Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,659 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αγορά laptop: ποια εταιρεία να προτιμήσω;

Ποια εταιρεία στον τομέα κατασκευής laptop πιστεύετε ότι είναι αξιόπιστη;

Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 50)
Acer
21
42,00%
Sony
8
16,00%
Fujitsu Siemens
5
10,00%
Πλαισιο (turbo-x)
3
6,00%
Asus
3
6,00%
Hewlett Packard
10
20,00%
Toshiba
10
20,00%
Dell
12
24,00%
Αλλη
2
4,00%

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Dare-Devil
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 561 μηνύματα.

O Dare-Devil έγραψε στις 02:09, 26-01-06:

Ποια εταιρεια θα μου προτεινατε?Ποια εταιρεια εχει τις καλυτερες ποιοτικες κεντρικες μονάδες?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη emufear
Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,209 μηνύματα.

O emufear έγραψε στις 02:32, 26-01-06:

Acer για μένα η καλύτερη εταιρία απόδοσης/τιμής, έχει και καλό service και ποιοτικά μηχανήματα, έχω δουλέψει με αρκετά.

Acer is the way to go και μάλιστα με Turion 64

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 561 μηνύματα.

O Dare-Devil έγραψε στις 02:37, 26-01-06:

Αρχική Δημοσίευση από emufear
Acer για μένα η καλύτερη εταιρία απόδοσης/τιμής, έχει και καλό service και ποιοτικά μηχανήματα, έχω δουλέψει με αρκετά.

Acer is the way to go και μάλιστα με Turion 64
Οι Turion 64 ειναι στα 64 bit?

Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,209 μηνύματα.

O emufear έγραψε στις 02:46, 26-01-06:

Ω yes, της AMD

Παράθεση

giostau

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giostau
Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 763 μηνύματα.

O giostau έγραψε στις 02:56, 26-01-06:

Και για μένα Acer!

Έχω ένα εδώ και 2 χρόνια και ενώ του έχω πετάξει τα μάτια έξω δεν έχει καταλλάβει τίποτα!!(φτου! μη το ματιάσω!)

Όπως είπε και ο εμιού, έχουν την καλύτερη σχέση απόδοσης/τιμής!

Για το service δε ξέρω καθώς δεν το έχω χρειαστεί!!

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 08:17, 26-01-06:

Για εμενα acer αν θελεις κατι φτηνο αλλα συγχρόνος αξιολογο. (Οσα acer εχω δει εχουν απεσιες οθονες )
Siemens αν σε ενδιαφερει η ποιοτητα αλλα ισως να μην ειναι και τοσο φτηνο
και τελος προτεινω ... sony αν σε ενδιαφερει η ποιοτητα, αξιολογα χαρακτηριστικα και design (τα μονα αξιολογα απο θεμα design για εμενα ειναι apple και sony) αλλα μην ξεχνας οτι τα sony ειναι πανακριβα ...

Ποσα λεφτα δινεις;

Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

O emufear έγραψε στις 08:26, 26-01-06:

Τι έχουν οι οθόνες των Acer? Ίσα ίσα οι περισσότερες καινούριες είναι και γυαλιστερές :-)

Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 08:43, 26-01-06:

μου φαινονται πολυ ζεστα τα χρωματα

Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 13:19, 26-01-06:

Acer κι εγώ
εμένα μια χαρά μου φαίνεται η οθόνη πάντως, ούτε κουράζει, ωραία ανάλυση και τα χρώματα της μια χαρά, βέβαια για να πω την αλήθεια οθόνη λαπτο siemens δεν έχω δει.

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 13:36, 26-01-06:

Κι εγώ Acer προτιμώ

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 14:49, 26-01-06:

Missing option: Dell
Κακο: Μονο intel.
Αλλα killer feature: Customization και killer feature: Next day Guarantee
Και αρκετά αξιόπιστο και σαν μηχάνημα, αλλα δε σε νοιάζει πολύ γιατι δες killer feature #2.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 15:18, 26-01-06:

Το κακο ειναι οτι στην ελλαδα δεν ειναι και τοοσο γνωστα τα dell ... πχ εγω ποτε μου δεν εχω βρει dell σε μαγαζι αρα η μονη λυση να βρεις dell ειναι απο την dell hellas

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 15:23, 26-01-06:

Οι acer και οι fujitsu ειναι οι καλυτερη κατ εμε, αλλα εχω ακουσει καλα λογια και για τους Toshiba

Παράθεση

O'Zorgnax

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη O'Zorgnax
Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 498 μηνύματα.

O O'Zorgnax έγραψε στις 15:36, 26-01-06:

Fujitsu-Siemens έχω κι εγώ και μάλιστα τρώει και πολύ ξύλο (καθημερινή μετακίνηση σχολείο-σπίτι, πέφτουν πάνω του κιμωλίες κτλ)...Μου φαίνεται πολύ καλή επιλογή ειδικά με καμιά widescreen οθόνη

Παράθεση

KoRaKi

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη KoRaKi
Ο KoRaKi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 107 μηνύματα.

O KoRaKi έγραψε στις 15:59, 26-01-06:

Αρχική Δημοσίευση από Dare-Devil
Ποια εταιρεια θα μου προτεινατε?Ποια εταιρεια εχει τις καλυτερες ποιοτικες κεντρικες μονάδες?
Σου προτεινω ανεπιφυλακτα Apple. Νομιζω σε σχεση με αυτα ολα τα αλλα μοιαζουν "κονσερβοκουτια" ...

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 16:55, 26-01-06:

μπορει να μην θελει mac :/

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 17:01, 26-01-06:

κακώς λείπει το dell, indeed. Εγώ dellaki laptop έχω, μια χαρά οθόνη, μια χαρά γενικότερα, και το σέρβις της dell hellas αξίζει (αν εισαι αθήνα δατ ιζ, δεν ξέρω τι παίζει σε άλλες πόλεις).

το μόνο "κακό" του είναι η τιμή. Αν σκεφτούμε όμως το γεγονός ότι είναι αρκετά καλά σε περφορμανς ( το δικό μου το πήγα μια φορά για σέρβις γιατί ο μπρο μου το έριξε στην άλλη άκρη του δωματίου, και δεν επαθε τίποτα, παρα μόνο η τροφοδοσία από το ρεύμα χάλασε), νομίζω αξίζει τον κόπο...

*το δικό μου το έχω από το 2001.

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 17:39, 26-01-06:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Το κακο ειναι οτι στην ελλαδα δεν ειναι και τοοσο γνωστα τα dell ... πχ εγω ποτε μου δεν εχω βρει dell σε μαγαζι αρα η μονη λυση να βρεις dell ειναι απο την dell hellas
Αυτό ειναι επίτηδες. Σε πολλές χώρες του κόσμου γινεται αυτο γιατι η Dell δεν εχει στοκ. Κάθε παραγγελεία που κανεις συναρμολογείται στην αγγλία ειδικά για εσένα (γι αυτο σε αφήνουν να τα κανεις και customized) και φτάνει (μεσα σε 2-3 μέρες, μη φανταστεις).

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 17:48, 26-01-06:

Το ηξερα αυτο ... αλλα πχ pda εχω δει stock

(το δικο μου απο stock το πηρα)

Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

O Dare-Devil έγραψε στις 00:58, 27-01-06:

Ευχαριστώ για την συμμετοχή σας στο θέμα.Να προτιμησω dual core?Δεν θέλω να μου την σπαει με κολληματα οταν θα δουλευω 2 εφαρμογες ταυτοχρονα ας πουμε.Η να παρω στα 64 bit?

Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

O Dare-Devil έγραψε στις 01:06, 27-01-06:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Ποσα λεφτα δινεις;
1200 ευρώ το πολύ..

Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 01:06, 27-01-06:

Εγώ πάντως με Turion 64 είμαι πολύ ευχαριστημένη, ούτε κολλήματα ούτε τίποτα

Παράθεση

zxr

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη zxr
Ο zxr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 78 μηνύματα.

O zxr έγραψε στις 12:24, 27-01-06:

Αρχική Δημοσίευση από Dare-Devil
Ευχαριστώ για την συμμετοχή σας στο θέμα.Να προτιμησω dual core?Δεν θέλω να μου την σπαει με κολληματα οταν θα δουλευω 2 εφαρμογες ταυτοχρονα ας πουμε.Η να παρω στα 64 bit?
Ψήφο στην Acer κι από μένα. Δυο μηχανάκια της έχουν περάσει από τα χέρια μου και τα δυο σκυλιά!

Δεν πρόκειται να δεις κανένα κόλλημα. Πάρε κανέναν AMD Athlon και θα είσαι αρχηγός. Τα 64 bit δεν είναι άσχημη επιλογή απλά θεωρώ ότι είναι ακόμα νωρίς μιας και δεν υπάρχουν ακόμα πολλές 64-bit εφαρμογές.

Η τελική απόφαση φυσικά είναι δική σου.

Παράθεση

dt008

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dt008
Ο dt008 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 68 μηνύματα.

O dt008 έγραψε στις 14:10, 27-01-06:

ACER ή Fujitsu Siemens

Sony Vaio suck κατ'εμέ, πολλά $$$ και σιγά το εργαλείο.... άσε που άμα βαρέσει κάνας σκληρός στο πάνε Αγγλία για επισκευή.... και κάτσε περίμενε ένα μήνα εσύ....

Παράθεση

Bianca (Bάσια)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Bianca
H Bάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing . Έχει γράψει 32 μηνύματα.

H Bianca έγραψε στις 11:55, 06-10-06:

Μακρια απο TOSHIBA
Εχω τον satellite A50-111 ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΜΕΙΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ
θΑ ΠΑΡΩ DESCTOP

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:29, 06-10-06:

Μακριά από FUjitsu-Siemens!!!!!

http://www.e-steki.com/forum/showthread.php?t=4264

Εγώ ψήφισα Acer, αλλά δες και τα Dell...!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

X-girl (Sofi)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη X-girl
H Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια . Έχει γράψει 173 μηνύματα.

H X-girl έγραψε στις 15:35, 06-10-06:

Και εγω ψηφιζω Αcer. Το εχω ενα χρονο τωρα και ειμαι πολυ ευχαριστημενη.

Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 13:57, 11-04-09:

Θέλω φθηνό laptop για ελαφριά χρήση μέχρι 600 ευρώ το πολύ. Σημαντικό η καλή οθόνη, η συμβατότητα με linux, οι χαμηλές θερμοκρασίες. Μέχρι στιγμής μου αρέσει αυτό.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 14:02, 11-04-09:

Δε θες νετμπουκ;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 14:05, 11-04-09:

Δε μου κάνει γιατί το θέλω κυρίως για κάποιες παρουσιάσεις/χορηγήσεις τεστ και για κειμενογράφο/e-book reader. (άρα κολλάω στο μέγεθος )

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 15:48, 11-04-09:

Δεν ειναι κακο. Και απ'οσο ξερω ειναι IBM βασικά. Η Lenovo νομιζω ειχε παρει τα thinkpad της IBM που ηταν πολυ σταθερα και ανθεκτικά. (εχουν και 3 χρονια εγγυηση, που δεν ειναι συχνο)

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 22:34, 11-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Obscura
Θέλω φθηνό laptop για ελαφριά χρήση μέχρι 600 ευρώ το πολύ. Σημαντικό η καλή οθόνη, η συμβατότητα με linux, οι χαμηλές θερμοκρασίες. Μέχρι στιγμής μου αρέσει αυτό.

Συμβατότητα με ubuntu να υποθέσω ε;
Πλέον οι ασυμβατότητες ψιλοδιορθώνονται σχετικά γρήγορα οπότε αυτό σου επιτρέπει να το ψάξεις κι άλλα μοντέλα. (αν θες να το δεις λίγο παραπάνω click)
Χαμηλές θερμοκρασίες εξαρτάται και η χρήση που κάνεις και πόσο επιβαρύνεις την κάρτα γραφικών.

To laptop που έχεις βάλει στο λινκ σου έχει ξεχωριστή κάρτα γραφικών. (συνήθως πάντα προτιμώ ξεχωριστά την κάρτα γραφικών)
Αν θες να επιλέξεις κάποιο λαπτοπ που έχει ενσωματωμένη την κάρτα γραφικών στην μητρική (χαμηλότερη κατανάλωση από αυτό που έχει ανεξάρτητη κάρτα γραφικών) μπορείς να δεις και κάτι σε hewlett packard.
Στα toshiba δεν ξέρω αν υπάρχουν ασυμβατότητες..σε αυτό που έχω , στο παρελθόν είχα κάποια προβληματάκια με ubuntu.

Παράθεση

KingFox

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη KingFox
Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 441 μηνύματα.

O KingFox Χαμογέλα! έγραψε στις 14:39, 19-04-14:

Καλησπέρα και καλή ανάσταση.
Είμαι σε δίλημμα, έχω αυτό εδω το laptop, και το έχω κάπου στα 4 χρόνια, αποφάσισα λοιπόν να κοιτάξω για κάτι πιο καινούριο γιατί αυτό που έχω πια βγάζει κάποια προβληματακια κλπ... Βρήκα λοιπόν αυτό εδω το laptop απλά δεν ειμαι σίγουρος αν θα ειναι καλύτερο απο το αλλο (σε θέμα χαρακτηριστικών, επιδόσεων, gaming κλπ), ποιες είναι οι γνώμες σας; Ειναι καλύτερο οπότε να το πάρω ή χειρότερο οπότε να πάω να μου φτιάξουν το παλιό;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KingFox : 19-04-14 στις 19:33.
Παράθεση

Hürrem Sultan

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Hürrem Sultan
H Hürrem Sultan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H Hürrem Sultan έγραψε στις 22:27, 20-04-14:

Καλησπέρα και από μένα, καλή Ανάσταση

θα ήθελα κι εγώ τη βοήθεια σας για επιλογή νέου λάπτοπ
Το θέλω για βασική χρήση (internet, office, ταινίες/τραγούδια...όχι παιχνίδια, με εξαίρεση κανα-δυο του facebook) αλλά θέλω να έχει καλή διάρκεια η μπαταρία και καλή εγγύηση/σέρβις.
Επίσης, θέλω, αν τα καταφέρω, ο επεξεργαστής να είναι Intel i3/i5 2.4 Ghz και η RAM από 4GB και πάνω.
Λειτουργικό θα έχει είτε Windows 8 αν βρω μηχανημα στην τιμή που θέλω, διαφορετικά θα επιχειρήσω να μπω στον κόσμο του Ubuntu/Linux.
Τέλος, το μπάτζετ μου είναι γύρω στα 350-450ε

Έχω βρει κάποια μοντέλα και καταστήματα και θα ήθελα να μου πείτε ποια κατά τη γνώμη σας αξίζουν για την τιμή τους και αν ξέρετε κατά πόσο είναι έμπιστα αυτά τα e-shops:

Lenovo

HP από Πάμπλικ ή Μουλτιράμα

Κι άλλο HP

άλλο ένα

Κι ένα Ντελάκι

όποια άλλη πρόταση, δεκτή

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,371 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 16:14, 23-11-16:

δε το φτιάχνουν ουτε στο μαγαζί που φτιάχνει μητρικές χάλασε το acer μου ειμαι πολυ στενοχωρημένος παιδιά δε περίμενα να με βρει τέτοιο κακό.

το πολ μου λέει acer ότι ειναι καλο αλλα εγω πήρα 2 που τωρα ριναι διακοσμητικά . τι λαπτοπ να παρω τωρα thinkad ή toshiba

στο πολ ψηφίσαν και το turbo x

ως τωρα εχω παρει 2. acer που δε μου δουλεύουν και τα 2
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 23-11-16 στις 17:13.
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,425 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 01:49, 26-11-16:

Hewlett Packard. "Αξιοπρεπές", χωρίς να χρειάζεται να διαθέσεις μια περιουσία.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 712 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 19:36, 26-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
δε το φτιάχνουν ουτε στο μαγαζί που φτιάχνει μητρικές χάλασε το acer μου ειμαι πολυ στενοχωρημένος παιδιά δε περίμενα να με βρει τέτοιο κακό.

το πολ μου λέει acer ότι ειναι καλο αλλα εγω πήρα 2 που τωρα ριναι διακοσμητικά . τι λαπτοπ να παρω τωρα thinkad ή toshiba

στο πολ ψηφίσαν και το turbo x

ως τωρα εχω παρει 2. acer που δε μου δουλεύουν και τα 2
Εχουν περασει 3 toshiba, 1 thinkpad και 1 hp απο τα χερια μου. To hp ηταν μακραν το χειροτερο. Μου χαλασε πανω στον 1.5 χρονο (μητρικη). Το ενα toshiba μου το εχω ακομα (το αγορασα το 2009). Σε αυτο χαλασε περυσι ο σκληρος δισκος τον οποιο αντικατεστησα με εναν ssd. Το αλλο toshiba μου αγοραστηκε το 2008 και χαλασε η οθονη του το 2013. Το thinkpad (Τ430s) το εχω απο το 2012 και ως τωρα δεν εχει παρουσιασει κανενα προβλημα (μου εχει πεσει απο τραπεζια στο πατωμα αρκετες φορες). Θα ελεγα οτι ειναι το laptop μου που εχει δεχτει το περισσοτερο abuse απο ολα τα αλλα. Καθε μερα το παιρνω μαζι μου, το εχω ξεχασει ανοιχτο μεσα στην τσαντα μου, εχει εκτεθει σε υγρασια και βροχη (ειχα ξεχασει την τσαντα μου ανοιχτη), το πιανω απο την οθονη για να το μεταφερω και δεν καταλαβαινει τιποτα. Αν επιλεξεις thinkpad μη παρεις το T430. Προτιμησε το T430s γιατι ειναι κατασκευαστικα καλυτερο απο το Τ430. Επισης προτεινω να παρεις και την ultrabay μπαταρια για μεγαλυτερη αυτονομια. Αν το παρεις απο ebay θα το βρεις σε χαμηλη τιμη. Δοκιμασε ebay αμερικης γιατι εχουν παρα πολλα διαθεσιμα σε χαμηλες τιμες.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους