Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,088 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,947 μηνύματα σε 74,641 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μαγειρική για στόκους και γευστικές προτάσεις!

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 11:49, 11-03-09:

Αν και είναι πεντανόστιμα τα άτιμα, είναι συμπυκνωμένος καρκίνος. Υπάρχει και σειρά knorr κύβοι λαχανικών στα βιολογικά προϊόντα. Εγώ χρησιμοποιώ μίγμα knorr για σαλάτες (ρίγανη, κρεμμύδι) για να πασπαλίζω τις πατάτες φούρνου και βγαίνει πεντανόστιμο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 12:01, 11-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από Kakerlak
Και τώρα άλλη μια ερώτηση, εγώ στα φαγητά χρησιμοποιώ παντού κνορ, (είτε κύβο είτε σκόνη) όλες της γεύσεις κ προτάσεις ανάλογα το φαγητό που θα κάνω, με αποτέλεσμα να μην έχω μάθει να βάζω αλάτι, όποτε το δοκίμασα η ανάλατο θα μου έβγαινε το φαγητό είτε δεν τρωγότανε από την λύσσα. Το Κnorr είναι κακό? Εσείς το χρησιμοποιείται ποτέ?
Δηλαδή βάζεις κύβο knorr και δε βάζεις αλάτι;
Μπορεί από μόνος του να δώσει γεύση; Περίεργο.
Εγώ κάθε φορά που βάζω κύβο θα έχω προσθέσει σίγουρα αλάτι πριν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 12:03, 11-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Δηλαδή βάζεις κύβο knorr και δε βάζεις αλάτι;
Μπορεί από μόνος του να δώσει γεύση; Περίεργο.
Εγώ κάθε φορά που βάζω κύβο θα έχω προσθέσει σίγουρα αλάτι πριν.
Όχι ποτέ, ίσως επειδή βάζω αρκετό κνόρρ για παράδειγμα για 1 κιλό φασολάδα βάζω 2 κύβους.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 12:09, 11-03-09:

Νομίζω ήθελε λίγο ψήσιμο ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από WhiteDrum
Αν και είναι πεντανόστιμα τα άτιμα, είναι συμπυκνωμένος καρκίνος.

Γιατί;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 12:30, 11-03-09:

Ευχαριστώ Κουκλίτσα!!!

Της ξεπικρίζετε της μελιτζάνες?
Κοίτα καλό είναι να τις βάλεις λίγο σε ένα μπώλ με αλατάκι και ξυδάκι .... ποτέ δεν ξέρεις.

Και τώρα άλλη μια ερώτηση, εγώ στα φαγητά χρησιμοποιώ παντού κνορ, (είτε κύβο είτε σκόνη) όλες της γεύσεις κ προτάσεις ανάλογα το φαγητό που θα κάνω, με αποτέλεσμα να μην έχω μάθει να βάζω αλάτι, όποτε το δοκίμασα η ανάλατο θα μου έβγαινε το φαγητό είτε δεν τρωγότανε από την λύσσα. Το Κnorr είναι κακό? Εσείς το χρησιμοποιείται ποτέ?
Νομίζω απάντησε κατάλληλα η Ντράμι ..... είναι λένε καρκινογόνα, αλλά από την άλλη είναι νόστιμα. Εγώ πάντως δεν τα πολυχρησιμοποιώ, διότι γενικά μου αρέσουν τα μπαχαρικά πολύ και έχω πάντα αρκετά, ώστε να τα χρησιμοποιώ ανάλογα με το φαγητό. Βέβαια ενίοτε χρησιμοποιώ .... κνορ σε σκόνη σε κάποιες σάλτσες.
Τώρα, δοκίμασε να μην το πολυχρησιμοποιείς και αντικατάστησέ το με μπαχαρικά. Αλάτι εγώ βάζω πάντα με το μάτι, δοκιμάζω και λίγο κάποια στιγμή ... να δω τι παίζει και ανάλογα προσθέτω αν χρειαστεί.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 18:02, 11-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Νομίζω ήθελε λίγο ψήσιμο ακόμα

Γιατί;
Για το σούπερ κέηκ περτικάλι, ναι ήθελε λίγο ακόμα, αλλά έφτιαχνα κεηκ πρώτη φορά και το κοιτούσαμε με την συν-μαγείρισσα κάθε 10' με αγωνία. Κάναμε το κόλπο με το μαχαίρι και βγήκε στεγνό. Όντως ήθελε άλλα 5'. Αλλά βγήκε πεντανόστιμο. Ελαιόλαδο και φρέσκα πορτοκαλάκια και φρουκτόζη. Μιαμ. Μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις και με κακάο, καφέ ζάχαρη και κομματάκια σοκολάτας.

Για τους κύβους, πήγα στο ντουλάπι και παραθέτω τα συστατικά ενός κύβου knorr "Ζωμός βοδινού" :
  • Αλάτι, μερικώς υδρογονωμένα φυτικά λίπη και έλαια
  • ενισχυτικά γεύσης : γλουταμινικό μονονάτριο, ινοσινικό νάτριο, γουανιλικό νάτριο
  • άμυλο
  • εκχύλισμα βοδινού κρέατος (5.5%)
  • μαλτοδεξτρίνη σίτου
  • καραμελωμένη ζάχαρη
  • μαϊντανός
  • καρότο, κρεμμύδι σε σκόνη, μοσχοκάρυδο
  • αρωματικές ύλες (περιέχουν σέλινο)
bold-αρισμένα :
  1. γλουταμινικό νάτριο : ασφαλές και μελετημένο ενισχυτικό γεύσης, συντίθεται και στον οργανισμό
  2. ινοσινικό νάτριο : Ε631 : επικίνδυνο για παιδιά και σε μεγάλες ποσότητες για άτομα με άσθμα
  3. γουανιλικό νάτριο : Ε627 : παρομοίως με Ε631
  4. εκχύλισμα βοδινού κρέατος : με ποιές διαδικασίες; σίγουρα χημικές, μπορεί και απλά λίπη κρεάτων
  5. αρωματικές ύλες (έτσι αόριστα; κάτι βρωμάει εδώ και δεν είναι τα πόδια μου)
Σελίδες με πληροφορίες για τα Ε :
http://www.##############/ixspyropoulos/E.htm
http://www.bikenet.gr/archive/index....e;topic=6135.0

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 09:58, 12-03-09:

Για τους κύβους, πήγα στο ντουλάπι και παραθέτω τα συστατικά ενός κύβου knorr "Ζωμός βοδινού" :
  • Αλάτι, μερικώς υδρογονωμένα φυτικά λίπη και έλαια
  • ενισχυτικά γεύσης : γλουταμινικό μονονάτριο, ινοσινικό νάτριο, γουανιλικό νάτριο
  • άμυλο
  • εκχύλισμα βοδινού κρέατος (5.5%)
  • μαλτοδεξτρίνη σίτου
  • καραμελωμένη ζάχαρη
  • μαϊντανός
  • καρότο, κρεμμύδι σε σκόνη, μοσχοκάρυδο
  • αρωματικές ύλες (περιέχουν σέλινο)
bold-αρισμένα :
  1. γλουταμινικό νάτριο : ασφαλές και μελετημένο ενισχυτικό γεύσης, συντίθεται και στον οργανισμό
  2. ινοσινικό νάτριο : Ε631 : επικίνδυνο για παιδιά και σε μεγάλες ποσότητες για άτομα με άσθμα
  3. γουανιλικό νάτριο : Ε627 : παρομοίως με Ε631
  4. εκχύλισμα βοδινού κρέατος : με ποιές διαδικασίες; σίγουρα χημικές, μπορεί και απλά λίπη κρεάτων
  5. αρωματικές ύλες (έτσι αόριστα; κάτι βρωμάει εδώ και δεν είναι τα πόδια μου)
Σελίδες με πληροφορίες για τα Ε :
http://www.##############/ixspyropoulos/E.htm
http://www.bikenet.gr/archive/index....e;topic=6135.0
Βασικά απορώ πως το ινοσινικό νάτριο είναι με ίδιο με το ινοσινικό δινάτριο (Ε631) αλλά όπως και να έχει βλέπω εδώ:
Προϊόντα:
Χρησιμοποιείται σε πολλά προϊόντα.
Ανώτατο όριο καθημερινής λήψης (ADI ):
Δεν έχει καθοριστεί. Τα ινοσινικά δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται σε προϊόντα που προορίζονται για παιδιά κάτω των 12 εβδομάδων.
Παρενέργειες:
Οι ασθματικοί άνθρωποι πρέπει να αποφεύγουν το ινοσινικό οξύ και τα ινοσινικά άλατα . Επειδή τα ινοσινικά άλατα μεταβολίζονται σε πουρίνες, πρέπει να αποφεύγονται από ανθρώπους που υποφέρουν από αρθρίτιδα. Ωστόσο, οι συγκεντρώσεις που χρησιμοποιούνται είναι τόσο μικρές που δεν πρέπει να αναμένονται παρενέργειες.
Οπότε δεν είναι ότι απαγορεύεται για όλα τα παιδιά, θα είχε βουίξει ο κόσμος. Δεν είναι σωστό για παιδιά κάτω των 3 μηνών. Ποιος δίνει έτσι κι αλλιώς φαγητά με κύβο Knor σε τέτοια παιδιά;
Για το γουανιλικό νάτριο (Ε627) επίσης:
Προϊόντα:
Πολλά διαφορετικά προϊόντα.
Ανώτατο όριο καθημερινής λήψης (ADI ):
Δεν έχει καθοριστεί. Τα γουαλινικά δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται σε προϊόντα που προορίζονται για παιδιά κάτω των 12 εβδομάδων.
Παρενέργειες:
Οι ασθματικοί άνθρωποι πρέπει να αποφεύγουν το γουαλινικό οξύ και τα γουαλινικά άλατα. Επειδή τα γουαλινικά άλατα μεταβολίζονται σε πουρίνες, πρέπει να αποφεύγονται από ανθρώπους που υποφέρουν από αρθρίτιδα. Ωστόσο, οι συγκεντρώσεις που χρησιμοποιούνται είναι τόσο μικρές που δεν πρέπει να αναμένονται παρενέργειες.
Βασικά, έτσι όπως τα παρέθεσες, τρόμαξα. Λέω εγώ τόσα χρόνια τρώω φαγητά με τέτοιους κύβους και συνεχίζω να χρησιμοποιώ. Σαφώς και η πληροφορία ήταν χρήσιμη, αλλά ήσουν κάπως υπερβολική, πόσο μάλλον στην έκφραση "συμπυκνωμένος καρκίνος".

Υπάρχει λόγος λοιπόν που είναι συμπυκνωμένος καρκίνος; Εσύ δηλαδή ως μέλλουσα γιατρός, πως το εξηγείς;

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H WhiteDrum έγραψε στις 14:20, 12-03-09:

Αν ήταν τόσο τραγικά τα πράγματα ρε συ fandago ούτε εγώ θα είχα τις καρκινοβόμβες στο ντουλάπι μου Απλά όπως έγραψα, το "αρωματικές ύλες" για παράδειγμα, χωρίς να εξηγεί συγκεκριμένα ποιες αρωματικες ύλες δεν μου λέει κάτι και ανησυχώ. Επίσης, εκχύλισμα βοδινού; Μπορεί να μου πεί κάποιος τί ακριβώς είναι αυτό και τα συστατικά του; Λίπος ; Τί;

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 14:28, 12-03-09:

Πάντως εγώ πλέον τα αποφεύγω όλα όσα είναι σε σκόνες ή κύβους και το ίδιο κάνω και με την μαγιονέζα, την μουστάρδα και την κέτσαπ. Αν συνηθίσετε να τρώτε τις σαλάτες μόνο με αλάτι και λάδι (και πιπέρι) δεν θα μπορείτε πια τις έντονες γεύσεις των πολλών μπαχαρικών και των κύβων. Μόνο στο κρέας βάζω πια και λίγο ρίγανη ή θυμάρι κι αυτό όχι πάντα, αφού αν το σβήσεις με κρασί πριν δεν μυρίζει τπτ

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 15:24, 12-03-09:

ένας καθηγητής στο πανεπιστήμιο μας είχε πει στο μαθημά του πως μαστουρώνεις άνετα και πολύ οικονομικά βάζοντας ένα κύβο στο μηχανιμα που βάζουμε τις ταμπλέτες για τα κουνούπια....

εγώ δεν χρησιμοποιώ κύβους... στην ουσία ειναι αχρηστοι αν βάλεις όλα τα καλα που μας προσφέρει η φύση... μπαχάρια- αρωματικά φυτά κτλ

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 15:54, 12-03-09:

Αν ήταν τόσο τραγικά τα πράγματα ρε συ fandago ούτε εγώ θα είχα τις καρκινοβόμβες στο ντουλάπι μου
Μα τι είναι καρκινοβόμβα και από που βγαίνει το συμπέρασμα αυτό;

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H WhiteDrum έγραψε στις 16:02, 12-03-09:

Από το γεγονός ότι δεν διευκρινίζουν βασικές διαδικασίες παραγωγής του προϊόντος όπου και να το έψαξα. Αν βρεις κάτι στείλτο μου σε παρακαλώ γιατί το ψάχνω καιρό. Το "καρκινοβομβα" ήταν υπερβολή, excuse my exxaggeration . Απλά είμαι καχύποπτη με το συγκεκριμένο προϊόν.

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 11:12, 14-03-09:

Πήρα από κρεοπωλείο ρολό κοτόπουλο γεμιστό για ένα ζευγάρι που θα έρθει αύριο, έχεις κανείς καμιά ιδέα πώς θα το ψήσω?Και καμία καλή ιδέα με τι να το συνοδεύσω?

Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Youki
H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε στις 11:17, 14-03-09:

Πως να το ψήσεις δεν είμαι σίγουρη, αν και μια φορά που μας έφτιαξε μια φίλη νομίζω το χε βάλει αρχικά μέσα σε αλουμινόχαρτο (ή το είχε σκεπάσει με αλουμινόχαρτο) και είχε γίνει πολύ ζουμερό.
Για συνοδευτικό προτείνω πουρέ ή πατατες φούρνου.

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 11:21, 14-03-09:

Βασικά σκέφτομαι να το βάλω πρώτα σε κατσαρόλα να κάνει το χρω ματάκι του από έξω κ μετά με αλουμινόχαρτο όπως λες στο φούρνο.

Ρυζάκι λέει?

Παράθεση

ioakos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ioakos
H ioakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών . Έχει γράψει 59 μηνύματα.

H ioakos ακυρο έγραψε στις 11:39, 14-03-09:

καλημέρα όσες φορές έχω κάνει ρολό -και είναι πολλές- το έχω βάλει με πατάτες στο φούρνο το καλύτερο

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη e-sofia
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 403 μηνύματα.

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε στις 11:49, 14-03-09:

Μαγειρική!!!! λέμε τώρα

μοσχαράκι με λαχανικά
για 4-6 άτομα........

Υλικά :
- 1.000 - 1.250 γραμ. μοσχάρι(σε μερίδες)
- 1 κιλό μικρές πατατούλες
- 4-5 καρότα
- 2-3 κολοκυθάκια(προαιρετικά)
- 3/4 του φλιτζανιού ελαιόλαδο
- χυμό 1 λεμόνι
- αλάτι
- φρεσκοτριμμένο πιπέρι
- ρίγανη
- μαϊντανό

Τώρα διαβάστε τα εξής:
1. Καθαρίζετε τα λαχανικά και τα κόβετε στο σχήμα που επιθυμείτε.
Ζεσταίνετε λίγο λάδι σε ένα αντικολλητικό σκεύος και τα τσιγαρίζετε για 2-3 λεπτά,
να ροδίσουν. Τα βγάζετε με τρυπητή κουτάλα και τα αφήνετε σε πιάτο στρωμένο με χαρτί κουζίνας, να στραγγίσουν.
2. Ζεσταίνετε το υπόλοιπο λάδι σε φαρδιά κατσαρόλα και τσιγαρίζεται το κρέας.
"Σβήνετε" με το χυμό λεμονιού και προσθέτετε 2 φλιτζάνια ζεστό νερό.
Σκεπάζετε την κατσαρόλα και αφήνετε το φαγητό να σιγοβράσει, μέχρι
να μαλακώσει καλά το κρέας.
3. Μισή ώρα πριν ολοκληρωθεί το μαγείρεμα, ρίχνετε στην κατσαρόλα τα λαχανικά,
αλατοπιπερώνετε, ρίχνετε ρίγανη και προσθέτετε λίγο ακόμα ζεστό νερό.
Το φαγητό πρέπει να μείνει με το λάδι του, χωρίς πολλά υγρά.
4. Σερβίρετε σε μερίδες και εάν θέλετε πασπαλίζετε με πιπέρι και γαρνίρετε με φρεσκοκομμένο μαϊντανό.

Tips:
Συνοδεύεται επίσης με ρύζι πιλάφι. (δεν πιστεύω να μην ξέρετε να κάνετε πιλάφι)

Λίγο λευκό ξηρό κρασί, θα δώσει στο φαγητό ένα ιδιαίτερο άρωμα και γεύση.

Αυτά από εμένα... τώρα λέω να πάω να μαγειρέψω μια τέλεια μακαρονάδα με
καρμπονάρα γιατί κάτι πρέπει να φάμε και εμείς.... η ώρα είναι 12:00 και
άρχισα να πεινάω επικίνδυνα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μελιώ (-Το Νου Σου Στην- Αμέλεια)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Μελιώ
H -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 548 μηνύματα.

H Μελιώ το παπί έκανε πιπί στο Μισισιπή και έγραψε στις 16:46, 14-03-09:

@Kakerlak
Το ρολό κοτόπουλο γίνεται υπέροχο στο φούρνο με πατάτες γιατί μπορείς αν το ψήσεις σωστά να γίνει και ζουμερό αλλά και κρατσανιστό το περίβλημά του – μιαμις !!
Οπότε προτείνω φούρνο με δύο επιλογές που εγώ συνήθως κάνω
1) με λεμόνι και λευκό κρασί
2) με κονιάκι και χυμό φρέσκου πορτοκαλιού
Η 1η επιλογή το κάνει κλασσικό η 2η είναι πολύ νόστιμη και πρωτότυπη αλλά χωρίς να είναι ακραία του τύπου – βυσσινάδα με σαρδέλες .
Το μυστικό για να μη γίνει στεγνό όπως και σε όλα τα ψητά φούρνου είναι να έχουν αρκετό ζουμί μέσα στο ταψί ώστε συχνά-πυκνά να το περιχύνεις με αυτό καθώς και το να το φέρνεις τούμπα πολλές φορές μέχρι να το ζαλίσεις

Θέλω να πω κάτι για τα κνορ δεν ξέρω κατά πόσον είναι καρκινογόνα το σίγουρο είναι πως έχουν έψιλον και όσο να πεις καλό είναι να τα αποφεύγουμε αφού ακόμα δεν έχουμε μακροχρόνιες έρευνες για αυτά .
Εμένα αυτό που μου τη δίνει σε αυτά είναι ότι όλα τα φαγητά έχουν την ίδια γεύση είτε τρως φασολάκια είτε μακαρόνια με κρεας έχουν το ίδιο άρωμα και αυτός ήταν ο κύριος λόγος που σταμάτησα να τα χρησιμοποιώ .
Ακολούθησα τις συμβουλές μιας φίλης μου οικολόγας και έχω πάντα στη κουζίνα πολλά μυρωδικά , καρυκεύματα και είδη κρασιών για να δίνω γεύση στο φαγητό . Επίσης έχω στο μπαλκόνι γλαστράκια με βασιλικό που σε όποιο φαγητό χρειαστεί βάζω , αλλωστε μοσχοβολά και το μπαλκόνι διώχνει και τα κουνούπια , και όποτε βρίσκω φρέσκο δυόσμο τον αποξηραίνω και τον έχω έτοιμο προς χρήση όλη τη χρονιά .

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 22-06-10 στις 18:29.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 17:07, 18-03-09:

Αν πάντως σου περισσέψει ρολό κοτόπουλο, πάρε μια φοβερή συνταγή να το χρησιμοποιήσεις ως υλικό για σάλτσα για μακαρόνια, η οποία βγαίνει ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ!
Όσο ρολό περισσέψει το κόβεις σε μικρά κομματάκια. Τσιγαρίζεις ένα μεγάλο κρεμμύδι για λίγο και ρίχνεις μέσα ένα κουτί ντοματάκια. Αφού βράσει για λίγο, ρίχνεις τα κομματάκια ρολού μαζί με αλάτι, πιπέρι, θυμάρι και λίγο ρίγανη αν θες. Τα αφήνεις να βράσουν και μετά ρίχνεις μια κρέμα γάλακτος με λίγα λιπαρά. Γίνεται κόλαση, ειδικά με γκούντα από πάνω ως τριμένο τυρί!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 17:57, 19-03-09:

Έχετε κάποια καλή συνταγή για σολωμό? Είναι το αγαπημένο μου ψάρι. Συνήθως τον κάνω ψητό, βάζω και σόγια σως κι είναι τέλειος. Αλλά ψάχνω κάτι πιο special και gourmet.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 18:04, 19-03-09:

Με μέλι και μουστάρδα, ίσως;

Επίσης θέλω να τον δοκιμάσω ποσέ με σάλτσα γιαουρτιού.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 18:07, 19-03-09:

Όσο weirdo κι αν δείξω, να πω ότι σιχαίνομαι την μουστάρδα, εκτός κι αν είναι σε μικρή ποσότητα σε σάντουιτς. Οπότε δε νομίζω.Ευχαριστώ πάντως.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 18:18, 19-03-09:

Είδες το edit; Αλλιώς με καστανό ρύζι και δαμάσκηνα;

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 18:20, 19-03-09:

Τα άλλα 2 ενδιαφέροντα. Πολύ!

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 18:26, 19-03-09:

Μμμ σολωμος! Με φασολακια με σκορδο και hollandaise sauce?

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 19:05, 19-03-09:

Αυτή η σως λίγο της υπομονής φαίνεται βρε io-io. Αλλά θα το έχω στα υπόψην.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 19:07, 19-03-09:

Τη βρίσκεις και ημι-έτοιμη, πάντως. Και έτοιμη. Ο ιχλίμπεντιχ, που κατά τ' άλλα μαγειρεύει τέλεια (όντως καλέ) την είχε κάνει χάλια, όταν πάλεψε να τη φτιάξει από το μηδέν.

Μμμμ, αυγά benedict...

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 16:21, 20-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Αυτή η σως λίγο της υπομονής φαίνεται βρε io-io. Αλλά θα το έχω στα υπόψην.
Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Τη βρίσκεις και ημι-έτοιμη, πάντως. Και έτοιμη. Ο ιχλίμπεντιχ, που κατά τ' άλλα μαγειρεύει τέλεια (όντως καλέ) την είχε κάνει χάλια, όταν πάλεψε να τη φτιάξει από το μηδέν.

Μμμμ, αυγά benedict...
Πολυ της υπομονης! Αλλα οπως λεει το γιδακι, και εγω παντα ημι-ετοιμη την παιρνω. Και τα αυγουλακια αυτα ειναι τελεια για brunch...μιαμ!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 18:21, 24-03-09:

Παιδιά, βοήθεια.

Έφερα από την Ελλάδα ένα χταποδακοκαλαμαρακομίξ σε ηλιέλαιο, και δεν ξέρω τι να το κάνω!!!
είναι όπως στην εικόνα. Έχω διάφορα ζυμαρικά, αλλά και κριθαράκι.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Cochon990.jpg
Εμφανίσεις:  56
Μέγεθος:  835,3 KB  
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 18:35, 24-03-09:

Νομίζω ότι αυτό είναι έτοιμο και τρώγεται ως έχει! Εχω την εντύπωση λοιπόν ότι του προσθέτεις λίγο λεμόνι και το τσακίζεις με ένα καραφάκι ούζο On the side

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 18:42, 24-03-09:

Ναι, antipasti λέει από πίσω, αλλά δεν ξέρω. Λες να το φάω έτσι;;

Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tsipouro
Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε στις 19:01, 24-03-09:

Τηγάνισε πατατούλες και αν έχεις ούζο ακόμα καλύτερα!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 21:20, 24-03-09:

Βασικά το "πρόβλημα" αυτού του πράγματος είναι ότι είναι "μεζές" κι όχι να κάτσεις κάτω να το φας για φαγητό
Είναι να το βγάλεις μαζί με ψωμάκι, τυράκι, ελίτσες, ουζάκι κλπ

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 21:41, 24-03-09:

Οκ καλύτερα, γλυτώνω και το μπελά!
Καμία ιδέα για το υπόλοιπο μενού; Λέμε να τα χλαπακιάσουμε αύριο!!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 21:44, 24-03-09:

Φτιάξε κανα ριζότο ελαφρύ για να ταιριάζει

Εγώ για αύριο έχω ήδη φτιάξει την σκορδαλιά μου και την πατζαροσαλάτα και αύριο μόνο θα κάνω μπρόκολο στον ατμό, μια πράσινη σαλάτα με ρόκα μαρούλι κλπ και φυσικά τον μπακαλιάρο τηγανητό με κουρκούτι

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 21:48, 24-03-09:

Καλέ ναι καλέ, είναι 25η...!
Οκ, για κριθαράκι έχετε καμία συνταγή;;

Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε στις 17:36, 31-03-09:

Α ΚουΕ, εγώ είμαι καλύτερος! Έφτιαξα μακαρονάδα με γαρίδες την Κυριακή.
(Για τη συνταγή μη με ρωτήσετε, αυτά που μου είπε η μάνα μου απ΄ το τηλέφωνο έκανα και τα ξέχασα κιόλας. )

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 12:32, 01-04-09:

Λεπόν....
Την Κυριακή θα έρθει φιλικό ζευγάρι σπίτι να μασαμπουκιάσουμε
Εχω αποφασίσει το περισσότερο μενού αλλά κάτι μου λείπει και θέλω ιδέες

Θα έχω, μια μεγάλη πράσινη σαλάτα με μαρούλια ρόκες παρμεζάνες κλπ
Χοιρινή τηγανιά με πιπεριές και κρεμμύδια
Πατάτες φούρνου με μέλι και κόλιανδρο
και???? κάτι ακόμα... ψάχνω κάτι ακόμα
ιδέες παρακαλώ!

φυσικά θα έχω και γλυκό μετά, αλλά ψάχνω ένα πιάτο ακόμα
το κρασί μας θα είναι κόκκινο φυσικά

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 12:36, 01-04-09:

αν θα έλεγα κανένα σκόρδοψωμάκι θα το χάλαγα το μενού ε?

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 12:38, 01-04-09:

παιδια ηθελα να σας ρωτησω κατι που το χω απορια. οταν ημουνα αθηνα (τι ωραια χρονια!!) τρωγαμε στις ταβερνες σαγανακι το λεγανε αν θυμαμαι καλα, ηταν τυρι νομιζω τηγανισμενο αλλα πως το κανουμε ακριβως και τι τυρι να ζητησω απο το supermarket??

Παράθεση

Ophelia (Μάρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ophelia
H Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 786 μηνύματα.

H Ophelia έγραψε στις 12:39, 01-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
Λεπόν....

ιδέες παρακαλώ!

Καμμιά πίτα;; Κάτι τέτοιο νομίζω οτι λείπει...ή καμμιά πίτα ή κανένα σουφλέ αλμυρό.

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 12:42, 01-04-09:

αναστασια μου κατι σε ρυζακι να το βαλεις και σε μια φορμουλα που να κανει κανα ωραιο σχημα ?? και αν βρεις και ετσι καμια ωραια μεγαλη φορμα μπορεις να βαλεις και στο κεντρο το χοιρινο σου

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 12:48, 01-04-09:

Λεπόν....

ιδέες παρακαλώ!

Συνταγή για το boldαρισμένο?

Αρχική Δημοσίευση από moonlight
παιδια ηθελα να σας ρωτησω κατι που το χω απορια. οταν ημουνα αθηνα (τι ωραια χρονια!!) τρωγαμε στις ταβερνες σαγανακι το λεγανε αν θυμαμαι καλα, ηταν τυρι νομιζω τηγανισμενο αλλα πως το κανουμε ακριβως και τι τυρι να ζητησω απο το supermarket??
Το κάνεις με πολλά τυριά, σκληρά κι αλμυρά usually . Κεφαλοτύρι συχνότερα, αλλά και χαλλούμι ή φορμαέλα. Για extra γεύση σβήστο με ούζο.

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 13:35, 01-04-09:

underwater απλα δηλ. κοβω το κεφαλοτυρι σε χοντρη φετα και το τηγανιζω?? γιατι εμενα μου φαινοταν οτι απο πανω ειχε κατι σαν κρουστα??

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 13:41, 01-04-09:

Το έχω δει και με κρούστα και με φύλλο έξω, όμως το πιο σύνηθες είναι να το τηγανίσεις όπως είναι.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 13:53, 01-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από moonlight
αναστασια μου κατι σε ρυζακι να το βαλεις και σε μια φορμουλα που να κανει κανα ωραιο σχημα ?? και αν βρεις και ετσι καμια ωραια μεγαλη φορμα μπορεις να βαλεις και στο κεντρο το χοιρινο σου
Μωρέ επειδή θα φτιάξω τις πατάτες, έλεγα να μην κάνω πάλι κάτι αμυλώδες όπως το πιλάφι

Αρχική Δημοσίευση από μάρα_κουταμάρα
Καμμιά πίτα;; Κάτι τέτοιο νομίζω οτι λείπει...ή καμμιά πίτα ή κανένα σουφλέ αλμυρό.
Ψιλοσκέφτομαι μια εύκολη μανιταρόπιτα

αν θα έλεγα κανένα σκόρδοψωμάκι θα το χάλαγα το μενού ε?
δεν θα το χάλαγες αλλά δεν θέλω να το βαρύνω τόσο πολύ το μενού
ήδη η τηγανιά είναι αρκετά βαρύ φαγητό

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Συνταγή για το boldαρισμένο?
φυσικά!
http://trans.kathimerini.gr/4dcgi/_w...02/2009_265937

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 15:00, 01-04-09:

Λεπόν....

ιδέες παρακαλώ!

Μμμμ... θα μπορούσες να φτιάξεις κιμαδοπιτάκια που είναι γιαμι
ή πατατοσαλάτα, αλλά έχεις τις πατάτες οπότε θα είναι too much. χμ

Κανένα σουφλε τυριών ίσως; Ξες από εκείνα που βάζεις τυριά τριμμένα διαφόρων ειδών και από πάνω κι από κάτω φετες ψωμί του τοστ ψίχα, λίγο γάλα, το αλείφεις με λίγο αυγό, τυρί από πάνω, βούτυρο και στο φουρνο!
(συνήθως το φτιάχνω κάτι μεταμεσονύχτιες ώρες που διαβάζω για εξετάσεις, γι αυτό το θυμάμαι απ έξω... )

Να ρωτήξω κι εγώ κάτι που θέλω; Έχω ένα θέμα με τις θερμοκρασίες και τις αντιστάσεις και τον αέρα. :S Δεν ξέρω πότε βάζουμε τι!

...πότε βάζουμε τι;
Και τα μπιφτέκια πόσο τα αφήνω και σε τι θερμοκρασία για να γίνουν καλά;

Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

O Tsipouro έγραψε στις 15:33, 01-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από kalypso
Κανένα σουφλε τυριών ίσως; Ξες από εκείνα που βάζεις τυριά τριμμένα διαφόρων ειδών και από πάνω κι από κάτω φετες ψωμί του τοστ ψίχα, λίγο γάλα, το αλείφεις με λίγο αυγό, τυρί από πάνω, βούτυρο και στο φουρνο!
Ωραίο φαίνεται, θα το φτίαξω σήμερα. Thnx Καλυψούδα για τη συνταγή.

Αυτά που είπε η κουε ωραία αλλά χρονοβόρα φαίνονται.

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 15:39, 01-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Tsipouro
Ωραίο φαίνεται, θα το φτίαξω σήμερα. Thnx Καλυψούδα για τη συνταγή.
Τσιπουράκο τις φέτες του τοστ τις μουλιάζεις λίγο σε γάλα από τη μία και από την άλλη πλευρά, χωρίς όμως να παπαριάσουν και να γίνουν χάλια. :p
Τις στρώνεις στο κάτω μέρος από το πιρεξάκι μετά βάζεις τα πολλά τυριά,
από πάνω πάλι φέτες να το καλύψουν όλο το πάνω μέρος, από πάνω πάλι μία στρώση τυρί για να γίνει το κρατσανιστό τόπινγκ! μετά τα αυγά (χτυπημένα ε) και μία κουταλιά βούτυρο και είσαι οκ

Να μας πεις πώς έγινε... καλοφάγωτο! γιαμ

Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

O Tsipouro έγραψε στις 15:43, 01-04-09:

Thanx και πάλι Καλυψούδα! Τώρα κάποιοι από αυτά τα υλικά σίγουρα δεν το έχω, πάω να δω.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους