Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,088 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,947 μηνύματα σε 74,641 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μαγειρική για στόκους και γευστικές προτάσεις!

Ophelia (Μάρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ophelia
H Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 786 μηνύματα.

H Ophelia έγραψε στις 15:49, 01-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από kalypso
Τσιπουράκο τις φέτες του τοστ τις μουλιάζεις λίγο σε γάλα από τη μία και από την άλλη πλευρά, χωρίς όμως να παπαριάσουν και να γίνουν χάλια. :p
Τις στρώνεις στο κάτω μέρος από το πιρεξάκι μετά βάζεις τα πολλά τυριά,
από πάνω πάλι φέτες να το καλύψουν όλο το πάνω μέρος, από πάνω πάλι μία στρώση τυρί για να γίνει το κρατσανιστό τόπινγκ! μετά τα αυγά (χτυπημένα ε) και μία κουταλιά βούτυρο και είσαι οκ

Να μας πεις πώς έγινε... καλοφάγωτο! γιαμ
Εγώ το κάνω λίγο διαφορετικά...Βάζω στο πυρεξ (με την σειρά) ψωμί, τυριά, ζαμπόν κομένο σε κυβάκια, ψωμί, τυριά, ζαμπόν. Χτυπάω με το σύρμα τα αυγά και το γάλα και ρίχνω το μίγμα από πάνω και το αφήνω στο ψυγείο να μουλιάσει για κανένα 2ωρο. Μετά, κλασικά, τυράκι, βουτυράκι και για ψήσιμο...

Είναι πολύ γιάμι...και εγώ όταν διαβάζω το κάνω!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tsipouro
Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε στις 15:57, 01-04-09:

Καλή ιδέα και με το ζαμπόν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 16:03, 01-04-09:

Επίσης, τι είναι το γκριλ; ..

Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tsipouro
Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε στις 16:08, 01-04-09:

Επίσης, τι είναι το γκριλ; ..
Εχμμ... διάβασε τις οδηγίες χρήσης του φούρνου σου γιατί δεν μπορώ να σου περιγράψω ακριβώς. Πάντως, όλοι οι καινούργιοι φούρνοι έχουν!

Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Youki
H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε στις 17:17, 01-04-09:

Να ρωτήξω κι εγώ κάτι που θέλω; Έχω ένα θέμα με τις θερμοκρασίες και τις αντιστάσεις και τον αέρα. :S Δεν ξέρω πότε βάζουμε τι!

...πότε βάζουμε τι;
Και τα μπιφτέκια πόσο τα αφήνω και σε τι θερμοκρασία για να γίνουν καλά;
Λεπόν, παρόλο που μπορεί να λέω και βλακειες καθώς δεν μαγειρευω και συχνά (ας με διορθώσει καμμια πιο καλή νοικοκυρά) γενικά τις αντιστάσεις τις χρησιμοποιείς για πίτες-γλυκά κλπ, το γκριλ για κρεας και ψάρι. Αερα δεν εχω χρησιμοποιήσει ποτε γιατί μου φαίνεται ότι στεγνωνει το φαγητό.

Τωρα για τα μπιφτέκια...εμείς τα φτιάχνουμε σε αντικολητικό τηγάνι οποτε εν τσερω τι παίζει με το φούρνο!

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 17:26, 01-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Youki
εν τσερω τι παίζει με το φούρνο!
Σε ένα κανονικό ταψάκι θα βάλεις λίγο λαδάκι και με ένα πινέλο λαδώνεις την επιφάνια. Τοποθετείς τα μπιφτέκια και βάζεις λίγο νεράκι (ανάλογα το ταψί σου, 1/4 δάχτυλο ύψος). Τα ψήνεις στους 170 αερόθερμο για τρία τέταρτα περίπου. Γράψε μου το αποτέλεσμα…
(...για πρώτη φορά, κάνε έλεγχο που και που μην καούν)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 01-04-09 στις 17:33.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 18:22, 01-04-09:

Λεπόν, παρόλο που μπορεί να λέω και βλακειες καθώς δεν μαγειρευω και συχνά (ας με διορθώσει καμμια πιο καλή νοικοκυρά) γενικά τις αντιστάσεις τις χρησιμοποιείς για πίτες-γλυκά κλπ, το γκριλ για κρεας και ψάρι. Αερα δεν εχω χρησιμοποιήσει ποτε γιατί μου φαίνεται ότι στεγνωνει το φαγητό.

Τωρα για τα μπιφτέκια...εμείς τα φτιάχνουμε σε αντικολητικό τηγάνι οποτε εν τσερω τι παίζει με το φούρνο!

αν θες νόστιμα φαγητά κι όχι γρήγορα, γκριλ και αέρα δεν χρησιμοποιείς ποτέ
τα αφήνεις στις αντιστάσεις, με χαμηλή θερμοκρασία και περισσότερη ώρα
όσο πιο πολύ ώρα ψήνεται το φαγητό, τόσο πιο νόστιμο είναι
Αυτό, είναι κανόνας και ισχύει στα πάντα, ακόμα και στα φαγητά κατσαρόλας.

Ας εξηγήσω τώρα τι είναι γκριλ, τι αέρας και τι αντιστάσεις
Φαντάσου το γκριλ σαν μια εξαιρετικά δυνατή ψησταριά. Το κακό είναι ότι αντί να έχεις τη φωτιά από κάτω, την έχεις από πάνω ουσιαστικά, μιας που γριλ είναι μόνο η επάνω αντίσταση
Αν θες για παράδειγμα να "τηγανίσεις" τις μελιτζάνες για το μουσακά στο φούρνο, ανάβεις το γκριλ

Οι αντιστάσεις, θερμαίνουν όλο το φούρνο κι υπάρχει η ίδια θερμοκρασία παντού
Και από πάνω και από κάτω
Συνήθως η σχάρα του φαγητού πρέπει να είναι πιο κοντά στην κάτω αντίσταση γιατί ανάμεσα στην κάτω αντίσταση και στο φαγητό μας, μεσολαβεί το ταψί, κι άρα μας κόβει λίγο απ την θερμοκρασία

ο αέρας, είναι ζεστός αέρας που γυρίζει γύρω γύρω γύρω
δεν έχω ιδέα πως λειτουργεί ψήνει όμως το φαγητό αρκετά γρήγορα και άρα όχι νόστιμα
Προσωπικά, χρησιμοποιώ μόνο τις αντιστάσεις σχεδόν στα πάντα

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 18:28, 01-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
αν θες νόστιμα φαγητά κι όχι γρήγορα, γκριλ και αέρα δεν χρησιμοποιείς ποτέ

ο αέρας, είναι ζεστός αέρας που γυρίζει γύρω γύρω γύρω
δεν έχω ιδέα πως λειτουργεί ψήνει όμως το φαγητό αρκετά γρήγορα και άρα όχι νόστιμα
δεν το'ξερα...

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 22:46, 01-04-09:

Εγώ πάλι χρησιμοποιώ τον αέρα σχεδόν στα πάντα και ποτέ δεν είχα θέμα νοστιμιάς..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 23:37, 01-04-09:

Για καλο ψησιμο και νοστιμια κρεατος...καρβουναααα! (εκτος απο γουρουνοπουλο που γινεται πολυ καλα και στο φουρνο).

οκ σταματηστε τωρα!

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 07:33, 02-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Εγώ πάλι χρησιμοποιώ τον αέρα σχεδόν στα πάντα και ποτέ δεν είχα θέμα νοστιμιάς..
αν αρχίσεις να μαγειρεύεις με αντιστάσεις σε χαμηλή φωτιά και για μεγάλη διάρκεια, τότε θα δεις ότι είχες θέμα με τις γεύσεις και δεν το ήξερες

λοιπόν, επειδή το χοιρινό τηγανιά μου φαίνεται λίγο στο μάτι αποφάσισα πως θα συμπληρώσω το μενού μου με παϊδάκια στο φούρνο με δεντρολίβανο

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 10:49, 02-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
λοιπόν, επειδή το χοιρινό τηγανιά μου φαίνεται λίγο στο μάτι αποφάσισα πως θα συμπληρώσω το μενού μου με παϊδάκια στο φούρνο με δεντρολίβανο
παίρνω το πρώτο αεροπλάνο και έρχομαι Αθήνα

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 14:08, 02-04-09:

Χμμμ η άσχετη....ο αέρας είναι αυτός που έχει αυτό το σημαδάκι; = μέσα σε ένα κουτάκι;
Αυτό είναι οι αντιστάσεις νομίζω Βικάκι...
Ο αέρας είναι που έχει ένα σαν ανεμιστήρα

...ε; χμ..!! πάω να δω!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kalypso : 02-04-09 στις 14:10. Αιτία: ναι, αυτό είναι! :D
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 15:37, 02-04-09:

Αυτό είναι οι αντιστάσεις νομίζω Βικάκι...
Ο αέρας είναι που έχει ένα σαν ανεμιστήρα

...ε; χμ..!! πάω να δω!
well said καλυψούδι
μην πας να δεις, καλά τα λες

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 15:30, 03-04-09:

Από δυό σελίδες πρίν:

Πολύ καλό σαγανάκι γίνεται με πεκορίνο.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 16:05, 03-04-09:

Τι ειναι ενα πεκορινο;

Παράθεση

Tetragrammaton (Site Bot)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Tetragrammaton
Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 16:11, 03-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Corpse Bride
Τι ειναι ενα πεκορινο;
Τυρί Σικελικής προέλευσης, που όμως εδώ και πολλά χρόνια παρασκευάζεται και στην Ελλάδα. Μοιάζει κάπως με κεφαλοτύρι. Προτείνεται ως καλύτερο αυτό της Αμφιλοχίας.

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 20:01, 03-04-09:

αχ θα παω να το ζητησω και το ενα και το αλλο και ελπιζω να βρω... να στε καλα παιδια... τωρα πως θα το τηγανισω δεν ξερω δηλ, μονο του ή να βαλω αλευρι ας πουμε..

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 20:05, 03-04-09:

Ναι, το βρέχεις λίγο, το περνάς λίγο με αλεύρι και το κάνεις σε ζεσταμένο λαδάκι 2-3 λεπτά!

Παράθεση

Tetragrammaton (Site Bot)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Tetragrammaton
Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 09:45, 04-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Ναι, το βρέχεις λίγο, το περνάς λίγο με αλεύρι και το κάνεις σε ζεσταμένο λαδάκι 2-3 λεπτά!
Ακόμη καλύτερα σε αντικολλητικό τηγάνι χωρίς τίποτα. Πιο υγιεινό και κατ'εμέ διατηρεί και καλύτερα τη γεύση του.

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 14:32, 04-04-09:

να στε καλα παιδια ευχαριστω

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 00:23, 14-04-09:

Διαθέτω:
-Κριθαράκι
-Τοματοπολτό (μπόλικο, 4 κονσέρβες!!)
-αλάτι, πιπερι και λοιπά μυρωδικά

Θα μου πει κανείς με απλά λογάκια πώς να φτιάξω κάτι με αυτά που να τρώγεται και κάπως γρήγορα γιατί με έχει κόψει λόρδα;

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 00:34, 14-04-09:

Βάζεις στην κατσαρόλα σου λάδι. Ψιλοκόβεις κρεμμυδάκι αν έχεις και το ρίχνεις για να ροδίσει λίγο. Έπειτα προσθέτεις την ντομάτα (τη μισή κονσέρβα δλδ) και βάζεις αλάτι/πιπέρι/ ο,τι άλλο σου αρέσει.
Τα αφήνεις για 1-2 λεπτάκια και προσθέτεις κανα 2 ποτήρια νερό. Ρίχνεις το μισό φακελάκι κριθαράκι και είσαι από πάνω του ανακατεύοντας τακτικά για να μην κολλήσει.
Αν δεις και έχει πήξει χωρίς να είναι έτοιμο το κριθαράκι, πρόσθεσε κι άλλο νερό.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 00:40, 14-04-09:

Ανέφερα πουθενά ότι έχω λάδι;

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 00:42, 14-04-09:

A ok.. βιταμ έχεις;

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 00:47, 14-04-09:

Μόνο becel light (το έχει ξεχάσει εδώ η μαμά μου από τότε που είχε έρθει)

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 00:49, 14-04-09:

Ε οκ βάλε αυτό απ΄το τίποτα.
Δηλαδή βάλε 1+ κουτάλι της σούπας στο τηγάνι και άσε το να λιώσει πριν βάλεις τα υπόλοιπα.

Α και κάτι που ξέχασα πριν, το νερό με τη σάλτσα θα τα αφήσεις να βράσουν πριν βάλεις το κριθαράκι.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 00:52, 14-04-09:

Αχα, ευχαριστώ!
Κάτι παρόμοιο μου είπε και ένας φίλος στο μσν.
Θα σας πω πώς πήγε και αν τρωγόταν

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 00:54, 14-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Αχα, ευχαριστώ!
Κάτι παρόμοιο μου είπε και ένας φίλος στο μσν.
Θα σας πω πώς πήγε και αν τρωγόταν
Α ωραία, τουλάχιστον δε θα φταίω μόνο εγώ

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 02:40, 14-04-09:

Λοιπόν, το έφτιαξα, έφαγα...
Κριθαράκι κοκκινιστό δεν θύμιζε, αλλά τρωγόταν

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 15:22, 28-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από pitg21
(σχεδόν) το ίδιο είναι
ποια ειναι η διαφορα?

Αρχική Δημοσίευση από Kakerlak
Κανελόνια ογκρατέν με κιμά και φρέσκο τυρί κρέμα PHILADELPHIA
Σύμπτωση ε? Τώρα ψήνω κανελόνια. Μόνο που εγώ έβαλα από πάνω το κλασικό μπεσαμελ.

Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 16:20, 28-04-09:

κανελόνια εεεεεε;; τα λατρεύωωω.αλλά μου βγαίνουνε με πολύ ζουμί να κολυμπάει - από την κόκκινη σάλτσα και τον κιμά.Πάντως ποτέ δεν θα ξεχάσω την στιγμή που έφαγα στην Ιταλία σε εστιατόριο..θα κάνω την συνταγή ακριβώς όπως την λες και άμα πετύχει

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 16:45, 28-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από self-instructive depressing
κανελόνια εεεεεε;; τα λατρεύωωω.αλλά μου βγαίνουνε με πολύ ζουμί να κολυμπάει - από την κόκκινη σάλτσα και τον κιμά.Πάντως ποτέ δεν θα ξεχάσω την στιγμή που έφαγα στην Ιταλία σε εστιατόριο..θα κάνω την συνταγή ακριβώς όπως την λες και άμα πετύχει
Δυο λύσεις έχει: είτε βάζεις λιγότερο νερό στην αρχή (απ'ότι βάζεις συνήθως), είτε αφήνεις να ψήνεται ο κιμάς μέχρι να εξατμιστεί το νερό σχεδόν τελείως. Πρέπει να μένει δηλαδή μια σάλτσα κάπως… πηχτή να τη πω? δεμένη? Anyway, κατάλαβες…

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 18:02, 28-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
ποια ειναι η διαφορα?

Απλώς ο τρόπος που το στραγγίζουν αλλάζει. Το γιαούρτι σακούλας θεωρείται πιο παραδοσιακό προϊόν. Έχει βέβαια πιο έντονη ξινή γεύση από αυτό του super-market.

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 11:41, 07-05-09:

Ξέρει κανείς καμια καλή συνταγή για ρεβύθια;

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 11:49, 07-05-09:

Καλά ρεβύθια δεν είχα βάλει στο στόμα μου 24 χρόνια, επειδή με αηδίαζε η μυρωδιά και η εμφάνισή τους. Δοκίμασα πριν κανά μήνα και από τότε τα κατεβάζω 2-2 τα πιάτα!

Δεν έχω φτιάξει ποτέ, αλλά δε νομίζω να θέλουν κάτι παραπάνω από ένα καλό βράσιμο, ένα μούλιασμα την προηγούμενη μέρα και πολύ λεμόνι στο πιάτο!

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 11:52, 07-05-09:

Γιατί άλλοι λένε για κρεμμύδια, άλλοι για καρότα... Θέλω να μην μου βγουν σούπα, αλλά χυλός

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 11:56, 07-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από WhiteDrum
Γιατί άλλοι λένε για κρεμμύδια, άλλοι για καρότα... Θέλω να μην μου βγουν σούπα, αλλά χυλός
α οκ εσύ θες να τα κάνεις φασολάδα
Εγώ δεν το τρωγα επειδή ήταν ένα γλιστερό πράμα (χυλός) με ξεφλουδισμένα ρεβύθια.
Από τότε που μου τα φτιαξαν σούπα ξετρελάθηκα!

Δεν ξέρω.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 11:56, 07-05-09:

Ξέρει κανείς καμια καλή συνταγή για ρεβύθια;
Καταρχας Ντραμ, εαν θες να μαγειρεψεις ρεβυθια τωρα, ξεχασε το!
Τα βαζουν σε νερο απο βραδυς συνηθως, υπολογισε τελος παντων κανα 12ωρο!
Αν θες να σου πω παρ' αυτα πως μαγειρευονται, πε μου

Υ.γ γκερλες, το ποσο σουπα ή οχι θα γινουν, εξαρταται απο το νερο που θα βαλεις
Παντως κι εμενα μου αρεσουν σα χυλος...

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H WhiteDrum έγραψε στις 12:02, 07-05-09:

Τα έβαλα σε νερό! από χθες το απόγευμα

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:15, 07-05-09:

Τα έβαλα σε νερό! από χθες το απόγευμα
Α, ωραια...
Λεπον, τα στραγγιζεις, προσθετεις μαγειρικη σοδα (γυρω στη μια κουταλια της σουπας), τα ανακατευεις και τα αφηνεις για κανα μισαωρο με μια ωρα. Μετα τα πλενεις, τα βαζεις σε μια κατσαρολα με νερο και αφου αρχισει να βραζει, αφαιρεις τους αφρους.

Προσθετεις ενα κρεμμυδι σε λεπτες φετες κομμενο, αλατι, πιπερι, μια κουπα τσαγιου ελαιολαδο και τα αφηνεις να βρασουν. Οταν βρασουν καλα και εχουν μαλακωσει ριχνεις και μια κουπα ρυζι.

Εν τω μεταξυ ριχνεις μια κουταλια της σουπας αλευρι μεσα σε χυμο ενος λεμονιου, το ανακατευεις και επειτα το ριχνεις μεσα στην κατσαρολα, λιγο πριν το κατεβασεις απο τη φωτια...

Παιρνουν μια βραση και ειναι ετοιμα!

τιπ: εαν δεν εχεις προβλημα με το πιπερι, οταν θα τα σερβιρεις, ριξε λιγο απο πανω, θα με θυμηθεις

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Neraida : 07-05-09 στις 12:20. Αιτία: ξεχασα καλε το ρυζι:P
Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε στις 12:26, 07-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida

Οταν βρασουν καλα και εχουν μαλακωσει ριχνεις και μια κουπα ρυζι.
Πως φαίνεται η σωστή Ευβοιώτισσα (αν και κανονικά τα ρεβύθια θέλουν μανέστρα και όχι ρύζι). Πες μου ότι φτιάχνεις και φασουλόρυζο!

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:29, 07-05-09:

Πως φαίνεται η σωστή Ευβοιώτισσα (αν και κανονικά τα ρεβύθια θέλουν μανέστρα και όχι ρύζι). Πες μου ότι φτιάχνεις και φασουλόρυζο!
Οχι βρε Δε νομιζω κιολας να εχω φαει και ποτε!!!
Περιοριζομαι σε γιγαντες, φασολαδα(την οποια δεν τρωω) και λατρευω τα μαυροματικα φασολια σαλατα με κρεμμυδακι, λιγο ελαιολαδο και μπολικο λεμονι!

Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

H Youki έγραψε στις 12:41, 07-05-09:

Αφού δεν τρως τη φασολάδα άκου τι θα κάνεις για να τη λατρέψεις.
Τη φτιάχνεις κανονικά, σαν σούπα και μετά ρίχνεις μέσα ρύζι, τόσο ώστε τελικά να πιει όλο το ζουμί της φασολάδας και να γίνει ένα...στέρεο ας πούμε φαγητό. Ρίχνεις ΠΟΛΥ πιπέρι και ΠΟΛΥ λεμόνι και καλή όρεξη.
(Εγώ που δεν ακουμπάω φασολάδα μπορώ να φάω κιλά φασουλόρυζο!)

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 12:53, 07-05-09:

ξέρει κανείς να μου πει, πώς γίνεται ζύμη για πίτσα?

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:00, 07-05-09:

Δεν εχω φτιαξει ποτε, αλλα αυτη η συνταγη δεν ειναι κακη:
  • 1 φακελάκι ξηρή μαγιά
  • 1 φλυτζ. χλιαρό νερό
  • 1 κ.γ. ζάχαρη
  • 4 φλυτζ. αλεύρι
  • 1/2 κ.γ. αλάτι
  • 1/2 φλυτζ. ελαιόλαδο
  1. Σε ένα μικρό μπολάκι ανακατεύουμε τη μαγιά, τη ζάχαρη και 4 κ.σ. από το φλυτζ.νερό. Ανακατεύουμε μέχρι να διαλυθεί η μαγιά και το αφήνουμε σε ζεστό μέρος να φουσκώσει.
  2. Σε ένα μεγάλο μπολ ανακατεύουμε όλα τα υπόλοιπα υλικά μαζί με τη φουσκωμένη μαγιά. Ζυμώνουμε καλά μέχρι να ξεκολλάει η ζύμη από το μπολ.
  3. Την πλάθουμε σε μια μπάλα την αλείφουμε με λίγο λάδι, την καλύπτουμε με μεμβράνη και τη βάζουμε σε ζεστό μέρος να φουσκώσει.
  4. Όση ώρα περιμένουμε μπορούμε να ετοιμάσουμε τα υλικά που θα βάλουμε από πάνω.
  5. Όταν φουσκώσει,την ζυμώνουμε λίγο και την χωρίζουμε σε δύο μέρη. Μπορούμε να φτιάξουμε δύο πίτσες. Τους δίνουμε το σχήμα που θέλουμε, βάζουμε τα υλικά και ψήνουμε πάνω σε λαδόκολλα μέχρι να ροδίσει το τυρί και η άκρη της πίτσας.

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 13:11, 07-05-09:

Prime για τη ζύμη της πίτσας μπορείς να ζητήσεις μαγιά από το φούρνο σου και να μην πάρεις σε σκόνη από το super market.
Είναι πολύ καλύτερη

Παράθεση

Ophelia (Μάρα)

Διάσημο Μέλος

H Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 786 μηνύματα.

H Ophelia έγραψε στις 13:19, 07-05-09:

Ναι, όμως το θεματάκι με την μαγιά θέλει λίγη προσοχή!! Αυτή που θα πάρεις από το φούρνο είναι φρέσκια μαγιά ενώ η άλλη στο φακελάκι ξηρή. Η ξηρή είναι πιο ''δυνατή'' από την φρέσκια. Η διαφορά τους είναι στο οτι αν βάλεις ξηρή, το μίγμα θα χρειαστεί λιγότερη ''ξεκούραση'' για να φουσκώσει απ' ότι με την φρέσκια. Και βέβαια, δεν μπορείς να αντικαταστήσεις την φρέσκια σε μια συνταγή που θέλει ξηρή -και το ανάποδο- γιατί υπάρχουν άλλες αναλογίες, χρόνοι προετοπιμασίας,κλπ!

Ο μπαμπάς μου κάνει ένα σούπερ ζυμάρι για πίτσα. Αν τον βρω στο τηλέφωνο έγκαιρα, θα ποστάρω την συνταγή...

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 13:38, 07-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από μάρα_κουταμάρα
Ναι, όμως το θεματάκι με την μαγιά θέλει λίγη προσοχή!! Αυτή που θα πάρεις από το φούρνο είναι φρέσκια μαγιά ενώ η άλλη στο φακελάκι ξηρή. Η ξηρή είναι πιο ''δυνατή'' από την φρέσκια. Η διαφορά τους είναι στο οτι αν βάλεις ξηρή, το μίγμα θα χρειαστεί λιγότερη ''ξεκούραση'' για να φουσκώσει απ' ότι με την φρέσκια. Και βέβαια, δεν μπορείς να αντικαταστήσεις την φρέσκια σε μια συνταγή που θέλει ξηρή -και το ανάποδο- γιατί υπάρχουν άλλες αναλογίες, χρόνοι προετοπιμασίας,κλπ!

Ο μπαμπάς μου κάνει ένα σούπερ ζυμάρι για πίτσα. Αν τον βρω στο τηλέφωνο έγκαιρα, θα ποστάρω την συνταγή...
Σιγά την προσοχή βρε μάρα, φαΐ είναι θα φαγωθεί.

prime τη θες αφράτη και φουσκωτή ή πιο λεπτή;

Πάντως εγώ όταν έχω διάθεση για σπιτική πίτσα κάνω το εξής:
  • ζεσταίνω 1 φλυτζάνι του τσαγιού νερό
  • ρίχνω σε αυτό τη μαγιά και ανακατεύω
  • τα ρίχνω στο αλεύρι (2 1/2 φλυτζάνια)
  • βάζω και 2 σφηνοπότηρα τσίπουρο ή ούζο
  • (πίνω ένα σφηνοπότηρο η ίδια)
  • τα ζυμώνω και όπως τα χω μες το μπολ
  • Σκεπάζω με μια πετσετούλα και το βάζω στο φούρνο στους 50 βαθμούς να κάτσει 5-10 λεπτά
  • Βάζω λάδι στο ταψί και απλώνω τη ζύμη πάνω του.
Γλιτώνεις με το ούζο ή το τσίπουρο το μισό φλυτζάνι λάδι που είπε η Νεράιδα πιο πάνω και βγαίνει πιο τραγανή, αλλά και μυρωδάτη.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ophelia (Μάρα)

Διάσημο Μέλος

H Ophelia έγραψε στις 13:41, 07-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Σιγά την προσοχή βρε μάρα, φαΐ είναι θα φαγωθεί.
Χα!! Έπρεπε να δεις τα τσουρέκια μου τότε...που ενώ η συνταγή έλεγε ξηρή μαγιά, έβαλα φρέσκια......φούσκωσαν ανισόπεδα και έμοιαζαν με διαστημόπλοια!! Αλλά από γεύση σκίζανε...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους