Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,657 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Απαγόρευση καπνίσματος ή άτμισμα σε δημόσιους χώρους

pasxas13

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pasxas13
Ο pasxas13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O pasxas13 έγραψε στις 12:40, 12-06-09:

Πιστεύω ότι θα πρέπει να αποφεύγουμε να πηγαίνουμε σε μαγαζιά που θα αγνούν το νόμο ή που θα έχουν τα τραπέζια των μη καπνιστών επάνω στων καπνιστών.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 13:01, 12-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από cibyllian
Να ρωτήσω κάτι; Που είναι το πρόβλημα αν υπάρχουν συγκεκριμένα μαγαζιά για καπνιστές;;
Πουθενα.Φυσικα και να υπαρχουν μαγαζια για καπνιστες.
Η πλακα ομως ξες ποια θα ειναι?Οτι αν αυτα τα μαγαζια δεν εχουν εξαερισμους με @@, που να κανουν πραγματικα καλη δουλεια, ουτε καν οι ιδιοι οι καπνιστες δεν θα αντεχουν εκει μεσα.
Και δυστυχως τρια στα τεσσερα μαγαζια στην Ελλαδα και ειδικα επαρχια, στα συστηματα εξαερσιιμου τους ειναι εντελως για την πλακα.
Θα προτιμουν να πανε σε καποιο αλλο και απλως να βγαινουν εξω για το τσιγαρο τους.
Γιατι καμποσοι φιλοι που εχω εδω και βγαινουμε ενω καπνιζουν αρκετα ουτε καν στον χωρο-καπνιστηριο δεν αντεχαν.Προτιμουσαν να βγουν εξω στο κρυο για ενα τσιγαρο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 13:15, 12-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από The Djinn
Πουθενα.Φυσικα και να υπαρχουν μαγαζια για καπνιστες.
Η πλακα ομως ξες ποια θα ειναι?Οτι αν αυτα τα μαγαζια δεν εχουν εξαερισμους με @@, που να κανουν πραγματικα καλη δουλεια, ουτε καν οι ιδιοι οι καπνιστες δεν θα αντεχουν εκει μεσα.
Και δυστυχως τρια στα τεσσερα μαγαζια στην Ελλαδα και ειδικα επαρχια, στα συστηματα εξαερσιιμου τους ειναι εντελως για την πλακα.
Θα προτιμουν να πανε σε καποιο αλλο και απλως να βγαινουν εξω για το τσιγαρο τους.
Γιατι καμποσοι φιλοι που εχω εδω και βγαινουμε ενω καπνιζουν αρκετα ουτε καν στον χωρο-καπνιστηριο δεν αντεχαν.Προτιμουσαν να βγουν εξω στο κρυο για ενα τσιγαρο.
Μέχρι τώρα πάντως που επιτρεπόταν το κάπνισμα, δεν μπορώ να πω ότι πήγα σε κάποιο μαγαζί και δεν άντεχα να μείνω μέσα ... είχαν βέβαια κάπνα, αλλά όχι σε τόσο υπερβολικό βαθμό.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 13:21, 12-06-09:

Χειμωνα, επαρχια ΠαρασκευοΣαββατα σε μπαρακια ή καφε τα οποια γινονταν μπαρ μετα απο μια συγκεκριμενη ωρα, οχι απλως δεν αντεχες, αλλα καπνιστες και μου ελεγαν παμε μια βολτα να πρω καμια ανασα.Ματια κοκκινα,λαιμος χαλια, και μυρωδια δικη μου σαν τασακι.
Στα μερη τα δικα μου και μιλαμε επαρχια.Αργολιδοκορινθια και περιξ.
Εγω γενικα απο προσωπικη εμπειρια στην πλειοψηφια των μαγαζιων (ειδικα των πιο μικρων) θεωρω τα συστηματα εξαερισμου, της πλακας.
Και σαφεστατα δεν κατηγορω εδω τους καπνιστες.Αλλα τους υπευθυνους αυτων των καταστηματων.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 13:31, 12-06-09:

Χειμωνα, επαρχια ΠαρασκευοΣαββατα σε μπαρακια ή καφε τα οποια γινονταν μπαρ μετα απο μια συγκεκριμενη ωρα, οχι απλως δεν αντεχες, αλλα καπνιστες και μου ελεγαν παμε μια βολτα να πρω καμια ανασα.Ματια κοκκινα,λαιμος χαλια, και μυρωδια δικη μου σαν τασακι.
Στα μερη τα δικα μου και μιλαμε επαρχια.Αργολιδοκορινθια και περιξ.
Εγω γενικα απο προσωπικη εμπειρια στην πλειοψηφια των μαγαζιων (ειδικα των πιο μικρων) θεωρω τα συστηματα εξαερισμου, της πλακας.
Και σαφεστατα δεν κατηγορω εδω τους καπνιστες.Αλλα τους υπευθυνους αυτων των καταστηματων.
Η αλήθεια είναι ότι σε πολλά μαγαζιά λείπει ο καλός εξαερισμός. Εμένα μου έχει τύχει να μυρίζουν τα ρούχα μου και τα μαλλιά μου ακόμα και "λαδίλα" ή γενικά να έχουν πάρει μυρωδιά από φαγητά.

Όπως βέβαια με ενοχλεί, παρ' ότι είμαι καπνίστρια και η μυρωδιά που αφήνει στα ρούχα και στα μαλλιά μου ένας χώρος με πολλή κάπνα.
Γενικά ο εξαερισμός είναι ένα θεματάκι που θα πρέπει να κοιτάξουν, βέβαια τώρα θα υπάρχει το άλλοθι ότι δεν καπνίζουν μέσα στα μαγαζιά. Ο εξαερισμός όμως δεν είναι μόνο για τον καπνό, είναι θέμα υγιεινής. Δε βλέπω όμως να βγαίνει καμιά οδηγία για τις προδιαγραφές του εξαερισμού σε χώρους όπου συναθροίζεται κόσμος...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 14:30, 12-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Σε οποιοδήποτε κατάστημα άνω των 70 τ.μ. (ακομα και 71 τ.μ. θεωρητικά) θα πρέπει να υπάρχει διαχωρισμός σε χώρο καπνιστών και σε χώρο μη καπνιστών.
Τα κάτω των 70 τ.μ. προφανώς θα είναι όλα καπνιστών (αφού υπάρχει δικαίωμα επιλογής), εκτός από τα Starbucks φυσικά.
Μενει μονο ο διαχωρισμος να μην ειναι με "νοητη γραμμη" και σαχλαμαρες, αλλά με πληρως διαχωρισμενο χωρο οπου ο καπνος να μην περναει στον διπλα χωρο.

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
-Εντυπωσιακά φωτεινό το δίλημμα " υγεία ή ελευθερία"! Αλλά πόσο ελεύθερη είναι σήμερα ...η υγεία μας, φίλτατε Λόριεν;
Οχι πολυ. Να την κανουμε ακομα λιγοτερο αφηνοντας το τσιγαρο ελευθερο ;
-Όσο περισσότεροι νόμοι, τόσο πιο στέρεη η ευτυχία μας;
Οχι περισσοτεροι. Σοφοτεροι.

-Αναμφίβολα και έχουν μύριους τόσους τρόπους, για να μας "εξελίξουν" μέσω του ελέγχου, αλλά πάντα προτιμότεροι (ως αποτελεσματικότεροι) τους είναι οι "συμβολικοί", νομίζω.
Ναι αλλά εξηγησε μου πως ενας νομος που περιοριζει μια πολυ βλαβερη συνηθεια, ειναι κατι κακο. Δε μπορουμε να φωναζουμε για την μολυνση του νερου, του αερα, των τροφων....και να μη μας τσαντιζει να καπνιζει ο αλλος μες τα μουτρα μας!

- "χαλάλι του"; Κάπως έτσι γίνονταν πάντα οι "μεγάλες επιλογές" των "ιστορικών αναγκαιοτήτων": πόλεμοι, φασισμοί, εξανδραποδισμοί, εθνοκαθάρσεις κλπ κλπ κλπ!
Κανεις ενα λαθος. Το χαλαλι του το ειπα "ακομα κι αν αυτο αποτελουσε τροπο ελεγχου/περιορισμου της ελευθεριας μας". Που δεν αποτελει.
Και ναι, αν αποτελουσε, θα ελεγα χαλαλι του, γιατι σαν τροπος ελεγχου ειναι ασημαντος μπροστα πχ στα ΜΜΕ. Δλδ θα δεχομουν τα ΜΜΕ και θα ασχολουμουν να υπερασπισω το καπνισμα που με βλαπτει και αμεσα; Ε οχι...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 14:35, 12-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Μενει μονο ο διαχωρισμος να μην ειναι με "νοητη γραμμη" και σαχλαμαρες, αλλά με πληρως διαχωρισμενο χωρο οπου ο καπνος να μην περναει στον διπλα χωρο.
Προκειται για
κλειστο χωρο , φαντασου σαν γυαλινο κλουβι, που δε θα ξεπερναει σε μεγεθος τα 20τμ.
Οποτε δεν υπαρχει λογος ανησυχιας για τους μη καπνιζοντες...Ηρεμηστε επιτελους, το αγχος "κοβει" χρονια! Και μαλιστα περισσοτερα απ' οσα το τσιγαρο!...

Ναι αλλά εξηγησε μου πως ενας νομος που περιοριζει μια πολυ βλαβερη συνηθεια, ειναι κατι κακο. Δε μπορουμε να φωναζουμε για την μολυνση του νερου, του αερα, των τροφων....και να μη μας τσαντιζει να καπνιζει ο αλλος μες τα μουτρα μας!
Οταν ολα αυτα που υπογραμμιζεις ειναι τοσο πολυ σοβαροτερα για την υγεια μας η διαμαρτυρια σας περι καπνισματος σε κλειστους χωρους φανταζει υστερικη....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WhiteDrum : 12-06-09 στις 15:00. Αιτία: merge :)
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 14:48, 12-06-09:

Ποιος το λεει οτι πολυ σοβαροτερα ; Εγω εικαζω οτι η διαφορα σοβαροτητας τους ειναι ειτε μηδαμινη, ειτε το καπνισμα βλαπτει πιο πολυ απο τον αερα της πολης πχ.

Ας ψαξει καποιος ποσοι πεθαναν απο καυσαεριο και ποσοι απο τσιγαρο και το συζηταμε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δειμος

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Δειμος
Ο Δειμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O Δειμος έγραψε στις 15:19, 12-06-09:

το κάπνισμα επιτρέπεται γενικά γιατί υπάρχει πολύ μεγάλο κύκλωμα από πίσω.
Οι καπνοβιομηχανιες,το κρατος που παιρνει τους φορους,οι γιατροι,οι φαρμακοβιομηχανιες και
τελος οι... νεκροθαφτες!!!
Οποιος θελει αν συνεχιζει να υπομονευει την υγεια του για να πληρωνει ολους αυτους ας το κανει.Εγω παντως απαλλαχτηκα πανευκολα και μονιμα!!!

καποιος δεν καπνιζει και ειναι σε περιοχη με μολυνση
καποιος καπνιζει και ειναι σε περιοχη με μολυνση

Ποιος κατα την γνωμη σου διατρεχει μεγαλυτερο κινδυνο;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη love_angel : 12-06-09 στις 15:22. Αιτία: merge
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 01:03, 13-06-09:

Ποιος το λεει οτι πολυ σοβαροτερα ; Εγω εικαζω οτι η διαφορα σοβαροτητας τους ειναι ειτε μηδαμινη, ειτε το καπνισμα βλαπτει πιο πολυ απο τον αερα της πολης πχ.

Ας ψαξει καποιος ποσοι πεθαναν απο καυσαεριο και ποσοι απο τσιγαρο και το συζηταμε.
Να σε κανω τη χαρη τοτε...
Δηλαδη εαν σου πω πως συμφωνα με τον Παγκοσμιο Οργανισμο Υγειας χανονται παγκοσμιως καθε χρονο 2,4 εκατ. ζωες απο αιτιες που σχετιζονται αμεσα με τη μολυνση της ατμοσφαιρας απο επιβλαβη αερια και σωματιδια και 3 εκατ. απο ασθενειες που εχουν σχεση με το καπνισμα, τοτε θα μπορουμε να το συζητησουμε?!
Και να συζητησουμε τι ακριβως? Οτι εαν παω απο το τσιγαρο θα οφειλεται σε μενα και μονο, ενω εαν ειναι λογω ατμοσφαιρικης μολυνσης θα οφειλεται σε ολους ανεξαιρετως?!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 13:45, 13-06-09:

Eμένα πάντως προσωπικά ποσώς με ενδιαφέρει αν κάποιος θέλει να καπνίζει ή όχι. Αρκεί να μη το κάνει εις βάρος μου ή εις βάρος των δικαιωμάτων μου.
Δηλαδή δεν μπορεί επειδή η πλειοψηφία καπνίζει (και δεν ξέρω και πόσο ισχύει αυτό, αλλά λέμε), εγώ να πρέπει ή μη πάω στα μπουζούκια ή αν πάω να έχω καπνίσει 400 τσιγάρα στις 3 ώρες ως παθητικός καπνιστής!
Και δεν με απασχολεί αν θα υπάρχει ή όχι ειδικός χώρος καπνιστών στα μαγαζιά- είτε υπάρχει, είτε δεν υπάρχει εμένα το ίδιο μου κάνει. Αν δεν υπάρχει πρέπει το μαγαζί βασικά να είναι μη καπνιστών για να μην επιβαρύνεται η υγεία όσων δεν καπνίζουν (εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων- μπορώ να δεχτώ να υπάρχουν πενήντα μαγαζιά σε όλη την Ελλάδα που να είναι αποκλειστικά καπνιστών). Αν υπάρχει χώρος (που είναι και το ευκταίο), αυτός θα πρέπει να είναι ΑΠΟΛΥΤΑ ξεχωριστός από αυτός των μη καπνιστών, διότι άλλως απλώς κοροϊδευόμαστε.

...3 εκατ. απο ασθενειες που εχουν σχεση με το καπνισμα,..
Ποιος σου είπε ότι αυτά τα 3 εκατ. είναι όλοι καπνιστές; (ακόμα κι αν δεν θες να το δεις νουμερικά) Και μη μου πεις πως δεν έχεις ακούσει πως καρκίνο των πνευμόνων (ναι αυτον των καπνιστών λέω, όχι τον άλλον των μη καπνιστών) τον παθαίνουν και μη καπνιστές που έχουν εκτεθεί σε καπνό τρίτων.

Δλδ πραγματικά πρέπει να επικρατήσει η λογική: αλλιώς θα αρχίσω κι εγώ να κλ@νω όπου είμαι (που κάνει και καλό στο φινάλε!) και άμα μου πουν τπτ, θα τους πω πως είναι αναφαίρετο δικαιώμα μου και πως δεν μπορούν να μου περιορίσουν την ελευθερία επειδή εκείνοι ενοχλούνται!

Και οκ, άμα θέλετε να πεθάνετε, δικαίωμά σας. Αλλά όχι και να επιβάλλετε τις έξεις σας σε άλλους ανθρώπους που δεν το επέλεξαν!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Oralee : 13-06-09 στις 13:52.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 15:33, 13-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida

Να σε κανω τη χαρη τοτε...
Δηλαδη εαν σου πω πως συμφωνα με τον Παγκοσμιο Οργανισμο Υγειας χανονται παγκοσμιως καθε χρονο 2,4 εκατ. ζωες απο αιτιες που σχετιζονται αμεσα με τη μολυνση της ατμοσφαιρας απο επιβλαβη αερια και σωματιδια και 3 εκατ. απο ασθενειες που εχουν σχεση με το καπνισμα, τοτε θα μπορουμε να το συζητησουμε?!
Και να συζητησουμε τι ακριβως? Οτι εαν παω απο το τσιγαρο θα οφειλεται σε μενα και μονο, ενω εαν ειναι λογω ατμοσφαιρικης μολυνσης θα οφειλεται σε ολους ανεξαιρετως?!
Θα ηθελα να δω αυτη τη στατιστικη βασικα. Και μη ξεχναμε οτι το καπνισμα ειναι καταλυτικος παραγοντας σε 6 απο τις 8 πρωτες αιτιες θανατου παγκοσμιως. Φαντασου ποσους θανατους "βοηθαει" συνολικα δλδ...

Τι να συζητησουμε ; Θα σου πω. Ειπες οτι ειναι υστερικη η αντιδραση των μη καπνιστων, στο καπνισμα σε κλειστους χωρους κλπ., και το στηριξες στο οτι οι θανατοι απο μολυνση της ατμοσφαιρας ειναι αλλοι τοσοι. Τελικα ειναι "μονο" 600.000 λιγοτεροι (αν ισχυουν τα νουμερα), αλλά τελοσπαντων.

Τι εχουμε δλδ ; Απο τη μια 2.400.000 θανατους απο μολυνση που προερχεται απο πολλους παραγοντες (βιομηχανιες,εργοστασια παραγωγης ενεργειας,μηχανες εσωτερικης καυσης,αποβλητα,κλπ)...πραγματα που αν δεν ηταν το χρημα ο θεος μας θα μπορουσαν να ειναι μειωμενα πολυ, αλλά που τελοσπαντων εχουν ενα λογο υπαρξης, μας χρησημευουν καθημερινα.
Και απο την άλλη...600.000 θανατους/ετος επιπλεον, δλδ 3.000.000...για ποιο λογο ; ...για ενα κακο εθισμο/συνηθειο ! ...που προσφερει ΤΙ στην ανθρωποτητα ; τιποτα. Προσφερει ΤΙ στην καθημερινη ζωη που δε θα "τη βγαζαμε" χωρις αυτο ; Τιποτα.

Αρα καθολου υστερικη η αντιδραση, αφου τα 2 δεν ειναι συγκρισιμα. Ναι μεν και η μολυνση της Γης μπορει να μειωθει πολυ, (και θα μειωνεται οσο περναει ο καιρος και προσεγγιζουμε ολο και περισσοτερο τις καθαρες πηγες ενεργειας), αλλά αφενος σκοτωνει λιγοτερο, και αφεταιρου προσφερει και πολλα. Το τσιγαρο, ειναι ειτε απλα μια κακη συνηθεια, ειτε ενας εθισμος, ειτε μια επιλογη "ειμαι κουλ" (και καλα...).

Ή αλλιως : αν ειναι να πεθανω, προτιμω να πεθανω απο κατι που μου δινει ηλεκτρισμο πχ, παρα απο το τσιγαρο που δε μου δινει τιποτα κι ειναι ανουσιο.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 18:23, 13-06-09:

Θα ηθελα να δω αυτη τη στατιστικη βασικα. Και μη ξεχναμε οτι το καπνισμα ειναι καταλυτικος παραγοντας σε 6 απο τις 8 πρωτες αιτιες θανατου παγκοσμιως. Φαντασου ποσους θανατους "βοηθαει" συνολικα δλδ...

Τι να συζητησουμε ; Θα σου πω. Ειπες οτι ειναι υστερικη η αντιδραση των μη καπνιστων, στο καπνισμα σε κλειστους χωρους κλπ., και το στηριξες στο οτι οι θανατοι απο μολυνση της ατμοσφαιρας ειναι αλλοι τοσοι. Τελικα ειναι "μονο" 600.000 λιγοτεροι (αν ισχυουν τα νουμερα), αλλά τελοσπαντων..
Καταρχας, μπορεις να το γκουγκλαρεις, εαν με αμφισβητεις...

Κατα δευτερον, ανεφερθηκα σε υστερια, διοτι δεν εχουμε ιδεα μου φαινεται ποσοι θανατοι οφειλονται στη μολυνση της ατμοσφαιρας, στα φυτοφαρμακα, στη μολυνση του νερου, σε αλλα ειδη καταχρησεων (ναρκωτικα, καταναλωση οινοπνευματωδων ποτων) κ.ο.κ. (γκουγκλαρε να μαθεις, μιας και εισαι φιλος των στατιστικων ερευνων) και μας απασχολει, εαν θα υπαρχουν καταστηματα, που θα ειναι αποκλειστικα για καπνιστες.

Ποτε δεν υποστηριξα σε κανενα σημειο αυτου του θεματος ειτε σε παραπλησιο, οτι οι μη καπνιστες εχουν αδικο που δε θελουν παθητικα να επιβαρυνουν την υγεια τους και να εχουν τον καπνο του αλλου στα μουτρα τους, οπως τοσο γλαφυρα περιεγραψες.

Μεχρι τουδε κανουμε κυκλους, οι μεν κατηγορουν τους δε και αντιστοιχα οι αλλοι απολογουνται. Και ολο αυτο γιατι? Γιατι καποιοι υποστηριζουν την καθολικη απαγορευση του καπνισματος, το οποιο βρισκω ακρως φασιστικο και καποιοι αλλοι συμβιβαζονται με εναν νομο που ειναι δικαιος προς ολους(Δεν το βλεπετε?! Τοτε εχετε παρωπιδες). Αυτο που θα πρεπει να μας ενδιαφερει ειναι το κατα ποσον θα τεθει και σε ισχυ. Κατι που προσωπικα ευελπιστω. Περι παρατυπιων να ειστε ολοι σιγουροι, πως ακομα και περι καθολικης απαγορευσης να επροκειτο, παλι οι πρωτες θα υπηρχαν.

Τι εχουμε δλδ ; Απο τη μια 2.400.000 θανατους απο μολυνση που προερχεται απο πολλους παραγοντες (βιομηχανιες,εργοστασια παραγωγης ενεργειας,μηχανες εσωτερικης καυσης,αποβλητα,κλπ)...πραγματα που αν δεν ηταν το χρημα ο θεος μας θα μπορουσαν να ειναι μειωμενα πολυ, αλλά που τελοσπαντων εχουν ενα λογο υπαρξης, μας χρησημευουν καθημερινα.
Και απο την άλλη...600.000 θανατους/ετος επιπλεον, δλδ 3.000.000...για ποιο λογο ; ...για ενα κακο εθισμο/συνηθειο ! ...που προσφερει ΤΙ στην ανθρωποτητα ; τιποτα. Προσφερει ΤΙ στην καθημερινη ζωη που δε θα "τη βγαζαμε" χωρις αυτο ; Τιποτα.

Αρα καθολου υστερικη η αντιδραση, αφου τα 2 δεν ειναι συγκρισιμα. Ναι μεν και η μολυνση της Γης μπορει να μειωθει πολυ, (και θα μειωνεται οσο περναει ο καιρος και προσεγγιζουμε ολο και περισσοτερο τις καθαρες πηγες ενεργειας), αλλά αφενος σκοτωνει λιγοτερο, και αφεταιρου προσφερει και πολλα. Το τσιγαρο, ειναι ειτε απλα μια κακη συνηθεια, ειτε ενας εθισμος, ειτε μια επιλογη "ειμαι κουλ" (και καλα...).
Ω ναι...π.χ τα 4 αυτοκινητα σε μια οικογενεια μας χρησιμευουν υπεραρκετα...χωρις αυτα δε ζουμε.

Το τι προσφερει το τσιγαρο στον οποιονδηποτε που το καπνιζει, ειναι δικος του λογαριασμος, παο τη στιγμη που δε θα ενοχλει εσενα...Παλι τα ιδια θα λεμε?!

(καπου βρισκεται ενα θεμα περι αυτονοητων...)

Ή αλλιως : αν ειναι να πεθανω, προτιμω να πεθανω απο κατι που μου δινει ηλεκτρισμο πχ, παρα απο το τσιγαρο που δε μου δινει τιποτα κι ειναι ανουσιο
Παλι ξανα μανα τα ιδια...
Βρε ματια μου, εσυ προτιμας να πεθανεις απο αυτο και εγω απο τσιγαρο...ποιος εισαι εσυ ή ο οποιοσδηποτε αλλος που θα μου επιβαλλει εαν θα καπνιζω και απο τι θα πεθανω?!
Πανε κανε και πλυση εγκεφαλου και σε αυτους που γουσταρουν τα εξτριμ σπορτς, οπως π.χ τις ελευθερες καταδυσεις και καθε τοσο πνιγονται, να μην το κανουν, επειδη και τα αυτα σκοτωνουν.
Ας κλειστουμε και σε μια γυαλα μεχρι να φτασουμε τα 80 για να παμε απο γηρατεια και οχι απο τιποτα αλλο.

Καλησπερες!

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 18:50, 13-06-09:

Eμένα πάντως προσωπικά ποσώς με ενδιαφέρει αν κάποιος θέλει να καπνίζει ή όχι. Αρκεί να μη το κάνει εις βάρος μου ή εις βάρος των δικαιωμάτων μου.
Δηλαδή δεν μπορεί επειδή η πλειοψηφία καπνίζει (και δεν ξέρω και πόσο ισχύει αυτό, αλλά λέμε), εγώ να πρέπει ή μη πάω στα μπουζούκια ή αν πάω να έχω καπνίσει 400 τσιγάρα στις 3 ώρες ως παθητικός καπνιστής!
Ο νομος τι λεει? Ή μηπως τα λεγομενα μπουζουκια ειναι μαγαζια μικροτερα των 70τμ?!
Εχουμε συνειδητοποιησει οτι τα 70τμ ειναι αρκετα μικρος χωρος, εαν σκεφτει κανεις, οτι εκτος του κυριου χωρου θα περιλαμβανει, κουζινα, τουαλετες και οποιονδηποτε προθαλαμο, εαν υπαρχει?!

Και δεν με απασχολεί αν θα υπάρχει ή όχι ειδικός χώρος καπνιστών στα μαγαζιά- είτε υπάρχει, είτε δεν υπάρχει εμένα το ίδιο μου κάνει. Αν δεν υπάρχει πρέπει το μαγαζί βασικά να είναι μη καπνιστών για να μην επιβαρύνεται η υγεία όσων δεν καπνίζουν (εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων- μπορώ να δεχτώ να υπάρχουν πενήντα μαγαζιά σε όλη την Ελλάδα που να είναι αποκλειστικά καπνιστών). Αν υπάρχει χώρος (που είναι και το ευκταίο), αυτός θα πρέπει να είναι ΑΠΟΛΥΤΑ ξεχωριστός από αυτός των μη καπνιστών, διότι άλλως απλώς κοροϊδευόμαστε.
Γιατι τοση πρεμουρα να μην υπαρχουν καταστηματα που θα ειναι για καπνιζοντες?! Γιατι να μην ειναι και οι μεν αλλα και οι δε ευχαριστημενοι?! Στον αριθμο ειναι το προβλημα?! Παραπανω σου λεω να αναλογιστεις τι σημαινουν τα 70τμ και ποσα πια μαγαζια υπαρχουν τετοιου μεγεθους.

Ποιος σου είπε ότι αυτά τα 3 εκατ. είναι όλοι καπνιστές; (ακόμα κι αν δεν θες να το δεις νουμερικά) Και μη μου πεις πως δεν έχεις ακούσει πως καρκίνο των πνευμόνων (ναι αυτον των καπνιστών λέω, όχι τον άλλον των μη καπνιστών) τον παθαίνουν και μη καπνιστές που έχουν εκτεθεί σε καπνό τρίτων.
Αμφισβητησα ποτε εγω κατι τετοιο?!

Δλδ πραγματικά πρέπει να επικρατήσει η λογική: αλλιώς θα αρχίσω κι εγώ να κλ@νω όπου είμαι (που κάνει και καλό στο φινάλε!) και άμα μου πουν τπτ, θα τους πω πως είναι αναφαίρετο δικαιώμα μου και πως δεν μπορούν να μου περιορίσουν την ελευθερία επειδή εκείνοι ενοχλούνται!

Και οκ, άμα θέλετε να πεθάνετε, δικαίωμά σας. Αλλά όχι και να επιβάλλετε τις έξεις σας σε άλλους ανθρώπους που δεν το επέλεξαν
Εκει που σε πιανω, εκει σε χανω...
Σε ποια λογικη αναφερεσαι?! Ειπε κανεις οτι εχεις αδικο που δε θες να γινεσαι παθητικος καπνιστης?! Οχι...
Εχεις προβλημα με το πως διαμορφωθηκε ο νομος? Θα ησουν ευχαριστημενη μονο εαν θα αφορουσε καθολικη απαγορευση?
Μια ποτοαπαγορευση πως τη βλεπετε? Τοσοι θανατοι οφειλονται και στο οινοπνευμα...ενιγουει...Ειλικρινα, δε σας καταλαβαινω...

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 19:14, 13-06-09:

Αχ...γιατι βρε παιδια να μπαινουμε σε τετοια τρυπακια?
Προσωπικα με μπερδευουν και με βαζουν σε εναν φαυλο κυκλο σκεψοσυζητησης για το αν εκανε το αυγο την κοτα ή το αντιθετο.
Παντα θα υπαρχει κατι πιο ασχημο απο το κακο και χειροτερο απο το απλως "βλαβερο".
Αλλα τι να γινει δηλαδη?
Δεν θα ασχοληθουμε με αυτα που ετσι κι αλλιως ειναι βλαβερα επειδη υπαρχουν τα χειροτερα?
Τοτε παραταμε και την μαστιγα των ναρκωτικων, και την μαχη για τα φιλτρα των εργοστασιων και το που να πετανε τα τοξικα τους, γιατι θα υπαρχουν μεγαλυτερα προβληματα...
Ας ξεκινησουμε απο εκει και ας τα αφησουμε στην παντα τα αλλα.
Το ξεσκισα θα μου πειτε, αλλα καπου εκει με οδηγει το "υπαρχουν χειροτερα, με αυτο αγχωνεστε"?
(Και ειναι μαι προταση την οποια την εχω χρησιμοποιησει κι εγω κατα καιρους μονο και μονο για νακ αταλαβω εκ των υστερων, οτι καπου δεν ισχυε.)

Τεσπα, προσωπικα να πω κατι?
Δεν καπνιζω (κατα περιοδους καπνιζα) αλλα καταλαβαινω το σπασιμο και την "αδικια" που νιωθουν οι καπνιστες.
Γιατι?Μα ειναι πολυ απλο.
Μεχρι τωρα ειχα συνηθισει με την ευλογια του κρατικου φορεα, κυβερνησης, ιδιωτων και δεν ξερω τι, να καπνιζουν ελευθερα και παντου, να θεωρειται φυσιολογικο αυτο που γινεται, και ξαφνικα τους ερχεται μια ξαναστροφη που ουσιαστικα τους λεει οτι απο τα περισσοτερα μερη που σε "ικανοποιουσε" να καπνιζεις, τωρα ΔΕΝ θα μπορεις.
Ναι το καπνισμα δεν προσφερει τιποτα.Πιστευετε οτι υπαρχει καπνιστης που δεν το ξερει?
Αλλα η αντιδραση τους προσωπικα ΔΕΝ με ξαφνιαζει.

Και τελος να πω στην αγαπημενη μου Νεραιδα οτι θα την αγαπω κι ας καπνιζει παντου...οχι λαθος αλλο ηθελα να γραψω!
Εχ...α ναι! Οτι βασικα ,δεν ειναι "τωρα" που οι αντικαπνιστες επαθαν υστερια.
Απλως τα προηγουμενα χρονια οσο και να ζητουσαν ή να "φωναζαν", ηταν "φωνη βοοντως εν τη ερημο" (ετσι δεν γραφεται?).
Και τωρα που παρθηκαν μετρα που προστατευουν το αναφαιρετο δικαιωμα που εχουν στην υγεια τους, οι ιδιες πλεον συζητησεις, μοιαζουν σαν ουρλιαχτα.
Συζητησεις που πλεον γινονται οχι γιατι ζηκοκραυγαζουν που δικαιωθηκαν (μονο), αλλα και γιατι τωρα ξεκινησαν οι διαμαρτυριες απο την αλλη πλευρα.
Το γνωστο, "εκει που εισαι ημουν".

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 19:23, 13-06-09:

Μα Μαριε, το θεμα μου δεν ειναι οτι δε θα μπορω παντου να καπνιζω, αλλα αυτη η πρεμουρα ολων των μη καπνιστων να μην υπαρχει καταστημα οπου θα μπορει να παει ο καπνιστης. Και ας ειναι λιγα...
Δηλαδη τι αλλο θελουν?! Θα ειναι ευχαριστημενοι ειτε με κατ οικον περιορισμο ειτε με το να το κοψουμε?!!?!???!

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 20:01, 13-06-09:

Εγώ είπα ήδη πως δεν με απασχολεί αν θα υπάρχουν κάποια μαγαζιά αποκλειστικά καπνιστών, αλλά θα πρέπει αυτά να είναι η μειοψηφία σαφώς, διότι ένας καπνιστής δεν κάνει κακό στην υγεία του πηγαίνοντας σε ένα μαγαζί μη καπνιστών, ενώ το αντίθετο δεν ισχύει. Και άρα θα πρέπει τα πιο πολλά μαγαζιά να είναι μη καπνιστών ώστε να μπορούν να πάνε όλοι.

Νερ μου, δεν είπα ποτέ ότι τα μπουζούκια είναι κάτω των 70 τμ. Τα πρώτα που έγραψα είναι γενικά πράγματα που θα ήθελα να ισχύουν και τα οποία στην ουσία θα ισχύσουν σε μεγάλο βαθμό και αν εφαρμοστεί ο νόμος. Σε σένα απάντησα μόνο στον αριθμό που παρέθεσες για να σου πω, πως μπορεί ο αριθμός αυτών που πεθαίνουν από κάπνισμα να μην είναι πολύ μεγαλύτερος (σχετικό είναι αυτό) από όσους πεθαίνουν από το κακό περιβάλλον, αλλά σε αυτόν υπάρχει ένα, σίγουρα όχι αμελητέο, ποσοστό που πέθανε από παθητικό κάπνισμα.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 20:30, 13-06-09:

Σε σένα απάντησα μόνο στον αριθμό που παρέθεσες για να σου πω, πως μπορεί ο αριθμός αυτών που πεθαίνουν από κάπνισμα να μην είναι πολύ μεγαλύτερος (σχετικό είναι αυτό) από όσους πεθαίνουν από το κακό περιβάλλον, αλλά σε αυτόν υπάρχει ένα, σίγουρα όχι αμελητέο, ποσοστό που πέθανε από παθητικό κάπνισμα.
Ειπα...:
.....και 3 εκατ. απο ασθενειες που εχουν σχεση με το καπνισμα,......

για του λογου το αληθες:

Η ιατρική έρευνα για τις επιπτώσεις του καπνίσματος στην υγεία άρχισε μόλις το 1960 και σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας (Π.Ο.Υ.) κάθε χρόνο, σε όλο τον κόσμο πεθαίνουν 3.000.000 άνθρωποι από ασθένειες που έχουν σχέση με το τσιγάρο. Το 20% των θανάτων παγκοσμίως, περίπου 2.500.000 θάνατοι το χρόνο, έχουν σχέση με το κάπνισμα. Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας υπολογίζει ότι το κάπνισμα προκαλεί το 90-95% των θανάτων από καρκίνο του πνεύμονα, το 40-45% των θανάτων από όλες τις μορφές καρκίνου, το 77-80% των θανάτων από χρόνια βρογχίτιδα και εμφύσημα και το 20-25% των θανάτων από καρδιαγγειακές παθήσεις.
Θελω να πιστευω πως οταν λεμε "ασθενειες σχετικα με το καπνισμα", συμπεριλαμβανουμε και τις ασθενειες των παθητικων καπνιστων...

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 00:58, 14-06-09:

Μια ποτοαπαγορευση πως τη βλεπετε? Τοσοι θανατοι οφειλονται και στο οινοπνευμα...ενιγουει...Ειλικρινα, δε σας καταλαβαινω...
Οταν πινουμε, ο μονος τροπος να βλαψουμε άλλους ειναι αν οδηγουμε, ή αν μεσα στην ντιρλα κανουμε καμια βλακεια. Το 2ο δεν ειναι συχνο ωστε να υπαρξει μετρο. Ουτε πρακτικο να σε ελεγχει μπαμπουλας απο πανω. Για το 1ο υπαρχει νομος του Κ.Ο.Κ και σοβαρες ποινες. Οταν καπνιζουμε ομως, βλαπτουμε και τους γυρω μας, χωρις να μπορει να το αποφυγει κανενας (εκτος αν κραταει ανεμιστηρα φορητο μαζι του και ο εξαερισμος ειναι πολυ δυνατος). Επομενως οι διαφορες ειναι τεραστιες μεταξυ ποτου και καπνου.

Καταρχας, μπορεις να το γκουγκλαρεις, εαν με αμφισβητεις...
Υπεθεσα οτι το εκανες ηδη εσυ και μαλιστα περιμενα οτι θα υπαρχει ηδη η πηγη, οπότε γιατι να γινεται διπλος κοπος.

Κατα δευτερον, ανεφερθηκα σε υστερια, διοτι δεν εχουμε ιδεα μου φαινεται ποσοι θανατοι οφειλονται στη μολυνση της ατμοσφαιρας, στα φυτοφαρμακα, στη μολυνση του νερου, σε αλλα ειδη καταχρησεων (ναρκωτικα, καταναλωση οινοπνευματωδων ποτων) κ.ο.κ. (γκουγκλαρε να μαθεις, μιας και εισαι φιλος των στατιστικων ερευνων) και μας απασχολει, εαν θα υπαρχουν καταστηματα, που θα ειναι αποκλειστικα για καπνιστες.
Πρωτον : το οτι δεν εχουμε ιδεα για τους θανατους απο μολυνση, ή άλλες καταχρησεις, δεν αποδυναμωνει στο ελαχιστο τη σοβαροτητα της ζημιας του καπνισματος. Ετσι, και τα τροχαια να μαθουμε, και τους θανατους απο χοληστερινη και οτι αλλο θελεις, η βλαβη του τσιγαρου εχει τοσο μεγεθος που δεν επηρεαζεται. Δευτερον : φυσικα και ο κοσμος νοιαζεται πολυ για το τσιγαρο, αφου αυτο μπορει να αποφυγει πιο ευκολα απο το να αποφυγει τον αερα, το νερο, ή τα φυτοφαρμακα. Συνεχιζει να ειναι αβασιμος ο χαρακτηρισμος "υστερια".

Μεχρι τουδε κανουμε κυκλους, οι μεν κατηγορουν τους δε και αντιστοιχα οι αλλοι απολογουνται. Και ολο αυτο γιατι? Γιατι καποιοι υποστηριζουν την καθολικη απαγορευση του καπνισματος, το οποιο βρισκω ακρως φασιστικο και καποιοι αλλοι συμβιβαζονται με εναν νομο που ειναι δικαιος προς ολους(Δεν το βλεπετε?! Τοτε εχετε παρωπιδες).
Δε ξερω για τι κυκλους κλπ μιλας, με μενα εδω η κουβεντα εγινε επειδη ανεφερα και αλλα αιτια που επιδρουν στην υγεια μας, και με εκκινηση αυτο, ειπες οτι η αντιδραση των μη καπνιστων ειναι υστερικη. Και τελικά πριν φερεις τα νουμερα, η εικασια μου επαληθεφθηκε (οτι το καπνισμα βλαπτει περισσοτερο απο ολες τις αιτιες μολυνσης τροφιμων και αερα). Οπότε ψαχνω να δω που στηριζεται το "υστερικο" της υποθεσης

Ω ναι...π.χ τα 4 αυτοκινητα σε μια οικογενεια μας χρησιμευουν υπεραρκετα...χωρις αυτα δε ζουμε.
Δλδ απο ολα τα αιτια μολυνσης της ατμοσφαιρας που ανεφερα, οι οικογενειες που εχουν περισσοτερα αυτοκινητα ειναι το προβλημα ; Που μαλιστα τα αυτοκινητα αποτελουν σχετικα μικρο % της συνολικης μολυνσης του αερα ; Το οτι δε θα ειχαμε ΜΜΜ ή ρευμα, δεν το υπολογιζεις ; Το οτι δε θα ειχαμε τα περισσοτερα αγαθα, που για να παρασκευαστουν χρειαζονται εργοστασια που μολυνουν τον αερα, δεν μας δειχνει οτι εστω κι ετσι, κατι παιρνουμε, ενω με το τσιγαρο τιποτα σαν ανθρωποτητα ;

Το τι προσφερει το τσιγαρο στον οποιονδηποτε που το καπνιζει, ειναι δικος του λογαριασμος, παο τη στιγμη που δε θα ενοχλει εσενα...Παλι τα ιδια θα λεμε?!
Το τι προσφερει το τσιγαρο ειναι αρκετα μελετημενο και δεν ειναι αναγκη να καπνιζει καποιος για να το γνωριζει. Απο κει και περα, δεν υπαρχει συγκριση αφου το τσιγαρο βοηθαει απλα για το στρες της στιγμης. Νομιζω ολα τα υπολοιπα που μας προσφερουν οι υπολοιποι παραγοντες μολυνσης ειναι μακράν σημαντικοτερα. Και το "απο τη στιγμη που δε θα ενοχλει εμενα" θα το δουμε στην πραξη...μεχρι στιγμης μια χαρα ενοχλουνε αιωνες τωρα.

Παλι ξανα μανα τα ιδια...
Βρε ματια μου, εσυ προτιμας να πεθανεις απο αυτο και εγω απο τσιγαρο...ποιος εισαι εσυ ή ο οποιοσδηποτε αλλος που θα μου επιβαλλει εαν θα καπνιζω και απο τι θα πεθανω?!
Οντως τα ιδια λεμε. Πρεπει να επαναλαβουμε για 229293293938858495876895η φορα οτι οταν καποιος καπνιζει δε βλαπτει μονο τον εαυτο του και αρα μπορει να "επιβαλλει" αποδυναμωση της υγειας τριτου ή και θανατο ; Οταν λοιπον συμβαινει αυτο, χανει ο καπνιστης το δικαιωμα να καπνιζει εκτος εαν μπορει να εγγυηθει η μη επιβλαψη της υγειας τριτων. Δε ξερω εαν το εχετε καταλαβει αλλα το κανισμα ειναι αντισυνταγματικα παρανομο, και καπνιζετε χαριστικά τοσα χρονια...Και εξαλλου δε μιλησα για την επιλογη του καθενα στο πως θα πεθανει, απλά εφερα ενα παραδειγμα για να δειξω οτι εχουμε 2 αιτιες που μολυνουν την ατμοσφαιρα, αλλά η μια (τα καθε λογης εργοστασια που παραγουν τα παντα, απο χαρτι τιυαλετας, μεχρι ηλεκτρικη ενεργεια), ειναι περισσοτερο αναγκαιο κακο και κανουν κατι στη ζωη μας, ενω το τσιγαρο ειναι απλα μια απαισια συνηθεια που δε μας χρειαζεται.

Πανε κανε και πλυση εγκεφαλου και σε αυτους που γουσταρουν τα εξτριμ σπορτς, οπως π.χ τις ελευθερες καταδυσεις και καθε τοσο πνιγονται, να μην το κανουν, επειδη και τα αυτα σκοτωνουν. [size=2]
Ειμαι σιγουρος οτι αυτοι που κανουν extreme sports αφενος το ευχαριστιουνται πολυ περισσοτερο, αφεταιρου, δεν βλαπτουν τον οργανισμο τους (και τους γυρω τους), απλως ρισκαρουν να πανε μια και εξω.
[size=2] Ας κλειστουμε και σε μια γυαλα μεχρι να φτασουμε τα 80 για να παμε απο γηρατεια και οχι απο τιποτα αλλο.
Αμα ειναι να αρχισουμε τις ακραιες υπερβολές, να πω κι εγω : ε για να μη πεθανουμε στα 80, ας αρχισουμε διάφορες καταχρησεις, γιατι μονο ετσι "γεμιζει" η ζωη μας....ή μηπως οχι ;...

Δεν καπνιζω (κατα περιοδους καπνιζα) αλλα καταλαβαινω το σπασιμο και την "αδικια" που νιωθουν οι καπνιστες.
Γιατι?Μα ειναι πολυ απλο.
Μεχρι τωρα ειχα συνηθισει με την ευλογια του κρατικου φορεα, κυβερνησης, ιδιωτων και δεν ξερω τι, να καπνιζουν ελευθερα και παντου, να θεωρειται φυσιολογικο αυτο που γινεται, και ξαφνικα τους ερχεται μια ξαναστροφη που ουσιαστικα τους λεει οτι απο τα περισσοτερα μερη που σε "ικανοποιουσε" να καπνιζεις, τωρα ΔΕΝ θα μπορεις.
Ναι το καπνισμα δεν προσφερει τιποτα.Πιστευετε οτι υπαρχει καπνιστης που δεν το ξερει?
Αλλα η αντιδραση τους προσωπικα ΔΕΝ με ξαφνιαζει.
Μα αγαπητε Μαριε δεν προκειται περι αδικιας και καλα εκανες και το εβαλες σε εισαγωγικα. Καταχρηστικα καπνιζουν τοσες δεκαετιες, και καλομαθαν, και τωρα κανουν σα μικρα κακομαθημενα παιδια. Τοσο απλο. Και αν εισαι καπνιστης εσυ που το διαβαζεις αυτο, τοτε να ξερεις οτι εαν δε σου αρεσει ο χαρακτηρισμος που εγραψα, ο μονος εναλλακτικος ειναι να πουμε οτι εισαι εθσιμενος να ναρκωτικη ουσια. Διαλεγεις και παιρνεις. Εαν δε πιστευεις το 2ο, τοτε μπορεις να κανεις υπομονη να καπνισεις αργοτερα που θα σαι μονος σου πχ, ή να το κοψεις ακομα.

Μα Μαριε, το θεμα μου δεν ειναι οτι δε θα μπορω παντου να καπνιζω, αλλα αυτη η πρεμουρα ολων των μη καπνιστων να μην υπαρχει καταστημα οπου θα μπορει να παει ο καπνιστης. Και ας ειναι λιγα...
Δηλαδη τι αλλο θελουν?! Θα ειναι ευχαριστημενοι ειτε με κατ οικον περιορισμο ειτε με το να το κοψουμε?!!?!???!
Ποιοι ειναι αυτοι οι μη καπνιστες που λυσσαξαν να μην υπαρχει καταστημα καπνιστη ; Εγω δεν προσεξα καποιον να ζηταει επιμονα κατι τετοιο. Παντως ο κατ οικον περιορισμος και ακομα καλυτερα η διακοπη του, θα ηταν μια χαρουλα.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 02:47, 14-06-09:

Θελω να πιστευω πως οταν λεμε "ασθενειες σχετικα με το καπνισμα", συμπεριλαμβανουμε και τις ασθενειες των παθητικων καπνιστων...

Και επιμένεις πως υστεριάζουν όσοι λένε πως καλά θα κάνει να απαγορευτεί ή να υπάρχει εντελώς ξεχωριστός χώρος, σε όσα περισσότερα μέρη είναι δυνατόν;;;; Δλδ τι επιχείρημα είναι αυτό που και αριθμητικά αποδεικνύεται καταστροφικότερο και επιπλέον σκοτώνει ακόμα και άτομα που δεν το επέλεξαν;

(Δλδ και ως καπνίστρια, τα θεωρούσα όλα αυτά στοιχειώδη λογική!)

Παράθεση

Δειμος

Νεοφερμένος

Ο Δειμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O Δειμος έγραψε στις 14:34, 14-06-09:

εμενα με νοιαζει αν καπνιζει ο αλλος οπως με νοιαζει αν δεν φοραει το κρανος η την ζωνη του.

Και οχι μονο για ανθρωπιστικους λογους αλλα και για λογους που αφορουν τα οικονομικα της πατριδας μου.
Εξηγουμαι:Οταν καποιος καπνιζει εχει 80% πιθανοτητα να εμφανισει σοβαρη ασθενεια και θα πρεπει να νοσηλευτει.Αν αποδημισει εις κυριον γρηγορα τοτε δεν θα κοστισει πολυ στο ταμειο του.Αν ομως παθει μια χρονια ασθενεια καρκινο κτλ τοτε το κοστος ειναι τεραστιο και μιλαμε πολυ περισσοτερα απο τις κρατησεις στο μισθο που του ειχαν γινει για το ταμειο του οποτε θα αναγκαστει το ταμειο να εχει χασουρα.
Οποιος δεν φοραει κραανος/ζωνη και τρακαρει μπορει να εχει διαφορα επιπεδα χτυπηματων.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WhiteDrum : 18-06-09 στις 13:14. Αιτία: split
-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δειμος

Νεοφερμένος

O Δειμος έγραψε στις 14:34, 14-06-09:

Αυτο που μας επηρεαζει ολους και ειναι κακο για τα ταμεια ειναι να μεινει καποιος πολυ καιρο στην εντατικη και μετα στο αναπηρικο καροτσι.
Για αυτο τον λογο πιστευω οτι τα προστιμα για κρανος-ζωνη ειναι πολυ μικρα.Γιατι να πληρωνουμε ολοι επειδη καποιοι ειναι απερισκεπτοι;
Δεν θα με πειραζει καθολου οι συμπεριφορες αυτες αν οι καπνιστες κανουν απο μια υπευθυνη δηλωση που να λεει οτι αν υποστουν καποιο νοσημα που ευθηνεται το τσιγαρο τοτε δεν επιθυμουν την νοσηλεια τους με εξοδα του κρατους.
Τα ιδια οι αυτοκινητιστες-μοτοσυκλετιστες.Να κανουνε δηλωση οτι αν μεινουνε αναπηροι κτλ και οφειλεται στην μη χρηση κρανους ζωνης τοτε δεν επιθυμουν καμμια βοηθεια απο το κρατος.Πρεπει βεβαια να καταθεσουν στην τραπεζα και το αναλογο ποσο που θα χασει το κρατος απο τους φορους που θα πληρωναν αν ηταν αρτιμελεις.Αν τα κανουν ολα αυτα ειναι υπευθυνοι πολιτες και εννοειται οτι δεν θα επιβαλονται προστιμα απο την τροχαια.
Αυτα που γραφω μπορει σε καποιους να φαινονται σκληρα αλλα ειναι η αληθεια.

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 14:46, 14-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Δειμος
εμενα με νοιαζει αν καπνιζει ο αλλος οπως με νοιαζει αν δεν φοραει το κρανος η την ζωνη του.

Και οχι μονο για ανθρωπιστικους λογους αλλα και για λογους που αφορουν τα οικονομικα της πατριδας μου.
Εξηγουμαι:Οταν καποιος καπνιζει εχει 80% πιθανοτητα να εμφανισει σοβαρη ασθενεια και θα πρεπει να νοσηλευτει.Αν αποδημισει εις κυριον γρηγορα τοτε δεν θα κοστισει πολυ στο ταμειο του.Αν ομως παθει μια χρονια ασθενεια καρκινο κτλ τοτε το κοστος ειναι τεραστιο και μιλαμε πολυ περισσοτερα απο τις κρατησεις στο μισθο που του ειχαν γινει για το ταμειο του οποτε θα αναγκαστει το ταμειο να εχει χασουρα.
Οποιος δεν φοραει κραανος/ζωνη και τρακαρει μπορει να εχει διαφορα επιπεδα χτυπηματων.
Αυτο που μας επηρεαζει ολους και ειναι κακο για τα ταμεια ειναι να μεινει καποιος πολυ καιρο στην εντατικη και μετα στο αναπηρικο καροτσι.
Για αυτο τον λογο πιστευω οτι τα προστιμα για κρανος-ζωνη ειναι πολυ μικρα.Γιατι να πληρωνουμε ολοι επειδη καποιοι ειναι απερισκεπτοι;
Δεν θα με πειραζει καθολου οι συμπεριφορες αυτες αν οι καπνιστες κανουν απο μια υπευθυνη δηλωση που να λεει οτι αν υποστουν καποιο νοσημα που ευθηνεται το τσιγαρο τοτε δεν επιθυμουν την νοσηλεια τους με εξοδα του κρατους.
Τα ιδια οι αυτοκινητιστες-μοτοσυκλετιστες.Να κανουνε δηλωση οτι αν μεινουνε αναπηροι κτλ και οφειλεται στην μη χρηση κρανους ζωνης τοτε δεν επιθυμουν καμμια βοηθεια απο το κρατος.Πρεπει βεβαια να καταθεσουν στην τραπεζα και το αναλογο ποσο που θα χασει το κρατος απο τους φορους που θα πληρωναν αν ηταν αρτιμελεις.Αν τα κανουν ολα αυτα ειναι υπευθυνοι πολιτες και εννοειται οτι δεν θα επιβαλονται προστιμα απο την τροχαια.
Αυτα που γραφω μπορει σε καποιους να φαινονται σκληρα αλλα ειναι η αληθεια.

τι ακριβως προσπαθεις να υποστηριξεις??

ολοι ειμαστε φορολογουμενοι πολιτες και ολοι εχουμε τα ιδια δικαιωματα στη δημοσια υγεια ανεξαρτητως ασθενειας.

επισης να σε ενημερωσω οτι για την ασφαλεια υγειας που εχουμε, την εχουμε οσοι εργαζομαστε και για να την εχουμε το ικα, το δημοσιο και το καθε ασφαλιστικο ταμειο κραταει τα λεφτακια μας απο το μισθο μας.

ουσιαστικα, και ΛΙΓΑ προσφερει το κρατος στον τομεα της δημοσιας υγειας (και οχι μονο)

συγνωμη που θα αρρωστησω απο το τσιγαρο και θα φαω τα λεφτα του κρατους και δε θα τους τα αφησω να τα φανε μονοι τους σε βιλες.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 15:47, 14-06-09:

και επισης παιζει ρολο και η σωστη επιλογη κρανους... σορρυ που το συνεχισα το οφ τοπικ..

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:03, 14-06-09:

Και επιμένεις πως υστεριάζουν όσοι λένε πως καλά θα κάνει να απαγορευτεί ή να υπάρχει εντελώς ξεχωριστός χώρος, σε όσα περισσότερα μέρη είναι δυνατόν;;;; Δλδ τι επιχείρημα είναι αυτό που και αριθμητικά αποδεικνύεται καταστροφικότερο και επιπλέον σκοτώνει ακόμα και άτομα που δεν το επέλεξαν;

(Δλδ και ως καπνίστρια, τα θεωρούσα όλα αυτά στοιχειώδη λογική!)
Ρε παιδια, αναρωτιεμαι, μαζι μιλαμε ή ο καθενας μονος του?!!!
Με διαβαζετε? Ή απλα γραφετε αυτα που θελετε?!
Απο το

Απο αυτο που γραφω τι ακριβως καταλαβαινεις?!
Λεμε το ιδιο πραγμα?!
Το στοιχειωδως λογικο για σενα, ακομα δεν εχω καταλαβει τι ειναι..Τη μια τα γραφεις ετσι και την αλλη αλλιως...
Οταν λες "πολυ καλα θα κανει να απαγορευτει", τι ακριβως εννοεις? Αναφερεσαι σε καθολικη απαγορευση? Απο παντου και παντα?!
"ή να υπάρχει εντελώς ξεχωριστός χώρος, σε όσα περισσότερα μέρη είναι δυνατόν", συγγνωμη δλδ, αλλα με το νομο αυτο δε θα γινει?! Αλλα μαλλον μας ενοχλε το οτι θα μπορουν να υπαρχουν χωροι και για τους καπνιστες...
Και μετα μιλαμε για στοιχειωδη λογικη...

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:49, 14-06-09:

Οταν πινουμε, ο μονος τροπος να βλαψουμε άλλους ειναι αν οδηγουμε, ή αν μεσα στην ντιρλα κανουμε καμια βλακεια. Το 2ο δεν ειναι συχνο ωστε να υπαρξει μετρο. Ουτε πρακτικο να σε ελεγχει μπαμπουλας απο πανω. Για το 1ο υπαρχει νομος του Κ.Ο.Κ και σοβαρες ποινες. Οταν καπνιζουμε ομως, βλαπτουμε και τους γυρω μας, χωρις να μπορει να το αποφυγει κανενας (εκτος αν κραταει ανεμιστηρα φορητο μαζι του και ο εξαερισμος ειναι πολυ δυνατος). Επομενως οι διαφορες ειναι τεραστιες μεταξυ ποτου και καπνου.
Λεπον, μου φαινεται οπως ειπα και στη Ντινα πιο πανω, οτι μιλαει ο καθενας μονος του...
Μιλαμε σε τοσα ποστ περι νομου και εαν θα επρεπε να υπαρχουν χωροι αποκλειστικα για καπνιστες και συνεχιζεις να μου λες οτι θα βλαπτουμε τους γυρω μας?!
Ελεος...

Πρωτον : το οτι δεν εχουμε ιδεα για τους θανατους απο μολυνση, ή άλλες καταχρησεις, δεν αποδυναμωνει στο ελαχιστο τη σοβαροτητα της ζημιας του καπνισματος. Ετσι, και τα τροχαια να μαθουμε, και τους θανατους απο χοληστερινη και οτι αλλο θελεις, η βλαβη του τσιγαρου εχει τοσο μεγεθος που δεν επηρεαζεται. Δευτερον : φυσικα και ο κοσμος νοιαζεται πολυ για το τσιγαρο, αφου αυτο μπορει να αποφυγει πιο ευκολα απο το να αποφυγει τον αερα, το νερο, ή τα φυτοφαρμακα. Συνεχιζει να ειναι αβασιμος ο χαρακτηρισμος "υστερια".

Σου ειπα εγω οτι το καπνισμα δεν κανει ζημια?! Η ζημια που θα κανω εγω στον εαυτο μου, επειδη μπορει να γουσταρω να καπνιζω,ειναι δικο μου θεμα. Με το νομο πλεον, οι μη καπνιστες δε θα εχουν προβληματα με το παθητικο αναγκαστικο καπνισμα... Δεν εισαι ικανοποιημενος? Ελεος πια...
Αντε παλι περι υστεριας... Μιλησα για την ακατανοητη εναντιωση σας απεναντι στην υπαρξη καταστηματων και για καπνιστες! Ειναι τωρα κατανοητο?!

Δε ξερω για τι κυκλους κλπ μιλας, με μενα εδω η κουβεντα εγινε επειδη ανεφερα και αλλα αιτια που επιδρουν στην υγεια μας, και με εκκινηση αυτο, ειπες οτι η αντιδραση των μη καπνιστων ειναι υστερικη. Και τελικά πριν φερεις τα νουμερα, η εικασια μου επαληθεφθηκε (οτι το καπνισμα βλαπτει περισσοτερο απο ολες τις αιτιες μολυνσης τροφιμων και αερα). Οπότε ψαχνω να δω που στηριζεται το "υστερικο" της υποθεσης

Σου ειπα...
Τελικα μου φαινεται οτι οντως ο καθενας μιλαει μονος του...Εκτος εαν δεν ξερουμε σε ποιο θεμα γραφουμε...

Δλδ απο ολα τα αιτια μολυνσης της ατμοσφαιρας που ανεφερα, οι οικογενειες που εχουν περισσοτερα αυτοκινητα ειναι το προβλημα ; Που μαλιστα τα αυτοκινητα αποτελουν σχετικα μικρο % της συνολικης μολυνσης του αερα ; Το οτι δε θα ειχαμε ΜΜΜ ή ρευμα, δεν το υπολογιζεις ; Το οτι δε θα ειχαμε τα περισσοτερα αγαθα, που για να παρασκευαστουν χρειαζονται εργοστασια που μολυνουν τον αερα, δεν μας δειχνει οτι εστω κι ετσι, κατι παιρνουμε, ενω με το τσιγαρο τιποτα σαν ανθρωποτητα ;
Ημουν σιγουρη οτι θα επαιρνες το παραδειγμα που εφερα και θα το εκανες σηριαλ...γι αυτο θα απαντησω στο μπολνταρισμενο μονο...
Το τσιγαρο ειναι προσωπικη υποθεση του καθενος...το τι μου κανει εμενα, εσυ και κανενας αλλος, δεν μπορει να γνωριζει...απο τη στιγμη που δε θα δημιουργω προβλημα σε μη καπνιστες, αφου υπαρχει πλεον νομος, τα υπολοιπα τα ακουω βερεσε...

Το τι προσφερει το τσιγαρο ειναι αρκετα μελετημενο και δεν ειναι αναγκη να καπνιζει καποιος για να το γνωριζει. Απο κει και περα, δεν υπαρχει συγκριση αφου το τσιγαρο βοηθαει απλα για το στρες της στιγμης. Νομιζω ολα τα υπολοιπα που μας προσφερουν οι υπολοιποι παραγοντες μολυνσης ειναι μακράν σημαντικοτερα. Και το "απο τη στιγμη που δε θα ενοχλει εμενα" θα το δουμε στην πραξη...μεχρι στιγμης μια χαρα ενοχλουνε αιωνες τωρα.

Δες πιο πανω...

Οντως τα ιδια λεμε. Πρεπει να επαναλαβουμε για 229293293938858495876895η φορα οτι οταν καποιος καπνιζει δε βλαπτει μονο τον εαυτο του και αρα μπορει να "επιβαλλει" αποδυναμωση της υγειας τριτου ή και θανατο ; Οταν λοιπον συμβαινει αυτο, χανει ο καπνιστης το δικαιωμα να καπνιζει εκτος εαν μπορει να εγγυηθει η μη επιβλαψη της υγειας τριτων. Δε ξερω εαν το εχετε καταλαβει αλλα το κανισμα ειναι αντισυνταγματικα παρανομο, και καπνιζετε χαριστικά τοσα χρονια...Και εξαλλου δε μιλησα για την επιλογη του καθενα στο πως θα πεθανει, απλά εφερα ενα παραδειγμα για να δειξω οτι εχουμε 2 αιτιες που μολυνουν την ατμοσφαιρα, αλλά η μια (τα καθε λογης εργοστασια που παραγουν τα παντα, απο χαρτι τιυαλετας, μεχρι ηλεκτρικη ενεργεια), ειναι περισσοτερο αναγκαιο κακο και κανουν κατι στη ζωη μας, ενω το τσιγαρο ειναι απλα μια απαισια συνηθεια που δε μας χρειαζεται.

Ρε συ Δημο, το νομο τον γνωριζεις?
Σε ικανοποιει ως μη καπνιστη?!
Επιμενω πως ο καθενας μιλαει μονος του...

Ειμαι σιγουρος οτι αυτοι που κανουν extreme sports αφενος το ευχαριστιουνται πολυ περισσοτερο, αφεταιρου, δεν βλαπτουν τον οργανισμο τους (και τους γυρω τους), απλως ρισκαρουν να πανε μια και εξω.
Αμα ειναι να αρχισουμε τις ακραιες υπερβολές, να πω κι εγω : ε για να μη πεθανουμε στα 80, ας αρχισουμε διάφορες καταχρησεις, γιατι μονο ετσι "γεμιζει" η ζωη μας....ή μηπως οχι ;...
Προσπαθω να σου δειξω οτι κανεις μπορει να διαθεσει τον εαυτο του, οπως θελει, αφου δεν ενοχλει τους αλλους...

Ποιοι ειναι αυτοι οι μη καπνιστες που λυσσαξαν να μην υπαρχει καταστημα καπνιστη ; Εγω δεν προσεξα καποιον να ζηταει επιμονα κατι τετοιο. Παντως ο κατ οικον περιορισμος και ακομα καλυτερα η διακοπη του, θα ηταν μια χαρουλα.
Εαν τωρα η πρωτη προταση δεν ερχεται σε αντιθεση με τη δευτερη, τοτε εχω σοβαρο προβλημα με τα ελληνικα μου και την αντιληψη μου...

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 20:41, 14-06-09:

Βρε συ Νερ, εγώ απλά θεωρώ αστείο το να συγκρίνεις τους θανάτους απο περιβαλλοντικά αίτια με τους θανάτους από τσιγάρο, αφενός γιατί είναι ΠΟΛΥ περισσότεροι και αφορούν και ΜΗ καπνιστές και αφετέρου γιατί το κάπνισμα είναι κάτι που δεν βοηθά κάπου, όπως είπε κι ο Λόρυ. Και πως στην πραγματικότητα, απλώς ΔΕΝ συγκρίνονται και δεν αποτελούν επιχείρημα για την εξίσωση καπνίσματος και ..εργοστασίων ή ό,τι άλλο δημιουργεί περιβαλλοντική μόλυνση.
Αυτό λέω απλά τόση ώρα. Κι ο μόνος λόγος που επιμένω είναι γιατί κι εσύ επιμένεις να συγκρίνεις τα κατ' εμέ ασύγκριτα για να δικαιολογήσεις τα ..αδικαιολόγητα.
Κατά τα άλλα αν εφαρμοστεί, όπως είπα ήδη, ο νόμος θα είναι πολύ ικανοποιητικός, παρόλο που είμαι σίγουρη πως ΟΛΑ τα μαγαζιά κάτω των 70 τμ θα είναι καπνιστών. Ας είναι.. όπως είπε και η Ηρώ πιο πάνω, μάλλον δεν είναι και πάρα πολλά αυτά τα μαγαζιά.
Επίσης: εννοείται πως είναι δικαίωμα καθενός να καπνίζει όπου γουστάρει, αρκεί να μη με ενοχλεί και να μη μου παραβιάζει τα δικαιώματά μου.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 21:26, 14-06-09:

Λεπον, μου φαινεται οπως ειπα και στη Ντινα πιο πανω, οτι μιλαει ο καθενας μονος του...
Μιλαμε σε τοσα ποστ περι νομου και εαν θα επρεπε να υπαρχουν χωροι αποκλειστικα για καπνιστες και συνεχιζεις να μου λες οτι θα βλαπτουμε τους γυρω μας?!Ελεος...
Την παραγραφο που παρεθεσες την εγραψα για να αντικρουσω την συγκριση που εκανες με το ποτο. Οι νομοι περι καπνισματος τωρα ξεκινανε και θα δουμε πως και ποσο θα εφαρμοστουν.

Σου ειπα εγω οτι το καπνισμα δεν κανει ζημια?! Η ζημια που θα κανω εγω στον εαυτο μου, επειδη μπορει να γουσταρω να καπνιζω,ειναι δικο μου θεμα. Με το νομο πλεον, οι μη καπνιστες δε θα εχουν προβληματα με το παθητικο αναγκαστικο καπνισμα... Δεν εισαι ικανοποιημενος? Ελεος πια...
Οχι, αλλά προσπαθεις να απομακρυνεις το θεμα απο τη βλαβη του τσιγαρου αναφεροντας αλλες βραβερες πηγες, για να πεις τι ακριβως ;

Αντε παλι περι υστεριας... Μιλησα για την ακατανοητη εναντιωση σας απεναντι στην υπαρξη καταστηματων και για καπνιστες! Ειναι τωρα κατανοητο?!
Συνεχεια περι υστεριας θα μιλαμε μεχρι να αποδειξεις οτι ο χαρακτηρισμος σου εχει βαση. Και σου ξαναλεω : δειξε μου ΠΟΥ ειδες καποιον εδω μεσα να επιμενει υστερικα να μην υπαρχουν μαγαζια για καπνιστες. Αφου πλεον ειδαμε οτι το επιχειρημα "μα και η μολυνση του περιβαλλοντος σκοτωνει" δεν στεκει, τουλαχιστον ας δουμε που ειδες την υστερια.

Ημουν σιγουρη οτι θα επαιρνες το παραδειγμα που εφερα και θα το εκανες σηριαλ...γι αυτο θα απαντησω στο μπολνταρισμενο μονο...
Σειριαλ επειδη απαντησα με 5 γραμμες σε κατι που δε στεκει και δε το αφησα να περασει ; Οτι πεις. Παντως αφου το ηξερες οτι θα το κανω, τοτε προφανως εκανες το συγκεκριμενο σχολιο σκοπιμα, οποτε μη παραπονεισαι και απο πανω..

Το τσιγαρο ειναι προσωπικη υποθεση του καθενος...το τι μου κανει εμενα, εσυ και κανενας αλλος, δεν μπορει να γνωριζει...
Παμε παλι... : το τι κανει το τσιγαρο στον οργανισμο, πως δρα, γιατι εθιζει, τι προσφερει, τι βλαπτει κλπ, ειναι γνωστα. Δεν ειναι μαγικη καραμελα που στον εναν δρα ετσι και στον αλλον γιουβετσι. Σε ολους το ιδιο κανει απο αποψης βιοχημειας. Τωρα αν καποιος το θελει και για ψυχολογικους λογους (ιματζ, να δειχνει κουλ) τοτε αυτο ειναι εξτρα. Αλλα και οι ψυχολογικοι λογοι, οταν υπαρχουν ειναι σχεδον παντου οι ιδιοι. Παντως δεν υπαρχει καποια "μυστική" επιδραση του τσιγαρου σε κανεναν. We know. Deal with it.

απο τη στιγμη που δε θα δημιουργω προβλημα σε μη καπνιστες, αφου υπαρχει πλεον νομος, τα υπολοιπα τα ακουω βερεσε...
Αυτη η στιγμη ομως ΘΑ ερθει. Και εδω μιλαμε για το τι ισχυει τωρα και το τι ισχυε παντα, καθως αυτα ειναι που εχουν δωσει το πατημα στους μη καπνιστες να λενε μια κουβεντα παραπανω (και λιγα λενε αλλα τελοσπαντων).

Ρε συ Δημο, το νομο τον γνωριζεις?
Σε ικανοποιει ως μη καπνιστη?!
Επιμενω πως ο καθενας μιλαει μονος του...
Εγω παραθετω το επιχειρημα μου στο γιατι η θεση σου "μα και η μολυνση της ατμοσφαιρας σκοτωνει" δε στεκει, ...και συ με ρωτας αλλα αντι αλλων, δλδ, αν με ικανοποιει ο νομος. Οντως ο καθενας μιλαει μονος του...
Ο νομος οσο τον διαβασα ειναι βημα προς την σωστη κατευθυνση, και το εχω ηδη πει αυτο δε χρειαζοταν να το ξαναγραψω. Και ειχα κιολας πως μενει να δουμε πως και κατα ποσο θα εφαρμοστει.

Προσπαθω να σου δειξω οτι κανεις μπορει να διαθεσει τον εαυτο του, οπως θελει, αφου δεν ενοχλει τους αλλους...
Δε χρειαζεται, ηταν αυτονοητο. Κι εγω προσπαθω να δειξω οτι αφενος το να πεθανει καποιος απο καρκινο στον πνευμονα απο τσιγαρο, 1. δεν συμβαινει χωρις να βλαπτει αλλους, εκτος αν μενει μονος του στο βουνο (οι νομοι για την απαγορευση και περιορισμο τσιγαρου αρχισαν τα τελευταια χρονια και μονο σε μερικα κρατη και παλι αφορουν κοινους κλειστους χωρους μονο, αρα παλι καπου θα βλαπτει αλλους, απλα λιγοτερο) 2.ειναι εκατομυρια φορες πιο ανουσιο και βλακωδες απο το να κανει τουλαχιστον ενα extreme sport.

Εαν τωρα η πρωτη προταση δεν ερχεται σε αντιθεση με τη δευτερη, τοτε εχω σοβαρο προβλημα με τα ελληνικα μου και την αντιληψη μου...
Πραγματι. Η 2η ηταν μεταξυ αστειου και σοβαρου. Φυσικα και θα ηθελα να πατησω ενα κουμπι και να εξαφανιζοταν το τσιγαρο απο τον πλανητη, δε θα με χαλουσε. Ουτε εμενα ουτε εκατομυρια αλλους. Οχι να εξαφανιστει απλως, να μην το εχει "αναγκη" κανενας. Αυτο απεχει ομως απο το να ζηταμε υστερικα να μην υπαρχουν καθολου μαγαζια καπνιστων.

Και ακομα και αυτο αν το ζητουν καποιοι, δεν μου κανει εντυπωση. Για τον απλο λογο που εχω πει απο τοτε που πρωτοακουστηκε το νεο μετρο : Ολοι μας εχουμε τις παρεες μας. Και χοντρικα οι μισοι καπνιζουν (ισως και παραπανω). Οι καπνιστες δε θα θελουν να βγουν χωρις να καπνιζουν ΜΕΣΑ στο σωρο διασκεδασης. Σε τι μαγαζι θα πανε ; Πρακτικα οι καπνιστες θα πιεζουν ψυχολογικα τους μη πανιστες να ερθουν μαζι τους. Αν αυτοι το ανεχτουν (οπως ανεχονται τοσα χρονια να καπνιζει ο αλλος διπλα οποτε θελει) θα πηγαινουν. Αν οχι, θα υπαρχει αμοιβαια πιεση. Και ειτε θα πηγαινουν μια στο καπνιστων μια στο μη, ειτε θα σπασουν παρεες.

Κι ολα αυτα, γιατι πρεπει ο εθισμενος να κανει την νομιμη τζουρα του, και δε μπορει να το αποχωριστει για 2-5 ωρες. Ουτε βεβαια να βγει μερικες φορες εξω να καπνισει γιατι θα νιωσει εθισμενος. Well i have news for you my smoking friend : εισαι εθισμενος, και το να νιωσεις ετσι ειναι ενα απο τα μειονεκτηματα του τσιγαρου. Απλα μεχρι πριν μερικα χρονια, η κοινωνια σε καλομαθαινε γιατι ειναι πολλα τα φραγκα.

Παράθεση

Δειμος

Νεοφερμένος

O Δειμος έγραψε στις 22:13, 14-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
τι ακριβως προσπαθεις να υποστηριξεις??

ολοι ειμαστε φορολογουμενοι πολιτες και ολοι εχουμε τα ιδια δικαιωματα στη δημοσια υγεια ανεξαρτητως ασθενειας.

επισης να σε ενημερωσω οτι για την ασφαλεια υγειας που εχουμε, την εχουμε οσοι εργαζομαστε και για να την εχουμε το ικα, το δημοσιο και το καθε ασφαλιστικο ταμειο κραταει τα λεφτακια μας απο το μισθο μας.

ουσιαστικα, και ΛΙΓΑ προσφερει το κρατος στον τομεα της δημοσιας υγειας (και οχι μονο)

συγνωμη που θα αρρωστησω απο το τσιγαρο και θα φαω τα λεφτα του κρατους και δε θα τους τα αφησω να τα φανε μονοι τους σε βιλες.
Ειπες οτι ολοι εχουμε τα ιδια δικαιωματα στη δημοσια υγεια ανεξαρτητως ασθενειας
Συμφωνω.
Ειπες συγνωμη που θα αρρωστησω απο το τσιγαρο
Δεν σε συγχωρω για τον λογο οτι ενω ξερεις οτι θα αρρωστησεις δεν κανεις αυτο που πρεπει.Σαν να λες εχω γραμμενη την κοινωνια.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 22:26, 14-06-09:

Ειπες οτι ολοι εχουμε τα ιδια δικαιωματα στη δημοσια υγεια ανεξαρτητως ασθενειας
Συμφωνω.
Ειπες συγνωμη που θα αρρωστησω απο το τσιγαρο
Δεν σε συγχωρω για τον λογο οτι ενω ξερεις οτι θα αρρωστησεις δεν κανεις αυτο που πρεπει.Σαν να λες εχω γραμμενη την κοινωνια.

με κανεις και επαναλαμβανομαι...

δε μου κανει κανεις χαρη, αν νοσηλευτω σε δημοσιο νοσοκομειο...

τα χω ολα πληρωμενα απο τους φορους που πληρωνω στο κρατος και απο τα λεφτα που μου κραταει η ασφαλιση μου... και εφοσον πληρωνω αν θελω αυτοτραυματιζομαι κιολας(που λεει ο λογος) και νοσηλευομαι επιτηδες.

καταλαβε σε παρακαλω πολυ οτι αυτο που λες δεν εχει νοημα.

νομιζω ειμαι αρκετα ξεκαθαρη με την αιτιολογηση μου.

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 22:33, 14-06-09:

Πάντως το θέμα με τα χρήματα είναι λίγο απάτη. Αν βάλουμε στο ισοζύγιο τα χρήματα που κερδίζει το κράτος από τη φορολογία των τσιγάρων (οι φόροι είναι τεράστιοι!) και τα χρήματα τα οποία ξοδεύει για τη νοσηλεία των ασθενών που σχετίζονται με το κάπνισμα, νομίζω ότι η ζυγαριά κλίνει υπέρ του κράτους. Διορθώστε με αν κάνω λάθος...

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 09:13, 15-06-09:

Διάβασα κάτι σωστό σε μία εφημερίδα εδώ: Ο νόμος αποκαλείται "απαγόρευση του παθητικού καπνίσματος". Δηλαδή η νομοθεσία, οι εστιάτορες και οι καπνιστές οφείλουν να προστατεύσουν όποιον δε θέλει να εμπλακεί με το κάπνισμα και κινδυνεύει από το παθητικό κάπνισμα, κοινώς.
Δεν ξέρω αν αυτό δίνει μία διαφορετική οπτική του θέματος για μερικούς, αλλά για μένα δεν τίθεται θέμα απαγόρευσης στους καπνιστές, αλλά περιορισμών του πώς και πού και πότε κάνουν αυτό που τους αρέσει. Τόσο απλά.

Καπνίστε, αλλά χωρίς να στερείτε κάποιες ελευθερίες και υγιές περιβάλλον από τους άλλους. Οδηγήστε τη μηχανή, αλλά στο δρόμο κι όχι στα πεζοδρόμια, με όριο ταχύτητας κι όχι με 160 στο σοκάκι. Έτσι λειτουργεί.

12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 16:18, 15-06-09:

[/SIZE][/FONT]

Kαποιοι εχουν αναγκαστικά μηχανη. Ειτε λογω οικονομικων, ειτε γιατι δε βολευει το αυτοκινητο.

Η διαφορά ειναι οτι νομοι για πχ την οδηγηση ή το αλκοολ κλπ, υπηρχαν παντα. Για το καπνισμα που σκοτωνει δεκαετιες τωρα, οχι μονο δεν υπηρχαν, αλλά καλομαθε ο καπνιστης και τσιναει τωρα που σφιγγουν τα πραματα (που ερχονται στα ισα τους δλδ).

Με τις παρεες σκεφτηκατε τι θα γινεται ;
Το πως ακριβως "τσιναει" δεν καταλαβα...Ναι οκ, δε μας πολυαρεσει που δε θα μπορουμε να κανπιζουμε σε ολα τα μερη και θα πρεπει να συμβιβαστουμε, αλλα ειναι δικαιος ο νομος.-

Ναι αμε σκεφτηκαμε...ο καθενας θα επιλεγει αυτο που τον ευχαριστει...
Αλλωστε ουσα καπνιστρια, εχει τυχει να μην μπορω να καπνισω σε σπιτια, οπου ζουν μικρα παιδια, αλλα παρολαυτα να πηγαινω. Βεβαια η συχνοτητα επισκεψης σε αυτα τα σπιτια ειναι σαφως πολυ μικροτερη απο αλλα, οπου μπορω ελευθερα να καπνισω, οταν και εαν το θελησω...

Ενιγουει, δε χρειαζεται να αγχεσαι...
Ο καθενας θα αποφασιζει για τον εαυτο του και ολοι θα ειναι ευτυχισμενοι. Εαν δε θα μπορεσεις να τα βρεις με την παρεα σου, τοτε η τελευταια ειναι προβληματικη...
Αυτο που φανταζομαι πως θα γινει ειναι οτι καποιες φορες θα συμβιβαζονται οι μεν και καποιες αλλες οι δε, εαν προκειται για παρεες που εχουν και καπνιστες και μη καπνιστες... Καλη θεληση να υπαρχει και λυσεις βρισκονται...

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 16:32, 15-06-09:

Με τις παρεες σκεφτηκατε τι θα γινεται ;
Χαμόοοοοοοοοςςςς ....

Τα τραπέζια που θα έχουν τη μεγαλύτερη πέραση, θα είναι αυτά που θα είναι δίπλα σε τζαμαρίες ανοιχτές, ώστε οι μισοί να κάθονται μέσα στο μαγαζί (μη καπνιστές) και οι μισοί έξω από το μαγαζί (μη καπνιστές)

Να πω κάτι και πέρα από την πλάκα; Χωρίς παρεξήγηση μη καπνιστές ... εγώ καπνίζω βέβαια, αλλά κατανοώ ότι όσοι δεν καπνίζετε ενοχλείστε από τον καπνό μου. Όμως ρε παιδιά ... παρατηρώ ένα τρομερό ξεσπάθωμα των μη καπνιστών (ίσως είναι η δική μου ιδέα... δεν ξέρω) που έχει φτάσει στα όρια της υστερίας σε μερικούς, που υπερασπίζονται τρελά την -κατά γενική ομολογία - σωστή θέση, ότι ο μη καπνιστής καταπιεζόταν μέχρι τώρα και είναι κακό, κλπ.....
Και αντί λοιπόν ως τόσα χρόνια καταπιεζόμενοι να καταλάβετε και τους καπνιστές που αντιδρούν, έχει υπάρξει αυτό το ξεσπάθωμα ότι "τι καλά που θα είμαστε" ... Το ότι θα καταπιέζονται οι καπνιστές δε μας ενδιαφέρει. Εν ολίγοις εμείς να μην καταπιεζόμαστε και δεν τρέχει μια.
Και οκ ... το καταλαβαίνω εν μέρει ότι αγανακτήσατε τόσα χρόνια, αλλά δεν είναι λίγο ρατσιστικό όλο αυτό;
Αν σας έλεγαν να κάθεστε εσείς πίσω από γυάλινους τοίχους με αρνητική πίεση, δεν θα αντιδρούσατε;
Όλοι όσοι καπνίζουμε, ξέρουμε ότι δεν είναι καλό... αλλά μας έχετε κάνει τώρα τελευταία να αισθανόμαστε σαν λεπροί... και αυτό δεν έχετε δικαίωμα να το κάνετε! Έχετε κάθε δίκιο να ενοχλείστε από τον καπνό μας, αλλά δεν έχετε κανένα δικαίωμα να μας συμπεριφέρεστε σαν να είμαστε το μίασμα της κοινωνίας και τώρα που θα μας "μπουντρουμιάσετε" θα λυθούν όλα!
Έχουμε δικαίωμα να έχουμε μαγαζιά καπνιστών, γιατί κάποιοι από μας όταν έχουν τις καλές τους ή τις κακές τους, θέλουν να κάνουν ένα τσιγαράκι με το ποτό τους! Αν είναι τόσο κακό απαγορεύστε την κυκλοφορία των τσιγάρων να τελειώνουμε. Από τη στιγμή που πωλούνται ελεύθερα και φορολογούμαστε, έχουμε δικαίωμα να έχουμε χώρους διασκέδασης που δεν θα θυμίζουν το κελί του Dr. Hannibal όπου θα καπνίζουμε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 19:13, 15-06-09:

Τα τραπέζια που θα έχουν τη μεγαλύτερη πέραση, θα είναι αυτά που θα είναι δίπλα σε τζαμαρίες ανοιχτές, ώστε οι μισοί να κάθονται μέσα στο μαγαζί (μη καπνιστές) και οι μισοί έξω από το μαγαζί (μη καπνιστές)
Υποτιθεται οι χωροι θα ειναι πληρως διαχωρισμενοι, οπότε ;

Όμως ρε παιδιά ... παρατηρώ ένα τρομερό ξεσπάθωμα των μη καπνιστών (ίσως είναι η δική μου ιδέα... δεν ξέρω) που έχει φτάσει στα όρια της υστερίας σε μερικούς, που υπερασπίζονται τρελά την -κατά γενική ομολογία - σωστή θέση, ότι ο μη καπνιστής καταπιεζόταν μέχρι τώρα και είναι κακό, κλπ.....
Την παρατηρησες εδω μεσα την υστερια αυτη ; Γιατι εγω δεν ειδα κατι. Και γιατι σε εκπλησει το ξεσπαθωμα ; Τοσα χρονια υπομονης και ανεκτικοτητας και υποβαθμισης της υγειας του κανει ο καπνιστης. Απολυτα δικαιολογημενο το ξεσπαθωμα.

Και αντί λοιπόν ως τόσα χρόνια καταπιεζόμενοι να καταλάβετε και τους καπνιστές που αντιδρούν, έχει υπάρξει αυτό το ξεσπάθωμα ότι "τι καλά που θα είμαστε" ... Το ότι θα καταπιέζονται οι καπνιστές δε μας ενδιαφέρει. Εν ολίγοις εμείς να μην καταπιεζόμαστε και δεν τρέχει μια.Και οκ ... το καταλαβαίνω εν μέρει ότι αγανακτήσατε τόσα χρόνια, αλλά δεν είναι λίγο ρατσιστικό όλο αυτό;
Να "καταλαβουμε τους καπνιστες που αντιδρουν" ; Τι να καταλαβουμε δλδ ; Οτι επειδη καλομαθαν εις βαρος αλλων τοσα χρονια, τωρα θα κανουν τον Ξανθοπουλο ; Ο καπνιστης δεν καταπιεζεται. Καταπιεση υφισταται οχι απλα οταν "δε κανουμε οτι γουσταρουμε". Υπαρχουν κανονες. Εαν βλαπτουμε καποιον για το κεφι μας, τοτε οταν μας περιορισουν, μονο για καταπιεση και ρατσισμο δε πρεπει να μιλαμε.

Αν σας έλεγαν να κάθεστε εσείς πίσω από γυάλινους τοίχους με αρνητική πίεση, δεν θα αντιδρούσατε;
Ακυρη ερωτηση-επιχειρημα. Δλδ ετσι για πλακα θα υπαρχει ξεχωριστος χωρος για καποιους ; Οχι. Υπαρχει λογος. Βλα-πτε-τε τους γυρω σας! Τι να κανουμε τωρα ! Μακαρι να εβλαπτε μονο τον χρηστη! Ξερετε τι κανει ομως και αδιαφορειτε για τους αλλους. Θα υποστειτε τις συνεπειες.

Όλοι όσοι καπνίζουμε, ξέρουμε ότι δεν είναι καλό...
Μη το λες. Εχω συναντησει πολλους που αμφισβητουν τις ερευνες, ή εστω κοροιδευουν τον εαυτο τους. Παντως στη θεση σας, εαν γνωριζα πραγματικα και ειχα συνειδητοποιησει τις συνεπειες, θα ελεγα και αευχαριστω που δε το απαγορευουν τελειως. Για τοσες συνεπειες μιλαμε...

αλλά μας έχετε κάνει τώρα τελευταία να αισθανόμαστε σαν λεπροί... και αυτό δεν έχετε δικαίωμα να το κάνετε! Έχετε κάθε δίκιο να ενοχλείστε από τον καπνό μας, αλλά δεν έχετε κανένα δικαίωμα να μας συμπεριφέρεστε σαν να είμαστε το μίασμα της κοινωνίας και τώρα που θα μας "μπουντρουμιάσετε" θα λυθούν όλα!
Δε νομιζω οτι σας συμπεριφερεται ετσι η πλειοψηφια. Αν ισχυε αυτο, θα χαν μπει νομοι πολλα χρονια πριν. Υπαρχει εντονη πιεση ομως, γιατι το καπνισμα ειναι χειροτερο απο τα βαρια ναρκωτικα αν το δεις πιο σφαιρικα. Και ειναι κατι που οχι μονο βλαπτει ανεξελεκτα (τουλαχιστον αν παιρνει ο διπλα σου κοκα, δε παθαινεις εσυ κατι), αλλά υπαρχει και αλαζονεια απο την πλειοψηφια των καπνιστων για το θεμα, που εξοργιζει ακομα περισσοτερο τους μη. Και αν θελεις να γινουμε και τελειως ψυχροι και συναισθηματικα ουδετεροι...ναι ο καπνιστης ειναι εθισμενος. Λογικο ειναι να του συμπεριφερονται και σαν "μιασμα". Γιατι δεν ειναι καν ανημπορος (οπως πχ ο λεπρος) να το σταματησει, και ταυτοχρονα και βλαπτει αλλους, αλλά και το κανει και με επαρση/αδιαφορια. Ολα εξηγουνται.

Έχουμε δικαίωμα να έχουμε μαγαζιά καπνιστών, γιατί κάποιοι από μας όταν έχουν τις καλές τους ή τις κακές τους, θέλουν να κάνουν ένα τσιγαράκι με το ποτό τους! Αν είναι τόσο κακό απαγορεύστε την κυκλοφορία των τσιγάρων να τελειώνουμε. Από τη στιγμή που πωλούνται ελεύθερα και φορολογούμαστε, έχουμε δικαίωμα να έχουμε χώρους διασκέδασης που δεν θα θυμίζουν το κελί του Dr. Hannibal όπου θα καπνίζουμε.
Δλδ οτι φορολογειται , ειναι απαραιτητα και υγειινο ; Ναι, ο λογικος ανθρωπος αν δεν ηταν το εμποριο στη μεση, θα το απαγορευε τελειως το τσιγαρο. Τωρα επειδη φορολογειται το τσιγαρο, σημαινει οτι πρεπει να μην ελεγχεται ο χωρος οπου θα γινεται ; Τι εννοεις "οι χωροι διασκεδασης να μη θυμιζουν κελι του Χανιμπαλ" ; Δλδ προτεινεις και τα μαγαζια ανω των 70 τετραγωνικων, να ειναι ειτε αμιγως καπνιστων ειτε μη-καπνιστων ; Γιατι αν οχι, τοτε πως φανταζεσαι να χωριζεται ο χωρος διασκεδασης δλδ ; Με φυτα και νοητες γραμμες (οπως τωρα) ; Ή αδιαφανες διαχωρισμο θα εχει (τοιχο), ή διαφανές (τζαμια).

Παράθεση

Δειμος

Νεοφερμένος

O Δειμος έγραψε στις 22:06, 15-06-09:

Και κατι αλλο

Και εγω καπνιζα και μαλιστα παρα πολυ αλλα ευτυχως απαλλαχτηκα απο την αηδια και δεν χρειαζοτανε να μου
το πει ο γιατρος.Αν ειναι δυνατον...

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 22:16, 15-06-09:

Και κατι αλλο

Και εγω καπνιζα και μαλιστα παρα πολυ αλλα ευτυχως απαλλαχτηκα απο την αηδια και δεν χρειαζοτανε να μου
το πει ο γιατρος.Αν ειναι δυνατον...

που ακριβως ειναι το προβλημα σου οσον αφορα το τσιγαρο δε μπορω να καταλαβω!(εκτος του οτι σου τρωμε τα λεφτα οταν αρρωσταινουμε.)
σου ειπαμε εμεις οτι εχουμε προβλημα που μας κανει κακο? ζητησαμε τη βοηθεια σου?
αυτο λεω και γω. αν ειναι δυνατον.

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Insomniac
Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 754 μηνύματα.

O Insomniac έγραψε στις 00:35, 16-06-09:

Αυτο που φανταζομαι πως θα γινει ειναι οτι καποιες φορες θα συμβιβαζονται οι μεν και καποιες αλλες οι δε, εαν προκειται για παρεες που εχουν και καπνιστες και μη καπνιστες... Καλη θεληση να υπαρχει και λυσεις βρισκονται...
Βρε Neraida, καλη θεληση ως προς τι να υπαρχει απο την πλευρα μου (ως η καπνιστης μιλαω) ; Να δεχτω για χαριν της παρεας οχι απλα να βρισκομαι σε ενα χωρο οπου θα καπνιζουν καποιοι (το οποιο εκτος απο ενδεχομενα σοβαρα προβληματα υγειας, μου προκαλει παντα πονοκεφαλο, και οταν εχει πολυ καπνο και τσουξιμο στα ματια και ερεθισμο στο λαιμο), αλλα σε ενα χωρο οπου θα καπνιζουν ολοι; Γιατι με το νεο νομο για να "συμβιβαστεις" ή θα πρεπει να πας σε μαγαζι καπνιστων, ή σε χωρο καπνιστων σε μεικτο μαγαζι. Εσυ βλεπεις περιθωρια "καλης θελησης" απο την πλευρα ενος μη καπνιστη; Να βαλει δηλαδη την υγεια του κατω απο την παρεα του, γιατι η δευτερη επιμενει να συνεχιζει εναν εθισμο αδιαφορωντας για την υγεια του;

Δηλαδη, με την ιδια λογικη, θα πρεπει να υπαρχει και καλη θεληση απο την πλευρα σου αν ενας φιλος σου που πινει, σε αναγκαζει να σε γυριζει αυτος σπιτι σου (με αυτον οδηγο). Επειδη δηλαδη αυτος αποφασισε οτι πρεπει να συνδυασει την εξοδο του με το ποτο, πρεπει εσυ να δεχθεις να βαλεις την υγεια σου σε κινδυνο. Σου φαινεται λογικο;

Και αντί λοιπόν ως τόσα χρόνια καταπιεζόμενοι να καταλάβετε και τους καπνιστές που αντιδρούν, έχει υπάρξει αυτό το ξεσπάθωμα ότι "τι καλά που θα είμαστε" ... Το ότι θα καταπιέζονται οι καπνιστές δε μας ενδιαφέρει. Εν ολίγοις εμείς να μην καταπιεζόμαστε και δεν τρέχει μια.
Εμ...ενηλικος ανθρωπος εισαι. Αν αποφασισες να κανεις κατι, καντο. Αλλα το να θες να το κανεις εις βαρος μου και να μην στο επιτρεπει ο νομος, δεν ειναι καταπιεση, ειναι κοινη λογικη στα πλαισια ενος ευνομουμενου κρατους. Αν δεν το καταλαβαινεις...

Και οκ ... το καταλαβαίνω εν μέρει ότι αγανακτήσατε τόσα χρόνια, αλλά δεν είναι λίγο ρατσιστικό όλο αυτό;
Μα εσεις επιλεγετε να εχετε μια συνηθεια που προκαλει κακο στους αλλους. Ειναι ρατσιστικο να σας απαγορευουν να κανετε κακο στους υπολοιπους που δεν την εχουν; Μα τι αλλο θα ακουσουμε πια;;;!

Πολυ σωστα. Αρα αν απαγορευονταν εντελως το τσιγαρο, κανεις δεν θα παραπονουνταν, ουτε θα μιλουσαν για φασισμο, απαγορευση να κανει ο καθενας ο,τι θελει με το σωμα του, κτλ. Ε;

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 08:31, 16-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Insomniac
Βρε Neraida, καλη θεληση ως προς τι να υπαρχει απο την πλευρα μου (ως η καπνιστης μιλαω) ; Να δεχτω για χαριν της παρεας οχι απλα να βρισκομαι σε ενα χωρο οπου θα καπνιζουν καποιοι (το οποιο εκτος απο ενδεχομενα σοβαρα προβληματα υγειας, μου προκαλει παντα πονοκεφαλο, και οταν εχει πολυ καπνο και τσουξιμο στα ματια και ερεθισμο στο λαιμο), αλλα σε ενα χωρο οπου θα καπνιζουν ολοι; Γιατι με το νεο νομο για να "συμβιβαστεις" ή θα πρεπει να πας σε μαγαζι καπνιστων, ή σε χωρο καπνιστων σε μεικτο μαγαζι. Εσυ βλεπεις περιθωρια "καλης θελησης" απο την πλευρα ενος μη καπνιστη; Να βαλει δηλαδη την υγεια του κατω απο την παρεα του, γιατι η δευτερη επιμενει να συνεχιζει εναν εθισμο αδιαφορωντας για την υγεια του;
Με αυτο τωρα τι ακριβως ζητας?
Να επιλυσω εγω τα προβληματα σχεσεων αναμεσα σε ολες τις μικτες (καπνιστων και μη) παρεες?
Εαν εσυ εχεις φιλους καπνιστες, που θα θελουν να πανε σε ενα μαγαζι, οπου θα επιτρεπεται το καπνισμα, ειναι δικο σου θεμα καθαρα του τι θα κανεις...Βρειτε τα.
Εαν ειναι προσωπικη η ερωτηση σου, τοτε να σου πω, πως κατα κυριο λογο στις εξοδους μου θα πηγαινω σε μαγαζια, οπου θα εχω το ελευθερο να καπνισω, αλλα θα τυχει κιολας να παω και σε αλλα ειτε λογω διαθεσης αλλαγης ειτε γιατι φιλοι μου μη καπνιστες το θελουν.
Θεμα επιλογων και σχεσεων ειναι.
Διοτι και καθολικη να ηταν η απαγορευση, δεν υπηρχε περιπτωση να διασκεδαζω μονιμως σε χωρους οπου δε θα μπορουσα να καπνιζω...
Το τι θα κανετε με τις παρεες σας, δικο σας και δικο τους θεμα, δε θα απολογηθω εγω για ολες τις ανα την Ελλαδα παρεες.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Neraida : 16-06-09 στις 08:50.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 09:27, 16-06-09:

Ok..... εντάξει. Το πήραμε το μήνυμα. Πετάξτε μας στην πυρά που καπνίζουμε. Ακόμα καλύτερα περιορίστε μας στα σπίτια μας, μια και είμαστε τα μιάσματα της κοινωνίας και φταίει για όλα τα δεινά του κόσμου το τσιγάρο.
Ας βγαίνουν οι μη καπνιστές μόνοι τους ... μια και αυτοί είναι οι υγιείς και εμείς οι άλλοι οι "άρρωστοι".
Αν θέλετε μπορείτε να μας αναγκάσετε να φοράμε και ένα ειδικό περιβραχιόνιο, όπως έκαναν στη ναζιστική Γερμανία.

Αλήθεια, να ρωτήσω κάτι. Όλοι εσείς που χτυπιέστε για τη ζημιά που κάνει το τσιγάρο στους γύρω σας, κινητό έχετε; Το χρησιμοποιείτε μέσα σε Μέσα Μαζικής Μεταφοράς; Φαντάζομαι πως ναι ... όλοι το κάνουν άλλωστε. Αλλά εκεί δε μιλάει κανείς για τα εγκεφαλικά κύτταρα των γύρω σας που τηγανίζονται από τον κλωβό που δημιουργείται. Στις καφετέριες που τώρα θα είναι καθαρές από τον καπνό, όταν θα μιλάνε γύρω σας 2-3 στα κινητά, θα απαιτήσετε να το κλείσουν ή όχι; Αλλά εκεί δεν έχει σημασία ... γιατί την ζημιά δεν την παίρνεις χαμπάρι, όπως με τον καπνό.

Δεν θέλω να υπερασπιστώ το τσιγάρο, διότι δεν είμαι τόσο χαζή ώστε να μη βλέπω τα αρνητικά του. Απλά θεωρώ ότι χτυπιέστε πολύ για κάτι που σας ενοχλεί, επειδή δεν το κάνετε εσείς. Και μας επιτίθεστε όταν λέμε, ότι θέλουμε να υπάρχει χώρος που θα καπνίζουμε, λέγοντας ότι είμαστε άρρωστοι ή ότι είμαστε "εγκληματίες" γιατί βλάπτουμε τους άλλους. Και σας λέω το πολύ απλό, όποιος έχει κινητό είναι εγκληματίας ... και μη μου πείτε ότι είναι ανάγκη ... διότι ζούσαμε και χωρίς αυτά!
Αν όμως πάει κανείς να τα απαγορεύσει, θα γίνει χαμός! Και το ξέρετε όλοι ... εδώ την ανωνυμία των καρτοκινητών πάνε να άρουν και κάποιοι από εσάς υπεραμύνεστε ότι αυτό είναι ενάντια στην ελευθερία των πολιτών. Εδώ προφανώς βλέπετε καταπίεση ... ακόμα κι όταν ξέρετε ότι κάποιοι τα χρησιμοποιούν κακόβουλα, είτε για διακίνηση ναρκωτικών, είτε για πορνεία, είτε για τρομοκρατία, είτε για να παρενοχλήσουν κάποιον ... εκεί όμως έχουμε άλλα μέτρα και σταθμά.

Δε λέω ότι το ένα κακό δεν πρέπει να αλλάξει, επειδή υπάρχει ένα άλλο. Μην τρελαθούμε ... απλά προσέξτε λίγο πως μας χαρακτηρίζετε και αναλογιστείτε τι θα κάνατε εσείς αν σας απαγόρευαν κάτι που έχετε συνηθίσει. Και στο τέλος τέλος εγώ όσοι καπνιστές ξέρω, έχουν αποδεχτεί την κατάσταση και λένε ότι θα πηγαίνουν μόνο όπου μπορούν να καπνίζουν ... τι πρόβλημα υπάρχει λοιπόν; Τι φοβάστε; μήπως είστε σε άδεια μαγαζιά; καλύτερα δε θα σας ενοχλεί και η πολυκοσμία!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WhiteDrum : 18-06-09 στις 13:26. Αιτία: split
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:17, 16-06-09:

Η απαγόρευση (παθητικού) καπνίσματος είναι ένα μέτρο.

Μετά από πολλές συζητήσεις, που πάντα κορυφώνονται σε οργισμένες εκφράσεις όπως της Σίμπυ (το αναφέρω μη κριτικά, απλά είναι από κάτω ακριβώς ), όπως μη- καπνιστών που ορύωνται για το ποιος θα τους πληρώνει τις χημειοθεραπείες και τις περούκες, καπνιστών που προκλούν με ύφος λέγοντας "εγώ γιατί να διακόψω το άραγμά μου για να κάνω μία τζούρα στο κρύο", μη-καπνιζόντων που αντιμετωπίζουν τους καπνιστές σαν φτωχά εθισμένα αποβράσματα και την ίδια ώρα προκαλούν οι ίδιοι το δημόσιο καλό με άλλους τρόπους... Μετά από όλα αυτά, νομίζω πρέπει να βλέπουμε λίγο την ουσία του θέματος και όχι τις υστερίες, να ξέρουμε ποιον να ακούμε.

Καλώς ή κακώς, το κάπνισμα ΘΑ απαγορευτεί. Καλώς ή κακώς, κάποιες παρέες θα έχουν ένα δίλημμα παραπάνω. Ψυχραιμία. Όλα θα βρουν το δρόμο τους, όπως και έγινε όταν το κάπνισμα απαγορεύτηκε στα αεροπλάνα (ρωτήστε όσους έκαναν τότε υπερατλαντική πτήση), στα σινεμά. Και με αυτό εννοώ απλά και μόνο ότι δεν πρέπει να τα παίρνουμε τόσο κατάκαρδα...

Κανένας μη καπνιστής δεν αξίζει ένα περιβάλλον καπνισμένο και επιβλαβές, αλλά και κανένας καπνιστής δεν είναι υποχρεωμένος να ανέχεται σαρκασμούς και "Χα, πάρτα", στη διάρκεια και επειδή πρέπει να αλλάξει κάποιες συνήθειές του.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 10:41, 16-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Η απαγόρευση (παθητικού) καπνίσματος είναι ένα μέτρο.

Μετά από πολλές συζητήσεις, που πάντα κορυφώνονται σε οργισμένες εκφράσεις όπως της Σίμπυ (το αναφέρω μη κριτικά, απλά είναι από κάτω ακριβώς ), όπως μη- καπνιστών που ορύωνται για το ποιος θα τους πληρώνει τις χημειοθεραπείες και τις περούκες, καπνιστών που προκλούν με ύφος λέγοντας "εγώ γιατί να διακόψω το άραγμά μου για να κάνω μία τζούρα στο κρύο", μη-καπνιζόντων που αντιμετωπίζουν τους καπνιστές σαν φτωχά εθισμένα αποβράσματα και την ίδια ώρα προκαλούν οι ίδιοι το δημόσιο καλό με άλλους τρόπους... Μετά από όλα αυτά, νομίζω πρέπει να βλέπουμε λίγο την ουσία του θέματος και όχι τις υστερίες, να ξέρουμε ποιον να ακούμε.

Καλώς ή κακώς, το κάπνισμα ΘΑ απαγορευτεί. Καλώς ή κακώς, κάποιες παρέες θα έχουν ένα δίλημμα παραπάνω. Ψυχραιμία. Όλα θα βρουν το δρόμο τους, όπως και έγινε όταν το κάπνισμα απαγορεύτηκε στα αεροπλάνα (ρωτήστε όσους έκαναν τότε υπερατλαντική πτήση), στα σινεμά. Και με αυτό εννοώ απλά και μόνο ότι δεν πρέπει να τα παίρνουμε τόσο κατάκαρδα...

Κανένας μη καπνιστής δεν αξίζει ένα περιβάλλον καπνισμένο και επιβλαβές, αλλά και κανένας καπνιστής δεν είναι υποχρεωμένος να ανέχεται σαρκασμούς και "Χα, πάρτα", στη διάρκεια και επειδή πρέπει να αλλάξει κάποιες συνήθειές του.
Ξέρω ότι καταλαβαίνεις τον τρόπο που τα λέω και γι' αυτό δεν χρειαζόταν να κάνεις υποσημείωση.

Θέλω να επαναλάβω κάτι .... δεν είμαι κατά του μέτρου. Το ξέρω κι εγώ, όπως και οι περισσότεροι καπνιστές ότι το κάπνισμα δεν κάνει καλό και ότι σε καμία περίπτωση δεν υποχρεούται κάποιος να αναπνέει τον καπνό μου.
Ενίσταμαι καταρχήν στην πολεμική των μη καπνιστών και όχι όλων,.... αυτών που συμπεριφέρονται σαν την Ιερά Εξέταση καταδεικνύοντας με το δάχτυλο τους καπνιστές σαν μιάσματα. Ε όχι αυτό δεν το ανέχομαι, από ανθρώπους που θεωρούν τους εαυτούς δημοκράτες.
Το όλο θέμα έχει αρχίσει να θυμίζει την ποτοαπαγόρευση ... δηλαδή δεν έχουν δικαίωμα οι καπνιστές να έχουν χώρους διασκέδασης που θα καπνίζουν;
Στα σινεμά απαγορεύτηκε, αλλά έξω στο μπαρ μπορούσες να καπνίσεις. Στα αεροπλάνα δε το συζητώ είναι μέσο μαζικής μεταφοράς και θα ήταν απαράδεκτο να καπνίζεις ... αλλά γιατί να μην υπάρχει μπαρ καπνιστών, εκεί δεν αναγκάζεται να μπει ο μη καπνιστής ... δεν νομίζω να είναι το ίδιο, λοιπόν!
Τώρα όσον αφορά στις παρέες ... εκεί θα γίνεται ότι θέλει η πλειοψηφία. Αν υπάρχουν 2 μη καπνιστές και 5 καπνιστές ή θα πάνε σε μαγαζί καπνιστών ή θα πάνε σε μη καπνιστών και οι 2 θα είναι μέσα και οι άλλοι έξω να καπνίζουν. Τι να κάνουμε, μη τα θέλουμε όλα δικά μας.

Εγώ πάντως θα ήθελα να ζητήσω και ένα νόμο που θα υποχρεώνει την απενεργοποίηση των κινητών στα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς και στα σινεμά, διότι ενοχλούμαι τρελά όταν μιλάνε δίπλα στο αυτί μου και τρώω όλη την ακτινοβολία ... και το λέω πολύ σοβαρά.

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 10:48, 16-06-09:

[quote][/QUOTEΗλεκτρονική Έκδοση
enet.gr, 16:26 Δευτέρα 15 Ιουνίου 2009

Όχι στη γενική απαγόρευση του καπνίσματος λέει η ΓΣΕΕ

Την αντίθεσή της, στη Γενική απαγόρευση του καπνίσματος στους ιδιωτικούς χώρους εργασίας, εκφράζει η Γενική Συνομοσπονδία Εργατών Ελλάδος, αναγνωρίζοντας ωστόσο τις βλαπτικές συνέπειες του καπνίσματος την ενόχληση των μη καπνιστών.
Η ΓΣΕΕ σημειώνει πως "επιβάλλεται να γίνουν σεβαστά και τα δικαιώματα των καπνιστών για τους οποίους λαμβάνονται εξοντωτικά- αστυνομικά- μέτρα".
Μάλιστα, χαρακτηρίζει τη γενική απαγόρευση καπνίσματος σε όλους τους εργασιακούς χώρους του ιδιωτικού τομέα, χωρίς όρους και προϋποθέσεις ως "απαράδεκτη, καταπιεστική και ρατσιστική".
Επιπλέον, η ΓΣΕΕ τονίζει ότι "χωρίς να λαμβάνονται καν υπόψη οι προβλέψεις του Νόμου 3730/08 (για διαμόρφωση ειδικών χώρων ) και οι ιδιαιτερότητες του ιδιωτικού τομέα, Βιομηχανίες - Βιοτεχνίες - Κατασκευές - Γραφεία - Κατάστημα κ.λπ, η απόφαση για γενική απαγόρευση του καπνίσματος διευκολύνει στα μέγιστα τις επιχειρήσεις (αφού δε θα δαπανήσουν ούτε ένα ευρώ και δε θα "χάνουν" ούτε ένα λεπτό)".
Τέλος, η ΓΣΕΕ "απαιτεί πριν εκδοθεί γενική απαγορευτική απόφαση καπνίσματος για τους χώρους εργασίας να πραγματοποιηθεί ουσιαστικός και ειλικρινής διάλογος με σεβασμό στο Νόμο, ώστε να μην καταπατηθούν τα δικαιώματα των εργαζομένων και προκληθούν πρόσθετα προβλήματα στις εργασιακές σχέσεις σε βάρος όλων των εργαζομένων (καπνιστών και μη").
Να φανταστώ ότι τα υπόλοιπα τα έχουνε λύσει ?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DreamsRevenge : 16-06-09 στις 11:06.
Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 11:10, 16-06-09:

Με αυτο τωρα τι ακριβως ζητας?
Να επιλυσω εγω τα προβληματα σχεσεων αναμεσα σε ολες τις μικτες (καπνιστων και μη) παρεες?
Εαν εσυ εχεις φιλους καπνιστες, που θα θελουν να πανε σε ενα μαγαζι, οπου θα επιτρεπεται το καπνισμα, ειναι δικο σου θεμα καθαρα του τι θα κανεις...Βρειτε τα.
Εαν ειναι προσωπικη η ερωτηση σου, τοτε να σου πω, πως κατα κυριο λογο στις εξοδους μου θα πηγαινω σε μαγαζια, οπου θα εχω το ελευθερο να καπνισω, αλλα θα τυχει κιολας να παω και σε αλλα ειτε λογω διαθεσης αλλαγης ειτε γιατι φιλοι μου μη καπνιστες το θελουν.
Θεμα επιλογων και σχεσεων ειναι.
Διοτι και καθολικη να ηταν η απαγορευση, δεν υπηρχε περιπτωση να διασκεδαζω μονιμως σε χωρους οπου δε θα μπορουσα να καπνιζω...
Το τι θα κανετε με τις παρεες σας, δικο σας και δικο τους θεμα, δε θα απολογηθω εγω για ολες τις ανα την Ελλαδα παρεες.

Απο αυτα που εγραψα δηλαδη εσυ καταλαβες οτι εχω προβλημα με τους φιλους μου και περιμενω απο σενα να μου το λυσεις;

Ανεφερες οτι "αν υπαρχει θεληση" θα βρεθει η λυση, και οτι υπαρχει χωρος για "συμβιβασμους", και σου εξηγησα οτι τετοια πραγματα δεν υφιστανται γιατι μιλαμε για λογους υγειας, αναφεροντας σου και σχετικα αναλογο παραδειγα. Τωρα αν ο καθενας λεει αλλα λογια να αγαπιομαστε, προφανως δεν θα βγαλουμε ακρη.
Αν δεν βλεπεις οτι δεν ειναι λογικο επειδη καποιοι εχουν επιλεξει να εχουν εναν εθισμο, να δημιουργουν διχασμους στην παρεα τους, και να θετουν εμμεσως "θεματα επιλογων και σχεσεων", με το διλημμα να ειναι ή η υγεια σου ή οι φιλοι σου, οκ.

Ok..... εντάξει. Το πήραμε το μήνυμα. Πετάξτε μας στην πυρά που καπνίζουμε. Ακόμα καλύτερα περιορίστε μας στα σπίτια μας, μια και είμαστε τα μιάσματα της κοινωνίας και φταίει για όλα τα δεινά του κόσμου το τσιγάρο.
Ας βγαίνουν οι μη καπνιστές μόνοι τους ... μια και αυτοί είναι οι υγιείς και εμείς οι άλλοι οι "άρρωστοι".
Αν θέλετε μπορείτε να μας αναγκάσετε να φοράμε και ένα ειδικό περιβραχιόνιο, όπως έκαναν στη ναζιστική Γερμανία.
Διαβαζεις τι γραφουμε ή αν καποιος διαφωνει μαζι σου θεωρεις οτι σε χαρακτηριζει καπως; Μιλησε κανεις για μιασματα ή για περιορισμους κατ' οικον; Συγκεκριμενα εθεσες ια προταση για πληρη απαγορευση του προιοντος (τσιγαρων) και σε ρωτησα αν πιστευεις οτι κατι τετοιο δεν θα εκανε το προβλημα ακομα πιο εντονο. Δεν νομιζω κανεις να χαρακτηρισε τους καπνιστες!

Αλήθεια, να ρωτήσω κάτι. Όλοι εσείς που χτυπιέστε για τη ζημιά που κάνει το τσιγάρο στους γύρω σας, κινητό έχετε; Το χρησιμοποιείτε μέσα σε Μέσα Μαζικής Μεταφοράς; Φαντάζομαι πως ναι ... όλοι το κάνουν άλλωστε. Αλλά εκεί δε μιλάει κανείς για τα εγκεφαλικά κύτταρα των γύρω σας που τηγανίζονται από τον κλωβό που δημιουργείται. Στις καφετέριες που τώρα θα είναι καθαρές από τον καπνό, όταν θα μιλάνε γύρω σας 2-3 στα κινητά, θα απαιτήσετε να το κλείσουν ή όχι; Αλλά εκεί δεν έχει σημασία ... γιατί την ζημιά δεν την παίρνεις χαμπάρι, όπως με τον καπνό.

...

Δε λέω ότι το ένα κακό δεν πρέπει να αλλάξει, επειδή υπάρχει ένα άλλο. Μην τρελαθούμε ... απλά προσέξτε λίγο πως μας χαρακτηρίζετε και αναλογιστείτε τι θα κάνατε εσείς αν σας απαγόρευαν κάτι που έχετε συνηθίσει. Και στο τέλος τέλος εγώ όσοι καπνιστές ξέρω, έχουν αποδεχτεί την κατάσταση και λένε ότι θα πηγαίνουν μόνο όπου μπορούν να καπνίζουν ... τι πρόβλημα υπάρχει λοιπόν; Τι φοβάστε; μήπως είστε σε άδεια μαγαζιά; καλύτερα δε θα σας ενοχλεί και η πολυκοσμία!
Οταν μιλας στο κινητο, δεν εχει αποδειχθει καν οτι παθαινεις βλαβη ο ιδιος. Σιγουρα δε δεν παθαινουν και οι γυρω σου. Για το τσιγαρο παλι...Επομενως ακυρο το επιχειρηα απο αυτη την πλευρα. Αλλα ακομα και να ισχυε οτι μετα απο 4 λεπτα χρησης κινητου ο διπλα σου πεθαινει αμεσα, το επιχειρημα ειναι ανουσιο.

Αν ισχυε αυτο θα επρεπε να εισαι υπερ της δημοσιας απαγορευσης και του κινητου, οχι εναντια στην απαγορευση του τσιγαρου επειδη δεν εχει απαγορευτει το κινητο. Ειναι τελειως "παιδικο" το να λες οτι αφου γινεται δυο ασχετα κακα, αντι να τα απαγορευσουμε και τα δυο, ας μην απαγορευσουμε κανενα, για να ειμαστε ολοι οκ!

Για το δευτερο, ειπαμε, κανεις δεν σας χαρακτηρισε. Μην αποκτας συνδρομο καταδιωξης.

Αυτά όλα δεν τα λέω με διάθεση να θίξω κανένα ... απλά για να δείτε ότι όλοι κάνουμε πράγματα που είτε ενοχλούν ή βλάπτουν τους άλλους!
Όταν λοιπόν υπεραμύνεστε των νόμων που σας προστατεύουν από τις βλαβερές συνήθειες των άλλων, να κάνετε το ίδιο και για τους νόμους που προστατεύουν και εσάς και τους άλλους από τις βλαβερές συνήθειες τις δικές σας!
Οποια βλαβερη για τον συνανθρωπο μου συνηθεια εχω, ειδικα αυτες οι οποιες εχουν πολυ μικρο ή μηδενικο οφελος για την κοινωνια στο συνολο της (οχι δηλαδη για τις περιπτωσεις πχ χρησης ηλεκτρικου ρευματος = καυση λιγνιτη = μολυνση) δεν εχω προβλημα να απαγορευτουν δημοσια. Καλο θα κανει για την κοινωνια, οχι κακο, και ας ξεβολευτω εγω.

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 11:28, 16-06-09:

Δε νομιζω οτι σας συμπεριφερεται ετσι η πλειοψηφια. Αν ισχυε αυτο, θα χαν μπει νομοι πολλα χρονια πριν. Υπαρχει εντονη πιεση ομως, γιατι το καπνισμα ειναι χειροτερο απο τα βαρια ναρκωτικα αν το δεις πιο σφαιρικα. Και ειναι κατι που οχι μονο βλαπτει ανεξελεκτα (τουλαχιστον αν παιρνει ο διπλα σου κοκα, δε παθαινεις εσυ κατι), αλλά υπαρχει και αλαζονεια απο την πλειοψηφια των καπνιστων για το θεμα, που εξοργιζει ακομα περισσοτερο τους μη. Και αν θελεις να γινουμε και τελειως ψυχροι και συναισθηματικα ουδετεροι...ναι ο καπνιστης ειναι εθισμενος. Λογικο ειναι να του συμπεριφερονται και σαν "μιασμα". Γιατι δεν ειναι καν ανημπορος (οπως πχ ο λεπρος) να το σταματησει, και ταυτοχρονα και βλαπτει αλλους, αλλά και το κανει και με επαρση/αδιαφορια. Ολα εξηγουνται.
οκ τώρα ... βλέπεις ότι διαβάζω τι γράφετε;

Οκ και τώρα ... βλέπεις ότι κι εγώ λέω, ότι δεν υποστηρίζω πως η μη άρση του ενός δεν πρέπει να σημαίνει και μη άρση του άλλου;

Και ένα ακόμα .... για τα κινητά δεν ξέρεις ΑΚΟΜΑ πόση βλάβη κάνουν. Να σε πληροφορήσω ότι όταν μιλάς στο κινητό μέσα σε αυτοκίνητο, η ακτινοβολία υπερδιπλασιάζεται λόγω κλωβού. Το ίδιο και στο τραίνο ή το μετρό. Επίσης αυτό που λες ότι δεν βλάπτει τους άλλους, δεν ισχύει .... εάν έχεις βηματοδότη σου λένε να μην μένεις κοντά σε ανθρώπους που μιλάνε στο κινητό, άρα μάλλον επηρεάζει και τους διπλανούς! Άλλωστε θα έχεις παρατηρήσει πως κάνουν τα ηχεία του υπολογιστή σου όταν πρόκειται να χτυπήσει το κινητό σου και είναι σε κοντινή απόσταση. Μην στρουθοκαμηλίζετε λοιπόν σε αυτά που θέλετε να κρατήσετε, γιατί σας βολεύουν!
Θα τα πούμε σε λίγα χρονάκια ... όταν θα δείτε τι κάνουν τα κινητά!

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 11:50, 16-06-09:

οκ τώρα ... βλέπεις ότι διαβάζω τι γράφετε;
Αυτο ηταν! Επισημα θα με τρελανεις! Καλα ρε cibyllian, εσυ το ανεφερες το "μιασμα" και μετα σε πειραξε που το χρησιμοποιησε ο Lorien, κανοντας παραθεση και αναφεροντας το και μεσα σε εισαγωγικα;;;

Όλοι όσοι καπνίζουμε, ξέρουμε ότι δεν είναι καλό... αλλά μας έχετε κάνει τώρα τελευταία να αισθανόμαστε σαν λεπροί... και αυτό δεν έχετε δικαίωμα να το κάνετε! Έχετε κάθε δίκιο να ενοχλείστε από τον καπνό μας, αλλά δεν έχετε κανένα δικαίωμα να μας συμπεριφέρεστε σαν να είμαστε το μίασμα της κοινωνίας και τώρα που θα μας "μπουντρουμιάσετε" θα λυθούν όλα!

Οκ και τώρα ... βλέπεις ότι κι εγώ λέω, ότι δεν υποστηρίζω πως η μη άρση του ενός δεν πρέπει να σημαίνει και μη άρση του άλλου;
Ναι γραφεις οτι δεν υποστηριζεις οτι η αρση του ενος δεν σημαινει και τη μη αρση του αλλου, αλλα ολοκληρο το post αυτο φαινεται να υποστηριζει! Αλλιως, ποιο το νοημα του Post, αν οχι αυτο;

Και ένα ακόμα .... για τα κινητά δεν ξέρεις ΑΚΟΜΑ πόση βλάβη κάνουν. Να σε πληροφορήσω ότι όταν μιλάς στο κινητό μέσα σε αυτοκίνητο, η ακτινοβολία υπερδιπλασιάζεται λόγω κλωβού. Το ίδιο και στο τραίνο ή το μετρό. Επίσης αυτό που λες ότι δεν βλάπτει τους άλλους, δεν ισχύει .... εάν έχεις βηματοδότη σου λένε να μην μένεις κοντά σε ανθρώπους που μιλάνε στο κινητό, άρα μάλλον επηρεάζει και τους διπλανούς! Άλλωστε θα έχεις παρατηρήσει πως κάνουν τα ηχεία του υπολογιστή σου όταν πρόκειται να χτυπήσει το κινητό σου και είναι σε κοντινή απόσταση. Μην στρουθοκαμηλίζετε λοιπόν σε αυτά που θέλετε να κρατήσετε, γιατί σας βολεύουν!
Θα τα πούμε σε λίγα χρονάκια ... όταν θα δείτε τι κάνουν τα κινητά!
1) Σου εξηγησα οτι το ενα δεν εχει να κανει με το αλλο (και πιο πανω συμφωνησες κιολας). Παρολα αυτα:
2) Για το ενα δεν ξερουμε ακομα ποση βλαβη (και αν κανουν) ενω για το αλλο ξερουμε. Τι θεωρεις εσυ λογικο; Να μην απαγορευσουμε το βλαβερο, ή να απαγορευσουμε και τα δυο ΜΗΠΩΣ και ειναι το αλλο βλαβερο;
3) Η ακτινοβολα διπλασιαζεται λογω κλωβου...και επηρεαζει τα εγκεφαλικα κυτταρα του διπλανου; Για δειξε μου που το διαβασες αυτο.
4) Εδω αφηνουν τα ατομα με βηματοδοτη να χρησιμοποιουν οι ιδιοι κινητο, και η μονη safety precaution (οχι αποδεδειγμενα κακο δηλαδη) που τους λενε να παρουν ειναι να μην το εχουν στην τσεπη τους που ειναι διπλα στην καρδια, και εσυ λες οτι ειναι εξακριβωμενο οτι το να μιλαω εγω στο κινητο προκαλει προβληματα στον αλλον; Ασε που αυτο, μαλλον (δεν το γνωριζω, υποθετω) θα ισχυει και για αλλες συσκευες που εκπεμπουν αναλογα κυματα.
5) Το οτι τα ηχεια κανουν ετσι τι αποδεικνυει; Οτι τα κινητα εκπεμπουν; Ε προφανως; Και;

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 11:55, 16-06-09:

Αυτο ηταν! Επισημα θα με τρελανεις! Καλα ρε cibyllian, εσυ το ανεφερες το "μιασμα" και μετα σε πειραξε που το χρησιμοποιησε ο Lorien, κανοντας παραθεση και αναφεροντας το και μεσα σε εισαγωγικα;;;
Εγώ είπα "μη μας συμπεριφέρεστε σαν να είμαστε μίασμα" και ο Λόριεν είπε ότι είναι "φυσιολογικό να μας συμπεριφέρονται σαν να είμαστε μιάσματα" .... τι ακριβώς σε τρελαίνει;
Μας λέτε ότι δεν βλέπουμε εν ολίγοις ότι είμαστε προβληματικοί και μας αξίζει αυτή η συμπεριφορά.

Ναι γραφεις οτι δεν υποστηριζεις οτι η αρση του ενος δεν σημαινει και τη μη αρση του αλλου, αλλα ολοκληρο το post αυτο φαινεται να υποστηριζει! Αλλιως, ποιο το νοημα του Post, αν οχι αυτο;
Πως αλλιώς να το πω;
Το δε ποστ μου, δεν υποστηρίζει καθόλου αυτό που λες... αλλά απλά ότι δεν μπορείτε να κάνετε λες και μόνο αυτό είναι βλαβερό.
Η απόδειξη δε είναι στο παρακάτω δικό σου ποστ, που σπεύδεις να υπερασπιστείς το κινητάκι σου, ενώ ξέρεις πολύ καλά ότι βλάπτει.... και μη μου πεις όχι, γιατί το λένε συνέχεια.

1) Σου εξηγησα οτι το ενα δεν εχει να κανει με το αλλο (και πιο πανω συμφωνησες κιολας). Παρολα αυτα:
2) Για το ενα δεν ξερουμε ακομα ποση βλαβη (και αν κανουν) ενω για το αλλο ξερουμε. Τι θεωρεις εσυ λογικο; Να μην απαγορευσουμε το βλαβερο, ή να απαγορευσουμε και τα δυο ΜΗΠΩΣ και ειναι το αλλο βλαβερο;
3) Η ακτινοβολα διπλασιαζεται λογω κλωβου...και επηρεαζει τα εγκεφαλικα κυτταρα του διπλανου; Για δειξε μου που το διαβασες αυτο.
4) Εδω αφηνουν τα ατομα με βηματοδοτη να χρησιμοποιουν οι ιδιοι κινητο, και η μονη safety precaution (οχι αποδεδειγμενα κακο δηλαδη) που τους λενε να παρουν ειναι να μην το εχουν στην τσεπη τους που ειναι διπλα στην καρδια, και εσυ λες οτι ειναι εξακριβωμενο οτι το να μιλαω εγω στο κινητο προκαλει προβληματα στον αλλον; Ασε που αυτο, μαλλον (δεν το γνωριζω, υποθετω) θα ισχυει και για αλλες συσκευες που εκπεμπουν αναλογα κυματα.
5) Το οτι τα ηχεια κανουν ετσι τι αποδεικνυει; Οτι τα κινητα εκπεμπουν; Ε προφανως; Και;
Προφανώς και; ... ε προφανώς και ο καπνός βλάπτει, μόνο που δε λες "και" .... αυτό ακριβώς θέλω να αποδείξω, ότι αν πηγαίνανε να αγγίξουν τα κινητά, τα οποία έχουμε όλοι και όλοι ξέρουμε ότι βλάπτουν, τότε εκεί αρχίζει το "ε και". Και αρχίζει επειδή μας ξεβολεύει. Γιατί λοιπόν δεν καταλαβαίνετε ότι είναι λογικό να αντιδρούμε που ξεβολευόμαστε και μας αραδιάζετε ένα σωρό νουθεσίες και επιπλήξεις.
Το ξέρουμε ότι βλάπτει, αλλά μας βολεύει να καπνίζουμε στα μαγαζιά και αυτή είναι η αλήθεια.
Όπως ξέρεις ότι και το κινητό βλάπτει, αλλά σε βολεύει .... και αν σε ξεβολεύε κάποιος θα αντιδρούσες!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cibyllian : 16-06-09 στις 12:07.
Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 12:17, 16-06-09:

Προφανώς και; ... ε προφανώς και ο καπνός βλάπτει, μόνο που δε λες "και" .... αυτό ακριβώς θέλω να αποδείξω, ότι αν πηγαίνανε να αγγίξουν τα κινητά, τα οποία έχουμε όλοι και όλοι ξέρουμε ότι βλάπτουν, τότε εκεί αρχίζει το "ε και". Και αρχίζει επειδή μας ξεβολεύει. Γιατί λοιπόν δεν καταλαβαίνετε ότι είναι λογικό να αντιδρούμε που ξεβολευόμαστε και μας αραδιάζετε ένα σωρό νουθεσίες και επιπλήξεις.
Το ξέρουμε ότι βλάπτει, αλλά μας βολεύει να καπνίζουμε στα μαγαζιά και αυτή είναι η αλήθεια.
Όπως ξέρεις ότι και το κινητό βλάπτει, αλλά σε βολεύει .... και αν σε ξεβολεύε κάποιος θα αντιδρούσες!
Βρε συ cibyllian, δεν ξερω αν το κανεις επιτηδες ή οχι, αλλα δεν συνεννοουμαστε. Δλδ δεν καταλαβες οτι το "Προφανως, ε και;" για αυτο που λες δεν πηγαινει στο οτι δεν με ενδιαφερει οπως εννοεις εσυ πιο πανω, αλλα στο οτι ειναι φυσικο (και με τις δυο εννοιες) να συμβαινει αυτο; Ειναι συσκευη που παραγει ηλεκτρομαγνητικα κυματα. Πως να μην επηρεασει τα ηχεια; Και την λαμπα μου αμα εβαζα κοντα στην crt οθονη μου, η οθονη τρεμοπαιζε. Ε και; Αυτο εννοω! Οτι αυτο που λες δεν εχει κανενα νοημα οσον αφορα τη ζημια που μπορει να προκαλει.

Οχι ολο αυτο που λες εσυ οτι με βολευει.

Το "ολοι ξερουμε οτι βλαπτουν" ειναι προφανως το αντιστοιχο του "εχει αθηναικες πινακιδες" των ΑΜΑΝ. Μονο εσυ "το ξες" αυτο. Οι υπολοιποι που διαβαζουμε επιστημονικες ερευνες δεν ειμαστε βεβαιοι για αυτο, γιατι πολυ απλα ακομα δεν υπαρχουν conclusive evidence.

Και τελος, εγω επαναλαμβανω:

Οποια βλαβερη για τον συνανθρωπο μου συνηθεια εχω, ειδικα αυτες οι οποιες εχουν πολυ μικρο ή μηδενικο οφελος για την κοινωνια στο συνολο της (οχι δηλαδη για τις περιπτωσεις πχ χρησης ηλεκτρικου ρευματος = καυση λιγνιτη = μολυνση) δεν εχω προβλημα να απαγορευτουν δημοσια. Καλο θα κανει για την κοινωνια, οχι κακο, και ας ξεβολευτω εγω.
Εσυ αν μου απαντας "Το ξέρουμε ότι βλάπτει, αλλά μας βολεύει να καπνίζουμε στα μαγαζιά και αυτή είναι η αλήθεια", και ειδικα δεδομενου οτι η φραση πρακτικα ειναι "Το ξέρουμε ότι βλάπτει και τον συνανθρωπο μας, αλλά μας βολεύει να καπνίζουμε στα μαγαζιά και αυτή είναι η αλήθεια" με γεια σου με χαρα σου. Αλλα μην περιμενεις να μην σε αντιμετωπιζουν ασχημα μετα οι μη καπνιστες.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:35, 16-06-09:

Απο αυτα που εγραψα δηλαδη εσυ καταλαβες οτι εχω προβλημα με τους φιλους μου και περιμενω απο σενα να μου το λυσεις;

Ανεφερες οτι "αν υπαρχει θεληση" θα βρεθει η λυση, και οτι υπαρχει χωρος για "συμβιβασμους", και σου εξηγησα οτι τετοια πραγματα δεν υφιστανται γιατι μιλαμε για λογους υγειας, αναφεροντας σου και σχετικα αναλογο παραδειγα. Τωρα αν ο καθενας λεει αλλα λογια να αγαπιομαστε, προφανως δεν θα βγαλουμε ακρη.
Αν δεν βλεπεις οτι δεν ειναι λογικο επειδη καποιοι εχουν επιλεξει να εχουν εναν εθισμο, να δημιουργουν διχασμους στην παρεα τους, και να θετουν εμμεσως "θεματα επιλογων και σχεσεων", με το διλημμα να ειναι ή η υγεια σου ή οι φιλοι σου, οκ.
Σαφως και δεν προκειται να βγαλουμε ακρη, διοτι αδυνατουν καποιοι να "δουν" και τις δυο πλευρες με καποιες εξαιρεσεις.
Και σου επαναλαμβανω, το τι θα κανει ο καθενας με την παρεα του ειναι δικο του θεμα και επιλογων. Το ποιος θα συμβιβαστει με τι και ποιος οχι, ειναι καθαρα προσωπικη επιλογη.
Μην κανετε παρεα τους φιλους σας καπνιστες, που επιμενουν στις εξοδους τους να μην πηγαινουν εκεινοι σε χωρους μη καπνιστων.
Αυτοι που δε θα συμβιβαζονται, δε θα συμβιβαζονταν ουτε καν σε περιπτωση καθολικης απαγορευσης.
Τωρα το τι θα κανεις εσυ, και εαν θα ακολουθησεις φιλο σου σε μαγαζι που επιτρεπεται το καπνισμα, ειναι δικο σου θεμα. Υπαρχουν χωροι εξωτερικοι με σομπες...Επιλεξτε τους.

Και σκεφτειτε οτι ο ολος χαμος γινεται για ενα διαστημα καποιων λιγων μηνων που δεν μπορει κανεις να καθησει σε εξωτερικο χωρο, αν και πολλα μαγαζια τους χρησιμοποιουν ηδη και πολλα περισσοτερα θα φροντισουν να εχουν, εαν μπορουν, τετοιους...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 14:24, 16-06-09:

Απλώς ενημερωτικά επειδή μου έκανε φοβερή εντύπωση η ανακοίνωση της ΓΣΕΕ, σας παραθέτω νέα ανακοίνωση που εξεδόθη σήμερα:

16/06/2009
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ - Να εφαρμοστεί ο Νόμος για την απαγόρευση του καπνίσματος
Από λανθασμένη προσέγγιση των θεμάτων που έχουν ανακύψει από την αναμενόμενη εφαρμογή του Νόμου για την απαγόρευση του καπνίσματος, εξεδόθη το χθεσινό δελτίο τύπου της ΓΣΕΕ.
Είναι προφανές ότι λανθασμένα προσεγγίζει το πρόβλημα όταν στο λάθος του Υπουργείου να καλεί σε εφαρμογή τμήματος του Νόμου απʼαυτά με λάθος τρόπο που εμφανίζει τη Συνομοσπονδία να υποστηρίζει το κάπνισμα (έστω και με δεύτερες αναγνώσεις).
Το θέμα είναι ένα και μοναδικό και οφείλει το Υπουργείο σε διάλογο μαζί μας να δώσει τις δέουσες κατευθύνσεις για την εφαρμογή του Νόμου.
Δηλαδή να υπάρξουν οι διευκολύνσεις (χώροι, διαλείμματα κ.α.) σε όποιον κατά την εργασία του επιθυμεί να καπνίσει και να μην αποτελεί αφορμή για δυσμενή εργασιακή αντιμετώπιση.
Αυτό ουσιαστικά είναι και το πνεύμα του μνημονίου κατά του καπνίσματος που η ΓΣΕΕ έχει υπογράψει σε συνεργασία με το Υπουργείο Υγείας.
ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΤΥΠΟΥ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους