Πόσο σημαντικές είναι οι εμπειρίες;

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Αυτό που λέω Γιαννη και μάλλον δεν έγινα αντιληπτή είναι οτι δεν πρέπει να κρινόμαστε απο τις ηλικίες, θετικά ή αρνητικά γιατι απλούστατα θα μπορούσαμε να τις έχουμε κρυφές! Είναι κάτι που σας εμπιστευόμαστε όταν τις βάζουμε φανερές και είναι λάθος να το χρησιμοποιείτε ακόμα κι αν έχετε δίκιο για την εκάστοτε ηλικία!
Το αν είναι διαφορετικός ή όχι ο άνθρωπος ανάλογα με την ηλικία και τα υπόλοιπα που λες δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που λέω! Εγώ δεν έθιξα το θέμα αν έχετε δίκιο ή όχι αλλά αν είναι σωστό ή όχι να το χρησιμοποιείτε. Και μπαι δε γουει, ναι το "είσαι μικρός, δεν ξέρεις, κι εγώ αυτά έλεγα στην ηλικία σου" το θεωρώ υποτιμητικό και ότι αυτός που το λέει με υποτιμά λόγω της ηλικίας μου. Και κάτι τέτοια με κάνουν να σκέφτομαι "βρε δεν την κρύβω όπως έκανε ο Πάνος να μην μπορούν να λένε τέτοια;" (τουλάχιστον αυτοί που δεν την ξέρουν απο πριν)

Να σε βοηθήσω ή θα σε εκνευρίσω ως συνήθως;

Είπα εγω πιό πάνω:

"Είσαι 23 και θα παλέψεις ντε και καλά να αποδείξεις οτι νοητικά είσαι 31 ή είσαι 23 αλλά βγάζεις αυτό το 31 προς τα έξω εντελώς φυσικότατα και λες στον εαυτό σου "Εγω έτσι σκέφτομαι, δεν εχω να αποδείξω κάτι, όσοι το δουν και με εμπιστευτούν θα είναι οι κερδισμένοι".;"


Μην πέφτεις στην 1η κατηγορία. Έλα στη 2η.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Αυτό που λέω Γιαννη και μάλλον δεν έγινα αντιληπτή είναι οτι δεν πρέπει να κρινόμαστε απο τις ηλικίες, θετικά ή αρνητικά γιατι απλούστατα θα μπορούσαμε να τις έχουμε κρυφές! Είναι κάτι που σας εμπιστευόμαστε όταν τις βάζουμε φανερές και είναι λάθος να το χρησιμοποιείτε ακόμα κι αν έχετε δίκιο για την εκάστοτε ηλικία!
Το αν είναι διαφορετικός ή όχι ο άνθρωπος ανάλογα με την ηλικία και τα υπόλοιπα που λες δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που λέω! Εγώ δεν έθιξα το θέμα αν έχετε δίκιο ή όχι αλλά αν είναι σωστό ή όχι να το χρησιμοποιείτε. Και μπαι δε γουει, ναι το "είσαι μικρός, δεν ξέρεις, κι εγώ αυτά έλεγα στην ηλικία σου" το θεωρώ υποτιμητικό και ότι αυτός που το λέει με υποτιμά λόγω της ηλικίας μου. Και κάτι τέτοια με κάνουν να σκέφτομαι "βρε δεν την κρύβω όπως έκανε ο Πάνος να μην μπορούν να λένε τέτοια;" (τουλάχιστον αυτοί που δεν την ξέρουν απο πριν)

Η ηλικία του καθενός σε γενικές γραμμές μπορεί να φανεί και είτε σας αρέσει η όχι ρε παιδιά σε κάποια πράγματα έχει σημασία η ηλικία. Η άποψη είσαι μικρός και δεν ξέρεις είναι υποτημητική και ειλικρινά ακούγετε εκνευριστική και μην νομίζεις ότι δεν μου την έχουν πει και εμένα. Η άποψη πιό πολύ κρίνεται στις προσωπικές γνώσεις παρά στην ηλικία ιστορία μπορεί να ξέρεις καλή γιατί ασχολήσε όχι γιατί είσουν κατα την διάρκεια που γραφόταν εκει:P
Όπως και να έχει άλλες εμπειρίες έχει κάποιος στα 15 στα 25 και στα 35 ειδικά αν μιλάμε για θέματα σεξ, σχέσεον γεγονότα παλαιών δεκαετιών και κάποιοα άλλο φυσικό είναι τα μεγαλύτερα σε ηλικία άτομα να έχουν περισσότερες εμπειρίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Αυτό που μου την δίνει ανέκαθεν στα fora είναι όταν οι απόψεις κάποιου κρίνονται με βάση την ηλικία του, ή μάλλον υποτιμώνται με βάση την ηλικία σου. Συγγνώμη παιδιά αλλά το "είσαι μικρός και δεν ξέρεις" το θεωρώ απαράδεκτο "επιχείρημα". Στα φόρα δεν θα έπρεπε να μετράει η ηλικία γιατί θα μπορούσαμε κάλλιστα να την κρύψουμε. Είναι σαν να εκμεταλλεύεστε λοιπόν κάτι που σας εμπιστευτήκαμε (μιας και δεν το βάλαμε κρυφό) για να μας "την πείτε". Είναι σωστό αυτο; Στην έκθεση το λέγαμε "επίθεση στο ήθος του αντιπάλου" και θεωρούνταν ο πιο απαξιωμένος τρόπος πειθούς (που μόνο οι πολτικοί τον εφαρμόζουν)...


Φυσικα ετσι ειναι!
Τι το περασαμε εδω;
Ολοι ισα κι ομοια ειμαστε;;;:confused: :P
Ηλικιες κατω των 20 απαγορευεται να εχουν γνωμη!ΤΕΛΟΣ!:mad: :P
Η ακομα κι αν εχουν γνωμη,θα την αλλαζουν για να συμφωνησουν με τους μαγλυτερους!
Αντε να μπει λιγο ταξη εδω!
κι εσυ κυρα αντμινιστριαριωτισα και ο κυρος Πανος παυετε να εχετε γνωμη!:P

Λοοιπον περα απο την πλακα, η Eλενη καιο Γιαννης δεν το εννουσαν με αυτον τον τροπο Λια.
απλως ηθελαν να πει οτι οι μικροτερες ηλικιες συνηθως βλεπουν πιο αγγελικα πλασμενο τον κοσμο μιας και δεν εχουν μπει γερα στο "λουκι" της ζωης.' των νεοτερων σε ηλικια.
Μην ξεχναμε οτι πολλες φορς οι νεες ηλικιες μας δειχνουν διαφορετικες οπτικες γωνιες ενος θεματος τις οποιες οσο μεγαλωνουμε και κανουμε την λογικη μας ολο και πιο "τετραγωνη" τις χανουμε.
Και μεσα σ'αυτες τις δικες τους οπτικες γωνιες κρυβονται μεγαλα "μυστικα" και πολυ σωστες παρατηρησεις και αντιληψεις.;)
Δεν θα επεκταθω ομως παραπανω σε αυτο για να μην κουραζω.

Τωρα στο θεμα μας.
Ο emufer ειπε μια προταση κλειδι η οποια στο πρωτο μηνυμα του thread δεν υπαρχει.
Οταν μιλαμε για εμπειριες δεν μιλαμε μονο για τις ερωτικο-σεξουαλικες.
Λοιπον,αν και προσωπικα ειμαι ενα απιστευτα ρομαντικο ατομο και ποτε δεν με ενδιεφερε να "κηνυγησω" (αναποδα το εγραψα;:hmm: ) τις εμπειριες μιας και αυτες ερχονται συνηθως απο μονες τους, εχω διαπιστωσει (κατι που το εχει κανει και η συχρονη ψυχολογια) οτι απ' οσο νωριτερα μπαινει ενας ανθρωπος σε εναν συγκεκριμενο ρυθμο ζωης-ας μεινουμε σε αυτον της σχεσης- τοσο πιο πιθανο ειναι σε καποια φαση της ηλικιας του να αισθανθει οτι πιεζεται, οτι θελει να ξεφυγει, οτι ισως να μην εκανε την σωστη επιλογη κτλ κτλ.
Μην ξεχναμε οτι οσο περισσοτερο ψαχνομαστε σε κατι,τοσο περισσοτερο ανεβαινουν και τα standar μας.
Τωρα το να ασπαζομαι αυτην την αποψη προσωπικα ή οχι δεν εχει ιδιαιτερη σημασια.
Δεν συμφωνω για τον απλουστατο λογο οτι προσωπικα δεν σκεφτομαι ετσι, αλλα στον "πυρηνα" της βλεπω οτι ισχυει σε εναν μεγαλο βαθμο εκει εξω.
Ειναι τελειως διαφορετικο το να λεμε οτι το μονοπατι που παιρνουμε ειναι το σωστο,απο το να λεμε οτι ειναι και το μοναδικο!
Οι εμπειριες*αρνητικες και μη* ειναι αυτες που διαμορφονουν ενα ατομο, τον πλαθουν σαν χαρακτηρα και προσωπικοτητα και το κανουν να κατασταλλαξει τελικα.
Γενικα και για να κλεισω, οι εμπειριες ειναι εφοδια ζωης και καλο ειναι να τις ζουμε ΜΟΝΟ οταν βλεπουμε οι ιδιοι οτι πρεπει-οτι θελουμε-οτι μας τρωει μεσα μας να εξερευνησουμε αλλες πτυχες της ζωης, αλλες συνηθειες κτλ κτλ!
εαν βλεπουμε οτι ειμαστε "ανησυχα πνευματα" εγω δεν μπορω να πω οτι καποιος κανει λαθος.
Το λαθος του θα ηταν να μην ειναι ειλικρινης και να εψαχνε τις εμπειριες πισω απο την πλατη του αλλου ή των αλλων.
Οχι να θελουμε να τις ζησουμε μονο και μονο γιατι το επιτασει η μοδα και οι παρεες μας.:whistle:
(Ξερετε καλα τι θελω να πω."Αγωνας ματαξυ φιλων ποιος εχει παει με τις περισσοτερες,ποιος εχει δοκιμασει τα..."περισσοτερα" απαγορευμενα κτλ κτλ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Μην μπερδέυεται την γάτα με την γραβάτα ρε παιδιά!
Σίγουρα υπάρχει διαφόρά σε αρκετά πράγματα και σίγουρα δεν μπορούμε να δούμε τον ίδιο αγγελικά πλασμένο κόσμο όχι γιατί γεννηθήκαμε σε κάποια προηγούμενη ημερομηνία αλλα και γιατί έχουμε περάσει απο το στάδιο που είσαστε και βρισκόμαστε τώρα στο δυσκολότερο κομμάτι της ζωής. Το να δουλέυεις να μένεις μόνος σου και να είσαι οικονομικά ανεξάρτητος είναι τελείως διαφορετικό απο το να είσαι φοιτητής και να είσαι στο στάδιο προετοιμασίας τώρα αν αυτο το θεωρείσετε υποτημιτικό ε τότε ρε παιδία τι να πώ εσείς τρώγεστε με τα ρούχα σας. Επαναλαμβάνο ότι άποψη μπορεί να έχει οποιοσδήποτε ακόμα και αν είναι 12 δεν είναι εκεί το θέμα αλλα σε κάποια πράγματα μπορεί λόγο καταστάσεων να έχουμε ζήσει περισσότερα και να ξέρουμε κάποιοα πράγματα καλλύτερα.
Μην στραβώνεται εσείς το βλέπεται υποτιμιτικό δηλαδή κάποια άτομα όπως και εγώ που πήρα το πρώτο μου πισι στα 20 και θα πρέπει να νιώθω κάπως απέναντι σε αρκετά άτομα που έχουν πολλαπλάσιες γνώσεις στους Η/Υ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Γιαννη απλως ειναι αυτο που ειπες και πιο πανω.
Οτι στους νεους ακουγεται "εκνευριστικο" το "εισαι μικρος ακομα"....
ειναι ομως οπως και να το κανουμε μια αληθεια.;)
Και προσωπικα συμφωνω οτι καλο ειναι να μην στραβωνετε.
Δεν το λεμε αυτο υποτιμητικα.(ποιο ηταν το θεμα μας:P :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Μario:
Γιαννη απλως ειναι αυτο που ειπες και πιο πανω.
Οτι στους νεους ακουγεται "εκνευριστικο" το "εισαι μικρος ακομα"....
ειναι ομως οπως και να το κανουμε μια αληθεια.;)
Και προσωπικα συμφωνω οτι καλο ειναι να μην στραβωνετε.
Δεν το λεμε αυτο υποτιμητικα.(ποιο ηταν το θεμα μας:P :P )

Γιατί ρε παιδιά εμείς δεν το ακούμε νομίζετε? Όχι με αυτο΄τον τρόπο αλλα με ανάλογο απο μπαμπάδες/ θείους/ες κτλ. Πάντα θα βρεθεί κάποιος μεγαλύτερος να στο πει αυτο΄οπότε υπομονή. Εσείς κοιτάξτε να παραθέσετε σωστά τις απόψεις σας και σε κομμάτια που προυποθέτουν εμπειρία διαβάστε και μάθετε τα σε όποια άλλα δεν γίνεται τι να κάνουμε μην τα πολυσηζητάτε και καμια φορά σε κάτι που δεν έχεται εμπειρία ρωτήστε και μαθετε δεν είναι κακό.
Το θέμα βρε Μάριε είναι οι εμπειρίες:clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης:
Γιατί ρε παιδιά εμείς δεν το ακούμε νομίζετε? Όχι με αυτο΄τον τρόπο αλλα με ανάλογο απο μπαμπάδες/ θείους/ες κτλ. Πάντα θα βρεθεί κάποιος μεγαλύτερος να στο πει αυτο΄οπότε υπομονή. Εσείς κοιτάξτε να παραθέσετε σωστά τις απόψεις σας και σε κομμάτια που προυποθέτουν εμπειρία διαβάστε και μάθετε τα σε όποια άλλα δεν γίνεται τι να κάνουμε μην τα πολυσηζητάτε και καμια φορά σε κάτι που δεν έχεται εμπειρία ρωτήστε και μαθετε δεν είναι κακό.

Συμφωνω απολυτα με τον Doctor Johny!!(οχι Walker! :P );)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν έχει νόημα να διαφωνώ, αφού δεν καταλαβαίνετε τι θέλω να πω! :mad:
Tι να χτυπιέμαι οτι δεν θίγω καν το θέμα αν έχετε δίκιο ή όχι αλλά μόνο αν είναι σωστό...
Εσείς τυπικά όλους τους <22 θα τους βάλετε στο ίδιο τσουβάλι και ο,τι κι αν λένε "οοοχι όλοι σκέφτονται τα ίδια".
ΟΚ, πάω να ασχοληθώ με το MyCat, συνεχίστε τη συζήτηση σας...

Valder να υποθέσω οτι τον εαυτό σου τον τοποθετείς στην πρώτη κατηγορία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
αρκετές εμπειρίες = ένας ευγενικός τρόπος για να πεις έχω κάνει αρκετά λάθη στη ζωή μου :P , έχω κάνει αρκετές λάθος επιλογές συντρόφου :P

είναι όμως όντως λάθη? ή μήπως απλά σε κάθε ηλικία έχουμε και διαφορετικές "απαιτήσεις" από τη σχέση και τον σύντροφο μας? μήπως αυτό μας οδηγεί στην εναλλαγή συντρόφων?


Δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι είναι ή δεν είναι σημαντικές οι εμπειρίες στη ζωή ενός ανθρώπου γιατί ο κάθε άνθρωπος έχει άλλα βιώματα, άλλα θέλω, άλλες ανάγκες, άλλο τρόπο σκέψης και γενικώς είναι άλλο άτομο βρε αδερφέ :P
Μπορώ όμως να μιλήσω σε προσωπικό επίπεδο, για τον εαυτό μου και μόνο.
Για μένα λοιπόν, ΝΑΙ ήταν σημαντικές οι αρκετές εμπειρίες μέχρι να κατασταλάξω στον έναν σύντροφο. Τις ήθελα, τις χρειαζόμουν και έμαθα πολλά.
Αυτό όμως δεν έγινε από επιλογή μου (δηλαδή δεν είπα ποτέ στη ζωή μου θα τον χωρίσω αυτόν γιατί θέλω να γνωρίσω κι άλλο κόσμο) απλά προέκυψε, έτσι ήρθαν τα πράγματα και δεν μπορώ να πω ότι με έχει "χαλάσει" το πως έχει εξελιχθεί η ζωή μου σε αυτόν τον τομέα.
Γνωρίζω όμως κόσμο που έχει μια και μόνη σχέση στη ζωή του που έχει ξεκινήσει από τα μαθητικά του χρόνια και είναι ευτυχισμένος.
Δεν τους ζηλεύω ούτε λέω ότι είναι κακό... είναι αυτό που χρειαζόντουσαν αυτοί οι άνθρωποι :)

Καλό είναι γενικά όταν μιλάμε για ανθρώπους και για στάσεις ζωής, να μην γενικεύουμε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Δεν έχει νόημα να διαφωνώ, αφού δεν καταλαβαίνετε τι θέλω να πω! :mad:
Tι να χτυπιέμαι οτι δεν θίγω καν το θέμα αν έχετε δίκιο ή όχι αλλά μόνο αν είναι σωστό...
Εσείς τυπικά όλους τους <22 θα τους βάλετε στο ίδιο τσουβάλι και ο,τι κι αν λένε "οοοχι όλοι σκέφτονται τα ίδια".
ΟΚ, πάω να ασχοληθώ με το MyCat, συνεχίστε τη συζήτηση σας...

Valder να υποθέσω οτι τον εαυτό σου τον τοποθετείς στην πρώτη κατηγορία;

Αυτό είναι ρατσισμός! Αμάν ρε Λια αφού είσαι σίγουρη για το τι σκεφτόμαστε γράψε για εμένα κάτι σε όλα τα τοπικ:P Δεν ειναι έτσι τα πράγματα δεν μπορούμε να βάλουμε σε ένα τσουβάλι <22 και >22 ο κάθε ένας είναι μια διαφορετική προσωπικότητα και ο κάθε ένας σκέφτεται διαφορέτικα τέσπα,
(Αν υπάρχει τσουβάλι με ξανθιες σουηδέζες 18 - 22 πάντος λέω να το πάρω να το δώσω στον φίλο μου τον mario) :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης:
(Αν υπάρχει τσουβάλι με ξανθιες σουηδέζες 18 - 22 πάντος λέω να το πάρω να το δώσω στον φίλο μου τον mario) :clapup:

Ναι αμε!:clapup: :D
Εδω ειμαι εγω!:yahoo: :hump:
Ελα να βλεπω τσουβαλια!!!
Κατσε να ετοιμαστω κιολας...:weak: ...:panwkatw: ....:boxing: ....
Ετοιμος!:smoke:
Θα τις τρελανω με τα χορευτικα μου...

τις γνωριμιες μου...

Και Το στυλ μου...



Παντως Λια καλη μου περα απο την πλακα ειλικρινα πιστευω πως δεν επρεπε να θυμωσεις...:( :redface:
Αλλα δεν πειραζει ας γυρισουμε στο θεμα μας.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Tς τς σα δε ντρέπεσαι δεσμευμένο παιδί..Για κατς κατς(copyright by ντουζάκι) να κάνω ένα τηλεφώνημα:whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Crazyhelen, δεν ξέρω αν εγώ βλέπω τον κόσμο αγγελικά πλασμένο, αλλά εσύ μου φαίνεται ότι τον βλέπεις σατανικά πλασμένο. Μπρρρρρρρ :(

Δηλαδή πιστεύεις πραγματικά - με το χέρι στην καρδιά - ότι όλοι οι άνθρωποι ανεξαιρέτως είναι ανίκανοι να μείνουν πιστοί σε μία σχέση αν δεν έχουν προηγουμένως μαζέψει "εμπειρίες"; Γιατί αποκλείεις την περίπτωση η αγάπη (και η εκτίμηση...!) που τρέφεις για το σύντροφό σου να είναι τόσο βαθιά, και η επικοινωνία σας τόσο καλή, που να μην αισθάνεσαι την ανάγκη να "δοκιμάσεις άλλα"; Εντέλει, αφού επικαλείσαι την ηλικία σου (και άρα την πείρα σου), πες μας τουλάχιστον πόσα τέτοια ζευγάρια (εννοώ που ο ένας να μην έχει εμπειρίες) έχεις γνωρίσει από κοντά, και πώς κατέληξες στο συμπέρασμα ότι η έλλειψη εμπειριών δηλητηρίασε τη σχέση τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Εγώ έχω γνωρίσει προσωπικά ίσα με 10 ζευγάρια (συγγενικά και όχι μόνο) που το διαλύσανε γι' αυτό το λόγο.

Όχι ΑΜΕΣΑ γι' αυτό το λόγο, έμμεσα..

Ιστορίες έχω ακούσει πολύ περισσότερες από 10...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Μήπως έχουμε περίπτωση sample trashing; Δηλαδή μήπως θυμόμαστε όλα τα ζευγάρια που τα χαλάσανε και δε μας μένουν στη μνήμη τα ζευγάρια που τα πάνε μια χαρά; Προσωπικά πιστεύω ότι σίγουρα υπάρχουν και τέτοια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Κι εδω ξαναερχεται το γνωστο:
Δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι ιδιοι,υπαρχουν εξαιρεσεις (οποιες κι αν ειναι αυτες), κτλ κτλ.
Συμφωνω σε αυτο της nessa που ειπε πιο πανω.
Φυσικα και υπαρχουν και τετοια ζευγαρια.
Ισως να αποτελουν εξαιρεση στον κανονα ισως και οχι.
Κι εγω ξερω τετοια ζευγαρια αλλα απο την αλλη εχω και κανα δυο ζευγαρια που ειναι μαζι απο μικρη ηλικια και "κολλημενοι ο ενας με τον αλλο!
Δυστυχως ομως στις δικες μου εμπειριες κι εδω και στην Ελλαδα τα ζευγαρια αυτα αποτελουν την μειοψηφια.
Οπως προειπα προσωπικα θα σεβαστω απολυτα εαν καποια μου πει χωριζουμε για τον συγκεκριμενο λογο ΜΟΝΟ εαν ξερω οτι πραγματικα κατι την τρωει μεσα της και κατι της χτυπα το καμπανακι οτι ΠΡΕΠΕΙ να ζησει διαφορες εμπειριες!
(Ενα πρεπει που της το οριζει ο ιδιος της ο εαυτος.)
Απο την αλλη πολλα ζευγαρια που ξερω και που χωρισαν λογο του οτι ο εανας απο τους δυο δεν ειχε πολλες "εμπειριες" δεν αναφερονται στον ερωτικο τομεα μονο.
Τα ατομα ηταν αυτο που λεμε "αβγαλτα" με αποτελεσμα για μαλακιες να καταστρεφουν σχεσεις.
Για λογους δηλαδη που εαν ειχαν ζησει αλλες εμεπιριες ισως να ηξεραν να τους "παρακαμψουν".
Ειναι σαν αυτο που λεει ο emufear "Όχι ΑΜΕΣΑ γι' αυτό το λόγο, έμμεσα.."
Αλλα κι αυτο "εμπειρια" ειναι για την αλλη σχεση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Yeap, συμφωνώ απόλυτα με τον Μάριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
omg! :ermm:

Καλά, εφόσον το δέχεστε κ δεν έχετε πρόβλημα με τέτοιου είδους σχέσεις κ χωρισμούς για αυτούς τους λόγους δεν χωράει νομίζω να πει κανένας τίποτα. Περί ορέξεως... σπανακοπιτάκια!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikita13:
Tς τς σα δε ντρέπεσαι δεσμευμένο παιδί..Για κατς κατς(copyright by ντουζάκι) να κάνω ένα τηλεφώνημα:whistle::whistle:


Να μην κοιτάξω για το μέλον του φίλου του Μάριου δηλαδή ? Τόση ετοιμασία έκανε το πιδι! Άσε που το θέμα μας είναι οι εμπειρίες και εμπειρίες θα πάρει:D οέο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Crazyhelen, δεν ξέρω αν εγώ βλέπω τον κόσμο αγγελικά πλασμένο, αλλά εσύ μου φαίνεται ότι τον βλέπεις σατανικά πλασμένο. Μπρρρρρρρ :(

Δηλαδή πιστεύεις πραγματικά - με το χέρι στην καρδιά - ότι όλοι οι άνθρωποι ανεξαιρέτως είναι ανίκανοι να μείνουν πιστοί σε μία σχέση αν δεν έχουν προηγουμένως μαζέψει "εμπειρίες"; Γιατί αποκλείεις την περίπτωση η αγάπη (και η εκτίμηση...!) που τρέφεις για το σύντροφό σου να είναι τόσο βαθιά, και η επικοινωνία σας τόσο καλή, που να μην αισθάνεσαι την ανάγκη να "δοκιμάσεις άλλα"; Εντέλει, αφού επικαλείσαι την ηλικία σου (και άρα την πείρα σου), πες μας τουλάχιστον πόσα τέτοια ζευγάρια (εννοώ που ο ένας να μην έχει εμπειρίες) έχεις γνωρίσει από κοντά, και πώς κατέληξες στο συμπέρασμα ότι η έλλειψη εμπειριών δηλητηρίασε τη σχέση τους;

Όχι, δεν βλέπω τον κόσμο σατανικά πλασμένο, απλά βλέπω λίγο πιο κάτω από'κει που βλέπεις εσύ.
Με το χέρι στην καρδιά λοιπόν, όχι, δεν πιστεύω ότι όλοι οι άνθρωποι είναι ανίκανοι να μείνουν πιστοί σε μία σχέση αν δεν έχουν προηγουμένως μαζέψει "εμπειρίες", γιατί απλά εγώ αυτό ΔΕΝ το θεωρώ ικανότητα!
Θεωρώ απόλυτα φυσιολογικό για ένα κορίτσι και για ένα αγόρι στην ηλικία των 20+ να βράζει το αίμα τους και να αναζητούν απολαύσεις μην υπολογίζοντας το κόστος για την διάλυση μιας σχέσης όπως θα την υπολόγιζε μια γυναίκα στην ηλικία των 30+.
Δεν λέω πως αυτό (η συλλογή εμπειριών) είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ, αλλά είναι αρκετά σημαντικό.
Γενικά είναι σημαντικό να περνάς καλά στη ζωή σου, σε όλους τους τομείς. Το καλό φαγητό π.χ. μπορείς να το απολαύσεις σε κάθε ηλικία, το καλό σεξ όμως με εναλλαγή συντρόφων από κάποια ηλικία και μετά καταντάει γελοίο, οπότε τι σας λέω με απλά λόγια?

Κάντε αυτό που σας αρέσει, χωρίς να υπολογίζεται τα "πρέπει", διότι "πρέπει" θα έχετε να αντιμετωπίζετε για όλη τη μετέπειτα ζωή σας..... Και τότε δεν θα σας δικαιολογεί το "νεαρό" της ηλικίας σας.

***Λία, ουδέποτε μίλησα υποτιμητικά για τα παιδιά κάτω των 22, και πολύ κακώς πήρες τόσο στραβά αυτά που έγραψα.... Άλλωστε άλλοι έχουν πει πολύ πριν από μένα : "Εκεί που είσαι ήμουνα και εδώ που είμαι θα'ρθεις!"
Χρέωσέ το σε 'κείνους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top