Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,695 μηνύματα σε 74,626 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Bοήθεια σε ένα όριο

Deluxe

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Deluxe
Ο Deluxe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 63 μηνύματα.

O Deluxe έγραψε στις 19:22, 05-01-06:

Καταρχας καλη χρονια σε ολους. η ασκηση ειναι η εξης :

να βρεθει το lim [ F(x)^2 - F(x) ] / ( x^2 - 4 ) οταν το x τεινει στο 2.

απο προηγουμενα ερωτηματα προκυπτουν : F συνεχης στο x0=2 , F(2)=0 και lim F(x) / ( x-2 ) = 3 οταν το x τεινει στο 2.

εγω την ελυσα και βρηκα το οριο -13/4 αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι αυτο ειναι το σωστο αποτελεσμα..

Ευχαριστω εκ' των προτερων.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Deluxe : 05-01-06 στις 22:45.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:33, 05-01-06:

Άλλαξα τον τίτλο σε κατι οχι και τοσο γενικολογο ...

Παρακαλω να αποθεύγονται οι γενικόλογοι τίτλοι ...
Ευχαριστω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MoDeViL (Μόδεστος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη MoDeViL
Ο Μόδεστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.

O MoDeViL im jim morrison, im dead. έγραψε στις 19:37, 05-01-06:

Μήπως εννοείς 3*(-1/4)=-3/4 ;

Εφόσον δίνεται ότι η f είναι συνεχής στο x0=2 ισχύει: lim{x->2}f(x)=f(2)=0
Επίσης δίνεται ότι lim{x->3}[f(x)/(x-2)]=3
Οπότε είναι: lim{x->2}=[(f(x)^2-f(x))/(x^2-4)]=lim{x->2}[(f(x)*(f(x)-1))/((x-2)*(x+2))] (1)

Και εφόσον ορίζονται τα επιμέρους όρια μπορείς να πεις ότι:
(1)=lim{x->2}[f(x)/(x-2)]*lim{x->2}[(f(x)-1)/(x+2)]=3*(-1/4)=-3/4

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MoDeViL : 05-01-06 στις 20:16.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 22:19, 05-01-06:

MoDeViL το δεδομένο μας είναι οτι lim{x->3}[f(x)/(x-2)]=3, όχι ότι lim{x->2}[f(x)/(x-2)]=3. Άρα το δευτερο απο που προκύπτει στην τελευταία σχέση?

Παράθεση

Deluxe

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Deluxe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 63 μηνύματα.

O Deluxe έγραψε στις 22:43, 05-01-06:

oyps! εγω το εγραψα λαθος. ναι -3/4 εννοουσα και εγω.

και καποια αλλα πραματα να ρωτησω για να μην κανω και αλλα θεματα.

σε μια ασκηση δινεται : Zx = x + iF(x) , οπου x € IR

τι ειναι αυτο το Zx; το πραγματικο μελος ειναι το 1 και το φανταστικο ειναι το F(x);

δλδ το | Zx | ειναι το ριζα ( 1 + F(x)^2 ) ;

και μια ακομα ασκηση λεει : Σε ποιο απο τα παρακατω διαστηματα μπορουμε να ισχυριστουμε οτι υπαρχει σιγουρα λυση της εξισωσης

x^3 = x + 1

και εχει καποια διαστηματα. δεν θελω να μου πειτε την λυση, απλα καποια υποδειξη.. θα θεωρησω συναρτηση f(x) = x^3 - x - 1 και θα δουλεψω με την παραγουσα της F(x) οπου F'(x) = f(x) ;

Και παλι ευχαριστω για το χρονο σας.

EDIT!!

εγω εκανα ξανα λαθος! το x τεινει στο 2.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 22:46, 05-01-06:

Ε αμα τείνει στο 2 τότε είναι σωστή η λύση του MoDeViL! Είπα κι εγώ!!

Παράθεση

MoDeViL (Μόδεστος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη MoDeViL
Ο Μόδεστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.

O MoDeViL im jim morrison, im dead. έγραψε στις 22:56, 05-01-06:

E, Michelle,εγκρίνεις;;

Αρχική Δημοσίευση από Deluxe
Σε ποιο απο τα παρακατω διαστηματα μπορουμε να ισχυριστουμε οτι υπαρχει σιγουρα λυση της εξισωσης

x^3 = x + 1

και εχει καποια διαστηματα. δεν θελω να μου πειτε την λυση, απλα καποια υποδειξη.. θα θεωρησω συναρτηση f(x) = x^3 - x - 1 και θα δουλεψω με την παραγουσα της F(x) οπου F'(x) = f(x) ;

Ωχ,δεν έχω κάνει ακόμη ολοκληρώματα. Οπότε επιστρατεύω τα μεγάλα μέσα(a.k.a Michelle, είναι η πιο πορωμένη με τα μαθηματικά εδώ μέσα!)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MoDeViL : 05-01-06 στις 23:06.
Παράθεση

Deluxe

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Deluxe έγραψε στις 00:26, 06-01-06:

ουτε εγω εχω κανει.. δεν εχει σχεση με ολοκληρωματα. ειμαστε παραγωγους και παραγωγος συναρτησης.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 00:34, 06-01-06:

Παιδιά σορρυ αλλά κάνω το μενού του MyCat τώρα... Θα το κοιτάξω αργότερα, το υπόσχομαι

ψ. MoDeViL κάποτε ήμουν πορωμένη με τα μαθηματικά, όχι τώρα πια.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 09:55, 06-01-06:

Oυπς το ξέχασα τελείως.
Λοιπόν:
1. Η παράγουσα καλομ πως σου ήρθε? Όχι, δεν θα τη χρειαστείς.
2. Πρέπει να μας δώσεις τα διαστήματα. Για κάποιο λόγο είναι multiple choice η άσκηση
3. Keyword: Bolzano

Παράθεση

Deluxe

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Deluxe έγραψε στις 11:29, 06-01-06:

τα ορια δεν θελω να τα δωσω για να μην μου πειτε ποιο ειναι το σωστο.. θελω να προσπαθησω μονος μου. bolzano. εχεις δικιο! θα το κανω ετσι!

Παράθεση

Puff_Daddy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Puff_Daddy
Ο Puff_Daddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 97 μηνύματα.

O Puff_Daddy έγραψε στις 16:14, 27-01-06:

και καποια αλλα πραματα να ρωτησω για να μην κανω και αλλα θεματα.

σε μια ασκηση δινεται : Zx = x + iF(x) , οπου x € IR

τι ειναι αυτο το Zx; το πραγματικο μελος ειναι το 1 και το φανταστικο ειναι το F(x);

δλδ το | Zx | ειναι το ριζα ( 1 + F(x)^2 ) ;
Το Ζ(x) είναι μια μιγαδική συνάρτηση. Κάθε μιγαδικός έχει την μορφή x+yi. Ε αυτός, που συμβολίζουμε Ζ(x), έχει τη μορφή x+iF(x), οπου προφανώς F(x) πραγματική συνάρτηση, προφανώς πραγματικής μεταβλητής.

x^3 = x + 1

Θα στο έλυνα αλλά είπες οτι θέλεις να το παλέψεις. Go for it...

EDIT!!

εγω εκανα ξανα λαθος! το x τεινει στο 2.[/quote]

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Μαθηματικά Όριο αντίστροφης - Από bobiras11
      Το θέμα έχει λάβει 9 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Θετικών Σπουδών.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-05-09 στις 23:21.
    • Μαθηματικά Οριο-Ολοκληρωμα - Από mangkac
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Θετικών Σπουδών.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 01-05-09 στις 12:51.
    • Μαθηματικά Όριο - Από katerinaisc
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Θετικών Σπουδών.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-12-08 στις 17:42.
    • Το όριο της παρακμής.... - Από Γιάννης
      Το θέμα έχει λάβει 19 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 26-07-06 στις 16:22.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους