Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,107 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,276 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αξίζει να βάλω Linux;

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 17:28, 07-01-06:

Οπως καπιοι απο εσας ξερετε εχω δυο σκληρους, εναν 80αρι χωρισμενο σε δυο partitions και εναν 200αρι που τον εχω για αποθηκη. Σκευτικα ομως επειδη τα windows μου ανα γνωριζουν των 200αρι μονο για 127αρι και δεν μπορω να βαλω το sp1 να κανω ενα partition (καμια 30αρα gb) και να του βαλω Linux ωστε να μπορω να χρησιμοποιω ολων τον υπολιπο δισκο και να εχω το partition για το νετ, και τον αλλων να τον κανω παλι εναν ενιεο και να τον εχω για παιχνιδια και διαφορα αλλα.
Αξιζει ολος αυτος ο κοπος η ειναι καλυτερα να κανω ενα φορματ στον 200αρι και να τον χωρισω σε 2 100αριδες (αν γινετε) και να αφισω τον 200αρι οπως ειναι;
Τα linux ποσο κανουν επισημα; (γιατι στα μαγαζια θα εχουν 20-30 ευρω παραπανω...)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epidromi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη epidromi
Έχει γράψει 35 μηνύματα.

O epidromi έγραψε στις 18:11, 07-01-06:

ΤΟ Linux είναι δωρεάν(εκτός αν θέλεις lame διανομή π.χ. Mandriva, Lindows)

http://www.ubuntulinux.org/ Το κατεβάζεις τζάμπα.
http://www.ubuntuguide.org/ Οδηγίες τι θα κάνεις μετά.

και δεν μπορω να βαλω το sp1
Γιατί; Βάλε κατευθείαν το sp2

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 18:14, 07-01-06:

Αρχική Δημοσίευση από epidromi
ΤΟ Linux είναι δωρεάν(εκτός αν θέλεις lame διανομή π.χ. Mandriva, Lindows)

http://www.ubuntulinux.org/ Το κατεβάζεις τζάμπα.
http://www.ubuntuguide.org/ Οδηγίες τι θα κάνεις μετά.

Γιατί; Βάλε κατευθείαν το sp2
Μπορεις να μου εξηγισεις λιγο ολα αυτα με της διανομες και ολα αυτα;

ουτε το sp2 μπορω να βαλω για τον απλο λογο οτι δεν εχω τα αφθεντικα windows

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη faithplus1
Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 18:22, 07-01-06:

Εγώ πολύ θα ήθελα να σταματήσω να χρησιμοποιώ windows.Κατά τη γνώμη μου το linux αξίζει.Αλλά νομίζω ότι με τα παιχνίδια θα έχεις πρόβλημα.Ξέρω ότι υπάρχει το sentega ή κάπως έτσι άλλα και πάλι τα παιχνίδια απ'ότι ακούω δεν παίζουν το ίδιο καλά

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 18:28, 07-01-06:

Αρχική Δημοσίευση από faithplus1
Εγώ πολύ θα ήθελα να σταματήσω να χρησιμοποιώ windows.Κατά τη γνώμη μου το linux αξίζει.Αλλά νομίζω ότι με τα παιχνίδια θα έχεις πρόβλημα.Ξέρω ότι υπάρχει το sentega ή κάπως έτσι άλλα και πάλι τα παιχνίδια απ'ότι ακούω δεν παίζουν το ίδιο καλά
Mα αμα προσεξες το πρωτο μου ποστ λεω οτι θα αφησω στον αλλων σκληρο τα windows για παιχνιδια και διαφορα αλλα που για τον α ή β λογο θα θελω να τα εχω σε windows

Αλλα μια ακομη ερωτιση, ευοσων τα windows εν μπορουν να αναγνωρισουν τα 200gb του σκληρου, μηπος θα υπαρχει προβλημα απο την στιγμη που απο το partition με τα linux θα τον φορτωνω και μετα δεν θα μπορει να τον διαβασει το partition με τα windows;

Παράθεση

epidromi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη epidromi
Έχει γράψει 35 μηνύματα.

O epidromi έγραψε στις 18:34, 07-01-06:

Linux τεχνικά είναι μόνο ο πυρήνας του (kernel), που αναλαμβάνει διαχείρηση μνήμης, επικοινωνία με συσκευές κ.λπ. Είναι ελεύθερος (μπορεί να κατεβάσεις το source) Για να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις τον υπολογιστή σου, όμως χρειάζεσαι βιβλιοθήκες, γραφικό περιβάλλον, εφαρμογές κ.λπ. Θεωρητικά μπορείς να κατεβάσεις ένα-ένα τα κομμάτια και να "χτίσεις" σταδιακά το λειτουργικό. Επειδή όμως αυτό είναι δύσκολη διαδικασία(για εντελώς καμμένους ), υπάρχουν διανομές, δηλαδή έτοιμα σύνολα από τα κομμάτια(πυρήνας, βιβλιοθήκες κ.λπ) που είναι εύκολες στην εγκατάσταση.

Κάποιες από αυτές τις διανομές πουλιούνται σε μαγαζιά(π.χ. RedHat, SuSE, Mandriva, Linspire, Xandros κ.λπ.) άλλες είναι διαθέσιμες για κατέβασμα (Debian, Ubuntu, Gentoo, Arch, Slackware κ.λπ.)

Το Ubuntu είναι πολύ καλή διανομή ειδικά για αρχάριους...

By the way, το Linux είναι κακή επιλογή για παιχνίδια

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 18:59, 07-01-06:

Ευχαριστω πολυ! Οπιαδιποτε αλλη πληροφορια (ειδικα απο ατομα που εχουν linux καλοδεχουμενη) Θα το σκευτω μερικες μερες, να κανω και back-up τους δισκους μου..

Παράθεση

giostau

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giostau
Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 763 μηνύματα.

O giostau έγραψε στις 19:19, 07-01-06:

Αν θες να βάλεις linux για να τα μάθεις, να τα βάλεις!
Μια διανομή όπως το ubuntu ή το mandriva (ή ακόμα και suse) είναι ότι πρέπει για έναν αρχάριο!

Σχεδόν για όλα μπορείς να κατεβάσεις δωρεάν διανομή από την εταιρία που τα κατασκευάζει.

Θέλω όμως να σταθώ σε ένα άλλο σημείο: Τον 200άρι δίσκο σου, το BIOS του υπολογιστή τον βλέπει σαν 200άρι ή σαν 127άρι; Πρόσεξε: Λέω το BIOS και ΟΧΙ τα windows!!!!
Αν το BIOS δεν τον βλέπει σαν 200άρη τότε μάλλον ούτε το linux θα τον δει!
Αλλά ίσως με ένα BIOS update να λυθεί το πρόβλημά σου!

Γενικά οι παλιές μητρηκές έχουν πρόβλημα να αναγνωρίσουν μεγάλους δίσκους, λόγω του ότι το BIOS δεν μπορεί να διευθυνσιοδοτήσει τόσο μεγάλο χώρο! (ήθελα να βάλω ένα 250άρη στο laptop και δεν τον αναγνώριζε καθόλου λόγω αυτού του προβλήματος!)

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 19:24, 07-01-06:

Δεν τα θελω τοσο για να τα μαθω οσο γιανα πειραματιστω και για το προβληαμ που αναφερα, κυριως ομως για να πειραματιστω.

Το BIOS δεν ξερω αν τον αναγνωριζει η οχι σαν 200αρια, αλλα δεν νομιζω να εχει προβλημα λογο παλεοτιτας (Απριλιο του 2004 τον ειχα παρει τον υπολογιστη) Αλλα και να μην μου τον αναγνωριζει παλι θελω να τα βαλω τα linux, αλλα θα στιμωχτω καπως με τον χορο.

Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη emufear
Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,209 μηνύματα.

O emufear έγραψε στις 20:15, 07-01-06:

www.debian.gr

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 00:05, 08-01-06:

Καταρχας μετεφερα το θεμα στην σχετικη ενότητα ...

Οσο για το ερωτημα σου ... για εμενα δεν αξιζει να βαλεις linux μονο και μονο να δεις αν δουλευει ο δισκος ...Βαλε το sp2 και κατα 99,9% θα εισαι οκ.

Αν στην περιπτωση θελεις να σου φυγει η περιεργεια τι εστι linux ... βαλε καμια ubuntu ΑΛΛΑ προσεξε να παρεις backup ... επισης ετοιμασου να σου σπασουν τα νευρα

Παράθεση

MoDeViL (Μόδεστος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη MoDeViL
Ο Μόδεστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.

O MoDeViL im jim morrison, im dead. έγραψε στις 00:07, 08-01-06:

Εγώ η πρώτη distro που έβαλα ήταν η SuSE 9.3 Pro και δεν μου έσπασαν καθόλου τα νεύρα.Ίσα ίσα ήταν ευκαιρία για μπόλικο ψάξιμο!Αυτό φαντάζομαι θα θέλει κι ο Κρόνος..

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 00:11, 08-01-06:

Πραγματι θελω κυριος το ψαξιμο, τα πειραματακια και να αποσπασω γνωσεις και εμπειρια. Για τον δισκο ενδιαφερομαι μεν αλλα δεν θα μπω και σε ολη αυτην την διαδικασια για χαρη του, στο κατω κατω εχω και αυθεντικα τα windows αλλα δεν θελω να τα βαλω γιατι ειναι τα Ελληνια home και εγω θελω αγγλικα pro, και σε λιγο καιρο βγαινουν και τα vista. Σκευτομαι εδω και καιρο να βαλω linux αλλα ποτε δεν το ειδα σοβαρα για διαφορους λογους

Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 00:14, 08-01-06:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Πραγματι θελω κυριος το ψαξιμο, τα πειραματακια και να αποσπασω γνωσεις και εμπειρια. Για τον δισκο ενδιαφερομαι μεν αλλα δεν θα μπω και σε ολη αυτην την διαδικασια για χαρη του, στο κατω κατω εχω και αυθεντικα τα windows αλλα δεν θελω να τα βαλω γιατι ειναι τα Ελληνια home και εγω θελω αγγλικα pro, και σε λιγο καιρο βγαινουν και τα vista. Σκευτομαι εδω και καιρο να βαλω linux αλλα ποτε δεν το ειδα σοβαρα για διαφορους λογους
Χμ οκ τοτε βαλε ... linux ... απλως εγω παρατήσα τις προσπάθιες ωστε το linux να γινει το κυριο λειτουργικο

Σε windows ξεκινησα και μαλλον σε windows θα τελειωσω

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 00:17, 08-01-06:

για κυριο λειτουργικο δεν το βλεπω να γινετε ουτε σε εμενα, μονο για το internet και 1-2 εφαρμογες θα το εχω μαλλον

Παράθεση

MoDeViL (Μόδεστος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη MoDeViL
Ο Μόδεστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.

O MoDeViL im jim morrison, im dead. έγραψε στις 00:20, 08-01-06:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Χμ οκ τοτε βαλε ... linux ... απλως εγω παρατήσα τις προσπάθιες ωστε το linux να γινει το κυριο λειτουργικο

Σε windows ξεκινησα και μαλλον σε windows θα τελειωσω
Αυτό μάλλον έπρεπε να το ήξερες από την αρχή διότι οποιαδήποτε διανομή linux είναι κάπως σαν διαρκής beta,με την έννοια ότι συνεχώς αναβαθμίζεται και τα προγράμματα είναι συνεχώς υπό ανάπτυξη.Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό,μερικές φορές είναι καλύτερο επειδή ο καθένας μπορεί να προσαρμόσει τα πάντα σύμφωνα με τις ανάγκες του.Το θέμα είναι ότι τα 'Παράθυρα' έχουν καταφέρει να εδραιωθούν αποσπώντας ένα μεγάλο μερίδιο αγοράς και ταυτόχρονα και το ενδιαφέρον των προγραμματιστών.
Επίσης είναι και το θέμα του GNU/GPL.Δηλαδή πολλά προγράμματα για τον κόσμο του linux είναι δωρεάν και για όλους,σε αντίθεση με τα Win που τα περισσότερα προγράμματα πρέπει να τα αγοράσεις.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 00:37, 08-01-06:

Αρχική Δημοσίευση από MoDeViL
Αυτό μάλλον έπρεπε να το ήξερες από την αρχή διότι οποιαδήποτε διανομή linux είναι κάπως σαν διαρκής beta,με την έννοια ότι συνεχώς αναβαθμίζεται και τα προγράμματα είναι συνεχώς υπό ανάπτυξη.Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό,μερικές φορές είναι καλύτερο επειδή ο καθένας μπορεί να προσαρμόσει τα πάντα σύμφωνα με τις ανάγκες του.Το θέμα είναι ότι τα 'Παράθυρα' έχουν καταφέρει να εδραιωθούν αποσπώντας ένα μεγάλο μερίδιο αγοράς και ταυτόχρονα και το ενδιαφέρον των προγραμματιστών.
Επίσης είναι και το θέμα του GNU/GPL.Δηλαδή πολλά προγράμματα για τον κόσμο του linux είναι δωρεάν και για όλους,σε αντίθεση με τα Win που τα περισσότερα προγράμματα πρέπει να τα αγοράσεις.
Το προβλημα ηταν οτι δεν εβρισκα προγραμματα για να κανω την δουλεια μου

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 01:42, 08-01-06:

Τελικα αξιζει τον κοπο να κανω back up τους σκληρους, να κανω ενα partition και να βαλω linux;

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 01:44, 08-01-06:

ναι ... θα μαθεις πολλα πραγματα ...

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 09:37, 08-01-06:

VMWare βρε παιδιά. Παίζεις με linux, όμορφα κι ωραία, ουτε ντουαλ μπουτ, ούτε τίποτα.. πειραματίζεσαι και αν σου καεί, απλά το σβήνεις και φτιάνς και δικτυάκι, νι

*θέλει μνήμη.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 10:25, 08-01-06:

Ασε dood, δεν ενδιαφερομαι για δυκτια.Μαλλον ubuntu θα βαλω
Ευχαριστω παντος για την προταση

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 17:04, 08-01-06:

Μολις τα windows μου εδωσαν εναν παραπνω λογο για να κανω καπος βιαστικα την κινιση και αρχηζω να κανω back up τωρα κιολας.
Να ανοιξω καινουργιο topic για κατι ερωτισειςσχετικα με το back up η να τα πω εδω μια και εχουν ψιλο σχεση και για να μην τρωμε bandwidth;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dark_kronos : 08-01-06 στις 17:11.
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 15:54, 21-01-06:

εγινε ενα μικρο split ... θα το βρειτε εδώ

Παράθεση

menace82 (Αντώνιος Δημόπουλος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη menace82
Ο Αντώνιος Δημόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

O menace82 έγραψε στις 19:43, 19-04-06:

Λοιπόν,

Για διανομή σου προτείνω τις εξής:
SuSE Linux 10
Ubuntu Linux 5.10
Kubuntu Linux 5.10
είναι οι πλέον εύχρηστες διανομές.

Έχω εξαφανίσει τα Windows, δεν τα χρησιμοποιώ... Και στο σπίτι και στην δουλειά χρησιμοποιώ Linux. (SuSE Linux 10 στο σπίτι και Kubuntu Dapper στην δουλειά.) Δεν έχω κανένα πρόβλημα, παίζω αρκετά από τα παιχνίδια που έπαιζα στα Windows (με Wine τα Earth 2150, Praetorians και με Cedega τα Max Payne 2, Need for Speed: Most Wanted, Sims2, C&C:Generals κ.α.) σύν το ότι παίζω και αρκετά "γηγενή" παιχνίδια όπως το Unreal Tournament 2004, Doom3, SimCity 3000, TuxRacer κ.α. Οπότε το θέμα των παιχνιδιών δεν αποτελεί πρόβλημα για μένα.... Αν δεν θέλεις να παίζεις τα τελευταία παιχνίδια την στιγμή που εμφανίζονται στα ράφια των καταστημάτων, δεν θα έχεις πρόβλημα. Τα υπόλοιπα λειτουργούν ΑΨΟΓΑ! Έχω κάρτα τηλεόρασης που δουλεύει καλύτερα και από τα Windows, DVD με πεντακάναλο ήχο, mp3, κλπ.

Φρόντισε να μην χρησιμοποιήσεις πειρατικές εκδόσεις των γηγενών παιχνιδιών καθώς και των εμπορικών εφαρμογών για Linux. Βοήθησε και εσύ στο να αποκτήσει το Linux και άλλα παιχνίδια καθώς και εφαρμογές. Αν χρησιμοποιούμε πειρατικά, δεν πρόκειται να γίνει ποτέ mainstream λειτουργικό.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 11:18, 11-06-07:

Μπορώ να έχω και τα δυο λειτουργικά σε ένα υπολογιστή;
Εναλλακτικά μπορώ να έχω σε έναν 20gb σκληρό το Linux και στον 80gb τα windows;
Είμαι noob με τα Linux, αλλά θέλω πάση θυσία να αλλάξω τα windows.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη borat : 11-06-07 στις 11:26.
Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 11:23, 11-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από borat
Μπορώ να έχω και τα δυο λειτουργικά σε ένα υπολογιστή;
Εναλλακτικά μπορώ να έχω σε έναν 20gb σκληρό το Linux και στον 80gb τα windows;
Είμαι noob με τα Linux, αλλά θέλω πάση θυσία να αλλάξω τα windows.
Μπορεις να εχεις και τα δυο λειτουργικα σε εναν υπολοογιστη.
Θα πρεπει να τα εχεις σε διαφορετικά partitions.
Αναλογα με τη διανομη που θα εγκαταστησεις θα πρεπει να φτιαξεις τον boot loader ή μπορει να τον φτιαχνει μονη της η διανομή.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 11:28, 11-06-07:

Bασικά λέω να ανοίξω ένα νέο θέμα, έτσι ώστε κάποιος που γνωρίζει να με καθοδηγήσει βήμα-βήμα και εν τέλει να καταλήξει αυτό το θέμα κάτι σαν οδηγός.
Τι λές;

Παράθεση

NINJAKI (ΧΑ!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη NINJAKI
H ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 296 μηνύματα.

H NINJAKI έγραψε στις 11:29, 11-06-07:

λινουξ σακς

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 11:30, 11-06-07:

Ναι αλλά και windows booooooring...

Παράθεση

NINJAKI (ΧΑ!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη NINJAKI
H ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 296 μηνύματα.

H NINJAKI έγραψε στις 11:30, 11-06-07:

Ναι αλλά και windows booooooring...
πέτα τα windows και βάλε mac

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

O Bill έγραψε στις 11:31, 11-06-07:

Bασικά λέω να ανοίξω ένα νέο θέμα, έτσι ώστε κάποιος που γνωρίζει να με καθοδηγήσει βήμα-βήμα και εν τέλει να καταλήξει αυτό το θέμα κάτι σαν οδηγός.
Τι λές;
Οκ.Βασικά ασχολουνται κι αλλοι με linux εδω μεσα οποτε ολο και καποιος θα μπορει να βοηθησει.
Υπαρχουν παντως ετοιμοι οδηγοι στο ιντερνετ.
Εγω χρησιμοποιω suse.
Ποια διανονη σκεφτεσαι να χρησιμοποιησεις;

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 11:38, 11-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από NINJAKI
πέτα τα windows και βάλε mac
Mέσα είμαι, εγώ λειτουργικό θέλω να αλλάξω...
Βασικά ένα ibook ήθελα να πάρω αλλά δεν έχω τα λεφτά.
Πάμε παρακάτω, μπορώ να βάλω και Mac; Αυτό δε το ήξερα...

Αρχική Δημοσίευση από Bill
Οκ.Βασικά ασχολουνται κι αλλοι με linux εδω μεσα οποτε ολο και καποιος θα μπορει να βοηθησει.
Υπαρχουν παντως ετοιμοι οδηγοι στο ιντερνετ.
Εγω χρησιμοποιω suse.
Ποια διανονη σκεφτεσαι να χρησιμοποιησεις;
Δέ ξέρω τι είναι η διανομή, είμαι τρελός noob σου λέω...
Ρίχνω κάτι ματιές στα υπόλοιπα θέματα αλλά δε πολυκαταλαβαίνω.
Bill μπορώ να βάλω και mac; Είχα χρησιμοποιήσει παλαιότερα και είχα εντυπωσιαστεί από mac.

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

O Bill έγραψε στις 11:42, 11-06-07:

Δέ ξέρω τι είναι η διανομή, είμαι τρελός noob σου λέω...
Ρίχνω κάτι ματιές στα υπόλοιπα θέματα αλλά δε πολυκαταλαβαίνω.
Bill μπορώ να βάλω και mac; Είχα χρησιμοποιήσει παλαιότερα και είχα εντυπωσιαστεί από mac.
Με mac δεν εχω ασχοληθει καθόλου.
Διανομές ειναι οι διαφορες εκδοσεις linux. πχ. fedora,suse,ubuntu.
Οτι χρειαστεις και μπορω να βοηθησω πες μου.Και εγω ψιλονουμπ ειμαι ακομα στο χωρο του linux.

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 11:49, 11-06-07:

Άκου (ή μάλλον διάβασε), κατεβάζω το ubuntu γιατί τελικά έκανα σωστή υπόθεση για το τι είναι...
Όπως βλέπω είναι 400Mb, όταν κατέβει είναι έτοιμο για εγκατάσταση;
Δηλαδή διπλοκλικάρω και όλα οκ; (Πολύ αισιόδοξος είμαι
Μπορώ να το εγκαταστήσω στο μικρο σκληρό μου και κατά την εκκίνηση να επιλέγω με ποιό από τα δύο θα ξεκινήσω.
Και μία τελευταία χάρη, κάνε ένα PRINT SCREEN και ανέβασε μου αν θες τη ταπετσαρία από το linux σου να δω τι γίνεται....
Επαναλαμβάνω είμαι noob (aka απίστευτα άσχετος), αλλά θέλω να μάθω...

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

O Bill έγραψε στις 12:01, 11-06-07:

Άκου (ή μάλλον διάβασε), κατεβάζω το ubuntu γιατί τελικά έκανα σωστή υπόθεση για το τι είναι...
Όπως βλέπω είναι 400Mb, όταν κατέβει είναι έτοιμο για εγκατάσταση;
Δηλαδή διπλοκλικάρω και όλα οκ; (Πολύ αισιόδοξος είμαι
Βασικά πρέπει να το γραψεις σε cd/dvd .Επειτα κανεις boot απο το cd/dvd σου.Αυτο το οριζεις απο το bios.
Η εγκατασταση διαφερει απο αυτη των windows.Πρεπει να διαλεξεις ενα partition(ενα σκληρο) για την εγκατάσταση και ενα για το swap.
Προτεινω με καποιο προγραμμα να χωρισεις καποια partitions απο τους δισκους σου για να μην γινει καμιά στραβη.
Κανε ενα partition για linux και αλλο ενα μικρό για το swap.
Στην εγκατάσταση θα σου προτεινα να μην κανεις την recommended που θα σου βγαλει.Προτεινω να επιλεξεις εσυ πώς θα τα εγκαταστησεις.
Μπορώ να το εγκαταστήσω στο μικρο σκληρό μου και κατά την εκκίνηση να επιλέγω με ποιό από τα δύο θα ξεκινήσω.
Εννοείς εξωτερικό σκληρό ετσι;
Δεν ξερω τί ακριβώς παίζει εκεί αλλα νομιζω οτι θα δημιουργούνται προβλήματακια..
Και μία τελευταία χάρη, κάνε ένα PRINT SCREEN και ανέβασε μου αν θες τη ταπετσαρία από το linux σου να δω τι γίνεται....
Επαναλαμβάνω είμαι noob (aka απίστευτα άσχετος), αλλά θέλω να μάθω...
Επειδη ειμαι στη σχολη αυτη τη στιγμη δεν το χω προχειρο.Αυριο θα στο στειλω.

Επιπλέον θα σου προτεινα να βρεις καποιο live cd.Με αυτο μπαινεις σε περιβαλλον της διανομης που ειναι το live cd.Ετσι ερχεσαι σε μια επαφη με την διανομη χωρις να χρειαστει να την εγκαταστησεις.

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 12:05, 11-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Bill
Βασικά πρέπει να το γραψεις σε cd/dvd .Επειτα κανεις boot απο το cd/dvd σου.Αυτο το οριζεις απο το bios.
Η εγκατασταση διαφερει απο αυτη των windows.Πρεπει να διαλεξεις ενα partition(ενα σκληρο) για την εγκατάσταση και ενα για το swap.
Προτεινω με καποιο προγραμμα να χωρισεις καποια partitions απο τους δισκους σου για να μην γινει καμιά στραβη.
Κανε ενα partition για linux και αλλο ενα μικρό για το swap.
Στην εγκατάσταση θα σου προτεινα να μην κανεις την recommended που θα σου βγαλει.Προτεινω να επιλεξεις εσυ πώς θα τα εγκαταστησεις.
Εννοείς εξωτερικό σκληρό ετσι;
Δεν ξερω τί ακριβώς παίζει εκεί αλλα νομιζω οτι θα δημιουργούνται προβλήματακια..
Επειδη ειμαι στη σχολη αυτη τη στιγμη δεν το χω προχειρο.Αυριο θα στο στειλω.

Επιπλέον θα σου προτεινα να βρεις καποιο live cd.Με αυτο μπαινεις σε περιβαλλον της διανομης που ειναι το live cd.Ετσι ερχεσαι σε μια επαφη με την διανομη χωρις να χρειαστει να την εγκαταστησεις.

Βασικά:
1)Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την υπερπολύτιμη βοήθεια σου.
2)Πάμε να τα πούμε εδώ http://www.e-steki.com/forum/showthr...?t=1098&page=2 που είμαστε περισσότερο εντός θέματος... Συνεχίζω εκεί...

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 23:43, 02-07-07:

Έχω πάρει ένα laptop με 160GB, Windows (σ)Vista.
Το desktop μου (80GB) σκέφτομαι να το αδειάσω στο laptop (ό,τι χρειάζομαι απ' αυτό) και να του ρίξω ένα format (το πρώτο στα 4+ χρόνια που το 'χω).

Να βάλω linux?
Να κάνω ένα partition να τα δοκιμάσω ίσως;
Έχω ακούσει ότι θα με παιδέψουν.

//Πολλοί linux-όπληκτοι μαζευτήκαμε.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 23:47, 02-07-07:

Κατά την γνώμη μου αν κάνεις partition κάνε τουλάχιστον 20GB.

Ότι θα σε κουράσουν, θα σε κουράσουν. Πρόσεξε όμως να έχεις τουλάχιστον ένα υπολογιστή με windows

Παράθεση

Affliction (Midna)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Affliction
Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 137 μηνύματα.

O Affliction έγραψε στις 14:38, 03-07-08:

Γιατί να μη δοκιμάσει όποιος θέλει ένα live CD όπως knoppix ή Ubuntu κι αν του αρέσει να το εγκαταστήσει ή αν δεν απλά να το βγάλει από το CD-Rom του? Γλυτώνεις και χρόνο και κόπο format.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Franky5465 (Γιώργος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Franky5465
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 37 μηνύματα.

O Franky5465 έγραψε στις 20:17, 04-07-08:

Βασικά αυτή είναι η βέλτιστη λύση.
Βάζεις το live cd σου και μετά αν σου αρέσει συνεχίζεις και ψάχνεις και λεπτομέρειες για την εγκατάσταση εφόσον το προηγούμενο βήμα δεν σου κοστίζει τίποτα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

paokman

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη paokman
Ο paokman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O paokman έγραψε στις 16:41, 05-12-09:

Η τρεξε το puppEL Linux που φορτωνει στη RAM και δεν θελει ουτε install ουτε τποτα! Το αναβεις κανεις τη δουλεια σου και οταν το σβησεις διχως να κανεις save ειναι σαν αν μην εχει ακουμπησει κανεις ποτε τον υπολογιστη σου!

http://hamster-linux.blogspot.com/

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

spyroskaftanis

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη spyroskaftanis
Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 436 μηνύματα.

O spyroskaftanis έγραψε στις 19:44, 30-01-10:

ΑΞΙΖΕΙ!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 16:12, 16-10-10:

Aloha!!!

Ξέθαψα αυτό το θεματάκι επειδή ενδιαφέρομαι για τα linux. Γενικά, την Microsoft δεν την συμπαθώ ιδιαίτερα και θα ήθελα να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό!
Ο υπολογιστής που έχω είναι το Dell Studio και τώρα έχω τα Vista.
Εσείς τι λέτε να κάνω??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 16:46, 16-10-10:

λες για διπλο?να εχεις και vista και linux?

μια χαρα μπαινουν,,μονο αφου τα βαλεις,,μην πειραξεις καθολου τα partitions μεσω των windows..

ετσι..ολα θα πανε καλα..αλλιως δεν θα μπορεις να μπεις ισως πουθενα και θα μπλεξεις..

απο προσωπικη πειρα σου λεω..

κατα αλλα βαλτα..

εχεις vista 64 bit?
καλυτερα ubuntu 32 or 64bit.. καλυτερα 32..

μονο που πρεπει να εχεις ενα κενο χωρο για διαμερισμα στο δισκο..,,,εχεις?20-40 γιγα ειναι ασφαλη..

ας μιλησει παρακατω και ο ειδκος linuxολογος..
Doctor Γιωργος..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 16-10-10 στις 16:58.
Παράθεση

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη woochoogirl
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,796 μηνύματα.

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε στις 16:57, 16-10-10:

Μπορεις να δοκιμασεις το wubi αρχικα για να δεις αν μια φιλικη διανομη οπως τα Ubuntu σε βολευουν, και στη συνεχεια πας ειτε για dual boot είτε μονο σε linux, οποια διανομη θες εσυ

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 17:02, 16-10-10:

εγω θα ελεγα να μην μπλεξει με wubi ,εγκατασταση μεσα στα win δηλαδη κλπ..μπορει να της μπλεξει χειροτερα το συστημα των win..

ενω αν τα βαλει σε ξεχωρο διαμερισμα..θα ειναι καλυτερα,,και αν δεν τα θελει,,απλα σβηνει μεσα απο τα win τα διαμερισματα με το linux..και καθαρισε,,..

γιατι να βρωμισει το διαμεσρισμα των win με linux?

αποψη μου βεβαια..

και λεω για ubuntu γιατι εχει τη μεγιστη υποστηριξη,,σε ελλαδα και εξωτερικο,,και στα φορουμς θα βρεις οτι θελεις..
ενω αν μπλεξεις με αλλα ως αρχαρια θα μπερδευτεις..

και δω.. τετοια γνωμη εχουν πχ..κοιτα αν εχεις αδειοχωρο στο δισκο..και σε καμια ωριτσα ή και λιγοτερο θα εχεις βαλει το ubuntu.. τοσο απλα..

πριν τα εγκαταστησις βεβαια..τρεξτα ως live cd στη μνημη μονο(εχουν την επιλογη εκει.)..και δες αν σου αρεσουν σαν χωρος εργασιας..και αν ναι,,κανε εγκατασταση..

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 17:20, 16-10-10:

Έχω ελεύθερα 79,2 GB στο σκληρό μου και επειδή πήρα ένα εξωτερικό με πολύ μεγάλη μνήμη θα βάλω όλες τις ταινίες μου εκεί και θα έχω ακόμη περισσότερο χώρο!

Σκεφτόμουν να σβήσω τα Windows και να λειτουργώ μόνο με τα linux αν αυτό γίνεται...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 17:27, 16-10-10:

Έχω ελεύθερα 79,2 GB στο σκληρό μου και επειδή πήρα ένα εξωτερικό με πολύ μεγάλη μνήμη θα βάλω όλες τις ταινίες μου εκεί και θα έχω ακόμη περισσότερο χώρο!

Σκεφτόμουν να σβήσω τα Windows και να λειτουργώ μόνο με τα linux αν αυτό γίνεται...
το να βαλεις σκετα linux ειναι πολυ πιο ευκολο...τελειως..

τωρα για το χωρο που λες..

εχεις αδιαμορφωτο χωρο στο δισκο για partition?οπως δειχνει εδω?
http://www.zolved.com/synapse/view_content/25298/Can_I_create_a_new_Drive_or_Partition_in_Windows_Vista

αν θες να βαλεις σκετα linux..το μονο θεμα ειναι η αποφαση...εγω προσωπικα δεν το συνιστώ..αλλα αποψεις ειναι..
να το βαλεις ειναι πανευκολο..

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Eileen έγραψε στις 17:36, 16-10-10:

Δεν με προβληματίζει το πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι αλλά αν ακριβώς θα μου αρέσει, αν θα με καλύψει..
Εσύ γιατί δεν το προτείνεις?

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 17:38, 16-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από z0itCa
Δεν με προβληματίζει το πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι αλλά αν ακριβώς θα μου αρέσει, αν θα με καλύψει..
Εσύ γιατί δεν το προτείνεις?
Βάλτο πρώτα πάνω από τα windoes δες αν σου αρέσει και μετά κάνεις το επόμενο βήμα. .

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Πώς θα βάλω internet στο PS3; - Από nikos45
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εξωσχολικές Δραστηριότητες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-06-11 στις 00:41.
    • Αξιζει να βαλω linux; - Από West_Emperor
      Το θέμα έχει λάβει 8 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εναλλακτικά λειτουργικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 04-04-09 στις 01:22.
    • αξίζει να θυσιάσω το ntfs για το...Linux - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εναλλακτικά λειτουργικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-09-05 στις 11:20.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους