Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,708 μηνύματα σε 74,626 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ανύπαντρες μητέρες

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 11:28, 10-08-06:

Εγώ να πω σε κάθε κοπέλα που θέλει να γίνει μάνα χωρίς να υπάρχει ο "καλός" της.GO FOR IT είτε κανονικά(χωρίς εκμετάλευση) είτε και με εξωσωματική!
Στην τελική αυτή η χώρα που ζούμε πρέπει να αναγνωρίσει την "προσφορά" της μάνας στην χώρα που μαστίζεται από υπογεννητικότητα και δεν τις χρειάζονται και άλλη υπογεννητικότητα λόγω μη ταιριάζματος ζευγαριών! Προσωπικά θα στηρίξω κάθε κυρία κοπέλα που αποφασίσει να το κάνει αυτό είτε καταλάθος,είτε εξωσωματική είτε διαζύγιο αλλά και είτε θάνατος! Αρκεί να μην υποπτευθώ κακοπροαίρεση!

Βέβαια αυτά όταν η κοπέλα για την προσωπική της "πόρωση" δεν φέρνει προ τετελεσμένου γεγονότος τον άνδρα! ΕΠειδή ξέρω τέτοιες περιπτώσεις μεγάλη πουτανιά το θεωρώ και κρίμα και για το παιδί!
Τώρα αν ο άνδρας βρέθηκε στην θέση να είναι υπέυθυνος για ένα στατιστικό λάθος τότε τι να κάνουμ Tough Luck και πρέπει να βρεθεί μια λύση από κοινού και ας του χαλάει και την ζωή!

Όμως στην όλη ιστορία με την έκτρωση δύο πράγματα δεν αναφέρθηκαν ή σαν να θεωρήθηκαν δεδομένα!
1)Η γυναίκα είναι πράγματι φορέας του βρέφους αλλά γιατί να θεωρείται ότι η τελευταία λέξη είναι δικιά της? Όταν η ευθύνη είναι και των δύο όπως ισχυριζόμαστε τότε και η απόφαση πρέπει να είναι εντελώς δημοκρατική! Βέβαια δημοκρατία με 2 ψήφους δεν γίνεται γιαυτό και πάντα κατα φεύγουμε στην τελική επιλογή να είναι της γυναίκας! Στην περίπτωση λοιπόν αυτή όμως και εφόσον θέλει να έχει αυτό το δικαίωμα τότε είναι και πρωτίστος ευθύνη της μια τυχόν εγκυμοσύνη! Σκληρό ναι αλλά δίκαιο για μένα! Και πιστεύω ότι είναι από τα λίγα πράγματα που συμφωνώ με το πως αντιμετωπίζει χρόνια τώρα η κοινώνία!

2) Αν μου ξέφυγε και δεν το είδα γιατί είχε πολύ διάβασμα τότε άκυρο Κανείς δεν έθεσε το εξής ερώτημα το οποίο σχετίζεται και λίγο με το 1). Τι γίνεται στην περίπτωση που ο άνδρας θέλει να παιδί αλλά η γυναίκα όχι?
.

Ένα προτελευταίο. Πέρα από δύο άνδρες που γράψαν ότι μεγαλώνουν μόνοι τους τα παιδιά τους , δεν αναφέρθηκε καθόλου αν υπάρχει κοινωνική κατάκριση για όταν ο άνδρας μεγαλώνει μόνος τα παιδιά τους! Εγώ νομίζω δεν υπάρχει και αυτό δείχνει μια βαθιά ριζωμένη λάθος αντίληψη στο θέμα ότι πρακτικά ότι και να γίνει πουτάνα είναι η γυναίκα και ίσως και γιαυτό να δικαιολογείται ο εγωισμός που αναφέρω στο 2.

Και το τελευταίο. Αν ο άνδρας επιθυμεί παιδιά αλλά δεν βρίσκει την κατάλληλη τι γίνεται? Ανισότητα της φύσης αλλά έξω από την υιοθεσία (σίγα μην την δώσουν) δεν υπάρχει επιλογή που να ξέρω! ΄΄Αρα γενικά δεν έχει επιλογή.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Demelene : 10-08-06 στις 11:33.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

chemeng

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη chemeng
Ο chemeng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O chemeng έγραψε στις 15:26, 17-08-06:

Η γνώμη μου είναι ότι το συγκεκριμένο ζήτημα δεν είναι και τραγικό. Δηλαδή ναι, εγκρίνεται να μεγαλώσει μια μητέρα ανύπαντρη μόνη το παιδί της.
Εκεί που ενίσταμαι είναι στους λόγους για τους οποίους το κάνει. Αν το κάνει από πικρία και "μίσος" στο ανδρικό φύλο επειδή βρέθηκε κάποιος και την πλήγωσε είναι ανόητο. Αν πάλι το κάνει επειδή θέλει "να κρατήσει τον καρπό του έρωτά της με τον άνδρα που τελικά την παράτησε" είναι και πάλι ανόητο.
Αυτό που είναι ανησυχητικό από την πλευρά του παιδιού τώρα, είναι η έλλειψη του ανδρικού-πατρικού προτύπου. Πιστεύω ότι ένας χαρακτήρας δεν ολοκληρώνεται αν δεν έχει και τα δυο πρότυπα, έστω και χωρισμένα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

erodia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη erodia
H erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing . Έχει γράψει 279 μηνύματα.

H erodia έγραψε στις 16:01, 17-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από bunny
ναι αλλά άλλο να βλέπεις τον μπαμπα μια στο τόσο και άλλο να μην το βλέπεις καθόλου σαν να μην υπάρχει. Είναι χειρότερο
Συγνώμη βρε κουνελάκι μου, αλλά δεν μπορώ να πω πως συμφωνώ μαζί σου....επιδρά πολύ άσχημα στην ψυχολογία σου να βλέπεις τον πατέρα σου σαν απλό επισκέπτη....ο οποίος τις περισσότερες φορές θα έρχεται γιατί θα πρέπει να φέρει χρήματα ή θα το κάνει από υποχρέωση γιατί είναι πατέρας.....

Κάπου διάβασα για το ανδρικό πρότυπο....ανδρικό πρότυπο δεν είναι η παρουσία μόνο του πατέρα!Είναι και του Παππού και του θείου και του ξαδέρφου....

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 16:08, 17-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από chemeng
Η γνώμη μου είναι ότι το συγκεκριμένο ζήτημα δεν είναι και τραγικό. Δηλαδή ναι, εγκρίνεται να μεγαλώσει μια μητέρα ανύπαντρη μόνη το παιδί της.
Εκεί που ενίσταμαι είναι στους λόγους για τους οποίους το κάνει. Αν το κάνει από πικρία και "μίσος" στο ανδρικό φύλο επειδή βρέθηκε κάποιος και την πλήγωσε είναι ανόητο. Αν πάλι το κάνει επειδή θέλει "να κρατήσει τον καρπό του έρωτά της με τον άνδρα που τελικά την παράτησε" είναι και πάλι ανόητο.
Αυτό που είναι ανησυχητικό από την πλευρά του παιδιού τώρα, είναι η έλλειψη του ανδρικού-πατρικού προτύπου. Πιστεύω ότι ένας χαρακτήρας δεν ολοκληρώνεται αν δεν έχει και τα δυο πρότυπα, έστω και χωρισμένα.
Και αν το κάνει γιατί πραγματικά θέλει το παιδί; Γιατί οι θρησκευτικές της πεποιθήσης απαγορεύουν την έκτρωση; Επειδή ξέρει ότι είναι σε μια ηλικία που δεν την πέρνει να χάσει αυτό το παιδί που έχει; Γιατί πάντα ήταν το ονειρό της να αποκτήσει ένα παιδί και να το μεγαλώσει και να νιώσει αυτό που λέγεται μητρότητα;

Υπάρχουν όπως βλέπεις πολύ λόγοι για να θέλει μια γυναίκα να κρατήσει ένα παιδί!

Το πατρικό- ανδρικό πρότυπο μπορεί να καλυφθεί και από άντρες του οικογενειακού και συγγενικού περιβάλλοντος!

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 03:29, 18-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
Το πατρικό- ανδρικό πρότυπο μπορεί να καλυφθεί και από άντρες του οικογενειακού και συγγενικού περιβάλλοντος!
Οχι παντα... Εγω οσο ζουσα στην Σουηδια παροτι ειχα αντρες γειρο μου (παπου 2 θειους και 2 ξαδερφια) δεν ειχα καπιο προτιπο με τον ιδιο τροπο που ειχω εδω.. Εδω βλεπω τον πατερα μου, τον παπου μου και τον ξαδερφο μου και τους θαυμαζω απιστευτα, αλλα και τους θειους μου και τον αλλον μου ξαδερφο του εχω πολυ περισσοτερο σαν προτιπο απο οτι τους Σουηδους

Παράθεση

drteddy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη drteddy
Ο drteddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 99 μηνύματα.

O drteddy έγραψε στις 10:16, 18-08-06:

Κάπου αλλού συζητούσαμε για το "τι θα πει ο κόσμος"......
Νομίζω πως στην Ελλάδα είμαστε πολύ πίσω στο συγκεκριμένο θέμα. Σε άλλες χώρες ακόμη και ο νόμος προστατεύτει τις ανύπαντρες μητέρες. Εδώ ακόμη μια ανύπαντρη μητέρα είναι στιγματισμένη, είναι ανεύθυνηση, δεν έχε συναίσθηση των πράξεών της κλπ. κλπ.

Προσωπικά είμαι πολύ υπέρ του συστήματος των ανύπαντρων ζευγαριών, της απλής συγκατοίκησης, ακόμη και της τεκνοποίησης εκτός γάμου... Πώς να πω, όμως, κάτι τέτοιο στον πιθανό πεθερό μου... !!!

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 12:30, 18-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Οχι παντα... Εγω οσο ζουσα στην Σουηδια παροτι ειχα αντρες γειρο μου (παπου 2 θειους και 2 ξαδερφια) δεν ειχα καπιο προτιπο με τον ιδιο τροπο που ειχω εδω.. Εδω βλεπω τον πατερα μου, τον παπου μου και τον ξαδερφο μου και τους θαυμαζω απιστευτα, αλλα και τους θειους μου και τον αλλον μου ξαδερφο του εχω πολυ περισσοτερο σαν προτιπο απο οτι τους Σουηδους
Πρότυπο το χρησιμοποιούμε σαν να λέμε αντρική φιγούρα και αντρική συμπεριφορά Κρονάκο μου...Δεν προυποθέτει αυτόματα τον θαυμασμό προς το πρόσωπο....

Παράθεση

torry (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη torry
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

H torry έγραψε στις 22:03, 19-08-06:

Αν η εγκυμωσύνη έρθει εκεί που δεν το περιμένεις και ο πατέρας δεν θέλει να αναλάβει τις ευθήνες του πιστεύω πως αν η γυναίκα έχει μια οικονομική άνεση, όχι απαραίτητα τρελά λεφτά αλλά έστω μια σταθερή δουλειά που μπορεί να εξασφαλήσει ένα πιο σίγουρο μέλλον στο παιδι, τότε ναι!Υπο αυτές τις προϋποθέσεις θα προτιμούσα να γίνω ανύπαντρη μητέρα! Αν όμως όχι πιστεύω πως θα ήταν πολύ οδυνηρό αλλά και πιο σωστό να το ρίξω! Αμαρτία μεν αλλά πως θα μεγαλώσει το παιδί?Εχει έξοδα!Αν δεν έχεις μια δουλειά να μπορείς να ανταπελξέλθεις έστω στα βασικά έξοδα.Αν όμως δεν έχεις πως? Αν πάλι μια γυναίκα έχει φτάσει μια κάποια ηλικία και απλά φοβάται μήπως δεν προλάβει να γίνει μάνα και έτσι αποφασίσει να κάνει ένα παιδί μόνη, το θεορώ πολύ αιγωηστικό!
Δεν λέω μπορεί να τύχει ένα παιδί να μεγαλώσει χωρίς τον ένα γωνιό,κι εγώ παιδί χωρισμένων γωνιών είμαι, αλλά δεν ξεκινάς με γνώμονα αυτό και το κάνεις!
Πάντως θέλει πολλά κότσια και όσες έχουν πάρει το ρίσκο και την ευθήνη να μεγαλωσουν μόνες τους ενα παιδί είναι αξίζουν τον θαυμασμό, τον σεβασμό αλλά και την βοήθεια όλων μας!!
Οσο για την σχέση με κάποια που έχει ένα παιδι, θεωρώ πως είναι πολύ άδικο κάποιος να το θεωρεί ειδική περίπτωση!Ισα ίσα που έχεις να κάνεις με πιο υπεύθηνα άτομα !Αλλά ψάχνουν κυρίως για μόνιμη σχέση.Δεν μπορούν να παίζουν με την ψυχολογια ενός παιδιού.

Παράθεση

lilith (Ισιδώρα Π.)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lilith
H Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας . Έχει γράψει 280 μηνύματα.

H lilith έγραψε στις 02:25, 26-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από Demelene
Εγώ να πω σε κάθε κοπέλα που θέλει να γίνει μάνα χωρίς να υπάρχει ο "καλός" της.GO FOR IT είτε κανονικά(χωρίς εκμετάλευση) είτε και με εξωσωματική!
Στην τελική αυτή η χώρα που ζούμε πρέπει να αναγνωρίσει την "προσφορά" της μάνας στην χώρα που μαστίζεται από υπογεννητικότητα και δεν τις χρειάζονται και άλλη υπογεννητικότητα λόγω μη ταιριάζματος ζευγαριών! Προσωπικά θα στηρίξω κάθε κυρία κοπέλα που αποφασίσει να το κάνει αυτό είτε καταλάθος,είτε εξωσωματική είτε διαζύγιο αλλά και είτε θάνατος! Αρκεί να μην υποπτευθώ κακοπροαίρεση!

Βέβαια αυτά όταν η κοπέλα για την προσωπική της "πόρωση" δεν φέρνει προ τετελεσμένου γεγονότος τον άνδρα! ΕΠειδή ξέρω τέτοιες περιπτώσεις μεγάλη πουτανιά το θεωρώ και κρίμα και για το παιδί!
Τώρα αν ο άνδρας βρέθηκε στην θέση να είναι υπέυθυνος για ένα στατιστικό λάθος τότε τι να κάνουμ Tough Luck και πρέπει να βρεθεί μια λύση από κοινού και ας του χαλάει και την ζωή!

Όμως στην όλη ιστορία με την έκτρωση δύο πράγματα δεν αναφέρθηκαν ή σαν να θεωρήθηκαν δεδομένα!
1)Η γυναίκα είναι πράγματι φορέας του βρέφους αλλά γιατί να θεωρείται ότι η τελευταία λέξη είναι δικιά της? Όταν η ευθύνη είναι και των δύο όπως ισχυριζόμαστε τότε και η απόφαση πρέπει να είναι εντελώς δημοκρατική! Βέβαια δημοκρατία με 2 ψήφους δεν γίνεται γιαυτό και πάντα κατα φεύγουμε στην τελική επιλογή να είναι της γυναίκας! Στην περίπτωση λοιπόν αυτή όμως και εφόσον θέλει να έχει αυτό το δικαίωμα τότε είναι και πρωτίστος ευθύνη της μια τυχόν εγκυμοσύνη! Σκληρό ναι αλλά δίκαιο για μένα! Και πιστεύω ότι είναι από τα λίγα πράγματα που συμφωνώ με το πως αντιμετωπίζει χρόνια τώρα η κοινώνία!

2) Αν μου ξέφυγε και δεν το είδα γιατί είχε πολύ διάβασμα τότε άκυρο Κανείς δεν έθεσε το εξής ερώτημα το οποίο σχετίζεται και λίγο με το 1). Τι γίνεται στην περίπτωση που ο άνδρας θέλει να παιδί αλλά η γυναίκα όχι?
.

Ένα προτελευταίο. Πέρα από δύο άνδρες που γράψαν ότι μεγαλώνουν μόνοι τους τα παιδιά τους , δεν αναφέρθηκε καθόλου αν υπάρχει κοινωνική κατάκριση για όταν ο άνδρας μεγαλώνει μόνος τα παιδιά τους! Εγώ νομίζω δεν υπάρχει και αυτό δείχνει μια βαθιά ριζωμένη λάθος αντίληψη στο θέμα ότι πρακτικά ότι και να γίνει πουτάνα είναι η γυναίκα και ίσως και γιαυτό να δικαιολογείται ο εγωισμός που αναφέρω στο 2.

Και το τελευταίο. Αν ο άνδρας επιθυμεί παιδιά αλλά δεν βρίσκει την κατάλληλη τι γίνεται? Ανισότητα της φύσης αλλά έξω από την υιοθεσία (σίγα μην την δώσουν) δεν υπάρχει επιλογή που να ξέρω! ΄΄Αρα γενικά δεν έχει επιλογή.

Ομολογουμένως, έθιξες μια περίπτωση πολύ σοβαρή..., που ανεξάρτητα με το ποσοστά που στην καθημερινότητα είναι ίσως κάπως μικρά..., θα πρέπει να εξετάσουμε το ίδιο σοβαρά...

Με πάσα ειλικρίνια, μου άρεσε πολύ η περίπτωση που ανέφερες καλέ μου φίλε, γιατί και αυτή υφίσταται και πρέπει να την συμπεριλάβουμε στην κουβέντα μας, προκειμένου να είμαστε δίκαιοι..., αντικειμενικοί και σωστοί....

Η ταπεινή μου γνώμη, είναι πως και στην περίπτωση της μονογονικής οικογένειας, με μόνο τον πατέρα κοντά στα παιδιά..., πάλι δύσκολη είναι η κατάσταση... και πάλι υπάρχει και κάποιος κοινωνικός ρατσισμός..., αλλά σαφώς μικρότερος από την περίπτωση της ανήπαντρης μητέρας...!!!!

Όλοι ξέρουμε, ότι αλλιώς αντιμετωπίζεται μια γυναίκα και αλλιώς ένας άντρας...

Δεν αντιλέγω όμως, πως πρακτικά οι δυσκολίες της καθημερινότητας, μπορεί να είναι και πολύ δυσκολότερες, επειδή συνήθως οι άντρες δεν έχουν εξοκιωθεί από πριν για να φροτίζουν, ούτε τον ίδιο τον εαυτό τους..., πόσο μάλλον να φροντίσουν οι ίδιοι και τα παιδιά τους... και μάλιστα όταν είναι σε πολύ μικρ'η ηλικία, πράγμα που ακόμα και όταν μοιράζεται ακόμα και μεταξύ των δύο γονιών και πάλι είναι πολύπλοκο..., αν όχι δύσκολο...

Παράθεση

torry (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

H torry έγραψε στις 17:09, 27-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από Demelene

2) Αν μου ξέφυγε και δεν το είδα γιατί είχε πολύ διάβασμα τότε άκυρο Κανείς δεν έθεσε το εξής ερώτημα το οποίο σχετίζεται και λίγο με το 1). Τι γίνεται στην περίπτωση που ο άνδρας θέλει να παιδί αλλά η γυναίκα όχι? Πραγματικά, και από όσο διάβασα που ήταν κυρίως γυναικείας συμμετοχής, δεν αναφέρθηκε. Και δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση γιατί πιστεύω ότι στο μυαλό κάθε γυναίκας το θέμα είναι αρκετά εγωιστικό σε βαθμό που όταν δεν υπάρχει αγάπη πραγματική το ζήτημα είναι η οικονομική στήριξη μόνο. Λαμπρές εξαιρέσεις υπάρχουν πάντα και μια από αυτές δυστυχώς μάλλον κοιμάται ακόμα και δεν έχει απαντήσει .

Η αλήθεια έιναι πως ενώ μπορείς να το πείς λογικό να αποφασίζει η μητέρα για το αν θα κρατήσει το παιδί ή όχι, γιατί εδώ που τα λέμε εκείνη θα επομιστεί τις συνέπειες της εγκυμωσίνης αλλά και το μεγάλωμα και τις ευθήνες αυτού του παιδιού.Ομως και ο πατέρας θα έπρεπε να έχει γνώμη τουλάχιστον στο ενδεχόμενο της έκτρωσης! Δηλαδή όταν τύχει το απρόοπτο μπορεί μια γυναίκα να τον "κυνηγήσει" νομικά γιατί την άφησε έγκυο και για να αναλάβει τις ευθύνες του είτε ήταν επιλογή του είτε όχι αυτό το παιδί! Ομως αν εκείνη θέλει να το ρίξει ενώ αυτός όχι? Τοτε δεν του πέφτει λόγος....
Οσο για πατεράδες που μεγαλώνουν μόνοι τα παιδιά τους είναι άξιοι θαυμασμού! Γιατί οι γυναίκες όλο αυτό το έχουμε από τη φύση μας! Μας βγαίνει αυθόρμητα.Ενώ ένας άντρας σπάνια είναι έστω και αυτόνομος, χωρίς κάποια μαμά, γκόμενα, σύζηγο να τον φροντίζει!Πόσο μάλλον να φροντίζει μόνος και παιδιά (πράγμα πολύ δύσκολο!Αν το αναγνώριζαν σαν επάγγελμα θα είχε μπει σίγουρα στα βαρέα ανθυγειηνά!)
Πάντως συνήθως ο κόσμος σε αυτή την περίπτωση κατακρίνει την μάνα που παράτησε το παιδί της! Κανείς δεν λεει για τον πατέρα κάτι! Ενώ για την γυναίκα που είναι μόνη με παιδί τι π@υτ@να την λένε που πήγε κ γκαστρώθηκε, τι αστεφάνωτη, μέχρι και πως δεν μπορεί κάποιο πρόβλημα θα έχει (νευρικιά κτλ) και γι αυτό την παράτησε ο κύριος!

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 09:35, 28-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από Torry
Η αλήθεια έιναι πως ενώ μπορείς να το πείς λογικό να αποφασίζει η μητέρα για το αν θα κρατήσει το παιδί ή όχι, γιατί εδώ που τα λέμε εκείνη θα επομιστεί τις συνέπειες της εγκυμωσίνης αλλά και το μεγάλωμα και τις ευθήνες αυτού του παιδιού.Ομως και ο πατέρας θα έπρεπε να έχει γνώμη τουλάχιστον στο ενδεχόμενο της έκτρωσης! Δηλαδή όταν τύχει το απρόοπτο μπορεί μια γυναίκα να τον "κυνηγήσει" νομικά γιατί την άφησε έγκυο και για να αναλάβει τις ευθύνες του είτε ήταν επιλογή του είτε όχι αυτό το παιδί! Ομως αν εκείνη θέλει να το ρίξει ενώ αυτός όχι? Τοτε δεν του πέφτει λόγος....
Δεν κατάλαβα αν συμφωνείς! Πάντως από την στιγμή πού ο άνδρας δεν έχει νομική στήριξη για ένα παιδί που θέλει και η γυναίκα όχι και η τελική απόφαση είναι της γυναίκας και πολλές φορές με απίστευτα εγωιστικό τρόπο, τότε δικαίως τρώει και στην μάπα την άνιση διαχείριση!
Αυτό που λέω είναι ότι μονά ζυγά δικά της δεν μπορεί να τα έχει! Αν θέλει να έχει το τελικό λέγειν, τότε η ευθύνη προσοχής στην σύλληψη γίνεται αυτομάτως και πρωτίστως δική της άρα και οποιαδήποτε παρασπονδία σε αυτήν θα αντανακλά! Λογικά πράγματα! Εγώ δεν συμφωνώ με το αποτέλεσμα αλλά δεν συμφωνώ και με την αιτία!

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 11:05, 28-08-06:

Πολλά έχουν ειπωθεί για τα δικαιώματα του άντρα και οκ δε θα διαφωνήσω ότι το να σου επιβάλλεται τρόπον τινά ένα παιδί δεν είναι και ό,τι καλύτερο αλλά με συγχωρείς γι’ αυτό υπάρχουν τα προφυλακτικά ..το να είσαι σεξουαλικά ενεργός έχει και τα ρίσκα του…μην μπαίνω σε αυτό και σας κουράζω…

Ας πούμε λοιπόν ότι τυχαίνει και η γυναίκα θέλει το παιδί…ο νόμος έχει θεσπιστεί έτσι ώστε να προστατεύει τα συμφέροντα του παιδιού πρωτίστως …και μη γελιέστε ότι είναι εύκολα αυτά τα δικαστήρια, άντε πάμε και όλα λύνονται δια μαγείας…θέλει χρόνο, εξετάσεις, 3 εκατομμύρια έγγραφα και δε συμμαζεύεται..
Από κει και πέρα ποιος είπε ότι ακόμη και αν έχουμε αναγνώριση της πατρότητας θα επιδικασθεί και διατροφή που να καλύπτει τις ανάγκες του παιδιού?
Η διατροφή είναι ανάλογη με τα εισοδήματα και την περιουσία του πατέρα σε αυτήν την περίπτωση…αν δεν έχει τίποτα ή αν φροντίσει ώστε να φαίνεται ότι δεν έχει τίποτα ποιο ποσό θα δοθεί για διατροφή?

Έχω δει άντρες που χωρίζουν με τις συζύγους τους και παλεύουν με κάθε τρόπο θεμιτό και αθέμιτο το ποσό της διατροφής που δικαιούνται τα παιδιά που μεγάλωσαν μέσα στο γάμο, τα παιδιά που μεγάλωσαν οι ίδιοι …

Το να είσαι ανύπαντρη μητέρα είναι άθλος και μάλιστα στην Ελλάδα που υπάρχει κοινωνικός ρατσισμός και έλλειψη βοήθειας από την πολιτεία.
Το μόνο που με κωλύει λίγο και θεωρώ κάπως εγωιστικό από την πλευρά των μητέρων αυτών, χωρίς να το γενικεύω γιατί ποτέ δεν ξέρεις πως τα έχει φέρει η ζωή τους, είναι το ότι φέρνουν ένα παιδί στον κόσμο χωρίς να υπάρχει στο προσκήνιο ο πατέρας.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 11:54, 28-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από prime
Πολλά έχουν ειπωθεί για τα δικαιώματα του άντρα και οκ δε θα διαφωνήσω ότι το να σου επιβάλλεται τρόπον τινά ένα παιδί δεν είναι και ό,τι καλύτερο αλλά με συγχωρείς γι’ αυτό υπάρχουν τα προφυλακτικά ..το να είσαι σεξουαλικά ενεργός έχει και τα ρίσκα του…μην μπαίνω σε αυτό και σας κουράζω…
Συμφωνώ αλλά έχω μια ένσταση!
Εγώ ανέφερα κάτι που κανείς δεν λέει! Αν ο άνδρας θέλει το παιδί και η γυναίκα όχι τότε τι γίνεται? Ποιο δικαστήριο υποστηρίζει τον άνδρα? Κανένα! Άρα η επιλογή η τελική είναι της γυναίκας.Εφόσον λοιπόν έχει αυτή τη δύναμε αυτή έχει την μεγαλύτερη ευθύνη άρα και αυτή πρέπει να προσέξει περισσότερο και άρα (δυστυχώς) αυτή θα υποστεί και την μεγαλύτερη κατακραυγή!

Πρώτα προσέχουμε στο δρόμο μην μας πατήσουν και μετά απαιτούμε να προσέχουν και οι οδηγοί! Για τα έχοντα μας πρώτα φροντίζουμε εμείς και τα υπόλοιπα είναι μπόνους!

Παράθεση

torry (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

H torry έγραψε στις 17:56, 28-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από prime

Ας πούμε λοιπόν ότι τυχαίνει και η γυναίκα θέλει το παιδί…ο νόμος έχει θεσπιστεί έτσι ώστε να προστατεύει τα συμφέροντα του παιδιού πρωτίστως …και μη γελιέστε ότι είναι εύκολα αυτά τα δικαστήρια, άντε πάμε και όλα λύνονται δια μαγείας…θέλει χρόνο, εξετάσεις, 3 εκατομμύρια έγγραφα και δε συμμαζεύεται..
Από κει και πέρα ποιος είπε ότι ακόμη και αν έχουμε αναγνώριση της πατρότητας θα επιδικασθεί και διατροφή που να καλύπτει τις ανάγκες του παιδιού?
Η διατροφή είναι ανάλογη με τα εισοδήματα και την περιουσία του πατέρα σε αυτήν την περίπτωση…αν δεν έχει τίποτα ή αν φροντίσει ώστε να φαίνεται ότι δεν έχει τίποτα ποιο ποσό θα δοθεί για διατροφή?
Αυτό που λές δεν είναι απόλυτο!Και όταν μιλάμε για διατροφή εννοούμε οτι δίνει το 50% περίπου των εξόδων του παιδιού όχι το 100% γιατί εκεί μιλάμε για οικονομική εκμετάλευση του πατέρα, ειδικά σε περιπτώσεις που έχει τύχει εγκυμωσύνη χωρίς γάμο κτλ.
Τα ξέρω από 1ο χέρι!Οσο για τις διαδικασίες όσο διαρκούν ο φερόμενος ως πατέρας υποχρεούται να δίνει διατροφή από την 1ή δηκάσημο εως ότου αποδειχτεί η πατρότητα.Και αν η πατρότητα τελικά αποδειχτει απλά συνεχίζει να πληρώνει, όπως και πληρώνει τα όλα τα δικαστικά έξοδα της μητέρας!Αρα όσο το τραβήξει άλλο τόσο θα πληρώνει!
Αλλά για λύσε μου μια απορία βρε κορίτσι μου γιατί ενα πράγμα δεν καταλαβαίνω: ΟΚ! ο mister δεν χρησιμοποίησε προφυλακτικό! Η κοπέλα αν δεν ήθελε παιδί γιατί δεν βρήκε κάποιο τρόπο να προφυλαχτεί ή να του επιβάλει έστω το προφυλακτικο? Τωρα στην περίπτωση που το έκανε επίτηδες γιατί ήθελε να έχει ένα μωράκι, τότε γιατί να πρέπει να το φορτωθεί ο χριστιανός ντε και καλά?
Το έχω δει το έργο γι αυτό ρωτάω! Η κοπελιά δήθεν είχε ορμονικό πρόβλημα και ήταν αδύνατον να μείνει έγκυος και με 1 φορά ελεύθερα (δική της πρωτοβουλία) "έτυχε" το συμβάν! Και μιλάμε για μια σχέση 1,5 μήνα! Και ύστερα τρέχα μ@λ@κ@ και πλήρωνε διατροφές! Και που φαίνεται η εκμετάλευση? Τον έβαλε να αναγνωρήσει το παιδί και ούτε το όνομά του δεν του'δωσε(για τα λεφτά ήταν όλη η ιστορία!)!
Και καλά αυτοί οι δύο, το παιδάκι τι φταίει που θα μεγαλώσει χωρίς πατέρα και με μια μάνα εντελώς ανέυθηνη?

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 18:48, 28-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από torry
Τωρα στην περίπτωση που το έκανε επίτηδες γιατί ήθελε να έχει ένα μωράκι, τότε γιατί να πρέπει να το φορτωθεί ο χριστιανός ντε και καλά?
Το έχω δει το έργο γι αυτό ρωτάω! Η κοπελιά δήθεν είχε ορμονικό πρόβλημα και ήταν αδύνατον να μείνει έγκυος και με 1 φορά ελεύθερα (δική της πρωτοβουλία) "έτυχε" το συμβάν! Και μιλάμε για μια σχέση 1,5 μήνα! Και ύστερα τρέχα μ@λ@κ@ και πλήρωνε διατροφές! Και που φαίνεται η εκμετάλευση? Τον έβαλε να αναγνωρήσει το παιδί και ούτε το όνομά του δεν του'δωσε(για τα λεφτά ήταν όλη η ιστορία!)!
Και καλά αυτοί οι δύο, το παιδάκι τι φταίει που θα μεγαλώσει χωρίς πατέρα και με μια μάνα εντελώς ανέυθηνη?
Πες ότι η κοπέλα ήταν αναίσθητη και ανώριμη- συμπληρώνω...το δέχομαι!Αυτό όμως που δεν δέχομαι είναι ότι δεν φταίει και ο άλλος...Διότι κι αυτός πέρα από αναίσθητος ήταν και ανώριμος... Και πάνω απ' όλα δεν σέβεται την ίδια του την ζωή... Διότι σόρρυ αλλά σε 1,5 μήνα σχέση δεν το κάνεις χωρίς προφυλάξεις επείδη η άλλη λέει δεν μπορεί να κάνει παιδί.... To AIDS, το HPV και τ' αλλά ΣΜΝ δεν τα πέρνουμε υπόψην; Τα παιδιά στην τελική δεν τα κάνει μόνη της η γυναίκα! Θέλει και άντρα...και βασικά ας σκεφτόταν αυτή την εκδοχή όταν το έκανε χωρίς κι αυτός - άσχετα με τις διαβεβαιώσεις της! Έχει την ΙΔΙΑ ακριβώς ευθύνη...δεν κάνουμε μ@λακίες για να μην της πληρώνουμε μετά!

Παράθεση

torry (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

H torry έγραψε στις 19:21, 28-08-06:

Δεν λέω την μ@λ@κι@ που έκανε την πλήρωσε και με το παραπάνω! Οσο για τη άλλη δυστυχώς ήταν κολητή μιας ξαδέρφης του και ήξερε πως πριν είχε μόνο μια σχέση! Οπότε θεώρησε πως ήταν ασφαλής απο θέμα ΣΜΝ! Εδώ που τα λέμε οι άντρες μονίμως ευκαιρία ψάχνουν για ελεύθερο! Και ναι τα παιδιά θέλουν 2 αλλά αν μια γυναίκα δεν θέλει δεν κάνει(υπάρχουν πάρα πολοί τρόποι να το προλάβει ακόμα κι αν κάνει ελεύθερο την κρίσημη ημέρα)! Ενας άντρας δεν το ελένχει 100% πάντα υπάρχουν τρόποι να τον ξεγελάσει μια γυναίκα!Πχ η δικαιολογία παίρνω χάπια (στην συγκεκριμένη περίπτωση έτσι είπε πως έχει ορμονικό και παίρνει χάπια τα οποία σταματούν κ την οωρηξία εκτώς των άλλων που εμποδίζουν να μείνει έγκυος!Πολύ παραμύθι)δεν θέλει πολύ ο άλλος να πειστεί! Ρώτα κι έναν άντρα! Δεν πάει το μυαλό του οτι η άλλη ψάχνει στο 20 της κορόϊδο να γκαστρωθεί για να την παντρευτεί και να την έχει να κάθεται στο σπίτι να τα'χει όλα έτοιμα! Γιατί αυτό νόμιζε!Επειδή το παλικάρι ήταν χωρισμένος και η πρώην όσο ήταν παντρεμένοι δεν δούλευε σου λέει βρήκα κορόϊδο!
Sorry ξέρω ξεφύγαμε εντελώς από το θέμα αλλά υπάρχουν κι αυτές οι περιπτώσεις!

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 08:33, 29-08-06:

Torry έχεις τον σεβασμό μου!Και εγώ ήξερα γνωστή!
Όταν θα βρεθεί το χάπι της ανδρικής αντισύλληψης τότε θα παίξουμε με ίσους όρους!Μέχρι τότε η τσατσιά πάει σύνεφο!

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 15:26, 03-09-06:

Υπήρχα για 7 χρόνια ανύπαντρη μητέρα. Στα 19 μου είχα ερωτευτεί και έμεινα έγκυος απο άγνοια (ξέρω ακριβώς πόσο αστείο ακούγεται σήμερα όταν η νεολαία έχει αμέτρητες πηγές ενημέρωσης ...τότε ορισμένα θέματα ήταν ταμπού για μας, τα κορίτσια) Από το φόβο μου δεν το είπα στη μητέρα μου, παρά μόνο πολύ αργά όταν δεν γινότανε να αλλάξουν τα πράγματα. Σήμερα η κόρη μου είναι 13 χρονών και είναι η ζωή μου όλη. Την λατρεύω και αν ποτέ θα είχα δυνατότητα να διαλέξω ανάμεσα στην κόρη μου και μια πιο άνετη, χωρίς άγχος ζωή....θα διάλεγα την κόρη μου.
Ωστόσο... Μιλώντας πάντα από την δική μου προσωπική εμπειρία και ανάλογα με τα βιώματα μου...ΔΕΝ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΩ ΚΑΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΑΠΟΦΑΣΗ. Είναι άκρων εγωιστικό να σκέφτεσαι τα δικά σου συναισθήματα εις βάρος των συναισθημάτων του παιδιού που τίθεται να βγάλεις στον κόσμο. Το παιδάκι έχει ανάγκη και τους δυο γονείς για να έχει ένα ισορροπημένο συναισθηματικό κόσμο. Αν αμφιβάλει κανείς για αυτό και παίρνει την απόφαση να κανει ενα μωρό θα τους πω μόνο ένα...."welcome on the club των ανθρώπων που μαθαίνουν από τα δικά τους λάθη...."
Έχω παλέψει και παλεύω ακόμα για να έχω ένα ισορροπημένο παιδί που δέχεται την ζωή έτσι όπως είναι. Με την μαμά της που την λατρεύει και με τον πατριός της. Δεν έχει ξεπεράσει όμως ποτέ το γεγονός ότι ο πατέρας ο βιολογικός δεν είναι μαζί της (και ας έκανα ότι μπορούσα για να τον συχωρήσει...ένας τρομαγμένος φοιτητής ήταν και αυτός...)
Λοιπόν...Όλα καλά στη θεωρία.. όμως όταν μπαίνει κανείς στο χορό καταλαβαίνει πόσο δύσκολο είναι... Η οικονομική δυσκολία είναι σχετική...μπορεί και να μην είναι πρόβλημα τα λεφτά...σίγουρο είναι όμως πως θα υπάρχουν χιλιάδες προβλήματα τα οποία θα πρέπει να αντιμετωπίζει η ψυχούλα του παιδιού.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 31-10-06 στις 15:25.
Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 11:51, 04-09-06:

"TA NEA" Δευτέρα 4 Σεπτεμβρίου 2006
Αρ. Φύλλου 18630

Μάνα κουράγιο...

Για τα μάτια η στήριξη του κράτους στις μονογονεϊκές οικογένειες

ΜΑΡΘΑ ΚΑΙΤΑΝΙΔΗ

«Επιθυμούσα όλο και περισσότερο να αποκτήσω παιδί καθώς αντιλαμβανόμουν πως τα χρονικά όρια στενεύουν. Θα προτιμούσα να είμαι παντρεμένη, αλλά δεν είχα και άλλη επιλογή. Ήμουν 38 ετών όταν έμεινα έγκυος. Το θεώρησα ως το μεγαλύτερο δώρο που μου έχουν κάνει ποτέ. Την κορούλα μου δεν την αλλάζω με τίποτα».
Η κ. Ελένη Μουζάκη μεγαλώνει μόνη της την μόλις δυόμιση χρόνων κόρη της, την οποία βάφτισε - όχι τυχαία - Ελπίδα. Όπως η ίδια λέει, η ζωή της από τη στιγμή που πήρε την απόφαση να γίνει μόνη μητέρα έχει αλλάξει ριζικά. Κοιμάται μόλις 4 ώρες την ημέρα καθώς βρίσκεται σε ένα συνεχή αγώνα εύρεσης εργασίας, φροντίδας του μωρού και καθημερινής αγωνίας για το πως θα τα βγάλει πέρα.
Τις ίδιες αγωνίες μοιράζονται περισσότεροι από 341.000 αρχηγοί μονογονεϊκών οικογενειών που ζουν ανά την Ελλάδα. Είναι χαρακτηριστικό πως, σύμφωνα με πρόσφατη μελέτη, οι μισοί περίπου από αυτούς δεν έχουν σταθερή δουλειά.
Και παρ' όλο που οι μόνοι γονείς αυξάνονται χρόνο με το χρόνο (το 1991 οι μονογονεϊκές δεν ξεπερνούσαν τις 160.000), το κράτος επιμένει στη «φτωχή» προνοιακή πολιτική. Το επίδομα που παρέχει ο Εθνικός Οργανισμός Πρόνοιας στις μονογονεϊκές οικογένειες δεν ξεπερνά (ούτε κατά ένα... λεπτό) τα 44 ευρώ τον μήνα. Και αυτά όμως τα παίρνουν με προϋποθέσεις: μεταξύ άλλων, το μηνιαίο οικογενειακό εισόδημα δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 294 ευρώ! Είναι χαρακτηριστικό ότι μόλις 3.332 μόνοι γονείς (το 1,1 % του συνόλου) παίρνουν κάθε μήνα το συγκεκριμένο επίδομα.
Άλλωστε οι Ελληνίδες μόνες μητέρες στην πλειονότητά τους αντί για επιδόματα - ελεημοσύνη (όπως οι ίδιες τα χαρακτηρίζουν) επιθυμούν ένα... κρατικό χέρι βοηθείας για να ενταχτούν στην αγορά εργασίας, ώστε να είναι σε θέση να ζήσουν αξιοπρεπώς την οικογένειά τους. «Αυτό που θέλουμε είναι να θεσμοθετηθεί μια σειρά δράσεων που θα μας διευκολύνουν. Περισσότεροι βρεφονηπιακοί σταθμοί, απαλλαγή των αρχηγών μονογονεϊκών οικογενειών απο βάρδιες, μετάθεση στον τόπο καταγωγής του μόνου γονέα ώστε να έχει την υποστήριξη των συγγενών κ.ά.», τονίζει στα «ΝΕΑ» η γενική γραμματέας του Πανελληνίου Συλλόγου Μονογονεϊκών Οικογενειών κ. Θεοδώρα Τσιτσιπά.
Στην Αγγλία
Την ίδια ώρα στην Αγγλία, οι μόνες μητέρες έχουν να λαμβάνουν τον χρόνο επίδομα που ξεπερνά τα 5.000 ευρώ. Επιπλέον τους παρέχεται δωρεάν στέγη, ενώ εάν εκδηλώσουν ενδιαφέρον για να βρουν δουλειά τότε τους παρέχονται δωρεάν μαθήματα οδήγησης και 33 ευρώ την εβδομάδα... μπόνους επειδή προσπαθούν να ενταχθούν στην αγορά εργασίας!
Πρόκειται ωστόσο για πολιτική που έχει δεχτεί δριμύτατες κριτικές απο αρκετούς Βρετανούς ερευνητές, οι οποίοι συμπεραίνουν θετική συσχέτιση μεταξύ των παχυλών επιδομάτων και της αύξησης των μονογενεϊκών νοικοκυριών. Είναι χαρακτηριστικό ότι στην Αγγλία το 8% των μητέρων μεγαλώνουν μόνες τα παιδιά τους! Μάλιστα, περίπου οι μισές από αυτές δηλώνουν πως δεν έχουν παντρευτεί ποτέ.
Αντίθετα, στην Ελλάδα το 95,5% των μονογονεϊκών οικογενειών είναι αποτέλεσμα διαζυγίου η χηρείας. «Είμαι ιδιαίτερα επιφυλακτική σε τέτοιου είδους συσχετίσεις», επισημαίνει απο την πλευρά της η κ. Τσιτσιπά, αντιπαραβάλλοντας πανευρωπαϊκές μελέτες που αποδεικνύουν πως οι μονογονεϊκές οικογένειες, ανεξαρτήτως χώρας διαμονής, βρίσκονται στο όριο της φτώχειας.

«Δεν ζητάω να μας ζήσει το κράτος»

«Για να πάρω επίδομα από την Πρόνοια έπρεπε να προσκομίσω ένα πάκο από χαρτιά, για μόλις 88 ευρώ το δίμηνο. Παράτησα τη διαδικασία στη μέση, μη αντέχοντας άλλο αυτή την ταλαιπωρία», λέει η κ. Ελένη Μουζάκη, η οποία συμπληρώνει πως οι Ελληνίδες μόνες μητέρες είναι ξεχασμένες από το κράτος
«ΔΕΝ ΘΕΛΩ να κάνω το παιδί μου επάγγελμα: δεν ζητάω από το κράτος να μας ζήσει. Για να μεγαλώσω όμως την κορούλα μου πρέπει να είμαι σε θέση να της παρέχω τα βασικά. Πέρυσι απευθύνθηκα στον δήμο και τους ζήτησα να πάρουν την Ελπίδα στον παιδικό σταθμό - με σκοπό να εργάζομαι τα πρωινά. Μου απάντησαν ότι δεν δέχονται βρέφη. Μου προσέφεραν όμως 10 ευρώ τον μήνα για γάλα και πάνες. Δεν ξέρω αν είμαι εγωίστρια, αλλά το βρήκα ιδιαίτερα υποτιμητικό», τονίζει η κ. Ελένη Μουζάκη.
Ύστερα από πολλά... πήγαινε - έλα στον ΟΑΕΔ για να βρει δουλειά κατάφερε να ενταχτεί σε κοινοτικό πρόγραμμα ενίσχυσης της γυναικείας επιχειρηματικότητας: «Τυχαία έπεσε στα χέρια μου το φυλλάδιο για το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Κανένας υπάλληλος δεν μου το είχε αναφέρει έως τότε. Το τελευταίο διάστημα "χτίζω" τη δική μου διαδικτυακή επιχείρηση», συμπληρώνει, ενώ παράλληλα εύχεται φέτος να σταθεί πιο τυχερή και να βρει για την Ελπίδα μια θέση σε δημοτικό... βρεφονηπιακό σταθμό!
ΤΑ ΝΕΑ , 04/09/2006 , Σελ.: N16
Κωδικός άρθρου: A18630N161

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 11:08, 05-09-06:

Ξέροντας πόσο δύσκολο είναι να επιβιώνεις οικονομικά, είναι λοιπόν λογικό να αποφασίσει κάποια κοπέλα να κάνει ένα παιδί και να το μεγαλώνει μόνη της? Είναι σωστό να φέρουμε ένα παιδί στον κόσμο που στερείται τον πατέρα να στερείται και τα βασικά της καθημερινής ζωης?...πιστεύω Demelene πως το άρθρο που μας έδειξες υποστηρίζει αυτά που έλεγα ...Δεν πρέπει να αποφασίσουμε να μεγαλώνουμε ένα παιδί μόνες μας όσες ελλείψεις και αν έχουμε στο συναισθηματικό τομεα (ολοκλήρωση της γυναίκας όταν γίνει μάνα κτλ) διότι δημιουργούμε με λάθος βάσεις άλλη μια ζωούλα. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΣΚΥΛΑΚΙ ΠΟΥ ΤΟ ΑΠΟΚΤΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΟΤΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΙΚΑΝΟΠΟΙΟΥΝ.... Όταν γεννιέται ένα παιδί παύουμε να υπάρχουμε ως άνθρωποι ελεύθεροι και αφιερώνουμε την ζωή μας στα παιδιά μας...δεν πρέπει να είμαστε ήδη πολύ καλά και ικανοποιημένοι με την ζωή μας για να έχουμε δύναμη να δώσουμε αγάπη και σε άλλους??? Το να περιμένεις απο το παιδί να σε κάνει ευτυχισμένη και να μην σκέφτεσαι τη δική του ευτυχία πριν από την δικιά σου είναι όπως το ξαναείπα άκρων εγωιστικό.
Θα μου πεις...."για τι βρε roumana, και οι γυναίκες που δεν βρήκαν έναν σύντροφο ..δεν έχουν ψυχή?" Και βεβαίως. Δεν κρίνω κανέναν.. απλά εκφράζω την άποψη μου. Υποστηρίζω απλά την άποψη πως δεν πρέπει να κάνουμε παιδιά χωρίς να είναι δίπλα και ο πατέρας...και με το δίπλα δεν εννοώ οικονομικά...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 13-10-06 στις 21:33.
Παράθεση

vanilia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vanilia
H vanilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H vanilia έγραψε στις 20:24, 28-10-06:

Συμφωνω απολυτα με την roumana......
Σκεψου μονο αν αυτη την ερωτηση δεν την εκανες σε ενηλικες αλλα στα ιδια τα παιδια......

Παράθεση

vita

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vita
H vita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H vita έγραψε στις 21:13, 28-10-06:

Είτε είναι συνειδητή η επιλογή της γυναίκας να μεγαλώσει το παιδί της μόνη της, είτε οι λόγω περιστάσεων επέλεξε να το κάνει παρά να απαρνηθεί το παιδί της με οποιοδήποτε τρόπο, είναι αξιοθαύμαστη και το έργο της είναι αξιέπαινο. Βέβαια, θα έπρεπε η κοινωνία να το αντιμετωπίσει το θέμα πιο ανθρώπινα, η δε Πολιτεία να συμπαρασταθεί έμπρακτα με αληθινές παροχές στη μητέρα που "έτυχε" ή που αποφάσισε να φέρει ένα παιδί στον κόσμο και να το μεγαλώσει μόνη της. Δεν υπάρχει τίποτα να κατακρίνουμε πάνω σ' αυτό το θέμα. Πώς, άλλωστε, μπορούμε να κατακρίνουμε την αγάπη και την συνέχιση της ζωής? Με ποιό δικαίωμα? Όλες οι ανύπαντρες μητέρες αξίζουν να έχουν την συμπαράσταση και τον θαυμασμό όλων μας!

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 11:36, 29-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από vita
είναι αξιοθαύμαστη και το έργο της είναι αξιέπαινο. ...Όλες οι ανύπαντρες μητέρες αξίζουν να έχουν την συμπαράσταση και τον θαυμασμό όλων μας!
Μακαρι να σκεπτοταν ολοι ετσι..

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 12:00, 30-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Μακαρι να σκεπτοταν ολοι ετσι..
Σε μια παραμυθένια Ελλάδα μου θα
1)θα καταδίκαζε πριν καταλάβει, για να δώσει εναλλακτικό στόχο αντί του προσωπικού
2)Θα ενδιαφέροταν και λίγο για τον μέλλον της ειδικά με τους γείτονες να πολλαπλασιάζονται και εμείς να υποδιαιρούμαστε
3)δεν θα φόραγε καλλιτεχνικά καμουφλαρίσμένες παροπίδες από την πολιτεία ώς ΕΛΛΗΝΙΚΗ παράδοση και από την θρησκεία ώς ηθικά σωστό.
4)δεν θα αποτελούταν από παρτάκηδες

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 12:40, 31-10-06:

Είτε είναι συνειδητή η επιλογή της γυναίκας να μεγαλώσει το παιδί της μόνη της, είτε οι λόγω περιστάσεων επέλεξε να το κάνει παρά να απαρνηθεί το παιδί της με οποιοδήποτε τρόπο, είναι αξιοθαύμαστη και το έργο της είναι αξιέπαινο.
διαφωνω, η γυναικα που θα *επιλεξει* να μεγαλωσει το παιδι μονη της ειναι αννοητη και απερισκεπτη χανει το ολο νοημα του "μεγαλωνω ενα παιδι" μεσα σε καποια φεμινιστικης βασης εγωιστικη φιλοσοφια του "ειμαι γυναικα αρα μπορω να τα κανω ολα"

(το ιδιο ισχυει και για τους αντρες)

το παιδι χρειαζεται ΔΥΟ γονεις για να αναπτυχθει σωστα ο ψυχισμος τους. End of story

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 09:49, 01-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από epote
διαφωνω, η γυναικα που θα *επιλεξει* να μεγαλωσει το παιδι μονη της ειναι αννοητη και απερισκεπτη χανει το ολο νοημα του "μεγαλωνω ενα παιδι" μεσα σε καποια φεμινιστικης βασης εγωιστικη φιλοσοφια του "ειμαι γυναικα αρα μπορω να τα κανω ολα"

(το ιδιο ισχυει και για τους αντρες)

το παιδι χρειαζεται ΔΥΟ γονεις για να αναπτυχθει σωστα ο ψυχισμος τους. End of story
έχεις κάθε δικαίωμα να διαφωνείς αλλά να σου βάλω άλλη μια παράμετρο σκέψης?
Μιλώντας για αυτήν που επιλέγει, η μάλλον για έναν από τους τύπους γυναίκας (αν μπορώ να το θέσω έτσι) που επιλέγουν.

Εσύ μπορείς εσαεί να γίνεις πατέρας.
Εγώ έχω τώρα την "παραγωγική" δεκαετία και σε 10 χρόνια ήδη θα πρέπει να μετράω ανάποδα... Όμως εγώ θέλω να κάνω παιδί. Και πιστεύω ότι μπορώ να του προσφέρω αγάπη και ότι άλλο χρειάζεται για να μεγαλώσει. Γιατι΄μου στερείς* το δικαίωμα να το κάνω, επειδή δεν βρήκα την αληθινή αγάπη και δεν συμβιβάστηκα με κάτι λιγότερο από αυτό?

*στερείς είναι σχήμα λόγου προφανώς. Και το λέω με την έννοια ότι στα 40, 45 πιθανότατα απλά να ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ να κάνω παιδί πια, σε αντίθεση με σένα που θα είσαι ακμαιότατος..

[δεν μιλώ για εμένα, απλά φέρνω εμένα ως παράδειγμα-εγώ ούτε τρελή ανάγκη να κάνω παιδί άμεσα έχω, ούτε τα λεφτά και τα ψυχικά αποθέματα να το μεγαλώσω στην παρούσα φάση ]

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 11:15, 01-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από XRZ
Γιατι΄μου στερείς* το δικαίωμα να το κάνω, επειδή δεν βρήκα την αληθινή αγάπη και δεν συμβιβάστηκα με κάτι λιγότερο από αυτό?

*στερείς είναι σχήμα λόγου προφανώς. Και το λέω με την έννοια ότι στα 40, 45 πιθανότατα απλά να ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ να κάνω παιδί πια...

Πόσο καλή μάνα μπορεί να είναι αν σκέπτεται τι δικαίωμα της στερούν και δεν σκέπτεται πρώτα τι δικαίωμα στερεί η ίδια στο παιδί? Έχει δικαίωμα λοιπόν το παιδί πριν από εκείνη να μην στερείται το πατέρα εφόσον είναι αποδεδειγμένο ότι τα παιδιά που μεγαλώνουν στερώντας ένα γονιό έχουν ευάλωτο συναισθηματικό κόσμο. Μιλάω από την προσωπική μου εμπειρία. Τα παιδιά πρέπει να έχουν δυο γονείς .

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 11:43, 01-11-06:

Πόσο καλή μάνα μπορεί να είναι αν σκέπτεται τι δικαίωμα της στερούν και δεν σκέπτεται πρώτα τι δικαίωμα στερεί η ίδια στο παιδί? Έχει δικαίωμα λοιπόν το παιδί πριν από εκείνη να μην στερείται το πατέρα εφόσον είναι αποδεδειγμένο ότι τα παιδιά που μεγαλώνουν στερώντας ένα γονιό έχουν ευάλωτο συναισθηματικό κόσμο. Μιλάω από την προσωπική μου εμπειρία. Τα παιδιά πρέπει να έχουν δυο γονείς .
Σωστό.Απόλυτα σωστό αυτό που σημείωσα με bold. Αλλά θα σε ρωτήσω το εξής. (Μιλάω ΠΑΝΤΑ ΜΟΝΟ για αυτήν την περίπτωση). Θεωρώντας ότι μιλάμε για μια γυναίκα σε τέτοιες ηλικίες, πχ στα 35-36 που είναι μόνη, χωρίς σοβαρή σχέση, με οικονομική δυνατότητα και ενώ το βιολογικό ρολόι κάνει πάρτυ η ίδια συνειδητοποιεί ότι τα περιθώρια της στενεύουν άσχημα.

Γιατί δεν έχει αγάπη να δώσει? Το κάνει συνειδητά (δεν τυχαίνει να μείνει έγγυος) με επίγνωση [δεν είναι 20 χρονών παιδάκι] του τι σημαίνει "παιδί". Ξέρει τι έχει να του προσφέρει, ξέρει σε τι υπολείπεται και από τη στιγμή που επιλέγει σημαίνει ότι είναι διατεθειμένη να του δώσει αγάπη.

Από πλευράς παιδιού.Όχι δεν διαφωνώ μαζί σου [αν θέλεις την καθαρά προσωπική μου άποψη θα κάνω τα πάντα ώστε τα παιδιά μου-όταν με το καλό έρθουν να μεγαλώσουν μέσα σε μια φυσιολογική οικογένεια όπως εγώ] αλλά γιατί a priori να είμαστε τόσο σίγουροι ότι θα πάει άσχημα? ΜΗΠΩς, σκέφτομαι, ΕΝΑΣ από τους λόγους που έχει ευάλωτο συναισθηματικό κόσμο ένα τέτοιο παιδί [όχι κάποιο που έχασε γονιό γιατί εκεί μπαίνουν άλλες παράμετροι] είναι ότι από τα 5-6 του η συμπεριφορά του κόσμου είναι τέτοια ώστε να του θυμίζουν την "διαφορετικότητα" του? Και όντας 5-6 δεν μπορεί να τα αξιολογήσει σωστά. Άρα δεν "φταίει" η έλλειψη αγάπης από τη μάνα αλλά η "ηλιθιότητα" και ο ρατσισμός της πλειοψηφίας του κόσμου?

δεν ξέρω την απάντηση κι εγώ, απλά αναρωτιέμαι...

edit: ΄τωρα είδα ότι σε Post σου λες ότι έμεινες έγγυος στα 19 κτλ και το παράδειγμα που έφραψα ειναι σαν να σε φωτογραφίζω... Sorry δεν το ήξερα και δεν είχα πρόθεση να σε προσβάλλω ελπίζω να μην το πάρεις έτσι

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Resident Evil : 01-11-06 στις 11:46.
Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 12:56, 01-11-06:

Εσύ μπορείς εσαεί να γίνεις πατέρας.
Εγώ έχω τώρα την "παραγωγική" δεκαετία και σε 10 χρόνια ήδη θα πρέπει να μετράω ανάποδα... Όμως εγώ θέλω να κάνω παιδί. Και πιστεύω ότι μπορώ να του προσφέρω αγάπη και ότι άλλο χρειάζεται για να μεγαλώσει.
Τι πάει να πει ΘΕΛΩ? Τι πάει να πει ΠΙΣΤΕΥΩ?
Και γω ΘΕΛΩ μερικά εκατομμύρια ευρώ, αλλά δεν πάω να ληστέψω κάποια τράπεζα, παρόλο που ΠΙΣΤΕΥΩ πως δεν θα βλάψω κανέναν μια και τα χρήματα τις οποιασδήποτε τράπεζας είναι ασφαλισμένα!!!!

Θα συμφωνήσω με τον epote στο ότι χρειάζονται δύο για να μεγαλώσουν ένα παιδί σωστά και φυσιολογικά, και θα διαφωνήσω με όλες εκείνες τις κυρίες που αποφασίζουν να δημιουργήσουν μία μονογονιακή οικογένεια, απλά για να ικανοποιήσουν το μητρικό τους ένστικτο.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 14:27, 01-11-06:

"ηλιθιότητα" και ο ρατσισμός της πλειοψηφίας του κόσμου
Το έχω ζήσει αμέτρητες φορές. Αλλά δεν έχει σημασία τι έζησα εγώ. Το παιδί μου είχε σοβαρά προβλήματα εξαιτίας αυτού του ρατσισμού. Τα παιδάκια την κορόιδευαν, ο διευθυντής του σχολίου την υποτιμούσε με κάθε ευκαιρία, οι γονείς την αποφεύγανε…Η εκδίκηση της κόρης μου ήταν να μάθει ελληνικά σε δυο μήνες, και να είναι μαθήτρια του 20, να είναι παραστατρια και να τους την πει χωρίς φόβο…δεν κράτησε ποτέ μέσα της αυτά που σκεπτόταν. Δεν έσκυβε ποτέ το κεφάλι της.
Μια φορά απάντησε σε ενα παιδακι: « Εγώ τουλάχιστον δεν τον είδα ποτέ και δεν μου λείπει.. Εσύ που τον βλέπεις Χριστούγεννα και Πάσχα και μαλώνει η μαμά σου για την διατροφή είσαι καλύτερα?»
Μιλάμε ότι ένα παιδί που δεν έχει πατέρα άθελα του υπερασπίζεται μόνο του. Γιατί να το βάλεις σε τέτοιες διαδικασίες?

Πολλές φορές ένιωθα τύψεις που δεν μπορούσα να αποφεύγω την κακία της κοινωνίας. Εννοείται ότι αυτή είναι η αιτία που με κάνει να υπερασπίζω την ιδέα των δυο γονιών.

Δεν αμφιβάλω ότι μια μάνα μπορεί να τα καταφέρει μια χαρά σε όλα και μόνη της. Το έκανα για 7 χρόνια. Άντε όμως να εξηγείς στο παιδί σου ότι η αγάπη σου είναι αρκετή για να ξεχάσει την απόρριψη της κοινωνίας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 04-11-06 στις 00:17.
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 22:43, 04-11-06:

Παρατήρησα ότι όποτε γράφω σε αυτό το θέμα, ακολουθεί μεγάλο διάστημα για να γράφει κάποιος. Ίσος ο τροπος που γραφω είναι λίγο δραματικός και ψιλο φοβούνται μετά οι άλλοι να πουν κάτι…τέλος πάντων ήθελα να ζητήσω συγνώμη αν είμαι κάπως απόλυτη και επομένως δύσκολο συνομιλητή. Επειδή έχω μια εμπειρία δεν σημαίνει ότι τα ξέρω όλα σε αυτό το θέμα. Μπορούμε όλοι να μάθουμε πολλά ακόμα..

Και θα ήθελα να πω κάτι που με βασανίζει. Υπήρχα ανύπαντρη μητέρα αλλά δεν θυμάμαι να δυσκολεύτηκα σε τίποτα εκτός το κομμάτι της αντιμετώπισης κοινωνίας.. Είχα δυο γονείς που με λατρεύανε και δεν με κάνανε ούτε για μια στιγμή να νιώθω ένοχη για τις επιλογές μου.(Μάλλον καταλάβανε και το δικό τους κομμάτι ευθύνης.)
Μπορούσα να σπουδάζω, να δουλεύω, να διασκεδάζω και να κάνω ταξίδια. Είχα την πολύτιμη βοήθεια τους σε όλα. Ήμουν μια τυχερή κοπέλα που δεν δυσκολεύτηκε οικονομικά ποτέ. Ελπίζω να μην άφησα την εντύπωση ότι ήμουν για λύπηση. Είναι κάτι που δεν θα το άντεχα (γιʽ αυτό και διευκρινίζω κάποια πράγματα).

Παράθεση

vanilia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vanilia
H vanilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H vanilia έγραψε στις 00:01, 05-11-06:

Παρατήρησα ότι όποτε γράφω σε αυτό το θέμα, ακολουθεί μεγάλο διάστημα για να γράφει κάποιος. Ίσος ο τροπος που γραφω είναι λίγο δραματικός και ψιλο φοβούνται μετά οι άλλοι να πουν κάτι…τέλος πάντων ήθελα να ζητήσω συγνώμη αν είμαι κάπως απόλυτη και επομένως δύσκολο συνομιλητή. Επειδή έχω μια εμπειρία δεν σημαίνει ότι τα ξέρω όλα σε αυτό το θέμα. Μπορούμε όλοι να μάθουμε πολλά ακόμα..

Και θα ήθελα να πω κάτι που με βασανίζει. Υπήρχα ανύπαντρη μητέρα αλλά δεν θυμάμαι να δυσκολεύτηκα σε τίποτα εκτός το κομμάτι της αντιμετώπισης κοινωνίας.. Είχα δυο γονείς που με λατρεύανε και δεν με κάνανε ούτε για μια στιγμή να νιώθω ένοχη για τις επιλογές μου.(Μάλλον καταλάβανε και το δικό τους κομμάτι ευθύνης.)
Μπορούσα να σπουδάζω, να δουλεύω, να διασκεδάζω και να κάνω ταξίδια. Είχα την πολύτιμη βοήθεια τους σε όλα. Ήμουν μια τυχερή κοπέλα που δεν δυσκολεύτηκε οικονομικά ποτέ. Ελπίζω να μην άφησα την εντύπωση ότι ήμουν για λύπηση. Είναι κάτι που δεν θα το άντεχα (γιʽ αυτό και διευκρινίζω κάποια πράγματα).
Προσωπικα με εχεις εντυπωσιασει....
Στο συγκεκριμενο θεμα δεν γραφεις απλως καποιες σκεψεις οπως εμεις οι υπολοιποι....
Καταθετεις την ψυχη σου και αυτο κανει την διαφορα (στα δικα μου ματια τουλαχιστον).
Σε προηγουμενη τοποθετηση σου η θεση μου ηταν οτι συμφωνω απολυτα με οσα ειχες γραψει. Τι παραπανω θα μπορουσα να πω εγω???
Οταν η εμπειρια μιλαει και μαλιστα με τετοια αφοπλιστικη ειλικρινεια, τα υπολοιπα ειναι απλες οδοντοκρεμες.
Και ξερεις κατι? Εγω χαιρομαι οταν βλεπω την σιωπη που επικρατει μετα απο τις δικες σου τοποθετησεις.....
Σε καμια περιπτωση δεν θα την μετεφραζα ως λυπηση η κατι παρεμφερες...
Μαλλον μας "υποχρεωνεις" να προβληματιστουμε αντι του να παραθετουμε γενικες σκεψεις και εικασιες...

Οσο για το οτι ενιωσες την αναγκη να ζητησεις συγνωμη αν εισαι καπως απολυτη......μαλλον εμεις ολοι που αποτελουμε την κοινωνια θα επρεπε να ζητησουμε ενα μεγαλο συγνωμη απο εσενα και απο ολες τις γυναικες με ιδια βιωματα με σενα...

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη viki_thess
H ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

H viki_thess έγραψε στις 09:01, 31-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
Μπορεί η Ελλάδα όπως είπε και η Ελένη να μην είναι έτοιμη 100% να δεχτεί μια ανύπαντρη μητέρα αλλά προσωπικά σκασίλα μου! Ναι, θέλω να κάνω ένα παιδί μέσα σε μια σούπερ ever happy οικογένεια - λέμε τώρα- αλλά αν μου τύχει παιδί εκτός γάμου, με το σύντροφο να μην το θέλει κλπ κλπ κλπ θα το κρατήσω...

Ναι είναι εγωιστικό, ναι, σκέφτομαι μόνο εμένα και όχι το παιδάκι μου που θα υποχρεωθεί να ακούσει τα χίλια μύρια γιατί δεν έχει μπαμπά αλλά προτιμώ έστω και με αυτό τον τρόπο να μάθει ότι ο κόσμος δεν χαρίζει και δεν χαρίζεται και κυρίως να μάθει ότι σε όποιον αρέσουμε στην τελική! Και η μαμά μου που μεγάλωσε στην τελική χωρίς πατέρα - έμεινε ορφανή από τα 6 της- μια χαρά βγήκε!

προτιμώ μια καλή μονογονεική οικογένεια από διαλυμένες οικογένειες που στο όνομα του κοινωνικού γίγνεσθαι παραμένουν για τα τυπικά μαζί! Προτιμώ μια μητέρα που λατρεύει το παιδί της και ας το μεγαλώνει μόνη της από δύο γονείς που δεν ξέρουν που πάνε τα τέσσερα...

Και αν ακούσω όσα έχω να ακούσω και πάλι σκασίλα μου γιατί η κοινωνία πάντα κάνει αυτά που η ίδια κρίνει...Και πλέον λογοδοτώ μόνο στον εαυτό μου για τις αποφάσεις μου και μόνο όσοι με ξέρουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τους δίνω το δικαίωμα να με κρίνουν!

Εν' ολίγοις, δεν θα είχα πρόβλημα να είμαι ανύπαντρη μητέρα
με καλυψες απολυτα!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 09:38, 31-05-07:

Προσωπικά άν τύχενε θα γινόμουν ανήπαντρη μητέρα, πιστέυω ότι άπο την στιγμή που έχεις; αυτότο παιδί κάποια στιγμή μπορεί να κουράζεσε άλλα νοιώθεις καλήτερα στην σκέψη πώς το μεγάλωσες μόνη και τα καταφερες, δεν πιστέυω ότι παίζει ρόλο στην ψηχολογια του παιδιού γιατί απλά είναι καλύτερα απο 2 γονείς, μπορεί να δυσκολέυετε και να περνάει κάποια άσχημα πράγματα όπως κοροιδεμα απο άλλα παιδιά άλλα είναι ποιο κοντά με την μητέρα του και άν εκείνη είναι σωστή βγάζει ένα καλό και ενήληκο παιδί

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hamsteraki
H hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 424 μηνύματα.

H hamsteraki έγραψε στις 14:14, 01-08-07:

Δεν τέθηκε πουθενά μα πουθενά το θέμα για το εξής : Η κάθε ανύπαντρη μητέρα θα μείνει μόνη της στη ζωή της ; Θα έχει γκόμενους ανα τακτά χρονικά διαστήματα και θα τους παρουσιάζει στο παιδί σαν να είναι κάτι φυσιολογικό; Ωραία, είμαι μόνη και κάνω παιδί και το μεγαλώνω μόνη μου. Δηλαδή κοιτάζω την πάρτη μου και την επιθυμία μου στο να γίνω μάνα. Μετά θα κοιτάξω την επιθυμία μου ότι έχω ανάγκη την συντροφικότητα, δηλαδή θέλω κάποιον άνθρωπο δίπλα μου. Τι κάνω;;;Τι στάση κρατάω; Ξεκινάω να βγαίνω ραντεβουδάκια σαν ελεύθερο κοριτσάκι; Ή βγαίνω στα μπαρ για να βρω και τον άνδρα που μου λείπει ; Όχι μάγκα μου, μην τα θέλεις όλα δικά σου. Και αν από λάθος/άγνοια ή οτιδήποτε μείνεις έγγυος που κολλάνε οι ευθύνες ; Ποιος είναι υποχρεωμένος να δεσμευτεί με έναν άνθρωπο που ίσως καλά καλά να μην τον ξέρει ; Όταν μία σχέση δεν έχει βάσεις και δεν ξέρεις αν αυτόν τον άνθρωπο αν τον θέλεις ως γκόμενο πώς ξέρεις αν τον θέλεις για πατέρα των παιδιών σου;;; Και γιατί ο άλλος είναι υποχρεωμένος να επωμιστεί το οτιδήποτε; Ούτως ή άλλως σε χωρισμό δεν καταλήγει πάλι το ζευγάρι; Παιδιά δεν ξέρω. Άλλο πράγμα το πως στα φέρνει η ζωή γιατί δυστυχώς υπάρχουν οι άσχημες συγκυρίες που είναι αναπόφευκτες και άλλο να καταδικάζεις ένα πλασματάκι να μην μεγαλώσει όπως πρέπει.

Και γιατί πρέπει να συγκρίνω πάντα με τα χειρότερα, με τις διαλυμένες οικογένειες, με τους γονείς που βλέπονται μία φορά το χρόνο, με τους γονείς που έχουν φτάσει στα δικαστήρια και να μην συγκρίνω με τα καλύτερα ;

Όταν και αν ποτέ φέρω κάποιο πλασματάκι σε αυτή τη ζωή επειδή θα έχω την ΑΠΟΛΥΤΗ ευθύνη πρέπει να έχω και τα αρ*ίδια και ας είμαι γυναίκα να του έχω τις κατάλληλες βάσεις και αυτό θα έρθει μόνο από μία ολοκληρωμένη, ουσιαστική και ευτυχισμένη σχέση.

Και ναι διαβάζω εδώ αντιλήψεις και γελάω γιατί ΠΟΥΘΕΝΑ και ΚΑΝΕΝΑΣ από τόσους ανθρώπους που μιλάω δεν έχει τις ίδιες αντιλήψεις. Γιατί ναι μεν όλοι είναι cool και large αλλά όλοι σκύβουν στο αυτί του διπλανού τους και αρχίζουν τα κους κους για τη ζωή του άλλου. ΉΜΑΡΤΟΝ.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ANY

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ANY
H ANY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H ANY έγραψε στις 13:25, 04-04-08:

ΓΕΙΑ ΣΑΣ !

Είμαι καινούργια εδώ...
γράφτηκα μόνο και μόνο για να απαντήσω στο hamsteraki...

Μήνες έχουν περάσει αλλά δεν πειράζει μπορεί να το δείτε κάποια στιγμή και είναι κρίμα η τελευταία άποψη να είναι αυτή....

Xamsteraki μου δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι αλλά όσο και να είσαι κρίμα που είσαι τόσο απόλυτη για ένα τόσο σοβαρό θέμα που είναι φανερό πως δεν το γνωρίζεις καθόλου.

Είμαι ανύπαντρη μητέρα και όπως οι περισσότερες από εμάς ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΑΣ να γίνουμε ανύπαντρες μητέρες.
Εκτός και αν εννοείς ότι η έκτρωση είναι παιχνίδι που μπορείς άνετα και αβασάνιστα να το παίξεις όταν δεις ότι θα πρέπει να κρατήσεις μόνη σου ένα πλασματάκι. Γιατί ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δεν το ξέρεις από πριν !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Στις περισσότερες περιπτώσεις οι άντρες είναι ανίκανοι να αναλάβουν τις ευθύνες τους ενώ η ευθύνη του μωρού βαραίνει σαφώς και τους δύο.

Επίσης.. γιατί παρουσιάζεις τόσο "φθηνά" την περίπτωση μια ανύπαντρη μητέρα να βρει κάποια στιγμή στην ζωή της ένα σύντροφο? Έχει τα ίδια δικαιώματα με σένα και με τον οποιονδήποτε. ΟΙ συνθήκες ειναι διαφορετικές αλλά το δικαίωμα και το αποτέλεσμα τα ίδια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

14 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nininaou (Ρηνούλα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nininaou
H Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 635 μηνύματα.

H Nininaou μουντζούρωσε και έγραψε στις 13:35, 04-04-08:

+1 ANY, Oι απόψεις βασισμένες σε εμπειρίες είναι αφοπλιστικές σαν απαντήσεις...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ANY

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ANY
H ANY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H ANY έγραψε στις 13:38, 04-04-08:

Πως αλλιώς θα μπορούσαν να είναι?
έξω από τον χορό ο καθένας λέει ότι του έρθει.....

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nininaou (Ρηνούλα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nininaou
H Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 635 μηνύματα.

H Nininaou μουντζούρωσε και έγραψε στις 13:40, 04-04-08:

Πάντως, θα ήθελα να μάθω πώς αντιμετώπισε το παιδί τους συντρόφους σου ή πώς τους παρουσίασες εσύ? Μ'ενδιαφέρει...

Παράθεση

ANY

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ANY

H ANY έγραψε στις 13:46, 04-04-08:

Αυτό για μένα είναι ΠΟΛΥ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟ.....
Ο ταρζάν μου είναι μόλις 8 μηνών...
Δεν έχω όρεξη για τέτοια τώρα...
Ομως έχω γνωστές ανύπαντρες μητέρες καθώς και χωρισμένους (άνδρες ή γυναίκες) φίλους που ήδη έχουν μπει σε αυτή την διαδικασία και το συζητάμε συχνά γιατί πραγματικά είναι δύσκολο και ευαίσθητο θέμα.
ΣΕ ΑΥΤΟ που έχουμε καταλήξει όλοι είναι πως ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΝΕΝΑΝ.
ΚΑΝΕΝΑΝ ΟΜΩΣ.
Θα πρέπει πρώτα να έχει ωριμάσει η σχέση και να έχετε καταλήξει κάπου σαν ζευγάρι για να μπεις σε αυτή την διαδικασία.
Μετά παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η προσωπικότητα του παιδιού αλλά ακόμα πιο πολύ η ηλικία του.
Αν σε 2 χρόνια του γνωρίσω κάποιον θα είναι ανώδινο..
Αν σε 10 χρόνια το προσπαθήσω... θα έχουμε γλέντια !
Η προσωπική μου μαία μου είπε συγκεκριμένα...
Είναι και γιος.. μέχρι να πάει 8... μετά........ ΔΥΣΚΟΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 13:48, 04-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από ANY
Είμαι ανύπαντρη μητέρα και όπως οι περισσότερες από εμάς ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΑΣ να γίνουμε ανύπαντρες μητέρες.
Εκτός και αν εννοείς ότι η έκτρωση είναι παιχνίδι που μπορείς άνετα και αβασάνιστα να το παίξεις όταν δεις ότι θα πρέπει να κρατήσεις μόνη σου ένα πλασματάκι. Γιατί ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δεν το ξέρεις από πριν !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Στις περισσότερες περιπτώσεις οι άντρες είναι ανίκανοι να αναλάβουν τις ευθύνες τους ενώ η ευθύνη
Σε όλα τα άλλα θα συμφωνήσω μαζί σου και μπράβο που ανέλαβες μόνη την ευθύνη.

Αλλά θα ήθελα να μου εξηγήσεις με το τι εννοείς "ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΑΣ'' .

ΠΑΝΤΑ έχει κάποιος επιλογές.

Εξηγώ: ότι όταν κανείς έχει σεξουαλικές επαφές χωρίς μέτρα αντισύλληψης αλλά δεν επιθυμεί πιθανή εγκυμοσύνη, θέτει εαυτόν σε κίνδυνο να βρεθεί μπροστά σε τέτοιες δύσκολες καταστάσεις, όπως περιέγραψες και εσύ, ήτοι να μείνει με την αποκλειστική ευθύνη ανατροφής ενός παιδιού.

Είχε δλδ την επιλογή να προστατευθεί αλλά δεν το έκανε.

Δε μιλάω για σένα προσωπικά, μην το παρεξηγήσεις, αλλά δεν δέχομαι το δεν ήταν επιλογή μας που ανέφερες.

Πες έστω ότι δεν ήταν επιλογή ΣΟΥ αλλά μην τσουβαλιάζεις κάθε περίπτωση. Φιλικά πάντα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ANY

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ANY

H ANY έγραψε στις 14:23, 04-04-08:

Οχι δεν θα παρεξηγηθώ βέβαια απλά θα σου πω τι εννοώ καλύτερα..
Ισως δεν ήμουν σαφής..
Δεν τσουβαλιάζω περιπτώσεις, δεν το συνηθίζω γενικότερα.
Καμιά δεν θέλει να είναι μόνη και το παιδάκι της χωρίς πατέρα.
Οχι μόνο από την δική μου εμπειρία αλλά και από ΑΛΛΕΣ ΑΝΥΠΑΝΤΡΕΣ ΜΗΤΕΡΕΣ (που έχω βρει και συζητήσει και σε βεβαιώ είναι πολλές γιατί είχα την ανάγκη αν θες να το κάνω) θα εκπλαγείς αν σου πω πως οι περιπτώσεις δεν ήταν από αυτές που περιγράφεις..

Οι περισσότερες ήταν από σχέσεις μια χαρά που οι άντρες συννενούσαν στην απόκτηση παιδιού και μετά το μετάνιωναν !
Ξέρω κοπέλα που την άφησε έγκυο επίτηδες για να μην την χάσει και όταν είδε ότι οι σχέσεις τους θα περιοριστούν σε αυτές μόνο σχετικά με το
παιδί εξαφανίστηκε για τα καλά. ΠΑΡΑΛΟΓΟ? Σαφώς. ΥΠΑΡΚΤΟ? Γεγονός.

Σίγουρα η κάθε ιστορία είναι διαφορετική και μοναδική αλλά εσύ πιστεύεις πως είναι πολλές οι γυναίκες που θέλουν ένα παιδί χωρίς πατέρα ?
Να αναλύσουμε τις εξαιρέσεις ? Δεν έχει νόημα νομίζω.

Αν επιλογή εννοείς την έκτρωση είναι μια τελείως μεγάλη και διαφορετική συζήτηση. Εγώ δεν την θεωρώ καν ως επιλογή. Αλλά αυτά είναι
προσωπικά, πολύ προσωπικά του καθενός από εμάς.

Εσύ έχεις κάποια προσωπική εμπειρία? γιατί (τώρα εσύ μην με παρεξηγήσεις) είναι πολύ εύκολο να μιλάς έξω από τον χορό.
Από Θεωρίες στην Ελλάδα ΝΑΑΑΑΑΑΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 14:27, 04-04-08:

Οχι δεν θα παρεξηγηθώ βέβαια απλά θα σου πω τι εννοώ καλύτερα..
Ισως δεν ήμουν σαφής..

Οι περισσότερες ήταν από σχέσεις μια χαρά που οι άντρες συννενούσαν στην απόκτηση παιδιού και μετά το μετάνιωναν !
Ξέρω κοπέλα που την άφησε έγκυο επίτηδες για να μην την χάσει και όταν είδε ότι οι σχέσεις τους θα περιοριστούν σε αυτές μόνο σχετικά με το
παιδί εξαφανίστηκε για τα καλά. ΠΑΡΑΛΟΓΟ? Σαφώς. ΥΠΑΡΚΤΟ? Γεγονός.

Δυστυχώς κι εγώ έχω ακούσει πολλές τέτοιες περιπτώσεις, ακόμα και κάποιες που ενώ πήγαιναν για γάμο, με το που έμεινε έγκυος η κοπέλα, ο άλλος την έκανε με ελαφρά........τελείως άνανδρο, αλλά συμβαίνει.
By the way...πολύ σωστή η απάντησή σου στο χαμστεράκι.

Παράθεση

ANY

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ANY

H ANY έγραψε στις 14:43, 04-04-08:

Είναι κρίμα πραγματικά,
αναρρωτιέσαι τι στο καλό δεν πάει καλά με αυτούς τους ανθρώπους...
Περίπτωση : όλα έτοιμα για τον γάμο, η νύφη με όμορφη στρογγυλή στρογγυλή κοιλίτσα, γίνεται το κρεβάτι της Πέμπτης, μαζεύει τα λεφτά ο γαμπρός....... Δεν τον ξαναείδαν από τότε!!!!
Μιλάμε τώρα για μια όμορφη κανονική σχέση χρόνων.
Τους τρελαίνουν οι μελλοντικές ευθύνες ?
Δεν ξέρω ειλικρινά.........

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 14:45, 04-04-08:

Η αληθεια ειναι οτι η καθε περιτπωση εχει τη δικη της ιστορια...
Ναι οντως, οταν εισαι σε σχεση και δη μακροχρονια, σε μια ηλικια ανω των 30, το ενδεχομενο της εκτρωσης δεν το πολυσκεφτεσαι, ασχετα με το εαν ο συντροφος σου παρουσιασει αντιρρησεις απο την αρχη ή εκ των υστερων...
Αυτο που αναφερει η ΑΝΥ, οτι υπαρχουν και περιπτωσεις, που δε εχεις επιλογη, ισχυει, οταν στην αρχη ολα ειναι οκ, το θελουμε το παιδι, παντρευομαστεή (ή οχι) και μετα την κανει ο αλλος με ελαφρα πηδηματακια...
Εχω γνωστη μου, στην ηλικια μου, οπου διατηρουσε πολυετη σχεση, μενει εγκυος, παντρευονται, και με το που σαραντισε το παιδι, συνειδητοποιεισε ο κυριος, οτι δεν μπορει να μεινει σε αυτο το γαμο...Ουσιαστικα ηταν σα να μην υπηρξε καν...
Δε σκεφτεται το ενδεχομενο σχεσης αυτο το διαστημα, αλλα το εχει στο μυαλο της για το μελλον...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Neraida : 04-04-08 στις 14:51.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 14:46, 04-04-08:

Πραγματικά απορώ γιατί υπάρχει αυτό το θέμα.
Τι διαφορά έχει μια ανύπανδρη μητέρα από μια χωρισμένη που ο πατέρας δεν έχει συμμετοχή στην ανατροφή του παιδιού (και ξέρω αρκετά τέτοια παραδείγματα);
Γιατί να αντιμετωπίζουμε διαφορετικά τις περιπτώσεις ανάλογα με το αν υπήρξε γάμος ή όχι; Τόσο σημαντικό είναι αν χώρισαν πριν ή μετά το γάμο;
Παλαιότερα οι ανύπανδρες μητέρες κατακρίνονταν έντονα από την κοινωνία επειδή έκαναν σεξ πριν το γάμο, κάτι που τότε ήταν ιδιαίτερα κατακριτέο. Στη σημερινή εποχή όμως αυτό δεν ισχύει πλέον. Οπότε ...?

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 14:46, 04-04-08:

Νομίζω ότι αυτοί οι άνθρωποι θα έφευγαν έτσι κι αλλιώς κάποια στιγμή .....άσε που προφανώς τέτοιοι δεν θα ήταν κατάλληλοι για πατεράδες, οπότε καλύτερα μόνη σου!!!!

Παράθεση

ANY

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ANY

H ANY έγραψε στις 14:46, 04-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Nininaou
Πάντως, θα ήθελα να μάθω πώς αντιμετώπισε το παιδί τους συντρόφους σου ή πώς τους παρουσίασες εσύ? Μ'ενδιαφέρει...
Τώρα πρόσεξα την ηλικία σου..
Αναρρωτιέμαι αν εισαι από τις περιπτώσεις του παιδιού που γνωρίζει έναν καινούργιο σύντροφο της μαμάς ή του μπαμπά.
ή ίσως κάποιος φίλος ή φίλη να βρίσκεται σε αυτή την φάση.
Στην ηλικία σου είναι βασικά θέμα προσωπικότητας νομίζω.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 14:48, 04-04-08:

Τους τρελαίνουν οι μελλοντικές ευθύνες ?
Δεν ξέρω ειλικρινά.........
Και εγω αναρωτιεμαι γι αυτο.....
Ειδικα οταν παρατηρω οτι καποιοι δυσκολευονται να φυγουν απο μια μακροχρονια σχεση χωρις ευθυνες και υποχρεωσεις (ενω το θελουν), οπως οταν υπαρχει και ενα παιδι...και καποιοι ετσι απλα "την κανουν".....

Παράθεση

ANY

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ANY

H ANY έγραψε στις 14:48, 04-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από cibyllian
Νομίζω ότι αυτοί οι άνθρωποι θα έφευγαν έτσι κι αλλιώς κάποια στιγμή .....άσε που προφανώς τέτοιοι δεν θα ήταν κατάλληλοι για πατεράδες, οπότε καλύτερα μόνη σου!!!!
Μακάρι να εξαφανιζόταν και ο "δικός" μου.......

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους