Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,075 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,660 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Απαγόρευση καπνίσματος ή άτμισμα σε δημόσιους χώρους

Insomniac

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Insomniac
Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 754 μηνύματα.

O Insomniac έγραψε στις 16:58, 10-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Σεβαστο το οτι δε θελεις να σου επιβαλλει καποιος τον εθισμο του και να βλαπτει καθ αυτον τον τροπο την υγεια σου.
Προφανως ομως δεν εχεις αντιληφθει οτι οι περισσοτεροι καπνιστες εχουν ενταξει αυτη τη συνηθεια στη διασκεδαση τους. Προσωπικα ενα μετρο περι καθολικης απαγορευσης θα με απεκλειε απο καθε ειδους διασκεδαση. Καπνιζω οχι γιατι δεν μπορω να το κοψω ενω θελω, αλλα επειδη μου αρεσει. Και μου αρεσει οταν βρισκομαι με παρεα ειτε ειμαι για φαγητο, ειτε για ποτο, ειτε για καφε κ.ο.κ.
Ενηλικο και ωριμο ατομο εισαι. Αν εσενα σου φαινεται λογικο να αντιπαραθετεις σε καποιον που σου λεει οτι αυτο που κανεις του επιβαρυνει την υγεια του, το οτι εσυ εχεις μια συνηθεια, την οποια οχι οτι δεν μπορεις να την κοψεις, απλα δεν θελεις....τοτε οκ.

Σου ειναι τραγικα δυσκολο να δεχτεις το να μην πηγαινεις σε 5 πχ μαγαζια. Και αδιαφορεις για το εαν εγω δε θα μπορω να πηγαινω ουτε σε ενα σε περιπτωση καθολικης απαγορευσης. Τι δηλωνει για σενα αυτο? Βγαλε το συμπερασμα μονος σου...
Νομιζω το εξηγησα επακριβως. Δεν ειναι οτι το προβλημα οτι δεν μπορω να πηγαινω σε 5 μαγαζια. Ειναι οτι εφοσον ο νομος δινει το δικαιωμα σε ΟΛΑ τα μαγαζια μεχρι 70τ.μ να το κανουν, ειναι ηλιθιος γιατι μπορει ΟΛΑ να ειναι καπνιστων. Το αν θα ειναι 5 μαγαζια ή 5000 δεν το γνωριζεις.

Αδιαφορω για το αν θα μπορεις να καπνιζεις σε δημοσιο χωρο. Οπως αδιαφορεις και εσυ για το αν εγω πχ μπορω να κανω χρηση ηρωινης σε δημοσιο χωρο (που δεν προκαλει και αμεσα κακο σε καποιον αλλον) Απλα πραγματα. Για το αν θα μπορεις να πηγαινεις ή οχι, φυσικα και νοιαζομαι.

(Οι χαρακτηρισμοι καλο θα ηταν να λειπουν btw )

Το μονο που με αφορα ειναι το να μην ενοχλουνται οι μη καπνιστες. Το εαν εγω θελω να καπνιζω ειναι καθαρα προσωπικη μου επιλογη και προβλημα. Κανενα μετρο δε θα με κανει να το σταματησω, εαν εγω πραγματικα δε θελω.
Σου ειπα ποιος ειναι ο σκοπος του νομου, αρα και του κρατους, οχι τι πρεπει να αφορα εσενα. Προφανως και ειναι προσωπικη σου επιλογη. Το κρατος ομως για 1002 λογους θελει οι πολιτες του να μην καπνιζουν, και για αυτο παιρνει μετρα κατα αυτου.

Το τι ο καθενας θα αποφασισει με την παρεα του ειναι δικο του θεμα. Λυνεται κατοπιν συνεννοησεως και συζητησης. Πιστευεις οτι αυτοι που εχουν ενταξει το καπνισμα στην εξοδο τους και δεν ειναι διατεθημενοι να το κοψουν, θα μπορουν να σε ακολουθησουν σε μαγαζια για μη καπνιστες για μεγαλο χρονικο διαστημα? Προσωπικα, δεν το πιστευω.

Εαν ισχυε η καθολικη απαγορευση θα εχαναν δουλεια ολοι ουτως ή αλλως. Για να ειμαι ειλικρινης το τελευταιο που με ενδιαφερει, ειναι ποσα χρηματα θα χασει ο καθε επιχειρηματιας. Ο καθενας κανει τα κουμαντα του, αναλογα με τα συμφεροντα του.
Το θεμα ειναι οτι θα υπαρχουν χωροι για ολους και κανεις δε αισθανεται καταπιεσμενος.
Το οτι κανεις δεν αισθανεται καταπιεσμενος ειναι δικη σου αποψη.

Το οτι θα εχαναν δουλεια ολοι ειναι απλα παραλογο, οπως και οτι δεν θα με / σε ακολουθουσαν οι φιλοι σου σε μαγαζια χωρις να καπνιζουν αν δεν ειχαν επιλογη. Εσυ δηλαδη πιστευεις οτι αν εφαρμοζονταν καθολικη απαγορευση οπως στις υπολοιπες χωρες...απλα δεν θα ξαναβγαινε απο το σπιτι του καποιος καπνιστης για να διασκεδασει. Οπως ας πουμε κανενας δεν παει σινεμα τωρα;

Σου απαντησα παραπανω περι αυτου...
Σου φανταζει εσενα λογικο ομως να αποκλειστω εγω απο καθε ειδους διασκεδαση.
Σου απαντησα. Εφοσον κανεις κατι το οποιο προκαλει κακο σε καποιον "αθωο", ή δεν πρεπει να το κανεις, ή δεν πρεπει να πηγαινεις δημοσια να το κανεις. Υπαρχει κατι πιο απλο; Αλλο αν εσενα δεν σε συμφερει γιατι εσυ αλλο θελεις να κανεις.

Δεν επιβαλλει κανεις σε κανεναν να δουλευει σε ενα περιβαλλον που δεν τον ικανοποιει. Προσωπικες επιλογες ειναι αυτες και ο καθενας τις κανει αναλογα με το τι αποζηταει. Το τι εκπτωσεις κανει ο καθενας στον εαυτο του για τον οποιο σκοπο, ειναι καθαρα δικο του προσωπικο θεμα.
[/B]
Αλλο ειπα εγω, αλλο απαντας εσυ. Εχω ή δεν εχω δικαιωμα να εργαζομαι σε ενα περιβαλλον που δεν βλαπτει την υγεια μου; Το εχω. Η μονη περιπτωση να πρεπει να επιλεξω να δουλεψω σε περιβαλλον οπου επιβαρυνεται αυτη ειναι αν ο μονος τροπος να δουλεψω ειναι συνυφασμενος με την βλαπτικη ουσια (βλ. βαφες σε κομμωτηρια, ορυχεια, κτλ). Το οτι δεν μου επιβαλλει κανεις να δουλεψω, δεν το καθιστα νομιμο. Νομιμη ειναι μονο η μη διακριση, οχι το δικαιωμα να μη δουλεψω.

Με τη δικη σου λογικη, να κανω και εγω μια επιχειρηση οπου τους πωλητες θα τους βουρδουλιαζω ανα δεκα λεπτα. Κανενας δεν θα επιβαλλει σε κανεναν να δουλεψει εκει. Το να κανει ομως εκπτωσεις ο ιδιος ο εργαζομενος στο τι θα δεχτει προκειμενου να βγαλει λεφτα, δεν του το επιτρεπει το κρατος, για να τον προστατευσει. Τι δεν καταλαβαινεις απο αυτο;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:29, 10-01-09:

Ινσο, βλεπεις το θεμα ασπρο - μαυρο. Εγω βλεπω και την γκρι ζωνη.

Δεν ξερω εν τελει ποσα καταστηματα θα υπαρχουν για καπνιζοντες και ποσα για μη. Με ικανοποιει ομως το γεγονος οτι θα υπαρχει εστω και ενα, οπου θα μπορω να πηγαινω.

Ουτε αντιμετωπισα το θεμα αλαζονικα, ουτε εδειξα αδιαφορια στο γεγονος ενοχλησης των μη καπνιστων.
Να υπαρχουν χωροι για ολους ηταν το θεμα μου και τιποτα παραπανω.
Ακομα και εαν δεν καπνιζα, την ιδια θεση θα ειχα. Δε γραφω ολα αυτα επειδη απλα με συμφερει και στην περιπτωση που βρισκομουν στη δικη σου θεση, θα αλλαζα τοτε "τροπαριο".
Οπως προειπα, νομιζω οτι
χρειαζεται κατανοηση και καλη προαιρεση. Μεση λυση υπαρχει, αρκει να θελουμε να τη "δουμε"...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ophelia (Μάρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ophelia
H Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 786 μηνύματα.

H Ophelia έγραψε στις 15:29, 09-06-09:

Η Ελλάδα κόβει το τσιγάρο
1 Ιουλίου. Σβήνουμε το τσιγάρο.

Ήρθε η ώρα να δεσμευτείς: στον καλό ή στην καλή σου, στο/ην σύζυγο, τα παιδιά, στα εγγόνια, στον κουμπάρο, στην κουμπάρα, στα γατιά, στα σκυλιά, στους κολλητούς σου, στους εχθρούς σου.... και γιατί όχι, στο αφεντικό σου... στην πεθερά σου για να σκάσει από το κακό της, στη συμπεθέρα... για να σκάσει από τη ζήλια της.

Ήρθε η στιγμή να δώσεις το λόγο σου. Όχι άλλες ψεύτικες υποσχέσεις, όχι άλλα τσιγάρα... στα κρυφά, όχι άλλα λόγια του αέρα...

Διάβασε φωναχτά τον παρακάτω όρκο. Πέταξε και το τελευταίο πακέτο στα σκουπίδια. Πάρε βαθιά ανάσα. Χμμμ, οξυγόνο!

• Ορκίζομαι να μην ξανακαπνίσω
  • Να μην κάνω άλλο ένα «μισό τσιγάρο»
  • Να μην κάνω «μια τελευταία τζούρα»
  • Να μην λεω πως το έκοψα και να κάνω τράκες
  • Να μην ζητάω να φυσάνε τον καπνό στη μούρη μου επειδή μου ʽχει λείψει
  • Να μη δακρύζω από νοσταλγία όταν βλέπω καπνιστές
  • Να μην αντικαταστήσω το τσιγάρο με τα νύχια μου
  • Να μην τρελάνω τους γύρω μου από τα νεύρα μου
  • Να μην ξαναλαχανιάσω ανεβαίνοντας τα 4 σκαλάκια της εισόδου μου
  • Να μην ξαναμπερδέψω το στόμα μου με τασάκι
  • Να μην ξαναπάθω πνευμονία επειδή χρειάζεται να βγω στο μπαλκόνι για να καπνίσω Να μην ξανακάνω κήρυγμα στα παιδιά μου για τα κακά του καπνίσματος με ένα τσιγάρο στο χέρι
  • Να μην ξαναπερπατήσω 2 χιλιόμετρα για να βρω ανοιχτό περίπτερο μες τη νύχτα
  • Να μην ξαναπώ «πρώτη φορά μου συμβαίνει» για να δικαιολογήσω τις θλιβερές σεξουαλικές επιδόσεις μου
  • Και τέλος ορκίζομαι να μην ξαναβάλω φωτιά στο στρώμα μου
Και, τώρα... ούτε τζούρα!..

http://www.skai.gr/articles/Petitions/tsigaro/
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

...καιρός γαρ εγγύς!! Περαστικά σας...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 16:14, 09-06-09:

Μου φαίνεται ότι πολλοί Έλληνες θα μεταναστεύσουν μετά από την 1η Ιουλίου

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 16:23, 09-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
Μου φαίνεται ότι πολλοί Έλληνες θα μεταναστεύσουν μετά από την 1η Ιουλίου
Δεν μου φαίνεται...Δεν είναι και τόσο πολλοί οι Έλληνες ...αντιφασίστες!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rascal_gd (Call me Joe!!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rascal_gd
Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 16:58, 09-06-09:

Ορκίζομαι να μην ξανακαπνίσω
Δυσκολο...
Να μην κάνω άλλο ένα «μισό τσιγάρο»
Δεν πειραζει, ειναι ενα βημα κι'αυτο.
Να μην κάνω «μια τελευταία τζούρα»
Η τελευταια ειναι η καλυτερη.
Να μην λεω πως το έκοψα και να κάνω τράκες
Ακομη ποιο σημαντικο βημα. Κι αν ειναι λιγοστες σου οι τρακες ειναι σαν να μην καπνιζεις καθολου. Διολου ασχημα.
Να μην ζητάω να φυσάνε τον καπνό στη μούρη μου επειδή μου ʽχει λείψει
Παρε ενα τσιγαρο ρε αδερφε να καπνισεις...
Να μη δακρύζω από νοσταλγία όταν βλέπω καπνιστές
Ειναι δυσκολο να αποχωριζεσαι αγαπημενες συνηθειες.
Να μην αντικαταστήσω το τσιγάρο με τα νύχια μου
Και σ'αυτο απαγορευση; Απο ποτε;
Να μην τρελάνω τους γύρω μου από τα νεύρα μου
Καλυτερα να καπνισει καποιος. Θελω να εχω το κεφαλι μου υσηχο τουλαχιστον κι ας ρουφαω και λιγο καπνο.
Να μην ξαναλαχανιάσω ανεβαίνοντας τα 4 σκαλάκια της εισόδου μου
Εχω ενα φιλο, απιστευτο μπαλαδορο, που οταν εμεις σταματαμε να τρεχουμε (καπνιζουμε μια στο τοσο) αυτος συνεχιζει για πολυ ακομη κι ας καπνιζει σχεδον ενα πακετο την ημερα. Μην ξανακουσω δικαιολογιες για την αγυμνασια. Ελεος.
Να μην ξαναμπερδέψω το στόμα μου με τασάκι
Να πεταξω τη σταχτη στο στομα μου;
Να μην ξαναπάθω πνευμονία επειδή χρειάζεται να βγω στο μπαλκόνι για να καπνίσω
Ανοιγεις το αποροφητηρα και καθεσαι μες τη ζεστουλα.
Να μην ξανακάνω κήρυγμα στα παιδιά μου για τα κακά του καπνίσματος με ένα τσιγάρο στο χέρι
Δεν χρειαζεται να γινεσαι υποκριτης ουτε να υποστηριζεις λαθος πραγματα.
Να μην ξαναπερπατήσω 2 χιλιόμετρα για να βρω ανοιχτό περίπτερο μες τη νύχτα
Να εχω παντα τρακα ενα πακετο.
Να μην ξαναπώ «πρώτη φορά μου συμβαίνει» για να δικαιολογήσω τις θλιβερές σεξουαλικές επιδόσεις μου
Άλλα φταινε για τις θλιβερες σεξουαλικες επιπτωσεις.
Και τέλος ορκίζομαι να μην ξαναβάλω φωτιά στο στρώμα μου
Δεν εχω βαλει ποτε. Γιατι να βαλω φωτια στο στρωμα μου;
Αρχική Δημοσίευση από μάρα_κουταμάρα
Διάβασε φωναχτά τον παρακάτω όρκο. Πέταξε και το τελευταίο πακέτο στα σκουπίδια. Πάρε βαθιά ανάσα. Χμμμ, οξυγόνο!
Δεν θελω να παρω βαθεια ανασα γιατι θα με παρει η μποχα των σκουπιδιων, των καυσαεριων, της υποκρισιας και του φοβου. Θα προτιμησω να αναψω ενα τσιγαρακι και χωρις να ειμαι κανενας εξαρτημενος.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 17:32, 09-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από rascal_gd
...Δεν θελω να παρω βαθεια ανασα γιατι θα με παρει η μποχα των σκουπιδιων, των καυσαεριων, της υποκρισιας και του φοβου. Θα προτιμησω να αναψω ενα τσιγαρακι και χωρις να ειμαι κανενας εξαρτημενος.
  • Ορκίζομαι να μην ξανακαπνίσω : Μην ορκίζεσαι επί ματαίω

• Να μην κάνω άλλο ένα «μισό τσιγάρο»: Έτσι κάνεις τη ζωή σου, «μισή»

• Να μην κάνω «μια τελευταία τζούρα»: Γένου, «προτελευταία γόπα»: δικαίωμά σου!

• Να μην λεω πως το έκοψα και να κάνω τράκες: Ποιες άλλες τράκες κάνεις;

• Να μην ζητάω να φυσάνε τον καπνό στη μούρη μου επειδή μου ʽχει λείψει: Μου θυμίζει τους εν Ελλάδι επαγγελματίες συνδικαλιστές, που βγαίνουνε στη σύνταξη, χωρίς μία ημέρα απεργίας!

• Να μη δακρύζω από νοσταλγία όταν βλέπω καπνιστές : Εδώ κανείς, πάει πάσο!

• Να μην αντικαταστήσω το τσιγάρο με τα νύχια μου :…αλλά, με στραγάλιά;

• Να μην τρελάνω τους γύρω μου από τα νεύρα μου: «αντικαπνιστές» δεν θα είναι;

• Να μην ξαναλαχανιάσω ανεβαίνοντας τα 4 σκαλάκια της εισόδου μου : …σιγά τα… λάχανα!

• Να μην ξαναμπερδέψω το στόμα μου με τασάκι: Υποβολιμιαίο( έως και …φασιστικό)!
  • Να μην ξαναπάθω πνευμονία επειδή χρειάζεται να βγω στο μπαλκόνι για να καπνίσω Να μην ξανακάνω κήρυγμα στα παιδιά μου για τα κακά του καπνίσματος με ένα τσιγάρο στο χέρι : Ομοίως ως άνω!

• Να μην ξαναπερπατήσω 2 χιλιόμετρα για να βρω ανοιχτό περίπτερο μες τη νύχτα : Τώρα στέλνουν και ντελίβερι!

• Να μην ξαναπώ «πρώτη φορά μου συμβαίνει» για να δικαιολογήσω τις θλιβερές σεξουαλικές επιδόσεις μου :Γ*μ*σ*, χωρίς «επιδόρπιο», γίνεται στο …Χόλυγουντ;

• Και τέλος ορκίζομαι να μην ξαναβάλω φωτιά στο στρώμα μου : Αυτό κι αν δεν είναι προβοκάτσια!!!

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mcguirefan07

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mcguirefan07
H mcguirefan07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H mcguirefan07 Αλλαγες παιδακι μου. Αλλαγες. έγραψε στις 19:49, 09-06-09:

Προσωπικά δεν καπνίζω (λυπάμαι αυτους που το κάνουν, πραγματικά).
Δεν νομίζω οτι ο περίφημος νόμος θα εφαρμοστεί στη πράξη, στην Ελλάδα τουλάχιστον.
Βασικά πιστεύω ότι γι'αυτούς που δεν καπνίζουν (και τους ενοχλεί), καλύτερα να διαλέγουν μαγαζιά με καλό εξαερισμό, όχι να απαιτούν από τους αλλους να μην τους μολυνουν τον αέρα τους! Ας κάνουν ότι θέλουν, αφού δεν έχουν το μυαλό να καταλάβουν ότι σε καθε τσιγάρο χάνουν χρόνια από τη ζωή τους, εμπειρίες, αγαπημενα προσωπα..
Κάντε λοιπόν τα παράπονα σας στον ιδιωκτήτη, αλλα το μόνο που θα κερδισετε θα είναι... εχμ, τίποτα.
Τι μένει? Αλλάξτε μαγαζι και βρείτε ένα καλύτερο.
Ακόμα καλυτερα, πάτε μια βόλτα.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 20:55, 09-06-09:

Το νοημα του μετρου ειναι διττο: Να προστατευθουν οι μη καπνιστες ΚΑΙ να μειωθει το καπνισμα. Αν ο καπνιστης εχει επιλογη να πηγαινει σε μερη να καπνιζει δημοσια, προφανως ο εθισμος του θα παραμεινει.
Παντως καπου ειχα διαβασει οτι το μετρο εχει ως στοχο την προστασια της υγειας των ατομων που δουλευουν στα μαγαζια και δεχονται πολυ καπνο..

Ετσι εχει καποιο νοημα..Αλλα οχι να λενε οτι σκοπος του μετρου ειναι να προστατευτουν οι καπνιστες..Δεν μπορει το κρατος απο την μια να τα πουλαει ελευθερα (βγαζοντας τρελα φραγκα απο τη φορολογια) και απο την αλλη να στο απαγορευει εξω για την προστασια σου..Αν ειναι ετσι ας το απαγορεψουν και μαζι με αυτο και το αλκοολ..

Τωρα για το θεμα..Εγω ειμαι φανατικος καπνιστης, αλλα συμφωνω με το μετρο ωστε να προστατευτει η υγεια των μη καπνιστων και κυριως των εργαζομενων στα μαγαζια..

Απο την αλλη το να μην υπαρχει κανενα μαγαζι στο οποιο να επιτρεπεται, απο τη στιγμη που τα τσιγαρα πωλουνται ελευθερα μου κανει παραλογο..Ας υπαρχουν και απο τα 2 μαγαζια και ας αποφασιζει ο καθενας που θα παει..Ετσι θα ειμαστε ολοι ικανοποιημενοι..

Και στην τελικη αν μας το απαγορεψουν απο παντα θα κανουμε οτι κανουν οι Ιταλοι..Το μισο μαγαζι να ειναι τη μιση ωρα εξω απο το μαγαζι..Ειναι και κοινωνικο μετρο αυτο..Ξερετε ποσες γνωριμιες εκανα στην Ιταλια εξω απο τα μπαρ οταν πηγαινα για το τσιγαρο μου..

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 22:19, 09-06-09:

δεν νοουνται μπουζουκια χωρις τσιγαρο...

δεν πολυκαπνιζω η αληθεια ειναι, ενα πακετο τη βδομαδα, εκτος και αν παω σε κανα κλαμπ η μπουζουξιδικο που μου βγαινει με το ποτο και το κεφι πιο πολυ...

αλλα επεναλαμβανω, για εναν καπνιστη ειναι πολυ δυσκολο σε τετοια μερη να μην μπορει να αναψει ενα τσιγαρο...

ακολουθουμε την ευρωπη υποτιθεται...

μονο σε οτι μας συμφερει ακολουθουμε μου φαινεται...

αν ειναι να γινουμε ''ευρωπαιοι'' ας γινουμε σολα, και στους μισθους τους.
οχι μονο σε οτι συμφερει τους ''απο πανω''

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 22:53, 09-06-09:

Ως πρώην φανατική καπνίστρια, ειλικρινά αδυνατώ να καταλάβω γιατί είναι τόσο δύσκολο να καταλάβουν οι καπνιστές πως δεν είναι υποχρεωμένοι οι μη καπνιστές να ανέχονται τον καπνό τους. Το μπουζούκια = κάπνισμα, δεν ξέρω με ποια λογική προκύπτει. Γιατί δηλ. πρέπει όποιος δεν καπνίζει να μη μπορεί να πλησιάσει ένα τέτοιο μαγαζί, εκτός κι αν δεν τον πειράζει να βρωμάει χειρότερα από τασάκι μετά; Και αυτά δεν τα λέω τώρα, τα έλεγα και όταν κάπνιζα - αν είναι δυνατόν να θεωρείται παράλογο να θέλω να προστατέψω την υγεία μου από κάτι που δεν επέλεξα! Και οκ, πες εγώ δεν θα πάω στα μπουζούκια.. ο σερβιτόρος όμως που δουλεύει εκεί και δεν θέλει να αλλάξει δουλειά, γιατί πρέπει να υποστεί όλο τον καπνό;

Τεσπά, πολύ φασαρία για το τίποτα. Ο νόμος είναι πολύ βολικός για μία ακόμα φορά προς τους καπνιστές και το μόνο που έχει μείνει είναι η παράλογη γκρίνια των τελευταίων. O νόμος εδώ κι ένα ενδιαφέρον άρθρο εδώ.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 22:55, 09-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel

Ακολουθεί μήνυμα καπνιστή (μετά από 1 αποτυχημένη προσπάθεια διακοπής)

Μα δεν μας συμφέρει εν τη προκειμένη να ακολουθήσουμε την Ευρώπη! Το κράτος παίρνει φόρο γερό και τσουχτερό από τα είδη καπνιστή, οι καπνιστές είναι πολλοί, οι καπνοβιομηχανίες ισχυρές.. άρα δεν συμφέρει ούτε τους καπνιστές αλλά ούτε και τους "απο πάνω" όπως λες.

Αναφερόμαστε στις λίγες φορές από τις οποίες παίρνουμε το καλό παράδειγμα από την υπόλοιπη ευρωπαϊκή κοινότητα και μπορούμε να αντεπεξέλθουμε σε αυτό. Οι καπνιστές δεν θα πεθάνουν κιόλας αν μπορούν να πηγαίνουν μόνο σε συγκεκριμένα κέντρα διασκέδασης και καφε/μπαρ ή έστω αν πρέπει να βγαίνουν για λίγο έξω οι πιο εθισμένοι. Σιγά το πράγμα. Άλλωστε είπες κάτι που ισχύει : σε κέντρα διασκέδασης, συναυλιακούς κλειστούς χώρους, εστιατόρια, δημόσιες υπηρεσίες κ.τ.λ. το τσιγάρο πέφτει σύΓνεφο και το κρίμα στους μη καπνιστές.

Ακόμα κι εγώ που είμαι καπνίστρια (ακόμα.. πφ) όταν κλείνομαι σε χώρους που καπνίζουν πολλά άτομα δεν μπορώ να αναπνεύσω , δακρύζουν τα μάτια μου, εκνευρίζομαι, βρωμάνε τα ρούχα, τα μαλλιά και το δέρμα μου γυρίζοντας σπίτι. Δεν θα ήταν καλύτερα αν τα αποφεύγαμε όλα αυτά; Όσοι καπνίζουμε ίσως να πάρουμε αφορμή να το ελαττώσουμε ή καλύτερα να το κόψουμε , χωρίς την συνηθισμένη δικαιολογία "Ε μωρέ, βγήκα με τα παιδιά, το ποτό τραβάει τσιγάρο, κάπνιζαν και οι γύρω μου μπλα μπλα...". Εγώ πάντα ρωτάω τα άτομα με τα οποία βγαίνω αν μπορώ να καπνίσω κοντά τους γιατί θυμάμαι πώς είναι να μην είσαι καπνιστής και να σου'ρχεται η καρκινόμποχα στη μούρη Πολύ καλό μέτρο κι ελπίζω να εφαρμοστεί.

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 23:45, 09-06-09:

εμενα αυτο που με ενοχλει ειναι ρε παιδια να καθομαι καπου και στο διπλα τραπεζι που ειναι κολλητα σχεδον παντα να κραταει το τσιγαρο σαν σημαια και να ερχεται ο καπνος μες τη μουρη μου να σε βλεπει οτι κανεις αερα σαν τον ινδιανο αλλα τιποτα... αυτο ειναι αναισθησια...

μετα να βλεπω κατι κοπελες να κρατανε τοσο επιδεικτικα το τσιγαρο λες και κρατανε κανα τιτλο ομορφιας... καταλαβαινεις ρε παιδι μου οτι δεν καπνιζουν γιατι ειναι καπνιστριες και το γουσταρουν αλλα για επιδειξη...

τι να πω πια....

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 00:03, 10-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από moonlight
εμενα αυτο που με ενοχλει ειναι ρε παιδια να καθομαι καπου και στο διπλα τραπεζι που ειναι κολλητα σχεδον παντα να κραταει το τσιγαρο σαν σημαια και να ερχεται ο καπνος μες τη μουρη μου να σε βλεπει οτι κανεις αερα σαν τον ινδιανο αλλα τιποτα... αυτο ειναι αναισθησια...
γιαυτο το καλυτερο θα ηταν αντι για το νομο αυτο, να γινοταν κατι που γινεται εν μερη σε πολλα μαγαζια ακομα και τωρα.
να υπαρχει χωρος καπνιστων και μη καπνιστων.

και οσον αφορα τους υπαλληλους που δεν ειναι αναγκασμενοι να εισπνεουν τον καπνο σου, μαυτη τη λογικη πολλα επαγκελματα ''των βαρεων και ανθυγειηνων'' να βαρεσουν διαλυση.
και ο πατερας μου, συνταξιουχος σημερα στρατιωτικος, δουλευει για να συνεισφερει περισσοτερο σε μια αποθηκη με καρβουνα.
ερχεται σπιτι μεσα στη μουντζουρα, μαυρος και ολα αυτα τα εχει εισπνευσει και ο ιδιος και βρισκονται μεσα στα πνευμονια του.
τι να κανουμε? να σταματησουν ολοι να εργαζονται?
ή να κολλαμε βαρεα ανθυγειηνα στους σερβιτορους?

Αρχική Δημοσίευση από moonlight
μετα να βλεπω κατι κοπελες να κρατανε τοσο επιδεικτικα το τσιγαρο λες και κρατανε κανα τιτλο ομορφιας... καταλαβαινεις ρε παιδι μου οτι δεν καπνιζουν γιατι ειναι καπνιστριες και το γουσταρουν αλλα για επιδειξη...

τι να πω πια....

για επιδειξη??

για επιδειξει κανεις το λαθος να καπνισεις στο γυμνασιο, αντε στο λυκειο. οχι να σαι 25 χρονων και να το κανεις για να πουλησεις μουρη?
στην ηλικια μου πιστευω, εχει ξεπεραστει το καπνιζω για μαγκια που ισχυε στο σχολειο...

εγω προσωπικα, ξεκινησα το καπνισμα τριτη λυκειου.
για βλακωδες λογους, γιατι το χαμε δει στην πλακα με την κολλητη μου και γιατι περναγαμε μια περιεργη φαση.

δε θυμαμαι ομως, ουτε μια φορα να καπνισαμε στο σχολειο ή στις τουαλετες(κατι που κοροιδευα και ακομα κοροιδευω) για να πολησουμε μουρη.

καναμε ''κακο'' στον ευατο μας, οχι για να δειξουμε οτι καποιες ειμαστε στο σχολειο, αλλα γιατι ετσι το ''γουσταραμε''.

ουτε οταν βγαιναμε εξω καπνιζαμε...

και για να ερθω στο θεμα της επιδειξης που ανεφερες, οσον αφορα τον τροπο που κρατανε καποιες το τσιγαρο, να σου πω οτι και γω ετσι το κραταω με στυλακι...
γιατι μου βγαινει αυθορμητα, γιατι ετσι ειναι το στυλακι μου, γιατι ειμαι ''πολυ κοριτσι'' οπως με χαρακτηριζουν και οι φιλοι μου...

βεβαια δε σου μιλαω για τιποτα 15χρονα που τα βλεπω και γω η ιδια με το τσιγαρο στο χερι και φορτωνω... εκει οοκ, ισχυει αυτο που λες...

και οσον αφορα το κρατος, ναι πολυ που νοιαστηκε για την υγεια των πολιτων του.
λεφτα να βγαλει και απο κει προσπαθει με το προστιμο των 500 ευρουλακιων που θα πληρωσω εγω και ο καθενας αν με πιασουν να καπνιζω στο καφε την ωρα που πινω τον καφε μου.

αν ηθελα να κοψω το καπνισμα δε θα περιμενα το κρατος να μου το απαγορευσει για να το πραξω..

τα πακετα με τα τσιγαρα ομως, που τα τσεπωνουν μια χαρα απο το φορο, γιατι δεν απαγορευει και την κυκλοφορια τους? γιατι πωλουνται απο τα περιπτερα και ειναι διαθεσιμα ακομα και σε ανηλικα?

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 00:31, 10-06-09:

γιαυτο το καλυτερο θα ηταν αντι για το νομο αυτο, να γινοταν κατι που γινεται εν μερη σε πολλα μαγαζια ακομα και τωρα.
Χεχ, παλιά που δεν κάπνιζα χαζογελούσα με το πόσο κοντά είναι τα τραπεζάκια καπνιστών-μη καπνιστών. Κακά τα ψέματα, η τσιγαρίλα πάλι θα σου 'ρθει και για μένα είναι θρασύς όποιος βλέπει ότι δίπλα του ξεροβήχουν ή είναι μικρά παιδιά (δίπλα=κοντινά τραπέζια μη καπνιστών) και δεν σβήνει το τσιγάρο. Άλλωστε, ως γνωστόν ο καταστηματάρχης ελάχιστα θα ανησυχήσει, πόσο μάλλον να κάνει παρατήρηση ή να χωρίσει καλύτερα τον χώρο ή να βελτιώσει τον εξαερισμό. Έτσι δεν είναι;

και οσον αφορα τους υπαλληλους που δεν ειναι αναγκασμενοι να εισπνεουν τον καπνο σου, μαυτη τη λογικη πολλα επαγκελματα ''των βαρεων και ανθυγειηνων'' να βαρεσουν διαλυση.
και ο πατερας μου, συνταξιουχος σημερα στρατιωτικος, δουλευει για να συνεισφερει περισσοτερο σε μια αποθηκη με καρβουνα.
ερχεται σπιτι μεσα στη μουντζουρα, μαυρος και ολα αυτα τα εχει εισπνευσει και ο ιδιος και βρισκονται μεσα στα πνευμονια του.
Φυσικά και δεν είναι αναγκασμένοι να εισπνέουν τον καπνό μας! Γι αυτό θεσπίστηκε και ο συγκεκριμένος νόμος. Στο συγκεκριμένο επάγγελμα (σερβιτόρος-bar tender) δεν υπάρχει ανάμειξη με κακρινογόνες ουσίες, το επάγγελμά τους δεν γράφει πουθενά "φτιάχνω ποτά-ανακατεύω στάχτες-μυρίζω καπνό-ρουφάω τσιγαρίλα-σερβίρω τοστ". Άρα εδώ έρχεται ο νόμος για να προστατέψει τα πνευμονάκια τους και όχι μόνο. Αυτοί που επιλέγουν να εργαστούν σε χώρο με καπνά, κάρβουνα, ασβέστη, χημικές ουσίες, εξ αρχής πληρώνονται και για τις συνθήκες υπό τις οποίες εργάζονται και ξέρουν ότι στο επάγγελμά τους θα έχουν να κάνουν με αυτές τις ουσίες καθημερινά. Αλλά όχι, ο σερβιτόρος ή ο υπάλληλος γραφείου, δεν είναι αναγκασμένοι και έχουν δικαίωμα απο την πρώτη ιουλίου να απευθυνθούν και στις αρμόδιες αρχές.

και για να ερθω στο θεμα της επιδειξης που ανεφερες, οσον αφορα τον τροπο που κρατανε καποιες το τσιγαρο, να σου πω οτι και γω ετσι το κραταω με στυλακι...
γιατι μου βγαινει αυθορμητα, γιατι ετσι ειναι το στυλακι μου, γιατι ειμαι ''πολυ κοριτσι'' οπως με χαρακτηριζουν και οι φιλοι μου...

βεβαια δε σου μιλαω για τιποτα 15χρονα που τα βλεπω και γω η ιδια με το τσιγαρο στο χερι και φορτωνω... εκει οοκ, ισχυει αυτο που λες...
Δεν νομίζω να έκανε λόγο κανείς για προσωπικό στυλάκι του καθενός . Φαντάσου τώρα ότι δεν καπνίζεις και έχει η διπλανή ή ο διπλανός σου φλάμπουρο το τσιγάρο , να πηγαίνει ο καπνός παντού και δει στη μούρη σου. Θα σου άρεσε; Τώρα μπορεί να κρατάει κανείς τον καρκινοσωλήνα όσο καραμπουζουκλίδικα θέλει(να είναι πολύ αγόρι, πολύ κορίτσι κτλ), αλλά ο άλλος θα έχει δίκιο να τον επιπλήξει από τη στιγμή που ο καπνός πέφτει στη μούρη του/της.

λεφτα να βγαλει και απο κει προσπαθει με το προστιμο των 500 ευρουλακιων που θα πληρωσω εγω και ο καθενας αν με πιασουν να καπνιζω στο καφε την ωρα που πινω τον καφε μου.

αν ηθελα να κοψω το καπνισμα δε θα περιμενα το κρατος να μου το απαγορευσει για να το πραξω..

τα πακετα με τα τσιγαρα ομως, που τα τσεπωνουν μια χαρα απο το φορο, γιατι δεν απαγορευει και την κυκλοφορια τους? γιατι πωλουνται απο τα περιπτερα και ειναι διαθεσιμα ακομα και σε ανηλικα?
Εδώ θα συμφωνήσω. Αρκεί να χρηματοδοτήσουν προγράμματα απεξάρτησης από τη νικοτίνη (μα τι λέω, εδώ δεν χρηματοδοτούν προγράμματα απεξάρτησης για σοβαρότερους εθισμούς) ή έστω να εφαρμόζεται ο νόμος για πώληση καπνού σε ανηλίκους... Χαχα, καλά τον είχαν κοροϊδέψει τον Αβραμόπουλο στο ράδιο αρβύλα τελικά "Το τσιγάρο το κόψατε; "

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 00:42, 10-06-09:

δεν πιστευω οτι θε εφαρμοσθει για πολυ καιρο στη χωρα μας αυτος ο νομος...
η ''κινηση'' στα μαγαζια θα μειωθει και οι ιδιωκτητες αργα ή γρηγορα θαρχισουν ναντιδρουν...
ελληνες ειμαστε ολοι... ξερουμε.

ο χρονος θα δειξει...

(βασικα μολις συνηδητοποιησα οτι μιλαω για το τσιγαρο λες και ειμαι καμια εθισμενη μεχρι αηδιας, ενω περναν μερες που ουτε καν αναβω)

Παράθεση

Stargazer

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stargazer
H Stargazer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 131 μηνύματα.

H Stargazer έγραψε στις 00:56, 10-06-09:

Αυτή η νοοτροπία 'εδώ είναι Ελλάδα' μας έχει φάει. Αποδεχόμαστε ...μελλοντική αποτυχία, χωρίς καν να προσπαθήσουμε (ωχαδερφέ, δε βαριέσαι τώρα...). Εφόσον υπάρχουν τόσοι πολλοί οι οποίοι τάσσονται υπέρ του μέτρου (ακόμα και καπνιστές, απ' ό,τι βλέπω εδώ στο φόρουμ), τότε γιατί να μην εφαρμοστεί σωστά; Αν ξεκινάμε με τη λογική 'δε θα πετύχει', τότε ασφαλώς, δε θα πετύχει.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 01:18, 10-06-09:

δεν νοουνται μπουζουκια χωρις τσιγαρο...
Και αυτοι που δεν καπνιζουν πως πηγαινουν τοτε; Απιστευτο;

αλλα επεναλαμβανω, για εναν καπνιστη ειναι πολυ δυσκολο σε τετοια μερη να μην μπορει να αναψει ενα τσιγαρο...
Προβλημα του. Να μην το ξεκιναγε. Εγω τι φταιω που δεν το ξεκινησα και δεν προκαλω σε κανεναν κακο;

Εξηγησε λιγο ακριβως σε ποιο σημειο μας συμφερει. Και ποιοι ειμαστε που μας συμφερει; Εκτος αν εννοεις σε θεματα υγειας, οποτε εχεις δικιο.

Σωστο. Γιατι να απαγορευσεις με απλο τροπο το καπνισμα σε δημοσιους χωρους, οταν δεν εχεις ιδιους μισθους με την Ευρωπη; Oh wait, δεν ειναι και πολυ σχετικα τα δυο αυτα! Ασε που με αυτη τη λογικη, ας φτιακουμε πρωτα την παιδεια μας που ειναι πιο σημαντικη και μετα βλεπουμε τα χρηματα. Και πριν φτιαξουε την παιδεια μας, ας φτιαξουμε το συστημα υγειας που ειναι ακομα πιο σημαντικο. Και πριν...(you see where this is going right? )

Γινεται σε πολλα μαγαζια ακομα και τωρα;; Το ξερεις οτι θα επρεπε να γινεται βασει νομου σε ολα τα μαγαζια; Σε ποσα γινεται; Και με τι εξαερισμο; Σε τι αναλογια σε καθε μαγαζι; Και μηπως σε αρκετες θεσεις μη καπνιστων καθονται και καπνιστες επειδη δεν ειχε στον δικο τους τομεα;

Στα βαρεα και ανθυγιεινα δεν υπαρχει εναλλακτικος τροπος εκτελεσης της δουλειας. Δλδ ο πατερας σου τι να εκανε, να μετεφερε καρβουνα χωρις τα καρβουνα; Ενω το επαγγελμα του σερβιτορου δεν ειναι συνυφασμενο με τον καπνο και τον καρκινο.

καναμε ''κακο'' στον ευατο μας, οχι για να δειξουμε οτι καποιες ειμαστε στο σχολειο, αλλα γιατι ετσι το ''γουσταραμε''.
Καντε ο,τι θελετε στον εαυτο σας. 100% δικαιωμα σας. Σε εμας γιατι να κανετε κακο ειναι το ερωτημα.

Ναι, γιατι τα χιλιαδες προστιμα των 500? που θα κοπουν θα φερουν μεγαλυτερα εσοδα για το κρατος σε σχεση με τη φορολογια των τσιγαρων που θα πωλουνταν αν δεν ισχυε το μετρο. Κατι δεν υπολογισες σωστα μαλλον.

Δεν στο απαγορευει. Τοσο απλα. Σου απαγορευει να το κανεις μπροστα μου. Κατανοεις τη διαφορα υποθετω.

(Παρεμπιπτοντως ενα μεγαλο ποσοστο καπνιστων δηλωνει οτι επ ευκαιριας του μετρου θα προσπαθησει να κοψει και το καπνισμα, αρα ηλιθιωδως, οντως περιμενουν το κρατος να ερθει ως μπαμπουλας)

Το απαγορευει. Απλα οι ψιλικατζηδες ειναι ...Και ο νεος νομος δηλωνει ρητα οτι απαγορευεται η πωληση σε ανηλικους. Και πιστεψε με, αν δεν φοβουνταν την αντιδραση του κοσμου, των εταιριων, και την μειωση των εσοδων τους, θα απαγορευαν και το τσιγαρο.

η ''κινηση'' στα μαγαζια θα μειωθει και οι ιδιωκτητες αργα ή γρηγορα θαρχισουν ναντιδρουν...

ο χρονος θα δειξει...
Αυτη ειναι η νοοτροπια που πρεπει να επικρατησει. "Ελληνες ειμαστε..."

Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 01:24, 10-06-09:

Stargazer απο το στομα το πηρες..Αυτη η νοοτροπια μας εχει καταστρεψει..Η νοοτροπια του ελληναρα που δεν καταλαβαινει απο νομους και απο τιποτα γιατι δεν ειναι φλωρος σαν τους ευρωπαιους..

Ενας φανατικος καπνιστης που στην παρουσα φαση δεν θελει να το κοψει..

Το απαγορευει. Απλα οι ψιλικατζηδες ειναι ...Και ο νεος νομος δηλωνει ρητα οτι απαγορευεται η πωληση σε ανηλικους. Και πιστεψε με, αν δεν φοβουνταν την αντιδραση του κοσμου, των εταιριων, και την μειωση των εσοδων τους, θα απαγορευαν και το τσιγαρο.
Κυριως τη μειωση τον εσοδων..Δεν ειναι χαζοι οι ανθρωποι..Επισης πιστευει κανεις οτι αν δεν ειμασταν στην Ε.Ε. υπηρχε περιπτωση να γινει τετοιος νομος στην Ελλαδα?

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 01:27, 10-06-09:

Καπνιζω και με ενοχλει ο καπνος = Δεν ξερω τι μου γινεται.

Υγ. Ο καπνος ερχεται. Τρεξτε να σωθειτε...

πσ
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  new_mini_cigarette.jpg
Εμφανίσεις:  80
Μέγεθος:  75,5 KB

Ειστε αντρας αντικαπνιστης και αυτη η γυναικα καθεται στο διπλανο τραπεζακι. Τι κανετε;

α. Της λετε με επιδεικτικο τροπο να σβησει το τσιγαρο λογω του νεου νομου. (Ειστε gay)

β. Της ζητατε ευγενικα να σβησει το τσιγαρο γιατι ενοχλει. (Ειστε φλωρος)

γ. Της ζητατε αν θελει να σβησει το τσιγαρο και της ποιανετε κουβεντα. (Ειστε εξυπνος)

δ. Χωρις δευτερη σκεψη αναβετε τσιγαρο (κι ας εχετε καιρο να κανετε) και πηγαινετε και καθεστε διπλα της με σκοπο να παρετε το τηλεφωνο της. (Ειστε μαγκας)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 10-06-09 στις 08:26. Αιτία: μεταφορά εικόνας σε συνημμένο
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 01:36, 10-06-09:

Συμφωνώ με το νέο νόμο. Πώς μπορούμε να καταγγέλλουμε αυτούς που καπνίζουν σε χώρους που απαγορεύεται;

-petros

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 01:40, 10-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Insomniac
Και αυτοι που δεν καπνιζουν πως πηγαινουν τοτε; Απιστευτο;
ποιος μιλησε για τους μη καπνιστες??
πως εχει μαθει ενας καπνιστης και πως ενας μη καπνιστης?
την ιδια αναγκη εχουν για τσιγαρο , ιδιαιτερα καποιος που ειναι εθισμενος?

Εξηγησε λιγο ακριβως σε ποιο σημειο μας συμφερει. Και ποιοι ειμαστε που μας συμφερει; Εκτος αν εννοεις σε θεματα υγειας, οποτε εχεις δικιο.
Σωστο. Γιατι να απαγορευσεις με απλο τροπο το καπνισμα σε δημοσιους χωρους, οταν δεν εχεις ιδιους μισθους με την Ευρωπη; Oh wait, δεν ειναι και πολυ σχετικα τα δυο αυτα! Ασε που με αυτη τη λογικη, ας φτιακουμε πρωτα την παιδεια μας που ειναι πιο σημαντικη και μετα βλεπουμε τα χρηματα. Και πριν φτιαξουε την παιδεια μας, ας φτιαξουμε το συστημα υγειας που ειναι ακομα πιο σημαντικο. Και πριν...(you see where this is going right? )
οοο ναι σωστα... οι βουλευτες την υγεια μου και την υγεια σου ειχαν στο μυαλο τους οταν ψηφιστηκε ο νομος. και ναι συσχετιζονται.
γιατι ολα αυτα ειναι μια αποπειρα να συνπορευτουμε με την ενωμενη ευρωπη.
ας βαδισουμε μαζι τους πρωτα στα επειγοντα και εξεταζουμε μετα το ζητημα του τσιγαρου.

Γινεται σε πολλα μαγαζια ακομα και τωρα;; Το ξερεις οτι θα επρεπε να γινεται βασει νομου σε ολα τα μαγαζια; Σε ποσα γινεται; Και με τι εξαερισμο; Σε τι αναλογια σε καθε μαγαζι; Και μηπως σε αρκετες θεσεις μη καπνιστων καθονται και καπνιστες επειδη δεν ειχε στον δικο τους τομεα;

Στα βαρεα και ανθυγιεινα δεν υπαρχει εναλλακτικος τροπος εκτελεσης της δουλειας. Δλδ ο πατερας σου τι να εκανε, να μετεφερε καρβουνα χωρις τα καρβουνα; Ενω το επαγγελμα του σερβιτορου δεν ειναι συνυφασμενο με τον καπνο και τον καρκινο.
ναι... απο δω και στο εξης θα τοποθετουμε τους σερβιτορους στα επαγκελματα με τη μεγαλυτερη επικινδυνοτητα... τυφλα να χουν οι αλεξιπτωτιστες!

Ναι, γιατι τα χιλιαδες προστιμα των 500? που θα κοπουν θα φερουν μεγαλυτερα εσοδα για το κρατος σε σχεση με τη φορολογια των τσιγαρων που θα πωλουνταν αν δεν ισχυε το μετρο. Κατι δεν υπολογισες σωστα μαλλον.
ναι.. γιατι σοβαρα πιστευεις πως μεγαλο ποσοστο των καπνιστων θα το κοψουν...
ετσι ευκολο ειναι... απλα θα τα τσεπωνουν απο παντου πλεον.

(Παρεμπιπτοντως ενα μεγαλο ποσοστο καπνιστων δηλωνει οτι επ ευκαιριας του μετρου θα προσπαθησει να κοψει και το καπνισμα, αρα ηλιθιωδως, οντως περιμενουν το κρατος να ερθει ως μπαμπουλας)
ναι... οσο αυτοι θα το κοψουν αλλο τοσο εγω θα ταξιδεψω στο φεγγαρι για διακοπες.
αν ηταν ετσι ευκολο δε θα υπηρχαν ολοκληρα κεντρα απεξαρτησης απο εξαρτησιογονες ουσιες αγαπητε.

ναι το απαγορευει...
εχω δει πολλους που το τηρουν.
και εδω κολλαει παλι το:

Αυτη ειναι η νοοτροπια που πρεπει να επικρατησει. "Ελληνες ειμαστε..."

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 04:49, 10-06-09:

Βρε Βικ τι δεν καταλαβαίνεις; Και τι ακριβώς υποστηρίζεις; Πως ο δικός σου εθισμός είναι πιο σημαντικός από την υγεία ενός τρίτου; Είναι σαν να λες πως δεν πειράζει που ένας μεθυσμένος οδηγός σκότωσε μια κοπελίτσα επειδή είναι εθισμένος μωρέ, ας δείξουμε κατανόηση..

Όσο για τους χώρους μη καπνιστών αυτή τη στιγμή στα μαγαζιά .. ας γελάσω καλύτερα.

Και τι σχέση το ότι υπάρχει οδηγία της ΕΕ σχετικά με την απαγόρευση καπνίσματος με το αν το μέτρο αυτό είναι όντως δίκαιο και σωστό; Και το γεγονός πως για άλλα πράγματα δεν έχει παρθεί κανένα μέτρο δεν μπορεί να αποτελέσει δικαιολογία για τίποτα - με αυτήν την λογική δεν πρέπει να γίνει γενικώς τίποτα. Κι άλλωστε ποιος είναι αυτός που καθορίζει ποιο είναι πιο σημαντικό και ποιο όχι; Εγώ πχ θεωρώ πιο σημαντική την διαφύλαξη της υγείας μου απ' ότι την εξομοίωση των μισθών.. Εσύ προφανώς όχι.

Στ' αλήθεια δεν βλέπετε το παράλογο όσων υποστηρίζετε;

Scandalάκο, σε περίπτωση παραβίασης πρώτα φωνάζεις τον υπεύθυνο του μαγαζιού και ζητάς να συμμορφωθεί. Αν δεν υπάρξει ανταπόκριση, καλείς την αστυνομία.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 08:05, 10-06-09:

Προς τι αυτός ο πυρετός, ότι ο νέος νόμος θα κάνει τους καπνιστές να το κόψουν;;;;
Άλλο το να μην καπνίζεις σε δημόσιο χώρο κι άλλο το νατο κόψεις επειδί το "λέει το κράτος".

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 08:38, 10-06-09:

Θυμήθηκα ένα περιστατικό πρόσφατα σε μια καφετέρια, όπου δύο τραπέζια πιο δίπλα καθόντουσαν ένα ζευγάρι με το μωρό τους (1 χρονού πρέπει να ήταν το πολύ) και με έναν φίλο τους.
Ο πατέρας κρατούσε το μωρό αγκαλιά και ο φίλος τους είχε αναμένο το τσιγάρο με τον καπνό να πηγαίνει προς το μωρό.Το μωρό έτρωγε όλο τον καπνό πάνω του, αλλά δεν πειράζει, Έλληνες είμαστε, τί θα πάθει το μωρό αν μυρίσει και λίγο καπνό, θα αποκτήσει και αντισώματα πιο γρήγορα.
Και ο πατέρας δεν έλεγε τίποτα στο φίλο του..

Οι χώροι καπνιζόντων και μη καπνιζόντων είναι ένα πολύ ωραίο αστείο..
Τουλάχιστον σε όσους χώρους θα εφαρμόζεται αυτό πλέον νομίζω θα πρέπει να είναι ξεχωριστοί σαν μαγαζιά.Δηλαδή το ίδιο μαγαζί θα έχει 2 διαφορετικές εισόδους.
Καλό μου φαίνεται αυτό μιας και κάποιος που καπνίζει θα μπορεί να απολαύσει το τσιγάρου του σε ένα χώρο που δε θα υπάρχουν μη καπνίζοντες.

Προς τι αυτός ο πυρετός, ότι ο νέος νόμος θα κάνει τους καπνιστές να το κόψουν;;;;
Άλλο το να μην καπνίζεις σε δημόσιο χώρο κι άλλο το νατο κόψεις επειδί το "λέει το κράτος".
Ο νόμος δεν είναι για να κάνει τους καπνιστές να το κόψουν.Είναι για να μας καλλιεργηθεί η νοοτροπία ότι πρέπει να σεβόμαστε τον άλλο δίπλα μας που δεν είναι υποχρεωμένος να δέχεται το παθητικό κάπνισμα.
Όταν ο άλλος θέλει να καπνίσει έχει χώρους να το κάνει.Όχι όμως στη μούρη των άλλων που δεν καπνίζουν.
Είναι και θέμα υγείας, αλλά όταν αναπνέουμε και όλα αυτά τα καυσαέρια στην ατμόσφαιρα είναι και αυτό ένα επιχείρημα.Τουλάχιστον είναι μια αρχή.

Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Heptamer
Ο von Sentonof! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 529 μηνύματα.

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 09:22, 10-06-09:

Εγώ θα συμβαλλω λιγο σφαιρικα στο "προβλημα" απο τη δικη μου οπτική.

Το να κόψεις το τσιγάρο δε θελει τρόπο. Θελει κόπο.
Ποσοι όμως είναι διατεθειμένοι να κοπιάσουν πραγματικά????

Προσωπικά,δε δέχομαι οτι το τσιγάρο δεν κόβεται - και εχω χειροπιαστα παραδειγματα. Χρειάζεσαι κατά κανόνα ένα καλό λόγο να το κάνεις - και δυνατό και αποφασιστικό χαρακτήρα. Είτε το βλέπεις σα συνήθεια,είτε ως εθισμό.Ειναι θέμα προτεραιοτήτων : υγεία ή απόλαυση.

Αποφεύγω όσο μπορώ τα ντουμανιασμένα δωμάτια,γιατί το τσούκσιμο των ματιών,σε συνδυασμό με την αναπνευστική δυσφορία είναι ανυπόφορο.Η τσιγαρίλα στα ρούχα είναι το λιγότερο. Δείχνω όσο μπορώ ανοχή στους καπνίζοντες,προτατεύοντας όσο μπορώ τον εαυτό μου,αφού φιλότιμο / ευγένεια / αυτοπεριορισμός είναι άγνωστες έννοιες (ακόμα) στους καπνιστές.

Εφόσον όλοι αποδεχόμαστε τις επιστημονικές έρευνες οτι το τσιγάρο είναι επιβλαβές, τόσο για τους παθητικούς,όσο και για τους ενεργητικούς καπνιστές,ανακυπτει αυτοματως και ενα θεματάκι,αυτο της σύγκρουσης δικαιωμάτων : απο τη μια το δικαίωμα της ελεύθερης έκφρασης / επιλογής του καπνιστή και το ζωτικό δικαίωμα στην υγεία ( και την ενόχληση) του μη καπνιστή απο την αλλη και το τί ζυγίζει τελικά περισσότερο. Ως μη καπνιστής - θεωρώ αδόκιμο τον όρο "αντικαπνιστής" - δεδομένου οτι το τσιγάρο είναι βλαβερό,έχω κάθε δικαίωμα να προστατεύσω τον εαυτό μου απο τις βλαπτικές μεταβολές του στον οργανισμό μου.Συνεπώς,ο καπνιστής κοντά μου, επηρεάζει την υγεία μου,άρα ενοχλεί και οφείλει να απομακρυνθεί - το δικαίωμα στην υγεία μου,(οφειλει να) υπερτερεί αυτού της απόλαυσής του. Οταν κάτι ενοχλεί / απειλεί γενικά έναν οποιοδήποτε (όχι μόνο ανθρώπινο) οργανισμό,το αποδιώχνεις απο αυτόν - δεν πράττεις το αντίστροφο.Σκληρός κανόνας της φύσης.

Βέβαια,η σκληρή εφαρμογή κάτι τέτοιου στο κάπνισμα,πέραν του οτι είναι ανέφικτη - και εμπεριέχει ρατσισμό και απομόνωση - ,προσκρούει και σε δικαιώματα της καπνιστικής πλευράς.
Φρονώ πως οι καπνιστές αγνοούν και δεν αντιλαμβάνονται πλήρως τους κινδύνους του παθητικού καπνίσματος,αφού χαμένοι μέσα στους απολαυστικούς μαιάνδρους τους,ίσως ελαφρά τη καρδία θεωρούν οτι ο (ελαφρύτερος του αέρα) καπνός τους διαχέεται προς την ατμόσφαιρα και δεν επηρεάζει / μολύνει άμεσα τον περιβάλλοντα χώρο - κάτι σαν τη μόλυνση του περιβάλλοντος απο τις βιομηχανίες με φουγάρα που εκπέμπουν αέρια στην ατμόσφαιρα.Βλέπουν δηλ. το θέμα με μια χαλαρότητα που εκπηγάζει απο τη γενική περιβαλλοντική χαλαρότητα απο την οποία διακατέχονται οι κοινωνίες.Καπνός ο ένας - καπνός και ο άλλος. Και τα δύο διαχέονται,διαλύονται στον αέρα,φεύγουν απο κοντά σου μακριά,δίχως άμεσες επιπτώσεις.

Δυστυχώς,οι καπνιστές θα τύγχαναν ευνο"ι"κότερης αντίληψης απο τους "πολέμιούς" τους,αν επεδείκνυαν περισσότερο σεβασμό και κατανόηση στο ζωτικό δικαίωμα της υγείας των παθητικών καπνιστών γύρω τους - ασχέτως εαν το δικό τους,επίσης ζωτικό δικαίωμα στην υγεία,απο επιλογή τους το υποβιβάζουν. Κατά τεκμήριο προσδίδουν περισσότερη αξία στο δικαίωμα τους της άσκησης του καπνίσματος απο το δικαίωμα των υπολοίπων να μην υφίστανται το βλαπτικό καπνό.Είναι σαφώς "θέμα αγωγής και ευγένειας,που λείπει απο το σύγχρονο ελληναρά,που διέπεται απο ..ανύπαρκτη καπνιστική κουλτούρα - μα διαθέτει στο έπακρο αυτήν του "ετσιγουσταρισμού".

Το δικαίωμα της επιλογής να καπνιζεις,επειδη ακριβώς είναι λιγότερο σημαντικό απο αυτό της υγείας, οφείλει για αυτόν ακριβώς το λόγο να ασκείται με σύνεση και να περιστέλλεται αυτοβούλως,όταν (αρχίζει να) προσβάλλει κάποιο άλλο - και δή ζωτικό - δικαίωμα συνανθρώπων μας. Το δικαίωμα άσκησης του καπνίσματος είναι αναφαίρετο,όσο δε συγκρούεται με καποιο άλλο. Δε θα πρέπει να προσκολλόμαστε στείρα και μονόχνωτα και "ετσιγουσταρικά" στην άσκηση δικαιωμάτων,μα στη συνετή άσκησή τους - πάντα σε συνάρτηση με αυτά των άλλων.

Η απαγόρευση των πωλήσων καπνού είναι κάτι ανέφικτο - θα χτυπούσε βέβαια σαφώς το κακό στη ρίζα του - ,αφού θα σήμαινε επίθεση ενάντια σε μια ισχυρή οικονομική δραστηριότητα / βιομηχανία που τρέφεται απο την ανθρώπινη έξη στο τσιγάρο.Τέτοια πανίσχυρα συμφέροντα δεν πολεμούνται,όταν μάλιστα υποστηρίζονται απο μεγάλη εθισμένη πελατεία. Αν εκλείψει η πελατεία,αυτομάτως καταρρέουν ή κατά τεκμήριο στρέφονται σε άλλες επικερδείς δραστηριότητες. Συνεπώς,επιχειρείται να χτυπηθεί το κακό εκεί που είναι πιο εύκολο,βολικό και δυνατό: στην εφαρμογή του.

Εν τελει,θα πρέπει ίσως να δούμε και το όλο μέτρο της απαγόρευσης και απο την ..εισπρακτική του πλευρά. Τα πάντα στην Ελλάδα έχουν και μια τέτοια.Κυρίως δε μια τέτοια.
Δεδομένης της κλασσικής νοοτροπίας του Έλληνα να γράφει στα π@π@ρια του τις όποιες απαγορεύσεις - πράγμα που οι πολιτικοί σαφώς γνωρίζουν...Έλληνες είναι και αυτοί - σίγουρα θα είναι αρκετά προσοδοφόρα η απαγόρευση,δια μέσω των προστίμων που θα επιβληθούν π.χ στους επιχειρηματίες που είτε εκούσια δε θα συμμορφωθούν, είτε σε αυτούς που ένας διαχωρισμός χώρων - στο βαθμό φυσικά που θα είναι εφικτός - θα τους γονατίσει οικονομικά..

Οι απαγορεύσεις στο κάπνισμα έρχονται απλά

α) αφενός μεν να προστατέψουν τους άκαπνους απο βλάβες - το σκεπτικό αυτό μπορεί να ενέχει και λίγο υποκρισία και είναι και συζητήσιμο,αφού μπορεί και να πάει πιο παραπέρα,εγείροντας ερωτήματα,όπως το πια είναι τα όρια της κρατικής παρέμβασης στην ατομική ελευθερία,δηλ.το κατά πόσο το κράτος ως υπερπροστατευτική μάνα,νομιμοποιείται (ηθικά,νόμιμα) να προσβάλλει την οποιαδήποτε πράξη απόλαυσής μου,να αποφασίζει για μένα (τον αντικαπνιστή) επεμβαίνοντας στην αυτοδιάθεσή μου,για το τι είναι βλαβερό για την υγεία μου και ετσιθελικά να με προστατεύει (ενώ ενδεχομένως εμένα να μη με πειράζει - λεμε τώρα! - ο καπνός..ή και να μου αρέσει....),καθώς και με την απαγόρευση του καπνίσματος στον καπνιστή να επιχειρεί να τον προστατέψει απο τον αυτοκαταστροφικό εαυτό του,να ενοχοποιεί / περιστέλλει μια προσωπική απόλαυσή του,δηλ να διεισδύει βάναυσα στην προσωπική του σφαίρα και να αποφασίζει για αυτόν. Κατ' επέκταση,τίθεται το γενικότερο ερώτημα το κατά πόσο το κράτος έχει το δικαίωμα να προστατεύει δια νόμων τους πολίτες απο τον εαυτό τους παρεμβαίνοντας απαγορευτικά στην περίπτωση αυτή στην άσκηση προσωπικής επιλογής / απόλαυσης του καπνίσματος. Κατά πόσο δηλ. μπορεί να αναμειγνύεται σε μια ελεύθερη επιλογή κάποιων,προκειμένου να προστατεύσει κάποιους άλλους.Το ζήτημα πολυπλοκεύει αρκετά,αν το θελήσουμε.

β) Αφετέρου,καλούνται να "αντικαταστήσουν" / γεμίσουν το έλλειμμα σεβασμού,αδιαφορίας και της κουλτούρας γενικότερα των (ελλήνων) καπνιζόντων. Το όλο θέμα είναι θέμα σεβασμού του άλλου - κάτι απο το οποίο πάσχουμε εν Ελλάδι.Προφανώς,μόνο με σφαλιάρες μαθαίνουμε - γιατί τα λόγια μας αφήνουν αδιάφορους.

Το πρόβλημα δε λύνεται με αποκλεισμούς - και δη δια της επιβολής μέτρων δια νόμου - ειδικά όταν αγγίζονται τόσο μεγάλα κοινωνικά υποσύνολα. Λύνεται με αλληλοσεβασμό,κατανόηση,αμοιβαίες υποχωρήσεις και ισορροπίες. Θέτει το κοινωνικό δίλημμα το ποιές αξίες και ποια δικαιώματα τελικά είναι πιο σημαντικά να υπηρετήσουμε ως κοινωνία και ποιές υποχωρήσεις είμαστε διατεθειμένοι να κάνουμε.

Γιατί αν το δούμε και λίγο πιο κυριολεκτικά,θα πρέπει λογικά και σκεφτούμε και την εξής παράμετρο :εφόσον το κάπνισμα σκοτώνει σιγά σιγά όλους - καπνιστές και μη -, αποτελεί συνεπώς (βραδεία,μα ποιήσιμη) "δολοφονική" ενέργεια μιας ομάδας (καπνιστών) προς μια άλλη (μη καπνιστών),τι πιο λογικο και να ποινικοποιηθεί....και κατ επεκταση και να τιμωρηθει και αναλογα!..

Και δε νομίζω πως αυτό θα άρεσε σε κανέναν!...........

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 09:23, 10-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Bill
...
Ο νόμος δεν είναι για να κάνει τους καπνιστές να το κόψουν.Είναι για να μας καλλιεργηθεί η νοοτροπία ότι πρέπει να σεβόμαστε τον άλλο δίπλα μας που δεν είναι υποχρεωμένος να δέχεται το παθητικό κάπνισμα.
Όταν ο άλλος θέλει να καπνίσει έχει χώρους να το κάνει.Όχι όμως στη μούρη των άλλων που δεν καπνίζουν.
Είναι και θέμα υγείας, αλλά όταν αναπνέουμε και όλα αυτά τα καυσαέρια στην ατμόσφαιρα είναι και αυτό ένα επιχείρημα.Τουλάχιστον είναι μια αρχή.
Αγαπητέ φίλε Μπιλ, συμφωνώ μαζί σου, (τουλάχιστον) στα "κοκκινισμένα".
Όμως, πέραν όποιων άλλων συμπτωμάτων και χαρακτηριστικών των νομικών διατάξεων «περί καπνίσματος κλπ», αναδεικνύεται μʼ αυτές και ένα χαρακτηριστικό της εποχής στην οποία έχουμε εισέλθει ως ανθρωπότητα. Πρόκειται , για τη νομοθέτηση της καθημερινότητάς μας, πάλι, από …το όρος Σινά! Ή μήπως δεν έχει μία κάποια «θεϊκή διάσταση», έναν θρησκευτικού τύπου λικβινταρισμό, εμπλουτισμένο με ηθικισμό του «μέσου όρου», η όλη «αντικαπνιστική εκστρατεία»; Τι επιδιώκεται άραγε, εδώ και τριάντα τόσα χρόνια, με τον νέο αυτό διαμελισμό των «μαζών», σε «καπνιστές» και «αντικαπνιστές»; Θα μπορούσε άραγε, μία «νέα θρησκεία»; Ίσως μία «θρησκεία της υγείας», αν θεωρήσουμε ότι ο Χριστιανισμός ήταν «θρησκεία της ζωής»; Έχουμε δικαίωμα, για την ώρα τουλάχιστον, να αναρωτιόμαστε!
Όπως και τότε, στα χρόνια της απέλπιδας ελληνικής παρακμής και (πολιτικής) ανοησίας, βρέθηκαν κάποιοι «ευλαβείς»( Chasidim) που τα έβαλαν με τους «Έλληνες» και τον «οίνο» τους, για να εγκολπωθούμε (ιστορικά) σε τελική ανάλυση, τον (ιουδαϊκό) «Νόμο», έτσι και σήμερα, εποχή επικυριαρχίας του μαζοποιητικού «μέσου όρου» , «ελέω Αμερικής», κάποιοι αναμφίβολα τα έβαλαν με τους «Καπνιστές» και το «τσιγαράκι» τους, ίσως επειδή θυμήθηκαν, τον «Νόμο». Δεν είναι «σατανική ειρωνεία», να προεξάρχουν στην όλη «κατασκευή» του σχετικού «ηθικού υποστρώμματος», ακριβώς εκείνοι που επί έναν και περισσότερο αιώνα τα οικονομούσαν( φόρους να δείτε!) από αυτό το «λαϊκό «τσιγαράκι»;
Κάποτε, πριν από αρκετά χρόνια σε μία εκπομπή, είδα και άκουσα τον κύριο Δ. Κολλάτο, το γνωστό σκηνοθέτη, να «αποκαλύπτει»( ή να καταγγέλει, ότι «εν προκειμένω, οι Αμερικανοί βγάζουν από τα συρτάρια τους, σχέδια και κόλπα των χιτλερικών ναζί…», για ασκήσεις «ελέγχου των μαζών». Μήπως είχε δίκιο; Ή θα περιμένουμε (να δικαιωθεί από) την εμφάνιση της «νέας θρησκείας»;

Παράθεση

deppy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη deppy
H deppy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H deppy έγραψε στις 11:48, 10-06-09:

Τσιγάρο απαπα μακρια απο εμένα ...!! Δεν αντέχω την μυρωδιά του με τίποτα!! Και πιστέυω οτι πρέπει οι καπνηστές να καταλάβουν τους μη καπνιστές γιατί τι τους φταίνε αυτοι !!!!!!!!!! Αμα θέλανε να έχουν πρόβληματα υγείας απο το κάπνισμα , απλά θα το άρχιζαν απο μόνοι του κα δεν θα χρειαζόταν να τους "λυβανίζουν " οι άλλοι.!! Για παράδειγμα είχα πάει χθές σε μια καφετέρια με την παρέα μου και ήταν πίσω μας μια άλλη πρέα που κάπνιζαν όλα τα μέλη της!! Καταλαβαίνετε πόσο καπνό "φάγαμε στην μάπα" χωρίς να θέλουμε!!!!!!!!!!!!! Ανυπομωνω να έρθει η 1 Ιουλίου που θα απαγορευθεί το κάπνισμα στου δημόσιους χώρους και θα ησυχάσουμε.......!!

Παράθεση

tinkerbell

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tinkerbell
H tinkerbell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών , επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.

H tinkerbell ρίχνοντας νεραϊδόσκονη έγραψε στις 11:51, 10-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από deppy
...
1 Ιουλίου που θα απαγορευθεί το κάπνισμα στου δημόσιους χώρους και θα ησυχάσουμε.......!!
Εεε... διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά νομίζω πως το κάπνισμα θα απαγορευθεί στους κλειστούς μόνο δημόσιους χώρους. Σωστά;

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 13:07, 10-06-09:

Στην Ιταλια αυτος ο νομος που θα ισχυσει απο 1/7 ισχυει εδω και μερικα χρονια.
Το να παψει να ισχυει επειδη θα υπαρχουν δηθεν ζημιες στους καταστηματαρχες ξεχαστε το.
Δεν θα υπαρχουν τοσες ζημιες γιατι πολυ απλα δεν ειναι επιλεκτικο το ποιοι θα το ακολουθησουν βαση "μουφα-κρατικων" κριτηριων, ή δεν ξερω τι.
ΟΛΟΙ οι κλειστοι ιδιωτικοι και δημοσιοι χωροι θα ειναι χωροι αοπου θα απαγορευεται το καπνισμα.
Ακομα ξεχαστε το να καπνιζει καποιος διπλα σας σε κλειστο χωρο και οτι θα χωριζεται με χαζα καρτελακια.
Τα μονα καταστηματα που θα μπορουν να εχουν χωρο για καπνιστες, θα ειναι καταστηματα ανω των 70τετραγωνικων μετρων, και ο χωρος των καπνιστων θα ειναι αποκομενος, κλειστος και δεν θα ξεπερναει σε εκταση το 1/3 του συνολικου "μεγεθους" του καταστηματος.Καπνιστηριο δηλαδη κανονικο.
Και το προτσιμο θα ειναι 50 με 200 (ή 500) ευρω για τον καπνιστη που δεν θα ακολουθισει τις απαγορευσεις και 1000 με 20000 για το καταστημα.
Αυτα εαν θυμαμαι καλα λεει η νομοθεσια.
Τωρα το τι θα ισχυσει και τι θα γινει και ποσες λαμογιες θα παιχτουν, ειναι αλλο θεμα και ειναι ενα καλο τεστ για να δουμε αν και ποσο σοβαροι σαν κρατος/εθνος/μοναδες ειμαστε.

Προσωπικα καταλαβαινω την αναγκη του καπνιστη να κανει τσιγαρο (πολυ περισσοτερο απο το πσοσο με καταλαβαινε αυτος οταν εγω ΔΕΝ ηθελα να κανω τα δικα του τσιγαρα), αλλα δυστυχως ή ευτχυχως αυτη την στιγμη ο καπνιστης (οχι αναγκαστικα σαν μοναδα) πληρωνει το μαρμαρο, οτι τοσα χρονια καπνιζε ανεξελεκτα παντου και παντα.Και εμενα που π.χ. δεν καπνιζω δεν με προστατευε κανεις.
Κρατος μηδεν και σε περιπτωση που το ελεγα σε κανεναν μαγαζατορα, θα γελαγαν μαζι μου και οι πετρες.(π.χ.:Μια βραδια σε ενα μπαρακι οπου εχει κοσμο και εισαι παθητικος καπνιστης, οταν φυγεις απο εκει ειναι σαν να εχεις κανει πανω απο 40 τσιγαρα.)
Το καπνισμα με αυτο τον τροπο δεν θα κοπει ισως, αλλα θα μειωθει απο πολλους.Παρα πολλους.Πολλα τα παραδειγματα που εχω απο εδω που ειμαι.
Στην Ιταλια ακομα καπνιζουν πολλοι και πολλες και πιτσιρικια, αλλα το θεμα ειναι ποσο καπνιζουν που και ποτε.
Απαντησεις:
Λιγο
Σε ανοιχτους χωρους
Οταν εχει καλο καιρο και οταν δεν βαριουνται να τρεχουν για να το κανουν.
Γιατι (ενα απλο παραδειγμα) οταν εισαι με το κοριτσι σου για ποτο και θες να κανεις τρσιγαρο τι θα κανεις?
Θα βγεις εξω?Οκ.θα το κανεις μια, δυο...μετα θα σκεφτεις πρωτον οτι θα ξενερωσει η κοπελα που ειναι μαζι σου, και δευτερον οτι το "εξω" ειναι ευκολο το καλοκαιρι, αλλα τον χειμωνα ειναι ζορι.

Τεσπα, προσωπικα με ικανοποιει αυτο το μετρο, αν και τοσα χρονια παθητικος καπνιστης (καπνιζα κιολας καποτε) δεν μπορω να πω οτι ειμαι τρελαμενος εναντια σε οποιον κραταει τσιγαρο.
Αλλα ρε παιδια, ντυνομαι, πλενομαι και βγαινω Ιταλια και γυρναω σπιτι και ειμαι μια χαρα, και τα περασμενα Χριστουγεννα τελευταια φορα που βγηκα σε μαγαζι στο Ναυπλιον, γυρισα σπιτι και μυριζε ρε σεις μεχρι και το σωβρακο μου τσιγαρο.Ειχα ποτισει ολοκληρος μιλαμε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Djinn : 10-06-09 στις 13:20.
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H WhiteDrum έγραψε στις 13:19, 10-06-09:

Καπνιζω και με ενοχλει ο καπνος = Δεν ξερω τι μου γινεται.

Υγ. Ο καπνος ερχεται. Τρεξτε να σωθειτε...

πσ
Συνημμένο Αρχείο 4728

Ειστε αντρας αντικαπνιστης και αυτη η γυναικα καθεται στο διπλανο τραπεζακι. Τι κανετε;

α. Της λετε με επιδεικτικο τροπο να σβησει το τσιγαρο λογω του νεου νομου. (Ειστε gay)

β. Της ζητατε ευγενικα να σβησει το τσιγαρο γιατι ενοχλει. (Ειστε φλωρος)

γ. Της ζητατε αν θελει να σβησει το τσιγαρο και της ποιανετε κουβεντα. (Ειστε εξυπνος)

δ. Χωρις δευτερη σκεψη αναβετε τσιγαρο (κι ας εχετε καιρο να κανετε) και πηγαινετε και καθεστε διπλα της με σκοπο να παρετε το τηλεφωνο της. (Ειστε μαγκας)
Χαχαχααχχ...not funny.-

Καπνίζω και με ενοχλεί να βρίσκομαι σε δωμάτια που κολλάνε από την τσιγαρογλίτσα και η μπόχα έχει εναποθέσει στον αμφιβληστροειδή μου έναν νέο τσιγαροχιτώνα = ξέρω τί μου γίνεται (εν μέρει..ως καπνιστής βεβαίως βεβαίως)

α. Της λετε με επιδεικτικο τροπο να σβησει το τσιγαρο λογω του νεου νομου. (ναι γιατί εσείς δεν κλάνετε στη μούρη της και δεν την ποτίζεται καρκινοβόμβες)

β. Της ζητατε ευγενικα να σβησει το τσιγαρο γιατι ενοχλει. (Σιγά μην σας ακούσει, καλέστε τον καταστηματάρχη)

γ. Της ζητατε αν θελει να σβησει το τσιγαρο και της πιανετε κουβεντα. (Σιγά μην το σβήσει φίλος... της πιάνετε κουβέντα με σέξυ μάσκα οξυγόνου)

δ. Χωρις δευτερη σκεψη αναβετε τσιγαρο (κι ας εχετε καιρο να κανετε) και πηγαινετε και καθεστε διπλα της με σκοπο να παρετε το τηλεφωνο της. (Είστε βλαξ. Και καρκίνος και χυλόπιτα, 2 σε ένα)

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Heptamer
Ο von Sentonof! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 529 μηνύματα.

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 13:37, 10-06-09:

Συνημμένο Αρχείο 4728

Bλεποντας μια τετοια γυναικα με τετοια χειλη και με τσιγάρο,φτιαχνω στο (άρρωστο / βρώμικο κλπ κλπ) μυαλό μου ΤΑ σενάρια περι "καπνισματος"!!!! - αλλου ειδους "καπνισματος" βεβαια,ενιοτε σε ανακλιντρα,κρεβατια κλπ!!

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 16:00, 10-06-09:

Eπειδή βλέπω πως έχετε παρανοήσει σχετικά με το τι ακριβώς απαγορεύσεις θα ισχύουν από 1/7/2009 (και για να δικαιολογήσω αυτό που είπα πριν πως αδίκως γκρινιάζουν οι καπνιστές), αντιγράφω από το elawyer.blogspot.com:

Σύμφωνα με το άρθρο 3 του Ν.3730/2008, "απαγορεύεται πλήρως, από 1ης Ιουλίου 2009, το κάπνισμα και η κατανάλωση προϊόντων καπνού στους ακόλουθους χώρους:

(α) σε όλους τους δημόσιους ή ιδιωτικούς χώρους, κλειστούς ή στεγασμένους, που χρησιμοποιούνται για την παροχή εργασίας, εξαιρουμένων των χώρων που ειδικά θα προβλεφθούν για καπνιστές από την κατά περίπτωση αρμόδια αρχή ή όργανο, σύμφωνα με τους όρους που καθορίζονται με απόφαση του Υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης και που θα εκδοθεί μέχρι την έναρξη ισχύος του παρόντος άρθρου, καθώς και των χώρων που χρησιμοποιούνται για την παρασκευή προϊόντων καπνού,

(β) σε όλα τα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος, ιδίως στα καταστήματα παρασκευής και προσφοράς φαγητών, ποτών, γλυκισμάτων, κάθε είδους παρασκευασμάτων γάλακτος, μικτών καταστημάτων και κέντρων διασκέδασης κατά την έννοια των διατάξεων [...],

(γ) στους παντός είδους κλειστούς χώρους αναμονής

(δ) στα αεροδρόμια, εξαιρουμένων των χώρων που ειδικά θα προοριστούν για καπνιστές

(ε) στους σταθμούς μεταφορικών μέσων και επιβατικών σταθμών λιμένων,

(στ) στα παντός είδους κυλικεία,

(ζ) στα παντός είδους μέσα μαζικής μεταφοράς συμπεριλαμβανομένων των επιβατηγών δημόσιας χρήσης αυτοκιμήτων με μετρητή (ταξί) και αγοραίων.

Με απόφαση του Υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης δύναται να υπάγονται και άλλοι χώροι στην απαγόρευση του παρόντος άρθρου."

Στην παράγραφο 2 προβλέπεται φυσικά ότι "στους κλειστούς ήυ στεγασμένους χώρους των καταστημάτων υγειονομικού ενδιαφέροντος της περίπτωσης β' της παραγράφου 1 του παρόντος άρθρου, δύνανται να διαμορφωθούν χώροι καπνιζόντων που διαχωρίζονται από την υπόλοιπη αίθουσα και έχουν ειδικές εγκαταστάσεις εξαερισμού." Οι όροι και προϋπόθέσεις για άδεια προς διαμόρφωση και λειτουργία καπνιζόντων από τον οικείο Δήμο, θα προσδιοριστούν με υπουργική απόφαση.

Για τα μικρά καταστήματα (έως 70 τ.μ.) θα ισχύει χαρακτηρισμός ως αποκλειστικά για καπνίζοντες ή μη καπνίζοντες, καθώς σε αυτές τις περιπτώσεις η διαμόρφωση χώορυ καπνιζόντων είναι αδύνατη.
Πηγή

Για όποιον δεν κατάλαβε συνεπώς, μόνο στα μπουζούκια και σε μεγάλες καφετέριες - μπαρ θα υπάρχει ξεχωριστός χώρος μη καπνιστών. Διότι σιγά μην στην Ελλάδα υπάρχει καταστηματάρχης με μαγαζί έως 70 τμ που θα επιλέξει να είναι μη καπνιστών!

(Όλος ο νόμος εδώ)

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 16:14, 10-06-09:

ποιος μιλησε για τους μη καπνιστες??
πως εχει μαθει ενας καπνιστης και πως ενας μη καπνιστης?
την ιδια αναγκη εχουν για τσιγαρο , ιδιαιτερα καποιος που ειναι εθισμενος?
Ειπες οτι μπουζουκια δεν νοουνται χωρις τσιγαρο. Και σου λεω οτι μια χαρα νοουνται και χωρις τσιγαρο, για αυτο και πηγαινουν και μη καπνιστες. Αν εννοεις οτι μπουζουκια δεν εννοουνται χωρις τσιγαρο για τους καπνιστες, ε τοτε το ιδιο ισχυει και για 1.000.000 πραγματα, οπως τον καφε. Οπως και να χει, αυτο ειναι προβλημα των καπνιστων που οι ιδιοι επεβαλαν στον εαυτο τους. Ολοι οι αλλοι τι φταιμε;

οοο ναι σωστα... οι βουλευτες την υγεια μου και την υγεια σου ειχαν στο μυαλο τους οταν ψηφιστηκε ο νομος. και ναι συσχετιζονται.
γιατι ολα αυτα ειναι μια αποπειρα να συνπορευτουμε με την ενωμενη ευρωπη.
ας βαδισουμε μαζι τους πρωτα στα επειγοντα και εξεταζουμε μετα το ζητημα του τσιγαρου.
Αν ειναι να συμπορευτουμε με την ΕΕ σε τετοια ζητηματα, μακαρι! Και σε ξαναρωταω: Αν δεν ειχαν στο μυαλο τους την υγεια μας και το οτι θα αποφορτωθει το συστημα υγειας, τι ειχαν; Τα κερδη απο τα προστιμα; Αν ειναι δυνατον να ισχυριζεσαι αυτο το πραγμα σοβαρα. Λες και τα προστιμα θα πεφτουν βροχη, ή οι καπνιστες θα βγαινουν εξω με ενα 500ευρω στην τσεπη προκειμενου να καπνισουν.

Οσον αφορα δεν το αλλο επιχειρημα για τα επειγοντα...
1) Ποια ειναι τα επειγοντα αν οχι τα ζητηματα υγειας. Δεν το καταλαβαινεις, αλλα για τους μη καπνιστες το να εχουν ποιοτητα στον αερα που καπνιζουν, να μην τσουζουν τα ματιας τους, και να μειωνουν τις πιθανοτητες τους για καρκινο, ειναι πολυ επειγοντα ζητηματα.
2) Σου εξηγησα αλλα δεν το καταλαβες μαλλον. Η νοοτροπια "υπαρχουν πιο σοβαρα πραγματα να ασχοληθουν" πρακτικα σημαινει οτι τιποτα δεν θα συμβαινει ποτε. Θα πρεπει να ξεκινησουμε με το κορυφαιο χ ζητημα και μετα να κανουμε ολα τα αλλα. Αρα πχ δεν θα ορισουμε ποτε νομους για το γαμο των ομοφ/λων ή το διαχωρισμο εκκλησιας κρατους, γιατι επειγουν οι νομοι για την παιδεια. Και πριν ξεκινησουμε με τους νομους για την παιδεια πρεπει να κανουμε κατι για τους νομους για την υγεια, κτλ. Δεν μπορει να λειτουργησει ετσι η κοινωνια.

ναι... απο δω και στο εξης θα τοποθετουμε τους σερβιτορους στα επαγκελματα με τη μεγαλυτερη επικινδυνοτητα... τυφλα να χουν οι αλεξιπτωτιστες!
Μαλλον δεν εχεις διαβασει για τις επιπτωσεις του καπνισματος, τοσο βραχυπροθεσμες οσο και μακροπροθεσμες. Αν ενημερωθεις θα καταλαβεις την σημαντικοτητα του ζητηματος.

ναι.. γιατι σοβαρα πιστευεις πως μεγαλο ποσοστο των καπνιστων θα το κοψουν...
ετσι ευκολο ειναι... απλα θα τα τσεπωνουν απο παντου πλεον.
Ναι πιστευω οτι αν εφαρμοζονταν σωστα ο νομος, ενα μεγαλο ποσοστο θα ελαττωνε σε μεγαλο βαθμο το τσιγαρο. Απλη λογικη ειναι.

ναι... οσο αυτοι θα το κοψουν αλλο τοσο εγω θα ταξιδεψω στο φεγγαρι για διακοπες.
αν ηταν ετσι ευκολο δε θα υπηρχαν ολοκληρα κεντρα απεξαρτησης απο εξαρτησιογονες ουσιες αγαπητε.
Ολα ειναι θεματα εξαρτησης. Οσο πιο πολυ χρησιμοποιεις κατι, τοσο πιο πολυ εθιζεσαι σε αυτο. Αν αναγκαζεσαι να μην καπνιζεις για καποιες ωρες ενω πριν εκανες εναν χ αριθμο τσιγαρων, τοσο πιο πολυ μειωνεται και η εξαρτηση σου απο αυτο. Αρα ειναι ενα καλο πρωτο βημα προς αυτην την κατευθυνση.

ναι το απαγορευει...
εχω δει πολλους που το τηρουν.
και εδω κολλαει παλι το:
Αρα, τελειως ακυρο το επιχειρημα σου που ελεγε οτι "τοτε γιατι δεν απαγορευουν την πωληση των τσιγαρων στους ανηλικους". Πρωτον γιατι ο νομος υπαρχει ηδη, δευτερον γιατι θα επιχειρηθει να επανεφαρμοσθει, και τριτον γιατι οπως βλεπεις παροτι υπαρχει δεν εφαρμοζεται σε μεγαλη εκταση. Παρολα αυτα εσυ υποστηριζεις να εχει την ιδια τυχη και αυτος ο νομος;

Αρχική Δημοσίευση από tinkerbell
Εεε... διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά νομίζω πως το κάπνισμα θα απαγορευθεί στους κλειστούς μόνο δημόσιους χώρους. Σωστά;
Θεωρητικα ναι. Πρακτικα ουτε στους εσωτερικους δημοσιους χωρους, μιας και πχ επιτρεπεται αν το καταστημα ειναι πανω απο 70 τμ να δημιουργηθει ξεχωριστος χωρος (μεχρι καποιο ποσοστο) για καπνιστες, ενω τα καταστηματα μεχρι 70τμ ειχαν τη δυνατοτητα να ορισουν αν θα ειναι πληρως καπνιστων!

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 16:29, 10-06-09:

Εγώ πάντως δεν ξέρω και πολλά μαγαζιά στα 70 τμ ή και λιγότερα.

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 17:01, 10-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από WhiteDrum

α. Της λετε με επιδεικτικο τροπο να σβησει το τσιγαρο λογω του νεου νομου. (ναι γιατί εσείς δεν κλάνετε στη μούρη της και δεν την ποτίζεται καρκινοβόμβες)
Αν εκλανε στη μουρη μου θα υπηρχε προβλημα. Και δεν νομιζω να υπαρχει καποιος νομος για να επιστρατευσω επι αυτου του θεματος...

β. Της ζητατε ευγενικα να σβησει το τσιγαρο γιατι ενοχλει. (Σιγά μην σας ακούσει, καλέστε τον καταστηματάρχη)
Τι να τον κανω. Την κοπελια θελω να γνωρισω...

γ. Της ζητατε αν θελει να σβησει το τσιγαρο και της πιανετε κουβεντα. (Σιγά μην το σβήσει φίλος... της πιάνετε κουβέντα με σέξυ μάσκα οξυγόνου)
Και να κρυψω την ομορφια μου;

δ. Χωρις δευτερη σκεψη αναβετε τσιγαρο (κι ας εχετε καιρο να κανετε) και πηγαινετε και καθεστε διπλα της με σκοπο να παρετε το τηλεφωνο της. (Είστε βλαξ. Και καρκίνος και χυλόπιτα, 2 σε ένα)
Χαλαλι. Παιρναμε στην επομενη...

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 17:33, 10-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Heptamer
Βέβαια,η σκληρή εφαρμογή κάτι τέτοιου στο κάπνισμα,πέραν του οτι είναι ανέφικτη - και εμπεριέχει ρατσισμό και απομόνωση - ,προσκρούει και σε δικαιώματα της καπνιστικής πλευράς.
Το μονο σημειο που δε συμφωνω μαζι σου. Δε θα το ονομαζα ρατσισμο, γιατι με την ιδια λογικη ειναι ρατσισμος να βαζουμε σε ενα μερος τους εγκληματιες. Ή τους αρρωστους. (φυλακες,νοσοκομεια). Αν θελουμε να πουμε οτι υπαρχει στιγματισμος των καπνιστων, αυτο δεν γινεται απο τους υπολοιπους αλλά απο τους ιδιους με την επιλογη τους να καπνιζουν. Απομονωση υπαρχει, αλλά δεν ειναι αδικη. Πρεπει να ξεκιναμε απο το οτι το υψιστο αγαθο που πρεπει να διαφυλαχτει ειναι η υγεια. Στη ζυγαρια αν βαλουμε "υγεια μη καπνιστη" - "ελευθερια στο καπνισμα του καπνιστη", η ζυγαρια πρεπει να γερνει στο 1ο.

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Όμως, πέραν όποιων άλλων συμπτωμάτων και χαρακτηριστικών των νομικών διατάξεων «περί καπνίσματος κλπ», αναδεικνύεται μʼ αυτές και ένα χαρακτηριστικό της εποχής στην οποία έχουμε εισέλθει ως ανθρωπότητα. Πρόκειται , για τη νομοθέτηση της καθημερινότητάς μας, πάλι, από …το όρος Σινά! Ή μήπως δεν έχει μία κάποια «θεϊκή διάσταση», έναν θρησκευτικού τύπου λικβινταρισμό, εμπλουτισμένο με ηθικισμό του «μέσου όρου», η όλη «αντικαπνιστική εκστρατεία»; Τι επιδιώκεται άραγε, εδώ και τριάντα τόσα χρόνια, με τον νέο αυτό διαμελισμό των «μαζών», σε «καπνιστές» και «αντικαπνιστές»; Θα μπορούσε άραγε, μία «νέα θρησκεία»; Ίσως μία «θρησκεία της υγείας», αν θεωρήσουμε ότι ο Χριστιανισμός ήταν «θρησκεία της ζωής»; Έχουμε δικαίωμα, για την ώρα τουλάχιστον, να αναρωτιόμαστε!
ηθικισμος ενα θεμα υγειας ; Σεναρια θρησκευτικης συνωμοσιας το να μη καπνιζει οποιος γουσταρει οπου γουσταρει ; Θεικης διαστασης νομοθετηση της καθημερινοτητας μας ; Δλδ να μην εχουμε νομους ; Δε νομιζω οτι ειμαστε τοσο εξελιγμενοι για να ζησουμε χωρις νομους. Σε 1000 χρονια το ξανασυζηταμε.Νομιζω το σεναριο σου ξεφευγει απο τα πλαισια του "πιθανου" φιλε μου..Για να εξασκησουν ελεγχο πανω μας εχουν πολλους τροπους και τους εφαρμοζουν. Ακομα κι αν θεωρησεις την απαγορευση του τσιγαρου εναν απο αυτους (δε βλεπω πως, αλλά έστω), χαλαλι του.

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 10:17, 11-06-09:

Kajira,
Για τα μικρά καταστήματα (έως 70 τ.μ.) θα ισχύει χαρακτηρισμός ως αποκλειστικά για καπνίζοντες ή μη καπνίζοντες, καθώς σε αυτές τις περιπτώσεις η διαμόρφωση χώορυ καπνιζόντων είναι αδύνατη.
Ο νόμος λέει: Καταστηματάρχης που έχει χώρο μέχρι και 70τμ θα επιλέγει είτε ότι επιτρέπετε το κάπνισμα είτε ότι δεν επιτρέπετε; Έκτος το από τα starbucks, αμφιβάλω αν κάνεις άλλος θα επιλέξει το δεύτερο.

Με τα καταστήματα των 80τμ τι θα γίνει; Θα είναι υποχρεωμένα είτε ότι δεν επιτρέπουν το κάπνισμα είτε να έχουν ξεχωριστό μέρος για κάπνισμα;

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 03:14, 12-06-09:

Σε οποιοδήποτε κατάστημα άνω των 70 τ.μ. (ακομα και 71 τ.μ. θεωρητικά) θα πρέπει να υπάρχει διαχωρισμός σε χώρο καπνιστών και σε χώρο μη καπνιστών.
Τα κάτω των 70 τ.μ. προφανώς θα είναι όλα καπνιστών (αφού υπάρχει δικαίωμα επιλογής), εκτός από τα Starbucks φυσικά.

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 05:12, 12-06-09:

Το κορυφαίο θα είναι που μαγαζιά - αεροδρόμια θα αρχίσουν στα χαρτιά να "σουρώνουν" μέχρι να φτάσουν στο μαγικό νουμεράκι των 70τ.μ.
Αυτό που φοβάμαι πάντως είναι μια ακόμα φούσκα.
1 βδομάδα εφαρμογή, 2-3 μεγαλοπρεπείς δηλώσεις, 5 ρεπορτάζ στα κανάλια και μετά ...

πρόσφυγες στα starbucks

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 07:13, 12-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Σε οποιοδήποτε κατάστημα άνω των 70 τ.μ. (ακομα και 71 τ.μ. θεωρητικά) θα πρέπει να υπάρχει διαχωρισμός σε χώρο καπνιστών και σε χώρο μη καπνιστών.
Τα κάτω των 70 τ.μ. προφανώς θα είναι όλα καπνιστών (αφού υπάρχει δικαίωμα επιλογής), εκτός από τα Starbucks φυσικά.
Βασικα εγω αυτο που ειχα διαβασει ειναι οτι η δηλωση για το αν θα εινα τα μαγαζια καπνιστων ή μη θα επρεπε να εχει ηδη γινει (στους δημους αν θυμαμαι καλα) οποτε θεωρητικα θα μπορουσαν να δημοσιευτουν στοιχεια για τα ποσοστα αυτα (για να ξερουμε ποσο νοημα εχει τελικα ο νομος )

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 07:51, 12-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
... Πρεπει να ξεκιναμε απο το οτι το υψιστο αγαθο που πρεπει να διαφυλαχτει ειναι η υγεια. Στη ζυγαρια αν βαλουμε "υγεια μη καπνιστη" - "ελευθερια στο καπνισμα του καπνιστη", η ζυγαρια πρεπει να γερνει στο 1ο.

ηθικισμος ενα θεμα υγειας ; Σεναρια θρησκευτικης συνωμοσιας το να μη καπνιζει οποιος γουσταρει οπου γουσταρει ; Θεικης διαστασης νομοθετηση της καθημερινοτητας μας ; Δλδ να μην εχουμε νομους ; Δε νομιζω οτι ειμαστε τοσο εξελιγμενοι για να ζησουμε χωρις νομους. Σε 1000 χρονια το ξανασυζηταμε...Για να εξασκησουν ελεγχο πανω μας εχουν πολλους τροπους και τους εφαρμοζουν. Ακομα κι αν θεωρησεις την απαγορευση του τσιγαρου εναν απο αυτους (δε βλεπω πως, αλλά έστω), χαλαλι του.
-Εντυπωσιακά φωτεινό το δίλημμα " υγεία ή ελευθερία"! Αλλά πόσο ελεύθερη είναι σήμερα ...η υγεία μας, φίλτατε Λόριεν;
-Όσο περισσότεροι νόμοι, τόσο πιο στέρεη η ευτυχία μας;
-Αναμφίβολα και έχουν μύριους τόσους τρόπους, για να μας "εξελίξουν" μέσω του ελέγχου, αλλά πάντα προτιμότεροι (ως αποτελεσματικότεροι) τους είναι οι "συμβολικοί", νομίζω.
- "χαλάλι του"; Κάπως έτσι γίνονταν πάντα οι "μεγάλες επιλογές" των "ιστορικών αναγκαιοτήτων": πόλεμοι, φασισμοί, εξανδραποδισμοί, εθνοκαθάρσεις κλπ κλπ κλπ!

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 11:25, 12-06-09:

Nωεύς, το αν μπορείς να καπνίζεις στα μαγαζιά που πηγαίνεις να φας και να διασκεδάσεις, δεν είναι ζήτημα ελευθερίας. Τέτοιο θα υφίστατο αν η απαγόρευση αφορούσε καθολικά το κάπνισμα - εδώ στην ουσία δεν υπάρχει απαγόρευση, αλλά θεμιτός περιορισμός. Δεν σου απαγόρεψε κανείς να καπνίζεις, απλά δεν θα μπορείς να καπνίζεις αδιακρίτως ΠΑΝΤΟΥ (θα εξακολουθείς να μπορείς να καπνίζεις στα ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ μέρη) κι εσύ μιλάς για πολέμους και ..ελευθερίες;

Δηλαδή είναι απίστευτο!

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 11:37, 12-06-09:

Ειναι απιστευτο πως ξαφνικα μιλαμε για ελευθερια...Τοσα χρονια την δικη μου την ελευθερια ΕΝΑΣ καπνιστης γιατι δεν την ειχε σκεφτει και την περναγε επιδεικτικα στο ντουκου?
ΕΝΑΣ!
Οταν ενα χουι μας (γιατι το καπνισμα οτι και να πει καποιος ειναι ενα επικτητο χουι και τιποτα περισσοτερο) δεν μας αφηνει ιχνος ευαισθητοποιησης στο να σκεφτομαστε τον αλλο, τοτε αναγκαστικα ερχονται νομοι να τους προστατευσουν.Αργα ηρθαν, αλλα επιτελους ηρθαν.

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 11:41, 12-06-09:

Ήρθαν όντως όμως?Και αν ήρθαν,θα εφαρμοστούν?Εγώ το θεωρώ απίθανο να γίνουμε όπως η Γερμανία για παράδειγμα στο θέμα του καπνίσματος,όλο και κάποια πατέντα θα βρει ο Έλληνας...

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 11:45, 12-06-09:

Στα αρχικά στάδια δεν πρόκειται να αλλάξουν πολλά. Ελπίζω πως από το 2010 και μετά θα γίνει κάτι πιο σοβαρό. Έχω την εντύπωση πως ο νόμος αυτός είναι μεταβατικός, διότι η ΕΕ είναι ξεκάθαρη πως πρέπει να απαγορευτεί το κάπνισμα σε όλους τους δημόσιους χώρους. Ε τώρα για το πότε ακριβώς.. Ελλάδα είναι, είναι γνωστό πως πάντα είμαστε λίγο ..καθυστερημένοι σ' αυτά.

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 11:59, 12-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Bill_Slayer
Ήρθαν όντως όμως?Και αν ήρθαν,θα εφαρμοστούν?Εγώ το θεωρώ απίθανο να γίνουμε όπως η Γερμανία για παράδειγμα στο θέμα του καπνίσματος,όλο και κάποια πατέντα θα βρει ο Έλληνας...
Να θυμίσω ότι ένα μπαρ στο Βερολίνο έκανε προσφυγή νομίζω στο δικαστήριο της Χάγης και κατάφερε να γίνει αποκλειστικά καπνιστών.
Μάλλον δεν είμαστε οι μόνοι.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:11, 12-06-09:

Και οχι μονο αυτο...
Φιλοι μου που ηταν σε μαγαζι ανω των 70τμ (αναφερομαι στο Βερολινο κι εγω), επειδη ειναι στεκι τους και φιλος τους ο ιδιοκτητης, καπνιζαν κανονικοτατα στα τραπεζια τους...
ΟΙ παρατυπιες δεν ειναι ειναι προνομιο των Ελληνων...

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:17, 12-06-09:

Νομίζω ότι το συγκεκριμένο ήταν μία μικρή μπυραρία (Kneipe) που ζήτησε να μείνει χώρος καπνιστών γιατί δεν είχε τη δυνατότητα διαχωρισμού σε καπνιστές και μη.
Τελικά επετράπη σε κάποια τέτοια μέρη το κάπνισμα, δηλαδή:
Αυτές οι "Kneipen" δεν είχαν το δικαίωμα να σερβίρουν μαγειρεμένα/ετοιμασμένα γεύματα/σνακ (άρα μόνο φυστίκια και τσιπς),πρέπει να είναι μικρότερες από 75 τετραγωνικά και δεν μπορούν να διαθέτουν οποιοδήποτε διαχωρισμένο βοηθητικό δωμάτιο (οκ, υποθέτω οι τουαλέτες εξαιρούνται).
Επίσης απαγορεύεται η είσοδος δε άτομα κάτω των 18.

Η Kneipe οφείλει να αναφέρει ότι είναι χώρος όπου επιτρέπεται το κάπνισμα στην είσοδο, ενώ αυτό ισχύει στο Βερολίνο και το
Baden-Württemberg.

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 12:32, 12-06-09:

Να ρωτήσω κάτι; Που είναι το πρόβλημα αν υπάρχουν συγκεκριμένα μαγαζιά για καπνιστές;;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους