Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,461 εγγεγραμμένα μέλη και 3,044,700 μηνύματα σε 92,668 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 543 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Ζήλεια & Σχέση

Ζηλεύετε τον/την σύντροφό σας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 110)
Ναι και μάλιστα πάρα πολύ.
27
24,55%
Ναι, αλλά πιστεύω ότι είναι μέσα σε κάποια λογικά όρια
61
55,45%
Καθόλου
22
20,00%

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,377 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 15:56, 13-07-05:

Λοιπόν, το θέμα μας είναι η ζήλεια!!!!

Πιστεύετε; οτι είναι απαραίτητη σε μια σχέση; ή μήπως μονό προβλήματα δημιουργεί;
Υπάρχουν ορια στην ζήλια; Πρέπει να υπάρχουν;
Η ζήλια έχει σχέση με την εμπιστοσύνη;
Τελος εσεις ζηλευετε τον/την συντροφο σας; Έχετε φτάσει ποτέ στα άκρα εξαιτίας της ζήλειας? Σας έχουν ποτέ ζηλέψει παθολογικά? Πως το αντιμετωπίσατε?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 24-07-07 στις 16:44. Αιτία: Merge
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nessa NetMonster

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nessa NetMonster
H Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 375 μηνύματα.

H Nessa NetMonster έγραψε στις 16:39, 13-07-05:

Ο έρωτας σε αποβλακώνει τελείως τελικά.

Πρόσφατα ήμουνα με παρέα και ήτανε ανάμεσά μας και ένα αγόρι που μου άρεσε, χωρίς να γίνεται και τίποτα σπουδαίο δηλαδή, απλά στο "κάτι πάει να γίνει". Ήτανε λοιπόν και μια κοπέλα που ήτανε ουσιαστικά ξένη στην παρέα κι είχε έρθει για έναν καφέ και συζητούσαμε. Πιάνει λοιπόν κουβέντα με το "δικό μου" που καθότανε δίπλα της (εγώ καθόμουνα δίπλα της από την άλλη μεριά). Σε κάποια φάση αντιλαμβάνομαι ότι του την ψιλοπέφτει ("μα πώς είσαι έτσι εσύ αγάπη μου, πολύ σφιγμένος είσαι, πρέπει να χαλαρώσεις" κλπ)...

Ωχ παιδιά να με βλέπατε σπάστηκα τόσο πολύ που το κατάλαβε όλη η παρέα ("μα τι έχεις; έπαθες τίποτα; μήπως είσαι άρρωστη; μήπως πέθανε κανένας;" ) και με έπιασα να σκέφτομαι σαν καρακατινάρα "τώρα να σε αρπάξω από το μαλλί να σου το βγάλω τρίχα-τρίχα αγάπη μου;" κι άλλα τέτοια ωραία

Και το χειρότερο είναι ότι δεν το έλεγχα κιόλας

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

YoMaNaTiOn

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη YoMaNaTiOn
Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 405 μηνύματα.

O YoMaNaTiOn έγραψε στις 18:12, 13-07-05:

Ζηλεύω διακριτικά.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 2,265 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 18:18, 13-07-05:

Και εγώ ζηλεύω αρκετά, τώρα λιγότερο απο παλιά όμως

Παράθεση

gilie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gilie
H gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 440 μηνύματα.

H gilie έγραψε στις 21:30, 13-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από yiannis
Και εγώ ζηλεύω αρκετά, τώρα λιγότερο απο παλιά όμως
και γω καλυτερα απο παλια οσο παει δενει η σχεση και νιωθω αλλη συγουρια ομως δε βλεπω το ιδιο και απο την αλλη πλευρα...νομιζω ο αντρας μου με ζηλευει ποιο πολυ απο οτι στην αρχη γιατι λεει τωρα του ειμαι ποιο συμαντικη...ενα τετοιο περιεργο λεει...τεσπα...

Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,607 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 23:12, 13-07-05:

Εγώ δε ζηλεύω παθολογικά, ζηλεύω φυσιολογικά αν και δεν είναι δυνατόν να είσαι ερωτευμένος και να μην ζηλεύεις έστω και λίγο, πάντως παθολογικα΄ζηλιάρα δεν είμαι ούτε ήταν κανείς μαζί μου συνέχεια πέρα απο κάτι κρισούλες

Παράθεση

katerina21

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη katerina21
H katerina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 55 μηνύματα.

H katerina21 έγραψε στις 08:39, 14-07-05:

εγω ζηλευω παρα πολυ αμα καταλαβω οτι ο αλλον ετιμαζεται να μου τιν "κανει".......ειναι νεκρος απο τα χερακια μου

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 09:32, 14-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από gilie
και γω καλυτερα απο παλια οσο παει δενει η σχεση και νιωθω αλλη συγουρια ομως δε βλεπω το ιδιο και απο την αλλη πλευρα...νομιζω ο αντρας μου με ζηλευει ποιο πολυ απο οτι στην αρχη γιατι λεει τωρα του ειμαι ποιο συμαντικη...ενα τετοιο περιεργο λεει...τεσπα...
Τελικά στο κάθε φύλο το δέσιμο λειτουργεί αντίστροφα.Εσένα σου προσφέρει σιγουριά και στον άντρα όσο πιο πολύ δένεται τόσο πιο πολύ φοβάται πως θα σε χάσει.Πάντως είναι κάπως κολακευτικό ε;
Δεν είμαι ιδιαίτερα κτητική οπότε μου είναι δύσκολο να ζηλέψω ειδικά όταν δεν υπάρχει αφορμή.Αν βέβαια υπάρξει αιτία είτε απο τη μέρια του είτε απο κάποια άλλη μάλλον εκνευρίζομαι και θυμώνω παρά ζηλεύω.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 10:41, 14-07-05:

χμμμμ....
παλιά που ήμουν τρομερά ανασφαλής σε σχέση με την εμφάνιση μου, με τον εαυτό μου κλπ ζήλευα αρρωστημένα....
μεγαλώνοντας και φιλοσοφόντας λίγο τα πράγματα (και κυρίως γεμίζοντας αυτοπεπίθηση και αυτοεκτίμηση) έπαψα να ζηλεύω υστερικά και σκέφτηκα ότι αν ο άλλος θέλει να στην κάνει την στραβή θα στην κάνει είτε ζηλεύεις είτε όχι... οπότε να μη χαλάω και το στομάχι μου!
Πλέον στα 30φεύγα μου, αν ο άλλος μου δημιουργήσει ανασφάλειες που θα με κάνουν να ζηλεύω υστερικά απλά φεύγω από τη σχέση...
Δεν μπορώ πλέον να μπαίνω σε τέτοιες διαδικασίες.. θέλω να είμαι ήρεμη
Κάνω πότε πότε μικρές ζηλίτσες αλλά είναι πάντα στα πλαίσια του "κάνω νάζια" για να βλέπει και ο άλλος το ενδιαφέρον μου, μη νομίζει κι όλας ότι τον έχω χεσμ*νο

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 10:54, 14-07-05:

Προσωπικά δεν ζηλεύω και πολύ όταν είμαι σε μια σχέση, ειδικά όσο περνάει ο χρόνος και δυναμώνει. Ίσα ίσα που όταν τον κοιτάνε οι τον φλερτάρουν άλλες μου αρέσει κιόλας (εννοείται όχι να ανταποκρίνεται ο δικός μου ε? Εκει θα τα έπαιρνα πολύ αλλά δεν μου έχει συμβει. Βέβαια και να μου έχει συμβει δεν θα το είχα καταλάβει γιατι είμαι λίγο "βόδι" σε αυτά )
Όταν όμως είμαι στη φάση του "πάει να γίνει κάτι" που είπε και η Νέσσα ζηλεύω αφάνταστα, με κάθε θηλυκό που τον βλέπω να μιλάει αρχίζω και φτιάχνω σενάρια...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,262 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 10:59, 14-07-05:

Ζηλεύω παθολογικά, και είμαι πολύ κτητική σαν άνθρωπος, αλλά δεν το εκφράζω. Βράζω μόνη μου στο ζουμί μου, γιατί δεν μου το επιτρέπει ο εγωισμός μου. Αν όμως ξεπεράσω τα όριά μου..... ποιός είδε τον Θεό και δεν τον φοβήθηκε!!!!!

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Founes
Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,350 μηνύματα.

O Founes έγραψε στις 12:19, 14-07-05:

Κι εγώ ζηλεύω αλλά σε πολύ "light" μορφή γιατί απο την στιγμή που επιλέγω να είμαι με μια κοπέλα της έχω εμπιστοσίνη. Τώρα αυτό αν είναι σωστό ή λάθος δεν ξέρω, εγώ απλά έτσι νιώθω.
Να σας πώ την αλήθεια θα μ' αρεσε η κοπέλα μου να ζηλεύει λιγο, βέβαια πάντα σε λογικά πλαίσια και χωρίς υπερβολές!

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 14:18, 14-07-05:

Τελικά, ακόμα και η ζήλεια είναι θέμα συμπεριφοράς του συντρόφου σου.
Ο.Κ. μπορεί να υπάρχει το μικρόβιο σε κάποιους (χμ....) σε μεγαλύτερο βαθμό από το νορμάλ, αλλά αν και ο άλλος δεν σε προκαλεί δεν ύπάρχει λόγος για υστερισμούς. Παθολογική καταντά η κατάσταση όταν φαντάζεσαι υποψήφιες ερωμένες και εραστές αντίστοιχα χωρίς ο άλλος να σου δίνει το δικαίωμα να σκέφτεσαι κάτι τέτοιο για εκείνον/η.

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,425 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 23:45, 14-07-05:

Ζηλεύω ΠΑΝΤΑ στην αρχή της σχέσης...Και ζηλεύω παθολογικά....απορώ βέβαια πως κρατιέμαι και δεν το δείχνω...Έχουν γυρίσει και μου έχουν κάνει παράπονο γι'αυτό :/ ....Βέβαια σημαντικό ρόλο παίζει και ο σύντροφος...Κατά πόσο με γεμίζει ανασφάλιες

Αλλά πέρα από ανασφάλιες ή όχι...θα το δείξω ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ...και οι σκηνές ζηλοτυπίες που θα κάνω θα είναι του στυλ νάζι και κάνω ότι με πειράζει...Πωπώ...αψυχολόγητη τελείως είμαι

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 18:41, 05-03-06:

Μπορώ να πω οτι επι του παρόντος δεν ζηλεύω σχεδόν καθόλου!
Βέβαια, δεν θέλω να το παίξω υπεράνω, όταν για ένα διάστημα ήταν σχεδόν βέβαιο οτι θα μετακόμιζε ο φίλος μου στο Αμβούργο με είχε φάει η ζήλια για όσες θα γνώριζε εκεί. Ωστόσο τώρα εκεί που μένει, επειδή ξέρω οτι το 99% των γυναικών δεν είναι του στυλ του έχω το κεφάλι μου ήσυχο I'm a lucky girl

Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,377 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 18:59, 05-03-06:

χεχε ... Αρα πιστευεις οτι η ζηλια εχει να κανει με την "ασφαλεια" που παρεχει ενας χωρος δλδ με το ποσους πειρασμους έχει;

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,686 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 20:22, 05-03-06:

Καλά έχω μείνει τώρα... Ρωτάει κάτι ο ενας και απαντάει ο σύντροφός του σε πόστ και παίζει και διάλογος...σε πόστ; Οχι οτι μ' ενοχλεί, ίσα ίσα ανοίγετε και την καρδιά σας δημοσίως, αλλά 15 μήνες δε το είχατε συζητήσει ξανά και μάλιστα μόνοι σας, πρόσωπο με πρόσωπο; Κάρταααα....

Λοιπόν, εγω θα απαντήσω σχετικά με τις περιόδους που είχα ή θα έχω σύντροφο. Η ζήλεια για μένα από τη σύντροφο είναι επιθυμητή αλλά οχι και απαραίτητη. Δεν θα ψειρίζομαι ολόκληρος αν δεν με ζηλέψει, θα παραξενευτώ όμως αν κάτι είναι παρεξηγήσημο και το δεχτεί αβίαστα. Όταν νιώθω ενα μικρό ποσοστό ζήλιας στο σβέρκο μου, γνωρίζω οτι με θέλει, με διεκδικεί και νιώθω όμορφα. Όταν αυτό το ποσοστό ξεπεράσει κάποια όρια, τότε νιώθω καταπιεσμένος και η εκάστοτε σύντροφος παίρνει την άγουσα για τα αποδυτήρια (κοινώς χωρισμός).

Εγω από την άλλη πλευρά, ζηλεύω επίσης. Υπάρχουν στιγμές που δε θα κρατηθώ και θα το δείξω με εκνευρισμό και υπάρχουν στιγμές που "βαπτίζω τον κεφτέ, μπακαλιάρο" και λεω, "οχι επειδή θες εσυ να μου ψήνεις το ψάρι στα χείλη, εγω να τρώγομαι με τα ρούχα μου. Εσυ είσαι η φταίχτρα" και τη γράφω εκεί που δεν πιάνει μελάνι.

Παράθεση

ines (Ινές)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ines
H Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H ines έγραψε στις 21:56, 05-03-06:

οσο να 'ναι, αν ζηλευει ο ενας, να ειναι για κατι λογικο και αυθεντικα παρεξηγησιμο.....οχι σαν κατι παιδια που ξερω, τα οποια:
ο ενας ειναι τρελα ανασφαλης (και παραλληλα τελειο παιδι που αγαπαω παρα πολυ) και πεταει τις ανασφαλεις του στην αλλη σε μορφη ζηλιας η κατηγοριων (τη λεει, πχ, υποκριτρια και διπροσωπη και οτι δεν τον θελει)
η αλλη, ειναι αλλο θεμα. σαν να λεμε, παθαινει ψυχοσωματικα καθε φορα που ο αλλος της λεει τα παραπανω.

ε σε τετοιο πια βαθμο δε λεει. για αυτο λεω, σε λογικα ορια. μην τρελαθουμε κιολας.

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 23:48, 05-03-06:

Εγώ πιστεύω οτι το παν σε μια σχέση είναι να υπάρχει ισορροπία. Για παράδειγμα ακόμη κι αν ζηλεύει πολύ ο ένας, τότε άν ζηλεύει πολύ και ο άλλος τότε θεωρώ οτι δεν υπάρχει πρόβλημα.
Εγώ "ζηλεύω" σε λογικά πλαίσια, δεν αρχίζω να αφρίζω όταν μιλάει σε μια γνωστή του, αλλά δεν αδιαφορώ κιόλας. Γενικά είμαι της άποψης οτι η υπερβολική ζήλια δημιουργεί τόσα προβλήματα σε μια σχέση όσο και η καθόλου ζήλια (και δεν εννοώ να μην υπάρχει ζήλια όταν ο άλλος δεν έχει δώσει δικαιώματα αλλά να υπάρχει γενικά αδιαφορία).

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 09:45, 06-03-06:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Καλά έχω μείνει τώρα... Ρωτάει κάτι ο ενας και απαντάει ο σύντροφός του σε πόστ και παίζει και διάλογος...σε πόστ; Οχι οτι μ' ενοχλεί, ίσα ίσα ανοίγετε και την καρδιά σας δημοσίως, αλλά 15 μήνες δε το είχατε συζητήσει ξανά και μάλιστα μόνοι σας, πρόσωπο με πρόσωπο; Κάρταααα....
Φυσικά και το είχαμε συζητήσει. Αυτό μας αναγκάζει να μην απαντήσουμε στο θέμα επειδή το άνοιξε ο σύντροφος μας; Κάρταααα.....

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 09:49, 06-03-06:

δώ-στε φλέ-ι-μς στο λα-ό!!!!!

μι νο ζήλεια, νο νο νο.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 09:50, 06-03-06:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
δώ-στε φλέ-ι-μς στο λα-ό!!!!!
Πού τα είδες τα flames?

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 10:03, 06-03-06:

δε τα είδα, είπα "δώστε"

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 11:55, 06-03-06:

ναι ζηλεύω αλλά μέσα σε κάποια όρια

Η ζήλια έχει δύο παράγοντες που ξεκινάει να υπάρχει ως δεδομένο μέσα σε μια σχέση...
Δημιουργείται ή όταν ο ένας απ τους δύο νοιώθει ανασφάλεια από μόνος του ή όταν ο άλλος του δίνει πατήματα για να νοιώθει ανασφάλεια με συνέπεια να ζηλέψει.

έχω περάσει από σχέση που ζήλευα αρωστημένα και ο λόγος ήταν ότι ήμουν τρομερά ανασφαλής!
Απ την αρχή της σχέσης, θεωρούσα ότι ήταν πάρα πολύ καλός για μένα (ω ναι έχω περάσει και τέτοια ηλίθια φάση ) με αποτέλεσμα φυσικά να νοιώθω ένα τίποτα και το παραμικρό να μου φαίνεται ως ύποπτο και απειλή
Φυσικά έχω περάσει και από σχέση που ο άλλος με την συμπεριφορά του με έκανε (νομίζω σκόπιμα κι όλας) να ζηλεύω ακατάπαυστα!
όταν ο άλλος αρχίζει να μιλάει χαμηλόφωνα στο τηλέφωνο με την φίλη που τον πήρε... ή να κοιτάει σαν ξελιγωμένος από δω και από κει παρουσία μου, ε νομίζω ότι με "προκαλεί" να βάλω ψύλλους στα αυτιά μου

Η εμπιστοσύνη σαφώς και έχει άμεση σχεση με τη ζήλια αλλά ως ένα βαθμό πάντα.
Πλέον είμαι υπερ του "του έχω εμπιστοσύνη, αλλά να έχουμε και το νου μας... μην τρελαθούμε"

Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Dare-Devil
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 561 μηνύματα.

O Dare-Devil έγραψε στις 17:36, 06-03-06:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Πιστευετε; οτι ειναι απαραίτητη σε μια σχεση; ή μηπως μονο προβλματα δημιουργει;
Υπαρχουν ορια στην ζηλια; Πρεπει να υπαρχουν;
Η ζηλια εχει σχεση με την εμπιστοσυνη;
Τελος εσεις ζηλευετε τον/την συντροφο σας;
H ζήλια εχει θετικα και αρνητικα.Η ζηλια μπορει να βοηθησει μια σχεση ή να την καταστρεψει γιατι οταν ζηλευει ο ενας τον αλλο καμια φορα ο ερωτας και το συναισθημα χτυπανε κοκκινο αλλες φορες ομως η ζηλια μπορει να φτασει ενα ζευγαρι στο χωρισμο.Επισης η ζηλια ειναι ψυχοφθορα τις περισσοτερες φορες.Αν καποιος ζηλευει τον συντροφο του ας τον ζηλευει με μετρο.

Παράθεση

The Stand (Dr Gregory House)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη The Stand
Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 488 μηνύματα.

O The Stand έγραψε στις 19:57, 06-03-06:

Και εγώ ζηλέυω,αλλά πάρα πολύ λίγο.Θεωρώ την υπερβολική ζήλεια,τρομερό αγκάθι σε μια σχέση

Παράθεση

zxr

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη zxr
Ο zxr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 78 μηνύματα.

O zxr έγραψε στις 11:27, 07-03-06:

Προσπαθώ να είμαι cool και άνετος στο συγκεκριμένο θέμα. Τον τελευταίο καιρό έχω αρχίσει να πιστεύω ότι ζηλεύουμε επειδή μας κάνουν να ζηλεύουμε.

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 11:44, 07-03-06:

Εγώ είμαι από τις περιπτώσεις που ζηλεύουν πολύ! Αλλά πάρα πολύ. Ευτυχώς ο Γιάννης δεν μου δίνει πατήματα, διαφορετικά θα πάθαινα καθημερινά εγκεφαλικά επεισόδια. Το έχω ψάξει μέσα μου και έχω καταλήξει σε αυτό που είπε η ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ (ανασφάλεια) αλλά για τελείως διαφορετικούς λόγους. Δεν νιώθω ότι είναι πολύ καλύτερος από μένα και φοβάμαι μην τον χάσω, έχει να κάνει με τον φόβο της απόρριψης που έχω σε κάθε τομέα της ζωής μου (αμαρτίες γονέων)....Από ερωτικές μέχρι φιλικές σχέσεις....
Η ζήλεια τώρα προκύπτει γιατί το μυαλό μου έχει την φοβερή ικανότητα να δημιουργεί απίθανα σενάρια με μηδέν αφορμή. Απάντησε στο κινητό του μετά από 4 χτυπήματα και όχι μετά από 2? Γιατί? Πού ήταν? Με ποια? Τι κάνανε?
Το μόνο θετικό (για τον άλλον) είναι ότι την επιστημονική φαντασία του μυαλού μου, την κρατάω για τον εαυτό μου. Ουδέποτε έχω κάνει σκηνικό ζήλειας, ούτε καβγά.....τίποτα. Τα κρατάω μέσα μου και τυρρανιέμαι μόνη μου, αν και κατά βάθος ξέρω πως όλα αυτά είναι δημιουργήματα του μυαλού μου..... Μόλις ηρεμίσω λίγο, τοτε επανέρχεται η λογική μου....
Τραβάω μεγάλο ζόρι με τον εαυτό μου πάντως.......

Παράθεση

Nana

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Nana
H Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 510 μηνύματα.

H Nana έγραψε στις 13:26, 07-03-06:

Προσωπικά πιστεύω ότι η ζήλεια σχετίζεται κατά κύριο λόγο με την ανασφάλειά μας, η οποία μπορεί εν μέρει να έχει να κάνει με τα βιώματά μας.

Π.χ. στην προηγούμενη σχέση μου, μπορώ να πω ότι ζήλευα κατά ένα ποσοστό 5% (αν θεωρήσουμε ότι 0% = καθόλου και 100% = άρρωστη). Στην τωρινή μου σχέση νομίζω ότι ζηλεύω κατά 40% και αυτό πιστεύω έχει να κάνει φυσικά με την ανασφάλειά μου, η οποία έχει μεγαλώσει από τον τρόπο που ξεκίνησε αυτή η σχέση και από τον τρόπο που τελείωσε η προηγούμενή μου... Με λίγα λόγια, μάλλον φοβήθηκα τον εαυτό μου (από αυτό που έκανε πριν) και τώρα δε θέλω να μου γυρίσει μπουμερανγκ.

Ως προς την αντιμετώπιση μιας κατάστασης που μπορεί να δημιουργήσει ζήλεια, αν δε γίνεται εσκεμμένα από την άλλη πλευρά (δλδ περισσότερο είναι δημιούργημα του μυαλού μου), καλύτερο είναι πιστεύω να το αναφέρεις σε στυλ αστείου, ώστε ο άλλος να μη νομίζει ότι είσαι και χάνος, αλλά και να μην αισθάνεται την πίεση.

... Αυτά και άλλα πολλά

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 15:10, 07-03-06:

Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen
Εγώ είμαι από τις περιπτώσεις που ζηλεύουν πολύ! Αλλά πάρα πολύ. Ευτυχώς ο Γιάννης δεν μου δίνει πατήματα, διαφορετικά θα πάθαινα καθημερινά εγκεφαλικά επεισόδια. Το έχω ψάξει μέσα μου και έχω καταλήξει σε αυτό που είπε η ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ (ανασφάλεια) αλλά για τελείως διαφορετικούς λόγους. Δεν νιώθω ότι είναι πολύ καλύτερος από μένα και φοβάμαι μην τον χάσω, έχει να κάνει με τον φόβο της απόρριψης που έχω σε κάθε τομέα της ζωής μου (αμαρτίες γονέων)....Από ερωτικές μέχρι φιλικές σχέσεις....
Η ζήλεια τώρα προκύπτει γιατί το μυαλό μου έχει την φοβερή ικανότητα να δημιουργεί απίθανα σενάρια με μηδέν αφορμή. Απάντησε στο κινητό του μετά από 4 χτυπήματα και όχι μετά από 2? Γιατί? Πού ήταν? Με ποια? Τι κάνανε?
Το μόνο θετικό (για τον άλλον) είναι ότι την επιστημονική φαντασία του μυαλού μου, την κρατάω για τον εαυτό μου. Ουδέποτε έχω κάνει σκηνικό ζήλειας, ούτε καβγά.....τίποτα. Τα κρατάω μέσα μου και τυρρανιέμαι μόνη μου, αν και κατά βάθος ξέρω πως όλα αυτά είναι δημιουργήματα του μυαλού μου..... Μόλις ηρεμίσω λίγο, τοτε επανέρχεται η λογική μου....
Τραβάω μεγάλο ζόρι με τον εαυτό μου πάντως.......
Γιατι τα κρατας μεσα σου; Εγω προσωπικα αρχισω και πεταω υπονοουμενα πχ γιατι αργησες να το σηκωσεις κτλ. Συνηθως αυτο μου βγαινει υπερ μου επειδη η απαντηση με ηρεμει και καταλαβαινω οτι πρεπει να παψω να φτιαχνω σεναρια.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 15:54, 07-03-06:

Καλέ εδω εγώ μια φορά του είπα οτι είμαι στον Παπασωτηρίου και αυτός κατάλαβε οτι ήμουν με άντρα στην αρχη!!

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 15:58, 07-03-06:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Γιατι τα κρατας μεσα σου; Εγω προσωπικα αρχισω και πεταω υπονοουμενα πχ γιατι αργησες να το σηκωσεις κτλ. Συνηθως αυτο μου βγαινει υπερ μου επειδη η απαντηση με ηρεμει και καταλαβαινω οτι πρεπει να παψω να φτιαχνω σεναρια.

Τα παρανοϊκά σενάρια του μυαλού μου, δεν είναι να τα μοιράζομαι με κανέναν, ακριβώς επειδή είναι παρανοϊκά. Τώρα αν ο Γιάννης μου δώσει πάτημα να ζηλέψω, σαφώς και θα το κουβεντιάσω μαζί του και δεν θα κάτσω να ψηθώ μόνη μου! Αυτό όμως συμβαίνει σπάνια, οπότε δεν έχω πρόβλημα.

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Καλέ εδω εγώ μια φορά του είπα οτι είμαι στον Παπασωτηρίου και αυτός κατάλαβε οτι ήμουν με άντρα στην αρχη!!
Super! Νόμιζε πως ήσουν με κάποιον που τον λένε Παπασωτηρίου?

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:02, 07-03-06:

Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen
Super! Νόμιζε πως ήσουν με κάποιον που τον λένε Παπασωτηρίου?
ΝΑΙ!!! Του κόπηκε λέει η αναπνοή όταν είδε το μήνυμα!!

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 16:22, 07-03-06:

ΝΑΙ!!! Του κόπηκε λέει η αναπνοή όταν είδε το μήνυμα!!

Ελπίζω να μην παθαίνει τα ίδια και με τα σουπερμαρκετ? Και τα άτιμα έχουν σχεδόν όλα αντρικά ονόματα..... Βασιλόπουλος, Βερόπουλος, Σκλαβενίτης......!!!!!!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:32, 07-03-06:

Μπα, εκεί του λέω οτι είμαι στο σούπερμάρκετ και τελείωσε το θέμα, δεν το λέω με το όνομα

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 16:34, 07-03-06:

Μπα, εκεί του λέω οτι είμαι στο σούπερμάρκετ και τελείωσε το θέμα, δεν το λέω με το όνομα
Σωστή!

Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Dare-Devil
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 561 μηνύματα.

O Dare-Devil έγραψε στις 17:49, 07-03-06:

Michelle το παιδι θα το παιθανεις!!!Προσεχε τι του λες!

Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη nikita13
H nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 524 μηνύματα.

H nikita13 έγραψε στις 13:10, 09-03-06:

Λοιπόν,ζήλια στην σχέση..Θεωρώ ότι είναι καλό να υπάρχει σε μια σχέση σε φυσιολογικά πλαίσια όμως και χωρίς ακραίες αντιδράσεις...Γιατί η ζήλια είναι ένα στοιχείο ότι ο άλλος ενδιαφερεται όπως και να έχει..Απλώς υπάρχουν άνθρωποι που το εκδηλώνουν και άλλοι όχι.Όμως η υπερβολική ζήλια δηλητηριάζει και και μπορεί να αποβεί μοιραία για την σχέση..Παύεις να την ζεις και να εισαι ευτυχισμένος πραγματικά και ζεις με έναν φόβο..Γι'αυτό δεν πρέπει να παρασυρόμαστε πάντα από το συναίσθημα αλλα να χρησιμοπούμε και λίγο την λογική και να ζυγίζουμε τα ππάγματα..Είναι σωτήρια σε πολλές περιπτώσεις..
Εννοείται πως στισ σχέσεις μου ζήλευα αλλά σε λογικά πλαίσια πάντα..εκτός από μια που έφτασα στα όρια της υπερβολής ακριβώς επειδή είχε φτάσει αυτός,από αντίδραση..Λάθος μου το ξέρω απλώς ασυναίσθητα μπορεί ο άλλος να σου περάσει πράγματα..Και ήταν μοιραίο και για τους δυο..Ευτυχώς δεν το συνέχισα στην επόμενη μου σχέση..Αν και τις περισσότερες φορές πλέον το κρατάω μέσα μου και δεν είναι καλο αυτο..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikita13 : 09-03-06 στις 13:14.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 13:13, 09-03-06:

Αρχική Δημοσίευση από nikita13
Γιατί η ζήλια είναι ένα στοιχείο ότι ο άλλος ενδιαφερεται όπως και να έχει..
Κάτσε βρε, εγώ δηλαδή που δεν ζηλεύω δεν ενδιαφέρομαι; I don't think so...

Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

H nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 524 μηνύματα.

H nikita13 έγραψε στις 13:16, 09-03-06:

Κάτσε βρε, εγώ δηλαδή που δεν ζηλεύω δεν ενδιαφέρομαι; I don't think so...
Δεν νομίζω πως δεν ζηλεύεις καθόλου..Όπως αυτό που ανέφερες για τον φίλο σου που θα έφευγε Αμβούργο η κάτι άλλο που ανέφερες παλιότερα..Απλώς μάλλον δεν υπάρχουν οι συνθήκες να ζηλεψεις..Βασικά όταν δεν ζηλευεις τον άλλον πλέον είναι και πολλές φορές ένδειξη ότι τον θεωρείς δεδομένο..Αυτο το βλέπω καθημερινά σε σχέσεις φίλων μου..

Παράθεση

lilith (Ισιδώρα Π.)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lilith
H Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας . Έχει γράψει 285 μηνύματα.

H lilith έγραψε στις 13:20, 09-03-06:

Πιστεύω, πως η ζήλια με μέτρο..., δηλαδή το ζεστό ενδιαφέρον..., που μπορεί να δείξει κάποιος για το συντροφό του, είναι φυσιολογική..., αλλά και απαραίτητη..., γιατί κολακεύει τον σύντροφό σου, αλλά ξυπνά και το ενδιαφέρον στη σχέση...

Αυτό όμως, απέχει πάρα πολύ, από το αρωστημένο πάθος... και την υπερβολή..., που, ιδιαίτερα μετά από κάποιο διάστημα, καταντάει αφόρητη... και συνήθως αρχικά δηλητηριάζει και στη συνέχεια καταστρέφει τη σχέση...

Εκτός όμως από αυτά, τις περισσότερες φορές, δημιουργεί και αντίδραση..., εννοώ δηλαδή, ότι σε σπρώνχνει... στο ν΄αρχίσεις να προσέχεις, ότι από μόνος σου, μπορεί να μην είχες προσέξει ποτέ...
Όχι μόνο επομένως, δεν κάνει καλό, αλλά φέρνει και τα αντίθετα αποτελέσματα, ιδιαίτερα όταν πρόκειται για άτομα αντιδραστικά...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lilith : 09-03-06 στις 13:23.
Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

H nikita13 έγραψε στις 13:22, 09-03-06:

Αρχική Δημοσίευση από lilith
Πιστεύω, πως η ζήλια με μέτρο..., δηλαδή το ζεστό ενδιαφέρον..., που μπορεί να δείξει κάποιος για το συντροφό του, είναι φυσιολογική..., αλλά και απαραίτητη...

Αυτό όμως, απέχει πάρα πολύ, από το αρωστημένο πάθος... και την υπερβολή..., που, ιδιαίτερα μετά από κάποιο διάστημα, καταντάει αφόρητη... και συνήθως αρχικά δηλητηριάζει και στη συνέχεια καταστρέφει τη σχέση...

Εκτός όμως από αυτά, τις περισσότερες φορές, δημιουργεί και αντίδραση..., εννοώ δηλαδή, ότι σε σπρώνχνει... στο ν΄αρχίσεις να προσέχεις, ότι από μόνος σου, μπορεί να μην είχες προσέξει ποτέ...
Όχι μόνο επομένως, δεν κάνει καλό, αλλά φέρνει και τα αντίθετα αποτελέσματα, ιδιαίτερα όταν πρόκειται για άτομα αντιδραστικά...
Respect δεν θα μπορούσες να τα πεις καλύτερα..Δηλαδή έγω είμαι αντιδραστικο??

Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,607 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 16:56, 09-03-06:

Εγώ δεν ζηλέυω και πιστεύω πως η ζήλια μόνο προβλήματα μπορεί να φέρει, σε παλαιότερη σχέση μου ζήλευα και μόνο προβήματα μου δημιούργησε.
Δεν λέω να είναι κάποια κοπέλα και να την κοιτάει λες και δεν έχει ξαναδει γυναίκα εκεί νευριαζω(δεν το κάνει) όχι επειδή την κοιτάει αλλά επειδή δεν με σέβεται, αυτό με ενοχλει και στους φίλους μου.
Δεν σημαίνει πως δε τον θέλω επειδή δεν τον ζηλέυω αλλά ας το γυρίσουεμ αντίστροφα δηλαδή αν ζηλέυεις αυτός δεν θα την κάνει την μ@λακία του αν θέλει??

Παράθεση

burbuja

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη burbuja
H burbuja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 463 μηνύματα.

H burbuja έγραψε στις 01:00, 10-03-06:

Εγώ είμαι από τα άτομα που ζηλεύουν από πολύ έως πάάάάρα πολύ,αλλά με "σώζει" το ότι ποτέ δεν το δείχνω στον άλλον -κυρίως από εγωισμό- εκτός κι αν υπάρχει σοβαρός λόγος..πάντως,γενικά,μπορεί να "τρελαθώ" απ'το τίποτα,να πλάθω σενάρια στο μυαλό μου χωρίς λόγο και τέλος πάντων,όλα αυτά τα "ωραία",αλλά γνωρίζω πολύ καλά ότι αυτό μπορεί να είναι καταστροφικό για μία σχέση..έτσι λοιπόν,αφού δεν μπορώ να αλλάξω το στοιχείο της ζήλειας που με διακατέχει ώρες ώρες,φροντίζω να το κρατάω για'μένα -όσο ψυχοφθόρο κι αν είναι αυτό-...

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,169 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 12:16, 08-04-06:

Kαι η πλακα ειναι michelle οτι εκανα κι αναζητηση πριν κανω το αλλο θεμα...Αλλα ειδες τι παθαινει καποιος οταν θελει να φτιαχνει θεματα μεσα στη μαυρη νυχτα;;;

Αντε να το ξεθαψω (αν και ειναι μονο ενα μηνα περιπου ανενεργο) και να απαντησω.
Λοιπον προσωπικα δεν ζηλευω...δεν μπορω να ζηλεψω, δεν θελω να ζηλεψω, δεν βρισκω κανενα νοημα στην ζηλεια γενικοτερα...
Για εμενα μπορει να παιξει μονο αρνητικο ρολο μεσα σε μια σχεση...δεν ξερω αλλα θεωρω οτι δηλτηριαζει τα ζευγαρια.Κι εγω αισθανομαι πολυ ασχημα οταν η κοπελα μου με ζηλευει.
Σε καμια περιπτωση δεν θεωρω οτι ετσι μου δειχνει ειτε οτι με αγαπα, ειτε οτι ενδιαφερεται για μενα.
Πιο πολυ μου δειχνει οτι βαζει τις οποιες προσωπικες της φοβιες πανω απο εμενα και απο αυτο που εχουμε και οτι δεν με εμπιστευεται.
Ακομα και οταν θα βγουμε για καφε, εχω γινει μαρτυρας σε καυγαδες πολλων ζευγαριων οπου ειτε η μια ειτε ο αλλος, επειδη ετυχε και περασε καποιος-α ωραια και κοιταξε ενας απο τους δυο (σημαντικο:Κοιταξε!Οχι ανοιξε το στομα και αρχισε να του τρεχουν σαλια!!!), ο αλλος να αρχισει να κανει απιστευτες σκηνες ζηλοτυπιας.
Προσωπικα επειδη απο την φυση μου παρατηρω οτιδηποτε υπαρχει γυρω μου (διακριτικα) δεν υπαρχει περιπτωση να μην παρατηρησω ειτε μια γιαγια 150 ετων που θα περασει, ειτε τον Hulk Hogan ειτε την Καρτσωνα.Και φυσικα εαν η κοπελα μου κανει το ιδιο, ΔΕΝ με ενοχλει.
Μετα, ποτε μα ποτε οταν εγω για τον οποιοδηποτε λογο δεν μπορω να βγω (ακομα και αν ειμαι Ελλαδα), δεν κανω δυο βασικα πραγματα:
Δεν σπαω τα νευρα με μουρμουρα-γκρινια στην κοπελα μου, μπας και την καταφερω να μεινει κι αυτη μεσα...(Τι;;;Χωρις εμενα να βγει;;Απαπαπαπα!)
Και δευτερον, δεν παιρνω τηλαφωνα οσο ειναι εξω, με την οποιαδηποτε παρεα.Το θεωρω οτι κανω και φυσικα οτι μου κανουν τρομερο ελεγχο ετσι.Και δεν μιλαω να τυχει να με παρει για καποιον "σημαντικο" ή οχι λογο μια φορα, δυο.Αλλα καθε φορα που θα τυχει να βγω μονος μου (γιατι τα ζευγαρια κατα την γνωμη μου καλο ειναι να μην βγαινουν ΜΟΝΟ μαζι.) να ακολουθει τηλεφωνημα-αναφορα...
Τελος, δεν με ενοχλει και οταν καποιος κοιταζει την κοπελα μου.Ειλικρινα, απαξ και δεν ερθει αυτη να μου πει οτι με ενοχλει ο ταδε, ή κανε κατι κτλ κτλ, εαν π.χ. πηγαινω για καφε και δω οτι καποιοι κοιταζουν (γιατι την βρισκουν ομορφη) την κοπελα μου, αντιθετα με κανει να αισθανομαι και ομορφα.Οτι κοιταξτε...σχολιαστε...αλλα στο τελος της μερας με μενα θα φυγει.Εαν θα ηθελα να περνα απαρατηρητη απο ομορφια η κοπελα μου, τοτε θα φροντιζα να εβρισκα μια, χωρις δοντια...τοσο αληθορη που οταν δακρυζε θα εβρεχε τα αυτια της, και με μουστακι!
Εν κατακλειδι, πιστευω οτι η εμπιστοσυνη σε ενα ζευγαρι και εναν δεσμο παιζει μεγαλο ρολο.Η ζηλεια και μαλιστα η υπερμετρη ζηλεια ειναι ελλειψη της παραπανω.Και αυτο που λενε πολλοι οτι εσενα σε εμπιστευομαι, τους αλλους δεν εμπιστευομαι...ειναι δικαιολογια.Ετσι κι αλλιως οσο και να θελουν οι αλλοι ή οι αλλες εαν δεν θελεις εσυ-εγω- ο καθενας μας δεν προκειτε να γινει τιποτα.

Αυτα...παω να φτιαξω ενα thread με θεμα την ζηλεια τωρα...δεν νομιζω να υπαρχει...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 12:28, 08-04-06:

Ακριβώς όπως τα λες Μάριε! Κι εγώ αυτής της άποψης είμαι!
Με μια διαφορά: μπορεί εγώ να μην ζηλεύω αλλά δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα να με ζηλεύει ο άλλος. Μου φαίνεται και λίγο αστείο οπότε συνήθως κάνω και πλάκα επι του θέματος
Μιλάμε πάντα για "φυσιολογικές" ζήλιες και όχι για παθολογικές περιπτώσεις, ε!

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,169 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 12:34, 08-04-06:

Καλα, ανεκτικος σε μια "α" μορφη,εκφραση ζηλειας ειμαι κι εγω.
Δεν τρελενομαι κι ολας βρε παιδι μου.Δεν ειναι οτι αν μου δειξει οτι ζηλευει λιγο θα γινει χαμος απο μερους μου.
Οχι...τιποτα τετοιο.Απλως δεν θελω ορισμενα λεπτα ορια να ξεπερνιουνται.Και ειδικα σε αυτο το θεμα ειναι πολυυυ ευκολο να γινει κατι τετοιο.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 12:37, 08-04-06:

Εγώ έτσι και αρχίσει να μου κάνει ζήλιες, συνήθως χωρίς λόγο, αρχίζω και τον δουλεύω οπότε καταλαβαίνει τι κοτσάνα πέταξε

Παράθεση

^^Vampire^^

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ^^Vampire^^
H ^^Vampire^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 133 μηνύματα.

H ^^Vampire^^ έγραψε στις 01:28, 14-04-06:

Καλή είναι η ζήλια, σε λογικά πλαίσια πάντα. Αν είμαστε με κάποιον θέλουμε και λίγο να ζηλεύει, έτσι για να θυμόμαστε ότι μας θέλει ακόμα, ότι δεν είμαστε δεδομένο, δέθηκε ο γάιδαρος.

Παράθεση

Aayla

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Aayla
H Aayla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 140 μηνύματα.

H Aayla έγραψε στις 12:32, 14-04-06:

Ψήφισα "καθόλου", γιατί πραγματικά αυτήν την περίοδο δε ζηλεύω καθόλου το σύντροφό μου. Γενικά όμως και σε φάσεις που με έπιανε το αίσθημα της ζήλιας, δε ξέφευγα από τα όρια και ποτέ μα ποτέ δε στέρησα μια επιθυμία ή δικαίωμα από το σύντροφό μου λόγω ζήλειας. Ίσως επειδή είμαι και παθούσα (αυτός είναι αρρωστημένα ζηλιάρης... ).
Σε γενικά πλαίσια, πιστεύω ότι ένα μικρό ποσοστό ζήλειας είναι φυσιολογικό ανάμεσα σε δυο ανθρώπους που αγαπιούνται. Από τη στιγμή όμως που θα αυξηθεί το ποσοστό, αρχίζουν τα προβλήματα που οδηγούν ακόμα και στο χωρισμό.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους