Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,265 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Σεξουαλικώς Μεταδιδόμενα Νοσήματα (ΣΜΝ)

Leviathan

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Leviathan
H Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 126 μηνύματα.

H Leviathan έγραψε στις 01:14, 26-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
Αυτο που επισης αληθευει και ισως εκει να ειναι και το μπερδεμα, ειναι οτι στο μεγαλυτερο ποσοστο των ανδρων που εχουν τον ιο, δεν υπάρχει συμτωμα, δεν φαινεται ποτε, απλά ειναι φορεις και μεταδιδουν τον ιο απο εδω κι απο εκει χωρις καν να το γνωριζουν οι ιδιοι και χωρις να νοσήσουν ΠΟΤΕ!
Αρχική Δημοσίευση από diddle
Σε αυτή την περίπτωση αναφερόμουν αν υπάρχει εξέταση που να ανιχνευει τον ιό γιατι πολλές λένε ότι κόλλησαν από τους πρώην τους ενώ οι ίδιοι ποτέ δε νόσησαν..Δε θα μπορούσαν να κάνουν κάποια εξέταση πριν πάνε με τον οποιοδήποτε για να δουν αν είναι φορέας του ιού??Δεν μπορεί να ειναι κρυφός ιός με κάποιον τρόπο θα ανιχνευεται ειτε στο αιμα ειτε στα υγρα του άλλου, όχι??
Yπαρχει εξεταση, πχ σε δερματολογο - αφροδισιολογο και ειναι πολυ απλη. (Δεν ειναι εξετασεις αιματος, στο κατω κατω περι δερματικης ασθενειας προκειται). Αλλα ποιος (αντρας) κανει την εξεταση στα καλα του καθουμενου..? Κανεις. Αφου δεν εχει λογο (γιοκ συμπτωματα) και τρεχα-γυρευε να εχει παρει το αυτι του για HPV, οτι μπορει να ειναι φορεας του ιου και να να κολησει αλλους. Οποτε μπορει καποιος, εν αγνοια του, να ειναι 'δημοσιος κινδυνος' ....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κακή Επιρροή : 26-06-06 στις 08:20. Αιτία: διόρθωση quotes για καλύτερη ανάγνωση
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

drunk (Γκίκω)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη drunk
H Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 210 μηνύματα.

H drunk έγραψε στις 15:49, 28-06-06:

Να συμπληρώσω και τη μετάδοση από τουαλέττες ...ποτέ δε καθόμαστε σε ξένη τουαλέττα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Stalitsa (Μιμιλού!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stalitsa
H Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

H Stalitsa έγραψε στις 17:19, 28-06-06:

Εννοείται, όπως επίσης και πατάμε το καζανάκι πριν και μετά την χρήση... (Ξέρεις τί μπορεί να πάθεις από πιτσιλιά????)

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 18:23, 28-06-06:

Να σας ρωτρισω κατι που ακουσα και ευριξα;
Αν θερμενετε πολυ η επιμαχη περιοχη του αντραμετα απο αρκετο καιρο αν γινετε αυτο συχνα μπορει να προκαλεση στειρωση. Υσχιει ακτι τετιο; Εγω που φοραω χειμονα-καλοκαιρι μακρια τζιν κινδυνευω;

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη faithplus1
Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 18:42, 28-06-06:

Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό Κρόνε.Μην ανησυχείς.Όπου κοίταξα δεν είδα πουθενά στα αίτια της στειρότητας την αύξηση της θερμοκρασίας λόγω του παντελονιού.Και στο κάτω κάτω πόσο μπορεί να αυξάνεται η θερμοκρασία με το παντελόνι?
Δεν κινδυνεύεις.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:31, 29-06-06:

Ισχύει αλλά όχι στο βαθμό που να φοβάσαι να φοράς παντελόνι βρε
Και όχι ότι προκαλεί στειρωση...απλά τα σπερματοζωάρια είναι πιο κινητικά και ζωηρά όταν η περιοχή δεν είναι συνεχώς σε ζέστη αλλά πιο... δροσερα!

Γιαυτο και η κοινωνία μας έχει κάνει ΠΟΛΥ μεγαλο ΛΑΘΟΣ που έχει "επιβάλει" παντελόνια στους άντρες και φούστες στις γυναίκες... θα ΕΠΡΕΠΕ να ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ!

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 13:37, 29-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
Ισχύει αλλά όχι στο βαθμό που να φοβάσαι να φοράς παντελόνι βρε
Και όχι ότι προκαλεί στειρωση...απλά τα σπερματοζωάρια είναι πιο κινητικά και ζωηρά όταν η περιοχή δεν είναι συνεχώς σε ζέστη αλλά πιο... δροσερα!

Γιαυτο και η κοινωνία μας έχει κάνει ΠΟΛΥ μεγαλο ΛΑΘΟΣ που έχει "επιβάλει" παντελόνια στους άντρες και φούστες στις γυναίκες... θα ΕΠΡΕΠΕ να ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ!

Οντως ετσι ειναι!

Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Dare-Devil
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 561 μηνύματα.

O Dare-Devil έγραψε στις 01:54, 30-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Να σας ρωτρισω κατι που ακουσα και ευριξα;
Αν θερμενετε πολυ η επιμαχη περιοχη του αντραμετα απο αρκετο καιρο αν γινετε αυτο συχνα μπορει να προκαλεση στειρωση. Υσχιει ακτι τετιο; Εγω που φοραω χειμονα-καλοκαιρι μακρια τζιν κινδυνευω;
Ισχυει εχω ρωτησει γιατρο για αυτο.Οταν οι ορχεις ζεσταινονται για οποιδηποτε λογο μακροχρονια μπορει να ειναι ενας απο τους λογους που καποιος Μπορει να εχει μικροτερη ποσοτητα σπερματος απο την φυσιολογικη.Βασικα μην σε ανυσηχει τοσο.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 23:09, 19-07-06:

Παιδιά σχετικά με τους όρχεις... γι'αυτό είναι και σε τέτοια θέση... αποστασιοποιημένοι από το σώμα (κρέμονται κοινώς): διατηρούν χαμηλότερη θερμοκρασία! Επίσης γι' αυτό πρέπει οι άντρες να αποφεύγουν τα ζεστά μπουρμπουληθρομπάνια!

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 13:08, 24-07-06:

χμ γιδι, ενημερωμενη σε βρισκω!

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 13:24, 24-07-06:

Καλά μην μας πιάνει και πανικός όμως!
Γενικά η συγκεκριμένη περιοχή δεν πρέπει να πιέζεται και για αυτό είναι καλύτερα τα μποξεράκια απο τα ... σώβρακα!
Η όλη περιοχή είναι γεμάτη αδένες και είναι υπερβολικά ευαίσθητη. Η θερμοκρασία έχω ακούσει και εγώ ότι δεν κάνει καλό αλλα δεν σημαίνει ότι στειρώνεσε κιόλας!

Παράθεση

Wishful

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Wishful
Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O Wishful έγραψε στις 10:15, 05-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης
Καλά μην μας πιάνει και πανικός όμως!
Γενικά η συγκεκριμένη περιοχή δεν πρέπει να πιέζεται και για αυτό είναι καλύτερα τα μποξεράκια απο τα ... σώβρακα!
Η όλη περιοχή είναι γεμάτη αδένες και είναι υπερβολικά ευαίσθητη. Η θερμοκρασία έχω ακούσει και εγώ ότι δεν κάνει καλό αλλα δεν σημαίνει ότι στειρώνεσε κιόλας!
Κι όμως Γιάννη μου,με μακροχρόνια χρήση στενών εσωρούχων & παντελονιών,για τους άντρες κυρίως,δημιουργούνται σοβαρά προβλήματα γονιμότητας.Μιλάμε για ποιότητα σπέρματος(κινητικότητα,ποσότητα,αρτιότητα σπερματοζωαρίων).Η θερμότητα του σώματος (36,6) τα σκοτώνει.Με τα εφαρμοστά,είναι αναγκασμένα να την υποφέρουν.Αλλά & για γυναίκες-άντρες,τα στενά παντελόνια,προκαλούν προβλήματα κυκλοφορίας--όχι μόνο στο δρόμο --αλλά στα κάτω άκρα.Για μακροχρόνια χρήση βεβαια λέμε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Wishful : 05-12-06 στις 10:21.
Παράθεση

KOULA

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη KOULA
H KOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 56 ετών . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H KOULA έγραψε στις 18:15, 05-12-06:

προς θεου η καισαρικη ειναι λυση αναγκης για τις επιπλοκες της κυησης και μονον χιλιες φορες ο φυσιολογικος τοκετος με την καισαρικη εχεις προβληματα συχνες φλεγμονες στην τομη εσωτερικα και ειναι επικυνδινη για την υγεια εχω κανει 4 καισαρικες και ειμαι στην κλιμακτηριο πολλα προβληματα εχω τωρα εχω κανει και αποβολη που ποναει ποιο πολυ απο τον φυσιολογικο τοκετο και επιμενω στην φυσιολογικη γεννα σακατευτηκα γυναικολογικα δεν αξιζει εφοσον δεν υπαρχει κινδυνος

Παράθεση

Wishful

Δραστήριο Μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O Wishful έγραψε στις 01:28, 07-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από KOULA
προς θεου η καισαρικη ειναι λυση αναγκης για τις επιπλοκες της κυησης και μονον χιλιες φορες ο φυσιολογικος τοκετος με την καισαρικη εχεις προβληματα συχνες φλεγμονες στην τομη εσωτερικα και ειναι επικυνδινη για την υγεια εχω κανει 4 καισαρικες και ειμαι στην κλιμακτηριο πολλα προβληματα εχω τωρα εχω κανει και αποβολη που ποναει ποιο πολυ απο τον φυσιολογικο τοκετο και επιμενω στην φυσιολογικη γεννα σακατευτηκα γυναικολογικα δεν αξιζει εφοσον δεν υπαρχει κινδυνος
Είναι κι ενα άλλο Κούλα !! Μερικές φοβούνται τους πόνους της γέννας,αλλά & γιατροί που δεχονται να κάνουν Καισαρική,εστω κι αν δεν υπάρχει ανάγκη !! Χάρμα ε ??!!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 01:36, 07-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από Wishful
Είναι κι ενα άλλο Κούλα !! Μερικές φοβούνται τους πόνους της γέννας,αλλά & γιατροί που δεχονται να κάνουν Καισαρική,εστω κι αν δεν υπάρχει ανάγκη !! Χάρμα ε ??!!
Ας ήσουν γυναίκα και να έβλεπα αν δεν θα φοβόσουν τους πόνους της γέννας. Αλλά εκ του ασφαλούς, όλοι κατακρίνουμε
Ντροπή.

Παράθεση

Wishful

Δραστήριο Μέλος

O Wishful έγραψε στις 01:50, 07-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Ας ήσουν γυναίκα και να έβλεπα αν δεν θα φοβόσουν τους πόνους της γέννας. Αλλά εκ του ασφαλούς, όλοι κατακρίνουμε
Ντροπή.
Κατα βάση,δεν κατακρίνω το φόβο σας Λία.Είναι σεβαστός ! Αν κ τα όρια του πονου είναι υποκειμενικά,αν κ όλοι πονάμε,η γέννα είναι κάτι άλλο κ να πω συμπληρωματικά,οτι εχω δεί γέννα ! Ομως θα έλεγες "γιατρέ πάρ'το"? κι αυτός ? να σε "έκοβε"? Ολες τότε κακώς υπομένουν !!!

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 01:57, 07-12-06:

Για μένα που έχω γεννήσει και έχω γεννήσει με καισαρική γιατί δε γινόταν αλλιώς και έχω περάσει και τους πόνους της καισαρικής, πιστεύω πως το σημαντικό είναι η γυναίκα να είναι ενημερωμένη για τις επιλογές της και να αποφασίζει το καλύτερο για την ίδια και το μωρό της μαζί με έναν υπέυθυνο γιατρό... Η επιλογή είναι δικαίωμα και είναι καλό που υπάρχει, στις περιπτώσεις που υπάρχει.
Το ερώτημα είναι πόσες γυναίκες είναι ενημερωμένες για όλους τους τρόπους τοκετού και πόσοι γιατροί είναι πραγματικά υπεύθυνοι?

Παράθεση

Wishful

Δραστήριο Μέλος

O Wishful έγραψε στις 02:13, 07-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Για μένα που έχω γεννήσει και έχω γεννήσει με καισαρική γιατί δε γινόταν αλλιώς και έχω περάσει και τους πόνους της καισαρικής, πιστεύω πως το σημαντικό είναι η γυναίκα να είναι ενημερωμένη για τις επιλογές της και να αποφασίζει το καλύτερο για την ίδια και το μωρό της μαζί με έναν υπέυθυνο γιατρό... Η επιλογή είναι δικαίωμα και είναι καλό που υπάρχει, στις περιπτώσεις που υπάρχει.
Το ερώτημα είναι πόσες γυναίκες είναι ενημερωμένες για όλους τους τρόπους τοκετού και πόσοι γιατροί είναι πραγματικά υπεύθυνοι?
Το θέμα για Καισαρική η όχι το οριοθέτησε η Κούλα.Οπως το βλέπω εγώ,η τομή ειναι μια λύση ανάγκης κ έτσι τοποθετήθηκε κ η Κούλα.Εσύ το βλέπεις μια απλή επιλογη.Δε μιλάμε για τεχνικές ανώδυνου τοκετού η άλλες.Επικεντρώνω λοιπόν στο προηγούμενο πόστ μου.Μια απλή επιλογη η Καισαρική ? οι τυχον επιπλοκές απο την τομή οπώς τις περιγράφει η κούλα? να γίνεται κ λόγω...λειποψυχίας?

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 02:48, 07-12-06:

Εγώ μίλησα για ενημέρωση και υπευθυνότητα.

Αμφιβάλλω αν μια ενημερωμένη γυναίκα επιλέγει να γεννήσει με καισαρική για να αποφύγει τους πόνους, γιατί αυτή η γυναίκα ξέρει πως οι μετεγχειρητικοί πόνοι είναι χειρότεροι από τους πόνους της γέννας. Αν μη τι άλλο διαρκούν περισσότερο διάστημα. Επίσης μια ενημερωμένη γυναίκα γνωρίζει πως το σώμα της είναι φτιαγμένο για να αντέχει τη διαδικασία του φυσιολογικού τοκετού.

Ενας υπέυθυνος γιατρός που δεν κοιτάει την τσέπη του, θα συστήσει στην γυναίκα να κάνει καισαρική μόνο στις περιπτώσεις που χρειάζεται. Αλλά δυστυχώς υπάρχουν πολλοί φραγκοφονιάδες.

Ωστόσο το ότι υπάρχει η καισαρική είναι μια νίκη της επιστήμης και δεν υπάρχει λόγος να τη δαιμονοποιούμε και να τρομοκρατούμε μέλλουσες μαμάδες που μπορεί να τη χρειαστούν αναγκαστικά!

Με έχει καλύψει ήδη η ΚΟΥΕ στο πόστ που αναφέρεται στην καισαρική. Δεν υπάρχει λόγος να επαναλαμβανόμαστε.

Παράθεση

Wishful

Δραστήριο Μέλος

O Wishful έγραψε στις 02:53, 07-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Εγώ μίλησα για ενημέρωση και υπευθυνότητα.

Αμφιβάλλω αν μια ενημερωμένη γυναίκα επιλέγει να γεννήσει με καισαρική για να αποφύγει τους πόνους, γιατί αυτή η γυναίκα ξέρει πως οι μετεγχειρητικοί πόνοι είναι χειρότεροι από τους πόνους της γέννας. Αν μη τι άλλο διαρκούν περισσότερο διάστημα. Επίσης μια ενημερωμένη γυναίκα γνωρίζει πως το σώμα της είναι φτιαγμένο για να αντέχει τη διαδικασία του φυσιολογικού τοκετού.

Ενας υπέυθυνος γιατρός που δεν κοιτάει την τσέπη του, θα συστήσει στην γυναίκα να κάνει καισαρική μόνο στις περιπτώσεις που χρειάζεται. Αλλά δυστυχώς υπάρχουν πολλοί φραγκοφονιάδες.

Ωστόσο το ότι υπάρχει η καισαρική είναι μια νίκη της επιστήμης και δεν υπάρχει λόγος να τη δαιμονοποιούμε και να τρομοκρατούμε μέλλουσες μαμάδες που μπορεί να τη χρειαστούν αναγκαστικά!

Με έχει καλύψει ήδη η ΚΟΥΕ στο πόστ που αναφέρεται στην καισαρική. Δεν υπάρχει λόγος να επαναλαμβανόμαστε.
οκ πάσσο ! την μαπα μου νατην πώ? οτι δε διάβασα όλα τα πόστς? Κι εσύ με ...καλυψοτάπωσες Ολα σωστά.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 03:00, 07-12-06:

Έλα συζήτηση κάνουμε, δεν έγινε και τίποτα!

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 12:19, 07-12-06:

γιατι οι γυναικες νομιζουν οτι η καισαρικη δεν ποναει? Ειναι εγχειριση, δεν ειναι απλη υποθεση, εχει ραμματα, αντιβιοτικα, πιθανοτητες μολυνσης κτλ κτλ.

και το πιο βασικο απο ολα? ΚΟΒΟΥΝ τη μητρα σας, ειναι τελειος παραλογο μια γυναικα να επιλεξει καισαρικη απο οτι κανονικη γεννα

Παράθεση

KOULA

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H KOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 56 ετών . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H KOULA έγραψε στις 16:29, 07-12-06:

σιγουρα φοβουνται τους πονους αλλα ειναι το ωραιοτερο συναισθημα η ωρα του τοκετου μολις δεις το κεφαλακι του μωρου να βγαινει και αμεσως ξεχνας την ταλαιπωρια ξεχνας τα παντα και σε πλυμμυριζει η χαρα εγινε ενα θαυμα εφερες στον κοσμο ενα γλυκο μωρακι ενω με την καισαρικη δεν χαιρεσαι τιποτε και τραβας ολους τους πονους

Παράθεση

Wishful

Δραστήριο Μέλος

O Wishful έγραψε στις 16:36, 07-12-06:

σιγουρα φοβουνται τους πονους αλλα ειναι το ωραιοτερο συναισθημα η ωρα του τοκετου μολις δεις το κεφαλακι του μωρου να βγαινει και αμεσως ξεχνας την ταλαιπωρια ξεχνας τα παντα και σε πλυμμυριζει η χαρα εγινε ενα θαυμα εφερες στον κοσμο ενα γλυκο μωρακι ενω με την καισαρικη δεν χαιρεσαι τιποτε και τραβας ολους τους πονους
Ε όχι ρε συ Κούλα ! Η μητρότητα είτε με,είτε χωρίς Καισαρική,δεν αλλάζει. Εσύ δε χάρηκες έστω κι αν έκανες 4 τομές? Το θαύμα δεν έγινε?

Παράθεση

KOULA

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H KOULA έγραψε στις 17:20, 07-12-06:

χαρηκα αλλα δεν μπορουσα να το χαρω οσο ηθελα με τις καισαρικες γιατι υπεφερα παρα πολυ με τις τομες δεν προσεξα ποτε μετα που επιβαλλεται σηκωνα κανονικα βαρος χωρις να λογαριαζω οτι υπαρχει περιπτωση να παθω ζημια συχνα παθαινω μολυνση στις εσωτερικες τομες [μητρα] και γενικα επεφτα σε κομπογιανιτη και τωρα το πληρωνω δεν χρειαζοταν καμμια καισαρικη να κανω [μονο περιηδηση[ραψιμο μητρας] για να μην αποβαλλω και στην 2 τελαυταιες κοντεψα να πεθανω απο την ναρκωση λαθος του γιατρου σακατευτηκα χωρις λογο διαπιστομενο απο πολλους γιατρους αργοτερα η καισαρικη δεν ειναι λυση επειδη φοβασαι τον πονο μονο λυση για την επιπλοκη της γεννας

Παράθεση

KOULA

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H KOULA έγραψε στις 17:26, 07-12-06:

δεν τρομοκρατει η λυση της καισαρικης μονο η φυσιολογικη γεννα δηλ ο πονος το εχω ακουσει απο πολλες γυναικες οτι προτιμουν την καισαρικη απο την φυσιολογικη γεννα για να μην πονεσουν παντως υπαρχουν πολλοι χασαπιδες

Παράθεση

Wishful

Δραστήριο Μέλος

O Wishful έγραψε στις 17:31, 07-12-06:

χαρηκα αλλα δεν μπορουσα να το χαρω οσο ηθελα με τις καισαρικες γιατι υπεφερα παρα πολυ με τις τομες δεν προσεξα ποτε μετα που επιβαλλεται σηκωνα κανονικα βαρος χωρις να λογαριαζω οτι υπαρχει περιπτωση να παθω ζημια συχνα παθαινω μολυνση στις εσωτερικες τομες [μητρα] και γενικα επεφτα σε κομπογιανιτη και τωρα το πληρωνω δεν χρειαζοταν καμμια καισαρικη να κανω [μονο περιηδηση[ραψιμο μητρας] για να μην αποβαλλω και στην 2 τελαυταιες κοντεψα να πεθανω απο την ναρκωση λαθος του γιατρου σακατευτηκα χωρις λογο διαπιστομενο απο πολλους γιατρους αργοτερα η καισαρικη δεν ειναι λυση επειδη φοβασαι τον πονο μονο λυση για την επιπλοκη της γεννας
Οτι η Καισαρική δεν κάνει για...παυσίπονο & μόνο για λύση ανάγκης,δεν είμαι γυνάικα αλλά το υποστηρίζω & συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ! Οσο για τα άλλα κούλα μου,μόνο να τα καταλάβω μπορώ & εκ...φύσεως δεν μπορώ να τα κατανοήσω.Οι πολλές γέννες φέρνουν διάφορα τέτοια,πόσο μάλλον οι δύσκολες γέννες ! Ομως τώρα είσαι καλά οκ ? Αυτό μετράει !

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Niyia
H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 679 μηνύματα.

H Niyia έγραψε στις 20:42, 12-02-08:

Τα ΣΜΝ μεταδίδονται αποκλειστικά κ μόνο μέσω ερωτικής επαφής? Δεν μπορούν να μεταδωθούν με άλλον τρόπο πλην της σεξουαλικής επαφής? Έχω ακούσει περιστατικά που κάποιος είχε σταθερή σχέση, κ όμως μολύνθηκε από το εν λόγω νόσημα? Πως γίνεταια αυτό?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Chimera

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Chimera
H Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 256 μηνύματα.

H Chimera In the deathcar έγραψε στις 20:57, 12-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από Niyia
Τα ΣΜΝ μεταδίδονται αποκλειστικά κ μόνο μέσω ερωτικής επαφής? Δεν μπορούν να μεταδωθούν με άλλον τρόπο πλην της σεξουαλικής επαφής? Έχω ακούσει περιστατικά που κάποιος είχε σταθερή σχέση, κ όμως μολύνθηκε από το εν λόγω νόσημα? Πως γίνεταια αυτό?
Μήπως η σταθερή του σχέση εκανε απιστίες και παρέλειπαν προφυλάξεις ; Κάποια μεταδίδονται με μεταγγίσεις μολυσμένου αίματος ή επαφή πληγής ενός υγιούς ατόμου με υγρά (αίμα, κολπικά υγρά ή σπέρμα) ενός φορέα. Ένας γιατρός θα ξέρει περισσότερα .

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Klaus

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Klaus
Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 535 μηνύματα.

O Klaus έγραψε στις 21:01, 12-02-08:

Οποιαδήποτε επαφή με σωματικά υγρά αποτελεί τρόπο μετάδωσης!Έχω ρωτήσει φίλη μου γιατρό!

Παράθεση

Chimera

Δραστήριο Μέλος

H Chimera In the deathcar έγραψε στις 21:09, 12-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από Metal_Lover
Οποιαδήποτε επαφή με σωματικά υγρά αποτελεί τρόπο μετάδωσης!Έχω ρωτήσει φίλη μου γιατρό!
Πρέπει να γίνεις πιο συγκεκριμένος. Για παράδειγμα επαφή δέρματος χωρίς πληγές με κάποιο σωματικό υγρό γενικά δε συνιστά τρόπο μετάδοσης. Επίσης με το σάλιο δε μεταδίδονται πολλές ασθένειες.

Παράθεση

Klaus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 535 μηνύματα.

O Klaus έγραψε στις 21:14, 12-02-08:

Απλά είπα να μην γίνω αηδιαστικός Λοιπόν αν γλύψεις είναι απευθίας επαφή με σωματικά υγρά!Δεν κολλάς εσύ με το σάλιο σε κολλάει ο άλλος ουσιαστικά.Σαφώς ισχύει και το αίμα, η χρήση μολυσμένης σύριγγας, από τη μητέρα στο νεογνό, με μετάγγιση αίματος κτλ! Ουσιαστικά μην ακούτε εκείνα τα χαριτολογήματα που λένε έλα και να κάνεις αυτό δεν τρέχει τίποτα...Όλα επιφυλάσσουν κινδύνους!

Παράθεση

Chimera

Δραστήριο Μέλος

H Chimera In the deathcar έγραψε στις 21:17, 12-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από Metal_Lover
Απλά είπα να μην γίνω αηδιαστικός Λοιπόν αν γλύψεις είναι απευθίας επαφή με σωματικά υγρά!Δεν κολλάς εσύ με το σάλιο σε κολλάει ο άλλος ουσιαστικά.Σαφώς ισχύει και το αίμα, η χρήση μολυσμένης σύριγγας, από τη μητέρα στο νεογνό, με μετάγγιση αίματος κτλ! Ουσιαστικά μην ακούτε εκείνα τα χαριτολογήματα που λένε έλα και να κάνεις αυτό δεν τρέχει τίποτα...Όλα επιφυλάσσουν κινδύνους!
Εννοείς στοματικό έρωτα ;

Παράθεση

Klaus

Πολύ δραστήριο μέλος

O Klaus έγραψε στις 21:18, 12-02-08:

Ναι μου διέφευγε η ορολογια

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 22:27, 12-02-08:

τα κονδυλώματα πάντως που θεωρούνται ΣΜΝ μπορούν να κολλήσουν ΧΩΡΙΣ σεξ αλλά από μια πετσέτα... ένα σφουγγάρι σώματος... από την παραλία... από ένα ρούχο στο δοκιμαστήριο

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 679 μηνύματα.

H Niyia έγραψε στις 22:36, 12-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
τα κονδυλώματα πάντως που θεωρούνται ΣΜΝ μπορούν να κολλήσουν ΧΩΡΙΣ σεξ αλλά από μια πετσέτα... ένα σφουγγάρι σώματος... από την παραλία... από ένα ρούχο στο δοκιμαστήριο
Ωχ...τρομερό!
Δλδ κ γυμναστήριο/σάουνα/εσωτερική πισίνα/κτλ. να πας πάλι διατρέχεις τον κίνδυνο.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 22:42, 12-02-08:

Ωχ...τρομερό!
Δλδ κ γυμναστήριο/σάουνα/εσωτερική πισίνα/κτλ. να πας πάλι διατρέχεις τον κίνδυνο.
βασικά στο γυμναστήριο πρέπει να κάθεσαι ΠΑΝΤΑ πάνω στη ΔΙΚΗ ΣΟΥ πετσέτα... βασικός κανόνας
η εσωτερική πισίνα είναι τίγκα στο χλώριο, δεν νομίζω να υπάρχει κίνδυνος περισσότερος απ ότι σημαινει το να κάνεις μπανιο σε μια πισίνα με άλλους 100 ανθρώπους
(αναλογικά, είναι σαν να γεμίζεις την μπανιέρα του σπιτιού σου με νερό, να ρίχνεις μέσα και λίγη χλωρίνη και να καθετε μέσα όλη η οικογένεια σου )
όσο για τη σάουνα... ειλικρινά δεν γνωρίζω αν οι υψηλές θερμοκρασίες που πιάνει, βοηθούν στην ανάπτυξη ή στον θάνατο τέτοιων μικροβίων

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:48, 13-02-08:

Δεν πιστεύω ότι διατρέχεις τέτοιο κίνδυνο στο γυμναστήριο. Για να επιτραπεί να συμμετάσχεις στην πισίνα πρέπει να έχεις χαρτί δερεματολόγου, το χλώριο είναι πολύ... και η σάουνα... Ε, στη σάουνα δε θα καθόμουν ποτέ μα ποτέ μα ποτέ γυμνή στα ξύλα, μόνο πάνω στην πετσέτα μου.

Αν ωστόσο κάποιος μάθει τίποτα παραπάνω, ας μας το πει βρε παιδιά!

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

H Niyia έγραψε στις 12:56, 13-02-08:

Πάντως υπάρχουν κ σάουνες με πλακάκια, κ όχι με ξύλα, όπου σε αυτές λιμνάζουν τα νερά εκεί ακριβώς που καθόμαστε. Αυτό λογικά δεν θα είναι καλό, γτ αφενός πετσέτα δε μπορείς να βάλεις κ αφετέρου ακόμα κ με το μαγιώ να κάτσεις κ να έχει νερά από κάτω είναι επικίνδυνο, έτσι δεν είναι? Ή μήπως η υψηλή θερμοκρασία σκοτώνει τα πάντα?

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:00, 13-02-08:

Με πλακάκια;;;; Καλά, αυτό είναι λάθος!
Δεν πυρώνουν; Και να μην πυρώνουν, είναι ανθυγιεινό και όχι ακριβώς αύτο που είναι η σάουνα. S:

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 13:22, 13-02-08:

Τελικά ποιά είναι τα ΣΜΝ; μπορεί να θεωρηθεί και η ουρολήμωξη; λέω τώρα, είμαι ψιλοάσχετη

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

H Niyia έγραψε στις 13:45, 13-02-08:

Βρήκα τους τύπους ΣΜΝ κ τους αναφέρω εδώ για να έχουμε μια ιδέα.
[Πωωωω, καλά τώρα έχω τρομοκρατηθεί εντελώς... (το έλεος το ίδιο)]

1. ΧΛΑΜΥΔΙΑ
Τα χλαμύδια είναι ένα πολύ κοινό σεξουαλικά μεταδιδόμενο νόσημα και ένα από τα πιο σοβαρά.
Μπορεί να μεταδοθεί ύπουλα στις γυναίκες και να προκαλέσει μια επώδυνη, μακράς διάρκειας κατάσταση που λέγεται φλεγμονώδης νόσος της πυέλου, καθώς και στειρότητα (αδυναμία να κάνεις παιδιά). Έγκυες γυναίκες είναι δυνατόν να μολύνουν τα παιδιά τους κατά τον τοκετό, στα μάτια ή τους πνεύμονες.
Μπορείς να μολυνθείς με χλαμύδια από στοματικό, κολπικό ή πρωκτικό σεξ.

2. ΓΟΝΟΡΡΟΙΑ
Ίσως να το έχεις ακούσει και ως βλεννόρροια. Η γονόρροια είναι ένα κοινό σεξουαλικά μεταδιδόμενο νόσημα, το οποίο μπορεί να προκαλέσει σοβαρά προβλήματα υγείας - ειδικά στις γυναίκες.
Η γονόρροια στις γυναίκες, αν δεν θεραπευτεί, οδηγεί σε μια επώδυνη, μακράς διαρκείας κατάσταση που καλείται φλεγμονώδης νόσος της πυέλου και σε στειρότητα (αδυναμία απόκτησης παιδιών).
Μια έγκυος γυναίκα μεταδίδει τη γονόρροια στο μωρό της κατά τη διάρκεια της γέννας και προκαλεί σοβαρή μόλυνση στα μάτια ή ακόμα και τύφλωση.
Μπορεί να πάθεις γονόρροια από στοματικό, κολπικό ή πρωκτικό σεξ.

3. ΤΡΙΧΟΜΟΝΑΔΩΣΗ
Η τριχομονάδα είναι ένας μικροοργανισμός που μεταδίδεται με τη σεξουαλική επαφή.
Προκαλεί κολπίτιδα στις γυναίκες (φλεγμονώδης, επώδυνος και κνησμώδης κόλπος), μερικές φορές με ασυνήθιστο έκκριμα. Πολύ σπάνια η τριχομονάδωση οδηγεί σε μία σοβαρή λοίμωξη στις γυναίκες που καλείται φλεγμονώδης νόσος της πυέλου.
Αν μία έγκυος γυναίκα έχει τριχομονάδωση, το μωρό της ίσως γεννηθεί πρόωρα ή με βάρος μικρότερο του κανονικού.
Αν έχεις μολυνθεί, ακόμα κι αν δεν έχεις συμπτώματα, μπορεί να μεταδώσεις την τριχομονάδα στον/στη σύντροφό σου.

4. ΨΕΙΡΕΣ ΤΟΥ ΕΦΗΒΑΙΟΥ ΚΑΙ ΨΩΡΑ
Ίσως έχεις ακούσει για κάποιους που κολλάνε ψείρες από το σεξ. Πρόκειται για μικρά έντομα που μεταδίδονται από ένα μολυσμένο άτομο σε ένα άλλο. Μπορεί να συμβεί ως αποτέλεσμα του σεξ, αλλά όχι πάντα. Είναι επίσης δυνατό να κολλήσεις ψείρες και ψώρα αν χρησιμοποιείς σεντόνια, πετσέτες ή ρούχα μολυσμένου ατόμου.

5. ΓΕΝΝΗΤΙΚΟΣ ΕΡΠΗΤΑΣ
Ο γεννητικός έρπητας είναι ένα ΣΜΝ που προκαλεί επώδυνα έλκη επάνω και γύρω από τα γεννητικά όργανα. Η ίδια οικογένεια ιών προκαλεί επίσης έρπητα γύρω από το στόμα - που παθαίνουμε όταν κρυολογούμε.
Ο πιο κοινός τρόπος διασποράς του έρπητα γεννητικών οργάνων είναι από άμεση επαφή με ενεργά έλκη, συνήθως κατά τη διάρκεια του σεξ. Αν αγγίξεις τα ερπητικά έλκη, πλύνε καλά τα χέρια σου με σαπούνι και νερό για ν'αποφύγεις τη μετάδοση του ιού.
Παρ'όλο που είναι σπάνιο, οι έγκυες γυναίκες μεταδίδουν τον ιό στο μωρό τους κατά τη διάρκεια του τοκετού ή και μετά τη γέννα. Η ερπητική λοίμωξη στα βρέφη μπορεί ν'αποβεί επικίνδυνη για τη ζωή τους.
Ο έρπητας δεν μεταδίδεται από τουαλέτες, μπανιέρες, πισίνες ή ντουσιέρες.
Είναι πιθανό να μεταδώσεις τον ιό στους σεξουαλικούς σου συντρόφους, ακόμα κι αν δεν έχεις έλκη. Επομένως ασφαλέστερο σεξ χρησιμοποιώντας προφυλακτικό είναι πάντοτε σημαντικό. Θυμήσου όμως, ότι οι περιοχές του δέρματος που δεν καλύπτονται από το προφυλακτικό δεν προστατεύονται.
Μπορεί να πάθεις γεννητικό έρπητα με το στοματικό σεξ, ακόμα και από τα έλκη που εμφανίζονται στο στόμα μετά από κρυολόγημα.
Για να εμποδίσεις τη μετάδοση του ιού κατά τη διάρκεια στοματικού σεξ χρησιμοποίησε:
  • Προφυλακτικό στο πέος
  • Προφυλακτικό κομμένο κατά μήκος ή ειδικό ελαστικό πάνω από την γυναικεία γεννητική περιοχή.
Μετά την επούλωση των αρχικών ελκών, νέα ερπητικά έλκη ίσως εμφανιστουν ξανά - από καιρό σε καιρό.
Δεν υπάρχει θεραπεία για τον έρπητα των γεννητικών οργάνων, αλλά τα χορηγούμενα φάρμακα είναι αποτελεσματικά γιατί μειώνουν τις υποτροπές και κάνουν τα έλκη λιγότερο επώδυνα. Αν κολλήσεις έρπητα μία φορά, θα τον έχεις για όλη σου τη ζωή.

6. HPV (ΙΟΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ ΘΗΛΩΜΑΤΩΝ)
Ο HPV θεωρείται ένα από τα πιο κοινά σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα. Ο HPV είναι ένας ιός που μεταδίδεται με το sex ή με στενή, δέρμα με δέρμα,επαφή της γεννητικής πειοχής με κάποιον που έχει μολυνθεί.
Υπάρχουν διάφοροι τύποι HPV που προκαλούν διαφορετικά προβλήματα ο καθένας. Κάποιοι άνθρωποι μπορεί να έχουν μολυνθεί και να μην το ξέρουν. Κάποια είδη HPV προκαλούν κονδυλώματα. Κάποιοι άλλοι τύποι οδηγούν σε καρκίνο.

7. ΗΠΑΤΙΤΙΔΑ Β
Η ηπατίτιδα Β είναι μία λοίμωξη του ήπατος προκαλείται από έναν ιό. Μεταδίδεται πιο εύκολα από το AIDS.
Μερικές φορές η λοίμωξη αυτοθεραπεύεται ή άλλες φορές παραμένει ο ιός για πάντα σε ανθρώπους, που χωρίς να το ξέρουν, τον μεταδίδουν σε άλλους. Πολλοί έχουν ηπατίτιδα Β χωρίς να το ξέρουν, κάτι που μπορεί να προκαλέσει σοβαρά προβλήματα στη μετέπειτα ζωή τους, συμπεριλαμβανομένων της μόνιμης ηπατικής βλάβης και του καρκίνου του ήπατος.
Τα καλά νέα είναι ότι η ηπατίτιδα Β προλαμβάνεται με εμβόλιο.

8. ΣΥΦΙΛΗ
Η σύφιλη είναι μία σοβαρή ασθένεια που μπορεί να επηρεάσει όλο σου το σώμα. Αν δεν θεραπευτεί, είναι δυνατό να προκαλέσει (μετά από χρόνια), προβλήματα στην καρδιά και στον εγκέφαλο.
Μπορεί έχεις το νόσημα χωρίς να το γνωρίζεις και να το μεταδίδεις σε άλλους.
Η σύφιλη μεταδίδεται με στοματικό, κολπικό και πρωκτικό σεξ.
Έγκυες γυναίκες με σύφιλη μπορεί να τη μεταδώσουν στο αγέννητο παιδί τους, προκαλώντας του διάφορες γεννητικές ανωμαλίες ή ακόμα και θάνατο.

9. HIV/AIDS
Ο HIV (ιός της ανοσοανεπάρκειας του ανθρώπου) είναι ο ιός που προκαλεί το AIDS (σύνδρομο επίκτητης ανοσολογικής ανεπάρκειας).
Ο ιός επιτίθεται στο ανοσοποιητικό σύστημα, το οποίο είναι η άμυνα μας εναντίον των λοιμώξεων. Το AIDS είναι το τελευταίο στάδιο της λοίμωξης από HIV και είναι απειλητικό για τη ζωή. Οι άνθρωποι που ζουν με τον ιό μπορεί να μολυνθούν από ασυνήθιστους τύπους πνευμονίας ή ν'αναπτύξουν καρκίνο του δέρματος ή άλλους τύπους καρκίνου.

Πηγή

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:50, 13-02-08:

Οχι δεν συγκαταλεγεται στα ΣΜΝ.
Προερχεται απο μικροβια που βρισκονται το σωμα μας. Οι περιοχες με τα περισσοτερα ειναι το εντερο και η περιοχη γυρω απο τον πρωκτο. Γι αυτο και ειναι πολυ σημαντικο οταν κατα την επαφη οταν το πεος εχει ερθει σε επαφη με τον πρωκτο, μετα δεν πρεπει να γινεται διεισδυση στον κοπλο.
Η κακη υγειηνη του σωματος και των γεννητικων οργανων ευνοουν μια τετοια λοιμωξη, οποτε ειναι επισης σημαντικο να ειμαστε προσεχτικοι...

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 20:13, 13-02-08:

Ολα αυτά; Μόνο το έιτζ και την υπαττίτηδα ήξερα σε ευχαριστώ πολλύ για την ενημέρωση

Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 06:33, 17-01-09:

Να ρωτήσω. Είναι ανάγκη να πάω πάλι στη γυναικολόγο μου για να μου γράψει τις εξετάσεις για STD; Γίνεται να πάω απλώς σ' ένα εργαστήριο και να ζητήσω το πακέτο εξετάσεων για τα αφροδίσια;

Παράθεση

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη QsLv
Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 557 μηνύματα.

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 10:07, 17-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Obscura
Να ρωτήσω. Είναι ανάγκη να πάω πάλι στη γυναικολόγο μου για να μου γράψει τις εξετάσεις για STD; Γίνεται να πάω απλώς σ' ένα εργαστήριο και να ζητήσω το πακέτο εξετάσεων για τα αφροδίσια;
Uhm, αν ξέρεις ποιες εξετάσεις χρειάζεσαι, τότε μπορείς να πας σε κάποιο διαγνωστικό κέντρο και θα στις κάνουν -αλλά αν δεν έχει γράψει γιατρός συνταγή για τις εξετάσεις στο βιβλιάριο δε θα τις καλύψει το ταμείο.

Παράθεση

lottie

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lottie
H lottie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H lottie έγραψε στις 01:45, 01-03-10:

Γεια σε όλους! Πολύ χαίρομαι που ανακάλυψα αυτό το φόρουμ! Εδώ μέσα μπορεί κανείς να συζητήσει οτιδήποτε τον απασχολεί και οι απαντήσεις φαίνονται αρκετά σοβαρές
Είναι το δεύτερο μήνυμα που γράφω και με αυτό ξεθάβω ένα αρκετά παλιό θέμα. Στην αναζήτηση δε μου έβγαλε άλλο θέμα πιο πρόσφατο σχετικό με τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα που τον τελευταίο καιρό με απασχολούν αρκετά... Είχα πριν ένα μήνα επαφή χωρίς προφύλαξη με ένα άτομο που ναι μεν φαινόταν καθαρό και υγιές αλλά δεν τον γνώριζα τόσο καλά ώστε να είμαι 100% σίγουρη γι αυτό. Αυτό που με έχει ανησυχήσει κάπως είναι ότι μερικές φορές αισθάνομαι ένα κάψιμο στην επίμαχη περιοχή και γι αυτό μου έχουν μπει διάφορες ιδέες.
Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν, και παρακαλώ όποιος ξέρει ας απαντήσει, τι εξετάσεις πρέπει να κάνω για να διαπιστώσω αν έχω κολλήσει κάτι; Αν απευθυνθώ σε ιδιώτη γυναικολόγο ή ιδιωτικό διαγνωστικό κέντρο πόσο θα κοστίσει περίπου; Αν πάω στα εξωτερικά ιατρεία του Αλεξάνδρα ή του Έλενα μπορούν εκεί να μου κάνουν τις απαραίτητες εξετάσεις δωρεάν αφού έχω ΙΚΑ;
Δεν ξέρω αν αυτό που ρωτάω έχει ξανασυζητηθεί, διάβασα μόνο τις τελευταίες 2 σελίδες του θέματος. Αν και, ακόμα κι αν έχει ξανατεθεί το ίδιο ερώτημα, ίσως να έχουν αλλάξει τα δεδομένα από την τελευταία δημοσίευση...έτσι δεν είναι;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 23:38, 19-04-10:

Να ρωτήσω και εγώ κάτι που δεν ξέρω. Το τέστ ΠΑΠ και το τεστ για ΣΜΝ είναι το ίδιο; Αν ναι...(απανταω στην κοπελα) το τέστ ΠΑΠ κοστίζει γύρω στα 150 ευρω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 23:52, 19-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από lottie
Γεια σε όλους! Πολύ χαίρομαι που ανακάλυψα αυτό το φόρουμ! Εδώ μέσα μπορεί κανείς να συζητήσει οτιδήποτε τον απασχολεί και οι απαντήσεις φαίνονται αρκετά σοβαρές
Είναι το δεύτερο μήνυμα που γράφω και με αυτό ξεθάβω ένα αρκετά παλιό θέμα. Στην αναζήτηση δε μου έβγαλε άλλο θέμα πιο πρόσφατο σχετικό με τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα που τον τελευταίο καιρό με απασχολούν αρκετά... Είχα πριν ένα μήνα επαφή χωρίς προφύλαξη με ένα άτομο που ναι μεν φαινόταν καθαρό και υγιές αλλά δεν τον γνώριζα τόσο καλά ώστε να είμαι 100% σίγουρη γι αυτό. Αυτό που με έχει ανησυχήσει κάπως είναι ότι μερικές φορές αισθάνομαι ένα κάψιμο στην επίμαχη περιοχή και γι αυτό μου έχουν μπει διάφορες ιδέες.
Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν, και παρακαλώ όποιος ξέρει ας απαντήσει, τι εξετάσεις πρέπει να κάνω για να διαπιστώσω αν έχω κολλήσει κάτι; Αν απευθυνθώ σε ιδιώτη γυναικολόγο ή ιδιωτικό διαγνωστικό κέντρο πόσο θα κοστίσει περίπου; Αν πάω στα εξωτερικά ιατρεία του Αλεξάνδρα ή του Έλενα μπορούν εκεί να μου κάνουν τις απαραίτητες εξετάσεις δωρεάν αφού έχω ΙΚΑ;
Δεν ξέρω αν αυτό που ρωτάω έχει ξανασυζητηθεί, διάβασα μόνο τις τελευταίες 2 σελίδες του θέματος. Αν και, ακόμα κι αν έχει ξανατεθεί το ίδιο ερώτημα, ίσως να έχουν αλλάξει τα δεδομένα από την τελευταία δημοσίευση...έτσι δεν είναι;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις!
Πήγαινε στο Συγγρός.

Παράθεση

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη QsLv
Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 557 μηνύματα.

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 10:09, 20-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από Μάρω
Να ρωτήσω και εγώ κάτι που δεν ξέρω. Το τέστ ΠΑΠ και το τεστ για ΣΜΝ είναι το ίδιο; Αν ναι...(απανταω στην κοπελα) το τέστ ΠΑΠ κοστίζει γύρω στα 150 ευρω.
Όχι, το τεστ ΠΑΠ και το τεστ για ΣΜΝ δεν είναι το ίδιο πράγμα (οι άντρες κάνουνε τεστ ΠΑΠ; )

Θα χρειαστεί αιματολογικές - ορολογικές κατά βάση και εφόσον παρήλθε τρίμηνο από την επαφή ενδεχομένως τεστ ΠΑΠ, καλλιέργεια κολπικού επιχρίσματος κτλ. αν έχει ενοχλήματα.
Δηλαδή με το τεστ ΠΑΠ δε γίνεται πλήρης διάγνωση. Το τεστ ΠΑΠ μπορεί να δείξει προκαρκινωματώδεις καταστάσεις, μεταπλασίες κτλ. όπως όταν κάποια πάσχει από HPV ή όταν έχει καρκίνο του τραχήλου -αυτός είναι και ο βασικός λόγος ύπαρξης του τεστ ΠΑΠ, η διάγνωση - πρόληψη του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας. Τα τεστ ΠΑΠ παρεμπιπτόντως δείχνουν την ύπαρξη κολπίτιδας ή τραχηλίτιδας οι οποίες δεν είναι κατ'ανάγκην σεξουαλικώς μεταδιδόμενες και πολλές φορές δε δίνουν συμπτώματα και βάζουν τις γυναίκες σε μια περιδίνηση αντιβιώσεων και μυκητιάσεων χωρίς λόγο και μιας γενικευμένης ανησυχίας.

Το τεστ ΠΑΠ φυσικά ΔΕΝ είναι η εξέταση που θα δείξει αν έχεις κολλήσει AIDS ή κάποια ηπατίτιδα,
από τα οποία σεξουαλικώς μεταδιδόμενα, αυτές οι ασθένειες είναι προφανώς οι πιο ανησυχητικές...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους