Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,266 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ναργιλές & υγεία

ines (Ινές)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ines
H Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H ines έγραψε στις 21:21, 11-01-06:

παϊδακια μου,
ειπα να ζητησω την πολυτιμη συμβουλη ελπιζοντας οτι μεσα στην απεραντη σοφια σας.....τελος παντων, για πειτε μου:
ποσο κακος ειναι ο ναργιλες;;
επειδη με φιλους κι αυτα κανουμε λιγο συχνα, περιπου καθε σαββατο και σε παρτι...και δε λεω, ετσι χαλαρα που το παιρνουμε μου αρεσει. δλδ δε βγαινουμε για να μοιραστουμε το κοστος της "μαστουρας" αν με εννοειτε, αλλα για την παρεα.
και η ολη υποθεση ειναι χαλαρη.
αλλα αναρωτιομουν, ειναι κανενα δηλητηριο η κατι;;
please πειτε μου, γιατι ειναι τεταρτη και το σαββατο βγαινουμε παλι....
thanks!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giostau

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giostau
Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 763 μηνύματα.

O giostau έγραψε στις 21:40, 11-01-06:

Εξαρτάται από το τι καπνό θα βάλεις μέσα....
Αν βάλεις κανονικό καπνό, είναι σαν το τσιγάρο, αλλά κάπως πιο υγειινό καθώς ο καπνός φιλτράρεται μέσω του νερού και κρατώνται κάποια βλαβερά συστατικά.

Αν τώρα βάλεις τίποτα άλλο πιο μυστήριο...... μάλλον προς μαστούρα πάει το πράμα....

Αλλά με κοινό καπνό μη φοβάσαι...(ή καλύτερα να φοβάσαι όσο φαβάσαι και το τσιγάρο...)

ΥΓ>παϊδάκια;;;; Μήπως πεινάς;;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ines (Ινές)

Δραστήριο Μέλος

H Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H ines έγραψε στις 21:53, 11-01-06:

ναι (οχι στο αν πειναω,που πειναω, αλλα ασχετο), αν ειναι κατι παραξενοι καπνοι σε στιλ καρυδες, μηλο, βανιλια....τετιοα, τελος παντων, τι γινεται;; δλδ κανει κι αυτο οτι κανει η νικοτινη;
αν ναι, εχω ακουσει οτι αυτο που βλαπτει στο τσιγαρο ειναι τα χημικα στο χαρτι...και η πισσα. αλλα αφου δεν εχει ο ερμος ο ναργιλες;;
ωωωωωωωωωχχ....

τωρα που τ ειπες, οντως πειναω...η μηπως ειστε εσεις παϊδακια οντως;;

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 22:29, 11-01-06:

Αρχική Δημοσίευση από ines
ναι (οχι στο αν πειναω,που πειναω, αλλα ασχετο), αν ειναι κατι παραξενοι καπνοι σε στιλ καρυδες, μηλο, βανιλια....τετιοα, τελος παντων, τι;
νομιζω οτι και αυτα ειναι οκ

Παράθεση

giostau

Διάσημο Μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 763 μηνύματα.

O giostau έγραψε στις 22:40, 11-01-06:

Αυτά είναι απλά αρωματισμένοι καπνοί...
δεν έχουν μεγάλη διαφορά από τον κανονικό...

Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη nikita13
H nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 524 μηνύματα.

H nikita13 έγραψε στις 22:43, 11-01-06:

E νιε αλλιώς όλοι οι φοιτητές θα είμασταν πρεζάκιααα

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 23:25, 11-01-06:

Αλλά με κοινό καπνό μη φοβάσαι...(ή καλύτερα να φοβάσαι όσο φαβάσαι και το τσιγάρο...)
Ειναι λοιπον κανονικό ναρκωτικό.

Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ]ifrit[
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 23:25, 11-01-06:

Αυτοί οι αρωματικοί καπνοί δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο. Βάλε αντί για νερό ούζο και θα με θυμηθείς

Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 23:28, 11-01-06:

Αρχική Δημοσίευση από gademis
Ειναι λοιπον κανονικό ναρκωτικό.
Ακριβώς γκαντέμη. Πολλοί νομίζουν ότι επειδή το τσιγάρο είναι παντού γύρω μας και σε διαφημήσεις δεν θεωρείται ναρκωτικό...

(νικοτίνη)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ]ifrit[ : 11-01-06 στις 23:32.
Παράθεση

giostau

Διάσημο Μέλος

O giostau έγραψε στις 23:32, 11-01-06:

Αρχική Δημοσίευση από ]ifrit[
Αυτοί οι αρωματικοί καπνοί δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο. Βάλε αντί για νερό ούζο και θα με θυμηθείς
Θα σε θυμηθεί ή θα ξεχάσει και το όνομά της;;;
Πέρα απ' την πλάκα, έχει φάση με ούζο, αλλά βαράει το άτιμο....

Όσο για το σχόλιο του gademi, εντάξει δε διαφωνώ, οπότε το αλλάζω και λέω ότι δεν ανήκει σε αυτά που λέμε "βαριά" ναρκωτικά... (ηρωίνη κλπ....)

Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

H nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 524 μηνύματα.

H nikita13 έγραψε στις 23:35, 11-01-06:

Ναι αλλά για παράδειγμα το τσιγάρο δεν έχει τις επιδράσεις που έχει το χασίσι στον άνθρωπο..(άσχετα αν είναι πιο καλό για την υγεία του ανθρώπου..)
Εγώ το τσιγάρο το θεωρώ απλώς εθιστική ουσία..

Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 23:39, 11-01-06:

Το χασίς θεωρείται και ως η ασπιρίνη του 21ου αιώνα. Έχει πολύ ευεργετικές δυνατότητες. Προσωπικά, τίποτα από τα δύο δεν έχω/ούτε πρόκειται να δοκιμάσω αλλά καλό είναι να ξέρουμε 2 πράγματα παραπάνω

Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

H nikita13 έγραψε στις 23:41, 11-01-06:

Σίγουρα έχει ευεργετικές δυνατότητες αλλά καθιστά τον άνθρωπο ανίκανο να δουλέψει και γενικά να αποδώσει.Αλλιώς θα ήταν ότι καλύτερο για κάποιον..

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 23:41, 11-01-06:

Αρχική Δημοσίευση από giostau
Όσο για το σχόλιο του gademi, εντάξει δε διαφωνώ, οπότε το αλλάζω και λέω ότι δεν ανήκει σε αυτά που λέμε "βαριά" ναρκωτικά... (ηρωίνη κλπ....)
Οχι βαρύ δεν ειναι, εντάξει, αλλά δε θελω να δημιουργείται η εντύπωση οτι ειναι οκ. Μας διαβαζουν και μικρά παιδια.

Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

H nikita13 έγραψε στις 23:43, 11-01-06:

Οχι βαρύ δεν ειναι, εντάξει, αλλά δε θελω να δημιουργείται η εντύπωση οτι ειναι οκ. Μας διαβαζουν και μικρά παιδια.
Εννοείται πως δεν είναι οκ και πολύ σωστή η διευκρίνηση σου

Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 23:47, 11-01-06:

Πολύς κόσμος το θεωρεί οκ κι ας είναι και ενήλικες πάντως.

Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 23:57, 11-01-06:

Αρχική Δημοσίευση από nikita13
E νιε αλλιώς όλοι οι φοιτητές θα είμασταν πρεζάκιααα
Υπάρχουν κι εξαιρέσεις
δεν έχω καπνήσει ούτε αρωματικά

Παράθεση

cuto

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη cuto
Ο cuto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 68 μηνύματα.

O cuto έγραψε στις 02:41, 12-01-06:

Υπάρχουν κι εξαιρέσεις[IMG]images/smilies/redface.gif[/IMG]
δεν έχω καπνήσει ούτε αρωματικά
δυστηχως εισαι απο τις εξαιρεσεις.κ γω δεν καπνιζα,αλλα στο πρωτο ετος το αρχισα για καποιο διαστημα,τωρα κανω κανενα που κ που.παντως καλυτερα να κανεις ναργιλε παρα τσιγαρο.Ετσι γλιτωνεις κ το μονοξειδιο του ανθρακα που παραγει το τσιγαροχαρτο μολις καιγεται.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 08:21, 12-01-06:

δεν είναι και τίποτα το ιδιαίτερο πάντως...μια φορά έκανα στο Κάιρο, και δατς ιτ. Καπνό εισπνέεις, γιατί να είναι ωραίο?

σωστός cute. το μη χείρον, βέλτιστον.

Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 09:23, 12-01-06:

Και εγώ έχω κάνει μια - δυο φορές. Καλή φάση για την παρέα. Αν κάτι γίνεται αραιά και πού τότε νομίζω πως δεν οδηγούμαστε σε εθισμό και επομένως σε προβλήματα υγείας (εξάρτησης κτλ). Τσιγάρο ούτε που έχω δοκιμάσει ποτέ στην ζωή μου! Μου βρωμάει πάααααααααααααρα πολύ!

Παράθεση

The Stand (Dr Gregory House)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη The Stand
Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 487 μηνύματα.

O The Stand έγραψε στις 11:08, 12-01-06:

Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS
Και εγώ έχω κάνει μια - δυο φορές. Καλή φάση για την παρέα. Αν κάτι γίνεται αραιά και πού τότε νομίζω πως δεν οδηγούμαστε σε εθισμό και επομένως σε προβλήματα υγείας (εξάρτησης κτλ). Τσιγάρο ούτε που έχω δοκιμάσει ποτέ στην ζωή μου! Μου βρωμάει πάααααααααααααρα πολύ!

Την καλύτερη δουλειά κάνεις φίλε

Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 11:47, 12-01-06:

Λέτε να δοκιμάσω κι εγώ ??

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 12:15, 12-01-06:

Λέτε να δοκιμάσω κι εγώ ??
Οχι.
Γιατι να εκτεθείς σε μια psychoactive εθιστική ουσία;

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 12:21, 12-01-06:

Οχι.
Γιατι να εκτεθείς σε μια psychoactive εθιστική ουσία;
γιατί και μόνο από την ιδιότητα αυτή, γουστέρνουν.

Και από το "όχι", επίσης.

. (<-τελεία)

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 12:37, 12-01-06:

Καταρχήν αν ψάχνεις για μια άποψη του στύλ ναι κάνε αργιλέ δεν υπάρχει πρόβλημα σίγουρα δεν θα την βρείς. Είτε αργιλές είτε τσιγάρο, μαύρο κτλ είναι κάτι το οποίο καίγεται και ο καπνός απο την καυση κατεβένει στους πνέυμονες σου οπότε σε οποιαδήποτε μορφή σίγουρα δεν κάνει καλό. Αν αρχίσεις τακτικά αργιλέ τότε σίγουρα μετά απο ένα σημείο θα εθιστείς και θα είναι πολύ ευκολο στο να αρχίσεις το κάπνισμα κανονικά αν ήδη δεν το έχεις κάνει. Δεν βρήσκεις καμία άλλη ασχολία καλύτερα εκτός αργιλε καλό θα κάνεις στην ευατό σου!

Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 14:04, 12-01-06:

Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS
Τσιγάρο ούτε που έχω δοκιμάσει ποτέ στην ζωή μου! Μου βρωμάει πάααααααααααααρα πολύ!
μετά από 5 λίτρα μπυρίτσα δε σου βρωμάει τίιιποτα .

Παράθεση

ines (Ινές)

Δραστήριο Μέλος

H ines έγραψε στις 15:31, 12-01-06:

Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης
Καταρχήν αν ψάχνεις για μια άποψη του στύλ ναι κάνε αργιλέ δεν υπάρχει πρόβλημα σίγουρα δεν θα την βρείς. Είτε αργιλές είτε τσιγάρο, μαύρο κτλ είναι κάτι το οποίο καίγεται και ο καπνός απο την καυση κατεβένει στους πνέυμονες σου οπότε σε οποιαδήποτε μορφή σίγουρα δεν κάνει καλό. Αν αρχίσεις τακτικά αργιλέ τότε σίγουρα μετά απο ένα σημείο θα εθιστείς και θα είναι πολύ ευκολο στο να αρχίσεις το κάπνισμα κανονικά αν ήδη δεν το έχεις κάνει. Δεν βρήσκεις καμία άλλη ασχολία καλύτερα εκτός αργιλε καλό θα κάνεις στην ευατό σου!
το τσιγαρο δε μου αρεσει καθολου μα καθολου.
και αλλωστε οπου να'ναι μετακομιζω σε αλλη χωρα και θα χασω επαφη με τα παιδια. λετε, αν κανω λιιιγο καθε σαββατο να παθω εξαρτηση κτλ;
πειτε οχι!

Παράθεση

O'Zorgnax

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη O'Zorgnax
Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 498 μηνύματα.

O O'Zorgnax έγραψε στις 23:41, 14-01-06:

O ναργιλές guys εχει 0% πίσσα όπερ ακόμα κι εμένα που δε βάζω τσιγάρο στον στόμα μου δε μου κάθεται άσχημα. Γενικώς καλόν είναι να μην καπνίσεις καθόλου, αλλά αν καπνίσεις το μαρκούτσι του ναργιλέ είναι ότι πιο υγιεινό υπάρχει...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 19:42, 05-03-06:

Εφοσων καπνιζεις με απλο καπνο και καθαρο νερο ειναι το πιο υγιεινο καπνισιμα. Εχει και ο πατερας μου και μου λεει οτι ειναι πολυ πιο ελαφρυς και υγιεινος απο το τσιγαρο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 10:14, 06-03-06:

Απο θεμα ομως "αποτελεσμάτων" να υποθεσω οτι ειναι πιο ελαφρυ;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 10:18, 06-03-06:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Απο θεμα ομως "αποτελεσμάτων" να υποθεσω οτι ειναι πιο ελαφρυ;
Πρεπει να ειναι, απο αργιλε εχω παρει τζουρα και μπορουσα να το κατευασω (δεν καπνιζω και ουτε ο αργιλες μου αρεσε) ενω το τσιγαρο μονο που ερχετε καπνος απο τον πατερα μου η καπιον αλλον δεν μπορω να ανασανω

Παράθεση

astanapane

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη astanapane
Ο astanapane αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O astanapane έγραψε στις 20:13, 13-01-07:

Λοιπόν, για να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή το του αργιλέ δεν είναι δηλητηριώδες ή επιβλαβές [τουλάχιστον όχι πολύ] για τον οργανισμό. Από τη στιγμή που εισπνέεις κάτι που καίγεται, φυσικά δεν είναι ωφέλιμο αλλά ο καπνός του δεν περιέχει πίσσα ούτε κάποια από τις χημικές ουσίες που περιέχονται στο χαρτί του τσιγάρου παρα μόνο νικοτίνη και αρωματικές ουσίες. Ουσιαστικά δεν έχει καμία σχέση με το τσιγάρο σε κανένα επίπεδο εκτός ίσως από τον τρόπο λειτουργίας.
Προσωπικά κάνω αργιλέ για δύο χρόνια περίπου αρκετά συχνά, αλλά όταν δεν μπορώ για καιρό, δεν νιώθω να μου λείπει ή κάποιο σύνδρομο στέρησης.
Ότι είναι εθιστικός λόγο της νικοτίνης που περιέχει, είναι σίγουρο. Το θέμα όμως είναι πόσο και κάθε πόσο πρέπει να κάνει κάποιος αργιλέ για να εθιστεί. Όσοι δεν έχουν δοκιμάσει πάντως ας το κάνουν γρήγορα γιατί είναι μια πραγματική απόλαυση και με την ποικιλία των γεύσεων θα υπάρχει σίγουρα κάποια που θα σας αρέσει [Πρότασή μου: μήλο [ειδικά με λίγο ούζο...] - ροδάκινο - καρύδα - κεράσι].
Όσοι πιστοί, προσέλθετε!!

Ο δρόμος του αύριο οδηγεί στη χώρα του ποτέ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Scandal : 13-01-07 στις 20:22. Αιτία: Απαγορεύονται τα Greeklish στο e-steki.com :)
Παράθεση

Paty

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Paty
H Paty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 192 μηνύματα.

H Paty έγραψε στις 20:41, 13-01-07:

Εγω δε καπνιζω αλλα εχω κανει αργιλε γυρω στις 5 φορες...Καμια φορα δεν εχω καταλαβει κατι.Δε μου κανει καποια ιδιαιτερη αισθηση.Ισως δε το κατεβαζω...Δε ξερω τι να πω.Παντως πολυ θα ηθελα καποια φορα να νοιωσω την ευχαριστηση που προσφερει ο αργιλες...

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 09:51, 15-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από astanapane
Προσωπικά κάνω αργιλέ για δύο χρόνια περίπου αρκετά συχνά, αλλά όταν δεν μπορώ για καιρό, δεν νιώθω να μου λείπει ή κάποιο σύνδρομο στέρησης.
Δηλαδη κατεβαζεις τον καπνο κανονικα? Μαλλον οχι..

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 12:21, 15-01-07:

Δηλαδη κατεβαζεις τον καπνο κανονικα? Μαλλον οχι..
ορισμενοι ανθρωποι εθιζονται δυσκολοτερα απο αλλους, εγω εχω φτασει να καπνιζω 10 τσιγαρα την ημερα για 2 βδομαδες χωρις να εθιστω. Ενταξι δεν ειναι ΤΟΣΑ πολλα, αλλα αρκετα.

δεν ειναι θεμα χαρακτηρα, ειναι περισοτερο θεμα βιοχημιας του εγγεφαλου

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 12:34, 15-01-07:

αχ απο επιστημονικης αποψης δεν εχω ιδεα τι παιζει..

παντως εγω 3 ναργιλεδες που εκανα στην τουρκια (μηλο, ροδακινο και καπουτσινο) μου φανηκαν παιχνιδακι και σημειωτεον, δεν καπνιζω, δεν πινω και γενικα ειμαι καλο κοριτσι.
μετα με πηγαν σπιτι και δε θυμαμαι αλλες λεπτομερειες.

Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη travel_lover
H travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H travel_lover έγραψε στις 13:01, 15-01-07:

έχοντας ρίζες από Πόλη, κολλητή στο Λίβανο, συγγενείς στη Συρία,φίλους στην Αίγυπτο κ μια πενταήμερη στην Ιορδανία στο ενεργητικό μου, όντας αντι-καπνίστρια λέω το εξής: στον ναργιλέ εθίζεσαι μόνο αν το παρακάνεις. το να βγαίνεις εκτός ορίου είναι να καπνίζεις ένα 3ωρο καθημερινά. απο κει και πέρα, το ότι θα καπνίσεις σε παρτάκι, ή το σάββατο να χαλαρώσεις, άντε κ με τον καφέ μια φορά την εβδομάδα δεν κάνει διαφορά στον οργανισμό σου, αν αναλογιστείς πόσο σε βλάπτει ήδη το παθητικό κάπνισμα από τσιγάρα των γύρω σου καθημερινά.
εχε υπόψη σου ότι είναι πάντα καλύτερο το καθαρό νερό και απλός αρωματικός καπνός, από οποιαδήποτε άλλη ανάμειξη. τώρα αν θες να ζε βαρέσει κ λίγο στο κεφάλι για την πλάκα σου (αυτό πάει κ στην paty) βάλε είτε ούζο στο νερό είτε σαμπούκα: σε στέλνει...
όσο για τις επιπτώσεις στην υγεία, απόσο ξέρω, χωρίς να βάζω το χέρι μου στην φωτιά είναι ότι όταν καπνίζεις πολύ μετά από μεγάλο σχετικά χρονικό διάστημα (15ετία) κ ανάλογα κ τον οργανισμό κυνδυνεύεις να μαζέψεις υγρασία στα πνευμόνια...

για τους λάτρεις του ναργιλέ, θα συνιστούσα την μέντα, εκτός του μήλου, του ανάμυκτου μήλου αλλά κ το πεπόνι. η φράουλα είναι εξίσου ωραία...

(μέντα ή φράουλα ΄με λίγη βοτκα αν θες να κάνεις μια ωραία ατμόσφαιρα για 2 )

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 13:44, 15-01-07:

μια φορα καπνισα ναργιλε στο taj mahal στην αλεξανδρας και παλι καλα που κατι ευγενικοτατες κοπελιες στο διπλα τραπεζι συμεριζοντουσταν την αγωνια μου και μου εδωσαν ενα κανονικο τσιγαρο να καπνισω για να μου φυγει η αηδια απο τη γευση καρβουνιασμενου μηλου η τι διαολο ηταν. Και ναι ηταν τοσο χαλια ωστε για ΠΡΩΤΗ (και τελευταια) φορα στη ζωη μου η γευση του τσιγαρου με ανακουφιζε.

ο εθισμος εξαρτατε απο το καπνο, αν ειναι φυσιολογικος καπνος εθιζεσαι οπως στο τσιγαρο κτλ

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 10:08, 16-01-07:

ορισμενοι ανθρωποι εθιζονται δυσκολοτερα απο αλλους, εγω εχω φτασει να καπνιζω 10 τσιγαρα την ημερα για 2 βδομαδες χωρις να εθιστω. Ενταξι δεν ειναι ΤΟΣΑ πολλα, αλλα αρκετα.

δεν ειναι θεμα χαρακτηρα, ειναι περισοτερο θεμα βιοχημιας του εγγεφαλου
Μα την απορια δεν την ειχα για να δω αν εχει εθιστει ή οχι.
Ο καπνος - η γευση ή δεν ξερω κι εγω πως αλλιως να το πω - του κανονικου ναργιλε, ειναι πολυ βαρυς και δυσκολα καποιος μπορει να κανει με τετοια συχνοτητα και να το κατεβαζει κανονικα χωρις να τον "ενοχλει".

Ισως και να κανω λαθος, αλλα..

Παράθεση

NikoTexXx (Νίκος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη NikoTexXx
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,451 μηνύματα.

O NikoTexXx έγραψε στις 17:32, 20-06-14:

παιδια ισχυει οτι πλεον οι καπνοι του ναργιλε δε περιεχουν νικοτινη?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 22:08, 20-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από NikoTexXx
παιδια ισχυει οτι πλεον οι καπνοι του ναργιλε δε περιεχουν νικοτινη?
Οι κανονικοί καπνοί ασφαλώς και περιέχουν νικοτίνη (και ότι άλλο εσύ προσθέσεις). Γίνεται καπνός χωρίς νικοτίνη; Ναι, κυκλοφορούν στο εμπόριο (δεν έχω δοκιμάσει) και "καπνοί" για ναργιλέ χωρίς νικοτίνη. Όμως "κάτι" θα περιέχουν και αυτοί. Ποιος μπορεί να είναι σίγουρος ότι αυτό το "κάτι" δεν είναι πολύ χειρότερο από τη νικοτίνη;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

NikoTexXx (Νίκος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη NikoTexXx
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,451 μηνύματα.

O NikoTexXx έγραψε στις 23:10, 20-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Οι κανονικοί καπνοί ασφαλώς και περιέχουν νικοτίνη (και ότι άλλο εσύ προσθέσεις). Γίνεται καπνός χωρίς νικοτίνη; Ναι, κυκλοφορούν στο εμπόριο (δεν έχω δοκιμάσει) και "καπνοί" για ναργιλέ χωρίς νικοτίνη. Όμως "κάτι" θα περιέχουν και αυτοί. Ποιος μπορεί να είναι σίγουρος ότι αυτό το "κάτι" δεν είναι πολύ χειρότερο από τη νικοτίνη;

εννοειται οτι μιλαω για τους ειδικους καπνους με γευσεις για το ναργιλε... τι να σου πω, αν σου αρεσει ο ναργιλες, δεν εχεις και πολλες επιλογες

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Τρόφιμα και υγεία - Από mania
      Το θέμα έχει λάβει 32 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Υγεία-Ιατρική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-06-15 στις 22:23.
    • Ύπνος και υγεία - Από Shadowfax
      Το θέμα έχει λάβει 74 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-01-15 στις 11:28.
    • Σεξ και Υγεία - Από Isiliel
      Το θέμα έχει λάβει 15 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Υγεία-Ιατρική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-09-10 στις 13:15.
    • Υγεία και φορητά mp3players - Από Δεσμώτης
      Το θέμα έχει λάβει 23 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Υγεία-Ιατρική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-01-10 στις 23:14.
    • Ψυχική υγεία - Από chrisgala
      Το θέμα έχει λάβει 12 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 17-06-08 στις 17:51.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους