πάει στο Bershka Χανίων ( Κρήτης ) και - δεν μένω Χανιά απλώς είχα πάει 2ήμερη εκδρομή- τριγυρίζαμε στους ορόφους και χαζεύαμε και ήταν μία βρούβα "πωλήτρια" η οποία φαινόταν πως δεν θα είχε και την καλύτερη συμπεριφορά... Η φίλη μου πήγε να αλλάξει να δει ποια από τις 2 μπλούζες που είχε θα πάρει, και εγώ ( φορούσα φούτερ ) είχα γίνει σαν την πιπεριά και ήθελα να άλλαζα ( δεν ήταν καμία έξω εκεί που αφήνεις τα πράγματα και τα πήρα μαζί μου μέσα για να βάλω κάτι πιο ελαφρύ ). Βγαίνουμε έξω και μας λέει η κοπελιά με ένα υφάκι : Τα πράγματά σας! Εγώ είχα πάθει ένα μικρό σοκ γιατί εντάξει δεν είχα πάρει τίποτα και δεν ήξερα τί να της έλεγα ( το ξέρω πως αυτό που έκανα δεν ήταν σωστό όμως δεν άντεχα θα λιποθυμούσα αν έμενα λίγο ακόμα με το φούτερ! ) και ευτυχώς λέει η φίλη μου πως η μία μπλούζα ήταν δική μου και η άλλη δική της... μας κοιτούσε με μισά μάτια σαν να ήμασταν ο Αλ Καπότε... εν τέλει δεν ψωνίσαμε τίποτα, και την ώρα που περνάω από τις μπάρες τυχαίνει να χτυπήσουν και να αναβοσβήνουν! Να το και το δεύτερο σοκ! Άνοιξα την τσάντα μου εκεί μπροστά και έρχεται μία άλλη ξανθόψειρα και μου κάνει όχι όχι εδώ! Δεν χρειάζεται να ανοίξετε την τσάντα σας! Περιμένετε εδώ θα την περάσουμε από το ταμείο!
Μετά από περίπου ένα λεπτό σκεφτόμουν τί στο καλό γινόταν εδώ πέρα και πήγα να δω... είδα και τις 2 ξανθιές , καραβαμένες σαν καρνάβαλοι, η μία να είναι από πάνω και να κοιτάει και η άλλη ( που ήταν στα αλλακτήρια ) να είναι στα γόνατα και να βγάζει τα πράγματα μου από την τσάντα μου και να τα πετάει! ( Να σημειωθεί πως υπήρχε και σεκιουριτάς ο οποίος ήταν πιο πολύ wallpaper ) Το βλέπω και γίνομαι έξω φρενών και άρχισα και την κοιτούσα σαν να ήταν ένας εξωγήινος και γελούσα και μετά που τελείωσε η μία έφυγε χωρίς να με κοιτάξει λέγοντάς μου σιγά σιγά ένα ξερό συγνώμη και μετά πιάνω ένα ειρωνικό ύφος και λέω της ξανθούλας μπα μπα? τελειώσαμε? αυτό ήταν όλο? Δεν βρήκαμε τίποτα? ( το 2 μου δάχτυλα στο πιγούνι ) και μου λέει με το φρύδι πάνω σηκωμένο μέχρι την χωρίστρα όχι, χτυπάω δύο παλαμάκια και λέω χαίρομαι και έφυγα... σκέφτηκα μετά να μπω ξανά μέσα και να κάνω το μαγαζί άνω κάτω... Δεν το έκανα. Ούτε όμως σημαίνει πως δεν θα το κάνω! Επίσης σκέφτομαι τώρα να μιλήσω με κάποιον υπεύθυνο!! Και γιατί όχι? κράξιμο σε όλο το διαδίκτυο, κάμερες, βίντεο και ίσως μήνυση διότι λείπει ένα χρηματικό ποσό και κάποια προσωπικά μου αντικείμενα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Annabelle (Anna)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Annabelle
H Anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας . Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H Annabelle έγραψε στις 16:04, 28-09-13:

Το έπαθα πρόσφατα αυτό και η αντιμετώπιση που είχα με έφερε στα όρια μου, πιστεύω ότι ήταν η πρώτη φορά που βγήκα εκτός εαυτού και έγινα τόσο προσβλητική.
Μαζί με μια φίλη μου, γυρνάμε όλο το μαγαζί και έχουμε αδειασει τα μισά ράφια, μιας και έχουμε το χούι να ψωνίζουμε ότι χρειαζόμαστε μαζεμένα και να μην τρέχουμε μέσα στο χειμώνα κι άλλες φορές για ψώνια.
Σε κάποια στιγμή, αφού αποφάσισε η φίλη μου τι θα πάρει φεύγει να αγοράσει καφέδες μέχρι να τελειώσω εγώ και να ξεπαρκάρει το αυτοκίνητο, οπότε μου αφήνει αυτά που διάλεξε μαζί με το πορτοφόλι για να μην καθυστερούμε.
Τελειώνω και εγώ, χωρίζω σε μια μεριά τα δικά μου, στην άλλη της φίλης μου και αρχίζει το χτύπημα, είμαι απασχολημένη εγώ χαζεύοντας τα κοσμήματα και δεν δίνω σημασία στη ταμία η οποία κάθεται σε καρέκλα ενώ χτυπάει τα ρούχα (έχει σημασία γιατί με το ζόρι έφτανε στο πάγκο).
Τελειώνουμε με τα δικά μου τα πληρώνω και αρχίζει να χτυπάει της φίλης μου, κόβουμε πάλι απόδειξη, τελειώνω και από εκεί, παίρνω τις σακούλες στα χέρια και πάω να φύγω.
Ξαφνικά χτυπάει ο συναγερμός, ταράζομαι εγώ,κοιτάω δεξιά αριστερά.
Με πλησιάζει ο σεκιουριτάς σε στυλ -τρέχω να σε φτάσω,με θάρρος θα σε πιάσω- ενώ εγώ στέκομαι απλά ακίνητη και του ψιθυρίζω "τι έγινε τώρα;"
Δεν με κοιτάει, με πιάνει από το μπράτζο και μου λέει ακολουθήστε με, πάμε στο ταμείο και αρπάζει τις σακούλες από τα χέρια μου, λέει στην ταμία "ρίξε μια ματιά μήπως δεν έβγαλες κάποιο μαγνητάκι" και αυτή κατευθείαν να φέρει αντίλογο "αποκλείεται όλα τα εβγαλα", αρχίζω να φουντώνω εγώ, από τη μια να φοβάμαι μήπως όντως έγινε κάτι καταλάθος και εκτεθώ κι άλλο, και από την άλλη να έχω τρομερά νεύρα με τη συμπεριφορά τους, της λέω ήρεμα να τα κοιτάξουμε και πάλι απάνταει το βαρεμένο "αν και είμαι σίγουρη ότι τα έβγαλα όλα ας τα δούμε, ξέρω γω δώσε απλά την τσάντα σου στο παιδί να ψάξει κι αυτός συγχρόνως", της ξεκαθαρίζω ότι δεν δίνω τίποτα αν δεν δούμε πρώτα τις σακούλες.
Αρχίζουμε το ψάξιμο πρώτα από της φίλης μου και όλα είναι βγαλμένα, αρχίζουμε μετά με τα δικά μου και σε ένα φουλάρι δεν είχε βγάλει το μαγνητάκι, την κοιτάω με ύφος και το μόνο που είχε να πει είναι -δώσε την απόδειξη, της λέω μα καλά κοπέλα μου, πας καλά; πριν λίγα λεπτά ήρθα δεν το είδες το φουλάρι; πως το έβαλες στη σακούλα; αφού δεν μπήκα πάλι στο κατάστημα πήγα να φύγω, όόόχι όμως, πείσμα εκεί αυτή, να δει την απόδειξη, είναι χτυπημένο στην απόδειξη κανονικά και συνεχίζει το παραμύθι της λέγοντας πως μάλλον μπλέχτηκε με τα ρούχα που είχε βγάλει τα μαγνητάκια, μα πως μπλέχτηκε κυρά μου; αν είχε μπλεχτεί δεν θα το είχες δει και δεν θα το είχες χτυπήσει, και στο κάτω-κάτω τόσα πράγματα αγόρασα, το φουλάρι με 3 ευρώ θα λυπόμουν και θα έκλεβα;
Δεν ήθελα κάτι, ήθελα απλά να παραδεχτεί το λάθος της και να ζητήσει συγνώμη, έτσι είσαι λέω; Τον υπεύθυνο φώναξε, φέρε τον υπεύθυνο!
Έρχεται μια 50αρα που προσπαθεί να δείχνει 20αρα, της εξηγώ τι έγινε, στολίζω από πάνω μέχρι κάτω το κοριτσάκι στο ταμείο που βαριόταν να σηκωθεί από τη καρέκλα και δεν έβλεπε τι της γίνεται, πετάγονται εκεί κι αλλές πελατισσες να με υπερασπιστούν, γίνεται ένας ωραίος σαματάς ο σεκιουριτάς ξαφνικά να μου χαιδεύει το μπράτζο και όχι να το τραβάει ζητώντας να ηρεμήσω, αλλά που; ήταν αργά, είχε ήδη ξυπνήσει ο νταλικέρης μέσα μου, στη τελική σηκώθηκα να φύγω, η υπεύθυνη με κυνηγούσε μέχρι τη γωνία με μπλούζες, δήθεν για το -συγνώμη, να τις πάρω για δώρο, σιγά και μη, μπήκα στο αυτοκίνητο, της πέταξα και αυτής ένα στολίδι (δεν έφταιγε σε κάτι, αλλά στην κατάσταση που ήμουν μου βγήκε αυθόρμητα) και φύγαμε.
Το σίγουρο είναι πως δεν θα πατήσω ποτέ ξανά το πόδι μου εκεί μέσα για κανένα λόγο!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

_Νηρηίς_

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη _Νηρηίς_
H _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 852 μηνύματα.

H _Νηρηίς_ έγραψε στις 16:09, 28-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από Annabelle
Το έπαθα πρόσφατα αυτό και η αντιμετώπιση που είχα με έφερε στα όρια μου, πιστεύω ότι ήταν η πρώτη φορά που βγήκα εκτός εαυτού και έγινα τόσο προσβλητική.
Καλά έκανες! Και σε μία φίλη μου σε ένα γνωστό κατάστημα είχε πάρει ένα μπλουζάκι και δεν της το είχαν βγάλει το μαγνητάκι(ενώ είχε πληρώσει), δεν χτύπησε καθώς έβγαινε, πήγε σπίτι της το είδε, επέστρεψε στο κατάστημα να της το φτιάξουν πριν πάει στη σχολή και της την είπε η υπάλληλος που δεν είχε και την απόδειξη μαζί της και της απάντησε η φίλη μου καταλλήλως. Δηλαδή έλεος!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 28-09-13 στις 20:04. Αιτία: προσθήκη spoiler
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Καταστήματα IKEA - Από fame
      Το θέμα έχει λάβει 77 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φοιτητικό σπίτι.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-09-14 στις 14:49.
    • Τι φοράτε στη βραδινή σας έξοδο; - Από thebest20
      Το θέμα έχει λάβει 80 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Lifestyle.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-06-14 στις 20:49.
    • Προτάσεις για έξοδο και άλλα νυχτοπερπατήματα! - Από Oralee
      Το θέμα έχει λάβει 38 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Lifestyle.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-05-12 στις 19:37.
    • Καταστήματα - Από Redman20
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-06-11 στις 11:18.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους