Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,077 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πίστη και Λογική

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 09:46, 14-03-11:

δεν ξερουμε ΑΝ δημιουργηθικε? πωτς γενιν αυτο? κατι λαθος υπαρχει σε αυτη τη προταση
ναι,,δεν ξερουμε σιγουρα αν δημιουργηθηκε καποτε,,ή αν υπηρχε παντα...απλα με διαφορες μορφες ισως..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 10:15, 14-03-11:

Έλα ρε συ Άγγελε... Το Σύμπαν στο οποίο ζούμε, ξέρουμε πως δημιουργήθηκε... Όπως και το πότε δημιουργήθηκε στο περίπου... Αυτό που δεν ξέρουμε είναι τι υπήρξε πριν και τι θα υπάρξει μετά...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 14:35, 14-03-11:

το πριν και μετα,,δεν λεγεται συμπαν?

συμπαν σημαινει "τα παντα" οποτε απλα παιζουμε με τις λεξεις..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 16:27, 14-03-11:

Λέγεται, αλλά δεν είναι το ίδιο...

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 22:09, 23-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Mercury
...Απλα θελω να μαθω σε ποια επιχειρηματα βασιζεται την πιστη σας...
Η πίστη δεν χρειάζεται επιχειρήματα, αλλά όλες οι επιχειρήσεις ξεκινούν και τελειώνουν,από πίστη...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 22:12, 23-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Η πίστη δεν χρειάζεται επιχειρήματα, αλλά όλες οι επιχειρήσεις ξεκινούν και τελειώνουν,από πίστη...
Ορισε μου τοτε την πιστη σε παρακαλω.

Παράθεση

olga_serb

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη olga_serb
H olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 220 μηνύματα.

H olga_serb έγραψε στις 23:20, 23-12-11:

"Πίστη είναι η βεβαιότητα κάποιας ή κάποιου για την αλήθεια ενός ισχυρισμού, ανεξάρτητα αν η βεβαιότητα αυτή είναι δικαιολογημένη ή όχι. Στην περίπτωση που η βεβαιότητα είναι δικαιολογημένη μιλάμε για γνώση και όχι για πίστη. Η ομαδική ή κοινή πίστη ορίζεται στις κοινές αλήθειες που μοιράζεται μια ομάδα πιστών ή ένα ευρύτερο σύνολο από πιστούς, που ακολουθούν για παράδειγμα μια θρησκεία."

Ορισε μου τοτε την πιστη σε παρακαλω.

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 03:04, 26-12-11:

Ειμαι δυσπιστος...Απο μικρος το εχω αυτο...Δεν μπορω να κανω κατι για αυτο... Οταν μου λενε κατι...Θελω να μου αποδειξουν οτι αυτο που λενε ευσταθει...
Δεν παιρνω κανενος τον λογο επειδη ετσι λεει οτι ειναι...
Και τι ακριβως ειναι πιστη?? Πιστευω στα γραφωμενα καποιου και τα λεγομενα του χωρις να τα αμφισβητησω?? Συγγνωμη αλλα αυτο μου ακουγεται για παραδοση ανευ ορων...
Δεν ειναι θεμα πιστης...Ειναι θεμα επιλογης...Οταν αυτο που μου παρουσιαζεται δεν ειναι τοσο εκλυστικο οσο ισχυριζονται οτι ειναι...Διαλεγω την πιο λογικη επιλογη..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DreamsRevenge : 26-12-11 στις 15:06. Αιτία: Η παρούσα ανάρτηση καθώς και οι επόμενες προέρχονται από το θέμα "Πιστεύετε στο Θεό; (ΙΙ)"
Παράθεση

Insomnie

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Insomnie
Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,411 μηνύματα.

O Insomnie έγραψε στις 03:11, 26-12-11:

Ειμαι δυσπιστος...Απο μικρος το εχω αυτο...Δεν μπορω να κανω κατι για αυτο... Οταν μου λενε κατι...Θελω να μου αποδειξουν οτι αυτο που λενε ευσταθει...
Δεν παιρνω κανενος τον λογο επειδη ετσι λεει οτι ειναι...
Και τι ακριβως ειναι πιστη?? Πιστευω στα γραφωμενα καποιου και τα λεγομενα του χωρις να τα αμφισβητησω?? Συγγνωμη αλλα αυτο μου ακουγεται για παραδοση ανευ ορων...
Δεν ειναι θεμα πιστης...Ειναι θεμα επιλογης...Οταν αυτο που μου παρουσιαζεται δεν ειναι τοσο εκλυστικο οσο ισχυριζονται οτι ειναι...Διαλεγω την πιο λογικη επιλογη..
Δεν υπάρχουν σοβαρά επιχειρήματα σχετικά με το αν υπάρχει Θεός,είτε υπέρ της υπαρξής του,είτε κατά.
Εσύ πιστεύεις οτι υπάρχει/δεν υπάρχει/ό,τι-να-ναι λόγω προσωπικού γούστου,όχι λογικής κρίσης.

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 03:15, 26-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Insomnie
Δεν υπάρχουν σοβαρά επιχειρήματα σχετικά με το αν υπάρχει Θεός,είτε υπέρ της υπαρξής του,είτε κατά.
Εσύ πιστεύεις οτι υπάρχει/δεν υπάρχει/ό,τι-να-ναι λόγω προσωπικού γούστου,όχι λογικής κρίσης.
Κανεις μεγαλο λαθος εδω...Δεν πιστευω λογω λογικης κρισης...Δεν ξυπνησα μια ωραια πρωια και ειπα "δεν μου αρεσει εδω φευγω", προσπαθησα πολυ να μεινω...Αλλα δεν βρηκα λογικα επιχειρηματα που να υποστηριζουν τα λεγομενα...Οποτε η λογικη μου προσταζε οτι δεν υπαρχει τιποτα...Οχι επειδη το γουσταρα...Αλλα μετα απο προσωπικη αναζητηση και λογικη...

Παράθεση

Insomnie

Περιβόητο Μέλος

O Insomnie έγραψε στις 03:23, 26-12-11:

Κανεις μεγαλο λαθος εδω...Δεν πιστευω λογω λογικης κρισης...Δεν ξυπνησα μια ωραια πρωια και ειπα "δεν μου αρεσει εδω φευγω", προσπαθησα πολυ να μεινω...Αλλα δεν βρηκα λογικα επιχειρηματα που να υποστηριζουν τα λεγομενα...Οποτε η λογικη μου προσταζε οτι δεν υπαρχει τιποτα...Οχι επειδη το γουσταρα...Αλλα μετα απο προσωπικη αναζητηση και λογικη...
Συγνώμη,αλλά σε τόσο διφορούμενα θέματα τη λογική τη χειραγωγούμε για να καταλήξουμε στα συμπεράσματα που θέλουμε-μπορούσες κάλλιστα να αρχίσεις το τροπάρι "Αχ,τι διορατική η Γένεσις που έδωσε με απλό και μεταφορικό τρόπο στους ανθρώπους απαντήσεις στις μεταφυσικές τους ανησυχίες!".

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 03:26, 26-12-11:

Την λογικη δυστυχως για εσας...Δεν μπορεις να την χειραγωγησεις...Η λογικη δεν εχει αισθηματα ουτε συμμαχιες με ανθρωπους για να κανει τα χατιρια τους...Κανεις τις καταληλες ερωτησεις και παιρνεις τις απαντησεις...Εκτος και εαν εισαι τρελος(τοτε βεβαια δεν εισαι λογικος)

Παράθεση

Insomnie

Περιβόητο Μέλος

O Insomnie έγραψε στις 03:38, 26-12-11:

Γουστάρω που το παίρνεις πατριωτικά πάντως...Champion of Logic κι έτσι.
Ποιοί εισάστε εσείς?!?
Τεσπά,υπάρχουν ερωτήσεις οι οποιές δέχονται περισσότερες από μία απαντήσεις...
Και καταλήγεις σε όλες μέσω λογικών συλλογισμών

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 03:43, 26-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Insomnie
Γουστάρω που το παίρνεις πατριωτικά πάντως...Champion of Logic κι έτσι.
Ποιοί εισάστε εσείς?!?
Τεσπά,υπάρχουν ερωτήσεις οι οποιές δέχονται περισσότερες από μία απαντήσεις...
Και καταλήγεις σε όλες μέσω λογικών συλλογισμών
Εμεις??? Ποιοι εμεις??...Μονος μου ειμαι...Μονο για εμενα μιλαω...Εδω και παλι κανεις λαθος...Μια ερωτηση,σωστα διατυπωμενη παιρνει μονο μια απαντηση(ειδες τι παθαινανε οι αρχαιοι με τους χρισμους)...Οταν κανεις τις σωστες ερωτησεις παιρνεις και τις σωστες απαντησεις...Και εγω τις εχω κανει ολες...

Κοιτα να δεις που εκτος απο ρομαντικος χαρακτηριστικα και Υπερμαχος της Λογικης...Σε ευχαριστω...Για πολυ καιρο περνουσα τον εαυτο μου για τρελο...

Παράθεση

Insomnie

Περιβόητο Μέλος

O Insomnie έγραψε στις 03:47, 26-12-11:

Εμεις??? Ποιοι εμεις??...Μονος μου ειμαι...Μονο για εμενα μιλαω...Εδω και παλι κανεις λαθος...Μια ερωτηση,σωστα διατυπωμενη παιρνει μονο μια απαντηση(ειδες τι παθαινανε οι αρχαιοι με τους χρισμους)...Οταν κανεις τις σωστες ερωτησεις παιρνεις και τις σωστες απαντησεις...Και εγω τις εχω κανει ολες...

Κοιτα να δεις που εκτος απο ρομαντικος χαρακτηριστικα και Υπερμαχος της Λογικης...Σε ευχαριστω...Για πολυ καιρο περνουσα τον εαυτο μου για τρελο...

Συγγνώμη,μ'έχει βαρέσει η Στατιστική I στο κεφάλι και δεν αποκωδικοποιώ τη πραγματικότητα με 100% βεβαιότητα

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 04:36, 26-12-11:

Χωρίς παρεξήγηση... Αλλά για να βγάλετε και μια άκρη... Όπου θέμα πίστης, βάλτε θέμα ανάγκης και δεν θα διαφωνείτε τόσο...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DreamsRevenge : 26-12-11 στις 14:46. Αιτία: Αφαίρεση Υ.Γ. που αναφερόταν στο θέμα από το οποίο προέρχεται η ανάρτηση.
Παράθεση

gaspar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gaspar
Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 2,292 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 04:43, 26-12-11:

Την λογικη δυστυχως για εσας...Δεν μπορεις να την χειραγωγησεις...Η λογικη δεν εχει αισθηματα ουτε συμμαχιες με ανθρωπους για να κανει τα χατιρια τους...Κανεις τις καταληλες ερωτησεις και παιρνεις τις απαντησεις...Εκτος και εαν εισαι τρελος(τοτε βεβαια δεν εισαι λογικος)
μην στηρίζεσαι τόσο στην σημερινή επιστημονική λογική. ποτέ δέν ξέρεις τί ξημερώνει στο μέλλον.
και στο μεσαίωνα θεωρούσαν απόλυτα λογικό το οτι η γή είναι επίπεδη.

η ανθρώπινη λογική δέν αρκεί, γαιτί ο ίδιος ο άνθρωπος με τις αισθήσεις του αδυνατεί να συλλάβει και να κατανοήσει τα πάντα.

Παράθεση

pop corn

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη pop corn
H pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,093 μηνύματα.

H pop corn έγραψε στις 04:54, 26-12-11:

έλα τώρα, πες ολόκληρη την αλήθεια...
Το ότι η Γη είναι επίπεδη ήταν θέση της θρησκείας και μάλιστα ακλόνητη. Επιστήμονες λογοδοτούσαν στην Ιερά Εξέταση για ό,τι διαφορετικό τολμούσαν να πουν. Να μην μιλήσουμε για πόσους οδηγήθηκαν στην πυρά.

Λογική και επιστήμη χρησιμοποιήσαμε για να ξέρουμε σήμερα ότι η γη δεν είναι επίπεδη.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gaspar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gaspar
Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 2,292 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 05:17, 26-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από pop corn
έλα τώρα, πες ολόκληρη την αλήθεια...
Το ότι η Γη είναι επίπεδη ήταν θέση της θρησκείας και μάλιστα ακλόνητη. Επιστήμονες λογοδοτούσαν στην Ιερά Εξέταση για ό,τι διαφορετικό τολμούσαν να πουν. Να μην μιλήσουμε για πόσους οδηγήθηκαν στην πυρά.

Λογική και επιστήμη χρησιμοποιήσαμε για να ξέρουμε σήμερα ότι η γη δεν είναι επίπεδη.
οι άθεοι ταυτίζουν αυθέραιτα τον ''θεό'' με τα ιερατία τις θρησκείες και την εκκλησία.
οι πράξεις των ιερατίων και των θρησκειών και τα εκλήματα τους δέν δείχνουν κάτι για την ύπαρξη ή όχι ενός όντος σαν τον θεό.
πρίν τον γαλιλαίο η επιστημη πίστευε οτι η γή είναι επίπεδη
πρίν τον κοπέρνικο οτι η γή είναι το κέντρο του σύμπαντος
και πρίν την κβαντική φυσική πιστέυαμε στον τρισδιάστατο κόσμο.

υπάρχει μια συνεχής εξέλιξη της γνώσης.

το λογικο για να πιστέυει κάποιος νομίζω, είναι ο αγνωστικισμός. δέν εχουμε φτασει στο τέρμα της γνώσης ωστε να αποκλείσεις έναν άλλο κόσμο, με άλλα νοήμονα όντα θεό κτλ, αλλα ούτε και να τα πιστέψεις. είναι καθαρά θέμα πίστης.

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 11:02, 26-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από gaspar
μην στηρίζεσαι τόσο στην σημερινή επιστημονική λογική. ποτέ δέν ξέρεις τί ξημερώνει στο μέλλον.
και στο μεσαίωνα θεωρούσαν απόλυτα λογικό το οτι η γή είναι επίπεδη.

η ανθρώπινη λογική δέν αρκεί, γαιτί ο ίδιος ο άνθρωπος με τις αισθήσεις του αδυνατεί να συλλάβει και να κατανοήσει τα πάντα.
Η λογικη ειναι μια...Δεν διαχωριζεται σε επιστημονικη και θρησκευτικη...Οσο για το τι ξημερωνει αυριο...Με χαρα μου θα ακολουθουσα καποιον θεο με την προυποθεση οτι εχω αδιαψευστα στοιχεια για την υπαρξη του...Αφου ειναι τοσο μεγας οσο λενε μερικοι...Ας κατεβει τωρα κιολας...Να πεισει ολους τους δυσπιστους και να σωσει την γη απο την αυτοκαταστροφη της...

Για το τελευταιο...Αφου η ανθρωπινη λογικη δεν αρκη για να συλλαβει και να κατανοησει τα παντα...Πως ξερει οτι υπαρχει κατι περα απο αυτο που καταλαβαινει??

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 13:05, 26-12-11:

Ο θεος ειναι δημιουργια του ανθρωπου...Και μαλιστα πολυ κακη...Εαν οντως υπαρχει...Θα ειχε κανει μια εμφανιση στα τοσα χρονια απο τοτε που εστειλε τον υιο του για να πεθανει και να αναστηθει για τις αμαρτιες των πρωτοπλαστων....
Το "πιστευω" απαιτει και αποδειξεις...

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 13:11, 26-12-11:

Ο θεος ειναι δημιουργια του ανθρωπου...Και μαλιστα πολυ κακη...Εαν οντως υπαρχει...Θα ειχε κανει μια εμφανιση στα τοσα χρονια απο τοτε που εστειλε τον υιο του για να πεθανει και να αναστηθει για τις αμαρτιες των πρωτοπλαστων....
Το "πιστευω" απαιτει και αποδειξεις...
Δὲ συμφωνῶ ὅτι τὸ «πιστεύω» χρειάζεται ἀπαραίτητα ἀποδείξεις ἢ μᾶλλον ἐξαρτᾶται ἀποκλειστικὰ ἀπὸ αὐτές. Εἶμαι διατεθειμένος νὰ σοῦ ἀπαριθμήσω μιὰ σειρὰ ἀπὸ στοιχεῖα τὰ ὁποῖα θεωρῶ ἀτράνταχτες ἀποδείξεις σχετικὰ μὲ τὴν ἀλήθεια τῆς Ὀρθοδοξίας. Ἂν ἐσὺ δὲν εἶσαι διατεθειμένος μέσα σου νὰ τὰ δεχθῇς ὡς τεκμήρια, δὲν πρόκειται νὰ σὲ πείσῃ κανεὶς μὲ τὸ ζόρι.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 13:14, 26-12-11:

Ειμαι ολος αυτια...

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 13:57, 26-12-11:

Εἶσαι διατεθειμένος νὰ πιστεύσῃς στὴν ἔννοια τοῦ θαύματος;

Εἶσαι διατεθειμένος νὰ πιστεύσῃς ὅτι ὑπάρχουν πράγματα στὸν κόσμο τὰ ὁποῖα δὲν ἐξηγοῦνται ὀρθολογικά;

Εἶσαι διατεθειμένος νὰ ἀντιληφθῇς ὅτι ὁ ἄνθρωπος δὲν εἶναι μόνο ὕλη, ἀλλὰ ἔχει καὶ πνευματικὴ οὐσία;

Εἶσαι διατεθειμένος νὰ δεχθῇς ὅτι ὁ Θεὸς μπορεῖ πράγματι ὡς παντοδύναμος νὰ ἐπεμβαίνῃ στὰ ἀνθρώπινα;

Ἂν ναί, τότε μπορῶ νὰ σοῦ πῶ ἑκατοντάδες παραδείγματα ὅπως τὴν περίπτωση τοῦ Ἁγίου Νεκταρίου, τοῦ Γέροντα Παϊσίου, τοῦ Γέροντα Πορφυρίου, τοῦ Γέροντα Ἰακώβου κλπ. Σύγχρονοι ἅγιοι ποὺ ἔλλαμψε ἡ ζωή τους ἀπὸ τὴ Χάρη τοῦ Θεοῦ καὶ θεράπευσαν μὲ τὶς προσευχές τους πνευματικὰ τὸ κυριώτερο καὶ σωματικὰ δευτερευόντως πολλοὺς ἀνθρώπους ποὺ προσέδραμαν μὲ ταπείνωση καὶ πίστη σὲ αὐτούς. Ὁ ἴδιος ὁ Γέροντας Παΐσιος διηγεῖται ἐμφάνιση τοῦ Χριστοῦ στὸν ἴδιον.

Ἂν πάλι ὄχι, ὅλα αὐτὰ ποὺ σοῦ λέω, γιὰ σένα δὲ λένε τίποτα. Ἡ ἐγκυρότητα τῶν ὅποιων ἀποδείξεων γιὰ τὴν ἀλήθεια τῶν λεγομένων, ἐξαρτᾶται ἀπὸ τὴν καλὴ πίστη τοῦ συνομιλητῆ νὰ δεχθῇ ὡς ἔγκυρα τὰ λεγόμενα. Ἄλλωστε πίστη σημαίνει ἐμπιστοσύνη. Ἐγὼ π.χ. δίνω ἐμπιστοσύνη στὰ λεγόμενα τοῦ Ἁγ. Ἰωάννου τοῦ Θεολόγου ὅταν ἀναφέρεται σὲ ἐπιστολή του στὴν ἐμπειρίας του μὲ τὸ Χριστό· «Ὃ ἦν ἀπ΄ ἀρχῆς, ὃ ἀκηκόαμεν, ὃ ἑωράκαμεν τοῖς ὀφθαλμοῖς ἡμῶν, ὃ ἐθεασάμεθα καὶ αἱ χεῖρες ἡμῶν ἐψηλάφησαν, περὶ τοῦ λόγου τῆς ζωῆς·
καὶ ἡ ζωὴ ἐφανερώθη, καὶ ἑωράκαμεν καὶ μαρτυροῦμεν καὶ ἀπαγγέλλομεν ὑμῖν τὴν ζωὴν τὴν αἰώνιον, ἥτις ἦν πρὸς τὸν πατέρα καὶ ἐφανερώθη ἡμῖν·» Τί λέει ἐδῶ ὁ Ἅγ. Ἰωάννης; Δὲ λέει «στοχασθήκαμε», «σκεφθήκαμε» καὶ ἀποδεικνύουμε μὲ τὴ λογική. Λέει ὅτι μαρτυροῦμε αὐτὸ τὸ ὁποῖο ζήσαμε ἐμεῖς οἱ ἴδιοι. Προφανῶς, γιὰ νὰ γίνῃ πιστευτός, ζητᾷ ἐμπιστοσύνη τοῦ ἀναγνώστη στὰ λεγόμενά του. Ἂν κάποιος δὲν εἶναι διατεθειμένος νὰ ἐμπιστευθῇ αὐτοὺς ποὺ ἔζησαν αὐτὴν τὴν ἐμπειρία, δὲ νομίζω ὅτι μπορεῖ νὰ πιστεύσῃ μὲ ἄλλον τρόπο...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 14:08, 26-12-11:

Η λογικη ειναι μια...Δεν διαχωριζεται σε επιστημονικη και θρησκευτικη...Οσο για το τι ξημερωνει αυριο...Με χαρα μου θα ακολουθουσα καποιον θεο με την προυποθεση οτι εχω αδιαψευστα στοιχεια για την υπαρξη του...Αφου ειναι τοσο μεγας οσο λενε μερικοι...Ας κατεβει τωρα κιολας...Να πεισει ολους τους δυσπιστους και να σωσει την γη απο την αυτοκαταστροφη της...

Για το τελευταιο...Αφου η ανθρωπινη λογικη δεν αρκη για να συλλαβει και να κατανοησει τα παντα...Πως ξερει οτι υπαρχει κατι περα απο αυτο που καταλαβαινει??
Δεν θα έλεγα οτι η λογική είναι μόνο μία.
Η λογική μας σε μια συγκεκριμένη στιγμή, είναι όλες οι αναθεωρήσεις μας συμπεριλαμβανομένης και της ποιο πρόσφατης, της τελευταίας.

Αρα, σήμερα ομιλείς με βάση το γεγονός ότι αύριο είναι πιθανότερο να υπάρξει και μια άλλη αναθεώρηση, με βάση την εξέλιξη πάντα. Γιατι είναι αδύνατο να υποστηρίξεις επαρκώς, το ότι η λογική σου έχει φτάσει στην κορυφή. Στο χρονικό επίπεδο του σήμερα αναφέρεσαι, όταν επικαλείσαι την λογική.

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 14:14, 26-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Πατρεύς
Εἶσαι διατεθειμένος νὰ πιστεύσῃς στὴν ἔννοια τοῦ θαύματος;
Παραβιασει των νομων της φυσης δηλαδη...Οχι
Εἶσαι διατεθειμένος νὰ πιστεύσῃς ὅτι ὑπάρχουν πράγματα στὸν κόσμο τὰ ὁποῖα δὲν ἐξηγοῦνται ὀρθολογικά;
Ολα στο συμπαν εξηγουνται λογικα, Οποτε Οχι...
Εἶσαι διατεθειμένος νὰ ἀντιληφθῇς ὅτι ὁ ἄνθρωπος δὲν εἶναι μόνο ὕλη, ἀλλὰ ἔχει καὶ πνευματικὴ οὐσία;
Οχι..
Εἶσαι διατεθειμένος νὰ δεχθῇς ὅτι ὁ Θεὸς μπορεῖ πράγματι ὡς παντοδύναμος νὰ ἐπεμβαίνῃ στὰ ἀνθρώπινα;
Αφου ειναι παντοδυναμος...Ας φερει τον παραδεισο επι γης...Δεν χρειαζεται να πεθανουμε για να παμε εκει..

Δεν θα έλεγα οτι η λογική είναι μόνο μία.
Η λογική μας σε μια συγκεκριμένη στιγμή, είναι όλες οι αναθεωρήσεις μας συμπεριλαμβανομένης και της ποιο πρόσφατης, της τελευταίας.

Αρα, σήμερα ομιλείς με βάση το γεγονός ότι αύριο είναι πιθανότερο να υπάρξει και μια άλλη αναθεώρηση, με βάση την εξέλιξη πάντα. Γιατι είναι αδύνατο να υποστηρίξεις επαρκώς, το ότι η λογική σου έχει φτάσει στην κορυφή. Στο χρονικό επίπεδο του σήμερα αναφέρεσαι, όταν επικαλείσαι την λογική.
Οπως εχω ξαναπει...Αποδειξτε μου οτι υπαρχει...Και θα γινω ο πιστοτερος απο τους πιστους...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 26-12-11 στις 14:19. Αιτία: προσθηκη παραθεσης Μαξιμου και απαντηση σε αυτη...
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 15:26, 26-12-11:

Οπως εχω ξαναπει...Αποδειξτε μου οτι υπαρχει...Και θα γινω ο πιστοτερος απο τους πιστους...
Σου έιπε κανένας οτι εγώ στις τοποθετήσεις μου, καίγομαι και προσπαθώ να σου αποδείξω κάτι;
Μεγάλο λάθος κάνεις νεαρέ. Και αυτό γιατι απο όσα έχω γράψει εδώ, δεν έχεις πιάσει γρι, θα έλεγα ποιο εύστοχα οτι είσαι κολλημένος και υπεκφεύγεις σε όποια σκέψη.

Κολάς στο ότι εγώ θα πρέπει οπωσδήποτε να σου αποδείξω κάτι και αυτό ίσως να συμβαίνει γιατι νοιώθεις καλά βολεμένος μέσα στο καβούκι σου.
Εχεις φτιάξει τον δικό σου μικρόκοσμο της λογικής σου, που έξω από αυτόν δεν υπάρχει κάτι άλλο εκτός από αυτό που αποδεικνύεται με βάση τους νόμους της φυσικής.
Απέδειξε μου λοιπόν, εσύ με αυτούς τους νόμους, το : γιατί ως άνθρωποι ή και τα αντικείμενα που βρίσκονται γύρω μας έχουν αυτή την σταθερότητα στις διαστάσεις και δεν επεκτείνονται ή δεν συρρικνώνονται.

Το θέμα της απόδειξης σε κάτι, τελικά μου φαίνεται τόσο παιδαριώδες, μα τόσο παιδαριώδες, που η αντιπαράθεση μέχρι αυτή την στιγμή να μην έχει να μου δώσει κανένα αποτέλεσμα, όσον αφορά τον χαρακτηρισμό της. Ετσι απλά φίλε μου τα βλέπω τα πράγματα.
Είναι σαν να θέλω από κάποια παιδιά που παίζουν με στρατιωτάκια πόλεμο, να σχεδιάσουν την γεωπολιτική στρατηγική της Ευρώπης.
Σαν πολλά θέλω μου φαίνεται. Σαν πάρα πολλά. Ισως να είναι καλύτερο να περιμένω να μεγαλώσουν…ισως!

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 15:51, 26-12-11:

Αφου ειναι παντοδυναμος...Ας φερει τον παραδεισο επι γης...Δεν χρειαζεται να πεθανουμε για να παμε εκει..
Όταν έφτιαξε την γη, ήταν παράδεισος, και ο άνθρωπος ο ίδιος την έκανε κόλαση.
Οπότε στον πραγματικό και πνευματικό παράδεισο δεν θα πάει ο καθένας, αλλά αυτοί που το αξίζουν.
Ο ίδιος ο Χριστός έκανε πολλά θαύματα, θεράπευε αρρώστους εκ γενετής και είδαν πολλά τα μάτια τους, και όμως δεν πίστεψαν.
Αν δεν θέλεις να πιστέψεις και νεκρανάσταση ακόμα να γίνει, θα προσπαθήσεις να το εξηγήσεις διαφορετικά.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 16:13, 26-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από D_G
Όταν έφτιαξε την γη, ήταν παράδεισος, και ο άνθρωπος ο ίδιος την έκανε κόλαση.
Οπότε στον πραγματικό και πνευματικό παράδεισο δεν θα πάει ο καθένας, αλλά αυτοί που το αξίζουν.
H γη δεν φτιαχτηκε..Δημιουργηθηκε μονη της...Και οταν δημιουργηθηκε ηταν μια κολαση...Κανενα ειδος ζωης δεν μπορουσε να ζησει... Αφου ο θεος ηξερε για το τι ειναι ικανος ο ανθρωπος..Και αφου μπορει να προβλεψει τα παντα...Γιατι τον αφησε ελευθερο??

Αρχική Δημοσίευση από D_G
Ο ίδιος ο Χριστός έκανε πολλά θαύματα, θεράπευε αρρώστους εκ γενετής και είδαν πολλά τα μάτια τους, και όμως δεν πίστεψαν.
Αν δεν θέλεις να πιστέψεις και νεκρανάσταση ακόμα να γίνει, θα προσπαθήσεις να το εξηγήσεις διαφορετικά.
Ο Χριστος εκανε κρασι το νερο και περπατησε στο νερο μεταξυ αλλων...Γαι δεν θεραπευσε τους πανταχου αρρωστους και δεν εδωσε φαγητο σε ολους, και δεν σταματησε ολους τους πολεμους....
Και γιατι δεν αφησε κανενα γραπτο εργο πισω του,ολοκληρος θεος, γραμματα δεν ηξερε??
Οσο για την νεκρανασταση...Δειξε μου εναν νεκρο..που ειναι χρονια νεκρος...Να επανερχεται στη ζωη...Και εγω θα το πιστεψω!!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Muxu Su

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Muxu Su
H Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,222 μηνύματα.

H Muxu Su έγραψε στις 16:13, 26-12-11:

Ειμαι ολος αυτια...
υπαρχει περίπτωση ποτέ σου να πιστέψεις? Θαρρώ πως όχι..οποτε και τον ιδιο τον Κύριο να δεις μπροστά σου δεν θα πιστέψεις ότι είναι αυτος (βλ.άπιστο Θωμά)

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 16:20, 26-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από emily 6
υπαρχει περίπτωση ποτέ σου να πιστέψεις? Θαρρώ πως όχι..οποτε και τον ιδιο τον Κύριο να δεις μπροστά σου δεν θα πιστέψεις ότι είναι αυτος (βλ.άπιστο Θωμά)
Μὴν τὰ μπερδεύεις emily... Ὁ Θωμᾶς πίστευε στὴν Ἀνάσταση τοῦ Χριστοῦ, ἀλλὰ ὅταν οἱ ἄλλοι μαθητὲς τοῦ εἶπαν ὅτι εἶδαν τον Κύριο, αὐτὸς ἤθελε γιὰ νὰ βεβαιωθῇ ὅτι ἦταν πράγματι ὁ Χριστὸς, νὰ ψηλαφήσῃ τὶς πληγὲς που εἶχε στὸ σῶμα του ἀπὸ τὸ Σταυρό. Μόλις ὅμως εἶδε τὸ Χριστὸ , κατὰ πολλοὺς Πατέρες χωρὶς νὰ τὸν ἀγγίξῃ, ἀναφώνησε «Ὁ Κύριός μου καὶ ὁ Θεός μου». Αὐτοὶ οἱ ὁποῖοι δὲν θέλησαν νὰ πιστεύσουν ἦταν οἱ Φαρισαῖοι οἱ ὁποῖοι ἔβαλαν τοὺς στρατιῶτες νὰ ποῦν ψέματα ὅτι ἀποκοιμήθηκαν καὶ κάποιοι ἔκλεψαν τὸ σῶμα τοῦ Χριστοῦ

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 16:21, 26-12-11:

Οκ λοιπον...Ας εμφανιστει μπροστα σε εμενα, και σε ολους οσους ειναι αυτη τη στιγμη στο σπιτι μαζι μου(σαν θεος θα διαβαζει αυτα που γραφω),εχει 5 λεπτα απο τωρα...Αλλιως ας σωπασει για παντα!!!

Edit:Τα λεπτα περασαν...Του αφησα και 5 λεπτα μηπως και εχασε τον δρομο...Αλλα τιποτα...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Muxu Su

Περιβόητο Μέλος

H Muxu Su έγραψε στις 16:34, 26-12-11:

Μὴν τὰ μπερδεύεις emily... Ὁ Θωμᾶς πίστευε στὴν Ἀνάσταση τοῦ Χριστοῦ, ἀλλὰ ὅταν οἱ ἄλλοι μαθητὲς τοῦ εἶπαν ὅτι εἶδαν τον Κύριο, αὐτὸς ἤθελε γιὰ νὰ βεβαιωθῇ ὅτι ἦταν πράγματι ὁ Χριστὸς, νὰ ψηλαφήσῃ τὶς πληγὲς που εἶχε στὸ σῶμα του ἀπὸ τὸ Σταυρό. Μόλις ὅμως εἶδε τὸ Χριστὸ , κατὰ πολλοὺς Πατέρες χωρὶς νὰ τὸν ἀγγίξῃ, ἀναφώνησε «Ὁ Κύριός μου καὶ ὁ Θεός μου». Αὐτοὶ οἱ ὁποῖοι δὲν θέλησαν νὰ πιστεύσουν ἦταν οἱ Φαρισαῖοι οἱ ὁποῖοι ἔβαλαν τοὺς στρατιῶτες νὰ ποῦν ψέματα ὅτι ἀποκοιμήθηκαν καὶ κάποιοι ἔκλεψαν τὸ σῶμα τοῦ Χριστοῦ
θέλω να πω ότι και να τον δει δεν θα πιστέψει όπως και ο άπιστος θωμας (θέλοντας να τον ψηλαφισει) παράδειγμα ήθελα να δώσω... mercury (γιωργο) μαλλον για εσενα η μεγαλιοτης του Κυρίου έχει σωπάσει μέσα σου προ πολλού... Οπότε.. Κατά την γνώμη δεν θα πιστέψεις ποτέ όπως και εγώ δεν θα γίνω αθειη ποτέ...

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 16:35, 26-12-11:

Οκ λοιπον...Ας εμφανιστει μπροστα σε εμενα, και σε ολους οσους ειναι αυτη τη στιγμη στο σπιτι μαζι μου(σαν θεος θα διαβαζει αυτα που γραφω),εχει 5 λεπτα απο τωρα...Αλλιως ας σωπασει για παντα!!!

Edit:Τα λεπτα περασαν...Του αφησα και 5 λεπτα μηπως και εχασε τον δρομο...Αλλα τιποτα...
Ὅταν ὁ Χριστὸς ἦταν στὸ Σταυρό, κάποιοι ἀπὸ κάτω τοῦ ἔλεγαν ὅτι ἂν εἶναι ὁ Υἱὸς τοῦ Θεοῦ, ἂς κατέβῃ ἀπὸ τὸ Σταυρὸ ὥστε νὰ τὸ δοῦν καὶ νὰ πιστεύσουν σὲ αὐτόν. Καὶ φυσικὰ αὐτὸς δὲν τὸ ἔκανε. Σκοπός του Θεοῦ μὲ τὰ θαύματα καὶ ὅλες τὶς ἐνέργειες τὶς ὁποῖες κάνει πρὸς τὸν ἄνθρωπο δὲν εἶναι νὰ τοῦ ἐπιβληθῇ μὲ τὸ φόβο καὶ νὰ τὸν δεχθῇ καταναγκαστικά. Σέβεται τὴν ἐλευθερία τοῦ ἀνθρώπου.

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 16:44, 26-12-11:

Ὅταν ὁ Χριστὸς ἦταν στὸ Σταυρό, κάποιοι ἀπὸ κάτω τοῦ ἔλεγαν ὅτι ἂν εἶναι ὁ Υἱὸς τοῦ Θεοῦ, ἂς κατέβῃ ἀπὸ τὸ Σταυρὸ ὥστε νὰ τὸ δοῦν καὶ νὰ πιστεύσουν σὲ αὐτόν. Καὶ φυσικὰ αὐτὸς δὲν τὸ ἔκανε. Σκοπός του Θεοῦ μὲ τὰ θαύματα καὶ ὅλες τὶς ἐνέργειες τὶς ὁποῖες κάνει πρὸς τὸν ἄνθρωπο δὲν εἶναι νὰ τοῦ ἐπιβληθῇ μὲ τὸ φόβο καὶ νὰ τὸν δεχθῇ καταναγκαστικά. Σέβεται τὴν ἐλευθερία τοῦ ἀνθρώπου.
Ετσι λενε οτι εγινε...Γιατι δεν βγηκε κανενας ιστορικος να περιγραψει τον βιο του(περα απο τα ευαγγελια).
Δεν θελω να μου επιβληθει με τον φοβο...Αλλα αφου ισχυριζεται οτι ειναι θεος...Ας το αποδειξει...

Εαν οπως λενε ειναι φιλεσπαχνος..Δεν θα μου ζητησει να απαρνηθω την λογικη μου για να πιστεψω σε αυτον...

Παράθεση

Muxu Su

Περιβόητο Μέλος

H Muxu Su έγραψε στις 16:48, 26-12-11:

Ετσι λενε οτι εγινε...Γιατι δεν βγηκε κανενας ιστορικος να περιγραψει τον βιο του(περα απο τα ευαγγελια).
Δεν θελω να μου επιβληθει με τον φοβο...Αλλα αφου ισχυριζεται οτι ειναι θεος...Ας το αποδειξει...
δεν πάει έτσι..ιστορικός? όλα αυτά τα συγραμματα δεν είναι ιστορικά?

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 16:57, 26-12-11:

Εδω εχουμε γραπτα απο την αρχαια ελλαδα...Γιατι δεν υπαρχει κατι για τον Υιο του θεου?? Εαν εκανε τοσα θαυματα...θα επρεπε να ειχε προσελκυσει μαζες απο ανθρωπους να τον δουνε...μαζι και καποιον ανεξαρτητο ιστορικο να καταγραψει τα εργα του..

Παράθεση

Muxu Su

Περιβόητο Μέλος

H Muxu Su έγραψε στις 17:00, 26-12-11:

Γιατί δεν έχουνε καταφραφει όλα τα εργα του??

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 17:11, 26-12-11:

Υπάρχουν και άλλοι ιστορικοί που αναφέρουν τον Ιησού Χριστό.
Μόνο σαν αναφορές αναφέρω τους: Τάκιτος, Ιώσηπος, Πλίνιος ο νεώτερος, Σουητώνιος, Θαλλός, Μαρά Βαρ Σεραπίων, Κέλσος, Λουκιανός.

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 17:13, 26-12-11:

Και σε ενα απο αυτα αναφερεται οτι ο Χριστος ειχε παιδι με την Μαγδαληνη...

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G

O D_G έγραψε στις 17:17, 26-12-11:

Είναι αυτό που λέμε, ότι πάντα υπάρχει ένα πνεύμα αντιλογίας, γιατί ΔΕΝ θέλεις να πιστέψεις, και μάλιστα γυρνάς την συζήτηση σε άλλα θέματα από αυτό που συζητούμε.
Οπότε όπως έγραψα και νεκρανάσταση να δει κάποιος που δεν θέλει να πιστέψει, θα προσπαθήσει να πει τα επιχειρήματά του και δεν θα πιστέψει γιατί ΔΕΝ θέλει να πιστέψει.

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 17:24, 26-12-11:

Οπως εχω γραψει πολλακις...Μικρος ημουν χριστιανος..Και αρκετα ενθερμος...Πηγαινα κατηχητικο,παρακαλουθουσα λειτουργιες,γιορτες στην εκκλησια...Ολο το πακετο...Μαλιστα μικρος σκεφτομουν να ακολουθησω τον δρομο του μοναχου η να γινω κληρικος....Αλλα καθως μεγαλωνα...Αρχισα τις ερωτησεις..Οι απαντησεις δεν με ικανοποιησαν...Οχι επειδη δεν ηθελα να πιστεψω...Αλλα επειδη ακριβως ΗΘΕΛΑ να πιστεψω γυρεψα απαντησεις...Και δεν τις βρηκα...Παρακαλουσα καιρο για σημαδια(οπως κανουν οσοι αμφισβητουνε) αλλα δεν βρηκα κανενα...Αφου δεν υπηρχε καποια επιβεβαιωση...Μεσω της λογικης κατεληξα στο συμπερασμα οτι δεν υπαρχει...Ετσι εγινα αθεος...

Παράθεση

Muxu Su

Περιβόητο Μέλος

H Muxu Su έγραψε στις 17:34, 26-12-11:

Ωραία... εγώ δεν έχω τίποτα άλλο να πω είσαι 24 χρόνων και εσύ αποφασίζεις για την ζωή σου... Θα σου συνηστουσα όμως να ξανασκεφτεις το ενδεχόμενο να ξαναγινεις θρήσκος...απλα ξαναψαξε και μην επαναπαυεσαι σε αυτή σου την απόφαση.. Θα σε παρακαλούσα να αρχίσεις από τώρα και αν καταλήξεις στο ιδιο αποτέλεσμα.... Δική σου είναι η ζωη.. ψαξτο

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 17:38, 26-12-11:

Ωραία... εγώ δεν έχω τίποτα άλλο να πω είσαι 24 χρόνων και εσύ αποφασίζεις για την ζωή σου... Θα σου συνηστουσα όμως να ξανασκεφτεις το ενδεχόμενο να ξαναγινεις θρήσκος...απλα ξαναψαξε και μην επαναπαυεσαι σε αυτή σου την απόφαση.. Θα σε παρακαλούσα να αρχίσεις από τώρα και αν καταλήξεις στο ιδιο αποτέλεσμα.... Δική σου είναι η ζωη.. ψαξτο
Δεν το βλεπω να γινεται...Τελειωσα με το ψαξιμο...Εγω εκανα οτι επρεπε να κανω απο μερους μου...Τωρα ειναι η σειρα του...Εαν οντως υπαρχει....

Παράθεση

Muxu Su

Περιβόητο Μέλος

H Muxu Su έγραψε στις 17:42, 26-12-11:

μην επαναπαυεσαι χρυσέ μου άνθρωπε...και αν περιμενεις από τον Κύριο ίσως προλάβεις την Δευτέρα παρουσία του επί γης ίσως πάλι όχι και να αναστηθεις... παρόλα αυτά σου εύχομαι καλή συνεχεια σε οτι και αν αποφασίσεις να κανείς

Παράθεση

Liakouras

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Liakouras
Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 382 μηνύματα.

O Liakouras έγραψε στις 17:56, 26-12-11:

Οπως εχω γραψει πολλακις...Μικρος ημουν χριστιανος..Και αρκετα ενθερμος...Πηγαινα κατηχητικο,παρακαλουθουσα λειτουργιες,γιορτες στην εκκλησια...Ολο το πακετο...Μαλιστα μικρος σκεφτομουν να ακολουθησω τον δρομο του μοναχου η να γινω κληρικος....Αλλα καθως μεγαλωνα...Αρχισα τις ερωτησεις..Οι απαντησεις δεν με ικανοποιησαν...Οχι επειδη δεν ηθελα να πιστεψω...Αλλα επειδη ακριβως ΗΘΕΛΑ να πιστεψω γυρεψα απαντησεις...Και δεν τις βρηκα...Παρακαλουσα καιρο για σημαδια(οπως κανουν οσοι αμφισβητουνε) αλλα δεν βρηκα κανενα...Αφου δεν υπηρχε καποια επιβεβαιωση...Μεσω της λογικης κατεληξα στο συμπερασμα οτι δεν υπαρχει...Ετσι εγινα αθεος...
Δεν το βλεπω να γινεται...Τελειωσα με το ψαξιμο...Εγω εκανα οτι επρεπε να κανω απο μερους μου...Τωρα ειναι η σειρα του...Εαν οντως υπαρχει....
Αν είσαι αγνός-καθαρός ιδεολογός μην ανησυχείς.
Όπου ιδεολόγος βάλε τον άνθρωπο που κάνει τρόπο ζωής τις ιδέες του.
Και όπου αγνός-καθαρός βάλε τον άνθρωπο που τα πιστεύο του στηρίζοντε στις προθέσεις του να πιστέψει κι να ζήσει το αληθινό.

Ακόμα κι αν πιστεύουμε ακριβώς το αντίθετο απο το αληθινό αλλά με αγνή πρόθεση κι προσέγγιση... θα το βρούμε κάποια στιγμή το αληθινό ή ισως καλύτερα θα μας βρεί.

Οπότε δώσου ολοκληρωτικά σε αυτό που πιστεύεις ως ορθό, κι αν αυτό δεν είναι εσύ θα έχεις ζήσει αληθινά.(προσωπική άποψη)

Μόνη προϋπόθεση νομίζω να έχουμε ανοιχτές τις κεραίες μας ώστε μην πέσουμε στην λούμπα του βολέματος κι τις ιδιοτελής τύφλωσης.

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 18:08, 26-12-11:

Τώρα έγινες κατανοητός.
Μου είχες δημιουργήσει μια εντύπωση εντελώς λαθεμένη. Και αυτή είναι ότι άφηνες ένα παράθυρο για την ύπαρξη του Θεού. Εσύ όμως είσαι κάτι παραπάνω από αυτά που λες, έχεις μονώσει την ύπαρξη σου και η απορία μου είναι : γιατί συνομιλούμε για τον Θεό; Σε τι μπορεί να σε εξυπηρετεί μια τέτοια συζήτηση;

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 18:23, 26-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Μάξιμος
Τώρα έγινες κατανοητός.
Μου είχες δημιουργήσει μια εντύπωση εντελώς λαθεμένη. Και αυτή είναι ότι άφηνες ένα παράθυρο για την ύπαρξη του Θεού. Εσύ όμως είσαι κάτι παραπάνω από αυτά που λες, έχεις μονώσει την ύπαρξη σου και η απορία μου είναι : γιατί συνομιλούμε για τον Θεό; Σε τι μπορεί να σε εξυπηρετεί μια τέτοια συζήτηση;
Ηθελα να διαβασω αποψεις και αλλων ανθρωπων,χωρις να με αφορησουν για τις αποριες μου...Μηπως και ειχα κανει καπου λαθος...Μηπως ειχα ξεχασει κατι...Αλλα τελικα οι αποψεις μου επιβεβαιωθηκαν..

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 18:38, 26-12-11:

Οπως εχω γραψει πολλακις...Μικρος ημουν χριστιανος..Και αρκετα ενθερμος...Πηγαινα κατηχητικο,παρακαλουθουσα λειτουργιες,γιορτες στην εκκλησια...Ολο το πακετο...Μαλιστα μικρος σκεφτομουν να ακολουθησω τον δρομο του μοναχου η να γινω κληρικος....Αλλα καθως μεγαλωνα...Αρχισα τις ερωτησεις..Οι απαντησεις δεν με ικανοποιησαν...Οχι επειδη δεν ηθελα να πιστεψω...Αλλα επειδη ακριβως ΗΘΕΛΑ να πιστεψω γυρεψα απαντησεις...Και δεν τις βρηκα...Παρακαλουσα καιρο για σημαδια(οπως κανουν οσοι αμφισβητουνε) αλλα δεν βρηκα κανενα
α,,ετσι εξηγηται..

το ενα ακρο φερνει το αλλο

αναρωτηθηκες μηπως η πολυ εκκλησια μικρος σου εφερε αλλεργικη αντιδραση?

παντως οι αποδειξεις περι θεου ή αθειας δεν ειναι επιστημονικες,,παρα η αναγκη του ιδιου μας του εαυτου και χαρακτηρα σε εναν θεο ή οχι

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 18:49, 26-12-11:

Δεν μου εφερε αλλεργικη αντιδραση...Με εκανε να δω την αληθεια...
Και εαν ειχα τοση αναγκη απο εναν θεο...Θα εβρισκα καποιον αλλον(τοσοι υπαρχουν αλλωστε) η θα εφευρισκα δικο μου(δεν θα ηταν η πρωτη φορα στην ιστορια)

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους