Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,181 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πυροδοτούν αντιδράσεις σκίτσα του Μωάμεθ... Η γνώμη σας;

O'Zorgnax

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη O'Zorgnax
Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 498 μηνύματα.

O O'Zorgnax έγραψε στις 07:35, 01-02-06:

Θα ήθελα τη γνώμη σας για το παρακάτω άρθρο... (πηγή www.naftemporiki.gr)

"Οι σκανδιναβικές χώρες με επικεφαλής τη Δανία ανακοίνωσαν σήμερα μέτρα για την προστασία των πολιτών τους στη Μέση Ανατολή, καθώς ογκούται το κύμα διαμαρτυριών και απειλών εναντίον τους, μετά τη δημοσίευση ΣΤΙς 30/9/2005 γελοιογραφιών του προφήτη Μωάμεθ στην εφημερίδα της Δανίας, Jyllands-Posten, που αναδημοσιεύτηκαν ΣΤΙς 10/1/2006 στη νορβηγική επιθεώρηση Magazinet.

Στη Νορβηγία, το υπουργείο Εξωτερικών ζήτησε από δύο μέλη ανθρωπιστικών οργανώσεων στα Παλαιστινιακά Εδάφη να επιστρέψουν στην πατρίδα τους. Στη Σουηδία, το υπουργείο Εξωτερικών κάλεσε τους σουηδούς πολίτες να μη μεταβαίνουν στη Δυτική Οχθη και τη Γάζα.

Στη Μέση Ανατολή, και ιδιαίτερα στη Σαουδική Αραβία και το Κουβέιτ, βρίσκεται σε εξέλιξη μια εκστρατεία μποϊκοτάζ των δανικών προϊόντων.

Στις Βρυξέλλες η Ευρωπαϊκή Επιτροπή προειδοποίησε με προσφυγή στον Παγκόσμιο Οργανισμό Εμπορίου εάν κάποιες κυβερνήσεις ενθαρρύνουν το μποϊκοτάζ.

Η Ομοσπονδία Αράβων Δημοσιογράφων ανακοίνωσε σήμερα την κλιμάκωση της εκστρατείας της κατά της «εξάπλωσης του μίσους και της υποκίνησης κατά του Ισλάμ και των μουσουλμάνων».

Μια ένοπλη οργάνωση στο Ιράκ, ο Στρατός των Μαχητών, (Τζάιχ αλ Μουτζαχιντίν) κάλεσε σήμερα τους οπαδούς της να επιτίθενται σε κάθε στόχο από τη Δανία ή τη Νορβηγία.

Σημειώνεται ότι είναι η πρώτη φορά που ανακοινώνεται από ένοπλη οργάνωση στο Ιράκ μια τέτοια απειλή κατά δύο χωρών.

Η Αυστρία, που ασκεί το παρόν εξάμηνο την προεδρία της Ε.Ε. υπενθύμισε την προσήλωση της Ε.Ε. στην ελευθερία του Τύπου, αλλά παράλληλα επισήμανε ότι «η θρησκευτική πίστη πρέπει να είναι σεβαστή». Ο ύπατος εκπρόσωπος της Ε.Ε. για την Εξωτερική Πολιτική και την Πολιτική Ασφαλείας, Χαβιέ Σολάνα υπογράμμισε: «Το μήνυμα που προσπαθούμε να στείλουμε στους ηγέτες όλου του αραβικού κόσμου και όλου του μουσουλμανικού κόσμου είναι ότι το να πληγώνεις τους πολίτες για θέματα θρησκευτικά δεν είναι καθόλου στις προθέσεις μας»."

Τώρα φεύγω για δουλειά και δεν προλαβαίνω να σχολιάσω, αλλά θα το κάνω όταν γυρίσω σίγουρα!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 09:48, 01-02-06:

δεν νομίζω να σκεφτεί κανείς ότι η δημοσίευση αυτή έγινε χωρίς επίγνωση των συνεπειών...ήταν μαθηματικά βέβαιο ότι θα προκαλούσε έντονες αντιδράσεις στις μουσουλμανικές οργανώσεις και στον μουσουλμανικό κόσμο γενικότερα. Κάτι άλλο κρύβεται από πίσω...η δημοσίευση πρέπει να ήταν μόνο η αφορμή.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 12:15, 01-02-06:

Βαρέθηκα τις μ..κίες στο διεθνές στερέωμα! Όλο προκαλούν για να προκαλούν μερικοί!

Παράθεση

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skeftomilos
Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 120 μηνύματα.

O Skeftomilos έγραψε στις 22:20, 01-02-06:

Και φυσικά τέτοιου είδους αντιδράσεις από την πλευρά των μουσουλμάνων ουσιαστικά επιβεβαιώνουν το μήνυμα των γελοιογραφιών. Αυτό που με ενοχλεί περισσότερο με τους εξτρεμιστές μουσουλμανικού τύπου είναι η αδιαφορία τους αν χτυπούν εχθρούς, φίλους ή άσχετους. Χτυπούν δεξιά και αριστερά ό,τι βρουν και ό,τι κινείται. Αν κάτι διακρίνει περισσότερο τον άνθρωπο από τα άλλα ζώα είναι η κριτική ικανότητα, την οποία ορισμένοι οπαδοί του Λαχ φαίνεται να διαθέτουν σε μηδαμινές ποσότητες.

Παράθεση

O'Zorgnax

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 498 μηνύματα.

O O'Zorgnax έγραψε στις 23:20, 01-02-06:

Ας πω και γω τη γνώμη μου....

Είναι πολλά πράγματα που μου 'ρθαν στο μυαλό το πρωί που διάβασα το άρθρο: η ελευθερία του τύπου, τα όρια της σάτιρας, τα όρια της θρησκείας και της προσβολής των θρησκευτικών πιστεύω κτλ κτλ...
Πώς μπορείς να ζητάς από κάποιον να σεβαστεί τη θρησκεία σου αν αυτός δεν πιστεύει στις θρησκείες; Και ακόμα και αν πιστεύει, μέχρι που νομιμοποιείσαι να απλώσεις τα πλοκάμια των θρησκευτικών σου πιστεύω; Δεν καταπατείται η ελευθερία της εφημερίδας στη σάτιρα και το σχολιασμό το ίδιο (για να μην πω και περισσότερο) με την θρησκευτική ελευθερία των μουσουλμάνων;
Δυστυχώς έχουμε μπει εδώ και καιρό σε ένα φαύλο κύκλο μίσους (για τον οποίο βέβαια δε φταίνε μόνο οι μουσουλμάνοι σε καμία περίπτωση) που θα επαναλαμβάνεται μέχρις ότου να εκραγεί με ότι συνέπειες μπορεί να έχει αυτό...
Πολύ απαισιόδοξο το ξέρω, αλλά στράβωσα τελείως σήμερα με αυτήν την είδηση, ήταν σαν την σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι....
Τέλος πάντων αυτά τα ολίγα... Δεν πάμε καλά, δεν πάμε καθόλου καλά...

Παράθεση

KoRaKi

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη KoRaKi
Ο KoRaKi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 107 μηνύματα.

O KoRaKi έγραψε στις 06:35, 02-02-06:

Το συζητουσα με ενα φιλο εβραιο προχτες. Λοιπον συμφωνα με τους μουσουλμανους τωρα εχουμε 1427 . Δεν ειναι τυχαιο... Μαλλον πρεπει να κανουμε υπομονη καμια 200-300 χρονια ακομη ωστε να περασουν και αυτοι απο το θεολογικο και οχι μονο μεσαιωνα που βρισκονται τωρα στην αναγεννηση.

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 07:03, 02-02-06:

@KoRaKi: Δεν μπορω να καταλαβώ τι σχέση έχει ο τρόπος που μετράει κανεις τα χρόνια. Τελος φοβαμαι οτι η αναγεννηση δεν ειναι τόσο εύκολο να γινει στον μουσουλμανικό κόσμο, μιας και δεν εχει απο που να παρει παραδειγμα ολοι ειμαστε τοσο μπροστα ...

Παράθεση

O'Zorgnax

Πολύ δραστήριο μέλος

O O'Zorgnax έγραψε στις 07:42, 02-02-06:

Έχουμε και συνέχεια: Απέλυσαν τον αρχισυντάκτη γαλλικής εφημερίδας που είχε δηλώσει ότι θα αναδημοσιέυσει τα σκίτσα για συμπαράσταση στους Δανούς εκδότες

Όλο το λινκ εδώ

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 08:07, 02-02-06:

zorgi, ο φόβος της τρομοκρατίας είναι αρκετά ισχυρός. Ένα το κρατούμενο.
Στο όνομα της ελευθερίας του τύπου, μπορούμε να προσβάλλουμε τα θεία αλλόθρησκων? Δύο τα κρατούμενα.

Το τρίτο το καλύτερο (sic!) είναι απλό...είναι ποτέ δυνατόν, να μην ξέρουν τι συνέπειες θα έχει η δημοσίευση αυτών των σκίτσων, άνθρωποι που είναι μέσα στα πράγματα?

Καταλήγω στη σκέψη ότι λάθος τρόπο διάλεξαν να αντισταθούν στη τρομοκρατία...(προς Θεού, όχι με το να γράφουν αντιτρομοκρατικά, αλλά με το να περιγελούν τα θεία άλλων).

@κορακι. Να δούμε με τι θα αντικαταστήσουν την μπούρκα στην αναγέννηση

Παράθεση

O'Zorgnax

Πολύ δραστήριο μέλος

O O'Zorgnax έγραψε στις 08:34, 02-02-06:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
Στο όνομα της ελευθερίας του τύπου, μπορούμε να προσβάλλουμε τα θεία αλλόθρησκων?
Αυτό είναι πολύ μεγάλο θέμα. Τι θα πει προσβολή των θείων και μέχρι που νομιμοποιείσαι να την επεκτείνεις; Η δημοσιοποίηση σκίτσων του Μωάμεθ για αυτόυς είναι προσβολή. Αύριο μπορεί να μας πουν ότι προσβάλλονται και όταν εσύ προφέρεις το όνομά του χωρίς να κάνεις 15 μετάνοιες πρώτα.
Μην πας μακριά άλλωστε... Κοίτα τι έγινε με τον Τελευταίο Πειρασμό του Καζαντζάκη.
Η θρησκεία είναι ένα τόσο αυθαίρετο και προσωπικό ζήτημα που πιστεύω πως οποιαδήποτε συζήτηση περί προσβολής της στερείται νοήματος.
Για κάποιους είναι ο Χριστός, για άλλους ο Βούδας, ο Μωάμεθ, ο Δίας, το Ιπτάμενο Σπαγγέτι κ.ο.κ. Έλεος!!!

Α ξέχασα, από σήμερα ανακηρύσσω κι εγώ επίσημη θρησκεία μου τη λατρεία της πίτσας με αντσούγιες (όπως ο Fry στο Futurama). Όποιος δεν την τρώει θα υποστεί τα τρομοκρατικά μου αντίποινα!!!

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 08:49, 02-02-06:

Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax
Η θρησκεία είναι ένα τόσο αυθαίρετο και προσωπικό ζήτημα που πιστεύω πως οποιαδήποτε συζήτηση περί προσβολής της στερείται νοήματος.
Για κάποιους είναι ο Χριστός, για άλλους ο Βούδας, ο Μωάμεθ, ο Δίας, το Ιπτάμενο Σπαγγέτι κ.ο.κ. Έλεος!!!
Συνεφωνώ, αλλά όλες οι θρησκείες έχουν μια βάση (πέστο Κοράνι, πέστο Αγία Γραφή, πέστο καρμπονάρα-- ), από την οποία απορρέουν και τα πρώτα όρια προσβολής των θείων. Απο κει και πέρα, όντως αρχίζουν να υπάρχουν δυσκολίες στο να διασαφηνιστεί τι θεωρεί ο καθένας προσβολή..
Να σου την αλλάξω την ερώτηση: γιατί να "εξεγερθεί" τότε μεγάλο μέρος του μουσουλμανικού κόσμου, να βγουν ανακοινώσεις, κλπ?

Δε λέω μπορεί να περάσει ο καιρός και όλο αυτό να ήταν απλά μια φούσκα.. Το κερατό τους όμως αν προκαλέσουν αλυσιδωτή αντίδραση με δυσάρεστες συνέπειες για πολλούς.

Αρχική Δημοσίευση από Zorgie

Α ξέχασα, από σήμερα ανακηρύσσω κι εγώ επίσημη θρησκεία μου τη λατρεία της πίτσας με αντσούγιες (όπως ο Fry στο Futurama). Όποιος δεν την τρώει θα υποστεί τα τρομοκρατικά μου αντίποινα!!!
NOW you're talking

θα γίνω καμικάζι για πάρτυ σου..

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 12:33, 02-02-06:

Κατ εμέ οι μουσουλμάνοι έχουν λόγο να αντιδράσουν, απλά όχι τον προφανή.
Απ ότι κατάλαβα τα σκίτσα είχαν αντιπολεμικό χαρακτήρα, και υποννοούσαν οτι γίνεται λόγο θρησκείας ο πόλεμος. Ναι, είναι αφορμή ίσως η θρησκεία, αλλά υπάρχουν αλλοι 30 φορές τόσοι μουσουλμάνοι σε διάφορα μέρη του κόσμου που δεν τους έχει περάσει ποτέ απο το μυαλό να επιτεθούν κάπου στο όνομα του Αλλάχ. Αυτοι θεωρώ οτι έχουν περισσότερο δικαίωμα να παρεξηγηθούν.
Είμαι σίγουρος οτι δεν εγινε έτσι, και αντέδρασαν αλλοι. Απο τη στιγμή που διακυρήττουν οι ίδιοι οτι ειναι ιερός ο πόλεμος, κατ εμε (και με μια μικρή επιφύλαξη γιατι δεν έχω δει τα σκίτσα)
What herecy is this? How dare you defile the Most Holy Rite of Pizza Ordering by ordering The Forbidden Ingredient? I will not rest until you and all your followers see the Light, and realise the error of your ways!! Go for the eyes Boo, go for the eyes!
(να θυμηθώ να κανω thread για το τι βαζει ο καθένας στην πίτσα)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gademis : 02-02-06 στις 12:39.
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 13:20, 02-02-06:

Τα off topic θα τα βρείτε εδώ

Ας συνεχισουμε στο θεμα μας

Παράθεση

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 120 μηνύματα.

O Skeftomilos έγραψε στις 17:33, 02-02-06:

...είναι ποτέ δυνατόν, να μην ξέρουν τι συνέπειες θα έχει η δημοσίευση αυτών των σκίτσων, άνθρωποι που είναι μέσα στα πράγματα?
Αυτή την εύλογη παρατήρηση κρύβει μια υπονοούμενη παραδοχή.

Οι σκιτσογράφοι προκαλούν, οι μουσουλμάνοι προκαλούνται.
Οι σκιτσογράφοι δρουν, οι μουσουλμάνοι αντιδρούν.
Οι σκιτσογράφοι προβλέπουν, οι μουσουλμάνοι είναι προβλέψιμοι.
Οι σκιτσογράφοι κάνουν σχέδια, οι μουσουλμάνοι συμπεριφέρονται σύμφωνα με τα σχέδια.
Οι σκιτσογράφοι είναι νοήμονα όντα, οι μουσουλμάνοι είναι βιολογικά αυτόματα.

Υπάρχει μια αλήθεια σε αυτό το συλλογισμό, και αφορά και όλους όσους στο όνομα μιας αμφιβόλου αντικρίσματος μεταφυσικής εμμονής βάζουν το συναίσθημα μπροστά από τη λογική. Όμως δεν ισχύει πάντα. Όταν η ομάδα Λάντεν αποφάσισε να γκρεμίσει το Παγκόσμιο Κέντρο Εμπορίου παρασύροντας στο θάνατο χιλιάδες μορφωμένους ανθρώπους δεν είχε προκληθεί από κανέναν. Ήταν μια απόφαση που πάρθηκε εν ψυχρώ, με τη λογική και το συναίσθημα σε μια αριστοτεχνική συνεργασία να ακροβατούν στο κενό με θαυμαστή αυτοκαταστροφική αρμονία.

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη faithplus1
Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 20:41, 02-02-06:

Αρχική Δημοσίευση από Skeftomilos
Αυτή την εύλογη παρατήρηση κρύβει μια υπονοούμενη παραδοχή.

Οι σκιτσογράφοι προκαλούν, οι μουσουλμάνοι προκαλούνται.
Οι σκιτσογράφοι δρουν, οι μουσουλμάνοι αντιδρούν.
Οι σκιτσογράφοι προβλέπουν, οι μουσουλμάνοι είναι προβλέψιμοι.
Οι σκιτσογράφοι κάνουν σχέδια, οι μουσουλμάνοι συμπεριφέρονται σύμφωνα με τα σχέδια.
Οι σκιτσογράφοι είναι νοήμονα όντα, οι μουσουλμάνοι είναι βιολογικά αυτόματα.

Υπάρχει μια αλήθεια σε αυτό το συλλογισμό, και αφορά και όλους όσους στο όνομα μιας αμφιβόλου αντικρίσματος μεταφυσικής εμμονής βάζουν το συναίσθημα μπροστά από τη λογική. Όμως δεν ισχύει πάντα. Όταν η ομάδα Λάντεν αποφάσισε να γκρεμίσει το Παγκόσμιο Κέντρο Εμπορίου παρασύροντας στο θάνατο χιλιάδες μορφωμένους ανθρώπους δεν είχε προκληθεί από κανέναν. Ήταν μια απόφαση που πάρθηκε εν ψυχρώ, με τη λογική και το συναίσθημα σε μια αριστοτεχνική συνεργασία να ακροβατούν στο κενό με θαυμαστή αυτοκαταστροφική αρμονία.
Δε συμφωνώ.Και τι σχέση έχει η 11/9 με τα σκίτσα?Για πόσο θα κατηγορούνται όλοι οι μουσουλμάνοι για τις πράξεις μιας τρομοκρατικής ομάδας?Ο απλός μουσουλμάνος φταίει όσο φταίω εγώ που είμαι ολυμπιακός για τα καπνογόνα που πέταξαν άλλοι "ολυμπιακοί".Και μόνο η καχυποψία που υπάρχει για ΚΑΘΕ μουσουλμάνο (κι ας ισχυριστεί κάποιος το αντίθετο), ασκεί αρκετή πίεση στους μουσουλμάνους και τους κάνει και αυτούς καχύποπτους, που αντιδρούν υπερβολικά, όπως και άλλοι αντιδρούν υπερβολικά απέναντί τους.
Δεν είναι βιολογικά αυτόματα (ζώα) οι μουσουλμάνοι και δε νομίζω ότι κι εμείς είμαστε σε θέση να τους κρίνουμε, όταν γίνονται συλλαλητήρια για να μη βγει το θρήσκευμα από τις ταυτότητες ή έχουμε συγκυβερνήτη την εκκλησία επί αιώνες.Όλοι ξέρουν τι μπορεί να προσβάλλει πάνω κάτω τους μουσουλμάνους και είναι δικαίωμά τους να προσβληθούν.Κι εγώ ξέρω τι μπορεί να προσβάλλει το γείτονά μου ας πούμε και μπορώ να προβλέψω την αντίδρασή του, αλλά δεν κάνω αυτό που τον προσβάλλει για να επιβεβεβαιώσω τις προβλέψεις μου μετά.Συμφωνώ ότι είναι μια μεταφυσική εμμονή το θέμα της θρησκείας, αλλά δε μπορώ να γελοιοποιήσω κάποιον με την αντίθετη άποψη.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη faithplus1 : 02-02-06 στις 21:08.
Παράθεση

O'Zorgnax

Πολύ δραστήριο μέλος

O O'Zorgnax έγραψε στις 21:11, 02-02-06:

Αρχική Δημοσίευση από faithplus1
Κι εγώ ξέρω τι μπορεί να προσβάλλει το γείτονά μου ας πούμε και μπορώ να προβλέψω την αντίδρασή του, αλλά δεν κάνω αυτό που τον προσβάλλει για να επιβεβεβαιώσω τις προβλέψεις μου μετά.
Τι είναι αυτό που προσβάλει το γείτονά σου και ποιος το ορίζει;
Μέχρι που είσαι διατεθειμένος να στερηθείς το δικαίωμα της ελευθερίας της έκφρασης για να μην προσβάλλεις το θρησκευτικό συναίσθημα του γείτονά σου;
Το ότι μπορείς να προβλέψεις την αντίδρασή του σχετικά με κάποια σου πράξη, δε σημαίνει (απαραίτητα) και ότι δεν πρέπει να την κάνεις. Ο Καζαντζάκης όταν έγραφε τον Τελευταίο Πειρασμό πιστεύω πως μπορούσε να προβλέψει τις αντιδράσεις της εκκλησίας. Τι σημαίνει αυτό, ότι δεν έπρεπε να τον γράψει;
Κατά τα άλλα συμφωνώ μαζί σου περί μουσουλμάνων και ότι είναι μειοψηφία αυτή που δημιουργεί τα προβλήματα... Απλά εγώ κοιτάω το θέμα σχετικά με όλες τις θρησκείες, και όχι μόνο τη μουσουλμανική.

Btw, το avatar και η υπογραφή σου τα σπάνε άσχημα!!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη O'Zorgnax : 02-02-06 στις 21:14.
Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 21:37, 02-02-06:

Τι είναι αυτό που προσβάλει το γείτονά σου και ποιος το ορίζει;
Μέχρι που είσαι διατεθειμένος να στερηθείς το δικαίωμα της ελευθερίας της έκφρασης για να μην προσβάλλεις το θρησκευτικό συναίσθημα του γείτονά σου;
Το ότι μπορείς να προβλέψεις την αντίδρασή του σχετικά με κάποια σου πράξη, δε σημαίνει (απαραίτητα) και ότι δεν πρέπει να την κάνεις. Ο Καζαντζάκης όταν έγραφε τον Τελευταίο Πειρασμό πιστεύω πως μπορούσε να προβλέψει τις αντιδράσεις της εκκλησίας. Τι σημαίνει αυτό, ότι δεν έπρεπε να τον γράψει;
Κατά τα άλλα συμφωνώ μαζί σου περί μουσουλμάνων και ότι είναι μειοψηφία αυτή που δημιουργεί τα προβλήματα... Απλά εγώ κοιτάω το θέμα σχετικά με όλες τις θρησκείες, και όχι μόνο τη μουσουλμανική.

Btw, το avatar και η υπογραφή σου τα σπάνε άσχημα!!!!
Δεν κάνω κάτι για να προσβάλω το γείτονα γιατί δεν είμαι υποχρεωμένος,δεν καταπιέζεται κάποια ελευθερία μου.Το ίδιο πιστεύω και για τους σκιτσογράφους.Μάλλον το έκαναν ακριβώς γιατί πρόβλεψαν ποιες θα είναι οι αντιδράσεις.
Ο Καζαντζάκης είχε πράγματα που έπρεπε να πει και τα είπε, αψηφώντας τις αντιδράσεις.Ο σκιτσογράφος έπρεπε να κάνει σάτιρα με το ιερό πρόσωπο μιας θρησκείας, που οι οπαδοί της αυτό τον καιρό είναι λίγο πιο ευαίσθητοι?

Thanks για το σχόλιο για το new look

Παράθεση

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Skeftomilos έγραψε στις 05:50, 03-02-06:

Στόχος της σάτιρας δεν είναι ο από αιώνες νεκρός Μωάμεθ αλλά, ο τρόπος με τον οποίο οι σύγχρονοι μουσουλμάνοι ερμηνεύουν το ιερό βιβλίο της θρησκείας τους. Ο Μωάμεθ δεν είχε βόμβες αλλά οι σύγχρονοι μουσουλμάνοι έχουν, και τις χρησιμοποιούν με τον πιο άσχημο τρόπο. Δικαίωμά τους να προσβάλλονται και να αγανακτούν, και δικαίωμά μου κι εμένα να είμαι καχύποπτος με όσους προσβάλλονται τόσο εύκολα. Η αγανάκτηση λειτουργεί ως ηθικό ελαφρυντικό, και σε ποιον αρέσουν οι άνθρωποι ελαφριάς ηθικής; Τέλος αν διαφωνούν με τους εξτρεμιστές ομοθρήσκους τους ας το δείξουν στην πράξη, και όχι να λένε «καλά να πάθουν» για τους νεκρούς και τους σακατεμένους από τις ιερές βόμβες.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 08:16, 03-02-06:

@skeftomilos: σσσ'ωραίος.. (ντατς, γράφεις λίγο δυσνόητα μερικές φορές, buuuut...what the heck, σωστά είναι:)
εμείς γιατί δε στραφήκαμε ενάντια στους δικούς μας εξτρεμιστές? Πιστεύω ότι είναι πάρα πολύ δύσκολο, έως ακατόρθωτο, να ξεχωρίσουμε από τη μάζα και να πούμε "να αυτοί είναι με τις βόμβες, τους πυραύλους, τα γκαζάκια και το πετρογκάζι, πάνωωωω τους". Η αγανάκτηση μπορεί μεν να θεωρηθεί ως ηθικό ελαφρυντικό, δεν παύει όμως να είναι μια ανθρώπινη αντίδραση, που ατομικά αν τη δεις, είναι δικαιολογημένη.

Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 12:14, 03-02-06:

δε μου φαίνεται ορθό να κρίνεις έναν ανορθόγραφο άνθρωπο που δεν του δόθηκε ποτέ η ευκαιρία να πάει σχολείο.

Παράθεση

O'Zorgnax

Πολύ δραστήριο μέλος

O O'Zorgnax έγραψε στις 12:17, 03-02-06:

Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless
δε μου φαίνεται ορθό να κρίνεις έναν ανορθόγραφο άνθρωπο που δεν του δόθηκε ποτέ η ευκαιρία να πάει σχολείο.
Ποιος είναι αυτός, ο μουσουλμάνος;

Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 12:23, 03-02-06:

όχι ο καθένας, αλλά ναι. και προφανώς δεν εννοώ ότι είναι ανορθόγραφοι ε, κάτι άλλο εννοώ. εδώ υπάρχει μεγάλη μερίδα που πιστεύει τα κουραφέξαλα για τις 100 παρθένες, τι καθόμαστε και λέμε .

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

O faithplus1 έγραψε στις 14:31, 03-02-06:

Στόχος της σάτιρας δεν είναι ο από αιώνες νεκρός Μωάμεθ αλλά, ο τρόπος με τον οποίο οι σύγχρονοι μουσουλμάνοι ερμηνεύουν το ιερό βιβλίο της θρησκείας τους. Ο Μωάμεθ δεν είχε βόμβες αλλά οι σύγχρονοι μουσουλμάνοι έχουν, και τις χρησιμοποιούν με τον πιο άσχημο τρόπο. Δικαίωμά τους να προσβάλλονται και να αγανακτούν, και δικαίωμά μου κι εμένα να είμαι καχύποπτος με όσους προσβάλλονται τόσο εύκολα. Η αγανάκτηση λειτουργεί ως ηθικό ελαφρυντικό, και σε ποιον αρέσουν οι άνθρωποι ελαφριάς ηθικής; Τέλος αν διαφωνούν με τους εξτρεμιστές ομοθρήσκους τους ας το δείξουν στην πράξη, και όχι να λένε «καλά να πάθουν» για τους νεκρούς και τους σακατεμένους από τις ιερές βόμβες.
Ναι, κάθε σύγχρονος μουσουλμάνος έχει από μία βόμβα και μάλιστα δεν ξέρει να τη χρησιμοποιεί με σωστό τρόπο...
Και ποιος είναι αυτός που λέει πώς πρέπει να ερμηνευτεί το κοράνι?Ο Δανός σκιτσογράφος?Οι μουσουλμάνοι δεν θα προσβάλονταν τόσο εύκολα αν δεν ήταν στο στόχαστρο όλου του υπόλοιπου κόσμου.Πρώτα έγιναν όλοι καχύποπτοι με αυτούς και μετά άρχισαν αυτοί να πρόσβάλλονται εύκολα.Έχει δίκιο η dooo που λέει ότι οι εξτρεμιστές δεν είναι εύκολο να απομονωθούν, ακόμα και σε πιο προηγμένα κράτη.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless
όχι ο καθένας, αλλά ναι. και προφανώς δεν εννοώ ότι είναι ανορθόγραφοι ε, κάτι άλλο εννοώ. εδώ υπάρχει μεγάλη μερίδα που πιστεύει τα κουραφέξαλα για τις 100 παρθένες, τι καθόμαστε και λέμε .
Ξέχασες και τα πιλάφια .Έχεις δίκιο.Άλλοι περιμένουν 100 παρθένες, άλλοι φτερά και φωτοστέφανα.Δεν υπάρχει και μεγάλη διαφορά.

Παράθεση

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Skeftomilos έγραψε στις 01:36, 04-02-06:

Η αγανάκτηση μπορεί μεν να θεωρηθεί ως ηθικό ελαφρυντικό, δεν παύει όμως να είναι μια ανθρώπινη αντίδραση, που ατομικά αν τη δεις, είναι δικαιολογημένη.
Όταν κάποιος αγανακτεί παύει να είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του. Γι αυτό κάποιος που θέλει να είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του πρέπει να προσπαθεί να μην αγανακτεί.

Αρχική Δημοσίευση από faithplus1
Έχει δίκιο η dooo που λέει ότι οι εξτρεμιστές δεν είναι εύκολο να απομονωθούν, ακόμα και σε πιο προηγμένα κράτη.
Οι δικοί μας εξτρεμιστές δε βρίσκουν ηθική υποστήριξη στην ελληνική κοινωνία. Όταν γάζωσαν τον Άγγλο μέρα μεσημέρι στην Κηφισίας δε βγήκαμε όλοι εν χορό να δοξάσουμε τους δολοφόνους του.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 08:48, 04-02-06:

Οι δικοί μας εξτρεμιστές δε βρίσκουν ηθική υποστήριξη στην ελληνική κοινωνία. Όταν γάζωσαν τον Άγγλο μέρα μεσημέρι στην Κηφισίας δε βγήκαμε όλοι εν χορό να δοξάσουμε τους δολοφόνους του.
γιατί το κάνανε οι μουσουλμάνοι? εγώ δεν είδα κάτι τέτοιο όταν πήγαινα στα μέρη τους, ο φίλος μου δεν είδε κάτι τέτοιο όταν δούλευε στη Σ.Αραβία και το Μπαχρέιν. Οι εξτρεμιστές είναι ίδιοι παντού. Οι οπαδοί τους θα χειροκροτήσουν ανεξαρτήτως εθνικότητας των θυμάτων.

Αυτά που δείχνει η (αμερικανική) τηλεόραση απέχουν κατα πολύ από την πραγματικότητα.

Παράθεση

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Skeftomilos έγραψε στις 15:14, 04-02-06:

Αυτά που δείχνει η (αμερικανική) τηλεόραση απέχουν κατα πολύ από την πραγματικότητα.
Δεν αντιλέγω, μπορεί να έχεις δίκιο σε αυτό.

Ok, τότε περιμένω να ακούσω ένα μουσουλμάνο να λέει ότι οι ψυχές των τρομοκρατών, βομβιστών, αεροπειρατών, απαγωγέων κ.λπ. ομοθρήσκων του θα πάνε στη μουσουλμανική Κόλαση.

Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

O weak and powerless έγραψε στις 15:33, 04-02-06:

περιμένεις να έρθει να στο ψυθιρίσει στο δεξί αυτί μήπως;

Παράθεση

O'Zorgnax

Πολύ δραστήριο μέλος

O O'Zorgnax έγραψε στις 20:24, 04-02-06:

http://ozorgnax.giakoumis.com/crap/

Υπόσχομαι να το βελτιώσω γιατί τώρα δεν έχω πολύ χρόνο!!

Ας το βάλει κάποιος στο offtopic αν θέλει γιατί εγώ δεν μπορώ, μάλλον είναι κλειδωμένο.

Παράθεση

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Skeftomilos έγραψε στις 00:58, 05-02-06:

Χε, χε! Πολύ καλό! Νομίζω όμως πως θα παραμείνω πιστός στις αξίες του Πασταφαριανισμού.

Για κάποιο άγνωστο λόγο η σελίδα δημιουργεί scrolling issue στον Firefox (ver 1.0.7), περίεργο.

Παράθεση

O'Zorgnax

Πολύ δραστήριο μέλος

O O'Zorgnax έγραψε στις 01:06, 05-02-06:

Για κάποιο άγνωστο λόγο η σελίδα δημιουργεί scrolling issue στον Firefox (ver 1.0.7), περίεργο.
Όντως, εγώ το δοκίμασα με τον καινούριο firefox (1.5.0.1) και παίζει μια χαρά. Μήπως φταίει ότι είσαι άπιστος;

Παράθεση

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Skeftomilos έγραψε στις 04:00, 05-02-06:

Δεν είμαι άπιστος, απλά πιστεύω ότι αυτές οι πίτσα/σπαγγέτι θρησκείες είναι πολύ καλές για τη στομαχική υγεία, και θα έπρεπε ο κάθε άνθρωπος να φτιάχνει τη δική του.

Παράθεση

O'Zorgnax

Πολύ δραστήριο μέλος

O O'Zorgnax έγραψε στις 10:28, 05-02-06:

Όταν λέω ότι είσαι άπιστος, εννοώ ότι δεν πιστεύεις στην Anchovy Pizza. γι'αυτό έχεις το scrolling issue με τη σελίδα

Παράθεση

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Skeftomilos έγραψε στις 03:58, 06-02-06:

Αν είναι έτσι τότε χάνω κάθε εκτίμηση για την Anchovy Pizza Godness. Μια Θεά που σέβεται τον εαυτό της θα τιμωρούσε την απιστία μου τουλάχιστον με ένα system crash. Για να μη μιλήσω για τήξη της οθόνης και μετατροπή της σε πολτό λιωμένου πλαστικού, γυαλιού και μετάλλου.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 08:12, 06-02-06:

Παρακάτω ακολουθεί ένα σχετικό με το θέμα μας post που έκανα πρόσφατα στο blog μου. Γενικά είμαι λίγο μπερδεμένος με το θέμα....

Παρακολουθώ τα όσα διαδραματίζονται τις τελευταίες μέρες γύρω από την ιστορία με την δημοσίευση σκίτσων του Μωάμεθ. Αρχικά όταν άκουσα την είδηση αυτή σκέφτηκα πως δεν μπορεί στα καλά καθούμενα η εφημερίδα να θέλησε να προβάλλει αυτά τα σκίτσα, εφόσον ήξερε ότι είναι πολύ προσβλητικά για τους Μουσουλμάνους. Το μυαλό μου πήγε σε μια κίνηση που είχε ως σκοπό εξ αρχής να προκαλέσει. Πιστεύω φυσικά στην ελευθερία του λόγου και της διακίνησης ιδεών, άσχετα αν αυτές είναι προσβλητικές για κάποιους, αλλά πιστεύω και στον σεβασμό του διαφορετικού. Αν ο άλλος πονάει όταν του δείχνεις το Χ, όταν εσύ του το δείχνεις συνέχεια σημαίνει ότι δεν το κάνεις για να πεις τη γνώμη σου, αλλά για να προσβάλλεις τον άλλο.

Αλλά μετά από τόσες μέρες, αφού βλέπω την τροπή, και κυρίως τις διαστάσεις που έχουν πάρει τα πράγματα σκέφτομαι ότι μάλλον η άλλη πλευρά, αυτή των Μουσουλμάνων, μάλλον έφτασε στα άκρα. Είπαμε να θορυβηθούν οι θρήσκοι Μουσουλμάνοι, να κάνουν παράπονα κάποιες θρησκευτικές οργανώσεις, να ζητηθούν εξηγήσεις, άντε το πολύ πολύ να γίνει και κανένα κήρυγμα στους πιστούς μέσω των τζαμιών τους, όπως κάνουν και οι δικοί μας παπάδες κάθε τρεις και λίγο, αλλά αυτό πάει πολύ! Η καταστροφή σημαιών και η απειλή της ζωής ανθρώπων για κάτι τέτοιο νομίζω είναι εικόνα ντροπής για όλους, άσχετα από τη θρησκεία στην οποία ανήκει. Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα με τις διαδηλώσεις, ακροδεξιών βεβαίως, οργανώσεων έξω από πρεσβείες όλου του κόσμου όπου το θέμα πήρε πολύ μεγαλύτερες διαστάσεις από αυτές τις οποίες έπρεπε να πάρει.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση ξέρετε ποιο είναι; Το γεγονός ότι ΑΠΑΙΤΟΥΝ κάποιοι (από μια ξένη χώρα) να περιοριστούν ουσιαστικά οι ελευθερίες του Συντάγματός μιας άλλης χώρας. Αν το Σύνταγμα της Δανίας έλεγε ότι απαγορεύεται να δημοσιεύσεις σατυρικές/προσβλητικές εικόνες του Μωάμεθ, τότε δικαιολογημένα θα έπρεπε να χάσει τη θέση του ο διευθυντής της εφημερίδας και να απαγορευτεί η κυκλοφορία της εφημερίδας. Αλλά εφόσον στη Δανία, όπως και σε όλο το Δυτικό Κόσμο, επιτρέπεται ελεύθερα η σάτιρα δεδομένου ότι έχουμε ξεφύγει (ευτυχώς!) από τα θρησκευτικά πλαίσια και πλέον τα κράτη έχουν κοσμικό χαρακτήρα, όπως και θα έπρεπε, δεν μπορούν κάποιοι να διαδηλώνουν εναντίον της άσκησης των ελευθεριών που ισχύουν σε μία χώρα. Αν στο Ιράν και στο Μαρόκο απαγορεύεται να κάνεις το Χ, αυτό δεν σημαίνει πως αν το κάνεις στην Ελλάδα για παράδειγμα, όπου επιτρέπεται το Χ, θα πρέπει οι Ιρανοί να απαιτούν την τιμωρία σου!

Άλλα κράτη, άλλοι νόμοι! Δεν θα πεις στον άλλο στο σπίτι του πως θα φέρεται. Εφόσον δεν επεμβαίνει στο δικό σου σπίτι...

Και το τρελό; Όπως λέει και ο libertarian, οι Μουσουλμάνοι εξτρεμιστές με τις διαδηλώσεις τους στις Ευρωπαϊκές χώρες ασκούν αυτό που θέλουν να καταργήσουν: την ελευθερία του λόγου. Αν όμως εμείς διαδηλώναμε σε μια Μουσουλμανική χώρα γιατί δεν μας αρέσει που οι γυναίκες εκεί είναι σαν αντικείμενα, τότε το πιθανότερο είναι να μας κλείνανε μέσα για προσβολή των χρηστών εθίμων. Με άλλα λόγια, οι Μουσουλμάνοι αρέσκονται να απολαμβάνουν τις δυτικές αξίες και ελευθερίες στην μια περίπτωση, αν είναι υπέρ τους, αλλά στην άλλη, αν είναι κατά τους, πολύ απλά είναι έτοιμοι για πόλεμο. Ο ορισμός του παράλογου; Τελικά η θρησκεία είναι το όπιο του λαού, έτσι;
Και το χειρότερο είναι πως πολύ εκμεταλεύονται αυτό το όπιο, ως γνήσια βαποράκια. Πείτε μου τώρα, πόσο δύσκολο είναι ένας ηγετης μιας μουσουλμανικής χώρας να καταφέρει να χειριστεί αυτούς τους εθελοτυφλούντες πιστούς και να τους ετοιμάσει ακόμη και για πόλεμο, δίνοντάς τους ψεύτικα ιδανικά; Ευτυχώς που οι κολλημένοι είναι μειονότητα στις χώρες αυτές... Ελπίζω οι υπόλοιποι να υπάρχουν, αλλά να μην φαίνονται λόγω του ότι δεν μπορούν να εκφραστούν ελεύθερα (άντε πάνε εσύ στο Ιράν και πες ότι δεν σε ενοχλεί τόσο η δημοσιευση των σκίτσων...)!

Υ.Γ. Αναρωτιέστε τι θα κάνανε στον Αρκα σε άλλες εποχές που οι χριστιανικές αντιδράσεις δεν διαφέρανε και πολύ από αυτές των μουσουλμάνων;[βλ. Φωτογραφία της Ημέρας]

Παράθεση

O'Zorgnax

Πολύ δραστήριο μέλος

O O'Zorgnax έγραψε στις 08:44, 06-02-06:

Monaxos, αυτό ακριβώς που γράφεις στο post σου, είναι ο λόγος που άρχισα το thread. Κάπου έχουν χάσει τη μπάλα οι τύποι.

Γι'αυτό η μόνη λύση είναι το CRAP
Ωραία τα έγραψες, well done

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 09:01, 06-02-06:

Όλοι την έχουμε χάσει τη μπάλα, και παίζουμε με κεφτεδάκια τώρα.

Αφορμή θέλανε γμτ.

Λονγκ λιβ δε CRAP.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 09:12, 06-02-06:

και επειδή με έχει πιάσει σήμερα (μόλις έγραψα την παραίτησή μου, πρέπει να συγκινηθώ? oh,
CRAP™, i'm going for the big buckz), οι Δανοί είχαν το τσόις και διάλεξαν επιθετική πολιτική στο κίνδυνο που λέγεται "ισλάμ".

Παράθεση

O'Zorgnax

Πολύ δραστήριο μέλος

O O'Zorgnax έγραψε στις 09:19, 06-02-06:

και επειδή με έχει πιάσει σήμερα (μόλις έγραψα την παραίτησή μου, πρέπει να συγκινηθώ? oh,
CRAP™, i'm going for the big buckz), οι Δανοί είχαν το τσόις και διάλεξαν επιθετική πολιτική στο κίνδυνο που λέγεται "ισλάμ".
Επιθετική πολιτική η σάτιρα; Επειδή μια εφημερίδα δηλ. δημοσίευσε κάτι σκίτσα, πρέπει να μας πυρπολήσουν όλους οι μουσουλμάνοι για να ικανοποιηθούν. Κάτσε να το πω στον Fry....

(Καλή συνέχεια στη νέα δουλειά )

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 09:44, 06-02-06:

όχι καλέ η σάτυρα επιθετική πολιτική, για όνομα της anchovie pizzas... απλά τη διάλεξαν ως μέσο έκφρασης της επιθετικής τους πολιτικής.

μη το πεις στον fry...θα χάσει την καλή γνώμη του για μένα ...

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 15:03, 06-02-06:

τα βρήκα

http://michellemalkin.com/archives/004413.htm

Παράθεση

Leviathan

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Leviathan
H Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 126 μηνύματα.

H Leviathan έγραψε στις 17:09, 06-02-06:

Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS
Αυτό που μου έκανε εντύπωση ξέρετε ποιο είναι; Το γεγονός ότι ΑΠΑΙΤΟΥΝ κάποιοι (από μια ξένη χώρα) να περιοριστούν ουσιαστικά οι ελευθερίες του Συντάγματός μιας άλλης χώρας.
Αυτο, για την απαιτηση να αλλαξει το Δανεζικο Συνταγμα/νομοι δεν το εχω ακουσει. Ακουσα παντως οτι οι Μουσουλμανοι (κυβερνησεις μουσουλμανικων κρατων δηλ, πχ Αιγυπτος, Λιβανο Συρια κλπ) ζητουν/απαιτουν απο την Δανικη κυβερνηση να ζητησει συγνωμη. (to apologise).
Και ενω μια τετοια απλη δηλωση πχ απο τον πρωθυπυργο ή υπουργο εξωτερικων της Δανιας θα διευκολυνε παρα πολυ τα πραγματα για την ιδια, η Δανια αρνειται να το κανει! Και μπραβο της και της βγαζω το καπελο!!! (γιατι θα 'βολευε' μεν, θα ηταν μεγα λαθος δε!)
Απανταει λοιπον η 'Δανια': "Δεν μπορω εγω, να ζητησω συγνωμη εκ μερους καπου άλλου που ειναι μαλιστα ανεξαρτητος απο εμενα" (δημοσιογραφια σε αυτη την περιπτωση). Γενικα δεν εχει νοημα να απολογειται κανεις εκ μερους καποιου άλλου, εκτος αν ειναι κηδεμονας/υπευθυνος για αυτον τον άλλο. Σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση η συγνωμη ειναι κενη, ατοπη και δεν εχει νοημα. Και επισης υπονοει οτι 'ο απολογουμενος' ειναι υπευθυνος (εχει δηλ υπο την ευθυνη και ελεγχο του) αυτον για τον οποιο απολογειται. Αρα φυσικα δεν πρεπει να το κανει καμμια κυβερνηση για καμμια (μη κρατικη τουλαχιστον) εφημεριδα, εντυπο, σταθμο κλπ. (Το μονο που θα ειχε τουλαχιστον νοημα, θα ηταν να απαιτησουν απο την ιδια την εφημεριδα να πει συγνωμη.) Ενα απο τα σχετικα headlines στο cnn: "Denmαrk says to Muslims that governement doesn't print newspapers". Βασικα η Δανια λεει, μη ζητατε τα ρεστα απο εμενα, γιατι εχω δεν εχω λογο ή σχεση με το θεμα. Αν κατι δεν σας αρεσει, "τα παραπονα σας στο δημαρχο". Στην συγκεκριμενη εφημεριδα δηλ. Και μαλιστα τους λεει, αν θελετε, καντε μηνυση στην εφημεριδα. Μηνυση που θα εκδικαστει απο τα Δανικα δικαστηρια με βαση τη Δανικη νομοθεσια εννοειται, και ναι υπαρχουν νομοι περι βλασφημιας, incensing to riots/hatred κλπ. τους οποιους συμβουλευει η Δανια στους διαμαρτυρομενους μουσουλμανους να επικαλεστουν στην μηνυση τους! Αρα δεν νομιζω να τιθεται θεμα απαιτησης αλλαγης των Δανεζικων νομων. Αφου αυτοι που προσβληθηκαν δεν εχουν ακομα καταφυγει στη χρησιμοποιηση της νομιμης οδου. Εαν πχ το Δανεζικο δικαστηριο τους δικαιωνε θα ηταν μια χαρα ικανοποιημενοι απο την Δανεζικη νομοθεσια (αφου βρηκαν το 'δικιο' τους). Αν, οχι τοτε θα ειχαν παραπονα, ναι, αλλα για το θεμα ειναι δεν εχει εξεταστει τι λεει η Δανεζικη δικαιοσυνη επ'αυτου. Χωρις να γνωριζω το περιεχομενο των σχετικων νομων φυσικα, μαντευω οτι θα ειναι σχετικα 'χαλαροί', οποτε σε περιπτωση εκδικασης της υποθεσης πιθανον?, μαλλον? η εφημεριδα να αθωωνοταν. Το θεμα ειναι ομως οτι δεν ξερουμε τι θα γινοταν αν ... Για αυτο γινονται οι δικες. Εαν ξεραμε εκ των προτερων ποια θα ηταν η αποφαση, τοτε δεν θα ειχαν και λογο υπαρξης. Και φυσικα οι μουσουλμανοι στη συγκεκριμενοι περιπτωση και δικιο να ειχαν, το χανουν με τις ακραιες αντιδρασεις τους. Αντι να φωναζουν να καινε και να σπανε, να πανε να κανουν μηνυση. Ετσι μονο πρεπει να λυνονται τυχον διαφωνιες, και οχι με βια και φασαριες.

Αν το Σύνταγμα της Δανίας έλεγε ότι απαγορεύεται να δημοσιεύσεις σατυρικές/προσβλητικές εικόνες του Μωάμεθ, τότε δικαιολογημένα θα έπρεπε να χάσει τη θέση του ο διευθυντής της εφημερίδας και να απαγορευτεί η κυκλοφορία της εφημερίδας.
Οχι ακριβως. Οι λεπτομερειες ειναι θεμα νομων και οχι συνταγματος. (To συνταγμα λεει κατι γενικο, πχ "υπαρχει ελευθερια λογου/εκφρασης"). Και πρεπει για αυτα τα θεματα να ασκησει καποιος μηνυση, να εκδικαστει η υποθεση, και αν ο κατηγορουμενος (η εφημεριδα) κριθει ενοχος με βαση το νομο (πχ για βλασφημια, προσβολη θρησκευτικων πεποιθησεων) τοτε η ποινη ειναι οτι λεει ο νομος, συνηθως προστιμο, μπορει τσουχτερο. Και οχι βεβαια απαγορευση κυκλοφοριας της εφημεριδας. Οσο για τον διευθυντη της ο ιδιοκτητης της εφημεριδας αποφασιζει αν θα τον απολυσει η οχι.

Αλλά εφόσον στη Δανία, όπως και σε όλο το Δυτικό Κόσμο, επιτρέπεται ελεύθερα η σάτιρα δεδομένου ότι έχουμε ξεφύγει (ευτυχώς!) από τα θρησκευτικά πλαίσια και πλέον τα κράτη έχουν κοσμικό χαρακτήρα, όπως και θα έπρεπε
Δεν εχουμε ξεφυγει και εντελως ... Ακομα και στη Δανια υπαρχουν νομοι περι βλασφημιας κλπ. Βεβαια δεν ξερω το ακριβες περιεχομενο τους, αλλα αν ειναι τιποτα 'μπαγιατικοι', που ξερεις τι θα συμβει αν καποιος οντως τους επικαλεστει (αντι να καιει πρεσβειες και προξενεια). Και οσο για την Ελλαδα, ο ποινικός κωδικας ειναι αρχαιος και για το συγκεκριμενο θεμα δεν μας τα λεει και πολυ καλα...

Παράθεση

Leviathan

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Leviathan έγραψε στις 17:10, 06-02-06:

Η τρομοκρατια νομιζω οτι δεν εχει καμμια σχεση με τις αντιδρασεις των μουσουλμανων. Απλως οι μουσουλμανοι γενικα, και ιδιως αυτοι που ζουν στα μουσουλμανικα κρατη ειναι στη μεγαλη πλειοψηφια τους "θρησκοι μουσουλμανοι", και οχι "μουσουλμανοι κατ' ονομα" απλως. Δηλ οντως πιστευουν, και επισης η θρησκεια τους ειναι και πολυ αυστηρη. (Αφου ακουσα οτι απαγορευεται να απεικονιστει το προσωπο του προφητη κατ' οποιονδηποτε τροπο, (δεν υπαρχουν εικονες στα τζαμια, οπως υπαρχουν εικόνες στην εκκλησια), ποσο μαλιστα με τουρμπανι-βομβα. Εδω και χωρις το εν λογω τουρμπανι απαγορευεται..). Οποτε οι αντιδρασεις τους μου φαινονται παντελως κατακριτεες μεν, αλλα εντελως 'φυσιολογικες' δε (με την εννοια αναμενομενες πανω-κατω). Πως και εδω πχ υπαρχουν καποιοι πολυ θρησκοι (θρησκοληπτοι να πω, χωρις να θελω να προσβαλω κανενα), δηλ φανατικοί χριστιανοί ?? Αυτοι που μαζευονται και καινε βιβλια που δεν τα εγκρινουν (ειναι 'βλασφημα'), κανουν μυνησεις για να απαγορευτει η κυκλοφορια τους κλπ ? Απλως οι φανατικοι χριστιανοι ειναι λιγοτεροι (μικρη μειοψηφια μεταξυ των χριστιανων). Ενω οι φανατικοι μουσουλμανοι ειναι η πλειοψηφια μεταξυ των μουσουλμανων. ('φανατικοι' εννοω τους θρησκους μουσουλμανους, ΟΧΙ τρομοκρατες, εξτρεμιστες κλπ.) Δεν ειναι παραξενο το οτι θα υπαρχουν ακραιες αντιδρασεις σε [μουσουλμανικες] χωρες που ειναι κατα βαση θρησκευτικα κρατη: δηλ οι νομοι της πολιτειας ειναι σε ενα μεγαλο βαθμο θρησκευτικοί νομοι. Και για τους περισσοτερους ανθρωπους που ζουν εκει ο χαρακτηρισμός 'πιστος' ειναι συνηθως ακριβεστερος & καταλληλοτερος απο το 'πολιτης'.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Leviathan : 06-02-06 στις 17:27.
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 18:46, 06-02-06:

Αρχική Δημοσίευση από Leviathan
Το μονο που θα ειχε τουλαχιστον νοημα, θα ηταν να απαιτησουν απο την ιδια την εφημεριδα να πει συγνωμη.
Πράγμα το οποίο το απαίτησαν πολλές φορές και η ίδια η εφημερίδα απολογήθηκε και έκανε ξεκάθαρες τις απόψεις της. Κοίτα την απολογία εδώ.

Φυσικά συμφωνώ απόλυτα με όλα όσα γράφεις. Διόρθωσες και μερικές ανακρίβειες που είχα και σε ευχαριστώ...

Παράθεση

Leviathan

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Leviathan έγραψε στις 20:04, 06-02-06:

Αρχική Δημοσίευση από Leviathan
Το μονο που θα ειχε τουλαχιστον νοημα, θα ηταν να απαιτησουν απο την ιδια την εφημεριδα να πει συγνωμη.
Πράγμα το οποίο το απαίτησαν πολλές φορές και η ίδια η εφημερίδα απολογήθηκε και έκανε ξεκάθαρες τις απόψεις της. Κοίτα την απολογία εδώ.
Εδω παω πασο. Βλεπω η εφημεριδα λεει "δεν ηταν προθεση μας να σας προσβαλουμε. Αν παντως σας προσβαλαμε (κατα λαθος βεβαια), συγνωμη." Και αυτο ειναι παντως τροπος να κατευναστουν τα πνευματα λιγο. Η απαιτηση να ζητησει συγνώμη και η κυβερνηση ειναι παντως παραλογη... Ακομα περισσοτερο οταν ο υπαιτιος (η εφημεριδα) εχει ήδη πει συγνώμη. Που στο κατω-κατω δεν ειχε και υποχρεωση (νομικα). Αποφαση της ηταν να το παιξει understanding συγκαταβατικη, συναινετικη, 'δεν ειχαμε κακη προθεση', κλπ. Θα μπορουσε καλιστα να ειχε ακολουθησει λιγοτερο διπλωματικη στρατηγικη, δηλ η καλυτερη αμυνα ειναι η επιθεση (πχ. η ελευθερια του τυπου πανω απο ολα, δεν εχετε λογο να αισθανεστε προσβεβλημενοι ... κλπ)

Αληθεια αν και τα αρχικα σκιτσα ειναι μπαγιατικα, (πως και περασαν στο ντουκου αρχικα πριν κατι μηνες? ) αλλα με τις αναδημοσιευσεις φαινεται τα προσεξαν διαφοροι, εχουν αναδημοσιευτει εδω στην ελλαδα σε καμμια εφημεριδα ? (Δεν εχει τυχει να τα δω, αλλα ισως μου διεφυγαν?) Και αν οχι γιατι ? Γιατι δεν ειναι πλεον θεμα των σκιτσων αυτων καθε αυτων, αλλα μιας και ειναι ενα απο τα βασικα θεματα της ειδησεογραφειας δεν ειναι λογικο να δειξουν στο κοσμο προς τι ο καβγας ?? (Ως μερος του ρεπορταζ/αναλυση του θεματος). Γιατι τωρα βασικα μας λενε "Υπαρχει τρομερη φασαρια και επεισοδια, και ολα αυτα εξαιτιας καποιων σκιτσων, τα οποια δεν σας τα δειχνουμε γιατι ..." γιατι αληθεια ?? Και να πω στην Γαλλια πχ εχουν λογο να φοβουνται να ριξουν λαδι στη φωτια. Εδω στην Ελλαδα γιατι ?? Απο αρκετες αποψεις η Ελλαδα μου φαινεται η ιδανικη χωρα απο την ΕΕ των 15 για να αναδημοσιευτουν τα εν λογω σκιτσα. Θα νομιζα οτι θα ειχαν γινει φειγ-βολαν. Αλλα δεν τα εχω ανακαλυψει (Οχι οτι τα εψαξα, αλλα το θεμα ειναι οτι θα φανταζομουνα (αφελώς?) οτι δεν θα χρειαζεται να τα ψαχνει κανεις. Θα ηταν παντου! Ομως μπα... Χμμ.. Ενος ειδους εγηξηση μπορω να σκεφτώ, η οποια δεν μπορω να πω οτι με χαροποιει ιδιαιτερα..

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 20:32, 06-02-06:

Δεν το κάνουν για να μην προκαλέσουν.... Τώρα που είδαμε τι απειλές πάνε αριστερά και δεξιά από τους πολιτισμένους εις την Ανατολήν, κάτι για τρομοκρατίες που είπανε, κάτι για δολοφονίες, κάτι οι πρεσβείες που καίγονται, είπαμε να κάτσουμε στα αβγά μας (και σωστά είπαμε νομίζω. δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος. εδώ δεν ενημερώνουν τον λαό για άλλα και άλλα, η μουτσούνα του Μωάμεθ σε γελοιογραφία μάρανε τον μέσο Έλληνα).

Όποιος θέλει να δει τα σκίτσα μπορεί να τα δει...
=====
|| ΕΔΩ ||
=====

Με κίνδυνο της ζωής σας τα δείχνω αυτά... Μη βγει παραπέρα!

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 21:21, 06-02-06:

εδώ έχουμε ανοίξει μέτωπο προς αμερικάνικη πρεσβεία και τη κοιτάμε με μισό μάτι, δεν μπορούμε να αλοιθωρίσουμε και να κοιτάμε τους μουσουλμάνους με το άλλο μισό

Παράθεση

O'Zorgnax

Πολύ δραστήριο μέλος

O O'Zorgnax έγραψε στις 22:31, 06-02-06:

εδώ έχουμε ανοίξει μέτωπο προς αμερικάνικη πρεσβεία και τη κοιτάμε με μισό μάτι, δεν μπορούμε να αλοιθωρίσουμε και να κοιτάμε τους μουσουλμάνους με το άλλο μισό
Άσε που δε θα μας μείνει μάτι για μάτι στο τέλος... Πώς θα βλέπουμε ποιες πίτσες έχουν αντζούγιες;

Παράθεση

Leviathan

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Leviathan έγραψε στις 22:37, 06-02-06:

χμμ Οι Αμερικανοι μας κοιταν ήδη με μισο ματι, επειδη αναρωτιομαστε ("απο μεσα μας" ) μπας και ηταν αυτοι που μας παρακολουθουσαν... Αν δημοσιευσουμε τα σκιτσα, θα μας κοιταει με μισο ματι και ο αραβικός κοσμος, και επισης οι Αμερικανοι δεν θα μας κοιτανε με κανενα πλεον ματι (ουτε καν με μισο ) γιατι "Στην καταδίκη όλων των γελοιογραφιών του αραβικού κόσμου, έρχεται να προστεθεί κι εκείνη του αμερικανικού Στέιτ Ντιπάρτμεντ, το οποίο χαρακτήρισε την δημοσίευση των σκίτσων «απαράδεκτη». "
Αρα, μαλλον δεν μας παιρνει ?

Παράθεση

Leviathan

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Leviathan έγραψε στις 22:47, 06-02-06:

Δεν το κάνουν για να μην προκαλέσουν.... Τώρα που είδαμε τι απειλές πάνε αριστερά και δεξιά από τους πολιτισμένους εις την Ανατολήν, κάτι για τρομοκρατίες που είπανε, κάτι για δολοφονίες, κάτι οι πρεσβείες που καίγονται, είπαμε να κάτσουμε στα αβγά μας (και σωστά είπαμε νομίζω. δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος. εδώ δεν ενημερώνουν τον λαό για άλλα και άλλα, η μουτσούνα του Μωάμεθ σε γελοιογραφία μάρανε τον μέσο Έλληνα).

Όποιος θέλει να δει τα σκίτσα μπορεί να τα δει...
=====
|| ΕΔΩ ||
=====

Με κίνδυνο της ζωής σας τα δείχνω αυτά... Μη βγει παραπέρα!
Thanks για το link!

Και δηλαδη κινδυνευει η ζωη μου τωρα που ειδα τα επιμαχα σκιτσα ?? Η μονο δικη σου επειδη μας ειπες το link ?

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 23:12, 06-02-06:

Ελπίζω κανενός!!!

ΜΑΜΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑααα ένας μαύλος με κυνηγάει για το ωλαίο κεφαλάκι μου!!!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους