Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,044 μέλη και 2,411,750 μηνύματα σε 75,392 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 355 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Η τέχνη και το χρήμα

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,211 μηνύματα.

H dooo έγραψε: στις 08:58, 28-02-06:

dig.

Αν dig αρκετά, θα δεις ότι η τεχνολογία φταίει.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 15,880 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 19:24, 28-02-06:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
Αν dig αρκετά, θα δεις ότι η τεχνολογία φταίει.
Για ολα η τεχνολογια φταιει ... πως το ξεχασα αυτο;
Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax
Εννοείται ότι δε θα το αγοράσω! Γιατί νομίζεις ότι γίνεται τέτοιος χαμός με την πειρατεία της μουσικής; Δεν είναι (μόνο) επειδή είμαστε γύφτοι, αλλά και επειδή ένα καινούριο CD έχει καταντήσει να κοστίζει τόσα ευρώ όσα και τα λεπτά της μουσικής που περιέχει...
Εγω αυτο που δεν μπορω να καταλαβω πως μπορειτε να κρινεται αν ενα cd αξιζει 10Ε ή 20Ε ή 30Ε ή 100Ε. Εγω το μονο που κανω ειναι να δω αν μου αρεσει ο δισκος. Αν μου αρεσει και εχω τα λεφτα το αγοραζω. Αν δεν εχω τα λεφτα δεν το αγοραζω τωρα και περιμενω ειτε να πεσει η τιμη ειτε να βρω λεφτα. Τελος φυσικα αν δεν μου αρεσει δεν το αγοραζω.

Το ιδιο και ενα βιβλιο. Οταν κοιταω την τιμη ενος βιβλιου την κοιταω μονο για ενα λογο. Να δω αν εχω την δυνατοτητα εκεινη την στιγμη να το αγορασω.
Το έργο της δισκογραφικής είναι να παράγει χρήματα. Τελεία. Για αυτό το λόγο ιδρύθηκε και αυτή τη λειτουργία επιτελεί, δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα.
Ο,τιδήποτε άλλο (όπως ας πούμε να πετάει και ένα κόκκαλο στον καλλιτέχνη για να μη γαβγίζει) είναι απλά παρενέργεια.
Διαφωνείς με αυτό;
Απολυτα. Πολλες φορες ο καλλιτεχνης δεν εχει τα λεφτα για καποιες δραστηριοτητες. Πχ για διαφημιση. Δεν ειναι κριμα ενα cd να μην το μαθω μονο και μονο επειδη ο καλλιτεχνης δεν ειχε τα λεφτα να κανει διαφημιση;
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1
Εγώ είδα ότι από τη στιγμή που βγήκαν τα πειρατικά cd, οι εταιρίες έριξαν τις τιμές, έβαλαν καλύτερη συσκευασία, έβαλαν κι ένα dvd δώρο.Αυτό δείχνει ότι μπορούσαν να ρίξουν τις τιμές καιρό τώρα αλλά ηιατί να το κάνουν όταν έβγαζαν τεράστια κέρδη.Το έκαναν όταν αναγκάστηκαν.Και πάλι κέρδη έχουν.
Οκ, το εχω διαπιστωσει οτι εγινε αυτό. ΑΛΛΑ δεν εγινε τιποτα παραπερα. Γιατι τα πειρατικα δεν μπορουν να ανταγωνιστουν τις εταιριες πουθενα αλλου εκτος απο την τιμη. Ετσι ο ανταγωνισμος σταματαει εδω. Ομως οι εταιριες μπορουν να ανταγωνιζεται για παντα. Π.χ. Η μια εταιρια ξεκιναει να βγαζει και mp3 cds ενω η αλλη αρχιζει και βγαζει την μουσικη και σε flash disk. Μετα ερχεται μια αλλη εταιρια που συνδιαζει και τα 2. Μετα ......
Γιατί ο καλλιτέχνης να κάνει τέχνη και να περιμένει να βγάλει χρήματα από αυτή?Υποτίθεται ότι κάνει τέχνη γιατί έχει κάτι να πει και η αμοβή του είναι να ακούσουν αυτό που έχει να πει όσο το δυνατόν περισσότεροι.
Η τεχνη απαιτει αφωσιωσει. Αν αναγκαζεται να κανει μια δευτερη δουλεια για να ζησει παπαλα η τεχνη. So simple
Αρχική Δημοσίευση από emufear
Ακριβώς. Γιατί να μπλέκονται μεσάζοντες in the first place; Αυτό θέλω να θίξω και όχι το αν είναι ακριβό το cd ή όχι.. Μιλάω για τέχνη για την τέχνη..
Εχω απαντησει στην αρχη του μηνυματος αυτου
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

O'Zorgnax

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 498 μηνύματα.

O O'Zorgnax έγραψε: στις 19:45, 28-02-06:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Εγω αυτο που δεν μπορω να καταλαβω πως μπορειτε να κρινεται αν ενα cd αξιζει 10Ε ή 20Ε ή 30Ε ή 100Ε. Εγω το μονο που κανω ειναι να δω αν μου αρεσει ο δισκος. Αν μου αρεσει και εχω τα λεφτα το αγοραζω. Αν δεν εχω τα λεφτα δεν το αγοραζω τωρα και περιμενω ειτε να πεσει η τιμη ειτε να βρω λεφτα. Τελος φυσικα αν δεν μου αρεσει δεν το αγοραζω.
Απο τη στιγμή που η τέχνη (μουσική) ευτελίζεται σε προϊόν (CD), πρέπει να αντιμετωπίζεται και ως τέτοιο (προϊόν δηλαδή) από τους καταναλωτές.
Εγώ πάλι αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι η φράση με τα bold. Δε θα ψάξεις δηλ. να βρεις ποιο μαγαζί το έχει σε καλύτερη τιμή; Αν δεις ένα CD του αγαπημένου σου συγκροτήματος με 40 ευρώ, δε θα πας παραδίπλα να δεις μήπως το έχουν με 20;
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 15,880 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 19:52, 28-02-06:

Συνηθως τα cd ειναι λιγακι fix οι τιμες ειδικα σε μεγαλα/γνωστα καταστηματα. Αλλα παντα κανω μια ερευνα
Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε: στις 22:39, 28-02-06:

Πάντως εγώ παρατηρώ ότι ακόμη και καινούριες κυκλοφορίες δεν ξεπερνούν τα 17Ε. Υπάρχουν ίσως και εξαιρέσεις, αλλά όταν βρίσκεις κλασσικά cd με 7Ε γιατί να μην το αγοράσεις;
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 23:04, 28-02-06:

Αρχική Δημοσίευση από ]ifrit[
Πάντως εγώ παρατηρώ ότι ακόμη και καινούριες κυκλοφορίες δεν ξεπερνούν τα 17Ε. Υπάρχουν ίσως και εξαιρέσεις, αλλά όταν βρίσκεις κλασσικά cd με 7Ε γιατί να μην το αγοράσεις;
ειδικα οταν ο "μαυρος" τα πουλαει 5
Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε: στις 23:19, 28-02-06:

Την ανέλυσα την διαφόρα πιο πάνω (υποκειμενικά πάντα)
Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,209 μηνύματα.

O emufear έγραψε: στις 23:51, 28-02-06:

exposed καλά και άγια όλα αυτά που λες αλλά στέκονται στην επιφάνεια του προβλήματος. Πώς τόσες και τόσες μεγαλειώδεις εκφράσεις της τέχνης ανά τα χρονικά έγιναν πασίγνωστες χωρίς να μπλέκονται μέσα οι διαπλεκόμενες δισκογραφικές και τα παρακυκλώματα των ραδιοφωνικών/τηλεοπτικών σταθμών;
Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε: στις 00:03, 01-03-06:

Η αλήθεια είναι πως το θέμα μας είναι αν οι εταιρίες που μεσολαβούν είναι απαραίτητες. κι εδώ συμφωνώ με τον Zorgy
Απο τη στιγμή που η τέχνη (μουσική) ευτελίζεται σε προϊόν (CD), πρέπει να αντιμετωπίζεται και ως τέτοιο (προϊόν δηλαδή) από τους καταναλωτές.
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 01:28, 01-03-06:

Σορρυ παιδια αλλα εγω ενα εργο τεχνης δεν το βλεπω σαν οποιοδηποτε προϊόν. Και πιστευω οτι δεν μπορουμε να το αντιμετωπιζουμε σαν ενα οποιοδηποτε προϊόν.
Ειναι κατι διαφορετικο.
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε: στις 08:51, 01-03-06:

Αρχική Δημοσίευση από ]ifrit[
Η αλήθεια είναι πως το θέμα μας είναι αν οι εταιρίες που μεσολαβούν είναι απαραίτητες. κι εδώ συμφωνώ με τον Zorgy
αμαν βρε φρουφρούλη, μου πήρες το quote που ήθελα να κάνω.

Μπαντ, μπαντ φρουφρούλη

Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax-σωραίος.-
Και από τη στιγμή που η τέχνη γίνεται επάγγελμα, εγώ θα κρίνω αν θα γίνω πελάτης ή όχι.

Και επειδή είμαι φίνο παιδί, το πάω παραπέρα: δεν υπάρχουν λεφτά για διαφήμιση λέτε. Όπως λοιπόν, υπάρχει το σπίτι του ηθοποιού, ας υπάρξει και το σπίτι του καλλιτέχνη γενικότερα, όπου όόόόλοι που πιστεύουν ότι κάνουν τέχνη, θα μπορούσαν να εκθέσουν την τέχνη τους και να κριθούν κατα πως πρέπει.
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 09:04, 01-03-06:

Γιατι μαλλον με πιασατε αδιαβαστο ... που μπορω να μαθω περισσοτερα για το "σπιτι του ηθοποιου";
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε: στις 09:13, 01-03-06:

στη σελίδα της Φόνσου

αστειεύομαι, δεν ξέρω περισσότερες πληροφορίες, αν έχει σάιτ or something, αλλά κάνε ένα γούγλιν να δεις..
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 09:19, 01-03-06:

Και ομως υπαρχει σιτε. (http://www.actorhouse.gr/)
Ακουγεται πολυ ενδιαφερουσα προσπαθεια αλλα δεν μπορω να κρινω εαν δεν δω αποτελεσματα

Τεσπα, το οτι οι καλλιτεχνες μπορουν να ενωθουν ωστε μας προσφερουν κατι καλλιτερο σιγουρα μπορει να γινει. ΑΛΛΑ ποσοι θελουν να γινει κατι τετοιο;
Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,209 μηνύματα.

O emufear έγραψε: στις 09:49, 01-03-06:

Μα το άρθρο δεν λέει ότι στην παρούσα φάση είναι εύκολο η τέχνη να ανεξαρτητοποιηθεί από το χρήμα, τη διαφήμιση, τους μεσάζοντες κτλ. απλά αναρωτιέται το αν θα ήταν καλύτερα και το με ποιους τρόπους θα μπορούσε να επιτευχθεί σήμερα..

Άρα από τους διάσημους καλλιτέχνες ίσως αρκετοί να μη θέλουν, αλλά από τους άσημους αρκετοί θέλουν σίγουρα..

ΥΓ. Ωραίο το σπίτι του ηθοποιού..
Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 676 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε: στις 10:26, 01-03-06:

Κατά τη γνώμη μου, οι μεσάζοντες που μεσολαβούν μετέτρεψαν την τέχνη σε προϊόν.Όταν ο δημιουργός έχει από την εταιρία στην οποία ανήκει deadlines για να παραδώσει κάποιο "έργο τέχνης", πολύ αμφιβάλλω αν στο τέλος κάνει τέχνη.Θα μου φαινόταν καλύτερο να μη βγαίνουν 50 cd τη μέρα, αλλά ένας τραγουδοποιός πχ, ίσως έχοντας μια άλλη δουλειά από την οποία να ζει, να γράφει τραγούδια με την ησυχία του και ας του πάρει χρόνια να βγάλει δίσκο,Και είμαι σίγουρος ότι αυτό που τελικά θα φτιάξει θα είναι πολύ ανώτερο από τη μαζική παραγωγή του σήμερα.
Και η διαφήμιση δεν είναι τόσο απαραίτητη.Γιατί έτσι στηρίζεσαι στον διαφημιστή για το για ποια προϊόντα θα σε ενημερώσει.Αν κάτι σε ενδιαφέρει δεν πειράζει να ψάξεις μόνος σου να δεις τι καινούργιο προέκειψε.Αν δε βγαίνανε 1000 cd το χρόνο αλλά 50, θα ήταν πολύ πιο εύκολο να παρακολουθεί κάποιος μόνος του τις εξελίξεις.
Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε: στις 10:31, 01-03-06:

Κατά τη γνώμη μου, οι μεσάζοντες που μεσολαβούν μετέτρεψαν την τέχνη σε προϊόν.Όταν ο δημιουργός έχει από την εταιρία στην οποία ανήκει deadlines για να παραδώσει κάποιο "έργο τέχνης", πολύ αμφιβάλλω αν στο τέλος κάνει τέχνη.Θα μου φαινόταν καλύτερο να μη βγαίνουν 50 cd τη μέρα, αλλά ένας τραγουδοποιός πχ, ίσως έχοντας μια άλλη δουλειά από την οποία να ζει, να γράφει τραγούδια με την ησυχία του και ας του πάρει χρόνια να βγάλει δίσκο,Και είμαι σίγουρος ότι αυτό που τελικά θα φτιάξει θα είναι πολύ ανώτερο από τη μαζική παραγωγή του σήμερα.
Και η διαφήμιση δεν είναι τόσο απαραίτητη.Γιατί έτσι στηρίζεσαι στον διαφημιστή για το για ποια προϊόντα θα σε ενημερώσει.Αν κάτι σε ενδιαφέρει δεν πειράζει να ψάξεις μόνος σου να δεις τι καινούργιο προέκειψε.Αν δε βγαίνανε 1000 cd το χρόνο αλλά 50, θα ήταν πολύ πιο εύκολο να παρακολουθεί κάποιος μόνος του τις εξελίξεις.
Σωστό κι αυτό. Υπάρχουν και καλλιτέχνες που παραδίδουν δουλειά μόνο όταν είναι έτοιμη. Δηλαδή μη σταθούμε στα εγχώρια παραδείγματα που τα τραγούδια γράφονται σε 2 μέρες και είναι σουξεδάκια του ραδιοφώνου. Άλλωστε εδώ μιλάμε για πραγματικούς καλλιτέχνες.
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 15:18, 01-03-06:

Με τα bold δυστυχως ετσι βλεπω και εγω τα πραγματα.

Οσο για τα κοκκινα. Δεν νομιζω οτι ισχυει παντα. Π.χ. Ναι μεν ενα απο τα αγαπημενα μου συγκροτιματα (Αυτο που ειναι στο last-fm πρωτο) το ανακαλυψα εντελως τυχαια απο το google (Εψαχνα κατι ασχετο). Ομως καποια αλλα τα ανακαλυψα απο τα διαφημιστικα που υπαρχουν στα cd μεσα
Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,255 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε: στις 16:08, 01-03-06:

Και η διαφήμιση δεν είναι τόσο απαραίτητη.
Η διαφήμιση είναι παντού απαραίτητη. Μην ξεχνάμε ότι ακόμα και για τους ίδιους μας τους εαυτούς, ένα είδος διαφήμισης προσπαθούμε να κάνουμε, όταν φτιάχνουμε όμορφα βιογραφικά, σε ποιοτικό χαρτί, με προσεγμένη γραμματοσειρά κ.λ.π. Προσπαθούμε να πλασάρουμε τον εαυτό μας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Τώρα, αν το περιεχόμενο του βιογραφικού είναι καλό ή όχι, δεν έχει καμία σημασία. Άλλωστε, πόσες φορές δεν έχει τύχει να αγοράσετε ένα cd και να μην ακούγεται σχεδόν κανένα τραγούδι!
Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

O emufear έγραψε: στις 19:10, 01-03-06:

Άλλο δουλειά, άλλο τέχνη, αυτό προσπαθώ να πω...
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Χρήμα και ερωτικές σχέσεις - Από cortomaltese
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-01-17 στις 18:57.
    • Δόξα ή χρήμα - Από Giannis721
      Το θέμα έχει λάβει 47 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 01-07-15 στις 16:22.
    • Ρομαντισμός vs Χρήμα - Από Μάξιμος
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-12-11 στις 23:22.
    • Έρωτας, αγάπη ή χρήμα; - Από Γιάννης
      Το θέμα έχει λάβει 142 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 04-11-10 στις 22:50.
    • Χρήμα - Από SoZi
      Το θέμα έχει λάβει 31 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 30-10-09 στις 16:52.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα