Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,708 μηνύματα σε 74,626 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ιδιωτικό VS δημόσιο

drunk (Γκίκω)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη drunk
H Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 210 μηνύματα.

H drunk έγραψε στις 18:50, 06-03-06:

Αφορμή γι'αυτό το ποστ μια συζήτηση που είχα σήμερα με μια παρέα.Μια παρέα από κυρίως ιδιωτικούς υπάλληλους και ελεύθερους επ. με εξαίρεση ένα παλικάρι που εργάζεται ως δημόσιος υπάλληλος.'Οταν λοιπόν η κουβέντα ήρθε στα εργασιακά πέσανε οι υπόλοιποι να τον φάνε επειδή τόλμησε το παλικάρι να παραπονεθεί για κάτι που αφορά την υπηρεσία του.Και αναρωτιέμαι τελικά...Μας ενοχλούνε τόσο πολύ οι συνθήκες εργασίας στο δημόσιο ? Οι ομολογουμένως πολύ καλές συνθήκες εργασίας ?Και αν ναι,γιατί ?Αντί να διεκδικούμε οι συνθηκες εργασιας να γινουν ιδιες και στον ιδιωτικό,θέλουμε να ψοφήσει και η κατσικα του γειτονα ?

π.σ.Ιδανικες συνθηκες εργασιας προφανως δεν ενοοώ την οξεια τεμπελιτιδα ή την αγένεια που επιτρεπει το συστημα σε ορισμενους (κατι το οποιο αισιοδοξώ οτι θα αλλαξει σε καποια χρονια λογω απορροφησης στο δημοσιο νεων και μορφωμενων ανθρωπων,κατι το οποιο μεχρι προτινος δεν ισχυε λογω καθολικης επικρατησης βισματος) .Εξάλλου αγένεια συναντάς εξίσου και στον ιδιωτικό τομέα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:02, 06-03-06:

Παντως εγω που ειμαι εξω απο το χορο πιστευω οτι ο ιδιωτικος δινει περισσοτερες δυνατητες σε επαγγελματικη εξεληξεις. Για αυτο σαν ορομα εχω τον ιδιωτικο τομεα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 19:05, 06-03-06:

Εμένα πάλι γενικώς δεν μου κάθεται καλά να είμαι υπάλληλος, είτε στον ιδιωτικό είτε στον δημόσιο τομέα.
Ναι, στην αρχή της καριέρας μου δεν θα με πείραζε, ώστε να μαζέψω και πείρα, αλλά μετά απο χρόνια το όραμα μου είναι να είμαι ελευθερος επαγγελματίας.

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:09, 06-03-06:

Αυτο που πιστευω ειναι επειδη πλεον ο ανταγωνισμος ειναι τοσο μεγαλος δεν εχει και τοσο νοημα να ξεκινησεις κατι απο την αρχη. Θελω να δωσω ολες τις δυναμεις μου σε μια εταιρια, ωστε να γινει καλλιτερη παρα να δωσω ολες τις δυναμεις μου και να φτιαξω μια εταιρια αναμεσα στις πολλες. Γιατι με το δευτερο καλυπτουμε μονο την ματαιοδοξία

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 19:11, 06-03-06:

Και fora υπάρχουν πολλά. Γιατί φτιάξαμε το e-steki; Απο ματαιοδοξία;

Παράθεση

drunk (Γκίκω)

Δραστήριο Μέλος

H Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 210 μηνύματα.

H drunk έγραψε στις 19:12, 06-03-06:

Σαφώς και δινει περισσοτερες δυνατοτητες εξέλιξης ο ιδιωτικός ! (όχι σε ολους τους τομεις βεβαια,πχ η πωλητρια δεν εχει προοπτικες εξελιξης ή η γραμματεας δεν εχει σε ολες τις εταιρειες την εξελιξη ).

Παρ'αυτα οι συνθηκες εργασιας του ιδιωτικου για τη δουλεια που προσφερει καποιος δεν ειναι ιδανικές .πχ ξέρεις ποσες εγγυες γυναικες απορριπτονται απο εργοδοτες του ιδιωτικού την ιδια στιγμη που στο δημοσιο δικαιούνται και αδεια λοχιας 2 μηνες νομιζω δεν ειμαι σιγουρη.
Επίσης οι φοιτητές δικαιούνται άδεια σε κάθε εξεταστική (κατι που φυσικά ο ιδιώτης δε θα το κανει,πλην εξαιρέσεων).
Κάτι τετοια ειναι τα καλά, ,και η απορία μου ειναι άλλη...Γιατί μας πειραζουν που εχουν τις παροχες αυτές ?Λογικο ειναι να τις διεκδικούμε κι εμείς,και όχι να ενοχλούμστε επειδή κάποιοι άλλοι τις έχουν !

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 19:18, 06-03-06:

Έχεις ακούσει αυτό που λένε: "Το δημόσιο όλοι το βρίζουν αλλά όλοι εκεί θέλουν να εργαστούν"; Ναι είναι οι περισσότεροι τεμπελχανάδες του κερατά εκεί μέσα, πεινασμένα στόματα που δεν μελέτησαν ούτε επιφυλλίδα...πόσο μάλλον ακαδημαϊκά πονήματα. Είναι όμως και κάποιοι πολύ μορφωμένοι άνθρωποι που έχουν αποκτήσει πτυχία επι πτυχίων, εργάζονται κανονικά και πολλές φορές τους τρώει η μαρμάγκα και η μαγκουφιά των συναδέλφων τους οι οποίοι τελευταίοι έχουν τη λογική "Καλά τα ξύναμε... τώρα ήρθε ο περισπούδαστος και τα βάζει όλα σε τάξη; Θα εκτεθούμε στους ανωτέρους οτι τα ξύναμε τόσα χρόνια" και τον τρώνε ζωντανό.

Όσο γι αυτούς του ιδιωτικού τομέα, δεν έχεις ακούσει την έννοια της υπεραξίας; Αμα καταφέρουν θα σου ρουφήξουν και το αίμα απ την περίοδο, με το νόμο της αγοράς. Μεγάλα κέρδη-μικρό κόστος! Ο κόσμος πεινάει και κάνει κρα να βρει δουλειά υπό τις οποιεσδήποτε συνθήκες. Οι εργοδότες το γνωρίζουν καλά αυτό... Δε σου φταίει ο φίλος σου απ' το δημόσιο (οχι εσένα, γενικά μιλάω) και η σωστή ερώτηση που πρέπει να κάνεις είναι: "Πως βγαίνουμε από τη θάλλασα με τα σκ@τά;" Εμείς σαν λαός είμαστε υπεύθυνοι φιλενάδα, που όλα πάνε χάλια. Ο Έλληνας είναι καλοβολεψάκιας και όταν τον πιάσουν τα σκ@τά από τα πόδια, τότε σκούζει για δικαιώματα.

Σκέφτομαι σχετικά σοβαρά το ενδεχόμενο όταν αποφοιτήσω από το πανεπιστήμιο να φύγω για εξωτερικό (για εργασία)

Παράθεση

drunk (Γκίκω)

Δραστήριο Μέλος

H drunk έγραψε στις 19:19, 06-03-06:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Εμένα πάλι γενικώς δεν μου κάθεται καλά να είμαι υπάλληλος, είτε στον ιδιωτικό είτε στον δημόσιο τομέα.
Ναι, στην αρχή της καριέρας μου δεν θα με πείραζε, ώστε να μαζέψω και πείρα, αλλά μετά απο χρόνια το όραμα μου είναι να είμαι ελευθερος επαγγελματίας.
Ο ελευθερος επαγγελματιας ειναι το καλύτερο όλων !!!Και το πιο δικαιο...όσα αξίζεις θα πάρεις.Βέβαια έχει και άλλα μειονεκτήματα αυτό,κυρίως το ακανονιστο ωράριο και πολλες φορές οι άπειρες ώρες εργασίας που σου αφήνουν ελάχιστο χρονο ελεύθερο .Kαι πάλι ο ελευθερος χρονος που θα σου μεινει ενδεχεται να μην ταυτιζεται με αυτόν που εχουν οι δικοί σου ανθρωποι
Αλλά κατ'α τ'αλλα όταν αυτό κανονίζεται ,είναι η καλύτερη προοπτική !

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 19:41, 06-03-06:

Βασικά για μένα το μεγαλύτερο μειονέκτημα του ελευθερου επαγγέλματος είναι η αβεβαιότητα. Σήμερα ξέρεις οτι έχεις δουλειά, αύριο μπορεί να μην έχεις να φας

Παράθεση

O'Zorgnax

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη O'Zorgnax
Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 498 μηνύματα.

O O'Zorgnax έγραψε στις 19:43, 06-03-06:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Είναι όμως και κάποιοι πολύ μορφωμένοι άνθρωποι που έχουν αποκτήσει πτυχία επι πτυχίων, εργάζονται κανονικά και πολλές φορές τους τρώει η μαρμάγκα και η μαγκουφιά των συναδέλφων τους οι οποίοι τελευταίοι έχουν τη λογική "Καλά τα ξύναμε... τώρα ήρθε ο περισπούδαστος και τα βάζει όλα σε τάξη; Θα εκτεθούμε στους ανωτέρους οτι τα ξύναμε τόσα χρόνια" και τον τρώνε ζωντανό.
Επ, που με ξέρεις?

Παράθεση

drunk (Γκίκω)

Δραστήριο Μέλος

H drunk έγραψε στις 20:01, 06-03-06:

Έχεις ακούσει αυτό που λένε: "Το δημόσιο όλοι το βρίζουν αλλά όλοι εκεί θέλουν να εργαστούν"; Ναι είναι οι περισσότεροι τεμπελχανάδες του κερατά εκεί μέσα, πεινασμένα στόματα που δεν μελέτησαν ούτε επιφυλλίδα...πόσο μάλλον ακαδημαϊκά πονήματα. Είναι όμως και κάποιοι πολύ μορφωμένοι άνθρωποι που έχουν αποκτήσει πτυχία επι πτυχίων, εργάζονται κανονικά και πολλές φορές τους τρώει η μαρμάγκα και η μαγκουφιά των συναδέλφων τους οι οποίοι τελευταίοι έχουν τη λογική "Καλά τα ξύναμε... τώρα ήρθε ο περισπούδαστος και τα βάζει όλα σε τάξη; Θα εκτεθούμε στους ανωτέρους οτι τα ξύναμε τόσα χρόνια" και τον τρώνε ζωντανό.
Θα συμφωνήσω Val μόνο που με την έννοια μόρφωση δεν εννοώ απαραιτήτως την κατοχή πτυχίων αλλά την κοινωνική μόρφωση.Δεν προυποθέτει το ένα το άλλο.Βεβαίως σε κάποιες θέσεις είναι απαραίτητο το πτυχίο Πανεπιστημίου/Τει όχι για πιστοποίηση της μόρφωσης αλλά των γνώσεων που χρειάζονται.
Σε αυτή την κατηγορία που πάνε να τον φάνε ζωντανό ανήκει και ο γνωστός μου που λέω.
Αλλά όταν έχεις γερές βάσεις κάνεις παντού ευσυνείδητα και φιλότιμα τη δουλειά σου,δημόσιο ή ιδιωτικό,χωρίς να επηρεάζεσαι από κλίκες και κλικίδια .( το ίδιο φυσικά που ισχύει και στη ζωή γενικώς )

Εμείς σαν λαός είμαστε υπεύθυνοι φιλενάδα, που όλα πάνε χάλια. Ο Έλληνας είναι καλοβολεψάκιας και όταν τον πιάσουν τα σκ@τά από τα πόδια, τότε σκούζει για δικαιώματα.
Εδώ συμφωνάω.Αυτό μου θυμίζει (νομίζω Μπρεχτ αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος):
Στην αρχή κυνήγησαν τους Εβραίους , αλλά δεν είμουν Εβραίος και το θέμα δεν με αφορούσε , οπότε αδιαφόρησα.
Ύστερα κυνήγησαν τους ομοφυλόφιλους , αλλά δεν είμουν ομοφυλόφιλος και το θέμα δεν με αφορούσε , οπότε πάλι αδιαφόρησα.
Αργότερα κυνήγησαν τους Τσιγγάνους , αλλά δεν είμουν Τσιγγάνος και το θέμα δεν με αφορούσε , οπότε αδιαφόρησα ξανά.
Μετά κυνήγησαν τους ανάπηρους , αλλά δεν είμουν ανάπηρος και το θέμα δεν με αφορούσε , οπότε αδιαφόρησα για άλλη μια φορά.
ΩΣΠΟΥ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΥΝΗΓΗΣΑΝ ΚΙ ΕΜΕΝΑ , ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΜΕΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΕΙ...

Και συμπληρώνω κι εγώ....

Ε και στο τέλος μετανάστευσα
Σκέφτομαι σχετικά σοβαρά το ενδεχόμενο όταν αποφοιτήσω από το πανεπιστήμιο να φύγω για εξωτερικό (για εργασία)
Aυτό ειναι λύση για να βγεις από τα περιττώματα (σικ ).Τα περιττωματα όμως παραμένουν .

π.σ.Θα σε ακολουθούσα αλλά πολύ φοβάμαι ότι δε θα χω με τι να γκρινιάζω εκεί

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 20:04, 06-03-06:

Αρχική Δημοσίευση από plain
Στην αρχή κυνήγησαν τους Εβραίους , αλλά δεν είμουν Εβραίος και το θέμα δεν με αφορούσε , οπότε αδιαφόρησα.
Ύστερα κυνήγησαν τους ομοφυλόφιλους , αλλά δεν είμουν ομοφυλόφιλος και το θέμα δεν με αφορούσε , οπότε πάλι αδιαφόρησα.
Αργότερα κυνήγησαν τους Τσιγγάνους , αλλά δεν είμουν Τσιγγάνος και το θέμα δεν με αφορούσε , οπότε αδιαφόρησα ξανά.
Μετά κυνήγησαν τους ανάπηρους , αλλά δεν είμουν ανάπηρος και το θέμα δεν με αφορούσε , οπότε αδιαφόρησα για άλλη μια φορά.
ΩΣΠΟΥ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΥΝΗΓΗΣΑΝ ΚΙ ΕΜΕΝΑ , ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΜΕΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΕΙ...
respect σε όποιον το είπε

Παράθεση

O'Zorgnax

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 498 μηνύματα.

O O'Zorgnax έγραψε στις 20:10, 06-03-06:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
respect σε όποιον το είπε
Γερμανός πάστωρ...

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 20:16, 06-03-06:

Μάρτιν Νίμελερ

ΥΓ: Αίσχος με πρόλαβες ζοργανά

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη faithplus1
Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 20:48, 06-03-06:

Η πληγή και το μεγαλύτερο πλεονέκτημα του δημόσιου τομέα είναι η μονιμότητα.Πολλοί δημόσιοι υπάλληλοι δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους και κανένας δε μπορεί να κάνει κάτι γι'αυτό.Από την άλλη, δεν ξέρω αν η δική μας κοινωνία είναι σε θέση να διαχειριστεί μια κατάργηση της μονιμότητας, γιατί κάτι μου λέει ότι αντί να επικρατήσουν αξιοκρατικά κριτήρια, οι κρίσεις των δημοσίων υπαλλήλων θα βασίζονται στο χρώμα τους (γαλάζιοι, πράσινοι κτλ...).
Στον ιδιωτικό τομέα, το μόνο κριτήριο είναι το κέρδος.Αν μπορείς να φέρεις κέρδος στην εταιρία, αυτή θα γίνει η καλύτερή σου φίλη.Θα σου δώσει λεφτά, θα σε ανεβάσει ψηλά, μέχρι να βρει κάποιον καλύτερο.Εκτός αν με τη δουλειά σου δεν αφήσεις περιθώρια να βρεθεί κάποιος καλύτερος.Σε ένα τέτοιο κλίμα, άκρως ανταγωνιστικό, δεν είναι περίεργο που καμιά φορά οι ιδιωτικοί υπάλληλοι στρέφονται εναντίον των δημοσίων, κατά βάθος ζηλεύοντας το αίσθημα ασφάλειας που τους παρέχει η μονιμότητα.
Ο ελεύθερος επαγγελματίας είναι ο άρχοντας του εαυτού του.Πιστεύω ότι εδώ, όλες οι δυσκολίες είναι μαζεμένες στην αρχή.Από τη στιγμή όμως, που κάποιος καταφέρνει να σταθεί στα πόδια του όλα γίνονται ευκολότερα.Σίγουρα θα χρειαστεί πολύ δουλειά, θυσία του ελεύθερου χρόνου, όμως σταδιακά οι συνθήκες θα βελτιώνονται και το συμαντικότερο, δεν είναι κανένας πάνω από το κεφάλι σου.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη faithplus1 : 06-03-06 στις 20:52.
Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 16:17, 07-03-06:

Γιατί μας πειραζουν που εχουν τις παροχες αυτές ?Λογικο ειναι να τις διεκδικούμε κι εμείς,και όχι να ενοχλούμστε επειδή κάποιοι άλλοι τις έχουν !
Δεν είναι ενόχληση καλή μου plain. Αγανάκτιση είναι.
Δεν είναι δυνατόν όλοι αυτοί οι τεμπέληδες να πληρώνονται από τις δικές μας τσέπες, και όταν τους χρειαζόμαστε για να κάνουμε την δουλειά μας, να μην μπορούν να μας εξυπηρετήσουν.
Η μονιμότητα είναι μεγάλο αγκάθι, που θα μας ταλαιπωρεί αιωνίως αν δεν βρεθεί μια λύση, έτσι ώστε να απειλήται η θεσούλα του μόνιμου τεμπέλη, αν δεν κάνει σωστά τη δουλειά του (ή μάλλον, ας την κάνει και ας την κάνει και λάθος, δεν πειράζει.....Μια - δύο - τρεις θα μάθει και θα την κάνει σωστά. Αρκεί να ξεκινήσει να προσπαθεί).
Έχω άπειρες ιστορίες ταλαιπωρίας με το ελληνικό δημόσιο. Μέχρι και ξύλο έχω παίξει με κάποιον υπάλληλο, και σαφώς έχω δει πολλούς αγανακτησμένους πολίτες να έρχονται στα χέρια μα δαυτούς..... Έλεος πια............

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 09:55, 08-03-06:

Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen
Δεν είναι δυνατόν όλοι αυτοί οι τεμπέληδες να πληρώνονται από τις δικές μας τσέπες, και όταν τους χρειαζόμαστε για να κάνουμε την δουλειά μας, να μην μπορούν να μας εξυπηρετήσουν.
Η μονιμότητα είναι μεγάλο αγκάθι, που θα μας ταλαιπωρεί αιωνίως αν δεν βρεθεί μια λύση, έτσι ώστε να απειλήται η θεσούλα του μόνιμου τεμπέλη, αν δεν κάνει σωστά τη δουλειά του (ή μάλλον, ας την κάνει και ας την κάνει και λάθος, δεν πειράζει.....Μια - δύο - τρεις θα μάθει και θα την κάνει σωστά. Αρκεί να ξεκινήσει να προσπαθεί).
Έχω άπειρες ιστορίες ταλαιπωρίας με το ελληνικό δημόσιο. Μέχρι και ξύλο έχω παίξει με κάποιον υπάλληλο, και σαφώς έχω δει πολλούς αγανακτησμένους πολίτες να έρχονται στα χέρια μα δαυτούς..... Έλεος πια............

Το aυτό ακριβώς...

Γενικότερα μιλώντας... Βρες μου ικανοποιητικό αριθμό ατόμων που ΔΟΥΛΕΨΑΝ έξω (στη θεωρία και εγώ ότι θέλεις σου λέω-ή με την ιδιότητα του/της φοιτήτή/ριας,χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανένα [δεν θυμάμαι ποιος έχει πει τι και σε τι κατάσταση είναι στη ζωή του!] ) για χρόνια και σε ...περίεργες συνθήκες [δλδ αναμενόμενες και συνηθισμένες!] και να μην έχει αρχίσει να αναρωτιέται αν και μήπως και πως να βρει μια θέση στο δημόσιο...

Παράθεση

drunk (Γκίκω)

Δραστήριο Μέλος

H drunk έγραψε στις 18:04, 08-03-06:

'Οσες ιστορίες εχεις να διηγηθεις εσυ αλλες τοσες εχω να διηγηθώ κι εγώ Ελεν...και ολοι !
Κι εγω εχω μαλωσει απειρες φορες στο δημοσιο...(και με πωλητριες εχω μαλωσει όμως,και με γραμματεις εχω μαλωσει δυο φορές,α και με τους υπαλληλους της Bοδαφον εχουμε μια σχεση λατρειας κ μισους!Βεβαια η διαφορα ειναι οτι σε αυτη την περιπτωση δεν τις πληρωνω όλες/όλους εγω απο την τσεπη μου,όμως αν σκεφτώ πόσες επιχειρησεις εχω επιδοτησει εγώ με τους φορους μου για να ξεκινήσουν....).
Η μονιμότητα ειναι αγκαθι ναι,αλλα καθ'οτι στο δημοσιο εργαζονται και πολύ αξιολογα ατομα και δεν εχουν καμια σχεση με αυτους τους τεμπεληδες/κηφινες (μη γενικευουμε για ολους τους εργαζομενους εκει,όπως δεν ειναι ολες οι πωλητριες γαιδουρες και αγενείς,δεν ειναι ολες οι γραμματεις γκομενες του αφεντικού και παει λεγοντας...) και εργαζονται εκει ύστερα απο αξιοκρατικές διαδικασίες,πολύ φοβάμαι όπως ειπε και ο Faith το αποτέλεσμα θα ειναι να παρουν πόδι οι αξιόλογοι για να αντικατασταθούν με τους βισματούχους.Γιατι δεν ειμαστε σε θεση να το χειριστούμε.

Χrz δε νομιζω οτι μιλάω θεωρητικά δουλεύντας από τα 18 μου και καθώς ειμαι 26!Επειδή ακριβώς σα φοιτήτρια παρακαλούσα για να παρω μια μερα αδεια να δωσω τις εξετασεις μου και αυτό ααααααννν θα την έπεερνα,επειδή ακριβώς έπεσα και σε εργοδοτη που με ρωτούσε τον οικογενειακο μου προγραμματισμο και αν σκοπεύω να μεινω έγγυος στα επομενα χρόνια,επειδή ακριβώς έτυχε να δουλέψω και χωρίς ένσημα,επειδή έπεσα και σε κηφίνα που με σχολασε γιατι δεν του έκατσα..επειδή...επειδή...γιαυτο ακριβώς και δε στήνω στα 10 μέτρα όποιον θέλησε έστω και θυσιάζοντας κάποια άλλα πράγματα να κερδίσει ανθρώπινες συνθηκες εργασίας !Ιδιωτικός τομέας δεν είναι μονο οι μεγαλοεταιρείες στην Αθήνα δυστυχώς,,,,

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 18:37, 08-03-06:

Χrz δε νομιζω οτι μιλάω θεωρητικά δουλεύντας από τα 18 μου και καθώς ειμαι 26!Επειδή ακριβώς σα φοιτήτρια παρακαλούσα για να παρω μια μερα αδεια να δωσω τις εξετασεις μου και αυτό ααααααννν θα την έπεερνα,επειδή ακριβώς έπεσα και σε εργοδοτη που με ρωτούσε τον οικογενειακο μου προγραμματισμο και αν σκοπεύω να μεινω έγγυος στα επομενα χρόνια,επειδή ακριβώς έτυχε να δουλέψω και χωρίς ένσημα,επειδή έπεσα και σε κηφίνα που με σχολασε γιατι δεν του έκατσα..επειδή...επειδή...γιαυτο ακριβώς και δε στήνω στα 10 μέτρα όποιον θέλησε έστω και θυσιάζοντας κάποια άλλα πράγματα να κερδίσει ανθρώπινες συνθηκες εργασίας !Ιδιωτικός τομέας δεν είναι μονο οι μεγαλοεταιρείες στην Αθήνα δυστυχώς,,,,

που ακριβως διαφωνούμε??? Μάλλον είσαι αρκετά φορτισμένη απο όσα έχεις περάσει για να καταλάβεις τη λεπτή ειρωνία μου απέναντι σε όλους τους "φαρισαίους" που "δεν καταδέχονται" το δημόσιο ...

Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Dare-Devil
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 561 μηνύματα.

O Dare-Devil έγραψε στις 19:14, 08-03-06:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Παντως εγω που ειμαι εξω απο το χορο πιστευω οτι ο ιδιωτικος δινει περισσοτερες δυνατητες σε επαγγελματικη εξεληξεις. Για αυτο σαν ορομα εχω τον ιδιωτικο τομεα.
Συμφωνώ μαζί σου .Και εγω στοχευω στον ιδιωτικο τομεα.Ετσι και αλλιως εκει θα μπω γιατι απο την πρωτη μερα που θα εχω το πτυχιο στα χερια μου (οταν μπω στην σχολη που θελω) θα εχω αποκατασταθει οικονομικα λογω της εργασιας του πατερα μου.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dare-Devil : 08-03-06 στις 19:18.
Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 13:34, 09-03-06:

Λοιπόν έχω να πω τα εξής
για το δημόσιο
1 Βρεξει χιονίσει ο κόσμος να γυρίσει ανάποδα τα λεφτά τέλος του μήνα θα τα πάρεις
2 κάνεις το οχτάωρο σου και φεύγεις σαββατοκύριακα δεν δουλεύεις οι εκπαιδευτικοί ακόμα περισσότερο
3 δεν μπορείς να ζητήσεις περισσότερα γιατί δεν είσαι μόνος σου αλλά έχεις και άλλους πόσους να πάρουν αύξηση,
4 δεν μπορείς να εξελιχθείς θα φτάσεις σε κάπως μεγάλη ηλικία για να είσαι σε κάποια καλή θέση

Πάμε στον ιδιωτικό τώρα
1 μπορεί να κλείσει η επιχείρηση και να μείνεις άνεργος
2 μπορεί να δουλέυεις πάνω απο 8 ώρες να δουλέυεις 7 μέρες τις εβδομάδας
3 μπορείς να ζητήσεις αυξηση και να την έχεις αν φυσικά το αξίζεις γιατί λειτουργείς σαν μονάδα
4πολύ πιο γρήγορα μπορείς να πάρεις προαγωγή και αν φτάσεις πιο ψηλά(καλύτερη θέση θέλω να πώ και όχι ένας απλάος υπάλληλος)

Απο εκεί και πέρα ο καθε ένας επιλέγει ανάλογα με τα θέλω του
και οι 2 τομείς για εμένα έχουν τα υπερ και τα κατα τους,
επειδή λοιπόν εγώ δε θέλω να είμαι μια ζωή ένας υπαλληλάκος και να παίρνω 3 και 60 θα προτιμήσω τον ιδιωτικό τομέα

Δεν έχω διαβάσει τα προηγούμενα,ελπίζω να μην έχουν ξαναειπωθεί αυτά που έγραψα

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 14:27, 09-03-06:

Καλώς ή κακώς όταν στους 10 άχρηστους δημόσιους υπαλλήλους εμφανιστεί ένας ικανός και εργατικός, με μαθηματική ακρίβεια ή θα μετατραπεί σε άχρηστο ή θα πάρει πόδι γιατί δεν θα αντέξει το ξύσιμο. Και είναι απόλυτα φυσιολογικό, διότι δεν είναι δυνατόν να αλλάξουν την νοοτροπία τους οι 10 εξαιτίας του ενός....Ενώ το αντίθετο μπορεί να γίνει σε χρόνο dt. Τους 10 αυτούς λοιπόν άχρηστους, τους πληρώνω καθημερινά και για πάντα και στο τέλος ΔΕΝ κάνω και την δουλειά μου. Την αγενή πωλήτρια μπορώ να την αντιμετωπίσω με τον πιο απλό τρόπο. Δεν ξαναψωνίζω από το κατάστημά της. Αναγκαστικά λοιπόν, μία, δύο τρεις φορές, κάποια στιγμή ο εργοδότης της θα καταλάβει και θα την στείλει για βρούβες. Τον αγενή δημόσιο υπάλληλο μπορείς να μου πεις πώς μπορώ να τον αντιμετωπίσω εκτός από τη χρήση lexotanil πριν μπω στο γραφείο του? Να τον αναφέρω στον προϊστάμενό του? Αφού αυτός είναι βέβαιο ότι είναι χειρότερος από τον υφιστάμενό του.....

Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 14:36, 09-03-06:

Σε κάποια εφημερίδα διάβασα πριν καιρό οτι θα ελέγχονται οι δημόσιοι υπάλληλοι ανα μικρα χρονικά διαστήματα ωστε να φεύγουν όσοι δεν αξίζουν
ΜΑΚΑΡΙ να το κάνουν

Παράθεση

drunk (Γκίκω)

Δραστήριο Μέλος

H drunk έγραψε στις 22:05, 16-03-06:

Καλώς ή κακώς όταν στους 10 άχρηστους δημόσιους υπαλλήλους εμφανιστεί ένας ικανός και εργατικός, με μαθηματική ακρίβεια ή θα μετατραπεί σε άχρηστο ή θα πάρει πόδι γιατί δεν θα αντέξει το ξύσιμο. Και είναι απόλυτα φυσιολογικό, διότι δεν είναι δυνατόν να αλλάξουν την νοοτροπία τους οι 10 εξαιτίας του ενός....Ενώ το αντίθετο μπορεί να γίνει σε χρόνο dt.
Kατ'αρχήν η αναλογία δεν είναι μόνο 1/10,είναι μεγαλύτερη,απλά συνήθως μας μένει αποτυπωμένη στο μυαλό μια άσχημη συμεπριφορά ... Πολλές φορές συνάντησα εξυπηρετικούς δημόσιους υπαλλήλους,ενταξει δεν έκαναν και τούμπες που με είδαν,αλλά δεν κάναν και κάτι λιγότερο από αυτό που μπορούσαν...
('οτι δηλαδή περιμένω από τον οποιοδήποτε για να είμαι εγώ προσωπικά ευχαριστημένη).
Το κακό γενικά κλίμα πιστεύω ότι οφείλεται στο ότι μέχρι πριν λίγα χρόνια εκεί στρέφονταν όλοι οι βισματούχοι και συνήθως αμμόρφωτοι ,κάτι που αναιρείται από τότε που θεσμοθετήθηκαν οι ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΟΙ πανελλήνιοι γραπτοί διαγωνισμοί (δηλαδή από το 97).Απλά οι παλιοί με άλλα συστήματα που είναι πολύ περισσότεροι ακόμη δεν έχουν συνταξιοδοτηθεί (+ τους κανιούρους τέτοιους που έρχονται/θα έρθουν μιας που το βισμα δεν εχει καταργηθεί και ούτε πρόκειται ..απλά προστέθηκαν και αξιοκρατικες διδικασιες πλεον πχ γραπτοι διαγωνισμοί)
'Εχω υπάρξει επιτηρήτρια σε γραπτου΄ς διαγωνισμούς κατα καιρούς ,με τελευταίο τον διαγωνισμό του 2004,και είδα Ελένη μου ότι το 80% των (πολλώωωωων χιλιάδων) υποψηφιων ήταν απόφοιτοι πανεπιστημιακών σχολών (ακόμη και για την κατηγορία της ΔΕ !),και αδυνατώ να θεωρήσω ντε φάκτο ότι όλοι αυτοί οι χιλιάδες νέοι είναι οι άχρηστοι και ανίκανοι(που λιώσαν πάνω στα θρανία για να βγάλουν μια μαθηματική και φυσική και και και σχολή) και τα αγενεστατα γαιδουρια (με πολλα απο τα οποια μιλουσαμε στα διαλειμματα και με αρκετα κρατησαμε και επαφές) ,κι εγώ /εσύ/ο χ / ο ψ που επιλέξαμε τον ιδιωτικό τομέα ή το ελεύθερο επάγελμα είμαστε κλάσεως ανώτεροι...
Εσύ θα περάσεις από συνέντευξη, ο άλλος πέρασε από εξέταση...(και ναι ειναι αξιοκρατική αυτή,δεν παίζει μέσο)...
Τώρα για το αν θα αφομοιώσουν όλοι αυτοί οι χιλιάδες εν καιρώ την κατακριτεα νοοτροπία,μ'αρέσει η μαθηματική σου ακρίβεια .. Εσύ δηλαδή κάνεις ότι κάνουν οι άλλοι ?τη μάζα ακολουθείς ? Δεν έχεις δική σου προσωπικοτητα ?'Οχι. 'Εχεις.Οι άλλοι γιατί να μην έχουν δηλαδή δική τους προσωπικότητα ?Γιατί να πάνε με το ρεύμα ? Τους απειλεί κανείς αν δεν τα ξύσεις θα σε σκοτώσουμε ?Το αν θα γινει ή οχι άχρηστος εξαρτιέται από το δημόσιο ? (Δηλαδή εμείς προσφέρουμε δημιουργικά επειδή δε μπορούμε να κάνουμε αλλιώς ή επειδή το θέλουμε ?Αν ισχύει το πρώτο,τότε είμαστε ακριβώς αυτό το είδος που σιχαινόμαστε).

Αρχική Δημοσίευση από CrazyHelen
Τους 10 αυτούς λοιπόν άχρηστους, τους πληρώνω καθημερινά και για πάντα και στο τέλος ΔΕΝ κάνω και την δουλειά μου. Την αγενή πωλήτρια μπορώ να την αντιμετωπίσω με τον πιο απλό τρόπο. Δεν ξαναψωνίζω από το κατάστημά της. Αναγκαστικά λοιπόν, μία, δύο τρεις φορές, κάποια στιγμή ο εργοδότης της θα καταλάβει και θα την στείλει για βρούβες. Τον αγενή δημόσιο υπάλληλο μπορείς να μου πεις πώς μπορώ να τον αντιμετωπίσω εκτός από τη χρήση lexotanil πριν μπω στο γραφείο του? Να τον αναφέρω στον προϊστάμενό του? Αφού αυτός είναι βέβαιο ότι είναι χειρότερος από τον υφιστάμενό του.....
Για τους ορισμένους άχρηστους το μόνο που μπορώ να κάνω εγώ κι εσύ είναι να απαιτήσω να αλλάξει το σύστημα επιλογής.Με τη ψήφο μου.Τίποτα παραπάνω.
Αν αναγκαστεί να δουλεύει ο υπάλληλος με 600 ευρώ (το βασικό στον ιδιωτικό),τί θα κερδίσω ?
Αν απαγορευτεί στο φοιτητή να παίρνει άδεια(όπως κάνει και ένας τυχαίος ιδιώτης),εγώ τί έχω να κερδίσω ?

Οι ίδιοι -ορισμένοι- άχρηστοι θα εξακολουθήσουν να παρασιτούν εις βάρος μου.Θέλουμε ξουτ των άχρηστων από την παράγκα,όχι άσχημες συνθηκες εργασίας για τους πάντες !Αυτό ειναι που δε μπορώ να καταλάβω

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη drunk : 16-03-06 στις 22:09.
Παράθεση

O'Zorgnax

Πολύ δραστήριο μέλος

O O'Zorgnax έγραψε στις 00:13, 17-03-06:

Για τους ορισμένους άχρηστους το μόνο που μπορώ να κάνω εγώ κι εσύ είναι να απαιτήσω να αλλάξει το σύστημα επιλογής.Με τη ψήφο μου.Τίποτα παραπάνω.
Αυτό ακριβώς... Εντ οφ ντισκάσιον...

Και για τα επόμενα 200 χρόνια, ζήτω οι γαλαζοπράσινοι υπάλληλοι!!!

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 08:52, 17-03-06:

Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax

Και για τα επόμενα 200 χρόνια, ζήτω οι γαλαζοπράσινοι υπάλληλοι!!!
hip hip..............hurray!!!!!!!

οι άχρηστοι μόνο στον ιδιωτικό τομέα μπορούν να πάρουν πόδι.
Και ναι, υπάρχουν και πάρα πολλοί δημόσιοι υπάλληλοι που κάνουν καλά τη δουλειά τους.

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 11:46, 17-03-06:

Καλή μου plain, σαφώς και μέσα στον κανόνα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις, ακριβώς για να τον επιβεβαιώνουν.....Σαφώς και όλα αυτά τα παιδιά που δίνουν εξετάσεις έχουν λιώσει στα θρανία και έχουν βγει τα ματάκια τους από το διάβασμα, και έχουν και ήθος και αρχές και την καλύτερη να διάθεση να εξυπηρετήσουν τον πολίτη, αλλά καλώς ή κακώς οι περισσότεροι (προς θεού, όχι όλοι) προσπαθούν να μπουν στο δημόσιο λόγω της μονιμότητας και του αράγματος! Δεν μπορεί να είναι τυχαίο που παραμονή αργιών και την αμέσως επόμενη μέρα, το δημόσιο υπολειτουργεί καθότι δεν υπάρχει προσωπικό να εξυπηρετήσει, δεν είναι τυχαίο ότι κατά τη διάρκεια της μέρας πολλοί υπαλληλοι αλλωνίζουν στα πολυκαταστήματα για shopping, που οι υπεύθυνοι σπανίως είναι στη θέση τους κ.λ.π. Γιατί συμβαίνει αυτό κατά κύριο λόγο στο δημόσιο και όχι στον ιδιωτικό τομέα? Γιατί ο δημόσιος υπάλληλος ξέρει ότι κανείς δεν τον κουνάει από τη θεσούλα του.
Σχετικά με τη μάζα που γράφεις.....Και ας πάρουμε και το ενδεχόμενο ότι κάποιος δημόσιος υπάλληλος έχει τη διάθεση και την όρεξη να είναι όσο το δυνατό παραγωγικότερος γίνεται. Οι γύρω του, οι οποίοι έχουν αντίθετη άποψη ως προς την παραγωγικότητα, κρατούν την κατάσταση σε ελεεινά επίπεδα.....Και φτάνει η στιγμή που ο δόλιος υπάλληλος αναρωτιέται : "Για ποιόν σκίζομαι? Για ποιό λόγο δουλεύω σαν το σκυλί, αφού στην τελική η δουλειά μπλοκάρει στο επόμενο στάδιο?". Η δική μου λογική, λέει, ότι αυτός ο τόσο παραγωγικός υπάλληλος, μετά από κάποιο χρονικό διάστημα θα γίνει ο αρχιτεμπέλαρος του τμήματος, αφού διαπίστωσε ότι τελικά πράγματι "ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη...... "
Όσο για τη ψήφο μου, εγώ πλέον έχω απογοητευτεί.....Άλλωστε μου είναι αδιάφορο αν ο υπάλληλος που δεν θα με εξυπηρετήσει ανήκει στην πράσινη ή στην μπλε παράταξη......

Αν αναγκαστεί να δουλεύει ο υπάλληλος με 600 ευρώ (το βασικό στον ιδιωτικό),τί θα κερδίσω ?
Αν απαγορευτεί στο φοιτητή να παίρνει άδεια(όπως κάνει και ένας τυχαίος ιδιώτης),εγώ τί έχω να κερδίσω ?
Σαφώς και δεν θα κερδίσει κανείς τίποτα, και κανείς άλλωστε δεν επιθυμεί κάτι τέτοιο.....Δεν νομίζω ότι ισχυρίστηκα κάτι τέτοιο.......

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 01:34, 19-03-06:

Νομίζω είναι στην ιδιοσυγκρασία του καθενός που θα ήθελε να εργαστεί.
Κάποιοι περιμένουν χρόνια για να διοριστουν(και στο μεσοδιάστημα δεν ψάχνουν για καμμία δουλεια) έχοντας ως απώτερο σκοπό να βολευτούν εφ'όρου ζωής σε μια καρεκλίτσας παίρνοντας 3 και 60(άντε 30 και 70 με τα επιδόματα).
Άλλοι είναι στην δούλεψη και την διακριτική ευχέρεια κάθε ιδιώτη και σιχτιρίζουν νυχθημερόν τους βολεμένους(αν και καταβάθος τους ψιλοζηλεύουν).
Άλλοι μπορούν και παίρνουν το ρίσκο κι ανοίγουν δική τους επιχείρηση.
Άλλοι πάλι κάνουν ένα πλούσιο γάμο.
Εγώ απο μικρή παλεύω να καταλάβω τι θέλω να γίνω όταν μεγαλώσω και τώρα που μεγάλωσα πάλι δεν μου αρέσει αυτό που είμαι.
Η αλήθεια είναι πως δεν με ενδιαφέρει ο τομέας απασχόλησης(ιδιωτικός-δημόσιος-ελεύθερος) αυτό που ακόμη δεν έχω βρει είναι εκείνη η δουλειά που θα με γεμίζει και δεν θα βαρυγκομώ για να την κάνω.Να ασχοληθώ με αυτά που έχω κλίση.Όταν αγαπάς αυτό που κάνεις όπως κι αν προσφέρεις την εργασία σου το κάνεις καλά.

Παράθεση

drunk (Γκίκω)

Δραστήριο Μέλος

H drunk έγραψε στις 15:07, 01-06-06:

Σχετικά με τη μάζα που γράφεις.....Και ας πάρουμε και το ενδεχόμενο ότι κάποιος δημόσιος υπάλληλος έχει τη διάθεση και την όρεξη να είναι όσο το δυνατό παραγωγικότερος γίνεται. Οι γύρω του, οι οποίοι έχουν αντίθετη άποψη ως προς την παραγωγικότητα, κρατούν την κατάσταση σε ελεεινά επίπεδα.....Και φτάνει η στιγμή που ο δόλιος υπάλληλος αναρωτιέται : "Για ποιόν σκίζομαι? Για ποιό λόγο δουλεύω σαν το σκυλί, αφού στην τελική η δουλειά μπλοκάρει στο επόμενο στάδιο?". Η δική μου λογική, λέει, ότι αυτός ο τόσο παραγωγικός υπάλληλος, μετά από κάποιο χρονικό διάστημα θα γίνει ο αρχιτεμπέλαρος του τμήματος, αφού διαπίστωσε ότι τελικά πράγματι "ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη...... "
Eχεις απολυτο δικιο εδω.Δεν το ειχα σκεφτει ετσι ομολογώ ...

[ quote = crazyhelen]
Σαφώς και δεν θα κερδίσει κανείς τίποτα, και κανείς άλλωστε δεν επιθυμεί κάτι τέτοιο.....Δεν νομίζω ότι ισχυρίστηκα κάτι τέτοιο.......[/QUOTE]
Δεν ειπα βρε Λενιώ ότι εσύ το ισχυριστηκες ...σχολιασα απλα μια λογικη που εχω ακουσει γενικώς

[quote = doo]
Και ναι, υπάρχουν και πάρα πολλοί δημόσιοι υπάλληλοι που κάνουν καλά τη δουλειά τους.
[/doo]
Για εκειναυς τους χρυσους ανθρωπους που σου κανανε τη τσικνοπεμπτη τραπεζι με κοψιδια λες ε ?

Καλα που το θυμηθηκα παλι αυτο το ποστ.Δεν παω καλα

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 15:11, 01-06-06:

τα τσούκσαμε το μεσημεράκι, ε, φανταστικό πλέιν?
ένα ποτηράκι κρασάκι παραπάνω να πάνε κάτω τα φαρμάκια?
ούτε ένα quote σωστό

επειδή δε θυμάμαι τι είχα πεί όταν έκανα το ποστ, (ηλικία δον γουόρι, ου γαρ έρχεται μόνο του), έχω να επισημάνω ότι τα κοψίδια ήταν στη Πάρνηθα.

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,872 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 16:46, 04-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Oι προσλήψεις στο Δημόσιο έχουν παγώσει μέχρι νεοτέρας από το 2008, κατόπιν νομοθετικής πράξης που υποβλήθηκε από την επιτροπεία της Κομισιόν. Ήδη διανύουμε τον 9ο χρόνο με μια χώρα στο γύψο. Οι περισσότεροι νέοι, φοιτητές κ.α. δείχνουν ότι ζουν στη δική τους πραγματικότητα μέχρι να ανεβάζουν κανένα μαγιό στο προφίλ τους δείχνοντας πόσο τέλεια περνάνε με ξένα κόλυβα ενώ η χώρα είναι παραδομένη στον αυτόματο πιλότο. Κατάντια. Απορώ ποιοι φοιτητές πιστεύουν ότι θα διοριστούν με το που θα τελειώσουν τις σπουδές τους. Θα ήθελα να τους γνωρίσω και να συζητήσω μαζί τους, να διαπιστώσω με λύπης ότι θα με πουν φασίστα επειδή δεν έχω τη δική τους άποψη στην ονειροπαγίδα που ζουν. Περισσότερο μου τη δίνει, ότι οι φοιτητές κάποιων θεωρητικών σχολών που η επαγγελματική τους προοπτική εξαρτάται άμεσα από το Δημόσιο, απαντούν όλο νόημα "ποιος ξέρει πώς θα είναι η αγορά εργασίας μετά από 5-6 χρόνια". Δυστυχώς φίλοι πέρασαν τα χρόνια και ήδη κοντεύουμε 10ετία και η χώρα μας είναι σε σκληρά μνημόνια. Κάποιοι το 2008 ήταν είκοσι χρονών παιδιά με όνειρα. Τι άλλαξε το 2017; Βέβαια κάποιοι εμμένουν να συζητούν ακόμη πόσο δύσκολη είναι η σχολή τους αγνοώντας σε ποια πραγματικότητα ζουν.
Ελπιδα να ξαναβγει το ΠΑΣΟΚ, το παλιο, το Ορθοδοξο, δεν υπαρχει οποτε διορισμοι γιοκ. Οποιος θελει διορισμο πρεπει να φορεσει στολη απο τα 18.

Αλλα εμενα με τρωει κατι αλλο, πως γινεται ενα παιδι 18χρ να εχει ονειρο να διοριστει στο Δημοσιο;

Σημείωση συντονιστή: Το παρόν μήνυμα, καθώς και όλα τα μηνύματα μέχρι και το #53, προήλθαν από το θέμα Φιλόλογοι - Επαγγελματική αποκατάσταση. Το παρόν συνιστά απάντηση στο μήνυμα #209 του μέλους nPb.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Alex_t : 07-09-17 στις 23:01. Αιτία: Μεταφορά σε άλλο θέμα
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,386 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 08:23, 06-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer
Αλλα εμενα με τρωει κατι αλλο, πως γινεται ενα παιδι 18χρ να εχει ονειρο να διοριστει στο Δημοσιο;
Μια σταθερή και μίζερη ζωή με καλό μισθό ακόμα και για τις μέρες μας (παίρνεις άνω των 1000 ευρώ). Αν είναι τυχερός και σε θέση γραφείου μπορεί να παίζει πασιέντζα όλη μέρα. Μπόνους θετικό ότι μπορεί να κλαίει για τα μνημόνια και να χορεύει στο σύνταγμα όταν βγαίνει νέα αριστερή κυβέρνηση η οποία φυσικά είναι πάντα πρώτη φορά αριστερά καθώς όλες οι άλλες αριστερές κυβερνήσεις με μέλη της κνε αποδείχτηκαν δεξιά.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κομνηνός

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Κομνηνός
Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,487 μηνύματα.

O Κομνηνός έγραψε στις 09:53, 06-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Μια σταθερή και μίζερη ζωή με καλό μισθό ακόμα και για τις μέρες μας (παίρνεις άνω των 1000 ευρώ). Αν είναι τυχερός και σε θέση γραφείου μπορεί να παίζει πασιέντζα όλη μέρα. Μπόνους θετικό ότι μπορεί να κλαίει για τα μνημόνια και να χορεύει στο σύνταγμα όταν βγαίνει νέα αριστερή κυβέρνηση η οποία φυσικά είναι πάντα πρώτη φορά αριστερά καθώς όλες οι άλλες αριστερές κυβερνήσεις με μέλη της κνε αποδείχτηκαν δεξιά.
1000; οχι δα
καθηγητες με πανω απο 10 χρονια παιρνουν κοντα στα 900 ευρω πλεον(ασε οι νεοδιοριστοι,πολυ λιγοτερα),οι οποιοι διοριστηκαν με τον πολυ απαιτητικο γραπτο διαγωνισμο ΑΣΕΠ,δεν βρηκαν πορτα και μπηκαν.

οι πολυ παλιοι που ειχαν πανω απο 1300 ευρω μισθο συνεχιζουν να παιρνουν λιγο πανω απο χιλια
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κομνηνός : 06-09-17 στις 09:58.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,386 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 09:57, 06-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από Κομνηνός
1000; οχι δα
καθηγητες με πανω απο 10 χρονια παιρνουν 800 τοσα ευρω πλεον

ασε οι νεοδιοριστοι

οι πολυ παλιοι που ειχαν πανω απο 1300 ευρω μισθο συνεχιζουν να παιρνουν λιγο πανω απο χιλια

Ένας καθηγητής με 10 χρόνια παίρνει 1328 ευρώ μικτά. Που σημαίνει ότι παίρνει 1000 ευρώ καθαρά. Αυτό δίχως οποιοδήποτε επίδομα φυσικά το οποίο ανεβάζει το μισθό.

Αυτά είναι κλιμάκια 2017.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κομνηνός

Περιβόητο Μέλος

O Κομνηνός έγραψε στις 10:12, 06-09-17:

900 ηθελα να γραψα..οχι δεν παιρνει 1000 ευρω καθαρα
διοτι εχουν παγωσει χρονια τωρα οι αυξησεις του ενιαιου,εικονικα οσα βλεπεις.

επισης στα 1092 μεικτα ο καθαρος μισθος ειναι 660
στα 1225 ειναι 875 ,στα 1409 ειναι 998

τα περισσοτερα επιδοματα καταργηθηκαν ,εμεινε μονο το επιδομα για οσους πανε στην παραμεθοριο(100 ευρω μεικτα),ενα επιδομα για οσους αναλαμβανουν και την χαρτουρα και ειναι προισταμενοι(70 καθαρα εκει γυρω) και επιδομα τεκνων 70 ευρω(νομιζω μεικτα,αλλα μπορει και οχι δεν το εχω ψαξει) για δυο παιδια,για το ενα 50, εως τηνε νηλικιωση τους προφανως.
προφανως οι περισσοτεροι εκπαιδευτικοι δεν πανε παραμεθοριο και δεν ειναι προισταμενοι.

το σημαντικοτερο ξαναλεω εδω και δεκαετιες οι εκπαιδευτικοι διοριζονται με γραπτο διαγωνισμο ΑΣΕΠ,ωστε να μην δικαιολογειται τοση καχυποψια πια.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κομνηνός : 06-09-17 στις 10:15.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 10:26, 06-09-17:

Μα δεν είπα για τους καθηγητές αλλά για όλους τους δημοσίους. Οι καθηγητές είναι μικρή μερίδα αυτών. Επίσης, με 1092 μεικτά ο καθαρός βγαίνει 660; Σίγουρο αυτό;
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 10:40, 06-09-17:

Ελπιδα να ξαναβγει το ΠΑΣΟΚ, το παλιο, το Ορθοδοξο, δεν υπαρχει οποτε διορισμοι γιοκ. Οποιος θελει διορισμο πρεπει να φορεσει στολη απο τα 18.

Δεν είναι τόσο το παιδί όσο οι γονείς οι οποίοι είτε είναι δημόσιοι είτε ιδιωτικοί υπάλληλοι πολύ συχνά εκτιμούν μια θέση στο δημόσιο με ανθρώπινα ωράρια και χωρίς άγχος οπότε όλο αυτό μεταφέρεται και στο παιδί.

Το πραγματικό πρόβλημα είναι αυτό το χάσμα σε εργασιακό περιβάλλον μεταξύ δημόσιου-ιδιωτικού, η προτίμηση των 18χρονων στο δημόσιο είναι καθαρή απόρροια.
Παράθεση

Κομνηνός

Περιβόητο Μέλος

O Κομνηνός έγραψε στις 12:52, 06-09-17:

Μα δεν είπα για τους καθηγητές αλλά για όλους τους δημοσίους. Οι καθηγητές είναι μικρή μερίδα αυτών. Επίσης, με 1092 μεικτά ο καθαρός βγαίνει 660; Σίγουρο αυτό;
εχει πλεον πολλες κρατησεις
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 13:49, 06-09-17:

Κρατήσεις έχουν όλοι αλλά 40% κράτηση σε μισθωτό και ειδικά του δημοσίου μου φαίνεται παράξενο. Σε ποιο ταμείο υπάγονται οι δημόσιοι;
Παράθεση

Κομνηνός

Περιβόητο Μέλος

O Κομνηνός έγραψε στις 14:51, 06-09-17:

του Δημοσιου,το ταμειο ειναι
οι κρατησεις ειναι πανω απο 400 ευρω ,η τροικα τις ανεβασε τοσο αφου πρωτα τσεκουρεψε τον μισθο.

μαλιστα οι πλεον νεοδιορισθεντες εχουν και μια ..δοκιμαστικη περιοδο δυο ετων πριν την μονιμοποιηση κατα την οποια τους στελνουν να γνωρισουν τις εσχατιες της χωρας,δινοντας τους κατω απο 600 ευρω καθαρα για εκεινα τα χρονια!αυτό το τελευταίο το είχαν ψηφίσει δεν ξέρω όμως αν το πήραν πίσω.

αναμενεται και νεο τσεκουρι μεσω φορολογιας εντωμεταξυ απο την μεθεπομενη χρονια

στις αρχικες περικοπες επληγησαν λιγοτερο οσοι ηταν κοντα στην συνταξη ή είχαν πολλά χρονια και σημαντικα περισσότερο ολοι αλλοι

τελος παντων η συζητηση ειναι εκτος θεματος
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κομνηνός : 06-09-17 στις 15:03.
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,872 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 15:10, 06-09-17:

Συγγνωμη αλλα αυτη ειναι η μεγαλυτερη μαλακια. Κυβερνηση που εχει εκτοξευσει τις εισφορες και τους φορους στη μεσαια ταξη και συνεχιζει να μεγαλωνει το δημοσιο δεν μπορει να λεγεται δεξια, ειναι ντροπη. Δηλαδη η αριστερη τι θα εκανε; Ή υπαρχει ακομα ο μυθος της καλης αριστερας που καποια στιγμη θα ερθει και θα τα κανει ολα τελεια; Η κυβερνηση ειναι καθαρα αριστερη, απλα εχει αποδεχθει την υπαρξη της αγορας

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
Δεν είναι τόσο το παιδί όσο οι γονείς οι οποίοι είτε είναι δημόσιοι είτε ιδιωτικοί υπάλληλοι πολύ συχνά εκτιμούν μια θέση στο δημόσιο με ανθρώπινα ωράρια και χωρίς άγχος οπότε όλο αυτό μεταφέρεται και στο παιδί.

Το πραγματικό πρόβλημα είναι αυτό το χάσμα σε εργασιακό περιβάλλον μεταξύ δημόσιου-ιδιωτικού, η προτίμηση των 18χρονων στο δημόσιο είναι καθαρή απόρροια.
Το χασμα οφειλεται καθαρα στη μορφη του ιδιωτικου τομεα. Κατα κυριο λογο δημιουργημενος για να καλυπτει την καταναλωση των ΔΥ. Με δουλεια στο retail δεν πλουτισε κανενας. Επισης λιγο ως πολυ, ο ιδιος ο δημοσιος τομεας αποτελει τροχοπεδη στην οποια αναπτυξη του ιδιωτικου. Δεν δουλευουν μαζι, ο ενας εκμεταλλευεται τον αλλο...
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 15:31, 06-09-17:

Το χασμα οφειλεται καθαρα στη μορφη του ιδιωτικου τομεα. Κατα κυριο λογο δημιουργημενος για να καλυπτει την καταναλωση των ΔΥ. Με δουλεια στο retail δεν πλουτισε κανενας. Επισης λιγο ως πολυ, ο ιδιος ο δημοσιος τομεας αποτελει τροχοπεδη στην οποια αναπτυξη του ιδιωτικου. Δεν δουλευουν μαζι, ο ενας εκμεταλλευεται τον αλλο...
πώς γίνεται να λέμε πως ο δημόσιος τομέας είναι που στέκεται εμπόδιο στην ανάπτυξη του ιδιωτικού τομέα όταν κατά τα άλλα παραδέχεσαι πως ο ίδιος ο ιδιωτικός τομέας είναι από μόνος του τόσο παραγωγικός ώστε απλά να αρμέγει τα όποια χρήματα του δημοσίου;
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 10:42, 07-09-17:

Τα πράγματα είναι απλά. Θα έπρεπε να υπάρχει διαχωρισμός δημοσίου και ιδιωτικού τομέα. Δηλαδή ο δημόσιος τομέας να μην παίρνει λεφτά από τον ιδιωτικό και ο ιδιωτικός να μην παίρνει πακέτα και χρηματοδοτήσεις από τον δημόσιο. Και μετά θα βλέπαμε ποιες είναι οι συνθήκες εργασίας και οι μισθοί του καθένα.
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 12:51, 07-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
πώς γίνεται να λέμε πως ο δημόσιος τομέας είναι που στέκεται εμπόδιο στην ανάπτυξη του ιδιωτικού τομέα όταν κατά τα άλλα παραδέχεσαι πως ο ίδιος ο ιδιωτικός τομέας είναι από μόνος του τόσο παραγωγικός ώστε απλά να αρμέγει τα όποια χρήματα του δημοσίου;
Ο ιδιωτικος τομεας της Ελλαδας απο ενα σημειο και μετα εξελιχθηκε ετσι ωστε να εξυπηρετει την καταναλωση. Ακομα και μεγαλες εταιριες που δραστηροποιουνταν στη χωρα ειχαν με τον ενα ή τον αλλο τροπο νταραβερι με το Δημοσιο. Ειτε επειδη ζουσαν απο τα δημοσια εργα, ειτε επειδη ζουσαν απο την καταναλωση των ΔΥ.

Απο την αλλη το Δημοσιο, παροτι ουσιαστικα τρεφεται απο τους φορους του ιδιωτικου (καθως ως γνωστον μονο ο ιδιωτικος τομας πληρωνει πραγματικα φορους), βαζει εμποδια στην οποια σωστη αναπτυξη του ιδιωτικου απο την οποια εν τελει, κερδισμενο θα εβγαινε. Γραφειοκρατια, υψηλοι φοροι και εισφορες, κλειστα επαγγελματα, κρατικο χερι σε πολλους τομεις της οικονομιας και αλλες τετοιες ομορφιες.

Για να στο κανω λιανα και να μη γραφουμε σεντονια. Το δημοσιο πριονιζει το κλαδι που καθεται. Και η μονιμοτητα οδηγει σε παντελη αρνηση οποιασδηποτε αλλαγης-μεταρρυθμισης, η κυβερνηση εφτασε να παρακαλαει τους υπαλληλους να αξιολογηθουν. Δεν ειμαι της αποψης οτι αν απολυσουμε 200.000 ΔΥ σε ενα βραδυ, αυτοματα θα λυθουν τα προβληματα της χωρας. Καθε αλλο, θα δημιουργησουμε μεγαλυτερα. Αλλα το οτι το Δημοσιο αποτελει βαριδι για τη χωρα πρεπει να σαι τυφλος για να μη το βλεπεις. Οταν το παραδεχονται μεχρι και στελεχη του ΣΥΡΙΖΑ του οποιου οι ΔΥ αποτελουν την πελατεια, καταλαβαινεις οτι εφτασε στο απροχωρητο η κατασταση.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,116 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 19:41, 07-09-17:

To σλόγκαν Προσαρμογή της Οικονομίας στο Άτομο ήταν το συνώνυμο του "Go Home Merkel" και άλλα φαιδρά που στηρίζει η πλέμπα της Αριστεράς με συνήθειες καπιταλιστικής προτίμησης. Υπάρχουν πολλοί συνέλληνες που νομίζουν ότι το οικονομικό μοντέλο της Ελλάδας θεωρείται πετυχημένο και ότι κακώς δεν το εφαρμόζουν οι ξένοι στις χώρες τους. Οι ψυχασθενείς συνήθως όταν διαπιστώνονται ότι ιατρικώς είναι ασθενείς, το πρώτο κριτήριο ασθένειας είναι ότι αυτοί έχουν τα λογικά τους.
Παράθεση

Dimitris S

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dimitris S
Ο Dimitris S αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηχολήπτης και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,052 μηνύματα.

O Dimitris S έγραψε στις 23:15, 07-09-17:

Πέρα από τους (φιλελεύθερους)λόγους που αναφέρθηκαν υπάρχει και ένα άλλο στοιχείο στην εργασία που δικαιολογεί μια μείωση μισθών στο δημόσιο τομέα.Η ασφάλεια και η μονιμότητα που δίνουν την ευχέρεια προγραμματισμού της οικονομικής συμπεριφοράς του ατόμου συνήθως δεν μετριέται όταν βγαίνουν ειδήσεις για μειώσεις μισθών δ.υ. Τι μπορεί να κάνει μια σύγχρονη αριστερή κυβέρνηση? Μπακαλίστικα,να μειώσει όλους τους μισθούς των δημοσίων υπαλλήλων στη κλίμακα 500-700ευρώ με εξαίρεση ορισμένους κλάδους θέτοντας συνταγματικά ταβάνι στις αποδοχές.Τα έσοδα μπορούν να χρησιμοποιηθούν για τη μείωση του ΦΠΑ που είναι ο πλέον αντίστροφα προοδευτικός φόρος και σε κάλυψη αναγκών στο εθνικό σύστημα υγείας.

Αν υπάρχει θέληση απ'τη πλευρά του εργαζομένου για συμπλήρωση του εισοδήματος ας έχει το δικαίωμα να εργαστεί ταυτόχρονα και στον ιδιωτικό τομέα εάν το επιθυμεί.
Παράθεση

xristaras9

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη xristaras9
Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,536 μηνύματα.

O xristaras9 έγραψε στις 00:01, 08-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris S
Πέρα από τους (φιλελεύθερους)λόγους που αναφέρθηκαν υπάρχει και ένα άλλο στοιχείο στην εργασία που δικαιολογεί μια μείωση μισθών στο δημόσιο τομέα.Η ασφάλεια και η μονιμότητα που δίνουν την ευχέρεια προγραμματισμού της οικονομικής συμπεριφοράς του ατόμου συνήθως δεν μετριέται όταν βγαίνουν ειδήσεις για μειώσεις μισθών δ.υ. Τι μπορεί να κάνει μια σύγχρονη αριστερή κυβέρνηση? Μπακαλίστικα,να μειώσει όλους τους μισθούς των δημοσίων υπαλλήλων στη κλίμακα 500-700ευρώ με εξαίρεση ορισμένους κλάδους θέτοντας συνταγματικά ταβάνι στις αποδοχές.Τα έσοδα μπορούν να χρησιμοποιηθούν για τη μείωση του ΦΠΑ που είναι ο πλέον αντίστροφα προοδευτικός φόρος και σε κάλυψη αναγκών στο εθνικό σύστημα υγείας.

Αν υπάρχει θέληση απ'τη πλευρά του εργαζομένου για συμπλήρωση του εισοδήματος ας έχει το δικαίωμα να εργαστεί ταυτόχρονα και στον ιδιωτικό τομέα εάν το επιθυμεί.
Γινόταν παλιότερα αυτό ενας δημόσιος υπάλληλος για να συμπληρώσει το εισόδημα του δούλευε και ταξί
Παράθεση

juste un instant (Βασίλης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη juste un instant
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 3,351 μηνύματα.

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 07:22, 08-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris S

Συμφωνώ αλλά ποιοι κλάδοι να εξερεθουν;
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 11:46, 08-09-17:

Ο ιδιωτικος τομεας της Ελλαδας απο ενα σημειο και μετα εξελιχθηκε ετσι ωστε να εξυπηρετει την καταναλωση. Ακομα και μεγαλες εταιριες που δραστηροποιουνταν στη χωρα ειχαν με τον ενα ή τον αλλο τροπο νταραβερι με το Δημοσιο. Ειτε επειδη ζουσαν απο τα δημοσια εργα, ειτε επειδη ζουσαν απο την καταναλωση των ΔΥ.

Απο την αλλη το Δημοσιο, παροτι ουσιαστικα τρεφεται απο τους φορους του ιδιωτικου (καθως ως γνωστον μονο ο ιδιωτικος τομας πληρωνει πραγματικα φορους), βαζει εμποδια στην οποια σωστη αναπτυξη του ιδιωτικου απο την οποια εν τελει, κερδισμενο θα εβγαινε. Γραφειοκρατια, υψηλοι φοροι και εισφορες, κλειστα επαγγελματα, κρατικο χερι σε πολλους τομεις της οικονομιας και αλλες τετοιες ομορφιες.

Για να στο κανω λιανα και να μη γραφουμε σεντονια. Το δημοσιο πριονιζει το κλαδι που καθεται. Και η μονιμοτητα οδηγει σε παντελη αρνηση οποιασδηποτε αλλαγης-μεταρρυθμισης, η κυβερνηση εφτασε να παρακαλαει τους υπαλληλους να αξιολογηθουν. Δεν ειμαι της αποψης οτι αν απολυσουμε 200.000 ΔΥ σε ενα βραδυ, αυτοματα θα λυθουν τα προβληματα της χωρας. Καθε αλλο, θα δημιουργησουμε μεγαλυτερα. Αλλα το οτι το Δημοσιο αποτελει βαριδι για τη χωρα πρεπει να σαι τυφλος για να μη το βλεπεις. Οταν το παραδεχονται μεχρι και στελεχη του ΣΥΡΙΖΑ του οποιου οι ΔΥ αποτελουν την πελατεια, καταλαβαινεις οτι εφτασε στο απροχωρητο η κατασταση.
Δε σε πιάνω υπάρχει κάποια νομοθεσία που γράφει πως ο δημόσιος υπάλληλος απαλλάσσεται των φόρων; και όταν μιλάμε για φόρους μιλάμε για φόρο εισοδήματος, ΕΝΦΙΑ, έμμεσους φόρους, ΦΠΑ κλπ

Νομίζω πως ξεφύγαμε απ' το θέμα. Οι υψηλοί φόροι, οι εισφορές και τα κλειστά επαγγέλματα δεν είναι πρόβλημα του δημοσίου είναι πρόβλημα νομοθετικό. Τώρα αν θες να το πάμε πιο πέρα και να πούμε πως ένας λόγος που οι φόροι είναι εκεί που είναι επειδή μεταξύ άλλων η παραγωγικότητα του δημοσίου είναι χαμηλή με αποτέλεσμα να δημιουργεί οικονομικές τρύπες αυτό είναι άλλο θέμα.

Το δημόσιο όμως μια χαρά πληρώνει φόρους όπως όλοι απλά υπάρχει μαι διάχυτη εντύπωση πως δεν παράγει τίποτα και προκύπτει απ' το απλουστευτικό σκεπτικό πως αν δεν υπάρχει κάποιος να θέσει ένα αντίτιμο στις υπηρεσίες σου εκείνες δεν αξίζουν τίποτα. Αυτό δεν ισχύει. Ένας γιατρός το ίδιος έργο παράγει είτε δουλεύει σε δημόσιο είτε σε ιδιωτικό νοσοκομείο. Ένας δάσκαλος το ίδιο. Και το επίπεδο των αποδοχών αυτών των ανθρώπων δεν τίθεται τυχαία αλλά βάσει του βαρόμετρου της οικονομίας, των ορίων διαβίωσης που ορίζονται από αντικειμενικούς παράγοντες όπως είναι οι τιμές των ακινήτων και των ειδών πρώτης ανάγκης αλλά και από των ίδιων των προσόντων που απαιτούνται για τη θέση πάνω σε μια κατανομή ικανοτήτων-εισοδημάτων. Χωρίς να θέλω να πως πως η αξιολόγηση αυτή σήμερα γίνεται σωστά, είναι κάτι απολύτως μετρήσιμο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Alex_t : 08-09-17 στις 13:31. Αιτία: Αφαίρεση απαντήσεων σε διαγραμμένα ποστ
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη akikos
Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,753 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 12:03, 08-09-17:

ο δημόσιο είναι μια κοροιδία. Το να κάθεσαι να κάνεις διδακτορικά και μεταδιδακτρορικά για να πάρεις μια θέση στο δημόσιο των 1000 ευρώ δεν αξίζει.

Oi εκπαιδευτικοί που δουλεύουν ως ωρομίσθιοι στα πιο απομακριυσμένα μέρη της Ελλάδα με μισθό που δεν μπορουν να καλύψούν τα έξοδα τους, κάνουν μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια και περιμένουν να διοριστούν ζουν σε άλλο πλανήτη.

Στο τουρισμό που υποτίθεται ότι είναι η δύναμη της Ελλάδος έχουν κάνει άλλη κομπίνα. Παίρνουν τα παιδιά από τις σχολές του ΟΑΕΔ ή ιδιωτικές σχολές και τα βάζουν να δουλέψουν 8ωρα με 1 ρεπό την εβδομάδα για 300 ευρώ το μήνα (ιδιωτικός τομέας). Στο δημόσιο τομέα πήγα σε ένα μεγάλο νησί φέτος και το μουσείο στην πόλη είχε ρεπό Δευτέρα λόγω ελλειψης προσωπικού. Δεν διορίζουν άτομα για τα αυτονόητα. Ο δημόσιος τομέας έχει βολευτεί με τους τζάμπα εργαζόμενους που προσφέρει ο ΕΣΠΑ. Η ζήτηση για νέα κονδύλια του ΕΣΠΑ αυξάνεται αλλά η προσφορά μένει ίδια.

Θέλετε δουλειά στην Ελλάδα. Αυτό μπορεί να γίνει μόνο στο ιδιωιτικό τομέα πλέον. Πρέπει να γίνετε ανταγωνιστικοί που σημαίνει ότι μετράνε οι γνώσεις και οι δεξιότητές σας και σίγουρα όχι τα χαρτιά. Τώρα υπάρχουν κάποιοι που περιμένουν τις εξετασεις ΑΣΕΠ του Τσίπρα. Στο περίμενε θα μείνουν.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους