Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,092 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,041 μηνύματα σε 74,647 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Εκφοβισμός μέσω διαδικτύου - Internet Bullying

manos4 (Μάνος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη manos4
Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 794 μηνύματα.

O manos4 έγραψε στις 16:56, 14-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Insomnie
Το πήρατε και το γαμήσατε πάλι το θέμα.
Άντε, κάντε το και merge με το "Έλλειψη εφηβικής αθωότητας".
οχι φιλε λεμε οτι ο καθενας πρεπει να παιρνει ευθυνη των πραξων του και οχι να τα ριχνει παντα στους αλλους,γνωριζοντας οτι μπορει να αποτελεσματα να μη ειναι θετικα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hurricane (supergirl)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη hurricane
H supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,150 μηνύματα.

H hurricane έγραψε στις 17:00, 14-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Iratus
Ξέρεις πόσους 25αρηδες και πάνω ξέρω που ψάχνονται στο ίντερνετ για τέτοια;Φυσικά τα 15χρονα και πάνω δέχονται για να νιώσουν λίγο γκόμενες..
δεν το αρνούμαι μωρέ αυτό, απλά είπα ότι όσο φταίει αυτή άλλο τόσο φταίει και ο άλλος. that's it.

(το ίδιο λέμε απλά εγώ εστίασα πιο πολύ στο κοριτσάκι και εσύ στον άλλο)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

JKaradakov (Ιορδάνης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη JKaradakov
Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11,597 μηνύματα.

O JKaradakov Valar Morgulis έγραψε στις 17:05, 14-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από manos4
Συγγνωμη αλλα ...αυτο που εκανε δεν ηταν καθολου λογικο.Καθε ενας καθυστερημενος εφηβος κανει μια ηλιθιοτητα και μετα βγαζει "δραματικες" ιστοριες λεγοτνας κοιταξτε τι μου εκαναν,ποσο κακος ειναι ο κοσμος κτλ.
Ρε παιδια ο κοσμος ηταν,ειναι,και θα ειναι κακος και δεν πρεπει ετσι απλα να εμπιστευεσται τον οποιονδηποτε.Δηλ αυτη παει και του δειχνει τα στηθη της και πιστευει οτι ειναι ο ιπποτης με το ασπρο αλογο και δεν θα της κανει κακο;..
Δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς θέλειςνα πεις με το παραπάνω ποστ σου.
Αν εννοείς ότι όλο αυτό έγινε για την δημοσιότητα η απαντησή μου είναι "You gotta be kidding me,man!".
Αν εννοείς ότι έκανε ότι έκανε χωρίς να γνωρίζει τις πιθανές επιπτώσεις της πράξεις της τότε συμφωνούμε.

Αρχική Δημοσίευση από hurricane
δεν το αρνούμαι μωρέ αυτό, απλά είπα ότι όσο φταίει αυτή άλλο τόσο φταίει και ο άλλος. that's it.

Για εμένα η κοπέλα φταίει στο 20% αυτός σε 60% και οι υπόλοιποι στο 20%.
Σε κάτι τέτιες περιπτώσεις bullying πιστεύω ότι ο θύτης θα έπρεπε να δικάζεται σαν ηθικός αυτουργός δολοφονίας.

Παράθεση

manos4 (Μάνος)

Διάσημο Μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 794 μηνύματα.

O manos4 έγραψε στις 17:08, 14-10-12:

Αν εννοείς ότι έκανε ότι έκανε χωρίς να γνωρίζει τις πιθανές επιπτώσεις της πράξεις της τότε συμγωνούμε
πιστευω μπορεις να το βγαλεις απο τα συμφραζομενα

Παράθεση

Iratus

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Iratus
Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Άεργος/η . Έχει γράψει 398 μηνύματα.

O Iratus έγραψε στις 17:11, 14-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από hurricane

Για εμένα αυτός που κάνει κάτι τέτοιο και μετά εκθέτει τη κοπέλα,είναι 2 φορές μαλάκας.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Xaris SSSS

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Xaris SSSS
Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 1,952 μηνύματα.

O Xaris SSSS έγραψε στις 18:16, 14-10-12:

Στις αμερικάνικες οικογένειες οι γονείς δεν επεμβαίνουν και πολύ στην προσωπική ζωή των έφηβων παιδιών τους. Ίσως η μικρή σκεφτόταν ότι είναι μόνη της και ότι και να το έλεγε στους γονείς της δεν θα άλλαζε τίποτα. Αυτό ήταν το μεγαλύτερο λάθος της.
Επιπλέον, και η ίδια από μια στιγμή και μετά ήθελε να τραβήξει την προσοχή (εξού και το βίντεο στο YouTube), γενικά νομίζω ότι ο λόγος αυτοκτονίας ήταν κάτι παραπάνω από την απόγνωση. Ίσως να σταμάτησε και τα ψυχοφάρμακα... ποιος ξέρει...

Παράθεση

kwstasIdealism

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kwstasIdealism
Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,455 μηνύματα.

O kwstasIdealism Αν δεν καώ Αν δεν καείς Αν δεν καούμε έγραψε στις 22:16, 14-10-12:

Λιγο τσιπα ρε παιδια μιλαμε για ενα κοριτσι που εφυγε πολυ προωρα απο αυτο τον κοσμο αντι να μιλησουμε για το θεμα του τιτλου αναλωνοσεστε στην ιδια την περιπτωση που εκτος το οτι ειναι προσωπικη και δεν εχετε δικαιωμα δεν ξερετε και τιποτα σημαντικο

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,641 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 22:36, 14-10-12:

Η φωτογραφία τραβήχτεικε σε ένα σίτε όπως το omegle και chatroylette όπου κάποιος τις ζήτησε να δείξει τα ... και εκείνη βλακοδώς το έκανε.
Τα omegle/chatroulette είναι ανώνυμα. Δηλαδή αυτή και του γδύθηκε και του έδωσε το fb της; Τόσο χαζή;

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giogWgiog

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη giogWgiog
Ο giogWgiog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 127 μηνύματα.

O giogWgiog through the doors of perception έγραψε στις 23:07, 14-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από cha0s
Τα omegle/chatroulette είναι ανώνυμα. Δηλαδή αυτή και του γδύθηκε και του έδωσε το fb της; Τόσο χαζή;
Νομίζω αυτή η απορία απαντήθηκε σε προηγούμενα μηνύματα..το ότι δεν είχε σωστή κρίση λόγω της ηλικίας της ή το ήταν αφελής δεν τη καθιστά χαζή και σίγουρα δεν της άξιζε καμία τέτοια τιμωρία..

Παράθεση

Polymnia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Polymnia
H Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 766 μηνύματα.

H Polymnia έγραψε στις 23:09, 14-10-12:

Πραγματικά δεν ξέρω ποιόν να λυπηθώ και με ποιόν να θυμώσω.
Κατά τη γνώμη μου,καλό θα ήταν οι γονείς της(ή κάποιος απο το περιβάλλον της ) να επικεντρωθούν περισσότερο στην κόρη τους.
Να της διαλευκανουν έστω και λίγο το στορυ γύρω απο τα σολιαλ μιντια.
Να προσέχουν να μην ξημεροβραδιάζει μπροστά απο μια οθόνη,να βρει άλλα ενδιαφέροντα.
Να μην παίρνει τοσο κατάκαρδα κάθε κομπλιμέντο αγοριού ,οτι ''αχ με αγαπάει ''
Είχαμε μια τέτοια ευκολόπιστη στο σχολείο και κάθε φορά που την ''πατούσε'' με κάποιον,οι γνωστοί της γελούσαν με την αφέλειά της.
Οι γονείς,πολλές φορές,δημιουργούν την λανθασμένη εντύπωση τύπου : καλύτερα να κάθεται το παιδί μου σπίτι,με τις ώρες στο φβ,παρά να ειναι έξω μπας και τον κλέψει ή βιάσει κάποιος (το έχω ακούσει όντως αυτό το ρητό ...)

Η ευκολοπιστία την έφαγε.Πολύ κρίμα.
Μου προκύπτουν όμως 2 εύλογες απορίες:
  • Γιατί αμέσως μετά το περιστατικό δεν φρόντισε να διαγράψει το λογαριασμό της στο φβ; για να μην την επηρεάζουν το επακόλουθο ; Αν κάτι μου διαφεύγει παρακαλώ να μου πει κάποιος .
  • Πόσο ΧΑΙΡΕΚΑΚΟΣ και ΑΜΟΙΒΑΔΑ μπορεί να είναι κάποιος,ώστε να περιπαίζει τόσο άσχημα έναν συνανθρωπό του; I mean,τί κέρδισε απο αυτό το περιστατικό; Σκότωσε έμμεσα και αναίμακτα μια κοπελιά; γουατ δε χελλ ρε φίλε.

Παράθεση

Θεμιστοπόλος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Θεμιστοπόλος
Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,027 μηνύματα.

O Θεμιστοπόλος sitting here, thinking, έγραψε στις 23:19, 14-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Polymnia
Πραγματικά δεν ξέρω ποιόν να λυπηθώ και με ποιόν να θυμώσω.
Κατά τη γνώμη μου,καλό θα ήταν οι γονείς της(ή κάποιος απο το περιβάλλον της ) να επικεντρωθούν περισσότερο στην κόρη τους.
Να της διαλευκανουν έστω και λίγο το στορυ γύρω απο τα σολιαλ μιντια.
Να προσέχουν να μην ξημεροβραδιάζει μπροστά απο μια οθόνη,να βρει άλλα ενδιαφέροντα.
Να μην παίρνει τοσο κατάκαρδα κάθε κομπλιμέντο αγοριού ,οτι ''αχ με αγαπάει ''
Είναι πεθαμένη από τις 10 Οκτώβρη...

Παράθεση

nikosxdxd (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nikosxdxd
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,540 μηνύματα.

O nikosxdxd έγραψε στις 23:44, 14-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από JKaradakov
Για εμένα η κοπέλα φταίει στο 20% αυτός σε 60% και οι υπόλοιποι στο 20%.
Σε κάτι τέτιες περιπτώσεις bullying πιστεύω ότι ο θύτης θα έπρεπε να δικάζεται σαν ηθικός αυτουργός δολοφονίας.
Διαφωνω.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 00:33, 15-10-12:

Η γνώμη μου είναι ότι η αυτοκτονία ποτέ δεν είναι λύση. Να θυμάστε πάντα θα υπάρχουν άτομα που βρίσκονται σε χειρότερη κατάσταση απο εσάς.

σωστό.
βρείτε τους και πέστε τους αυτό ακριβώς, "είσαι χειρότερα από μένα"
εκείνοι θα αυτοκτονήσουν
και θα ανοίξει ο δρομος και για σας.

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 00:48, 15-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
σωστό.
εκείνοι θα αυτοκτονήσουν
άλλωστε αν είναι να κάνεις κάτι κάντο σωστά. προηγούνται άλλοι

Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη yperoxi
H yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 465 μηνύματα.

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 04:03, 15-10-12:

Εγώ απορώ γιατί δεν απευθύνθηκαν σε καποιο δικηγόρο.

Παράθεση

Polymnia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Polymnia
H Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 766 μηνύματα.

H Polymnia έγραψε στις 06:27, 15-10-12:

Θεμι το ξέρω ,αναφέρομαι για τότε ,όσο ζούσε...

Παράθεση

JKaradakov (Ιορδάνης)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11,597 μηνύματα.

O JKaradakov Valar Morgulis έγραψε στις 13:09, 15-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Polymnia
Μου προκύπτουν όμως 2 εύλογες απορίες:
  • Γιατί αμέσως μετά το περιστατικό δεν φρόντισε να διαγράψει το λογαριασμό της στο φβ; για να μην την επηρεάζουν το επακόλουθο ; Αν κάτι μου διαφεύγει παρακαλώ να μου πει κάποιος .
  • Πόσο ΧΑΙΡΕΚΑΚΟΣ και ΑΜΟΙΒΑΔΑ μπορεί να είναι κάποιος,ώστε να περιπαίζει τόσο άσχημα έναν συνανθρωπό του; I mean,τί κέρδισε απο αυτό το περιστατικό; Σκότωσε έμμεσα και αναίμακτα μια κοπελιά; γουατ δε χελλ ρε φίλε.
Και εμένα μου έχουν δημιουργηθεί αυτές οι απορίες και κανένας δεν μπορεί να απαντήσει σε αυτές.
Τεκμιρίωσε όμως και την αποψή σου.

Σε τι διαφωνείς; Στα ποσοστά ή στον πως θα έπρεπε να τιμωρείται ο θύτης.
Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
σωστό.
εκείνοι θα αυτοκτονήσουν
Δεν ξέρω πως να εκλάβω το σχολιό σου.

Παράθεση

Δρ. Σπίτης

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Δρ. Σπίτης
Ο Δρ. Σπίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 191 μηνύματα.

O Δρ. Σπίτης Μόνιμα ερωτευμένος έγραψε στις 14:41, 15-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από manos4
αυτή έκανε παντελώς ηλίθιες κινήσεις χωρίς να λαμβάνει υπόψιν της τους κινδύνους του διαδικτυου.Ο αλλος που τις το εκανε αυτο μπορει να βρεθει(αν δεν εχει ήδη βρεθει με IP trace και διαφορα αλλα που εχει η διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος)
Μπα, έτσι μόνο οι δικοί μας οι νουμπάδες την παθαίνουν. Αυτός που θέλει να διαπράξει ένα τόσο σοβαρό έγκλημα όπως η αποπλάνηση και ο εκβιασμός ανηλίκου, έχει τα μέσα να κρυφτεί επαρκώς πριν το κάνει (βλ. multiple proxies, anonymous VPNs, Tor, κλπ.)

Αρχική Δημοσίευση από cha0s
Δε χρειάζεται να του το έδωσε, και κατά πάσα πιθανότητα δεν του το έδωσε. Όποιος θέλει να βρει κάποιον στο Ίντερνετ σήμερα έχει πάμπολλους τρόπους να το κάνει (πχ. αναζήτηση μέσω φωτό, έρευνα στο Ίντερνετ βάσει τοποθεσίας, crawling των facebook profiles, και άλλα πολλά)

Κατά τη γνώμη μου, δεν φταίει ούτε το κορίτσι, ούτε ο υπάνθρωπος troll/bully. Ο μοναδικός υπαίτιος σε αυτή την ιστορία είναι η πολιτεία που δεν φροντίζει να παρέχει στοιχειώδεις γνώσεις προστασίας των παιδιών στο διαδίκτυο. Επίσης, που δεν της επέτρεψε να αναπτύξει την κριτική της σκέψη, ώστε να πάρει χαμπάρι το αυτονόητο, δηλαδή ότι όταν μεταδίδεις βίντεο, φωτογραφίες και γενικά προσωπικά δεδομένα με ψηφιακό τρόπο, τίποτα δεν εμποδίζει την υποκλοπή τους και την ραγδαία διάδοσή τους στα πέρατα του Ίντερνετ.

Παράθεση

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pequeño
H Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,761 μηνύματα.

H Pequeño έγραψε στις 15:35, 15-10-12:

Με τρελαίνουν τα σχόλια όσων την κατηγορούν που δε φαντάστηκε ότι μπορεί αυτός να διαρρεύσει την φωτογραφία της.. συγνώμη κιόλας αλλά...άλλοι και άλλοι την έχουν πατήσει σε παρόμοια σκάνδαλα που υποτίθεται έχουν μια στοιχειώδη παιδεία, γνώση, λογική και μπλα μπλα μπλα το 15χρονο δε θα την πατούσε;
Δε θα μιλήσω για τον "άντρα" που της έκανε ότι έκανε...άξιος της μοίρας του!
Σε καμία περίπτωση δεν επικροτώ την πράξη της, όμως νιώθω πως είναι άδικο από τη στιγμή που έχει πεθάνει να κολλάμε σε εκείνο το σημείο.
Δε με νοιάζει που έδειξε το στήθος της, το θέμα είναι να εστιάσουμε στο σάλο που δημιουργήθηκε και αυτή την απαράδεχτη συμπεριφορά από τα άτομα που είχε στο περιβάλλον της.
Από αντλούν τόσο κακία πια; Είναι δυνατόν να ξεφτιλίζουν και να καταστρέφουν έτσι ένα παιδί που είναι ίδιο με αυτούς;
Τέτοια άτομα με αηδιάζουν και μου έρχεται στο μυαλό εικόνα από ταινία "νόμος 4000 χιλιάδες"... εκείνα τα καθυστερημένα χρειαζόντουσαν ψυχολόγο όχι η κοπελίτσα...
Να κοιτάει ο καθένας τη καμπούρα του λέω εγώ, παιδικές βλακείες και αστεία χωρίς όρια μπορούν να προκαλέσουν ακραίες κινήσεις, δεν έχουν όλοι την ίδια ψυχολογική αντοχή ειδικά σε μια κρίσιμη περίοδο όπως η εφηβεία...!

Να αναπαυθεί η ψυχούλα της κοπέλας και πραγματικά εύχομαι μετά από αυτό το γεγονός που ακούστηκε το τόσο πολύ (και το λέω αυτό γιατί καθημερινά υπάρχουν τέτοια περιστατικά ΠΑΝΤΟΎ, απλά δεν ακούγονται) τα θύματα να ξυπνήσουν και να αντιδράσουν, και οι "θύτες" που το έχουν δει ημίθεοι και "νόμος και τάξη" να κατέβουν από το καλάμι μη τους μπει στο κ*λο! Αργά ή γρήγορα αυτά που κοροιδεύεις λούζεσαι!

Παράθεση

hurricane (supergirl)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη hurricane
H supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,150 μηνύματα.

H hurricane έγραψε στις 15:54, 15-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από ZoeXal
άξιος της μοίρας του!
δεν έπαθε τίποτα αυτός

Παράθεση

JKaradakov (Ιορδάνης)

Τιμώμενο Μέλος

O JKaradakov Valar Morgulis έγραψε στις 18:00, 15-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από ZoeXal
Με τρελαίνουν τα σχόλια όσων την κατηγορούν που δε φαντάστηκε ότι μπορεί αυτός να διαρρεύσει την φωτογραφία της.. συγνώμη κιόλας αλλά...άλλοι και άλλοι την έχουν πατήσει σε παρόμοια σκάνδαλα που υποτίθεται έχουν μια στοιχειώδη παιδεία, γνώση, λογική και μπλα μπλα μπλα το 15χρονο δε θα την πατούσε;
Δε θα μιλήσω για τον "άντρα" που της έκανε ότι έκανε...άξιος της μοίρας του!
Σε καμία περίπτωση δεν επικροτώ την πράξη της, όμως νιώθω πως είναι άδικο από τη στιγμή που έχει πεθάνει να κολλάμε σε εκείνο το σημείο.
Δε με νοιάζει που έδειξε το στήθος της, το θέμα είναι να εστιάσουμε στο σάλο που δημιουργήθηκε και αυτή την απαράδεχτη συμπεριφορά από τα άτομα που είχε στο περιβάλλον της.
Από αντλούν τόσο κακία πια; Είναι δυνατόν να ξεφτιλίζουν και να καταστρέφουν έτσι ένα παιδί που είναι ίδιο με αυτούς;
Τέτοια άτομα με αηδιάζουν και μου έρχεται στο μυαλό εικόνα από ταινία "νόμος 4000 χιλιάδες"... εκείνα τα καθυστερημένα χρειαζόντουσαν ψυχολόγο όχι η κοπελίτσα...
Να κοιτάει ο καθένας τη καμπούρα του λέω εγώ, παιδικές βλακείες και αστεία χωρίς όρια μπορούν να προκαλέσουν ακραίες κινήσεις, δεν έχουν όλοι την ίδια ψυχολογική αντοχή ειδικά σε μια κρίσιμη περίοδο όπως η εφηβεία...!

Να αναπαυθεί η ψυχούλα της κοπέλας και πραγματικά εύχομαι μετά από αυτό το γεγονός που ακούστηκε το τόσο πολύ (και το λέω αυτό γιατί καθημερινά υπάρχουν τέτοια περιστατικά ΠΑΝΤΟΎ, απλά δεν ακούγονται) τα θύματα να ξυπνήσουν και να αντιδράσουν, και οι "θύτες" που το έχουν δει ημίθεοι και "νόμος και τάξη" να κατέβουν από το καλάμι μη τους μπει στο κ*λο! Αργά ή γρήγορα αυτά που κοροιδεύεις λούζεσαι!
Λόγο όλων αυτών των παραδειγμάτων που αναφέρεις και εσύ η κοπέλα θα έπρεπε να είναι πιο προσεκτική.

Σχετικά με την συμπεριφορά των συνομηλίκων της μπορώ να κρίνω μόνο απ'όσα ξέρω απο αυτά που συμβαίνουν στην χώρα μας.
Τα παιδιά στην Ελλάδα απο την ηλικία του δημοτικού μεχρι και του γυμνασίου είναι ο πιο ανελέητος εχθρός που μπορείς να έχεις. Θα πείς μια βλακία μέσα στην τάξη; Θα σου το χτυπάνε συνεχώς. Θα φορέσεις κάτι που δεν τους αρέσει ή είναι διαφορετικό; Εκεί να δεις δούλεμα. Δεν σταματάνε για τίποτα και πουθενά. Και το χειρότερο; Κανείς απ'όλους αυτούς που απλώς παρακολουθούν δεν αντιδρούν, αλλά και οι λεγόμενοι "παιδαγωγοί"/"καθηγητές" δεν κάνουν τίποτα. Το χαρακτιρίζουν ώς μια παιδική χαζομάρα η οποία θα περάσει.

Εγώ θέλω να είμαι απο μία μεριά να δώ όλους αυτούς που της έλεγαν να πάει να αυτοκτονίσει όταν έμαθαν ότι το έκανε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

manos4 (Μάνος)

Διάσημο Μέλος

O manos4 έγραψε στις 18:23, 15-10-12:

Λόγο όλων αυτών των παραδειγμάτων που αναφέρεις και εσύ η κοπέλα θα έπρεπε να είναι πιο προσεκτική.

Σχετικά με την συμπεριφορά των συνομηλίκων της μπορώ να κρίνω μόνο απ'όσα ξέρω απο αυτά που συμβαίνουν στην χώρα μας.
Τα παιδιά στην Ελλάδα απο την ηλικία του δημοτικού μεχρι και του γυμνασίου είναι ο πιο ανελέητος εχθρός που μπορείς να έχεις. Θα πείς μια βλακία μέσα στην τάξη; Θα σου το χτυπάνε συνεχώς. Θα φορέσεις κάτι που δεν τους αρέσει ή είναι διαφορετικό; Εκεί να δεις δούλεμα. Δεν σταματάνε για τίποτα και πουθενά. Και το χειρότερο; Κανείς απ'όλους αυτούς που απλώς παρακολουθούν δεν αντιδρούν, αλλά και οι λεγόμενοι "παιδαγωγοί"/"καθηγητές" δεν κάνουν τίποτα. Το χαρακτιρίζουν ώς μια παιδική χαζομάρα η οποία θα περάσει.

Εγώ θέλω να είμαι απο μία μεριά να δώ όλους αυτούς που της έλεγαν να πάει να αυτοκτονίσει όταν έμαθαν ότι το έκανε.
συμφωνω απολυτως.Αλλα εγω θα ελεγα οτι ειναι παντελως ανευθυνοι αυτοι οι "εκπαιδευτικοι" και το μονο που κοιταζουν ειναι ποτε θα τελειωσουν οι ωρες τους να πανε σπιτι και να παρουν το μισθο τους καθε μηνα.Τα παιδια στις μικρες ηλκιες πλεον δεν ειναι τοσο αθωα οσο λενε ακομα,στην πραγματικοτητα σε τετοιες ηλικιες εχουν την πιο ασχημη συμπεριφορα απεναντι σε αλλα παιδια.

Παράθεση

maniavas (Μάνια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη maniavas
H Μάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.

H maniavas έγραψε στις 20:12, 28-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από spurakos
πως μπορεις να αντιμετωπισεις το bullying? :/
ανάλογα την περίπτωση
εγώ πιστεύω με χιούμορ και αδιαφορία εκτός αν είναι κάτι ακραίο που θα πρέπει να απευθυνθεί σε κάποιον που μπορεί να βοηθήσει ανάλογα την περίπτωση

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,641 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 20:46, 28-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από spurakos
πως μπορεις να αντιμετωπισεις το bullying? :/
Κλείνεις το pc για ένα μήνα και ασχολείσαι με άλλες δραστηριότητες (μπάσκετ, βόλεϋ, βόλτα με φίλους, μουσική...)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Dalian (Substrata)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,611 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 17:44, 01-03-13:

Το γεγονός ότι παιδιά έχουν αυτοκτονήσει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ και μόνο εξαιτίας συνεχούς cyber bullying με εξοργίζει κυριολεκτικά.

Αν δείξεις αδιαφορία θα σε αφήσουν ήσυχο από ένα σημείο και μετά. Απλά,μ-η-ν τ-σ-ι-μ-π-ά-ς.

Παράθεση

ο άσκοπος

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη ο άσκοπος
Ο ο άσκοπος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 256 μηνύματα.

O ο άσκοπος έγραψε στις 00:58, 15-03-13:

Το φαινομενο της ηλεκτρονικης βιας με στοχο τον εξευτελισμο της αξιας ενος Ανθρωπου ειναι συνδυαστικο σε αρκετες περιπτωσεις με την σωματικη και λεκτικη βια.Αν τα παιδια που ειναι συμμαθητες ενος αλλου παιδιου τον προσβαλλουν και τον ενοχλουν σωματικως και ψυχολογικως ειναι αρκετα πιθανο αυτη η βια να συνεχιστει και στο σπιτι.Το θεμα ειναι στο ιδιο το θυμα που βρισκεται στο επικεντρο του εκφοβισμου και οφειλει να αποκτησει δυναμικοτητα και θαρρος ωστε να σταματησει τους υπολοιπους να τον ενοχλουν.Το σιγουρο ειναι οτι οι προσβολες που δεχεται το θυμα στο σχολειο ειναι αρκετα πιθανο οπως ειπα να τις δεχτει απο τα ιδια τα παιδια και στο ιντερνετ.

Θεωρω απαραδεκτο παιδια που με τις επιθεσεις οποιουδηποτε ειδους δημιουργουν προβληματα στα υπολοιπα παιδια και ως αποτελεσμα να τα ωθουν στην αυτοκτονια να βλαπτουν γενικα τον Συναθρωπο τους.Οι απανθρωπιες δεν συγχωρουνται και επιβαλλονται οπωσδηποτε ποινες.Τις ευθυνες φυσικα τις εχουν οι γονεις των θυτων,η αδιαφορια και η αχαριστια ορισμενων καθηγητων που δυστυχως επιβαλλουν αδικες τιμωριες σε παιδια που δεν φταινε αλλα και το ιδιο το θυμα που δεν υπερασπιζεται τον εαυτο του και δεν αναφερει το γεγονος στους υπευθυνους του σχολειου και στους γονεις του.

Στις περιπτωσεις παντως του ηλεκτρονικου και προφανως σχολικου εκφοβισμου χρειαζεται και η αδιαφορια αλλα αυτη η επιλογη δεν σταματαει παντοτε την βια απο τους αλλους.

Σε αυτες τις καταστασεις και ειδικα οταν οι αποψεις που δημοσιευονται στο ιντερνετ προσβαλλουν την προσωπικοτητα του θυματος το θυμα και οι γονεις του μπορουν ανετα να κινηθουν νομικως και να τους κανουν μυνηση για ψυχολογικο εκφοβισμο και ηθικη προσβολη.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ο άσκοπος : 15-03-13 στις 01:06.
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,116 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 18:40, 24-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Dalian
Αν δείξεις αδιαφορία θα σε αφήσουν ήσυχο από ένα σημείο και μετά. Απλά,μ-η-ν τ-σ-ι-μ-π-ά-ς.
Για κάποιους χαρακτήρες είναι αρκετά δύσκολο. Ακόμη και αφορμή να μην δίνει κάποιος το δούλεμα συνεχίζεται.

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 16:25, 10-10-15:

Ευτυχώς στο ε-στέκι έχουμε άριστους/ες συντονιστές/τριες, οι οποίοι/ες αντιμετωπίζουν άμεσα τέτοιες καταστάσεις και "παρεμποδίζουν" τους/τις κακόβουλους/ες χρήστες/τριες, που ομιλούν προσβλητικά στους/στις συνομιλητές/τριές τους. Δεν το λέω για να τους/τις κολακέψω, αλλά θεωρώ ότι η ηθική ικανοποίηση πρέπει να αποδίδεται στο ακέραιο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους