Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,695 μηνύματα σε 74,626 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Η τέχνη και το χρήμα

emufear

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη emufear
Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,209 μηνύματα.

O emufear έγραψε στις 11:05, 26-02-06:

Ας ξεκινήσουμε για παράδειγμα από τις δισκογραφικές εταιρίες. Για μένα ο μόνος λόγος ύπαρξης (δηλαδή ο μόνος λόγος που δικαιολογεί την ύπαρξη μιας τέτοιας εταιρίας) είναι η διάδοση της τέχνης. Το ίδιο ισχύει και με τον εκδοτικό οίκο που παίζουν αρκετά παιχνίδια αντίστοιχα και ανάλογα (ένα σωρό χρήματα για το πρώτο σου βιβλίο, προώθηση (και διαφήμιση) μόνο των εμπορικών βιβλίων, συμμετοχή στη διαδικασία πλύσης εγκεφάλου μέσω ΜΜΕ για συγκεκριμένες εκφάνσεις της τέχνης ( ; ) από την εταιρία που έχει αναλάβει τη διάδοσή της.

Σε αυτό το σημείο τίθεται το θέμα εμπορευματοποίησης της τέχνης. Κατά τη γνώμη μου η (οποιασδήποτε μορφής) τέχνη δεν πρέπει να εμπορευματοποιείται. Οποιαδήποτε τέχνη κατά παραγγελία, δηλαδή τέχνη που γίνεται με σκοπό (απώτερο ή μη) να αποφέρει κέρδος είναι λειψή. Της λείπει κάτι από τη λάμψη, κάτι από την έμπνευση, κάτι από τη δημιουργία, κάτι από το μήνυμα, κάτι από την αλήθεια, κάτι από το συναίσθημα κάτι από τη μαγεία που συνοδεύει ένα ειλικρινές δημιούργημα ένος συνειδητοποιημένου δημιουργού, εκφραστή τέχνης. Προσοχή, δεν εννοώ ότι όλοι το κάνουν ΜΟΝΟ για τα λεφτά, ή ότι οι δημιουργίες τους είναι τόσο υποδεέστερες απλά πιστεύω ότι είναι τουλάχιστον ένα κλικ πιο κάτω.

Εδώ εγείρονται κάποια σημαντικά ζητήματα προς συζήτηση.

α) Ο δημιουργός με συνθήκες ζωής καλύτερες, δε θα μπορεί πιο άνετα να υπηρετήσει την τέχνη;

Απάντηση: Ναι και οχι. Σίγουρα θα έχει περισσότερο χρόνο να ασχοληθεί με την τέχνη όμως αυτό δεν μας εξασφαλίζει "καλύτερη" τέχνη. (όταν μιλάω για καλύτερη τέχνη δεν εννοώ βαθμολογία εννοώ ειλικρινής πηγιαία και μαγική προσωπική έκφραση) Στο παρελθόν άνθρωποι υπό δύσκολες συνθήκες ζωής και σε (ενδεχομένως) πιο δύσκολες πολιτικοοικονομικές περιόδους μας έχουν δώσει δημιουργίες που μας αγγίζουν μέχρι σήμερα και που έμειναν στην ιστορία (έστω και με μετά θάνατον αναγνώριση).

Σε κάθε περίπτωση το να ζει από την τέχνη του και μόνο από αυτή θα συμβάλλει με μαθηματική βεβαιότητα (αργά ή γρήγορα) στην σταδιακή αλλοτρίωση της τέχνης του.

β) Μια εταιρία με κεφάλαιο δεν θα μπορούσε να βοηθήσει ούτως ώστε η τέχνη να φτάσει σε όλους;

Σαφώς και θα μπορούσε.

Αν κάποιος πλούσιος είναι ευαισθητοποιημένος σε ζητήματα τέχνης η ενίσχυση από αυτόν είναι κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτη αν και μόνο αν ότι χρήματα ζητήσει είναι για το κόστος (του cd, του βιβλίου, της διανομής κτλ) και ΔΕΝ βγάλει κέρδος από δουλειά άλλου (όπως είπε και ο noiR).

γ)Μπορεί το internet να βοηθήσει στη διάδοση της τέχνης;

Το internet είναι μια ταχύτατα ανερχόμενη μορφή διάδοσης τέχνης και καλό θα ήταν σαν Ελλάδα να τη στηρίξουμε. :-)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ]ifrit[
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 12:30, 26-02-06:

Λοιπόν...
Εγώ πιστεύω πως οι δισκογραφικές, οι εκδοτικοί οίκοι κλπ είναι σίγουρα κοράκια. Περιμένουν μόνο το χρήμα από τον καλλιτέχνη. Μερικές φορές και οι ίδιοι οι καλλιτέχνες βγάζουν πχ δίσκους με κανένα νόημα ύπαρξης και χωρίς έμπνευση λόγω πίεσης της εταιρίας. Συμφωνώ ότι οποιαδήποτε μορφή τέχνης δεν μπορεί να βγάζει κάτι πραγματικά καλλιτεχνικό και αληθινό όταν έχει απώτερο σκοπό το χρήμα. Όμως σε αυτό δεν φταίνε μόνο οι εταιρίες αλλά και οι καλλιτέχνες πολλές φορές. Όσο για τα ερωτήματα που έθεσες...

α)Πιστεύω πως ένας καλλιτέχνης, αν έχει έμπνευση να δημιουργήσει, δεν τον εμποδίζουν οι συνθήκες ζωής του (εκτός κι αν είναι πολύ ακραίες περιπτώσεις, οπότε το δέχομαι) Όπως λες κι εσύ, άνθρωποι με πολλές δυσκολίες στο παρελθόν, μας έδωσαν διαχρονικά έργα.
Τώρα το αν θα ζει από την τέχνη του... δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να το πετύχει αυτό χωρίς να επηρρεάσει το έργο του. Αλλιώς βλέπεις μια καλλιτεχνική δημιουργία όταν πρόκειται να την κάνεις για βιοποριστικούς λόγους και αλλιώς όταν το κάνεις πολύ απλά λόγω έμπνευσης.

β)Φυσικά θα ήταν ευπρόσδεκτη μια τέτοια κίνηση, αλλά ποιος δεν θέλει κέρδος; Είναι πολύ δύσκολο να συμβεί κάτι τέτοιο...

γ) Όσο για το internet πιστεύω βοηθάει στην διάδοση της τέχνης. Είναι πολύ σημαντικό που είναι ελεύθερο και σε αυτόν τον τομέα. Αν δεν υπήρχαν οι δισκογραφικές και οι λοιπές εταιρίες, νομίζω θα ήταν τελείως ελεύθερα τα πράγματα. Για φαντάσου να μπαίνεις στο site μιας μπάντας και να κατεβάζεις ολόκληρο το καινούργιο album της σε 320 kbps ποιότητα πχ.

Από την άλλη, βλέπουμε ότι με τέτοιες εταιρίες, η τέχνη διαδίδεται με πολύ γρήγορους ρυθμούς. Δυστυχώς όμως προωθούν σκουπίδια. Εν πάσει περιπτώσει, πιστεύω πως πρέπει να γίνεται σωστή προώθηση από τις εταιρίες και το κόστος ήταν μικρότερο.
Το αν η τέχνη είναι προϊον, είναι μεγάλη κουβέντα, είναι μεγάλο θέμα και ήδη έχω κάνει περι το 1 km post οπότε σταματάω τις ασυναρτησίες μου εδώ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 13:49, 26-02-06:

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα και κάτι άλλο.Πλέον σχεδόν τα πάντα έχουν σκοπό το χρήμα

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 18:51, 26-02-06:

Θα διαφωνήσω.

Τα πραγματα δεν είναι τόσο τραγικά.

Καταρχάς ειναι λάθος να πιστευουμαι οτι ειναι λαθος που οι εταιριες βγαζουν κερδος. Καταρχάς μια ιδανική εταιρία είναι αυτη που ειναι αφοσιωμένη στην εύρεση και προώθεση της τεχνης. Αυτό σημαίνει οτι οι εργαζώμενοι της εταιριας ειναι αφωσιωμένη μόνο σε αυτό. Αν επρεπε να σκεφτουν και το πως θα ζησουν, το αποτελεσμα για εμενα θα ηταν χειροτερο απο το σημερινο.

Το ιδιο ισχυει και για τους δημιουργους. Πιστευται ενας δημιουργος θα ειναι πιο αποδοτικός αν ζει σε ενα διαμέρισμα 80τμ στην πιο χαλια περιοχη της αθηνας και να εχει να ακουει καθε μερα ολων των ιδων τους ηχορυπαντες (υπάρχει τέτοια λέξη; ).
Και στην τελική αν δεν βγαζει ενα αξιολογο πόσο για την τεχνη που μας δινει τότε ποια θα ειναι η αμοιβη του;

Εγώ ειμαι (σχεδον) σίγορους οτι αν δεν υπηρχε πειρατεια οι τιμες θα ηταν πολυ χαμηλοτερες στο καταναλωτή. Η πειρατεια εμποδιζει τις εταιριες να αποκτησουν μεταξυ τους ανταγωνιστηκες σχεσεις.

Τελος το internet αυτη την στιγμη ειναι ετοιμο να βοηθησει την τεχνη (π.χ. itunes) αλλά δυστυχως ο καταναλωτης δεν ειναι διαθέσιμος να πληρωσει για αυτό.

Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 18:59, 26-02-06:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Τελος το internet αυτη την στιγμη ειναι ετοιμο να βοηθησει την τεχνη (π.χ. itunes) αλλά δυστυχως ο καταναλωτης δεν ειναι διαθέσιμος να πληρωσει για αυτό.
Δε θα πλήρωνα ποτέ αέρα κοπανιστό...
Αν έπρεπε να χρεωθώ για την μουσική έστω και ελάχιστα, θα επέλεγα να αγοράσω το cd ακόμα κι αν έπρεπε να πλρώσω τα 3πλάσια ή τα 4πλάσια...
Στο κάτω-κάτω η αγορά σου πρέπει να έχει και υλική υπόσταση.

Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:21, 26-02-06:

Αρχική Δημοσίευση από ]ifrit[
Δε θα πλήρωνα ποτέ αέρα κοπανιστό...
Αν έπρεπε να χρεωθώ για την μουσική έστω και ελάχιστα, θα επέλεγα να αγοράσω το cd ακόμα κι αν έπρεπε να πλρώσω τα 3πλάσια ή τα 4πλάσια...
Στο κάτω-κάτω η αγορά σου πρέπει να έχει και υλική υπόσταση.
Μα η τεχνή απο μόνη της δεν έχει υλική- υπόσταση. Δηλάδη αν δεν υπάρχαν εισιτιρια και να εμπενες σε μια συναυλια επρεπε απλως να δωσεις 50Ε σε εναν δεν πηγαινες σε συναυλιες;

Τεχνή δεν ειναι κατι υλικό. Οταν αγοραζουμε τεχνη δεν αγοραζουμε κατι υλικο αγαθο αλλα κατι πνευματικο, και πολλες φορες κοστιζει λιγακι παραπανω.

Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 19:34, 26-02-06:

Μάλλον δεν κατάλαβες, το περιορίζω μόνο στα cd μουσικής.
Η αίσθηση του cd με ό,τι περιλαμβάνει αυτό (εξώφυλλο, booklet κλπ) δεν συγκρίνεται με το να αγοράσεις ένα album από το net

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 21:19, 26-02-06:

Εγώ ειμαι (σχεδον) σίγορους οτι αν δεν υπηρχε πειρατεια οι τιμες θα ηταν πολυ χαμηλοτερες στο καταναλωτή. Η πειρατεια εμποδιζει τις εταιριες να αποκτησουν μεταξυ τους ανταγωνιστηκες σχεσεις.
Μα άμα η εταιρεία που πουλάει το προϊόν το έχει σε τόοσο υψηλή τιμή,λογικό είναι να υπάρχει πειρατεία. Καλύτερα θα ήταν να χαμηλώσουν τις τιμές.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill_1992 : 26-02-06 στις 21:23.
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 21:36, 26-02-06:

Αρχική Δημοσίευση από Bill_Slayer
Μα άμα η εταιρεία που πουλάει το προϊόν το έχει σε τόοσο υψηλή τιμή,λογικό είναι να υπάρχει πειρατεία. Καλύτερα θα ήταν να χαμηλώσουν τις τιμές.
Μα συνεχισουν να υπαρχουν p2p ακομη και αν τα cd κανουν 10Ε.
Μάλλον δεν κατάλαβες, το περιορίζω μόνο στα cd μουσικής.
Η αίσθηση του cd με ό,τι περιλαμβάνει αυτό (εξώφυλλο, booklet κλπ) δεν συγκρίνεται με το να αγοράσεις ένα album από το net
Α οκ... ξερεις εχω καποια booklet και εξωφυλλα απο διαφορα αυθεντικα μου cd θελεις να στα πουλησω; (πλακα κανω)

Περα απο την πλακα. Απο την στιγμη που η τιμη ειναι πολυ φτηνοτερη πιστευω για καποιον που δεν νοιαζεται τοσο για το υλικο μερος της μουσικης οτι αξιζει. Π.χ. καποτε εμενα με ενοιαζε, ομως απο την στιγμη που την μουσικη μου την ακουω μονο μεσω ψυφιακων μεσων καταλαβα οτι δεν αξιζει τοσο τον κοπο.

Τεσπα. Εγω ποτε δεν αγορασα cd για τα εξωφυλλα κτλ. Και ποτε δεν σκεφτηκα Α εχει πλουσιο booklet Α αξιζει τα 30Ε

Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 21:43, 26-02-06:

Α οκ... ξερεις εχω καποια booklet και εξωφυλλα απο διαφορα αυθεντικα μου cd θελεις να στα πουλησω; (πλακα κανω)

Περα απο την πλακα. Απο την στιγμη που η τιμη ειναι πολυ φτηνοτερη πιστευω για καποιον που δεν νοιαζεται τοσο για το υλικο μερος της μουσικης οτι αξιζει. Π.χ. καποτε εμενα με ενοιαζε, ομως απο την στιγμη που την μουσικη μου την ακουω μονο μεσω ψυφιακων μεσων καταλαβα οτι δεν αξιζει τοσο τον κοπο.

Τεσπα. Εγω ποτε δεν αγορασα cd για τα εξωφυλλα κτλ. Και ποτε δεν σκεφτηκα Α εχει πλουσιο booklet Α αξιζει τα 30Ε
οκ μάλλον εγώ πρέπει να έχω κόλλημα με τα αυθεντικά cd
Το αναγνωρίζω αυτό
Και δεν τα αγοράσω για να ενισχύσω τους ήδη πάμπλουτους καλλιτέχνες που ακούω αλλά γιατί έχω κόλλημα όπως είπα
Πάντως, όχι και 30Ε... υπάρχουν καινούριες κυκλοφορίες στα 15-16Ε όπως και κλασσικά albums σε πολύ χαμηλές τιμές (7-10Ε)

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 21:49, 26-02-06:

Και δεν τα αγοράσω για να ενισχύσω τους ήδη πάμπλουτους καλλιτέχνες που ακούω αλλά γιατί έχω κόλλημα όπως είπα
Σωστό αυτό που είπες,γιατί να πλουτίσω τους καλλιτέχνες?Όπως είπα και πριν αν κατεβάσουν τις τιμές κάτι θα γίνει.Γιατί μ'αυτό τον τρόπο(το να έχουν ακριβά τα cd) είναι σα να προκαλούν την πειρατεία.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 00:26, 27-02-06:

Αρχική Δημοσίευση από Bill_Slayer
Σωστό αυτό που είπες,γιατί να πλουτίσω τους καλλιτέχνες?Όπως είπα και πριν αν κατεβάσουν τις τιμές κάτι θα γίνει.Γιατί μ'αυτό τον τρόπο(το να έχουν ακριβά τα cd) είναι σα να προκαλούν την πειρατεία.
Γιατι αυτη ειναι η αμοιβη, στην σημερινη εποχη, του να φιαχνεις κατι καλο

Ακομη μπορεις να το δεις και ως το μπραβο που εφτιαξε καποιος κατι πολυ καλο

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 27-02-06 στις 00:28.
Παράθεση

O'Zorgnax

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη O'Zorgnax
Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 498 μηνύματα.

O O'Zorgnax έγραψε στις 00:45, 27-02-06:

Γιατι αυτη ειναι η αμοιβη, στην σημερινη εποχη, του να φιαχνεις κατι καλο

Ακομη μπορεις να το δεις και ως το μπραβο που εφτιαξε καποιος κατι πολυ καλο
Το μπράβο μπορώ να του το πω και στέλνοντας του ένα μπουκέτο αγριομολόχες, δε χρειάζεται να του αγοράσω το overpriced CD του από την αδηφάγα εταιρία του..
Μολαταύτα έχεις ένα κάποιο δίκιο (μικρό όμως)... όσον αφορά την αμοιβή του καλλιτέχνη....
Τι να φάει κι αυτός ο κακομοίρης... ψωμολυσσάει!

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 07:38, 27-02-06:

Αν πιστευεις οτι ειναι overpriced τοτε πολυ απλα μην το παρεις. Δεν εχει νοημα να αγοραζεις κατι που δεν αξιζει τα λεφτα του. Αν πεσει η τιμη του τοτε το ξανα σκεφτεσαι.
Απλως εγω αναγνωριζω και το εργο τις δισκογραφικης εταιριες που πολυ συχνα δινει λεφτα στους καλλιτεχνες να πανε σε "καλλιτερο" στουντιο. Ετσι υπαρχουν περισσοτερες πιθανοτητες στην επομενη προσπαθεια να εχουμε περισσοτερα

Παράθεση

O'Zorgnax

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 498 μηνύματα.

O O'Zorgnax έγραψε στις 07:46, 27-02-06:

Αν πιστευεις οτι ειναι overpriced τοτε πολυ απλα μην το παρεις. Δεν εχει νοημα να αγοραζεις κατι που δεν αξιζει τα λεφτα του. Αν πεσει η τιμη του τοτε το ξανα σκεφτεσαι.
Εννοείται ότι δε θα το αγοράσω! Γιατί νομίζεις ότι γίνεται τέτοιος χαμός με την πειρατεία της μουσικής; Δεν είναι (μόνο) επειδή είμαστε γύφτοι, αλλά και επειδή ένα καινούριο CD έχει καταντήσει να κοστίζει τόσα ευρώ όσα και τα λεπτά της μουσικής που περιέχει...

Απλως εγω αναγνωριζω και το εργο τις δισκογραφικης εταιριες που πολυ συχνα δινει λεφτα στους καλλιτεχνες να πανε σε "καλλιτερο" στουντιο. Ετσι υπαρχουν περισσοτερες πιθανοτητες στην επομενη προσπαθεια να εχουμε περισσοτερα
Το έργο της δισκογραφικής είναι να παράγει χρήματα. Τελεία. Για αυτό το λόγο ιδρύθηκε και αυτή τη λειτουργία επιτελεί, δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα.
Ο,τιδήποτε άλλο (όπως ας πούμε να πετάει και ένα κόκκαλο στον καλλιτέχνη για να μη γαβγίζει) είναι απλά παρενέργεια.
Διαφωνείς με αυτό;

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη faithplus1
Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 11:04, 27-02-06:

Εγώ είδα ότι από τη στιγμή που βγήκαν τα πειρατικά cd, οι εταιρίες έριξαν τις τιμές, έβαλαν καλύτερη συσκευασία, έβαλαν κι ένα dvd δώρο.Αυτό δείχνει ότι μπορούσαν να ρίξουν τις τιμές καιρό τώρα αλλά ηιατί να το κάνουν όταν έβγαζαν τεράστια κέρδη.Το έκαναν όταν αναγκάστηκαν.Και πάλι κέρδη έχουν.
Μα το θέμα είναι γιατί κάποιος να πληρώνει για να έχει πρόσβαση στην τέχνη?Νομίζω ότι το νόημα του αρχικού post του emu ήταν αυτό.Γιατί ο καλλιτέχνης να κάνει τέχνη και να περιμένει να βγάλει χρήματα από αυτή?Υποτίθεται ότι κάνει τέχνη γιατί έχει κάτι να πει και η αμοβή του είναι να ακούσουν αυτό που έχει να πει όσο το δυνατόν περισσότεροι.
Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax
Εννοείται ότι δε θα το αγοράσω! Γιατί νομίζεις ότι γίνεται τέτοιος χαμός με την πειρατεία της μουσικής; Δεν είναι (μόνο) επειδή είμαστε γύφτοι, αλλά και επειδή ένα καινούριο CD έχει καταντήσει να κοστίζει τόσα ευρώ όσα και τα λεπτά της μουσικής που περιέχει...

Το έργο της δισκογραφικής είναι να παράγει χρήματα. Τελεία. Για αυτό το λόγο ιδρύθηκε και αυτή τη λειτουργία επιτελεί, δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα.
Ο,τιδήποτε άλλο (όπως ας πούμε να πετάει και ένα κόκκαλο στον καλλιτέχνη για να μη γαβγίζει) είναι απλά παρενέργεια.
Διαφωνείς με αυτό;
Εγώ πάντως συμφωνώ.Το single είναι κλασσικό παράδειγμα 1euro/1λεπτό.Τα περισσότερα λεφτά πάνε στον μεσάζοντα (εταιρία) και αυτά είναι που πρέπει να μειωθούν.Οι καλλιτέχνες εξαρτώνται από τις εταιρίες ενώ θα έπρεπε να γίνεται το αντίθετο.Αλλά πώς να γίνει το αντίθετο όταν ο καλλιτέχνης είναι και ο ίδιος δημιούργημα της εταιρίας?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη faithplus1 : 27-02-06 στις 11:16.
Παράθεση

vaguraw (Βαγγέλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη vaguraw
Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O vaguraw έγραψε στις 11:47, 27-02-06:

Μερικα cd(συσκευασιες) μπορουν να αποκτησουν και συλλεκτικη αξια.Φυσικα δεν εννοω το νεο cd της Πεγκυς Ζηνας μιας και του χρονου θα ωγαλει καινουργιο.Ομως ενα cd των Zeppelin....νταξει λεω να τα αγορασω κιας εχω ολα τα μπ3.

Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,209 μηνύματα.

O emufear έγραψε στις 08:40, 28-02-06:

Αρχική Δημοσίευση από faithplus1
Μα το θέμα είναι γιατί κάποιος να πληρώνει για να έχει πρόσβαση στην τέχνη?Νομίζω ότι το νόημα του αρχικού post του emu ήταν αυτό.Γιατί ο καλλιτέχνης να κάνει τέχνη και να περιμένει να βγάλει χρήματα από αυτή?Υποτίθεται ότι κάνει τέχνη γιατί έχει κάτι να πει και η αμοβή του είναι να ακούσουν αυτό που έχει να πει όσο το δυνατόν περισσότεροι.
Ακριβώς. Γιατί να μπλέκονται μεσάζοντες in the first place; Αυτό θέλω να θίξω και όχι το αν είναι ακριβό το cd ή όχι.. Μιλάω για τέχνη για την τέχνη..

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 08:42, 28-02-06:

Αρχική Δημοσίευση από emufear
Γιατί να μπλέκονται μεσάζοντες in the first place;
Γιατί η τέχνη είναι ακριβή....

φαύλος κύκλος.

Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

O emufear έγραψε στις 08:43, 28-02-06:

Μα εγώ τη ρίζα του προβλήματος θέλω να δω, όχι να κάνω φαύλο κύκλο στην επιφάνειά του..

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 08:58, 28-02-06:

dig.

Αν dig αρκετά, θα δεις ότι η τεχνολογία φταίει.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:24, 28-02-06:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
Αν dig αρκετά, θα δεις ότι η τεχνολογία φταίει.
Για ολα η τεχνολογια φταιει ... πως το ξεχασα αυτο;
Εγω αυτο που δεν μπορω να καταλαβω πως μπορειτε να κρινεται αν ενα cd αξιζει 10Ε ή 20Ε ή 30Ε ή 100Ε. Εγω το μονο που κανω ειναι να δω αν μου αρεσει ο δισκος. Αν μου αρεσει και εχω τα λεφτα το αγοραζω. Αν δεν εχω τα λεφτα δεν το αγοραζω τωρα και περιμενω ειτε να πεσει η τιμη ειτε να βρω λεφτα. Τελος φυσικα αν δεν μου αρεσει δεν το αγοραζω.

Το ιδιο και ενα βιβλιο. Οταν κοιταω την τιμη ενος βιβλιου την κοιταω μονο για ενα λογο. Να δω αν εχω την δυνατοτητα εκεινη την στιγμη να το αγορασω.
Διαφωνείς με αυτό;
Απολυτα. Πολλες φορες ο καλλιτεχνης δεν εχει τα λεφτα για καποιες δραστηριοτητες. Πχ για διαφημιση. Δεν ειναι κριμα ενα cd να μην το μαθω μονο και μονο επειδη ο καλλιτεχνης δεν ειχε τα λεφτα να κανει διαφημιση;
Εγώ είδα ότι από τη στιγμή που βγήκαν τα πειρατικά cd, οι εταιρίες έριξαν τις τιμές, έβαλαν καλύτερη συσκευασία, έβαλαν κι ένα dvd δώρο.Αυτό δείχνει ότι μπορούσαν να ρίξουν τις τιμές καιρό τώρα αλλά ηιατί να το κάνουν όταν έβγαζαν τεράστια κέρδη.Το έκαναν όταν αναγκάστηκαν.Και πάλι κέρδη έχουν.
Οκ, το εχω διαπιστωσει οτι εγινε αυτό. ΑΛΛΑ δεν εγινε τιποτα παραπερα. Γιατι τα πειρατικα δεν μπορουν να ανταγωνιστουν τις εταιριες πουθενα αλλου εκτος απο την τιμη. Ετσι ο ανταγωνισμος σταματαει εδω. Ομως οι εταιριες μπορουν να ανταγωνιζεται για παντα. Π.χ. Η μια εταιρια ξεκιναει να βγαζει και mp3 cds ενω η αλλη αρχιζει και βγαζει την μουσικη και σε flash disk. Μετα ερχεται μια αλλη εταιρια που συνδιαζει και τα 2. Μετα ......
Γιατί ο καλλιτέχνης να κάνει τέχνη και να περιμένει να βγάλει χρήματα από αυτή?Υποτίθεται ότι κάνει τέχνη γιατί έχει κάτι να πει και η αμοβή του είναι να ακούσουν αυτό που έχει να πει όσο το δυνατόν περισσότεροι.
Η τεχνη απαιτει αφωσιωσει. Αν αναγκαζεται να κανει μια δευτερη δουλεια για να ζησει παπαλα η τεχνη. So simple
Αρχική Δημοσίευση από emufear
Ακριβώς. Γιατί να μπλέκονται μεσάζοντες in the first place; Αυτό θέλω να θίξω και όχι το αν είναι ακριβό το cd ή όχι.. Μιλάω για τέχνη για την τέχνη..
Εχω απαντησει στην αρχη του μηνυματος αυτου

Παράθεση

O'Zorgnax

Πολύ δραστήριο μέλος

O O'Zorgnax έγραψε στις 19:45, 28-02-06:

Εγω αυτο που δεν μπορω να καταλαβω πως μπορειτε να κρινεται αν ενα cd αξιζει 10Ε ή 20Ε ή 30Ε ή 100Ε. Εγω το μονο που κανω ειναι να δω αν μου αρεσει ο δισκος. Αν μου αρεσει και εχω τα λεφτα το αγοραζω. Αν δεν εχω τα λεφτα δεν το αγοραζω τωρα και περιμενω ειτε να πεσει η τιμη ειτε να βρω λεφτα. Τελος φυσικα αν δεν μου αρεσει δεν το αγοραζω.
Απο τη στιγμή που η τέχνη (μουσική) ευτελίζεται σε προϊόν (CD), πρέπει να αντιμετωπίζεται και ως τέτοιο (προϊόν δηλαδή) από τους καταναλωτές.
Εγώ πάλι αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι η φράση με τα bold. Δε θα ψάξεις δηλ. να βρεις ποιο μαγαζί το έχει σε καλύτερη τιμή; Αν δεις ένα CD του αγαπημένου σου συγκροτήματος με 40 ευρώ, δε θα πας παραδίπλα να δεις μήπως το έχουν με 20;

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:52, 28-02-06:

Συνηθως τα cd ειναι λιγακι fix οι τιμες ειδικα σε μεγαλα/γνωστα καταστηματα. Αλλα παντα κανω μια ερευνα

Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 22:39, 28-02-06:

Πάντως εγώ παρατηρώ ότι ακόμη και καινούριες κυκλοφορίες δεν ξεπερνούν τα 17Ε. Υπάρχουν ίσως και εξαιρέσεις, αλλά όταν βρίσκεις κλασσικά cd με 7Ε γιατί να μην το αγοράσεις;

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 23:04, 28-02-06:

Πάντως εγώ παρατηρώ ότι ακόμη και καινούριες κυκλοφορίες δεν ξεπερνούν τα 17Ε. Υπάρχουν ίσως και εξαιρέσεις, αλλά όταν βρίσκεις κλασσικά cd με 7Ε γιατί να μην το αγοράσεις;
ειδικα οταν ο "μαυρος" τα πουλαει 5

Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 23:19, 28-02-06:

Την ανέλυσα την διαφόρα πιο πάνω (υποκειμενικά πάντα)

Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

O emufear έγραψε στις 23:51, 28-02-06:

exposed καλά και άγια όλα αυτά που λες αλλά στέκονται στην επιφάνεια του προβλήματος. Πώς τόσες και τόσες μεγαλειώδεις εκφράσεις της τέχνης ανά τα χρονικά έγιναν πασίγνωστες χωρίς να μπλέκονται μέσα οι διαπλεκόμενες δισκογραφικές και τα παρακυκλώματα των ραδιοφωνικών/τηλεοπτικών σταθμών;

Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 00:03, 01-03-06:

Η αλήθεια είναι πως το θέμα μας είναι αν οι εταιρίες που μεσολαβούν είναι απαραίτητες. κι εδώ συμφωνώ με τον Zorgy
Απο τη στιγμή που η τέχνη (μουσική) ευτελίζεται σε προϊόν (CD), πρέπει να αντιμετωπίζεται και ως τέτοιο (προϊόν δηλαδή) από τους καταναλωτές.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 01:28, 01-03-06:

Σορρυ παιδια αλλα εγω ενα εργο τεχνης δεν το βλεπω σαν οποιοδηποτε προϊόν. Και πιστευω οτι δεν μπορουμε να το αντιμετωπιζουμε σαν ενα οποιοδηποτε προϊόν.
Ειναι κατι διαφορετικο.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 08:51, 01-03-06:

Η αλήθεια είναι πως το θέμα μας είναι αν οι εταιρίες που μεσολαβούν είναι απαραίτητες. κι εδώ συμφωνώ με τον Zorgy
αμαν βρε φρουφρούλη, μου πήρες το quote που ήθελα να κάνω.

Μπαντ, μπαντ φρουφρούλη

Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax-σωραίος.-
Και από τη στιγμή που η τέχνη γίνεται επάγγελμα, εγώ θα κρίνω αν θα γίνω πελάτης ή όχι.

Και επειδή είμαι φίνο παιδί, το πάω παραπέρα: δεν υπάρχουν λεφτά για διαφήμιση λέτε. Όπως λοιπόν, υπάρχει το σπίτι του ηθοποιού, ας υπάρξει και το σπίτι του καλλιτέχνη γενικότερα, όπου όόόόλοι που πιστεύουν ότι κάνουν τέχνη, θα μπορούσαν να εκθέσουν την τέχνη τους και να κριθούν κατα πως πρέπει.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 09:04, 01-03-06:

Γιατι μαλλον με πιασατε αδιαβαστο ... που μπορω να μαθω περισσοτερα για το "σπιτι του ηθοποιου";

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 09:13, 01-03-06:

στη σελίδα της Φόνσου

αστειεύομαι, δεν ξέρω περισσότερες πληροφορίες, αν έχει σάιτ or something, αλλά κάνε ένα γούγλιν να δεις..

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 09:19, 01-03-06:

Και ομως υπαρχει σιτε. (http://www.actorhouse.gr/)
Ακουγεται πολυ ενδιαφερουσα προσπαθεια αλλα δεν μπορω να κρινω εαν δεν δω αποτελεσματα

Τεσπα, το οτι οι καλλιτεχνες μπορουν να ενωθουν ωστε μας προσφερουν κατι καλλιτερο σιγουρα μπορει να γινει. ΑΛΛΑ ποσοι θελουν να γινει κατι τετοιο;

Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

O emufear έγραψε στις 09:49, 01-03-06:

Μα το άρθρο δεν λέει ότι στην παρούσα φάση είναι εύκολο η τέχνη να ανεξαρτητοποιηθεί από το χρήμα, τη διαφήμιση, τους μεσάζοντες κτλ. απλά αναρωτιέται το αν θα ήταν καλύτερα και το με ποιους τρόπους θα μπορούσε να επιτευχθεί σήμερα..

Άρα από τους διάσημους καλλιτέχνες ίσως αρκετοί να μη θέλουν, αλλά από τους άσημους αρκετοί θέλουν σίγουρα..

ΥΓ. Ωραίο το σπίτι του ηθοποιού..

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 10:26, 01-03-06:

Κατά τη γνώμη μου, οι μεσάζοντες που μεσολαβούν μετέτρεψαν την τέχνη σε προϊόν.Όταν ο δημιουργός έχει από την εταιρία στην οποία ανήκει deadlines για να παραδώσει κάποιο "έργο τέχνης", πολύ αμφιβάλλω αν στο τέλος κάνει τέχνη.Θα μου φαινόταν καλύτερο να μη βγαίνουν 50 cd τη μέρα, αλλά ένας τραγουδοποιός πχ, ίσως έχοντας μια άλλη δουλειά από την οποία να ζει, να γράφει τραγούδια με την ησυχία του και ας του πάρει χρόνια να βγάλει δίσκο,Και είμαι σίγουρος ότι αυτό που τελικά θα φτιάξει θα είναι πολύ ανώτερο από τη μαζική παραγωγή του σήμερα.
Και η διαφήμιση δεν είναι τόσο απαραίτητη.Γιατί έτσι στηρίζεσαι στον διαφημιστή για το για ποια προϊόντα θα σε ενημερώσει.Αν κάτι σε ενδιαφέρει δεν πειράζει να ψάξεις μόνος σου να δεις τι καινούργιο προέκειψε.Αν δε βγαίνανε 1000 cd το χρόνο αλλά 50, θα ήταν πολύ πιο εύκολο να παρακολουθεί κάποιος μόνος του τις εξελίξεις.

Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 10:31, 01-03-06:

Κατά τη γνώμη μου, οι μεσάζοντες που μεσολαβούν μετέτρεψαν την τέχνη σε προϊόν.Όταν ο δημιουργός έχει από την εταιρία στην οποία ανήκει deadlines για να παραδώσει κάποιο "έργο τέχνης", πολύ αμφιβάλλω αν στο τέλος κάνει τέχνη.Θα μου φαινόταν καλύτερο να μη βγαίνουν 50 cd τη μέρα, αλλά ένας τραγουδοποιός πχ, ίσως έχοντας μια άλλη δουλειά από την οποία να ζει, να γράφει τραγούδια με την ησυχία του και ας του πάρει χρόνια να βγάλει δίσκο,Και είμαι σίγουρος ότι αυτό που τελικά θα φτιάξει θα είναι πολύ ανώτερο από τη μαζική παραγωγή του σήμερα.
Και η διαφήμιση δεν είναι τόσο απαραίτητη.Γιατί έτσι στηρίζεσαι στον διαφημιστή για το για ποια προϊόντα θα σε ενημερώσει.Αν κάτι σε ενδιαφέρει δεν πειράζει να ψάξεις μόνος σου να δεις τι καινούργιο προέκειψε.Αν δε βγαίνανε 1000 cd το χρόνο αλλά 50, θα ήταν πολύ πιο εύκολο να παρακολουθεί κάποιος μόνος του τις εξελίξεις.
Σωστό κι αυτό. Υπάρχουν και καλλιτέχνες που παραδίδουν δουλειά μόνο όταν είναι έτοιμη. Δηλαδή μη σταθούμε στα εγχώρια παραδείγματα που τα τραγούδια γράφονται σε 2 μέρες και είναι σουξεδάκια του ραδιοφώνου. Άλλωστε εδώ μιλάμε για πραγματικούς καλλιτέχνες.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 15:18, 01-03-06:

Με τα bold δυστυχως ετσι βλεπω και εγω τα πραγματα.

Οσο για τα κοκκινα. Δεν νομιζω οτι ισχυει παντα. Π.χ. Ναι μεν ενα απο τα αγαπημενα μου συγκροτιματα (Αυτο που ειναι στο last-fm πρωτο) το ανακαλυψα εντελως τυχαια απο το google (Εψαχνα κατι ασχετο). Ομως καποια αλλα τα ανακαλυψα απο τα διαφημιστικα που υπαρχουν στα cd μεσα

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 16:08, 01-03-06:

Και η διαφήμιση δεν είναι τόσο απαραίτητη.
Η διαφήμιση είναι παντού απαραίτητη. Μην ξεχνάμε ότι ακόμα και για τους ίδιους μας τους εαυτούς, ένα είδος διαφήμισης προσπαθούμε να κάνουμε, όταν φτιάχνουμε όμορφα βιογραφικά, σε ποιοτικό χαρτί, με προσεγμένη γραμματοσειρά κ.λ.π. Προσπαθούμε να πλασάρουμε τον εαυτό μας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Τώρα, αν το περιεχόμενο του βιογραφικού είναι καλό ή όχι, δεν έχει καμία σημασία. Άλλωστε, πόσες φορές δεν έχει τύχει να αγοράσετε ένα cd και να μην ακούγεται σχεδόν κανένα τραγούδι!

Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

O emufear έγραψε στις 19:10, 01-03-06:

Άλλο δουλειά, άλλο τέχνη, αυτό προσπαθώ να πω...

Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

O emufear έγραψε στις 19:14, 01-03-06:

Σωστό κι αυτό. Υπάρχουν και καλλιτέχνες που παραδίδουν δουλειά μόνο όταν είναι έτοιμη. Δηλαδή μη σταθούμε στα εγχώρια παραδείγματα που τα τραγούδια γράφονται σε 2 μέρες και είναι σουξεδάκια του ραδιοφώνου. Άλλωστε εδώ μιλάμε για πραγματικούς καλλιτέχνες.
Μην το πηγαίνεις ανά χώρα, η Ελλάδα μικρογραφία του κόσμου είναι.. (δε μιλάω για τα δικά σου ακούσματα).. αλλά στο στυλάκι που περιγράφει ο faithplus1 είναι και στις άλλες χώρες και ενδεχομένως πιο έντονα σε κάποιες περιπτώσεις!

Γίνεται φανερό άλλωστε, πως τα δημοφιλή είδη μουσικής χωρίς να υστερούν σε ποιότητα από τα μη δημοφιλή ευτελίζονται και η ποιότητά τους πέφτει κατακόρυφα.

Παράθεση

Leviathan

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Leviathan
H Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 126 μηνύματα.

H Leviathan έγραψε στις 21:46, 02-03-06:

H τεχνη και το χρημα..

χμμμ

Θυμηθηκα κατι απο ενα βιβλιο που [ξανα]διαβαζα προσφατα:

Wasn't it a millionaire who said "Imagine no possesions" ?

Πολυ ευστοχη παρατηρηση, που θα πρεπει να μας βαλει σε σκεψεις.. Ποιοι ειμαστε, που παμε, γιατι τα πραγματα ειναι ετσι και οχι αλλιως ?

ΥΓ. Και επισης ακομα και εγω η ασχετη απο μουσικη αναγνωριζω το τραγουδι στο παραπανω quote ...

Παράθεση

Leviathan

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Leviathan έγραψε στις 22:30, 02-03-06:

Πολλες φορες ο καλλιτεχνης δεν εχει τα λεφτα για καποιες δραστηριοτητες. Πχ για διαφημιση. Δεν ειναι κριμα ενα cd να μην το μαθω μονο και μονο επειδη ο καλλιτεχνης δεν ειχε τα λεφτα να κανει διαφημιση;
Σωστά. Αλλα ουτως ή αλλως μακρια πας... Και συνεθεσες ενα τρομερο κομματι. Θες και στιχους, ποιος θα τους γραψει ? Αντε εισαι και στιχουργος (ή ειναι ενας φιλος σου). Ποιος θα το τραγουδησει ? Αντε εχεις και καλη φωνη (ή εχει καποιο γνωστος σου ή εισαστε συγκροτημα). Και πως θα το ηχογραφησεις ? Αντε και.. Και πως θα το γραψεις σε cd ? Αντε και.. Οχι, γιατι ποσα cd (αμφιβολου ηχητικης ποιοτητας) μπορει να γραψει ο φιλος σου ? 5, 10, 100? Και παλι δεν φτανουνε.. Και πως θα βρεθουν αυτα τα 200 cd σε καταστηματα ? Η αν σαν 'γνησιος καλλιτεχνης' δεν θες να τα πουλησεις για να βγαλεις λεφτα, και το κανεις σαν hobby, για δικη σου ευχαριστηση, θα βγεις στους δρομους να τα μοιραζεις ? Και ποσοι θα τα παρουνε ? Εφοσον θες το δυνατον περισσοτεροι ανθρωποι να ακουσουν το δημιουργημα σου ? Η δισκογραφικη εταιρεια παρεχει καποιες υπηρεσιες. Και πληρωνεται για αυτες. Γιατι οχι ? Οπως και ο εκδοτικος οικος, η εταιρεια παραγωγης ταινιων, η γκαλερι εργων τεχνης κλπ. Ειδικευονται στο να παρουσιαζουν στο ευρυ κοινο 'εργα τεχνης' . Δεν ειναι κακο. Ειναι μαλιστα απαραιτητες. Δεν γινεται αλλιως. Οχι μονο στο κοσμο μας οπως ειναι σημερα, αλλα ουτε θα μπορουσε να υπαρξει καποιος αλλος κοσμος που τα πραγματα θα ηταν 'αλλιως'. Ο καλλιτεχνης (συνηθως) παρεχει την 'εμπνευση'. Αλλοι, παρεχουν ο καθενας το δικο του κομματι (στο οποιο ειδιεκευονται) για να μπορεσει να φτασει το τελικο προιον στον κοσμο. Και οποιος θελει το αγοραζει/πληρωνει για αυτο (το 'συνολικο προιον'). Γιατι η εμπνευση απο μονη της και σκετη δεν μπορει να φτασει στον κοσμο, (και συνηθως ακομα και αν μαγικα μπορουσε, δεν θα ηταν σε μορφη που να μπορει να εκτιμηθει (appreciated)).

Η τεχνη απαιτει αφωσιωσει. Αν αναγκαζεται να κανει μια δευτερη δουλεια για να ζησει παπαλα η τεχνη. So simple
Σωστα. Ο καλλιτεχνης να μην ζησει δηλ ? Να μην εχει το δικο του σπιτι αυτοκινητο, pc, πισινα ταξιδια και οτι αλλο θελει ? Ναι, βεβαια. Και επειδη ανθρωπος ειναι και αυτος και οχι Αρειανος, συνηθως τα θελει. Τωρα αν καποιος θελει να κανει δωρεες με μερος των εσοδων του, μπραβο του (σωστε τα παιδια της αφρικης, τα δαση του αμαζονιου, την καρετα καρετα κλπ) Οπως οποιοσδηποτε αλλος που εχει πολλα λεφτα και κοινωνικες ανυσηχιες, ασχετως που τα βρηκε τα λεφτα (ειναι καλλιτεχνης, επιστημονας, γονος πλουσιας οικογενειας κλπ). Δεν καταλαβαινω που ειναι το προβλημα ..? Και ο καλλιτεχνης εφοσον ειναι καλος καλλιτεχνης (δηλ τα βιβλια του, ταινειες του, τραγουδια του, πικακες του κλπ) θελει να τα διαβαζει, βλεπει, ακουει ο κοσμος, θα γινει πλουσιος. Ποσο πλουσιος ? Τα λεφτα που θα εισπραξει ειναι ακριβως αναλογα του 'ταλεντου' του. 'Ταλεντο' οπως εκτιμαται απο τον υπολοιπο κοσμο. Γενικα αμα εχεις ταλεντο θα επιβραβευτεις (με λεφτα και δημοσιοτητα). Γιατι ? Γιατι ο κοσμος ενδιαφερεται για αυτο που παραγεις/δημιουργεις. τι εισαι επιστημονας, αθλητης ή καλλιτεχνης...

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 22:37, 02-03-06:

Leviathan
Με βρισκεις απολυτα συμφωνο

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 08:54, 03-03-06:

Αρχική Δημοσίευση από Leviathan
Η δισκογραφικη εταιρεια παρεχει καποιες υπηρεσιες. Και πληρωνεται για αυτες.
...
Τα λεφτα που θα εισπραξει (σ.τ.γ. ο καλλιτέχνης) ειναι ακριβως αναλογα του 'ταλεντου' του.
Mais non.

Η ιδανική κατάσταση είναι αυτή που περιγράφεις. Με την οποία συνεφωνώ. Το κάρεντ στέιτ είναι εντελώς διαφορετικό, εξ'ου και οι αντιρρήσεις σε όλα τα προηγούμενα πόστια.

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

O faithplus1 έγραψε στις 10:36, 03-03-06:

Η δισκογραφικη εταιρεια παρεχει καποιες υπηρεσιες. Και πληρωνεται για αυτες. Γιατι οχι ? Οπως και ο εκδοτικος οικος, η εταιρεια παραγωγης ταινιων, η γκαλερι εργων τεχνης κλπ. Ειδικευονται στο να παρουσιαζουν στο ευρυ κοινο 'εργα τεχνης' . Δεν ειναι κακο. Ειναι μαλιστα απαραιτητες. Δεν γινεται αλλιως.
Καλά θα ήταν να ήταν έτσι.Αλλά εδώ ο καλλιτέχνης πληρώνεται για τις υπηρεσίες που παρέχει στην εταιρία.Έχει καταντήσει να είναι υπάλληλός της.Δε διαλέγει ο καλλιτέχνης εταιρία, αλλά η εταιρία διαλέγει καλλιτέχνη-υπάλληλο.Γι'αυτό ξεφύτρωσαν και όλα τα ριάλιτυ, για να βρουν οι εταιρίες φθηνότερους υπαλλήλους.Μέσα σ'αυτές τις συνθήκες, το να είναι κάποιος "καλλιτέχνης" είναι μια δουλειά σαν όλες τις άλλες.Ε, εδώ είναι που χάνεται για μένα το νόημα του να κάνει κάποιος τέχνη.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 10:41, 03-03-06:

Ισως οι υπαλληλοι-καλλιτεχνες να ειναι οι πιο δημοφιλής αλλά σίγουρα δεν ειναι ολοκλήρο το ποσοστο Και ειμαι σιγουρος οτι οι καλλιτεχνες-καλλιτεχνες ειναι ενα πολυ μεγαλο και αξιολογο ποσοστο

Παράθεση

Leviathan

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Leviathan έγραψε στις 15:55, 03-03-06:

Η δισκογραφικη εταιρεια παρεχει καποιες υπηρεσιες. Και πληρωνεται για αυτες.
...
Τα λεφτα που θα εισπραξει (σ.τ.γ. ο καλλιτέχνης) ειναι ακριβως αναλογα του 'ταλεντου' του.
Mais non.
Mais oui!

Η ιδανική κατάσταση είναι αυτή που περιγράφεις. Με την οποία συνεφωνώ.
H κατασταση που περιγραφω ειναι η πραγματικη, και δεν θα μπορουσε να ειναι αλλιως ουτως ή αλλως... Εγω απλως περιεγραψα εναν νομο της φυσης. πως λεμε πχ 'βαρυτητα' ? Το ιδιο και εδω..

Το κάρεντ στέιτ είναι εντελώς διαφορετικό, εξ'ου και οι αντιρρήσεις σε όλα τα προηγούμενα πόστια.
Το current state περιεγραψα.
Σε ποιο σημειο ειναι η διαφωνια σου ?? Δεν αναφερεις, αρα δεν ξερω πως/ σε τι να απαντησω..? Μηπως εννοεις οτι καποιοι 'καλλιτεχνες' δεν καθολου ταλεντο και ομως βγαζουν πολλα λεφτα, ή/και καποιοι άλλοι ειναι πολυ ταλαντουχοι αλλα απο πωλησεις ελαχιστες ?? Αν ναι, τοτε προσεξε οτι ειχα γραψει 'ταλεντο' (σε εισαγωγικα), ακριβως γιατι εγω προσωπικα (και πολλοι αλλοι ανθρωποι) μπορει να διαφωνουν με την εκτιμηση του 'ταλεντου' που γινεται απο το κοινο (απο την πλειoψηφια, απο τους υπολοιπους δηλ). Αλλα δεν μπορω εγω (και δεν πρεπει) να αποφασισω ποιος εχει ταλεντο και ποιος οχι, γενικα (και για τους υπολοιπους ανθρωπους δηλ). Ουτε εσυ, ουτε ο exposed_bone, ουτε κανεις (ενα ή 2 ή 3 ατομα συγκεκριμενα). Το αποφασισουμε ολοι μαζι, και μετραει το τι λενε οι περισσοτεροι. Δεν γινεται αλλιως. Και αρα σωστα γινεται (και ιδανικα). Ο καθενας εχει την προσωπικη του αποψη, τα προσωπικα του γουστα κλπ τα οποια ειναι σεβαστα και δεκτα, και μετρανε κατα 1 τις δεκα χιλιοις ή εκατομμυριοις στη τελικη/συνολικη εκτιμηση του ποιος εχει ταλεντο και ποιος οχι. Γιατι θα πρεπει η γνωμη μου (ή η δικη σου) να μετραει περισσοτερο απο των αλλων?

Και συγνώμη αλλα για σκεψου.. Ποια θα ηταν η ιδανικη κατασταση (αφου θεωρεις οτι το current state δεν ειναι το ιδανικο) ?? Θα ηταν εαν η γενικη εκτιμηση του ποιος εχει ταλεντο ή οχι (βασει πωλησεων, cd, πληροτητα νυχτερινων κεντρων, συναυλιων κλπ, οσον αφορα τη μουσικη, και αντιστοιχα για τις αλλες τεχνες) συνεπεφτε ακριβως με την δικη σου αποψη/ γουστα ? Ωραιο το θεωρητικο (και μη ρεαλιστικο) σεναριο οτι οι αποψεις ολου του κοσμου ειναι ακριβως συμφωνες με τις δικες μου, αλλα αμα το σκεφτεις κατι δεν παει καλα με αυτην την εικονα... Ποσο μαλιστα για την 'τεχνη' που ειναι θεμα γουστου, και κατι εντελως υποκειμενικο. Και αρα δεν υπαρχει σωστο/ λαθος, ή επιστημονικη φορμουλα μετρησης ταλεντου. Ο καθενας εχει τα δικα του γουστα/ προτιμησεις τα οποια ειναι σεβαστα, και δεν χρειαζεται να τα αιτιολογησει... "Μ'αρεσει/δεν μ'αρεσει, γιατι ετσι". Το ταλεντο λοιπον μετριεται αντικειμενικα (και δικαια) με βαση το ποσο αρεσει ενας καλλιτεχνης στον κοσμο. (και ορθως). Και οχι με βαση το ποσο αρεσει σε εμενα συγκεκριμενα, η σε εσενα συγκεκριμενα ή στον χ συγκεκριμενα..).

Η μηπως εννοεις οτι ο καλλιτεχνης δεν εισπραττει ακριβως αναλογα με το ταλεντο του γιατι η δισκογραφικη εταιρεια τον εκμεταλλευεται (του δινει λιγοτερα απο οσα αξιζει), ή τον παραπληρωνει (και του δινει περισσοτερα απο οσα αξιζει, ενω ειναι στην πραγματικοτητα αταλαντος)? Ουτε αυτο γινεται (και δεν θα μπορουσε να γινει). Παιρνει ακριβως οσα 'αξιζει'. Ποιος το κρινει ποσα αξιζει ? Ο κοσμος. Οσο πιο πολυ αρεσει στον κοσμο (σε περισοτερους δηλ) τοσα περισσοτερα παιρνει απο την δισκογραφικη (και αντιστροφα, οσο λιγοτερο, τοσο λιγοτερα. Το ιδιο και απο τον ιδιοκτητη κεντρου που τραγουδαει κλπ). Η μονη ανακριβεια ειναι η προσαρμογη του απολαβων του σε μεταβολες. Παιρνει λιγο χρονο, δηλ μεχρι το επομενο cd. (υπαρχει μια καθυστερηση φασης, αλλα οι διορθωσεις παντα γινονται, και παντα ειναι ακριβεις). Το ιδιο ισχυει παντου. Οσα αξιζεις τοσα θα παρεις. (Σε μια ελευθερη και δημοκρατικη κοινωνια). Στα παντα. πχ στην τεχνη, στον αθλητισμο κλπ. Αν πχ ειμαι ποδοσφαιριστης και φετος παιζω πολυ καλα, ανεβαινει το κασε μου (οπως του τραγουδιστη, ή του συγγραφεα). Δεν παιζω (τραγουδαω, γραφω) καλα ? Πεφτει το κασε μου. Δεν νομιζω τον Ronaldihnio πχ να τον εκμεταλλευεται η Barcelona και να του δινει 3 και 60.. Γιατι αν το εκανε, θα σηκωνοτανε να φυγει. Ουτε δινει η δσικογραφικη τα απειρα λεφτα σε καλλιτεχνη του οποιου τα cd δεν πουλανε. Χαζη ειναι η εταιρεια? Η θελει να μπει μεσα ? Οχι, βεβαια. Και φυσικα καποιον προσοδοφορο καλλιτεχνη του οποιoυ τα cd πουλανε σαν τρελλα, φυσικα θελει να τον κρατησει (για να εισπραττει εκεινη αυτα που αντιστοιχουν απο τις πωλησεις και οχι αλλη δισκοφραφικη) και αρα του δινει αρκετα για να παραμεινει. Εαν δεν του δωσει αρκετα, ο καλλιτεχνης θα σηκωθει να φυγει και θα παει στην αλλη δισκογγραφικη που του δινει περισσοτερα.. Απλουστατο.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 16:45, 03-03-06:

H κατασταση που περιγραφω ειναι η πραγματικη, και δεν θα μπορουσε να ειναι αλλιως ουτως ή αλλως... Εγω απλως περιεγραψα εναν νομο της φυσης. πως λεμε πχ 'βαρυτητα' ? Το ιδιο και εδω..
ποιος νόμος της φύσης καλέ????? κάνει μπαμ από χιλιόμετρα ότι πρόκειται για ανθρώπινο παράγοντα! συγκρίνουμε τώρα τους μισθούς των καλλιτεχνών και τα μπάτζετς των δισκογραφικών με τον νόμο της βαρύτητας???
(επομένως και το "δεν θα μπορούσε να είναι αλλιώς" είναι παντελώς άσχετο. Σαφώ και θα μπορούσε).
Σε ποιο σημειο ειναι η διαφωνια σου ?? Δεν αναφερεις, αρα δεν ξερω πως/ σε τι να απαντησω..? Μηπως εννοεις οτι καποιοι 'καλλιτεχνες' δεν καθολου ταλεντο και ομως βγαζουν πολλα λεφτα, ή/και καποιοι άλλοι ειναι πολυ ταλαντουχοι αλλα απο πωλησεις ελαχιστες ?? Αν ναι, ...
ΟΧΙ.
Και συγνώμη αλλα για σκεψου.. Ποια θα ηταν η ιδανικη κατασταση (αφου θεωρεις οτι το current state δεν ειναι το ιδανικο) ?? Θα ηταν εαν η γενικη εκτιμηση του ποιος εχει ταλεντο ή οχι (βασει πωλησεων, cd, πληροτητα νυχτερινων κεντρων, συναυλιων κλπ, οσον αφορα τη μουσικη, και αντιστοιχα για τις αλλες τεχνες) συνεπεφτε ακριβως με την δικη σου αποψη/ γουστα ?
Η ιδανική κατάσταση είναι απλή. Η τέχνη απαγκιστρωμένη από οποιαδήποτε άλλη έννοια, υλική ή πνευματική.
(σπέαρ τα ιταλικς, σπέαρ την καμουφλαρισμένη αγόρευση προς τους ενόρκους. ποιος σου είπε ότι κάθομαι στο εδώλιο για τα γούστα μου και τις απόψεις μου?)

Ποσο μαλιστα για την 'τεχνη' που ειναι θεμα γουστου, και κατι εντελως υποκειμενικο. Και αρα δεν υπαρχει σωστο/ λαθος, ή επιστημονικη φορμουλα μετρησης ταλεντου.
Γιες. Συνεφωνώ. Δύο προτασούλες φτάνουν. Don't you think?
Οσα αξιζεις τοσα θα παρεις. (Σε μια ελευθερη και δημοκρατικη κοινωνια).
Ο ΡΙΛΙ?????????
Σύμφωνα με ποιον??? ποιος είναι αυτός που θα πει πόσο αξίζω? ο εργοδότης μου, που κοιτάζει πως θα γεμίσει η τσέπη του? Μήπως η παρένθεση που παραθέτεις, ουσιαστικά δεν αντικατοπτρίζει την σημερινή, γεμάτη αδικίες αλλά και δίκια, κοινωνία?

Απλουστατο.
I doubt that.

Εχω αδερφό καλλιτέχνη. Είμαι μηχανικός και μισθωτή υπάλληλος. Θα διαβάσω την σίγουρη και μεγάλη σε έκταση απάντησή σου, και να είσαι σίγουρη ότι θα χαμογελάσω. Και θα συνεχίσω τη ζωή μου.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dooo : 03-03-06 στις 16:48.
Παράθεση

Leviathan

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Leviathan έγραψε στις 17:55, 03-03-06:

Συγνώμη καλη μου doo, αλλα εχω μεινει αναυδη !! Προς τι αυτη η επιθετικοτητα ?? ("καλέ", "Ο ΡΙΛΥ", spear this, spear that..) ??? Αν ειναι δυνατον. ! Σχολιασες κατι που εγραψα και ειπες οτι αυτο που περιεγραψα ειναι το ιδανικο, το οποιο δεν συμβαινει στην πραγματικοτητα. (οπως ισχυριστηκα εγω οτι συμβαινει). Αλλα δεν μου ειπες ποιο/α σημεια απο αυτο που περιγραψα πιστευεις οτι δεν συμβαινει στην πραγματικοτητα. Διαβαζοντας το σχολιο σου και την παραθεση σου, εβγαλα 2 λογικα συμπερασματα. (Λογικα κατ'εμε, αφου προπαθω να μαντεψω, σε τι αναφερεσαι). Και λεω αν εννοιες το α, τοτε απανταω τα εξης ... (και ισχυριστηκα οτι οντως ισχυει αυτο που εγραψα), και αν εννοεις το β, τοτε απανταω τα εξης... (και παλι ισχυριζομαι οτι αυτα που προηγουμενως ισχυριστηκα οντως ισχυουν). Που ειναι το κακο ? Και διαβαζoντας τη φωτια και λαυρα απαντηση σου, απαντηση δεν πηρα για το αν εννουσες κατι απο αυτα τα 2 που εγραψα. Το πιο πιθανον ειναι πχ να εννοουσες το ενα απο αυτα που εγραψα (ή κατι παρομοιο, και αν ηθελες να συζητησεις μας το ελεγες τι ειναι). Και αρα η αλλη υποθεση μου (αφου εβαλα 2 εναλλακτικες)να ηταν λαθος. Μια χαρα μπορουσες να πεις για αυτην "Οχι δεν εννουσα αυτο". Εγω αυτο περιμενα. Να μου πεις τι εννουσες. Εφοσον ηθελες, βεβαια.

Αυτο το "...καλε???" με το καλημερα σας δινει τον τονο για την συνεχεια. Μαλιστα. Στο συγκεκριμενο μαλλον δεν διαβασες τι εγραψα, ή δεν καταλαβες τι εννουσα. Δεκτον. Θα μπορουσες να πεις, αν θες να μαθεις τι εννοω, "Καντο μας λιανα, γιατι αυτο που λες δεν μου βγαζει νοημα". Η να μην το σχολιασεις καθολου, αν δεν σε ενδιαφερει. Εγω πχ να σου απαντησω οτι αυτα που λες για μπαμ και ανθρωπινο παραγοντα, δεν στεκουν κατ'εμε. (Βασικα δεν καταλαβες τι ηθελα να πω, στο οποιο μπορει να φταιω και εγω, για αυτα που εγραψες εσυ ομως, περιεχομενο και τονος, η ευθυνη ειναι δικη σου).

Οσο για αυτο:
(σπέαρ τα ιταλικς, σπέαρ την καμουφλαρισμένη αγόρευση προς τους ενόρκους. ποιος σου είπε ότι κάθομαι στο εδώλιο για τα γούστα μου και τις απόψεις μου?)
Χριστος και αποστολος !! Ποιος σου ειπε οτι ειπα οτι καθεσαι στο εδωλιο για τα γουστα και τις αποψεις σου ??? Σιγουρα παντως δεν το ειπα εγω. Ουτε αγορευω σε κανενα, ενορκο ή μη. Ειπα απλως οτι κανενας μας δεν μπορει να αποφασισει για τους αλλους. Ουτε εγω, ουτε εσυ, ουτε κανεις. Το προφανες (για μενα) ειπα δηλ. Και απο οτι φαινεται σε αυτο συμφωνεις. Προς τι τα σχολια περι αγορευσεων και εδωλιων ?? Επιδη χρησιμοποιησα και β' ενικο προσωπο ? Μα αυτο ειναι κατι πολυ συνηθισμενο, σε ολου του ειδους τα παραδειγματα. Οπως και το α ενικο. Τα οποια τα χρησιμοποιησα interchangeably. 1ον γιατι ετσι συνηθιζεται σε οποιαδηποτε συζητηση (και προφορικη), και 2ον αφου τα γραφω εγω βαζω και μενα μεσα, και αφου μιλαω σε εσενα βαζω και εσενα μεσα. (προς χαρην παραδειγματος). Νομιζω οτι ειναι απλο και προφανεστατο, και πως το καλο ειναι δυνατον καποιος να το εκλαβει οτι του κανω κυρηγμα (προσωπικα σε αυτον) και τον βαζω στο εδωλιο ?? Στην επομενη προταση βαζω εμενα στο παραδειγμα (αντι για σενα). Στο τελος της παραγραφου λεω "το ποσο αρεσει σε εμενα συγκεκριμενα, η σε εσενα συγκεκριμενα ή στον χ συγκεκριμενα..).", δηλ τι πιο προφανεστατο (που ουτε καν χρειαζεται η παρουσα διευκρινηση) οτι δεν ειχα καμμια αντιπαλοτητα με σενα, ή να σε βαλω στο εδωλιο (Μα που τα βρηκες αυτα ???) Και ειλικρινα δεν μπορω να πω οτι αυτο που εγραψα ειναι οντως παρεξηγισιμο. Εμενα μια χαρα μου φαινεται και σε 2η και 3η αναγνωση, και προσπαθω να καταλαβω πως το διαβασες εσυ ?? Εμβροντητη ειδα οτι πιστεψες οτι ειχα διαθεση να σε μειωσω ή να σε ειρωνευτω. !! Καθολου!

Και στο τελευταιο σου ποστ, ισχυει το αντιστροφο. Κανω εγω διαγνωση μιας επιθετικης διαθεσης στα γραφομενα σου. Απλως στη δικη μου περιπτωση, νομιζω οτι η διαγνωση μου ειναι ακριβης και οντως εννοεις αυτα που νομιζω οτι εννοεις... Και δεν συμβαινει οτι τα παρερμηνευω και βγαζω λαθος συμπερασμα. Στο κατω-κατω ησουν σαφεστατη ως προς τον γενικο τονο και υφος της απαντησης σου, και οπως και να το κοιταξω και ξανα-κοιταξω δεν βλεπω να υπαρχουν περιθωρια αμφιβολιων.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Χρήμα και ερωτικές σχέσεις - Από cortomaltese
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-01-17 στις 18:57.
    • Δόξα ή χρήμα - Από Giannis721
      Το θέμα έχει λάβει 47 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 01-07-15 στις 16:22.
    • Ρομαντισμός vs Χρήμα - Από Μάξιμος
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-12-11 στις 23:22.
    • Έρωτας, αγάπη ή χρήμα; - Από Γιάννης
      Το θέμα έχει λάβει 142 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 04-11-10 στις 22:50.
    • Χρήμα - Από SoZi
      Το θέμα έχει λάβει 31 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 30-10-09 στις 16:52.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους