Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,077 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Γίνεται να υπάρξει δημοκρατία στο internet;

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 10:15, 10-12-08:

Ωραία αυτά που λες Πέτρο, με κάποιες όμως διευκρινήσεις. Στο σπίτι σου δεν μπορεί να μπει όποιος θέλει. Εκεί που μπορεί να μπει όποιος θέλει, είναι δημόσιος χώρος, στον οποίο ισχύουν οι νόμοι του κράτους και μόνο. Αν υπάρχουν οποιοιδήποτε άλλοι κανόνες που έρχονται σε σύγκρουση με αυτούς τους νόμους, τότε μιλάμε για καταπάτηση δικαιωμάτων. Στο σπίτι σου, μπορείς να κάνεις ότι θέλεις (με κάποιες εξαιρέσεις) όσο αυτό δεν βγαίνει προς τα έξω. Μπορώ δηλαδή να βρίζω όσο θέλω οποιοδήποτε δημόσιο πρόσωπο. Αν αυτό το κάνεις σε ένα χώρο όπως ένα forum τότε αυτό είναι παράνομο, όχι μόνο αν το γράφουν οι κανόνες του forum, αλλά μόνο και μόνο γιατί σε αυτό μπορεί να έχει πρόσβαση ο οποιοσδήποτε. Άρα ο παραλληλισμός σπίτι-forum είναι ελλιπής.
Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
η άμεση δημοκρατία είναι όταν ο λαός συνέρχεται σε συνέλευση και αποφασίζει για τις υποθέσεις του κράτους και η έμμεση δημοκρατία όταν ο λαός ασκεί την κυριαρχία του έμμεσα με αντιπροσώπους του...
δημοκρατία μεικτή, όταν κατά περιπτώσεις λειτουργεί η άμεση ή η έμμεση δημοκρατία....
[...]
Με λίγα λόγια....
το κάθε site, ξεκινάει την πορεία ζωής του με τον ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ του δηλαδή μοναρχία και είναι στο χέρι του και μόνο να αποφασίσει αν θέλει να παρέχει δικαιώματα και σε άλλους ώστε να δημιουργηθεί η παραπάνω αναφερόμενη "μεικτή δημοκρατία" .
Το μπέρδεμα σε σχέση με τα πολιτεύματα και τα site ίσως να είναι στο ότι οι "αντιπρόσωποι" δεν εκλέγονται αλλά διορίζονται από τον "μονάρχη"
Όμως ακόμα και τότε, ο λαός (δλδ οι χρήστες) μπορούν αν δεν καλύπτονται να διαμαρτυρηθούν και να λειτουργήσει η άμεση δημοκρατία
Σε οποιαδήποτε Δημοκρατία, οι εκπρόσωποι είναι εκλεγμένοι από τον λαό. Σε ένα forum λοιπόν από τη στιγμή που και η ίδια λες ότι ο (εννοείται) μη εκλεγμένος admin επιλέγει τους "εκπροσώπους" των χρηστών, τότε δεν νοείται Δημοκρατία. Απλά επειδή οι moderators είναι συνήθως πρώην χρήστες και άρα κοντύτερα στους απλούς χρήστες, δημιουργείται η ψευδαίσθηση της Δημοκρατίας. Κατά τ' άλλα είμαστε μάλλον πιο κοντά στην Ολιγαρχία.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Απλως η δημοκρατία δεν ειναι δυνατον να υπαρχει υπαρχει σε ολους τους τομεις.
Ετσι και εδω, αν η πλειοψηφια των μελων ζητησει μια νεα κατηγορια συζητησεων που εχει να κανει ας πουμε για τα mac θα γινει ... τουλαχιστον θα γινει συζητηση αν μπορει να γινει. ΑΝ ομως η πλειοψηφια ζητηση να φυγω απο admin ... εεε κατι τετοιο δεν γινεται
Ακριβώς

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,023 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 20:05, 10-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Ωραία αυτά που λες Πέτρο, με κάποιες όμως διευκρινήσεις. Στο σπίτι σου δεν μπορεί να μπει όποιος θέλει. Εκεί που μπορεί να μπει όποιος θέλει, είναι δημόσιος χώρος, στον οποίο ισχύουν οι νόμοι του κράτους και μόνο. Αν υπάρχουν οποιοιδήποτε άλλοι κανόνες που έρχονται σε σύγκρουση με αυτούς τους νόμους, τότε μιλάμε για καταπάτηση δικαιωμάτων. Στο σπίτι σου, μπορείς να κάνεις ότι θέλεις (με κάποιες εξαιρέσεις) όσο αυτό δεν βγαίνει προς τα έξω. Μπορώ δηλαδή να βρίζω όσο θέλω οποιοδήποτε δημόσιο πρόσωπο. Αν αυτό το κάνεις σε ένα χώρο όπως ένα forum τότε αυτό είναι παράνομο, όχι μόνο αν το γράφουν οι κανόνες του forum, αλλά μόνο και μόνο γιατί σε αυτό μπορεί να έχει πρόσβαση ο οποιοσδήποτε. Άρα ο παραλληλισμός σπίτι-forum είναι ελλιπής.
Πολύ ενδιαφέρουσες διευκρινίσεις.

Κι όμως, μπορεί να μπει όποιος θέλει εφόσον εγώ το έχω επιτρέψει και ο κάθε περαστικός έξω από αυτό, γνωρίζει ότι μπορεί να το κάνει (σκέψου ένα σπίτι με ανοιχτή την πόρτα και από πάνω να γράφει "Είσοδος Ελεύθερη").
Παράλληλα έχω τη δυνατότητα και το δικαίωμα να κλείσω οποιαδήποτε στιγμή την πόρτα.

Όσο για τα υπόλοιπα, ίσως έχεις δίκιο, αλλά δε μπορούμε να τα εντάξουμε στο "με κάποιες εξαιρέσεις" (= αυτονόητες);
Και αυτό με την έννοια ότι ναι μεν γίνεται σύγκριση σπιτιού - forum σε θεωρητικό επίπεδο, όμως η πραγματική μορφή τους διαφέρει εξ ορισμού (ένα forum είναι σαν ένα σπίτι με νοητούς τοίχους που διαπερνιούνται από τις ανθρώπινες αισθήσεις, όχι όμως από το ανθρώπινο σώμα).

Και μέσα στο σπίτι μου, αν ηχογραφούσα λόγια (προσβολές) και τα έβαζα τέρμα στο στερεοφωνικό; (στα db που ορίζει η νομοθεσία, με ανοιχτά παράθυρα ε )

...

Συνεπώς μπορούμε να πούμε ότι τελικά ένα forum περιορίζεται πρώτα από νόμους που αφορούν την κοινωνία/ τον κόσμο στον οποίο υπάρχει και ύστερα από τους "όρους" που θέτει ο ιδιοκτήτης του. Φαίνεται τελείως αυτονόητο...

-petros

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Scandal : 10-12-08 στις 20:11.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 19:41, 11-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Συνεπώς μπορούμε να πούμε ότι τελικά ένα forum περιορίζεται πρώτα από νόμους που αφορούν την κοινωνία/ τον κόσμο στον οποίο υπάρχει και ύστερα από τους "όρους" που θέτει ο ιδιοκτήτης του. Φαίνεται τελείως αυτονόητο...
Σύμφωνοι, αρκεί να μην έρχονται σε σύγκρουση οι δεύτεροι με τους πρώτους

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 20:28, 11-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Αντιγράφω απο το νέοσύστατο (χτες το έκανα) blog μου:

Γίνεται να υπάρξει δημοκρατία στο internet?

Πολλές φορές όσοι είναι διαχειριστές ενός ιστότοπου έχουν ακούσει το "Μα πως είναι δυνατόν να σβήνετε μηνύματα;; Δημοκρατία έχουμε!". Όπως όμως γνωρίζει όποιος έχει ασχοληθεί με το θέμα, δυστυχώς ή ευτυχώς δημοκρατία δεν γίνεται να υπάρξει στο ιντερνετ, πόσο μάλλον σε ένα καθαρά ιδιωτικό site. Το site δεν είναι κράτος, και οι λόγοι που το συντηρεί κάποιος είναι εντελώς διαφορετικοί.
Σκεφτόμουν πάντως σήμερα οτι θα ήταν πολύ ενδιαφέρον απο κοινωνιολογικής απόψεως ένα πείραμα, πιθανότατα κρατικό, όπου σε ένα φόρουμ θα εφαρμοζόταν πλήρης δημοκρατία. Όπερ μεθερμηνευόμενον εστί:
  • Να γίνονται εκλογές κάθε ένα καθορισμένο διάστημα, κάποια μέλη να βάζουν υποψηφιότητα και τα υπόλοιπα μέλη να ψηφίζουν τον καλύτερο (ή τους καλύτερους) για administrator. Στη συνέχεια με τις ίδιες διαδικασίες που ισχύουν για το κράτος, να εκλέγονταν οι moderators & super moderators. Όσα μέλη δεν ψήφιζαν ή δεν είχαν ικανοποιητική δικαιολογία, θα γινόντουσαν ban.
  • O εκλεγμένος διαχειριστής θα είχε πλήρη δικαιοδοσία και στο φόρουμ και στον (dedicated πιθανότατα) server, σύμφωνα πάντα με ένα είδους "συνταγμα".
  • Γενικά θα ίσχυε οτιδήποτε ισχύει στο δημοκρατικό πολίτευμα, προσαρμοσμένο πάντα για την εικονική κοινωνία ενός φόρουμ.
  • Το εγχείρημα αυτό θα διαφημιζόταν πάρα πολύ σε κάθε μέσο μαζικής ενημέρωσης ώστε να είχε μεγάλη συμμετοχή και κατα συνέπεια πολύ μεγαλύτερο στατιστικό δείγμα.
Άραγε τι θα γινόταν σε μια τέτοια περίπτωση; Μπορεί ο άνθρωπος να χειριστεί την παραπάνω ελευθερία αυτή ή θα προσπαθήσει να δει που φτάνουν τα όρια του συστήματος κάνοντας τα μπάχαλο, καλυμμένος πίσω απο την ανωνυμία του ιντερνετ;

Κλείνοντας να κάνω ένα σχόλιο. Έχω υπόψιν την περίπτωση ενός αρκετά μεγάλου ελληνικού φόρουμ, το οποίο δεν είχε καμία προστασία και δεχόταν HTML στα μηνύματα κανονικά. Ωστόσο για να δημοσιευτεί κάτι απαιτείτο πρώτα έγκριση. Λόγω των πολλών παραπόνων, κάποια στιγμή άλλαξαν το σύστημα ώστε τα μηνύματα να δημοσιευονται αμέσως. Στη συνέχεια, άρχισαν τα threads να έχουν background, javascript alerts να πετάγονται σε άνοιγμα μερικών θεμάτων, στο τέλος μέχρι και μουσική ακουγόταν σε κάποια. Τελικά, που κατέληξε; Τα μηνύματα άρχισαν πάλι να περνούν απο moderation. Τα συμπεράσματα δικά σας...
Αγαπήτη Λία, παρά ταύτα, θεωρώ, ότι σε ένα ιντερνετικό φόρουμ σαν το δικό μας, υπάρχει η κατά το δυνατόν πιο άμεση δημοκρατία. Απλά αυτή ανήκει, στις ιδέες!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 20:39, 11-12-08:

Ενα φορουμ ειναι φυσικα ιδιωτικο και μπορει να θετει κανονες. Απλά αν αυτοι (ή η εφαρμογη τους) δεν ακολουθει καν συνταγματικους-δημοκρατικους νομους, τοτε απλά χανει σε κυρος και φημη και καλη ατμοσφαιρα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Absent Minded (Τζένη Μπότση)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Absent Minded
Ο Τζένη Μπότση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψυχοθεραπευτής και μας γράφει απο Ωρεοί (Εύβοια). Έχει γράψει 28 μηνύματα.

O Absent Minded ξύνει τη μύτη του... έγραψε στις 04:06, 13-12-08:

Να γράψω και εγώ την δική μου άποψη...
Λυπάμαι αλλά είναι κάμποσες οι σελίδες και μεγάλα τα posts και δεν διάβασα τα περισσότερα άρα θα παραθέσω την άποψη μου χωρίς να ξέρω τι έχει ειπωθεί και αν έχει επαναληφθεί κάτι συγχωρέστε με.
Δεν ξέρω αν μπορεί να υπάρξει δημοκρατία στο internet ή τι είναι η δημοκρατία και με ποιό τρόπο θα μπορούσε να οριστεί σε έναν τέτοιο χώρο.
Θα υποστηρίξω ότι είμαι υπερ της αναρχίας στο internet μέχρι ενός βαθμού μιας και θεωρώ ότι είναι ένας χώρος που μπορεί να υπάρξει ως μορφή. Θα εξηγήσω τι εννοώ και μέχρι που μπορεί να υπάρξει αυτή.
Το ιντερνετ είναι ένας χώρος που ο καθένας μπορεί να πει το μακρύ και το κοντό του, το λάθος του και το σωστό του και επίσης ο καθένας μπορεί να κρίνει για τον ευατό του και να διαλέξει μέσα από το χάος των πληροφοριών τι θα πιστέψει και τι όχι. Δεν θα θελά να μπουν κανόνες σε αυτόν τον χώρο, μου αρέσει η ελευθερία της έκφρασης, θέλω να ακούω όλες τις απόψεις ακόμη και τις τελείως λάθος. Επίσης το ιντερνετ έχει το προνόμιο της ανωνυμίας και αν και έχει κατηγωρηθεί για πολλά δυσάρεστα είναι κάτι μοναδικό αφού αφήνει πολλά άτομα να εκφραστούν ελεύθερα, να πουν τα πραγματικά πιστεύω τους χωρίς να φοβούνται την κρίση των άλλων (bad people,bad! ) . Η δημοκρατία δίνει εξουσία σε κάποιον ο οποίος υποτίθεται εξυπηρετεί κάποια "γενικά καλα" συμφέροντα για το καλό του συνόλου. Επειδή όμως τα μεγάλα συμφέροντα στο ίντερνετ είναι των εταιρίων,money makers,scums,etc και ο χρήστης λίγα έχει να κερδίσει καταλαβαίνεται προς τα που θα δείξει η ζυγαρία και τι επιπτώσεις μπορεί να έχει για την ελευθερία του "ανώνυμου" λόγου". Εν κατακλείδι γιατί δεν μου είναι εύκολο να εκφράσω όλη μου τη γενική θεώρηση για το ιντερνετ ούτε θέλω τώρα να κάτσω να το σκεφτώ πολυ όσον αφορά το γενικό περιεχόμενο των κανόνων στο ίντερνετ είμαι κατά και θεωρώ πως η μόνη προσοχή που πρέπει να δωθεί είναι στα ανώμαλα που συμβαίνουν στο ιντερνετ και ίσως και σε defaces όταν έχουν εικονομικό κίνητρο.
Τώρα όσον αφορά το πρώτο post της Michelle το οποίο είναι και το μοναδικό το οποίο διάβασα σχετικά με τη δημοκρατία σε ένα φόρουμ ναι αν δεν πλήρωνε κάποιος για το φόρουμ ίσως να γινόταν αλλά δε βλέπω το νοήμα σε κάτι τέτοιο.

Παράθεση

ioakos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ioakos
H ioakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών . Έχει γράψει 59 μηνύματα.

H ioakos ακυρο έγραψε στις 11:34, 13-12-08:

Άποψή μου που δεν θα ήθελα να την κρίνει κανένας. Δεν υπάρχει δημοκρατία πουθενά. Τα παιδιά είναι στους δρόμους διεκδικόντας την και εδώ ασχολούνται με το αν έγραψες με κεφαλαία ή μικρά μια λέξη. Άν το λένε δημοκρατία αυτό τότε χούντα τί λένε?

-6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 11:52, 13-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Ωραία αυτά που λες Πέτρο, με κάποιες όμως διευκρινήσεις. Στο σπίτι σου δεν μπορεί να μπει όποιος θέλει. Εκεί που μπορεί να μπει όποιος θέλει, είναι δημόσιος χώρος, στον οποίο ισχύουν οι νόμοι του κράτους και μόνο. Αν υπάρχουν οποιοιδήποτε άλλοι κανόνες που έρχονται σε σύγκρουση με αυτούς τους νόμους, τότε μιλάμε για καταπάτηση δικαιωμάτων.
Μερικές διευκρινήσεις. Καταρχάς σε πολλές χώρες της Δύσης αυτό το "Αποδέχομαι τους παραπάνω όρους" είτε είναι checkbox είτε είναι button. θεωρείτε αντίστοιχο με υπογραφή, ειδικά αν κρατηθεί αρχείο με την IP. Όποτε δεν μπορεί να θεωρηθεί 100% ελεύθερο. Ωστόσο όντως τίθεται το θέμα σύγκρουση της νομοθεσίας με τους όρους. Φυσικά αν ένα πρόγραμμα λέει για κάθε save που εκτελείτε έχω το δικαίωμα να αφαιρώ την ζωή ενός συγγενή σου είναι άτοπο. Ωστόσο π.χ. απαγορεύονται τα Greeklish παρόλο που έρχεται σε σύγκρουση με την Ελευθερία του λόγου τότε νομίζω υπερισχύει ο όρος.

Ωστόσο θεωρώ άτοπο να προσπαθήσουμε να μελετήσουμε ή να εφαρμόσουμε την Ελληνική νομοθεσία στο διαδίκτυο, ειδικά σε τέτοια θέματα. Όσες φορές το προσπάθησα διαπίστωσα ότι Ελληνική νομοθεσία σχετικά με το διαδίκτυο εξετάζει μόνο τα θέματα περί πνευματικής ιδιοκτησίας.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 13:02, 13-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από ioakos
Άποψή μου που δεν θα ήθελα να την κρίνει κανένας. Δεν υπάρχει δημοκρατία πουθενά. Τα παιδιά είναι στους δρόμους διεκδικόντας την και εδώ ασχολούνται με το αν έγραψες με κεφαλαία ή μικρά μια λέξη. Άν το λένε δημοκρατία αυτό τότε χούντα τί λένε?
Αν δεν θες να κριθεί η άποψη σου τότε να μην τη γράφεις σε δημόσιο χώρο ενός φορουμ
Αν δεν το έχεις καταλάβει, εδώ αυτό ακριβώς κάνουμε... κρίνουμε ιδέες , απόψεις και σκέψεις αλλά όχι ανθρώπους
Αν δε θες να κρίνεται η ιδέα σου, γράψτην στο προσωπικό σου ημερολόγιο

Το ότι έγινε ένα θλιβερό γεγονός που κάνει όλη την Ελλάδα να πονάει, δε σημαίνει ότι θα πατήσουμε όλους τους νόμους και όλους τους κανόνες που υπάρχουν είτε είναι σε δημόσιο χώρο είτε είναι σε ένα φόρουμ

Αυτό που γίνεται αυτή τη στιγμή είναι ΧΥΔΑΙΑ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ
Στο όνομα του θανάτου του παιδιού ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του μη σεβόμενος καν τη μνήμη του
Κάθεσαι και συγκρίνεις τον θάνατο με τους κανόνες ενός φόρουμ! Αν είναι δυνατόν αυτό!
Να έρθω και να αφοδεύσω και στην πόρτα του σπιτιού σου λοιπόν, μιας που αν είναι δυνατόν να ασχολούμαστε με δευτερεύοντα θέματα!
Το ότι με αφορμή το θάνατο του παιδιού έχουν ΞΕΧΑΣΤΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ που είναι επίσης πολύ θλιβερά μιας που μιλάμε για σκάνδαλα άνευ προηγουμένου δεν απασχολεί κανέναν....
Ας είναι καλά το Βατοπέδι λοιπόν κι ας τρώνε όλοι γιατί πέθανε ένα παιδί...

Δεν είναι Δημοκρατία αυτό που περιγράφεις, αλλά αναρχία
Η Δημοκρατία ΣΟΥ και η Ελευθερία ΣΟΥ, σταματάει εκεί που αρχίζει η δική ΜΟΥ

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κακή Επιρροή : 13-12-08 στις 13:09.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 13:23, 13-12-08:

Δεν είναι Δημοκρατία αυτό που περιγράφεις, αλλά αναρχία
Μαλλον άλλη λεξη θελεις να βαλεις εκει. Ειδικα αυτες τις μερες, πρεπει να ειναι σαφες τι σημαινει αναρχια...

Η Δημοκρατία ΣΟΥ και η Ελευθερία ΣΟΥ, σταματάει εκεί που αρχίζει η δική ΜΟΥ
Το θεμα ειναι που ειναι τα ορια και πως οριζονται..

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:02, 13-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Μαλλον άλλη λεξη θελεις να βαλεις εκει. Ειδικα αυτες τις μερες, πρεπει να ειναι σαφες τι σημαινει αναρχια...
Ναι σωστά
αυτές τις μέρες αυτό υπάρχει έξω δεν είναι αναρχία και απορώ πως δεν έχουν βγει ακόμα οι αναρχικοί να ζητάνε εξηγήσεις
Αυτό είναι χουλιγκανισμός, είναι βανδαλισμός, είναι οτιδήποτες θες εκτός από αναρχία

Η αναρχία είναι ιδεολογία που καμία σχέση με βανδαλισμούς δεν έχει
Ουτε καν με την ασυδοσία

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Το θεμα ειναι που ειναι τα ορια και πως οριζονται..
Οταν δεν υπάρχουν γραπτοί κανόνες που να ορίζουν αυτά τα όρια, υπάρχει η λογική του μέσου κοινού νου
Οταν όμως υπάρχουν γραπτοι κανόνες, τα όρια είναι εκεί που ορίζουν αυτοί οι κανόνες

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 14:12, 13-12-08:

My point is, και τους κανονες, εμεις τους γραφουμε. (οπου το "εμεις" αλλάζει).
Και η λογική δυστυχως δεν βρισκεται πολυ ευκολα, γιατι θελει ωριμοτητα, συνεση ,σοφια. Και για τη συλληψη της, αλλά και για την παραδοχη και εφαρμογη της απο ολους.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 15:03, 13-12-08:

«Δημοκρατία στο Ίντερνετ;»

Γίνεται να υπάρξει δημοκρατία στο internet?

μεθερμηνευόμενον εστί:
  • Να γίνονται εκλογές κάθε ένα καθορισμένο διάστημα, κάποια μέλη να βάζουν υποψηφιότητα και τα υπόλοιπα μέλη να ψηφίζουν τον καλύτερο (ή τους καλύτερους) για administrator. Στη συνέχεια με τις ίδιες διαδικασίες που ισχύουν για το κράτος, να εκλέγονταν οι moderators & super moderators. Όσα μέλη δεν ψήφιζαν ή δεν είχαν ικανοποιητική δικαιολογία, θα γινόντουσαν ban.
  • O εκλεγμένος διαχειριστής θα είχε πλήρη δικαιοδοσία και στο φόρουμ και στον (dedicated πιθανότατα) server, σύμφωνα πάντα με ένα είδους "συνταγμα".
  • Γενικά θα ίσχυε οτιδήποτε ισχύει στο δημοκρατικό πολίτευμα, προσαρμοσμένο πάντα για την εικονική κοινωνία ενός φόρουμ.
  • Το εγχείρημα αυτό θα διαφημιζόταν πάρα πολύ σε κάθε μέσο μαζικής ενημέρωσης ώστε να είχε μεγάλη συμμετοχή και κατα συνέπεια πολύ μεγαλύτερο στατιστικό δείγμα.
Άραγε τι θα γινόταν σε μια τέτοια περίπτωση; Μπορεί ο άνθρωπος να χειριστεί την παραπάνω ελευθερία αυτή ή θα προσπαθήσει να δει που φτάνουν τα όρια του συστήματος κάνοντας τα μπάχαλο, καλυμμένος πίσω απο την ανωνυμία του ιντερνετ;

Το "ζήτημα", μ' απασχολεί από την πρώτη στιγμή που μπήκε για συζήτηση...Πέρα απ' το ό,τι με έβαλε να ξανασκεφτώ το ζήτημα γενικά της "δημοκρατίας", στην κυριολεξία της λέξης, με έφτασε (τελικά) να κολλήσω στο ερώτημα-απορία: " Και γιατί χρειαζόμαστε δημοκρατία στο φόρουμ;".
Όπως κι αν το ξαναείδα το πράγμα, κατέληγα πάντα, ότι η έννοιά της είναι μόνον "πολιτικού περιεχομένου". Απαιτεί διανθρώπινες σχέσεις, που όμως καταλήγουν σε "κράτος". Όπερ, και «εξουσία». Τούτο σημαίνει, «περιορισμούς», «κανόνες», «ισορροπίες». Στην πολιτική τους διάσταση, στην «ουσία» δηλαδή των «πραγμάτων», εξυφαίνονται έτσι , η «νομοθετική εξουσία», η «εκτελεστική εξουσία» και η «δικαιοσύνη». Η τελευταία αποτελεί το πηγάδι της «ανθρώπινης ψυχής», από όπου πηγάζει η ηθική, ο «φραγμός». Φραγμός όμως, σε τι, σε ποιον και γιατί;
Νομίζω ότι οι όποιες απαντήσεις στο τριαδικό αυτό ερώτημα, μπορούν να καταλήξουν, μετά από ανταλλαγή απόψεων («διάλογο») στο φόρουμ, σε μία άμεσα δημοκρατικά «κατάσταση πραγμάτων», που ήδη θα αποτελεί και (έστω σχετικά) ώριμη απάντηση, στην παραπάνω «ερώτηση-απορία» μου.
Μέχρι τότε, προσωπικά είμαι πολύ ικανοποιημένος, ως έχουν ήδη τα πράγματα στο Στέκι μας! Το ελάχιστο, από αυτά που χρειάζομαι, είναι το ότι αποτελεί για μένα
( εντελώς υποκειμενικά!) ένα σημαντικό πεδίο «μύησης» για την εξαιρετική σημασία και αξία, που έχει η ηθική, στο να νιώθω «καλά»( θα έλεγα μάλλον, «ικανοποιητικά»!), τουλάχιστον, με τον εαυτό μου. Ειδικά, όταν κατορθώνω και τον «ελέγχω», τις φορές που δε συμφωνείτε μαζί μου ή, ακόμη, αδιαφορείτε για τα γραπτά μου!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Subject to change : 14-12-08 στις 05:18. Αιτία: διόρθωση quote tags
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,023 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 04:22, 14-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Μερικές διευκρινήσεις. Καταρχάς σε πολλές χώρες της Δύσης αυτό το "Αποδέχομαι τους παραπάνω όρους" είτε είναι checkbox είτε είναι button. θεωρείτε αντίστοιχο με υπογραφή, ειδικά αν κρατηθεί αρχείο με την IP. Όποτε δεν μπορεί να θεωρηθεί 100% ελεύθερο. Ωστόσο όντως τίθεται το θέμα σύγκρουση της νομοθεσίας με τους όρους. Φυσικά αν ένα πρόγραμμα λέει για κάθε save που εκτελείτε έχω το δικαίωμα να αφαιρώ την ζωή ενός συγγενή σου είναι άτοπο. Ωστόσο π.χ. απαγορεύονται τα Greeklish παρόλο που έρχεται σε σύγκρουση με την Ελευθερία του λόγου τότε νομίζω υπερισχύει ο όρος.

Ωστόσο θεωρώ άτοπο να προσπαθήσουμε να μελετήσουμε ή να εφαρμόσουμε την Ελληνική νομοθεσία στο διαδίκτυο, ειδικά σε τέτοια θέματα. Όσες φορές το προσπάθησα διαπίστωσα ότι Ελληνική νομοθεσία σχετικά με το διαδίκτυο εξετάζει μόνο τα θέματα περί πνευματικής ιδιοκτησίας.
Η προσέγγιση μάλλον πρέπει να είναι τελείως διαφορετική.
Ο νόμος ισχύει και υπερισχύει παντού.

Αν εσύ απαγορεύσεις τα greeklish ως διαχειριστής μιας ιστοσελίδας και κάποιος γράψει με greeklish, δε μπορείς να τον πας στα δικαστήρια επειδή έγραψε με greeklish στο site σου ενώ το απαγόρευες. Σε θεωρητικό επίπεδο, με το να σβήσεις μήνυμά του, καταπατάς το δικαίωμά του στην ελεύθερη διακίνηση των απόψεων.
Ο χρήστης ΕΧΕΙ το νομικό δικαίωμα να γράψει με greeklish ό,τι κι αν λέει η σύμβασή σας, εσύ ΔΕΝ έχεις το νομικό τουλάχιστον δικαίωμα να του σβήσεις το μήνυμα. Όμως και να στραφεί δικαστικά δεν πρόκειται ποτέ να φτάσετε σε δικαστήριο αφού δε θα ασχοληθεί κανείς με την περίπτωσή σας.

Αν ορίσεις ότι στην ιστοσελίδα σου επιτρέπεις τα προσβλητικά μηνύματα σε προσωπικό επίπεδο, συμφωνήσει ο χρήστης με τους όρους ενώ έκανε εγγραφή και σε κάποιο θέμα του forum τον βρίσεις, μπορεί να σου ασκήσει αγωγή γιατί η νομοθεσία απαγορεύει την εξύβριση του άλλου.
Ο όρος "επιτρέπονται τα προσβλητικά μηνύματα" κρίνεται παράνομος από τη νομοθεσία και συνεπώς η σύμβαση σας είναι εξ ορισμού (=νομοθεσία) άκυρη διότι από το νόμο "θεωρείται σα να μην έγινε ποτέ".

Οι ιδιωτική σύμβαση δεν μπορεί να υπερισχύσει της νομοθεσίας. Ένας όρος σε αυτή που είναι παράνομος, δε μπορεί να επιφέρει νόμιμα αποτελέσματα.
Και με αυτή λοιπόν τη λογική, ακόμα και αν ο άλλος υπογράψει σύμβαση μαζί σου irl στην οποία αναφέρεται ότι:
- σου δίνει το δικαίωμα να τον σκοτώσεις αν θες
- σου δίνει το δικαίωμα να τον βρίσεις
- σου δίνει το δικαίωμα να χειροδικήσεις εναντίον του
... αν τα κάνεις, μπορεί να στραφεί δικαστικά μετά (αν ζει ) και να τιμωρηθείς σύμφωνα με τα όσα ορίζει ο Νόμος, ακόμα και αν δείξεις την ιδιωτική σας σύμβαση.

Στις ιστοσελίδες, οι Όροι Χρήσης υπάρχουν μάλλον για "ιδεολογικούς" κυρίως λόγους και γνωστοποιούν στα συμβαλλόμενα μέρη με ποιες προϋποθέσεις θα διεξαχθεί ομαλά η συνεργασία τους. Νομικά, δεν έχουν καμία απολύτως ισχύ.

-petros

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 05:26, 14-12-08:

Πέτρο, αν και δεν είμαι νομικός, αυτό που λες δεν μου φαίνεται και πολύ σωστό.
Με την ίδια λογική, δεν μπορείς να πετάξεις έξω από το σπίτι σου κάποιον που ήρθε και σου μουτζουρώνει τους τοίχους, επειδή του στερείς το δικαίωμα της ελεύθερης έκφρασης.
Ιδιωτικός χώρος είναι τα fora, με την έννοια ότι ανήκουν σε κάποιον/ους, δηλαδή δεν είναι δημόσια. Οπότε ο εκάστοτε ιδιοκτήτης τους μπορεί να βάλει ο,τι όρους θέλει, όσο δεν επιτρέπει κάτι που απαγορεύεται από τη νομοθεσία, κατά τον ίδιο τρόπο που μπορώ να πω στους επισκέπτες του σπιτιού μου να βγάζουν τα παπούτσια τους πριν μπουν μέσα αλλιώς να μην τους δέχομαι στο σπίτι μου (παράδειγμα είναι, δεν το κάνω ).

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

O Scandal έγραψε στις 06:58, 14-12-08:

Πέτρο, αν και δεν είμαι νομικός, αυτό που λες δεν μου φαίνεται και πολύ σωστό.
Με την ίδια λογική, δεν μπορείς να πετάξεις έξω από το σπίτι σου κάποιον που ήρθε και σου μουτζουρώνει τους τοίχους, επειδή του στερείς το δικαίωμα της ελεύθερης έκφρασης.
Ιδιωτικός χώρος είναι τα fora, με την έννοια ότι ανήκουν σε κάποιον/ους, δηλαδή δεν είναι δημόσια. Οπότε ο εκάστοτε ιδιοκτήτης τους μπορεί να βάλει ο,τι όρους θέλει, όσο δεν επιτρέπει κάτι που απαγορεύεται από τη νομοθεσία, κατά τον ίδιο τρόπο που μπορώ να πω στους επισκέπτες του σπιτιού μου να βγάζουν τα παπούτσια τους πριν μπουν μέσα αλλιώς να μην τους δέχομαι στο σπίτι μου (παράδειγμα είναι, δεν το κάνω ).
Αυτό που λες, σύμφωνα με το νόμο είναι καταστροφή ιδιωτικής περιουσίας. Συνεπώς, φυσικά και μπορείς να τον πετάξεις.
Ό,τι κι αν σκεφτείς σύμφωνα με τη λογική, υπάρχει νόμος που να το "καλύπτει" σε αυτές τις περιπτώσεις.

Όσον αφορά το διαδίκτυο , ένας διαχειριστής ΜΠΟΡΕΙ να απαγορεύσει κάτι στους άλλους ανθρώπους χωρίς όμως αυτό παράλληλα να είναι και δικαίωμά του (διαδίκτυο = μήνυμα σε μορφή κειμένου /εικόνας = άποψη).
Απλά το επιβάλλει επειδή μπορεί στις εκάστοτε συνθήκες.
Έτσι, συνδυάζοντας δικαιώματα και "δύναμη" φτιάχνει ένα site στα μέτρα που θέλει και προσελκύει και τα άτομα στα οποία απευθύνεται.

-petros

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 07:02, 14-12-08:

Αν κάποιος είναι για παράδειγμα ρατσιστής, δεν έχει δικαίωμα να διώχνει από το σπίτι του όποιον μιλήσει θετικά για πχ κινέζους;
Με την ίδια λογική, από τη στιγμή που ένα site είναι ιδιωτικός χώρος, το ίδιο δικαίωμα έχει και ο ιδιοκτήτης του. Η ελεύθερία έκφρασης συνίσταται στο ότι ο επισκέπτης μπορεί ελεύθερα να επιλέξει να φύγει από το site αυτό, αν θεωρήσει τους κανόνες του άδικους/πολύ αυστηρούς/πολύ χαλαρούς κλπ.
Η ελληνική νομοθεσία αφορά όσα επιτρέπονται στο εκάστοτε site.

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

O Scandal έγραψε στις 07:14, 14-12-08:

Αν κάποιος είναι για παράδειγμα ρατσιστής, δεν έχει δικαίωμα να διώχνει από το σπίτι του όποιον μιλήσει θετικά για πχ κινέζους;
Με την ίδια λογική, από τη στιγμή που ένα site είναι ιδιωτικός χώρος, το ίδιο δικαίωμα έχει και ο ιδιοκτήτης
Στο σπίτι του βάζει όποιον θέλει!

Δικαίωμα θα αποτελέσει όταν γραφεί στη νομοθεσία.
Και σίγουρα η νόμοι που αφορούν ένα σπίτι, δε θα μπορούν να είναι οι ίδιοι με αυτούς που αφορούν ένα ιδιωτικό site.

Η ελεύθερία έκφρασης συνίσταται στο ότι ο επισκέπτης μπορεί ελεύθερα να επιλέξει να φύγει από το site αυτό, αν θεωρήσει τους κανόνες του άδικους/πολύ αυστηρούς/πολύ χαλαρούς κλπ.
Η ελληνική νομοθεσία αφορά όσα επιτρέπονται στο εκάστοτε site.
Αυτό που λες νομίζω ότι μπορούμε να το πούμε ελεύθερη βούληση και όχι ελεύθερη έκφραση.

-petros

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Scandal : 14-12-08 στις 07:22.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 07:19, 14-12-08:

Και στο site του βάζει όποιον θέλει, αν το προστατεύσει με κωδικό (το ανάλογο της κλειδαριάς στο σπίτι).
Αν αφήσεις το σπίτι σου ξεκλείδωτο, αποκτά ξαφνικά δικαίωμα ο καθένας να έρχεται μέσα και να λέει ο,τι θέλει και δεν επιτρέπεται να τον διώξεις; Όχι βέβαια.
Και ναι, από τη στιγμή που ένα site λογίζεται ως περιουσία κάποιου και βρίσκεται σε server που πληρώνει ο ιδιοκτήτης του, προφανώς και είναι ιδιωτικός χώρος, με ο,τι αυτό συνεπάγεται.
Με την ίδια λογική, το cracking θα ήταν νόμιμο βρε Πέτρο...

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

O Scandal έγραψε στις 09:32, 14-12-08:

Και στο site του βάζει όποιον θέλει, αν το προστατεύσει με κωδικό (το ανάλογο της κλειδαριάς στο σπίτι).
Αν αφήσεις το σπίτι σου ξεκλείδωτο, αποκτά ξαφνικά δικαίωμα ο καθένας να έρχεται μέσα και να λέει ο,τι θέλει και δεν επιτρέπεται να τον διώξεις; Όχι βέβαια.
Και ναι, από τη στιγμή που ένα site λογίζεται ως περιουσία κάποιου και βρίσκεται σε server που πληρώνει ο ιδιοκτήτης του, προφανώς και είναι ιδιωτικός χώρος, με ο,τι αυτό συνεπάγεται.
Με την ίδια λογική, το cracking θα ήταν νόμιμο βρε Πέτρο...
Έχει το δικαίωμα να βάλει κλειδαριά αφού το site είναι δικό του.
Στο ξεκλείδωτο σπίτι απαγορεύεται από το νόμο να μπει ο άλλος. Στο ξεκλείδωτο site, όχι.

Βρε Michelle, άλλο ο φυσικός χώρος και άλλο ο διαδικτυακός. Άμα είναι να συγκρίνουμε διαδίκτυο και σπίτι, μόνο να τα παρομοιάσουμε μπορούμε και όχι με πρόφαση την παρομοίωση, να ορίσουμε νομοθεσία (δικαιώματα).
Αυτά μου παραμένουν ίδια στο φυσικό χώρο και στον διαδικτυακό είναι τα μηνύματα και ο τρόπος με τον οποίο εκφράζονται. Συνεπώς, σύμφωνα με αυτά πρέπει να αναλογιστεί ο καθένας τα δικαιώματά του. Όλα τα άλλα είναι επιβολή δύναμης πάνω σε αυτό το ζήτημα, επικαλώντας ένα τελείως άσχετο δικαίωμα.
Η νομοθεσία δεν απαγορεύει να πει κανείς τη λέξη "Scandal";
Τότε δεν έχεις το δικαίωμα να αφαιρέσεις το δικαίωμα σε κάποιον να πει αυτή τη λέξη, ακόμα και αν το γράψεις στους Όρους Χρήσης. Ούτε εσένα με αυτή τη λογική μπορεί να σου αφαιρέσει το δικαίωμα κανένας να πεις αυτή τη λέξη σε sites άλλων.

Όροι Χρήσης = Ένα σύνολο από παρακλήσεις που δεν μπορούν να είναι ασύμφωνες με τη νομοθεσία (αν κάτι δεν προβλέπεται από το νόμο, όλο και κάποιο δικαίωμα αφαιρούν αυτοί οι όροι) ===>
- Αν κάποιος δεν τηρήσει αυτούς που είναι σύμφωνοι με τη νομοθεσία, τότε έχεις το δικαίωμα αλλά (μάλλον) και την υποχρέωση να σβήσεις το μήνυμα.
- Αν κάποιος δεν τηρήσει αυτούς που είναι ασύμφωνοι με τη νομοθεσία, τότε ΔΕΝ έχεις το δικαίωμα να σβήσεις το μήνυμα, έχεις όμως τη δύναμη να το κάνεις επικαλλούμενη το δικαίωμα "ο χώρος είναι δικός μου" και παράλληλα καταπατώντας το δικαίωμα του άλλου. Μπορεί να ακούγεται "κάπως", όμως έτσι πιστεύω ότι είναι.

Στη 2η περίπτωση, μπαίνει στη μέση η σύμβαση (Όροι Χρήσης) και απλά αποφεύγονται οι παρεξηγήσεις στην περίπτωση που καταπατηθεί ένα δικαίωμα (αναφέρομαι σε site πάντα).

Έχει μεγάλη σημασία το πως προσεγγίζεις το όλο θέμα. Εξ ορισμού ΔΕΝ μπορεί να τεθεί θέμα "σύγκρουσης" όρων μιας σύμβασης με τη νομοθεσία διότι η 2η δίνει "ύπαρξη" στην πρώτη.

Παραθέτω και μια σχετική με το θέμα φιλοσοφική άποψη:
Η Νομική είναι η ανώτερη επιστήμη: Ένας πολιτικός ανατροπέας, αν αποτύχει, κρίνεται ένοχος εσχάτης προδοσίας. Ο ίδιος όμως, αν επιτύχει, κρίνεται ήρωας των ηρώων. Αυτό θα πει ανωτερότητα!

-petros

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Scandal : 14-12-08 στις 20:12.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 20:20, 14-12-08:

Πέτρο, επειδή κανείς από τους δυό μας δεν είναι νομικός, κάνουμε κύκλους και λέμε τα ίδια και τα ίδια. Οπότε καλύτερα να περιμένουμε κάποιο νομικό να διαλευκάνει το θέμα.

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

O Scandal έγραψε στις 20:29, 14-12-08:

Πέτρο, επειδή κανείς από τους δυό μας δεν είναι νομικός, κάνουμε κύκλους και λέμε τα ίδια και τα ίδια. Οπότε καλύτερα να περιμένουμε κάποιο νομικό να διαλευκάνει το θέμα.
ok Michelle, απλά έχει υπόψη σου ότι δικαίωμα είναι ό,τι ορίζει ο Νόμος.
Αν κάτι δε το ορίζει ο νόμος, τότε δεν αποτελεί δικαίωμα.

πχ, επί του παρόντος ένα gay ζευγάρι δεν έχει το δικαίωμα να παντρευτεί. Αν κάποιος τους παντρέψει, ο γάμος είναι άκυρος και δεν έχει νόμιμα αποτελέσματα.
Μπορεί ο δήμαρχος να πιστεύει υποκειμενικά ότι ο γάμος μεταξύ των gay είναι δικαίωμά τους και πρέπει να γίνεται, όμως αντικειμενικά κάτι τέτοιο δεν ισχύει και συνεπώς αν ασκήσει το δικαίωμά που του έχει δώσει ο Νόμος να παντρέψει, αυτό δεν θα έχει καμία απολύτως νομική ισχύ.
Όταν γραφεί στο νόμο ότι επιτρέπονται οι gay γάμοι, τότε αυτομάτως οι gay αποκτούν και το δικαίωμα.
Έτσι λειτουργούν τα πάντα. Και αφού όλοι έχουμε το αναφαίρετο δικαίωμα να εκφέρουμε άποψη, τα πράγματα εξελίσσονται και η νομοθεσία μεταβάλλεται αν αποδείξουμε το αντίθετο από αυτό που λέει.

-petros

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 20:46, 14-12-08:

Κάνεις λάθος Πέτρο, ο,τι δεν απαγορεύει ο νόμος σημαίνει ότι επιτρέπεται. Αλοίμονο αν έπρεπε ο νόμος να αναφέρει ρητά και αυτά που επιτρέπονται!
Πχ επειδή δεν απαγορεύεται να κάνει ένας ενήλικας σεξ με άτομο πάνω από 15 ετών, τότε συνάγεται ότι επιτρέπεται το σεξ άνω των 15, παρ'ότι δεν αναφέρει ρητά ο νόμος πουθενά ότι επιτρέπεται. Απλά δεν το απαγορεύει.
Απλά ο νόμος έχει συμπεριλάβει την απαγόρευση όσων αντίκεινται στα "χρηστά ήθη", και εκεί πατούν όσοι απαγορεύουν τους γάμους ομοφυλόφιλων νομίζω.

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

O Scandal έγραψε στις 21:00, 14-12-08:

Κάνεις λάθος Πέτρο, ο,τι δεν απαγορεύει ο νόμος σημαίνει ότι επιτρέπεται. Αλοίμονο αν έπρεπε ο νόμος να αναφέρει ρητά και αυτά που επιτρέπονται!
Πχ επειδή δεν απαγορεύεται να κάνει ένας ενήλικας σεξ με άτομο πάνω από 15 ετών, τότε συνάγεται ότι επιτρέπεται το σεξ άνω των 15, παρ'ότι δεν αναφέρει ρητά ο νόμος πουθενά ότι επιτρέπεται. Απλά δεν το απαγορεύει.
Απλά ο νόμος έχει συμπεριλάβει την απαγόρευση όσων αντίκεινται στα "χρηστά ήθη", και εκεί πατούν όσοι απαγορεύουν τους γάμους ομοφυλόφιλων νομίζω.
Δεν τίθεται θέμα τυποποίησης των πάντων από πλευράς του νόμου!
Αυτό που λες είναι ελεύθερη βούληση και ορίζεται και προστατεύεται από το νόμο.
Την τυποποίηση μπορεί να τη θέσει μια σύμβαση (η οποία προφανώς δε μπορεί να έχει παράνομους όρους).

Ναι, στα χρηστά ήθη μάλλον εντάσσεται αυτό με τους γάμους των gay.

Άλλο παράδειγμα που δεν αφορά τις σχέσεις μεταξύ ανθρώπων (μήπως και καταλάβεις/καταφέρω να σαφηνίσω αυτό που θέλω να πω):
Ένας φυσικός είναι υποχρεωμένος να εφαρμόζει τους νόμους της φυσικής. Παράλληλα έχει το αναφαίρετο δικαίωμα να ερευνά πάνω σε αυτούς και να προσπαθεί να τους διαψεύσει.
Αν εφαρμόσει έναν νόμο που αυτός επινόησε και αυτός αποτύχει, τότε θεωρείται ένοχος.
Αν εφαρμόσει έναν νόμο που αυτός επινόησε και αυτός ισχύσει (= έχει επιτυχία και στέκει), τότε θεωρείται "ήρωας" (βλ και τη φιλοσοφική άποψη που παρέθεσα "αν επιτύχει, κρίνεται ήρωας των ηρώων. Αυτό θα πει ανωτερότητα!").

-petros

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Scandal : 14-12-08 στις 22:12.
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 02:42, 15-12-08:

Παντως το να παρομοιασουμε το σπιτι μας με μια εταιρεια διαδικτυακή, με δημοσια προβολη και κινηση, που εχει αναγκη "επισκεπτες", δεν ειναι και το καλυτερο παραδειγμα.

Και ακομα και απο την στυγνη εταιρειακη νοοτροπία να το παρουμε, εφοσον το ζητουμενο ειναι η κίνηση, τοτε καλο ειναι να διατηρειται ενα περιβαλλον φιλικο, με ειλικρινεια, χωρίς διακρισεις, και με ακροαση και συνεργασια με τα μελη.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 02:46, 15-12-08:

Lorien, προσπαθώ, προσπαθώ, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχουν αυτά που λες με τη διαφωνία μου με τον Πέτρο περί του αν οι όροι χρήσης ενός site είναι καταχρηστικοί νομικά ή όχι.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 03:18, 15-12-08:

H 1η παραγραφος με το παραλληλισμο με σπιτι που τοση ωρα κανετε.

Η 2η μιλαει για κατι, που δεν συνυπαρχει ευκολα, με αυστηρη ανιση και αδιαλλακτη τηρηση των "ορων" ενος φορουμ.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 10:43, 15-12-08:

Με έβαλε σε σκέψεις το ερώτημα... Να πω τη γνώμη μου? Δεν μπορώ να πω ότι βρίσκω το παράδειγμα με το σπίτι που συζητάμε το πιο πετυχημένο, αλλά ελλείψει καλύτερου το δέχομαι.

Επίσης, για μένα, σε ένα forum, μιας και όντως...σε κάποιον ανήκει de facto δεν μπορείς να ορίσεις "δημοκρατία". Το πιο κοντινό "πολίτευμα", για μένα, είναι η "κοινοβουλευτική μοναρχία" ή η "Συνταγματική μοναρχία".

Ορισμός συνταγματικής μοναρχίας:
Είναι το πολίτευμα που η εξουσία του μονάρχη περιορίζεται από κανόνες δικαίου, από ένα Σύνταγμα που δεν μπορεί μόνος του να καταργήσει ή να μεταβάλλει. Ο μονάρχης δεν έχει μόνο τις αρμοδιότητες που του παρέχει ρητά το Σύνταγμα, αλλά και όλες εκείνες για τις οποίες δεν προβλέπεται ρητά αρμοδιότητα άλλου οργάνου [τεκμήριο αρμοδιότητας υπέρ του Μονάρχη]. Συνέπεια της μοναρχικής αρχής είναι ότι η εξουσία αναθεώρησης του Συντάγματος ανήκει στο Μονάρχη.

Ορισμός Κοινοβουλευτικής Μοναρχίας:
είναι μια ιδιαίτερη (ιστορική) μορφή της περιορισμένης μοναρχίας. Οι υπουργοί ναι μεν διορίζονται και παύονται από τον μονάρχη, χρειάζονται όμως για τη διατήρησή του αξιώματος τους την εμπιστοσύνη της Βουλής. Υπό την έννοια αυτή διαφέρει επίσης από την βασιλευόμενη κοινοβουλευτική δημοκρατία, στην οποία η Κυβέρνηση εξαρτάται αποκλειστικά από την εμπιστοσύνη της Βουλής.
[πηγή για τους ορισμούς: Τεστ Γνώσεων και Δεξιοτήτων, εκδ. φροντιστηρίου Μπόνια, από τη Μαρία Παντουβάκη, Δικηγόρο]

Για μένα το "μοναρχία" δεν αμφισβητείται, υπό την έννοια που το έθεσε ο exp κάπου πιο πάνω... Ακόμα και αν μαζευτούμε...1000 και πούμε "να φύγει ο admin (==ανώτατο όργανο διοίκησης σε ένα forum)" Ε... αυτό δεν θα γίνει .

"Συνταγματική", γιατί οι admin οφείλουν και οι ίδιοι να υπακούνε στους όρους χρήσης (==σύνταγμα), αλλά παράλληλα έχουν το δικαίωμα να τους μεταβάλλουν ανά πάσα στιγμή [αν αύριο αποφασίσει ένας admin σε ένα forum ότι ... θα κάνει Ban όσους τους λένε "Mαρία" πχ. δεν μπορεί κανείς να τον ...σταματήσει).

Επίσης γιατί τη "βουλή" του (==moderators, super moderators, editors, ό,τι άλλο μπορεί να υπάρχει σε ένα forum) την διαλέγει μόνος ο "μονάρχης" (==admin).

To "κοινοβουλευτική" δεν το ξέρω αλλά το εικάζω. Δλδ, ναι μεν ο admin διαλέγει (από δική του σκέψη ή από προτροπή) κάποιους "υπουργούς" αλλά εικάζω ότι η υπόλοιπη "βουλή" προσυπογράφει και συμφωνεί με τις αποφάσεις.

Αυτά

Δημοκρατία με την έννοια του να μπορώ να επιλέξω πχ τον admin μου σε ένα forum... όχι δεν γίνεται να υπάρχει. Και για αυτό καταλήγω στη "μοναρχία", έστω και στην πλέον φιλελεύθερη μορφή της.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Resident Evil : 15-12-08 στις 11:12. Αιτία: ορθογραφία
9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Δεσμώτης
Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 3,564 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 23:51, 15-12-08:

ADMINISTRATION

Day by day your estimation clocks up
who deserves a smile and who a frown
and girls you have to tell to pull their socks up
are those whose pants you 'd most like to pull down.

PHILIP LARKIN "Collected Poems"

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 11:59, 01-01-10:

Γράφε Ελληνικά βρε παιδί μου Δεσμώτη, το "πάγωσες" το θέμα....

Γίνεται να υπάρξει δημοκρατία στο internet;
Φυσικά και γίνεται, ανάπηρη όμως
Όπως άλλωστε παντού...

Σχετικά με το "χειρισμό" των παρεπιδημούντων σε ιστοχώρο, μεταξύ του "μπάτε σκύλοι και αλέστε" και "βάλαμε το λύκο να φυλάει τα πρόβατα", υπάρχει φυσικά μέση οδός, και αυτή στηρίζεται στο "φοβάται ο Γιάννης το θεριό & το θεριό τον Γιάννη"

Η αυθόρμητη συμπεριφορά όμως, εξαρτάται βασικά από τον αυτοσεβασμό, και η επιβαλλόμενη από τον...αυτόκλητο εισαγγελέα, άρα η στρούγκα για να είναι αυθεντικά αυθεντική, να έχει αξία (με αντίκρισμα) ο λόγος της, και όχι ....να μιλάμε για να λέμε, πρέπει να είναι αυτορυθμιζόμενη!

Ουτοπικό, ε; Όπως και η (αρτιμελής) δημοκρατία!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 01-01-10 στις 12:13. Αιτία: καμία!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 05:20, 27-01-10:

Ασφαλώς και όταν μιλάμε για έναν ιδιωτικό ιστοχώρο αυτομάτως υπάρχουν κάποια όρια, τα οποία βγαίνουν από τους κανόνες που διέπουν κάθε site, και περιορίζουν την συμπεριφορά κάθε χρήστη.

Άλλωστε και το ίδιο το κράτος έχει νόμους και κανόνες που περιορίζουν τους ανθρώπους.

Η έννοια της δημοκρατικότητας δεν είναι ταυτόσημη με την έννοια του ασύλου, όπως αυτή παρουσιάζεται στο 1ο post..

Δημοκρατία είναι η ίση μεταχείριση όλων των μελών βάση κάποιων κανόνων.
Μια ταυτόσημη , όχι ακριβώς, έννοια είναι η ελευθερία έκφρασης που νομίζω ότι ισχύει στα sites γενικότερα, αρκεί βέβαια να μην καταπατάς τους κανόνες…

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους