Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,618 εγγεγραμμένα μέλη και 3,078,266 μηνύματα σε 94,909 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 750 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Φοιτητική ζωή: με τους γονείς ή ανεξάρτητα;

Φοιτητική ζωή: με τους γονείς ή ανεξάρτητα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 133)
Μόνος και αυτόνομος (μάνα πώς πλένονται τα ρούχα;)
85
63,91%
Μόνος αλλά με βοήθεια από το σπίτι (μάνα τα ρούχα!)
28
21,05%
Στο σπίτι όπως πάντα (μαμά πού είναι τα ρούχα;)
7
5,26%
Στο σπίτι αλλά με μεγαλύτερη ελευθερία... (αμάν βρε μαμά τα ρούχα μου!)
13
9,77%

Acheron

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Acheron
Ο Acheron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 27 μηνύματα.

O Acheron Ενγλανδ βαβυ έγραψε στις 10:25, 27-05-10:

Όχι μια κοπέλα έφταιγε- όπως πάντα-.

Φυσικά ποτέ δεν θα ξέρω πως θα ήταν χωρίς αυτήν και δεν θέλω κιόλας, σε καλό μου βγήκε γενικά, αλλά σχετικά με την φοιτητική ζωή μάλλον κακό

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pennyy (πεννυ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pennyy
H πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 306 μηνύματα.

H pennyy έγραψε στις 09:53, 01-08-10:

παιδια δεν ειναι απαιρετητο αυτο που λετε για την ανεξαρτησια.εμενα οι γονεις μου ειναι απειρα χαλαροι.ερχεται το αγορι μου κ κοιμαται σπιτι,βγιανω μεχρι οτι ςρα θελω εχοντας δικα μου κλειδια,ουτε γρινιαξαν ποτε για τιποτα.το μονο τουσ προβλημα ειναι τα χρηματα.αυτο που θελω να πω ειναι οτι αν καπιος ειναι ελευθερος κ μπορει να κανει οτι θελει,γτ να παει επαρχια που θα ειναι μονοσ του?κ να δωσει τοσα χρηματα ?ενω μπορει να μεινει αθηνα κ να ζει πολυ πιο ανετα.εγω αυτο πιστευω.κ δεν εχω κ τισ τρελεσ παρεεσ η κατι τετοιο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kookoo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kookoo
H kookoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H kookoo έγραψε στις 11:29, 27-08-10:

Προσωπικά, εάν γύριζα τον χρόνο πίσω θα επέλεγα να ζούσα ξεχωριστά από τους γονείς. Οι λόγοι τώρα είναι ότι έχω φτάσει 28 ετών και ζω ακόμα μαζί τους. Συν της άλλης είμαι και άνεργη και υπάρχει τρελή γκρίνια στο σπίτι ακόμα και για την προσωπική μου ζωή. Δηλαδή δεν μπορώ με τίποτα να φέρω τον φίλο μου σπίτι να αράξουμε και συνέχεια την βγάζω στο δικό του σπίτι. Καλό είναι ακόμα και φοιτητής/-ριά να πιάνει δουλειά διότι η ανέρευση εργασίας μετέπειτα μπορεί να αποδειχτεί πολύ μα ΠΑΡΑ πολύ δύσκολη.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,923 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 12:36, 27-08-10:

Να απαντήσω και εγώ μιας και φέτος δίνω Πανελλήνιες...

Αρχικά, όταν το σκεφτόμουν έλεγα ότι σαν φοιτήτρια θέλω να περάσω την αγαπημένη μου Αθήνα... Αλλά το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας είναι τόόόόόσο δελεαστικό που η Θεσσαλονίκη μάλλον θα έχει την τύχη να με έχει ως φοιτήτρια..
(αν φυσικά τα καταφέρω στις εξετάσεις....)

Οπότε στόχος μου είναι η Θεσσαλονίκη.
(αν και θα είμαι μόλις μισή ώρα μακριά από το σπίτι, αλλά οκ..)

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Life4Art (Νατάσα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Life4Art
H Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Life4Art έγραψε στις 11:45, 31-08-10:

Και εγώ φέτος δίνω εξετάσεις, και πεθαίνω να περάσω Θεσσαλονίκη!!!! Μένω Αθήνα και πραγματικά δεν έχω καμία όρεξη να είμαι φοιτήτρια μαζί με τους γονείς μου ταυτόχρονα! Γενικότερα θέλω να είμαι ανεξάρτητη, οπότε όπου φύγει φύγει!!!

Παράθεση

Anthie95

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Anthie95
H Anthie95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.

H Anthie95 έγραψε στις 23:01, 18-10-10:

μόνη και αυτόνομη! χωρίς γονείς και στήριξη γενικότερα! (ξέρω πως πλένονται και τα ρούχα, οπότε...)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

katalinos

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη katalinos
Ο katalinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 476 μηνύματα.

O katalinos έγραψε στις 23:03, 18-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από Anthie95
μόνη και αυτόνομη! χωρίς γονείς και στήριξη γενικότερα! (ξέρω πως πλένονται και τα ρούχα, οπότε...)

π.σ.

μαμά , μπαμπά , η οικονομική στήριξη εξαιρείται

μην παρεξηγηθούμε στα καλά καθούμενα δηλαδής

φιλιά

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Anthie95

Νεοφερμένος

H Anthie95 έγραψε στις 23:05, 18-10-10:

φυσικά και εξαιρείται αυτονομία και ανεξαρτησία με τα λεφτά της μαμάς και του μπαμπά δεν υπάρχει Ξέρεις μπορεί να είναι δύσκολο, αλλά είναι ωραίο το συναίσθημα να βγάζεις δικά σου χρήματα και να τα ξοδεύεις όπως θέλεις, όπου θέλεις και όποτε το θέλεις

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,089 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 23:09, 18-10-10:

το ακούω πολύ αυτό το χιλιοπαιγμένο έργο περί οικονομικής ανεξαρτησίας, εύρεσης δουλειάς,...κτλ

...και η σχολή δεν βγαίνει μετά που να χτυπιέσαι...

μην εθελοτυφλούμε

υ.σ.: είμαι φοιτητής και μένω με τους δικούς μου και περνάω μια χαρά...
τίποτα δεν μου λείπει και ούτε "περιορισμένος" αισθάνομαι να είμαι...ζω όπως όλος ο κόσμος
αλλά με συγχωρείτε να είμαι περιορισμένος, από τι;

Παράθεση

Anthie95

Νεοφερμένος

H Anthie95 έγραψε στις 23:11, 18-10-10:

ο καθένας δικαιούται να έχει τη γνώμη του Αν και διαφωνώ, σέβομαι απόλυτα τη γνώμη σου

Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,089 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 23:13, 18-10-10:

ο καθένας δικαιούται να έχει τη γνώμη του Αν και διαφωνώ, σέβομαι απόλυτα τη γνώμη σου
αντεπιχείρηματα;
5 χρόνια είμαι φοιτητής και δεν έχασα κάτι
γιατί πάτε να καθιερώσετε μια χιλιοειπωμένη υποκειμενικώς σωστή άποψη;
αφού για μένα δεν ισχύει..
νομίζω ότι ζω σε άλλη χώρα με αυτά που διαβάζω στα posts σας

Παράθεση

Anthie95

Νεοφερμένος

H Anthie95 έγραψε στις 23:20, 18-10-10:

κοίτα επειδή κάτι δεν ισχύει για εσένα δεν σημαίνει οτι δεν ισχύει για κανένα. Επίσης να σου θυμίσω οτι υπάρχουν πολλοί φοιτητές που δουλεύουν και σπουδάζουν μαζί;; Έχει να κάνει με το πόσο πολύ το θέλεις και συνεπώς κατα πόσο το κυνηγάς...!! Εμένα δεν με ενοχλεί που ζεις και περνάς μια χαρά με τους γονείς σου. Δεν είναι καθόλου κακό! Εσένα γιατί σε ενοχλεί το γεγονός οτι παρά το οτι υπάρχουν φοιτητές που σπουδάζουν και δουλεύουν μαζί;; Έχω φιλαράκια που δουλεύουν κανονικά, χωρις χρήματα από το σπίτι τους και σπουδάζουν κιόλας Και είναι και αριστούχοι Επειδή κάτι δεν ισχύει για εσένα δεν σημαίνει οτι δεν ισχύει γενικώς Και ο μέσος όρος ενός τμήματος στα μαθήματα μπορεί να είναι το 16 Σίγοουρα όμως υπάρχουν και αυτοί που γράφουν 7 και αυτοί που χτυπάνε και 20άρια Μην τα βλέπεις όλα από την δική σου οπτική γωνία αποκλειστικά Δες τα πιο σφαιρικά τα πράγματα Για όλα υπαρχουν εξαιρέσεις!

Φιλικά!

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 5,104 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 23:22, 18-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
αντεπιχείρηματα;
5 χρόνια είμαι φοιτητής και δεν έχασα κάτι
γιατί πάτε να καθιερώσετε μια χιλιοειπωμένη υποκειμενικώς σωστή άποψη;
αφού για μένα δεν ισχύει..
νομίζω ότι ζω σε άλλη χώρα με αυτά που διαβάζω στα posts σας
πραγματικα βρε αγορι μου σε ολα του ποστς σου εδω, εχεις λυσσαξει με αυτο το θεμα. ναι οκ, μενεις με τους γονεις σου σα φοιτητης και περνας καλα.περνας τελεια. ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ! που ειναι το κολλημα σου βρε παιδακι μου στα παιδια που θελουν να ζησουν την εμπειρια?? και σε πληροφορω, σα τριτοετης φοιτητρια πλεον σε ξενη πολη πως ειναι ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΖΩΗΣ, για μας που τη ζουμε. εμπειρια με τα καλα της και τα κακα της. ηρεμησε λιγο και σταματα να βγαζεις τα απωθημενα σου σε αυτο θεμα. -.-'

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 23:25, 18-10-10:

γιατί τι θα μου κάνεις;
ηρέμησε καταρχίν που κάνεις λες και σου πήραμε το φαϊ από το πιάτο...

μια προσωπική άποψη λέω..γιατί θεωρείτε εφικτό μόνο αυτό που υπερασπίζεστε εσείς οι φοιτητές σε άλλες πόλεις..

πάντα όταν λέτε φοιτητές και γονείς, τονίζετε την αρνητική πλευρά με τους κομπλεξικούς γονείς...

κοίτα επειδή κάτι δεν ισχύει για εσένα δεν σημαίνει οτι δεν ισχύει για κανένα. Επίσης να σου θυμίσω οτι υπάρχουν πολλοί φοιτητές που δουλεύουν και σπουδάζουν μαζί;; Έχει να κάνει με το πόσο πολύ το θέλεις και συνεπώς κατα πόσο το κυνηγάς... Εσένα γιατί σε ενοχλεί το γεγονός οτι παρά το οτι υπάρχουν φοιτητές που σπουδάζουν και δουλεύουν μαζί;;
...τους ξέρω αυτούς που "δουλεύουν"...στην εξεταστική

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη love_angel : 18-10-10 στις 23:34. Αιτία: merge!!
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Anthie95

Νεοφερμένος

H Anthie95 έγραψε στις 23:32, 18-10-10:

ρε συ εμείς σεβόμαστε την άποψή σου εσύ γιατί δε σέβεσαι τη δική μας;;; εγώ προσωπικά δεν μπαίνω στον κόπο να σου ξαναπαντήσω στο συγκεκριμένο θέμα!

Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 23:38, 18-10-10:

ρε συ εμείς σεβόμαστε την άποψή σου εσύ γιατί δε σέβεσαι τη δική μας;;; εγώ προσωπικά δεν μπαίνω στον κόπο να σου ξαναπαντήσω στο συγκεκριμένο θέμα!
γτ όταν δεν έχετε επιχειρήματα αρχίζετε τις απειλές...

ωραίος πολιτισμένος διάλογος!

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 5,104 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 23:40, 18-10-10:

γτ όταν δεν έχετε επιχειρήματα αρχίζετε τις απειλές...

ωραίος πολιτισμένος διάλογος!
το θεμα εχει 66 ποστς. για ξανα διαβασε τα αλλη μια μπας και δεν τα καταλαβες με την πρωτη.
ποιος σε απειλησε βρε παιδακι μου? αγαναχτηση εβγαλα γιατι εχεις λυσσαξει να κατηγορεις οσους σπουδαζουμε σε αλλη πολη ή οσους το σκεφτονται. εσενα σου χει κολλησει οτι φευγουν τα παιδια για τους γονεις τους. ξεκολλα λιγο το μυαλο σου βρε αγορακι.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

JosefK (Μιχαήλ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη JosefK
Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

O JosefK Μην ακούς τι λέω, φοβάμαι έγραψε στις 23:47, 18-10-10:

Οι επιλογές του post είναι καταπληκτικές, αντικατοπτρίζουν απόλυτα το 99% των Ελλήνων φοιτητών

Μόνος και αυτόνομος (μάνα πώς πλένονται τα ρούχα
Στο σπίτι όπως πάντα (μαμά πού είναι τα ρούχα

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 49,201 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:53, 18-10-10:

Πάντως αυτοί που αποφασίζουν να μείνουν μόνοι τους..κάνουν την προσπαθεια τους να ανεξαρτητοποιηθουν..εστω και αν ρωτανε τη μαμα τους για το πως θα πλυνουν τα ρουχα τους.Αυτοι που μενουν ...πως θα ανεξαρτητοποιηθουν;; 18 χρονων γινομαστε ενηλικες..καταλάβετε το....

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 18:52, 19-10-10:

είσαι σίγουρη ότι δεν είμαι ανεξέρτητος εφόσον μένω με τους γονείς μου ή ότι δεν ενηλικιώθηκα;

Παράθεση

Chemwizard (Αγνός Χημικός)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Chemwizard
Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,311 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 19:32, 19-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από JosefK
Οι επιλογές του post είναι καταπληκτικές, αντικατοπτρίζουν απόλυτα το 99% των Ελλήνων φοιτητών

Μόνος και αυτόνομος (μάνα πώς πλένονται τα ρούχα
Στο σπίτι όπως πάντα (μαμά πού είναι τα ρούχα

Nα πω κατι ασχετο χωρις να θελω να κρινω κανέναν?Μενω μονος μου και το Σαββατοκυριακο που είχα ξεμείνει εβαλα πλυντήριο με αφρόλουτρο.Μπορειτε να το δοκιμάσετε!

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 19:34, 19-10-10:

εγω ειχα μια φιλη, που σφουγγαριζε με μαλακτικο ρουχων!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Chemwizard (Αγνός Χημικός)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Chemwizard
Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,311 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 19:37, 19-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel

Ελπιζω να μην έβαζε και rexona στον καφε αντι για ζαχαρη.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 49,201 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:46, 19-10-10:

Το προηγούμενο μου ποστ..δεν αναφερόταν σε κανεναν συγκεκριμένα..

Πριν απο κάποια χρόνια,είχα γνωρίσει μια κοπέλα,30 χρονών..που μόλις είχε διοριστεί δασκαλα στη Ζάκυνθο.Μόνη της δεν είχε μείνει ποτέ..γιατί ήταν απο τα γιαννενα και σπούδασε εκεί.Δυο πράγματα θα πω...η απίστευτη βρωμια της,δεν καθάριζε ποτέ..παρά περίμενε πότε θα έρθει η μαμα να καθαρίσει..και η ασχετοσύνη της σε ένα σωρό πράγματα,παραδειγμα: προσπάθησε να τηγανισει ένα ψάρι...και δεν το είχε αλευρώσει.Η μαμα..ποτέ δεν την είχε βάλει να το κάνει..και αυτη,ποτε πριν ΔΕΝ χρειάστηκε να το κάνει...30 χρονών γαιδαρα..και να μην ξερει ότι το ψαρι αλευρώνεται για να τηγανιστει..ε..
Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι όλοι 'οσοι μένουν με τους γονείς τους ως σπουδαστες..είναι ανωριμοι κλπ...προς θεου.Και εγω με τους γονείς μου έμενα,αφού ειχα περάσει στην Αθήνα και είμαι απο εκει.Ομως κάποια στιγμη..τα πουλάκια πρέπει να πετάξουν..και όχι στην ηλικία των 80 χρονών...αυτό εννοω..

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,221 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 19:47, 19-10-10:

Όλα τα "καλά" πάντως συμβαίνουν στο πρώτο έτος.
Στο σφουγγάρι που είχα τότε για να καθαρίζω τον πάγκο, είχε φυτρώσει ένα φυτό, το οποίο το πρόσεχα σαν τα μάτια μου! Το σπίτι με έβλεπε σπάνια, έτρωγα έξω, οπότε και δε λέρωνα, έτσι το φυτό μεγάλωνε και μεγάλωνε. Το έδειχνα περήφανη στους καλεσμένους μου και όλοι το κοιτούσαμε με δέος και απορία.
Το μυστήριο λύθηκε σε μια από τις επισκέψεις των γονιών μου, όπου ακούω τη μάνα από την κουζίνα να φωνάζει: "Δεν το πιστεύω αυτό που βλέπω, φύτρωσε ντοματιά στο σφουγγάρι, είσαι τρελή;"

Ε ναι λοιπόν ήταν ντοματιά! Το μυστήριο λύθηκε και ξυλώθηκε!
Άκαρδη μάνα..

Τι μου θυμήσατε

20 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,671 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 19:53, 19-10-10:

Είναι δύο παιδάκια (ο Τάκης και ο Λάκης)
Και οι δύο μένουν στην Αθήνα και δίνουν Πανελλαδικές. Περνάνε και οι 2 σε μια σχολή (ας πούμε Νομική). Ο Τάκης περνάει Αθήνα και οι γονείς του είναι χαρούμενοι επειδή δε θα ξενινευτεί. Οι γονείς του Λάκη που πέρασε Θεσσαλονικης είναι λυπημένοι και αποχαιρετάνε το παιδί τους.

Ο Τάκης μένει στην Αθήνα πέρασε στην σχολή που ήθελεμ δεν χάλασε τις παρέες του από το Λύκειο με δυσκολία δημιουργεί καινούριες, όταν γυρνάει από την σχολή τον περιμένει το ζεστό φαγάκι της Μαμάς εκεί τρώνε με τον μπαμπά . Ο Τάκης οταν φύγει πάντα δίνει αναφορά που πάει (μερικές φορές λεει ψέματα) η μαμά του ανησυχει όταν αργεί αλλά η ίδια δε το δίχνει. Παρόλα αυτά ρίχνει ένα μηνυματάκι στο γιόκα τους πότε θα γυρίσει (τυπική Ελληνίδα μάνα). Ο Τάκης είναι ενήλικος παρόλα αυτά για την μάνα του είναι ένα παίδι που θέλει φροντίδα και προστασία. O Λάκης μένει σε ένα σπίτι στο σπίτι των γονιών του ακούει θέλει δε θέλει κάποιος κανόνες που του επιβάλουν οι γονείς (ως αργηγοι της οικογένειας) καθώς και έχει κάποιες υποχρεώσεις. Ο Τάκης επειδή μένει στα προάστια της Αθήνας κάνει 1 ώρα να πάει στην σχολή και κάθε μέρα η διαδρομή είναι βάσανο για αυτόν πολλές φορές δε πάει στην σχολή επειδή βαριέται την διαδρομή.

ο Τάκης

Ο Λάκης μένει μόνος του σε μια γκαρσονιέρα. Μαθαίνει να μαγειρεύει, κάνει καινούριους φίλους (οι οποίοι δένονται μαζί του), τραβάει χρήματα από την κάρτα του μπαμπα. Αντιμετωπίζει μόνος του καταστάσεις (τύπου κλειδώθηκα έξω από το σπίτι ουα ουά, που το διάολο πληρώνουμε την ΔΕΗ. γιατί κόπηκε το ρεύμα). Οι γονείς του αρχικά τον τσάκισαν στα τηλέφωνα αλλά σιγά σιγά συνηθίσανε. Ο Λάκης πάει Αθήνα κάθε Χριστουγεννα και Πάσχα οι γονείς τον κοιτάνε με άλλο μάτι (τον σέβονται), δεν τον αντιμετωπίζουν πλέον ως παιδί. Ο ίδιος βαριέται οποτε πάει Αθήνα και μετράει τις μέρες αντιστροφά για να πάει Θεσσαλονίκη. Στην Θεσσαλονίκη μένει μόνο του, μόνος του φτιάχνει τους κανόνες είναι αφεντικό του εαυτού του. Ο Λάκης μένει 5 λεπτά από την σχολή. Δε το νοιάζει η διαδρομή κάθε μέρα πάει σχολή και πίνει καφέδες με τους νέους του φίλου ζει μια ωραία φοιτητική ζωή.

Ο Λάκης

Παράθεση

JosefK (Μιχαήλ)

Δραστήριο Μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

O JosefK Μην ακούς τι λέω, φοβάμαι έγραψε στις 20:39, 19-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από Chemwizard
Nα πω κατι ασχετο χωρις να θελω να κρινω κανέναν?Μενω μονος μου και το Σαββατοκυριακο που είχα ξεμείνει εβαλα πλυντήριο με αφρόλουτρο.Μπορειτε να το δοκιμάσετε!
Στο πλυντήριο όχι, αυτό δε θα το έκανα!
Στο χέρι όμως είναι κάποια συγκεκριμένα ρούχα που τα πλένω άλλοτε με σαμπουάν, άλλοτε με αφρόλουτρο και άλλοτε με απορρυπαντικό πιάτων (ή και με συνδιασμό αυτών για σούπερ καθαριότητα).

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
Στο στρατό όταν τελείωναν τα υγρά καθαριστικά για τα πατώματα, σφουγγαρίζαμε με απορρυπαντικό πιάτων!

Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 21:47, 19-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Πριν απο κάποια χρόνια,είχα γνωρίσει μια κοπέλα,30 χρονών..Ομως κάποια στιγμη..τα πουλάκια πρέπει να πετάξουν..και όχι στην ηλικία των 80 χρονών...αυτό εννοω..
Ντάξει ξέρω να μεγειρεύω, να πλένω πιάτα,...κτλ και φυσικά να καθαρίζω το δώματίο μου. Μετακινούμαι μόνος μου και βοηθάω στο σπίτι, γιατί δεν βλέπω τους γονείς μου ως δούλους. Το δώματιό μου είναι τόσο καθαρό που νομίζεις ότι μπαίνεις στο ανάκτορο των Βερσαλλιών.

Αυτό που περιγράφεις με την 30χρονη κοπέλα, είναι μια τραγική περίπτωση. Δείχνει άτομο χωρίς θέληση για ζωή και το οποίο ακόμη και μόνο του να έμενε, πάλι έτσι θα ήταν. Θα πέθαινε ίσως από ασιτία. Το αν μένεις ή όχι με τους γονείς σου δεν λέει κάτι. Το να μάθεις να αυτοσυντηρείσαι λέει πολλά. Δείχνει πόσο υπεύθυνο άτομο είσαι. Πολλοί άνθρωποι δεν ωριμάζουν ποτέ. Το αν μένουν με τους γονείς και "επαναπαύονται" σε αυτούς χωρίς να μαθαίνουν από ζωή, αλλά να ξέρουν μόνο την RNA-πολυμεράση καλά, είναι μια δικαιολογία Ελληνικής λογικής. Βολεύει και εκείνους που σπουδάζουν αλλού να καυχιώνται ότι αντρώθηκαν ή γυναικώθηκαν και εκείνους που μένουν με τους γονείς τους, να αποποιούνται ευθυνών της ζωής...και να μένουν για πάντα μπούληδες και μπούλισσες.
Στο χέρι ή στο πόδι του καθενός είναι να αντρωθεί ή να γυναικωθεί, δηλ., να γίνει αυτόνομος, υπεύθυνος,...κτλ. Έχω δει πολλούς φοιτητές που ζουν μόνοι τους και υποτίθεται ότι ψήθηκαν από ζωή και στα 30 τους, στα 40-60 τους...κτλ που έχουν δική τους ζωή, οικογένεια...να κάνουν πολλές μαλακίες. Η ανωριμότητα στο φούλ. Δεν έχει να κάνει με τα βιώματα αλλά με τον άνθρωπο. Υπάρχουν πολλοί μαλάκες φοιτητές που ζουν μόνοι τους. Αυτοί εφόσον "ανεξαρτητοποιήθηκαν", αντρώθηκαν/ γυναικώθηκαν;

Ρε παιδιά ο νέος πάντα θα κάνει λάθη και θα χαϊδεύεται...Μην θέλουμε οι νέοι να έχουν την υποτιθέμενη σοβαρότητα και υπευθυνότητα των 50ρηδων.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,671 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 22:20, 19-10-10:

Στο πλυντήριο όχι, αυτό δε θα το έκανα!
Στο στρατό όταν τελείωναν τα υγρά καθαριστικά για τα πατώματα, σφουγγαρίζαμε με απορρυπαντικό πιάτων!
Στο στρατό τα έκανα όλα με χλωρίνη με άρωμα λεμόνι, ακόμα και το τραπέζι το καθαρίζαμε με τη σφουγγαρίστρα... Τα άλλα καθαριστικά δεν δίνουν αυτό το άρωμα καθαριότητας και παιδεύεσαι στο τρίψιμο.

Ντάξει ξέρω να μεγειρεύω, να πλένω πιάτα,...κτλ και φυσικά να καθαρίζω το δώματίο μου. Μετακινούμαι μόνος μου και βοηθάω στο σπίτι, γιατί δεν βλέπω τους γονείς μου ως δούλους. Το δώματιό μου είναι τόσο καθαρό που νομίζεις ότι μπαίνεις στο ανάκτορο των Βερσαλλιών.
Το κρεβάτι μου το στρώνω όταν πάω για ύπνο, τα βιβλία τα έχω βάλει χύμα στο γραφείο και πολλές φορές τα πιάτα τα αφήνω και δυο μέρες στο νεροχύτη γιατί βαριέμαι να τα καθαρίσω και όλα αυτά χωρίς να με νοιάζει. Θα τα καθαρίσω όποτε έχω όρεξη... Γενική καθαριότητα κάνω όποτε έχω όρεξη (συνήθως κάθε 2, 3 εβδομάδες).

Στο σπίτι των γονιών μου πλένω τα πιάτα, στρώνω το κρεβάτι μου, κάνω ησυχία το βράδυ μην ξυπνήσω κανέναν γιατί αν δεν τα κάνω θα με πουν αχαϊρευτο.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Anthie95

Νεοφερμένος

H Anthie95 έγραψε στις 22:21, 19-10-10:

Anyway, από τη στιγμή που είναι θέμα προσωπικής γνώμης του καθενός, εγώ θεωρώ οτι είναι σωστό (για να μην πω οτι κρίνεται απαραίτητο), όταν μεγαλώνει ένας άνθρωπος, να φεύγει από το σπίτι και να ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ, για τον ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ! Αυτό το τονίζω! Ανεξαρτησία με τα λεφτά της μαμάς και του μπαμπά δεν υπάρχει. Το γεγονός οτι φεύγουμε από το σπίτι μας δεν σημαίνει οτι δεν αγαπάμε τους γονείς μας ή οτι τους ξεχνάμε. Απλά από ένα σημείο και μετά ο κάθε άνθρωπος οφείλει να σταθεί στα πόδια του και να ακολουθήσει τη δική του πορεία και όχι την κοινή πορεία που είχε μέχρι τότε με τους γονείς και τα αδέρλια του. Γιατί και με τα αδέλφια μας στο ίδιο σπίτι μένουμε, αλλά από ένα σημείο μένουνμε χώρια. Με τους γονείς γιατί να μην συμβαίνει κάτι ανάλογο;; Εμένα η άποψή μου είναι αυτή. Πάντως το σίγουρο είναι οτι οι γονείς μας δεν είναι Θεοι για να είναι αγέραστοι, αθάνατοι και παντογνώστες. Δυστυχώς δεν θα τους για πάντα και με την πρώτη στραβή..."Μαμά!" "Μπαμπά!", και αυτός είναι ακόμα ένας λόγος για τον οποίο θεωρώ οτι το άτομο από τα 18 του πρέπει να ανεξαρτητοποιείται...Και όποιος ζήσει έστω και 1 μήνα χωρις τους γονείς του, θα καταλάβει τι εννοώ! (και όσοι το έχετε ζήσει ή το ζείτε με καταλαβαίνετε ήδη πιστεύω)

Παράθεση

JosefK (Μιχαήλ)

Δραστήριο Μέλος

O JosefK Μην ακούς τι λέω, φοβάμαι έγραψε στις 22:38, 19-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Στο στρατό τα έκανα όλα με χλωρίνη με άρωμα λεμόνι, ακόμα και το τραπέζι το καθαρίζαμε με τη σφουγγαρίστρα... Τα άλλα καθαριστικά δεν δίνουν αυτό το άρωμα καθαριότητας και παιδεύεσαι στο τρίψιμο.

Ελπίζω να αναφέρεσαι σε τραπέζια στελεχών και όχι στα δικά σας, εκεί που τρώγατε!

Σκέψου μόνο που αλλού μπορεί να είχε χρησιμοποιηθεί η ίδια σφουγγαρίστρα!

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 22:45, 19-10-10:

Ελπίζω να αναφέρεσαι σε τραπέζια στελεχών και όχι στα δικά σας, εκεί που τρώγατε!
Της θαλαμοφυλακής το τραπεζάκι εννοούσα τη τραπεζαρία την καθάριζαν άλλοι... εγώ στο ιατρείο άραζα.... και έτρωγα από έξω.

Σκέψου μόνο που αλλού μπορεί να είχε χρησιμοποιηθεί η ίδια σφουγγαρίστρα!
Για τις τουαλέτες είχαμε ξεχωριστή σφουγγαρίστρα.

Παράθεση

JosefK (Μιχαήλ)

Δραστήριο Μέλος

O JosefK Μην ακούς τι λέω, φοβάμαι έγραψε στις 23:32, 19-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Για τις τουαλέτες είχαμε ξεχωριστή σφουγγαρίστρα.
Καλά, μην είσαι και τόσο σίγουρος!

Είδαν πολλά τα μάτια μου εκεί μέσα!

Παράθεση

Fatal Secretary

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Fatal Secretary
H Fatal Secretary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 25 μηνύματα.

H Fatal Secretary έγραψε στις 20:16, 25-10-10:

Ενταξει πιστευω οτι οι απαντησεις μεχρι στιγμης εχουν καλυψει την αρχικη ερωτηση...
Οσο για τη δικη μου ιστορια,ειμαι απο Σερρες και περασα Θεσσαλονικη.Και δε θα το ανταλλαζα με τιποτα.
Σαν πρωτοετης εμεινα μονη μου ενα χρονο και βιωσα ολη τη χαρα και την κουραση που περιλαμβανει η διαδικασια του να ετοιμασεις το δικο σου χωρο με δικη σου ευθυνη.Δεδομενου οτι το σπιτι ηταν ιδιοκτητο δικο μας και η σχολη μου εχει 6 χρονια εδωσα μεγαλη σημασια και αγαπη στις επιλογες και στη διαμορφωση του σπιτιου,θεωρω οτι ο προσωπικος σου χωρος ειναι ενδεικτικος για τον εαυτο σου και καθοριστικος παραγοντας για τη διαθεση και τη μερα σου.Το προσεχω πολυ,δεν ειμαι απο τα παιδια που θα περιμενουν το ταπερ η τη μαμα-καθαριστρια να ερθει να βαλει μια ταξη στο χαος.Αν μπορεις να κανεις ενα παρτυ στο σπιτι πρεπει να εισαι και σε θεση να το τακτοποιησεις μετα,κανεις δεν ειναι υπευθυνος για τα απλυτα σου.
Το να μενεις μονος σου σ'αυτη τη φαση σου δινει την ευκαιρια να δεις αν μπορεις να διαχειριστεις τη ζωη σου χωρις οδηγιες οπως πολυ αναλυτικα περιεγραψαν κι αλλοι πιο πανω,σε προετοιμαζει για το πως θα διαχειριστεις τα οικονομικα σου αργοτερα,πως θα φροντισεις τον εαυτο σου μεσα στη μερα,δεν ειναι λυση συνεχεια απεξω η ετοιμο φαγητο...ειναι καλο ενα προγραμμα(χωρια που εμαθα επιτελους να μαγειρευω.δε λεω να γινω και τοπ σεφ,αλλα τουλαχιστον να μπορω να κανω κ ενα τραπεζι στους φιλους η να εχω μια ποικιλια στο φαγητο!).Δε λεω,καλα θα ηταν και με γονεις,οι δικοι μου μπορει να ειναι αυστηροι αλλα εχουν μαθει να με εμπιστευονται,χωρις αυτο να σημαινει οτι ημουν παντα φρονιμο παιδι,και τις τρελες μου τις εκανα,και τα ξενυχτια μου επισης (και ακομα δεν εχουμε αρχισει!).Απλως ενταξει,το να μενεις με γονεις σου στερει πολλα πραγματα οπως και να το κανουμε,οσον αφορα τη συνειδησιακη σου αυτοδιαχειριση κυριως και την κινηση σου στο χωρο(οταν λειτουργεις και σκεφτεσαι για ολα μονος σου,το μυαλο αναπτυσσεται διαφορετικα και ακολουθει διαφορετικους δρομους).Οσο για τη φοιτητικη τρελα το θεμα ειναι να μην τα κανεις για να τα κανεις η για να εχεις,αλλα να τα απολαμβανεις επειδη ειναι αυθορμητα,η εμπνευση της στιγμης που λενε.Ελεος πια μολις μετακομιζουν ολοι σε αλλη πολη δε τους βλεπει μια νυχτα το σπιτι τους τι στο καλο τοσο στερημενα σας ειχαν?Κι εμεις κλειστηκαμε τρια χρονια για πανελληνιες αλλα δεν καναμε κ ετσι.
Τωρα μενω με την αδερφη μου που περασε κι αυτη εδω,προσωπικα πιστευω οτι ο αδερφος ειναι ο καλυτερος συγκατοικος μια και σε ξερει απο την καλη κι απ'την αναποδη και τουλαχιστον στη δικη μου περιπτωση,παρ'ολο που ειμαστε χαρακτηρες διαμετρικα αντιθετοι δεν εχουμε κανενα προβλημα στην συγκατοικηση και συννενοηση.Χωριζουμε τις δουλειες αναλογα με το προγραμμα και τα δυνατα σημεια της καθεμιας.

Γενικα θα συμφωνησω μ'αυτο που ειπε καποιος παραπανω,αν εχεις την διαθεση και τη νοοτροπια θα περασεις καλα σε ο,τι συνθηκες κι αν πεσεις χωρις να γινεσαι βαρος στους γονεις η σ'οποιονδηποτε αλλον και θα ωριμασεις με το δικο σου τροπο.

Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Giannoutas
Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,182 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 00:04, 14-02-11:

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι μερικοι φοβουνται την επαρχια και γενικα φοβουνται να φυγουν απο το σπιτι

Εγω περιμενω πως και πως.Δεν εχω ζησει ποτε μονος αλλα δεν με τρομαζει καθολου.Ισα ισα.

Τι καλυτερο απο κατι διαφορετικο,προτογνωρο και σιγουρα μια νεα αρχη???

Παράθεση

grotesque_mask (in bianco e nero)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη grotesque_mask
H in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,014 μηνύματα.

H grotesque_mask έγραψε στις 00:45, 14-02-11:

εγώ είχα περιορισμένες επιλογές...ήθελα Αγγλική φιλολογία και έχει δυο σχολές-Αθήνα και Θεσσαλονίκη.
προτιμούσα και την σχολή της Θεσσαλονίκης από άποψη προγράμματος σπουδών, οπότε...
και οικονομικά πιέζονται οι γονείς, οπότε...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη grotesque_mask : 14-02-11 στις 01:33.
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 18:40, 15-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Giannoutas
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι μερικοι φοβουνται την επαρχια και γενικα φοβουνται να φυγουν απο το σπιτι

Εγω περιμενω πως και πως.Δεν εχω ζησει ποτε μονος αλλα δεν με τρομαζει καθολου.Ισα ισα.

Τι καλυτερο απο κατι διαφορετικο,προτογνωρο και σιγουρα μια νεα αρχη???
1). οι γονείς μπορεί να μην έχουν λεφτά για πέταμα (γιατί αν υπάρχει αξιόλογο Πανεπιστήμιο στην πόλη σου και θες να περάσει σε άλλη πόλη, κάπου υπάρχει μια δόση τρέλας )
2). υπάρχουν κλάδοι της επιστήμης που δεν προσφέρονται σε όλα τα Πανεπιστήμια

Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη IL PENSIERO
H IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 478 μηνύματα.

H IL PENSIERO έγραψε στις 13:49, 26-04-11:

Ανεξάρτητα φυσικά. Απλά εγώ που ήμουν Αμερική μου έλειπαν οι γονείς μου, μιας και δεν μπορούσα να έρχομαι συνέχεια...αλλά γίνεσαι πιο υπεύθυνος και πιο αυτόνομος....

Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mάιρα
H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,673 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε στις 01:11, 27-12-14:

Ολοι μας λίγο ή πολύ έχουμε συνδέσει την φοιτητική ζωή με την ανεξαρτησία και φυσικά μακριά από τους γονείς μας. Σε καιρούς κρίσης είναι αρκετά δύσκολο να ζεις μακριά από την οικογένεια, θα χρειάζεται να κάνεις και τα έξοδα σου. Τι; Μόνο μέσα θα είσαι; Δεν θα βγαίνεις και σε καμιά βόλτα, για ποτό; Γενικότερα χρειάζεσαι χρήματα τα οποία οι γονείς στα παρέχουν αλλά για πόσο; Δεν θα πρέπει να βρεις και συ μια δουλειά; Αλλά από την στιγμή που θα θες να ζεις σαν να μην υπάρχει αύριο προτιμότερο θα είναι να ζεις με τους γονείς σου και συνεπώς με περισσότερη ελευθερία, όπως ζούσες και πριν περάσεις στο πανεπιστήμιο. Το μόνο που θα έχει αλλάξει θα είναι πως δεν θα είσαι τόσο περιορισμένος όπως πριν και θα μπορείς να επιλέγεις εσύ τι θα κάνεις και πότε. Δεν θα έχεις να πληρώνεις ούτε φως, ούτε νερό, ούτε τίποτα. Αν μένεις σε επαρχία ή σε νησί αυτό είναι άλλο θέμα, αφού δεν μπορείς να κάνεις και αλλιώς αν έχεις περάσει κάπου, αναγκαστικά θα πας και θα προσπαθείς να κουμαντάρεις τα λεφτά έτσι ώστε να καταφέρεις να περάσεις μέχρι το τέλος του μήνα που τότε θα σε ενισχύσουν οι δικοί σου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

meetmeinmontauk

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη meetmeinmontauk
H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 8,804 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 10:09, 15-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από Mάιρα
Ολοι μας λίγο ή πολύ έχουμε συνδέσει την φοιτητική ζωή με την ανεξαρτησία και φυσικά μακριά από τους γονείς μας. Σε καιρούς κρίσης είναι αρκετά δύσκολο να ζεις μακριά από την οικογένεια, θα χρειάζεται να κάνεις και τα έξοδα σου. Τι; Μόνο μέσα θα είσαι; Δεν θα βγαίνεις και σε καμιά βόλτα, για ποτό; Γενικότερα χρειάζεσαι χρήματα τα οποία οι γονείς στα παρέχουν αλλά για πόσο; Δεν θα πρέπει να βρεις και συ μια δουλειά; Αλλά από την στιγμή που θα θες να ζεις σαν να μην υπάρχει αύριο προτιμότερο θα είναι να ζεις με τους γονείς σου και συνεπώςμε περισσότερη ελευθερία, όπως ζούσες και πριν περάσεις στο πανεπιστήμιο. Το μόνο που θα έχει αλλάξει θα είναι πως δεν θα είσαι τόσο περιορισμένος όπως πριν και θα μπορείς να επιλέγεις εσύ τι θα κάνεις και πότε. Δεν θα έχεις να πληρώνεις ούτε φως, ούτε νερό, ούτε τίποτα. Αν μένεις σε επαρχία ή σε νησί αυτό είναι άλλο θέμα, αφού δεν μπορείς να κάνεις και αλλιώς αν έχεις περάσει κάπου, αναγκαστικά θα πας και θα προσπαθείς να κουμαντάρεις τα λεφτά έτσι ώστε να καταφέρεις να περάσεις μέχρι το τέλος του μήνα που τότε θα σε ενισχύσουν οι δικοί σου.
1) όταν θες να περάσεις καλά, δεν χρειάζεται να ξοδεύεις πολλά λεφτά, πίστεψέ με (εξαρτάται βέβαια κι από το τι ορίζεις εσύ ως διασκέδαση)
2) όχι, όσο ζεις με τους γονείς σου, πάντα θα υπάρχει πίεση, ακριβώς γιατί είναι γονείς σου. οκ δεν θα έχεις τα έξοδα, καμία σχέση όμως να ζεις στο δικό σου σπίτι και ν' αναλαμβάνεις ευθύνες. η κατάσταση στο πατρικό σου θα είναι η ίδια, όπως όταν πήγαινες σχολείο, απλά τώρα θα πηγαίνεις σε κάποια σχολή.

(μιλάω γενικά, δεν απευθύνομαι προσωπικά σε σένα)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη meetmeinmontauk : 15-02-15 στις 12:07.
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,383 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 12:13, 15-02-15:

Γιατί σε μένα κάποια πράγματα συμβαίνουν ανάποδα από τους άλλους; Οι γονείς μου τώρα εργάζονται στο εξωτερικό, άρα προφανώς ζω χωρίς αυτούς. Τελειώνοντας τη σχολή μου, θα φύγω από την Ελλάδα για μεταπτυχιακό εκεί που βρίσκονται οι γονείς μου, άρα θα μένω με τη μαμά και το μπαμπά.

Παράθεση

meetmeinmontauk

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη meetmeinmontauk
H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 8,804 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 12:22, 15-02-15:

δεν είναι λίγο διαφορετικό όμως το να έχεις ζήσει τα φοιτητικά σου χρόνια μόνος κι έπειτα να επιστρέφεις στους γονείς σου? το θέμα αφορά τα φοιτητικά χρόνια αυτά καθ' αυτά, το τι κάνει μετά ο καθένας είναι άλλη δουλειά... άλλοι επιστρέφουν στον τόπο τους αναγκαστικά, ούτε καν για μεταπτυχιακό

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,632 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 12:38, 16-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Γιατί σε μένα κάποια πράγματα συμβαίνουν ανάποδα από τους άλλους; Οι γονείς μου τώρα εργάζονται στο εξωτερικό, άρα προφανώς ζω χωρίς αυτούς. Τελειώνοντας τη σχολή μου, θα φύγω από την Ελλάδα για μεταπτυχιακό εκεί που βρίσκονται οι γονείς μου, άρα θα μένω με τη μαμά και το μπαμπά.

Ναι οντως εισαι αναποδος!

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 13:13, 28-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
[COLOR=black]Τελειώνοντας τη σχολή μου, θα φύγω από την Ελλάδα για μεταπτυχιακό.
Σούπερ!

Παράθεση

skidrow

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη skidrow
Ο skidrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O skidrow έγραψε στις 15:25, 28-02-15:

Αυτή τη στιγμή είμαι φοιτητής ανεξάρτητος στην Αθήνα, μακριά από την επαρχία και τους γονείς!

Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι από τη μία κάνεις Ο,ΤΙ γουστάρεις αλλά από την άλλη μπαίνεις απότομα σε μια διαδικασία με υποχρεώσεις (νερό, φως, τηλ κτλ). Ακόμα όμως κι εγώ νιώθω "περιορισμένος" με την έννοια ότι λόγω υπέρμετρης ανησυχίας των δικών μου, είμαι συνεχώς στο τηλέφωνο. Δεν έχω κολλήματα, ούτε έχω να κρύψω κάτι από το να πω "είμαι για καφέ" μέχρι "είμαι σπίτι με τη δικιά μου", το θέμα είναι όταν μετά από λίγο έρχεται και η μικρή σου αδερφή (γκαντεμιά?) κι έτσι αρχίζεις να ξαναζείς πάλι με τους δικούς σου κατά κάποιο τρόπο + ότι έχεις την ευθύνη κι αυτής από τους δικούς σου σε φάση "η μικρή είναι μόνη της έξω βράδυ που βγάινουν οι λύκοι, πάνε πάρτην από το σταθμό"..

Όσον αφορά στα του οίκου, όντως τα είχα όλα έτοιμα και το παραδέχομαι, φαγητό, καθαρό σπίτι, στρωμένο κρεβάτι... Πασάς στα Γιάννενα.. Μόλις όμως έπιασα σπίτι, έβαλα το κεφάλι κάτω, έμαθα πως πλένω, πως σιδερώνω, που πληρώνω ΟΤΕ, ΔΕΗ, ΔΕΥΑΚ κτλ..

Μπορεί ακόμα να νιώθω μια μικρή πίεση ή έναν έλεγχο από τους δικούς μου μερικές φορές, αλλά ΣΑΝ να μένεις με τους δικούς σου δεν είναι τίποτα. Θυμάμαι το καλοκαίρι που σπίτι μου για διακοπές και κανονίσαμε μερικά παιδιά να βγούμε για reunion καφέ και πολλά παιδιά που είχαν μείνει πίσω, με τους δικούς τους, γύρισαν και είπαν "δεν μπορούν να μας φέρουν, σόρρυ". Και δεν ήταν 1,2,3 για να πεις "οκ, οι δικοί τους έχουν κάποιο θέμα", ήταν γενικά η νοοτροπία τους καθώς όοταν καταφέραμε και βγήκαμε για καφέ, εμείς οι "πρωτευουσιάνοι" πλέον τρέχαμε ακόμα και τότε να πάρουμε λεωφορείο για 10 λεπτά απόσταση για το σπίτι, ενώ εκείνοι περίμεναν τη "μαμά" να έρθει να τους πάρει.

Από τη μία μου φαίνεται κάπως, αλλά από την άλλη τους σκέφτομαι γιατί πολλοί από αυτούς έχουν εκφράσει τη δυσαρέσκεια τους και πλέον θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό όχι μόνο που μπόρεσα και ήρθα Αθήνα, αλλά και ότι έχω τα χρήματα να την περάσω, να φτιάξω το σπίτι όσο μπορώ κτλ. Το θέμα όμως είναι να μάθουν και οι γονείς ότι κάποια στιγμή τα παιδιά τους θα πρέπει να μάθουν και μόνα τους και δεν είναι 5χρονα. Ακόμα κι εγώ αν πάω τώρα, 3 χρόνια μετά που υποτίθεται ότι έχω μεγαλώσει, έχω αναλάβει υποχρεώσεις κτλ και πω στους δικούς μου "ελάτε να με πάρετε γύρω στις 4 από το τάδε κλαμπ επειδή δεν έχει συγκοινωνία εκείνη την ώρα", θα μου πουν "στις 4????".....

Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 15:42, 28-02-15:

Και όσοι-ες δεν έχουν αυτή τη δυνατότητα τι κάνουν;

Παράθεση

skidrow

Νεοφερμένος

Ο skidrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O skidrow έγραψε στις 15:44, 28-02-15:

Και όσοι-ες δεν έχουν αυτή τη δυνατότητα τι κάνουν;
R u talking to me? :p
Σε ποιο πράγμα αναφέρεσαι??

Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 15:46, 28-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από skidrow
R u talking to me? :p
Σε ποιο πράγμα αναφέρεσαι??
Yes sir! Αναφέρομαι στη μη δυνατότητα της "αυτονομίας" στη διαμονή όσο σπουδάζει κάποιος-α (κυρίως από πλευράς δυνατοτήτων «φοιτητικής ζωής-κρεπάλης»).

Παράθεση

skidrow

Νεοφερμένος

O skidrow έγραψε στις 15:58, 28-02-15:

Yes sir! Αναφέρομαι στη μη δυνατότητα της "αυτονομίας" στη διαμονή όσο σπουδάζει κάποιος-α (κυρίως από πλευράς δυνατοτήτων «φοιτητικής ζωής-κρεπάλης»).
Τότε τα πράγματα είναι απίστευτα δύσκολα και τα δικά μου που ανέφερα παραπάνω φαντάζουν λιλιπούτεια.

Αυτό με τη μη δυνατότητα αυτονομίας το ξέρω και από την κοπέλα μου η οποία είναι Αθηναία και μένει αναγκαστικά με τους δικούς της διότι χρήματα δεν υπάρχουν για να φύγει μόνης της, αλλά και δουλειά να βρει, πάλι θέλει αρκετός καιρός. Τέλος πάντων, το θέμα είναι ότι όλοι αυτοί ζουν καταπιεσμένοι και πολλές φορές την βλέπω που δεν μπορεί να κάνει αυτό που θέλει εκείνη, όχι δηλαδή ότι μόλις μπήκε στο πανεπιστήμιο της μπήκε στο μυαλό "είμαι 19,20,21, κάνω ό,τι γουστάρω, όποτε γουστάρω" απλώς θέλει κι εκείνη να μπορούμε να πηγαίνουμε σπίτι της και να καθόμαστε ή αγκαλιά ή για μια ταινία με την ησυχία μας. Όσες φορές έχω πάει, πάντα θα εκνευριστεί γιατί οι δικοί της είτε θα κάνουν φασαρία, είτε κάτι θα γίνει και θα μας το χαλάσει, το οτιδήποτε.

Το ίδιο και όσα παιδιά ξέρω από το σχολείο τα οποία μπορεί να βλέπω συνέχεια στο fb ότι είναι από'δω και από'κει αλλά μετά στη συνομιλία ή από κοντά μας λένε "ναι, εντάξει, μας αφήνουν να πηγαίνουμε από'δω και από'κει, αλλά αργά ή γρήγορά πάλι θα ρθει η ώρα που θα μας πουν να κάτσουμε σπίτι, να μην χαλάμε τόσα λεφτά κτλ". Εγώ προσωπικά, δεν θα το άντεχα αυτό. Ναι, οκ, τα λεφτά είναι λίγα, είναι σημαντικά, πρέπει να μας βγάλουν μέχρι το τέλος του μήνα, αλλά άλλο το ένα άλλο το άλλο. Εγώ μπορεί να κάτσω μέχρι τις 5 το πρωί στα βραχάκια με μπύρα από το περίπτερο χαλώντας 1 ευρώ. Οπότε, αργά ή γρήγορα καταλαβάινεις ότι το θέμα δεν είναι τα χρήματα, αλλά το ότι οι δικοί σου θα σε βλέπουν πάντα ως 5 χρονο. και αν κρίνω από τον ξαδέρφο μου που είναι μεταπτυχιακός σε άλλη πόλη και συμβαίνει ακριβώς το ίδιο, σκούρα τα πράγματα.

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,383 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 16:57, 28-02-15:

Πέρασα, περνάω και θα περάσω από όλα τα στάδια της συγκατοίκησης ή μη.
1ο στάδιο: Μέχρι που τελείωσα το λύκειο έμενα στο ίδιο σπίτι με τους γονείς μου. Να σημειώσω όμως ότι οι γονείς μου, ακόμα και από την πολύ μικρή μου ηλικία, δεν ήταν σε καμία περίπτωση καταπιεστικοί.
2ο στάδιο: Μπαίνοντας στο πανεπιστήμιο, μια παλιά αποθήκη στην αυλή των γονιών μου, διαμορφώθηκε σε αυτόνομο στούντιο 30m² και έγινε το δικό μου σπιτάκι με ανεξάρτητη είσοδο. Αυτή η ημιανεξάρτητη κατάσταση είχε πολλά πλεονεκτήματα. Απόλυτη ασυδοσία του ποιος μπαίνει ή βγαίνει οποιαδήποτε ώρα, υπήρχαν και φορές που έκανα 3 μέρες να συναντήσω τους δικούς μου, αλλά το φαγητό, την καθαριότητα και τα ρούχα τα φρόντιζε η μητέρα μου.
3ο στάδιο: Οι γονείς μου έφυγαν και εργάζονται στο εξωτερικό. Έτσι η κατάσταση έγινε εντελώς ανεξάρτητη. Εδώ το βασικό μειονέκτημα είναι ότι μαγείρεμα, πλύσιμο και λοιπά οικιακά τα κάνουμε μόνοι μας.
4ο στάδιο: Τελειώνοντας τη σχολή, θα φύγω για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό εκεί που βρίσκονται οι γονείς μου, οπότε θα επιστρέψω στην αρχή μένοντας στο ίδιο σπίτι μαζί τους.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους