Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,092 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,048 μηνύματα σε 74,648 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Εξήγηση για τα κάλαντα: Urban legend;

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 18:53, 05-03-06:

Διαβασα πριν λιγο μια εξήγηση για τα καλαντα. Αλλα δεν ξερω αν ισχυει, ισως επειδη πρωτη φορα το ακουω. Για αυτο σκεφτηκα να ρωτησω εδω:
Αρχιμηνιά κι Αρχιχρονιά
ψιλή μου δεντρολιβανιά (*)
Κι αρχή καλός μας χρόνος
εκκλησιά με τ' άγιο θόλος (*)

Αγιος Βασίλης έρχεται
και δε μας καταδέχεται (*)
από την Καισαρεία
συ σ' αρχόντισσα κυρία (*)

Βαστάει πένα και χαρτί
Ζαχαροκάντυο ζυμωτή (*)
Χαρτί χαρτί και καλαμάρι
δες και με το παλικάρι (*)
---------------------------------

Η ιστορία μας διαδραματίζεται στον μεσαίωνα. Σε εκείνα τα χρόνια οι φτωχοί και χαμηλών στρωμάτων άνθρωποι δεν είχαν το δικαίωμα να μιλούν στους αριστοκράτες παρά μόνο σε γιορτές όπου μπορούσαν να τους απευθύνουν ευχές.

Ήταν λοιπον ένας νεαρός (βλέπε Ρωμαίος και Ιουλιέτα-Μοντέγοι και Καπουλέτοι) αλλά φτωχό το παλικάρι , που είχε ερωτευθεί μια όμορφη αριστοκράτισσα. Σκαρφίστηκε λοιπόν το εξής ώστε να εκφράσει τον έρωτά του με τρόπο που να μην γίνει αντιληπτός όμως από τους υπόλοιπους.

Σου λεει θα παω την πρωτοχρονιά να της πω τις ευχές μου για το νέο έτος αλλά θα φτιάξω ένα δικό μου ποίημα που θα έχει εναν στίχο από τα κάλαντα , εναν στίχο που θα απευθύνεται στη γκόμενα (!) και έτσι δεν θα με πάρουν χαμπάρι!

Αρχίζει λοιπόν και βάζει ενδιάμεσους στίχους (αυτούς με τα αστεράκια).

Την αποκαλεί ψηλή ,σαν δεντρολιβανιά.Επειδή φορούσε ένα από τα ψηλά τα κωνικά καπέλα με το τούλι στην κορυφη , την παρομοιάζει με Εκκλησιά με το Αγιο θόλος (θόλος εκκλησίας).
Της λέει ότι δεν τον καταδέχεται (ο Αι Βασίλης δεν εχει να κανει!) γιατί είναι αρχόντισσα κυρία.
Τέλος κλείνει με τις γαλυφιές! Την λεει ζαχαροκάντυο ζυμωτή, δηλαδή φτιαγμένη από ζάχαρη (γλυκειά μου) και την παρακαλεί να του ρίξει μια ματιά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη faithplus1
Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 19:01, 05-03-06:

Δεν είχα ξανακούσει αυτή την εκδοχή, αλλά πρέπει να πω ότι μου φαίνεται αρκετά πιθανή.Έχει μια λογική όπως και να το κάνουμε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:05, 05-03-06:

Παντως ακομη και να μην ειναι αληθινη πιστευω οτι αυτος που την σκεφτηκε ειναι εξυπνος. Ειναι πολυ εξυπνη για εμενα εκδοχη

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 19:40, 05-03-06:

Ειναι λογικη σαν εκδοχη και ουτος η αλλως οπως ειναι τα καλαντα δεν βγαινει ενα συγκροτιμενο νοημα

Παράθεση

ines (Ινές)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ines
H Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H ines έγραψε στις 21:47, 05-03-06:

εγω εχω να πω πως μικρη με πληγωνε βαθυτατα το "δε μας καταδεχεται....". πως το λενε, αγιος βασιλης ειναι! αρα ας με πεισει καποιος οτι αυτη του exposed ειναι η αληθινη....εγω θελω να με καταδεχεται εμενα ο αγιος μπιλλης!

Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 13:47, 06-03-06:

Αρχική Δημοσίευση από ines
εγω εχω να πω πως μικρη με πληγωνε βαθυτατα το "δε μας καταδεχεται....". πως το λενε, αγιος βασιλης ειναι! αρα ας με πεισει καποιος οτι αυτη του exposed ειναι η αληθινη....εγω θελω να με καταδεχεται εμενα ο αγιος μπιλλης!
έλα μικρό μου μην στεναχωριέσαι σε αγαπάει ο Αγιος Βασίλης

Τώρα γι'αυτό που έγραψε ο Πάνος πιθανό μου φαίνεται αλλά και ψέμματα να είναι, είναι παρα πολύ πετυχημένο

Παράθεση

ines (Ινές)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ines
H Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H ines έγραψε στις 22:33, 06-03-06:

Αρχική Δημοσίευση από bunny
έλα μικρό μου μην στεναχωριέσαι σε αγαπάει ο Αγιος Βασίλης

λες;;;;!!!!;;;;; αντε, ξαναφερες την ελπιδα στα χριστουγεννα!!
(μα τετοια κριση εμπνευσης βραδιατικα;;;;;;;;; απο που κατεβηκα

Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 14:22, 07-03-06:

Απο την Καισαρία

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 20:02, 17-12-07:

Λοιπόν υπάρχουν και κάλαντα που έχουν τον εξής στοίχο...

Εις αυτό το νέο έτος
Βασιλείου εορτής
ήρθα να σας χερετήσω
με την πρέπουσα ευχή

όσους έχετε στα ξένα
να τον δείτε με χαρά
με υγεία και ευτυχία
τον θεό παρακαλώ

Αυτό το σπίτι που ρθαμε πέτρα να μην ραγήσει και ο νοικοκυρης του σπιτιού πολλά χρόνια να ζήσει
αυτά αφορούν τα νησιά του αιγαίου, ξεκίνησε απο Κάλυμνο που οι βουτηχτές πηγαίναν για σφουγγαρια, αργότερα ο κόσμος έφευγε και οι άνθρωποι πηγαίναν σε άλλα μέροι, τότε λοιπόν επειδή κάθε νησιώτης είχε και απο ένα παιδί στα καράβια βγάλαν και αυτό σαν προσευχεί και ελπίδα σε αυτούς που μέναν πίσω.

Στην Λ'έρο το λέγανε αυτό πιό πολλύ γιατί μπορεί στην κάλυμνο να ξεκίνησε αλλα στην λέρο ήχαν τους περισσότερο ξενητεμένους

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Circadian (Ηλίας)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Circadian
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 243 μηνύματα.

O Circadian έγραψε στις 20:51, 17-12-07:

Ενδιαφέρουσα εξήγηση. Δεν είχα προσέξει πόσο ξεκάρφωτοι ήταν αυτοί οι στίχοι με τον αστερίσκο. Μοιάζουν όντως εμβόλιμοι και βγάζουν περισσότερο νόημα αν τους διαβάσεις ξεχωριστά απ'τους υπόλοιπους. Οπότε... όλο αυτόν τον καιρό τα πρωτοχρονιάτικα κάλαντα ήταν κεκαλυμμένη ερωτική καντάδα? Πολύ γέλιο!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 10:20, 18-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από ines
Βασικά.... δεν θέλαμε να στο πούμε .... αλλα, μόνο εσένα δεν καταδέχεται ο Αι Βασίλης με εμάς τα πάει μια χαρά!

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 16:16, 18-12-07:

Πάντως σήμερα που το τραγουδούσα με τα παιδιά το σκεφτόμουν και γελούσα...
Αχ και να ήξεραν τα καημένα τι υποχθόνια μηνύματα περνάνε

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • The Legend of Korra - Από Dalian
      Το θέμα έχει λάβει 11 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Κινηματογράφος και TV.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-08-17 στις 11:02.
    • Κάλαντα - Από Dias
      Το θέμα έχει λάβει 51 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 31-12-14 στις 11:15.
    • Συλλογές από Hoaxes, Urban Legends, Spams και ψευδείς ειδήσεις - Από Demelene
      Το θέμα έχει λάβει 166 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 15-09-12 στις 16:56.
    • Legend of the Seeker - Από Neraida
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία TV Shows.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 04-03-10 στις 18:35.
    • Legend of the seeker: Εντυπώσεις - Από elpida σ.π.ν
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Κινηματογράφος και TV.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 17-02-10 στις 22:57.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους