Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,179 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ας μοιραστούμε συμβουλές....

Apro

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Apro
Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 03:27, 20-01-10:

πολλές φορές μου έρχονται στο μυαλό διάφορες αναμνήσεις..., γυρνάω πίσω στο παρελθόν και φέρνω στη μνήμη μου παγωμένες εικόνες..., στιγμές που με οδήγησαν στο σήμερα και με πάνε στο αύριο
συμβουλές και υποδείξεις από γνωστούς και συγγενείς, που έμειναν κλειδωμένες στον χρόνο και παραμένουν μέχρι και τώρα.... η καθοδήγηση, που αρκετές φορές δεν αγγίζει έναν νέο άνθρωπο
είναι τόσες πολλές οι φορές, που με συμβούλευσαν οι δικοί μου και εγώ δεν τους άκουσα.... και άλλες τόσες, που συμβουλεύσα εγώ και δεν με ακούσανε
ας μοιραστούμε σε αυτό το θέμα διάφορες συμβουλές για την ζωή που θεωρούμε σημαντικές.... και ας μην τις τηρούμε..., μπορεί να είναι σημαντικές για κάποιον άλλον και ίσως τον βοηθήσουν στην καθημερινότητά του.... ας αρχίσω με κάποιες δικιές μου

αν δεν αγαπάς τον εαυτό σου..., η αγάπη που τρέφεις για τους άλλους είναι ψεύτικη
αν δεν είσαι δυνατός και σίγουρος για τον εαυτό σου..., δεν μπορείς να βοηθήσεις τους ανθρώπους που αγαπάς
κάποιος είπε οτί ποτέ δεν είναι αργά..., αν πέρασαν μερικά χρόνια αδράνειας, ίσως ήρθε η στιγμή να αλλάξεις πραγματικά..., έχεις δικαίωμα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 09:07, 20-01-10:

Αγάπα τον εαυτό σου, αλλά μην τον κάνεις φίλο σου!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitral

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitral
H dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 209 μηνύματα.

H dimitral έγραψε στις 09:21, 20-01-10:

να σεβεσαι και να υπερασπιζεσαι με καθε τιμημα την ελευθερια και την ανεξαρτησια των ανθρωπων που αγαπας!
η αγαπη ειναι ελευθερια.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 09:33, 20-01-10:

Το άγχος απορρυθμίζει την αναπνοή μας και μας στερεί από την οφέλιμη ποσότητα διοξειδίου του άνθρακα! Γι' αυτό σας λέω: "Χαλαρά! Μπορούμε να εκπνέουμε και να εισπνέουμε, ανά 60 δευτερόλεπτα, χαλαρά και απαλά;"!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη aporw
H Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 10:14, 20-01-10:

Χαμογελα..για να σου χαμογελασουν!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,295 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 11:33, 20-01-10:

Αυτό που μου λέει η μαμά μου, είναι μια τούρκικη παροιμία:

Σε όποιο σημείο κι αν σταματήσεις το λάθος, κέρδος είναι.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 18:01, 20-01-10:

μην κάνεις στους άλλους..., αυτά που δεν θα ήθελες να σου κάνουν

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

O Apro έγραψε στις 19:55, 21-01-10:

επειδή έχει σημασία αυτός που θα συμβουλεύσει κάποιον..., δηλ. παίζει ρόλο από ποιον θα δεχτούμε κάποια συμβουλή..., γράφω την εξής

αν συνήθως δεν ακούς κανέναν..., προσπάθησε να ακούς, αυτούς που σε αγαπάνε και ενδιαφέρονται για εσένα
..., τουλάχιστον σκέψου για λίγο, αυτά που σου λένε

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 20:22, 21-01-10:

Αν ακούς τον έναν και τον άλλο για να χτίσεις ένα σπίτι, στο τέλος θα το χτίσεις θεόστραβο.

κάπου το έχω διαβάσει αλλά δεν θυμάμαι ποιού είναι.

είναι και επίκαιρο εδώ και μήνες και μου'χει κάνει πολύ ζημιά.

Ποτέ μην ακούτε τους άλλους, θα σας καταστρέψει την ευτυχία σας αυτό.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 20:25, 21-01-10:

Ένας μακρινός θείος μου είχε αγάπη σε δύο πράγματα , το καλό κρασί και τις παροιμίες . Η αγαπημένη του ήτανε :

όπου ακούς πολλά κεράσια , αργεί να ξημερώσει

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 20:29, 21-01-10:

εγω προσωπικα μια συμβουλη εφαρμοζω κατα γραμμα.
αν ποτε σου ρθει ορεξη για διαβασμα, ξαπλωσε θα σου περασει.

Παράθεση

Loth

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Loth
H Loth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 215 μηνύματα.

H Loth έγραψε στις 20:35, 21-01-10:

~Τον άνθρωπο δεν πρέπει να τον κρίνουμε από τον τρόπο που μιλά, αλλά από τον τρόπο που σιωπαίνει....~

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 21:13, 21-01-10:

Αν θέλετε να δείτε αν κάποιος σας αγαπάει αληθινά, να μην τον κρίνετε από τις παρορμητικές στιγμιαίες αντιδράσεις του, αλλά από τη συνειδητή επίμονη δράση. Η αληθινή αγάπη μετριέται μόνο με πράξεις που δεν θα τις έκανε ποτέ κάποιος για οποιονδήποτε άλλον εκτός από εσάς.

Να μην θεωρήσετε ποτέ δύναμη οποιαδήποτε άλλη εκτός από την εσωτερική δύναμη που δίνει η αγάπη.

Να μην θεωρήσετε ποτέ πλούτο οτιδήποτε άλλο εκτός την αγάπη.

Να μην κρίνετε ποτέ την αγάπη λογοτεχνικά, θεολογικά ή τηλεοπτικά.

Να μην θεωρήσετε ποτέ τίποτα άλλο θάνατο, εκτός από το θάνατο της αγάπης.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 21:33, 21-01-10:

Πιστευω, το να μη δινεις συμβουλες ειναι συμβουλη. Εκτος αν στις ζητουν (αν καποιος χρειαζεται βοηθεια, αλλα κι εκει με προσοχη, κανεις δε μοιαζει με κανεναν κι αν δε παθεις, δε θα μαθεις).
Δεν νομιζω, τουλαχιστον σε μενα δεν εχει συμβει, με τα παθηματα ή τη ζωη των αλλων να μαθαινουμε.
Υπαρχουν καποια βασικα που πρεπει σαν ανθρωποι να τηρουμε κι ολοι λιγο πολυ πρεπει να θυμιζουμε στους αλλους, αν λογω συναισθηματικης φορτισης τεινουν να ξεχασουν, οπως μην προδωσεις, μην πεις ψεμματα, μην τρως τα νυχια σου και χιλια δυο.

Συνηθως οταν ενας ανθρωπος μου ζητα μια συμβουλη, ποτε δεν τη δινω αμεσα, αλλα δινοντας παραδειγματα ειτε απο τη ζωη μου ειτε γενικα, μαλλον επειδη αυτο μου αρεσει να κανουν και οι αλλοι σε εμενα..

και για να μπω λιγακι στην ατμοσφαιρα του θεματος, θα ελεγα σε καποιον ποτε μη λες ποτε και παντα, μη θεωρεις τιποτα δεδομενο και σιγουρο και πως τα παντα ρει κι ολα αλλαζουν με ενα κλικ του μυαλου!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 21-01-10 στις 21:44.
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 22:55, 21-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από self-instructive depressing
Ένας μακρινός θείος μου είχε αγάπη σε δύο πράγματα , το καλό κρασί και τις παροιμίες . Η αγαπημένη του ήτανε :

όπου ακούς πολλά κεράσια , αργεί να ξημερώσει
Χαχαχα...είσαι φοβερός! Σίγουρα θα πίνεις απ' το ίδιο κρασί, που 'πινε κι ο θείος σου

Στο θέμα: Μην εμπιστεύεσαι ούτε τον ίσκιο σου, όταν έχεις τον ήλιο κατακούτελα!

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη aporw
H Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 23:06, 21-01-10:

να πας κ ας σου βγει και σε κακο..

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 23:30, 21-01-10:

Ο παππούς μου με την απλότητα που τον διέκρινε, έλεγε: << τζάμπα τυρί, παιδί μου, θα βρείς σε ένα μέρος στον κόσμο.
ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΦΑΚΑ>>.

16 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

O Apro έγραψε στις 16:52, 22-01-10:

πολλές φορές βρισκόμαστε σε απόγνωση και μας καταλαμβάνει ένα αίσθημα στεναχώριας....

αυτό που θέλω να πω, είναι οτί πάντα θα υπάρχει μία λύση και ένας λόγος για να ξεφεύγουμε από αυτήν την άσχημη κατάσταση και να συνεχίζουμε αισιόδοξα στη ζωή..., όσο δύσκολο και αν είναι, πρέπει πάντα να ξεφεύγουμε από τη στεναχώρια, βλέποντας τη ζωή και από άλλες οπτικές γωνίες....

όταν στεναχωριέσαι, για κάποιους λόγους..., προσπάθησε να βρεις κάποιους άλλους, που θα σε βγάλουν από αυτήν την κατάσταση....

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 01:00, 23-01-10:

Τους φίλους σου να ξεχωρίζεις σε αυτούς που ... και σε αυτούς που χαίρονται στην χαρά σου. Αυτοί που
χαίρονται στην χαρά σου έχουν ανεκτίμητη αξία για εσένα. Γιατι δέν γνωρίζουν άλλα για εσένα συναισθήματα.

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 01:14, 23-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Apro
πολλές φορές βρισκόμαστε σε απόγνωση και μας καταλαμβάνει ένα αίσθημα στεναχώριας....
Κάποτε είχε μπλοκάρει το εγκεφαλικό μου σύστημα απο μεγάλη στεναχώρια. Πήγαινα να σκάσω...
Μονολογώντας καθώς πήγαινα με το τρόλεϋ στην Κυψέλη, με άκουσα να μου λέω: ρέ (Μάξιμε), ακόμα και αυτό το σώμα δέν είναι δικό μας και κάποτε θα το αφήσουμε και εσύ στεναχωριέσαι για έναν χαρτοφύλακα;
Δέν μπορώ να περιγράψω το ξελάφρωμα που ένοιωσα. Λές και οι αλυσίδες που ήταν δεμένο το κεφάλι μου απο την στεναχώρια, διαλύθηκαν μονομιάς.
Η μεγάλη μου έκπληξη ήταν που ο ξεχασμένος πρίν δυό μέρες απο εμένα στην μέση του δρόμου χαρτοφύλακας, είχε βρεθεί και με περίμενε!!!

Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

O Apro έγραψε στις 13:44, 28-01-10:

οι συμβουλές είναι διάφορες αποχρώσεις της στιγμής..., ανάλογα με την ψυχολογική κατάστασή του καθενός..., χρώμα που μπορεί να χρησιμοποιήσει, για να την τονίσει..., χρώμα που μπορεί να απορίψει, ωστέ να μείνει η ίδια....
έχουν απόλυτη σχέση με τη δομή του χαρακτήρα μέσα στον χρόνο και με την εξέλιξή της προσωπικότητας....

γι΄ αυτό αν θες να ακούσεις μια συμβουλή ή να δώσεις αντίστοιχα..., πρέπει να έχεις την δυνατότητα, να αλλάζεις τον εαυτό σου, όπως τον σκέφτεσαι και όχι οι σκέψεις να παραμένουν απλά λόγια....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

A_myrto

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη A_myrto
H A_myrto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 68 μηνύματα.

H A_myrto έγραψε στις 13:19, 10-04-10:

σημασία δεν έχει πόσες φορές θα πέσεις κάτω,αλλά πόσο γρήγορα θα σηκωθείς και θα συνεχίσεις την προσπάθεια.!

εμπειρία δεν είναι ότι σου τυχαίνει στη ζωή αλλά την κάνεις με ότι σου τυχαίνει στη ζωή!

σκέψου πριν και μετά μίλησε.σταμάτα να μιλάς πριν σου πουν "φθάνει"!

Να μην κακολογείς τους συνανθρώπους σου, γιατί θα ακούσεις λόγια που θα σε κάνουν να λυπηθείς.
ΧΙΛΩΝ
Επιλέγω τους φίλους μου προσεκτικά Οι εχθροί θα με διαλέξουν μόνοι τους ... !!
ΑΡΑΦΑΤ
Η ελευθερία δεν αξίζει τίποτα, αν δεν συμπεριλαμβάνει την ελευθερία να κάνεις λάθη.
Μ.ΓΚΑΝΤΙ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Obscura : 10-04-10 στις 20:57. Αιτία: συγχώνευση
Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

O Apro έγραψε στις 21:00, 10-04-10:

στη ζωή πρέπει να έχεις πολύ καλή φυσική κατάσταση..., γιατί κάποια στιγμή, ίσως χρειαστεί να τρέξεις
θα πρέπει να είσαι έτοιμος....

Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

O Apro έγραψε στις 16:57, 18-04-10:

το μεγαλύτερο μειονέκτημα για εμένα, όταν διανοηθείς να αρχίσεις να κοροιδεύεις τον εαυτό σου....
αν ξεκινήσεις, σταμάτησε το γρήγορα..., γιατί μετά θα είναι αυτός που κοροιδεύει εσένα....

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 22:55, 18-04-10:

το μεγαλύτερο μειονέκτημα για εμένα, όταν διανοηθείς να αρχίσεις να κοροιδεύεις τον εαυτό σου....
αν ξεκινήσεις, σταμάτησε το γρήγορα..., γιατί μετά θα είναι αυτός που κοροιδεύει εσένα....
Ώρε λεβέντη Apro, μή τα βάζεις τόσο με τον εαυτό σου μωρέ. Άστον λίγο ποιό ελεύθερο και άς σε κοροϊδέψει και λίγο !
Μή ξεχνάς πως είναι ο καλύτερος φίλος σου. Σχώρα του και κανένα λάθος! Και μόλις το κάνεις θα σε ανταμείψει στο επόμενο βήμα σου και δίχως να ζητά ανταλλάγματα, να είσαι σίγουρος.

Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

O Apro έγραψε στις 22:36, 20-04-10:

το να ρίχνεις τις ευθύνες γύρω σου, είναι μια ψευδαίσθηση, φίλε μου..., τα χρειάζομαι και με το παραπάνω....
είμαι πολύ έξυπνος, αλλά όχι λειτουργικός..., τί να την κάνω την εξυπνάδα μου σούπα...; δεν αρκεί να είσαι έξυπνος, φιλότιμος, να έχεις την αγάπη μέσα σου, αν δε μπορείς να τα διοχετεύσεις στο περιβάλλον..., δε μπορείς να λες οτί είσαι καλός και ότι ενδιαφέρεσαι γι' αυτούς που αγαπάς, όταν χάνεις τον εαυτό σου στο πέρασμα..., αν δεν αποδεχτείς τον εαυτό σου γι' αυτό που πραγματικά είσαι, δε μπορείς να αποδεχτείς τίποτα....
σκέψου αυτό..., αν είχαν οι αρχαίοι μια φριτέζα, δε θα μπορούσαν να τη χρησιμοποιήσουν, γιατί δεν είχαν ηλεκτρικό..., κάπως έτσι νιώθω και εγώ, σαν φριτέζα σε λάθος εποχή, δηλ. άχρηστος....

Παράθεση

volt

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη volt
Ο volt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 59 μηνύματα.

O volt 13/9/2005 - 23/3/2010 έγραψε στις 22:57, 20-04-10:

σκέψου αυτό..., αν είχαν οι αρχαίοι μια φριτέζα, δε θα μπορούσαν να τη χρησιμοποιήσουν, γιατί δεν είχαν ηλεκτρικό..., κάπως έτσι νιώθω και εγώ, σαν φριτέζα σε λάθος εποχή, δηλ. άχρηστος....

Η ζωή είναι ένα παλιό θέατρο, με νοθευμένο σενάριο και μαριονέτες για ηθοποιούς...

Δεν το έχω διαβάσει πουθενά, χθές μου ήρθε και το σχημάτισα.. (τελείως νηφάλιος )

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 23:10, 20-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από volt

Η ζωή είναι ένα παλιό θέατρο, με νοθευμένο σενάριο και μαριονέτες για ηθοποιούς...

Δεν το έχω διαβάσει πουθενά, χθές μου ήρθε και το σχημάτισα.. (τελείως νηφάλιος )

...Τι ωραιο που ειναι να σαι μια μαριονετα, που σε κινουν δαχτυλα απο τα ψηλα και σε πανε περα δωθε περα δωθε αλλοτε στα καλα, αλλοτε στα κακα... κι ομως δε θα μπορουσε να υπηρχε αυτο το παλιοθεατρο χωρις εσενα.. εισαι αυτη η μαριονετα που κανει τον αλλον να κλαιει και να γελα..

Κι εμενα τωρα μου ρθε!
Γεια μας!

υγ. Ειμαι 100% νηφαλια.

Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

O Apro έγραψε στις 23:16, 20-04-10:

κάπου το πάτε εσείς..., και εγώ για να είμαι ειλικρινής, νηφάλιος είμαι σήμερα.... και για να είμαι ειλικρινής, στις πιο πολλές εμφανίσεις μου, δεν ήμουν..., είμαι και λίγο ψεύτικος..., μέχρι πολύ, θα έλεγα....

αν δεν είσαι νηφάλιος, μη δώσεις ποτέ συμβουλή..., αν είσαι, ξανασκέψου το....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 21-04-10 στις 10:46. Αιτία: merge
Παράθεση

volt

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη volt
Ο volt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 59 μηνύματα.

O volt 13/9/2005 - 23/3/2010 έγραψε στις 23:24, 20-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
...Τι ωραιο που ειναι να σαι μια μαριονετα, που σε κινουν δαχτυλα απο τα ψηλα και σε πανε περα δωθε περα δωθε αλλοτε στα καλα, αλλοτε στα κακα... κι ομως δε θα μπορουσε να υπηρχε αυτο το παλιοθεατρο χωρις εσενα.. εισαι αυτη η μαριονετα που κανει τον αλλον να κλαιει και να γελα..

Κι εμενα τωρα μου ρθε!
Γεια μας!

υγ. Ειμαι 100% νηφαλια.
Σευχαριστώ για τα καλά σου λόγια

...ο κσθένας δίνει σε κάθε συμβουλή διαφορετικό νόημα με βάση τον χαρακτήρα του.

Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

O Apro έγραψε στις 23:34, 20-04-10:

αν δε σου δίνουν τίποτα, δώσε ότι σου έχει απομείνει..., και να ξέρεις, οτί θα μπουν στον κόσμο σου....

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 12:28, 21-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από volt
Σευχαριστώ για τα καλά σου λόγια

...ο κσθένας δίνει σε κάθε συμβουλή διαφορετικό νόημα με βάση τον χαρακτήρα του.
Βασικα δε σου ειπα καλα λογια. Στην πραγματικοτητα δεν ειπα ουτε καλα ουτε κακα.
Απλως ειδα αυτο το ποστ και το συνεχισα σαν ''συνεχεια ας πουμε της σκεψης''..
Οποτε μη μου λες ευχαριστω χωρις λογο.
Ουτε συμβουλη εδωσα. Λοοοολ.

Ον τοπικ(γενικα μιλαω τωρα, δεν αναφερομαι σε σενα), εχω ξαναπει και παλιοτερα, πως το χω σαν αρχη να μη δινω συμβουλες. Θεωρω πως ολα στη ζωη τα παθηματα γινονται μαθηματα, απο τους αλλους λιγα μαθαινουμε εως και τιποτα. Βεβαια ειναι σα να καταρριπτω το θρεντ ετσι αλλα προθεση μου ειναι να δειξω πως πρωτα μετρα η πραξη μετα η θεωρια σε κατι τετοια.

Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

O Apro έγραψε στις 13:08, 21-04-10:

συμβουλές μπορεί να ακούσεις πολλές, από ηλικιωμένους ανθρώπους, αλλά μπορεί να ακούσεις και από ένα μικρό παιδί....
πως μπορεί ένα μικρό παιδί να γνωρίζει το καλύτερο για εσένα, χωρίς να έχει εμπειρίες...;
μήπως το κάθετι εμπεριέχει μία δόση αλήθειας και μία δόση μύθου...;
μία συμβουλή από μεγάλο άνθρωπο, βασίζεται στην εμπειρία..., μία συμβουλή από ανήλικο, βασίζεται στο άγνωστο....

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 15:33, 21-04-10:

είμαι πολύ έξυπνος,
Ανάμμεσα σε αυτό που νομίζεις και αυτό που είσαι, πρακτική σημασία και μετρήσημο μέγεθος είναι αυτό που είσαι. Ο λόγος είναι πως στηριζόμενος σε αυτό που είσαι, κάνεις τις απαραίτητες αλλαγές στην φριτέζα!
Ακόμα μιά ερώτηση, άν οι αρχαίοι δέν γνώριζαν αυτά που γνώριζαν και τροποποίησαν με την σειρά τους, ποιά δυνατότητα θα είχε η φριτέζα σου να καλύψει τον χώρο που δικαιωματικά της ανήκει και καλύπτει σήμερα ;
Αξία δέν έχει σάν τί νοιώθεις πως είσαι και τί θα μπορούσες να κάνεις, αλλά το τί κάνεις σύμφωνα με αυτό που είσαι!
Κάπου στο 1980 και κάτι θυμάμαι να ακούω ΘΑ, ΘΑ, ... ΘΑ ΕΚΤΡΕΨΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΧΕΛΩΟ ΠΟΤΑΜΟ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΕΝΕΙ ΑΚΟΜΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΝΟΙΩΘΑΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΑ ΕΛΕΓΑΝ.
ΜΗ ΜΕΝΕΙΣ ΣΤΟ ΤΙ ΘΑ... ΚΑΙ ΔΕΣ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ !

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 19:44, 21-04-10:

Συμβουλή προς συμβουλάτορες (γενικώς) "συμβούλευε τα μη ήδιστα, αλλά τα κράτιστα"

Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

O Apro έγραψε στις 20:39, 21-04-10:

το να δίνεις συμβουλές, μπορεί να είναι σημάδι χαμηλής αυτοεκτίμησης και μπορεί να πηγάζει από διαταραγμένη προσωπικότητα....

αυτός που δεν έχει τί να κάνει..., τί θα κάνει...; θα δώσει συμβουλές....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Apro : 21-04-10 στις 21:40.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 21:51, 21-04-10:

το να δίνεις συμβουλές, μπορεί να είναι σημάδι χαμηλής αυτοεκτίμησης και μπορεί να πηγάζει από διαταραγμένη προσωπικότητα....
Κάτσε βρε Άπρο, αυτή είναι βαριά κατηγορία. Δώσε μας μια αιτιολόγηση!

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 23:29, 21-04-10:

αυτός που δεν έχει τί να κάνει..., τί θα κάνει...; θα δώσει συμβουλές....
Επειδή μπήκα στον κόπο να κάνω ένα διάλογο με τα λεγόμενά σου, θα ήθελα σε παρακαλώ να μου απαντήσεις στην ποιό κάτω ερώτηση. Να εκλάβω πως τα ποιό πάνω γραφόμμενά σου απευθύνονται σε εμένα ;
Θα απαντήσω ανάλογα με την τοποθέτησή σου.

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 23:51, 21-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από Μάξιμος
ποιά δυνατότητα θα είχε η φριτέζα να καλύψει τον χώρο που δικαιωματικά της ανήκει και καλύπτει σήμερα ;
Με όλο το σεβασμό, δε νομίζω ότι μπορεί να απαντηθεί τούτη η ερώτηση....
Όχι τουλάχιστον, με βάση τα δεδομένα της πραγματικότητας και τους νόμους της ορθής νόησης

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 00:22, 22-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_
Με όλο το σεβασμό, δε νομίζω ότι μπορεί να απαντηθεί τούτη η ερώτηση....
Όχι τουλάχιστον, με βάση τα δεδομένα της πραγματικότητας και τους νόμους της ορθής νόησης
Επειδή κάτι που γράφουμε μπορεί τόσο να εξηγηθεί, όσο και να παρεξηγηθεί, επανέρχομαι για να εξηγήσω τί εννοούσα γράφοντας για τον χώρο που καταλαμβάνει μιά φριτέζα.
Άν δέν είχαν προηγηθεί οι εφευρέσεις απο τις οποίες προέκυψε η ανάγκη και αυτή την ανάγκη ήρθε με την σειρά της να καλύψει με την εφεύρεσή της η φριτέζα; Ο χώρος που κάλυψε η φριτέζα, καθώς προκύπτει απο την ανακάλυψή της και μετά, θα ήταν κενός, δηλαδή απλά δέν θα μπορούσαμε να δούμε την μή ανακαλυφθείσα φριτέζα. Αλλά για να δώσω συνοχή στα λεγάμενά μου, αποτελούσε απάντηση στον ισχυρισμό του Apro, ο οποίος λέει ούτε λίγο ούτε πολύ πως νοιώθει σάν φριτέζα σε μιά άλλη εποχή.

Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

O Apro έγραψε στις 00:55, 22-04-10:

παιδιά συγνώμη, έχετε δίκιο..., γράφοντας αυτή τη συμβουλή, είχα υπόψην τον εαυτό μου και δεν αναφερόμουν για τα μέλη του στεκιού..., απλά έτσι νιώθω το τελευταίο διάστημα....
σε αυτοεκτίμηση είμαι στο χαμηλότερο επίπεδο και όσο για το διαταραγμένος, αφορά ένα μεγάλο κομμάτι στη ζωή μου..., όσον αφορά την πορεία μου και την σχέση μου με την κοινωνία....

Παράθεση

A_myrto

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη A_myrto
H A_myrto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 68 μηνύματα.

H A_myrto έγραψε στις 16:23, 03-05-10:

συμβουλές μπορεί να ακούσεις πολλές, από ηλικιωμένους ανθρώπους, αλλά μπορεί να ακούσεις και από ένα μικρό παιδί....
πως μπορεί ένα μικρό παιδί να γνωρίζει το καλύτερο για εσένα, χωρίς να έχει εμπειρίες...;
μία συμβουλή από μεγάλο άνθρωπο, βασίζεται στην εμπειρία..., μία συμβουλή από ανήλικο, βασίζεται στο άγνωστο....
διαφωνώ απολύτως.ενας ανήλικος δεν γνωρίζει το καλύτερο για σένα όπως και ένας μεγάλος δεν το γνωρίζει και αυτό όχι επειδή ο ανήλικος δεν έχει εμπειρίες γιατί έχει αρκετές ,μπορεί να μην έχει όσες ένας μεγάλος και να τα βλέπει πιο αθώα αλλά αυτό δεν πάει να πει ότι ανήλικος=ανώριμος.
οι συμβουλές των ανηλίκων βασίζονται στις ως τώρα εμπειρίες τους και στον τρόπο που ερμηνεύουν τα πράγματα ανάλογα με τις αξίες που έχουν

Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

O Apro έγραψε στις 17:09, 03-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από A_myrto
διαφωνώ απολύτως.ενας ανήλικος δεν γνωρίζει το καλύτερο για σένα όπως και ένας μεγάλος δεν το γνωρίζει και αυτό όχι επειδή ο ανήλικος δεν έχει εμπειρίες γιατί έχει αρκετές ,μπορεί να μην έχει όσες ένας μεγάλος και να τα βλέπει πιο αθώα αλλά αυτό δεν πάει να πει ότι ανήλικος=ανώριμος.
οι συμβουλές των ανηλίκων βασίζονται στις ως τώρα εμπειρίες τους και στον τρόπο που ερμηνεύουν τα πράγματα ανάλογα με τις αξίες που έχουν
το ότι διαφωνείς, είναι καλό αυτό..., σημασία έχει να τονίσουμε, ότι η γνώμη μας, αλλάζει μαζί με εμάς μέσα στο χρόνο....

Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 02:12, 05-05-10:

Μου αρέσει σαν σκέψη αυτό. Συχνά προσπαθώ να σκοτώνω το συγγραφέα. Δε με νοιάζει ποιος είπε τι ή πώς το είπε αλλά τι είπε.

Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

O Apro έγραψε στις 21:51, 27-08-10:

πριν αρχίσεις να μιλάς, σε έντονες στιγμές, κάνε μια επαλήθευση στις σκέψεις σου και ξαναδοκίμασε....

πριν ανοίξεις το στόμα σου, άνοιξε πρώτα τα μάτια σου και μετά το μυαλό σου....

το ότι επαναλαμβάνεις κάτι πολλές φορές, δε σημαίνει ότι είναι κάτι σημαντικό, αλλά κάτι, που προσπαθείς να κάνεις σημαντικό....

Παράθεση

Azimuthios

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Azimuthios
Ο Azimuthios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 85 μηνύματα.

O Azimuthios έγραψε στις 23:41, 27-08-10:

Καποτε εναs γεροs πουλουσε θρησκευτικα βιβλια σε δημοσιο γραφειο.
-Και που τον ειδεs εσυ τον θεο; του λεει καποιοs υπαλληλοs.
-Εσυ δεν τον ειδεs; του λεει ο ευσεβηs γεροs
-Οχι,του απαντα ο υπαλληλοs.
-Eλα να σου τον δειξω, του λεει και τον βγαζει εξω στο μπαλκονι.
Ητανε καλοκαιρι και μεσημερι.Δειχνονταs τον ηλιο του λεει:
-Δεs τον !!
-Μα τον ηλιο να δω; Δεν μπορω του απαντα με τυφλωνει!
-Αφου δεν μπορειs να δειs,του λεει ο γεροs το δημιουργημα,πωs εχειs την αξιωση να δειs τον Δημιουργο!!!
Ο υπαλληλοs απεστομωθη!
Συμβουλη: Μην προσπαθητε να δειτε τον Θεο με τα ματια σαs απευθειαs δεν θα τον δειτε ποτε ετσι,πρεπει να ανοιξετε τα ματια τηs καρδιαs σαs για να σαs Αποκαλυφθει ο Κυριοs.Αρχιστε απο σημερα κιολαs αγωνα Πνευματικα Ορθοδοξο και θα Αλλαξει την Ζωη σαs στο Καλυτερο ΜΙΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ!

Παράθεση

Azimuthios

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Azimuthios έγραψε στις 11:11, 28-08-10:

Στιs 23-1-1948 κατα τον συρματοπολεμο στην Ηπειρο συνεβη ενα αδιαμφισβητιτο θαυμα.Ο Ιακωβοs Μπαλοδημοs που πεθανε το 1961 σε ηλικια 91 χρονων,επεστρεψε απο την λειτουργια του απο τα Σουδανια στο Μοναστηρακι του Προφητη Ηλια που απεχει 8 περιπου χιλιομετρα.Καθωs περπατουσε στον δρομο και προσευχονταν νοερα οπωs το συνηθιζε παντα,καποιοι στρατιωτεs του Εθνικου Στρατου ναρκοθετησαν ενα σημειο του δρομου εκεινη την μερα χωριs ο παπαs να γνωριζει τιποτα.Ξαφνικα τον βλεπουν απο το υψωμα να ξεπροβαλει ανυποπτοs στο ναρκοθετημενο εκεινο σημειο.Βαζουν τιs φωνεs για να τον προλαβουν αλλα ωσπου να ακουση ο γερονταs πατησε την ναρκη και εξερραγη με δαιμονιωδη κροτο.Εβουιξε ολη η περιοχη και συννεφα σκονηs σηκωθηκαν.
<<Παει ο φουκαραs ο παπουληs>> λενε και τρεχουν στον τοπο του δυστυχηματοs.Βλεπουν ομωs τον Π.Ιακωβο ασπρο μεν απο την σκονη να τιναζει τα ρασα του,αλλα χωριs να παθη τιποτα απολυτωs.
-Και δεν επαθεs τιποτα Παπουλη; τον ρωτουν εκπληκτοι οι στρατιωτεs
-Πωs να παθω παιδια μου; αφηνει ο Θεοs να παθωμε τιποτα..αφου προσευχομεθα;
Και εσαs δεν θα σαs αφησει να παθετε τιποτα.Θα σαs φυλαξει να γυρισετε στα σπιτια σαs.Μοναχα να πηγαινετε με τον δρομο του Θεου.Να καθησω παιδια μου να εξομολογηθητε και αυριο να σαs λειτουργησω και να κοινωνησετε.
-Ναι Πατερ απαντησαν οι στρατιωτεs συνεπαρμενοι απο το θαυμα.
Σε λιγο καθισμενοs σε μια πετρα τουs εξομολογουσε εναν-εναν.Εναs λοχιαs ομωs σταθηκε πειρασμοs και τουs εμποδισε να εξομολογηθουν.
-Τι ανοησιεs ειναι αυτεs; Πηγαινετε στον Παπα και λετε τι εχετε καμωμενα; Aυτα ειναι Βλακειεs!!
-Μα κυρ λοχια του απαντα εναs Ρουμελιωτηs φανταροs,εμειs εδω ειδαμε θαυμα με τα ματια μαs και εσυ λεs να μην το πιστεψουμε; Εδω τραινο παταει ναρκη και τιναζονται ολα στον αερα και γινετε χιλια κομματια!!.Και θα γλιτωνε ο γεροπαπαs; Με το συμπαθειο αλλα ολα αυτα που λεs δεν ειναι καλα πραγματα.
-Τι θαυμα μωρε ηλιθιοι μου τσαμπουνατε.Αυτο ηταν ενα τυχαιο γεγονοs,το οποιο εξηγειται φυσικωs.Aπλουστατα πατησε την ναρκη και τα αερια και τα βληματα εφυγαν προs την αντιθετη κατευθυση και τυχαια δεν τον βρηκε κανενα βλημα.Το πηρατε τωρα εσειs και το επαναλαμβανετε ωs Θαυμα!! Τι κανετε σαν υστερικεs γυναικουλεs; Nτροπη σαs!!
Αυτα εφτασαν και στα αυτια του εξομολογου.
-Μην παιδι μου τα λεs αυτα,ελα και εσυ να εξομολογηθειs να γινειs ανθρωποs του χριστου,να σε φυλαξει ο θεοs και να παs στο σπιτι σου.
Εκεινοs κοιταξε τον Ιερεα περιφρονητικα χωριs να πει τιποτα,πηρε αγγαρεια και πηγε στο δασοs να κοψει ξυλα.Εκει ομωs πατησε μια ναρκη και σκοτωθηκε.Αυτοs μονο και κανεναs αλλοs!!
Το γεγονοs αυτο επιβεβαιωθηκε απο αυτοπτη μαρτυρα του γεγονοτοs ο οποιοs εχει και φωτογραφια απο την κηδεια του ατυχου Λοχια.
Συμβουλη: Aν εχειs τον θεο μεσα σου μην φοβασε τιποτα,αυτο που θελει εκεινοs απο εσενα ειναι υπακοη,προσευχη,μετανοια, εξομολογηση και θεια κοινωνια.Αν τα κανει αυτα ο ανθρωποs και αγαπαει τον πλησιον του σαν τον εαυτο του τοτε εχει την θεικη προστασια και δεν εχει να φοβατε τιποτα στην ζωη του.Αρχιστε απο σημερα κι ολαs πνευματικο ορθοδοξο αγωνα και ολα θα πανε καλα!

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 14:21, 28-08-10:

Once upon a time in Mexico,
Στο τροπικό κλίμα της Γκουάλνταλαχάρα ήταν ένας ευγενής γέρος, ο σερ Μπαμπαλούν. Εξόριστος από τη συντηρητική πατρίδα του λόγω της απεριόριστης σεξουαλικότητας που κυρίευε το πνεύμα του, βρέθηκε από μια διαβολική τύχη στη γη της τεκίλας.

Ζούσε την απλή ζωή του καλλιεργώντας μπαμπού και πουλώντας το στους αγαθούς Μεξικάνους, ενώ τις ελεύθερες ώρες του έκανε έρωτα με κρεολές, γυναίκες οι οποίες του είχαν μεγάλη αδυναμία. Αν και μερικοί μπορεί να παραξανευτούν πως είναι δυνατό να καλλιεργηθεί μπαμπού στο Μεξικό πρέπει να είναι σίγουροι ότι ο σοφός αυτός γέρος είχε ικανότητες για περισσότερα πράγματα από αυτό και δημιουργικές δυνάμεις πέρα από τη φαντασία μας. Μια μέρα, τον πλησίασε ένας Gringo και του έκανε μια πρόταση για αγορά της γης του σεβάσμιου γέροντα. Ο γέροντας στην αρχή αρνήθηκε να υπακούσει λέγοντας ότι αυτή η γη του ανήκει και είναι δικαίωμα του να κάνει ότι θέλει και να την πουλήσει όποτε θέλει. Ο Gringo του απάντησε ότι είναι δικαιωμά του να αγοράσει αυτή τη γη αφού έχει τα χρήματα και την ισχύ να το κάνει. Ο γέρος του είπε ότι η δικιά του θέληση να κρατήσει τη γή είναι ισχυρότερη. Ο Gringo ακούγοντας όλα αυτά έφυγε με ήρεμια από το σπίτι του Μπαμπαλούν.

Την επόμενη μέρα τον πλησίασε ένας μεγαλογαιοκτήμονας της περιοχής, ο don Santiago Bernabeu. O Bernabeu του αποκάλυψε ότι ο Gringo ήταν ένας τυχοδιώκτης cowboy από το Texas. Ο cowboy αυτός ήρθε στο Mexico με σκοπό να αγοράσει την κερδοφόρα γη του μπαμπού για να το πουλήσει στους κινέζους μετανάστες της άγριας Δύσης. Ο γέροντας του απάντησε ότι γνώριζε όλα αυτά τα πράγματα, αλλά δεν θα πουλούσε ποτέ την γη του σε εκείνο τον άνθρωπο ούτε και σε κανένα άλλο. Τότε ο don του είπε τα εξής:

"Σοφέ Μπαμπαλούν, ο Gringo αυτός δεν δέχεται το όχι σαν απάντηση, έχει σκοτώσει πάνω από 100 άνδρες και η συμμορία του χτυπά πάντα τη νύχτα υπό το φως της σελήνης κλέβοντας και δολοφονώντας τους εχθρούς του. Σε εκλιπαρώ να προσέχεις."

Αυτά είπε και έφυγε ο don.

Ο γέροντας τις επόμενες μέρες έβλεπε εφιάλτες και τα βράδια φοβόταν ακόμη και τη σκιά του. Οι ήχοι τον τρόμαζαν και είχε μάθει ότι ο Gringo βρίσκονταν ακόμη στην περιοχή σε μια πανσίον πολύ κοντά στο ράντζο του. Είχε χάσει την επιθυμία του για κρεολές και μέρα με την ημέρα φαινόταν να αποτρελαίνεται. Στο τέλος μέσα στην απελπισία και τον φόβο του, πούλησε τη γη του στον Gringo σε ανείπωτη τιμή και εξαφανίστηκε μια για πάντα από τη Γκουαλνταλαχάρα. Η τύχη του από τότε αγνοείται. Πολλοί λένε ότι γύρισε στη πατρίδα του με άλλο όνομα και πειθαρχημένος πια από την αρρώστια της λαγνείας άλλοι λένε ότι μεθυσμένος από τεκίλα βούτηξε από ένα καράβι και πνίγηκε στον Ειρηνικό.

Για αυτό αγαπητά μου παιδιά όπως λέει και ένας σοφός:

Men fear death as children fear to go in the dark; and as that natural fear in children is increased with tales, so is the other

Ακολουθήστε την συμβουλή μου: Αν φοβάστε για κάτι, ακούστε το φόβο σας, είναι ο καλύτερος σύμμαχος θα γλιτώσετε από πολλές ταλαιπωρίες. Αυτά είχα να πω, σας αγαπώ να προσέχετε

THE END

Παράθεση

Azimuthios

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Azimuthios έγραψε στις 15:29, 28-08-10:

Ήρθε στό Άγιον Όρος καί γύριζε στα μοναστήρια ένας νέος ηλικίας 16-17 χρόνων, ο Γιωργάκης. Από ηλικίας τριών ετών οι γονείς του τον έβαλαν σέ βουδιστικό μοναστήρι στό Θιβέτ.
Προχώρησε πολύ στή Γιόγκα, έγινε τέλειος μάγος, μπορούσε νά καλεί όποιον δαίμονα ήθελε. Είχε μαύρη ζώνη καί ήξερε τέλεια καράτε. Μέ τήν δύναμη τού Σατανά έκανε επιδείξεις πού προξενούσαν εντύπωση. Χτυπούσε μέ τό χέρι του μεγάλες πέτρες καί έσπαζαν σαν καρύδια. Μπορούσε νά διαβάζει κλειστά βιβλία. Έσπαζε στήν παλάμη του φουντούκια, έπεφταν κάτω τά τσόφλια καί οι καρποί έμεναν κολλημένοι στό χέρι του.
Κάποιοι μοναχοί έφεραν τον Γιωργάκη στόν Γέροντα Παΐσιο γιά νά τον βοηθήσει. Ρώτησε τον Γέροντα, τί δυνάμεις είχε καί τί μπορούσε νά κάνη. Απάντησε ότι ο ίδιος δέν έχει καμιά δύναμη καί ότι όλη η δύναμη είναι του Θεού. Ο Γιωργάκης θέλοντας νά επιδείξει τή δύναμή του συγκέντρωσε τό βλέμμα του σέ μιά μεγάλη πέτρα πού ήταν σέ απόσταση καί η πέτρα έγινε θρύψαλα.

Τότε ο Γέροντας σταύρωσε μιά μικρή πέτρα καί του είπε νά τή σπάσει καί αυτή. Αυτός συγκεντρώθηκε, έκανε τά μαγικά του, αλλά δέν κατάφερε νά τή σπάσει. Τότε άρχισε νά τρέμει, καί οι σατανικές δυνάμεις, πού νόμιζε ότι έλεγχε, μη μπορώντας νά σπάσουν τήν πέτρα, στράφηκαν εναντίον του καί τον εκσφενδόνισαν στήν άλλη όχθη τού ρέματος.

Ο Γέροντας τον μάζεψε σέ άθλια κατάσταση.
«Άλλη φορά», διηγήθηκε ο Γέροντας, «ενώ συζητούσαμε, ξαφνικά σηκώθηκε, μου έπιασε τά χέρια καί μου τά γύρισε προς τά πίσω.

«Αν μπορεί, ας έρθει νά σ᾿ ελευθερώσει ὁ Χατζεφεντής», μού είπε. Τό αισθάνθηκα σαν βλασφημία. Κούνησα έτσι λίγο τά χέρια μου καί τινάχθηκε πέρα. Μετά σαν αντίδραση πήδησε ψηλά καί πήγε νά μέ χτυπήσει μέ τό πόδι του, αλλά τό πόδι του σταμάτησε κοντά στό πρόσωπό μου, σαν νά βρήκε ένα αόρατο εμπόδιο!

Μέ φύλαξε ὁ Θεός.
Τή νύχτα τον κράτησα καί κοιμήθηκε στό Κελί μου. Οι δαίμονες τον έσυραν μέχρι κάτω στόν λάκκο καί τον έδειραν γιά τήν αποτυχία του.

Τό πρωί σέ κακή κατάσταση, τραυματισμένος, γεμάτος αγκάθια καί χώματα, ομολογούσε: «Με έδειρε ὁ Σατάν, γιατί δέν μπόρεσα νά σέ νικήσω».
Έπεισε τον Γιωργάκη νά του φέρει τά μαγικά του βιβλία καί τά έκαψε.
Ο Γέροντας τον κράτησε λίγο κοντά του καί τον βοήθησε, όσο έκανε υπακοή. Ενδιαφέρθηκε νά μάθει, αν είναι βαπτισμένος, καί μάλιστα έμαθε καί σέ ποιά Εκκλησία είχε βαπτισθεί.
Ο Γιωργάκης συγκλονισμένος από τή δύναμη καί τή χάρη τού Γέροντα, επιθυμούσε νά γίνει μοναχός αλλά δέν μπόρεσε.

Ο Γέροντας χρησιμοποιούσε τή περίπτωση τού Γιωργάκη γιά νά αποδείξει πόσο μεγάλη είναι η πλάνη αυτών που νομίζουν ότι όλες οι θρησκείες είναι ίδιες, όλες τον ίδιο Θεό πιστεύουν, καί ότι δέν διαφέρουν οι Θιβετιανοί μοναχοί από τούς Ορθοδόξους.
Συμβουλη: Αν εχειs μεσα σου τον Θεο μην φοβασε τιποτα,κανειs και τιποτα δεν μπορει να σε πειραξει.Αρχισε Πνευματικο Ορδοδοξο αγωνα και νικησε με απολυτη σιγουρια καθε φοβο που εχειs μεσα σου!
ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ ΝΙΚΑ!
ΔΟΞΑΣΙ Ο ΘΕΟΣ ΗΜΩΝ,Η ΜΟΝΗ ΕΛΠΙΣ ΔΟΞΑΣΙ!

Παράθεση

Azimuthios

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Azimuthios έγραψε στις 16:59, 28-08-10:

Που τις βρίσκεις αυτές τις ανοησίες;
Προσωπικά, τις θρησκείες που αναζητούν το Θεό και τη Δύναμη μέσα στον άνθρωπο τις θεωρώ κατά ΠΟΛΥ ΑΝΩΤΕΡΕΣ από το Χριστιανισμό.
Το ειδα ποσο ανωτερεs ειναι δεν το ειδα λεs!!!
Εναs Παισιοs με χιλια δυο προβληματα υγειαs και με την αγαπη του μονο στο Θεο τα εβαλε μονοs του με μια στρατια απο δαυτουs και τουs Κατενικησε!!!
Ναι Πιστεψε το, η μονη Αληθεια σε αυτον το κοσμο ειναι ο Ιησουs Χριστοs μαs και καθε τι αλλο ειναι ψευτικο και οδηγει στην πλανη και την αγνοια.Ξεκινα και εσυ απο σημερα Πνευματικο Ορθοδοξο αγωνα για να εισαι και εσυ μεσα στουs εκλεκτουs τηs Βασιλειαs των Ουρανων!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 28-08-10 στις 17:07. Αιτία: διόρθωση quote tags
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ιατρική: Γνώσεις που αξίζει να μοιραστούμε - Από Dmitsos
      Το θέμα έχει λάβει 51 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία 3ο Πεδίο.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 30-10-16 στις 18:26.
    • Γενικό Συμβουλές για Θεωρητική - Από CHE* Billio
      Το θέμα έχει λάβει 113 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ανθρωπιστικών Σπουδών.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-09-10 στις 14:52.
    • Συμβουλες - Από goudas
      Το θέμα έχει λάβει 9 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γ' Λυκείου & Απόφοιτοι.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-11-08 στις 16:44.
    • Συμβουλές για την Έκθεση - Από Scandal
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία ΕΠΑ.Λ..
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-08-07 στις 23:58.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους