Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,655 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Απαγόρευση καπνίσματος ή άτμισμα σε δημόσιους χώρους

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Φιλιον_Τερας
Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 13:04, 07-09-10:

αλλα ναρκωτικο ειναι..
ειναι παραισθησιογωνο. δεν ειναι ναρκωτικο. απλα ο κοινος κοσμος δεν χρησιμοποιει σωστα τις λεξεις.

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Δεν μπορούν να δημοσιευτεί ΦΕΚ με ονόματα συγκεκριμένων καφετεριών απ' όσο ξέρω. Τι θα λέει δηλαδή το ΦΕΚ, ότι απαγορεύεται ο καφές στον κυρ-μήτσο;

Ο λόγος που θες να καπνίσεις με ενδιαφέρει τόσο πολύ όσο το τι θα κάνει ο Τσακ στο Gossip Girl.
Αυτό που ενδιαφέρει είναι ότι επειδή καπνίζουν εγώ δεν μπορώ να βγω έξω γιατί μου κάνει ΚΑΚΟ.
εγω τωρα δεν μπορω να περασω απο το πεζοδρομιο στο κεντρικο του χαιδαριου, λογο αυτου του νομου, και μου σπανε αφανταστα τα νευρα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Himela : 07-09-10 στις 13:18. Αιτία: Συνεχόμενα ποστ - Χρησιμοποίησε το κουμπάκι επεξεργασία
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,246 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:06, 07-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Δεν μπορούν να δημοσιευτεί ΦΕΚ με ονόματα συγκεκριμένων καφετεριών απ' όσο ξέρω. Τι θα λέει δηλαδή το ΦΕΚ, ότι απαγορεύεται ο καφές στον κυρ-μήτσο;

Ο λόγος που θες να καπνίσεις με ενδιαφέρει τόσο πολύ όσο το τι θα κάνει ο Τσακ στο Gossip Girl.
Αυτό που ενδιαφέρει είναι ότι επειδή καπνίζουν εγώ δεν μπορώ να βγω έξω γιατί μου κάνει ΚΑΚΟ.
Ό,τι δίνεις θα πάρεις. Αν δε σε ενδιαφέρει εσένα μια ανάγκη μου, γιατί να ενδιαφέρει εμένα μια δική σου;;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 13:09, 07-09-10:

Που το ακουσες αυτο ; Επειδη τα τροχαια που οφειλονται σε μεθη, ειναι πιο ..αποκρουστικά ; Το τσιγαρακι κανει τη μεγαλυτερη ζημια
το ενδεχόμενο τροχαιο θα εχει αμεσες συνεπειες. το χρόνιο καπνισμα μπορει ή μπορει να μην προκαλεσει θανατο.
Ναι...πρεπει να φυσηξεις ακριβως μπροστα σε καποιον για να εισπνευσει καπνο...Τι ειναι ρε συ ο καπνος ; Σφαιρα ; Ή ροχαλα ; Αμα ηταν ετσι δε θα παραπονιοταν κανενας μη-καπνιστης ! Θα φυσαγατε αλλου, θα φευγε ο καπνος σαν ακτινα λειζερ στο υπερπεραν και τελος.
fail no1. δεν καπνιζω.

fail no.2 θεωρησα οτι ειναι παραβιαση της προσωπικης ελευθεριας του καπνιστη να μην μπορει να καπνισει σε εναν πολυ καλα εξαεριζομενο χωρο, οπως ειναι και παραβιαση της ελευθεριας του μη καπνιστη, να καπνιζει ο αλλος μεσα στη μουρη του.

καταλαβες τωρα την αναλογια που εκανα;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

germ1984 (Νάσος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη germ1984
Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 265 μηνύματα.

O germ1984 έγραψε στις 13:10, 07-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Άντε πάλι... Λέω να υπάρχουν μαγαζιά για καπνιστές και μαγαζιά για μη καπνιστές. Σε ποια γλώσσα να το πω;;;;;;;
Αυτά δεν γίνονται...Με αυτή τη λογική ειδικά εδώ στην Ελλάδα, όλοι θα θέλουν να κάνουν την καφετέρια τους/το μπάρ τους καπνιστών...και ξαναπέφτουμε στα ίδια.

Αυτό που θα μπορούσε να γίνει για να προστατεύσει τους καπνιστές από το κρύο...είναι το κράτος να δώσει τη δυνατότητα σε όσες καφετέριες θέλουν, να φτιάξουν στο υπόγειό τους καπνιστήριο όπου όρθιοι όσοι θέλουν θα κάνουν το τσιγάρο τους. Ο χώρος θα είναι προστατευμένος, δε θα φεύγουν οι καπνοί έξω και θα γίνονται και ενδιαφέρουσες γνωριμίες...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,246 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:14, 07-09-10:

Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δαχτυλάκι μας. Μέσες λύσεις υπάρχουν αλλά τώρα βρήκαν πάτημα οι μη καπνιστές να πάρουν εκδίκηση για κάτι που στην τελική ήταν δική τους απόφαση (τις περισσότερες φορές) - δηλαδή να πάνε σε κάποιο μαγαζί και να αναπνέουν τον καπνό. Εγώ όπου δε μου επιτρέπεται να καπνίζω δεν πάω. Εσείς γιατί πάτε εκεί που επιτρέπεται το κάπνισμα;

Χαιρέκακα χαμογελάκια βλέπω αλλά γελάει καλύτερα όποιος γελάει τελευταίος - εσείς το κάνατε πόλεμο.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μιχαλης Κα (Μιχαλης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μιχαλης Κα
Ο Μιχαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.

O Μιχαλης Κα έγραψε στις 13:15, 07-09-10:

Άντε πάλι... Λέω να υπάρχουν μαγαζιά για καπνιστές και μαγαζιά για μη καπνιστές. Σε ποια γλώσσα να το πω;;;;;;;
πες το σε οποια θες. σχολιασα το τελευταιο μηνυμα σου μεχρι εκεινη την ωρα.δεν ειχα δει ολα οσα ειχες γραψει αλλα και παλι δεν αναφερομουν ειδικα σε εσενα,αλλα γενικα στους καπνιστες.μπηκα στο κοπο να σχολιασω σε αυτο το θεμα οχι γιατι ειναι το πιο ενδιαφερον στο κοσμο αλλα επειδη πριν λιγες μερες ενας βλακας ανοιξε τσιγαρο μες στη μουρη μου σε κλειστο χωρο και εγω επρεπε να το ανεχτω.οποτε αναρωτιεμαι τι θα γινει τελικα με αυτο το θεμα,ολο απαγορευσεις και ολο τιποτα!

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 13:15, 07-09-10:

Αυτά δεν γίνονται...Με αυτή τη λογική ειδικά εδώ στην Ελλάδα, όλοι θα θέλουν να κάνουν την καφετέρια τους/το μπάρ τους καπνιστών...και ξαναπέφτουμε στα ίδια.
καθε αλλο

δηλαδή να πάνε σε κάποιο μαγαζί και να αναπνέουν τον καπνό. Εγώ όπου δε μου επιτρέπεται να καπνίζω δεν πάω. Εσείς γιατί πάτε εκεί που επιτρέπεται το κάπνισμα;
εσυ εκει που δεν σου επιτρεπεται να καπνισεις δεν καπνιζεις, αυτοι εκει που επιτρεπεται να καπνιζουν, τι να κανουν; να καπνισουν;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Himela : 07-09-10 στις 13:18. Αιτία: Συνεχόμενα ποστ (για 3η φορά σήμερα...)
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:17, 07-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Φιλιον_Τερας
εσυ εκει που δεν σου επιτρεπεται να καπνισεις δεν καπνιζεις, αυτοι εκει που επιτρεπεται να καπνιζουν, τι να κανουν; να καπνισουν;
Να μην πάνε. Υπάρχουν μέρη που δεν επιτρέπεται το κάπνισμα. Δεν κατάλαβες, είπα όπου δεν επιτρέπεται το κάπνισμα δεν πάω, όχι δεν καπνίζω.

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 13:34, 07-09-10:

στις δημοσιες υπηρεσιες, για παραδειγμα, δεν πας; ετσι και αλλιως, οσα μαγαζια ανηκουν σε αυτη την κατηγορια, ειναι πραγματικα πολυ λιγα!

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 13:36, 07-09-10:

Οκ ... εγώ είμαι καπνίστρια. Τώρα τελευταία όμως, έχω αρχίσει ν' αλλάζω άποψη για το κάπνισμα.
Δε λέω, είναι απόλαυση (μη χτυπιέστε οι μη καπνιστές, ...είναι απόλαυση) να κάνεις ένα τσιγαράκι με τον καφέ ή το ποτάκι σου. Όμως είναι και απαίσια η αίσθηση, όταν έχεις κάνει πολλά τσιγάρα ... και δυστυχώς αυτό είναι εύκολο να συμβεί, όταν είσαι έξω με παρέα και περνάς καλά.
Δε με πειράζει που το απαγόρευσαν, ειλικρινά... αν δω ότι ζορίζομαι πολύ, κάποια στιγμή θα βγώ έξω και θα κάνω ένα τσιγάρο. Σε κάθε περίπτωση όμως θα έχω γλιτώσει πολλά "ανούσια" τσιγάρα. Βέβαια, αν υπάρχει η δυνατότητα να πιω καφέ ή ποτό σε ανοιχτό χώρο, τότε σαφώς θα προτιμήσω αυτό.
Επίσης κάτι μου λέει, ότι θα δημιουργηθούν πολλοί ανοιχτοί χώροι, με τις γνωστές σόμπες, για να βολέψουν την κατάσταση.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 14:06, 07-09-10:

στις δημοσιες υπηρεσιες, για παραδειγμα, δεν πας; ετσι και αλλιως, οσα μαγαζια ανηκουν σε αυτη την κατηγορια, ειναι πραγματικα πολυ λιγα!
Στις δημόσιες υπηρεσίες ούτε επιλέγω να πάω ούτε διασκέδαση είναι.

Το οτι είναι πραγματικά λίγα αυτά τα μαγαζιά δε σου λέει κάτι;

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 14:24, 07-09-10:

Αυτό που δε θες να καταλάβεις είναι οτι όταν πάω για καφέ και θέλω να καπνίσω δεν το κάνω επειδή μου λείπει το τσιγάρο κι η νικοτίνη αλλά επειδή γουστάρω με τον καφέ μου να καπνίσω, πώς να στο εξηγήσω;
Yπάρχει έρευνα που εδειξε ισχυρη συσχετιση μεταξύ νικοτινης και καφεϊνης. Η καφεϊνη φαινεται να ενισχυει τη δραση της νικοτινης. Αρα περα απο συνηθεια λογω επαναληψης, υπαρχει και βιοχημικη εξηγηση. Αρα το "γουσταρω" που λετε, ειναι σε μεγαλο βαθμο (αν οχι αποκλειστικα) παλι η δραση της νικοτινης.

Είναι σαν να τρως εσύ χοτ ντογκ χωρίς μουστάρδα και να σου λέω, αν θες μουστάρδα βγες έξω, φάε λίγη σκέτη κι έλα να συνεχίσεις να τρως το χοτ ντογκ σου.
Αν η μουσταρδα εβλαπτε τους διπλα, ναι εξω θα πηγαινα να την φαω. Ομως επειδη δεν ισχυει αυτο, το παραδειγμα δεν εχει πληρη αντιστοιχια.

Δεν τρελάθηκα ακόμα. Αμ να δίνω λεφτά, αμ να μην το φχαριστιέμαι; Κάθομαι και σπιτάκι μου.
Τα λεφτα πανε οπου πανε και των αλλων. Στο σερβις και στον καφε ή το ποτο. Και στη απολαυση του εκαστοτε χωρου. Αν τα υπολοιπα δε σας ενδιαφερουν, ναι by all means, καθηστε σπιτι σας.

Α μάλιστα, να το πραγματικό πρόβλημα. Για να μην διορθώσουμε τον ελεγκτικό μηχανισμό (για τον οποίο πληρώνουμε έτσι; ) θα πρέπει να καταπιέσουμε το 50% του πληθυσμού. Αυτό λέω από την αρχή: το πονάει κεφάλι κόψει κεφάλι δεν είναι λύση, είναι λύση μόνο για άχρηστους κι απολίτιστους που δε θέλουν να κοπιάσουν.
Το ειπα και πριν και δε διαβαζετε. Το προβλημα λοιπον μη το μεταθετετε στους μη καπνιστες. Βγειτε στους δρομους, καντε πορειες, πιεστε πολιτικα, και φτιαχτε το εσεις!

Ό,τι δίνεις θα πάρεις. Αν δε σε ενδιαφέρει εσένα μια ανάγκη μου, γιατί να ενδιαφέρει εμένα μια δική σου;;;
Βρε Χιμελα, υπαρχουν αναγκες και αναγκες, μη τα ισοπεδωνουμε ολα τωρα . Δλδ ζουγκλα ειμαστε ; Ζωα ; Ολες οι αναγκες το ιδιο; Ε κι εγω τοτε εχω αναγκη να δερνω οποιον βλεπω να καπνιζει, μη μου τη στερησετε...

το ενδεχόμενο τροχαιο θα εχει αμεσες συνεπειες. το χρόνιο καπνισμα μπορει ή μπορει να μην προκαλεσει θανατο.
Δ εσκεφτεσαι σε παγκοσμια κλιμακα. Αν διαβασεις τα νουμερα, οι θανατοι απο καπνισμα ειναι μακράν περισσοτεροι απο τροχαια γενικοτερα. Ποσο μαλλον απο τροχαια που οφειλονται σε αλκοολ (που αποτελουν ενα % του συνολου των τροχαιων).

Mega-fail 1. δεν ειπα οτι καπνιζεις

fail no.2 θεωρησα οτι ειναι παραβιαση της προσωπικης ελευθεριας του καπνιστη να μην μπορει να καπνισει σε εναν πολυ καλα εξαεριζομενο χωρο, οπως ειναι και παραβιαση της ελευθεριας του μη καπνιστη, να καπνιζει ο αλλος μεσα στη μουρη του.
Mega-fail 2. Η προσωπική ελευθερια ενος ατομου δε μπορει να υπερβει του αγαθου της υγειας του διπλα του. Επομενως απο τη στιγμη που τον βλαπτει συνηδειτα χανει την ελευθερια αυτη.

Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δαχτυλάκι μας. Μέσες λύσεις υπάρχουν αλλά τώρα βρήκαν πάτημα οι μη καπνιστές να πάρουν εκδίκηση για κάτι που στην τελική ήταν δική τους απόφαση (τις περισσότερες φορές) - δηλαδή να πάνε σε κάποιο μαγαζί και να αναπνέουν τον καπνό. Εγώ όπου δε μου επιτρέπεται να καπνίζω δεν πάω. Εσείς γιατί πάτε εκεί που επιτρέπεται το κάπνισμα;
Μα βλεπεις πως εχεις 2 μετρα και 2 σταθμα ; Οταν πανε να σου χαλασουν κατι που σου αρεσει, τσαντιζεσαι γιατι σε περιοριζουν. Τωρα...λες στους μη καπνιστες να μην πανε εκει που θελουν (γιατι το μαγαζι ειναι καλο πχ), επειδη θελετε να καπνιζετε. Ε συγνωμη κιολας, αλλα με τετοια νοοτροπια, καλα θα σας κανουνε να το απαγορεψουν μαχαιρι. Οποιος δε παιρνει απο λογια...

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 14:25, 07-09-10:

οτι πραγματικα λιγοι διατιθενται θα θυσιασουν πελατεια για να εχουν αποκλειστικους πελατες μη καπνιζοντες.
αναλογικα δεν ειναι τοσο λιγοι οι μη καπνιστες

Yπάρχει έρευνα που εδειξε ισχυρη συσχετιση μεταξύ νικοτινης και καφεϊνης. Η καφεϊνη φαινεται να ενισχυει τη δραση της νικοτινης. Αρα περα απο συνηθεια λογω επαναληψης, υπαρχει και βιοχημικη εξηγηση. Αρα το "γουσταρω" που λετε, ειναι σε μεγαλο βαθμο (αν οχι αποκλειστικα) παλι η δραση της νικοτινης.
και οταν απολαμβανεις το σεξ, λογω ουσιων το απολαμβανεις. επισης μια ερευνα δεν αποδεικνυει κατ'αναγκην στην ολοτητα του ενα επιχειρημα, καθως μπορει αυτη η ερευνα να εχει λαβει παραμετρους οι οποιες δεν θα επρεπε.

και χωρις να δουμε την ερευνα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Himela : 07-09-10 στις 14:33. Αιτία: Συνεχόμενα ποστ - 4η φορά σήμερα...
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 14:30, 07-09-10:

και οταν απολαμβανεις το σεξ, λογω ουσιων το απολαμβανεις.
θες τωρα να βαλλουμε ολα τα στοιχεια για τη νικοτινη και τον εθισμο του τσιγαρου?

που θα το συγκρινουμε με τις φυσικες ουσιες του οργανισμου..

ελεος πια,,και η αντιδραση και ο εξυπνακισμος εχουν και ορια καμια φορα..

ο καπνος του τσιγαρου ή οποιου φυτου ,ειναι καυσαερια..
οσο ωφελιμο ειναι να ρουφαμε καπνο απο λιοκλαδα,,αλλο τοσο ειναι και να ρουφαμε και απο καψιμο καπνου..

εξ ορισμου ειναι βλαπτικο να αναπνεεις καυσαερια..(ακομα και αν βγαλουμε απο τη μεση το εθιστικο θανατηφορο δηλητηριο που λεγεται νικοτινη..)

και cibyllian μπραβο...

δινεις το καλο παραδειγμα με αυτα που λες γιατο τσιγαρο,,μακαρι να σκεφτονταν ετσι υγιώς και αλλοι καπνιστες και καπνιστριες εδω μεσα

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 14:36, 07-09-10:

θες τωρα να βαλλουμε ολα τα στοιχεια για τη νικοτινη και τον εθισμο του τσιγαρου?
οταν παψεις να βγαζεις συμπερασματα που ειναι ακυρα και δεν εχουν σχεση με αυτο που ειπα, ελα να επικαλεστεις το "ελεος". μεχρι τοτε, προσπαθησε λιγο να κατανοησεις τι εγραψα.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 14:52, 07-09-10:

λοιπον,,για να τελειωνουμε..

το τσιγαρο ειναι μια βλαπτικη μ@λ@κια και μιση,,που οποιος την αρχιζει δυσκολευεται να την τελειωσει..

αφου δεχτεις αυτα φιλιον τερας,,παμε παρακατω..

αλλιως παιζουμε τις κουμπαρες..

μιλαμε επιστημονικα με ιατρικα στοιχεια,,ή απλα πουλαμε εξυπναδα και κολπακια μυαλου?

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 15:15, 07-09-10:

το τσιγαρο ειναι μια βλαπτικη μ@λ@κια και μιση,,που οποιος την αρχιζει δυσκολευεται να την τελειωσει..
το τσιγαρο εχει ουσιες βλαβερες, οι οποιες ομως μπορουν να διεγυρουν τις αισθησεις. οκ με αυτο κυριε Αγγελε;

ακομα και αν δεν διαφωνω με το οτι προκαλουν προβληματα υγειας...
δεν μου μιλησες ποτε με επιστημονικα στοιχεια, ουτε με πηγες, οκ; οποτε ΣΕ αυτη την περιπτωση, δεν εισαι σε θεση να μιλας για "επιστημονικα ιατρικα στοιχεια" εφοσον δεν δινεις ενα. εκτος και αν εδωσε 4-5 σελιδες πισω που δεν κοιταξα.

οσο για το παραπανω quote που εκανες, και που δεν πλησιασες ουτε κατα διανοια τη λογικη του. οταν μιλαμε για "ευχαριστηση" και για οποιοδηποτε συναισθημα, μιλαμε για διεγερση καποιων νευρων( του εγκεφαλου, και η αποκριση αυτου με διαφορους τροπους.

οταν ο αλλος μιλαει και λεει "μιλαει η νικοτινη", αυτο ειναι απλα η μιση αληθεια. γιατι, αν το ζητας ετσι, ειτε ΟΛΑ ειναι ουσιες ή ερεθισμοι νευρων. οκ;

Αν διαβασεις τα νουμερα, οι θανατοι απο καπνισμα ειναι μακράν περισσοτεροι απο τροχαια γενικοτερα. Ποσο μαλλον απο τροχαια που οφειλονται σε αλκοολ
να τα δω λιγο! αλλα πρωτα θα κοιταξω τα εγχωρια νουμερα...η αληθεια ειναι.

Mega-fail 2. Η προσωπική ελευθερια ενος ατομου δε μπορει να υπερβει του αγαθου της υγειας του διπλα του. Επομενως απο τη στιγμη που τον βλαπτει συνηδειτα χανει την ελευθερια αυτη.
απο που και ως που failara εγω;

επειδη πιστευετε γενικα οτι μια κατασταση θα ειναι ειτε μαυρη, ειτε ασπρη, δεν εχω υποστηριξει σε καμια περιπτωση οτι ειμαι υπερ των εστιατοριων ντουμανιων, ομως αυτο δεν με κανει να υποστηριζω την απαγορευση του καπνισματος, οπως αυτη εχει προταθει απο καθε κυβερνηση! γιατι, οπως ακριβως, καποτε ημαστε αναγκασμενοι εμεις οι μη-καπνιστες, ειτε να ανεχομαστε το τσιγαρο, ειτε να μην παμε στους χωρους αυτους, τωρα πρεπει αυτοι να βγαινουν εξω απο εκει που βρισκονται για να κανουν ενα τσιγαρο. εσεις το βλεπετε ως "οφθαλμος αντι οφθαλμου"

Υ.Γ.@mods παλι ξεχαστηκα και δεν εκανα edit.χιλια συγγνωμη

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Himela : 07-09-10 στις 15:26. Αιτία: Συνεχόμενα ποστ
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 15:21, 07-09-10:

http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=681
Είναι, ασφαλώς, βλαβερή συνήθεια το κάπνισμα. Ο καπνός του περιέχει 19 γνωστές καρκινογόνες ουσίες, περισσότερες από 2.000 χημικές ουσίες και νικοτίνη (C10H14N2). H νικοτίνη είναι η ουσία που συνδέεται άμεσα με την εξάρτηση. Σύμφωνα με ερευνητές του πανεπιστημίου της Μασαχουσέτης, ο εθισμός στη νικοτίνη επέρχεται ραγδαία, έπειτα από λίγες μόνο ημέρες καπνίσματος ακόμα και μικρού αριθμού τσιγάρου. Σύμφωνα με την έρευνα, τα συμπτώματα εξάρτησης από τη νικοτίνη παρουσιάζονται σε πολλούς καπνιστές πριν αυτοί ξεκινήσουν το καθημερινό κάπνισμα. Από 700 παιδιά ηλικίας 12 και 13 ετών, τα περισσότερα εθίστηκαν στη νικοτίνη σχεδόν αμέσως, ΄΄με την πρώτη ματιά΄΄. Βρετανοί ερευνητές αναφέρουν ότι η νικοτίνη είναι μια ουσία εξίσου εξαρτησιογόνος με την ηρωίνη και την κοκαΐνη, τα τσιγάρα είναι προϊόντα που προωθούν τη νικοτίνη ενώ ο πρόεδρος του Royal College of Physician ανέφερε ότι ΄΄είναι καιρός η νικοτίνη να αποτελέσει υψηλή προτεραιότητα υγείας για τη Βρετανία΄΄. Είναι αναμφισβήτητη αλήθεια πια ότι η νικοτίνη (το τσιγάρο) προκαλεί ταχύτατα εθισμό. Δύο στους τρεις καπνιστές δηλώνουν ότι θέλουν να σταματήσουν το κάπνισμα αλλά λίγοι είναι αυτοί που το καταφέρνουν χωρίς βοήθεια, καθώς η εξάρτηση που προκαλεί είναι ισχυρή.
Με ιατρικούς όρους, θα περιγράφαμε τη σωματική εξάρτηση που προκαλεί το τσιγάρο σαν μία κατάσταση προσαρμογής του νευρικού συστήματος στη χρήση νικοτίνης και είναι ένα αναμενόμενο αποτέλεσμα που εμφανίζεται πολύ σύντομα, σχεδόν από την αρχή της χρήσης. Η νικοτίνη είναι μια χημική ουσία, ένα αλκαλοειδές που προκαλεί ποικίλες αντιδράσεις στον ανθρώπινο οργανισμό (έχει τοξική δράση). Όταν την εισπνέουμε, εισέρχεται στο αίμα και πολύ γρήγορα διαχέεται σε όλο το σώμα, στο δέρμα, στους μύες, στο περιφερικό νευρικό σύστημα και στον εγκέφαλο. Ο εγκέφαλος του καπνιστή "μαθαίνει" να ζει και να δραστηριοποιείται με μία ορισμένη δόση νικοτίνης την ημέρα. Μαζί με τη σωματική εμφανίζεται και η ψυχική εξάρτηση. Η ψυχική εξάρτηση (εθισμός) είναι ένα σύνδρομο συμπεριφοράς που χαρακτηρίζεται από τη ψυχαναγκαστική χρήση του τσιγάρου, παρά τη γνώση για την προκαλούμενη βλάβη.
Ανάβουμε για παράδειγμα τσιγάρο ενώ πονάει ο λαιμός, έχουμε πυρετό ή πονοκέφαλο και γνωρίζουμε εκ των προτέρων ότι θα μας βλάψει. Επίσης το τσιγάρο προκαλεί ανοχή. Αυτό σημαίνει ότι με την πάροδο του χρόνου ελαττώνεται η δράση της νικοτίνης. Ο καπνιστής χρειάζεται όλο και περισσότερη νικοτίνη για να έχει την ίδια "ποσότητα ευχαρίστησης". Η σωματική και η ψυχική εξάρτηση που αναφέραμε δύσκολα διαχωρίζεται και ο διαχωρισμός τους είναι περισσότερο θεωρητικός παρά πρακτικός. Από μελέτες του τμήματος ψυχονευροανοσολογίας του Πανεπιστημίου του Χάρβαρντ έχει δειχθεί ότι υπάρχει σωματική, νοητική και ψυχική εξάρτηση σε ισόποσες δόσεις σε κάθε καπνιστή ενώ παράλληλα κάθε καπνιστής εξαρτάται με διαφορετικό τρόπο και διαφορετική ένταση από το τσιγάρο και τη νικοτίνη. Πάντως, ο κίνδυνος και ο εθισμός αυξάνονται ανάλογα με τον αριθμό των τσιγάρων, τη διάρκεια του καπνίσματος, και κάποιους ενδογενείς παράγοντες.
http://whyquit.com/greek/Joel_01_01_junkie.html

Μερικοί άνθρωποι θα υποστήριζαν ότι ο χαρακτηρισμός εξαρτημένος είναι ένας χαριτωμένος ευφημισμός που δεν πρέπει να συγκρίνεται με τα άλλα σύνδρομα. Στην πραγματικότητα όμως, η εξάρτηση στη νικοτίνη μπορεί να είναι εξίσου ισχυρό και θανάσιμο όσο οποιαδήποτε από τις άλλες εξαρτήσεις. Εάν αθροίσετε τον αριθμό ανθρώπων που πεθαίνουν από όλες τις άλλες εξαρτήσεις εκτός νικοτίνης, δεν θα έφταναν μέχρι τον αριθμό πρόωρων θανάτων που αποδίδονται στο κάπνισμα.
Μέχρι πρόσφατα, η ιδέα της νικοτίνης ως μια ψυχολογικά εθιστική ουσία ήταν αμφισβητούμενη στην παγκόσμια ιατρική κοινότητα. Για ένα ναρκωτικό που θεωρείται εθιστικό, πρέπει να ικανοποιούνται ορισμένα κριτήρια. Κατ' αρχάς, πρέπει να υπάρχει σύνδρομο στέρησης μετά τη διακοπή. Το σύνδρομο στέρησης νικοτίνης είναι ένα καλά τεκμηριωμένο, διαπιστωμένο στοιχείο.
Δεύτερον, η ανοχή στο ναρκωτικό αναπτύσσεται. Οι όλο και περισσότερο μεγαλύτερες δόσεις γίνονται απαραίτητες για να επιτευχθεί το ίδια επιθυμητό αποτέλεσμα. Οι καπνιστές νιώθουν αυτό το φαινόμενο όταν η κατανάλωση τσιγάρων τους αυξάνεται βαθμιαία από αυτό που ήταν πιθανώς σποραδική περιστασιακή χρήση, σε μια απαραίτητη καθημερινή κατανάλωση ενός ή περισσότερων πακέτων.
Το τρίτο κριτήριο είναι ότι μια εθιστική ουσία πρέπει να γίνεται απόλυτα αναγκαία για το χρήστη της, με συνέπεια αντικοινωνική συμπεριφορά. Πολλοί έχουν υποστηρίξει ότι το κάπνισμα τσιγάρων αποτυγχάνει να ικανοποιήσει αυτό το κριτήριο. Πράγματι, οι περισσότεροι καπνιστές δεν προσφεύγουν σε λανθάνουσες συμπεριφορές για να διατηρήσουν την εξάρτησή τους, αλλά αυτό είναι επειδή οι περισσότεροι καπνιστές κατορθώνουν να λάβουν εύκολα το πλήρες συμπλήρωμα των τσιγάρων για να ικανοποιήσουν τον εθισμό. Όταν οι καπνιστές στερούνται την εύκολη δυνατότητα πρόσβασης στα τσιγάρα, η κατάσταση αλλάζει δραματικά. Κατά τη διάρκεια του δεύτερου παγκοσμίου πολέμου, στα στρατόπεδα συγκέντρωσης στη Γερμανία, στους φυλακισμένους δεν δίνονταν αρκετά τρόφιμα για να ικανοποιήσουν τις ελάχιστες θερμιδικές θρεπτικές ανάγκες. Λιμοκτονούσαν κυριολεκτικά στο θάνατο. Όμως μια κοινή πρακτική μεταξύ των καπνιζόντων φυλακισμένων ήταν να ανταλλάζουν τις λιγοστές προμήθειές τροφίμων τους αντί τσιγάρων. Ακόμα και σήμερα, στις υπανάπτυκτες χώρες, όπως το Μπαγκλαντές, οι γονείς με λιμοκτονούντα παιδιά ανταλλάσσουν ουσιαστικά τα τρόφιμά τους για τσιγάρα. Αυτό δεν είναι κανονική συμπεριφορά.
Κατά τη διάρκεια των αντικαπνιστικών κλινικών που διευθύνω, πολλοί συμμετέχοντες αναγνωρίζουν ότι ψαχούλευαν σε σταχτοδοχεία, δοχεία απορριμμάτων και, εάν ήταν απαραίτητο, υδρορροές, ψάχνοντας για γόπες που μπορούσαν ακόμα να έχουν μερικές τζούρες, όταν τελείωναν οι προμήθειές τους λόγω απροσεξίας ή σε απρόβλεπτες περιστάσεις. Όταν σκέφτονται ότι έκαναν μια τέτοια τραγελαφική πράξη τη θεωρούν άρρωστη, αλλά πολλοί συνειδητοποιούν ότι εάν κάπνιζαν σήμερα και βρισκόντουσαν και πάλι σε παρόμοια κατάσταση, θα ήταν πλήρως σε θέση να επαναλάβουν το αποκρουστικό γεγονός.
Η νικοτίνη είναι ένα ναρκωτικό. Προκαλεί εθισμό. Και εάν το αφήσετε, μπορεί να γίνει δολοφόνος. Σκεφτείτε το όταν θέλετε ένα τσιγάρο. Μια τζούρα μπορεί, και το πιθανότερο είναι να ενισχύσει τον εθισμό. Μην δεχτείτε εκείνη την πιθανότητα. Θυμηθείτε - ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΑΛΛΗ ΤΖΟΥΡΑ!
http://news.in.gr/science-technology...le/?aid=257976

Οι Αμερικανοί ερευνητές μελέτησαν τις συνέπειες του καπνίσματος σε 700 παιδιά ηλικίας 12 και 13 ετών. Τα αποτελέσματα έδειξαν ότι πολλά από αυτά εθίστηκαν στη νικοτίνη σχεδόν αμέσως. Επίσης, άλλα που κάπνιζαν περιστασιακά και, πάντως, όχι κάθε μέρα, παρουσίασαν συμπτώματα εθισμού σε μικρό χρονικό διάστημα. «Τα συμπτώματα εξάρτησης από τη νικοτίνη αναφέρθηκαν από πολλούς καπνιστές προτού ξεκινήσουν το καθημερινό κάπνισμα. Οταν παρέλθει η πρώτη φάση επίδειξης του καπνιστή, ο εθισμός είναι αρκετά ισχυρός, ώστε να οδηγήσει στη μετατροπή του καπνίσματος σε μια ισόβια συνήθεια» ανέφερε χαρακτηριστικά ο Κλάιβ Μπέιτς, διευθυντής της αντικαπνιστικής οργάνωσης ASH.
Παρ όλα αυτά, ορισμένα από τα παιδιά που συμμετείχαν στην έρευνα και κάπνιζαν μέχρι πέντε τσιγάρα ημερησίως, δεν παρουσίασαν συμπτώματα εθισμού. Το γεγονός αυτό οδήγησε τους επιστήμονες στην κατάταξη των «πρωτάρηδων» καπνιστών σε τρεις χαρακτηριστικές κατηγορίες: τους εθιζόμενους «με την πρώτη ματιά», τους «σταδιακά εθιζόμενους» και τους «καπνιστές του κεφιού» (chippers), οι οποίοι μπορούν να καπνίζουν λίγα τσιγάρα επί πολλά χρόνια χωρίς να γίνονται καθ έξιν καπνιστές.
«Ο μεγάλος κίνδυνος για τους νεαρούς καπνιστές είναι ότι, παρά το γεγονός ότι δεν θα πάθουν καρκίνο του πνεύμονα στα 20 ή στα 30 τους, όταν θελήσουν να το σταματήσουν, θα δυσκολευτούν πάρα πολύ» τόνισε ο
μηπως αναγνωριζετε οι καπνιστες-ριες
στα παραπανω κειμενα συνδρομα στερησης του καπνου?
οταν δεν εχεις τσιγαρο και παρακαλς για μια τζουρα?
ακομα και αν πεινας αγρια?

Φιλιον Τερας,,για δειξε μου εσυ καποια στοχεια επιστημονονικα γιαυτα που λες..
εγω εδειξα.
περιμενωω..

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 15:26, 07-09-10:

Η νικοτίνη είναι ένα ναρκωτικό. Προκαλεί εθισμό.
υπ'οψιν τα ναρκωτικα, ναρκωνουν αλλα προκαλουν και εθισμο. αυτο δεν σημαινει οτι οποιαδηποτε ουσια που προκαλει εθισμο ειναι ναρκωτικο.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9D%...B9%CE%BA%CF%8C

θα γινω παλι σπαστικος, αλλα το δευτερο τουλαχιστον αρθρο δεν θα το εμπιστευομουν! πρωτον γιατι δεν εχει πηγες, δευτερον γιατι επικαλειται γεγονοτα χωρις βεβαια να παρουσιαζει καποια αποδειξη(ανταλλαγη φαγητων για τσιγαρα) και τριτον γιατι εχει λαθη!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 15:29, 07-09-10:

τα κειμενα λενε ακριβως τι κανει στον εγκεφαλο..
αν θες διαβασε τα..
η νικοτινη ειναι ενα δηλητηριο..με μια σταγονα καθαρη πεθαινεις..ετσι απλα..

και η μονη καλη του χρηση μπορει να ειναι σε ειδικες περιπτωσεις σαν φαρμακο..
αλλα και αυτο εχει ξεπεραστει πια,,με νεες ουσιες,,που δεν προκαλουν εθισμο,,αλλα γιατρευουν καλυτερα..

http://www.chem.uoa.gr/chemicals/chem_nicotine.htm

Ιστορία του καπνού και του καπνίσματος
Αριστερά: Καπνιστής-ιερέας των Ινδιάνων Μάγια. Δεξιά: Πακέτο καπνού με την εικόνα του Sir Walter Raleigh, που εισήγαγε το κάπνισμα στην Αγγλία. Λίγο πριν από τον αποκεφαλισμό του (για άλλους λόγους) το 1618, ζήτησε να καπνίσει για τελευταία φορά.
Η νικοτίνη είναι το δραστικό αλκαλοειδές συστατικό των φύλλων του καπνού (Nicotiana tabacum), που ανήκει στην οικογένεια των σολανιδών (solanaceae), στην οποία ανήκουν φυτά όπως η μελιτζάνα, η πατάτα, η τομάτα και η πιπεριά. Η περιεκτικότητα σε νικοτίνη των ξηρών φύλλων του καπνού κυμαίνεται από 0,6 έως 3%. Η νικοτίνη δρα ως προστατευτική ουσία του φυτού έναντι των εντόμων.
Ο Χριστόφορος Κολόμβος και οι πρώτοι άποικοι που έφθασαν στην Αμερική στα μέσα του 15ου αιώνα βρήκαν τους ιθαγενείς στη Βόρεια και στη Νότια Αμερική να καπνίζουν φύλλα καπνού και πούρα. Ο πρώτος που έγραψε για τον καπνό και το κάπνισμα από Ευρωπαίους άποικους και ιθαγενείς ήταν ο Γάλλος Jacques Cartier. Η εισαγωγή καπνού στην Ευρώπη έγινε για πρώτη φορά κατά τον 16º αιώνα. Στη Γαλλία εισήχθει το 1556, στην Πορτογαλία το 1558, στην Ισπανία το 1559 και στην Αγγλία το 1565, όπου ο Sir Walter Raleigh πρότεινε και έπεισε τη Βασίλισσα Ελισάβετ να αρχίσει το κάπνισμα.
Αρχικά η χρήση του καπνού περιοριζόταν στη θεραπεία διαφόρων ασθενειών. Το 1560 ο Γάλλος πρέσβης στην Πορτογαλία Jean Nicot de Villemain έστειλε σπόρους καπνού από τη Βραζιλία στο Παρίσι και τον πρότεινε ως θεραπευτικό φυτό στην Αικατερίνη των Μεδίκων. Από τον Nicot πήρε το όνομα το φυτό και αργότερα το κύριο δραστικό συστατικό του η νικοτίνη, όπως και μια σειρά ενώσεων που περιέχουν βασικά τμήματα του μορίου της νικοτίνης (νικοτινικό οξύ, νικοτιναμίδιο και παράγωγά τους).
Στις ΗΠΑ η καλλιέργεια του καπνού έγινε προσοδοφόρος επιχείρηση και για κάποιο διάστημα ο καπνός ανταλλάσσονταν με εμπορεύματα από την Ευρώπη. Στα μέσα του 19ου αιώνα το κάπνισμα έγινε συνήθεια της υψηλής κοινωνίας και προς το τέλος του αιώνα εμφανίστηκαν οι πρώτες
Χημεία της νικοτίνης
Η νικοτίνη είναι ένα υγροσκοπικό, υδατοδιαλυτό ελαιώδες και σχετικά εύφλεκτο υγρό. Το μόριό της αποτελείται από ένα δακτύλιο πυριδίνης και ένα δακτύλιο πυρρολιδίνης. Ως τυπική αζωτούχος βάση σχηματίζει άλατα με οξέα και στον καπνό βρίσκεται ως άλας με διάφορα συνήθη οξέα του φυτικού κόσμου, όπως το κιτρικό και το μηλικό οξύ. Κατά το κάπνισμα μικρό μόνο ποσοστό της νικοτίνης εισπνέεται, ενώ το μεγαλύτερο ποσοστό της καίγετα
ενα εύφλεκτο δηλητηριο ειναι..
οποιος γουσταρει καπνιζει..

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 15:43, 07-09-10:

http://en.wikipedia.org/wiki/Nicotine#Toxicology

Αγγελε. δεν σου λεω οτι τα κειμενα δεν εχουν ενδεχομένως δικαιο. αλλα οτι μπορει να κανουν ραδιο αρβυλα για ιδιοτητες που δεν εχει, ας πουμε, η νικοττινη

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 17:20, 07-09-10:

Ο μαγαζάτορας που θα επέλεγε να κάνει το μαγαζί του μή καπνιστών, ή που θα ήταν απο τα μαγαζιά που θα υποχρεωνόταν να το κάνει ενώ κάποιος δίπλα θα ήταν καπνιστών έχει πολλά προβλήματα.
1) Έχει το γεγονός ότι ένας καπνιστής σε μια παρέα 5 και 6 ατόμων δεν δέχεται να πάει σε μη καπνιστών μια φορά και τραβάει όλους τους άλλους μαζί του στους καπνιστές.
2) Έχει το γεγονός ότι πρέπει να αστυνομεύσει τον θεριακλή που θα του μπει μέσα και θα πει "εγώ καπνίζω όπου γουστάρω κι άμα έχεις πρόβλημα θα βγάλω τη μπερέττα και θα στο κάνω αγνώριστο" μόλις του κάνει παρατήρηση.
3) Έχει το γεγονός ότι εκτίθεται στην πιθανότητα προστίμου ενώ ο άλλος δίπλα έχει ασυλία.
Οι μαγαζάτορες έχουν κάθε λόγο να είναι καπνιστών τα μαγαζιά τους.

Πρέπει να ορίσουμε λίγο το "σου επιτρέπεται". Προφανώς εννοείς εκεί που δε σου λένε τίποτα. Υπό αυτή την έννοια είναι τόσο ελάχιστες οι καφετέριες που απαγορεύουν το κάπνισμα που δεν έχουμε επιλογή να πάμε.

Και επίσης έχουμε αμελήσει και τον άλλο παράγοντα. Έστω στις καφετέριες μπορούμε να κάτσουμε σπίτι μας για να μη μας καπνίσουν. Στη δουλειά μας όμως έχουμε επιλογή να μην πάμε; Πρέπει να βρω δηλαδή δουλειά που να έχει πολιτική μη καπνίσματος; Και αν αναρωτιέστε τι άσχετο είναι αυτό τώρα (που όμως σηκώνει δική του συζήτηση, στις δουλειές σας καπνίζετε; ) κάθε μαγαζί και κάθε καφετέρια είναι ταυτόχρονα τόπος εργασίας των εκεί εργαζομένων, και αυτοί δεν έχουν επιλογή να είναι εκεί. Επίσης το Α3 του 5ου λυκείου Χαλανδρίου που κάνει ομαδική κοπάνα είναι ανήλικα και δεν έχουν επιλογή (νομικά) να εκτεθούν στον καπνό. Ο προηγούμενος νόμος έκλεινε τις καφετέριες που δηλωνόντουσαν σαν καπνιστών στους ανήλικους.

Βέβαια τζάμπα στεναχωριέμαι, ο νόμος αυτός δεν μπορεί να περάσει στην Ελλάδα. Εδώ είστε κι εδώ είμαι και να μου το θυμηθείτε.
Αυτό είναι το κακό περισσότερο από το ότι θα καπνίζουν , ότι πάλι όλοι είναι ευχαριστημένοι με ένα νόμο που τηρούν ελάχιστοι και την πληρώνουν, και κανένας δεν καταλαβαίνει το νομικό κίνδυνο στον οποίο υποβάλλει η ύπαρξη αλλά μη εφαρμογή του νόμου μερικούς.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 20:30, 07-09-10:

εγω ξερω οτι ο πατερας μου 65 χρονων τωρα βηχει συχνα και βγαζει κτι φλεματα νααααααααα..ειδικα το χειμωνα..
αρχη χρονιας αποφρακτικης πνευμονοπαθειας ΧΑΠ..
γιατι καπνιζε φανατικα 4 πακετα την ημερα βαρια τσιγαρα..μαχρι τα 50 του οπου το εκοψε..

αν το κοψει μεχρι τα 30 καποιος μπορει να γλυτωσουν οι πνευμονες..αν οχι..κατι μενει..
τα λαθη και η φθορα του οργανισμου πληρωνονται
και απο ενα σημειο και μετα δεν αναστρεφονται πληρως..

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 22:48, 07-09-10:

και οταν απολαμβανεις το σεξ, λογω ουσιων το απολαμβανεις.
Εξυπναδα Νο1 : Ουσιων μη βλαβερων ομως και που παραγει το σωμα. Κοινώς προσθετεις μπριζολα με κοκκινο και βγαζεις αποτελεσμα 42.

επισης μια ερευνα δεν αποδεικνυει κατ'αναγκην στην ολοτητα του ενα επιχειρημα, καθως μπορει αυτη η ερευνα να εχει λαβει παραμετρους οι οποιες δεν θα επρεπε.και χωρις να δουμε την ερευνα...
Και συ εχεις καποιο λογο να την αμφισβητεις ; Ή απλα σου αρεσει να κανεις τον εξυπνο ; Σου φαινεται δλδ "κουφό" το αποτελεσμα της ; Ειδες καποια αλλη που την αντικρουει ; Εχεις λογους να πιστευεις οτι εξυπηρετει συμφερονται οικονομικα ; Δε κρατησα το λινκ, αν το ξαναβρω θα στο δωσω.

να τα δω λιγο! αλλα πρωτα θα κοιταξω τα εγχωρια νουμερα...η αληθεια ειναι.
Με παγκοσμια νουμερα μιλησα. Η χωρα μας ειναι μια σταγονα στον ωκεανο.

απο που και ως που failara εγω;
Στο οτι θεωρεις το αντιθετο απο αυτο που μολις ειπα ισως ; Οτι δλδ και ο καπνιστης εχει δικαιωμα να καπνισει δημοσια εκει που θελει. (ελληνικα δε μιλαω ; )

επειδη πιστευετε γενικα οτι μια κατασταση θα ειναι ειτε μαυρη, ειτε ασπρη, δεν εχω υποστηριξει σε καμια περιπτωση οτι ειμαι υπερ των εστιατοριων ντουμανιων, ομως αυτο δεν με κανει να υποστηριζω την απαγορευση του καπνισματος, οπως αυτη εχει προταθει απο καθε κυβερνηση! γιατι, οπως ακριβως, καποτε ημαστε αναγκασμενοι εμεις οι μη-καπνιστες, ειτε να ανεχομαστε το τσιγαρο, ειτε να μην παμε στους χωρους αυτους, τωρα πρεπει αυτοι να βγαινουν εξω απο εκει που βρισκονται για να κανουν ενα τσιγαρο. εσεις το βλεπετε ως "οφθαλμος αντι οφθαλμου"
αντε φτου κι απ την αρχη...Οταν σε μια κοινωνια υπαρξει συγκρουση συμφεροντων ή ελευθεριων στην περιπτωση μας, πρεπει να υπερισχυει εκεινη που εξασφαλιζει το ανωτερο αγαθο. Η υγεια, ειναι ανωτερο απο την προσκαιρη απολαυση ενος καφε/ποτου. Αντερσταντ ;

Συμφωνω και με τα σημεια που εθιξε ο gademis. Να σχολιασω το παρακατω θεμα του εργασιακου χωρου ομως.

Αρχική Δημοσίευση από gademis
Και επίσης έχουμε αμελήσει και τον άλλο παράγοντα. Έστω στις καφετέριες μπορούμε να κάτσουμε σπίτι μας για να μη μας καπνίσουν. Στη δουλειά μας όμως έχουμε επιλογή να μην πάμε; Πρέπει να βρω δηλαδή δουλειά που να έχει πολιτική μη καπνίσματος; Και αν αναρωτιέστε τι άσχετο είναι αυτό τώρα (που όμως σηκώνει δική του συζήτηση, στις δουλειές σας καπνίζετε; ) κάθε μαγαζί και κάθε καφετέρια είναι ταυτόχρονα τόπος εργασίας των εκεί εργαζομένων, και αυτοί δεν έχουν επιλογή να είναι εκεί.
Αυτο ειναι ενα "θεμα", που ομως παλι θα πρεπει να διευθετηθει με βαση την υγεια. Αλλωστε στη δουλεια πανω το καπνισμα ειναι χασιμο χρονου για τον εργοδοτη. Πιο μεγαλο ειναι το προβλημα για μαγαζι καπνιζοντων με προσωπικο μη καπνιστες. Εκει...θα αναγκαζονται να ρουφανε. Εκει ισως το κρατος πρεπει να δινει κατι για δυσμενεις συνθηκες εργασιας πχ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 08-09-10 στις 02:16. Αιτία: Επιδιόρθωση quote tags.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:24, 08-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από gademis
Ο μαγαζάτορας που θα επέλεγε να κάνει το μαγαζί του μή καπνιστών, ή που θα ήταν απο τα μαγαζιά που θα υποχρεωνόταν να το κάνει ενώ κάποιος δίπλα θα ήταν καπνιστών έχει πολλά προβλήματα.
1) Έχει το γεγονός ότι ένας καπνιστής σε μια παρέα 5 και 6 ατόμων δεν δέχεται να πάει σε μη καπνιστών μια φορά και τραβάει όλους τους άλλους μαζί του στους καπνιστές.
2) Έχει το γεγονός ότι πρέπει να αστυνομεύσει τον θεριακλή που θα του μπει μέσα και θα πει "εγώ καπνίζω όπου γουστάρω κι άμα έχεις πρόβλημα θα βγάλω τη μπερέττα και θα στο κάνω αγνώριστο" μόλις του κάνει παρατήρηση.
3) Έχει το γεγονός ότι εκτίθεται στην πιθανότητα προστίμου ενώ ο άλλος δίπλα έχει ασυλία.
Οι μαγαζάτορες έχουν κάθε λόγο να είναι καπνιστών τα μαγαζιά τους.
1) Δεν είναι δικό μου το πρόβλημα.
2) Λολ; Τι λες βρε παιδί μου; Δύσκολο είναι να τον κάνει να σβήσει το τσιγάρο; Με αυτή τη λογική αυτό το πρόβλημα υπάρχει και τώρα και μάλιστα στο 100% των μαγαζιών.
3) Αν το μαγαζί έχει ταμπέλες οτι απαγορεύει το κάπνισμα και δεν έχει τασάκια, πόση πιθανότητα υπάρχει αλήθεια να μπει κάποιος, να ανάψει τσιγάρο και πριν προλάβει κάποιος να του πει κάτι, να ορμήξει μέσα ένας ελεγκτής και να βάλει πρόστιμο;

Δε θα μπορούν όμως γιατί η επιλογή θα γίνεται (ας πούμε) με κλήρωση.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 12:45, 08-09-10:

Χιμ το 1 που δεν είναι δικό σου πρόβλημα, δείχνει όμως ότι μόνο την πάρτη σου σκέφτεσαι, αλλά κατά τα άλλα απαιτείς οι άλλοι να σεβαστούν εσένα και την ανάγκη σου να καπνίζεις! Δώσε μου ένα λόγο γιατί να το κάνει ο οποιοσδήποτε, τη στιγμή που εσύ η ίδια δεν ενδιαφέρεσαι για το τι νιώθει κι αν ενοχλείται ο δίπλα σου και απλά θέλεις να καπνίζεις! Ή μήπως πριν κάνεις κάποιον φίλο τον ρωτάς αν καπνίζει ή όχι και αν δεν καπνίζει, αμέσως τον αποκλείεις;

Κι επίσης για το 3, έχω πάει δύο φορές σε μαγαζιά τον τελευταίο καιρό που δεν είχαν τασάκια και σε σχετική ερώτηση μέλους της παρέας αν επιτρέπεται το κάπνισμα, η απάντηση ήταν "ναι, απλώς δεν έχουμε τασάκια, χρησιμοποιήστε το μεγάλο!". Οπότε είναι πολύ πιθανό κάποιος να ανάψει τσιγάρο οπουδήποτε - εδώ έχει ανάψει κοπέλα στο σπίτι μου σε πάρτυ ενώ κανείς δεν κάπνιζε και δεν υπήρχε ούτε δείγμα από τασάκι κι όταν της είπα να βγει έξω, μου απάντησε πως δεν είχε καταλάβει πως δεν μπορούσε να καπνίσει (και αυτό ενώ όλοι μπαινόβγαιναν αρκετή ώρα!).

Και τέλος πάντων, πες μου αν η παρακάτω πρόταση σου ακούγεται λογική: Δεν είναι δυνατόν να υπάρχουν μαγαζιά στα οποία δεν θα μπορεί να πάει κάποιος που δεν καπνίζει, εκτός κι αν θέλει να κάνει κακό στην υγεία του. Μη μου ανταπαντήσεις για χώρους καπνιστών και μη καπνιστών, είδαμε πως αυτό δεν μπορεί να γίνει και ο πιο τρανταχτος λόγος γι' αυτό απαντάται στο προσώπο σου, αφού εσύ ήδη έχεις δηλώσει πολλάκις πως αποκλείεται να πας σε μαγαζί και να μη καπνίσεις, ακόμα κι αν όλη η υπόλοιπη παρέα είναι μη καπνιστών, ακόμα κι αν η πλειοψηφία δεν καπνίζει, ακόμα κι αν μόνο εσύ καπνίζεις σε μια παρέα δέκα ατόμων! Δεν θέλω να κάνω το θέμα προσωπικό γιατί δεν είναι, απλώς σαν εσένα σκέφτονται οι περισσότεροι καπνιστές, γι' αυτό χρησιμοποιώ β ενικό.

Και πες μου τώρα: δεν είναι άκρως εγωιστικό να πρέπει όλοι να ανεχτούν τον καπνό σου για να βγουν μαζί σου, αν δεν καπνίζουν; Δεν δείχνει αυτό έλλειψη σεβασμού; Εσύ πως θα ένιωθες αν κάποιος σου έλεγε "α, εγώ με τον καφέ μου πρέπει οπωσδήποτε να κλάνω κιόλας, αλλιώς δεν έχει νόημα και δεν θέλω να πάμε για καφέ!" (που κι αυτό το παράδειγμα λάθος είναι, αλλά τέλος πάντων ας θεωρήσουμε πως η μυρωδιά είναι αφόρητη ) Δεν θα ένιωθες σαν να μην τον νοιάζει καθόλου τι νιώθεις, τι θέλεις, τι σκέφτεσαι και σαν να σε θέλει απλώς ως παρέα μαζί του για να μην είναι μόνος του, αλλά χωρίς στην πραγματικότητα να σε εκτιμά;

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:21, 08-09-10:

1) Δεν είναι δικό μου το πρόβλημα.
2) Λολ; Τι λες βρε παιδί μου; Δύσκολο είναι να τον κάνει να σβήσει το τσιγάρο; Με αυτή τη λογική αυτό το πρόβλημα υπάρχει και τώρα και μάλιστα στο 100% των μαγαζιών.
3) Αν το μαγαζί έχει ταμπέλες οτι απαγορεύει το κάπνισμα και δεν έχει τασάκια, πόση πιθανότητα υπάρχει αλήθεια να μπει κάποιος, να ανάψει τσιγάρο και πριν προλάβει κάποιος να του πει κάτι, να ορμήξει μέσα ένας ελεγκτής και να βάλει πρόστιμο;

Δε θα μπορούν όμως γιατί η επιλογή θα γίνεται (ας πούμε) με κλήρωση.
Ο μαγαζάτορας, μιας και όντως υπάρχει το πρόβλημα σε ένα μεγάλο μέρος των μαγαζιών, μπορεί να μην κηνυγήσει τον πελάτη, από φόβο μην τον χάσει.

Ακριβώς αυτή η λογική του "χάνω τους πελάτες μου" πρέπει να ξεριζωθεί από το νιονιό μας, και γι'αυτό είναι και πολύ άστοχες οι προτάσεις σου, μιας και μόνο θα εντείνουν το ρήγμα. Άσε, δε, που η κλήρωση -αν γίνει ποτέ αποδεκτή- δεν είναι λογική κίνηση. Δεν έχει κριτήρια, δεν έχει βάση...
Η λύση θα ήταν να υπάρχει κάποιο ποσοτικό/ποιοτικό κριτήριο, όπως με το διαχωρισμό χώρων...

Από εκεί και πέρα, πολλοί καπνιστές δείχνουν (και δείχνεις) αποφασισμένοι να υπερασπιστούν την "απόλαυσή" τους με κάθε θυσία, έστω αυτής της υγείας και της πρακτικής λογικής, της εμπειρίας. Νομίζω ότι μετά από τόσα χρόνια παθητικού καπνίσματος και δέκα χρόνια άκαρπων προσπαθειών για διαχωρισμούς, είναι αφελές να μιλάμε για κληρώσεις.

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 14:41, 08-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Αυτο ειναι ενα "θεμα", που ομως παλι θα πρεπει να διευθετηθει με βαση την υγεια. Αλλωστε στη δουλεια πανω το καπνισμα ειναι χασιμο χρονου για τον εργοδοτη. Πιο μεγαλο ειναι το προβλημα για μαγαζι καπνιζοντων με προσωπικο μη καπνιστες. Εκει...θα αναγκαζονται να ρουφανε. Εκει ισως το κρατος πρεπει να δινει κατι για δυσμενεις συνθηκες εργασιας πχ.
Για να λέμε τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη, μεγαλύτερο χάσιμο χρόνου είναι να σου βγαίνει κάθε τρεις και δύο ο καπνιστής έξω, για να καπνίσει.
Επίσης, ως καπνίστρια, θέλω να πω ότι η ώρα της πίεσης στη δουλειά είναι και η ώρα που ίσως θες περισσότερο ένα τσιγάρο.
Από την άλλη βέβαια, δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να δουλεύεις σε ένα περιβάλλον ντουμάνι από τον καπνό, που βρωμοκοπάει και σου δημιουργεί πονοκέφαλο και θολούρα. Δε το συζητώ, πολύ καλύτερο το περιβάλλον δουλειάς χωρίς καπνό.
Και βέβαια, όπως είπε και ο γκαντέμης, άντε και στην καφετέρια δεν πάει ο μη καπνιστής. Στη δουλειά όμως;
Απλά, εγώ θα ήθελα, όπου προβλέπεται χώρος καπνιστών (π.χ. αεροδρόμια), καλό θα ήταν να είναι αξιοπρεπής, με καλό εξαερισμό και όχι ένα γυάλινο κλουβί 1χ1, ώστε να μην είναι τόσο αποπνικτικά εκεί.
Γιατί εντάξει, δέχομαι ότι σας ενοχλεί και καλό είναι να απαγορευτεί σε δημόσιους χώρους, αλλά οι χώροι- κλουβιά, είναι τιμωρία!

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 15:37, 08-09-10:

... το ανωτερο αγαθο. Η υγεια, ειναι ανωτερο απο την προσκαιρη απολαυση ενος καφε/ποτου. Αντερσταντ ;

...
Για να κυριολεκτήσουμε, φίλε μου Λόρυ, η υγεία δεν είναι "αγαθό"(δηλαδή, συγκεκριμένο ουσιαστικό), αλλά μία αυστηρά(όσο και αυθαίρετα!) προσδιορισμένη( από την εκάστοτε επικυριαρχία στην Αγορά) κατάσταση πραγμάτων(ήτοι, αφηρημένο ουσιαστικό)... Το ό,τι πχ θα κέρδιζε η χημεία τη φύση στην Αγορά, το είχαν "συνειδητοποιήσει" πρώτοι οι Βιολόγοι των Ναζί...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 15:50, 08-09-10:

δηλητηριο καπνιζετε,,
παρτο χαμπαρι..

μια σταγονα καθαρης νικοτινης θα σε ειχε σκοτωσει.
και αυτο το βαζεις στα πνευμονια σου καθε μερα..
πολυ εξυπνο..

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 16:08, 08-09-10:

Ίσως μερικοί να θέλγονται από τα κατορθώματα του Μέγα Μιθριδάτη...Ήταν ο τελευταίος, ως γνωστό, που αντιστάθηκε υπέρ του εκπνέοντος τότε Ελληνισμού(1ο πΧ αι.), ως τρόπο ύπαρξης (ή ζωής και αίσθησής της)...

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:12, 08-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Και ακόμα χειρότερα: ποιος θα τα ελέγχει όλα αυτά;
Γιατί έχουμε δει ότι ο ελεγκτικός μηχανισμός στη χώρα μας πάσχει.

Να το δύσκολο και το ακατόρθωτο.

O ιδιος μηχανισμος που και σημερα υπαρχει. Αλλα μηπως πασχει μονο στην πρωτη περιπτωση και οχι στη δευτερη? (ρητορικη)

Τελος παντων...αλλο δυσκολο και αλλο ακατορθωτο. Δυσκολο ειναι γιατι δυστυχως βρισκομαστε στην Ελλαδα με νοοτροπια λαμογιου απο τον μικροτερο μεχρι το μεγαλυτερο. Ακατορθωτο ομως δεν ειναι, αλλα αποφασισουμε να γινουμε "ανθρωποι".

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Χιμ το 1 που δεν είναι δικό σου πρόβλημα, δείχνει όμως ότι μόνο την πάρτη σου σκέφτεσαι, αλλά κατά τα άλλα απαιτείς οι άλλοι να σεβαστούν εσένα και την ανάγκη σου να καπνίζεις! Δώσε μου ένα λόγο γιατί να το κάνει ο οποιοσδήποτε, τη στιγμή που εσύ η ίδια δεν ενδιαφέρεσαι για το τι νιώθει κι αν ενοχλείται ο δίπλα σου και απλά θέλεις να καπνίζεις! Ή μήπως πριν κάνεις κάποιον φίλο τον ρωτάς αν καπνίζει ή όχι και αν δεν καπνίζει, αμέσως τον αποκλείεις;

Κι επίσης για το 3, έχω πάει δύο φορές σε μαγαζιά τον τελευταίο καιρό που δεν είχαν τασάκια και σε σχετική ερώτηση μέλους της παρέας αν επιτρέπεται το κάπνισμα, η απάντηση ήταν "ναι, απλώς δεν έχουμε τασάκια, χρησιμοποιήστε το μεγάλο!". Οπότε είναι πολύ πιθανό κάποιος να ανάψει τσιγάρο οπουδήποτε - εδώ έχει ανάψει κοπέλα στο σπίτι μου σε πάρτυ ενώ κανείς δεν κάπνιζε και δεν υπήρχε ούτε δείγμα από τασάκι κι όταν της είπα να βγει έξω, μου απάντησε πως δεν είχε καταλάβει πως δεν μπορούσε να καπνίσει (και αυτό ενώ όλοι μπαινόβγαιναν αρκετή ώρα!).

Και τέλος πάντων, πες μου αν η παρακάτω πρόταση σου ακούγεται λογική: Δεν είναι δυνατόν να υπάρχουν μαγαζιά στα οποία δεν θα μπορεί να πάει κάποιος που δεν καπνίζει, εκτός κι αν θέλει να κάνει κακό στην υγεία του. Μη μου ανταπαντήσεις για χώρους καπνιστών και μη καπνιστών, είδαμε πως αυτό δεν μπορεί να γίνει και ο πιο τρανταχτος λόγος γι' αυτό απαντάται στο προσώπο σου, αφού εσύ ήδη έχεις δηλώσει πολλάκις πως αποκλείεται να πας σε μαγαζί και να μη καπνίσεις, ακόμα κι αν όλη η υπόλοιπη παρέα είναι μη καπνιστών, ακόμα κι αν η πλειοψηφία δεν καπνίζει, ακόμα κι αν μόνο εσύ καπνίζεις σε μια παρέα δέκα ατόμων! Δεν θέλω να κάνω το θέμα προσωπικό γιατί δεν είναι, απλώς σαν εσένα σκέφτονται οι περισσότεροι καπνιστές, γι' αυτό χρησιμοποιώ β ενικό.

Και πες μου τώρα: δεν είναι άκρως εγωιστικό να πρέπει όλοι να ανεχτούν τον καπνό σου για να βγουν μαζί σου, αν δεν καπνίζουν; Δεν δείχνει αυτό έλλειψη σεβασμού; Εσύ πως θα ένιωθες αν κάποιος σου έλεγε "α, εγώ με τον καφέ μου πρέπει οπωσδήποτε να κλάνω κιόλας, αλλιώς δεν έχει νόημα και δεν θέλω να πάμε για καφέ!" (που κι αυτό το παράδειγμα λάθος είναι, αλλά τέλος πάντων ας θεωρήσουμε πως η μυρωδιά είναι αφόρητη
) Δεν θα ένιωθες σαν να μην τον νοιάζει καθόλου τι νιώθεις, τι θέλεις, τι σκέφτεσαι και σαν να σε θέλει απλώς ως παρέα μαζί του για να μην είναι μόνος του, αλλά χωρίς στην πραγματικότητα να σε εκτιμά;

Οπα Ντινακι και εχεις παρει φορα κατηφορα!

Η επιλογη των φιλων του καθενος ειναι προσωπικη του υποθεση.
Και θα απαντησω για μενα...Ατομα που δεν μπορουν να ανεχτουν για τους ΟΠΟΙΟΥΣ δικους τους λογους την κακη μου αυτη συνηθεια, ας μη συναναστρεφονται μαζι μου. Καλως ή κακως ειμαι καπνιστρια, θα σεβαστω βεβαια τον προσωπικο χωρο του αλλου, αλλα θα κανω τις επιλογες μου, οπως βεβαια τις εκανα και μεχρι σημερα.
Περι αυτου :"Και πες μου τώρα: δεν είναι άκρως εγωιστικό να πρέπει όλοι να ανεχτούν τον καπνό σου για να βγουν μαζί σου, αν δεν καπνίζουν".
Κανενας
δεν τους υποχρεωνει να βγουν μαζι μου...
Γνωριζουν πολυ καλα πως καπνιζω και κατα κυριο λογο στις εξοδους μου, επομενως οσο εγωιστικη μπορει να ειναι η δικη μου σταση, αλλα τοσο ειναι και των αλλων. Παραυτα, δε θα το απαιτουσα και κατα πασα πιθανοτητα θα πηγαινα να τους δω για καμμια ωρα και θα εφευγα. Το σιγουρο ειναι οτι δε θα "αραζα".
Και τελος παντων εαν αυτο σημαινει οτι θα συνανστρεφομαι μονο καπνιστες, es ist mir egal...

P.s παντως η σταση αρκετων ευκολα μπορει να μετατρεψει καποιον χαλαρο σε σκληροπυρηνικο. Προσεξτε το!

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 17:22, 08-09-10:

Εξυπναδα Νο1 : Ουσιων μη βλαβερων ομως και που παραγει το σωμα. Κοινώς προσθετεις μπριζολα με κοκκινο και βγαζεις αποτελεσμα 42.
γιατι γερναει το σωμα; γιατι υπαρχει φθορα; πως εισαι τοσο σιγουρος οτι οι φυσικες διεργασιες δεν "αναλωνουν" το σωμα.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 17:31, 08-09-10:

.Οταν σε μια κοινωνια υπαρξει συγκρουση συμφεροντων ή ελευθεριων στην περιπτωση μας, πρεπει να υπερισχυει εκεινη που εξασφαλιζει το ανωτερο αγαθο. Η υγεια, ειναι ανωτερο απο την προσκαιρη απολαυση ενος καφε/ποτου. Αντερσταντ ;
δεν δεχομαι τους δικους σου ορισμους, καθως η υγεια δεν ειναι "αγαθο" και, δευτερον, το τροπο με τον οποιο ορισες το τι θα υπερισχυσει. συνηθως, υπερισχυει η αποφαση της πλειοψηφιας. Αντερσταντ;
μια σταγονα καθαρης νικοτινης θα σε ειχε σκοτωσει.
μια σταγονα συμπικνωμενης νικοτινης, αρκει. οπως παρα πολλα αλλα συμπικνωμενα

Στο οτι θεωρεις το αντιθετο απο αυτο που μολις ειπα ισως ; Οτι δλδ και ο καπνιστης εχει δικαιωμα να καπνισει δημοσια εκει που θελει. (ελληνικα δε μιλαω ; )
οχι δεν ειπα αυτο! και μαλλον δεν μιλας ελληνικα, ή τουλαχιστον δεν διαβαζεις καλα ελληνικα!

Με παγκοσμια νουμερα μιλησα. Η χωρα μας ειναι μια σταγονα στον ωκεανο.
στη σταγόνα αυτη υπαρχει η απαγορευση, υπ οψιν. θελω νουμερα!

Και συ εχεις καποιο λογο να την αμφισβητεις ; Ή απλα σου αρεσει να κανεις τον εξυπνο ; Σου φαινεται δλδ "κουφό" το αποτελεσμα της
οχι! η παρεμβαση μου ηταν καθαρα "εγκυκλοπαιδικου χαρακτηρα" γιατι ειχα δωσει μια ερευνα ως "τεκμηριο" με πολλες πηγες ειναι η αληθεια, για να μου απαντησει ενας αλλος "ομως δεν ειδες οτι αμφισβητηται τοσο εντονα απο αλλους ερευνητες";

ποσα θεματα, αραγε, εχουν ερευνες οι οποιες δειχνουν το ενα, και αλλες το αντιθετο;

παντως, ΤΙ δεν αποδεχομαι γενικα ως πηγη. σιγουρα, κειμενο απο blog το οποιο δεν εχει συνδεσμο σε βιβλιογραφια, ή σε μια ερευνα. κειμενα που εχουν γραφτει σε ενα "ψευδοεπιστημονικο" υφος, και που επικαλειται ανωνυμες ερευνες, οπως το δευτερο κειμενο που εδωσε ο Αγγελος

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 17:50, 08-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Οπα Ντινακι και εχεις παρει φορα κατηφορα!
Η επιλογη των φιλων του καθενος ειναι προσωπικη του υποθεση.
Και θα απαντησω για μενα...Ατομα που δεν μπορουν να ανεχτουν για τους ΟΠΟΙΟΥΣ δικους τους λογους την κακη μου αυτη συνηθεια, ας μη συναναστρεφονται μαζι μου. Καλως ή κακως ειμαι καπνιστρια, θα σεβαστω βεβαια τον προσωπικο χωρο του αλλου, αλλα θα κανω τις επιλογες μου, οπως βεβαια τις εκανα και μεχρι σημερα.
Περι αυτου :"Και πες μου τώρα: δεν είναι άκρως εγωιστικό να πρέπει όλοι να ανεχτούν τον καπνό σου για να βγουν μαζί σου, αν δεν καπνίζουν".
Κανενας
δεν τους υποχρεωνει να βγουν μαζι μου...
Γνωριζουν πολυ καλα πως καπνιζω και κατα κυριο λογο στις εξοδους μου, επομενως οσο εγωιστικη μπορει να ειναι η δικη μου σταση, αλλα τοσο ειναι και των αλλων. Παραυτα, δε θα το απαιτουσα και κατα πασα πιθανοτητα θα πηγαινα να τους δω για καμμια ωρα και θα εφευγα. Το σιγουρο ειναι οτι δε θα "αραζα".
Και τελος παντων εαν αυτο σημαινει οτι θα συνανστρεφομαι μονο καπνιστες, es ist mir egal...

P.s παντως η σταση αρκετων ευκολα μπορει να μετατρεψει καποιον χαλαρο σε σκληροπυρηνικο. Προσεξτε το!
Το υστερόγραφό σου είναι αυτό που ισχύει και αντίστροφα και τα λέει όλα. Σαφώς κι αν κάποιος θέλει να καπνίσει, θα προσπαθήσω να βρω μια λύση για να είμαστε και οι δύο ικανοποιημένοι (μαγαζί με καλό εξαερισμό ή μαγαζί με χώρο έξω). Αλλά όταν αυτό δεν είναι δυνατό, θεωρώ πως το δικαίωμά μου στην υγεία είναι ανώτερο από το δικαίωμα σου στο να καπνίζεις. Και τέλος πάντων δεν με ενοχλεί τόσο να φάω λίγο καπνό, όσο με ενοχλεί το ότι οι περισσότεροι καπνιστές θεωρούν αυτονόητο πως εγώ πρέπει να ανεχτώ τον καπνό τους χωρίς περαιτέρω εξηγήσεις/διευκρινίσεις/λοιπές ερωτήσεις γιατί έτσι. Με ενοχλεί το ότι το τσιγάρο είναι "έλα μωρέ τώρα πως κάνεις έτσι;". Με ενοχλεί να βλέπω γυναίκες που κρατάνε μωρά ή μικρά παιδιά να καπνίζουν. Λες και το τσιγάρο είναι ένα κακόγουστο κοκκαλάκι μαλλιών που το φοράει όποιος θέλει και οι υπόλοιποι από ευγένεια δεν πρέπει να σχολιάσουν (ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ!). Και με ενοχλεί αφόρητα να είναι μια παρέα δέκα ατόμων, να μη καπνίζει κανείς και ο ένας που καπνίζει να σέρνει ΟΛΗ την παρέα σε χώρο καπνιστών ή να απειλεί πως αν δεν καπνίσει, θα φύγει (ο εαυτός μου με ενοχλεί που από ευγένεια δεν θα τον διαολοστείλει, αλλά θα κάτσει να ανεχτεί την κάπνα μαζί με τους υπόλοιπους εννέα). Δηλαδή γιατί να είμαι μόνο εγώ η ευγενική; Και ναι οκ, το ξέρω πως αυτός ο ένας καπνίζει. Και τι σημαίνει αυτό; Πως πρέπει να καπνίζω κι εγώ παθητικά για να τον κάνω παρέα, αλλιώς είμαι ..εγωίστρια; (δεν το λέω σε σένα, εσύ είπες πως θα ερχόσουν για μια ώρα, το λέω για όσους είναι κάθετοι πως χωρίς τσιγάρο δεν πάνε πουθενά!) Είναι αυτό λογικό τώρα;

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 19:55, 08-09-10:

Ίσως μερικοί να θέλγονται από τα κατορθώματα του Μέγα Μιθριδάτη...Ήταν ο τελευταίος, ως γνωστό, που αντιστάθηκε υπέρ του εκπνέοντος τότε Ελληνισμού(1ο πΧ αι.), ως τρόπο ύπαρξης (ή ζωής και αίσθησής της)...
τριααπουλα,,τρια πουλαακια καθοντααν..

παντως, ΤΙ δεν αποδεχομαι γενικα ως πηγη. σιγουρα, κειμενο απο blog το οποιο δεν εχει συνδεσμο σε βιβλιογραφια, ή σε μια ερευνα. κειμενα που εχουν γραφτει σε ενα "ψευδοεπιστημονικο" υφος, και που επικαλειται ανωνυμες ερευνες, οπως το δευτερο κειμενο που εδωσε ο Αγγελος
οκ..!
παραδινομαι..!
πες μου μονο που και πότε

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 21:17, 08-09-10:

Σχετικά με τις φιλιες, παρεες και το τσιγαρο : Δλδ...αν καταλαβα καλα, λετε "η το τσιγαρο η εγω" ; Λετε οτι το τσιγαρο ειναι κατι πολυτιμοτερα απο να εχετε στη ζωη σας 10 ανθρωπους της προκοπης ; Καποτε δε λεγατε οτι το αν ο μη-καπνιστης διαλεξει να μην ειναι με καποιον επειδη καπνιζει, ειναι κατακριτεο και ευτελές ; Για τους καπνιστες δεν ισχυει το ιδιο ; 2 μετρα και 2 σταθμα ;

αναρωτιεμαι...αν ολοι οι μη καπνιστες ξαφνικά αποφασιζαν να εφαρμοσουν την ιδια τακτική, ...και μενατε μονοι σας ή με ελαχιστους καπνιστες...χανατε δλδ ατομα που σας ενδιεφεραν....θα το αντεχατε ; Ή θα ξυπναγατε και θα συνηδητοποιουσατε αυτο που άλλοι εχουν καταλαβει, οτι δλδ ειναι πολυ φτηνο και ρηχο να βαζουμε το τσιγαρο πανω απο ανθρωπους ;

και αν οι εναπομειναντες καπνιστες το εκοβαν ; θα πηγαινατε να ζησετε στο βουνο ; ή θα κανατε απο την αρχη νεους "φιλους", απλα και μονο για να καπνιζετε ; Ποσο μακρια μπορει να φτασει ο εγωισμος και η νοοτροπια "εγω δεν προσαρμοζομαι πουθενα και για τιποτα και κανεναν, θα προσαρμοστειτε ολοι εσεις στην αφεντια μου....γιατι ειμαι η/ο βασιλιας/λισσα του συμπαντος και την βασιλλισα Ελισαβετ την εχω για να μου ανακατεβει τον καφε" !

Ατομα που δεν μπορουν να ανεχτουν για τους ΟΠΟΙΟΥΣ δικους τους λογους την κακη μου αυτη συνηθεια, ας μη συναναστρεφονται μαζι μου.
Ασθμα, δυσπνοια. Ακουω αντιλογο...

Καλως ή κακως ειμαι καπνιστρια, θα σεβαστω βεβαια τον προσωπικο χωρο του αλλου, αλλα θα κανω τις επιλογες μου, οπως βεβαια τις εκανα και μεχρι σημερα.
Δλδ τον προσωπικο χωρο του αλλου τον σεβεσαι...τον ιδιο οχι ομως ; Επειδη ειναι σε δημοσιο χωρο, "ρουφα καπνο καρφι δε μου καιγεται" ;

Κανενας δεν τους υποχρεωνει να βγουν μαζι μου...
Γνωριζουν πολυ καλα πως καπνιζω και κατα κυριο λογο στις εξοδους μου, επομενως οσο εγωιστικη μπορει να ειναι η δικη μου σταση, αλλα τοσο ειναι και των αλλων.
Δε νομιζω. Ο ενας παλευει για ευχαριστηση ο αλλος για ευχαριστιση ΚΑΙ υγεια. Αρα μην εξισωνουμε τα πραγματα.

δεν δεχομαι τους δικους σου ορισμους, καθως η υγεια δεν ειναι "αγαθο" και,
Τι ειναι η υγεια, για πες μου γιατι εχω απορια. Επισης το "αγαθο" το ειπα απο αποψης νομικης δικαιοσυνης. Και δεν ειναι δικοι μου ορισμοι ειναι του συνταγματος.

δευτερον, το τροπο με τον οποιο ορισες το τι θα υπερισχυσει. συνηθως, υπερισχυει η αποφαση της πλειοψηφιας. Αντερσταντ;
Μαυρα μεσανυχτα εχεις φιλε μου αν νομιζεις οτι υπερισχυει η αποφαση της πλειοψηφιας. Αν ισχυε αυτο, ο κοσμος γυρω σου θα ηταν 100 φορες καλυτερος. Ενα αυτο, για να μην πεταμε οτι να ναι. Δευτερον, δεν ορισα εγω τι υπερισχυει, αν θυμαμαι καλα, το λεει ηδη η πλειοψηφια μεσω του συνταγματος. Αλλο τωρα αν τηρειται.Οπως και πολλα αλλα. Αντερσταντ ;

οχι δεν ειπα αυτο! και μαλλον δεν μιλας ελληνικα, ή τουλαχιστον δεν διαβαζεις καλα ελληνικα!
Στην αρχη ειπες σκετο οτι "ειναι παραβιαση της προσωπικης ελευθεριας του καπνιστη "αυτο το συγκεκριμενο" (δεν εξηγουσες ποιο ηταν αυτο).Μετα ειπες "θεωρησα οτι ειναι παραβιαση της προσωπικης ελευθεριας του καπνιστη να μην μπορει να καπνισει σε εναν πολυ καλα εξαεριζομενο χωρο". Και στο 2ο παλι διαφωνουμε. Γιατι δεν υπαρχει ο χωρος που λες. Αν υπαρξει, το συζηταμε. Και παλι, δεν αρκει το να μην παλευεις να αναπνευσεις, εχει σημασια και τι εισπνεεις.

στη σταγόνα αυτη υπαρχει η απαγορευση, υπ οψιν. θελω νουμερα!
Ανθρωπε μου σκεψου λιγο πριν μιλησεις. Στα παγκοσμια νουμερα συμπεριλαμβανεται και η Ελλαδα μας. Εκτος αν νομιζεις οτι εδω δεν εχουμε αυτοκινητα, ή δεν εχουμε καπνιστες, ωστε τα νουμερα να εχουν σημαντικη αποκλιση απο τα παγκοσμια. Επισης, η απαγορευση δεν υπαρχει εδω μονο. Τοσα κρατη την εχουν. Ενημερωσου λιγο. Τα νουμερακια δε θα τα ψαχνω εγω για σενα. Εγω ενημερωθηκα και σου λεω οτι πεφτεςι πολυ εξω αν νομιζεις οτι τα τροχαια απο αλκοολ προκαλουν περισσοτερους θανατους απο τα τσιγαρο. Αν σε ενδιαφερει, ψαξτο. Αν οχι, μεινε με την αποψη σου, αλλά προσωπική μου αποψη, θα την πεις και αλλου και θα γινεις ρεζιλι.

ποσα θεματα, αραγε, εχουν ερευνες οι οποιες δειχνουν το ενα, και αλλες το αντιθετο;
Σαφως και υπαρχουν. Ειτε επειδη οντως μια ερευνα δεν εγινε σωστα, έιτε γιατι μια αλλη εγινε καλυτερα, ειτε λογω συμφεροντων. Οταν δεν υπαρχουν συμφεροντα ομως, και δεν υπαρχει αντικρουομενη ερευνα, δεν χρειαζεται να ειμαστε αμεσως αρνητικοι. Και στο κατω κατω, ανεφερα εκ περιτροπης μια ερευνα περι καφε-τσιγαρου, δεν ειναι εκει το βασικο μας θεμα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 09:06, 09-09-10:

Ρε παιδιά, ρε παιδιά ... δε βάζει κανείς το τσιγάρο πάνω από τους φίλους του. Μην τρελαθούμε!!!
Κανένας καπνιστής δεν θα διαφωνούσε στην πρόταση να πάει κάπου και να μην καπνίσει.
Σε αυτό που διαφωνεί είναι να πηγαίνει μόνο σε μέρη που δεν καπνίζουν, αν και εφόσον υπάρχουν και μέρη που μπορεί να καπνίσει.
Και εξηγώ:
Ας πούμε ότι είμαστε μια παρέα 5 ατόμων. Οι 2 καπνίζουν και οι τρεις όχι. Ε, στις 10 φορές που θα βγούμε, θα πάμε τις 7 σε ένα μπαρ που δεν καπνίζουν (και οι 2 καπνίστες αν θέλουν βγαίνουν 5 λεπτά έξω να κάνουν ένα τσιγάρο) και τις 3 θα κάτσουμε με τα μπουφάν σε εξωτερικό χώρο (αυτούς με τη σόμπα) να πιούμε καφέ. Νομίζω είναι δίκαιο.
Τώρα αν οι μη καπνιστές δοθείσης ευκαιρίας, αρχίσουν τα -επιτρέψτε μου- ολίγον χαιρέκακα "αχ τι ωραία, έτσι να υποφέρετε που δεν μπορείτε να καπνίσετε" και "έτσι να σας στιγματίσουν" και δεν δέχονται ποτέ την παραχώρηση να κάτσουμε και μια φορά έξω .... τότε το πιο πιθανό είναι να βγούμε 5 φορές όλοι μαζί και 5 φορές οι 2 καπνιστές μόνοι μας.

Και κάτι άλλο, ξέρουμε τα προβλήματα που μπορεί να προκαλέσει το κάπνισμα, αλλά παιδιά μην το παρακάνετε, δεν είναι πιο επικίνδυνο από πολλά άλλα πράγματα ... για να είμαστε ειλικρινείς έτσι!;;;!!! Μη το αναλύσουμε εδώ.....

Και ξαναλέω για να μην παρεξηγηθώ: Είμαι υπέρ της απαγόρευσης του καπνίσματος σε κλειστούς δημόσιους χώρους, θεωρώ ότι είναι προς όφελος όλων. Αλλά μην κάνουμε ξαφνικά το κάπνισμα αποδιοπομπαίο τράγο για ότι συμβαίνει, γιατί μπορεί τον καπνό από το τσιγάρο να τον αποφύγετε, δεν θα αποφύγετε όμως ούτε τα καυσαέρια που παράγουν τα αυτοκινητάκια όλων μας, ούτε τις ακτινοβολίες από τα κινητάκια όλων μας, ούτε τους ατμοσφαιρικούς ρύπους από τα εργοστάσια που παράγουν ένα σωρό μ#λ*κίες που καταναλώνουμε καθημερινά όλοι μας, ούτε τα "πλαστικοποιημένα" πλέον τρόφιμα που μας "σερβίρουν".....

Έχετε κάθε δικαίωμα να απαιτείτε χώρους απαλαγμένους από τον καπνό του τσιγάρου.
Κι εγώ μαζί σας.
Δεν έχετε κανένα δικαίωμα όμως να το μετατρέπετε σε "σταυροφορία" υπέρ της υγείας. Έλεος!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cibyllian : 09-09-10 στις 09:20.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:54, 09-09-10:

Σχετικά με τις φιλιες, παρεες και το τσιγαρο : Δλδ...αν καταλαβα καλα, λετε "η το τσιγαρο η εγω" ; Λετε οτι το τσιγαρο ειναι κατι πολυτιμοτερα απο να εχετε στη ζωη σας 10 ανθρωπους της προκοπης ; Καποτε δε λεγατε οτι το αν ο μη-καπνιστης διαλεξει να μην ειναι με καποιον επειδη καπνιζει, ειναι κατακριτεο και ευτελές ; Για τους καπνιστες δεν ισχυει το ιδιο ; 2 μετρα και 2 σταθμα ;
Θα τα γραψω αλλη μια φορα για να τελειωνουμε.
Το τσιγαρο δεν εχει ποινικοποιηθει και εχω επιλεξει να καπνιζω γνωριζοντας τις συνεπειες που μπορει να εχει στην υγεια μου, η οποια ειναι πολυτιμοτερη για μενα απο τον οποιονδηποτε αλλο και ακομα αναρωτιεσαι?!
Δε με ενδιαφερει τι ελεγαν και ποιοι, με ενδιαφερει τι λεω εγω. Καπνιζω, αυτη ειμαι και σε οποιον αρεσει.

αναρωτιεμαι...αν ολοι οι μη καπνιστες ξαφνικά αποφασιζαν να εφαρμοσουν την ιδια τακτική, ...και μενατε μονοι σας ή με ελαχιστους καπνιστες...χανατε δλδ ατομα που σας ενδιεφεραν....θα το αντεχατε ; Ή θα ξυπναγατε και θα συνηδητοποιουσατε αυτο που άλλοι εχουν καταλαβει, οτι δλδ ειναι πολυ φτηνο και ρηχο να βαζουμε το τσιγαρο πανω απο ανθρωπους ;

Επαναλαμβανω. Βαζω την απολαυση του τσιγαρου πανω απο την υγεια μου, επομενως...

και αν οι εναπομειναντες καπνιστες το εκοβαν ; θα πηγαινατε να ζησετε στο βουνο ; ή θα κανατε απο την αρχη νεους "φιλους", απλα και μονο για να καπνιζετε ; Ποσο μακρια μπορει να φτασει ο εγωισμος και η νοοτροπια "εγω δεν προσαρμοζομαι πουθενα και για τιποτα και κανεναν, θα προσαρμοστειτε ολοι εσεις στην αφεντια μου....γιατι ειμαι η/ο βασιλιας/λισσα του συμπαντος και την βασιλλισα Ελισαβετ την εχω για να μου ανακατεβει τον καφε" !

Επαναλαμβανεσαι και με αναγκαζεις να κανω το ιδιο.
Ειναι προσωπικη επιλογη, με χαρακτηριζει και σε οποιον αρεσει.

Ασθμα, δυσπνοια. Ακουω αντιλογο...

Εχω ηδη απαντησει πιο πανω.

Δλδ τον προσωπικο χωρο του αλλου τον σεβεσαι...τον ιδιο οχι ομως ; Επειδη ειναι σε δημοσιο χωρο, "ρουφα καπνο καρφι δε μου καιγεται" ;

Μα τις λες?!
Σεβομουν και σεβομαι την επιλογη του να κανει ο,τι γουσταρει στο χωρο του.
Στους δημοσιους χωρους επιτρεποταν το καπνισμα. Επελεγε να βρισκεται σε αυτους, οπως κι εγω πλεον θα επιλεγω να μη βρισκομαι (κατα κυριο λογο).

Δε νομιζω. Ο ενας παλευει για ευχαριστηση ο αλλος για ευχαριστιση ΚΑΙ υγεια. Αρα μην εξισωνουμε τα πραγματα.

Αναφερεσαι σε καποιον που επαναλαμβανω πως βαζει την απολαυση αυτη πανω απο τη δικη του υγεια.

Και τελος, μακαρι το προβλημα ολων να ηταν το τσιγαρο και τιποτα αλλο.
Αλλα ενιγουει, αλλα λογια να αγαπιομαστε και κουβεντα να γινεται...

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:58, 09-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από cibyllian
Δεν έχετε κανένα δικαίωμα όμως να το μετατρέπετε σε "σταυροφορία" υπέρ της υγείας. Έλεος!
Επειδη οπως φαινεται αυτο κανουν, το μονο που καταφερνουν ειναι ατομα σαν κι εμενα να τα πεισμωνουν ακομα περισσοτερο.

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 11:59, 09-09-10:

Επειδη οπως φαινεται αυτο κανουν, το μονο που καταφερνουν ειναι ατομα σαν κι εμενα να τα πεισμωνουν ακομα περισσοτερο.
Κι εσύ τι μασάς, καλε μου;;;
Το πολύ πολύ, αν θες να πάρεις το αίμα σου πίσω, κάτσε πάνω από το κεφάλι τους όταν θα σαβουριάζουν πίτσα ή κανα κοντοσούβλι και λέγε τους: "αυτό που τρως πάει και σοβατίζει τις αρτηρίες σου. Αν συνεχίζεις θα φράξουν τελείως και θα πάθεις τουλάχιστον έμφραγμα. Άσε που η κατανάλωση λίπους ενοχοποιείται για καρκίνο στο έντερο. Α... πίνεις και αναψυκτικό; οκ ... ξέρεις πόσους καρκινικούς επιταχυντές έχει;;; ... Κακομοίρη, .... σε βλέπω μερικά χρόνια αργότερα, σε κανένα κρεββάτι νοσοκομείου, να βελάζεις για τα κοντοσούβλια που έτρωγες!!!!" .......

A ... και κάτι άλλο ... έτσι μπουκωμένος και λαδωμένος, χαλάς την αισθητική μου ... βάλε μια σακούλα να μη σε βλέπω!!!

Σόρυ παιδιά .... για πλάκα το λέω, αλλά κάποιοι κάπως έτσι κάνετε...

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 15:45, 09-09-10:

Βρε Νερ μου σορρυ, αλλά το ότι βάζεις το τσιγάρο πάνω από την δική ΣΟΥ υγεία δεν μου λέει τίποτα, ακόμα κι αν λες πως είναι ό,τι πολυτιμότερο έχεις. Γιατί κατ' εμέ, αυτό είναι απλώς λόγια που λες για να δικαιολογήσεις το αδικαιολόγητο και δεν ισχύει πραγματικά, αφού αν όντως ίσχυε, ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα κάπνιζες ή θα κάπνιζες πολύ λίγο μόνο για την απόλαυση. Με δεδομένο λοιπόν πως δεν καπνίζεις ένα δύο τσιγάρα την εβδομάδα/μήνα/εξάμηνο μόνο για την απόλαυση, αλλά καπνίζεις καθημερινά και σίγουρα όχι μόνο δύο τσιγάρα, τότε το να λες πως σέβεσαι τον εαυτό σου και την υγεία σου είναι μεν η άποψή σου (και γι' αυτό είναι απολύτως σεβαστή), δεν είναι όμως δε μια άποψη που μπορεί να αποτελέσει ισχυρό επιχείρημα για κάποιον να ανεχτεί το τσιγάρο σου εφόσον δεν το επιθυμεί. Και ναι, προφανώς μπορεί να σταματήσει να σε κάνει παρέα, αλλά ελπίζω να καταλαβαίνεις πόσο εγωίστρια γίνεσαι όταν ζητάς από κάποιον, προκειμένου να σε κάνει παρέα, να βάλει την υγεία ΤΟΥ κάτω από το τσιγάρο σου.
Έχω ξαναπεί, κάνω πολλές φορές συμβιβασμούς για να καπνίσουν οι φίλοι μου. Αλλά ρε παιδί μου, μου την δίνει να το θεωρείτε αυτονόητο και "έτσι είμαι, άμα σ' αρέσει!". Μου μοιάζει σαν απειλή όλο αυτό, πως αν δεν κάνω πίσω, δεν θα μου ξαναμιλήσει ο άλλος κι αυτό είναι άκρως εκνευριστικό!

ΥΓ: Σίμπυ κάποιος που σέβεται τον εαυτό του και την υγεία του, επίσης αποφεύγει τα κοντοσούβλια, τα τηγανητά, το αλκοόλ, τις επεξεργασμένες τροφές και τα πολλά λιπαρά γενικώς. Προφανώς και αν κάποιος τρώει όλα τα παραπάνω και μετά έχει το τεράστιο θέμα με το κάπνισμα θα είναι υποκριτής - αφού θα απαιτεί από τους άλλους να μειώσουν μια εξάρτηση, τη στιγμή που ο ίδιος είναι εξαρτημένος από το φαγητό.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 15:56, 09-09-10:

ΥΓ: Σίμπυ κάποιος που σέβεται τον εαυτό του και την υγεία του, επίσης αποφεύγει τα κοντοσούβλια, τα τηγανητά, το αλκοόλ, τις επεξεργασμένες τροφές και τα πολλά λιπαρά γενικώς. Προφανώς και αν κάποιος τρώει όλα τα παραπάνω και μετά έχει το τεράστιο θέμα με το κάπνισμα θα είναι υποκριτής - αφού θα απαιτεί από τους άλλους να μειώσουν μια εξάρτηση, τη στιγμή που ο ίδιος είναι εξαρτημένος από το φαγητό.
ωραια,,συγκρινουμε το φαγητο που ολα αυτα που λες με μετρο κανουν καλο..

με το δηλητηριο-ναρκωτικο τσιγαρο

τι να πω...μονο το αλκοολ ειναι σαν το τσιγαρο..δηλητηριο,,που αν δεν πιναμε καθολου θα ηταν καλυτερα..
σε αντιθεση με τα λιπαρα που σε σωστες ποσοτητες τα χρειαζομαστε..

σταματηστε πια να τα μπλεκετε ολα..
οι σωματικα εθισμενοι σε ενα χορτο ,κανουν οτι μπορουν για να δικαιολογησουν την εξαρτηση τους..
ειναι γελοιο..

παραδεχτητε πια,,οτι ειναι κακο ,βλαπτει,,αλλα δεν μπορω να το κοψω..δεν εχω τη δυναμη βρε αδελφε,,ή δεν θελω,,
αλλα μην ακουω παραλογισμους και παραμυθια..

αν ενας καπνιστης μιλησει ετσι τον καταλαβαινω..
αλλα οταν παει για να δικαιολογηθει να βγαλει μη κακο ή καλο το τσιγαρο..

απλα τα παιρνω στο κρανιο,,και επιτεθεμαι,,μεχρι να σπασει αυτηη τρελα..(ή να φαω μπαν,,οπως εφαγα σε αλλο φορουμ ακριβως γιαυτο το θεμα..)

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 16:49, 09-09-10:

Βρε Νερ μου σορρυ, αλλά το ότι βάζεις το τσιγάρο πάνω από την δική ΣΟΥ υγεία δεν μου λέει τίποτα, ακόμα κι αν λες πως είναι ό,τι πολυτιμότερο έχεις. Γιατί κατ' εμέ, αυτό είναι απλώς λόγια που λες για να δικαιολογήσεις το αδικαιολόγητο και δεν ισχύει πραγματικά, αφού αν όντως ίσχυε, ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα κάπνιζες ή θα κάπνιζες πολύ λίγο μόνο για την απόλαυση. Με δεδομένο λοιπόν πως δεν καπνίζεις ένα δύο τσιγάρα την εβδομάδα/μήνα/εξάμηνο μόνο για την απόλαυση, αλλά καπνίζεις καθημερινά και σίγουρα όχι μόνο δύο τσιγάρα, τότε το να λες πως σέβεσαι τον εαυτό σου και την υγεία σου είναι μεν η άποψή σου (και γι' αυτό είναι απολύτως σεβαστή), δεν είναι όμως δε μια άποψη που μπορεί να αποτελέσει ισχυρό επιχείρημα για κάποιον να ανεχτεί το τσιγάρο σου εφόσον δεν το επιθυμεί. Και ναι, προφανώς μπορεί να σταματήσει να σε κάνει παρέα, αλλά ελπίζω να καταλαβαίνεις πόσο εγωίστρια γίνεσαι όταν ζητάς από κάποιον, προκειμένου να σε κάνει παρέα, να βάλει την υγεία ΤΟΥ κάτω από το τσιγάρο σου.
Έχω ξαναπεί, κάνω πολλές φορές συμβιβασμούς για να καπνίσουν οι φίλοι μου. Αλλά ρε παιδί μου, μου την δίνει να το θεωρείτε αυτονόητο και "έτσι είμαι, άμα σ' αρέσει!". Μου μοιάζει σαν απειλή όλο αυτό, πως αν δεν κάνω πίσω, δεν θα μου ξαναμιλήσει ο άλλος κι αυτό είναι άκρως εκνευριστικό!

Kαταρχας, δεν ειπα πως σεβομαι την υγεια μου... Το οτι βαζω το τσιγαρο πανω απο την υγεια τη ΔΙΚΗ ΜΟΥ θα επρεπε να σου λεει πως σαφως θα με ενδιαφερει πολυ λιγοτερο η υγεια του διπλα.
Κατα δευτερον, την απολαυση μου αυτη δεν την διαπραγματευομαι για ΚΑΝΕΝΑΝ προς το ΠΑΡΟΝ. Ο ανθρωπος για τον οποιο θα το εκοβα ακομα δεν εχει γεννηθει...και αναφερομαι στο μελλοντικο, εαν ποτε υπαρξει, παιδι μου.
Και ναι Ντινα, αυτη ειμαι και σε οποιον αρεσει... Εγωστικο, ναι. Αλλα αυτη ειμαι.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Neraida : 09-09-10 στις 17:06. Αιτία: ...κι εαν συνεχισετε ετσι, θα με κανετε ακομα χειροτερη! :P
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 17:07, 09-09-10:

Βρε πουλί μου, κανείς δεν σου είπε να το κόψεις! Λέω απλώς πως νομίζω πως οι άνθρωποι που εκτιμάς και δεν αντέχουν τον καπνό για οποιοδήποτε λόγο αξίζουν, κατά την άποψή μου, το δικαίωμα να σου ζητήσουν να μη καπνίσεις για μερικές ώρες κάποιες φορές (διότι προφανώς δεν θα είσαι πάντα σε χώρο μη καπνιστών) και εσύ οφείλεις να μην απαντήσεις κάτι του στυλ "Αυτή είμαι, άμα σ' αρέσει", που για μένα μεταφράζεται "Άντε γ@μήσου που θέλεις και να μη καπνίσω! Δεν φτάνει που σε κάνω και παρέα!"

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:38, 09-09-10:

Αντε παλι να γραφω τα ιδια...

Μαρη...σε λεω οτι καπνιζω, αυτη ειμαι, δεν το διαπραγματευομαι και εαν θελησω να δω καποιους σε χωρο μη καπνιζοντων για λιγη ωρα μια στις τοσες, θα το κανω.
Απο κει και περα...οπως εκεινοι δε συμβιβαζονται για τους δικους τους λογους, ετσι κι εγω. Για εκεινους ειναι σημαντικοτεροι οι λογοι τους και για εμενα οι δικοι μου. Δε θα το συζητησω, διοτι δεν το διαπραγματευομαι. Εαν αυτο σημαινει οτι θα κανω παρεα μονο με καπνιζοντες, ες ιστ μια εγκαλ...εαν αυτο σημαινει οτι θα αλλαξει ο τροπος που διασκεδαζω, ες ιστ μια αουχ εγκαλ...

Και πλιζ μη με τσιτωνεις αλλο
, διοτι οπως φαινεται καποιος αλλος θα πληρωσει τη "νυφη" στο τελος!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 17:52, 09-09-10:

Και ναι Ντινα, αυτη ειμαι και σε οποιον αρεσει... Εγωστικο, ναι. Αλλα αυτη ειμαι.
σωστα,,καλυτερα να μεινεις μονος με το τσιγαρο..
αυτη ειναι η καλυτερη παρεα..
τι να τους κανεις τους ανθρωπους?

αν καπνιζεις αυτο το θεικο χορτο?

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 17:54, 09-09-10:

Δεν το βλέπω να βγαίνουμε φέτος τον χειμώνα Νερ. Άμα καλοκαιριάσει ξανά!

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:55, 09-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
σωστα,,καλυτερα να μεινεις μονος με το τσιγαρο..
αυτη ειναι η καλυτερη παρεα..
τι να τους κανεις τους ανθρωπους?

αν καπνιζεις αυτο το θεικο χορτο?
Λες οντως να μεινω μονη μου, ε?
Σαν την καλαμια στον καμπο...δυστυχιααα !
Μου κοπηκε τωρα και η ορεξη για κινεζικο! Φτου Γκαμωτεν!
Αγγελε, θα σε μαλωσω!

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 17:56, 09-09-10:

Δεν το βλέπω να βγαίνουμε φέτος τον χειμώνα Νερ. Άμα καλοκαιριάσει ξανά!
Και δεν υπάρχουν και υπαίθριοι χώροι bowling.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους