Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,077 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Απαγόρευση καπνίσματος ή άτμισμα σε δημόσιους χώρους

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 18:20, 11-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
μπραβο..

σε εκτιμω ιδιαιτερως μετα παραπανω που λες ..
οχι τη χιμελα, το φιλο της.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Φιλιον_Τερας
Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 18:20, 11-09-10:

συμφωνα με καποιες μελετες μαλιστα,η νικοτινη εθιζει πιο δυνατα και απο το χασις.
το προβλημα δεν ειναι αν εθιζει, αλλα αν βλαπτει βασικα!
ναι αυτο ειναι αρκετα γνωστο, ειναι λιγοτερο εθιστικο και λιγοτερο τοξικο το χασις!
δεν μας ενοχλει η νακρωση..και ενα τηλιο μπορει να την κανει..
μας ενοχλει πολυ περισσοτερο η ναρκωση, ελεος δηλαδη!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,288 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 18:43, 11-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
Ναι η αλήθεια είναι αυτή.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 19:08, 11-09-10:

Επιμένουν στο κάπνισμα οι ιδιοκτήτες μπαρ-καφέ

Επιμένουν στην αντίθεσή τους απέναντι στον αντικαπνιστικό νόμο οι ιδιοκτήτες καφέ-μπαρ, μελετώντας ως αντίδραση ακόμη και άρνηση καταβολής προστίμου, άρνηση καταβολής ΦΠΑ, αλλά και συμβολικό κλείσιμο των μαγαζιών. Το Συντονιστικό των Επαγγελματιών Καφέ-Μπαρ-Εστιατορίων δεν αιτείται να αποσυρθεί ο νόμος, αλλά να επιτραπεί η δημιουργία ξεχωριστών μαγαζιών για καπνίζοντες και μη.
«Καπνίζουμε ελεύθερα. Άλλωστε δεν είναι δημόσιος χώρος. Δεν σε υποχρεώνει κανείς να έρθεις. Το 99% όσων έρχονται εδώ είναι καπνιστές. Δεν λέμε όχι στον νόμο, λέμε όχι στην απαγόρευση. Δεν είμαστε υπέρ του καπνίσματος, απλά ζητάμε να υπάρχει το δικαίωμα της επιλογής. Να μπορώ να κάνω το μαγαζί μου ό,τι θέλω και ας με τιμωρήσει το 58% των μη καπνιζόντων, το οποίο δεν θα έρχεται» υπογραμμίζει, μιλώντας στην εφημερίδα «Ελευθεροτυπία, ο ιδιοκτήτης Σπύρος Κογιάννης.
Την ίδια στιγμή, ο Άκης Δημητρακόπουλος, ιδιοκτήτης μπαρ, υπογραμμίζει πως «ήδη έχουμε σημαντικό πρόβλημα. Αρκετοί θα κλείσουν αυτόν τον χειμώνα. Η τιμή μιας φιάλης έχει ανεβεί 20% από πέρσι. Ο ΦΠΑ έχει φτάσει στο 23%. Με μειωμένη την αγοραστική δύναμη του κόσμου δεν μπορούμε να ανεβάσουμε τις τιμές. Μειώνουμε τα κέρδη, αλλά δεν μειώνονται τα έξοδα. Το 90% των πελατών μου είναι καπνιστές. Τα μαγαζιά θα είναι μέσα άδεια και έξω γεμάτα. Μετά θα μας γράφουν για ηχορύπανση; Και το σημαντικότερο: Κάθε φορά που μια παρέα θα βγαίνει έξω για να καπνίσει θα την κυνηγάω μην τυχόν και φύγει χωρίς να πληρώσει;».

«Μόνο εκεί όπου είναι υποχρεωτική η συνάθροιση πρέπει να απαγορεύεται το κάπνισμα. Ο νόμος δεν γίνεται να εφαρμοστεί γιατί είναι κοινωνικά άδικος. Εχουμε την έρευνα της MRB που λέει ότι ένας στους τρεις καπνιστές δεν θα βγει αν απαγορευθεί πλήρως το κάπνισμα», φέρνοντας παράδειγμα συγκεκριμένο υποκατάστημα αλυσίδας, που στην πρώτη εβδομάδα εφαρμογής του μέτρου έχει πτώση τζίρου 70%. «Αν θέλουν, ας έρθουν να μας πάρουν τις άδειες και να μας πάρουν και τους εργαζόμενους και να τους προσθέσουν στις ήδη μεγάλες λίστες ανέργων» τονίζει από την πλευρά του ο Δημήτρης Αρβανίτης, ιδιοκτήτης καφετέριας.

«Πώς είναι δυνατόν να απαγορεύουν τη χρήση ενός νόμιμου προϊόντος σε μια ιδιωτική επιχείρηση; Κόβουν τη μουσική στα μπαρ μετά από κάποια ώρα, τώρα κόβουν το τσιγάρο. Τι είναι δηλαδή οι Ελληνες, αλκοολικοί, να πηγαίνουν σε έναν χώρο μόνο για να πίνουν; Αντί να μας στηρίξουν μας αποθαρρύνουν» αναρωτιέται ο Μιχάλης Ανδριωτάκης, ιδιοκτήτης καφέ-μπαρ.

Το Συντονιστικό των Επαγγελματιών, το οποίο σημειώνει πως ήδη υπάρχουν αντίστοιχα συντονιστικά ιδιοκτητών του κλάδου που αναζητούν κοινούς τρόπους δράσης, τονίζει ότι σε άλλες χώρες όπως οι Ισπανία, Βέλγιο, Αυστρία και Σουηδία και Γαλλία ανεστάλη η εφαρμογή του νόμου, όπου είναι ανενεργός.

Την Τετάρτη 15/09, στις 12:30, το Συντονιστικό έχει προγραμματίσει ανοιχτή εκδήλωση ενάντια στην καθολική απαγόρευση του καπνίσματος στα κέντρα εστίασης και αναψυχής. Η εκδήλωση θα συνδεθεί διαδικτυακά με παράλληλες συγκεντρώσεις σε Πάτρα Θεσσαλονίκη, Χανιά και Ρόδο.

πηγή: tvxs.gr

Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 19:22, 11-09-10:

Μονο παραλογη δεν ειναι η αντιδραση των ανθρωπων...

Καλως ή κακως ειναι επαγγελματιες και ψαχνουν τροπους να μην χανουν τα εσοδα τους...

Προσωπικα θεωρω ιδανικο το να υπαρχουν χωροι καπνιστων και μη... Αλλα ολοι ξερουμε πως ειναι αδυνατο...

Αλλα και η απαγορευση ειναι σχεδον ρατσιστικη...

Το μονο βεβαιο ειναι οτι επελεξαν την χειροτερη στιγμη για επιβολη του νομου... Με το που ξεκιναει η χειμερινη περιοδος... Και ποια χειμερινη περιοδος??? Με την κριση να μεσουρανει, ηδη τον κοσμο να μην εχει λεφτα για πολλες εξοδους... Και τους απαγορευουν και το καπνισμα??? Πως να βγουν τοτε??

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 23:42, 11-09-10:

. Εχουμε την έρευνα της MRB που λέει ότι ένας στους τρεις καπνιστές δεν θα βγει αν απαγορευθεί πλήρως το κάπνισμα», φέρνοντας παράδειγμα συγκεκριμένο υποκατάστημα αλυσίδας, που στην πρώτη εβδομάδα εφαρμογής του μέτρου έχει πτώση τζίρου 70%.
Να υπενθυμίσω ότι η πτώση τζίρου σε ένα μεμονωμένο κατάστημα που τηρεί την απαγόρευση εν μέσω άλλων παρανόμων είναι πλασματική.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 00:20, 12-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από gademis
Να υπενθυμίσω ότι η πτώση τζίρου σε ένα μεμονωμένο κατάστημα που τηρεί την απαγόρευση εν μέσω άλλων παρανόμων είναι πλασματική.
Ναι, οντως η πτωση φυσικα και δεν θα ειναι 70%... Αλλα με το ενα τριτο να σταματα να βγαινει τελειως και με τα αλλα δυο τριτα να αραιωνουν τις εξοδους θα μιλαμε για πτωση τζιρου τουλαχιστον για τους καπνιστες γυρω στο 40-50%

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 02:49, 12-09-10:

@ DrStrangelove : ναι, οκ, αντικαθιστω το "τελειως αχρηστο κακο", με "σχεδον τελειως αχρηστο κακο". Απολαυσεις υπαρχουν πολλων ειδων, δεν ειναι ολες απαραιτητες.

Το καπνισμα δεν συγκαταλεγεται στις νευρωσεις, συγκαταλεγεται ομως στις ψυχικες διαταραχες. Σχετιζεται με άλλες καταστασεις οπως οι νευρωσεις, αλλά δεν εχει εξακριβωθει κατι στο οποιο συμφωνουν ολοι ακομα. Το οτι καπνιζει καποιος ολο και περισσοτερο εχει κυριως νευρολογικη βαση (εξαρτηση). Η συνηθεια βεβαια της κινησης δε βοηθαει.

Αρχική Δημοσίευση από Φιλιον_Τερας
καθε αλλο, η λογικη και οι τροποι πειθους δεν εχουν να κανουν απαραιτητα με "φιλονικιες" αλλα με την σωστη δομηση της αποψης σου και την αποδειξη της. μια ατεκμηριωτη αποψη ειναι, γενικα, μη αποδεκτη! επομενως, δεν μπορω να αποδεκτω το "εγω εχω ενημερωθει" γιατι δεν μας δινεις καν τις πηγες της ενημερωσης σου, για να κανεις το ελαχιστο ως "συνανθρωπος" μας, να μας βοηθησεις να ενημερωθουμε (ή να διαβασουμε μια αλλη αποψη)
Οταν καποιος ομως προσπαθει να μετατρεψει μια κουβεντα σε φιλονικια τοτε ευνοητο ειναι οτι δρα ανασταλτικά στο να ξοδεψει χρονο ενας συνομιλητης για να αποδειξει σε αλλον κατι που ο ιδιος γνωριζει. Εγω, ξοδεψα τον χρονο για να μαθω και ευχαριστως να τον ξαναξοδεψω αν χρειαστει. Αλλά οχι για να πεισω ατομα που πρωτα επιτιθονται και μετα ρωτανε.

πάντως στο μαγαζι της μητερας μου, ΟΛΟΙ ρωτουν αν τους επιτρεπει να αναψουν τσιγαρο, εδω και 3 χρονια! μη γελιεσαι, ο καπνιστης δεν ειναι τοσο "κακος ανθρωπος/ανθρωποειδες τερας" που θα κακοχαρακτηρισει οποιον δεν θελει τσιγαρο στο χωρο του! εμενα πολλες φορες, οταν αναβουν τσιγαρα μπροστα μου, με ρωτουν, αμα με ενοχλει ο καπνος!
Ε ενταξει...αφου στο μαγαζι ΣΑΣ, ΟΛΟΙ (που αποκλειεται ολοι, δεν μπορεις καν να το ελεγξεις αυτο), ρωτανε...τοτε ...δε θα γελιεμαι ! Θα θεωρω οτι η πλειοψηφια των καπνιστων ρωταει και αν καποιος δε θελει, δεν αναβει και δεν δυσανασχετει. Εγω βεβαια δε το εχω δει ποτε αυτο το φαινομενο που περιγραφεις (οτι δλδ ολοι αυτο κανουν). Καποτε γινοταν απο μερικους. Σημερα απο ελαχιστους. Ισως εγω πηγαινω σε μαγαζια ή σπιτια που τυχαινει ολοι να ειναι "ανθρωποειδη τερατα", ποιος ξερει..Παντως ειναι τοσο κουφο αυτο που λες, που εαν ισχυε δε θα υπηρχε ΚΑΝ διαμαχη μεταξυ καπνιστων και μη καπνιστων...

νομιζω οτι αυτα τα ορισες εσυ καθως επινες τον καφε σου (αν πινεις) και εγραφες αυτη την απαντηση. κανενα απο αυτα δεν ηταν/ειναι δεδομενα σε διαφορες κοινωνικες συνθηκες (χρονικες/χωρικες). εγω εχω να σου προσφερω καλυτερη λεξη. και η ζωη και η υγεια και η ελευθερια ειναι εννοιες.
Παντως τις δικες σου απαντησεις τις δινεις πινοντας κατι πολυ πιο εξωτικο απο καφε, δεν υπαρχει αμφιβολια! Ακου λεει, η υγεια και η ζωη ειναι εννοιες!
Και μαλιστα ποτέ καμια κοινωνια δε συμφωνησε οτι ειναι σημαντικα αγαθα ! ..ε...συγνωμη...εννοιες! Αλλωστε γιαυτο πχ η αφαιρεση ζωης δεν ειναι καν τιμωρητεα..

μπορει να υπαρξει ζωη χωρις καλη υγεια, αλλα δεν μπορει να υπαρξη υγεια χωρις ζωη! αυτο σημαινει οτι η ζωη ειναι αναγκαια συνθηκη για την υγεια! αλλα δεν ειναι ικανη συνθηκη!(δεν σημαινει οτι οταν ζεις θα εχεις καλη υγεια)
Εεελα ! Λοιπον, αυτο καταφερα και το σκεφτηκα κι εγω. Ποιος διαβαζει επιλεκτικά ειπαμε ; Ασχολεισαι με το δευτερευον που ειπα στην παρενθεση, και οχι με το κυριο. Το οποιο ηταν οτι η υγεια ειναι πολυτιμοτερη απο την απολαυση του καπνισματος. Σε αυτο εχεις να πεις κατι, ή απλά "φιλονικεις" χωρις λογο ;

Οσο περι των αγαθων : εσυ την υγεια,ζωη κλπ., πεστα και τυρογαριδακια. Η ουσια ειναι οτι αντεταξες ως ισοτιμα το δικαιωμα απολαυσης νικοτινης του ενος, με το δικαιωμα υγειας/αναπνοης καθαρου αερα του αλλου. Αυτο συζηταμε, και μη το κουραζεις. Εχεις λαθος και σου ειπα γιατι.

Και παιδια μη μπερδευομαστε με τους ορους :
ο περισσοτερος κοσμος οταν λεει "ναρκωτικο", δεν εννοει κατι που σε ναρκωνει. Εννοει ψυχοδραστικες ή/και εξαρτισιογονες ουσιες. Με την ευρυτερη εννοια δλδ.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 09:07, 12-09-10:

τη χιμελα...

ήμουνα σαφης?

ο εθισμος και η βλαβη στον οργανισμο μας ενδιαφερουν...

ρωτα τους καπνιστες που προσπαθουν να το κοψουν ..τι περνανε..
καταραμενη νικοτινη..

η ναρκωση πχ στα νεα φαρμακα για νοσοκομεια και χειρουργια γινονται οσο περισσοτερο γινεται μη εθιστικα αλλα καλα για αναισθησία.

τη ναρκωση τη χρειαζομαστε συχνα..αλλα χωρις τον εθισμο..
γιαυτο απορριπτουμε τα γνωστα ναρκωτικα ..και φτιαχνουμε τεχνητα ,,με καλυτερες ιδιοτητες..

θυμομαστε τι περναγανε παλια με τη μορφινη..

και το τσιγαρο μπορει να μη ναρκωνει αλλα ηρεμει..συνηθως,,γιαυτο αλλωστε το καπνιζουν εδω και αιωνες οι ανθρωποι,,για να ηρεμησουν κοντρα στο αγχος..

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 14:27, 12-09-10:

Οταν καποιος ομως προσπαθει να μετατρεψει μια κουβεντα σε φιλονικια τοτε ευνοητο ειναι οτι δρα ανασταλτικά στο να ξοδεψει χρονο ενας συνομιλητης για να αποδειξει σε αλλον κατι που ο ιδιος γνωριζει. Εγω, ξοδεψα τον χρονο για να μαθω και ευχαριστως να τον ξαναξοδεψω αν χρειαστει. Αλλά οχι για να πεισω ατομα που πρωτα επιτιθονται και μετα ρωτανε.
δεν νομιζω οτι επιτεθηκα! σε αντιθεση, νομιζω οτι εσυ αρχιζες να προσβαλλεις χωρις να σκεφτεσαι! το ζητημα δεν ειναι να αποδειξεις οτιδηποτε στον εαυτο σου! αλλα να αποδειξεις στο συνομιλητη σου τη ΘΕΣΗ σου!

Το οποιο ηταν οτι η υγεια ειναι πολυτιμοτερη απο την απολαυση του καπνισματος. Σε αυτο εχεις να πεις κατι, ή απλά "φιλονικεις" χωρις λογο ;
δεν γνωριζεις τι σημαινει η λεξη φιλονικεια, ετσι; το ΑΝ καποιος προτιμαει την απολαυση του καπνισματος, απο την υγεια του, ειναι ΔΙΚΑΙΩΜΑ του. για αυτον, προφανως, η απολαυση του καπνισματος ειναι πιο σημαντικη/πολυτιμοτερη απο την υγεια του. για αυτο το να λες οι κατι ειναι "πιο πολυτιμο" απο κατι αλλο ειναι ΑΚΡΩΣ υποκειμενικο. κατσε λιγο, γιατι εγω καλουμαι παντα να αποδειξω τις θεσεις μου, εσυ ομως ουδεποτε το κανεις;
Παντως τις δικες σου απαντησεις τις δινεις πινοντας κατι πολυ πιο εξωτικο απο καφε, δεν υπαρχει αμφιβολια! Ακου λεει, η υγεια και η ζωη ειναι εννοιες!
ασφαλως ειναι αγαθα που αγοραζονται και πωλουνται με το τσουβαλι!

Και παιδια μη μπερδευομαστε με τους ορους : ο περισσοτερος κοσμος οταν λεει "ναρκωτικο", δεν εννοει κατι που σε ναρκωνει. Εννοει ψυχοδραστικες ή/και εξαρτισιογονες ουσιες. Με την ευρυτερη εννοια δλδ.
γιατι ο περισσοτερος κοσμος δεν ξερει τις εννοιες. τα ναρκωτικα δεν ειναι ΕΥΡΥΤΕΡΗ εννοια, δηλαδη ελεος.
Η ουσια ειναι οτι αντεταξες ως ισοτιμα το δικαιωμα απολαυσης νικοτινης του ενος, με το δικαιωμα υγειας/αναπνοης καθαρου αερα του αλλου. Αυτο συζηταμε, και μη το κουραζεις. Εχεις λαθος και σου ειπα γιατι.
οχι! δεν ειπα αυτο. μην προσπαθεις να δωσεις στην αποψη σου χαρακτηρα δογματος, γιατι προσβαλεις, ετσι τη νοημοσυνη μου! εχω ηδη πει οτι, αν και μη καπνιστης και ενω αναγνωριζω το προβλημα με το καπνισμα, θεωρω την απαγορευση αυτη ουτε μελετημενη απο πλευρα πολητειας, ουτε σεβεται τα δικαιωματα των καπνιστων

τις δινεις πινοντας κατι πολυ πιο εξωτικο απο καφε
χυμο εξωτικων φρουτων;

θυμομαστε τι περναγανε παλια με τη μορφινη..
η μορφινη χρησιμοποιειται ακομα

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 15:07, 12-09-10:

δεν νομιζω οτι επιτεθηκα! σε αντιθεση, νομιζω οτι εσυ αρχιζες να προσβαλλεις χωρις να σκεφτεσαι! το ζητημα δεν ειναι να αποδειξεις οτιδηποτε στον εαυτο σου! αλλα να αποδειξεις στο συνομιλητη σου τη ΘΕΣΗ σου!
Νομιζε οτι θελεις. Εγω εκρινα οτι πηγες να μου κανεις τον εξυπνο, και γενικά μου δωσες ασχημη εντυπωση. Σορυ.
Και σου ξαναλεω : δεν ειμαι εδω για να πεισω καποιον, δεν κανω αγωνα. Ειδικα εναν συνομιλητη που μου εχει κανει κακη εντυπωση. Ουτε θα χασω χρονο να αποδειξω κατι τοσο προφανες οσο το οτι οι θανατοι απο καπνισμα ειναι πολυ περισσοτεροι απο οτι απο τροχαια απο αλκοολ. Καποιοι ανθρωποι αυτο το καταλαβαινουν και χωρις νουμερα.

δεν γνωριζεις τι σημαινει η λεξη φιλονικεια, ετσι;
Γιατι το λες αυτο ; Και εν τελει παλι στην λεξη θα κολλησουμε ; Βαλε εσυ οποια θελεις, το νοημα το πιανεις νομιζω.

το ΑΝ καποιος προτιμαει την απολαυση του καπνισματος, απο την υγεια του, ειναι ΔΙΚΑΙΩΜΑ του. για αυτον, προφανως, η απολαυση του καπνισματος ειναι πιο σημαντικη/πολυτιμοτερη απο την υγεια του. για αυτο το να λες οι κατι ειναι "πιο πολυτιμο" απο κατι αλλο ειναι ΑΚΡΩΣ υποκειμενικο.
Ok,αλλά μετά μην λες οτι εσυ διαβαζεις σωστα, και εγω οχι. Σου υπογραμμισα τη λεξη κλειδι. Γιατι εδω και τοση ωρα, εχω πει τουλαχιστον 2-3 φορες οτι συγκρινουμε την απολαυση του ανθρωπου Α (το βαχω μεγαλο να μην πει κανενας οτι δε το ειδε), με την υγεια του ανθρωπου Β. Δε μας ενδιαφεριε η υγεια του ανθρωπου Α αυτη τη στιγμη. Δικια του ειναι ας την κανει οτι θελει. Για των υπολοιπων μιλαμε. Και λεμε οτι δεν εχει το δικαιωμα να βλαπτει των αλλων. Και αυτο...ΔΕΝ ειναι υποκειμενικο! Δλδ...και σε αυτο διαφωνεις ; Το ιδιο πραγμα λεω εξαρχης...

κατσε λιγο, γιατι εγω καλουμαι παντα να αποδειξω τις θεσεις μου, εσυ ομως ουδεποτε το κανεις;
Καταρχας δεν απεδειξες τιποτα με την παραπανω φραση. Απλη δηλωση εκανες. 2ον παντα τεκμηριωνω τις θεσεις μου. Βρες μια που δεν τεκμηριωσα και μετα ισχυρισου οτι το κανω. Αντιθετως εγω ηδη εχω σταμπαρει μερικες που δεν εχεις τεκμηριωσει. (πχ το γιατι η υγεια ειναι εννοια...)

ασφαλως ειναι αγαθα που αγοραζονται και πωλουνται με το τσουβαλι!
Ειρωνευεσαι, αλλά το κανεις γιατι δεν εχεις αντιλογο. Ειπα ηδη πιο πριν οτι τα λεμε αγαθα με την ευρεια εννοια, και δε τα λεμε υλικα αγαθα. Εσυ ομως, που πρεπει κατι να πεις απ'οτι φαινεται, το προσπερασες.

γιατι ο περισσοτερος κοσμος δεν ξερει τις εννοιες. τα ναρκωτικα δεν ειναι ΕΥΡΥΤΕΡΗ εννοια, δηλαδη ελεος.
Βρε φιλε...μη με παιδευεις...αλλο τι ειναι σωστο..και αλλο τι εχει επικρατησει λανθασμενα να χρησημοποιειται! Ουτε η 1η λεξη ουτε η τελευταια ειναι, που χρησημοποιειται με πιο ευρεια εννοια. Δε μπορεις να μη κολλας στις λεξεις τοσο πολυ ; Γιαυτο εκανα την επισημανση για να συνεννοηθουμε ολοι.

οχι! δεν ειπα αυτο. μην προσπαθεις να δωσεις στην αποψη σου χαρακτηρα δογματος, γιατι προσβαλεις, ετσι τη νοημοσυνη μου! εχω ηδη πει οτι, αν και μη καπνιστης και ενω αναγνωριζω το προβλημα με το καπνισμα, θεωρω την απαγορευση αυτη ουτε μελετημενη απο πλευρα πολητειας, ουτε σεβεται τα δικαιωματα των καπνιστων
Στην ουσια αυτο λες. Αφου (οπως ειπα εξαρχης και επαναλαμβανομαι), υπαρχει συγκρουση συμφεροντων/"δικαιωματων", πρεπει να υπερισχυσει αυτο που διαφυλλασει την υγεια.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 15:12, 12-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
και το τσιγαρο μπορει να μη ναρκωνει αλλα ηρεμει..συνηθως,,γιαυτο αλλωστε το καπνιζουν εδω και αιωνες οι ανθρωποι,,για να ηρεμησουν κοντρα στο αγχος..
Μην μεταφέρετε λάθος πληροφορίες άμα δεν γνωρίζετε κάτι ρε παιδιά, η νικοτίνη είναι διεγερτική ουσία, όχι ηρεμιστική. Αυτός ο μύθος ότι ηρεμεί, έχει εξαπλωθεί επειδή απλά οι νικοτινομανείς ηρεμούν όταν καπνίσουν αφού τους έχει λείψει για λίγο η "δόση" τους. 'Ομως όσο καπνίζεις τόσο διεγείρεσαι.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 16:44, 12-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Μην μεταφέρετε λάθος πληροφορίες άμα δεν γνωρίζετε κάτι ρε παιδιά, η νικοτίνη είναι διεγερτική ουσία, όχι ηρεμιστική. Αυτός ο μύθος ότι ηρεμεί, έχει εξαπλωθεί επειδή απλά οι νικοτινομανείς ηρεμούν όταν καπνίσουν αφού τους έχει λείψει για λίγο η "δόση" τους. 'Ομως όσο καπνίζεις τόσο διεγείρεσαι.
Η "ηρεμια" που προσφερει το καπνισμα ειναι το εξης... Οταν ενας καπνιστης κανει τσιγαρο μετα απο ωρα, μειωνεται το αισθημα απωλειας που δημιουργειται στο μυαλο του απο την ελλειψη της νικοτινης...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 17:26, 12-09-10:

η ναρκωση επηρεαζει σε τερατωδη βαθμο τις ανθρωπινες και γενικοτερα τις κοινωνικες σχεσεις, συγκρητικα με το τσιγαρο. γιατι αναστελονται σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο οι ικανοτητες αντιληψης του ατομου.

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 17:29, 12-09-10:

Και σου ξαναλεω : δεν ειμαι εδω για να πεισω καποιον, δεν κανω αγωνα. Ειδικα εναν συνομιλητη που μου εχει κανει κακη εντυπωση. Ουτε θα χασω χρονο να αποδειξω κατι τοσο προφανες οσο το οτι οι θανατοι απο καπνισμα ειναι πολυ περισσοτεροι απο οτι απο τροχαια απο αλκοολ. Καποιοι ανθρωποι αυτο το καταλαβαινουν και χωρις νουμερα.
ρε γαμωτο, τι ακριβως ΔΕΝ καταλαβαινεις. οταν αναφερεις μια αποψη, χωρις να την τεκμηριωνεις γινεσαι ΔΟΓΜΑΤΙΚΟΣ. ποσο ΠΡΟΦΑΝΕΣ μπορει να ειναι οτι οι θανατοι απο καπνισμα (κανενας δεν πεθανε οταν καπνιζε, εκτος αν καταπιε το τσιγαρο, αλλα απο παθησεις που συνδεονται με αυτο-αλλα δεν ειναι ειναι παθησεις που παθαινεις αποκλειστηκα απο αυτο) σε σχεση με το ποσοι πεθαινουν απο αυτοκινητικα, χωρις να εχεις ερευνες που να μπορουν να το στηριξουν; ΑΥΤΟ ζηταω, μια ερευνα, την οποια εσυ εδω και 4-5 σελιδες αρνησε να δωσεις; γιατι; γιατι εισαι εγωιστης; γιατι μουλαρωσες; ΑΠΟΔΕΙΞΕ την διαολεμενη τη θεση σου!
Στην ουσια αυτο λες. Αφου (οπως ειπα εξαρχης και επαναλαμβανομαι), υπαρχει συγκρουση συμφεροντων/"δικαιωματων", πρεπει να υπερισχυσει αυτο που διαφυλλασει την υγεια.
στην ουσια ΔΕΝ ΛΕΩ αυτο. μην προσπαθεις να με παγηδευσεις, εχω ηδη αναφερθει σε αυτο. πρεπει να υπερισχυσει η αποψη της πλειοψηφιας (απο αυτους που θελουν να επιτρεπεται το καπνισμα και απο αυτους που δεν θελουν), με σεβασμο παντα σε καποιες στοιχειωδεις ελευθεριες. ο νομος αυτος δεν νομιζω να εχει λαβει υπ οψιν ουτε το ενα, ουτε το αλλο!

Βρε φιλε...μη με παιδευεις...αλλο τι ειναι σωστο..και αλλο τι εχει επικρατησει λανθασμενα να χρησημοποιειται! Ουτε η 1η λεξη ουτε η τελευταια ειναι, που χρησημοποιειται με πιο ευρεια εννοια. Δε μπορεις να μη κολλας στις λεξεις τοσο πολυ ; Γιαυτο εκανα την επισημανση για να συνεννοηθουμε ολοι.
φιλε μου, η ημιμαθεια δεν ειναι κολλημα. οσο επιτρεπεται η χρηση λεξεων με λαθος τροπο, τοσο περισσοτερο οι ανθρωποι θα καταρχονται εννοιες και θα τους επιτρεπεται η παρερμηνεια ολοκληρων θεσεων και αποψεων.

Ειρωνευεσαι, αλλά το κανεις γιατι δεν εχεις αντιλογο. Ειπα ηδη πιο πριν οτι τα λεμε αγαθα με την ευρεια εννοια, και δε τα λεμε υλικα αγαθα. Εσυ ομως, που πρεπει κατι να πεις απ'οτι φαινεται, το προσπερασες.
οπως ηδη εχω αναφερει, ειναι ενα συνολο ιδιοτητων, που σε καμια περιπτωση δεν μπορεις να το ονομασεις αγαθο! τιποτα δεν εχω προσπερασει, σε αντιθεση με εσενα!

Ok,αλλά μετά μην λες οτι εσυ διαβαζεις σωστα, και εγω οχι. Σου υπογραμμισα τη λεξη κλειδι. Γιατι εδω και τοση ωρα, εχω πει τουλαχιστον 2-3 φορες οτι συγκρινουμε την απολαυση του ανθρωπου Α (το βαχω μεγαλο να μην πει κανενας οτι δε το ειδε), με την υγεια του ανθρωπου Β.
δεν διαβαζεις, γιατι ουτε για μια σιτγμη δεν εχω υποστηριξει οτι ο Α θα καπνιζει στα μουτρα του αλλου, ουτε σε χωρους οπου ο αλλος δεν θα πηγαινει χωρις τη θεληση του. ηδη εχει απαντηθει, και εχει αγνοηθει!
Καταρχας δεν απεδειξες τιποτα με την παραπανω φραση. Απλη δηλωση εκανες.
παρντον;

για να δουμε ποιες θεσεις σου δεν απεδειξες
η υγεια ειναι το υπερτατο αγαθο
δυο θεσεις, η υγεια ειναι αγαθο; ειναι το υπερτατο αγαθο;
οι θανατοι απο τσιγαρο ειναι περισσοτεροι απο τους θανατους απο αυτοκινητικα
πολυ ευκολο να το τεκμηριωσεις μια ερευνα χρειαζεται, αλλα εσυ δεν τη δινεις.
υπαρχουν και αλλα. επισης υπαρχουν κομματια στα οποια δεν εχεις απαντησει, μηπως δεν θελεις να αναφερθεις για να "ξεχαστουν"¨;

Γιατι το λες αυτο ; Και εν τελει παλι στην λεξη θα κολλησουμε ; Βαλε εσυ οποια θελεις, το νοημα το πιανεις νομιζω.
μα συγγνωμη! εγω νομιζω οτι οι ανθρωποι συννενοουνται μεσα απο τις λεξεις!

Και μαλιστα ποτέ καμια κοινωνια δε συμφωνησε οτι ειναι σημαντικα αγαθα ! ..ε...συγνωμη...εννοιες! Αλλωστε γιαυτο πχ η αφαιρεση ζωης δεν ειναι καν τιμωρητεα..
πες το στις γυναικες των συντηριτηκων μουσουλμανικων κοινωνιων αυτο.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 21:12, 12-09-10:

ρε γαμωτο, τι ακριβως ΔΕΝ καταλαβαινεις. οταν αναφερεις μια αποψη, χωρις να την τεκμηριωνεις γινεσαι ΔΟΓΜΑΤΙΚΟΣ. ποσο ΠΡΟΦΑΝΕΣ μπορει να ειναι οτι οι θανατοι απο καπνισμα (κανενας δεν πεθανε οταν καπνιζε, εκτος αν καταπιε το τσιγαρο, αλλα απο παθησεις που συνδεονται με αυτο-αλλα δεν ειναι ειναι παθησεις που παθαινεις αποκλειστηκα απο αυτο) σε σχεση με το ποσοι πεθαινουν απο αυτοκινητικα, χωρις να εχεις ερευνες που να μπορουν να το στηριξουν; ΑΥΤΟ ζηταω, μια ερευνα, την οποια εσυ εδω και 4-5 σελιδες αρνησε να δωσεις; γιατι; γιατι εισαι εγωιστης; γιατι μουλαρωσες; ΑΠΟΔΕΙΞΕ την διαολεμενη τη θεση σου!
Αστο ρε φιλε. Αν εσυ σαν θανατο απο καπνισμα θεωρεις μονο το να καταπιεις το τσιγαρο και να πνιγεις, το επιπεδο της κουβεντας το ριχνεις καπου που δε μπορω να φτασω.

στην ουσια ΔΕΝ ΛΕΩ αυτο. μην προσπαθεις να με παγηδευσεις, εχω ηδη αναφερθει σε αυτο. πρεπει να υπερισχυσει η αποψη της πλειοψηφιας (απο αυτους που θελουν να επιτρεπεται το καπνισμα και απο αυτους που δεν θελουν), με σεβασμο παντα σε καποιες στοιχειωδεις ελευθεριες. ο νομος αυτος δεν νομιζω να εχει λαβει υπ οψιν ουτε το ενα, ουτε το αλλο!
Δλδ κατα τη γνωμη σου, αν αυριο το 51% θελει να κανει κατι βλαπτικο για το υπολοιπο 49%, εχει δικαιωμα να το κανει ; Αυτο μου λες ; Αντιλαμβανεσαι τις προεκτασεις που εχει αυτη η νοοτροπια ; Δλδ το οτι πει η πλειοψηφια, χωρις να κοιταμε αν κατι ειναι σωστο, λαθος,συμφερον ή οχι ;

φιλε μου, η ημιμαθεια δεν ειναι κολλημα. οσο επιτρεπεται η χρηση λεξεων με λαθος τροπο, τοσο περισσοτερο οι ανθρωποι θα καταρχονται εννοιες και θα τους επιτρεπεται η παρερμηνεια ολοκληρων θεσεων και αποψεων.
Δε διαφωνω, αλλά οταν πρεπει να κανεις συζητηση, προκειμενου να προχωραει και η συζητηση, πρεπει να εχεις και την αντιληψη του τι θελει να πει ο αλλος. Θελεις να τον διορθωσεις ; Οκ, διορθωσε το (οπως εκανα εγω πριν), και προχωρα παρακατω, χωρις "ελεος", και απαξιωτικα σχολια προς τους συνομιλητες σου.

οπως ηδη εχω αναφερει, ειναι ενα συνολο ιδιοτητων, που σε καμια περιπτωση δεν μπορεις να το ονομασεις αγαθο! τιποτα δεν εχω προσπερασει, σε αντιθεση με εσενα!
Ακριβως. Εχεις "αναφερει". Οχι τεκμηριωσει με κανενα τροπο.

δεν διαβαζεις, γιατι ουτε για μια σιτγμη δεν εχω υποστηριξει οτι ο Α θα καπνιζει στα μουτρα του αλλου, ουτε σε χωρους οπου ο αλλος δεν θα πηγαινει χωρις τη θεληση του. ηδη εχει απαντηθει, και εχει αγνοηθει!
Ω θεε μου ! Πραγματικα κανεις κυκλους επιτηδες ; Στην αρχη δεν εκανες το ιδιο σχολιο και σου ειπα οτι η εκπνοη καπνου δεν ειναι λειζερ να πηγαινει συγκεντρωμενα σε ενα σημειο ; Και αρα θελει δε θελει ο καπνιστης, αναγκαζει τους αλλους να εισπνεουν ; Προσπαθησε να παρακολουθεις την συζητηση στην ολοτητα της.

για να δουμε ποιες θεσεις σου δεν απεδειξες
δυο θεσεις, η υγεια ειναι αγαθο; ειναι το υπερτατο αγαθο;
Το οτι ειναι αγαθο, δεν χριζει αποδειξης. Ειναι σα να θελεις να αποδειξω οτι η κινητικη ενεργεια ειναι ειδος ενεργειας. Το οτι ειναι το υπερτατο αγαθο, δε το ειπα. Ειπα οτι ειναι ανωτερο απο άλλα, οπως η απολαυση του τσιγαρου. Κι αν το ειπα, μετα ανεφερες τη ζωη και συμφωνησαμε οτι η ζωη ειναι.

πολυ ευκολο να το τεκμηριωσεις μια ερευνα χρειαζεται, αλλα εσυ δεν τη δινεις.
Και συ με 2-3 κλικ επισης μπορεις να το διαπιστωσεις. Δε το κανεις. Θελεις μασημενη τροφη ; Σου ειπα ηδη 3 φορες. Αν σε ενδιαφερει εσενα, ψαξτο. Εγω το εχω ψαξει και ερχομαι εδω στο φορουμ και σου λεω οτι ειπες μπαρουφα. Δικαιωμα μου. Αν σε ενδιαφερει αν ειπες μπαρουφα, ή αν πιστευες πραγματικα οτι δεν ειπες, θα το ειχες ηδη ψαξει και δε θα χασομερουσες 2 μερες, να με κατηγορεις οτι δεν σου δινω την ερευνα.

υπαρχουν και αλλα. επισης υπαρχουν κομματια στα οποια δεν εχεις απαντησει, μηπως δεν θελεις να αναφερθεις για να "ξεχαστουν"¨;
αν ηταν σαν τα παραπανω τα ανυπαρκτα, φερτα να στα ξαναεξηγησω κι αυτα. Εγω δε βλεπω κατι που και δεν εξηγησα και με ρωτησες.

μα συγγνωμη! εγω νομιζω οτι οι ανθρωποι συννενοουνται μεσα απο τις λεξεις!
Σαφως. Αλλα επειδη δεν ειμαστε λεξικα που συνομιλουμε, αλλά ανθρωποι με ευφυια, υποτιθεται οτι εχουμε μια στοιχειωδη αντιληψη και καταλαβαινουμε και απο συμφραζομενα κατι, αν δεν το καταλαβουμε απο μια λεξη.

πες το στις γυναικες των συντηριτηκων μουσουλμανικων κοινωνιων αυτο.
Χαχαχαχαχχα...Η οποια ειναι η αντιπροσωπευτικη κοινωνια ολου του πλανητη ; Ελεος...Και μη ξεχνας οτι ειπες "καμια κοινωνια". Αρα μη μου φερνεις παραδειγμα μια, για να πεις οτι ολες ετσι ειναι. Ειναι σα να λες, οτι επειδη υπαρχει η ταδε φυλη των Μαο-Μαο που ειναι κανιβαλλοι, πως ειμαστε ολοι κανιβαλλοι.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 02:28, 13-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
Λυσσάξατε να το λέτε και να το ξαναλέτε αυτό . Ειδικά στο στέκι που υπάρχει ολόκληρο θέμα με τον φοβερό και τρομερό τίτλο (σχεδόν σαν διαφήμιση!) "Starbucks" πώς είναι δυνατόν να εμμένετε στο "κανένα" όλοι σας? (καπνιστές και μη καπνιστές)

Btw, μου έλεγε συνάδελφος σήμερα (με ιδιαίτερη έκπληξη) ότι πήγε χθες βράδυ σε ένα μπαράκι στα εξάρχεια (ένα πολύ γνωστό στην περιοχή) και μέσα λέει δεν κάπνιζε ουδείς και έβγαινε ο κόσμος που ήθελε να κάνει ένα τσιγάρο έξω και ξανάμπαινε.

Άρα μάλλον εφαρμόζεται ο νόμος (τουλάχιστον για την ώρα!)
Aχ μόνο που σκέφτομαι Σαββατόβραδο στο Στάρμπακς να κάθομαι μέσα, φουντώνω από ενθουσιασμό και αγωνία! Πως δεν το σκέφτηκα νωρίτερα πως υπήρχε αυτή η επιλογή δεν ξέρω!

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
Μη με τσιτώνεις
Koπή πίτας e-steki 2009 αν δεν κάνω λάθος (αν κάνω αναφέρομαι στο 2008 ) σε ένα μαγαζί που δεν θυμάμαι το όνομά του αυτή τη στιγμή σε έναν παράδρομο της Ερμού κοντά στο Σύνταγμα.
Χώρος μη καπνιζόντων από τότε και που καθήσαμε? Let me think...ΜΕΣΑ!
Θυμάσαι λάθος. Απλώς κάπνιζαν οι μισοί που καθόντουσαν από την μία πλευρά και οι μη καπνιστές ήταν περισσότεροι, οπότε δεν είχε ντουμανιάσει. Εγώ τουλάχιστον αυτό θυμάμαι!

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Άλλη μια φορά θυμάμαι εγώ, που είχαμε το μικρότερο μέλος και γιο αγαπημένης συμφορουμίτισσας μαζί μας και καθίσαμε μέσα.
Συνηθέστερα πάντως πρέπει να ομολογήσω πως μας κάνατε το χατίρι και σας ευχαριστούμε.
Αν δε με απατά η μνήμη μου όμως, στις μαζώξεις του e-steki ήταν συνήθως περισσότεροι οι καπνιστές και δύσκολα θα επικρατούσε η άποψη όσων δεν καπνίζουν.
Εγώ στις περισσότερες συγκεντρώσεις που έχω πάει οι μη καπνιστές ήταν περισσότεροι (και μάλιστα σε μια υπήρχε μόνο ένας καπνιστής) και ΠΑΝΤΑ καθόμασταν σε χώρους καπνιστών.

Δεν προσπαθώ να την βγω σε κανέναν, αλλά το γεγονός είναι πως η νικοτίνη είναι άκρως εθιστική. Τελεία.

Παράθεση

rascal_gd (Call me Joe!!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rascal_gd
Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 03:29, 13-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Δεν προσπαθώ να την βγω σε κανέναν, αλλά το γεγονός είναι πως η νικοτίνη είναι άκρως εθιστική. Τελεία.
Ακρως εθιστικη τι εννοεις;; Οτι αν καθεσαι-ας πουμε- συνεχεια διπλα σε καπνιστη θα εθιστεις στη νικοτινη;;

Αυτο το θεματακι το εχουν μονο τα ατομα που δεν εχει περασει καιρος απο τοτε που εχουν κοψει το τσιγαρο οποτε και η μυρωδια του καπνου τους κανει να θελουν να υποκυψουν στην παλια τους συνηθεια.

Η αληθεια ειναι οτι το τσιγαρο κι ο καπνος δεν ειναι ωραιο πραγμα για τους μη καπνιζοντες. Μπορω να το καταλαβω αυτο ως ενα βαθμο. Ο καπνος και η μυρωδια του μπορει να γινουν ενοχλητικοι σ'ενα τουλαχιστον ημικλειστο χωρο αλλα δεν μπορω να καταλαβω ιστεριες τυπου "πηγαινε εξω να καπνισεις" κι ας καθεσαι διπλα στο παραθυρο, "βρωμαει το τασακι" μονο και μονο που το βλεπουμε! Και ποια ειναι η ευκολη αιτιολογια γι'αυτο το φαγωμα;; Η υγεια. Οποτε μας βολευει επιστρατευουμε το αγαθο της υγειας. Αλλα ποιος τα λεει αυτα;; Αυτος που πινει καθε μερα χυμους και τρωει γιαουρτακια ή αυτος που αναπνεει βουνισιο αερα στο κεντρο της Αθηνας;;

Ο νομος εχει λογικη για τον καπνο που μαζευεται σε κλειστους χωρους αλλα οχι να υπαρχουν τυποι διπλα σου να νιωθουν τον καπνο σαν απειλη για την υγεια τους. Η μυρωδια ΝΑΙ!! Και οι περισσοτεροι που φωναζουν για το τσιγαρο οποιο προσχημα κι αν χρησιμοποιουν γι'αυτο γκρινιαζουν στην ουσια.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 14:40, 13-09-10:

@ rascal : σαφως και ενα σημαντικο θεμα ειναι η μυρωδια ή μια δυσπνοια κλπ. Ομως αυτο δε σημαινει οτι δεν υφισταται το θεμα υγειας. Μεταξυ μας, αν με εβαζες να διαλεξω μεταξυ του να υπαρχουν τσιγαρα που βλαπτουν αλλά ειναι αοσμα, και τσιγαρα που δεν βλαπτουν αλλά μυριζουν, θα διαλεγα το 2ο. Στον κοσμο μας ομως κάνουν και τα 2, οπότε..

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 14:43, 13-09-10:

Ρε Λόρυ, γιατί στεναχωριέσαι παιδί μου;
Ο νόμος το απαγορεύει σε κλειστό χώρο.
Πρέπει να τηρηθεί. Αν λοιπόν πας σε κλειστό χώρο και ανάψει κανείς τσιγάρο, πολύ απλά απαίτησε να εφαρμοσθεί ο νόμος.
Έχεις κάθε δικαίωμα και καλά θα κάνεις!

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 15:38, 13-09-10:

ρε παιδια, δημοσιος χωρος δεν ειναι και η πλατεια;

Το οτι ειναι αγαθο, δεν χριζει αποδειξης. Ειναι σα να θελεις να αποδειξω οτι η κινητικη ενεργεια ειναι ειδος ενεργειας.
αστοχη αναλογια, η οποια δεν αποδεικνυει τη θεση σου.

Σαφως. Αλλα επειδη δεν ειμαστε λεξικα που συνομιλουμε, αλλά ανθρωποι με ευφυια, υποτιθεται οτι εχουμε μια στοιχειωδη αντιληψη και καταλαβαινουμε και απο συμφραζομενα κατι, αν δεν το καταλαβουμε απο μια λεξη.
τη λεξη φιλε μου την καταλαβαινουμε, ομως δεν μπορουμε να αντιληφθουμε τι εννοει ο συνομιλητης, οταν χρησιμοποιει λανθασμενα τις λεξεις.

αχαχαχαχχα...Η οποια ειναι η αντιπροσωπευτικη κοινωνια ολου του πλανητη ; Ελεος...Και μη ξεχνας οτι ειπες "καμια κοινωνια". Αρα μη μου φερνεις παραδειγμα μια, για να πεις οτι ολες ετσι ειναι. Ειναι σα να λες, οτι επειδη υπαρχει η ταδε φυλη των Μαο-Μαο που ειναι κανιβαλλοι, πως ειμαστε ολοι κανιβαλλοι.
μη μου φορτωνεις λογικες πλανες, που εσυ ο ιδιος διαπραττεις. το αντιπαραδειγμα μου αποδεικνυει την υπαρξη εστω και μιας κοινωνιας διαφορετικης απο αυτη που περιεργαψες (δηλαδη κοινωνιες που δεν ειναι αποδεκτος ο φονος. εσυ υποστηριξες οτι ειναι ολες ετσι). Εν ολιγοις, το "επιχειρημα" σου δεν ειναι αληθες. Ενα αλλο σοβαρο σφαλμα, ειναι οτι μιλας για αντιπροσωπευτικη κοινωνια, ενω υπαρχουν τοσα διαφορετικα ηδη κοινωνιων, που πραγματικα δεν εχει νοημα αυτη η εννοια, δηλαδη το τι ειναι αντιπροσωπευτικο ή οχι. Θα ηταν ισως πολυ πιο εξυπνο εκ μερους σου να σκεφτεσαι λιγο πριν γραψεις κατι, και να μην αρχισεις τις ηλιθιες ειρωνιες για να μειωσεις τον συνομιλητη σου.

αν ηταν σαν τα παραπανω τα ανυπαρκτα, φερτα να στα ξαναεξηγησω κι αυτα. Εγω δε βλεπω κατι που και δεν εξηγησα και με ρωτησες.
φόρα γυαλια φιλε μου, και κοιταξε τις παραθεσεις που εκανα(το "ιστορικο" της συνομιλιας με τις πολλαπλες παραθεσεις!). περιεργο, εγω δεν θεωρω απλα ανυπαρκτα αυτα που γραφεις, αλλα ακομα χειρότερα, και γελοια, επειδη ακριβως δεν υπαρχει αποδειξη. (ακους εκει, το οτι ειναι εννοια δεν χρειαζεται να το αποδειξω! γιατι κυριε μου; α, γιατι ειναι σαν την κινητικη ενεργεια)
Και συ με 2-3 κλικ επισης μπορεις να το διαπιστωσεις. Δε το κανεις. Θελεις μασημενη τροφη ; Σου ειπα ηδη 3 φορες. Αν σε ενδιαφερει εσενα, ψαξτο. Εγω το εχω ψαξει και ερχομαι εδω στο φορουμ και σου λεω οτι ειπες μπαρουφα. Δικαιωμα μου.
εγω το ΕΧΩ κοιταξει φιλε μου! και γνωριζω αν τελικα αυτο που εγραψα ειναι σωστο ή λαθος. ομως απορω που ακομα, οπως ενας γαιδαρος, αρνεισαι να τεκμηριωσεις τις αποψεις σου. ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ σου να αποδειξεις τη θεση σου (αν θυμαμαι καλα ηταν και ορος στο παλιο ischool, κριμα που δεν τον εντοπιζω και εδω). μη με κατηγορεις περι "μασημενης τροφης", ειναι απλη λασπη και το γνωριζεις.

μου λες οτι ειπα μπαρουφα. σου λεω γιατι ειπα μπαρουφα. μου λες "ε ου α, εισαι ηλιθιος και θες μασημενη τροφη". ε, τραβα και μαθε να συζητας χωρις να προσβαλεις τους αλλους, γιατι ακριβως εκφραζουν και στηριζουν με δομημενο λογο αποψεις διαφορετικες απο τις δικες σου.

[..αφαιρέθηκε χωρίο..]

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 13-09-10 στις 21:21. Αιτία: προσαρμογή στους όρους χρήσης
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 17:15, 13-09-10:

ρε παιδια, δημοσιος χωρος δεν ειναι και η πλατεια;
Δημοσιος ναι. κλειστος οχι...

Κι ο νομος αναφερει ρητα οτι το καπνισμα απαγορευεται σε ολους τους ΚΛΕΙΣΤΟΥΣ δημοσιους χωρους...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 17:21, 13-09-10:

Ποιος χώρος είναι εξωτερικός, σύμφωνα με τον νέο νόμο, και συνεπώς επιτρέπεται σ΄αυτόν το κάπνισμα;

Εξωτερικός χώρος είναι αυτός, που έχει τουλάχιστον δύο πλευρές του ανοιχτές. Δεν είναι π.χ εξωτερικός χώρος ένα μπαρ με τέσσερις πλευρές κλειστές, παρότι δεν έχει σκεπή. Τα καπνιστήρια κάθε μορφής καταργούνται εάν βρίσκονται στο εσωτερικό του κτηρίου. Τα μπαλκόνια και οι ταράτσες δεν θεωρούνται εξωτερικοί χώροι, άρα το κάπνισμα απαγορεύεται και σ' αυτά. Κάποιος μπορεί να καπνίζει μόνον έξω από το κτήριο. Παρά τις εντολές αυτές, οι υπεύθυνοι για την εφαρμογή του νόμου θα παρακολουθήσουν τους επόμενους μήνες τις συμπεριφορές των καπνιστών, θα λάβουν υπόψη τις κλιματολογικές συνθήκες στη χώρα μας και ίσως αναθεωρήσουν με στόχο βελτιώσεις του νόμου.

Σημειώνεται ότι η υπουργός Υγείας, Μ. Ξενογιαννακοπούλου, σε τηλεοπτική της εμφάνιση διευκρίνισε πως στα μπαλκόνια το κάπνισμα επιτρέπεται, τουλάχιστον στην αρχή εφαρμογής του νόμου.

Πηγή

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 17:50, 13-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από tsarachaf
Δημοσιος ναι. κλειστος οχι...

Κι ο νομος αναφερει ρητα οτι το καπνισμα απαγορευεται σε ολους τους ΚΛΕΙΣΤΟΥΣ δημοσιους χωρους...
οι καφετέριες ειναι ιδιωτικος ή δημοσιος χωρος; (κανας νομικος να το αποσαφηνησει

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 18:08, 13-09-10:

Δημοσιος ειναι ο χωρος που ειναι για ολους, που εχει προσβαση ο οποιοσδηποτε...

Κοινως οι καφετεριες ειναι δημοσιος χωρος...

Πηγη

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 20:39, 13-09-10:

Τα μπαλκόνια και οι ταράτσες δεν θεωρούνται εξωτερικοί χώροι, άρα το κάπνισμα απαγορεύεται και σ' αυτά. Πηγή
Χαχαχαχαχαχα ...... ..... Τα μπαλκόνια και οι ταράτσες δεν θεωρούνται εξωτερικοί χώροι;;;;;;
Αν είναι έτσι, τότε όσοι πληρώνουν πρόστιμα για τους ημιυπαίθριους να πάρουν τα λεφτά τους πίσω!!!!!!!!!

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 20:48, 13-09-10:

θα λάβουν υπόψη τις κλιματολογικές συνθήκες στη χώρα μας και ίσως αναθεωρήσουν με στόχο βελτιώσεις του νόμου.Πηγή
πόση γελοιότητα θεέ μου

Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 21:51, 13-09-10:

οι καφετέριες ειναι ιδιωτικος ή δημοσιος χωρος;
είναι ιδιωτικοί χώροι που κάποιος αποφασίζει να προσελκύσει πελάτες και άρα είναι πλέον δημόσιοι
π.σ.
το αντίθετο είναι οι δημόσιες υπηρεσίες :
είναι δημόσιοι χώροι που κάποιος αποφασίζει να μην προσελκύσει πελάτες αλλά να χρησιμοποιήσει τον χώρο σαν καφετέρια
για αυτό θα καταλήξουν ιδιωτικοί

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 23:19, 13-09-10:

Τα μπαλκόνια και οι ταράτσες δεν θεωρούνται εξωτερικοί χώροι, άρα το κάπνισμα απαγορεύεται και σ' αυτά. Κάποιος μπορεί να καπνίζει μόνον έξω από το κτήριο.

Πηγή
Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
πόση γελοιότητα θεέ μου
Nα με συγχωρεις, αλλα το γελοιο ειναι το παραπανω...
Ιλεος!

Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 23:26, 13-09-10:

συμφωνώ απόλυτα

αν μας στερήσουν και το κάπνισμα υπό την θέα ωραίων μπαλκονιών , τι νόημα έχει το σαββατόβραδο ;

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 23:32, 13-09-10:

Ηρθα να δωσω data. Το λοιπον, εγω μια χαρα καπνιζω μεχρι στιγμης. Για φαγητο που πηγα σημερα, καθησα μεσα λογω καιρου, μη πιασει καμμια μπορα, κοντα στο εξωτερικο του μαγαζιου και μου εφεραν τασακι χωρις να προλαβω να το ζητησω. Μια χαρα εφαγα παντως και μια χαρα καπνισα.
Δεν εχω επηρεαστει καθολου απο την ολη κατασταση. Μηπως εχω τρομερη διαισθηση.....- οπως παντα- η μηπως ειμαι εντελως αναισθητη?

Αρχική Δημοσίευση από self-instructive depressing
συμφωνώ απόλυτα

τι νόημα έχει το σαββατόβραδο ;

Σιγα μωρε,θα καλεις παρεα και καλυτερα θα τα περνατε! Ελα ελα παιδια καιρος για ποδαροδρομους και για πιο στενες μαζωξεις!!! Ας πω μια εκδοχη που εμενα μου αρεσει πολυ- θα προτιμουσατε οι καπνιστες ενα σαββατοβραδο στο ρουφ του χιλτον με την ωραια θεα ή μια ωραια μακρινη βολτα με το αμαξι με το τσιγαρακι μεχρι το σουνιο? Me, ειμαι του δευτερου, ευτυχως

Αιντε, ισως μπω και σε κανα κλαμπακι, πιω δυο τρια σφηνακια, ριξω και κανα χορο

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 13-09-10 στις 23:47. Αιτία: παραθ
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 23:40, 13-09-10:

Τα μπαλκόνια και οι ταράτσες δεν θεωρούνται εξωτερικοί χώροι, άρα το κάπνισμα απαγορεύεται και σ' αυτά. Κάποιος μπορεί να καπνίζει μόνον έξω από το κτήριο.
Πηγή
Ναι, οκ, ακούγεται "γελοίο", αλλά είναι ο τρόπος να αποφύγουν τα παραθυράκια, και τις δικαιολογίες. Αν μιλάμε για καθολική απαγόρευτη, ας την κάνουμε καθολική. Γι'αυτό λένε "μόνο έξω από το κτίριο".
Τι να το κάνω εγώ το μέτρο, αν έχουν τραπεζάκια στο μπαλκόνι, ανοιχτές μπαλκονόπορτες, έξω καπνίζουν και μου έρχεται ολο μέσα;

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Ηρθα να δωσω data. Το λοιπον, εγω μια χαρα καπνιζω μεχρι στιγμης. Για φαγητο που πηγα σημερα, καθησα μεσα λογω καιρου, μη πιασει καμμια μπορα, κοντα στο εξωτερικο του μαγαζιου και μου εφεραν τασακι χωρις να προλαβω να το ζητησω. Μια χαρα εφαγα παντως και μια χαρα καπνισα.
Δεν εχω επηρεαστει καθολου απο την ολη κατασταση. Μηπως εχω τρομερη διαισθηση.....- οπως παντα- η μηπως ειμαι εντελως αναισθητη?

Μην καμαρώνεις βρε καλό μου... Το ότι δεν μπορούμε να διατηρήσουμε ή σεβαστούμε μία επίσημη πολιτική, δεν τιμάει κανένα μας, έστω κι αν κάποιοι "τη γλιτώνουν".

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 23:41, 13-09-10:

Το αυτο ισχυει και για μενα παντως...
Μεχρι στιγμης δεν ειχα θεμα...

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 23:44, 13-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι

Μην καμαρώνεις βρε καλό μου... Το ότι δεν μπορούμε να διατηρήσουμε ή σεβαστούμε μία επίσημη πολιτική, δεν τιμάει κανένα μας, έστω κι αν κάποιοι "τη γλιτώνουν".
Βασικα, δεν καμαρωνω, ουτε καν. Απλως κοροιδευω μεχρι στιγμης, οπως με κοροιδευουν κι εμενα.
Και μεταξυ μας χεστηκα κιολας αν γινει η δε γινει, αν το απαγορεψουν ακομα και στο αμαξι, εγω τροπο και μερη να καπνιζω νομιμοτατα θα βρισκω, σε ενα που ειμαι καλη ειναι να βρισκω χρυσες τομες στη ζωη μου ωστε να μη με ξεβολευουν με το ετσι θελω. Αδιαφορω, κανω αυτο που θελω τελικα χωρις να ενοχλω, πως να το πω.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 23:50, 13-09-10:

Εγώ απλά θα 'θελα να πιστεύω ότι δεν εθελοτυφολούμε τόσο πρόθυμα όσο μοιάζει.
Ότι δεν περιμένουμε να έρθουν να μας κάνουν πατ-πατ στον ώμο, για να συμμορφωθούμε.

Λέω εγώ τώρα, γενικά.

Αλλά έχουμε μάθει να νιώθουμε μακάκες εάν κάνουμε το σωστό... κι είναι φαύλος κύκλος.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 23:56, 13-09-10:

ετσι οπως το παμε σε λιγο θα κανονιζουμε meetings καπνιστων ιστεκιστων και meetings μη καπνιστων ιστεκιστων.
δυο δτρατοπεδα.

εγω ως πρωην καπνιστρια μπορω να ερχομαι και στα δυο?

Ναι, οκ, ακούγεται "γελοίο", αλλά είναι ο τρόπος να αποφύγουν τα παραθυράκια, και τις δικαιολογίες. Αν μιλάμε για καθολική απαγόρευτη, ας την κάνουμε καθολική. Γι'αυτό λένε "μόνο έξω από το κτίριο".
Τι να το κάνω εγώ το μέτρο, αν έχουν τραπεζάκια στο μπαλκόνι, ανοιχτές μπαλκονόπορτες, έξω καπνίζουν και μου έρχεται ολο μέσα;
καλα αυτο που λες εδω ειναι λιγο υπερβολη βρε γιδι!
θα ναι ο αλλος σε ολοκληρη ταρατσα, και θα ερχεται ο καπνος του πανω μου? ή ολοκληρο μπαλκονι και ο αερας θα φυσαει τον καπνο μεσα στο κτιριο??

με αυτη τη λογικη στις υπαιθριες καφετεριες γιατι επιτρεπεται το καπνισμα? το καλοκαιρι, στο διπλα τραπεζι απο εμενα, αν καθεται καπνιστης παλι θα ερχεται ο καπνος πανω μου!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 00:00, 14-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
ετσι οπως το παμε σε λιγο θα κανονιζουμε meetings καπνιστων ιστεκιστων και meetings μη καπνιστων ιστεκιστων.
δυο δτρατοπεδα.

εγω ως πρωην καπνιστρια μπορω να ερχομαι και στα δυο?

καλα αυτο που λες εδω ειναι λιγο υπερβολη βρε γιδι!
θα ναι ο αλλος σε ολοκληρη ταρατσα, και θα ερχεται ο καπνος του πανω μου? ή ολοκληρο μπαλκονι και ο αερας θα φυσαει τον καπνο μεσα στο κτιριο??

με αυτη τη λογικη στις υπαιθριες καφετεριες γιατι επιτρεπεται το καπνισμα? το καλοκαιρι, στο διπλα τραπεζι απο εμενα, αν καθεται καπνιστης παλι θα ερχεται ο καπνος πανω μου!
Ναι, το ξέρω ότι είναι υπερβολή.
αλλά ερμηνεύω το νόμο, λέγοντας οτι μπορεί να θέλουν να αποφύγουν αυτό το ενδεχόμενο... λέω εγώ.
Και κυρίως τα παραθυράκια. Κυριολεκτικά και μεταφορικά.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 00:00, 14-09-10:

Εγώ απλά θα 'θελα να πιστεύω ότι δεν εθελοτυφολούμε τόσο πρόθυμα όσο μοιάζει.
Ότι δεν περιμένουμε να έρθουν να μας κάνουν πατ-πατ στον ώμο, για να συμμορφωθούμε.

Λέω εγώ τώρα, γενικά.

Αλλά έχουμε μάθει να νιώθουμε μακάκες εάν κάνουμε το σωστό... κι είναι φαύλος κύκλος.
Μα...
κατσε να σου πω- ρε συ αμα μου δωσουν ενα τασακι γιατι να μην το χρησιμοποιησω? Αν δε μου δωσουν δε το ζηταω. Γενικα αν θελεις να κανεις κατι και σου δινουν το ελευθερο γιατι να μην το κανεις? Αν δε γινεται οκευ, δεκτο, σεβαστο, παμε παρακατω. Γενικα προσαρμοζομαι δεν εχω θεμα, αλλα απο τη στιγμη που μου δινουν την αδεια, να μην ''περασω'' αφου θελω?
Αφου ειμαι κατα να κοπει το καπνισμα στους δημοσιους χωρους, ας κανουν ενα κομματι για τους μη αλλο για τους δε. Τι φταιω γω που βαζουν ολα τα φραγκα ΜΟΥ στην τσεπη ΤΟΥΣ και δεν ανοιγουν τους χωρους, δε τα σκανε γιαυτο? Και πληρωνω και το βουλωνω? Ξαναλεω, ας ερθει πελατης να μου πει ''θα μπορουσες να το σβησεις, κοριτσακι μου?'' Θα τσακιστω. Αλλα μη μου το παιζουν μαγκες, αυτο δε θελω και το παρατηρω πολυ στο θεμα κι απο μερικους αντικαπνιστες(ειναι στανταρ συζητηση στις παρεες αυτην την περιοδο), βασικα δε περναει η μαγκια. Θελω ναμαι σωστη και αντικειμενικη και σιγουρα το αντικειμενικο και λογικο λεει' ΔΩΣΤΕ ΧΩΡΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 00:05, 14-09-10:

Μα...
Ωραια κατσε να σου πω- ρε συ αμα μου δωσουν ενα τασακι γιατι να μην το χρησιμοποιησω? Αν δε μου δωσουν δε το ζηταω. Γενικα αν θελεις να κανεις κατι και σου δινουν το ελευθερο γιατι να μην το κανεις? Αν δε γινεται οκευ, δεκτο, σεβαστο, παμε παρακατω. Γενικα προσαρμοζομαι δεν εχω θεμα, αλλα απο τη στιγμη που μου δινουν την αδεια, να μην ''περασω'' αφου θελω?
Αφου ειμαι κατα να κοπει το καπνισμα στους δημοσιους χωρους, ας κανουν ενα κομματι για τους μη αλλο για τους δε. Τι φταιω γω που βαζουν ολα τα φραγκα ΜΟΥ στην τσεπη ΤΟΥΣ και δεν ανοιγουν τους χωρους, δε τα σκανε γιαυτο? Και πληρωνω και το βουλωνω? Ξαναλεω, ας ερθει πελατης να μου πει ''θα μπορουσες να το σβησεις, κοριτσακι μου?'' Θα τσακιστω. Αλλα μη μου το παιζουν μαγκες, αυτο δε θελω και το παρατηρω πολυ στο θεμα απο μερικους, βασικα δε περναει η μαγκια, τουλαχιστον σεμενα, προσπαθω ναμαι σωστη και αντικειμενικη και σιγουρα το αντικειμενικο και λογικο λεει' ΔΩΣΤΕ ΧΩΡΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
Κοίτα. Εφ'όσον ο νόμος υπάρχει, θα έπρεπε να τον σέβονται ΟΛΟΙ.
Και να μην κάνουμε επί τόπου σταυροφορίες, διαπραγματευόμενοι την ισότητα που θα θέλαμε, ή και που θα δικαιούμασταν.

Εγώ απλά λέω ότι το κάπνισμα απαγορεύεται και για το μαγαζάτορα, και για τον πελάτη.
Κι αν περιμένεις κάποιον να σου παραπονεθεί ή να σου βάλει πρόστιμο, είναι επιλογή σου.

Αλλά είναι και ο λόγος που πολλά πράγματα δε λειτουργούν στη χώρα μας: εθελοτυφλούμε, δεν υπάρχει επιτήρηση, δεν ισχύουν σοβαρά πρόστιμα, κοιτάει ο καθένας τον εαυτό του... και μετά κατηγορούμε όλοι μαζί Αυτούς.

Παράλογο; Θα απαντήσει.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 00:12, 14-09-10:

Οχι δεν ειναι παραλογο Γιδι, δικιο εχεις, τα ξερω ολαυτα και πιστεψε με τα σκεφτομαι, κι οταν τα σκεφτομαι ειμαι σε καλο δρομο. Κι επειδη ΔΕΝ μπορω ομως να τους ανεχομαι με το κρατος τους και τα πολλαα πολλααα λαθη τους και να ειμαι δικαιη εγω μονιμως οταν αλλοι με αδικουν, τους γραφω και παλω βολτα στο Σουνιο.
Δεν θα τους στηριξω οταν τρωνε τα λεφτα μου και δεν κανουν κατι και για μενα παρα φτιαχουν βιλαρες και σαμποταρουν τον κοσμο για οικονομικη κριση. Ηδη το μπουκοταζ μου ξεκινησε απο τον χειμωνα που μας περασε, οταν εγω προσωπικα το παρτυ ανιμαλ των κλαμπακιων για μια φαση που υπηρξε στη ζωη μου, σταματησα καθε παρεδωσε με τις εισοδους των μαγαζιων. Εχουμε οικον κριση? Βγαλτε εισοδους οπως σε αλλες χωρες τις ΕΕ. Θελετε να συνεισφερω στην οικον της χωρας ΜΑΣ με το να βγαινω στα μαγαζια σας? Φτιαξτε μου χωρους.
Απο μενα μετα συγχωρησεως, στις επομενες εκλογες θα παρουν μια σκατουλα.
Αυτο συμβαινει κι ολοι εμεις ερχομαστε σε αντιπαραθεσεις οταν καπου κει εξω αυτοι γελανε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 14-09-10 στις 00:30. Αιτία: ουφ :P
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 00:38, 14-09-10:

Κρίμα όμως που μόνο σε κάτι τέτοια μπορούμε ή επιλέγουμε να αντιδράσουμε...

Κι επειδή πάω για ύπνο, επαναφέρω δύο απαντήσεις που κολλάνε καλά:

Αρχική Δημοσίευση από jrot6
...
Υ.Γ. Οσο για το φασιστικο του θεματος που επικαλουνται πολλοι καπνιστες μου προκαλει πολυ γελιο..Ρε ελληναρα καπνιστη (που θα κανεις οτι γουσταρεις και εδω δεν θα περασει ο νομος,γιατι εδω ειναι ελλαδα) εδω και χρονια τρως καταπιεστικους και φασιστικους νομους και απο την πολυθρονα σου δεν σηκωνεσαι..Για το τσιγαρο που βλαπτεις τους αλλους θυμηθηκες την επαναστατικοτητα σου?

Αρχική Δημοσίευση από gademis
...
Από τη στιγμή που παραβαίνεις ένα νόμο με ποιο σκεπτικό δεν έχεις ευθύνη; Με ποιο σκεπτικό δεν έχεις ευθύνη για την αποτυχία του προηγούμενου νόμου αφού δεν τον τηρούσες; Ο νόμος δε δίνει μόνο στο μαγαζάτορα νομική ευθύνη αλλά και στον πελάτη. Εξήγησε μου σε παρακαλώ υπό ποία έννοια δεν έχεις, έστω νομική ευθύνη.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 03:21, 14-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από cibyllian
Ρε Λόρυ, γιατί στεναχωριέσαι παιδί μου;
Ο νόμος το απαγορεύει σε κλειστό χώρο. Πρέπει να τηρηθεί. Αν λοιπόν πας σε κλειστό χώρο και ανάψει κανείς τσιγάρο, πολύ απλά απαίτησε να εφαρμοσθεί ο νόμος.Έχεις κάθε δικαίωμα και καλά θα κάνεις!
Στενοχωριεμαι για αυτο που ειπε ο jrot και ο gademis και παρεθεσε τωρα το Γιδι, και τη νοοτροπια μας γενικοτερα. Οκ, δεν ειναι το βασικοτερο προβλημα ουτε το μονο μας. Αλλά...

αστοχη αναλογια, η οποια δεν αποδεικνυει τη θεση σου.
Γνωμη σου που...ω τι εκπληξη...παλι δεν τεκμηριωνεις

τη λεξη φιλε μου την καταλαβαινουμε, ομως δεν μπορουμε να αντιληφθουμε τι εννοει ο συνομιλητης, οταν χρησιμοποιει λανθασμενα τις λεξεις.
Μιλα για τον εαυτο σου. Αλλοι καταλαβαν. Γιατι πηγε το μυαλο τους στο τι εννοει, απο τα συμφραζομενα.

το αντιπαραδειγμα μου αποδεικνυει την υπαρξη εστω και μιας κοινωνιας διαφορετικης απο αυτη που περιεργαψες (δηλαδη κοινωνιες που δεν ειναι αποδεκτος ο φονος. εσυ υποστηριξες οτι ειναι ολες ετσι). Εν ολιγοις, το "επιχειρημα" σου δεν ειναι αληθες.
Πουθενα δεν ειπα οτι σε ολες τις κοινωνιες ο φονος ειναι μη αποδεκτος. Υποτιθεται ομως οτι μιλαμε για πολιτισμενες κοινωνιες, και συ μου φερνεις παραδειγματα από πιο ζωωδεις κοινωνιες. Δλδ άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε...Και για να υποστηριξεις τι ; Οτι η υγεια δεν ειναι πολυτιμοτερη απο την απολαυση ; Ελεος...

Ενα αλλο σοβαρο σφαλμα, ειναι οτι μιλας για αντιπροσωπευτικη κοινωνια, ενω υπαρχουν τοσα διαφορετικα ηδη κοινωνιων, που πραγματικα δεν εχει νοημα αυτη η εννοια, δηλαδη το τι ειναι αντιπροσωπευτικο ή οχι. Θα ηταν ισως πολυ πιο εξυπνο εκ μερους σου να σκεφτεσαι λιγο πριν γραψεις κατι, και να μην αρχισεις τις ηλιθιες ειρωνιες για να μειωσεις τον συνομιλητη σου.
Μαλλον εσυ θα επρεπε να σκεφτεις οτι με το αντιπροσωπευτικη, αναφερομαι σε μια κοινωνια με καποιον στοιχειωδη πολιτισμο, ωριμοτητα και επιπεδο. Προσπαθεις απεγνωσμενα, με κουτοπονηριες, να αποδειξεις οτι επειδη ο φονος σε καποιες κοινωνιες ειναι αποδεκτος,και η ζωη λιγοτερο σημαντικη, οτι δεν ειναι και γενικοτερα στην ανθρωποτητα. Συγνωμη αλλα΄δε θα χασω το χρονο μου να σε πεισω για κατι τοσο αυτονοητο.

φόρα γυαλια φιλε μου, και κοιταξε τις παραθεσεις που εκανα(το "ιστορικο" της συνομιλιας με τις πολλαπλες παραθεσεις!).
Φοραω φακους επαφης πειραζει ; Συνεχιζω να μη βλεπω ουτε μια θεση μου που δεν τεκμηριωσα. Και διάφορες δικες σου που δεν τεκμηριωνεις.

περιεργο, εγω δεν θεωρω απλα ανυπαρκτα αυτα που γραφεις, αλλα ακομα χειρότερα, και γελοια, επειδη ακριβως δεν υπαρχει αποδειξη. (ακους εκει, το οτι ειναι εννοια δεν χρειαζεται να το αποδειξω! γιατι κυριε μου; α, γιατι ειναι σαν την κινητικη ενεργεια)
Εσυ δεν την βλεπεις. Θα σου συνιστουσα να ασχοληθεις με τις δικες σου αποδειξεις...ωπ, συγνωμη..δεν εχεις. Εσυ σε λιγο θα ζητησεις να σου αποδειξω και αξιωματα των μαθηματικων, το οτι γη δεν ειναι επιπεδη, οτι γυριζει γυρω απο τον ηλιο...Σχολιο δεν πηγαμε ;

εγω το ΕΧΩ κοιταξει φιλε μου! και γνωριζω αν τελικα αυτο που εγραψα ειναι σωστο ή λαθος.
Ε τοτε τι με πρηζεις 5 σελιδες τωρα. Εαν το εχεις ψαξει σωστα τοτε συμφωνεις μαζι μου και καθεσαι και λογομαχεις ;
Εαν δεν συμφωνεις μαζι μου, και εχεις βρει οτι οι θανατοι απο τροχαια που οφειλονται σε αλκοολ, ειναι περισσοτεροι απο θανατους οφειλομενους στο καπνισμα, τοτε κατι εχεις διαβασει λαθος. Αλλά τι συζηταω τωρα...οταν σαν θανατο απο καπνισα λαμβανεις υποψιν σου τον πνιγμο απο καταποση..οτι να ναι...

ομως απορω που ακομα, οπως ενας γαιδαρος, αρνεισαι να τεκμηριωσεις τις αποψεις σου. ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ σου να αποδειξεις τη θεση σου (αν θυμαμαι καλα ηταν και ορος στο παλιο ischool, κριμα που δεν τον εντοπιζω και εδω).
Εχεις πλακα τελικα. Υποχρεωση μου να τρεξω να σου φερω αποδειξεις για να πειστει η αφεντια σου οτι ειπες μπαρουφα ; Τι λες ανθρωπε μου, συνελθε....Με ξερεις κι απο χτες και σου οφειλω κατι ; Καμια υποχρεωση δεν σου εχω, οπως κι εσυ σε μενα. Και ειδικα για ατομα που κανουν τον εξυπνο, ή εχουν ασχημο υφακι μαζι μου, δε θα ξοδεψω ουτε δευτερολεπτο αν δε θελω. Οκ ; Κανε μου μυνηση. Και γαιδαρο να πεις αυτον που βλεπεις στον καθρεπτη. Προφανως η ανατροφη σου ειναι τετοια που βριζεις χωρις να σε βρισουν καν. (και σβηστηκε και αλλος χαρακτηρισμος σου).

μη με κατηγορεις περι "μασημενης τροφης", ειναι απλη λασπη και το γνωριζεις.
Μπα. Καμια σχεση. Ζητας να κανω ερευνα που εχω ηδη κανει για τον εαυτο μου, ωστε να πληροφορηθεις εσυ επειδη βαριεσαι να την κανεις μονος σου. Τοση ωρα που γραφεις εδω για να προσπαθεις να μου την πεις, θα το ειχες βρει και θα ειχαμε ησυχασει.

μου λες οτι ειπα μπαρουφα. σου λεω γιατι ειπα μπαρουφα. μου λες "ε ου α, εισαι ηλιθιος και θες μασημενη τροφη". ε, τραβα και μαθε να συζητας χωρις να προσβαλεις τους αλλους, γιατι ακριβως εκφραζουν και στηριζουν με δομημενο λογο αποψεις διαφορετικες απο τις δικες σου.
Τον εαυτο σου περιγραφεις. Εγω καταρχας δε σε χαρακτηρησα ουτε σε εβρισα. Οπότε μη βαζεις λογια στο στομα μου. Δε διστασες να το κανεις εσυ ομως. Μια χαρα δομημενος ειναι ο λογος μου, ασχολησου καλυτερα με τον δικο σου (βαζε κανενα επιχειρημα αναμεσα στις αυθαιρετες και ειρωνικες δηλωσεις σου).

Το συμπερασματα στην μεταξυ μας (ο θεος να την κανει) συζητηση, ειναι :

1.η υγεια ειναι σημαντικοτερη απο την απολαυση τσιγαρου.
2.Το δικαιωμα καποιου σε μια απολαυση, χανει προτεραιτοτητα οταν με την απολαυση αυτη βαλει κατα του δικαιωματος στην υγεια αλλων.
3.Οι θανατοι απο καπνισμα ειναι πολλες φορες περισσοτεροι απο θανατους απο τροχαια λογω αλκοολ.
4.Εισαι κακος συνομιλητης. (θα το πεις και συ για μενα, αλλα το σεβομαι)
5. Η υγεια δεν ειναι εννοια.
6.Το αν μια κοινωνια πανω στον πλανητη, ειναι καφροι και ζωα, δεν μας ενδιαφερει και δεν αποτελει επιχειρημα, οτι ενα αγαθο,ενα δικαιωμα κλπ, δεν εχουν τη σημασια που εχουν.

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 09:16, 14-09-10:

Έλα ρε Γιδάκι τώρα!
Είπαμε, καλά κάνουν και το απαγορεύουν σε κλειστούς χώρους, αλλά μην τρελαθούμε ... αν είναι να ενοχλεί και στα μπαλκόνια, να το βγάλουν παράνομο να τελειώνουμε.

Κοίτα. Εφ'όσον ο νόμος υπάρχει, θα έπρεπε να τον σέβονται ΟΛΟΙ.
Και να μην κάνουμε επί τόπου σταυροφορίες, διαπραγματευόμενοι την ισότητα που θα θέλαμε, ή και που θα δικαιούμασταν.
Σε αυτό θα συμφωνήσω.
Δε νομίζω ότι πρέπει κανείς να περιμένει μόνο από το μαγαζί να εφαρμόσει το νόμο.
Εφόσον υπάρχει νόμος, οφείλει ο καθένας απο εμάς, μόνος του να φροντίσει να τον τηρεί.

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Στενοχωριεμαι για αυτο που ειπε ο jrot και ο gademis και παρεθεσε τωρα το Γιδι, και τη νοοτροπια μας γενικοτερα. Οκ, δεν ειναι το βασικοτερο προβλημα ουτε το μονο μας. Αλλά...
Βρε Λόρυ μου, εσύ περίμενεις ν' αλλάξουμε νοοτροπία από τη μια μέρα στην άλλη;
Νομίζω ότι περισσότερο πείσμα είναι όλη αυτή η αντίδραση, παρά πραγματικότητα.
Θα τον σεβαστούν το νόμο, όπως σεβάστηκαν και ένα σωρό άλλους. Παραβάτες βέβαια θα υπάρχουν, όπως υπάρχουν και σε όλους τους άλλους νόμους (μη γίνουν και οι δικηγόροι κλέφτες), αλλά νομίζω πως δεν θα είναι και τόοοσοοο συχνό.
Τώρα, αν φτάσουμε σε υπερβολές του τύπου "ούτε στα μπαλκόνια", ε εκεί θα έχουμε λίγο παραπάνω θέμα.
Τέλος πάντων, δώστε λίγο χρόνο και οι καπνιστές και οι μη καπνιστές .... νομίζω ότι στο τέλος όλοι ευχαριστημένοι θα είμαστε.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 09:36, 14-09-10:

Ναι, το ξέρω ότι είναι υπερβολή.
αλλά ερμηνεύω το νόμο, λέγοντας οτι μπορεί να θέλουν να αποφύγουν αυτό το ενδεχόμενο... λέω εγώ.
Και κυρίως τα παραθυράκια. Κυριολεκτικά και μεταφορικά.
Είπαμε καλέ!

Τώρα, το ότι απαγορεύεται στον όγκο του κτιρίου γενικότερα, απλά ισχύει, από το νόμο.

Όσο για το ότι θέλουμε χρόνο, συμφωνώ. Δεν καταδικάζουμε ακόμα κανέναν, και σίγουρα καλό είναι να μην έχουμε τα νύχια έξω, αλλά νομίζω ότι πολλοί σκέφτονται ότι "αυτή τη φορά, ας πετύχει", και γι'αυτό προσωπικά παρατηρώ όχι τόσο τα μεμονωμένα περιστατικά, που κάποιος άναψε τσιγάρο, αλλά τη νοοτροπία μας, που ελπίζω να αλλάξει.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 02:13, 15-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από cibyllian
Βρε Λόρυ μου, εσύ περίμενεις ν' αλλάξουμε νοοτροπία από τη μια μέρα στην άλλη;
Οχι, αλλά δε θα με χαλουσε. Μη ξεχνας ομως οτι δεν ειναι ενα νεο θεμα για να αλλαξουν νοοτροπια απο την μια μερα στην αλλη. Χροοοονια διαφωνιων προηγουνται....Αλλά εδω δε βλεπω προθυμια να αλλαξει νοοτροπια ο καπνιστης, αλλά το αντιθετο. Λες να ειναι απλα πεισμα ; Λες να φυγει σε λιγο καιρο ; Μακαρι. Οσον αφορα την δικη μου αντιδραση παντως (ισως και αλλων), δεν ειναι πεισμα, ειναι χρονια ανοχης σε συνδιασμο με το θρασος-αδιαφορια των καπνιστων, που εξοργιζει.

Δε ξερω αν θα τον σεβαστουν ολοι το νομο, δεν εχουμε τετοιες συνηθειες εδω στην Ελλαδα...

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 08:16, 15-09-10:

Δε ξερω αν θα τον σεβαστουν ολοι το νομο, δεν εχουμε τετοιες συνηθειες εδω στην Ελλαδα...
Εσυ σεβεσαι τους νομους?

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 08:30, 15-09-10:

Οχι, αλλά δε θα με χαλουσε. Μη ξεχνας ομως οτι δεν ειναι ενα νεο θεμα για να αλλαξουν νοοτροπια απο την μια μερα στην αλλη. Χροοοονια διαφωνιων προηγουνται....Αλλά εδω δε βλεπω προθυμια να αλλαξει νοοτροπια ο καπνιστης, αλλά το αντιθετο. Λες να ειναι απλα πεισμα ; Λες να φυγει σε λιγο καιρο ; Μακαρι. Οσον αφορα την δικη μου αντιδραση παντως (ισως και αλλων), δεν ειναι πεισμα, ειναι χρονια ανοχης σε συνδιασμο με το θρασος-αδιαφορια των καπνιστων, που εξοργιζει.

Δεν υπάρχει νόμος χωρίς παραβάτες, όμως καλό θα ήταν να έχει όσο το συνατόν λιγότερους, όπως βέβαια θα έπρεπε να ισχύει και για όλους τους άλλους νόμους.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 00:55, 16-09-10:

Αντιγραφω συνοπτικά καποια αποσπασματα άρθρου εφημεριδος απο την καθηγητή καρδιολογιας του Πανεπιστημιου Αθηνων κ.Κρεμαστινό :

"
1. 5 εκατομυρια ανθρωποι χανονται καθε χρονο απο το καπνισμα (WHO).
2. 3 στους 4 θα παθουν σιγουρα καποιο καρδαγγειακο επεισοδιο στη ζωή τους, ενώ τον 4ο τον διεκδικεί ο καρκινος.
3. Ο παθητικός καπνιστης κινδυνευει εξισου με τον καπνιστη, αλλά είναι και δυνατόν ο καπνιστης να μην παθει ουτε καρκινο πενυμονος, ουτε εμφραγμα, εαν ανηκει στο προνομιουχο 20% του πληθυσμου που προστατευεται απο τα γονιδιά του...ενω ο παθητικός καπνιστης κινδυνευει να νοσησει οταν υποκειται στο 80% του πληθυσμου που στερειται γονιδιακης προστασιας!

Ετσι, τα ηθικά ερεισματα οτι δηθεν η απαγορευση του καπνισματος στερει τον καπνιστη απο το δικαιωμα της ελευθεριας του να αποφασιζει για τον τροπο ζωής του, καταρρεουν, γιατι στην πραγματικοτητα επιτρεπει στον καπνιστη να γινεται επικινδυνος για τη ζωη του συντροφου του ή του διπλανου του.

4. Η χωρα μας ειναι πρωτοπορος στο καπνισμα σε ολη την Ευρωπη (περιπου 4200 τσιγαρα ανα ετος ! ), ενω το προσδοκιμο επιβιωσης του πληθυσμου μας που ηταν εκ των πρωτων, κατήλθε στη 10η θεση.

5. Συμφωνα με το εγκυρο British Medical Journal, ολοκληρωμενη επιστημονικη μελετη, εδειξε οτι μετα την ολόσχερη απαγορευση του καπνισματος στην Αγγλια , που εγινε τον Ιούλιο του 2007, υπήρξε ετησια ελλάτωση κατα 1200 σε περιπτωσεις εισαγωγων ασθενων σε νοσοκομεια με διαγνωση οξειας καρδιακης προσβολής."

Σε καποιο άλλο αρθρο, καποια στοιχεια για την Τουρκια που εφαρμοσε ικανοποιητικα το νομο και ειχε χιλιαδες κοσμο που εκοψε το καπνισμα τελειως. Εμεις ομως...ειμαστε ελληναραδες πολιτισμενοι..

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 09:42, 16-09-10:

Αντιγραφω συνοπτικά καποια αποσπασματα άρθρου εφημεριδος απο την καθηγητή καρδιολογιας του Πανεπιστημιου Αθηνων κ.Κρεμαστινό :

"
1. 5 εκατομυρια ανθρωποι χανονται καθε χρονο απο το καπνισμα (WHO).
2. 3 στους 4 θα παθουν σιγουρα καποιο καρδαγγειακο επεισοδιο στη ζωή τους, ενώ τον 4ο τον διεκδικεί ο καρκινος.
3. Ο παθητικός καπνιστης κινδυνευει εξισου με τον καπνιστη, αλλά είναι και δυνατόν ο καπνιστης να μην παθει ουτε καρκινο πενυμονος, ουτε εμφραγμα, εαν ανηκει στο προνομιουχο 20% του πληθυσμου που προστατευεται απο τα γονιδιά του...ενω ο παθητικός καπνιστης κινδυνευει να νοσησει οταν υποκειται στο 80% του πληθυσμου που στερειται γονιδιακης προστασιας!

Ετσι, τα ηθικά ερεισματα οτι δηθεν η απαγορευση του καπνισματος στερει τον καπνιστη απο το δικαιωμα της ελευθεριας του να αποφασιζει για τον τροπο ζωής του, καταρρεουν, γιατι στην πραγματικοτητα επιτρεπει στον καπνιστη να γινεται επικινδυνος για τη ζωη του συντροφου του ή του διπλανου του.

4. Η χωρα μας ειναι πρωτοπορος στο καπνισμα σε ολη την Ευρωπη (περιπου 4200 τσιγαρα ανα ετος ! ), ενω το προσδοκιμο επιβιωσης του πληθυσμου μας που ηταν εκ των πρωτων, κατήλθε στη 10η θεση.

5. Συμφωνα με το εγκυρο British Medical Journal, ολοκληρωμενη επιστημονικη μελετη, εδειξε οτι μετα την ολόσχερη απαγορευση του καπνισματος στην Αγγλια , που εγινε τον Ιούλιο του 2007, υπήρξε ετησια ελλάτωση κατα 1200 σε περιπτωσεις εισαγωγων ασθενων σε νοσοκομεια με διαγνωση οξειας καρδιακης προσβολής."

Σε καποιο άλλο αρθρο, καποια στοιχεια για την Τουρκια που εφαρμοσε ικανοποιητικα το νομο και ειχε χιλιαδες κοσμο που εκοψε το καπνισμα τελειως. Εμεις ομως...ειμαστε ελληναραδες πολιτισμενοι..
Δηλαδη εγω τωρα πρεπει να παρω σοβαρα αυτο το "εξισου", σωστα?
Yeah, right...

υ.γ Ξεχασες να μου απαντησεις στην ερωτηση μου περι νομων...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 10:25, 16-09-10:

Νέα Υόρκη: Επίσημη απαγόρευση του καπνίσματος

Η απαγόρευση του καπνίσματος που ήδη ισχύει στα μπαρ και στα εστιατόρια στη Νέα Υόρκη, θα "επεκταθεί" πλέον στα πάρκα, αλλά και στις παραλίες, τόνισε σήμερα ο δήμαρχος της μεγαλούπολης, Μάϊκλ Μπλούμπεργκ.
"Η επιστήμη είναι, σχετικώς, σαφής: παρατεταμένη έκθεση στο ΄παθητικό΄ κάπνισμα, από τσιγάρο, σε εσωτερικό ή και εξωτερικό χώρο, ζημιώνει την υγεία. Αναλαμβάνω, λοιπόν, δράση", υπογράμμισε ο πρώτος πολίτης της Νέας Υόρκης, που είναι πρώην καπνιστής, όμως τώρα φανατικός αντι-καπνιστής.

Η έγκριση της απόφασης αυτής του κ. Μπλούμπεργκ από το δημοτικό συμβούλιο κρίνεται ως ΄τυπική΄ διαδικασία από τους πολιτικούς αναλυτές.

Ηδη, η κυρία Κριστίν Κιν, μέλος του δημοτικού συμβουλίου, εκθείασε την απόφαση του δημάρχου, οι πολίτες να κάνουν περίπατο στο πάρκο ή να κάνουν το θαλάσσιο μπάνιο τους, χωρίς όμως να εισπνέουν καπνό τσιγάρων.

Η Νέα Υόρκη εκτός από το φημισμένο Σέντραλ Παρκ, έχει 1.700 πάρκα, αλλά και 22,5 χλμ. ακτών για θαλάσσιο μπάνιο.
υπερβολικο και υποκριτικο για μενα..ειδικα σε μια χωρα οπως η αμερικη που η μαριχουανα παει συννεφο,ακομα και σε πανεπιστημια και δημοσιως..

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους