Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,102 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,190 μηνύματα σε 74,657 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Απαγόρευση καπνίσματος ή άτμισμα σε δημόσιους χώρους

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 13:10, 16-10-10:

Ηρώ, πραγματικά θεωρείς πως ο τζίρος των μαγαζιών έχει μειωθεί επειδή απαγορεύτηκε το κάπνισμα και μάλιστα ενώ στην πραγματικότητα ΔΕΝ απαγορεύτηκε πουθενά;;!! Δικαιολογίες ψάχνουν απλώς για να νομιμοποίησουν έμμεσα τις παράνομες πρακτικές που ήδη εφαρμόζουν- δεν έχω πάει σε κανένα μαγαζί που να απαγορεύεται πραγματικά το κάπνισμα κι ακόμα κι αν απαγορεύεται στις 00.00 επιτρέπεται! Ο τζίρος θα έπεφτε ούτως ή άλλως προφανώς, είναι η εποχή που φταίει κι όχι η απαγόρευση.

Κατά τα άλλα ο χαρακτηρισμός Ελληνάρας δεν πήγαινε μόνο στους άλλους κι αν είδες είπα "ντροπή μας" κι όχι "ντροπή τους". Οπότε δεν έβγαλα καθόλου τον ευατό μου απέξω, όπως ισχυρίζεσαι. Γιατί κι εγώ σ' αυτή την χώρα ζω κι ακόμα δεν έχω καταφέρει να βρω ένα τρόπο να πείσω τους δίπλα μου να μην είναι τόσο εγωιστές και παρτάκηδες, οπότε οπωσδήποτε φέρω κι εγώ τεράστιο μερίδιο ευθύνης.

ΥΓ: Αυτό λέω κι εγώ: πως δεν είναι όλα άσπρο ή μαύρο. Οι καπνιστές όμως δεν βλέπουν πουθενά γκρι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Insomniac
Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 754 μηνύματα.

O Insomniac έγραψε στις 14:03, 16-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Καταρχάς έλεος πια με αυτή την καραμέλα και την αρνητική έννοια που αυτή κουβαλάει: "Ελληνάρας".
Πραγματικά έλεος!
Τη νοοτροπία του Έλληνα την κουβαλάμε όλοι μας κι εσύ κι εγώ και όλοι γιατί γεννηθήκαμε και μεγαλώσαμε στο Ελλάντα. Αλλά ναι εγώ κι εσύ kajira είμαστε οι γαμάτοι και ξεχωρίζουμε από τη μάζα, γιατί είμαστε απλά πιο δεκτικοί στον αντικαπνιστικό νόμο. Είναι μια τάση και αυτή μάλλον του Έλληνα, να υποβαθμίζει τους άλλους για να νιώθει αυτός ανώτερος.

Ντροπή σε ποιους ακριβώς; Στους εστιάτορες που αποφάσισαν κάτι τέτοιο; Πιστεύεις πραγματικά ότι αν τα πράγματα στην ελληνική οικονομία ήταν καλύτερα και ο κόσμος έβγαινε όπως παλιά να διασκεδάσει, θα το έκαναν;
Είναι επαγγελματίες μερικοί από αυτούς ίσως χρεωμένοι, που βλέπει ο τζίρος τους να μειώνεται σημαντικά και την ελληνική κυβέρνηση να τους δίνει άλλη μια κλωτσιά για να κλείσουν οριστικά.
Πως θα έπρεπε αυτοί οι άνθρωποι να δείξουν τη δυσαρέσκειά τους;

Δεν είναι όλα ή άσπρο ή μαύρο.

1) Ελληναραδες ειναι και οι μη καπνιστες που ο,τι και να γινει οι ιδιοι δεν αντιδρουν. Δεν υπαρχει καπνοαπαγορευση; Δεν λενε τιποτα σε κανεναν φιλο τους ή μη οταν τους ενοχλει και το υπομενουν. Υπαρχει και οι καταστηματαρχες λενε οτι δεν θα το εφαρμοσουν λογω τζιρου; Δεν σκεφτονται να μην πηγαινουν σε μαγαζια οπου καπνιζουν για να δουν οι καταστηματαρχες οτι και αυτοι εχουν αγοραστικη δυναμη.

2) Ναι και χωρις κριση θα το εκαναν. Σε εκεινη την περιπτωση γιατι "θα μειωνοντουσαν τραγικα τα κερδη τους".

3) Ποιος τους ειπε οτι η μειωση εχει να κανει με την καπνοαπαγορευση; Και η ανεργια αυξανεται συνεχως τους τελευταιους μηνες, η καπνοαπαγορευση φταει και για αυτο; Μηπως απλα χειροτερευει η κριση;

4) Ακομα και να φταιει ο νομος, ισχυει αυτο που εγραψα παραπανω: Δεν σε ωφελει ο νομος και σταματας να τον τηρεις; Που γινονται αυτα; Με αυτη τη λογικη ας καταργησουν και αλλους νομους που τους στερουν εσοδα. Ας δηλωσουν (γιατι προφανως ουτως ή αλλως γινεται σε καποιο βαθμο) οτι δεν θα καταβαλλουν ΦΠΑ. Ε;

5) Σκεφτηκε κανεις καταστηματαρχης οτι αν μειωθηκε ο τζιρος του λογω καπνου εχει να κανει με το οτι σε πολλα μαγαζια επιτρεπεται το καπνισμα ακομα, ενω στο δικο του οχι; Και αρα η λυση ειναι να εφαρμοστει παντου ο νομος, και οχι περιστασιακα;

(Και μην μου πει κανεις οτι δεν θα βγαινουν εξω οι καπνιστες αν γινει αυτο! Πρωτον με την ιδια λογικη δεν θα εβγαιναν εξω οι μη καπνιστες πιο παλια, που ενοχλουνται και πιο πολυ απο τον καπνο, και κατα δευτερον, αν ηταν να γινει αυτο θα αντισταθμιζονταν απο το οτι θα ξεκινουσαν να βγαινουν εξω πιο πολλοι μη καπνιστες)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maria.... (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη maria....
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.

H maria.... έγραψε στις 14:09, 16-10-10:

Εδώ βγάλανε νόμο να μην καπνίζουνε και στα αυτοκίνητα(θεωρόντας τα μάλλον δημόσιο χώρο και αυτά),αν και έχουν δίκιο όταν είναι μέσα παίδι.Τι φταίει ένα παίδι να εισπνέει τον καπνό.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 16:18, 16-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Ηρώ, πραγματικά θεωρείς πως ο τζίρος των μαγαζιών έχει μειωθεί επειδή απαγορεύτηκε το κάπνισμα
Όχι. Πιστεύω ότι αυτό απλά έκανε την κατάσταση χειρότερη. Είναι ένας παράγοντας και τον λαμβάνω υπ΄όψιν μου. Όποιος δεν τον λαμβάνει εθελοτυφλεί.

και μάλιστα ενώ στην πραγματικότητα ΔΕΝ απαγορεύτηκε πουθενά;;!! Δικαιολογίες ψάχνουν απλώς για να νομιμοποίησουν έμμεσα τις παράνομες πρακτικές που ήδη εφαρμόζουν- δεν έχω πάει σε κανένα μαγαζί που να απαγορεύεται πραγματικά το κάπνισμα κι ακόμα κι αν απαγορεύεται στις 00.00 επιτρέπεται! Ο τζίρος θα έπεφτε ούτως ή άλλως προφανώς, είναι η εποχή που φταίει κι όχι η απαγόρευση.
Που στο καλό τα βρίσκετε αυτά τα μαγαζιά απορώ! Εγώ δεν έχω πάει σε κλειστό χώρο που να επιτρέπεται το κάπνισμα και μέχρι και στο κυλικείο της σχολής εφαρμόζεται ο νόμος, πράγμα το οποίο όντως μου έκανε εντύπωση. Το μόνο που παρατήρησα αυτές τις μέρες είναι ότι αρκετά μαγαζιά έκαναν κάποιες τροποποιήσεις σε ό,τι αφορά τον υπαίθριο ή ημιυπαίθριο χώρο τους, ούτως ώστε να φιλοξενεί περισσότερους καπνιστές.

Κατά τα άλλα ο χαρακτηρισμός Ελληνάρας δεν πήγαινε μόνο στους άλλους κι αν είδες είπα "ντροπή μας" κι όχι "ντροπή τους". Οπότε δεν έβγαλα καθόλου τον ευατό μου απέξω, όπως ισχυρίζεσαι. Γιατί κι εγώ σ' αυτή την χώρα ζω κι ακόμα δεν έχω καταφέρει να βρω ένα τρόπο να πείσω τους δίπλα μου να μην είναι τόσο εγωιστές και παρτάκηδες, οπότε οπωσδήποτε φέρω κι εγώ τεράστιο μερίδιο ευθύνης.
Και ευλόγως απορώ.. γιατί όταν βλέπεις την παρανομία δεν κάνεις εκείνη τη στιγμή μια καταγγελία;
Να καταγγείλεις αυτούς τους Ελληναράδες (ίιιου ) και να αφήσεις στην άκρη το ελληνικό φιλότιμο, που φαντάζομαι ότι είναι υπεύθυνο για αυτή την ανοχή.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 18:12, 16-10-10:

Εγώ απ' όλα αυτά, έχω μόνο μια απορία: Πώς γίνεται από τη μια πλευρά οι στατιστικές να λένε ότι η πλειοψηφία του πληθυσμού δεν είναι καπνιστές, ενώ από την άλλη, όταν απαγορεύεται το κάπνισμα στα μαγαζιά, πέφτει ο τζίρος τους κατακόρυφα.

Υπάρχει μια αντίφαση μέσα σ' αυτό. Μπορεί κάποιος να μου δώσει μια πιθανή εξήγηση;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 18:17, 16-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Εγώ απ' όλα αυτά, έχω μόνο μια απορία: Πώς γίνεται από τη μια πλευρά οι στατιστικές να λένε ότι η πλειοψηφία του πληθυσμού δεν είναι καπνιστές, ενώ από την άλλη, όταν απαγορεύεται το κάπνισμα στα μαγαζιά, πέφτει ο τζίρος τους κατακόρυφα.

Υπάρχει μια αντίφαση μέσα σ' αυτό. Μπορεί κάποιος να μου δώσει μια πιθανή εξήγηση;
αποτι καταλαβα οι μη καπνιστες ζοριζονται και βγαινουν εξοδο σε χωρο καπνιστων αναγκαστικα. αντιθετα οι καπνιστες δεν ειναι διατεθιμενοι να βγουν αν τους αναγκαζουν να μη καπνισουν.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 03:22, 17-10-10:

Που στο καλό τα βρίσκετε αυτά τα μαγαζιά απορώ! Εγώ δεν έχω πάει σε κλειστό χώρο που να επιτρέπεται το κάπνισμα και μέχρι και στο κυλικείο της σχολής εφαρμόζεται ο νόμος, πράγμα το οποίο όντως μου έκανε εντύπωση. Το μόνο που παρατήρησα αυτές τις μέρες είναι ότι αρκετά μαγαζιά έκαναν κάποιες τροποποιήσεις σε ό,τι αφορά τον υπαίθριο ή ημιυπαίθριο χώρο τους, ούτως ώστε να φιλοξενεί περισσότερους καπνιστές.
!!!!!!!

Σε ποια πολη μενεις; Δεν εχω λογο να σε αμφισβητησω, αλλα τουλαχιστον στη Θεσσαλονικη που μενω εγω εχω παει σε 2 μαγαζια που εφαρμοζεται ο νομος! Και στο ενα απαγορευονταν το καπνισμα και πριν την 1η Σεπτεμβριου!

Και δεν το εννοω τυπου "κανα δυο μαγαζια". Κυριολεκτικα 2. Στα υπολοιπα ειτε εχουν τασακια κανονικα, ειτε αδεια μπουκαλια μπυρας, ειτε τηρουν το νομο μεχρι τις 11 και μετα βγαζουν αυτοσχεδια τασακια.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 16:04, 17-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
αποτι καταλαβα οι μη καπνιστες ζοριζονται και βγαινουν εξοδο σε χωρο καπνιστων αναγκαστικα. αντιθετα οι καπνιστες δεν ειναι διατεθιμενοι να βγουν αν τους αναγκαζουν να μη καπνισουν.
Υποτίθεται όμως, ότι η πλήρης απαγόρευση του καπνίσματος στα μαγαζιά, θα ευχαριστούσε τους μη καπνιστές και θα τους έκανε να βγαίνουν περισσότερο έξω, ενώ τώρα οι καπνιστές θα κάθονταν σπίτια τους. Εάν όμως συνέβαινε αυτό και με δεδομένο ότι οι μη καπνιστές είναι πλειοψηφία, τότε θα έπρεπε να ΑΥΞΗΘΕΙ ο τζίρος και η κίνηση στα μαγαζιά και όχι το αντίθετο. Εξακολουθώ να παραμένω με την απορία.

Ρε παιδιά, οι έρευνες που παρατέθηκαν κι έβγαζαν τους μη καπνιστές πλειοψηφία, μήπως (λέω μήπως επειδή δεν το έχω ψάξει) αναφέρονταν στο σύνολο του πληθυσμού; Μήπως στους μη καπνιστές περιλαμβάνονταν οι γέροι και τα μικρά παιδιά, ενώ στις ενεργές οικονομικά ηλικίες το κάπνισμα εξακολουθεί να κατέχει την πλειοψηφία; Υποθέσεις κάνω φυσικά, εξ αιτίας της αντίφασης την οποία έχω παρατηρήσει...

Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Apro
Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 16:32, 17-10-10:

η λογική που δίνω εγώ σε αυτήν την απαγόρευση, είναι ότι δε μπορούμε να σταματήσουμε να κοροιδεύουμε τους εαυτούς μας....
μόνο προβλήματα, θα δημιουργήσει όλο αυτό το σκηνικό....
ο Έλληνας δε συμμορφώνεται και δε χωράει σε κανένα πλαίσιο....

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 17:16, 17-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από katalinos
+1
είναι ευρέως γνωστό , ότι όταν είχαν θεσπιστεί πιο επιεική μέτρα , εφαρμόστηκαν παντού και χωρίς προβλήματα
καλά να πάθετε , νομοθέτες
Περιεργο. Εγω βλεπω πιο αυστηρα μετρα σε πολλα άλλα κρατη, και μια χαρα τηρουνται και φερνουν αποτελεσμα. Μαλλον φταιει η παντελής ελλειψη σεβασμου,πειθαρχιας κλπ,κλπ του ελληνα.

Καταρχάς έλεος πια με αυτή την καραμέλα και την αρνητική έννοια που αυτή κουβαλάει: "Ελληνάρας".
Πραγματικά έλεος! Τη νοοτροπία του Έλληνα την κουβαλάμε όλοι μας κι εσύ κι εγώ και όλοι γιατί γεννηθήκαμε και μεγαλώσαμε στο Ελλάντα. Αλλά ναι εγώ κι εσύ kajira είμαστε οι γαμάτοι και ξεχωρίζουμε από τη μάζα, γιατί είμαστε απλά πιο δεκτικοί στον αντικαπνιστικό νόμο. Είναι μια τάση και αυτή μάλλον του Έλληνα, να υποβαθμίζει τους άλλους για να νιώθει αυτός ανώτερος.
Η εκφραση γιαυτο χρησημοποιειται, με αρνητικη εννοια. Τι σε ενοχλει ακριβως ; Η αληθεια ειναι δυστυχως. Δεν ειναι αυτο, καλη περιπτωση για να πουμε οτι εχουμε να κανουμε με περιστωση "υποβιβαζουμε τους αλλους για να νιωσουμε ανωτεροι". Οχι τουλαχιστον οταν ο χαρακτηρισμος αποδιδεται δικαιως. Και ρε συ Ηρω, οχι δεν εχουμε ολοι την νοοτροπια αυτη του Ελληνα-ρα που αναφερθηκε. Τι παει να πει οτι επειδη γεννηθηκαμε και μεγαλωσαμε εδω. Αυτο ειναι τραγικο τσουβαλιασμα. Αν ηταν ετσι καταρχας, δε θα διαφωνουσαμε και δε θα υπηρχε καν η εκφραση "Ελληναρας" , αφου θα ειχαμε ολοι ιδια νοοτροπια για ολα.

Τα υπολοιπα τα απντησε ευστοχα ο Ιnsomniac.

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Αυτες οι στατιστικες συνηθως ειναι στο συνολο πληθυσμου, ή σε ομαδες κατα ηλικιακο γκρουπ. Ειναι πολυ πιθανο, οτι ο ενεργος πληθυσμος καπνιστων, ειναι πιο ψηλα. Παντως δε νομιζω οτι απλα μια πλειοψηφια, θα μας εκανε να βλεπουμε ή γεματα ή αδεια μαγαζια ετσι οπως περιγραφεις. Διοτι και πλειοψηφια να ειναι, δε θα ειναι με μεγαλη διαφορά απο τους μη-καπνιστες. Και υπαρχουν κι αλλοι παραγοντες. Πχ μπορει το κοινωνικο προφιλ του καπνιστη να περιλαμβανει περισσοτερες εξοδους/μηνα απο τον μη. Ή μπορει εκει που κανονικα θα βλεπαμε περισσοτερους μη-καπνιστες να βγαινουν, να μη βγαινουν λογω οικονομικης κρισης.

Αρχική Δημοσίευση από Apro
ο Έλληνας δε συμμορφώνεται και δε χωράει σε κανένα πλαίσιο....
Μωρε συμορφωνεται...απλά ειτε πρεπει να φτασει στο αμην, ειτε θελει μπαμπουλα, ειτε να συμορφωθουν ολοι ταυτοχρονα. Στο εξωτερικο να δεις πως συμορφωνεται σε χρονο dt....

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 15:00, 18-10-10:

Χτυπηστε πιο δυνατα τον κωλ@ σας χαμω, εαν θελετε να καταφερετε κατι, διοτι εγω ακομα καπνιζω παντου...
Και για να μην ξεχνιομαστε...ανηκω στους ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ, δεν ντρεπομαι καθολου, ενω απεναντιας πολυ γουσταρω.

-8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 15:34, 18-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Η εκφραση γιαυτο χρησημοποιειται, με αρνητικη εννοια. Τι σε ενοχλει ακριβως ; Η αληθεια ειναι δυστυχως. Δεν ειναι αυτο, καλη περιπτωση για να πουμε οτι εχουμε να κανουμε με περιστωση "υποβιβαζουμε τους αλλους για να νιωσουμε ανωτεροι". Οχι τουλαχιστον οταν ο χαρακτηρισμος αποδιδεται δικαιως. Και ρε συ Ηρω, οχι δεν εχουμε ολοι την νοοτροπια αυτη του Ελληνα-ρα που αναφερθηκε. Τι παει να πει οτι επειδη γεννηθηκαμε και μεγαλωσαμε εδω. Αυτο ειναι τραγικο τσουβαλιασμα. Αν ηταν ετσι καταρχας, δε θα διαφωνουσαμε και δε θα υπηρχε καν η εκφραση "Ελληναρας" , αφου θα ειχαμε ολοι ιδια νοοτροπια για ολα.
Δεν τη δέχομαι σαν έκφραση και για την ακρίβεια τη μισώ. Τι πάει να πει δηλαδή Ελληναράς;
Είναι σα να λέμε ότι οι Έλληνες είναι για τον μμμπέο, άρα κάτι μεγαλύτερο από αυτό δηλαδή ο Ελληναράς είναι ακόμα περισσότερο για τον μμμμπέο. Ε δεν το δέχομαι και μη μου δίνεται σημασία γι΄αυτό. Εμένα μου αρέσουν οι Έλληνες και κανά 2 μαλάκες που συναντώ κατά καιρούς τους αποκαλώ απλά μαλάκες και όχι Ελληναράδες.

Ρώτησα και την kajira αλλά δεν μου απάντησε και θα ρωτήσω και ΄σένα. Γιατί όταν πέφτει στην αντίληψή σας η παρανομία (που απ΄ότι λέτε τη συναντάτε παντού) δεν παίρνετε τηλέφωνο να καταγγείλετε το περιστατικό;

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 15:39, 18-10-10:

Ρώτησα και την kajira αλλά δεν μου απάντησε και θα ρωτήσω
και ΄σένα. Γιατί όταν πέφτει στην αντίληψή σας η παρανομία (που απ΄ότι λέτε τη συναντάτε παντού) δεν παίρνετε τηλέφωνο να καταγγείλετε το περιστατικό;
Να καταγγειλει και αυτος ποιον ακριβως?!
Τα ατομα με τα οποια ειναι παρεα?!

Εν ολιγοις, φωναζουμε απλα για να κανουμε φασαρια...

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 15:41, 18-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida

Ε ρε κατακαημένε Lorien τι σου ΄μελλε να πάθεις!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:15, 18-10-10:

Χτυπηστε πιο δυνατα τον κωλ@ σας χαμω, εαν θελετε να καταφερετε κατι, διοτι εγω ακομα καπνιζω παντου...
Και για να μην ξεχνιομαστε...ανηκω στους ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ, δεν ντρεπομαι καθολου, ενω απεναντιας πολυ γουσταρω.
Κρίμα βρε Νεράιδα.

Σε άλλα θέματα είσαι από τους πρώτους που θα καταγγείλουν τον τραμπουκισμό και τους παρτάκηδες.

Και τώρα κάνεις το ίδιο.

Σου φταίνε οι νομοθέτες, το κατεστημένο, ο νόμος, αλλά στην ουσία την πληρώνουμε εμείς, οι διπλανοί σου.

Ντροπή σου που ενέδωσες, ώστε να οργίζεσαι και να προκαλείς έτσι.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 16:26, 18-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Κρίμα βρε Νεράιδα.

Σε άλλα θέματα είσαι από τους πρώτους που θα καταγγείλουν τον τραμπουκισμό και τους παρτάκηδες.

Και τώρα κάνεις το ίδιο.

Σου φταίνε οι νομοθέτες, το κατεστημένο, ο νόμος, αλλά στην ουσία την πληρώνουμε εμείς, οι διπλανοί σου.

Ντροπή σου που ενέδωσες, ώστε να οργίζεσαι και να προκαλείς έτσι.

Γιδι, τα παραπονα σας στους ιδιοκτητες που το επιτρεπουν με τασακια κανονικα πανω στο τραπεζι και στο μπαρ.
Απο κει και περα, εαν καποιοι απο αυτους που ειναι τοσο υπερ του καθολικου καπνισματος ελεγχανε το μενος τους, ισως να προσπαθουσα περισσοτερο και να πηγαινα και στο αγαπημενο μου κινεζικο που δυστυχως δεν επιπρεπεται το καπνισμα απο περσυ το χειμωνα.
ΑΠο κει και περα, οχι δεν ντρεπομαι καθολου, διοτι ποτε δεν αρνηθηκα να σβησω τσιγαρο οταν καποιος διπλανος μου ενοχληθηκε, κατα δευτερον καπνιζω οπου μου επιτρεπεται και κατα τριτον κρινω ως φασιστικο αυτο το νομοσχεδιο απεναντι σε ενα μεγαλο ποσοστο πολιτων.

Μη με φουντωνετε αλλο...
Αλλωστε επαναλβανομαι εδω και πολλες σελιδες...

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:31, 18-10-10:

Λυπάμαι, αλλά τα παράπονά μου θα πάνε και στους καπνιστές, γιατί απλά δε φταίνε μονίμως οι "άλλοι".

Μπορεί να μη σε νοιάζει να φας πρόστιμο, αλλά για μένα, και μόνο το ότι αμφισβητείς την απαγόρευση και αναγκάζεις τους άλλους να περάσουν στην 'αυτοδικία', ζητώντας σου να το σβήσεις, με προσβάλλει. Όπως και το να μου τρίβεις στα μούτρα την όποια αποτυχία του μέτρου, ως τώρα.

Στην τελική, το νομοσχέδιο υπάρχει, μας αρέσει ή όχι, και ο χειρότερος τρόπος να το κρίνουμε είναι αυτή η συμπεριφορά.

Κι επειδή αντίστοιχα έχω επαναληφθεί, αυτά.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 16:44, 18-10-10:

Δεν τη δέχομαι σαν έκφραση και για την ακρίβεια τη μισώ. Τι πάει να πει δηλαδή Ελληναράς;
Είναι σα να λέμε ότι οι Έλληνες είναι για τον μμμπέο, άρα κάτι μεγαλύτερο από αυτό δηλαδή ο Ελληναράς είναι ακόμα περισσότερο για τον μμμμπέο. Ε δεν το δέχομαι και μη μου δίνεται σημασία γι΄αυτό. Εμένα μου αρέσουν οι Έλληνες και κανά 2 μαλάκες που συναντώ κατά καιρούς τους αποκαλώ απλά μαλάκες και όχι Ελληναράδες.
Η εκφραση χρησημοποιειται για να αποδοσει εν συντομια, καποια αρνητικά χαρακτηριστικα και νοοτροπιες, που υπαρχουν εντονα στο λαο μας. Δεν στοχευει στο εθνος, στοχευει ακριβως στους "βλακες ή αλαζονες ελληνες", οχι σε ολους τους ελληνες. Που την εχουν δει φιρμα, εχουν καβαλησει καλαμι κλπ. Γιαυτο και ο υπερθετικος βαθμος (κατα καποιον τροπο). Η χρηση της μπορει να γινει λανθασμενα βεβαια. Οπως ολα. Οτι ειμαστε σε πολλες περιπτωσεις, κοντοφθαλμοι,εγωιστες,καλοπερασακηδες,κουτοπονηροι,κλεφτες και απειθαρχοι με απουσια ομαδικου πνευματος, δε νομιζω να αμφισβητειται.

Ρώτησα και την kajira αλλά δεν μου απάντησε και θα ρωτήσω και ΄σένα. Γιατί όταν πέφτει στην αντίληψή σας η παρανομία (που απ΄ότι λέτε τη συναντάτε παντού) δεν παίρνετε τηλέφωνο να καταγγείλετε το περιστατικό;
Καταρχας εγω δεν ειπα οτι βγαινω και οπου παω καπνιζουν. Για την ακριβεια τον τελευταιο καιρο βγαινω σπανια οπότε δε θα ξερω καν τι συμβαινει απο την εφαρμογη του νομου. Τωρα περι καταγγελειων, δεν ξερω τι θα εκανα. Δε θα ασχολουμουν ευκολα για τον ιδιο λογο που καθιστανται αναγκαιες οι ιδιες οι καταγγελειες. Γιατι δε θα γινει τιποτα. Αν ομως φτασει ο κομπος στο χτενι και δε μπορει ο κοσμος να παει πουθενα χωρις ντουμανι, λογικα θα αυξηθουν οι καταγγελειες, θα γινει θορυβος.

Φωναζουμε μπας και κατεβουν οι ελληναραδες απο το καλαμι και μαθουν τι ειναι σεβασμος και πολιτισμος. Η φωναζουμε γιατι βαρεθηκαμε (οι καπνιστες) τον καπνο και ερχεται σιγα σιγα ενας τροπος να απαλλαγουμε. Η φωναζουμε επειδη ειναι θρασος και προκλητικο να σου λενε οι καπνιστες "αποφασιζουμε και διαταζουμε εκμεταλλευομενοι την κριση".
Αν καταλαβα καλα η Ηρω αναφεροταν σε καταγγελειες προς το μαγαζι για τριτους. Οσο για την οποια δικη μου παρεα, θα ημουν υπερηφανος αν ενω καπνιστης, σεβοταν να μην ενοχλει αλλους. Και αν δε το κανει αλλα παραδεχεται οτι κανει λαθος αλλα δε μπορει αλλιως, εχει κι αυτο καποια εντιμοτητα αν ειναι ειλικρινες. Αν ομως και δε το κανει και το παιζει "κανω οτι γουσταρω και σας γραφω ολους", τότε σαφως και θα ειμαι το αντιθετο απο υπερηφανος. Ευτυχως οι περισσοτερες απο τις βασικες παρεες μου, ειτε δεν καπνιζουν, ειτε ξερουν τι ειναι σεβασμος, σωστο και λαθος.

Μαρεσει παντως που απο τους ξενους, θαυμαζουμε μερικα πραγματα, δε θαυμαζουμε άλλα, και μαλιστα κοροιδευουμε ο'τι δε βολευει εμας. Οταν μας ενοχλει κατι στο λαο μας η στο κρατος, εξυμνουμε τους ξενους που εχουν πολιτισμο,οργανωση,σεβασμο,ωριμοτητα,κοινωνικη συνειδηση. Εαν ομως ειναι κατι οπως το τσιγαρο,η διασκεδαση,η καλοπεραση, οι υποχρεωσεις προς τους συμπολιτες,προς το κρατος,τους νομους,....τοτε οι ξενοι ειναι "ευρωπαιοι" σε εισαγωγικα, ειναι ξενερωτοι, ειναι υπερβολικοι...Μας βλεπουν σαν κακομαθημενα παιδια, και μεις στον κοσμο μας, νομιζουμε οτι ειμαστε οι εξυπνοι. Πονηροι και καλοπερασακηδες ειμαστε.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 16:46, 18-10-10:

Λες και ειναι ο μονος που εχει φιλους καπνιστες και συνεχιζει να βγαινει σε χωρους οπου τους επιτρεπεται το καπνισμα...
Ή μηπως ο καπνιστης θα παει σε ενα μαγαζι που του επιτρεπεται και απο τη στιγμη που για κεινον ειναι σημαντικο πλας στην εξοδο του, θα αρνηθει να καπνισει?!

Λυπάμαι, αλλά τα παράπονά μου θα πάνε και στους καπνιστές, γιατί απλά δε φταίνε μονίμως οι "άλλοι".
Μπορεί να μη σε νοιάζει να φας πρόστιμο, αλλά για μένα, και μόνο το ότι αμφισβητείς την απαγόρευση και αναγκάζεις τους άλλους να περάσουν στην 'αυτοδικία', ζητώντας σου να το σβήσεις, με προσβάλλει. Όπως και το να μου τρίβεις στα μούτρα την όποια αποτυχία του μέτρου, ως τώρα.

Στην τελική, το νομοσχέδιο υπάρχει, μας αρέσει ή όχι, και ο χειρότερος τρόπος να το κρίνουμε είναι αυτή η συμπεριφορά.

Κι επειδή αντίστοιχα έχω επαναληφθεί, αυτά.

Το τριβω στη μουρη ολων εκεινων που ηθελαν απο το ενα ακρο να πανε στο αλλο, για να παρουν το αιμα τους πισω χωρις να υπολογιζουν τιποτα. Και εαν ανατρεξεις στις σελιδες αυτου, αλλα και αλλων παρομοιων θεματων, θα εντοπισεις πολλους.

Τελος παντων...
Ας μην αρχισω και εγω τα περι ντροπης για ολα τα λαμογια που κατακλεβουν την εφορια, για τους οδηγους που πινουν πανω απο ενα ποτο, που παραβιαζουν "στοπ" φαναρια, λαδωνουν κ.ο.κ....
Και προσοχη, δεν τα αναφερω για να δειξω ποσο μικρη ειναι η δικη μου παρανομια, την οποια βεβαιως παραδεχομαι κιολας, αλλα για να δειξω πως ας κοιταξει πρωτα ο καθενας την καμπουρα του και μετα ας μιλησει για ποσο θα επρεπε εγω να ντρεπομαι.
Και σου επαναλαμβανω, ενω κρινω φασιστικο το μετρο, δεν επιβαλλω με τσαμπουκα σε κανενα χωρο το τσιγαρο μου.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:54, 18-10-10:

Δεν ξέρω τι κάνουν μερικοί εδώ μέσα και τι σου είπαν.
Ξέρω ότι ο νόμος αυτός είναι η τρίτη ή τέταρτη προσπάθεια, μετά από δέκα χρόνια αποτυχιών. Κάτι που επίσης επαναλαμβάνω.

Κι αυτό δε μου μοιάζει τόσο "από το ένα άκρο στο άλλο".

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 16:57, 18-10-10:

Νεραιδα,,επανελαβε..

Είμαι η Νεράιδα και είμαι καλά!

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:06, 18-10-10:

Δεν ξέρω τι κάνουν μερικοί εδώ μέσα και τι σου είπαν.
Ξέρω ότι ο νόμος αυτός είναι η τρίτη ή τέταρτη προσπάθεια, μετά από δέκα χρόνια αποτυχιών. Κάτι που επίσης επαναλαμβάνω.

Κι αυτό δε μου μοιάζει τόσο "από το ένα άκρο στο άλλο".

Γιδι, δε θα χρεωθω εγω τις αποτυχιες και τις αδυναμιες του κρατικου μηχανισμου των τελευταιων 10 χρονων.
Εγω σου λεω ποια ειναι η θεση μου. Ουδεποτε απαιτησα να καπνισω σε μερη που απαγορευοταν και το τηρουσαν. Και το ακριβως ιδιο κανω ενα χρονο τωρα.
Και θα σε ρωτησω ενα πραγμα, αφου απετυχαν τα προηγουμενα μετρα για τους λογους που απετυχε για την ωρα και αυτο, τι σε εκανε να πιστεψεις στην επιτυχια αυτου απο τη στιγμη που ειναι και "ολοκληρωτικο"?

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
Νεραιδα,,επανελαβε..

Είμαι η Νεράιδα και είμαι καλά!

Εσυ σουςςςςςςςς!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 18-10-10 στις 17:30. Αιτία: Συγχώνευση διαδοχικών δημοσιεύσεων.
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 17:08, 18-10-10:

Δεν μιλααας εσυυυ..

Μιλααει η Νικοτιινηη απο μεεεσαα σουυ..

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:09, 18-10-10:

Δεν μιλααας εσυυυ..

Μιλααει η Νικοτιινηη απο μεεεσαα σουυ..
ΠΟυ να δεις οταν αμολαω τα υπολοιπα -ινη!

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 17:09, 18-10-10:

Λες και ειναι ο μονος που εχει φιλους καπνιστες και συνεχιζει να βγαινει σε χωρους οπου τους επιτρεπεται το καπνισμα...
Ή μηπως ο καπνιστης θα παει σε ενα μαγαζι που του επιτρεπεται και απο τη στιγμη που για κεινον ειναι σημαντικο πλας στην εξοδο του, θα αρνηθει να καπνισει?!
Όπου Lorien βάζω όλους τους μη καπνιστές (συμπεριλαμβανομένου και της δικής μου παρέας) που δέχονται να καθίσουν σε μέρη που επιτρέπεται το κάπνισμα βλέπε αυλές ή ημιυπαίθριους χώρους μόνο και μόνο για να μου/σου/τους κάνουν το χατήρι.
Βλέπεις ο Έλληνας Lorien μπορεί να φωνάζει όταν τον πνίγει το δίκιο, αλλά έχει όπως είπα και στην kajira φιλότιμο και αυτοθυσία "προκειμένου να το χαρείς εσύ, ας πάει και το παλιάμπελο θα κάτσω με τους καπνιστές κι ας δε μ΄αρέσει."

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 17:11, 18-10-10:

ΠΟυ να δεις οταν αμολαω τα υπολοιπα -ινη!
Πολεεεμησέεε τοοο...
Είσαι δυνατόοτερηη απο αυτοοοο...

(επρεπε να γινω υπνωτιστης τελικα..)

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:13, 18-10-10:

Όπου Lorien βάζω όλους τους μη καπνιστές (συμπεριλαμβανομένου και της δικής μου παρέας) που δέχονται να καθίσουν σε μέρη που επιτρέπεται το κάπνισμα βλέπε αυλές ή ημιυπαίθριους χώρους μόνο και μόνο για να μου/σου/τους κάνουν το χατήρι.
Βλέπεις ο Έλληνας Lorien μπορεί να φωνάζει όταν τον πνίγει το δίκιο, αλλά έχει όπως είπα και στην kajira φιλότιμο και αυτοθυσία "προκειμένου να το χαρείς εσύ, ας πάει και το παλιάμπελο θα κάτσω με τους καπνιστές κι ας δε μ΄αρέσει."
Για το λογο αυτον ακριβως- δλδ βρε μανα μου αφου κανεις την υποχωρηση που την κανεις, μη μου κανεις τα μεμε τουμπανο- χαμηλωσε του τονους, μπας και συνεννοηθουμε... (δεν αναφερομαι σε σενα, αλλα γενικοτερα σε οσους "τρελλαινονται", αλλα...)

Παράθεση

katalinos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη katalinos
Ο katalinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 446 μηνύματα.

O katalinos έγραψε στις 21:07, 18-10-10:

καταρχήν , ευχαριστώ που ρωτάς και εμένα

καταδεύτερον , τώρα . Σχετικά με την υπόθεση του <<ελληναράς>> , συμφωνώ μαζί σου . Η αλήθεια είναι ότι το έχω πει άπειρες φορές και δεν με ξένισε καθόλου όταν διάβαζα το ποστ της καγίρα(ς) , αλλά δεν παύεις να έχεις δίκιο . Βασικά , όποτε νευριάζω απλώς πολύ , λέω τον άλλον μαλ@κα αλλά όχι ελληναρά και σκέφτομαι σιωπηλά ότι η ταύτιση κάθε ανόητης συμπεριφοράς με το έθνος μας ** είναι μοιρολατρική και άρα επιζήμια - αλλά όποτε με νευριάζει ο άλλος πραγματικά πολύ , δεν μου περιισσεύει χρόνος για αυτή την σωστή σκέψη . Τέσπα , στο ψητό :

είδα λίγες μόλις βδομάδες μετά την καθολική απαγόρευση , ανακοίνωση των εστιάτορων ότι έπεσε ο τζίρος τους . Δεν θέλω να πω κατευθείαν ότι την είχαν ετοιμάσει από πέρσυ την ανακοίνωση τους οι ελληναράδες , και φανώ εμπαθής , απλά χωρίς να έχω επίσημα στοιχεία στα ταπεινά χέρια μου , φέρνω στον νου μου όλους τους γνωστούς μου που πάνε συχνά σε εστιατόρια . Σχεδόν όλοι πάνε για διαφορετικούς λόγους , αλλά κανένας δεν πάει για να κάνει κάνα τσιγαράκι . Φυσικά οι καπνιστές πριν (και μερικοί και μετά) τον νόμο , θα κάνανε και το τσιγάρο τους , αλλά δεν σταμάτησε κανένας να πηγαίνει . Τουλάχιστον για αυτό . Άλλοι νοσταλγούν το σπιτικό φαγητό , άλλοι βρίζουν που μας χρεώνουν κουβέρ , ενώ έχει καταργηθεί χρόνια τώρα , αλλά κανένας δεν είπε : ρε παιδιά ας φάμε σπίτι , να κάνω και κάνα τσιγάρο . Εξάλλου αν το έλεγε , θα έτρωγε μπούφλα . Επίσης , παρατηρώ ότι ο άγγελος κάνει μέγα σφάλμα που θεωρεί ότι η αντίδραση προέρχεται από εξαρτημένους βαριά στην νικοτίνη . Ξέρω άτομα που πριν από οποιαδήποτε νόμο , ενώ έκαναν πακέτα ημερησίως , κάνανε το παν να μην ενοχλήσουν τους άλλους και άλλα άτομα που κάνουνε 1-2 τσιγαράκια όποτε λάχει , αλλά και μετά τον νόμο , έχουν ανεξήγητη όρεξη να κάνουν αυτά τα 2 τσιγαράκια ακριβώς σε κλειστό χώρο συνοδευόμενα από περιφρονητικά σχόλια για τους χουντικούς νόμους μας . Δεν είναι θέμα εξάρτησης - είναι θέμα χαρακτήρα .

Το όλο ποστ το έκανα μόνο για 2 λόγους βέβαια . Πρώτον για να αυξήσω τα ποστ μου , και να είμαι και εγώ επιφανές κουλ μέλος και δεύτερον για να ρωτήσω την ηρώ (με τους υπόλοιπους δεν ασχολούμαι , γιατί χωρίζονται σε δύο κατηγορίες : είναι ή πολύ πιο έξυπνα άτομα από μένα ή πολύ πιο εξυπνάκηδες) . Ας πούμε ότι ο τζίρος των μαγαζιών έπεσε και όποιος δεν το βλέπει , εθελοτυφλεί . Και ; Τι σημαίνει αυτό ; Οι νόμοι έχουνε παράπλευρες απώλειες - αλλά δικαιολογούνται όταν προσανατολίζονται προς μια δίκαια κατεύθυνση .

Ίσως είναι σωστό να υπάρχουν μαγαζιά με σήμανση καπνιζόντων και φασισμός να μην μπορεί να καπνίσει κάποιος σε κανένα μαγαζί . Εξάλλου το επιχείρημα των αντι-καπνιστών , ότι αν υπάρχουν μαγαζιά τέτοια θα αδικείται ο ανταγωνισμός , παραπάει . Σαν να λέμε ότι το κάπνισμα είναι κάτι γαμάτο και όποιος το επιτρέπει , είναι ένα βήμα μπροστά .
Όμως οι ιστορίες με τα τετραγωνικά ,τις βεράντες κ.λ.π. δεν είχαν μέλλον . Και όσον αφορά τις καταγγελίες , για την ιστορία να πω , ότι είχε πάρει παλιά μπροστά μου άτομο και του απαντάνε : μπορείτε να πάτε να μετρήσετε πόσοι καπνίζουν στο μαγαζί ; (πάνω από 20 , ερχόμαστε , κάτω από 20 κρίμα την βενζίνη που θα κάψουμε) . Και εγώ έχω τσακωθεί πολλάκις με επίμονους καπνιστές .

Αλλά το παν δεν είναι ούτε οι τσακωμοί , ούτε οι καταγγελίες . Το παν είναι να καταλάβει όποιος δεν το έχει καταλάβει ήδη πως ο συλλογισμός <<θα πέσει ο τζίρος , ας το επιτρέψουμε>> είναι και θα είναι πάντα αυτοκτονικός . Δεν πρόκειται να πάμε μπροστά έτσι . Και ας μην λεγόμαστε ελληναράδες από τακτ , παρόλα αυτά θα εξακολουθούμε να είμαστε

(κλικ)

**πού χάθηκε ο Πατρεύς ;

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 21:34, 18-10-10:

Γιδι, δε θα χρεωθω εγω τις αποτυχιες και τις αδυναμιες του κρατικου μηχανισμου των τελευταιων 10 χρονων.
Ενω να τις χρεωνετε στους μη καπνιστες ειναι σωστο ;
Διοτι παραπονειστε που φωναζουμε, και που παμε απο το ενα ακρο στο αλλο....ενω.....δεν ισχυει αυτο. Ποτέ δε πηγαμε απο το ενα ακρο στο αλλο. Και αν απετυχαν τα ενδιαμεσα, οι καπνιστες φταινε, κανενας αλλος. Τοτε λοιπον δεν τιθεται θεμα οτι υπερβαλλουμε, αλλά οτι κουραστηκαμε και εκμεταλλευεστε αυτο που λεει η Ηρω, την υπομονη μας, και το οτι νοθευουμε εμεις την δικη μας επιθυμια να περναμε καλα χωρις κάπνα, για εσας.

Για το λογο αυτον ακριβως- δλδ βρε μανα μου αφου κανεις την υποχωρηση που την κανεις, μη μου κανεις τα μεμε τουμπανο- χαμηλωσε του τονους, μπας και συνεννοηθουμε... (δεν αναφερομαι σε σενα, αλλα γενικοτερα σε οσους "τρελλαινονται", αλλα...)
Αυτο με άλλα λογια ειναι και καπως ετσι : "Βρε μανα μου, εισαι που εισαι βλακας και περνας χειροτερα για να περνας μαζι μου και το εκμεταλλευομαι,...μη παραπονιεσαι κι απο πανω, γιατι καλα ημουν τοσο καιρο που ειχα καλομαθει".

Η φασαρια, γινεται, επειδη ενω εγιναν προσπαθειες να βολευτουν ολοι, οι καπνιστες ειστε ειτε τοσο εξαρτημενοι, ειτε τοσο καλομαθημενοι, ειτε τοσο παρτακηδες, που εσεις τελικα φερνετε την κατασταση σε πιο αυστηρα μετρα. Και μαλιστα εκμεταλλευεστε και την οικονομικη κριση, πιεζοντας τους καταστηματαρχες να κλεισουν ή να παρανομησουν, γιατι τους επιβεβαιωνετε οτι δε θα βγαινετε. Αν τους καθυσηχαζατε οτι θα βγαινετε αλλά θα καπνιζετε λιγοτερο και εξω ή σε ειδικο χωρο, δε θα πιεζαν κι αυτοι την κυβερνηση, η οποια ως γνωστον ενδιαφερεται για ψηφους και δεν θελει πολιτικο κοστος.

Ενας φαυλος κυκλος, οπως και με άλλα θεματα. Μονο που για τα αλλα βριζουμε και θαβουμε τους "αλητες ελληναραδες". Οταν αφορα εμας τους ιδιους ομως, προσπαθουμε να δικαιολογησουμε τα αδικαιολογητα ("εχω δικαιωμα να διασκεδαζω οπως θελω", "οι μη καπνιστες φταινε που φωναζουν εντονα", "εχουμε άλλα προβληματα, εμ αυτο θα ασχολουμαστε;", κλπ).

Η ουσια ειναι μια. Το ρημαδι ειναι εξαρτισιογονος ουσια, ο χρηστης ειναι εθισμενος, κοστιζει πολλα στο κρατος, βλαπτει τους γυρω του (κι ακομα περισσοτερο τον εαυτο του αλλα αυτο ειναι το μονο που δικαιουται), και βασει αυτων, στην ουσια ο φασισμος ειναι να επιτρεπει το κρατος στους πολιτες να βλαπτουν και να ενοχλουν τους υπολοιπους. Διοτι εσυ ο καπνιστης δε διασκεδαζεις το ιδιο καλα αν δεν καπνισεις ; (που ιδεα σου ειναι λογω της εξαρτησης, και θα φυγει αν το κοψεις, αλλα τεσπα..),..ε κι εγω δε διασκεδαζω το ιδιο μες την τσιγαριλα. (ουτε γουσταρω μεθαυριο να εχω οικογενεια με παιδια, και μια μερα να ανακαλυψω καρκινο στον πνευμονα και να τα χασω ολα, επειδη καποιοι ειναι στα @@ τους. Αν ειναι να παω στα θυμαρακια, να μην ειναι βλακωδως τουλαχιστον.).

Τι θα κανουμε ; Θα καθοριζει το τσιγαρο ΣΑΣ, τις συναναστροφες και κοινωνικες ζωες ολων μας ; Εσεις δεν εχετε παρει χαμπαρι, οτι εχετε κοινωνικη ζωη μεχρι τωρα, επειδη οι μη καπνιστες κανουν υπομονη. Απο τοτε που εφευρεθηκε το τριγαρο, υπηρξε ποτέ καμια υποχωρηση απο μερια σας ; Ποτέ. Και πλεον το θεωρειτε δεδομενο και κεκτημενο ! Κι οταν ερχεται καποια στιγμη η ωρα να γινουν πιο σωστα τα πραγματα, διαμαρτυρεστε που χανετε το "κεκτημενο" σας.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 22:06, 18-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Η ουσια ειναι μια. Το ρημαδι ειναι εξαρτισιογονος ουσια, ο χρηστης ειναι εθισμενος, κοστιζει πολλα στο κρατος, βλαπτει τους γυρω του (κι ακομα περισσοτερο τον εαυτο του αλλα αυτο ειναι το μονο που δικαιουται), και βασει αυτων, στην ουσια ο φασισμος ειναι να επιτρεπει το κρατος στους πολιτες να βλαπτουν και να ενοχλουν τους υπολοιπους.
Χαχαχαχα!
Ναι, κοστιζει πολλα στις ασφαλιστικες εταιριες...! Και στα ασφαλιστικα ταμεια που γεμιζουν απο μας και αδειαζουν απο αλλους!
Τι κριμααααααα!!!
Τα υπολοιπα δεν τα σχολιαζω, τουλαχιστον για την ωρα, διοτι κουραστηκα ηδη διαβαζοντας τα ιδια και τα ιδια!

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 22:44, 18-10-10:

Ευγε.

Εγω το καταγγελω. Προφανως οχι οπου πεφτει η αντιληψη μου, αλλα οπου παρισταμαι ο ιδιος και γινεται παρανομια.

[FONT=Verdana]

Δικοι μου φιλοι παντως το κανουν. Δεν τους πειθω παντα, ή αλλες φορες βγαινω και εγω μαζι τους εξω για να μην ειναι μονοι, αλλα συχνα πυκνα, ενω το μαγαζι εχει τασακια, βγαινουν εξω. Ακου πραγματα.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 00:42, 19-10-10:

Γιδι, τα παραπονα σας στους ιδιοκτητες που το επιτρεπουν με τασακια κανονικα πανω στο τραπεζι και στο μπαρ.
"Μη με μαλώνετε, κυρία δασκάλα. Δεν φταίω εγώ που χτύπησα τον Γιαννάκη και του 'σπασα τα δύο του δόντια, εκείνος μου είπε να τον χτυπήσω!"

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 09:07, 19-10-10:

"Μη με μαλώνετε, κυρία δασκάλα. Δεν φταίω εγώ που χτύπησα τον Γιαννάκη και του 'σπασα τα δύο του δόντια, εκείνος μου είπε να τον χτυπήσω!"

καλοοο

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 11:31, 19-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από katalinos
Ας πούμε ότι ο τζίρος των μαγαζιών έπεσε και όποιος δεν το βλέπει , εθελοτυφλεί . Και ; Τι σημαίνει αυτό ; Οι νόμοι έχουνε παράπλευρες απώλειες - αλλά δικαιολογούνται όταν προσανατολίζονται προς μια δίκαια κατεύθυνση .
Όλα τα βλέπουμε δίκαια και τα χαρακτηρίζουμε ελαφρά την καρδία "παράπλευρες απώλειες", όταν δε θίγεται το δικό μας οικονομικό ή μή συμφέρον.

Είμαι από τους καπνιστές που δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα στο να βγω σε χώρους που δεν επιτρέπεται το κάπνισμα. Μάλιστα δε βγαίνω έξω να πάρω τη δόση μου, γιατί δε θέλω να δεχτώ ότι είμαι τόσο εθισμένη. Παρολαυτά κατανοώ τους εστιάτορες, τους συμμερίζομαι γιατί από την πλευρά τους όπως και να το δει κανείς, έχουν δίκιο.
Δε φαντάζομαι ότι θέλουν τα μαγαζάκια τους να γεμίζουν κάπνα, αυτό που θέλουν είναι γεμάτα τραπέζια σε μια περίοδο που έτσι κι αλλιώς είχε μειωθεί το κέρδος τους, γιατί απασχολούν υπαλλήλους, τρέχουν ενοίκια, υπάρχουν επιχειρηματίες που έχουν χρεωθεί με δάνεια και βλέπουν ότι οι καπνιστές δε δέχονται να καταλάβουν και να ζήσουν με το νέο νόμο και δεν είναι μόνο οι καπνιστές αλλά είναι και οι παρέες τους.

Δηλαδή πως θα έπρεπε να αντιδράσουν αυτοί οι άνθρωποι; Τους βγάζουμε τρελούς και αλήτες και δεν ξέρω και ΄γω τι άλλο, ενώ δε γνωρίζουμε. Όπως τους αλήτες τους φορτηγατζήδες που παρανόμως και καταχρηστικά για το ελληνικό κράτος απεργούσαν και ΄γω κι εσύ δεν μπορούσαμε να πάμε στην Κουρούτα για διακοπές.. και δεν μπορούσαμε να βρούμε ξύδι μπαλσάμικο στους πάγκους των super market. Κι όμως ένας νέος νόμος έθιγε το έπαγγελμά τους, τα οικονομικά τους συμφέροντα.

Σε μια περίοδο "αναδιάρθρωσης" ,"χτίσιμο νέου κράτους" , "καταπολέμηση της διαφθοράς και της παρανομίας", "επίδειξη του καλού μας προσώπου στην ΕΕ" δεν μπορούν να γίνουν όλα μαζεμένα!
Δεν μπορεί ο Έλληνας εν μια νυκτί να μετατραπεί σε Ευρωπαίο. Του κόβεις τον μισθό, που αμέσως συνεπάγεται ότι του μειώνεις τη διασκέδαση, την ποιότητα ζωής του, τις κοινωνικές επαφές του και μέσα σε όλα αυτά του κόβεις και το τσιγάρο.
Είμαι υπέρ του νέου νόμου κι ας μην φαίνεται, αλλά κατανοώ την αντίδραση ορισμένων καπνιστών για τους παραπάνω λόγους.

Κλείνω με μια ελληνική παροιμία: Όλα τα ΄χε η Μαριωρή, ο φερετζές της έλειπε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 12:27, 19-10-10:

Τους βγάζουμε τρελούς και αλήτες και δεν ξέρω και ΄γω τι άλλο, ενώ δε γνωρίζουμε.
απλα εθισμενοι,,οπως και οι διαφοροι ναρκομανεις..

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 12:30, 19-10-10:

απλα εθισμενοι,,οπως και οι διαφοροι ναρκομανεις..
βρε Άγγελε έλεος, είναι οι μαγαζάτορες εθισμένοι;

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 12:42, 19-10-10:

Θα ήθελα με τη σειρά μου να τοποθετήσω το θέμα σε ένα καθαρά πολιτικό πλαίσιο.

Έχουμε λοιπόν μια κυβέρνηση η οποία έχει παραδώσει τον έλεγχο της χώρας στο αδηφάγο ΔΝΤ, ζητά δυσβάστακτους φόρους από τους πολίτες (και θα ζητήσει ακόμα περισσότερους), έχει παραδώσει τη χώρα βορά στις ορδές από την Κεντρική Ασία και την Ανατολική Ευρώπη που σπέρνουν το θάνατο με την διακίνηση πάσης φύσεως ναρκωτικών και ξαφνικά εμφανίζεται να ενδιαφέρεται για την ...υγιεία των πολιτών απαγορεύοντας το κάπνισμα σε όλους τους δημόσιους χώρους.

Ειλικρινά, ποιός πιστεύει ότι μια κυβέρνηση η οποία απομυζά με τέτοια λύσσα το εισόδημα του μισθωτού και του συνταξιούχου νοιάζεται για τη δημόσια υγιεία ή θέλει πολίτες οι οποίοι δεν είναι εθισμένοι σε μια τόσο επικίνδυνη ουσία όπως η νικοτίνη; Το λογικό είναι να συνέβαινε το αντίθετο.

Όμως, οι μέθοδοι καταστολής δεν παραμένουν ποτέ ίδιες στο χρόνο. Οι κυβερνώντες έχουν μάθει να τις αναπροσαρμόζουν. Εδώ τοποθετείται και η απαγόρευση του καπνίσματος. Πλέον, το να καπνίσει κάποιος σε ένα μαγαζί ή να επιτρέψει ο μαγαζάτορας στους θαμώνες να καπνίσουν, θεωρείται κάτι σαν επαναστατική πράξη. Το οποίο φυσικά δεν είναι. Να όμως ένας εύκολος τρόπος να διοχετευθεί η οργή την οποία νιώθουν οι Έλληνες για την κυβέρνηση σε ένα τελείως ακίνδυνο πράγμα για την κυβέρνηση όπως είναι το κάπνισμα. Γι' αυτό άλλωστε και δεν υπάρχει η μέριμνα να τηρηθεί πραγματικά ο νόμος. Το κυνήγι του ποντικιού με τη γάτα είναι κάτι το οποίο ο Έλληνας το έχει στο αίμα του και οι κυβερνώντες το προσφέρουν με την πρώτη ευκαιρία.

Το θέμα δεν είναι λοιπόν πρωταρχικά αν θα απαγορευθεί το κάπνισμα στους δημόσιους χώρους αλλά το ποιό όραμα θα δοθεί στην κοινωνία. Μια κοινωνία δίχως όραμα, δίχως ελπίδα δεν έχει καμία ελπίδα ούτε το κάπνισμα να κόψει...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 12:53, 19-10-10:

ο νομος αυτος ηταν δεδομενος με καθε κυβερνηση,απλα τωρα με την κριση φαινεται λιγο γελοιος..

και ο Υπουργος υγειας ο Lovερδος ειπε οτι τωρα θα ψαλαρωσουν τα μετρα και θα ξανασφιξουν μετα το ΝΟΕΜΒΡΙΟ,,καραγκιοζολικια..

Όμως, οι μέθοδοι καταστολής δεν παραμένουν ποτέ ίδιες στο χρόνο. Οι κυβερνώντες έχουν μάθει να τις αναπροσαρμόζουν. Εδώ τοποθετείται και η απαγόρευση του καπνίσματος. Πλέον, το να καπνίσει κάποιος σε ένα μαγαζί ή να επιτρέψει ο μαγαζάτορας στους θαμώνες να καπνίσουν, θεωρείται κάτι σαν επαναστατική πράξη.
η επανασταση της πρεζας..

κοφτε μας το φαι,το νερο,,οτι εξεχει τελοςπαντων..
αλλα οχι το τσιγαρο..τοτε σας φαγαμε..

παρακμη..
(και στον πολεμο ακομα,,οι στρατιωτες πρωτα ζητουσανε τσιγαρο και μετα φαι..)
η καταντια που προκαλει μια ουσια..

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 12:58, 19-10-10:

Δηλαδή πως θα έπρεπε να αντιδράσουν αυτοί οι άνθρωποι; Τους βγάζουμε τρελούς και αλήτες και δεν ξέρω και ΄γω τι άλλο, ενώ δε γνωρίζουμε. Όπως τους αλήτες τους φορτηγατζήδες που παρανόμως και καταχρηστικά για το ελληνικό κράτος απεργούσαν και ΄γω κι εσύ δεν μπορούσαμε να πάμε στην Κουρούτα για διακοπές.. και δεν μπορούσαμε να βρούμε ξύδι μπαλσάμικο στους πάγκους των super market. Κι όμως ένας νέος νόμος έθιγε το έπαγγελμά τους, τα οικονομικά τους συμφέροντα.
Οι φορτηγατζηδες, και πολλες αλλες κοινωνικες - οικονομικες μοναδες, οταν θιγονται τα δικαιωματα τους ασκουν το νομιμο δικαιωμα τους στην απεργια. Εκτος φυσικα αν αυτη αποφασιστει οτι ειναι παρανομη και καταχρηστικη, οποτε μετα ειτε αυτη αναστελλεται ειτε το κρατος επιτασσει την εργασια τους.

Οι καταστηματαρχες, δεν απεργουν. Αποφασισαν ομαδικα να παραβιαζουν εναν νομο ο οποιος δεν τους συμφερει κατα τη δικη τους αποψη.

Θα ηταν σαν να αποφασιζαμε οι μη καπνιστες επειδη δεν μας συμφερει, αντι να μην πηγαινουμε σε εστιατορια οπως ειναι δικαιωμα μας, να πηγαινουμε, αλλα να τρωμε και να μην πληρωνουμε.

Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Apro
Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 13:01, 19-10-10:

φλασάκια είναι..., δεν είναι τίποτα, περαστικά στο κράτος....

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 13:26, 19-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από Insomniac
Οι φορτηγατζηδες, και πολλες αλλες κοινωνικες - οικονομικες μοναδες, οταν θιγονται τα δικαιωματα τους ασκουν το νομιμο δικαιωμα τους στην απεργια. Εκτος φυσικα αν αυτη αποφασιστει οτι ειναι παρανομη και καταχρηστικη, οποτε μετα ειτε αυτη αναστελλεται ειτε το κρατος επιτασσει την εργασια τους.
Ναι.. insomniac, ναι ήταν μια παράνομη απεργία. Αυτό δεν είπα;

Δεν επικροτώ τη συμπεριφορά των εστιατόρων, δεν τη θεωρώ σωστή. Την κατανοώ όμως, γιατί οι περισσότεροι είναι απελπισμένοι. Τόσο απλά.-

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 13:39, 19-10-10:

Ναι.. insomniac, ναι ήταν μια παράνομη απεργία. Αυτό δεν είπα;

Δεν επικροτώ τη συμπεριφορά των εστιατόρων, δεν τη θεωρώ σωστή. Την κατανοώ όμως, γιατί οι περισσότεροι είναι απελπισμένοι. Τόσο απλά.-
Ναι, εχεις δικιο, δεν το προσεξα.

Απλα ειπες "τι να κανουν οι ανθρωποι", οποτε σου απαντησα οτι η λυση πρεπει να ειναι νομιμη, οπως πχ η απεργια.

Αυτη των φορτηγατζηδων, αν δεν κανω λαθος κριθηκε παρανομη και κατχρηστικη μετα απο πολλες μερες απεργιας, που ειχαν κατστησει το κρατος παραλυτο, ενω επισης παρανομα, δεν αφηναν τα ιδιοκτητα φορτηγα να μην απεργησουν. Για αυτο τους εκραζε ο κοσμος.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 15:17, 19-10-10:

Εν ολιγοις, φωναζουμε απλα για να κανουμε φασαρια...
Απλώς ενημερωτικά, έχω ήδη κάνει μια καταγγελία και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως θα κάνω και άλλη αν βρεθώ ξανά σε χώρο τόσο ασφυκτικά γεμάτο με καπνό όσο ήταν εκείνος που με ώθησε να κάνω καταγγελία την πρώτη φορά. Δεν με ενοχλεί να καπνίσει ένας άνθρωπος σε μια παρέα για λίγο, με ενοχλεί να καπνίζουν όλοι μαζί χωρίς κανένα σεβασμό στους διπλανούς του. Ο μόνος λόγος που δεν έχω κάνει δεύτερη καταγγελία δεν είναι επειδή δεν θέλω να καταγγείλω τους φίλους μου, αλλά γιατί δεν βγαίνω πολύ συχνά σε χώρους που σηκώνουν πολύ τσιγάρο (βλέπε live, μπαράκια κλπ) και γενικά είμαι θετικά προδιατεθειμένη με τους καπνιστές (άλλωστε καπνίζω κι εγώ καμιά φορά, όπως έχω δηλώσει πολλάκις - βέβαια σχεδόν ποτέ δεν καπνίζω σε εσωτερικούς χώρους γενικά, με ενοχλεί πολύ η κάπνα), οπότε μόνο χώρους με πολύ καπνό θα έμπαινα στην διαδικασία να καταγγείλω (παρόλο που αναγνωρίζω πως ο νόμος είναι νόμος και θα έπρεπε να τηρείται παντού).

Και επίσης, πάλι εντελώς ενημερωτικά δεν υπάρχει δικαίωμα στο κάπνισμα. Σιγά μη σας το κατοχυρώσουμε και συνταγματικά. Αντίθετα υπάρχει το δικαίωμα του καθενός στο να έχει την υγεία του ανέπαφη και όχι, δεν απαιτείται προηγούμενη ενέργεια του ..θέλοντος την υγεία του.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 17:18, 19-10-10:

η ελευθερια του ενος φτανει μεχρι εκει που δεν καταπατα την ελευθερια του αλλου..

Παράθεση

germ1984 (Νάσος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη germ1984
Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 265 μηνύματα.

O germ1984 έγραψε στις 18:19, 19-10-10:

Αφήστε τους τσακωμούς ρε και κάντε έρωτα...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 18:23, 19-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από germ1984
Αφήστε τους τσακωμούς ρε και κάντε έρωτα...
Κακή συμβουλή, διότι μετά ακολουθεί το δεύτερο καλύτερο πράγμα στον κόσμο...

Παράθεση

katalinos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη katalinos
Ο katalinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 446 μηνύματα.

O katalinos έγραψε στις 18:25, 19-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Κακή συμβουλή, διότι μετά ακολουθεί το δεύτερο καλύτερο πράγμα στον κόσμο...
παιδιά ;

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 18:28, 19-10-10:

τσκ τσκ τσκ... δεν ξέρεις εκείνο το παλιό αστείο;

"Ποια είναι τα τρία καλύτερα πράγματα στον κόσμο;
Ένα ποτό πριν κι ένα τσιγάρο μετά"

Παράθεση

katerina_farm

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη katerina_farm
H katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 269 μηνύματα.

H katerina_farm έγραψε στις 19:38, 19-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
τσκ τσκ τσκ... δεν ξέρεις εκείνο το παλιό αστείο;

"Ποια είναι τα τρία καλύτερα πράγματα στον κόσμο;
Ένα ποτό πριν κι ένα τσιγάρο μετά"
Εεεε οχι και αστειο γεγονος ειναι

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 22:38, 25-10-10:

Μου την έστειλαν σήμερα με e-mail:
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ATT00001.jpg
Εμφανίσεις:  41
Μέγεθος:  62,9 KB
Δεν ξέρω αν είναι πραγματική πάντως φαίνεται πρακτική λύση. (Μάλλον δεν είναι).
Σκεφτείτε τους φίλους σας να κάθονται δίπλα σας μ' αυτό στο κεφάλι.
...Όταν εξελιχθεί τεχνολογικά, θα φτιάχνει ταυτόχρονα και τα μαλλιά των γυναικών, όπως στα κομμωτήρια.

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους