Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,092 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,040 μηνύματα σε 74,647 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Απαγόρευση καπνίσματος ή άτμισμα σε δημόσιους χώρους

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:21, 06-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από alis
Ακριβώς αυτό είναι. Δεν τίθεται θέμα κάποιας δοκιμασίας ποιος θα αντέξει πιο πολύ να μην καπνίσει, αλλά το γεγονός ότι άμα θέλει θα είναι δικαίωμα του να μπορεί. Και όχι να χαλάει όλη του τη βόλτα για αυτό. Και εσείς άμα πάτε κάπου δεν θέλετε να πιείτε ένα ποτό πολλές φορές αν όχι όλες; Είναι θέμα ότι δεν θα αντέξετε αν δεν πιείτε; Αμφιβάλλω... Απλά θέλετε, έτσι δεν είναι;

Σε λίγο καιρό άμα είναι έτσι θα βγαίνουμε έξω και ο μαγαζάτορας δεν θα μας αφήνει να παραγγείλουμε π.χ. παιδάκια γιατί θα απαγορεύεται από το κράτος αφού μας πειράζουν...
Πάντως το θλιβερό είναι ότι με αυτά τα μέτρα θα γίνουν πολλές παρεξηγήσεις και καυγάδες. Γιατί εκτός από τους φανατικούς καπνιστές υπάρχουν και αυτοί που είναι φανατικοί αντι-καπνιστές είτε για λόγους υγείας ή για άλλους και πραγματικά είμαι σίγουρη ότι θα πέσουν πολλές προσβολές... Θα δείξει αν θα εφαρμοστούν τα μέτρα και τι παρατράγουδα θα έχουμε.
Για τελευταία φορά:
Το μέτρο δεν πάει να προστατεύσει μόνο τους καπνιστές από το τσιγάρο, αλλά τους μη-καπνίζοντες από το παθητικό κάπνισμα. Δεν είναι τόσο δύσκολο να το καταλάβουμε.

Επίσης, ξαναεξέτασε την εξίσωση υγεία vs διασκέδαση και πες μου αν οφείλω να ρισκάρω την υγεία μου (και τη διασκέδασή μου, στην τελική, γιατί δε μ'αρέσει να βρωμάω ή να μην μπορώ να αναπνεύσω, αλλά απέφυγα μέχρι τώρα να αναφέρω το "ταπεινό" αυτό επιχείρημα) για την απόλαυση των άλλων.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 12:36, 06-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Για τελευταία φορά:
Το μέτρο δεν πάει να προστατεύσει μόνο τους καπνιστές από το τσιγάρο, αλλά τους μη-καπνίζοντες από το παθητικό κάπνισμα. Δεν είναι τόσο δύσκολο να το καταλάβουμε.

Επίσης, ξαναεξέτασε την εξίσωση υγεία vs διασκέδαση και πες μου αν οφείλω να ρισκάρω την υγεία μου (και τη διασκέδασή μου, στην τελική, γιατί δε μ'αρέσει να βρωμάω ή να μην μπορώ να αναπνεύσω, αλλά απέφυγα μέχρι τώρα να αναφέρω το "ταπεινό" αυτό επιχείρημα) για την απόλαυση των άλλων.
Το παθητικό κάπνισμα πειράζει, εντάξει; Το ξέρω αυτό. Αλλά δεν νομίζω πως πειράζει τόσο πολύ ειδικά αν κάθεσαι κάπου και οι παρέα σου δεν καπνίζει. Πόσος καπνός πια να έρθει από τα διπλανά τραπέζια. Και τέλος πάντων όποιος ενοχλείται ας αποφεύγει να πηγαίνει σε κάποια μέρη. Δηλαδή σοβαρά πιστεύετε ότι οι καπνιστές δεν το ξέρουν ότι πειράζει; Δεν το ξέρουν ότι πρέπει να το κόψουν; Αν μπορούσαν θα το είχαν κάνει πριν βγει ένας πάλιο νόμος και το επιβάλλει.

Αν ο αντικειμενικός σκοπός της απαγόρευσης είναι να προστατεύσει τους παθητικούς καπνιστές τότε ας φροντίσει ώστε και στο πιο μικρό πάλιο μάγαζο να υπάρχουν χωριστοί χώροι με όλες τις προφυλάξεις κλπ. κλπ. Ή ας αφήσουν τους ιδιοκτήτες να αποφασίσουν. Δικό τους είναι το μαγαζί.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 12:45, 06-09-10:

Το παθητικό κάπνισμα πειράζει, εντάξει; Το ξέρω αυτό. Αλλά δεν νομίζω πως πειράζει τόσο πολύ ειδικά αν κάθεσαι κάπου και οι παρέα σου δεν καπνίζει. Πόσος καπνός πια να έρθει από τα διπλανά τραπέζια.
Δεν έχεις πρόβλημα υγείας, γι' αυτό μιλάς εκ του ασφαλούς. Ας είχες θέμα με τον καπνό κι αυτό το λίγο ακόμα θα σε πείραζε.

Και τέλος πάντων όποιος ενοχλείται ας αποφεύγει να πηγαίνει σε κάποια μέρη.
Και τέλος πάντων όποιος καπνιστής θέλει να καπνίσει ας αποφεύγει να πηγαίνει σε κλειστούς χώρους.

Μία σου και μία μου, who's the winner? x.X

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 13:07, 06-09-10:

Παιδιά έχω μια απορία......
ρε μπας και όλη αυτή η αντιπαράθεση γίνεται για να φουντώνουν οι καπνιστές και να λένε ααα!!!! θα τον σκοτώσω τι γράφει εδώ πέρα ο αντικαπνιστής
ας πάω να χτυπήσω την τζουρίτσα μου........;;;; και αυξάνεται η χρήση του τσιγάρου την ώρα που διαβάζουν τα μηνύματα;;;;;;
και τελικά το e-steki αποτελέσει τον προμαχώνα για την αναθεώρηση του νόμου;;;;;;

Επί του θέματος
ο νόμος δεν έγινε για να προστατεύσει τους μη καπνιστές από τους καπνιστές,
αλλά για να προστατευσει την υγεία του κάθε πολίτη....

τώρα από κει και πέρα ο καθένας έχει και το νου και τη γνώση,
να κάνει αυτό που πιστεύει ότι είναι καλύτερο για τον εαυτό του......

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 06-09-10 στις 13:32. Αιτία: το τσουρίτσα σε τζουρίτσα ......με ζαλίσατε!!!
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 13:15, 06-09-10:

Το παθητικό κάπνισμα πειράζει, εντάξει; Το ξέρω αυτό. Αλλά δεν νομίζω πως πειράζει τόσο πολύ ειδικά αν κάθεσαι κάπου και οι παρέα σου δεν καπνίζει. Πόσος καπνός πια να έρθει από τα διπλανά τραπέζια. Και τέλος πάντων όποιος ενοχλείται ας αποφεύγει να πηγαίνει σε κάποια μέρη. Δηλαδή σοβαρά πιστεύετε ότι οι καπνιστές δεν το ξέρουν ότι πειράζει; Δεν το ξέρουν ότι πρέπει να το κόψουν; Αν μπορούσαν θα το είχαν κάνει πριν βγει ένας πάλιο νόμος και το επιβάλλει.
Eχεις βγει σε κλειστο μπαρ τελευταια? Γιατι εγω που ειμαι και καπνιστης δεν εχω παει σε μαγαζι που να πω οτι η ατμοσφαιρα απο το τσιγαρο ειναι καθαρη..Απλα ειναι η τελιως τεκεδες η μια μετρια κατασταση με αρκετο καπνο..Εχεις μυρισει ποτε τα ρουχα σου οταν γυρνας απο μπαρακι?

Ειναι φυσιολογικη κατασταση αν εχεις μικρο παιδι να μην μπορεις να πας για ενα καφε?

Εννοειτε οτι ο καπνιστης γουσταρει το τσιγαρο μαζι με το ποτακι του..Και εγω το γουσταρω..Αλλα δεν εχει καμια σχεση με το ποτο.Το ποτα που πινω δεν επηρεαζουν τον διπλανο μου..

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:45, 06-09-10:

Αν ο αντικειμενικός σκοπός της απαγόρευσης είναι να προστατεύσει τους παθητικούς καπνιστές τότε ας φροντίσει ώστε και στο πιο μικρό πάλιο μάγαζο να υπάρχουν χωριστοί χώροι με όλες τις προφυλάξεις κλπ. κλπ. Ή ας αφήσουν τους ιδιοκτήτες να αποφασίσουν. Δικό τους είναι το μαγαζί.
Πειράζει τους πάντες.
Πειράζει ακόμα πιο πολύ παιδιά, εγκύους, ασθματικούς.

Κι ο διαχωρισμός ΔΕΝ έπιασε. Τον πρωτοδοκιμάσαμε δέκα χρόνια πριν. Ξανά μανά;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 14:46, 06-09-10:

είναι λυπηρό να βλέπω πόσο η εξάρτηση σας θολώνει το μυαλό και την κρίση και σας κάνει να σκέφτεστε μόνο την πάρτη σας.
τι μπορει να σου κανει μια ουσια..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,280 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 14:53, 06-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Χιμέλα είσαι εξοργιστικά εγωίστρια στο συγκεκριμένο θέμα κι αυτό ακριβώς είναι και το πρόβλημα. Ότι σαν εσένα είναι οι περισσότεροι καπνιστές στην Ελλάδα και για αυτό οι μη καπνιστές εξοργίζονται τόσο και χαίρονται που επιτέλους έστω και στα χαρτιά ψηφίστηκε αυτός ο νόμος. Πραγματικά ενώ, όπως είπα και πριν, καταλαβαίνω απόλυτα τους καπνιστές, είναι λυπηρό να βλέπω πόσο η εξάρτηση σας θολώνει το μυαλό και την κρίση και σας κάνει να σκέφτεστε μόνο την πάρτη σας.
Αν ήμουν τόσο εγωίστρια όπως λες (που δεν το αρνούμαι, είμαι όταν καταπιέζομαι) δε θα πρότεινα 2 μέτρα αντί της απαγόρευσης. Με πειράζει αυτό το ελαφρά τη καρδία πονάει κεφάλι, κόψει κεφάλι. Κι αυτό θα ίσχυε για οτιδήποτε υπήρχε κάποιος άδικος για μένα νόμος.

Τέλος πάντων.

Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 16:05, 06-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Παντού παίζονται συμφέροντα. Πιστεύετε οτι οι καπνοβιομηχανίες θα χάσουν έτσι εύκολα πελατεία; Ήδη οι πωλήσεις άκουσα οτι έχουν πέσει. Κάποιο παραθυράκι θα βρουν πάλι και να μου το θυμηθείτε.

Εγώ προτείνω αυτό ακριβώς που λέει η Νεράιδα: αν μια περιοχή έχει 30 καφετέριες, ας γίνει η μία καπνιστών κι οι άλλες 29 να απαγορεύεται το κάπνισμα κι ας αφήσουν τις εκάστοτε παρέες να αποφασίσουν για το ποιος θα προσαρμοστεί (κι όχι Δημήτρη, το οτι και παλιά προσπάθησαν να το κάνουν και δεν έγινε ΔΕΝ με καλύπτει, δε δίνω δεκάρα). Μια άλλη λύση είναι ο πολύ καλός εξαερισμός: αντί να κυνηγάνε με πρόστιμα αυτούς που καπνίζουν, ας κυνηγάνε με πρόστιμα αυτούς που δεν έχουν καλό εξαερισμό. Έχετε πάει σε κέντρο διασκέδασης (γενικότερα) με καλό εξαερισμό; Δεν υπήρχε καπνός. Ας το κάνουν υποχρεωτικό όταν ανοίγεις κέντρο διασκέδασης να βάζεις εξαερισμό. Απλό.
Καταλαβαινεις οτι αυτο που προτεινεις εσυ και η νεραιδα ειναι τελειως ανεφαρμοστο? Με ποια κριτηρια θα αποφασιστει ποιο μαγαζι θα ειναι καπνιστων?

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

H alis έγραψε στις 16:10, 06-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Δεν έχεις πρόβλημα υγείας, γι' αυτό μιλάς εκ του ασφαλούς. Ας είχες θέμα με τον καπνό κι αυτό το λίγο ακόμα θα σε πείραζε.
Όχι, δεν έχω πρόβλημα υγείας. Ξέρω όμως άτομα που έχουν και σε διαβεβαίω ότι δεν τους πειράζει μόνο ο καπνός, αλλά σχεδόν τα πάντα που επηρεάζουν το πρόβλημα τους. Και ξέρω πόσο ασχημά μπορούν να προσβάλουν κάποιον ακόμα και πριν την απαγόρευση.

Και τέλος πάντων όποιος καπνιστής θέλει να καπνίσει ας αποφεύγει να πηγαίνει σε κλειστούς χώρους.

Μία σου και μία μου, who's the winner? x.X
Δεν προσπαθώ να νικήσω, δεν ήξερα καν ότι υπήρχε μάχη. Αλλά πιστεύω ότι όσοι έχουν χοντρό θέμα με το τσιγάρο είναι λίγοι σχετικά με το ποσοστό αυτών που καπνίζουν και αυτών που δεν καπνίζουν αλλά δεν ενοχλούνται. Εσείς προσωπικά, όταν πάτε κάπου και κάποιος καπνίζει τι κάνετε; Του ζητάτε να το σβήσει ή δεν κάνετε τίποτα;
Πειράζει τους πάντες.
Πειράζει ακόμα πιο πολύ παιδιά, εγκύους, ασθματικούς.

Κι ο διαχωρισμός ΔΕΝ έπιασε. Τον πρωτοδοκιμάσαμε δέκα χρόνια πριν. Ξανά μανά;
Γιατί ποιος σου λέει ότι αυτό θα πιάσει; Σαν παιδί ουδέποτε με ενόχλησε, αν και οι δικοί μου δεν κάπνιζαν. Απλά από διάφορες συγκεντρώσεις δεν είχα πρόβλημα. Το ξέρω ότι πειράζει πολλούς αλλά ξέρω ότι και πολλοί άνθρωποι το έχουν ανάγκη και δεν μπορούμε να τους μαντρώσουμε για αυτό το λόγο. Και τον χειμώνα αναγκαστικά σε κλειστούς χώρους θα πας...

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,280 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:10, 06-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από jrot6
Καταλαβαινεις οτι αυτο που προτεινεις εσυ και η νεραιδα ειναι τελειως ανεφαρμοστο? Με ποια κριτηρια θα αποφασιστει ποιο μαγαζι θα ειναι καπνιστων?
Αυτό που θα έχει τον καλύτερο εξαερισμό ή που διατίθεται να πληρώσει για καλό εξαερισμό. Σιγά το πρόβλημα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

H alis έγραψε στις 16:16, 06-09-10:

Αυτό που θα έχει τον καλύτερο εξαερισμό ή που διατίθεται να πληρώσει για καλό εξαερισμό. Σιγά το πρόβλημα.
Θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο. Ένα πρόβλημα δεν λύνεται πάντα με το να προσπαθήσεις να το εξαφανίσεις και να καταπιέσεις όσους πραγματικά εξαρτώνται από αυτό. Δεν μπορείς να πεις στα μούτρα του άλλου :''κάτσε σπίτι σου αν θες να καπνίσεις και ξαναβγές όταν το κόψεις ή όταν είσαι διατεθιμένος για κάποιες ώρες να μην το ανάψεις''. Ενά σώρο πράγματα μας πειράζουν, μακάρι να μπορούσαν όλοι να μην καπνίζουν, ή να μην παίρνουν ναρκωτικά ή να μην πείθουν και άλλους να ακολουθήσουν τις ίδιες συνήθειες. Μακάρι να μην μεταδίδονταν ασθένειες. Αλλά τι να κάνουμε;

Δεν υπάρχει κάποια τέλεια λύση. Για μένα το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να βρεθεί ένας αναθεματισμένος τρόπος να πιάσουν οι διαχωρισμοί.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:21, 06-09-10:

...
Γιατί ποιος σου λέει ότι αυτό θα πιάσει;
Άρα να μην κάνουμε τίποτα. Μια χαρά.

Σαν παιδί ουδέποτε με ενόχλησε, αν και οι δικοί μου δεν κάπνιζαν. Απλά από διάφορες συγκεντρώσεις δεν είχα πρόβλημα. Το ξέρω ότι πειράζει πολλούς αλλά ξέρω ότι και πολλοί άνθρωποι το έχουν ανάγκη και δεν μπορούμε να τους μαντρώσουμε για αυτό το λόγο. Και τον χειμώνα αναγκαστικά σε κλειστούς χώρους θα πας...
Καλό μου παιδί...
Δε με ενοχλεί. Μου κάνει κακό.

Δες και όοοοολα τα άλλα που έχουμε πει, κι εγώ και ο jrot6 κλπ κλπ, περί ΥΓΕΙΑΣ, κι ελπίζω κάποια στιγμή να καταλάβεις τι λέμε.

Δεν είναι το κράτος κι οι μη καπνίζοντες κακιασμένοι, που θέλουν να περιορίσουν τους καπνιστές γιατί ενοχλούνται.

Φιλικά.

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

H alis έγραψε στις 16:33, 06-09-10:

Δεν είπα να μην κάνουμε τίποτα. Αλλά δεν νομίζω πως το μέτρο θα βοηθήσει. Δεν νομίζω πως μια απαγόρευση μπορεί να κάνει κάποιον να πάρει μια σημαντική απόφαση. Μακάρι αλλά δεν το νομίζω. Το μόνο που ίσως, ΙΣΩΣ, γίνει είναι να προστετευτούν κάποιοι από το παθητικό κάπνισμα. Εντάξει, ωραίο αυτό αλλά το πραγματικό ''στοίχημα'' νομίζω είναι να κάνει τους καπνιστές να το πάρουν απόφαση. Δεν νομίζω ότι θα γίνει. Να σε ρωτήσω και κάτι; Έχεις φίλους καπνιστές; Δεν συναντιέστε; Ακόμα και σε σπίτια; Τότε τους ζητάς να μην καπνίσουν; Ή αυτό που σε ενοχλεί είναι η ασφυκτική ατμόσφαιρα που επικρατεί σε ορισμένα μέρη από τον καπνό;
Καλό μου παιδί...

Δες και όοοοολα τα άλλα που έχουμε πει, κι εγώ και ο jrot6 κλπ κλπ, περί ΥΓΕΙΑΣ, κι ελπίζω κάποια στιγμή να καταλάβεις τι λέμε.

Δεν είναι το κράτος κι οι μη καπνίζοντες κακιασμένοι, που θέλουν να περιορίσουν τους καπνιστές γιατί ενοχλούνται.

Φιλικά.
Και πιστεύεις αλήθεια ότι η απαγόρευση είναι η λύση; Πιστεύεις ότι θα βοηθήσει πραγματικά; Περισσότερα κακά παρά καλά θα προκύψουν. Ναι, εντάξει ίσως προστατευτούμε κάπως από το παθητικό κάπνισμα. Αλλά αμφιβάλλω αν θα υπάρξουν δραστικές αλλαγές. Μπορώ να σου πω όμως ότι αν όντως τηρηθεί, αν γίνει κάοποιο θαύμα και τηρηθεί, θα υπάρξουν πολλά προβλήματα, είτε αυτά είναι η μείωση στη δουλειά των διαφόρων μαγαζιών είτε η αντίδραση των καπνιστών. Για να μην αναφέρω το πόσοι καυγάδες και παρεξηγήσεις θα προκύψουν. Προσωπικά, έχω ήδη παρευρεθεί σε μερικούς.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:41, 06-09-10:

Δεν είπα να μην κάνουμε τίποτα. Αλλά δεν νομίζω πως το μέτρο θα βοηθήσει. Δεν νομίζω πως μια απαγόρευση μπορεί να κάνει κάποιον να πάρει μια σημαντική απόφαση. Μακάρι αλλά δεν το νομίζω. Το μόνο που ίσως, ΙΣΩΣ, γίνει είναι να προστετευτούν κάποιοι από το παθητικό κάπνισμα. Εντάξει, ωραίο αυτό αλλά το πραγματικό ''στοίχημα'' νομίζω είναι να κάνει τους καπνιστές να το πάρουν απόφαση. Δεν νομίζω ότι θα γίνει. Να σε ρωτήσω και κάτι; Έχεις φίλους καπνιστές; Δεν συναντιέστε; Ακόμα και σε σπίτια; Τότε τους ζητάς να μην καπνίσουν; Ή αυτό που σε ενοχλεί είναι η ασφυκτική ατμόσφαιρα που επικρατεί σε ορισμένα μέρη από τον καπνό;
Έχω φίλους καπνιστές. Πολλούς.
Και σχεδόν όλοι συμφωνούν με την απαγόρευση. Ή ζουν σε μέρη όπου ο χωρισμός των χώρων γίνεται σεβαστός.
Και μες στο ελβετικό καταχείμωνο, με χιόνι και -10 βαθμούς, βάζουν πού και πού παλτό, γάντια και σκουφί και βγαίνουν να κάνουν τσιγάρο.

Μεγάλωσα στην Ελλαδα όπου ο καθηγητής στο ΕΜΠ δίδασκε με το τσιγαράκι στο χέρι, όπως και οι περισσότεροι συμφοιτητές μου, και υπέφερα. Και βελτίωση με τα ημί-μετρα, τις συμβιβαστικές λύσεις, δεν είδα.

Πώς μου ζητάς λοιπόν να πιστέχω σε μία μέση λύση;

Έχω δει την εφαρμογή του νόμου, εδώ που ζω, και έχω αυτή την εμπειρία που με κάνει να επιμένω υπέρ της απαγόρευσης (ή του διαχωρισμού, αν ήταν εφικτός στην Ελλάδα).

Και πιστεύεις αλήθεια ότι η απαγόρευση είναι η λύση; Πιστεύεις ότι θα βοηθήσει πραγματικά; Περισσότερα κακά παρά καλά θα προκύψουν. Ναι, εντάξει ίσως προστατευτούμε κάπως από το παθητικό κάπνισμα. Αλλά αμφιβάλλω αν θα υπάρξουν δραστικές αλλαγές. Μπορώ να σου πω όμως ότι αν όντως τηρηθεί, αν γίνει κάοποιο θαύμα και τηρηθεί, θα υπάρξουν πολλά προβλήματα, είτε αυτά είναι η μείωση στη δουλειά των διαφόρων μαγαζιών είτε η αντίδραση των καπνιστών. Για να μην αναφέρω το πόσοι καυγάδες και παρεξηγήσεις θα προκύψουν. Προσωπικά, έχω ήδη παρευρεθεί σε μερικούς.
Καυγάδες και παρεξηγήσεις γίνονται. Γιατί κάποιοι θέλουν να βάζουν τον εαυτό τους στη θέση του θύματος, ενώ το βασικό που πρέπει να προστατεύσουμε είναι η δημόσια υγεία, πριν κοιτάξουμε την απόλαυση του καθενός.

Τι θα 'λεγες δηλαδή σε έναν πότη, που θα' λεγε "εγώ θέλω να πίνω και να μη μου χαλάει το κέφη η σκέψη του πώς θα γυρίσω σπίτι μετά: θέλω να οδηγώ";
Ρητορική ερώτηση.

Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 16:45, 06-09-10:

Ωραια και βγαινουν και τα 30 μαγαζια και λενε διατεθομαι να πληρωσω για εξαερισμο..Μετα τι θα γινει? θα παει το ειδικο κλιμακιο εξαερισμου του κρατους και θα ελεγξει ολους τους εξαερισμους και θα βγαλει το καλυτερο?

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

H alis έγραψε στις 16:51, 06-09-10:

Έχω φίλους καπνιστές. Πολλούς.
Και σχεδόν όλοι συμφωνούν με την απαγόρευση. Ή ζουν σε μέρη όπου ο χωρισμός των χώρων γίνεται σεβαστός.
Και μες στο ελβετικό καταχείμωνο, με χιόνι και -10 βαθμούς, βάζουν πού και πού παλτό, γάντια και σκουφί και βγαίνουν να κάνουν τσιγάρο.

Μεγάλωσα στην Ελλαδα όπου ο καθηγητής στο ΕΜΠ δίδασκε με το τσιγαράκι στο χέρι, όπως και οι περισσότεροι συμφοιτητές μου, και υπέφερα. Και βελτίωση με τα ημί-μετρα, τις συμβιβαστικές λύσεις, δεν είδα.

Πώς μου ζητάς λοιπόν να πιστέχω σε μία μέση λύση;

Έχω δει την εφαρμογή του νόμου, εδώ που ζω, και έχω αυτή την εμπειρία που με κάνει να επιμένω υπέρ της απαγόρευσης (ή του διαχωρισμού, αν ήταν εφικτός στην Ελλάδα).

Καυγάδες και παρεξηγήσεις γίνονται. Γιατί κάποιοι θέλουν να βάζουν τον εαυτό τους στη θέση του θύματος, ενώ το βασικό που πρέπει να προστατεύσουμε είναι η δημόσια υγεία, πριν κοιτάξουμε την απόλαυση του καθενός.

Τι θα 'λεγες δηλαδή σε έναν πότη, που θα' λεγε "εγώ θέλω να πίνω και να μη μου χαλάει το κέφη η σκέψη του πώς θα γυρίσω σπίτι μετά: θέλω να οδηγώ";
Ρητορική ερώτηση.
Ίσως έχεις δίκιο, δεν έχω εμπειρία στο θέμα, δεν καπνίζω, δεν με ενοχλεί ο καπνός. Έχω και εγώ φίλους καπνιστές που είναι υπέρ της απαγόρευσης. Όμως ακόμα πριν λίγους μήνες ήταν καλοκαίρι και όποιος ήθελε μπορούσε να καπνίσει αφού όλοι σχεδόν οι χώροι είναι ανοιχτοί. Απλά δεν μου αρέσει η ιδέα του ότι απαγορεύω κάτι γιατί δεν μπορώ να το διορθώσω αλλιώς. Και δεν είναι καθόλου εύκολο, νομίζω, για κάποιον που έχει συνηθίσει να καπνίζει σε όλους τους χώρους ξαφνικά να στερηθεί αυτή την ελευθερία από τη μια στιγμή στην άλλη.

Δεν μπορώ να βρω μια εύκολη, ικανοποιητική, εφαρμόσιμη λύση. Αυτό όμως δεν σημαίνει ούτε ότι η απαγόρευση είναι σωστή, ούτε ότι δεν πρέπει να γίνει τίποτα.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:54, 06-09-10:

Ίσως έχεις δίκιο, δεν έχω εμπειρία στο θέμα, δεν καπνίζω, δεν με ενοχλεί ο καπνός. Έχω και εγώ φίλους καπνιστές που είναι υπέρ της απαγόρευσης. Όμως ακόμα πριν λίγους μήνες ήταν καλοκαίρι και όποιος ήθελε μπορούσε να καπνίσει αφού όλοι σχεδόν οι χώροι είναι ανοιχτοί. Απλά δεν μου αρέσει η ιδέα του ότι απαγορεύω κάτι γιατί δεν μπορώ να το διορθώσω αλλιώς. Και δεν είναι καθόλου εύκολο, νομίζω, για κάποιον που έχει συνηθίσει να καπνίζει σε όλους τους χώρους ξαφνικά να στερηθεί αυτή την ελευθερία από τη μια στιγμή στην άλλη.

Δεν μπορώ να βρω μια εύκολη, ικανοποιητική, εφαρμόσιμη λύση. Αυτό όμως δεν σημαίνει ούτε ότι η απαγόρευση είναι σωστή, ούτε ότι δεν πρέπει να γίνει τίποτα.
Μα, δεν το συζητάμε: μακάρι να μπορούσε να λειτουργήσει η μέση λύση.
Αλλά με βάση τη λογική της αρπαχτής, που έχουν πολλοί μαγαζάτορες, κανένα ενδιάμεσο μέτρο δε θα εφαρμοστεί σε βαθμό που όντως να προστατεύει τη δημόσια υγεία. Και ακούγομαι απόλυτη, αλλά μετά από δέκα χρόνια αποτυχημένων μέτρων, πώς να πειστώ ότι θα λειτουργήσει; Βλέποντας ότι η θέση του καπνίσματος στην καθημερινότητά μας και στη διασκέδασή μας μπορεί ν'αλλάξει, χωρίς να κάνει κάποιον πιο δυστυχισμένο, γιατί να μην το αποζητήσω;

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 17:26, 06-09-10:

Πάντως αδέρφια καπνιστές, εάν πας σε ένα κλειστό χώρο για ποτό και βγεις έξω για ένα τσιγάρο και μετά ξαναμπείς μέσα δεν χάλασε και ο κόσμος. Δεν χρειάζεται να πνιγόμαστε σε μια κουταλιά νερό, στη πράξη ακούγεται λιγότερο τρομακτικό. Δεν είναι και ότι καλύτερο να αφήνεις τη παρέα σου κάθε τρεις και λίγο (ειδικά αν είσαι θεριακλής) αλλά το καλό είναι (κρίνοντας προσωπικά πάντα) ότι εκεί που θα έπινα ένα ποτό και θα έκανα 10 τσιγάρα τώρα θα πιώ δύο ποτά και θα κάνω 5 τσιγάρα. Καλά, δεν ξέρω αν είναι καλό που πίνω περισσότερο και θα γίνω αλκοολικός στο τέλος από τη ρημάδα την απαγόρευση αλλά καταλάβατε νομίζω, καπνίζω λιγότερο...

Είναι υπερβολικά πολλή συζήτηση για το τίποτα. Δεν απαγορεύτηκε το κάπνισμα γενικά, το κάπνισμα σε δημόσιους χώρους απαγορεύτηκε.

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 18:28, 06-09-10:

παιδια,,αν καποιος,,καπνιζει σε χωρο που απαγορευεται,,και δεν σβηνει το τσιγαρο..
πηγαινετε πλαι του και αρχιστε τις κλανιες και τα ρεψιματα...

και οποιος αντεξει..

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Φιλιον_Τερας
Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 18:36, 06-09-10:

Καλό μου παιδί...

Φιλικά.
και οι βαφες μαλλιων, νυχιων κανουν κακο. το ιδιο και το αλκοολ. το ιδιο και τα εντομοκτονα.

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 18:41, 06-09-10:

Αλλά με βάση τη λογική της αρπαχτής, που έχουν πολλοί μαγαζάτορες, κανένα ενδιάμεσο μέτρο δε θα εφαρμοστεί σε βαθμό που όντως να προστατεύει τη δημόσια υγεία. Και ακούγομαι απόλυτη, αλλά μετά από δέκα χρόνια αποτυχημένων μέτρων, πώς να πειστώ ότι θα λειτουργήσει; Βλέποντας ότι η θέση του καπνίσματος στην καθημερινότητά μας και στη διασκέδασή μας μπορεί ν'αλλάξει, χωρίς να κάνει κάποιον πιο δυστυχισμένο, γιατί να μην το αποζητήσω;
λογικη της αρπαχτης που εχουν οι μαγαζατορες; δεν νομιζω!

οσο για το δευτερο μερος της απαντησης σου, θεωρω οτι προσπαθεις να επιβαλλεις την δικια σου πεποιθηση, σε ΟΛΟΥΣ.

η δημοσια υγεια δεν απειλειται παντως απο το καπνισμα σε τετοιο βαθμο, απο οσο απειλειται απο τα αποτελεσματα της κρισης και της ιδιας της καθημερινοτητας μας!

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 18:41, 06-09-10:

Μα τι συγκρίνουμε τώρα; Η βαφή μαλλιών και νυχιών, το αλκοόλ και τα εντομοκτόνα επηρεάζουν μόνο αυτόν που τα χρησιμοποιεί και είναι εύκολο να τα αποφύγεις αν το επιθυμείς. Το παθητικό κάπνισμα και να θες να το αποφύγεις στην Ελλάδα είναι αδύνατο - εκτός αν πηγαίνεις μόνο σινεμά και πουθενά αλλού ποτέ!

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 18:53, 06-09-10:

Μα τι συγκρίνουμε τώρα;
τιποτα..
Φιλιον τερας,,
καπνιζεις?

θελω να μιλησω με καποιον μη εθισμενο-καπνιστη που να ειναι κατα του μετρου και να λεει διαφορα παρομοια περι ελευθεριας..
αυτο θα ηταν ενδιαφερον..

αλλα ποσο σοβαρα να παρω αποψεις περι τσιγαρου απο εθισμενους σε αυτο ανθρωπους?

σαν να ρωτας εναν ναρκομανη ,τι γνωμη εχει για την πρεζα του..

πολυ σπανια θα μιλησει αντικειμενικα..οταν το κορμι του και ο εγκεφαλος του ζηταει απεγνωσμενα νικοτινη..

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 19:06, 06-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Φιλιον_Τερας
λογικη της αρπαχτης που εχουν οι μαγαζατορες; δεν νομιζω!

οσο για το δευτερο μερος της απαντησης σου, θεωρω οτι προσπαθεις να επιβαλλεις την δικια σου πεποιθηση, σε ΟΛΟΥΣ.

η δημοσια υγεια δεν απειλειται παντως απο το καπνισμα σε τετοιο βαθμο, απο οσο απειλειται απο τα αποτελεσματα της κρισης και της ιδιας της καθημερινοτητας μας!
Έτερον, meet εκάτερον.

Χρησιμοποιείς εντομοκτόνο κάθε μέρα; Σε χώρους διασκέδασης; Όχι. Άλλωστε έχουν γίνει αλλαγές κι απαγορέυσεις συστατικών των εντομοκτόνων.
Οδηγάς αφού έχεις πιει; (Ελπίζω) όχι.

(Αν επιμένω, είναι γιατί έχω την αίσθηση ότι δεν ακούγονται κάποια βασικά ζητήματα εδώ και κάνουμε κύκλους.)

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 19:14, 06-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Μα τι συγκρίνουμε τώρα; Η βαφή μαλλιών και νυχιών, το αλκοόλ και τα εντομοκτόνα επηρεάζουν μόνο αυτόν που τα χρησιμοποιεί και είναι εύκολο να τα αποφύγεις αν το επιθυμείς. Το παθητικό κάπνισμα και να θες να το αποφύγεις στην Ελλάδα είναι αδύνατο - εκτός αν πηγαίνεις μόνο σινεμά και πουθενά αλλού ποτέ!
σκεψου το λιγο, το αλκοολ επηρεαζει μονο αυτον που το χρησιμοποιει; τα εντομοκτονα το ιδιο; δεν νομιζω.

ακομα και πιο παλια ορισμενα μαγαζια ειχαν χωρο μη καπνιστων. ναι επηρεαζει υπερβολικα πολυ, το ζω καθε φορα που βγαινω βολτα. δεν με βρισκει συμφωνο η απαγορευση, παρ ολα αυτα

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 19:15, 06-09-10:

Έτερον, meet εκάτερον.
τι εννοεις;

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 19:16, 06-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
τιποτα..
Φιλιον τερας,,
καπνιζεις?

θελω να μιλησω με καποιον μη εθισμενο-καπνιστη που να ειναι κατα του μετρου και να λεει διαφορα παρομοια περι ελευθεριας..
αυτο θα ηταν ενδιαφερον..

αλλα ποσο σοβαρα να παρω αποψεις περι τσιγαρου απο εθισμενους σε αυτο ανθρωπους?

σαν να ρωτας εναν ναρκομανη ,τι γνωμη εχει για την πρεζα του..

πολυ σπανια θα μιλησει αντικειμενικα..οταν το κορμι του και ο εγκεφαλος του ζηταει απεγνωσμενα νικοτινη..
δεν εχω καπνισει ποτε στη ζωη μου, ουτε ναργιλε, ουτε μαριχουανα, ουτε ταμπακο.

για την ακριβεια ο καπνος μου βρωμαει

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 19:22, 06-09-10:

Εννοώ, όπως έχω ξαναπεί πιο κάτω (και να γιατί επαναλαμβάνομαι και μοιάζω κακιά) ότι το αντίστοιχο της απαγόρευσης καπνίσματος σε δημόσιους χώρους, ως προς το ποτό, είναι να μην οδηγείς αφού έχεις πιει. Και του εντομοκτόνου, τα στάνταρ ασφαλείας και η ανανέωση των συνταγών/ απαγόρευση ουσιών.... γιατί ο γνώμονας είναι η δημόσια υγεία.

Άρα ας μη μπλέκουμε ανόμοια πράγματα, με τη λογική "ε, αν απαγορευτεί το κάπνισμα, ας απαγορευτούν όλα".

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 19:26, 06-09-10:

ότι το αντίστοιχο της απαγόρευσης καπνίσματος σε δημόσιους χώρους
νομιζω οτι το αντιστοιχο ειναι ο περιορισμος του καπνισματος σε καποιους συγκεκριμενους χωρους, στους οποιος ο θαμωνας θα παει με δικια του ευθυνη.

δεν ξερω αν συμφωνω με οσα λες. δεν συμφωνω με τη λογικη του "φροντιζουμε για εσας, αλλα σκασιλα μας τι πιστευετε" και πραγματικα οι επιπτωσεις ενος μεθυσμενου οδιγου ειναι πολυ πιο καταστροφικες απο τις επιπτωσεις του παθητικου(ή ενεργητικου καπνισματος), για αυτο ακριβως το λογο δεν συμφωνω με την απαγορευση του χασισιου (που δεν "ναρκωνει" ακριβως, εκτος και αν καπνισεις 3 τσιγαρα-ή λιγότερα-)

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 19:31, 06-09-10:

Πού είδες το "σκασίλα μας";

Ξέρω ότι ακούγομαι αυστηρή, άλλωστε ένα αγαπημένο μέλος εδώ μέσα άλλαξε θέση για να φύγει από δίπλα μου, όταν γνωριστήκαμε, για να καπνίσει χωρίς να... ξυπνήσει το Γίδι ( ), αλλά εξήγησα και πιο κάτω γιατί επιμένω.
Πέρα από τις προσωπικές μου εμπειρίες, όπως στο πανεπιστήμιο, βλέπω ότι δεν έχει γίνει αντιληπτό τι θέλουμε να πούμε, οι υπερασπιστές του μέτρου.
(μη με ρωτήσεις τι, το έχω γράψει σε διάφορες παραλλαγές σε αυτό το θέμα )

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 19:31, 06-09-10:

δεν εχω καπνισει ποτε στη ζωη μου, ουτε ναργιλε, ουτε μαριχουανα, ουτε ταμπακο.

για την ακριβεια ο καπνος μου βρωμαει
μπραβο..
συμφωνεις πιστευω με τη βλαπτικοτητα του ναρκωτικου που λεγεται τσιγαρο..

καλα και τι πιστευεις δηλαδη ?

οτι θα ηταν καλυτερα να υπηρχαν και χωροι καπνιστων κλπ?
ιδανικα και εγω αυτο ελεγα στην αρχη..αλλα στην πραξη δεν απεδωσε..

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 21:36, 06-09-10:

ναρκωτικου
δεδομενου του γεγονοτος οτι το τσιγαρο δεν ναρκωνει, δεν μπορεις να το χαρακτηρισεις ως ναρκωτικο.
ελα μωρε, στην πραξη δεν απεδωσε, για ποσο καιρο θα αποδωσει και το νεο μετρο θα δειξει, επισης.

θεωρω οτι ειναι παραβιαση της προσωπικης ελευθεριας αυτο το συγκεκριμενο, οπως επισης θεωρω οτι και οι καπνιστες παραβιαζουν την προσωπικη ελευθερια ενος μη καπνιστη, αν ανοιξουν βεβαια τσιγαρο μπροστα στο προσωπο του αλλου. Ομως, δεν πιστευω οτι ο τροπος για να αντιμετωπισεις το ενα ζητουμενο, ειναι να προκαλεσεις ενα ζητουμενο σε ενα πολυ μεγαλο κομματι του πληθυσμου. επισης, δεν πιστευω οτι το τσιγαρο στους δημοσιους χωρους προκαλει τοσο μεγαλα προβληματα στη δημοσια υγεια.

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 21:40, 06-09-10:

Πού είδες το "σκασίλα μας";

Ξέρω ότι ακούγομαι αυστηρή, άλλωστε ένα αγαπημένο μέλος εδώ μέσα άλλαξε θέση για να φύγει από δίπλα μου, όταν γνωριστήκαμε, για να καπνίσει χωρίς να... ξυπνήσει το Γίδι ( ), αλλά εξήγησα και πιο κάτω γιατί επιμένω.
Πέρα από τις προσωπικές μου εμπειρίες, όπως στο πανεπιστήμιο, βλέπω ότι δεν έχει γίνει αντιληπτό τι θέλουμε να πούμε, οι υπερασπιστές του μέτρου.
(μη με ρωτήσεις τι, το έχω γράψει σε διάφορες παραλλαγές σε αυτό το θέμα )
καλα και εσυ, απο το "δεν ξερω αν συμφωνω με οσα λες, αλλα σιγουρα δεν συμφωνω με το "θα αποφασισουμε εσεις για σας..." πιστεψες οτι εισαι το μοναδικο ατομο στον κοσμο που θα εχει αποψη και επομενως οσα ειπα ηταν στοχευμενα στα λογια σου;

γνωριζω τι γινεται σοτ πανεπιστημιο, και μπορω να πω οτι οι μοναδικες αλλα συχνες φασεις που πραγματικα με πειραζει ειναι στις συνελευσεις. αυτο δειχνει ομως ελλειψη σεβασμου. ο σεβασμος δεν αποκταται με προστιμα των 50 ευρω αλλα με αλλους τροπους. θα κανω μια αναλογια, και αυτη ειναι η ομαδα Διας που εχουν κατακλησει τους δρομους μας. θεωρω οτι αυτη η αντιμετωπιση απο πλευρας συστηματος, δεν βελτιωνει αλλα κρυβει το προβλημα! το καταπιεζει.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 22:24, 06-09-10:

δεδομενου του γεγονοτος οτι το τσιγαρο δεν ναρκωνει, δεν μπορεις να το χαρακτηρισεις ως ναρκωτικο.
και το εκσταση επισης..
αλλα ναρκωτικο ειναι..

το τσιγαρο ειναι η ελαφρυτερη πρεζα..επισημως ετσι απλα..
απλα ως ελαφρυτρο ειναι νομιμο..

αλλα μη γελιομαστε..

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 00:44, 07-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_
Lorien, δεν έκανα ορθογραφικό λάθος μην ανησυχείς...
Ειπα οτι εκανες ;

Μου αρέσει τόσο πολύ αυτή η σαδιστική ευχαρίστηση των μη καπνιστών στο μέτρο αυτό. Εδώ που ήσουν ήμουνα κι εδώ που είμαι θά 'ρθεις. Κοινώς κάτι θα βγει αύριο μεθαύριο και για σας που τώρα κοροϊδεύετε.
Ειναι τοση η εξαρτηση που βαφτιζουμε το δικαιωμα σε καθαρο αερα, ως σαδιστική τακτικη ; Τι να βγει μεθαυριο για "εμας" ;

Και οποιος δε μπορει, να το κλεισει ; Τοτε δε θα σας πιασει η καρδια σας που θα κλεισουν μαγαζια ;

Δεν μπορείς να πεις στα μούτρα του άλλου :''κάτσε σπίτι σου αν θες να καπνίσεις και ξαναβγές όταν το κόψεις ή όταν είσαι διατεθιμένος για κάποιες ώρες να μην το ανάψεις''. Ενά σώρο πράγματα μας πειράζουν, μακάρι να μπορούσαν όλοι να μην καπνίζουν, ή να μην παίρνουν ναρκωτικά ή να μην πείθουν και άλλους να ακολουθήσουν τις ίδιες συνήθειες. Μακάρι να μην μεταδίδονταν ασθένειες. Αλλά τι να κάνουμε;
Αντιθετως. Μπορεις να το πεις. Εχουμε ξεχασει και τι ειναι πιο πολυτιμο μου φαινεται. Ακομα και συνταγματικά. Εαν το vice καποιου, δεν επηρεαζει αμεσα τους αλλους, πρεπει να περιοριστει.

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
εκεί που θα έπινα ένα ποτό και θα έκανα 10 τσιγάρα τώρα θα πιώ δύο ποτά και θα κάνω 5 τσιγάρα.
Φαντασου οτι αλλοι καπνιστες λενε οτι θα πινουν λιγοτερο, επειδη τα εχουν συνδυασει. Θα χε ενδιαφερον αν τελικα θα γινει αυτο, οπως και το πόσοι το εχουν τοσο αρρηκτα συνδεδεμενο με το ποτο.

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
παιδια,,αν καποιος,,καπνιζει σε χωρο που απαγορευεται,,και δεν σβηνει το τσιγαρο..
πηγαινετε πλαι του και αρχιστε τις κλανιες και τα ρεψιματα...και οποιος αντεξει..
Εξτρεμιστης τρομοκρατης εισαι ;

δεν ξερω αν συμφωνω με οσα λες. δεν συμφωνω με τη λογικη του "φροντιζουμε για εσας, αλλα σκασιλα μας τι πιστευετε" και πραγματικα οι επιπτωσεις ενος μεθυσμενου οδιγου ειναι πολυ πιο καταστροφικες απο τις επιπτωσεις του παθητικου(ή ενεργητικου καπνισματος),
Που το ακουσες αυτο ; Επειδη τα τροχαια που οφειλονται σε μεθη, ειναι πιο ..αποκρουστικά ; Το τσιγαρακι κανει τη μεγαλυτερη ζημια. (παντως συμφωνω οτι το αλκοολ στην οδηγηση πρεπει να τιμωρειται ΠΟΛΥ πιο αυστηρα).

θεωρω οτι ειναι παραβιαση της προσωπικης ελευθεριας αυτο το συγκεκριμενο, οπως επισης θεωρω οτι και οι καπνιστες παραβιαζουν την προσωπικη ελευθερια ενος μη καπνιστη, αν ανοιξουν βεβαια τσιγαρο μπροστα στο προσωπο του αλλου.
Ναι...πρεπει να φυσηξεις ακριβως μπροστα σε καποιον για να εισπνευσει καπνο...Τι ειναι ρε συ ο καπνος ; Σφαιρα ; Ή ροχαλα ; Αμα ηταν ετσι δε θα παραπονιοταν κανενας μη-καπνιστης ! Θα φυσαγατε αλλου, θα φευγε ο καπνος σαν ακτινα λειζερ στο υπερπεραν και τελος.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 09:34, 07-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Και οποιος δε μπορει, να το κλεισει ; Τοτε δε θα σας πιασει η καρδια σας που θα κλεισουν μαγαζια ;
Μα δεν καταλαβαίνω τι είναι δύσκολο να καταλάβετε: υπάρχουν στον Πειραιά πχ 30 μαγαζιά. Ας επιλέξουμε λοιπόν τα 2-3 με τον καλύτερο εξαερισμό στα οποία θα επιτρέπεται το κάπνισμα. Στα υπόλοιπα δε θα επιτρέπεται το κάπνισμα. Πού είναι το δύσκολο και το ακατόρθωτο;

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 09:46, 07-09-10:

Κανα δυο ειχαν μιλησει για..γνωριμιες

Ας επιλέξουμε λοιπόν τα 2-3 με τον καλύτερο εξαερισμό στα οποία θα επιτρέπεται το κάπνισμα.
Εκει να δεις γνωριμιες που θα γινονται! Ασε που ειχα διαβασει οτι ενας απο τους σοβαρους λογους διαζυγιων ειναι ενας ναναι καπνιστης κι ο αλλος οχι. Οποτε παιζει νακουσουμε συντομοτερα για σχεσεις, ναρθουν πιο κοντα τα φουγαρα βρε αδερφε

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 10:06, 07-09-10:

Μα δεν καταλαβαίνω τι είναι δύσκολο να καταλάβετε: υπάρχουν στον Πειραιά πχ 30 μαγαζιά. Ας επιλέξουμε λοιπόν τα 2-3 με τον καλύτερο εξαερισμό στα οποία θα επιτρέπεται το κάπνισμα. Στα υπόλοιπα δε θα επιτρέπεται το κάπνισμα. Πού είναι το δύσκολο και το ακατόρθωτο;
Μα αυτό το μέτρο το δοκιμάσαμε ήδη και δεν έπιασε. Και τα άλλα 28 χωρίς εξαερισμό έγιναν "κλαμπ καπνιστών".
Εφόσον έχει δοκιμαστεί και δεν βγήκε άκρη, κομμένο.

Και μην κάνετε σαν μικρά παιδιά σαν να 'χουμε τον χειμώνα της Σιβηρίας έξω.
Θα βάζετε ένα μπουφάν, θα βγαίνετε έξω, θα παίρνετε την δόση σας και θα ξαναμπαίνετε μέσα. ΤΙ δεν καταλαβαίνετε;

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:57, 07-09-10:

Μα αυτό το μέτρο το δοκιμάσαμε ήδη και δεν έπιασε. Και τα άλλα 28 χωρίς εξαερισμό έγιναν "κλαμπ καπνιστών".
Εφόσον έχει δοκιμαστεί και δεν βγήκε άκρη, κομμένο.

Και μην κάνετε σαν μικρά παιδιά σαν να 'χουμε τον χειμώνα της Σιβηρίας έξω.
Θα βάζετε ένα μπουφάν, θα βγαίνετε έξω, θα παίρνετε την δόση σας και θα ξαναμπαίνετε μέσα. ΤΙ δεν καταλαβαίνετε;
Βρε άνθρωπε, ο νόμος θα το λέει οτι θα απαγορεύεται σε αυτές τις 27 καφετέριες όπως τώρα λέει οτι απαγορεύεται σε όλους τους κλειστούς χώρους.

Αυτό που δε θες να καταλάβεις είναι οτι όταν πάω για καφέ και θέλω να καπνίσω δεν το κάνω επειδή μου λείπει το τσιγάρο κι η νικοτίνη αλλά επειδή γουστάρω με τον καφέ μου να καπνίσω, πώς να στο εξηγήσω; Είναι σαν να τρως εσύ χοτ ντογκ χωρίς μουστάρδα και να σου λέω, αν θες μουστάρδα βγες έξω, φάε λίγη σκέτη κι έλα να συνεχίσεις να τρως το χοτ ντογκ σου. Καταλαβαίνεις τι σου λέω;;;

Παράθεση

Μιχαλης Κα (Μιχαλης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μιχαλης Κα
Ο Μιχαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.

O Μιχαλης Κα έγραψε στις 11:52, 07-09-10:

καταλαβαινουμε τι μας λες αλλα και να καπνιζετε μεσα στη μουρη μας δεν ειναι και οτι καλυτερο! προκειμενου δηλαδη εσυ να ευχαριστιεσαι το καφε σου εγω θα πρεπει να ανεχτω να εισπνεω το καπνο;;; παιδια εσεις οι καπνιστες πρεπει να σεβαστειτε και τους μη καπνιστες. δεν ειναι σωστο να αναβετε τσιγαρο σε κλειστο χωρο,ακριβως οπως αισθανεστε εσεις οταν σας λεμε να μην αναψετε τσιγαρο σε κλειστο χωρο και εκνευριζεστε η απλα δεν σας αρεσει αυτο ετσι και οι μη καπνιστες ενοχλουμαστε που πρεπει να υποστουμε τον καπνο μες στη μουρη μας.φιλικα παντα...

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 11:55, 07-09-10:

Άντε πάλι... Λέω να υπάρχουν μαγαζιά για καπνιστές και μαγαζιά για μη καπνιστές. Σε ποια γλώσσα να το πω;;;;;;;

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 11:57, 07-09-10:

Άντε πάλι... Λέω να υπάρχουν μαγαζιά για καπνιστές και μαγαζιά για μη καπνιστές. Σε ποια γλώσσα να το πω;;;;;;;
Σε όποια και να το πεις, έξω θα καπνίζεις αυτόν τον χειμώνα

Όπως κι εγώ.. σε προλαβαίνω μη με πεις σαδίστρια

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:58, 07-09-10:

Κι αν βελτιώσουν τον εξαερισμό τους και τα άλλα 27; Κι αν απαιτήσουν να γίνουν καπνιστών;
Και ακόμα χειρότερα: ποιος θα τα ελέγχει όλα αυτά;
Γιατί έχουμε δει ότι ο ελεγκτικός μηχανισμός στη χώρα μας πάσχει.

Να το δύσκολο και το ακατόρθωτο.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:04, 07-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Σε όποια και να το πεις, έξω θα καπνίζεις αυτόν τον χειμώνα
Δεν τρελάθηκα ακόμα. Αμ να δίνω λεφτά, αμ να μην το φχαριστιέμαι; Κάθομαι και σπιτάκι μου.

Κι αν βελτιώσουν τον εξαερισμό τους και τα άλλα 27; Κι αν απαιτήσουν να γίνουν καπνιστών;
Και ακόμα χειρότερα: ποιος θα τα ελέγχει όλα αυτά;
Γιατί έχουμε δει ότι ο ελεγκτικός μηχανισμός στη χώρα μας πάσχει.

Να το δύσκολο και το ακατόρθωτο.
Α μάλιστα, να το πραγματικό πρόβλημα. Για να μην διορθώσουμε τον ελεγκτικό μηχανισμό (για τον οποίο πληρώνουμε έτσι; ) θα πρέπει να καταπιέσουμε το 50% του πληθυσμού. Αυτό λέω από την αρχή: το πονάει κεφάλι κόψει κεφάλι δεν είναι λύση, είναι λύση μόνο για άχρηστους κι απολίτιστους που δε θέλουν να κοπιάσουν.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Himela : 07-09-10 στις 12:04. Αιτία: Συνεχόμενα ποστ
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:08, 07-09-10:

Αντιλαμβάνεσαι ότι δε μιλάς ρεαλιστικά;
Δε διαφωνώ, πρέπει να φτιάξουμε τα μύρια όσα στη χώρα μας. Από την αστυνόμευση μέχρι τις πόλεις κι από την οικονομία μέχρι τους δρόμους.

Αύριο όμως, δε θα 'ναι τίποτα έτοιμο.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:13, 07-09-10:

Αντιλαμβάνεσαι ότι δε μιλάς ρεαλιστικά;
Δε διαφωνώ, πρέπει να φτιάξουμε τα μύρια όσα στη χώρα μας. Από την αστυνόμευση μέχρι τις πόλεις κι από την οικονομία μέχρι τους δρόμους.

Αύριο όμως, δε θα 'ναι τίποτα έτοιμο.
Ουδέν μονιμότερο του προσωρινού.

Βέβαια τζάμπα στεναχωριέμαι, ο νόμος αυτός δεν μπορεί να περάσει στην Ελλάδα. Εδώ είστε κι εδώ είμαι και να μου το θυμηθείτε.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 12:35, 07-09-10:

Εξτρεμιστης τρομοκρατης εισαι ;
οχι...
φασολια εχω φαει..

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 12:49, 07-09-10:

Σε ποια γλώσσα να το πω;;;;;;;

Dokimase me greeklish

Ουδέν μονιμότερο του προσωρινού.

Βέβαια τζάμπα στεναχωριέμαι, ο νόμος αυτός δεν μπορεί να περάσει στην Ελλάδα. Εδώ είστε κι εδώ είμαι και να μου το θυμηθείτε.
Χιμ μου δε χρειαζεται να στεναχωριεσαι, πραγματικα.
Αστε που στην κουβεντα κυκλους κανουμε.... cercle vicieux που λεν και οι αγαπημενοι Γαλλοι...
Αποφαση επαρθη, ειναι καλο οπως ξαναειπα για την υγεια αλλα και για την τσεπη μας, θα ειναι δυσκολο αλλα θα τα καταφερουμε και λυσεις θα βρεθουν στην πορεια. Πριν γινει το πειραμα, δε βγαινουν συμπερασματα οποτε εγω λεω καλυτερα ας αναμενουμε κανα χρονο και μετα το ξανασυζηταμε...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 07-09-10 στις 14:30. Αιτία: μια επιπροσθετη πληροφορια ενδιαφερουσα...οι Γαλλοι προφερουν τον φαύλο κύκλο,σε καθομιλουμενη,circl viciel (σιρκλ βισγιελ):)
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 13:00, 07-09-10:

Βρε άνθρωπε, ο νόμος θα το λέει οτι θα απαγορεύεται σε αυτές τις 27 καφετέριες όπως τώρα λέει οτι απαγορεύεται σε όλους τους κλειστούς χώρους.
Δεν μπορούν να δημοσιευτεί ΦΕΚ με ονόματα συγκεκριμένων καφετεριών απ' όσο ξέρω. Τι θα λέει δηλαδή το ΦΕΚ, ότι απαγορεύεται ο καφές στον κυρ-μήτσο;

Αυτό που δε θες να καταλάβεις είναι οτι όταν πάω για καφέ και θέλω να καπνίσω δεν το κάνω επειδή μου λείπει το τσιγάρο κι η νικοτίνη αλλά επειδή γουστάρω με τον καφέ μου να καπνίσω, πώς να στο εξηγήσω;
Ο λόγος που θες να καπνίσεις με ενδιαφέρει τόσο πολύ όσο το τι θα κάνει ο Τσακ στο Gossip Girl.
Αυτό που ενδιαφέρει είναι ότι επειδή καπνίζουν εγώ δεν μπορώ να βγω έξω γιατί μου κάνει ΚΑΚΟ.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους