Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,181 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ψηφιακή Τηλεόραση και Αποκωδικοποιητής

Julius Caesar

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Julius Caesar
Ο Julius Caesar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 41 ετών , επαγγέλεται Τοπογράφος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.

O Julius Caesar έγραψε στις 20:54, 19-01-10:

Ξέρω ότι η ερώτηση θα φανεί γελοία σε πολλούς, αλλά πρόσφατα αγόρασα μια τηλεόραση Samsung και θέλω να ξέρω αν έχει αποκωδικοποιητή ή αν πρέπει να αγοράσω έναν.
Είμαι από Θεσσαλονίκη όπου έχει έρθει το ψηφιακό σήμα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Achilles (King of Myrmidons)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Achilles
Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 846 μηνύματα.

O Achilles two riders were approaching έγραψε στις 21:00, 19-01-10:

- Ρώτα στο κατάστημα που την πήρες.

- Δες το προσπέκτους.

- Πάρε τηλέφωνο στην Samsung Ελλάς.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 21:42, 19-01-10:

Δες τον τύπο της τηλεόρασής σου (τον γράφει και απο πίσω λογικά) και μετά αφέσου στην πασιγνωσία του google. Προσέχεις οτι υπάρχουν 2 τύποι ψηφιακού σήματος: Τα κρατικά εκπέμπουν σε DVB-T και τα ιδιωτικά σε MPEG4.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Julius Caesar

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Julius Caesar
Ο Julius Caesar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 41 ετών , επαγγέλεται Τοπογράφος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.

O Julius Caesar έγραψε στις 10:57, 21-01-10:

Μάλλον έχει αποκωδικοποιητή και για MPEG 4 και για DVB-T. Και τώρα; Τι κάνω; :hmm:

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 12:29, 21-01-10:

Τώρα είσαι ευτυχισμένος, βλέπεις τα πάντα. DVB-T μπορείς να δείς και τώρα για τα κρατικά κανάλια, μεταξύ των οποιων το prisma+ sport+ και cine+. Τα ιδιωτικά θα αρχίσουν να εκπέμπουν σύντομα. Συμβουλεύσου το manual για να δείς πώς αλλάζεις απο αναλογικό mode σε ψηφιακό.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 12:35, 21-01-10:

σε μενα στην lg πηγαινεις εκει που ψαχνεις χειροκινητα για καναλια ,και επιλεγεις στο μενου αντι tv δεξια dtv.. εκει βαζεις τις 2 συχνοτητες που εκπεμπουν τα ψηφιακα ..και βλεπεις αν πιανουν σημα..

http://greekdigitaltv.blogspot.com/2...igea_8077.html

, από τους δίαυλους συχνοτήτων 25 και 29 UHF οι όποιοι θα γεμίσουν με «ψηφιακό χιόνι»… Πιο συγκεκριμένα θα ενεργοποιήθουν τα ψηφιακά multiplex καναλιών: 1ο Mux στο δίαυλο συχνοτήτων 506 MHz / 25 UHF (Alpha, Alter, ANT1, Μακεδονία TV) και 2o Mux στο δίαυλο συχνοτήτων 538 MHz / 29 UHF (Mega, Skai, Star,…)… Σήμερα θα είναι η τελευταία μέρα για τις αναλογικές εκπομπές των Ιδιωτικών καναλιών εθνικής εμβέλειας (Alpha, Alter, Ant1, Μακεδονία TV, Mega, ΣΚΑΙ, Star), από το κέντρο εκπομπής Φιλίππειο, από το οποίο
στο channel 25 kai ,29

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 17:30, 21-01-10:

Πώς ξέρω αν η TV μου έχει αποκωδικοποιητή MPEG 4;
Περιμένεις μέχρι το 2013, αν τότε βλέπεις κανονικά έχει, αν όχι, δεν έχει.

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 18:22, 21-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από borat
Περιμένεις μέχρι το 2013, αν τότε βλέπεις κανονικά έχει, αν όχι, δεν έχει.
Μακάρι να ήταν έτσι, όπως βλέπεις παραπάνω στη θεσσαλονίκη μπορεί να μή βλεπεις πια το κανάλι που έβλεπες μέχρι χθές αν δεν έχεις.

Γενικά πιστευω οτι το migration ηταν κακό, και ελλειπής χρόνος / ενημέρωση (εγώ τώρα μαθαίνω για το switch-off) και το κυριότερο το φιάσκο με τη διαμάχη των 2 στάνταρ (DVB-T / MPEG4). Χιλιάδες άτομα που πήραν εξοπλισμό για "ψηφιακή τηλεόραση" και πήραν DVB-T τον πήραν τζάμπα. Ακόμα και εγώ την πάτησα που καταλαβαίνω τι σημαίνει πρωτόκολλο και τι media format, πόσο μάλλον η γιαγιάδες.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 23:46, 21-01-10:

δεν το καταλαβα....το ολο θεμα ηταν για mpeg2 ή 4...
οσοι πηραν με mpeg4 ειναι καλυμμενοι...

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 14:24, 22-01-10:

Οι περισσότεροι θα έχετε ήδη δει την διαφήμιση της Digea, του νέου ψηφιακού
πάροχου των ιδιωτικών καναλιών, με πρωταγωνιστή την οικογένεια. Κλικλίκου.

Αν όχι, απολαύστε την στο http://www.youtube.com/watch?v=1TmHdrbECF0 είναι
μια μεγάλου budget διαφημιστική υπερπαραγωγή, με τα κανάλια να
αυτοδιαφημίζονται και φυσικά να μην εξηγούν τα παρακάτω.

Οι περισσότεροι θα θυμάστε ότι όταν η ΕΡΤ ανακοίνωνε την έναρξη της ψηφιακής
τηλεόρασης στην Ελλάδα, τρέχαμε να πληρώσουμε και να πάρουμε κάτι κουτάκια
για να πιάνουμε τα νέα κανάλια, και από τότε όταν αγοράζαμε νέα τηλεόραση ή
DVD-R video πληρώναμε το κάτι παραπάνω και φροντίζαμε να έχουν ενσωματωμένο
ψηφιακό δέκτη ώστε να είμαστε έτοιμοι σύμφωνα με αυτά που μας λέγανε για την
εξέλιξη στις τηλεοπτικές μεταδώσεις.

Φυσικά, σας φαίνεται αυτονόητο ότι οι συσκευές αυτές θα συνεχίσουν να
λειτουργούν και με την Digea.

Για ξανασκεφτείτε το! Η οικογένεια Κλικλίκου δεν σας τα λέει όλα ξεκάθαρα.

Το πρότυπο που θα εκπέμψει η Digea ΔΕΝ είναι συμβατό με την πλειοψηφία των
συσκευών με ενσωματωμένο ψηφιακό δέκτη που έχουν πουληθεί στην χώρα μας. Η
οικογένεια Κλικλίκου θεωρεί λοιπόν ότι ήρθε η ώρα να αγοράσετε νέο ψηφιακό
δέκτη.

Εν συντομία, το πρότυπο που είχε ανακοινωθεί και εκπέμπει ήδη η ΕΡΤ είναι
το DVB-T (Digital Video Broadcasting Terrestrial) mpeg2 ενώ η αγαπητή Digea
(τα ίδια τα κανάλια δηλαδή) αποφάσισε να υιοθετήσει το DVB-T mpeg4 το οποίο
ΔΕΝ μπορούν να αποκωδικοποιήσουν οι περισσότερες συσκευές.

Εάν αγοράσατε την ωραία σας τηλεόραση πρόσφατα (το τελευταίο 6μηνο),
ανήκετε πιθανότατα στους λίγους τυχερούς και δεν θα έχετε πρόβλημα. Εάν πάλι
όχι, θεωρείται ότι πιο φυσικό η απαξίωση του εξοπλισμού σας. Αγοράστε τώρα
πάλι κινέζικα εξωτερικά κουτιά - δέκτες και καλώδια για να συνοδέψουν την
λεπτή σας LCD και αυξήστε και τα τηλεκοντρόλ στο τραπεζάκι σας. Πετάξτε το
DVD video recorder σας διότι αυτό δεν σώζεται ούτε με εξωτερικό δέκτη.

Θα πείτε, δεν πειράζει, αφού το DVB-T mpeg4 είναι καλύτερο, χαλάλι. Αν μη
τι άλλο, το 4 είναι μεγαλύτερο του 2 άρα καλύτερο θα είναι. Όμως και εδώ
κάνετε λάθος, έτσι μας κάνανε να νομίζουμε! Τα κανάλια θα εκπέμπονται και
πάλι σε 4:3 (!!!) standard definition, με εξαίρεση τον ΣΚΑΙ που ήδη εκπέμπει
16:9. Δηλαδή, θα μπορούσαν κάλλιστα να εκπέμψουν στο συμβατό mpeg2 και πάλι
θα είχαν δυνατότητα για καλύτερης ανάλυσης σήμα.

Θα πείτε πάλι, δεν πειράζει, η Digea λέει ότι ο εξωτερικός δέκτης που
χρειάζομαι είναι φτηνός και η οικογένεια Κλικλίκου δεν ενοχλείται που θα
βάλει άλλο ένα κουτί με καλώδια και κοντρόλ στο σαλονάκι της, δεν βαριέσαι
βρε αδελφέ ας πάρω και εγώ ένα. Και πάλι λάθος. Ας δούμε τι απάντησε η Digea
σε κάποιον που τους ρώτησε που θα βρει αυτό τον περίφημο οικονομικό δέκτη
http://www.sdtv.gr/smf/archive.php?topic=13054.0 . Βέβαια σίγουρο είναι ότι
σύντομα θα εμφανιστεί και φθηνό μοντέλο made in Pouthena με ποιότητα εικόνας
χειρότερη από αυτή που βλέπουμε τώρα, design Αφρικανικής φριτέζας κάρβουνου
και διάρκεια ζωής κουνουπιού. Ψήνεστε να το καμαρώνετε δίπλα στην TV σας;

Άρα γιατί mpeg4? Διότι είναι φθηνότερο για τα ίδια τα κανάλια που μόνα
τους κάνανε την Digea και μόνα τους αποφασίσανε για το mpeg4. Διότι θα
χωρέσει περισσότερους σταθμούς από τις ίδιες συχνότητες και έτσι θα
γεμίσουμε ευκολότερα με κάθε είδους telemarketing... Πράγμα το οποίο δεν θα
ήταν τόσο κακό εάν δεν γινόταν και πάλι στις πλάτες του κάθε ένα από εμάς
που πλήρωσε για τηλεοράσεις, video & εξωτερικούς δέκτες οι οποίοι θα γίνουν
άχρηστοι. Να πουλήσουν και κάτι τα καταστήματα, κρίση έχουμε. Στο κάτω κάτω,
ας διατηρούσαν οι σταθμοί ένα σήμα συμβατό με τις συσκευές μας και μετά να
κάνανε εκπομπή και σε mpeg15 και όποιος μετά ήθελε, ας αγόραζε νέο δέκτη.

Σκεφτείτε το λίγο καλύτερα. Δεν σας λένε ότι εάν δεν αλλάξετε εξοπλισμό
δεν θα μπορείτε να έχετε κάποια επιπλέον υπηρεσία. Σας ακυρώνουν τον
εξοπλισμό σας και σας λένε ή τον αλλάζετε ή πάπαλα. Υπάρχει Ευρωπαϊκή οδηγία
ότι τα τηλεοπτικά κανάλια θα πρέπει να γίνουν ψηφιακά, αλλά δεν είπε ότι
πρέπει να γίνουν mpeg4 για να τραβάμε τα μαλλιά μας. Ούτε η γιαγιά μου δεν
πέταξε την παλιά ασπρόμαυρη τηλεόραση όταν άρχισαν οι έγχρωμες εκπομπές στην
Ελλάδα, αλλά καλούμαστε εμείς να πετάξουμε συσκευές με ηλικία 1 χρόνου ή να
γεμίσουμε κουτιά, καλώδια και τηλεκοντρόλ το σαλόνι μας για να πλουτίσει ο
κάθε Χατζηκολάου.

Εάν παίρνατε αυτοκίνητο και σας καταργούσαν την βενζίνη θα το βρίσκατε
φυσιολογικό; Κουζίνα φυσικού αερίου και σας καταργούσαν το αέριο; Εάν
αγοράζατε ραδιόφωνο και καταργούσαν τα FM? Εάν αγοράζατε απλό κινητό και σας
λέγανε να πάρετε νέο διότι τώρα βγήκε η νέα video κλήση υψηλής ευκρίνειας
και το πρότυπο κινητής τηλεφωνίας GSM καταργείται? Ας μην αναφέρουμε την
περίπτωση τώρα που πήραμε φόρα, να ξανααλλάξουμε το τηλεοπτικό πρότυπο σε
κανένα χρόνο.

Μη μένεις πάλι απλός (τηλε)θεατής. Αντέδρασε, ή κλείσε την ριμάδα την
τηλεόραση και άσε την οικογένεια Κλικλίκου να πάει να κλικλιστεί. Άλλαξε
συχνότητα και όχι τηλεόραση!
Έλαβα αυτό μέσω mail. Τι στο καλο έχει γίνει δηλαδή με αυτή την ιστορία;

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:53, 22-01-10:

τιποτα.θα προσαρμοστουμε...και σε πλατια αναλυση θα εκπεμψουν σε καποιο καιρο αφου ειναι το στανταρ σε ολες τις χωρες της Ευρωπης ...οποτε ειναι θεμα κοστους ..το πανε σιγα σιγα και αναλογα με την επιτυχια δημοφιλια της ψηφιακης θα δωσουν και αλλα λεφτα για πλατυ σημα..
ετσι υποθετω εγω..

Παράθεση

ΒΙΚΑΚΙ36421 (Βίκη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΒΙΚΑΚΙ36421
H Βίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H ΒΙΚΑΚΙ36421 έγραψε στις 15:59, 27-01-10:

Να ρωτήσω και εγώ κάτι;;;Όταν γράφεις σε ένα στικάκι στη θύρα usb του αποκωδικοποιητή μπορείς μετά αυτό που έχεις γράψει να το παίξεις στον υπολογιστή;;;Και αν ναι με ποιο πρόγραμμα γιατί εγώ το έβαλα στον υπολογιστή να παίξει και δεν έπαιζε άρα θέλει κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα αλλά δεν ξέρω ποιο!!!!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 16:09, 27-01-10:

τι αρχειο ειναι?

Παράθεση

Fedde le Grand

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Fedde le Grand
Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,507 μηνύματα.

O Fedde le Grand έγραψε στις 20:37, 27-01-10:

Οι νέες τηλεοράσεις όλες έχουν

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 20:43, 27-01-10:

αν εννοεις MPEG4 δεν εχουν ολες.

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 23:25, 27-01-10:

Αυτό είναι το θέμα, οτι οι περισσότερες "καινούριες" αγορασμένες πρίν απο εξάμηνο η πιο παλιά δεν εχουν mpeg4 αλλά μόνο mpeg2 που ήταν και αυτό που εβαλε αρχικά η κρατική DVB-T τηλεόραση. Το πιό κουλό όμως είναι οτι το στάνταρ αφέθηκε στην ευχέρια των καναλιών και δεν αποφασίστηκε κεντρικά όταν πρωτοφτιάχτηκε DVB-T πλατφόρμα στην ελλάδα. Πράγμα που σημαίνει οτι αν εγώ τα ξανασκάσω και πάρω παλι καινούρια τηλεόραση ενα σκασμό ίντζες μόνο και μόνο για το mpeg4 δεν μου λέει κανένας οτι δε θα ξυπνήσουν του χρόνου και θα το γυρίσουν σε theora είτε επειδή θα τους ζητάει κερατιάτικα το mpeg group ή απλά και μόνο για να με ξαναβάλουν να ψωνίσω.

Προσωπικά επειδή ήδη βλέπω ελάχιστη τηλεόραση θα αργήσω επίτηδες να προμηθευτώ αποκωδικοποιητή (αν μπορέσω δεν θα προμηθετώ καθόλου, αλλά είναι κι αλλοι στο σπίτι) θεωρώντας οτι η συγκεκριμένη κίνηση της Digea (δηλαδή των καναλιών) είναι απαράδεκτη.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 10:58, 28-01-10:

Αυτό είναι το θέμα, οτι οι περισσότερες "καινούριες" αγορασμένες πρίν απο εξάμηνο η πιο παλιά δεν εχουν mpeg4
εγω παντως ειδα οτι οι περισσοτερες καινουριες εχουν mpeg4 και η δικια μου lg32lh3000 που υπαρχει στην αγορα μερικους μηνες..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 15:52, 18-06-10:

Και ήρθε κι η μεγάλη μέρα....

Ανέσυρα το θέμα για να μοιραστούμε εντυπώσεις, προβλήματα και λύσεις ή και πατέντες, ξέρετε εσείς τώρα

(εγώ δεν έχω πάρει ακόμα τίποτα, μόνο μια κάρτα είδα το πρωί στην τηλεόραση αντί για εικόνα... αλλά κάποια κανάλια τα έβλεπα κανονικά, άρα μάλλον κάτι θα πρέπει να κάνω ε?. Καλά θα πάω για αποκωδικοποιητή)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 17:20, 18-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΑΚΙ
Να ρωτήσω και εγώ κάτι;;;Όταν γράφεις σε ένα στικάκι στη θύρα usb του αποκωδικοποιητή μπορείς μετά αυτό που έχεις γράψει να το παίξεις στον υπολογιστή;;;Και αν ναι με ποιο πρόγραμμα γιατί εγώ το έβαλα στον υπολογιστή να παίξει και δεν έπαιζε άρα θέλει κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα αλλά δεν ξέρω ποιο!!!!
Το έπαθα κι εγώ και τελικά το είδα στην τηλεόραση ...

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη aporw
H Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 18:03, 18-06-10:

Παιδια εγω που δεν εχω αποκωδηκοποιητη σημερα δεν θα μπορω να δω tv??

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 22:36, 18-06-10:

Είναι λογικό που άλλαξαν τα χρώματα; Έγιναν πολύ έντονα και κουραστικά.Για αυτό το λόγο χρειάζεται ο αποκωδικοποιητής;
(Ok, δεν το κατέχω το άθλημα)

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 10:41, 19-06-10:

ο αποκωδικοποιητής μου δεν είναι mpeg 4 . Το περίμενα αλλά είχα μια κρυφή ελπίδα

Αυτή η ερτ δεν παίζεται.... Τους αγώνες του μουντιάλ δεν μπορούσε να τους βάζει και στο sport+...... να τους βλέπουμε τουλάχιστον με μεγαλύτερη ανάλυση.

Theodora τα χρώματα/contrast τα αλλάζεις στις ρυθμίσεις ψάξε λίγο στις ρυθμίσεις του αποκωδικοποιητή. Χωρίς ψηφιακό δέκτη δεν πιάνεις καθόλου την Digea.... Αυτά που βλέπεις είναι τα αναλογικά τώρα πως άλλαξαν τα χρώματα μάλλον κάποιο μικρό σου αδελφάκι έπαιζε με το τηλεκοντρολ

Προσωπικά δεν είμαι κατά της Digea. Επειδή οι γονείς μου είναι κόρινθο και έχουν μισό χρόνο digea... η ποιότητα είναι σαφώς καλύτερη... Απλώς έπρεπε να συνενοηθούν πιο πριν για να μην αγοράζει τσάμπα ο κόσμος εξοπλισμό..... Εγώ θα αγοράσω το φθινόπωρο μόλις αρχίσει το champions leage καινούριο αποκωδοικοποιητή....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 19-06-10 στις 11:29.
Παράθεση

PavloS (παύλος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη PavloS
Ο παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.

O PavloS έγραψε στις 12:28, 19-06-10:

Ρε παιδια εχω μια απορια.Εγω εχω την LG Scarlet και εχει ενσωματομενο αποκωδικοποιητή.Ομως μονο τα ψηφιακα της ΕΡΤ μπορω να δω.Οταν ψαχνω ομως για αλλα ψηφιακα καναλια δεν βρισκω τιποτα και εχω χασει και το manual.Εχει κανεις καμια ιδεα??

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:03, 19-06-10:

μηπως ειναι μονο mpeg2 ο αποκωδικοποιητης?

εψαξες στις συχνοτητες του ψηφιακου σηματος digea και δεν βρηκες τιποτα?

Παράθεση

PavloS (παύλος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη PavloS
Ο παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.

O PavloS έγραψε στις 16:38, 19-06-10:

ναι τελικα ειναι mpeg-2.γαμωτο!!!πρεπει να παρω αποκωδικοποιητη τωρα

Παράθεση

papas

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη papas
Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

O papas Κρουαζιέρα να σε πάω... :D έγραψε στις 12:36, 20-06-10:

Ενταξει ρε παιδια το θεμα με τους αποκωδικοποιητες.Αλλα,αναλογιστηκαν και τις οικογενειες οι οποιες μπορει να διαθετουν μια τηλεοραση,αλλα να μην διαθετουν τα βασικα αγαθα για την επιβιωση τους;

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:14, 20-06-10:

πρακτικα αν εχεις τηλεοραση,μπορεις να δωσεις λιγο πανω απο 30 ευρω και δοσεις εστω για εναν αποκωδικοποιητη..
που ειναι μια και εξω αγορα..αλλωστε το ψηφιακο σημα βοηθα δυσκολες περιοχες και τφωχους ανθρωπους με χαλια κεραιες ή μηδαμινες ,αφου το ψηφιακο σημα ειναι πιο ευκολο να το πιασεις....δεν θελει ενισχυτες και πολυπλοκες ακριβες κεραιες..

και πιανει μονο σε 2 το πολυ συχνοτητες ,και οχι σε 100 που χρειαζεται η αναλογικη που πρεπει να γυριζεις σαν τρελος την κεραια γυρω γυρω..

Παράθεση

apaleytos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη apaleytos
Ο apaleytos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 87 μηνύματα.

O apaleytos έγραψε στις 19:45, 20-06-10:

Μπορείς να δεις. Η Νέα Σμύρνη δεν λαμβάνει σήμα από Αίγινα.

@Hρώ:

Δεν χρειάζεται να αναπαράγεις ανούσια chain mail.

Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 20:09, 20-06-10:

το ποστ της ηρούς ήταν τροφή για συζήτηση , γεγονός που καθιστά την δική σου παρατήρηση ανούσια

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 20:18, 20-06-10:

Ερώτηση από άσχετη (μη γελάσετε -.- )

Αποκωδικοποιητή θέλουν όλες οι τηλεοράσεις του σπιτιού ή μόνο η μία και λειτουργεί για όλες, γιατί έχουμε μπλέξει τα μπούτια μας;

Παράθεση

apaleytos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο apaleytos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 87 μηνύματα.

O apaleytos έγραψε στις 20:21, 20-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από self-instructive depressing
το ποστ της ηρούς ήταν τροφή για συζήτηση , γεγονός που καθιστά την δική σου παρατήρηση ανούσια
Αυτό το λες εσύ που δίνεις σημασία σε κάθε είδους scam.

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 21:13, 20-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από ^prinCess^
Ερώτηση από άσχετη (μη γελάσετε -.- )

Αποκωδικοποιητή θέλουν όλες οι τηλεοράσεις του σπιτιού ή μόνο η μία και λειτουργεί για όλες, γιατί έχουμε μπλέξει τα μπούτια μας;
Πλάκα πλάκα εγώ έχω μια παλιά τηλεόραση (δηλαδή δεν είναι επίπεδη πλάσμα κτλ κτλ αλλά χοντρομπαλού στο μέγεθος). Αυτές παίρνουν αποκωδικοποιητή ή θα πρέπει να αγοράσω καινούρια με το μαραφέτι; Πείτε ρε παιδιά τι πρέπει να κάνουμε δεν έχω ιδέα από αυτά και από ότι κατάλαβα θα έπρεπε να το είχα κάνει ήδη

edit: Απάλευτε ξέρεις τον εποτέ;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

apaleytos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O apaleytos έγραψε στις 21:28, 20-06-10:

Eίναι συμβατή με αποκωδικοποιητή, μην άγχεσαι

(δεν τον ξέρω )

Παράθεση

geokam

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη geokam
Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 586 μηνύματα.

O geokam έγραψε στις 21:30, 20-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
Πλάκα πλάκα εγώ έχω μια παλιά τηλεόραση (δηλαδή δεν είναι επίπεδη πλάσμα κτλ κτλ αλλά χοντρομπαλού στο μέγεθος). Αυτές παίρνουν αποκωδικοποιητή ή θα πρέπει να αγοράσω καινούρια με το μαραφέτι; Πείτε ρε παιδιά τι πρέπει να κάνουμε δεν έχω ιδέα από αυτά και από ότι κατάλαβα θα έπρεπε να το είχα κάνει ήδη

edit: Απάλευτε ξέρεις τον εποτέ;
δεν έχει σημασία αν είναι παλιά, αρκεί να έχει ανάλογη υποδοχή από πίσω. Θα κοιτάξεις αν έχει, εκτός από το βίσμα υποδοχής της κεραίας, άλλες υποδοχές όπως scart (με πολλά δοντάκια).
Να ξέρετε ότι κάθε τηλεόραση χρειάζεται δικό της αποκωδικοποιητή

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 21:31, 20-06-10:

και εγω τι να πω ..που ειμαι πατρα και θα εχω ψηφιακη τελος καλοκαιριου..

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 21:31, 20-06-10:

Ωωω τέλεια! Δηλαδή 3χ40 = 120 ευρώ.
Μπράβο ρε -.-

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 21:40, 20-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από apaleytos
Eίναι συμβατή με αποκωδικοποιητή, μην άγχεσαι

(δεν τον ξέρω )
Αρχική Δημοσίευση από geokam
δεν έχει σημασία αν είναι παλιά, αρκεί να έχει ανάλογη υποδοχή από πίσω. Θα κοιτάξεις αν έχει, εκτός από το βίσμα υποδοχής της κεραίας, άλλες υποδοχές όπως scart (με πολλά δοντάκια).
Να ξέρετε ότι κάθε τηλεόραση χρειάζεται δικό της αποκωδικοποιητή
Ευχαριστώ αδέρφια ελπίζω να μη μου καταργήσουν το αναλογικό σήμα σύντομα βέβαια γιατί τα καλώδια τα σιχαίνομαι.

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
και εγω τι να πω ..που ειμαι πατρα και θα εχω ψηφιακη τελος καλοκαιριου..
Σε καταλαβαίνω Άγγελε. Καλοκαίρι είναι, θα βάλει το νέο πακέτο τσοντών το alter (αν και θέλω να δω τη τσόντα με τα αόρατα πέη και σε ψηφιακή version) πως να το κάνουμε, είναι άλλο πράγμα να τα βλέπεις digital.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 07:35, 21-06-10:

Σε καταλαβαίνω Άγγελε. Καλοκαίρι είναι, θα βάλει το νέο πακέτο τσοντών το alter (αν και θέλω να δω τη τσόντα με τα αόρατα πέη και σε ψηφιακή version) πως να το κάνουμε, είναι άλλο πράγμα να τα βλέπεις digital.
πώς με ξερειςςςς....

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη aporw
H Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 08:23, 21-06-10:

Εγω παντως Νεα Σμυρνη βλεπω μια χαρα ακομα χωρις αποκωδικοποιητη! αλλαζει σταδιακα περιοχη περιοχη??

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 09:11, 21-06-10:

Κάνανε 16/9 και τα αναλογικά σήματά τους τα κανάλια ή μου φαίνεται;

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 10:41, 21-06-10:

τι? πλατυνανε το σημα?στην αθηνα?
εγω νομιζα οτι ειτε ψηφιακα ειτε οχι με τετραγωνη οθονη θα βλεπαμε παλι..μεχι να ριξουνε λεφτα για αλλαγη σηματος

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 19:24, 21-06-10:

δεν είμαι σίγουρος, ετσι μου φάνηκε.. ρωτάω αν το πρόσεξε άλλος.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 12:38, 22-06-10:

επισημως ομως λενε οτι δεν πλατυνε..
μηπως εχεις την τηλεοραση σε πλατια ρυθμιση?

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 15:40, 22-06-10:

Εκτός από τον Sky, οι άλλες ακόμα 4:3 παίζουν

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 16:36, 22-06-10:

είπα και εγω..

η ερτ ποτε θα βαλει ψηφιακη στην επαρχια?
ακουσα γι φθινοπωρο..
και αυτη ειναι πλατια νομιζω

Παράθεση

apaleytos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O apaleytos έγραψε στις 19:35, 23-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από ^prinCess^
Ωωω τέλεια! Δηλαδή 3χ40 = 120 ευρώ.
Μπράβο ρε -.-
Αν θέλεις καλό αποκωδικοποιητή και να μην αλλάξεις σύντομα υπολόγισε γύρω στα 60.

Αν κάνεις δε υπομονή θα τους πάρεις τζάμπα.

Παράθεση

isida!!! (revolution)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη isida!!!
H revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας . Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.

H isida!!! έγραψε στις 15:38, 22-08-12:

παιδια εγω αργησα να βαλω αποκωδικοποιητη γτ τοσο καιρο ήμουν διακοπες..ωστοσο εβαλα σημερα και δυστυχως μολις εφυγε ο ηλεκτρολογος διαπιστωσα οτι τα χρωματα ειναι λιγο περιεργα δλδ πολυ εντονα με αποτελεσμα το ασπρο να φαινεται ροζ το μπεζ καφε κλπ κλπ και ειναι ιδιαιτερο ενοχλητικο και ψευτικο το αποτελεσμα ..καμια ιδεα για να το διορθωσω απο το μενουτου ειδικου κοντρολ του αποκωδικοποιητη?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

xrictian

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xrictian
H xrictian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 43 μηνύματα.

H xrictian έγραψε στις 09:54, 26-08-12:

ευτυχως να λεμε που διεκοπη το σημα απο τον υμηττο, μπας και αξιοποιησουμε λιγο το χρονο μας, δημιουργικα ας πουμε..!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

challenger

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη challenger
Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Ηλεκτρονικός . Έχει γράψει 5,561 μηνύματα.

O challenger έγραψε στις 17:24, 08-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από isida!!!
παιδια εγω αργησα να βαλω αποκωδικοποιητη γτ τοσο καιρο ήμουν διακοπες..ωστοσο εβαλα σημερα και δυστυχως μολις εφυγε ο ηλεκτρολογος διαπιστωσα οτι τα χρωματα ειναι λιγο περιεργα δλδ πολυ εντονα με αποτελεσμα το ασπρο να φαινεται ροζ το μπεζ καφε κλπ κλπ και ειναι ιδιαιτερο ενοχλητικο και ψευτικο το αποτελεσμα ..καμια ιδεα για να το διορθωσω απο το μενουτου ειδικου κοντρολ του αποκωδικοποιητη?
Λογικά έχεις συνδέσει με SCART το οποίο έχει δυνατότητα να στελνει δύο ποιότητες εικόνας

Η μία με composite σήμα και η άλλη με τρεις συνιστώσες χρώματος.

δοκίμασε να κουνήσεις λίγο το SCART μήπως δεν έχει κάνει καλή επαφή

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Φωτογραφία: Αναλογική ή Ψηφιακή; - Από princess
      Το θέμα έχει λάβει 37 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φωτογραφία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-11-11 στις 19:07.
    • Ψηφιακή ζυγαριά - Από kleftra
      Το θέμα έχει λάβει 23 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Τεχνολογία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-02-11 στις 13:23.
    • Ψηφιακή Ευρώπη - Από djimmakos
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-11-09 στις 12:26.
    • Ψηφιακή Υπογραφή - Από Εδάδ
      Το θέμα έχει λάβει 7 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Τεχνολογία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-09-09 στις 20:33.
    • Ψηφιακή τηλεόραση - Από dooo
      Το θέμα έχει λάβει 14 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Τεχνολογία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 18-06-06 στις 15:01.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους