Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,038 εγγεγραμμένα μέλη και 3,035,252 μηνύματα σε 92,139 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 581 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Η γνώμη σας για την πλαστική Χειρουργική

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,169 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 21:18, 24-03-06:

Λοιπον σε αυτο το thread θα ηθελα να που με την γνωμη μας γυρω απο την "Πλαστικη Χειρουργικη".
Με λιγα λογια:
-Εαν την θεωρουμε σαν μια "σεβαστη" λυση ειτε για να διορθωσουμε κατι επανω μας το οποιο ενδεχωμενως να μην μας αρεσει
-Εαν ειναι μια "σωτηρια λυση" για τυχων σημαδια που μας εχουν αφησει ασθενειες-ατυχηματα
-Εαν ειναι "θεμιτος" τροπος ωστε να ξεγελασουμε οχι τοσο τον χρονο που περνα απο πανω μας,αλλα κυριως εμας οτυς ιδιους αναπτερονωντας μας ομως το ηθικο.

Τα παραπανω δεν τα βαζω με μορφη ερωτηματων.
Απλως, θα ηθελα να μην μεινουμε μονο σε μια απο τις περιπτωσεις (που υπαρχουν) οπου μπορει να απευθυνθουμε στην πλαστικη χειρουργικη.Αλλα να αναλυσουμε και να συζητησουμε τοσο το κατα ποσο θα οδηγουμασταν εμεις σε αυτη την λυση οσο και το που ειναι το "μετρο" ή ακομα και το τι θεωρουμε "σωστο".

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 21:22, 24-03-06:

Δεν είμαι καθόλου αντίθετη με την πλαστική χειρουργική. Όλα αυτά τα "επεμβαίνουμε στη φύση" μου φαίνονται ψευτοφιλοσοφικές μπούρδες. Γιατί να μην διορθώσεις κάτι πάνω σου που σε ενοχλεί; Πιθανότατα μια ζωή την έχουμε, οπότε ας την περάσουμε όσο το δυνατόν πιο ευτυχισμένα.

Προσωπικά πάντως θα ήθελα να κάνω ρινοπλαστική, μιας και έχω αυτό το "κοκκαλάκι" που έχουν πολλές ελληνίδες και με ενοχλεί πολύ στο προφίλ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,878 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 21:32, 24-03-06:

Λοιπον

Στην πρωτη περιπτωση: Εαν μηλαμε για υπορβολικες κατασης τοτε δεν ειμαι εναντιων. Αν ομως προκειτε για μικρο-ατελεις δεν αξιζει.

Στην δευτερη περιπτωση: Ειμαι υπερ. Ενα συμαδει που μενει απο ενα ατυχιμα δεν υπαρχει λογος να μενει πανω σου. βεβαια αν καπιος δεν εχει προβλημα με καπιο σημαδι τοσο το καλυτερο. Πρωσοπικα θα εκανα πλαστηκι επεμβαση μονο εαν ητανε πολυ μεγαλο, εμφανες και ενοχλητικο.

Στην Τριτη περιπτωση: Δεν βρισκβ τον λογο για καπια τετια επεμβαση. Συνιθος το μονο που καταφερνουμε ειναι να κακολογιθουμε απο ενα σορο κοσμο, και ολοι καταλαβενουν οτι εχουεμ μια ηλικια παραπανω, και αμα γινει και σε "μικρη" ηλικια η επεμβαση θα νομιζει και ο κοσμος οτι εισαι μεγαλυτερος/η απο οτι εισαι. Ολα ειναι στο μυαλο μας, πρεπει να ξεπερασουμε το κομπλεξ με την ηλικια μας.

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 21:33, 24-03-06:

Όλοι έχουμε τα ελαττώματά μας.Δε θα πρέπει να επεμβαίνουμε στη φύση,γιατί άμα ήταν θα'χαμε φτιαχτεί από τη γέννησή μας τέλειοι,όμορφοι,χωρίς ελάττωματα.Η πλαστική χειρουργική μπορεί να σε κάνει και πιο άσχημο απ'αυτό που πιστεύεις ότι είσαι και όχι να σε βελτιώσει.

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 21:50, 24-03-06:

Κι εγώ είχα πρόβλημα με την μύτη μου κι έκανα πλαστική μόλις έκλεισα τα 18.
Θεωρώ πως πλέον έχουμε τις δυνατότητες οποιαδήποτε ακαλαισθησία να την διορθώνουμε.Γενικότερα είμαι υπερ των πλαστικών επεμβάσεων όταν γίνονται για λόγους αισθητικής κι όχι ανασφάλειας,γιατί κακά τα ψέματα αν εμείς δεν τα πάμε καλά με τον εαυτό μας μια γαλλική μύτη ή δυο σαρκώδη χείλη δεν πρόκειται να σώσουν την κατάσταση

Όταν πρωτοπήρα τηλ.στον συγκεκριμένο γιατρό για να πάρω πληροφορίες μόλις άκουσε την ηλικία μου με ρώτησε αν έχω όντως πρόβλημα κι αν το έχω αποφασίσει σοβαρά.Ο λόγος της ερώτησης ήταν ότι ιδιαίτερα στις νεαρές ηλικίες δεν είμαστε ικανοποιημένοι απο την εμφάνιση μας και θεωρούμε την πλαστική σαν διέξοδο.
Όμως κάποιος που απλώς έχει κόμπλεξ μετά απο την επίσκεψη και την εξήγηση της διαδικασίας σίγουρα θα το σκεφτεί και δεύτερη φορα.
Μπορεί η ίδια η επέμβαση να είναι ρουτίνας όμως δεν ξυπνάς την άλλη μέρα με μια καινούργια μύτη,αυτιά κτλ.Χρειάζεται και παραπέρα θεραπεία.Στην περίπτωση της μύτης τα οριστικά αποτελέσματα θέλουν εως και 5 χρόνια για να φανούν.Επίσης υπάρχει και δύσκολη μεταγχειριτική περίοδος(για ένα μήνα πχ δεν μπορείς ούτε να γείρεις το κεφάλι σου ή αμα σου ρθει να φτερνιστείς την πάτησες,δεν μπορείς να φορέσεις γυαλιά για περίπου 6 μήνες ή βγαίνεις στο κρύο με κουκουλωμένο πρόσωπο κ.α.) οπότε όσοι δεν είχαν ουσιαστικό πρόβλημα συνήθως αποτρέποταν.
Βέβαια είδα(γιατί έκανα σύνολο περίπου 15 επισκεψεις) και τέτοιες περιπτώσεις να προβαίνουν σε επέμβαση πχ.μια κυρία ήταν δεν ήταν 40 ήθελε να μειώσει τις ρυτίδες έκφρασης που διμιουργουνται γύρω απο το στόμα όταν χαμογελάς και τις είχαν περάσει παράλληλα με αυτές δυό σωληνάκια σιλικόνης ώστε να τσιτάρει το δέρμα-για τις 3 πρώτες ημέρες δεν επιτρεπόταν να μορφάσει,μασήσει,σκάσει στα γέλια κλπ

Απο την άλλη πέρα απο την αισθητική πλαστική χειρουργική μην ξεχνάμε και τις περιπτώσεις κλινικής πλαστικής όπου περιλαμβάνονται περιπτώσεις εγκαυμάτων κι άλλες παραμορφώσεις που καθιστουν την επέμβαση πλαστικού ζωτικής σημασίας.

Υ.Γ.Μια πολύ ενδιαφέρουσα σχετική ταινία είναι ο "άνθρωπος ελέφαντας"

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 22:14, 24-03-06:

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
Κι εγώ είχα πρόβλημα με την μύτη μου κι έκανα πλαστική μόλις έκλεισα τα 18.
Θεωρώ πως πλέον έχουμε τις δυνατότητες οποιαδήποτε ακαλαισθησία να την διορθώνουμε.Γενικότερα είμαι υπερ των πλαστικών επεμβάσεων όταν γίνονται για λόγους αισθητικής κι όχι ανασφάλειας,γιατί κακά τα ψέματα αν εμείς δεν τα πάμε καλά με τον εαυτό μας μια γαλλική μύτη ή δυο σαρκώδη χείλη δεν πρόκειται να σώσουν την κατάσταση

Όταν πρωτοπήρα τηλ.στον συγκεκριμένο γιατρό για να πάρω πληροφορίες μόλις άκουσε την ηλικία μου με ρώτησε αν έχω όντως πρόβλημα κι αν το έχω αποφασίσει σοβαρά.Ο λόγος της ερώτησης ήταν ότι ιδιαίτερα στις νεαρές ηλικίες δεν είμαστε ικανοποιημένοι απο την εμφάνιση μας και θεωρούμε την πλαστική σαν διέξοδο.
Όμως κάποιος που απλώς έχει κόμπλεξ μετά απο την επίσκεψη και την εξήγηση της διαδικασίας σίγουρα θα το σκεφτεί και δεύτερη φορα.
Μπορεί η ίδια η επέμβαση να είναι ρουτίνας όμως δεν ξυπνάς την άλλη μέρα με μια καινούργια μύτη,αυτιά κτλ.Χρειάζεται και παραπέρα θεραπεία.Στην περίπτωση της μύτης τα οριστικά αποτελέσματα θέλουν εως και 5 χρόνια για να φανούν.Επίσης υπάρχει και δύσκολη μεταγχειριτική περίοδος(για ένα μήνα πχ δεν μπορείς ούτε να γείρεις το κεφάλι σου ή αμα σου ρθει να φτερνιστείς την πάτησες,δεν μπορείς να φορέσεις γυαλιά για περίπου 6 μήνες ή βγαίνεις στο κρύο με κουκουλωμένο πρόσωπο κ.α.) οπότε όσοι δεν είχαν ουσιαστικό πρόβλημα συνήθως αποτρέποταν.
Βέβαια είδα(γιατί έκανα σύνολο περίπου 15 επισκεψεις) και τέτοιες περιπτώσεις να προβαίνουν σε επέμβαση πχ.μια κυρία ήταν δεν ήταν 40 ήθελε να μειώσει τις ρυτίδες έκφρασης που διμιουργουνται γύρω απο το στόμα όταν χαμογελάς και τις είχαν περάσει παράλληλα με αυτές δυό σωληνάκια σιλικόνης ώστε να τσιτάρει το δέρμα-για τις 3 πρώτες ημέρες δεν επιτρεπόταν να μορφάσει,μασήσει,σκάσει στα γέλια κλπ

Απο την άλλη πέρα απο την αισθητική πλαστική χειρουργική μην ξεχνάμε και τις περιπτώσεις κλινικής πλαστικής όπου περιλαμβάνονται περιπτώσεις εγκαυμάτων κι άλλες παραμορφώσεις που καθιστουν την επέμβαση πλαστικού ζωτικής σημασίας.

Υ.Γ.Μια πολύ ενδιαφέρουσα σχετική ταινία είναι ο "άνθρωπος ελέφαντας"
Πόσο σου κόστισε(αν επιτρέπεται)?

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη faithplus1
Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 23:26, 24-03-06:

Δεν είμαι ενάντια στην πλαστική εγχείρηση.Πολλές φορές είναι απαραίτητο να γίνει όπως λέει και η kleftra, για ιατρικούς λόγους.Αλλά και να μην είναι απαραίτητο, για λόγους αισθητηκούς, οι ψυχολογικοί λόγοι που οδηγούν ένα άτομο σε μια πλαστική επέμβαση είναι εξίσου σημαντικοί.Γιατί να στεναχωριέται κάποιος για κάτι που ο ίδιος θεωρεί πρόβλημα, όταν μπορεί να υπάρξει κάποια λύση?Και δε νομίζω ότι μπορεί να πειστεί αυτός ο κάποιος από τρίτους ότι αυτό που θεωρεί ο ίδιος πρόβλημα, δεν είναι πρόβλημα.Δεν υπάρχει λόγος να πειστεί άλλωστε.
Τα περί παρεμβολής στη φύση σίγουρα δεν ισχύουν.Η φύση μας θέλει και με μυωπία, διαβήτη κτλ, τί να κάνουμε τώρα, να μη βάλουμε γυαλιά ή να μην πάρουμε ινσουλίνη?Δεν πάει έτσι.Με τη λογική αυτή κάθε χειρουργίο μπορεί να θεωρηθεί επέμβαση στη φύση.
Υπάρχει όμως και το άλλο άκρο, που οι πλαστικές επεμβάσεις φτάνουν σε σημείο να είναι άκρως αντιαισθητικές και καμιά φορά να απειλούν και την υγεία.Σ'αυτές τις περιπτώσεις και ο γιατρός πρέπει να βάζει φρένο σε κάποιον που έχει χάσει το μέτρο.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 23:57, 24-03-06:

Αρχική Δημοσίευση από Bill_Slayer
Πόσο σου κόστισε(αν επιτρέπεται)?
Εκανα πλαστική και διάφραγμα μαζί.
Έδωσα τότε (8 χρόνια πριν) 750.000 δρχ. τα οποία περιελάβαναν:
αμοιβή πλαστικού
αμοιβή αναισθησιολόγου
έξοδα εξετάσεων
παραμονή στην κλινική(γίνεται μόνο σε ιδιωτικές και είναι για 24 ώρες)
και φάρμακα(παυσίπονα και κάποιες ενέσεις).

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 00:18, 25-03-06:

Nα πω κι εγω την γνωμη μου...
Πανω κατω η Μισελ, κλεφτοκοριτσο και ο φιλος faithplus με καλυψαν.
Προσωπικα δεν ειμαι εναντια στις πλαστικες επεμβασεις με οποια του μορφη.Αν κι εγω εχω αυτο που περιγραψε η Μισελ πιο πανω με το κοκκαλακι στην μυτη, καποτε ειχα σκεφτει να παω να το αφαιρεσω και χαιρομαι που οι γονεις μου (ισως να παιζει ρολο οτι εχω μεγαλωσει και σε οικογενεια ιατρων), δεν μου το αρνηθηκαν, αντιθετα ειχαμε καθισει και το ειχαμε συζητησει.
Τελικα δεν την εκανα, γιατι περασε ο καιρος και...το ξεχασα.Η μαλλον επειδη αλλαξε το προσωπο μου, δεν με ενοχλουσε πια και δεν φαινοταν.Γι' αυτο και οι ιατροι σου λενε να περιμενεις μεχρι καποια ηλικια.
απο εκει και περα εχω κανει αλλου ειδους επεμβαση η οποια ξεκινησε για λογους αισθητικους αλλα τελικα αποδειχθηκε σωτηρια.
Αποφασισα να παω να αφαιρεσω ορισμενες "ελιες" απο το κορμι μου.Οι λογοι ηταν δυο.
Πρωτων οι δυο που ηθελα να βγαλω δεν ηταν "επιδερμικες"(επιπεδες με το δερμα-κρεατοελιες δηλαδη), και δευτερον μια αλλη στην πλατη, αν και "επιπεδη" μεγαλωνε...ειδικα τα καλοκαιρια με τον ηλιο.
Ετσι ξεκινησα και πηγα.Ο ιατρος ομως κανοντας εναν ελεγχο στις ελιες μου, αποφασισε να μου βγαλει περισσοτερες και μαλιστα μερικες πολυ μικρες μιας και δεν του "αρεσαν" στην οψη.(Δεν του γεμισαν το ματι δηλαδη.
Τελικα αποδειχθηκε οτι η μια απο τις εξτρα που μου εβγαλε (μετα απο βιοψια), υπηρχε πιθανοτητα μελλοντικα να προσψρησει σε μελανωμα.(καρκινος του δερματος δηλαδη.)Να προσθεσω οτι δεν μου εβγαλε παραπανω ελιες για να μου παρει λεφτα...μιας και δεν πληρωσα.)
Αυτο σαν μια προσωπικη και μικρη εμπειρια.
Απο την αλλη προσωπικα ειμαι εντελως αντιθετος στο επειχηρημα ετσι μας εφτιαξε η φυση κι ετσι πρεπει να μεινουμε...Η φυση κανει τραγικα λαθη.(Εστω και λοφω ανθρωπινων λαθων επανω της).
Την επιστημη προσωπικα και στο συγκεκριμενο θεμα την πλαστικη χειρουργικη την θεωρω σαν μια εναλλακτικη λυση πολλων σημαντικων προβληματων.Και οχι μονο "επιδερμικων-εξωτερικων".
Π{ολυ σημαντικο ρολο παιζει και η ψυχολογια του ατομου.Υπαρχουν ατομα που πραγματικα μια πλαστικη επεμβαση τους αλλαξε την ζωη.Τους εκανε να αποκτησουν αυτοπεποιθηση, να νιωθουν πιο δυνατοι,να ανπτερωσουν το ηθικο τους...γιατι κακα τα ψεματα ολοι μας θελουμε να ειμαστε "αρεστοι".
Πολυ καλη μου φιλη, χαρη στην χειρουργικη εχασε 75 κιλα βαρους και χαρη στην πλαστικη χειρουργικη πολλα εκατοστα (πανω απο μισο μετρο) δερμα απο την κοιλια μονο.Η κοπελα ξαναγεννηθηκε και προσωπικα την βλεπω και το χαιρομαι.
Ακομα και το λιφτινγκ δεν το κατηγορω.Τωρα αυτοι που το παρακανουν, ειναι υπευθυνοι για τις πραξεις τους.
Τελος για οσους αποκτουν σημαδια απο ατυχημα...δεν το συζητω καν.Εκει πραγματικα ερχεται για να σβησει απο τα ματια τα οσα ασχημα περασε ο "ατυχος" συνανθρωπος μας.
Και λεω απο τα ματια μιας και δεν θα χρειαζεται να βλεπει καθε μερα τις ουλες του και να θυμαται 24/7 τι του συνεβη.Και γι' αυτο δεν λεω απο το μυαλο.Το μυαλο μπορει να "θαψει" αλλα δεν σβηνει.
Εν κατακλειδι την πλαστικη χειρουργικη προσωπικα την βλεπω με πολυ καλο ματι.
Την θεωρω σαν εναν σημαντικο ασσο στο μανικι μας (σαν επιλογη, απαξ και μπορουμε να ανταποκριθουμε στο κοστος μιας τετοιαςεπεμβασης), για καταστασεις οπου μικρες ή μεγαλες ατελειες ή σημαδια απο "καταραμενες στιγμες", μας βαζουν "τρικλοποδια" στην ζωη μας, φθειρωντας μας ψυχολογικα.

P.S.-Συγγνωμη εαν εγραψα πολλα ή δεν βγαζεται νοημα...δεν φταιω εγω!Ειλικρινα!
Στον Ιακωβο να τα χωσετε!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Djinn : 25-03-06 στις 00:21.
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 09:01, 25-03-06:

Αρχική Δημοσίευση από Mario
Στον Ιακωβο να τα χωσετε!
jacob suchard pavlides?

με τις ελιές σε καταλαβαίνω, την ίδια εγχείριση έχει κάνει και ο ντάντιμ, και απο τότε, ελέγχουμε όλοι τις ελιές μας....

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
ή αμα σου ρθει να φτερνιστείς την πάτησες,
πως γίνεται αυτό? το φτέρνισμα είναι αντανακλαστικό, δεν μπορείς να το ελέγξεις. Κι αν φταρνιστείς, τι παθαίνει η εγχειρισμένη μύτη?

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 11:05, 25-03-06:

Αρχική Δημοσίευση από dooo

πως γίνεται αυτό? το φτέρνισμα είναι αντανακλαστικό, δεν μπορείς να το ελέγξεις. Κι αν φταρνιστείς, τι παθαίνει η εγχειρισμένη μύτη?
αυτό ακριβώς εννοώ άμα σου 'ρθει τότε άμα το προλάβεις θα κρατηθείς αν όχι δεν ξέρω τι συμβαίνει(εγώ δεν φτερνίστηκα) αλλά φαντάζομαι καθώς η μύτη είναι γεμάτη πλαστικά εσωτερικά ράμματα(δλδ πληγές κι αίμα ) τα οποία παρεπιπτόντως σε γαργαλάνε τόσο όσο χρειάζεται για να σου έρθει φτέρνισμα

Καλά το φτέρνισμα παλευόταν το χειρότερο ήταν τις πρώτες 10 ημέρες δεν μπορούσα να λουστώ,κάνω μπανιο,πλύνω το πρόσωπο μου και τα δόντια μου
Είχε βέβαια και την πλάκα του καθώς μόλις έβγαλα τον γύψο έκανα επι 1 μήνα ασκήσεις στην μύτη μου(έτσι τις έλεγε ο δόκτωρ ασκήσεις).Το φαντάζεσαι;Δεν έχω κάνει ποτέ μου γυμναστική(οικειοθελώς στο σχολείο με ανάγκαζαν) και ξυπνούσα κάθε πρωί κι έκανα για ένα τέταρτο ασκήσεις στην μύτη μου.

Α!Κι ένα άλλο καλό μετά το χειρουργίο μου είχαν φέρει σε σακουλάκι το κομματάκι που έκοψαν και το κοκκαλάκι απο το διαφραγμα κι εγώ τα έβαλα στην τσάντα της μάνας μου.Φαντάσου τι έγινε όταν τα άνοιξε
Τέλος το καταυχαριστήθηκα που με υπηρετούσαν όλοι κι εμένα όλως τυχαίως μου έπεφταν συνεχώς πράγματα κάτω

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kleftra : 25-03-06 στις 11:15.
Παράθεση

ines (Ινές)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ines
H Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H ines έγραψε στις 15:29, 25-03-06:

δεν ειμαι καθολου εναντια στην πλαστικη χειρουργικη. δικο σου ειναι το προσωπο/ σωμα, οτι θελεις το κανεις. θα ερθει δλδ ο αλλος να σου πει οτι χαλας το εργο του θεου αν βαλεις μια μυτη που σου αρεσει περισσοτερο, και που οπως ειπε ο μαριος, θα σε βοηθησει να νιωθεις καλυτερα;; με τι δικαιωμα;
για περιπτωση ατυχηματος δε το συζητω. αν δε σου αρεσει, η δεν θελεις με κανεναν τροπο να εχεις σημαδι, βγαλτο. δεν τιθεται καν θεμα, με εμενα.
εγω βεβαια προσωπικα δεν θα εκανα. εκτος απο τα χιλια βασανα, φοβαμαι μη χαλαγε η δουλεια. ειναι ενα σαιτ, το www.awfulplasticsurgery.com/ ,που με εχει τρομαξει. ασε που μια κοντινη μου συγγενης εχει φτιαξει τη μυτη της και ειναι αισχος το θεαμα. μπααααααα, δε με πειθει.

Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skoulikadera---
H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 430 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε στις 15:41, 25-03-06:

είμαι υπέρ της πλαστικής χειρουργικής και προσωπικά θα έκανα εάν κάποια στιγμή το επιθυμούσα....
Γενικά είμαι υπέρ σε οτιδήποτε μας βοηθάει να βρούμε τις εσωτερικές μας ισορροπίες και κατ'επεκταση μας κάνει λίγο πιό ευτυχισμένους...

Παράθεση

Pepper-ann

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pepper-ann
H Pepper-ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 64 μηνύματα.

H Pepper-ann έγραψε στις 11:22, 03-10-06:

Έκανα πλαστική στη μύτη πριν από ενάμιση μήνα, τόσο για αισθητικούς όσο και για λειτουργικούς λόγους, μιας και είχα πρόβλημα και με το διάφραγμα. Οι πρώτες 10 μέρες είναι λίγο δύσκολες που έχεις το γύψο και πρέπει να κάνεις κάτι καθαρισμούς στη μύτη. Τώρα, είμαι 100% καλά και αναπνέω τέλεια. Όσο για την αυτοπεποίθησή μου... στα ύψη! Σε όποιον θέλει και μπορεί να κάνει, το συστήνω ανεπίφυλακτα! Το σημαντικό είναι να πας σε καλό γιατρό. Εγώ πλήρωσα 3.500 ευρώ, αλλά τουλάχιστον ήμουν σίγουρη για το αποτέλεσμα.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 13:55, 03-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από Pepper-ann
Έκανα πλαστική στη μύτη πριν από ενάμιση μήνα, τόσο για αισθητικούς όσο και για λειτουργικούς λόγους, μιας και είχα πρόβλημα και με το διάφραγμα. Οι πρώτες 10 μέρες είναι λίγο δύσκολες που έχεις το γύψο και πρέπει να κάνεις κάτι καθαρισμούς στη μύτη. Τώρα, είμαι 100% καλά και αναπνέω τέλεια. Όσο για την αυτοπεποίθησή μου... στα ύψη! Σε όποιον θέλει και μπορεί να κάνει, το συστήνω ανεπίφυλακτα! Το σημαντικό είναι να πας σε καλό γιατρό. Εγώ πλήρωσα 3.500 ευρώ, αλλά τουλάχιστον ήμουν σίγουρη για το αποτέλεσμα.
Εγώ θέλω αρκετά να κάνω, αλλά φοβάμαι πάρα πολύ μην πάει κάτι στραβά και δεν κάνω... Είδα κάτι φωτογραφίες παλιότερα που έψαχνα για πλαστικό, απο αποτυχημένες πλαστικές και ΦΡΙΚΑΡΑ. Μια στο εκατομμύριο να γίνω έτσι, τι θα κάνω μετά; Συγχαρητήρια πάντως για το θάρρος σου να κάνεις, αψηφώντας τους κινδύνους. Τυχερή!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,359 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:41, 03-10-06:

Έχω ήδη κάνει στα αυτιά (ναι, όβερ, ντάμπο λαμβάνει κρατικό κανάλι Κίνας, όβερ)...
Ήμουν παιδούλα, αλλά χαίρομαι που το έκανα...!

Και αν είναι, θα ξανακάνω. Όχι για να αλλάξω κάτι, μιλάμε πλέον στα 40 μου, αν έχει πέσει το στήθος μου, πχ, ή πιο μετά κανένα τράβηγμα ή ένεση κορτιζόνης.
Αν δεν αλλοιώνει κανείς τη φυσιογνωμία του και αν νιώθει όντως τόσο καλύτερα, γιατί όχι;

Παράθεση

Pepper-ann

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Pepper-ann έγραψε στις 15:06, 03-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Είδα κάτι φωτογραφίες παλιότερα που έψαχνα για πλαστικό, απο αποτυχημένες πλαστικές και ΦΡΙΚΑΡΑ. Μια στο εκατομμύριο να γίνω έτσι, τι θα κάνω μετά;
Κι εγώ ανησυχούσα στην αρχή. Γι' αυτό λέω ότι πρέπει να ψάξεις καλά το γιατρό που θα σε χειρουργήσει. Πάνω απ'όλα πρέπει να σου εμπνέει εμπιστοσύνη, να τον νιώθεις κοντά σου. Εγώ πήγα σε ΩΡΛ-Πλαστικό που κατά τη γνώμη μου είναι περισσότερο εξειδικευμένος από κάποιον άλλο που κάνει και πλαστικές στήθους, λίφτινγκ κ.ο.κ. Μια απόφαση είναι...Σίγουρα,ο φόβος για την αποτυχία δεν μπορεί να φύγει τελείως, όμως πιστεύω ότι αν ο γιατρός είναι καλός και υπεύθυνος θα προσπαθήσει να διορθώσει το πρόβλημα.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 15:08, 03-10-06:

"Θα προσπαθήσει"... Κι αμα δεν τα καταφέρει και γίνω σταν τον Michael Jackson?

Παράθεση

Pepper-ann

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Pepper-ann έγραψε στις 15:35, 03-10-06:

"Θα προσπαθήσει"... Κι αμα δεν τα καταφέρει και γίνω σταν τον Michael Jackson?
Ψάχτο, και αν δεις ότι κανένας δε σου εμπνέει τη σιγουριά που χρειάζεσαι, μην το κάνεις. Εγώ ήθελα να κάνω τόσο πολύ πλαστική που έλεγα Καλά, πόσο χειρότερη μπορεί να γίνει η μύτη μου; Πάντως, τώρα πλέον η ρινοπλαστική θεωρείται χειρουργείο ρουτίνας. Για μένα δεν έχεις τίποτα να φοβάσαι...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 15:45, 03-10-06:

Ξέρεις ποιό είναι το ποσοστό επιτυχίας μιας τέτοιας επέμβασης;

Παράθεση

Pepper-ann

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Pepper-ann έγραψε στις 15:56, 03-10-06:

Ξέρεις ποιό είναι το ποσοστό επιτυχίας μιας τέτοιας επέμβασης;
Δυστυχώς δεν μπορώ να σου απαντήσω. Ο γιατρός μου μπορεί να κάνει και 2-3 πλαστικές μέσα σε μια μέρα. Όσο πήγαινα στο ιατρείο για να με δει, δεν είδα ούτε μια αποτυχία. Βέβαια, ήταν και κάποιοι εκεί που έκαναν για δεύτερη φορά γιατί την πρώτη είχε αποτύχει .Όχι ότι ήταν άσχημη η μύτη τους, απλά δεν ανέπνεαν καλά. Γι' αυτό πρέπει να πας σε κάποιον που ξέρει τη δουλειά του.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,499 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 23:10, 14-10-06:

Διάβασα πριν λίγες μέρες σε ένα βρετανικό περιοδικό την ιστορία μιας γυναίκας που παραλίγο να πεθάνει μετά από λιποαναρρόφηση στην κοιλιά. Ο γιατρός ήταν πολύ ανεύθυνος, δεν την περιποιήθηκε, αυτή έπαθε μόλυνση και αυτός της έλεγε ότι δεν είχε τίποτα. Με τα πολλά άνοιξε μια τρύπα και μπορούσε να δει το στομάχι της, το αίμα της δηλητηριάστηκε και χρειάστηκε πολύμηνη θεραπεία για να βελτιωθεί. Έδειχνε και φωτογραφίες, ήταν ανατριχιαστικές.

Το πιο περίεργο ήταν ότι ο γιατρός ήταν ιδιώτης και χρυσοπλήρωσε την εγχείριση. Δεν ξέρω, έχω ακούσει και άλλες παρόμοιες περιπτώσεις. Και λέω, αξίζει να ρισκάρεις ένα χειρουργείο για μια εγχείριση αισθητικής; Ενώ δεν είμαι αντίθετη και θεωρώ ότι η καλή εξωτερική εμφάνιση είναι πολύ βασική επειδή μας ανεβάζει ψυχολογικά, μετά από αυτό φρίκαρα. Ένα θα σας πω: της είχαν βάλει ένα σφουγγάρι στην κοιλιά να ρουφάει το πύον ώστε να μπορέσει να επουλωθεί η πληγή και να βγει πάλι δέρμα!

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 00:03, 15-10-06:

underwater σε αυτο που λες το θεμα δεν ειναι η εγχειρηση αισθητικης...
Ειναι σε ποιον γιατρο πηγαινεις!
Γιατι υπαρχουν απειρες περιπτωσεις απο εγχειρηση σκολικ.,θυροειδους κτλ κτλ οι οποιες πηγαν κατα διαολου και ο ασθενης (καθενας απο τους ατυχους ξεχωριστα) οχι απλως κινδυνεψε, αλλα υπαρχουν περιστατικα που επεσε και σε κομμα ή ακομα και πεθανε...
Εκει τι θα πεις;Δεν κανω την εγχειρηση γιατι μπορει να μου συμβει το ταδε;
Οχι φυσικα...
Ασχετα αν στη μια περιπτωση ειναι λογο προβλσματων υγεια ενω στο αλλο οχι (αν και πολλες εγχειρησεις αισθητικης αφορουν και την υγεια.) το θεμα ειναι οτι απο την στιγμη που θα δουλεψουμε το ατσαλι (νυστερι) (εκφραση γιατρων οταν αναφερονται σε εγχειρση) υπαρχει κινδυνος επιπλοκων.Και φυσικα ευθυνη μπορει να φερουν και οι γιατροι.
Γι' αυτο και πρεπει να προσεχεις πολυ σε ποιους γιατρους-κλινικες πηγαινεις!
Και να σου πω κατι;Προσωπικα τις ιδιωτικες κλινικες (στην πλειοψηφια τους) ΔΕΝ τις εμπιστευομαι.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 00:16, 15-10-06:

underwater σε αυτο που λες το θεμα δεν ειναι η εγχειρηση αισθητικης...
Ειναι σε ποιον γιατρο πηγαινεις!.
Ναι μωρέ, έχεις δίκιο, αλλά αυτό που σκέφτομαι είναι αν για ένα θέμα αισθητικής χρειάζεται να πάρεις το ρίσκο. Αλλιώς αν είναι απαραίτητο να γίνει. Και υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που δεν υφίσταται ιδιαίτερο πρόβλημα, οπότε σκέφτομαι αν για μια μικροατέλεια πρέπει να καταφεύγουμε στον χειρούργο. Και ακόμα κι αν προσέξεις τον γιατρό που θα πας βλακείες γίνονται.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,390 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 17:26, 18-05-07:

Λοιπον σε αυτο το thread θα ηθελα να που με την γνωμη μας γυρω απο την "Πλαστικη Χειρουργικη".
Με λιγα λογια:
-Εαν την θεωρουμε σαν μια "σεβαστη" λυση ειτε για να διορθωσουμε κατι επανω μας το οποιο ενδεχωμενως να μην μας αρεσει
-Εαν ειναι μια "σωτηρια λυση" για τυχων σημαδια που μας εχουν αφησει ασθενειες-ατυχηματα
-Εαν ειναι "θεμιτος" τροπος ωστε να ξεγελασουμε οχι τοσο τον χρονο που περνα απο πανω μας,αλλα κυριως εμας οτυς ιδιους αναπτερονωντας μας ομως το ηθικο.

Τα παραπανω δεν τα βαζω με μορφη ερωτηματων.
Απλως, θα ηθελα να μην μεινουμε μονο σε μια απο τις περιπτωσεις (που υπαρχουν) οπου μπορει να απευθυνθουμε στην πλαστικη χειρουργικη.Αλλα να αναλυσουμε και να συζητησουμε τοσο το κατα ποσο θα οδηγουμασταν εμεις σε αυτη την λυση οσο και το που ειναι το "μετρο" ή ακομα και το τι θεωρουμε "σωστο".

Θεωρώ ότι πόλυ καλά κάνουν οι άνθρωποι με σημάδια και άλλα προβλήματα να τα διορθόσουν, εφόσον μπορούν γιατί όχι, όσο για την πλαστηκή για την ομορφιά δεν κατηγορώ αυτούς που τα κάνουν άλλα προσοπικά δεν θα το έκανα, ξέρω ότι δεν είμαι τέλεια άλλα ακόμα και να φτιάξω κάτι επάνω μου πάντα κάτι άλλο θα είναι πρόβλημα και άσχημο, άρα μένω όπως είμαι και γουστάρω τον εαυτό μου όπως είναι

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

anna_33

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη anna_33
H anna_33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H anna_33 έγραψε στις 20:18, 30-09-07:

Ο Νίτσε τα είπε όλα σε μια φράση: "Η ομορφιά είναι υπόσχεση ευτυχίας"

Οπότε... εγώ είμαι μέσα σε οτιδήποτε μας κάνει πιο όμορφους. Γιατί απλά εκτός από την εξωτερική μας εμφάνιση μας φτιάχνει και η διάθεση, πως να το κάνουμε ρε παιδια...?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kostas013

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Kostas013
Ο Kostas013 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Kostas013 έγραψε στις 12:23, 27-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από anna_33
Ο Νίτσε τα είπε όλα σε μια φράση: "Η ομορφιά είναι υπόσχεση ευτυχίας"

Οπότε... εγώ είμαι μέσα σε οτιδήποτε μας κάνει πιο όμορφους. Γιατί απλά εκτός από την εξωτερική μας εμφάνιση μας φτιάχνει και η διάθεση, πως να το κάνουμε ρε παιδια...?
Θα συμφωνήσω με τον... Νίτσε. Κι εγώ πριν από μερικά χρονιά είχα κάνει πλαστική στην κάτω γνάθο. Υπήρχε μια μικρή υποπλασία και αποφάσισα να προχωρήσω. Πραγματικά αν εξαιρέσω τις πρώτες 3 μέρες δεν ταλαιπωρήθηκα σχεδόν καθόλου. Πιστεύω πως αξίζει να κανείς κάτι για τον εαυτό σου. Οπότε θα ψηφίσω υπέρ της πλαστικής…

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 3,081 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 14:11, 27-12-07:

δεν ειμαι κατα του νιπτακ..
ουτε σε περιπτωσεις πραγματικης αναγκης (πχ δυσμορφια ειτε γενετικη ειτε μετα απο ατυχημα) αλλα ουτε και για προσωπικη αισθητικη (ακα μεγαλη μυτη / περιεργο αυτι)..
ειμαι κατα, μονο για ηθικους λογους στις κατεξακολουθησιν επεμβασεις, η μια πισω απο την αλλη, για καθαρα αισθητικους λογους και για μικροαλλαγες (..μου πας το βυζι λιγο πιο αριστερα?)

αυτα

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,380 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 14:37, 27-12-07:

Ο Νιτσε ειμαστε σιγουροι οτι εννουσε την εξωτερικη ομορφια ;

Παράθεση

anna_33

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη anna_33
H anna_33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H anna_33 έγραψε στις 19:14, 27-12-07:

Όχι αλλά όπως και να έχει το να είσαι όμορφος/η σου δίνει αυτοπεποίθηση.
Πάντως παιδιά, επειδή γενικά το ψάχνω το θέμα το μόνο σίγουρο είναι ότι μια πλαστική δεν παύει να είναι είναι μια εγχείρηση με όλους τους κινδύνους και τα ρίσκα που περιέχονται.
Και πριν το αποφασίσουμε πρέπει να σκεφτούμε μερικά πραγματάκια όπως για παράδειγμα:

Μερικά σημεία που πρέπει να μας προβληματίσουν είναι τα παρακάτω:
  • Τι είναι αυτό που με ενοχλεί στην εμφάνισή μου;
  • Πότε το «πρόβλημα» που έχω με ενοχλεί περισσότερο; Υπάρχουν στιγμές που ενοχλούμαι λιγότερο ή το αντίθετο?
  • Μήπως αυτό που με ενοχλεί στην εμφάνισή μου με εμποδίζει να κάνω πράγματα στην καθημερινότητά μου;
  • Έχουν υπάρξει στιγμές που προσπάθησα να κρύψω από τους γύρω μου το «πρόβλημά» μου; Κι αυτό επειδή εμένα με ενοχλεί ή επειδή οι άλλοι το σχολιάζουν;
  • Γιατί τώρα είναι η κατάλληλη στιγμή για να προχωρήσω στην επέμβαση; Τι έχει αλλάξει σε σχέση με πέρυσι ή τι διαφορετικό θα συμβεί του χρόνου;
  • Τι περιμένω από την επέμβαση να αλλάξει επάνω μου; Τι επίπτωση θα έχουν τα αποτελέσματά της στην καθημερινότητά μου;
  • Μήπως περιμένω μια διαφορετική αντιμετώπιση μετά την επέμβαση από τους κοντινούς μου ανθρώπους καθώς και γενικότερα από τον κοινωνικό μου περίγυρο;
  • Όταν έχω συζητήσει το ενδεχόμενο επέμβασης μήπως οι αντιδράσεις των άλλων με έχουν εκπλήξει;
  • Έχω αντιληφθεί κάποιες αντιδράσεις που θα με έκαναν να πιστέψω ότι οι άλλοι έχουν διαφορετική γνώμη από τη δική μου για την εμφάνισή μου;
  • Αν ναι, οι γνώμη των άλλων είναι καλύτερη ή χειρότερη από τη δική μου;
Απο εκεί και πέρα η απόφαση του καθένα είναι καθαρά προσωπική του υπόθεση!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 26-04-09 στις 14:26. Αιτία: διόρθωση quote tags
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 19:35, 27-12-07:

Καλο ειναι η αυτοπεποιθηση να ειναι πηγαια , απο μεσα μας, γιαυτο που ειμαστε. Οχι να βασιζεται στα εφημερα "θεμελια" της ομορφιας. Σιγουρα βοηθαει, σε ενα κοσμο που εχει καλομαθει και θεοποιησει την εξωτερικη ομορφια, αλλά δε παυει να ειναι "μπαλωμα".

Εξαιρουνται ασχημα αντομικα προβληματα, που διορθωνονται ευκολα. (οχι, δεν εννοω στηθος Παμελας )

Παράθεση

Kostas013

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Kostas013
Ο Kostas013 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Kostas013 έγραψε στις 19:44, 27-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από anna_33
Όχι αλλά όπως και να έχει το να είσαι όμορφος/η σου δίνει αυτοπεποίθηση.
Πάντως παιδιά, επειδή γενικά το ψάχνω το θέμα το μόνο σίγουρο είναι ότι μια πλαστική δεν παύει να είναι είναι μια εγχείρηση με όλους τους κινδύνους και τα ρίσκα που περιέχονται.
Και πριν το αποφασίσουμε πρέπει να σκεφτούμε μερικά πραγματάκια όπως για παράδειγμα:

Μερικά σημεία που πρέπει να μας προβληματίσουν είναι τα παρακάτω:
  • Τι είναι αυτό που με ενοχλεί στην εμφάνισή μου;
  • Πότε το «πρόβλημα» που έχω με ενοχλεί περισσότερο; Υπάρχουν στιγμές που ενοχλούμαι λιγότερο ή το αντίθετο?
  • Μήπως αυτό που με ενοχλεί στην εμφάνισή μου με εμποδίζει να κάνω πράγματα στην καθημερινότητά μου;
  • Έχουν υπάρξει στιγμές που προσπάθησα να κρύψω από τους γύρω μου το «πρόβλημά» μου; Κι αυτό επειδή εμένα με ενοχλεί ή επειδή οι άλλοι το σχολιάζουν;
  • Γιατί τώρα είναι η κατάλληλη στιγμή για να προχωρήσω στην επέμβαση; Τι έχει αλλάξει σε σχέση με πέρυσι ή τι διαφορετικό θα συμβεί του χρόνου;
  • Τι περιμένω από την επέμβαση να αλλάξει επάνω μου; Τι επίπτωση θα έχουν τα αποτελέσματά της στην καθημερινότητά μου;
  • Μήπως περιμένω μια διαφορετική αντιμετώπιση μετά την επέμβαση από τους κοντινούς μου ανθρώπους καθώς και γενικότερα από τον κοινωνικό μου περίγυρο;
  • Όταν έχω συζητήσει το ενδεχόμενο επέμβασης μήπως οι αντιδράσεις των άλλων με έχουν εκπλήξει;
  • Έχω αντιληφθεί κάποιες αντιδράσεις που θα με έκαναν να πιστέψω ότι οι άλλοι έχουν διαφορετική γνώμη από τη δική μου για την εμφάνισή μου;
  • Αν ναι, οι γνώμη των άλλων είναι καλύτερη ή χειρότερη από τη δική μου;
Απο εκεί και πέρα η απόφαση του καθένα είναι καθαρά προσωπική του υπόθεση!

Οι επισημάνσεις σου είναι πολύ σωστές. Αυτά ακριβώς μου είχε πει κι ο χειρούργος. Και για να είμαι ειλικρινείς με είχε αποτρέψει να την κάνω! Πρέπει να σκεφτείς τους αληθινούς λόγους που σε κάνουν να ʽʼσκέφτεσαιʼʼ την πλαστική. Το μόνο σίγουρο είναι πως αν το αποφασίσεις και προχωρήσεις σε αυτή θα το κάνεις πρώτα για εσένα και μετά για οποιοδήποτε άλλο(ν). Όσο για τους κινδύνους, οι προεγχειριτικές εξετάσεις φροντίζουν να τους μηδενίσουν.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 26-04-09 στις 14:27. Αιτία: διόρθωση quote tags στην παράθεση
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,924 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 19:48, 27-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Εξαιρουνται ασχημα αντομικα προβληματα, που διορθωνονται ευκολα. (οχι, δεν εννοω στηθος Παμελας )
Ποια ειναι κατα εσενα τα ασχημα ανατομικα προβληματα?

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 20:48, 27-12-07:

Κατι που εχεις εκ γενετης, δυσμορφια που απεκτησες απο ατυχημα, ή απο προβλημα υγειας (μαστεκτομη πχ )....τετοια.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 20:53, 27-12-07:

Δηλαδη για σενα μια κοπελα που εχει αυτακια σαν τον νταμπο (καλα το ειπα?ετσι το λενε?) το ελεφαντακι, θα ηταν καλυτερα να μην τα διορθωσει, γιατι θα ειναι ενα "μπαλωμα"....ή καταλαβα λαθος?

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη viki_thess
H ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

H viki_thess έγραψε στις 20:55, 27-12-07:

περιπου σε τι τιμες κυμαινονται οι πλαστικες χειρουργικες επεμβασεις;
εγω εχω ακουσει κατι για 2000-3000 ευρω
ποικιλει η τιμη αναλογα με το τι θα κανεις;
για ενημερωστε κατα δω μερια

Παράθεση

tofugirl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tofugirl
H tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 145 μηνύματα.

H tofugirl έγραψε στις 21:02, 27-12-07:

Δεν διαφωνώ κάθετα με την πλαστική χειρουργική γιατί υπάρχουν περιπτώσεις που πραγματικά το άτομο χρειάζεται την επέμβαση είτε πρόκειται για κάποια δυσμορφία που προκλήθηκε από ατύχημα ή ένα ανατομικό χαρακτηριστικό που ενοχλεί τόσο ώστε να έχει επιπτώσεις στην ψυχική κατάσταση του προσώπου αυτού.

Όταν ήμουν πιο μικρή σκεφτόμουν πλαστική στη μύτη (κλασσικό για ελληνίδες ή μου φαίνεται αλλά τελικά συνειδητοποίησα πως το πρόβλημα δεν ήταν ότι εμένα δεν μου άρεσε η μύτη αλλά η ανησυχία μου τι πιστεύουν οι άλλοι. Πιστεύω ότι το θέμα είναι να νιώθεις καλά με τον εαυτό σου. Αν κάτι δεν σου αρέσει και σε καταπιέζει τόσο πολύ ώστε να μην είσαι ευτυχισμένος/η, τότε ίσως πρέπει να διορθωθεί.

Δεν συμφωνώ με τις υπερβολές και δεν συμφωνώ με τους ανθρώπους που κάνουν πλαστική για να μείνουν νέοι. Το βρίσκω κουτό και πολύ ματαιόδοξο.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 21:26, 27-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Δηλαδη για σενα μια κοπελα που εχει αυτακια σαν τον νταμπο (καλα το ειπα?ετσι το λενε?) το ελεφαντακι, θα ηταν καλυτερα να μην τα διορθωσει, γιατι θα ειναι ενα "μπαλωμα"....ή καταλαβα λαθος?
Αν ειναι τοοοσο τέλεια, που τα αυτακια χαλανε την εικονα (ή θελει σωνει και καλα να γινει μοντελο)...
Αν δε μπορει να συμφιλιωθει με το γεγονος οτι σχεδον ολοι εχουν καποια οπτικα ελλατωματα...
Αν δε μπορει να κατανοησει οτι δε πρεπει να εχει πολλη σημασια η γνωμη των αλλων για την εμφανιση...
Αν δε μπορει να αντιληφθεί οτι η σημασια της εξωτερικης εμφανισης ειναι φλου και υποκειμενικη...
Αν δε μπορει να βρει αλλο τροπο να νιωσει αγαπητή, ή οτι ειναι μερος ενος κοινωνικου συνολου...

...ας τα κανει. Και βεβαια θα ειναι μπαλωμα ομως. Επιλογες.
Τα ειπε και αναλυτικοτερα η τόφου-γκερλ.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 22:11, 27-12-07:

Αν ειναι τοοοσο τέλεια, που τα αυτακια χαλανε την εικονα (ή θελει σωνει και καλα να γινει μοντελο)...
Αν δε μπορει να συμφιλιωθει με το γεγονος οτι σχεδον ολοι εχουν καποια οπτικα ελλατωματα...
Αν δε μπορει να κατανοησει οτι δε πρεπει να εχει πολλη σημασια η γνωμη των αλλων για την εμφανιση...
Αν δε μπορει να αντιληφθεί οτι η σημασια της εξωτερικης εμφανισης ειναι φλου και υποκειμενικη...
Αν δε μπορει να βρει αλλο τροπο να νιωσει αγαπητή, ή οτι ειναι μερος ενος κοινωνικου συνολου...

...ας τα κανει. Και βεβαια θα ειναι μπαλωμα ομως. Επιλογες.
Τα ειπε και αναλυτικοτερα η τόφου-γκερλ.
Π.χ Τα πεταχτα αυτια, η γαμψη μυτη ειναι χαρακτηριστικα, που αντικειμενικα ειναι ασχημα και χαλανε ενα κατα τα αλλα ομορφο προσωπο..
Και βρισκω φυσιολογικοτατο απο τη στιγμη που τους ενοχλει κατι τετοιο, να το διορθωσουν.
Και δεν το θεωρω "μπαλωμα" για τον απλουστατο λογο, οτι εχει αρνητικη εννοια...
Ειτε το θελουμε ειτε οχι η "ματαιδοξια" που αναφερθηκε, οσον αφορα στην εξωτερικη εμφανιση, χαρακτηριζει τις περισσοτερες γυναικες απο λιγο εως πολυ..
Δεν ξερω ανθρωπους, που δεν θελουν να αρεσουν..και το θεωρω ανοητο και μεγαλο ψεμα να ισχυριζεται κανεις το αντιθετο...
Ε, συγγνωμη, οταν μια γυναικα εχει μικροτερο στηθος και απο εναν αντρα π.χ...και επιθυμει να το μεγαλωσει, δε σημαινει οτι κατα τα αλλα δεν εχει αντιληφθει τη σημασια της εξωτερικης εμφανισης ή δεν μπορει να βρει τροπο να νοιωσει αγαπητη...
Δεν ειπε κανεις οτι περιθωριοποιειται απο το κοινωνικο περιγυρο...
Οι θεσεις σου μου φανταζουν υπερβολικες...
Προσωπικα, εαν ειχα κατι ειτε στο προσωπο ειτε στο σωμα, που θα με εκανε να νοιωθω αβολα, περιεργα και προπαντως δε μου αρεσε, δε θα δισταζα να κανω κατι για να το αλλαξω...
Εχω ζησει απο πολυ κοντα (αγαπημενο μου προσωπο) τι μπορει να δημιουργησει ενα εντονα ασχημο χαρακτηριστικο στην ψυχολογια ενος ατομου..
Εδω 5 κιλα περνουμε και λεμε πως να γινει να τα χασουμε...
Ματαιοδοξια?...ε τοτε ανηκω και εγω σε αυτη την κατηγορια...δε θα δισταζα καθολου...και ας εχω μια περιεργη φοβια με ο,τι εχει να κανει με την "ασπρη" μπλουζα!(γιατρους εννοω, μην παει αλλου το μυαλο)

Α, και με αυτο που ειπες, οτι ολοι εχουν καποια οπτικα ελαττωματα,ναι οκ...αλλα υπαρχουν ελαττωματα και ελαττωματα...
Μην τα ισοπεδωνουμε ολα...

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 23:33, 27-12-07:

Πάντως αν είχα κάτι αντικειμενικά απαίσιο πάνω μου θα έκανα πλαστική. Δηλαδή sorry, σε 1 εποχή που η εξωτερική εμφάνιση παίζει τόσο μεγάλο ρόλο, κυρίως για τις γυναίκες, για ποιό λόγο να είμαι ''ριγμένη'' επειδή η φύση δεν στάθηκε γεναιόδωρη?

Δεν μιλάω για υπερβολές, δεν έχω την μύτη αρχαιοελληνικού αγάλματος, αλλά δεν κάνω πλαστική! Ούτε θεωρώ πως αν γεννήσω θα πάω να μου κάνουν λιποαναρρόφηση στην κοιλιά (κυρίως μετά από αυτό που είχα διαβάσει σε εκείνο το περιοδικό). Αλλά αν είχα κάτι ΑΣΧΗΜΟ πάνω μου θα το έκανα.

Βασικά τώρα διάβασα και το πιο πάνω post της Νεράιδας και συμφωνώ.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 00:46, 28-12-07:

Π.χ Τα πεταχτα αυτια, η γαμψη μυτη ειναι χαρακτηριστικα, που αντικειμενικα ειναι ασχημα και χαλανε ενα κατα τα αλλα ομορφο προσωπο..
Και βρισκω φυσιολογικοτατο απο τη στιγμη που τους ενοχλει κατι τετοιο, να το διορθωσουν.
Η εικονα που "χαλαει" ειναι αυτη της τέλειας γυναικας με την οποια μας βομβαρδιζουν συνεχως ωστε απο τη μια να νιωθουμε ανασφαλείς και απο την αλλη να καταναλωνουμε σα τρελοι. Τοσο πεταχτα αυτια που να κανουν μια εμφανησιμη να νιωθει τοσο ασχημα για τον εαυτο της, δεν εχω δει ποτέ. Μυτη, ναι βλεπουμε σχετικα συχνα.Και ακομα και σε αυτο, δεν εχουν ολες καταθλιψη αν δεν την ισιωσουν . Αλλα δε θα τα χαλασουμε και για μια μυτη. Δεν ειναι ουτε μεγαλο, ουτε ριψοκινδυνο χειρουργειο.
Και δεν το θεωρω "μπαλωμα" για τον απλουστατο λογο, οτι εχει αρνητικη εννοια...
Αυτο δε στεκει. Επειδη εχει αρνητική εννοια το βαφτιζεις κατι αλλο ; Τα πραγματα ειναι αυτα που ειναι, ειτε μας αρεσουν ειτε οχι. Με την ιδια λογική, και το να δερνεις εναν εφηβο για να "μαθει", δεν ειναι μπαλωμα....επειδη εχει αρνητική εννοια.(εκτος αν εννοεις κατι που δεν ανεφερες).
Ειτε το θελουμε ειτε οχι η "ματαιδοξια" που αναφερθηκε, οσον αφορα στην εξωτερικη εμφανιση, χαρακτηριζει τις περισσοτερες γυναικες απο λιγο εως πολυ..
Δυστυχως. Αλλα δε πιστευω να την επικροτει κανείς...Άλλο τι συμβαινει,και αλλο αυτο που ειπα εγω : τι επρεπε να συμβαινει. Αρα ειναι μπαλωμα ή δεν ειναι ;
Δεν ξερω ανθρωπους, που δεν θελουν να αρεσουν..και το θεωρω ανοητο και μεγαλο ψεμα να ισχυριζεται κανεις το αντιθετο...
Παρεμνηνευεις. Δεν ειπα οτι ειναι κακο και αφυσικο να μην θελουμε να αρεσουμε. Ειπα οτι δε πρεπει να μετραμε την αξια μας πανω στον πλανητη, τοσο πολυ με βαση το σωμα μας. Ισως φταιω εγω που εχω την παραξενη ιδεα οτι ειμαστε ψυχες με μεταφορικα μεσα τα σωματα, και οχι κενα σωματα. Αν παρομοιασουμε με αυτοκινητα, ειναι σχεδον σαν να κρινουμε τον καθενα απο το τι αυτοκινητο εχει.Το ξερω οτι αυτο που λεω ειναι δυσκολο, και το ξερω οτι κανεις μας δεν απαλλασεται τελειως απο το σωμα. Ομως ουτε λεω "ε...ξεκινησαμε να ξεστρατιζουμε....ας βοηθησω κι εγω σε αυτο, γιατι δε μπορω να νιωσω καλυτερα για τον εαυτο μου διαφορετικα".

Ε, συγγνωμη, οταν μια γυναικα εχει μικροτερο στηθος και απο εναν αντρα π.χ...και επιθυμει να το μεγαλωσει, δε σημαινει οτι κατα τα αλλα δεν εχει αντιληφθει τη σημασια της εξωτερικης εμφανισης ή δεν μπορει να βρει τροπο να νοιωσει αγαπητη...
Οκ, ας πουμε οτι δε σημαινει αυτο. Τι άλλο σημαινει αντι γιαυτα ;

Δεν ειπε κανεις οτι περιθωριοποιειται απο το κοινωνικο περιγυρο...
Οι θεσεις σου μου φανταζουν υπερβολικες...
Ουτε εγω ομως το ειπα. Ειπα οτι υπαρχου και ατομα που επειδη ειναι ασχημα ή θεωρουν τον εαυτο τους ασχημο, δε νιωθουν οτι μπορουν να συναγωνιστουν άλλα, νιωθουν οτι "μενουν πισω". Δεν ειπα οτι το υπολοιπο κοιν.συνολο τα πεταει εξω.

Ματαιοδοξια?...ε τοτε ανηκω και εγω σε αυτη την κατηγορια...δε θα δισταζα καθολου...και ας εχω μια περιεργη φοβια με ο,τι εχει να κανει με την "ασπρη" μπλουζα!(γιατρους εννοω, μην παει αλλου το μυαλο)
Σκεψου ποσο πιο ελευθερη θα αισθανοσουν ομως, αν απλα you didnt give a damn Ή τουλαχιστον you didnt give a damn για χαρακτηριστικά που εχουν χιλαιδες αλλα ατομα (και αρα δε σε κανουν να ξεχωριζεις σαν εξωγηινη).
Α, και με αυτο που ειπες, οτι ολοι εχουν καποια οπτικα ελαττωματα,ναι οκ...αλλα υπαρχουν ελαττωματα και ελαττωματα...
Μην τα ισοπεδωνουμε ολα...
Τιποτα δεν ισοπεδωσα. Αν ισοπεδωνα θα ελεγα "κανενας δε πρεπει να κανει καμια πλαστικη για κανενα λογο". Μηπως υπερβαλλεις εσυ ; Ισα ισα ειπα οτι υπαρχουν καμποσες κατηγοριες με τις οποιες συμφωνω για πλαστική. Ομως η γραμμη μεταξύ του μετρου και της υπερβολής, θελει πολλη προσοχη. Η πλαστικη ξεκινησε για να βοηθησει τις κατηγοριες που προανεφερα. Το οτι θα επεκτεινοταν για να εκμεταλευτει την ματαιοδοξια μας, ηταν σιγουρο. Και εμεις το επιτρεπουμε. Αν παρει καποιος καλυτερα ρουχα, δεν ειναι ο ιδιος απο μεσα ; Αν παρει καλυτερο αυτοκινητο, δεν ειναι ο ιδιος απο μεσα ; Το οτι ζουμε σε ενα κοσμο "φαινεσθαι", somehow, doesnt justify embracing it.

Αυτο το χεις ακουσει ; " Beauty isn't worth thinking about; what's important is your mind. You don't want a fifty-dollar haircut on a fifty-cent head."

.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lorien : 28-12-07 στις 00:53.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 01:33, 28-12-07:

Η εικονα που "χαλαει" ειναι αυτη της τέλειας γυναικας με την οποια μας βομβαρδιζουν συνεχως ωστε απο τη μια να νιωθουμε ανασφαλείς και απο την αλλη να καταναλωνουμε σα τρελοι. Τοσο πεταχτα αυτια που να κανουν μια εμφανησιμη να νιωθει τοσο ασχημα για τον εαυτο της, δεν εχω δει ποτέ. Μυτη, ναι βλεπουμε σχετικα συχνα.Και ακομα και σε αυτο, δεν εχουν ολες καταθλιψη αν δεν την ισιωσουν . Αλλα δε θα τα χαλασουμε και για μια μυτη. Δεν ειναι ουτε μεγαλο, ουτε ριψοκινδυνο χειρουργειο.

Μα τι λες?
Ειναι πρακτικα τα πραγματα. Οι περισσοτερες γυναικες που θα εχουν π.χ πεταχτα αυτακια θα προσπαθουν να μην τα πιανουν πανω κ.ο.κ....το οτι διαφερουν απο το συνολο και κανει "μπαμ" δημιουργει κομπλεξ...Μα ειναι απλο, απορω πως δεν το καταλαβαινεις..Και δεν ειπα οτι γινονται καταθλιπτικοι, αλλα να εισαι σιγουρος πως αρκετοι περνανε περιοδικα μελαγχολια για τετοιους λογους....

Αυτο δε στεκει. Επειδη εχει αρνητική εννοια το βαφτιζεις κατι αλλο ; Τα πραγματα ειναι αυτα που ειναι, ειτε μας αρεσουν ειτε οχι. Με την ιδια λογική, και το να δερνεις εναν εφηβο για να "μαθει", δεν ειναι μπαλωμα....επειδη εχει αρνητική εννοια.(εκτος αν εννοεις κατι που δεν ανεφερες).
Τι δε στεκει ? Εσυ το λες μπαλωμα, εγω το λεω διορθωση....Και αυτο που ειπα ειναι οτι η λεξη μπαλωμα δε μου κανει γιατι εχει αρνητικη εννοια...

Δυστυχως. Αλλα δε πιστευω να την επικροτει κανείς...Άλλο τι συμβαινει,και αλλο αυτο που ειπα εγω : τι επρεπε να συμβαινει. Αρα ειναι μπαλωμα ή δεν ειναι;
Αν την επικροτει κανεις? Εγω θα σε ρωτουσα ποιος απο αυτους που ειναι ματαιοδοξος (ειτε λιγο ειτε πολυ) εχει τα γκατς να το παραδεχτει...
Εμενα παντως η λεξη αυτη και ο,τι εκφραζει, δε με φοβιζει...

Παρεμνηνευεις. Δεν ειπα οτι ειναι κακο και αφυσικο να μην θελουμε να αρεσουμε. Ειπα οτι δε πρεπει να μετραμε την αξια μας πανω στον πλανητη, τοσο πολυ με βαση το σωμα μας. Ισως φταιω εγω που εχω την παραξενη ιδεα οτι ειμαστε ψυχες με μεταφορικα μεσα τα σωματα, και οχι κενα σωματα. Αν παρομοιασουμε με αυτοκινητα, ειναι σχεδον σαν να κρινουμε τον καθενα απο το τι αυτοκινητο εχει.Το ξερω οτι αυτο που λεω ειναι δυσκολο, και το ξερω οτι κανεις μας δεν απαλλασεται τελειως απο το σωμα. Ομως ουτε λεω "ε...ξεκινησαμε να ξεστρατιζουμε....ας βοηθησω κι εγω σε αυτο, γιατι δε μπορω να νιωσω καλυτερα για τον εαυτο μου διαφορετικα".

Μα οταν καποιος θελει να αρεσει, αυτοματα ειναι ματαιοδοξος.....ειτε θες να αρεσεις ειτε οχι...διαλεξε...
Και καλως ή κακως, ζουμε σε μια εποχη που η επιστημη μας παρεχει αυτη τη δυνατοτητα σε ενα πολυ μεγαλο βαθμο...Δε βρισκω κανενα λογο για να μην το εκμεταλλευτουμε, εαν θελουμε...
Δε διαφωνω σε αυτο που λες περι ψυχης...αλλα εγω εχω μαθει να ξεχωριζω το μεσα απο το εξω...
Ισως το μεσα να ειναι πιο σημαντικο απο το εξω, αλλα αυτο δε σημαινει πως αρκει το μεσα απο μονο του...
Αυτο που εθεσες μεσα στα εισαγωγικα δεν το επιασα...

Οκ, ας πουμε οτι δε σημαινει αυτο. Τι άλλο σημαινει αντι γιαυτα ;

Οτι εχει την αναγκη, στο συγκεκριμενο που ανεφερα, να μην διαφερει απο την πλειοψηφια...να νοιωθει ομορφα με τον εαυτο της...Γιατι μπορει η εμφανιση να μην εχει την υψιστη σημασια στη ζωη ενος ατομου, αλλα αυτο δε σημαινει οτι δεν εχει....

Ουτε εγω ομως το ειπα. Ειπα οτι υπαρχου και ατομα που επειδη ειναι ασχημα ή θεωρουν τον εαυτο τους ασχημο, δε νιωθουν οτι μπορουν να συναγωνιστουν άλλα, νιωθουν οτι "μενουν πισω". Δεν ειπα οτι το υπολοιπο κοιν.συνολο τα πεταει εξω.

Γιατι μηπως αυτο δεν ισχυει που μολις ειπες? Η εμφανιση παιζει ρολο σε πολλους τομεις της καθημερινοτητας....στη δουλεια μας, στην ευρεση συντροφου κ.ο.κ
Δηλαδη τι? Να κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας?

Σκεψου ποσο πιο ελευθερη θα αισθανοσουν ομως, αν απλα you didnt give a damn Ή τουλαχιστον you didnt give a damn για χαρακτηριστικά που εχουν χιλαιδες αλλα ατομα (και αρα δε σε κανουν να ξεχωριζεις σαν εξωγηινη).

Κοιτα, εγω προσωπικα αισθανομαι μια χαρα "ελευθερη" γιατι ο θεουλης ηταν πολυ γενναιοδωρος μαζι μου....
Η αδερφουλα μου ομως μεχρι πριν 3 χρονια δεν ενοιωθε και τοσο ελευθερη, που μεχρι τα 25 της δεν ειχε τολμησει να πιασει αλογοουρα τα μαλλακια της, γιατι θα φαινονταν τα πεταχτα αυτακια της και θα μαγνητιζε τα βλεματα των αλλων με τετοιον τον τροπο με τον οποιο δεν ηθελε....
Εκανε τη μικροεπεμβεσουλα και τωρα νοιωθει μια χαρα "ελευθερη"

Τιποτα δεν ισοπεδωσα. Αν ισοπεδωνα θα ελεγα "κανενας δε πρεπει να κανει καμια πλαστικη για κανενα λογο". Μηπως υπερβαλλεις εσυ ; Ισα ισα ειπα οτι υπαρχουν καμποσες κατηγοριες με τις οποιες συμφωνω για πλαστική. Ομως η γραμμη μεταξύ του μετρου και της υπερβολής, θελει πολλη προσοχη. Η πλαστικη ξεκινησε για να βοηθησει τις κατηγοριες που προανεφερα. Το οτι θα επεκτεινοταν για να εκμεταλευτει την ματαιοδοξια μας, ηταν σιγουρο. Και εμεις το επιτρεπουμε. Αν παρει καποιος καλυτερα ρουχα, δεν ειναι ο ιδιος απο μεσα ; Αν παρει καλυτερο αυτοκινητο, δεν ειναι ο ιδιος απο μεσα ; Το οτι ζουμε σε ενα κοσμο "φαινεσθαι", somehow, doesnt justify embracing it.

Ξερεις τι θελω να πω...μην πιανεσαι απο μια λεξη...Αλλο να παω να διορθωσω μια ρυτιδα εκφρασης στο μετωπο που εχω απο τα 15 μου και να το κανω στα 30 + και αλλο να παω να διορθωσω μια γαμψη μυτη, προγναθισμο, υπογναθισμο, "ανυπαρξια" στηθους κ.ο.κ....
Οταν αυτα εσυ τα θεωρεις υπερβολικα...τοτε για τα δικα μου (παντα) στανταρντς εισαι ισοπεδωτικος....
Και εχω κουραστει να ακουω συνεχεια μπλα μπλα μπλα για το "μεσα", ενω ολοι (εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων) κοιταμε περαν του δεοντος την εξωτερικη μας εμφανιση...Ξερεις αυτα τα κοινοτυπα "με εδιαφερει το πνευμα και οχι η εμφανιση ενος ατομου" κ.ο.κ. δεν τα μπορω πλεον..τα βαρεθηκα...Εχω την εντυπωση οτι δυσκολευομαστε να ειμαστε ειλικρινεις πρωτα με τον εαυτο μας και μετα με ολους τους υπολοιπους...
Δηλαδη που το κακο να παραδεχτουμε οτι ο συνδυασμος και των δυο ειναι το πακετο? Και ποιος δε θελει να ειναι ομορφο αυτο το πακετο και μεσα και εξω?

Αυτο το χεις ακουσει ; " Beauty isn't worth thinking about; what's important is your mind. You don't want a fifty-dollar haircut on a fifty-cent head."

.
Εξυπνο...αλλα πειραζει εγω να θελω και μυαλο και ομορφια..?
Εμενα ο παππους μου μου ελεγε κατι αλλο, το οποιο θα στο εχουν πει και εσενα..."Οσα δεν πιανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια..."

Σορρυ για την αθλια παραθεση, αλλα πρεπει καποια στιγμη να μαθω να το κανω...ακομα ψαχνω αυτη την στιγμη!!!!

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Niyia
H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 680 μηνύματα.

H Niyia έγραψε στις 02:16, 28-12-07:

1) Η τελειότητα είναι το πιο άσχημο πράγμα στον κόσμο.

2) Η μεγαλύτερη ομορφιά του κόσμου συνηθίζεται μέσα στα πρώτα 10'.

Παράθεση

shaman

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη shaman
Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 390 μηνύματα.

O shaman έγραψε στις 02:23, 28-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Niyia
1) Η τελειότητα είναι το πιο άσχημο πράγμα στον κόσμο.

2) Η μεγαλύτερη ομορφιά του κόσμου συνηθίζεται μέσα στα πρώτα 10'.
Αν αυτό ήταν δικό σου, εύγε.

Αν όχι, damn you woman!

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Niyia
H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 680 μηνύματα.

H Niyia έγραψε στις 02:24, 28-12-07:

Χαίρομαι που σ' άρεσε

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 02:51, 28-12-07:

Μα τι λες? Ειναι πρακτικα τα πραγματα. Οι περισσοτερες γυναικες που θα εχουν π.χ πεταχτα αυτακια θα προσπαθουν να μην τα πιανουν πανω κ.ο.κ....το οτι διαφερουν απο το συνολο και κανει "μπαμ" δημιουργει κομπλεξ...Μα ειναι απλο, απορω πως δεν το καταλαβαινεις..Και δεν ειπα οτι γινονται καταθλιπτικοι, αλλα να εισαι σιγουρος πως αρκετοι περνανε περιοδικα μελαγχολια για τετοιους λογους....
Δε παρακολουθεις τι λεω. Για να σου δημιουργησει τετοιο κομπλεξ, ενα δευτερευον χαρακτηριστικο εμφανισης που δε σε κανει τερας, (ενω γενικα εισαι οκ, οχι θεα, αλλά οκ), που θα πας να κανεις χειρουργειο, σημαινει οτι καλυπτεις κατι, επειδη λειπει κατι αλλο. Το να μελαγχολεις συχνα για ενα τετοιο πραγμα, ενω τα σημαντικα ειναι αλλα, ειναι υπερβολη.

Τι δε στεκει ? Εσυ το λες μπαλωμα, εγω το λεω διορθωση....Και αυτο που ειπα ειναι οτι η λεξη μπαλωμα δε μου κανει γιατι εχει αρνητικη εννοια...
Αν εχεις ενα μετριο βιβλιο και του βαλεις καλυτερο εξωφυλλο...το "διορθωσες" ; Το εκανες καλυτερο βιβλιο ; Ο εφηβος που τον εδειρες , δλδ, διορθωθηκε ; εμαθε ; καταλαβε ; Το μονο που πετυχαινεις με το βιβλιο ειναι να κοροιδεψεις καποιον να το παρει.

Αν την επικροτει κανεις? Εγω θα σε ρωτουσα ποιος απο αυτους που ειναι ματαιοδοξος (ειτε λιγο ειτε πολυ) εχει τα γκατς να το παραδεχτει...Εμενα παντως η λεξη αυτη και ο,τι εκφραζει, δε με φοβιζει...
Τι σχεση εχει το ποιοι το παραδεχονται ; Τωρα εξεταζουμε την αιτια που θελει ο κοσμος να κανει πλαστικες , και αν αυτη στεκει.Φυσικα και δε θα το παραδεχονται. Εδω δεν μπορουν να συμφιλιωθουν με την οψη τους, σιγα μη το παραδεχτουν κι απο πανω

Μα οταν καποιος θελει να αρεσει, αυτοματα ειναι ματαιοδοξος.....ειτε θες να αρεσεις ειτε οχι...διαλεξε...
Κανεις λαθος. Ματαιοδοξια δεν ειναι να θες να αρεσεις. Ολοι θα θελαν να ναι και εξωτερικα ομορφοι. Ολοι ματαιοδοξοι ειναι ; Οχι βεβαια. Η ματαιοδοξια ξεκιναει απο τη στιγμη που δινεις πολλη παραπανω αξια στην εμφανιση. Δεν ειναι μαυρο-ασπρο. Σε καποιους αρκει να αρεσουν μεχρι ενα βαθμο. Απο ενα σημειο και μετα, άλλα πραγματα υπερσκελιζουν την εμφανιση σε σημασια.

Ισως το μεσα να ειναι πιο σημαντικο απο το εξω, αλλα αυτο δε σημαινει πως αρκει το μεσα απο μονο του...
Αν δεν αρκουσε, ολοι οσοι δεν ειναι ανω του μεσου ορου ομορφοι, θα ειχαν σοβαρα ψυχολογικα προβληματα. Αντιθετως πολλες φορες αρκει το μεσα απο μονο του. Αλλωστε δε μιλαμε και για το τερας του Λοκ-Νες. Το τι αρκει και τι οχι, ειναι θεμα αντιληψης και ανθρωπου. Και του πως εχει μεγαλωσει ο καθενας και σε τι περιβαλλον.

Αυτο που εθεσες μεσα στα εισαγωγικα δεν το επιασα...
Στο παιδι σου θα προσπαθησεις να περασεις τη νοοτροπια να δινει περισσοτερη βαση στο μεσα, παρα στο εξω ;

Οτι εχει την αναγκη, στο συγκεκριμενο που ανεφερα, να μην διαφερει απο την πλειοψηφια...να νοιωθει ομορφα με τον εαυτο της...Γιατι μπορει η εμφανιση να μην εχει την υψιστη σημασια στη ζωη ενος ατομου, αλλα αυτο δε σημαινει οτι δεν εχει....
Εμεις καθοριζουμε ποση σημασια θα εχει. Δεν ειναι γραμμενο καπου. Αρα στο χερι μας ειναι ποσο θα ασχολουμαστε με την επιφανεια.

Κοιτα, εγω προσωπικα αισθανομαι μια χαρα "ελευθερη" γιατι ο θεουλης ηταν πολυ γενναιοδωρος μαζι μου....
Η αδερφουλα μου ομως μεχρι πριν 3 χρονια δεν ενοιωθε και τοσο ελευθερη, που μεχρι τα 25 της δεν ειχε τολμησει να πιασει αλογοουρα τα μαλλακια της, γιατι θα φαινονταν τα πεταχτα αυτακια της και θα μαγνητιζε τα βλεματα των αλλων με τετοιον τον τροπο με τον οποιο δεν ηθελε....
Εκανε τη μικροεπεμβεσουλα και τωρα νοιωθει μια χαρα "ελευθερη"
Μαλλον δεν καταλαβες για τι ελευθερια μιλαμε. Ή την οριζεις αλλιως. Προσωπικα θεωρω σκλαβια να εξαρτασαι τοσο απο την εμφανιση. Εσυ μαλλον βλεπεις σκλαβια το να εχει καποιος ενα ασχημο εμφανησιακο σημειο.

Ξερεις τι θελω να πω...μην πιανεσαι απο μια λεξη..
Σορυ αλλά ειπαμε οτι στον γραπτο λογο μεταξυ αγνωστων, και αυτος που γραφει φερει ευθυνη παρεξηγησης.Αρα κι εγω μπορω να πω : δε ξερω τι θελεις να πεις, προσπαθησε να γραφεις αυτο που θες να πεις, οχι κατι αλλο. Αλλωστε μια λεξη πριν γραφτει, ειναι μια σκεψη. Μου λες οτι υπαρχουν ελλατωματα και ελλατωματα...σαν αντιλογο, σε τι ; ειπα το αντιθετο ; Μιλουσαμε ηδη για ενα μικρο ελλατωμα αν θυμασαι.

Αλλο να παω να διορθωσω μια ρυτιδα εκφρασης στο μετωπο που εχω απο τα 15 μου και να το κανω στα 30 + και αλλο να παω να διορθωσω μια γαμψη μυτη, προγναθισμο, υπογναθισμο, "ανυπαρξια" στηθους κ.ο.κ....
Οταν αυτα εσυ τα θεωρεις υπερβολικα...τοτε για τα δικα μου (παντα) στανταρντς εισαι ισοπεδωτικος...
Εχεις σκεφτει οτι απλα ετσι ειναι πιο ευκολο να πιστευεις ; ανεφερα ηδη οτι δε τα θεωρω ολα υπερβολες. Το οτι υπαρχει και χειροτερη περιπτωση , δεν κανει τις αλλες πληρως δικαιολογημενες. Οσο και να μας βολευει να το πιστεψουμε.

Και εχω κουραστει να ακουω συνεχεια μπλα μπλα μπλα για το "μεσα", ενω ολοι (εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων) κοιταμε περαν του δεοντος την εξωτερικη μας εμφανιση...Ξερεις αυτα τα κοινοτυπα "με εδιαφερει το πνευμα και οχι η εμφανιση ενος ατομου" κ.ο.κ. δεν τα μπορω πλεον..τα βαρεθηκα...Εχω την εντυπωση οτι δυσκολευομαστε να ειμαστε ειλικρινεις πρωτα με τον εαυτο μας και μετα με ολους τους υπολοιπους...
Σιγουρα πολλοι τα λενε απλως. Συνηθως επειδη προσπαθουν να τα πιστεψουν και ειναι δυσκολο. Εσυ τωρα ενοχλεισαι απο αυτους που ξερουν το σωστο και δεν εχουν τη δυναμη να το πραξουν, ενω δεν ενοχλεισαι απο οσους αγκαλιαζουν ευχαριστως την επιφανεια ; Και βασικα δε λενε αυτο. Λενε οτι ενδιαφερει πιο πολυ το πνευμα και λιγοτερο η εμφανιση. Λιγοι λενε οτι δε τους ενδιαφερει καθολου η εμφανιση και το πιστευουν πραγματικα.

Δηλαδη που το κακο να παραδεχτουμε οτι ο συνδυασμος και των δυο ειναι το πακετο? Και ποιος δε θελει να ειναι ομορφο αυτο το πακετο και μεσα και εξω?
Μα εννοειται αυτο. Ξερεις κανεναν που να διαφωνει με αυτο ; Αυτο ειναι το ιδανικο ομως. Σπανιο. Το επομενο στη λιστα πιο ειναι ; Το "περισσοτερο μεσα,λιγοτερο εξω", ή το αναποδο ;

Εμενα ο παππους μου μου ελεγε κατι αλλο, το οποιο θα στο εχουν πει και εσενα..."Οσα δεν πιανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια..."
Αυτο ειναι ενα γνωμικο του Αισωπου, που ειναι σοφο. Ομως δεν ισχυει για ολες τις περιπτωσεις. Το να το κολλας εδω, υπονοει οτι τα περι πνευματος κλπ, τα λενε οι "ασχημοι" επειδη μονο αυτο εχουν σαν εφοδιο. Το οποιο ειναι μαλλον επιπλοκη/παρενεργεια, της νοοτροπιας που μας εχουν επιβαλλει.

Σορρυ για την αθλια παραθεση, αλλα πρεπει καποια στιγμη να μαθω να το κανω...ακομα ψαχνω αυτη την στιγμη!!!!
Κοιτα, μακαρι να εισαι ομορφη οπως λες, γιατι αν κρινω απο το οτι δεν εχεις μαθει ακομα τις παραθεσεις...

Παντως αν θες μια πιο σφαιρικη εικονα για την αποψη μου στο θεμα, συνοψιζεται και παρουσιαζεται πολυ ωραια στο επισοδειο The Fountain Of Youth (με βαση το θεμα της νεοτητας), της βραβευμενης σειρας Penn+Teller's : Bullshit. Μπορεις να δεις ολο το συγκεκριμενο επισοδειο ΕΔΩ

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lorien : 28-12-07 στις 04:09.
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 03:44, 28-12-07:

Δε παρακολουθεις τι λεω. Για να σου δημιουργησει τετοιο κομπλεξ, ενα δευτερευον χαρακτηριστικο εμφανισης που δε σε κανει τερας, (ενω γενικα εισαι οκ, οχι θεα, αλλά οκ), που θα πας να κανεις χειρουργειο, σημαινει οτι καλυπτεις κατι, επειδη λειπει κατι αλλο. Το να μελαγχολεις συχνα για ενα τετοιο πραγμα, ενω τα σημαντικα ειναι αλλα, ειναι υπερβολη.
Ενω εσυ εχεις την εντυπωση οτι με παρακολουθεις???
Δηλαδη για να εχει καποιος κομπλεξ με ενα χαρακτηριστικο αντικειμενικα ασχημο πανω του, για το οποιο νοιωθει αβολα, πρεπει να σου λειπει κατι και υποννοεις οτι ειναι το "πνευμα"?
Τα θες και τα γραφεις? Να σου ζητησω συγγνωμη που εχω καλη αισθητικη...
Υπερβολη ή οχι..συμβαινει γυρω μας...Γιατι οπως προειπα, η εξωτερικη εμφανιση παιζει σημαντικο ρολο στις μερες μας σε πολλους τομεις της ζωης μας...

Αν εχεις ενα μετριο βιβλιο και του βαλεις καλυτερο εξωφυλλο...το "διορθωσες" ; Το εκανες καλυτερο βιβλιο ; Ο εφηβος που τον εδειρες , δλδ, διορθωθηκε ; εμαθε ; καταλαβε ; Το μονο που πετυχαινεις με το βιβλιο ειναι να κοροιδεψεις καποιον να το παρει.
Μαζι μιλαμε ή χωρια??? Σου ειπα οτι εχω μαθει να ξεχωριζω το μεσα απο το εξω...Οχι, εαν φτιαξω τη μυτη μου δε θα γινω καλυτερος ανθρωπος, θα γινω πιο ομορφος εξωτερικα...(αν και τυχον κομπλεξ που θα ειχα τα οποια θα οδηγουσαν και σε ζηλεια, δε θα υπηρχαν πια, οποτε μπορουμε να μιλησουμε και για καλυτερευση ετσι οπως την εννοεις εσυ)

Τι σχεση εχει το ποιοι το παραδεχονται ; Τωρα εξεταζουμε την αιτια που θελει ο κοσμος να κανει πλαστικες , και αν αυτη στεκει.Φυσικα και δε θα το παραδεχονται. Εδω δεν μπορουν να συμφιλιωθουν με την οψη τους, σιγα μη το παραδεχτουν κι απο πανω
Ε ναι, να μην ξεφυγουμε απο το θεμα μας!
Μαζεψου βρε!

Κανεις λαθος. Ματαιοδοξια δεν ειναι να θες να αρεσεις. Ολοι θα θελαν να ναι και εξωτερικα ομορφοι. Ολοι ματαιοδοξοι ειναι ; Οχι βεβαια. Η ματαιοδοξια ξεκιναει απο τη στιγμη που δινεις πολλη παραπανω αξια στην εμφανιση. Δεν ειναι μαυρο-ασπρο. Σε καποιους αρκει να αρεσουν μεχρι ενα βαθμο. Απο ενα σημειο και μετα, άλλα πραγματα υπερσκελιζουν την εμφανιση σε σημασια.
Ε ναι βεβαια, εαν θελησεις να διορθωσεις κατι αντικειμενικα ασχημο πανω σου, βαφτιζεσαι ματαιοδοξος...οκ...ειμαι ματαιοδοξη...γιατι θα το εκανα...χωρις δευτερη σκεψη

Αν δεν αρκουσε, ολοι οσοι δεν ειναι ανω του μεσου ορου ομορφοι, θα ειχαν σοβαρα ψυχολογικα προβληματα. Αντιθετως πολλες φορες αρκει το μεσα απο μονο του. Αλλωστε δε μιλαμε και για το τερας του Λοκ-Νες. Το τι αρκει και τι οχι, ειναι θεμα αντιληψης και ανθρωπου. Και του πως εχει μεγαλωσει ο καθενας και σε τι περιβαλλον.
Εδω παιδι μου η αλλη εχει καποια κιλα παραπανω και πεφτει σε μελαγχολια...τι μου λες τωρα?!
Και οχι δε μιλαμε για το τερας κανενος, γιατι πλεον δεν υπαρχει "ασχημη" γυναικα με αυτη την εννοια, αλλα απεριποιητη!

Στο παιδι σου θα προσπαθησεις να περασεις τη νοοτροπια να δινει περισσοτερη βαση στο μεσα, παρα στο εξω ;
Την ξερεις την απαντηση...το εχω ηδη σχολιασει για το τι ειναι πιο σημαντικο...μη με κανεις να επαναλαμβανομαι...
Αυτο δε σημαινει οτι δε θα θελω να εχει και καλη αισθητικη...

Εμεις καθοριζουμε ποση σημασια θα εχει. Δεν ειναι γραμμενο καπου. Αρα στο χερι μας ειναι ποσο θα ασχολουμαστε με την επιφανεια.
Ασχολησου εσυ με ο,τι θες..ασε εμενα να ασχολουμαι και με τα δυο...

Μαλλον δεν καταλαβες για τι ελευθερια μιλαμε. Ή την οριζεις αλλιως. Προσωπικα θεωρω σκλαβια να εξαρτασαι τοσο απο την εμφανιση. Εσυ μαλλον βλεπεις σκλαβια το να εχει καποιος ενα ασχημο εμφανησιακο σημειο.
Καλα, τωρα εσυ αυτο καταλαβες? Για να αισθανεται κανεις ελευθερος πρεπει να τα εχει καλα με τον εαυτο του...Και αυτος που αισθανεται ασχημα με κατι πανω του σημαινει οτι δεν νοιωθει ετσι..
Μην ερμηνευεις οπως θες....θα εκνευριστω!

Σορυ αλλά ειπαμε οτι στον γραπτο λογο μεταξυ αγνωστων, και αυτος που γραφει φερει ευθυνη παρεξηγησης.Αρα κι εγω μπορω να πω : δε ξερω τι θελεις να πεις, προσπαθησε να γραφεις αυτο που θες να πεις, οχι κατι αλλο. Αλλωστε μια λεξη πριν γραφτει, ειναι μια σκεψη. Μου λες οτι υπαρχουν ελλατωματα και ελλατωματα...σαν αντιλογο, σε τι ; ειπα το αντιθετο ; Μιλουσαμε ηδη για ενα μικρο ελλατωμα αν θυμασαι.
Το προβλημα ξερεις ποιο ειναι? Οτι αλλιως τα αντιλαμβανομαι εγω και αλλιως εσυ...Μιλας γι αμικρο ενω εγω οχι....

Εχεις σκεφτει οτι απλα ετσι ειναι πιο ευκολο να πιστευεις ; ανεφερα ηδη οτι δε τα θεωρω ολα υπερβολες. Το οτι υπαρχει και χειροτερη περιπτωση , δεν κανει τις αλλες πληρως δικαιολογημενες. Οσο και να μας βολευει να το πιστεψουμε.
Θα σου πω παλι οτι τα αντιλαμβανομαστε διαφορετικα....

Σιγουρα πολλοι τα λενε απλως. Συνηθως επειδη προσπαθουν να τα πιστεψουν και ειναι δυσκολο. Εσυ τωρα ενοχλεισαι απο αυτους που ξερουν το σωστο και δεν εχουν τη δυναμη να το πραξουν, ενω δεν ενοχλεισαι απο οσους αγκαλιαζουν ευχαριστως την επιφανεια ; Και βασικα δε λενε αυτο. Λενε οτι ενδιαφερει πιο πολυ το πνευμα και λιγοτερο η εμφανιση. Λιγοι λενε οτι δε τους ενδιαφερει καθολου η εμφανιση και το πιστευουν πραγματικα.
Δεν ξερω τι λες, τι λενε, ξερω τι λεω εγω....Εγω γουσταρω το πακετο....-

Μα εννοειται αυτο. Ξερεις κανεναν που να διαφωνει με αυτο ; Αυτο ειναι το ιδανικο ομως. Σπανιο. Το επομενο στη λιστα πιο ειναι ; Το "περισσοτερο μεσα,λιγοτερο εξω", ή το αναποδο ;
Χαχα! Σπανιο? Ε δε θα το ελεγα...Μαλλον εχουμε δει και βλεπουμε διαφορετικα πραγματα... Και επιμενω στο πακετο...εφοσον μπορω να το εχω...

Αυτο ειναι ενα γνωμικο του Αισωπου, που ειναι σοφο. Ομως δεν ισχυει για ολες τις περιπτωσεις. Το να το κολλας εδω, υπονοει οτι τα περι πνευματος κλπ, τα λενε οι "ασχημοι" επειδη μονο αυτο εχουν σαν εφοδιο. Το οποιο ειναι μαλλον επιπλοκη/παρενεργεια, της νοοτροπιας που μας εχουν επιβαλλει.
Εισαι καλα?! Υποννοω οτι εγω που λεω τα αντιθετα ειμαι ομορφη! Ελα ρε συ Λορυ...τωρα....
Ελπιζω να μη "μυγιαστηκες"....

Κοιτα, μακαρι να εισαι ομορφη οπως λες, γιατι αν κρινω απο το οτι δεν εχεις μαθει ακομα τις παραθεσεις...
Δε λες παλι καλα που εχω το εξω...
Αν και εγω θα σε περοτρυνα να διαβαζεις καλυτερα τα ποστ μου. Γιατι το σχολιο περι των παραθεσεων δηλωνε κατι αλλο...ειπα χαρακτηριστικα οτι "ακομα ψαχνω αυτη τη στιγμη"...Το ξανθο μου το μυαλουδακι εννουσε οτι ειμαι τεμπελα και οτι βαριεμαι να κανω εξτρα κοπο....λεω εγω τωρα....

Παντως αν θες μια πιο σφαιρικη εικονα για την αποψη μου στο θεμα, συνοψιζεται και παρουσιαζεται πολυ ωραια στο επισοδειο The Fountain Of Youth, της βραβευμενης σειρας Penn+Teller's : Bullshit. Μπορεις να δεις ολο το συγκεκριμενο επισοδειο ΕΔΩ
Να σαι καλα...αλλα οπως προειπα...βαριεμαι του θαναταααααααααααααααα!!!!!!

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 05:22, 28-12-07:

Καταρχην θελω να σου πω να ηρεμησεις. Και μη μου πεις οτι εισαι ηρεμη . Κι εγω βλεπω να μην καταλαβαινεις και να μην θελεις να καταλαβεις και να λες πραματα που θεωρω παραλογα ή να μη διαβαζεις προσεκτικά, αλλά δεν ειδες πουθενα να κανω σχόλια οπως :

"Μα τι λες?",
"Μα ειναι απλο, απορω πως δεν το καταλαβαινεις",
"Ενω εσυ εχεις την εντυπωση οτι με παρακολουθεις???",
" Τα θες και τα γραφεις?"
"Να σου ζητησω συγγνωμη που εχω καλη αισθητικη..."
"Μαζι μιλαμε ή χωρια???"
"τι μου λες τωρα?!"
" Μην ερμηνευεις οπως θες",
"Εισαι καλα?! ".

Ολα περιττα και υποτιμητικα σχόλια για μενα. Δε νομιζω οτι σου μιλαω ετσι

Δηλαδη για να εχει καποιος κομπλεξ με ενα χαρακτηριστικο αντικειμενικα ασχημο πανω του, για το οποιο νοιωθει αβολα, πρεπει να σου λειπει κατι και υποννοεις οτι ειναι το "πνευμα"?Τα θες και τα γραφεις? Να σου ζητησω συγγνωμη που εχω καλη αισθητικη...
Μα μονη σου το λες. Εχει κομπλεξ. Δεν εχει καποια αιτια και πηγη το κομπλεξ αυτο ; Ετσι φυτρωσε απο το πουθενα ; Και δεν υπονοω οτι του λειπει το "πνευμα" ετσι γενικα. Πηγαζει ομως απο μια ανασφαλεια ναι η οχι ;
Μαζι μιλαμε ή χωρια??? Σου ειπα οτι εχω μαθει να ξεχωριζω το μεσα απο το εξω...Οχι, εαν φτιαξω τη μυτη μου δε θα γινω καλυτερος ανθρωπος, θα γινω πιο ομορφος εξωτερικα...(αν και τυχον κομπλεξ που θα ειχα τα οποια θα οδηγουσαν και σε ζηλεια, δε θα υπηρχαν πια, οποτε μπορουμε να μιλησουμε και για καλυτερευση ετσι οπως την εννοεις εσυ)
Προφανως δε καταλαβες οτι οταν πρωτομιλησα για μπαλωμα , αναφερομουν στο να εξαφανιστει η ριζα του προβληματος. Και ποια ειναι η ριζα του προβληματος ; Το οτι το ατομο δινει πολλη σημασια στην εμφανιση. Φτιαχνοντας πχ τα αυτια του λοιπον που ηταν λιγο πεταχτα, δεν "βελτιωθηκε" σαν ανθρωπος.
Ε ναι βεβαια, εαν θελησεις να διορθωσεις κατι αντικειμενικα ασχημο πανω σου, βαφτιζεσαι ματαιοδοξος...οκ...ειμαι ματαιοδοξη...γιατι θα το εκανα...χωρις δευτερη σκεψη
Στον εδωσα τον ορισμο του ματαιοδοξου. Και δεν ειναι αυτο που αναφερεις εδω.

Εδω παιδι μου η αλλη εχει καποια κιλα παραπανω και πεφτει σε μελαγχολια...τι μου λες τωρα?!
Καλο παραδειγμα. Και τι εντυπωσου σου δινει μια τετοια γυναικα εσενα δλδ ; Δυνατου ατομου ; Με ανεβασμενη αυτοπεποιθηση ; Που τα χει καλα με τον εαυτο του ; Πως θα βοηθησεις ("διορθωσεις") ενα τετοιο ατομο ; Κανοντας λιπαναροφηση ; Ωραια, την εκανες. Αμα δε λυσεις το προβλημα που πχ μπορει να ειναι η κακη συνηθεια καθισιό-διατροφη, παλι θα παρει κιλα καποια στιγμη. Αρα, εκανες μπαλωμα, οχι ουσιαστικη διορθωση.

Και οχι δε μιλαμε για το τερας κανενος, γιατι πλεον δεν υπαρχει "ασχημη" γυναικα με αυτη την εννοια, αλλα απεριποιητη!
Μολις πριν λιγα ανεφερες "κατι αντικειμενικα ασχημο πανω σου". Που κολλαει το απεριποιητη ; Μιλαμε για ανατομικα θεματα , οχι για το αν διατηρει μια υγειινη προσωπου ή αν μακιγιαρεται.Οταν λεω δε μιλαμε για το τερας του Λοκ-Νες, προφανως εννοω οτι δε μιλαμε για βαριες γενετικες δυσμορφιες προσωπου, που κάνεις μπαμ απο χιλιομετρο

Την ξερεις την απαντηση...το εχω ηδη σχολιασει για το τι ειναι πιο σημαντικο...μη με κανεις να επαναλαμβανομαι...Αυτο δε σημαινει οτι δε θα θελω να εχει και καλη αισθητικη...
Αλλο μου λες. Το να εχεις καλη αισθητικη δε σημαινει απαραιτητα οτι θα πας να κανεις εγχειρησεις για να γινεις πιο ομορφη ! Ειναι σα να λες οτι οσοι δε κανουν αυτες τις εγχειρησεις, δεν εχουν καλη αισθητικη και δε ξερουν τι ειναι το ωραιο . Αλλο να ξερεις τι ειναι ωραιο, και αλλο το αν το θεωρεις αρκετα σημαντικο/απαραιτητο ωστε να μπεις στο χειρουγειο να βαλεις στηθος πχ.
Ασχολησου εσυ με ο,τι θες..ασε εμενα να ασχολουμαι και με τα δυο...
Εγω σου λεω οτι η ανθρωποι καθοριζουν τι ειναι σημαντικο....και συ μου απαντας οτι εσενα σε ενδιαφερουν και τα 2. Μα ολους τους ενδιαφερουν και τα 2 παιδι μου.Σου εξηγω ομως οτι το ποσο θα μας ενδιαφερει το ενα και ποσο το αλλο, εμεις το καθοριζουμε. Επομενως το να λες "ε ετσι ειναι ο κοσμος", δεν το κανει σωστο. Γιαυτο στο πα.
Καλα, τωρα εσυ αυτο καταλαβες? Για να αισθανεται κανεις ελευθερος πρεπει να τα εχει καλα με τον εαυτο του...Και αυτος που αισθανεται ασχημα με κατι πανω του σημαινει οτι δεν νοιωθει ετσι..Μην ερμηνευεις οπως θες....θα εκνευριστω!
Μπα, Με αυτο που ειπες τωρα, επαληθευεις οτι μια χαρα καταλαβα, και μαλλον εσυ δε καταλαβες τι εννοω εγω ελευθερια. Λες οτι δεν μπορεις να εισαι ελευθερος αν εχεις κατι ασχημο πανω σου, αφου δε θα νιωθεις καλα με τον εαυτο σου. ακριβως αυτο καταλαβα και την 1η φορα. Και σου ξαναλεω : Για να μην νιωθεις καλα με τον εαυτο σου λογω ενος χαρακτηριστικου (που μαλιστα δεν ειναι κατι πολυ ασχημο, γιατι ειπαμε οτι σε αυτες τις περιπτωσεις συμφωνουμε), σημαινει οτι ηδη δεν νιωθεις ελευθερος, αφου βασιζεις την ευτυχια σου πολυ πανω στην εμφανιση ! Δε ξερω πως αλλιως να το πω. Ελευθερια στο συγκεκριμενο θεμα, ειναι να μην σε νοιαζει τοσο ενα ψεγαδι. Οχι να το φτιαξεις ΓΙΑ ΝΑ νιωσεις καλα. Γιατι πιο μετα μπορει να σε ενοχλει κατι αλλο. Αρα παλι δεσμιος της εμφανισης θα εισαι.

Το προβλημα ξερεις ποιο ειναι? Οτι αλλιως τα αντιλαμβανομαι εγω και αλλιως εσυ...Μιλας για μικρο ενω εγω οχι....
Μιλαω για μικρο απο την αρχη ομως....Τις χοντρες ανατομικες ανωμαλιες ειδικων περιπτωσεων τις αποκλεισαμε εξαρχης.

Δεν ξερω τι λες, τι λενε, ξερω τι λεω εγω....Εγω γουσταρω το πακετο....-
Το "τι λενε" εσυ το ανεφερες και το σχολιασα. Τωρα δε σε νοιαζει τι λενε ; Ειπαμε. ΟΛΟΙ γουσταρουν και τα 2 που ειναι το ιδανικο.

Χαχα! Σπανιο? Ε δε θα το ελεγα...Μαλλον εχουμε δει και βλεπουμε διαφορετικα πραγματα... Και επιμενω στο πακετο...εφοσον μπορω να το εχω...
Μαρεσει που γελας κιολας Μαλλον θα χεις δει πολλα ατομα με το μυαλο του Τσομσκυ, τo πνευμα του Μ.Λ.Κινγκ και το σωμα αρχαιου Σπαρτιατη Ή αυτο, ή εχουμε αλλα κριτηρια για το ιδανικο

Εισαι καλα?! Υποννοω οτι εγω που λεω τα αντιθετα ειμαι ομορφη! Ελα ρε συ Λορυ...τωρα....Ελπιζω να μη "μυγιαστηκες"....
Το ιδιο λεμε και δε το πιασες.

Δε λες παλι καλα που εχω το εξω...
Αν και εγω θα σε περοτρυνα να διαβαζεις καλυτερα τα ποστ μου. Γιατι το σχολιο περι των παραθεσεων δηλωνε κατι αλλο...ειπα χαρακτηριστικα οτι "ακομα ψαχνω αυτη τη στιγμη"...Το ξανθο μου το μυαλουδακι εννουσε οτι ειμαι τεμπελα και οτι βαριεμαι να κανω εξτρα κοπο....λεω εγω τωρα....
Το καταλαβα καλη μου. Ομως μια και εισαι
εναμιση χρονο εδω μεσα, τα χρησημοποιεις, και ακομα δεν εκατσες να τα μαθεις, (που δε θελει και πτυχιο, ουτε πανω απο 5 λεπτα), ειναι αρκετο για να σε πειραξω για το "ξανθο" Μη το παιρνεις κατακαρδα.

Να σαι καλα...αλλα οπως προειπα...βαριεμαι του θαναταααααααααααααααα!!!!!!
Εγω παντως δε θα πολυμιλησω αλλο στο τοπικ. Πολλες πτυχες του θεματος, αναφερονται με σαφηνεια στο βιντεακι.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:40, 28-12-07:

Καταρχην θελω να σου πω να ηρεμησεις. Και μη μου πεις οτι εισαι ηρεμη . Κι εγω βλεπω να μην καταλαβαινεις και να μην θελεις να καταλαβεις και να λες πραματα που θεωρω παραλογα ή να μη διαβαζεις προσεκτικά, αλλά δεν ειδες πουθενα να κανω σχόλια οπως :

"Μα τι λες?",
"Μα ειναι απλο, απορω πως δεν το καταλαβαινεις",
"Ενω εσυ εχεις την εντυπωση οτι με παρακολουθεις???",
" Τα θες και τα γραφεις?"
"Να σου ζητησω συγγνωμη που εχω καλη αισθητικη..."
"Μαζι μιλαμε ή χωρια???"
"τι μου λες τωρα?!"
" Μην ερμηνευεις οπως θες",
"Εισαι καλα?! ".

Ολα περιττα και υποτιμητικα σχόλια για μενα. Δε νομιζω οτι σου μιλαω ετσι
Τς τς!!
Μια χαρα ηρεμη ημουν, απλα οταν αλλου πατας και αλλου βρισκεσαι, με βγαζει ολο αυτο λιγο εξω απο νερα μου....
Μην εισαι τοσο μυγιαγγιχτος, αυτος ειναι ο τροπος μου, οπως ακριβως θα σου μιλουσα και αν σε ειχα απεναντι μου(με τη διαφορα οτι θα τρωγες και μερικες μουτζες!)
Και εννοειται πως δε θα εμπαινα στον κοπο να ανταπαντω σε καποιον που υποτιμω, οποτε κουλαρε
Α,και για να μην ξεχνιομαστε, δε χρησιμοποιεις τετοιες εκφρασεις, αλλα τις μπηχτες σου τις ριχνεις, μην κοιτας που εχω χιουμορ και σου ανταπαντω με αυτο...

(αααα....και εκανες τωρα το σχολιο σου, οποτε μη βγαζεις απ' εξω την ουριτσα σου!!! Δε διαφερεις...και σημασια δεν εχει ποιος το κανει πρωτος και ποιος δευτερος. Τη διαφορα θα την εκανες, οταν κατι που σε ενοχλει, δε θα το εκανες, σε καμμια περιπτωση!
Ευχαριστω!

Και ποια ειναι η ριζα του προβληματος ; Το οτι το ατομο δινει πολλη σημασια στην εμφανιση. Φτιαχνοντας πχ τα αυτια του λοιπον που ηταν λιγο πεταχτα, δεν "βελτιωθηκε" σαν ανθρωπος.
Παλι τα ιδια να σου πω? Και μετα λες πως μιλαω ασχημα!
Εσυ το θεωρεις κακο να δινει καποιος σημασια στην εμφανιση, εγω απο την αλλη οχι...μιλαμε σε διαφορετικη βαση ντιαρ...

Καλο παραδειγμα. Και τι εντυπωσου σου δινει μια τετοια γυναικα εσενα δλδ ; Δυνατου ατομου ; Με ανεβασμενη αυτοπεποιθηση ; Που τα χει καλα με τον εαυτο του ; Πως θα βοηθησεις ("διορθωσεις") ενα τετοιο ατομο ; Κανοντας λιπαναροφηση ; Ωραια, την εκανες. Αμα δε λυσεις το προβλημα που πχ μπορει να ειναι η κακη συνηθεια καθισιό-διατροφη, παλι θα παρει κιλα καποια στιγμη. Αρα, εκανες μπαλωμα, οχι ουσιαστικη διορθωση.
Πφφ...δεν ηταν τετοιου ειδους παραδειγμα...αλλα ενιγουει....Αυτος που εχει αυτοπεποιθηση, ειναι αυτος που τα εχει καλα με τον εαυτο του...Γιατι λοιπον αυτος που δεν τα εχει καλα, να μην κανει μια επεμβαση, ωστε να το πετυχει? Μα τι στο Δια, παραλογα μιλαω? Ή στα λεω στα γερμανικα?!

Μιλαω για μικρο απο την αρχη ομως....Τις χοντρες ανατομικες ανωμαλιες ειδικων περιπτωσεων τις αποκλεισαμε εξαρχης.
Με κανεις και επαναλαμβανομαι...δινουμε διαφορετικη σημασια στο οτι ειναι μικρο και τι μεγαλο...διαφερουμε στο "μεγεθος"

Ειπαμε. ΟΛΟΙ γουσταρουν και τα 2 που ειναι το ιδανικο.
Ναι, και εγω αυτο που προσπαθω να σου πω και δεν καταλαβαινεις, ειναι οτι η επιστημη μας δινει αυτη τη δυνατοτητα οσον αφορα στο "εξω", και ειμαι της αποψης οτι καλα κανουν και την εκμεταλλευονται, οσοι θελουν!

Μαρεσει που γελας κιολας Μαλλον θα χεις δει πολλα ατομα με το μυαλο του Τσομσκυ, τo πνευμα του Μ.Λ.Κινγκ και το σωμα αρχαιου Σπαρτιατη Ή αυτο, ή εχουμε αλλα κριτηρια για το ιδανικο
Εισαι υπερβολικος!

Το ιδιο λεμε και δε το πιασες.
Ναι μωρε το ιδιο λεμε, εσυ με μπηχτη και εγω με ειρωνια! Στον τροπο διαφερουμε!

Το καταλαβα καλη μου. Ομως μια και εισαι
εναμιση χρονο εδω μεσα, τα χρησημοποιεις, και ακομα δεν εκατσες να τα μαθεις, (που δε θελει και πτυχιο, ουτε πανω απο 5 λεπτα), ειναι αρκετο για να σε πειραξω για το "ξανθο" Μη το παιρνεις κατακαρδα.
Ναι, βρηκες ατομο να το παρει κατακαρδα...
Να ζητησω και συγγνωμη που βαριεμαι να κανω εξτρα κοπο για να ειναι η εμφανιση του ποστ μου καλη
!

Η θεση μου ειναι περα απο σαφης...αλλα αποκλειεται να συνεννοηθουμε, εισαι και αντρας παναθεμα σε. Περιμενω πολλα, πιστευοντας οτι θα μπορουσες να αντιληφθεις την ψυχοσυνθεση μιας γυναικας σε οτι αφορα την εξωτερικη εμφανιση....

Με τις υγειες σας!!!!

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,425 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 15:25, 29-12-07:

Nα τονίσω ότι δεν έχω διαβάσει τίποτα από το διάλογο Νεράιδα- Λόρι...

Όσο αφορά το θέμα... μικρή ήθελα να μεγαλώσω και να κάνω μια γερή λιποαναρρόφηση και να φτιάξω και την μυτούλα μου
Μεγαλώνοντας κατάλαβα ότι οι γύρω μου με αγαπούσανε και με θέλανε άσχετα αν είχα τα κιλάκια μου και άσχετα αν η μύτη μου δεν είναι γαλλική
Οκ τα κιλάκια με δίαιτα τα έχασα (και μου στοίχισε και λιγότερο πλάκα πλάκα και έμαθα και να τρώω σωστά )...η μύτη παρέμεινε η μύτη που πάντα είχα όμως

Το θέμα για εμένα είναι ότι με αυτή την μύτη, με τα καστανά μάτια (που εγώ λατρεύω τα γαλανά ) και με τα χίλια δυο χαρακτηριστικά που έχω επάνω μου (είτε ωραία, είτε άσχημα) it's me...Και αυτά κάνουν εμένα ως σύνολο... Και γι' αυτό το σύνολο σε άλλους αρέσω, σε άλλους όχι... Το θέμα είναι ότι μου αρέσω... και ίσως να μου άρεσα καλύτερα με άλλη μύτη αλλά τελικά αυτή η μύτη ταιριάζει στο δικό μου πρόσωπο...τι να κάνουμε;

Δεν είμαι κατά της πλαστικής αλλά την θεωρώ ανούσια όταν γίνεται επειδή δεν έχουμε μάθει να αγαπάμε τον εαυτό μας...γιατί προσπαθώντας να αυξήσουμε π.χ. το στήθος προσπαθούμε να αυξήσουμε την αυτοπεποίθηση μας και να νιώσουμε πιο σέξυ... Αλλά έτσι προσπαθούμε να καλύψουμε ανασφάλειες... Το να είμαστε και να δείχνουμε ωραίες-οι πρέπει πρώτα από όλα να το νιώθουμε μέσα μας, να βγαίνει από μέσα μας αλλιώς κανένας πλαστικός χειρούργος δεν θα μας το δώσει αυτό...καμία πλαστική επέμβαση

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    tiger8755

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους