Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,104 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,221 μηνύματα σε 74,660 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ποια είναι η γνώμη σας για τη γιορτή του Βαλεντίνου;

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:29, 29-01-07:

Η Παγκόσμια μέρα των Ζώων.

Για να μη μιλήσω για την ημέρα των ξανθών!!!!
(21 Ιουνίου νομίζω)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 12:34, 29-01-07:

Να κι άλλη μια γιορτή που μου αρέσει
(Νομίζω τότε είναι και η πρώτη ισημερία,σωστά;)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 12:37, 29-01-07:

Είδε κανένας τον επόμενο μήνα απο του Αγ.βαλεντίνου?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Demelene : 29-01-07 στις 12:59. Αιτία: Λάθος στην ημερομηνία
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 12:43, 29-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Ημέρα της σοκολάτας μπορεί να θεωρηθεί του Α.Βαλεντίνου με τόσες σοκολάτες που χαρίζονται στον πλανήτη εκείνη τη μέρα
Επίσης, μέρα του "ραντεβού που καταλήγει σε σεξ."

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 02:52, 30-01-07:

Μου είναι αδιάφορη αυτή η γιορτή! Εντάξει, δεν θα με χάλαγε αν ο αγαπημένος μου έκανε κάτι ξεχωριστό για μένα, αλλά θα τσαντιζόμουν αν "απαιτούσε" να γιορτάσουμε. Ας πούμε τα δείπνα κι οι έξοδοι την συγκεκριμένη μέρα με χαλάνε! Μου φαίνεται απείρως πιο ρομαντική μια έκπληξη σε φάση που δεν το περιμένεις!

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 09:15, 30-01-07:

Παιδιά πιστέυω οτι κάθε μέρα είναι η γιορτή του αγίου Βαλεντίνου. Οταν τον/την βλέπεις να έρχετε και να σου σκάει ένα φιλί είναι δώρο, όταν περνατε το χρόνο μαζί αγγαλιά είναι γιορτή, όταν σου λέει τα όνειρα του και μέσα είσαι εσύ είναι έυτυχία.Δεν κατηγορώ εκείνους που την γιορτάζουν γιατί πιστέυω ότι θέλουν απλά να γιορτάσουν με άλλους , αυτό που νοιώθουν.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 09:40, 30-01-07:

Δεν μπορεις να εισαι κάθε μερα με αυτή την διαθεση. Πρέπει και να σου λείπει λίγο για να θέλεις να την ξανανιώθεις…
Δεν μιλάμε για αγάπη που είναι σταθερή αξία…μιλάμε για εκείνη την «αρρώστια» που σε πιάνει και τα βλέπεις όλα ροζ…είσαι ερωτευμένος …ή τουλάχιστον νομίζεις ότι είσαι…

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 09:46, 30-01-07:

Μα για έρωτα μιλάμε. Στην αγάπη δέν είσαι αυθόρμητος, είσαι ο εαυτός σου. Ενώ στον έρωτα δεν καταλαβένεις τι σου γίνετε. Τα χάνεις

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 09:57, 30-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από burbuja

και λέω τώρα εγώ..μήπως απλά,πολλοί φοβούνται να παραδεχτούν ότι κι εκείνοι "γουστάρουν" αυτή τη γιορτή,για να μην θεωρηθούν ρηχοί,απαίδευτοι ή δεν ξέρω κι εγώ τι, από κάποιους άλλους..?
Η γιορτή του Αγίου Βαλεντίνου προσωπικά δεν μου λέει και πολλά. Αλλά τον έρωτα τον βιώνω πολύ πιο έντονα από τους περισσότερους...
Δεν είναι ζήτημα παιδείας, είναι ζήτημα αντίληψης.

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 10:28, 30-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από adespoto

+1

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 15:02, 30-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από adespoto

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:07, 30-01-07:

Άρα, Δεσελένε, οι διδακτορικοί και οι καθηγητές, δε γιορτάζουν;

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 15:22, 30-01-07:

δε με συγκινει καθολου μα καθολου.
ειτε λαβω ειτε δε λαβω δωρο, μου ειναι ακριβως το ιδιο...
και οταν λαμβανω, καμια φορα αισθανομαι και ασχημα κιολας, γιατι εγω ποτε δεν εχω κατι να ανταποδωσω..
θυμαμαι μια φορα μου ειχε στειλει λουλουδια απο την αλεξανδρουπολη που υπηρετουσε κι εγω τσαντιστηκα κιολας
καμια φορα σκεφτομαι μηπως το κανω και επιτηδες...
δεν ξερω, ειμαι πολυ πολυ αντιδραστικη, στριμενο αντερο τελειως!

Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη travel_lover
H travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H travel_lover έγραψε στις 15:28, 30-01-07:

είναι τελείως ανούσιο να αντιπαραθέτουμε απόψεις περί αυτού του θέματος. πάντα θα υπάρχουν αυτοί που είναι υπέρ κ αυτοί που είναι κατά. το να λέμε κ να ξαναλέμε γιατί ναι κ γιατί όχι, βγάζει σε μένα τουλάχιστον, από τους μεν την ανάγκη να νιώσουν ερωτευμένοι επειδή έτισ προστάζει η κοινωνία (κακά τα ψέμματα, όταν είσαι μπακούρης κ όλοι έχουν βγει έξω με τα αμορ κ τις καρδούλες, ε όσο ναναι νιώθεις κάπως), κ από τους δε μια τάση να προσπαθήσουν να μην δείξουν ότι ανήκουν στην μάζα (παρ'όλο που ζώντας στην κοινωνία είσαι μέρος αυτής).
απλά χαρείτε τον έρωτα. θέλετε να τον χαρείτε στου αγ. βαλεντίνου; go for it!
θέλετε να τον χαρείτε με άλλους τρόπους; και πάλι go for it.
οτιδήποτε δεν δημιουργεί την αισθηση του κλισέ ή της αναγκαιότητας κ με το ζόρι είναι ωραίο...
just enjoy, η ζωή είναι πολύ λικρή για να την φιλοσοφείς αναλυτικά...

Παράθεση

thodoris7

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη thodoris7
Ο thodoris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός . Έχει γράψει 112 μηνύματα.

O thodoris7 έγραψε στις 16:25, 30-01-07:

Πρώτα από όλα είναι μια ξενόφερτη και εμπορική γιορτή.Γιορτή των καθολικών και του εμπορίου.Η αντίστοιχη γιορτή των ερωτευμένων για τους ορθόδοξους είναι του Αγίου Υακίνθου

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 16:41, 30-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από thodoris7
Πρώτα από όλα είναι μια ξενόφερτη
Που είναι το κακό με το οτι είναι ξενόφερτη;

Παράθεση

thodoris7

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο thodoris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός . Έχει γράψει 112 μηνύματα.

O thodoris7 έγραψε στις 16:55, 30-01-07:

Που είναι το κακό με το οτι είναι ξενόφερτη;
Κανένα κακό ότι είναι ξενόφερτη,αλλά είναι κακό να είμαστε ξενομανής και να κάνουμε ότι μας λένε ξένοι λαοί

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 17:02, 30-01-07:

Κανένα κακό ότι είναι ξενόφερτη,αλλά είναι κακό να είμαστε ξενομανής και να κάνουμε ότι μας λένε ξένοι λαοί
Έτερον εκάτερον.
Κάααθε φορά που χάρηκα με μία ανθοδέσμη στις 14.2, κάθε φορά που χαμογέλασα με ένα δώρο, ούτε που σκέφτηκα "αχ ωραία, τώρα αίμαι πιο αμερικάνα".

Παράθεση

thodoris7

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O thodoris7 έγραψε στις 17:15, 30-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Έτερον εκάτερον.
Κάααθε φορά που χάρηκα με μία ανθοδέσμη στις 14.2, κάθε φορά που χαμογέλασα με ένα δώρο, ούτε που σκέφτηκα "αχ ωραία, τώρα αίμαι πιο αμερικάνα".
Θα μπορούσαν αυτήν την ανθοδέσμη να σου την δώσουν στου Αγίου Υακίνθου και να χαιρόμαστε με την ορθόδοξη θρησκεία.Η ίδια ακριβώς γιορτή είναι.Η γιορτή των ερωτευμένων,απλά εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να γιορτάζω μία γιορτή που λέγεται Άγιος Βαλεντίνος που είναι καθολίκος και όχι την ορθοδοξη που είναι του Αγίου Υακίνθου;

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 17:24, 30-01-07:

Τι μας λένε οι ξένοι λαοί; Να γιορτάζουμε του Αγίου Βαλεντίνου;
Θέλουμε και γιορτάζουμε τότε, δεν μας το είπε κανείς.
Αυτά είναι τα αποτελέσματα της παγκοσμιοποίησης, παίρνουμε εμείς πολιτισμό απο ξένους λαούς, παίρνουν και οι ξένοι λαοί απο εμάς. Και αυτό προσωπικά το θεωρώ καλό.

Θα μπορούσαν αυτήν την ανθοδέσμη να σου την δώσουν στου Αγίου Υακίνθου και να χαιρόμαστε με την ορθόδοξη θρησκεία.Η ίδια ακριβώς γιορτή είναι.Η γιορτή των ερωτευμένων,απλά εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να γιορτάζω μία γιορτή που λέγεται Άγιος Βαλεντίνος που είναι καθολίκος και όχι την ορθοδοξη που είναι του Αγίου Υακίνθου;
Αυτό μου θυμίζει τους Άγγλους που δεν θέλουν να έχουν ευρώ αλλά λίρες.
Για μένα η γιορτή του Αγίου Βαλεντίνου δεν έχει καμία θρησκευτική σημασία. Όπως έχουμε τη γιορτή της μητέρας, για μένα υπάρχει και αυτή η μέρα που είναι η "γιορτή του έρωτα". Επίσης με τη δική σου λογική, μιας και είμαι άθεη, δεν θα έπρεπε να γιορτάζω τον έρωτα ποτέ, ούτε του Βαλεντίνου, ούτε του Υακίνθου

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 19:15, 30-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Αχ τι να σας πω βρε παιδιά, ενώ είμαι πολύ ρομαντική, ξενερώνω με τα άααπειρα κουκλάκια, στα μαγαζιά της Κάνιγγος και Ομόνοιας...

Αλλά αυτό με την ασφάλεια του ότι υπάρχει μία μέρα για τους ερωτευμένους!!

Στην τελική, κι εγώ τη γιορτάζω. Κι ανάλογα με τη σχέση μου, την εκάστοτε περίοδο, ή κάνω δώρα και χαζοχαίρομαι, ή απλά κάνω και λίγη πλάκα...

Πέρσι ο ιχλίμπεντιχ μού μαγείρεψε, και πολύυυυ το χάρηκα!!!!!!!!!
Μα να συμφωνουμε απολυτως??! Ακομα και στο πως γιορτασαμε την περσινη!

Γενικα, νομιζω οτι πρεπει να το δουμε σαν μια ευκαιρια να περασουμε ωραια αν εχουμε κεφι να κανουμε κατι ιδιαιτερο! Αλλιως ας μην κανουμε τιποτα! Εγω ας πουμε, δεν περιμενω τπτ απο τον καλο μου, δεν εχω σκεφτει αν θα του παρω κατι, δεν θα με πειραξει αν δεν μου παρει αυτος κατι, αλλα αν μου παρει δεν θα με χαλασει κιολας!!
Παντως, γενικα εμενα μου αρεσουν πιο πολυ τα ψιλοασχετα, αυθορμητα δωρα (και να κανω και παιρνω) Τρελαινομαι να γυρναω στα μαγαζια και να βρισκω κατι που θα ξερω οτι θα το λατρεψει καποιος αν του το παρω. Επισης, ξενερωνω απιστευτα με τη λογικη του "πωωωω, ερχεται και η ταδε γιορτη, πρεπει να σκεφτω τι δωρα να παρω". Γιαυτο και δεν ειμαι ιδιαιτερως φαν των λεγομενων εμπορικων γιορτων.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 19:35, 30-01-07:

Α να τονίσω οτι προσωπικά ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ όσο δεν παίρνει τα παντός είδους λούτρινα κουκλάκια και τα θεωρώ το πιο στερούμενο φαντασίας και άχρηστο δώρο που μπορεί να πάρει κάποιος στο ταίρι του.
Πάντως προσωπικά δεν είμαι ούτε φανατικά υπερ αλλά ούτε και εναντίον της συγκεκριμένης γιορτής. Ούτε θα την απαξιώσω και δεν θα κάνω τίποτα, αλλά ούτε τη θεωρώ κάτι που πρέπει να γιορτάσουμε ντε και καλά (πολύ πιο σημαντική γιορτή θεωρώ την επέτειο μας). Αν είμαστε μαζί, θα τη γιορτάσουμε. Αν δεν είμαστε και είναι εύκολο να βρεθούμε είναι ένας λόγος παραπάνω να το κάνουμε. Αν δεν είναι εύκολο να βρεθούμε, τότε σιγά τα ωά. Όσο για τα δώρα, έχουμε θεσπίσει εδώ και πολύ καιρό το σύστημα "όποιος έχει λεφτά, κάνει δώρο". Όποτε έρχεται μια τέτοια γιορτή και έχουμε χρήματα, θα πάρουμε δώρο ο ένας στον άλλον. Αν δεν έχει ο ένας απο τους δύο ή και οι δύο, ας μην πάρει, και έχει συμβεί αρκετές φορές και να του πάρω μόνο εγώ και να μου πάρει μόνο αυτός. Είμαι κατά της αποταμίευσης για να μου πάρει ή να του πάρω δώρο. Προτιμώ τα χρήματα αυτά να τα φάμε μαζί, περνώντας καλά, είτε είναι γιορτή είτε όχι.
Τα λέω αυτά γιατί ίσως φάνηκε απο άλλα ποστς οτι είμαι το 100% στερεότυπο "ρομαντικής" το οποίο ούτε εμένα μου αρέσει. Απλά έχω κάποια κοινά με αυτό το στερεότυπο (πχ συγκινούμαι πολύ με τα love stories σε ταινίες, sorry I can't help it) ενώ σε άλλα είμαι εκ διαμέτρου αντίθετη με αυτό.

Παράθεση

thodoris7

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O thodoris7 έγραψε στις 20:38, 30-01-07:

Τι μας λένε οι ξένοι λαοί; Να γιορτάζουμε του Αγίου Βαλεντίνου;
Θέλουμε και γιορτάζουμε τότε, δεν μας το είπε κανείς.
Αυτά είναι τα αποτελέσματα της παγκοσμιοποίησης, παίρνουμε εμείς πολιτισμό απο ξένους λαούς, παίρνουν και οι ξένοι λαοί απο εμάς. Και αυτό προσωπικά το θεωρώ καλό.

Αυτό μου θυμίζει τους Άγγλους που δεν θέλουν να έχουν ευρώ αλλά λίρες.
Για μένα η γιορτή του Αγίου Βαλεντίνου δεν έχει καμία θρησκευτική σημασία. Όπως έχουμε τη γιορτή της μητέρας, για μένα υπάρχει και αυτή η μέρα που είναι η "γιορτή του έρωτα". Επίσης με τη δική σου λογική, μιας και είμαι άθεη, δεν θα έπρεπε να γιορτάζω τον έρωτα ποτέ, ούτε του Βαλεντίνου, ούτε του Υακίνθου
Πρώτα από όλα δεν σε είπα άθεη,αυτά είναι δικά σου λόγια .Ο Άγιος Βαλεντίνος είναι επιβολή από τα ΜΜΕ για μένα,κάτι που του δίνει εμπορική αξία.

Λοιπόν έχω μια γενική ερωτησούλα (άσχετα από τον Άγιο Βαλεντίνο)...δηλαδή επειδή είναι όλα αυτά φαινόμενα παγκοσμιοποίησης,πρέπει να ξεχάσω ότι είμαι Έλληνας και να μου επιβάλλουν τον ξενόφερτο τρόπο ζωής και τα ξενόφερτά έθιμα,όταν τα δικά μας έθιμα και η δική μας παράδοση είναι πολύ ανώτερη (κατά την προσωπική μου πάντα άποψη) από αυτές των ξένων?

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 20:43, 30-01-07:

Πρώτα από όλα δεν σε είπα άθεη,αυτά είναι δικά σου λόγια .Ο Άγιος Βαλεντίνος είναι επιβολή από τα ΜΜΕ για μένα,κάτι που του δίνει εμπορική αξία.
Προφανώς και είναι δικά μου λόγια, εγώ είπα οτι είμαι άθεη
Το οτι το αναφέρεις σαν να είναι προσβολή ("συ είπας" στυλ) πως θα έπρεπε να το πάρω; LOL!
Λοιπόν έχω μια γενική ερωτησούλα (άσχετα από τον Άγιο Βαλεντίνο)...δηλαδή επειδή είναι όλα αυτά φαινόμενα παγκοσμιοποίησης,πρέπει να ξεχάσω ότι είμαι Έλληνας και να μου επιβάλλουν τον ξενόφερτο τρόπο ζωής και τα ξενόφερτά έθιμα,όταν τα δικά μας έθιμα και η δική μας παράδοση είναι πολύ ανώτερη (κατά την προσωπική μου πάντα άποψη) από αυτές των ξένων?
Ποιός σου τα επιβάλλει άνθρωπε μου; Πήγαινε και γιόρτασε εσύ και στις 20 Ιουνίου τον έρωτα. Δεν νομίζω οτι σου επιβάλλει κάποιος να γιορτάσεις τότε. Όποιος θέλει γιορτάζει.
Όσο για το ποιά παράδοση είναι ανώτερη, το βρίσκω τουλάχιστον εγωιστικό και εθνικιστικό να λέμε οτι είναι η δικιά μας. Αν δηλαδή ίσχυαν όσα λένε οι "πατριώτες" κατα καιρούς, οτι δηλαδή:
-έχουμε την καλύτερη κουζίνα
-την πιο πλούσια γλώσσα
-πολύ ανώτερη παράδοση
-πιο πλούσια ιστορία
-είμαστε πιο έξυπνοι
-κοκ
τότε θα έπρεπε να είμασταν στην κορυφή του κόσμου, κάτι που ξέρεις οτι δεν ισχύει
Επίσης, πως είναι παράδοση κάτι, τη στιγμή που ποτέ δεν εορταζόταν ιδιαίτερα; Πριν υιοθετήσουμε τον Α.Βαλεντίνο δεν γιορτάζαμε κάποια μέρα "του έρωτα", άρα για ποιά παράδοση μιλάς;
Τέλος, άλλο ελληνισμός και άλλο χριστιανισμός και ορθοδοξία. Μην τα συγχέεις.

Παράθεση

thodoris7

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O thodoris7 έγραψε στις 20:55, 30-01-07:

Στο ότι δεν είμαστε στην κορυφή του κόσμου,θα πρέπει να κατανοήσεις ότι υπήρχαν 400 χρόνια σκλαβιά στην χώρα μας,επίσης υπήρχαν οι εμφυλίοι πολέμοι,επιβολή βασιλιά από ξένες δυνάμεις και τελευταία την χούντα.

Επιπλέον από την Ελληνική γλώσσα υπάρχουν όλοι οι ιατρικοί όροι και κάποιοι ξένοι "δανείζονται" κάποιες λέξεις μας,αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα .
Θα σας θυμίσω κάποιους στίχους του νομπελίστα ποιητή μας :

Τη γλώσσα μου έδωσαν ελληνική.

το σπίτι φτωχικό στις αμμουδιές του Ομήρου...

Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου…

Οδυσσέας Ελύτης
Από το Άξιον Εστί:
Τη γλώσσα μου έδωσαν ελληνική

Ας μην συνεχίσω,κάποια στιγμή θα κάνω ένα topic και θα μπορέσουμε να συζητήσουμε εκεί πέρα.

Εσύ πιστεύεις ότι η τηλεόραση και γενικά τα ΜΜΕ δεν μας επιβάλλουν και μας "βορβαδίζουν" και κάποια άτομα επηρεάζονται από λάθος πρότυπα?Και σύμφωνα με τα λεγόμενα σου "Πριν υιοθετήσουμε τον Α.Βαλεντίνο δεν γιορτάζαμε κάποια μέρα "του έρωτα""...Ποιος την πρόβαλε και την έκανε αυτή την "γιορτή" διάσημη?

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 20:58, 30-01-07:

Τις απόψεις μου για την "ανωτερότητα" ή μη της ελλάδας τις έχω αναφέρει πολλάκις σε άλλα threads. Ας μην βγάλουμε ΚΑΙ αυτό το θέμα εκτός για τον ίδιο λόγο.

Παράθεση

thodoris7

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O thodoris7 έγραψε στις 21:03, 30-01-07:

Έχεις και 7.800 post,άντε να τα βρεις .

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 10:06, 31-01-07:

Τα λέω αυτά γιατί ίσως φάνηκε απο άλλα ποστς οτι είμαι το 100% στερεότυπο "ρομαντικής" το οποίο ούτε εμένα μου αρέσει. Απλά έχω κάποια κοινά με αυτό το στερεότυπο (πχ συγκινούμαι πολύ με τα love stories σε ταινίες, sorry I can't help it) ενώ σε άλλα είμαι εκ διαμέτρου αντίθετη με αυτό.
Και ποιο είναι τα κακό να συμπορεύεσαι με ένα στερεότυπο.Ανεξαρτήτως αν είναι σωστό ή λάθος το ζήτημα αν είναι αν είναι επιλογή σου ή όχι.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:18, 31-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από io-io
Μα να συμφωνουμε απολυτως??! Ακομα και στο πως γιορτασαμε την περσινη!

Γενικα, νομιζω οτι πρεπει να το δουμε σαν μια ευκαιρια να περασουμε ωραια αν εχουμε κεφι να κανουμε κατι ιδιαιτερο! Αλλιως ας μην κανουμε τιποτα! Εγω ας πουμε, δεν περιμενω τπτ απο τον καλο μου, δεν εχω σκεφτει αν θα του παρω κατι, δεν θα με πειραξει αν δεν μου παρει αυτος κατι, αλλα αν μου παρει δεν θα με χαλασει κιολας!!
Παντως, γενικα εμενα μου αρεσουν πιο πολυ τα ψιλοασχετα, αυθορμητα δωρα (και να κανω και παιρνω) Τρελαινομαι να γυρναω στα μαγαζια και να βρισκω κατι που θα ξερω οτι θα το λατρεψει καποιος αν του το παρω. Επισης, ξενερωνω απιστευτα με τη λογικη του "πωωωω, ερχεται και η ταδε γιορτη, πρεπει να σκεφτω τι δωρα να παρω". Γιαυτο και δεν ειμαι ιδιαιτερως φαν των λεγομενων εμπορικων γιορτων.
Ανμπιστεύταμπολ!

κι εμείς αυτά ακριβώς...
Εγώ, ειδικά, αν πλησιάζει γιορτή και δεν έχω κάποια καλή ιδέα για το τι δώρο να πάρω, πολλές φορές απλά δεν παίρνω τίποτα!! Δεν μπορώ, δε συμβιβάζομαι με δώρα απλά. Στον πρώην έκανα ενάμιση μήνα να δώσω δώρο γενεθλίων, αλλά το λάτρεψε!!
Από την άλλη, αν μου έρθει ξαφνικά μία καλή ιδέα, απλά το κάνω!!

Αν έχω κέφι στου Αγίου Βαλεντίνου, θα τον πάρω να γιορτάσουμε, αν όχι, θα κάτσουμε μέσα, να βρίζουμε την παγκοσμιοποίηση... Κι αν μου έρθει κάτι για του Αγίου Υιακίνθου, για΄τι όχι;;

Γεια σου βρε Ίο-ίο μου!!!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 11:00, 31-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από Demelene
Και ποιο είναι τα κακό να συμπορεύεσαι με ένα στερεότυπο.Ανεξαρτήτως αν είναι σωστό ή λάθος το ζήτημα αν είναι αν είναι επιλογή σου ή όχι.
Πουθενά (τουλάχιστον πουθενά που να μπορώ να σκεφτώ τώρα). Απλά διευκρίνισα τι ισχύει για μένα γιατί δεν μου αρέσει να δημιουργώ εσφαλμένες εντυπώσεις, είτε καλές, είτε κακές.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 15:52, 31-01-07:

Αγίου Υιακίνθου,

Έλα Jesus και Virgin Μary!

Μη μου πεις ότι το εννοείς. Πρέπει να είσαι ο μοναδικός στην ελλάδα που ασχολείται με τη συγκεκριμένη γιορτή

-------------------
Edit:

Excusez mois, μόλις είδα ότι ένας ακόμα γιορτάζει τον Υάκινθο. Οπότε άκυρο το σχόλιο.

Στο ότι δεν είμαστε στην κορυφή του κόσμου,θα πρέπει να κατανοήσεις ότι υπήρχαν 400 χρόνια σκλαβιά στην χώρα μας,επίσης υπήρχαν οι εμφυλίοι πολέμοι,επιβολή βασιλιά από ξένες δυνάμεις και τελευταία την χούντα.
Άσε βρε τεό. Είδαμε πως είμασταν και πριν από 400 χρόνια

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 23:43, 06-02-08:

Δε τη γιορτάζω γιατί δε μου αρέσει η ιδέα να θυμάμαι τον έρωτα μια ημέρα το χρόνο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 09:05, 07-02-08:

Φυσικά και τη γιορτάζω.
Εχει γενέθλια ο αδερφός μου και κάθε χρόνο κάνουμε τρικούβερτο γλέντι...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 09:08, 07-02-08:

Φυσικά και την γιορτάζω... είμαι ερωτευμένη…

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 09:46, 07-02-08:

Βασικά γιορτάζω αλλα όχι γιατί είναι η μέρα αλλα οι άνθρωποι, περπατάς και τρυγύρο βλέπεις νέους γέρους να βγούν να γιορτάσουν ακόμα κιάς είναι βλακειες, αλλα είναι τόσο όμορφη η αίσθηση τρυγύρο που κάνουν μια ρομαντική ατμόσφαιρα μόνο για μένα και τον άντρα μου, αυτό λοιπόν είναι ο λόγος, η αίσθηση ότι δεν είσαι ο μόνος που είσαι ερωτευμένος αλλα έυχεσε εσύ να είσαι ο μόνος που ο έρωτας σου θα κρατήσει για πάντα

Παράθεση

ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ. (Δέσποινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ.
H Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 140 μηνύματα.

H ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ. We found love in a hopeless place!!!!!!! έγραψε στις 07:53, 28-05-12:

Είναι ένας τρόπος να γίνεται υπερκατανάλωση...(ε, όλο και κάτι δεν θα πάρεις στον σύντροφό σου?)Όλοι το ξέρουμε αυτό.Από την άλλη,όμως, είναι μια ευκαιρία και αφορμή θα έλεγα να ξεφύγεις, με το αγόρι\κορίτσι σου, σε κανένα weekend trip.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

antwwwnis (Αντωωωνης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη antwwwnis
Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,154 μηνύματα.

O antwwwnis ,αφού έκανε διατάσεις στα δάχτυλα του, έγραψε στις 02:11, 14-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από babo0ska
[...] ο Α.Βαλεντίνος ΌΧΙ δεν υπάρχει είναι καθαρά καθολικός αγιος αμόρφωτο ζώο. μην μου τα πρίζεις λοιπόν -.-
Ένα ενδιαφέρον άρθρο

Μεταξύ άλλων, λέει:

• Ο Άγιος Βαλεντίνος δεν μνημονεύεται πουθενά στο ορθόδοξο εορτολόγιο και, όπως ήταν φυσικό, η ορθόδοξη Εκκλησία ποτέ δεν τον παραδέχτηκε. «Ο άγιος αυτός είναι για μας ανύπαρκτος. Είναι μια μυθοπλασία δυτικής προέλευσης», δηλώνουν άνθρωποι της Εκκλησίας.
  • Όταν, όμως, ο ξενόφερτος άγιος άρχισε να μπαίνει για τα καλά και στη ζωή των Ελλήνων και η ημέρα αυτή να καθιερώνεται και στη χώρα μας ως η ημέρα των ερωτευμένων στα τέλη της δεκαετίας του ‘70 με πρωτοβουλία των ανθοπωλών, εκπρόσωποι της Εκκλησίας πρότειναν οι Έλληνες ερωτευμένοι να τιμούν και να γιορτάζουν αγίους που υπάρχουν στο ορθόδοξο εορτολόγιο.
  • Το 1994, ο τότε εκπρόσωπος Τύπου της Ιεράς Συνόδου, Γιάννης Χατζηφώτης, πρότεινε να καθιερωθεί ως ημέρα των ερωτευμένων η γιορτή του Αγίου Υακίνθου, που τιμάται στις 3 Ιουλίου.
  • Το 2000 ο μακαριστός Aρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος, στην προσπάθειά του να φέρει πιο κοντά τη νεολαία στην Εκκλησία, πρότεινε να εορτάζεται η γιορτή των ερωτευμένων στις 13 Φεβρουαρίου, ημέρα που η Ορθοδοξία τιμά τη μνήμη των Αποστόλων Ακύλα και Πρίσκιλλας, ενός ενάρετου ζευγαριού Ιουδαίων σκηνοποιών, που ζούσε στην Κόρινθο και ασπάστηκε τον Χριστιανισμό.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

granita (Φανή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη granita
H Φανή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 191 μηνύματα.

H granita where do we go, nobody knows.. έγραψε στις 01:07, 15-02-13:

δε γιορτάζω...θεωρώ τουλάχιστον χαζό όλο αυτό το πανηγύρι, όπου το οτιδήποτε παίρνει το σχήμα καρδιάς, με το πρόσχημα ότι γιορτάζουν οι ερωτευμένοι, για να βγάλουν λεφτά ανθοπωλεία, ζαχαροπλαστεία και καταστήματα εσωρούχων...λες και μέσα από ένα δώρο τη συγκεκριμένη μέρα θα δηλώσεις το ενδιαφέρον και την αγάπη σου...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bonjovicat (Νεφελη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Bonjovicat
H Νεφελη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών , επαγγέλεται Σκηνοθέτης και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H Bonjovicat Δουλευω (τον κοσμο) για να ζω έγραψε στις 19:59, 26-04-13:

δεν τη συμπαθω αυτη τη γιορτη...γιατι..δεν εχω με ποιον να τη γιορτασω...

Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη τρελή φιλόσοφος
H τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 878 μηνύματα.

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 09:55, 01-05-13:

άλλη μία γιορτή για να πλουτίζουν όσοι πωλούν και κατασκευάζουν αρκουδάκια,ευχετήριες κάρτες,σοκολατάκια λουλούδια.
άμα αγαπάς κάποιον του το δείχνεις όλο τον χρόνο ,δεν περιμένεις μια γιορτή,του καθολικού εορτολογίου,και ένα δώρο για να εκδηλώσεις τα συναισθήματα σου

Παράθεση

Maria Bluemind

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Maria Bluemind
H Maria Bluemind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 68 μηνύματα.

H Maria Bluemind έγραψε στις 12:00, 01-05-13:

Συμφωνώ με ολους εσας που υποστηριζετε οτι ειναι εμπορικη γιορτη και οτι η γιορτη του Α.Βαλεντινου ειναι καθολικη. Εμεις δεν εχουμε καμια σχεση με αυτην την γιορτη.

Αναφερθηκε επισης οτι και το χριστουγεννιατικο δεντρο ειναι ξενοφερτο εθιμο. Βεβαιως ειναι ξενοφερτο και ειναι επιλογη του καθενως να το βαλει στο σπιτι του, εκτος και αν εχει παιδια, που σημαινει οτι ολα στο σχολειο μιλανε για αυτο και δεν μπορεις να μην στολισεις.

Οι αποκριες, δεν ειναι συνιθισμενες μερες, ομως ο τροπος που τις γιορταζουμε δεν εχει καμια σχεση με τις αποκριες. Απο+κρεας, απεχουμε δηλαδη απο το κρεας γιατι προετοιμαζομαστε για την σαρακοστη. Τα καρναβαλια ειναι αλλο θεμα αλλα δυστυχως επειδη συμπεφτουν στις ημερομηνιες με τις αποκριες, εχουν συνδεθει για τους περισσοτερους και γιορταζεται σαν ενα γεγονος.

Παγκοσμια ημερα μητερας, και παλι ειναι ξενοφερτη γιορτη εγω προσωπικα δεν λεω χρονια πολλα στην μητερα μου εκεινη την ημερα. Μια φορα της πηρα λουλουδια και απο τοτε καμια φορα γιατι δεν εισεπραξα και εγω και εκεινη κατι το τοσο σπουδαιο που θα περιμενα. Προτιμω να της παρω λουλουδια στην ονομαστικη γιορτη της ή καλητερα ενα γλυκάκι.

Δεν εχει τυχει να περασω την γιορτη του Αγ.Βαλεντινου με καποιον συντροφο οποτε δεν μπορω να πω και πολλα, ομως ετσι οπως το φανταζομαι τωρα, αυτο που θα κανω θα ειναι να συζητησω μαζι του το οτι δεν γιορταζω αυτην την γιορτη και επειδη θα ειναι αγορι και τα αγορια δεν τους πολυαρεσει αυτη η γιορτη (απο οτι εχω συμπερανει την θεωρουν απλα υποχρεωση προς εμας, υπαρχουν και οι εξαιρεσεις παντα), το πιο πιθανο ειναι να συμφωνησει μαζι μου και να μην την γιορτασουμε αλλα μπορει επισης να θελει να την γιορτασουμε και τοτε κανενα προβλημα (σχεδον :p )

Παράθεση

EnnisDelMar!

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη EnnisDelMar!
H EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής . Έχει γράψει 602 μηνύματα.

H EnnisDelMar! fresh έγραψε στις 11:37, 03-05-13:

Ποτέ δεν την γιορτάζω. Μου φαίνεται απλά βλακώδες να ορίσεις μέρα για κάτι, το οποίο αν το έχεις, το νιώθεις κάθε μέρα. Ο έρωτας και το να είναι κανείς ερωτευμένος είναι ένα απ'τα πιο όμορφα συναισθήματα και αν είσαι ερωτευμένος δεν είσαι για μια μέρα (τουλάχιστον εμένα δεν μου έχει τύχει) αλλά για χρονικό διάστημα. Θα ήταν σαν να ορίσουμε μέρα για το γεγονός ότι αναπνέουμε, ή ξέρω γω για κάτι που κάνουμε γενικά στην καθημερινότητά μας. Δεν κράζω βέβαια αυτούς που τους αρέσει η γιορτή, αλλά εμένα προσωπικά δεν με "εκφράζει" και δεν αντικατοπτρίζει την αντίληψη μου για το μεγαλειώδες συναίσθημα του έρωτα. Νομίζω το μοναδικό καλό σε αυτή την γιορτή είναι ότι βγαίνουν άπειρα διαφορετικά είδη σοκολατακίων και γλυκών και έτσι διευρύνονται οι γευστικοί ορίζοντες εμάς των σοκολατοφάγων

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Itach1 (Τζουτζουμπρούτζος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Itach1
Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,189 μηνύματα.

O Itach1 THINK LESS, LIVE MORE έγραψε στις 13:06, 03-05-13:

Όμορφη γιορτή με λουλούδια,σοκολατίνες και άλλα τέτοια παιχνιδιάρικα...!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

italian

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη italian
Ο italian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 45 ετών . Έχει γράψει 140 μηνύματα.

O italian έγραψε στις 11:42, 21-01-14:

Η γιορτή του Aγίου Βαλεντίνου, δηλαδή του βαλέ Ντίνου (ιδανικά σπαθί για να'ναι ξηγημένος), και της ντάμας Ντίνας (προσοχή να μην είναι από κούπες, καλύτερα καρό αν γουστάρετε τα κόκκινα); Όπου αμφότεροι περιμένουν την έλευση της εν λόγω εορτής, για να επιδείξουν έμπρακτα την αγάπη τους προς τον/την σύντροφο; Η Ντίνα να λέει, άντε να'ρθει επιτέλους για να μου φέρει λουλούδια ο καλός μου! Και ο Ντίνος να την προσμένει μπας και του κάτσει επιτέλους, όχι το Λόττο, αλλά ο απαγορευμένος λωτός (σαν να πρέπει να τον γεύεται μια φορά τον χρόνο και μετά λόγω παρενέργειας για ένα ολόκληρο έτος να λησμονεί την ύπαρξη του).

Τι να σας πω βρε παιδιά. Δεν πιστεύω ότι χρειάζεται συγκεκριμένη ημέρα για κάτι που θα πρέπει να γιορτάζεται καθημερινά με απλές μικρές κινήσεις. Ειδάλλως απευθυνθείτε στον Άγιο Βασίλη καλύτερα (για φέτος πέρασε ήδη, από του χρόνου πάλι).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Maro92

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Maro92
H Maro92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H Maro92 ποτέ μην λες ποτέ! έγραψε στις 12:59, 21-01-14:

Για μένα είναι μια γιορτή όχι μόνο για τους ερωτευμένους αλλά και για τους ελεύθερους που βγαίνουν σε παρέες και γιορτάζουν. Γενικά εγώ το βλέπω σαν μια γιορτή που φέρνει ανθρώπους πιο κοντά για τον ένα ή τον άλλο λόγο κι ας είναι τέρμα εμπορική

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,202 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 14:38, 21-01-14:

Δεν υπάρχει πιο εμπορευματοποιημένη και fake γιορτή.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dalian (Substrata)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,611 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 16:45, 21-01-14:

Μια εξαιρετική μέρα να τυλιχτείς σε μια κουβέρτα και να τρως μόνος σου σοκολάτες στο σκοτάδι κλαίγοντας.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Klaus

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Klaus
Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 535 μηνύματα.

O Klaus έγραψε στις 18:45, 21-01-14:

Ή παγωτό κασάτο βλέποντας το ημερολόγιο της Bridget Jones

Παράθεση

Στο διάολο πάμε (Λενιώ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Στο διάολο πάμε
H Λενιώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 609 μηνύματα.

H Στο διάολο πάμε Till we get a piece, fuck peace έγραψε στις 20:13, 21-01-14:

Η αγαπημένη μέρα των ζαχαροπλαστείων και γενικότερα μ@λ@κία γιορτή!

Παράθεση

Klaus

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Klaus
Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 535 μηνύματα.

O Klaus έγραψε στις 20:17, 21-01-14:

Γιατί μόνο γλυκά σου φέρνανε?Αρκουδάκια γιοκ?

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους