Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,842 μηνύματα σε 74,634 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Απαγόρευση καπνίσματος ή άτμισμα σε δημόσιους χώρους

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 16:57, 08-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
E ναι λοιπον, ειμαι κακομαθημενο παιδακι που κοιταει την παρτη του και θελει να καπνισει τη στιγμη που θελει και οχι καποια αλλη. Θελω να καπνισω με τον καφε μου, μετα το φαγητο και γενικα οταν ειμαι με παρεα... Νταξ?!
Θα τα πουμε οταν τεθει σε ισχυ πια το μετρο...
Να σαι καλα...επιτελους εχω και ταμπελακι!...βρε ουστ μεσημεριατικα
Εχμ, οκ- μακράν το πιο εγωιστικό ποστ που έχω διαβάσει

Ας το παίξουμε όλοι μαζί πεντάχρονα λοιπόν, γιατί κι εγώ είμαι κακομαθημένο παιδάκι που κοιτάει την πάρτη του και δε γουστάρω (αν προτιμάς) ο άλλος να καπνίζει μέσα στη μούρη μου τη στιγμή που έχω βγει έξω για να διασκεδάσω. Και μη μου πεις ότι δεν θα είναι μες στη μούρη μου, τη στιγμή που ο χώρος είναι κλειστός και ο αέρας ανανεώνεται κάθε φορά που ανοίγει η πόρτα να μπουν τρία άτομα!
Να καπνίσεις όσο θέλεις, κι εσύ και ο όποιος- εμένα το ίδιο μου κάνει , η δική μου υγεία δεν επιβαρύνεται καθόλου με το αμάουντ των τσιγάρων που καπνίζεται εσείς, αρκεί εγώ να μην εισπνέω τον καπνό σας "γιατί έτσι σας αρέσει"...

Και συγγνώμη για το ύφος, αλλά στο ύφος απαντάω με ύφος

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:04, 08-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Insomniac
Τελος, βρες εσυ μια μεση λυση που να λειτουργει μεσα στα πλαισια της κοινωνιας, και θα τη δεχτουμε ολοι μας. Οπως ομως ανεφερα ηδη, δεν υπαρχει. Η παρουσα ειναι αποτυχημενη, και το να επιλεγει ο καθενας αν θα ειναι το μαγαζι του καπνιστων ή μη ειναι ακομα χειροτερη για ευνοητους λογους.
Εγω γιατι αυτο δεν το αντιλαμβανομαι....Απο ποια αποψη θα ειναι χειροτερη...? Ο καθενας θα ειναι κυριος του εαυτου του και θα ειναι ολοι ευχαριστημενοι...Η χρυση τομη υπαρχει...απλα δε θελουμε να τη βρουμε...
Ναι ειναι βλαβερο για τη δικη μου υγεια, αλλα και των γυρω μου, αλλα δεν ειμαι και απο τα ατομα που κανουν εστω και ενα πακετο τσιγαρα την ημερα...απλα μου αρεσει οταν ειμαι με παρεα για καφε, ποτο ή φαγητο να κανω τσιγαρο...ειναι συνηθεια και για την ωρα κατι που μου αρεσει...Δε δε θα σου μιλησω περι προσωπικων ελευθεριων, διοτι το θεωρω χαζο και μακαρι να μην το ειχα δοκιμασει και ακομα περισσοτερο να μη μου αρεσε...
Εγω ειμαι διατεθημενη να μπορω να πηγαινω σε συγκεκριμενα μαγαζια, εσυ γιατι δεν εισαι? Για ποιο λογο δεν ειναι κατι τετοιο εφικτο? Επειδη οι επιχειρηματιες βασει του οτι οι περισσοτεροι καπνιζουν , θα επιλεξουν κατα κυριο λογο να εχουν μαγαζια για καπνιζοντες? Επειδη οι παρεες θα χωρισουν...? Ποιος ο λογος...?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Insomniac
Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 754 μηνύματα.

O Insomniac έγραψε στις 17:14, 08-12-08:

Εγω γιατι αυτο δεν το αντιλαμβανομαι....Απο ποια αποψη θα ειναι χειροτερη...? Ο καθενας θα ειναι κυριος του εαυτου του και θα ειναι ολοι ευχαριστημενοι...Η χρυση τομη υπαρχει...απλα δε θελουμε να τη βρουμε...
Ναι ειναι βλαβερο για τη δικη μου υγεια, αλλα και των γυρω μου, αλλα δεν ειμαι και απο τα ατομα που κανουν εστω και ενα πακετο τσιγαρα την ημερα...απλα μου αρεσει οταν ειμαι με παρεα για καφε, ποτο ή φαγητο να κανω τσιγαρο...ειναι συνηθεια και για την ωρα κατι που μου αρεσει...Δε δε θα σου μιλησω περι προσωπικων ελευθεριων, διοτι το θεωρω χαζο και μακαρι να μην το ειχα δοκιμασει και ακομα περισσοτερο να μη μου αρεσε...
Εγω ειμαι διατεθημενη να μπορω να πηγαινω σε συγκεκριμενα μαγαζια, εσυ γιατι δεν εισαι? Για ποιο λογο δεν ειναι κατι τετοιο εφικτο? Επειδη οι επιχειρηματιες βασει του οτι οι περισσοτεροι καπνιζουν , θα επιλεξουν κατα κυριο λογο να εχουν μαγαζια για καπνιζοντες? Επειδη οι παρεες θα χωρισουν...? Ποιος ο λογος...?
Γιατι αυτο που σου ζητησα ειναι μια κοινωνικως αποδεκτη λυση! Το να χωρισεις τα μαγαζια σε καπνιστων και μη καπνιστων, θα εχει το αποτελεσμα:

1) Να διαχωριζονται οι παρεες. Μικρο προβλημα λες; Το να διαχωριζονται τα ζευγαρια; Τι να κανω δηλαδη εγω που η κοπελα μου καπνιζει και εγω οχι; Να βγαινουμε ξεχωριστα; Να το χωρισουμε στη μεση και τις μισες φορες να πηγαινουμε στα μεν και τις μισες οχι; Και γιατι να υποκειμαι εστω και τις μισες φορες κατι που μου κανει κακο. Θα ηταν σαν να επαιρνε ναρκωτικα και τις μισες φορες να μ αναγκαζε να παιρνω και εγω, απλα και μονο γιατι ειναι εθισμενη αυτη. Και στην περιπτωση που ολοι οι φιλοι μου εκτος απο μενα καπνιζουν; Να αρχισω και εγω λες; Να βρω καινουργια παρεα;

2) Οι μαγαζατορες αναλογα με τον τυπο μαγαζιου που εχουν, και την πελατεια τους να διαχωριζουν το μαγαζι τους. Ετσι, πχ δεν θα βρεις μπουζουκια για μη καπνιστες. Ξαναρωταω: Θα εχουμε αντιστροφο ρατσισμο προς καποιον που ΔΕΝ καπνιζει, με μονο λογο να ικανοποιησουμε τον εθισμο καποιων;

3) Υποθετω οτι ειναι αντισυνταγματικο να μην βαζεις καποιον στο μαγαζι σου με κριτηριο το αν καπνιζει ή οχι.

Επισης, εχεις δει πουθενα στον κοσμο να εφαρμοζεται αυτο το μοντελο που (δεν) προτεινεις; Γιατι;;

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:18, 08-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από kalypso
Εχμ, οκ- μακράν το πιο εγωιστικό ποστ που έχω διαβάσει

Ας το παίξουμε όλοι μαζί πεντάχρονα λοιπόν, γιατί κι εγώ είμαι κακομαθημένο παιδάκι που κοιτάει την πάρτη του και δε γουστάρω (αν προτιμάς) ο άλλος να καπνίζει μέσα στη μούρη μου τη στιγμή που έχω βγει έξω για να διασκεδάσω. Και μη μου πεις ότι δεν θα είναι μες στη μούρη μου, τη στιγμή που ο χώρος είναι κλειστός και ο αέρας ανανεώνεται κάθε φορά που ανοίγει η πόρτα να μπουν τρία άτομα!
Να καπνίσεις όσο θέλεις, κι εσύ και ο όποιος- εμένα το ίδιο μου κάνει , η δική μου υγεία δεν επιβαρύνεται καθόλου με το αμάουντ των τσιγάρων που καπνίζεται εσείς, αρκεί εγώ να μην εισπνέω τον καπνό σας "γιατί έτσι σας αρέσει"...

Και συγγνώμη για το ύφος, αλλά στο ύφος απαντάω με ύφος

Εχεις την εντυπωση οτι και εγω που καπνιζω αρεσκομαι στο να βρισκομαι σε ενα μαγαζι που εχει αποπνικτικη ατμοσφαιρα ή στο να φυσαει καποιος τον καπνο του μες τη μουρη μου? Σαφως και δε συμβαινει κατι τετοιο...Επιλεγω να πηγαινω σε μαγαζια που θα ειναι υποφερτη η ατμοσφαιρα και οταν ενοχληθω απο τον καπνο καποιου επειδη το εχει αφησει στο τασακι και ερχεται ολος πανω μου πχ να του κανω παρατηρηση, αλλα δεν τον πιανω και απο το λαιμο...κανεις δε θελει να ενοχλησει τον αλλο...Σε αυτο που θεωρω πως εχουν δικιο, τα ατομα που δεν καπνιζουν, ειναι οτι δεν υπαρχουν χωροι που να απογορευεται το καπνισμα...
Ενιγουει...εγω βλεπω λυση που αλλοι δε θελουν να δουν...και απλα δεν ειμαι απολυτη...

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 17:22, 08-12-08:

Προσωπικά δεν με ενοχλεί ο άλλος να καπνίζει, ακόμα και δίπλα μου να κάθεται (ε αρκεί να φυσά τον καπνό απ την άλλη )- έχω φίλους πολύ κοντινούς μου που για ένα ποτό να βγούμε θα καπνίσουν τουλάχιστον πέντε. Και πρέπει να είναι και από τα βαριά...
Αυτό που με ενοχλεί είναι να βγαίνουν συνέχεια οι (όποιοι) καπνιστές και να λένε ότι θίγονται και ότι κανείς δεν ενδιαφέρεται για τα δικά τους δικαιώματα. Κάτσε ρε φίλε...

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 17:29, 08-12-08:

Για ποιο λογο δεν ειναι κατι τετοιο εφικτο? Επειδη οι επιχειρηματιες βασει του οτι οι περισσοτεροι καπνιζουν , θα επιλεξουν κατα κυριο λογο να εχουν μαγαζια για καπνιζοντες? Επειδη οι παρεες θα χωρισουν...? Ποιος ο λογος...?
Αρχική Δημοσίευση από Lorien
3. Το να χωρισουν τους χωρους τα μαγαζια, ειναι δυσκολο πρακτικα, αλλά ας πουμε οτι παταμε ενα κουμπακι και αυριο ειναι ολα ετοιμα......Πως θα ειστε παντα με την παρεα σας, αφου οι μισοι θα καπνιζουν και οι αλλοι οχι ; Αρα παλι θα πατε ολοι σε ενα απο τα 2 sections του μαγαζιου. Αρα παλι οι μισοι παραπονουμενοι. Κοφτε το το ρημαδι ! Κι αν δε θελετε, μην εχετε και την απαιτηση να θεωρειτε ΑΘΛΟ το να βγειτε να το κανετε εξω, αμα τοσο πολυ δε μπορειτε να περιμενετε. (κατα τα αλλα, περι εθισμου, η μαριχουανα μας μαρανε ! )
Επιλεγω να πηγαινω σε μαγαζια που θα ειναι υποφερτη η ατμοσφαιρα και οταν ενοχληθω απο τον καπνο καποιου επειδη το εχει αφησει στο τασακι και ερχεται ολος πανω μου πχ να του κανω παρατηρηση, αλλα δεν τον πιανω και απο το λαιμο...
Και ο μη καπνιστης που θα παει ;

Ενιγουει...εγω βλεπω λυση που αλλοι δε θελουν να δουν...και απλα δεν ειμαι απολυτη...
Η λυση σου ακομα και τελεια να εφαρμοστει (...εχουμε καιρο ακομα γιαυτο), ειπαμε γιατι δεν ειναι πρακτικη. Ποιος δε θελει να δει αραγε ;

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:31, 08-12-08:

Γιατι αυτο που σου ζητησα ειναι μια κοινωνικως αποδεκτη λυση! Το να χωρισεις τα μαγαζια σε καπνιστων και μη καπνιστων, θα εχει το αποτελεσμα:

1) Να διαχωριζονται οι παρεες. Μικρο προβλημα λες; Το να διαχωριζονται τα ζευγαρια; Τι να κανω δηλαδη εγω που η κοπελα μου καπνιζει και εγω οχι; Να βγαινουμε ξεχωριστα; Να το χωρισουμε στη μεση και τις μισες φορες να πηγαινουμε στα μεν και τις μισες οχι; Και γιατι να υποκειμαι εστω και τις μισες φορες κατι που μου κανει κακο. Θα ηταν σαν να επαιρνε ναρκωτικα και τις μισες φορες να μ αναγκαζε να παιρνω και εγω, απλα και μονο γιατι ειναι εθισμενη αυτη. Και στην περιπτωση που ολοι οι φιλοι μου εκτος απο μενα καπνιζουν; Να αρχισω και εγω λες; Να βρω καινουργια παρεα;

2) Οι μαγαζατορες αναλογα με τον τυπο μαγαζιου που εχουν, και την πελατεια τους να διαχωριζουν το μαγαζι τους. Ετσι, πχ δεν θα βρεις μπουζουκια για μη καπνιστες. Ξαναρωταω: Θα εχουμε αντιστροφο ρατσισμο προς καποιον που ΔΕΝ καπνιζει, με μονο λογο να ικανοποιησουμε τον εθισμο καποιων;

3) Υποθετω οτι ειναι αντισυνταγματικο να μην βαζεις καποιον στο μαγαζι σου με κριτηριο το αν καπνιζει ή οχι.

Επισης, εχεις δει πουθενα στον κοσμο να εφαρμοζεται αυτο το μοντελο που (δεν) προτεινεις; Γιατι;;

Τωρα τι μου λες? Οτι θα χωρισουν οι παρεες? Ενω εσυ πιστευεις με την καθολικη απαγορευση δε θα γινει...? Θεωρεις οτι η πλειοψηφια των καπνιστων θα βγαινει, οπως συνηθιζε...? Τραστ μι πως οχι...Γι αυτο μιλησα για μεση λυση...και ο καθενας αποφασιζει για τον εαυτο του...
Ενω ειναι ακρως δημοκρατικο και συνταγματικο το να απαγορευεται το καπνισμα σε κεντρα διασκεδασης, που ειναι για ολους και για καπνιστες και για μη, μια ουσια που ειναι καθ ολα νομιμη...

Ενιγουει...προσωπικη θεση ειναι...μην τρελλαινεστε...δεν αλλαζει κατι επειδη εγω εχω ενστασεις...

Και ναι ειμαι αρκετα εγωιστρια σε καποια πραγματα, σορρυ... Μ' αρεσει, τι να κανουμε?!

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:38, 08-12-08:

Και ο μη καπνιστης που θα παει ;

Η λυση σου ακομα και τελεια να εφαρμοστει (...εχουμε καιρο ακομα γιαυτο), ειπαμε γιατι δεν ειναι πρακτικη. Ποιος δε θελει να δει αραγε ;
Χει...Δημο...γιουχου....δε μιλαω για μαγαζια μοιρασμενα σε δυο και καλα χωρους, οπως ισχυει σε καποια σημερα ...
Μιλαω για χωρους (μαγαζια) οπου επιτρεπεται το καπνισμα και για χωρους που δεν επιτρεπεται...
Και συγγνωμη δλδ, εσυ δεν καπνιζεις...εχεις παει ποτε σε καποιο μαγαζι που εχει χωρο και για μη καπνιζοντες? Τι εχει γινει? Δεν το συζητας και μετα καπου καταληγεις με την παρεα σου? Θελεις νομο για να μπορεις να αποφασισεις τι θα κανεις με τους φιλους σου? Χαιρομαι παντως που κανεις απο τους φιλους μου δε με εχει υποχρεωσει να κατσω σε χωρο μη καπνιζοντων...
Πφφφ.....ενιγουει...δεν απανταω σε κατι παραπανω..αντε πολλα ειπα και σημερα...δε βγαινει πουθενα...δεν μπορω να σας κανω να δειτε κατι που δε θελετε...

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 17:41, 08-12-08:

Τωρα τι μου λες? Οτι θα χωρισουν οι παρεες? Ενω εσυ πιστευεις με την καθολικη απαγορευση δε θα γινει...? Θεωρεις οτι η πλειοψηφια των καπνιστων θα βγαινει, οπως συνηθιζε...? Τραστ μι πως οχι...Γι αυτο μιλησα για μεση λυση...και ο καθενας αποφασιζει για τον εαυτο του...
Bρε Neraida το έχεις δει στην πράξη πως λειτουργεί;
Μην καταδικάζεις κάτι που είναι για καλό.
Στο λέω γιατί είμαι καπνίστρια και το έχω δει. Βρισκόμουν στην Ιταλία επί 2 μήνες και βγαίναμε σχεδόν καθημερινά για ποτό και φαγητό. Δε μου δημιούργησε πρόβλημα το ότι έβγαινα για 5 λεπτά έξω να κάνω ένα τσιγάρο και μια χαρά απολάμβανα το ποτό μου και την παρέα. Φρόντιζα να βγαίνω και με κάποιον άλλον που κάπνιζε και δεν ξεροστάλιαζα ούτε ένιωθα παρακατιανός.
Απεναντίας ευχόμουν κάτι τέτοιο να εφαρμοστεί και στην Ελλάδα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 18:02, 08-12-08:

Χει...Δημο...γιουχου....δε μιλαω για μαγαζια μοιρασμενα σε δυο και καλα χωρους, οπως ισχυει σε καποια σημερα ...
Μιλαω για χωρους (μαγαζια) οπου επιτρεπεται το καπνισμα και για χωρους που δεν επιτρεπεται...
Αυτο ειναι μεση λυση δηλαδη ; Πιστευεις οτι θα χωριζουν οι παρεες ; Ας παρουμε και τις 2 περιπτωσεις :

1. Αν χωριζουν, δεν ειναι αποδεκτο γιατι που ειναι η κοινωνικα αποδεκτη λυση, και πως θα περνας καλα αμα λειπουν οι μισοι.
2. Αν δε χωριζουν, θα γινει αυτο που ειπα πριν. Ειτε θα πηγαινουν ολοι μαζι στους καπνιζοντες , ή ολοι μαζι στους μη. Θα το κανουν ολες οι παρεες αυτο ευκολα και εναλλαξ πιστευεις ; Δε νομιζω αφου οι καπνιστες δεν αντεχουν να μη καπνισουν...

Αρα που ειναι η "μεση λυση" που "δε θελουμε να δουμε" ;

Και συγγνωμη δλδ, εσυ δεν καπνιζεις...εχεις παει ποτε σε καποιο μαγαζι που εχει χωρο και για μη καπνιζοντες? Τι εχει γινει?
Ναι. Δεν ειχε καμια διαφορα απο το χωρο καπνιζοντων. Δεν εχω πετυχει ακομα μαγαζι με ξεχωριστους χωρους που ο ενας να ειναι πραγματικα καθαρος.
Δεν το συζητας και μετα καπου καταληγεις με την παρεα σου? Θελεις νομο για να μπορεις να αποφασισεις τι θα κανεις με τους φιλους σου? Χαιρομαι παντως που κανεις απο τους φιλους μου δε με εχει υποχρεωσει να κατσω σε χωρο μη καπνιζοντων...
Η παρεα μου στην πλειοψηφια δεν καπνιζει. Και αν καποιος καπνιζει μεχρι στιγμης απλα υποχωρουμε οι μη καπνιζοντες. Τι να συζητησω ; Αφου οπου και να παμε χαλια αερα εχει. Δε θα μου πει ο νομος τι να κανω, αλλα με περιοριζει στο που να παω.

να απαγορευεται το καπνισμα σε κεντρα διασκεδασης, που ειναι για ολους και για καπνιστες και για μη, μια ουσια που ειναι καθ ολα νομιμη...
Κακως ειναι νομιμη η ουσια υπο αυτες τις συνθηκες, αν θες το πω αλλιως. Ας φτιαξουν ολες τις συνθηκες πρωτα, και μετα ας την νομιμοποιησουν. Αλλα βλεπεις ειναι και το χρημα στη μεση. Γιατι ομως μεχρι να φτιαξουν τα πραγματα, να πρεπει να βλαπτονται και οι μη καπνιστες ;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 18:15, 08-12-08:

Γενικα παει...αλλα μην το παρεις ως απειλη...διοτι δεν ειναι...
ΑΠλα και εγω μαζι με εσας θελω να δω τι θα ισχυει ουσιαστικα μετα την απαγορευση...γιατι κατι μου λεει εντονως οτι μαγαζια οπου θα μπορω να καπνιζω, θα βρω....
Θα σου πω αυτό που είδα στην Ιρλανδία όταν είχα πάει... Ναι, τότε είχα βρει ΕΝΑ μαγαζί στο οποίο επιτρεπόταν το κάπνισμα...Οκ.. ναι θα μπορείς να βρεις so?

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Bρε Neraida το έχεις δει στην πράξη πως λειτουργεί;
Μην καταδικάζεις κάτι που είναι για καλό.
Στο λέω γιατί είμαι καπνίστρια και το έχω δει. Βρισκόμουν στην Ιταλία επί 2 μήνες και βγαίναμε σχεδόν καθημερινά για ποτό και φαγητό. Δε μου δημιούργησε πρόβλημα το ότι έβγαινα για 5 λεπτά έξω να κάνω ένα τσιγάρο και μια χαρά απολάμβανα το ποτό μου και την παρέα. Φρόντιζα να βγαίνω και με κάποιον άλλον που κάπνιζε και δεν ξεροστάλιαζα ούτε ένιωθα παρακατιανός.
Απεναντίας ευχόμουν κάτι τέτοιο να εφαρμοστεί και στην Ελλάδα.
couldn't agree more. Τουλάχιστον όπως το έζησα στις χώρες που είχε εφαρμοστεί το μέτρο και το είδα να λειτουργεί.

Παράθεση

@nt¤wnis|~|¤e (Αντώνης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη @nt¤wnis|~|¤e
Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 427 μηνύματα.

O @nt¤wnis|~|¤e έγραψε στις 18:54, 08-12-08:

Κι εγώ είμαι καπνιστής
Και ως γνωστόν, στα πλαίσια της παρέας, ο εκάστοτε καπνιστής φυσάει τον καπνό προς τα δεξία, προς τ’ αριστερά, προς τα πάνω κλπ…αποπνέοντας μία ψευδαίσθηση ευγένειας ("δεν εκπνέω στα μούτρα σου"), και το γεγονός ότι ο καπνός διαχέεται στα πέριξ της παρέας (άρα ως ένα βαθμό στα μούτρα σου καταλήγει ) περνάει στα ψιλά, όταν μάλιστα το μυαλό μας είναι στην κουβεντούλα και στο πόσο καλά περνάμε.

Τέλος πάντων…εντάξει…θέλω να σταθώ στο ότι το θέμα του σεβασμού στο μη καπνιστή εξαρτάται από πολλούς παράγοντες τελικά και όχι μονάχα απ’ την προσωπική κουλτούρα του κάθε καπνιστή ή μη καπνιστή.
Πόσοι απ’ την παρέα καπνίζουν και πόσοι όχι;; Σχετικά με το θέμα ποιες οι απόψεις και οι συμπεριφορά των καπνίζοντων και μη που ανήκουν στην παρέα; Συναντιέστε συχνά σε κλειστό χώρο ώστε να σας προβληματίσει περισσότερο το θέμα;; Μήπως είναι τέτοια η ατμόσφαιρα στην παρέα ώστε το θέμα να περνάει στα ψιλά;; Κι αν είναι τέτοια η ατμόσφαιρα, εσύ ο συνειδητός αντικαπνιστής πόσες φορές νιώθεις αναγκασμένος να "την τρως στη μάπα";; Κι εάν η συμμετοχή σε μια μεγάλη παρέα είναι περιστασιακή, τότε ο καπνιστής συγγενής ή κολλητός σου, με τον οποίο έρχεσαι συχνότερα σ’ επαφή, αρκείται σε 7 - 10 τσιγαράκια την ημέρα ή θέλει από πακέτο και πάνω;;

Η δική μου η αίσθηση είναι ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα εμφανίζεται όταν ένα πολύ κοντινό σου πρόσωπο, με το οποίο έρχεσαι συχνά σ’ επαφή, καπνίζει σα φουγάρο, ενώ εσύ όχι, ή το αντίστροφο. Δεν υποτιμώ το θέμα του καπνίσματος στα μαγαζιά, αλλά από τη δική μου εμπειρία νομίζω ότι περνάει κάπως "στα ψιλά". Και τείνω να συμφωνήσω με όσους λένε ότι δύσκολα θα εφαρμοστεί αυτό το μέτρο. Οι περισσότερο εκφράζουν παράπονα περισσότερο επειδή ο πατέρας τους καπνίζει πολύ μέσα στο σπίτι, ο εραστής τους καπνίζει, η ερωμένη τους καπνίζει και τα σχετικά...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 19:00, 08-12-08:

Πάντως η αλήθεια είναι πως οι καπνιστές σπάνια δέχονται να πάνε σε χώρο μη καπνιστών. Προσωπικά δεν το έχω δεχτεί ποτέ
Συνεπώς έχουν δίκιο. Μόνο αν απαγορευτεί εντελώς το κάπνισμα σε δημόσιους χώρους, υπάρχει μια ελπίδα να γλιτώσουν οι μη καπνιστές. Και με δεδομένο πως το κάπνισμα α) απαιτεί ενέργεια, β) βλάπτει και άλλους που δεν καπνίζουν και απλά κάθονται δίπλα σου, είναι παράλογο να ζητάμε να υπάρχει διαχωρισμός στους χώρους απλά. Αυτό φαίνεται ήδη πως δεν λειτουργεί.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Λυσανδρος

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Λυσανδρος
Ο Λυσανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.

O Λυσανδρος έγραψε στις 19:07, 08-12-08:

το σκεφτομαι το ξανασκεφτομαι μου ειναι εμενα προσωπικα πολυ δυσκολο να φανταστω σε αυτη τη χωρα στεκια καφετεριες και κεντρα νυχτερινης διασκεδασης στα οποια το καπνισμα θα απαγορευεται!!!!
τα κερδη απο τους φορους του τσιγαρου που εισερχονται καθε μερα μηνα και χρονο στα ταμεια του κρατους ειναι υπερογκα!!! και σεβαστα(γι αυτους)
θυμηθητε την ιστορια με τα τσιγαρα leader και next ο,80 και 1,00 ευρω αν δεν με απατα η μνημη μου το κρατος εκεινο το διαστημα μεσα σε μολις σχεδον 2,5 μηνες εχασε απο τα ταμεια πανω απο 20 δις ευρω οποτε και γι αυτο μετα επεβαλε αυξηση στις 2 συγκεκριμενες αυτες μαρκες τσιγαρων...
δεν εχω προβλημα(παρολο που ειμαι καπνιστης και μαλιστα φανατικλας) με την απαγορευση του καπνισματος σε δημοσιους χωρους (μα πραγματικα σιγουρα αυτο θα γινει????)

μονο τα αποτσιγαρα πεταμενα στους δρομους..αυτο μονο θα με ενοχλει(αυτο σιγουρα θα γινει αν εφαρμοστει αυτος ο νομος!!!)
αφου τα πετανε και τωρα που τα πραγματα ακομα δεν ειναι ακομα ζορικα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Λυσανδρος : 08-12-08 στις 19:15.
Παράθεση

Φοίβος

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φοίβος
Ο Φοίβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.

O Φοίβος έγραψε στις 19:41, 08-12-08:

Εγώ δε είμαι καπνιστής και ο καπνός δε με ενοχλεί καθόλου, συμφωνώ με τα μέτρα χώρων για καπνιστές και μη.
Για την επερχόμενη απαγόρευση συμφωνώ επίσης αν και καλό θα είναι να υπάρχει χώρος για καπνιστές, και αυτοί άνθρωποι είναι αλλά σίγουρο προτεραιότητα έχουν οι μη καπνιστές.
Υπάρχουν άνθρωποι που δε αντέχουν τον καπνό καθόλου και έχουν το δικαίωμα να μην ενοχλούνται από τους καπνιστές σε δημόσιους χώρους.

Γνωρίζω καπνιστές που το σέβονται και δε καπνίζουν αν βλέπουν ταμπελίτσα ή σε κλειστούς χώρους από απλό σεβασμό στους άλλους

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 02:36, 09-12-08:

Αντωνη, αν και υφιστανται τα ερωτηματα που κανεις, αμφιβαλλω αν το θεμα ειναι αν καπνιζει ενας κολλητος μας ή ο/η συντροφος μας, και δεν ειναι τοσο, το οτι πας καπου να διασκεδασεις και αναμεσα στα μορια μονοξειδιου του ανθρακα εχει και μερικα οξυγονο και αζωτο. Στο σπιτι σου με τα ατομα σου μπορεις πιο ευκολα να αποφυγεις τον καπνο ή να σε σεβαστουν. Και οι ποσοτητες ειναι πιο μικρες.

Αρχική Δημοσίευση από Λυσανδρος
τα κερδη απο τους φορους του τσιγαρου που εισερχονται καθε μερα μηνα και χρονο στα ταμεια του κρατους ειναι υπερογκα!!! και σεβαστα(γι αυτους)
θυμηθητε την ιστορια με τα τσιγαρα leader και next ο,80 και 1,00 ευρω αν δεν με απατα η μνημη μου το κρατος εκεινο το διαστημα μεσα σε μολις σχεδον 2,5 μηνες εχασε απο τα ταμεια πανω απο 20 δις ευρω οποτε και γι αυτο μετα επεβαλε αυξηση στις 2 συγκεκριμενες αυτες μαρκες τσιγαρων...
Αυτο σε καμια περιπτωση δεν ειναι κριτηριο για να μην προσπαθουμε να περιορισουμε το καπνισμα. Καταρχην αυτα τα εσοδα δε ξερεις αν πανε για το κρατος ή μπαινουν σε αλλες τσεπες (το 2ο μαλλον). Δευτερον, δε θα μπουμε σε διαδικασια να συγκρινουμ ευγεια με λεφτα. Τριτον, υπαρχουν και πολλα εξοδα λογω ασθενειων με αιτιο το καπνισμα. Τεταρτον, αν θελουν και λεφτουδακια, ας βαλουν κι αλλους φορους στα τσιγαρα, μπας και το μετριασουν λιγο και μερικοι.

Παράθεση

@nt¤wnis|~|¤e (Αντώνης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη @nt¤wnis|~|¤e
Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 427 μηνύματα.

O @nt¤wnis|~|¤e έγραψε στις 07:14, 09-12-08:

Αντωνη, αν και υφιστανται τα ερωτηματα που κανεις, αμφιβαλλω αν το θεμα ειναι αν καπνιζει ενας κολλητος μας ή ο/η συντροφος μας, και δεν ειναι τοσο, το οτι πας καπου να διασκεδασεις και αναμεσα στα μορια μονοξειδιου του ανθρακα εχει και μερικα οξυγονο και αζωτο. Στο σπιτι σου με τα ατομα σου μπορεις πιο ευκολα να αποφυγεις τον καπνο ή να σε σεβαστουν. Και οι ποσοτητες ειναι πιο μικρες.
Κοίταξε…παίζει και η συχνότητα επαφής με τα συγγενικά πρόσωπα, όπως και ο τρόπος ζωής μιας οικογένειας της οποίας κάποια μέλη καπνίζουν. Εάν τα μέλη μια οικογένειας γουστάρουν να συγκεντρώνονται στο σαλόνι και να παρακολουθούν t.v επί ώρες ολόκληρες, τότε όσο να’ ναι ένα προβληματάκι θα υπάρξει. Εάν το κάθε μέλος συνηθίζει να περνάει τον περισσότερο καιρό του μέσα στο δωμάτιό του, τότε είναι ελεύθερο να ντουμανιάσει το δικό του χώρο χωρίς να ενοχλεί κανέναν. Εάν οι γονείς δουλεύουν πολλές ώρες μακριά απ’ το σπίτι …εάν…εάν…δεν έχει νόημα να αναφέρει κανείς περιπτώσεις. Στο θέμα της οικογένειας ίσως να υπάρχει ένας μεγάλος βαθμός υποκειμενισμού, πάντως στο θέμα των ερωτικών σχέσεων νομίζω ότι υπάρχει εμφανές πρόβλημα. Και δε μιλάμε τώρα για 4,6,7 τσιγάρα την ημέρα. Νομίζω ότι σπάνια θα συναντήσει κανείς καπνιστή που να κάνει μόνο τόσα. Εγώ, π.χ, που απ’ τη φύση μου δεν έχω ροπή στο υπερβολικό κάπνισμα, κάνω 1 πακέτο ανά 2 ημέρες...στην καλύτερη περίπτωση.

Σχετικά με τα μαγαζιά, στέκομαι πάλι σ’ αυτό που είπα στην αρχή, μιας και το βλέπω να επαληθεύεται πολλές φορές. Το ενδιαφέρον επικεντρώνεται στην κουβέντα, το χαβαλέ και γενικότερα σε όλη αυτή η θαλπωρή της παρεΐστικης ατμόσφαιρας, κι έτσι η όποια δυσαρέσκεια για τον καπνό περνάει στο ντούκου. Ειδικά εάν μιλάμε για ανοιχτούς χώρους (π.χ το καλοκαίρι), το πράγμα γίνεται πιο…"εύκολο."

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 18:58, 08-01-09:

Πριν λιγο καιρο αναρωτιομουν κατα ποσο το μετρο αυτο θα εχει τα αποτελεσματα που ευελπιστουν.

Αλλα οταν ισχυουν τα εξης παρακατω:
1.Οσοι διαθετουν καταστημα εως 70 τ.μ., θα εχουν τη δυνατοτητα να αποφασισουν για το εαν θα εφαρμοστει το μετρο αυτο στο χωρο τους. Δηλαδη εαν θα ειναι για καπνιζοντες ή μη
.
2.
Οσοι διαθετουν καταστηματα ανω των 100 τ.μ., θα μπορουν να διαμορφωσουν εναν κλειστο, διαχωρισμενο απο τον υπολοιπο χωρο, με επαρκεις εγκαταστασεις εξαερισμου, ωστε να φιλοξενουν οσους πελατες επιλεγουν να καπνισουν. Σε καμμια περιπτωση δε θα ξεπερνα το 20% του συνολικου εμβαδου.

....τσαμπα οι "φωνες" των μεν και των δε...

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 11:11, 09-01-09:

Αυτό που το βρήκες;

Αν ισχύει, το βρίσκω πισωγύρισμα. Καμία αλλαγή δηλαδή και πλέον υπάρχει και η δυνατότητα όλο το μαγαζί να είναι για καπνίζοντες

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 11:13, 09-01-09:

Τώρα αυτό Neraida μέχρι πότε θα ισχύει;
Δηλαδή μπορώ να το καταλάβω να ισχύει από τον Ιούλιο αυτού του έτους μέχρι και την 1η μέρα του επόμενου, αφού δεν ήταν από την αρχή καθορισμένο να ισχύσει από τον Ιούλιο, αλλά αν η μορφή που περιγράφεις είναι νόμιμη, τότε κρίμα.

Αμάν με αυτά τα ημίμετρα, αμάν.

Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phoebe
H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,213 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 12:52, 09-01-09:

Έχω μια απορία πάνω στο θέμα!

Υποθέτουμε οτι έχει ήδη τεθεί σε εφαρμογή ο νόμος περί πλήρης απαγόρευσης του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους και είμαι σε ένα μαγαζί και κάποιος από τα διπλανά τραπέζια καπνίζει! Εγώ το λέω στον σερβιτόρο, αυτός το λέει στον καπνιστή, αλλά ο καπνιστής αρνείται να το σβήσει! Φωνάζω τον υπεύθυνο και τον ενημερώνω! Ο υπεύθυνος, με την σειρά του, λέει στον καπνιστή να σβήσει το τσιγάρο, αλλά αυτός και πάλι αρνείται!

Εγώ τι κάνω τότε; Καλώ την αστυνομία; Και αν έρθει η αστυνομία, τι πρόκειται να γίνει; Θα τον αναγκάσουν να φύγει από το μαγαζί; Θα τον επιπλήξουν; Θα του επιβάλλουν πρόστιμο και θα φύγουν; Τι από όλα;

Παράθεση

Tetragrammaton (Site Bot)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Tetragrammaton
Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 13:20, 09-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Phoebe
Εγώ τι κάνω τότε; Καλώ την αστυνομία; Και αν έρθει η αστυνομία, τι πρόκειται να γίνει; Θα τον αναγκάσουν να φύγει από το μαγαζί; Θα τον επιπλήξουν; Θα του επιβάλλουν πρόστιμο και θα φύγουν; Τι από όλα;
Θα τον μπουγελώσουν.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 13:23, 09-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Αυτό που το βρήκες;

Αν ισχύει, το βρίσκω πισωγύρισμα. Καμία αλλαγή δηλαδή και πλέον υπάρχει και η δυνατότητα όλο το μαγαζί να είναι για καπνίζοντες

Κάποια μαγαζιά θα έχουν τη δυνατότητα να είναι για καπνίζοντες και αυτά θα πρέπει να πληρούν κάποιες προϋποθέσεις, θα υπάρχουν όμως πολλά περισσότερα που θα είναι για μη καπνιστές.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:33, 09-01-09:

Δεν ειναι θεμα πισωγυρισματος. Ετσι ειναι διαμορφωμενος ο νομος για την απαγορευση του καπνισματος σε κλειστους δημοσιους χωρους.
Και στη Γερμανια π.χ ισχυουν ακριβως τα ιδια πραγματα, που το μετρο αυτο βρισκεται σε ισχυ ηδη απο το 2008. Αυτο με εκανε βασικα να ενημερωθω και να δω τι πραγματικα θα ισχυσει και στη χωρα μας.

Αρχική Δημοσίευση από Phoebe
Έχω μια απορία πάνω στο θέμα!

Υποθέτουμε οτι έχει ήδη τεθεί σε εφαρμογή ο νόμος περί πλήρης απαγόρευσης του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους και είμαι σε ένα μαγαζί και κάποιος από τα διπλανά τραπέζια καπνίζει! Εγώ το λέω στον σερβιτόρο, αυτός το λέει στον καπνιστή, αλλά ο καπνιστής αρνείται να το σβήσει! Φωνάζω τον υπεύθυνο και τον ενημερώνω! Ο υπεύθυνος, με την σειρά του, λέει στον καπνιστή να σβήσει το τσιγάρο, αλλά αυτός και πάλι αρνείται!

Εαν βρισκεσαι σε μαγαζι οπου ειναι ΜΟΝΟ για μη καπνιστες, θεωρω οτι λογω του οτι το προστιμο για το μαγαζι θα ειναι πολυ μεγαλο, αποκλειεται να δοθει το δικαιωμα για την οποια καταγγελια.
Αλλα εαν βρισκεσαι σε καταστημα, οπου νομιμως επιτρεπεται, τοτε ο,τι και να κανεις, δε θα εχει καμμια σημασια.

Θυμαμαι οτι καποιοι με κοροιδευαν οταν ελεγα πως θα ειναι καλο να υπαρχουν καταστηματα και για τους μεν και για τους δε και μαλιστα με ειχαν ειρωνευτει κιολας για τη φαεινη ιδεα μου
Σα δεν ντρεπεστε σκ@τοπαιδα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Neraida : 09-01-09 στις 13:54. Αιτία: merge
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:43, 09-01-09:

Τώρα αυτό Neraida μέχρι πότε θα ισχύει;
Δηλαδή μπορώ να το καταλάβω να ισχύει από τον Ιούλιο αυτού του έτους μέχρι και την 1η μέρα του επόμενου, αφού δεν ήταν από την αρχή καθορισμένο να ισχύσει από τον Ιούλιο, αλλά αν η μορφή που περιγράφεις είναι νόμιμη, τότε κρίμα.

Αμάν με αυτά τα ημίμετρα, αμάν.
Δεν ενημερωθηκα περι συγκεκριμενης διαρκειας αυτων των μετρων. Πληροφορηθηκα οτι αυτη τη μορφη θα εχει.
Βασικα την αποψη μου τη γνωριζετε επι του θεματος και για να ειμαι ειλικρινης με ευχαριστησε ιδιαιτερα μια τετοια λυση και το οτι δεν ισχυει η κατ εμε φασιστικη καθολικη απαγορευση του καπνισματος.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 13:44, 09-01-09:

Και ποια η διαφορά του από το νόμο που ψηφίστηκε και που ισχύει μέχρι τώρα, αλλά που ποτέ δεν εφαρμόστηκε;

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:51, 09-01-09:

Μεχρι τωρα ισχυει απο οσο γνωριζω να υπαρχει η δυνατοτητα στον καθε καταστηματαρχη να εχει καποιο χωρο για μη καπνιζοντες, ο οποιος δεν ειναι διαχωρισμενος απο τον υπολοιπο χωρο.
Βασει αυτων:

1.Οσοι διαθετουν καταστημα εως 70 τ.μ., θα εχουν τη δυνατοτητα να αποφασισουν για το εαν θα εφαρμοστει το μετρο αυτο στο χωρο τους. Δηλαδη εαν θα ειναι για καπνιζοντες ή μη.
2.
Οσοι διαθετουν καταστηματα ανω των 100 τ.μ., θα μπορουν να διαμορφωσουν εναν κλειστο, διαχωρισμενο απο τον υπολοιπο χωρο, με επαρκεις εγκαταστασεις εξαερισμου, ωστε να φιλοξενουν οσους πελατες επιλεγουν να καπνισουν. Σε καμμια περιπτωση δε θα ξεπερνα το 20% του συνολικου εμβαδου.
...δε νομιζω οτι υπαρχει καποια σχεση.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 13:54, 09-01-09:

Δηλαδή τώρα (που δεν ισχύει αυτός ο νόμος) αν κάποιος απαγορεύσει το κάπνισμα στο κατάστημά του, είναι παράνομος;
Πάλι επιλογή του δεν είναι;

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:59, 09-01-09:

Δηλαδή τώρα (που δεν ισχύει αυτός ο νόμος) αν κάποιος απαγορεύσει το κάπνισμα στο κατάστημά του, είναι παράνομος;
Πάλι επιλογή του δεν είναι;
Επισης απο οσο γνωριζω π.χ τα Σταρμπακς δεν επιτρεπουν εντος του καταστηματος το καπνισμα. Δεν ειναι παρανομος. Επιλογη του ειναι βεβαια.
Απλα μιλαει για καταστηματα μεχρι 70τμ οπου ο ιδιοκτητης θα εχει τη δυνατοτητα με μια αιτηση να διατηρει μαγαζι, οπου θα επιτρεπεται το καπνισμα εντος αυτου.
Απο κει και περα, οπως θα διαβασες, σε μεγαλυτερα των 100τμ θα ισχυει κατι αλλο.

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 14:03, 09-01-09:

Δε βλέπω πουθενά "πρέπει, επιβάλλεται", με τον ίδιο τρόπο αναφέρεται και σε αυτών των τετραγωνικών καταστήματα.
Όπως καταλαβαίνεις δεν μπορεί να υπάρξει νόμος διατυπωμένος όπως τον αναφέρεις.

Θα μπορούσες να δείξεις και σε μας που το βρήκες;
Έψαξα και δε βρήκα κάτι σχετικό, μόνο πληροφορήθηκα για το διάλογο που θα λάβει χώρα στη Βουλή, τους υποστηρικτές και τους πολέμιους του μέτρου.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηρώ : 09-01-09 στις 14:13.
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 14:11, 09-01-09:

Ηρω μου, ετσι εγω το εξεφρασα.
Απο οσο γνωριζω θα επιβαλλεται.
Αλλωστε "Κυριακη κοντη γιορτη". Συντομα θα δουμε και στην πραξη τι και πως θα γινει.
Διοτι λογω της ελληνικης νοοτροπιας μας αισθανομαι σιγουρη για το οτι θα γινουν πολλες παρατυπιες. Εδω ο Γερμανος, απο τους πλεον πειθαρχημενους λαους, και κανει
(περιστατικα που μου ειπαν οταν βρεθηκαν δικοι μου ανθρωποι στο Βερολινο), ποσο μαλλον ο Ελληνας. Κατι βεβαια που δε με βρισκει συμφωνη απο τη στιγμη που το μετρο αυτο θα ειναι ετσι διαμορφωμενο, ωστε να εξυπηρετει τους μεν και τους δε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Neraida : 09-01-09 στις 14:55.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 14:59, 09-01-09:

Πριν λιγο καιρο αναρωτιομουν κατα ποσο το μετρο αυτο θα εχει τα αποτελεσματα που ευελπιστουν.

Αλλα οταν ισχυουν τα εξης παρακατω:
1.Οσοι διαθετουν καταστημα εως 70 τ.μ., θα εχουν τη δυνατοτητα να αποφασισουν για το εαν θα εφαρμοστει το μετρο αυτο στο χωρο τους. Δηλαδη εαν θα ειναι για καπνιζοντες ή μη
.
2.

....τσαμπα οι "φωνες" των μεν και των δε...
Ετσι ακριβως θα εφαρμοστει ο νομος. Εχει απολυτο δικιο.

Θυμαμαι οτι καποιοι με κοροιδευαν οταν ελεγα πως θα ειναι καλο να υπαρχουν καταστηματα και για τους μεν και για τους δε και μαλιστα με ειχαν ειρωνευτει κιολας για τη φαεινη ιδεα μου
Σα δεν ντρεπεστε σκ@τοπαιδα
Συγγνωμη που το λεω, αλλα ειναι οντως "χαζη" ιδεα. Το οτι την ιδια ιδεα ειχαν και οι φωστηρες της Βουλης για να δημιουργησουν παραθυρακι στον νομο, δεν μου λεει κατι. Και ειναι "φαεινη" για λογους οικονομικους, κοινωνικους, και εφαρμοσιμοτητας. Σε ο,τι απο αυτα θες περαιτερω εξηγηση, ευχαριστως να σου εξηγησω τι εννοω (τωρα βιαζομαι).

Βασικα την αποψη μου τη γνωριζετε επι του θεματος και για να ειμαι ειλικρινης με ευχαριστησε ιδιαιτερα μια τετοια λυση και το οτι δεν ισχυει η κατ εμε φασιστικη καθολικη απαγορευση του καπνισματος.
Καθολικη απαγορευση σε δημοσιους χωρους οπου επιβαλλεις τον καπνο σου και τις συνεπειες αυτου σε ατομα που δεν καπνιζουν. Επιβαλλεις λοιπον επιπτωσεις υγειας και αισθητικης που εσυ επελεξες (και εχεις εθιστει) σε καποιον ο οποιος δεν το επελεξε. Και σου φαινεται φασιστικο το να μην το κανεις;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 15:10, 09-01-09:

Συγγνωμη που το λεω, αλλα ειναι οντως "χαζη" ιδεα. Το οτι την ιδια ιδεα ειχαν και οι φωστηρες της Βουλης για να δημιουργησουν παραθυρακι στον νομο, δεν μου λεει κατι. Και ειναι "φαεινη" για λογους οικονομικους, κοινωνικους, και εφαρμοσιμοτητας. Σε ο,τι απο αυτα θες περαιτερω εξηγηση, ευχαριστως να σου εξηγησω τι εννοω (τωρα βιαζομαι).

Καθολικη απαγορευση σε δημοσιους χωρους οπου επιβαλλεις τον καπνο σου και τις συνεπειες αυτου σε ατομα που δεν καπνιζουν. Επιβαλλεις λοιπον επιπτωσεις υγειας και αισθητικης που εσυ επελεξες (και εχεις εθιστει) σε καποιον ο οποιος δεν το επελεξε. Και σου φαινεται φασιστικο το να μην το κανεις;
Δε χρειαζομαι περαιτερω επεξηγησεις, no worries...
Το εχω αναφερει ξανα Ινσο...
Το οτι θα υπαρχουν καταστηματα οπου θα μπορει να παει και ο καπνιστης χωρις να καταπιεζεται, για μενα ειναι αρκετο και συνετο. Το οτι σε μια αρκετα μεγαλη μεριδα ατομων αυτοι οι παραμετροι φανταζουν "χαζοι", ειναι σεβαστο, με τη διαφορα οτι προσωπικα δε συμμεριζομαι μια τετοια αποψη. Και χαιρομαι πολυ που ειχαν αυτη την ιδεα και καποιοι αλλοι, οσο και ημιμετρη να φανταζει. Εγω σαν καπνιστρια ειμαι ικανοποιημενη.
Απο εκει και περα ο καθενας αποφασιζει για τον εαυτο του οσον αφορα στο που θα παει και που οχι, εφοσον θα υπαρχουν χωροι και για τους μεν και για τους δε. Που για μενα αυτο ειναι και το βασικο.
Ενιγοευι, αυτα..

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 15:18, 09-01-09:

Προκειμένου να δοθεί χρόνος για να γίνει η αναγκαία διαφώτιση και να καλλιεργηθεί συνείδηση στο κοινό, ο ΔΗΣΥ εισηγείται ο νόμος να τεθεί σε ισχύ την 1η Αυγούστου 2010.
Η τοποθέτηση της εκπροσώπου της Νομικής Υπηρεσίας ότι ενδέχεται κάποιοι ιδιοκτήτες κέντρων αναψυχής να μετονομάσουν τις επιχειρήσεις τους σε ιδιωτικές λέσχες ή κάτι άλλο που δεν θα καλύπτεται από το νόμο, επέτεινε την ανησυχία των βουλευτών ότι η νομοθεσία θα είναι διάτρητη. Συμφώνησαν, λοιπόν με την εισήγηση του εκπροσώπου του Υπουργείου Δικαιοσύνης ότι θα πρέπει να διευρυνθεί ο κατάλογος με τους χώρους απαγόρευσης, καλύπτοντας, λέσχες, σφαιριστήρια και καφετερίες διαδικτύου.
Οι βουλευτές θα μελετήσουν τις δύο προτάσεις νόμου που έχουν ενώπιόν τους και θα τοποθετηθούν στην επόμενη συνεδρία της Επιτροπής.
http://www.sigmalive.com/simerini/news/local/96251

Επίσης στο ίδιο άρθρο αναφέρει το 75% του πληθυσμού είναι ΜΗ καπνιστές. Τέτοια επιβολή της μειοψηφίας έναντι στην πλειοψηφία πέρα για πέρα δημοκρατικό δεν είναι.
Ας αναθεωρήσουμε την έννοια του φασισμού.

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 16:03, 09-01-09:

Ηρώ, Ελλάδα και Κύπρος είναι διαφορετικά κράτη αν σχολιάζεις την αδυναμία του Υπουργείου Υγείας

Και αναφορικά με την καταπίεση, το ίδιο θλιβερή κατάσταση είναι να καταπιέζεται και το 25%

1.Οσοι διαθετουν καταστημα εως 70 τ.μ., θα εχουν τη δυνατοτητα να αποφασισουν για το εαν θα εφαρμοστει το μετρο αυτο στο χωρο τους. Δηλαδη εαν θα ειναι για καπνιζοντες ή μη.

Επειδή δεν κατάλαβα ο μαγαζάτορας θα μπορεί να κάνει το μαγαζί του για καπνίζοντες ή μη και θα δέχεται μια αποκλειστική κατηγορία;

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:04, 09-01-09:

Φαντασμένε, τι καταπιέσεις συγκρίνεις; Τόσο το ποσοστό όσο και το θέμα υγείας δείχνει ότι οι μη καπνίζοντες θα 'πρεπε να έχουν μία άλφα προτεραιότητα.

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 16:50, 09-01-09:

yes it is αλλα αυτό που με ενδιαφέρει είναι αν σε χώρους διασκέδασης θα υπάρχουν καταστήματα όπου θα δέχονται καπνιστές και αν σε χώρο εργασίας θα υπάρχουν χώροι οι οι οποίοι θα είναι επιτρεπτοί για κάπνισμα.

Γιατί αν από εκεί όπου επιτρέπεται παντού το κάπνισμα στο τέλος απαγορεύεται παντού (όπως πολλοί θέλουν) με συγχωρείς δεν είναι δημοκρατικό μέτρο αλλά συσσωρευμένο κόμπλεξ

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:52, 09-01-09:

Ναι, αν μιλάμε για ολοκληρωτική απαγόρευση, οκ. Αλλά αν πρόκειται για το ποιος θα καταπιεστεί από τους δύο -όπως νόμιζα αρχικά ότι το εννοούσες- το θέμα είναι σαφές.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 16:56, 09-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
Και αναφορικά με την καταπίεση, το ίδιο θλιβερή κατάσταση είναι να καταπιέζεται και το 25%

Επειδή δεν κατάλαβα ο μαγαζάτορας θα μπορεί να κάνει το μαγαζί του για καπνίζοντες ή μη και θα δέχεται μια αποκλειστική κατηγορία;
Εκεινος που διατηρει μαγαζι εως και 70τμ θα εχει τη δυνατοτητα με μια αιτηση προς καποια αρχη(Νομαρχια, Δημο, καπου τελος παντων) να ειναι και για καπνιζοντες, εαν το επιθυμει. Που σημαινει οτι εαν εγω επιλεξω να βρισκομαι σε ενα τετοιο μαγαζι και ειμαι καπνιστρια (δλδ επιθυμω να καπνισω), θα ειμαι τοσο νομιμη, οσο και ο ιδιοκτητης.

Το θεμα ειναι οτι θα υπαρχουν χωροι και για τους μεν και για τους δε.
Ολοι θα ειναι ικανοποιημενοι, κατι που για μενα σημαινει οτι η χρυση τομη υπαρχει, αρκει να υπαρχει θεληση και καλη προαιρεση.

Τέτοια επιβολή της μειοψηφίας έναντι στην πλειοψηφία πέρα για πέρα δημοκρατικό δεν είναι.
Συγγνωμη, αλλα νομιζω οτι εχεις καταλαβει κατι λαθος. Σε ποια επιβολη της μειοψηφιας αναφερεσαι?!
Επιβολη της μειοψηφιας ονομαζεις την υπαρξη χωρων για καπνιζοντες οσο και για μη καπνιζοντες?!
Τι ειναι δημοκρατικο? Η καθολικη και ολοκληρωτικη απαγορευση του καπνισματος?!
Τελος παντων, προφανως αντιλαμβανομεθα το θεμα τελειως διαφορετικα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γίδι : 09-01-09 στις 17:06. Αιτία: merge
Παράθεση

swamps

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη swamps
H swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 534 μηνύματα.

H swamps έγραψε στις 17:40, 09-01-09:

Στην Ελλάδα οι νόμοι υπάρχουν για να παραβιάζονται.Δεν υπάρχει περίπτωση να εφαρμοστεί ο νόμος 100%.Κάποιοι θα καπνίζουν στην ζούλα και δεν θα τους λέει κανένας τίποτα.Ας τολμήσεις να πεις κάτι θα φάς και ξύλο, διότι ο άλλος θα έχει φρικάρει απο την έλλειψη νικοτίνης.Οι μη καπνιστές είναι καταδικασμένοι να αναπνέουν τον καπνό του άλλου τελείωσε.Εχω δυο χρόνια να καπνίσω, δυσκολεύτηκα πολύ να το κόψω, και κάποιες φορές ακόμα και μετα απο τόσο καιρό με πιάνει μανία να καπνίσω,αυτή η μανία μου γίνεται χειρότερη όταν είμαι σε χώρο που καπνίζουν, ενω όταν βρίσκομαι σε καθαρο περίβάλλον νιώθω καλύτερα.
Απο ότι γνωρίζω χρειάζεται πεντε χρόνια για να αποτοξινωθεί εντελως ο οργανισμός απο το τσιγάρο απαραίτητη προυπόθεση όμως είναι να βρίσκεσαι σε καθαρό χώρο, και όχι να καθαρίζουν οι πνεύμονες 1 βδομάδα και το Σάββατο που θα βγείς στο μπαρ να αναπνέεις καπνό που ισοδυναμεί με 100 πακέτα τσιγάρων.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 17:41, 09-01-09:

http://www.sigmalive.com/simerini/news/local/96251

Επίσης στο ίδιο άρθρο αναφέρει το 75% του πληθυσμού είναι ΜΗ καπνιστές. Τέτοια επιβολή της μειοψηφίας έναντι στην πλειοψηφία πέρα για πέρα δημοκρατικό δεν είναι.
Και το 1% του πληθυσμου να ηταν μη καπνιστες, παλι το δημοκρατικο ειναι να μην επιτρεπεται να καπνιζει κανενας πουθενα οπου ειναι δημοσιος χωρος. Και εξηγουμαι: Το οτι καποιος επιλεγει να καπνισει ειναι δικαιωμα του. Ας καπνιζει 234 πακετα τη μερα. Οταν ομως εγω δεν εχω κανει μια τετοια επιλογη, η οποια ειναι ζημιογονα για την υγεια μου, δεν μπορει ο αλλος να μου επιβαλλει τον εθισμο του και να μου καταστρεφει την υγεια, επειδη αυτος δεν μπορει να ελεγξει τη συνηθεια του δημοσιως.

Το θεμα ειναι οτι θα υπαρχουν χωροι και για τους μεν και για τους δε.
Ολοι θα ειναι ικανοποιημενοι, κατι που για μενα σημαινει οτι η χρυση τομη υπαρχει, αρκει να υπαρχει θεληση και καλη προαιρεση.

Συγγνωμη, αλλα νομιζω οτι εχεις καταλαβει κατι λαθος. Σε ποια επιβολη της μειοψηφιας αναφερεσαι?!
Επιβολη της μειοψηφιας ονομαζεις την υπαρξη χωρων για καπνιζοντες οσο και για μη καπνιζοντες?!
Τι ειναι δημοκρατικο? Η καθολικη και ολοκληρωτικη απαγορευση του καπνισματος?!
Τελος παντων, προφανως αντιλαμβανομεθα το θεμα τελειως διαφορετικα.

Δε χρειαζομαι περαιτερω επεξηγησεις, no worries...
Το εχω αναφερει ξανα Ινσο...
Το οτι θα υπαρχουν καταστηματα οπου θα μπορει να παει και ο καπνιστης χωρις να καταπιεζεται, για μενα ειναι αρκετο και συνετο. Το οτι σε μια αρκετα μεγαλη μεριδα ατομων αυτοι οι παραμετροι φανταζουν "χαζοι", ειναι σεβαστο, με τη διαφορα οτι προσωπικα δε συμμεριζομαι μια τετοια αποψη. Και χαιρομαι πολυ που ειχαν αυτη την ιδεα και καποιοι αλλοι, οσο και ημιμετρη να φανταζει. Εγω σαν καπνιστρια ειμαι ικανοποιημενη.
Απο εκει και περα ο καθενας αποφασιζει για τον εαυτο του οσον αφορα στο που θα παει και που οχι, εφοσον θα υπαρχουν χωροι και για τους μεν και για τους δε. Που για μενα αυτο ειναι και το βασικο.
Ενιγοευι, αυτα..
Νομιζω οτι οντως χρειαζεσαι εξηγησεις, γιατι ακομα δεν εχειςκαταλαβει οτι, ναι, δημοκρατικη ειναι η καθολικη απαγορευση του καπνισματος σε δημοσιους χωρους. Γιατι εσυ λες, οκ, θα διαλεγει ο καθενας μαγαζι αναλογα με το αν καπνιζει ή οχι. Και σε ρωταω εγω:
* Γιατι να αποκλειομαι εγω απο καποιους χωρους που μου αρεσουν και δικαιουμαι να παω, ενω δεν επιλεγω να κανω κατι που ειναι κακο για την υγεια μου;
* Το νοημα του μετρου ειναι διττο: Να προστατευθουν οι μη καπνιστες ΚΑΙ να μειωθει το καπνισμα. Αν ο καπνιστης εχει επιλογη να πηγαινει σε μερη να καπνιζει δημοσια, προφανως ο εθισμος του θα παραμεινει.
* Εφοσον εγω βγαινω με καπνιστες και εχουν την επιλογη να πανε σε μαγαζια καπνιστων, αν ειναι η πλειοψηφια θα μου πουν οτι δεν μπορω να αναγκασω εγω 5 ατομα να κανουν κατι που δεν θελουν, ενω εγω ειμαι η μειοψηφια. Εγω ομως γιατι να κανω κακο στην υγεια μου, ενω οι αλλοι κανουν κατι παραλογο (Και μην μου πεις οτι θα δειξουν κατανοηση, αν ηατν ετσι θα την εδειχναν και τωρα. Και προφανως το να αλλαξω παρεες ειναι γελοια προταση)
* Ο μαγαζατορας που εχει μαγαζι 75 τ.μ, και απο διπλα εχει μαγαζι 70 τ.μ που ειναι καπνιστων, γιατι να χανει δουλεια χωρις λογο; Δεν ειναι οικονομικα παραλογο το μετρο;
* Αν ολα τα μαγαζια μεχρι 70 τ.μ επιλεξουν να ειναι καπνιστων, θα αποκλειστω εγω κοινωνικα γιατι πρεπει να δωσουμε το δικαιωμα στους καπνιστες να κανουν κακο στην υγεια τους και των υπολοιπων δημοσια;
* Ενα απο τα κυριοτερα: Οκ ας διαχωριστουν οι χωροι και ας υπαρχουν καποιοι που να ειναι για καπνιστες (for the sake of the argument). Σε αυτους τους χωρους οι εργαζομενοι γιατι να δουλευουν σε ενα περιβαλλον που τους προκαλει βλαβες στην υγεια τους; Εκτος και αν θες να μου πεις να δουλευουν σε αυτα τα μαγαζια μονο καπνιστες που οπως καταλαβαινεις ειναι τρελα παρανομο (αντισυνταγματικο ; )

Αν θες απαντας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Insomniac : 09-01-09 στις 17:49.
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 18:42, 09-01-09:

Και το 1% του πληθυσμου να ηταν μη καπνιστες, παλι το δημοκρατικο ειναι να μην επιτρεπεται να καπνιζει κανενας πουθενα οπου ειναι δημοσιος χωρος. Και εξηγουμαι: Το οτι καποιος επιλεγει να καπνισει ειναι δικαιωμα του. Ας καπνιζει 234 πακετα τη μερα. Οταν ομως εγω δεν εχω κανει μια τετοια επιλογη, η οποια ειναι ζημιογονα για την υγεια μου, δεν μπορει ο αλλος να μου επιβαλλει τον εθισμο του και να μου καταστρεφει την υγεια, επειδη αυτος δεν μπορει να ελεγξει τη συνηθεια του δημοσιως.

Νομιζω οτι οντως χρειαζεσαι εξηγησεις, γιατι ακομα δεν εχειςκαταλαβει οτι, ναι, δημοκρατικη ειναι η καθολικη απαγορευση του καπνισματος σε δημοσιους χωρους. Γιατι εσυ λες, οκ, θα διαλεγει ο καθενας μαγαζι αναλογα με το αν καπνιζει ή οχι. Και σε ρωταω εγω:
* Γιατι να αποκλειομαι εγω απο καποιους χωρους που μου αρεσουν και δικαιουμαι να παω, ενω δεν επιλεγω να κανω κατι που ειναι κακο για την υγεια μου;
* Το νοημα του μετρου ειναι διττο: Να προστατευθουν οι μη καπνιστες ΚΑΙ να μειωθει το καπνισμα. Αν ο καπνιστης εχει επιλογη να πηγαινει σε μερη να καπνιζει δημοσια, προφανως ο εθισμος του θα παραμεινει.
* Εφοσον εγω βγαινω με καπνιστες και εχουν την επιλογη να πανε σε μαγαζια καπνιστων, αν ειναι η πλειοψηφια θα μου πουν οτι δεν μπορω να αναγκασω εγω 5 ατομα να κανουν κατι που δεν θελουν, ενω εγω ειμαι η μειοψηφια. Εγω ομως γιατι να κανω κακο στην υγεια μου, ενω οι αλλοι κανουν κατι παραλογο (Και μην μου πεις οτι θα δειξουν κατανοηση, αν ηατν ετσι θα την εδειχναν και τωρα. Και προφανως το να αλλαξω παρεες ειναι γελοια προταση)
* Ο μαγαζατορας που εχει μαγαζι 75 τ.μ, και απο διπλα εχει μαγαζι 70 τ.μ που ειναι καπνιστων, γιατι να χανει δουλεια χωρις λογο; Δεν ειναι οικονομικα παραλογο το μετρο;
* Αν ολα τα μαγαζια μεχρι 70 τ.μ επιλεξουν να ειναι καπνιστων, θα αποκλειστω εγω κοινωνικα γιατι πρεπει να δωσουμε το δικαιωμα στους καπνιστες να κανουν κακο στην υγεια τους και των υπολοιπων δημοσια;
* Ενα απο τα κυριοτερα: Οκ ας διαχωριστουν οι χωροι και ας υπαρχουν καποιοι που να ειναι για καπνιστες (for the sake of the argument). Σε αυτους τους χωρους οι εργαζομενοι γιατι να δουλευουν σε ενα περιβαλλον που τους προκαλει βλαβες στην υγεια τους; Εκτος και αν θες να μου πεις να δουλευουν σε αυτα τα μαγαζια μονο καπνιστες που οπως καταλαβαινεις ειναι τρελα παρανομο (αντισυνταγματικο ; )

Αν θες απαντας.
Απαντάω ως (ακόμη γα@@το καπνίστρια).Διευρκίνιση : δεν καπνίζω όταν βγαίνω για καφέ, δεν καπνίζω σε παρέα μη καπνιστών. Δεν το τραβάει ο οργανισμός μου. Οκ, λετς σταρτ ναου ...

1.Συμφωνώ ότι σε δημόσιες υπηρεσίες το κάπνισμα θα πρέπει να απαγορευτεί ρητά. Κατ εμέ όποιος δεν μπορεί να κρατηθεί έστω και 2 ώρες, έχει πρόβλημα. Αλλά εννοώντας δημόσιους χώρους μέχρι πού το πας; Δηλαδή αν καπνίζει κάποιος στο παγκάκι της στάσης τί θα του πεις; Αν και καπνίζω, προσωπικά με ενοχλεί να έρχεται η τσιγαρούμπα στη μούρη μου σε τέτοιες στιγμές.Δεν μπορείς να πεις κάτι σ αυτον τον καπνιστή. Αλλιώς δεν έχει λόγο να πληρώνει τόσο μεγάλους φόρους στο κράτος για το προϊον που αγοράζει, αν είναι να καπνίζει αυστηρά και μόνο στο σπίτι του. (μιλάμε για πεζοδρόμιο φάση)

2.Δηλαδή πιστεύεις ότι κινούνται εναντίον σου (και εναντίον κάθε μη καπνιστή) όταν αποφασίζουν να κάνουν κάποια καταστήματα για καπνιστές; Σέβομαι ότι θέλεις να προστατέψεις την υγεία σου, αλλά υπάρχουν και κάποιοι άλλοι που θέλουν να βγουν για διασκέδαση/καφέ/φαγητό και να ανάψουν ένα τσιγάρο. Αν τα εν λόγω καταστήματα είχαν τις απαραίτητες (κατ εμε) εγκαταστάσεις εξαερισμού θα σε ενοχλούσε τόσο; And trust me, δεν θα είναι τόσο μεγάλος ο αριθμός αυτών των καταστημάτων, οπότε μην σκοτίζεσαι.
Plus : (δεν γράφει η νικοτίνη που κυλάει στο αίμα μου αλλά η λογική-του παραλόγου- μου) αν σε ένα κατάστημα που δεν είναι τεκές (να το πω απλά) πίνεις τον καφέ σου και αντιλαμβάνεσαι απλά την εσάνς της τσιγαρίλας πιστεύεις ότι ακολουθώντας τις παρέες σου εκεί μια στο τόσο θα είναι περισσότερο επιζήμιο απ ότι μια βόλτα ίσης διάρκειας σε κεντρικό δρόμο της Αθήνας; Think again. Αν και αντιλαμβάνομαι ότι συγκρίνω ελάχιστα διαφορετικά πράγματα.

3. Δεν θα χάνει δουλειά.Γιατί πολύ απλά ο διαχωρισμός καπνιστές/μη καπνιστές δεν γίνεται σε τόσο μικρό χώρο. Θυμάμαι (τη χρυσή εποχή πριν το βάλω στο στόμα μου) ότι πνιγόμουν απ τον καπνό από τραπέζια που απείχαν τόσο που λες απ το δικό μου.

4. Οι εργαζόμενοι επιλέγουν σε τί είδους χώρο θα εργαστούν (αν έχουν αυτή την πολυτέλεια ).

Τέλος : σεβαστό ότι δεν θέλετε να αναπνέετε την μπόχα απ τους καρκινοσωλήνες. Ντρέπομαι προσωπικά να καπνίσω έστω κοντά σε μη καπνιστή. Αλλά γιατί τόσο μένος; Αφού τα μέτρα θα είναι σαφή, εφαρμόσιμα (τα γαϊδούρια που θα αντιτίθενται θα τρώνε προστηματάκια γιατί κάπως πρέπει να θρέψουμε και τους πολιτικούς και τους αστυνόμους, νόου για όλους. Καπνιστές και μη.
Ακόμα και πριν καπνίσω με εκνεύριζε αυτή η εμμονή και ηέχθρα απέναντι σε όλους τους καπνιστές. Ειδικά τώρα που καπνίζω και ΠΟΤΕ δεν φύσηξα τον καπνό μου σε μη καπνιστή. Δείχνω σεβασμό, συμβιβάζομαι και με αδιαφορί, δεν με πειράζει. (αυτό δεν ήταν ειρωνικό)

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 20:20, 09-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από WhiteDrum
1.Συμφωνώ ότι σε δημόσιες υπηρεσίες το κάπνισμα θα πρέπει να απαγορευτεί ρητά. Κατ εμέ όποιος δεν μπορεί να κρατηθεί έστω και 2 ώρες, έχει πρόβλημα. Αλλά εννοώντας δημόσιους χώρους μέχρι πού το πας; Δηλαδή αν καπνίζει κάποιος στο παγκάκι της στάσης τί θα του πεις; Αν και καπνίζω, προσωπικά με ενοχλεί να έρχεται η τσιγαρούμπα στη μούρη μου σε τέτοιες στιγμές.Δεν μπορείς να πεις κάτι σ αυτον τον καπνιστή. Αλλιώς δεν έχει λόγο να πληρώνει τόσο μεγάλους φόρους στο κράτος για το προϊον που αγοράζει, αν είναι να καπνίζει αυστηρά και μόνο στο σπίτι του. (μιλάμε για πεζοδρόμιο φάση)
Φυσικα και δεν με απασχολει τι θα κανει σε ανοιχτο χωρο. Σε ανοιχτο χωρο δεν προκειται να τσουξουν τα ματια μου, να βρωμισουν τα ρουχα μου, κτλ. Για δημοσιους χωρους εννοω καταστηματα, δημοσιες υπηρεσιες, κτλ. Κλειστα μερη οπου ειναι προσβασιμα στον οποιονδηποτε.

2.Δηλαδή πιστεύεις ότι κινούνται εναντίον σου (και εναντίον κάθε μη καπνιστή) όταν αποφασίζουν να κάνουν κάποια καταστήματα για καπνιστές; Σέβομαι ότι θέλεις να προστατέψεις την υγεία σου, αλλά υπάρχουν και κάποιοι άλλοι που θέλουν να βγουν για διασκέδαση/καφέ/φαγητό και να ανάψουν ένα τσιγάρο. Αν τα εν λόγω καταστήματα είχαν τις απαραίτητες (κατ εμε) εγκαταστάσεις εξαερισμού θα σε ενοχλούσε τόσο; And trust me, δεν θα είναι τόσο μεγάλος ο αριθμός αυτών των καταστημάτων, οπότε μην σκοτίζεσαι.

Εμενα ως πολιτη τι με ενδιαφερει αν καποιοι εχουν τη συνηθεια ή τον εθισμο να κανουν κατι; Πρεπει εγω να υποστω το δικο τους προβλημα και να το κανω δικο μου; Σεβομαι τον εθισμο ή τα θελω τους μεχρι το σημειο που μου κανουν κακο. Αν υπηρχε τροπος να βγουν εξω και να διασκεδασουν οπως θελουν, χωρις να μου απαγορευεται εμενα εμμεσα να παω και εγω στο ιδιο μερος (που το δικαιουμαι) και χωρις να ερχεται ο καπνος τους πανω μου, δεν θα ειχα κανενα - μα κανενα - προβλημα. Το προβλημα δεν ειναι με τους καπνιστες, αλλα με τον καπνο τους.

Το οτι δεν θα ειναι τοσο μεγαλος ο αριθμος των καταστηματων δεν το γνωριζεις, και κυριως δεν το οριζει ο νομος. Εφοσον ο νομος επιτρεπει μεχρι και ολα τα καταστηματα < 70 τμ να ειναι καπνιστων, ειναι ηλιθιος.

Plus : (δεν γράφει η νικοτίνη που κυλάει στο αίμα μου αλλά η λογική-του παραλόγου- μου) αν σε ένα κατάστημα που δεν είναι τεκές (να το πω απλά) πίνεις τον καφέ σου και αντιλαμβάνεσαι απλά την εσάνς της τσιγαρίλας πιστεύεις ότι ακολουθώντας τις παρέες σου εκεί μια στο τόσο θα είναι περισσότερο επιζήμιο απ ότι μια βόλτα ίσης διάρκειας σε κεντρικό δρόμο της Αθήνας; Think again. Αν και αντιλαμβάνομαι ότι συγκρίνω ελάχιστα διαφορετικά πράγματα.
Οκ, και οι κατοικοι της της Πτολεμαιδας δεχονται τοξικο καπνο απο τα εργοστασια εκει. Οποτε εκει ας επιτρεπεται το καπνισμα και στα νοσοκομεια. Αφου ουτως ή αλλως θα εχουν προβληματα. Καλα, ειναι δυνατον ρε παιδια να λεμε "Εφοσον υπαρχουν και αλλα προβληματα ας μη λυσουμε και αυτο" ;!

3. Δεν θα χάνει δουλειά.Γιατί πολύ απλά ο διαχωρισμός καπνιστές/μη καπνιστές δεν γίνεται σε τόσο μικρό χώρο. Θυμάμαι (τη χρυσή εποχή πριν το βάλω στο στόμα μου) ότι πνιγόμουν απ τον καπνό από τραπέζια που απείχαν τόσο που λες απ το δικό μου.
Το ξαναλεω, γιατι μαλλον δεν με καταλαβες. Εγω εχω καταστημα 69 τ.μ. Επιλεγω να ειναι καπνιστων. Εσυ, που εισαι διπλα μου εχεις καταστημα 101 τ.μ. Αναγκαστικα το διαχωριζεις. Ολοι οι καπνιστες που θα πανε; Στο διπλανο μαγαζι.

Αν και οι δυο υποχρεωτικα ειχαμε μη καπνιστων; Θα μοιραζονταν η πελατεια.

4. Οι εργαζόμενοι επιλέγουν σε τί είδους χώρο θα εργαστούν (αν έχουν αυτή την πολυτέλεια ).
Οριστε; Εγω επιλεγω να εργαστω σε μια καφετερια. Η καφετερια δεν ειναι αναγκαστικα χωρος καπνισματος (οπως πχ ειναι υποχρεωτικα χωρος που περιεχει βαφες ενα κομμωτηριο). Οποτε το να αποκλειομαι εγω απο αυτην την εργασια για κατι ασχετο με αυτη ειναι παρανομο. Οπως παρανομο ειναι και να εργαζομαι σε περιβαλλον που βλαπτει την υγεια μου, εαν αυτο δεν ειναι αποκλειστικα εξαρτωμενο απο τον τυπο της εργασιας (πχ βαρεα και ανθυγιεινα)

Τέλος : σεβαστό ότι δεν θέλετε να αναπνέετε την μπόχα απ τους καρκινοσωλήνες. Ντρέπομαι προσωπικά να καπνίσω έστω κοντά σε μη καπνιστή. Αλλά γιατί τόσο μένος; Αφού τα μέτρα θα είναι σαφή, εφαρμόσιμα (τα γαϊδούρια που θα αντιτίθενται θα τρώνε προστηματάκια γιατί κάπως πρέπει να θρέψουμε και τους πολιτικούς και τους αστυνόμους, νόου για όλους. Καπνιστές και μη.
Ακόμα και πριν καπνίσω με εκνεύριζε αυτή η εμμονή και ηέχθρα απέναντι σε όλους τους καπνιστές. Ειδικά τώρα που καπνίζω και ΠΟΤΕ δεν φύσηξα τον καπνό μου σε μη καπνιστή. Δείχνω σεβασμό, συμβιβάζομαι και με αδιαφορί, δεν με πειράζει. (αυτό δεν ήταν ειρωνικό)
Εσυ ντρεπεσαι να καπνιστεις εστω και μπροστα σε μη καπνιστη. Η πλειοψηφια του κοσμου ομως, οχι. Επισης, πολλες φορες δεν ξερεις καν τι ειναι ο διπλανος σου.

Δεν υπαρχει κανενα μενος. Το να ζητας να μην επηρεαζεται η υγεια σου απο καποιον αλλον, ειναι νομιζω πολυ δικαιο αιτημα. Το αν οι καπνιστες το βλεπουν σαν πολεμο εναντιον τους, ειναι δικο τους κολλημα. Εμενα το 70% των φιλων μου καπνιζει. Δεν εχω προβλημα με αυτους, ουτε με το οτι καπνιζουν. Με το οτι καπνιζουν μπροστα μου εκνευριζομαι.

Παράθεση

thecure

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη thecure
H thecure αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.

H thecure ψυχραιμια έγραψε στις 22:01, 09-01-09:

Κανεις δεν αμφισβητει οτι το καπνισμα ειναι μια κακη συνηθεια.αλλα πρεπει να κατανοησουμε οτι ειναι μια αναγκη και ενας εθισμος τον οποιο δυσκολα αποχωριζεσαι ΕΙΔΙΚΑ οταν βγαινεις για ενα ποτο η ενα καφε και απο τη στιγμη που δεν εισαι καπνιστης δεν μπορεις να το καταλαβεις αυτο. οταν εισαι δλδ στο δρομο και περπατας εσενα αυτο που σε πειραζει ειναι ο καπνος που θα εισπνευσεις για 5 sec απο αυτον που θα περασει διπλα σου και οχι τα καυσαερια, η μποχα απο τα αποβλητα του σκυλου παραδιπλα, τα πεταμενα σκουπιδια κτλ κτλ.συμφωνω οτι σε καποιες υπηρεσιες δε πρεπει να καπνιζει κανεις, πχ σε νοσοκομεια, αλλα αυτο δε συμβαινει ουτως η αλλως.απο κει και περα, οταν πας σε ενα μαγαζι, το 80% καπνιζει και οι μη καπνιστες ενοχλουνται , αλλα τις πταιει? ΟΙ ΜΑΓΑΖΑΤΟΡΕΣ. μηδεν εξαερισμος, αποτελεσμα και ενα τσιγαρο να αναψεις, γινεται τεκες. απο την αλλη , με την ιδια λογικη των αντικαπνιστων, και εγω οταν παω σε ενα μαγαζι και δεν θελω να πιω, εχω εσενα απο διπλα να με βαζεις στον πειρασμο με τα τζιν-τονικ σου. αμα ειναι ετσι να το χωρισουμε το μαγαζι σε ποτες- μη ποτες. γιατι δικαιωμα μου ειναι και μενα να μην πιω. και σενα να καπνισεις.
τελικα , ας μην πεταμε κατηγοριες απο δω και απο κει , αλλα ας κοιταξουμε να τεθουν σε εφαρμογη οι ηδη υπαρχοντες νομοι περι εξαερισμου κτλ κτλ . το να απαγορευσεις το τσιγαρο δε θα βγει πουθενα και αν τσεκαρετε και τι συμβαινει και σε αλλες χωρες τυπου Γαλλια, εκει που το εκαναν , εκαναν μια τρυπα στο νερο.

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 23:55, 09-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από thecure
Κανεις δεν αμφισβητει οτι το καπνισμα ειναι μια κακη συνηθεια.αλλα πρεπει να κατανοησουμε οτι ειναι μια αναγκη και ενας εθισμος τον οποιο δυσκολα αποχωριζεσαι ΕΙΔΙΚΑ οταν βγαινεις για ενα ποτο η ενα καφε και απο τη στιγμη που δεν εισαι καπνιστης δεν μπορεις να το καταλαβεις αυτο.
Θα επρεπε να με ενδιαφερει ο εθισμος του καθενα; Απλα πραγματα ρωταω; Εσενα σε ενδιαφερει αν εγω δεν αντεχω να βγαινω εξω και να μην κλ@νω ή ρευομαι; Δεν θα σε ενοχλουσε αν ημουν απο διπλα σου και το μυριζες; Ποσο μαλλον οταν αυτο γινεται απο την πλειοψηφια του μαγαζιου, και αυτο που σε πειραζει δεν ειναι ΜΟΝΟ το οτι μυριζεις και εσυ και τα ρουχα σου, αλλα οτι τσουζουν τα ματια σου, βηχεις, ζαλιζεσαι και ακομα χειροτερα, αυξανεις τις πιθανοτητες σου για καρκινο.

Μα ποσο παραλογοι μπορει να γινεστε για να υπερασπιστειτε τις συνηθειες σας; Ειναι δυνατον να θετετε ως επιχειρημα την συνηθεια εναντια στο οτι ταλαιπωρειτε και προκαλειτε κακο σε εναν συνανθρωπο σας;

οταν εισαι δλδ στο δρομο και περπατας εσενα αυτο που σε πειραζει ειναι ο καπνος που θα εισπνευσεις για 5 sec απο αυτον που θα περασει διπλα σου και οχι τα καυσαερια, η μποχα απο τα αποβλητα του σκυλου παραδιπλα, τα πεταμενα σκουπιδια κτλ κτλ.
1) Ποιος ειπε για το καπνισμα σε ανοικτο χωρο;
2) Σωστα. Με αυτη τη λογικη ας μην κανουμε τιποτα. Αμα με ενοχλουν τα σκουπιδια, θα μου πει ο σκουπιδιαρης "Μα καλα, διπλα σου ο αλλος καπνιζει, και εχει και τα αποβλητα του σκυλου. Εγω σε πειραξα;". θα πει ο αλλος με τη χαλασμενη εξατμιση το αναλογο, και ειμαστε οκ. Αφου δεν ειναι ολα τελεια, πρεπει ολα να παραμεινουν αισχος. Καταπληκτικη λογικη.

συμφωνω οτι σε καποιες υπηρεσιες δε πρεπει να καπνιζει κανεις, πχ σε νοσοκομεια, αλλα αυτο δε συμβαινει ουτως η αλλως.
Σε ποιες υπηρεσιες ακριβως, και για ποιον λογο. Εξηγησε μου αν θες για να σου δειξω οτι αυτο που λες ειναι 100% λαθος.

απο κει και περα, οταν πας σε ενα μαγαζι, το 80% καπνιζει και οι μη καπνιστες ενοχλουνται ,
ε...και; Το Post μου το διαβασες (αυτο που ειναι ακριβως απο πανω); Ακομα και ενας να ειμαι σε ενα μαγαζι, αν ενοχλουμαι πρεπει ολοι να το σβησουν. Εγω δεν επιβαλλω κατι που ενοχλει και κανει κακο σε καποιον, αυτος γιατι να το κανει σε εμενα; Γιατι ανηκει στην πλειοψηφια;

Παρεμπιπτοντως, ειναι ολιγον τι παραλογο να καπνιζει ενας στους δυο Ελληνες, και παρολα αυτα στα μαγαζια να καπνιζει το 80%.

αλλα τις πταιει? ΟΙ ΜΑΓΑΖΑΤΟΡΕΣ. μηδεν εξαερισμος, αποτελεσμα και ενα τσιγαρο να αναψεις, γινεται τεκες. απο την αλλη ,
Γιατι υπαρχει περιπτωση να καπνιζεις διπλα μου, και οσο καλο εξαερισμο και να εχει, να μην μου ρθει ο καπνος και πανω μου; Προφανως και φταινει και οι μαγαζατορες, και βοηθαει πολυ ο καλος εξαερισμος, αλλα αυτο δεν λυνει το προβλημα.

με την ιδια λογικη των αντικαπνιστων, και εγω οταν παω σε ενα μαγαζι και δεν θελω να πιω, εχω εσενα απο διπλα να με βαζεις στον πειρασμο με τα τζιν-τονικ σου. αμα ειναι ετσι να το χωρισουμε το μαγαζι σε ποτες- μη ποτες. γιατι δικαιωμα μου ειναι και μενα να μην πιω. και σενα να καπνισεις.
τελικα , ας μην πεταμε κατηγοριες απο δω και απο κει , αλλα ας κοιταξουμε να τεθουν σε εφαρμογη οι ηδη υπαρχοντες νομοι περι εξαερισμου κτλ κτλ .
Ο,τι να ναι! Ποιος μιλησε για πειρασμο; Εγω ερχομαι και σε ποτιζω τζιν τονικ; Σε αναγκαζω να πιεις και εσυ μαζι μου; Εσυ με τον καπνο σου αυτο κανεις. Εγω οταν πινω, σου ερχεται εσενα ζαλαδα; Εχιες ξηροφθαλμια; Γιατι εγω αυτο παθαινω οταν εσυ καπνιζεις.

το να απαγορευσεις το τσιγαρο δε θα βγει πουθενα και αν τσεκαρετε και τι συμβαινει και σε αλλες χωρες τυπου Γαλλια, εκει που το εκαναν , εκαναν μια τρυπα στο νερο.
Σωστα. Για αυτο αμα πας Ολλανδια, Αγγλια, ΗΠΑ, κτλ κανεις δεν καπνιζει σε μαγαζια. Μια τρυπα στο νερο παντου...

Παράθεση

thecure

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη thecure
H thecure αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.

H thecure ψυχραιμια έγραψε στις 00:15, 10-01-09:

το πιο πιθανο μεσα σε μια προσπαθεια να περασεις τη δικη σου αντιληψη καθεσαι και αναλυεις μια μια τις φρασεις μου... το θεμα ειναι οτι δεν βλεπεις τη γενικη εικονα..
ειπες "Θα επρεπε να με ενδιαφερει ο εθισμος του καθενα; Απλα πραγματα ρωταω; Εσενα σε ενδιαφερει αν εγω δεν αντεχω να βγαινω εξω και να μην κλ@νω ή ρευομαι; Δεν θα σε ενοχλουσε αν ημουν απο διπλα σου και το μυριζες;¨"
συνεχισε αμα θες σε ενα στ'@@στικο πνευμα, το θεμα ειναι οτι ο καθενας εχει τις δικες του συνηθειες και αμα δε θελεις να το καταλαβεις κλεισου σε καμια καλυβα σε κανα βουνο να μη σε ενοχλει κανεις.και επισης, οταν βγαινω εξω παρατηρω κοσμο που ΚΑΙ κλανει ΚΑΙ ρευεται.και κανει και χειροτερα.και πιστεψε με, δεν φταιν τα μαγαζια που παω.learn to live with it.
ειπες ¨Σωστα. Με αυτη τη λογικη ας μην κανουμε τιποτα."
ναι. αλλο αυτος που βαριεται να παει 2 λεπτα αποσταση με τα ποδια η το λεωφωρειο, αλλο ο "υπευθυνος" που δε καθεται να μαζεψει τα αποβλητα του σκυλου του η ο αλλος που παιρνει ενα σκυλι για 5 μηνες και μετα το πεταει , και ΑΛΛΟ ο εθισμος. καταλαβε το.
ειπες "Σε ποιες υπηρεσιες ακριβως, και για ποιον λογο. Εξηγησε μου αν θες για να σου δειξω οτι αυτο που λες ειναι 100% λαθος. "
σε καταστηματα η στα νοσοκομεια πχ .και οι 2 θειοι μου ειναι γιατροι και το χω συζητησει. εγω οσες φορες εχω παει βγηκα στο προαυλιο.και πολλοι αλλοι μαζι μου.
ειπες "Παρεμπιπτοντως, ειναι ολιγον τι παραλογο να καπνιζει ενας στους δυο Ελληνες, και παρολα αυτα στα μαγαζια να καπνιζει το 80%."
μιας και εχεις δει πολα ατομα πανω μιας συγκεκριμενης ηλικιας σε κλαμπακια, και μιας και οι ηλικιες 18- 26 ειναι φανατικες αντι του καπνισματος. ναι. παρατηρητικοτητα στο φουλ.
ειπες¨Εγω οταν πινω, σου ερχεται εσενα ζαλαδα; Εχιες ξηροφθαλμια;"
πρωτον εθισμος ο ενας, συνηθεια, εθισμος η οτι θες πες το και το αλλο. η απλα γουστο. και εμενα μπορει να μην με πιανει ξηροφθαλμια , αλλα με πιανουν τα νευρα μου οταν ο καθε μεθυσμενος κανει οτι του κατεβει στο κεφαλι οταν εγω εχω βγει να πιω ενα ποτο ηρεμα. θες να κανουμε και ενα νομο να επιτρεπονται μονο 2 ποτα στα μαγαζια?
ειπες ¨Σωστα. Για αυτο αμα πας Ολλανδια, Αγγλια, ΗΠΑ, κτλ κανεις δεν καπνιζει σε μαγαζια.Μια τρυπα στο νερο παντου..."
δεν ξερω ποσο το εχεις ψαξει. αλλα μαλλον πρεπει να το ψαξεις λιγο παραπανω αυτο το τελευταιο.γαλλια μενει μια θεια μου και ολλανδια πηγα διακοπες αυτο το καλοκαιρι.
υστερογραφο. αξιολογησε οσες φορες θες αρνητικα. δεν εχει καμια διαφορα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thecure : 10-01-09 στις 00:23.
-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 01:30, 10-01-09:

το πιο πιθανο μεσα σε μια προσπαθεια να περασεις τη δικη σου αντιληψη καθεσαι και αναλυεις μια μια τις φρασεις μου... το θεμα ειναι οτι δεν βλεπεις τη γενικη εικονα..
Μπα. Απλα οταν μια προς μια οι φρασεις σου ειναι συζητησιμες, τι να κανω, τις συζηταω.

συνεχισε αμα θες σε ενα στ'@@στικο πνευμα, το θεμα ειναι οτι ο καθενας εχει τις δικες του συνηθειες και αμα δε θελεις να το καταλαβεις κλεισου σε καμια καλυβα σε κανα βουνο να μη σε ενοχλει κανεις.και επισης, οταν βγαινω εξω παρατηρω κοσμο που ΚΑΙ κλανει ΚΑΙ ρευεται.και κανει και χειροτερα.και πιστεψε με, δεν φταιν τα μαγαζια που παω.learn to live with it.
Δεν ειναι στ@@δισμος. Ειναι η πραγματικοτητα. Ενας πολιτης δεν θα πρεπει να ανεχεται τον εθισμο του αλλου και τις επιπτωσεις αυτου στον ιδιο. Απλα πραγματα. Αν καποιος εχει παθολογικα βιαιη συμπεριφορα μπορει να σε χτυπαει στον δρομο γιατι δεν αντεχει αν δεν παιξει ξυλο; Προφανως και οχι. Το κρατος σε προστατευει με νομους.

Αν πιστευεις οτι σε μια δημοκρατικη κοινωνια υπαρχουν δυο λυσεις: Ή ανεχεσαι καποιος να σου κανει κατ επιλογην του κακο ενσυνειδητα επειδη εχει εναν εθισμο, ή παιρνεις τα βουνα, μαλλον κατι λαθος αντιλαμβανεσαι στην εννοια της δημοκρατιας και του κρατους.

ναι. αλλο αυτος που βαριεται να παει 2 λεπτα αποσταση με τα ποδια η το λεωφωρειο, αλλο ο "υπευθυνος" που δε καθεται να μαζεψει τα αποβλητα του σκυλου του η ο αλλος που παιρνει ενα σκυλι για 5 μηνες και μετα το πεταει , και ΑΛΛΟ ο εθισμος. καταλαβε το.
Σωστα. Ο δικος σου εθισμος πανω απο ολα. Ξεχαστηκα προς στιγμην. Εγω που δεν εχω εθιστει τι κανω ειπαμε; Α ναι, στα βουνα.

σε καταστηματα η στα νοσοκομεια πχ .και οι 2 θειοι μου ειναι γιατροι και το χω συζητησει. εγω οσες φορες εχω παει βγηκα στο προαυλιο.και πολλοι αλλοι μαζι μου.
Σε ρωτησα και το γιατι. Ας υποθεσω (αν κανω λαθος διορθωσε με) οτι το κανουμε γιατι υπαρχουν και αρρωστοι ανθρωποι, οποτε ας μην τους επιβαρυνουμε. Αρρωστοι ανθρωποι δεν πανε και στις καφετεριες; Ή μιλαμε μονο για τους ετοιμοθανατους;

Αν δεν ειμαι αρρωστος, δεν εχω δικαιωμα να μην μου επιβαρυνεις την υγεια με τον καπνο σου; Πρεπει να παω στο νοσοκομειο για να πιω καφε χωρις τσιγαρο;

μιας και εχεις δει πολα ατομα πανω μιας συγκεκριμενης ηλικιας σε κλαμπακια, και μιας και οι ηλικιες 18- 26 ειναι φανατικες αντι του καπνισματος. ναι. παρατηρητικοτητα στο φουλ.
ειπες¨Εγω οταν πινω, σου ερχεται εσενα ζαλαδα; Εχιες ξηροφθαλμια;"
Και στις καφετεριες μονο αυτες οι ηλικιες πανε; Γιατι για καφε μιλησες πιο μπροστα. (Ασε που 80% καπνιστες δεν υπαρχουν σε καμια ηλικιακη ομαδα εν ελλαδι)

πρωτον εθισμος ο ενας, συνηθεια, εθισμος η οτι θες πες το και το αλλο. η απλα γουστο. και εμενα μπορει να μην με πιανει ξηροφθαλμια , αλλα με πιανουν τα νευρα μου οταν ο καθε μεθυσμενος κανει οτι του κατεβει στο κεφαλι οταν εγω εχω βγει να πιω ενα ποτο ηρεμα. θες να κανουμε και ενα νομο να επιτρεπονται μονο 2 ποτα στα μαγαζια?
Σωστα. Εθισμος κι ο ενας, εθισμος και ο αλλος. Με μια σημαντικη διαφορα: Ο ενας επιβαρυνει και εμενα οσο εσυ το πραττεις, ο αλλος οχι. Εγω δεν θελω να απαγορευτει το καπνισμα, το δημοσιο καπνισμα κατακρινω. Επισης, για αυτον που θα κανει ο,τι του κατεβει στο κεφαλι υπαρχει νομος που τον καταδικαζει, για τον καπνιστη να μην υπαρχει;

δεν ξερω ποσο το εχεις ψαξει. αλλα μαλλον πρεπει να το ψαξεις λιγο παραπανω αυτο το τελευταιο.γαλλια μενει μια θεια μου και ολλανδια πηγα διακοπες αυτο το καλοκαιρι.
υστερογραφο. αξιολογησε οσες φορες θες αρνητικα. δεν εχει καμια διαφορα
Ελα! εγω πηγα πριν ενα μηνα Αγγλια, αρα κερδιζω; Και για πες για Ολλανδια, καπνιζει ο κοσμος στα μαγαζια κατι αλλο εκτος απο μπαφους; Γιατι και σε coffee shop, μονο χασις μπορεις να κανεις. Αν βαλεις καπνο μεσα σου ζητουν να το σβησεις. Και βρηκες και κανονικα καφε οπου καπνιζες, ή κλειναν πρωτα τα παραθυρα σε καποια, και μετα ελεγαν οτι μπορεις να καπνισεις για λιγο; Γιατι αυτο συμβαινει μονο σε ελαχιστα μαγαζια, ολα τα υπολοιπα λειτουργουν κανονικα (ναι, παραδοξως πηγα και Ολλανδια τελευταια).

Και για πες και για Ιταλια κ ΗΠΑ. Ουτε εκει ισχυει ο νομος; Ή εκει δεν ειναι εθισμενοι;

EDIT: Παρεμπιπτοντως, ο καθενας μια αρνητικη δικαιουται να βαλει. Θα ηταν πρακτικα αδυνατο να σου βαλω παραπανω. Α και, δεν σου βαλα εγω αρνητικη στο τελευταιο, το θεωρησα περιττο!

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 11:18, 10-01-09:

Ακομα και ενας να ειμαι σε ενα μαγαζι, αν ενοχλουμαι πρεπει ολοι να το σβησουν. Εγω δεν επιβαλλω κατι που ενοχλει και κανει κακο σε καποιον, αυτος γιατι να το κανει σε εμενα;
Ινσο, σοβαρά τώρα το παραπάνω το εννοείς; Λογικά ναι, θα έπρεπε να υπάρχει σεβασμός στο συγκεκριμένο θέμα, ειδικά στα μικτά μαγαζιά, αλλά σε ξαναρωτάω : έχεις την παραμικρή ελπίδα ότι αν μπεις σε κατάστημα καπνιστών θα γλιτώσεις τα καρκινοαέρια; Ούτε μία στις 24057130632468 δεν θα το σβήσουν, δυστυχώς.
Και κάτι που θα ήθελα να σε ρωτήσω.. Όταν με το καλό μπει σε εφαρμογή ο νόμος, υπάρχει περίπτωση να μπεις σε μαγαζί καπνιστών και να τσινίσεις; Αφού θα είναι για καπνιστές.
Όσο για το εξωτερικό, επειδή γύρισα πολλές χώρες τα τελευταία 2 χρόνια, εφαρμόζεται κανονικότατα. Η πλειοψηφία των καταστημάτων είναι για καπνιστές ή έχει ειδικό χώρο στην άλλη άκρη, χωρίς να αναπνέεις τη μπόχα αν κάθεσαι στους μη καρκινοσωληνορουφήχτρες.

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 14:07, 10-01-09:

Ινσο, σοβαρά τώρα το παραπάνω το εννοείς; Λογικά ναι, θα έπρεπε να υπάρχει σεβασμός στο συγκεκριμένο θέμα, ειδικά στα μικτά μαγαζιά, αλλά σε ξαναρωτάω : έχεις την παραμικρή ελπίδα ότι αν μπεις σε κατάστημα καπνιστών θα γλιτώσεις τα καρκινοαέρια; Ούτε μία στις 24057130632468 δεν θα το σβήσουν, δυστυχώς.
Οχι, προφανως και δεν εχω τετοια ελπιδα. Ουτε ειχα τετοια προθεση. Εδω ουτε καν στο διπλανο μου δεν λεω να το σβησει, γιατι βαριεμαι να μαλωνω σε περιπτωση που ειναι παραξενος, και κυριως γιατι και να το σβησει ο διπλανος μου θα υπαρχουν αλλοι τοσοι που θα καπνιζουν.

Για αυτο, αυτο που λεω ειναι οτι ο νομος πρεπει να σε προστατευει, και να μην αφηνει κανεναν να καπνιζει. Δεν μπορει ο καθενας μας να πρεπει να κανει τον αστυνομικο, ουτε ομως και να καθομαστε να δεχομαστε τον καπνο του καθενος και να επιβαρυνουμε την υγεια μας.

(Για να γινει περισσοτερο κατανοητο, εγω αυτο που παρεθεσες το εγραψα απ οτην "ηθικη" πλευρα του ζητηματος. Οτι δεν πρεπει να κοιταμε πλειοψηφιες ωστε να καθορισουμε τι πρεπει να γινει, αλλα οτι πρεπει να δουμε αν καποια κοινωνικη ομαδα προκαλει κακο σε καποια αλλη, ή εστω και σε ενα ατομο)

Και κάτι που θα ήθελα να σε ρωτήσω.. Όταν με το καλό μπει σε εφαρμογή ο νόμος, υπάρχει περίπτωση να μπεις σε μαγαζί καπνιστών και να τσινίσεις; Αφού θα είναι για καπνιστές.
Οχι φυσικα. Με ποιο δικαιωμα να πω κατι; Εφοσον ο νομος τους το επιτρεπει και ο σκοπος του μαγαζιου ειναι αυτος, εγω τι να πω;

Όσο για το εξωτερικό, επειδή γύρισα πολλές χώρες τα τελευταία 2 χρόνια, εφαρμόζεται κανονικότατα. Η πλειοψηφία των καταστημάτων είναι για καπνιστές ή έχει ειδικό χώρο στην άλλη άκρη, χωρίς να αναπνέεις τη μπόχα αν κάθεσαι στους μη καρκινοσωληνορουφήχτρες.
Εγω το ξερω. Αλλοι δεν το πιστευουν.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 16:12, 10-01-09:

Σεβαστο το οτι δε θελεις να σου επιβαλλει καποιος τον εθισμο του και να βλαπτει καθ αυτον τον τροπο την υγεια σου.
Προφανως ομως δεν εχεις αντιληφθει οτι οι περισσοτεροι καπνιστες εχουν ενταξει αυτη τη συνηθεια στη διασκεδαση τους. Προσωπικα ενα μετρο περι καθολικης απαγορευσης θα με απεκλειε απο καθε ειδους διασκεδαση. Καπνιζω οχι γιατι δεν μπορω να το κοψω ενω θελω, αλλα επειδη μου αρεσει. Και μου αρεσει οταν βρισκομαι με παρεα ειτε ειμαι για φαγητο, ειτε για ποτο, ειτε για καφε κ.ο.κ.
Δεν μπορω να αντιληφθω την τραγικοτητα του γεγονοτος να υπαρχει και ενα, δυο, τρια, καταστηματα, οπου θα μπορω και εγω να πηγαινω χωρις να ενοχλουνται οι μη καπνιστες
.
Ανεφερα οτι δε χρειαζομαι επεξηγησεις, διοτι ολα αυτα που παρακατω εγραψες τα εχω διαβασει ξανα. Ημουν σιγουρη οτι δε θα διαβαζα κατι καινουργιο.
Θα σου απαντησω ομως...

[quote=Insomniac;564900]
Σου ειναι τραγικα δυσκολο να δεχτεις το να μην πηγαινεις σε 5 πχ μαγαζια. Και αδιαφορεις για το εαν εγω δε θα μπορω να πηγαινω ουτε σε ενα σε περιπτωση καθολικης απαγορευσης. Τι δηλωνει για σενα αυτο? Βγαλε το συμπερασμα μονος σου...

Το μονο που με αφορα ειναι το να μην ενοχλουνται οι μη καπνιστες. Το εαν εγω θελω να καπνιζω ειναι καθαρα προσωπικη μου επιλογη και προβλημα. Κανενα μετρο δε θα με κανει να το σταματησω, εαν εγω πραγματικα δε θελω.

Το τι ο καθενας θα αποφασισει με την παρεα του ειναι δικο του θεμα. Λυνεται κατοπιν συνεννοησεως και συζητησης. Πιστευεις οτι αυτοι που εχουν ενταξει το καπνισμα στην εξοδο τους και δεν ειναι διατεθημενοι να το κοψουν, θα μπορουν να σε ακολουθησουν σε μαγαζια για μη καπνιστες για μεγαλο χρονικο διαστημα? Προσωπικα, δεν το πιστευω.

Εαν ισχυε η καθολικη απαγορευση θα εχαναν δουλεια ολοι ουτως ή αλλως. Για να ειμαι ειλικρινης το τελευταιο που με ενδιαφερει, ειναι ποσα χρηματα θα χασει ο καθε επιχειρηματιας. Ο καθενας κανει τα κουμαντα του, αναλογα με τα συμφεροντα του.
Το θεμα ειναι οτι θα υπαρχουν χωροι για ολους και κανεις δε αισθανεται καταπιεσμενος.

Σου απαντησα παραπανω περι αυτου...
Σου φανταζει εσενα λογικο ομως να αποκλειστω εγω απο καθε ειδους διασκεδαση.

Δεν επιβαλλει κανεις σε κανεναν να δουλευει σε ενα περιβαλλον που δεν τον ικανοποιει. Προσωπικες επιλογες ειναι αυτες και ο καθενας τις κανει αναλογα με το τι αποζηταει. Το τι εκπτωσεις κανει ο καθενας στον εαυτο του για τον οποιο σκοπο, ειναι καθαρα δικο του προσωπικο θεμα.

Νομιζω οτι εχω εξαντλησει το θεμα και απλα επαναλαμβανομαι...
Συγγνωμη εαν σας εχω κουρασει!
Θα κλεισω με το οτι ικανοποιουμαι απο το γεγονος υπαρξης καποιων χωρων οπου και εγω θα μπορω να πηγαινω και τιποτα παραπανω. Ουτε ολα δικα μου τα θελω, αλλα ουτε και να ενοχλω.

Αυτα τα ολιγα...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους