Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,088 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,944 μηνύματα σε 74,641 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μαγειρική για στόκους και γευστικές προτάσεις!

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 13:43, 07-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από μάρα_κουταμάρα
Χα!! Έπρεπε να δεις τα τσουρέκια μου τότε...που ενώ η συνταγή έλεγε ξηρή μαγιά, έβαλα φρέσκια......φούσκωσαν ανισόπεδα και έμοιαζαν με διαστημόπλοια!! Αλλά από γεύση σκίζανε...
Φαγώθηκαν; Αυτό έχει σημασία!
Και για την πίτσα ε πόση διαφορά να ΄χει, πίτσα είναι! Καλή θα είναι!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 13:45, 07-05-09:

Εμένα τα ρεβίθια μου αρέσουν πολτοποιημένα με ταχίνι (χούμους), αλλά ψήθηκα να δοκιμάσω τη Νεραϊδο-συνταγή.

Ηρώ η ζύμη πόση ώρα παίρνει? Θέλω να φτιάξω σπιτική, όλο Pillsbury αγοράζω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 13:50, 07-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Καλά δεν έχει καμία σχέση με την έτοιμη.Είναι πολύυυ πιο νόστιμη!

Όπως έγραψα θέλει περίπου 10 λεπτά να αφήσεις το ζυμάρι και μετά το απλώνεις στο ταψί.
Αν εσύ το απλώνεις και αυτό γυρίζει πάλι πίσω μην κολλάς.. είναι φυσιολογικό, εσύ συνέχισε!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 14:25, 07-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Εμένα τα ρεβίθια μου αρέσουν πολτοποιημένα με ταχίνι (χούμους), αλλά ψήθηκα να δοκιμάσω τη Νεραϊδο-συνταγή.

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Καλά δεν έχει καμία σχέση με την έτοιμη.Είναι πολύυυ πιο νόστιμη!

Όπως έγραψα θέλει περίπου 10 λεπτά να αφήσεις το ζυμάρι και μετά το απλώνεις στο ταψί.
Αν εσύ το απλώνεις και αυτό γυρίζει πάλι πίσω μην κολλάς.. είναι φυσιολογικό, εσύ συνέχισε!
Αν την αφήσεις και παραπάνω ακόμα καλύτερα ... ειδικά αν έχεις σκεπάσει την λεκάνη με μια χοντρή πετσέτα, ώστε να φουσκώσει πιο πολύ. Επίσης αν θες μπορείς να τη βάλεις στου 50 βαθμούς στον φούρνο ώστε να φουκώσει λίγο πιο γρήγορα, απ' ότι στο δωμάτιο.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 14:53, 07-05-09:

• Σκεπάζω με μια πετσετούλα και το βάζω στο φούρνο στους 50 βαθμούς να κάτσει 5-10 λεπτά

Αρχική Δημοσίευση από cibyllian
Αν την αφήσεις και παραπάνω ακόμα καλύτερα ... ειδικά αν έχεις σκεπάσει την λεκάνη με μια χοντρή πετσέτα, ώστε να φουσκώσει πιο πολύ. Επίσης αν θες μπορείς να τη βάλεις στου 50 βαθμούς στον φούρνο ώστε να φουκώσει λίγο πιο γρήγορα, απ' ότι στο δωμάτιο.
Δε με διαβάζεις καθόλου ε;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 15:13, 07-05-09:

Νεράιδα ντανκε! θα το δοκιμάσω σήμερα κιόλας! Το ρύζι είναι απαραίτητο; Αν ρίξω μόνο το κολπάκι με το αλεύρι δεν θα χυλώσει καλά; (ελέγχωντας και το νερό βέβαια)

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 15:20, 07-05-09:

Θα χυλωσει μεν...απλα με το ρυζι, δλδ μανεστρα, οπως ορθα παρατηρησε η Γιουκι, θα γινει καλυτερο!
κανε το χωρις μανεστρα..και την επομενη φορα, εαν δε σου πετυχει, βαζεις λιγη...

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:38, 10-05-09:

Μία ερώτηση: αν μία συσκευασία αυγών λέει κατανάλωση μέχρι τις xx.xx.xxxx, πρέπει να τα φάμε μέχρι τότε no matter what; Ή αν τα μαγειρέψεις (βράσεις, whateva) μέχρι εκείνη τη μέρα, μπορείς να τα φας και λίγο πιο μετά;

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 15:50, 10-05-09:

Τα τρως και λίγο πιο μετά, ξέρω γω για καμιά εβδομάδα. Βασικά η ημερομηνία υποδεικνύει μέχρι πότε είναι έξτρα φρέσκα. Αν τα έχεις στο ψυγείο όμως, δεν έχουν πρόβλημα για λίγο παραπάνω. Και φυσικά αν τα βράσεις, ακόμα καλύτερα (και τα έχεις στο ψυγείο).

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 16:54, 10-05-09:

Όταν έμενα μόνη έτρωγα συνέχεια ληγμένα (ακόμα κι αυγά), αλλιώς θα έπρεπε να πετάω πράγματα κάθε μέρα. Δεν είχα πρόβλημα, χωρίς να το παρακάνω. Δηλ. τα αυγά το πολύ 5-6 μέρες μετά την λήξη τα χρησιμοποιούσα, αν και πάντα μέσα σε κάτι (πίτα ή κέικ), επειδή δεν τα τρώω σκέτα.

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 17:35, 10-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Τα τρως και λίγο πιο μετά, ξέρω γω για καμιά εβδομάδα. Βασικά η ημερομηνία υποδεικνύει μέχρι πότε είναι έξτρα φρέσκα. Αν τα έχεις στο ψυγείο όμως, δεν έχουν πρόβλημα για λίγο παραπάνω. Και φυσικά αν τα βράσεις, ακόμα καλύτερα (και τα έχεις στο ψυγείο).

Φτού.Έπρεπε να έχω δει αυτό το ποστ μισή ώρα νωρίτερα.
Και την είχα την απορία αν παθαίνουν τίποτα λίγες μέρες μετά την ημερομηνία λήξεως.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 19:04, 10-05-09:

Αχ εγώ τα φοβάμαι λίγο, ειδικά τα αυγά...
Βέβαια αν είναι να πεταχτούν (αυτά και το κόκκινο κρέας πχ, ή και το ψάρι) καλύτερα να τα μαγειρέψει (ή έστω απλά βράσει) κανείς, και μένουν λίιιγο ακόμα.

Βέβαια, θα μου πεις, στην Κίνα είναι λιχουδιά τα "παλιά" αυγά, ενώ εδώ λέει
Για να διατηρήσετε για αρκετό καιρό αβγά, βάλτε τα σε ένα δοχείο με ασβεστόνερο

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 21:07, 10-05-09:

Εγώ πάντως τα έχω φάει ΠΟΛΛΕΣ φορές μετά την ημερομηνία λήξης τους και δεν έπαθα τίποτα.

(Οι φήμες πως έχω χαζέψει απ' αυτό, ελέγχονται ως ανακριβείς)

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 21:36, 10-05-09:

Πως μπορειτε?!
Και μονο στη σκεψη οτι κατι εχει ληξει, δεν μπορω να το "αγγιξω"...
σημαινει κατι αυτο γιατρε μου?!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 21:53, 10-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Πως μπορειτε?!
Και μονο στη σκεψη οτι κατι εχει ληξει, δεν μπορω να το "αγγιξω"...
σημαινει κατι αυτο γιατρε μου?!
ότι όταν βάζεις το χέρι στην τσέπη δεν είσαι ταπί με ταπί , ώστε να σφίξεις το ζωνάρι
(αυτό πάντως λέει η μάνα μου για μένα)

άσχετο:τα ρεβύθια που τους κάνατε την τιμή να τους αφιερώσετε τόσες σελίδες πάνε τέλεια με γιαούρτι - όχι μες στην συνταγή αλλά να τα τρως παράλληλα.Εμπιστευτείτε με - κάτι λιγότερο ξέρω

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 15:47, 12-05-09:

Το κόλπο για να ελέγχετε τα αυγά το ξέρετε?
Βάλτε τα σε ένα δοχείο νερό. Αν κάθονται κάτω πλαγιαστά είναι φρέσκα, αν κάθονται στον πάτο με τη βάση του αυγού προς τα πάνω δεν είναι φρέσκα αλλά τρώγονται, αν ανεβαίνουν καλύτερα μην τα φάτε.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 16:05, 12-05-09:

αυτό το κόλπο δεν το ήξερα! ΤΕΛΕΙΟ!!!!
Ευχαριστώ lugar!

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 16:12, 12-05-09:

Το κατεψυγμένο κρέας μέχρι πόσο καιρό διατηρείται στην κατάψηξη;

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 16:18, 12-05-09:

ΠΟΛΥ! Σκέψου ότι οι στρατιώτες τρώγανε μέχρι πρότινος κρέατα του '40 (υποψιάζομαι δε ότι ήταν πιο υγιεινά από αυτά που κυκλοφορούν πλέον στην πιάτσα )

Αν δεν μυρίζει "καταψυξίλα" ( ) είναι μια χαρά
Εχω φάει κρέας ενός ετους στην κατάψυξη και δεν έπαθα απολύτως τίποτα
Ισα ίσα που είχε σιτέψει και ήταν πολύ μαλακό

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 16:19, 12-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από WhiteDrum
Απο οσο γνωριζω απο τη μαμα το μεγιστο χρονικο διαστημα ειναι 4 μηνες...

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 00:34, 13-05-09:

Με βάση αυτό:
Tο κρέας που αγοράζουμε πρέπει να το βγάζουμε από το χαρτί στο οποίο μάς το έχει τυλίξει ο κρεοπώλης ή από την αεροστεγή του συσκευασία, ώστε να αερίζεται και να μην αφυδατώνεται, και να το φυλάμε σε ανοιχτό σκεύος (σκεπασμένο, για παράδειγμα, με ένα πιάτο), χωρίς όμως να έρχεται σε επαφή με άλλα τρόφιμα. Δεν πρέπει να το κρατάμε στη συντήρηση του ψυγείου μας περισσότερο από μία μέρα όταν πρόκειται για κιμά ή μικρά κομμάτια και πάνω από δύο με τρεις μέρες όταν πρόκειται για μπριζόλες ή άλλα μεγάλα κομμάτια. Aν θέλουμε να το καταψύξουμε, πρέπει πρώτα να το πλύνουμε και να το στεγνώσουμε καλά. Έτσι, μπορούμε να το διατηρήσουμε στην κατάψυξη για έξι μήνες, αν πρόκειται για μοσχαρίσιο, και για ένα χρόνο αν είναι βοδινό. Όσον αφορά τα αιγοπρόβατα, τα μικρά κομμάτια διατηρούνται πολύ καλά στην κατάψυξη για τρεις μήνες, ενώ τα μεγάλα μπορούμε να τα κρατήσουμε και έξι. Tο χοιρινό κρέας μπορεί να διατηρηθεί στην κατάψυξη τέσσερις έως έξι μήνες.

Άλλα hints εδώ.

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H WhiteDrum έγραψε στις 18:08, 13-05-09:

Μια καλή κι εύκολη λύση για τις μεταμεσονύχτιες λιγούρες (κυρίως για γλυκό) αλλά και για την επιθυμία παγωτού είναι η εξής :

Αγοράζουμε γιαουρτάκια με φρούτα ή μπισκότα ή ό,τι άλλο θέλουμε με λίγα λιπαρά. Τα βάζουμε στην κατάψυξη από την προηγούμενη μέρα. Τα βγάζουμε και απολαμβάνουμε. Μπορεί να είναι αρκετά σκληρά αλλά τρίβονται εύκολα και λιώνουν μια χαρά και είναι απίστευτα δροσιστικά, άλλωστε με γιαούρτι γίνονται τα πιο δροσιστικά καλοκαιρινά γλυκά. αν δεν σας αρέσει το γιαούρτι, ένα παγωμένο επιδόρπιο γιαουρτιού δεν θα σας χαλάσει καθόλου τη γεύση, καθώς δεν επικρατεί "γιαουρτίλα".

Μιαμ.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 23:29, 14-05-09:

Δεν ξέρω εσείς, εγώ δηλώνω εθισμένη με ''Κάτι ψήνεται'' στον Alpha. Αν και δεν μπορώ να το βλέπω καθημερινά λόγω δουλειάς (καλά που υπάρχει και το internet). Κάνουν μερικά τέλεια φαγητά και παίρνω ιδέες, αλλά κι η όλη ατμόσφαιρα είναι ανάλαφρη (για να μην αναφέρω το ξεκατίνιασμα που με κάνει να ξεκαρδίζομαι). Έχω κατεβάσει μερικές συνταγές και λέω να αρχίσω να δοκιμάζω.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 01:22, 15-05-09:

Επειδή λέμε για αυγά.. τα αυγά είναι γονιμοποιημένα ωάρια της κότας; (απ' όσο είδα στον γούγλη η απάντηση είναι ναι). Και κάθε πότε γεννάνε οι κότες; Κάθε μέρα;

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 01:31, 15-05-09:

Όχι ρε Kajiri δε νομίζω.
Είναι ωάρια σκέτο, δεν είναι όλα γονιμοποιημένα i think.

Δε γεννούν όλες τις εποχές με την ίδια συχνότητα.
Πάντως σε κάθε κοτέτσι ένας είναι ο κόκορας, ε δε νομίζω να τις "κακαρίζει" ΟΛΕΣ και ημερησίως.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 01:46, 15-05-09:

To έψαξα. Γεννάνε επειδή κάτι παίζει με το φως - αν η μέρα μικρύνει, γεννάνε λιγότερο. Δεν χρειάζονται συνεπώς γονιμοποίηση από κόκκορα. Γεννάνε μετά τους 5 - 7 πρώτους μήνες της ζωής τους και μετά το 1ο έτος γεννάνε λέει δύο αυγά περίπου ανά τρεις ημέρες.

Πηγή

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 01:57, 15-05-09:

Παιδίμ κοτέτσι η γιαγιά σου δεν είχε; Τι απορίες είναι αυτές;
Καλά αυτές τις λεπτομέριες δεν τις ήξερα, αλλά εμπειρικά ήξερα ότι την άνοιξη ξεκ*λιάζονται να γεννάνε. Γιαυτό μάλλον και βάφουμε αυγά το Πάσχα. Τους έπεφταν μαζεμένα εκείνη την εποχή και από το να τα πετάξουν τα έβαφαν.

Ψάχνουμε στο google για το πότε γεννούν οι κότες, βλέπω τα παιδιά μας σε λίγα χρόνια να googlάρουν το "κοτέτσι"
και να αναφωνούν: "Μα τι λέει εδώ; Οι κότες δε ζουν σε ορνιθοτροφεία;"

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 14:34, 15-05-09:

Λεπόν έκανα ρεβιθάδα ή ρεβιθόσουπα τέλος πάντων κ δεν είχα άσπρο κρεμμύδι αλλά κόκκινο κ μου βγήκε αυτό το χρώμα είναι νορμαλ ρε παιδιά αυτο??????

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01259.jpg
Εμφανίσεις:  88
Μέγεθος:  545,7 KB
όχι το κρεμμύδι δεν ήταν μουχλιασμένο
Συστατικά
Ρεβίθια,Ελαιόλαδο, Αλάτι, Κρεμμύδι Πιπέρι λίγο αλέυρι στο τέλος.

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 14:37, 15-05-09:

Ρε μήπως σου κόλλησε το αλεύρι και κάηκε;

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H WhiteDrum έγραψε στις 14:39, 15-05-09:

Εγώ τί να πώ που δεν έχω καταφέρει ακόμα να φτιάξω ρεβύθια; 26 ώρες τα είχα σε νερό, τα έβραζα 3μιση ώρες και πάλι δεν βγήκαν όσο μαλακά θα ήθελα
Εγώ βάζω και κάρυ στα ρεβύθια ενώ είναι ζεστά (όταν βγαίνουν σούπα) και τρελαίνομαι *σλουρπ*

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 14:46, 15-05-09:

Ρε μήπως σου κόλλησε το αλεύρι και κάηκε;
Όχι πριν το αλεύρι ήταν ήδη έτσι.

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 14:49, 15-05-09:

Το χρώμα δεν είναι νορμάλ. Σου κάηκαν τα ρεβύθια τότε.
Μπορεί να κόλλησαν μερικά να έπιασαν μια κρούστα και να "χρωμάτισαν" όλο το ζουμί.

Φάτα, δε θα πάθεις τίποτα!

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 14:52, 15-05-09:

Το χρώμα δεν είναι νορμάλ. Σου κάηκαν τα ρεβύθια τότε.
Μπορεί να κόλλησαν μερικά να έπιασαν μια κρούστα και να "χρωμάτισαν" όλο το ζουμί.

Φάτα, δε θα πάθεις τίποτα!
Έχω φτιάξει πολλές φορές πρώτη φορά το έπαθα.
Απλά απόρησα

τα φάγαμε ΤΕΛΕΙΑ ΗΤΑΝ!!

Εγώ τί να πώ που δεν έχω καταφέρει ακόμα να φτιάξω ρεβύθια; 26 ώρες τα είχα σε νερό, τα έβραζα 3μιση ώρες και πάλι δεν βγήκαν όσο μαλακά θα ήθελα
Εγώ βάζω και κάρυ στα ρεβύθια ενώ είναι ζεστά (όταν βγαίνουν σούπα) και τρελαίνομαι *σλουρπ*
Τα άφησα όλο το βράδυ στο νερό κ ο πρωί 2 ώρες στην σόδα σε 45 λεπτά χωρίς χύτρα ήταν έτοιμα

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 12:10, 16-05-09:

Πετάγομαι μέχρι το κρεοπωλείο να πάρω μια μοσχαρίσια μπριζόλα. Περιμένω tips ώστε να γίνει καλή!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 12:37, 16-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από pitg21
Πετάγομαι μέχρι το κρεοπωλείο να πάρω μια μοσχαρίσια μπριζόλα. Περιμένω tips ώστε να γίνει καλή!
στο φούρνο στους 150 για πολύ ώρα με ελάχιστο λάδι και απο πάνω ροδέλες κρεμμύδια

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H WhiteDrum έγραψε στις 12:39, 16-05-09:

Και αν θες βάλε την να μαριναριστεί για λίγες ώρες σε κρασί και μπαχαρικά ή λεμόνι και μπαχαρικά (οξύ για να μαλακώσει) και θα βγει μούρλια!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 10:18, 17-05-09:

το μοσχαρισιο κρεας αλλοι το τρωνε με το αιματακι του (γιαχχχχ), αλλοι κανονικο (μαμ) και αλλοι πολυ καλα ψημενο να λιωνει στο στομα (μαμ) .

αν θες την πρωτη και δευτερη επιλογη που παει πια την εφαγες την μπριζολα αλλα λεμε τωρα ειναι ενα τηγανι που εγω προσωπικα το χρησιμοποιω συνεχεια με ραβδωσεις χοντρες κατω μοιαζει με σχαρα... αυτο ειναι ιδανικο για να ψηνεις οτι θα εψηνες πανω σε σχαρα. μπορεις να μην βαλεις καθολου λαδι και να στο κανει μουρλια το κρεας ή το κοτοπουλο και υγιεινο ή να βαλεις ελαχιστο αν προκειται για λαχανικα και θες να παρουν μια τρομερη γευση.... στο τελος σβηνεις και με λεμονι και δεν σου λεω τιποτα!!!!! (περιττο οτι γινονται σε 5 λεπτακια!!)

τωρα αν θες να λιωνει στο στομα παμε σε αλλη επιλογη αυτη της αναστασουλας μας
θελει χαμηλη εως κανονικη θερμοκρασια και ωρα στο φουρνο κλειστο να μαλακωσει. αν θες το μαριναρεις προηγουμενως απο το βραδυ για να παρει γευση και να γινει πιο μαλακο.

εντομεταξυ το ιδιο ισχυει αν θες να το κανεις σε κατσαρολα. χαμηλη φωτια , νερακι και ωρα πολληηηηη να ψηθει καλα και να μαλακωσει..

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 10:22, 17-05-09:

αχχχχχχχ ξεχασα να σας πω και το αλλο... το χα μες στο μυαλο μου μερες τωρα να σας το πω...
για οσους και οσες τους πειραζουν τα χορτα και γενικως οι σαλατες προτεινω να δοκιμασουν να φανε σαλατα με κινεζικο μαρουλι , iceberg και σγουρο μαρουλι κοκκινο και κανονικο. αυτα τα λαχανικα ειναι τρομερα μαλακα και ελαφρα στο στομαχι και τα εντερα...

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 19:07, 11-06-09:

Θυμήθηκα μια μέρα το κοκκινιστό της γιαγιάς και ότι έβαζε σε όλα πελτέ ντομάτας.
Το δοκίμασα και το κοκκινιστό μου βγήκε πολύ πιο νόστιμο από όταν έβαζα τον κλασσικό χυμό ντομάτας.

Εσείς το χρησιμοποιείτε;

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 19:17, 11-06-09:

όχι... μου βγαίνουν κάπως πιο ξυνά με τον πελτέ και δε μου αρέσει
Στο δε κοκκινιστό εγώ βάζω πάντα ξυλάκι κανέλας οπότε χρησιμοποιώ το πούμαρο με την κανέλα

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 19:37, 11-06-09:

Kαλά εγώ παρατήρησα το ακριβώς αντίθετο.
Πιο γλυκό μου φάνηκε

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 20:07, 11-06-09:

ποια είναι η διαφορά του πελτέ, του πουμαρό, και του κλασικού χυμού;..
και μην πείτε η νοστιμάδα ε, τι είναι ρωτάω!!

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 20:28, 11-06-09:

τωρα εγω αμα στο εξηγησω στη γλωσσα μου δεν θα καταλαβεις

ο πελτες δινει πιο πολυ χρωμα βασικα με λιγοτερη ποσοτητα γιατι ειναι πιο πηχτος αλλα εγω προσωπικα δεν τον χρησιμοποιω...

ο πουμαρο ειναι πιο αραιος αλλα εμενα με βολευει μια χαρα και ειναι και γευστικοτατος

ο κλασσικος χυμος ντοματας φανταζομαι εννοεις.. ε αυτον ποτε δεν τον χρησιμοποιησα τον τοματο τζουζ...

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 20:38, 11-06-09:

δλδ

κλασικός είναι όταν κάνεις την ντομάτα στο μπλέντερ...?

πουμαρό είναι αυτό στην κόκκινη συσκευασία ...που έριξα στα μπιφτέκια όταν μου είχε πέσει λίγο παραπάνω αλάτι από όσο έπρεπε, και τελικώς έγιναν πολύ μαλακά και πολύ γιαμι?

και πελτές είναι ...άλλο? τι? έχει κι αυτό άλλη συσκευασία?.. :S

...ε μα μπερδεύετε την επίδοξη (νοτ) νοικοκυρά

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 21:16, 11-06-09:

O πελτες είναι σαν πάστα Κακυψούδι
Η φρέσκια ντομάτα είναι η πιο υγιεινή πάντως. Και το λάδι ωμό στο τέλος..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 00:55, 12-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από kalypso
δλδ

κλασικός είναι όταν κάνεις την ντομάτα στο μπλέντερ...?

πουμαρό είναι αυτό στην κόκκινη συσκευασία ...που έριξα στα μπιφτέκια όταν μου είχε πέσει λίγο παραπάνω αλάτι από όσο έπρεπε, και τελικώς έγιναν πολύ μαλακά και πολύ γιαμι?

και πελτές είναι ...άλλο? τι? έχει κι αυτό άλλη συσκευασία?.. :S

...ε μα μπερδεύετε την επίδοξη (νοτ) νοικοκυρά

λοιπον παμε απο την αρχη...
σ'ενα φαγητο μπορεις να βαλεις φρεσκια ντοματα ειτε να την κοψεις σε μικρα κομματακια ειτε να την πολτοποιησεις στο μιξερακι ή μπλεντερ... η καλυτερη ειναι φυσικα σαλτσα αυτη και υγιεινη..

το πουμαρο το βρισκεις σε μεγαλη συσκευασια τετραγωνη κοκκινη και σε πιο μικρη που εμενα με βολευει για μια χρηση... αυτο το βαζεις για να αντικαταστησεις τη φρεσκια ντοματα... και για να δωσεις πιο πολυ κοκκινο χρωμα στο φαγητο..

τον πελτε τωρα τον βρισκεις και σε πουμαρο μαρκα εννοω ειναι σε μικρουλα συσκευασια ή σε αλλη μαρκα που ειναι μικρα στρογγυλα δισκακια... αυτο ειναι παστα και δινει πιο εντονο χρωμα στα φαγητα αλλα δεν το συστηνω οπως σου ειπα και πιο πριν...

αρα καταληγουμε.. ή θα εχεις σπιτι ντοματουλες για να βαζεις στο φαγητο σου ή να εχεις πουμαρο σε οποιο μεγεθος εσενα σε βολευει σε περιπτωση που δεν εχεις ντοματουλες...

Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 01:11, 12-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από moonlight
λοιπον παμε απο την αρχη...
σ'ενα φαγητο μπορεις να βαλεις φρεσκια ντοματα ειτε να την κοψεις σε μικρα κομματακια ειτε να την πολτοποιησεις στο μιξερακι ή μπλεντερ... η καλυτερη ειναι φυσικα σαλτσα αυτη και υγιεινη..

το πουμαρο το βρισκεις σε μεγαλη συσκευασια τετραγωνη κοκκινη και σε πιο μικρη που εμενα με βολευει για μια χρηση... αυτο το βαζεις για να αντικαταστησεις τη φρεσκια ντοματα... και για να δωσεις πιο πολυ κοκκινο χρωμα στο φαγητο..

τον πελτε τωρα τον βρισκεις και σε πουμαρο μαρκα εννοω ειναι σε μικρουλα συσκευασια ή σε αλλη μαρκα που ειναι μικρα στρογγυλα δισκακια... αυτο ειναι παστα και δινει πιο εντονο χρωμα στα φαγητα αλλα δεν το συστηνω οπως σου ειπα και πιο πριν...

αρα καταληγουμε.. ή θα εχεις σπιτι ντοματουλες για να βαζεις στο φαγητο σου ή να εχεις πουμαρο σε οποιο μεγεθος εσενα σε βολευει σε περιπτωση που δεν εχεις ντοματουλες...
την εποχή που έχει ντομάτες , παίρνεις μερικά κιλά , και βάζεις σακούλια με ντοματοχυμό στην κατάψυξη να βρίσκεται . Ο πελτές κάνει πολύ ξινή την σάλτσα (βάζεις ζάχαρη αλλά δεν είναι και ότι καλύτερο) και ο ντοματοχυμός την κάνει πολύ χωριάτικη . Το καλύτερο είναι φυσική ντομάτα με ένα κουταλάκι πελτέ να δέσει κάπως

Τρία πράγματα κάνουνε ξεχωριστή μια σάλτσα ντομάτας πέρα από τα κλασσικά ρίγανη κ.λ.π.

δύο μπαχαρικά :
sumak
makarna sosu bahari (τα βρήκα στην Κωσταντινούπολη , έχω ακούσει ότι κυκλοφορούν και εδώ σε επιλεγμένα καταστήματα . Το πρώτο είναι για συνθέσεις για λαχανικά και το δεύτερο για μακαρόνια και κρέατα - όχι κόκκινα)
Το τρίτο είναι κομματάκια πιπεριές φλωρίνης σοταρισμένα στο λάδι πριν ρίξεις την σάλτσα . Δίνουν απίστευτη γλυκύτητα , με τον τρόπο που είναι γλυκό ένα καλό καρπούζι , όχι η κόκα κόλα)
Επίσης , το κρεμμύδι στο μπλέντερ γίνεται πολύ νιανιά , καλύτερα με ένα καλό μαχαίρι από αυτό που έχετε για την πεθερά σας

πείτε για κόκκινες σάλτσες , φτιάχνομαι

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 01:18, 12-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από self-instructive depressing
την εποχή που έχει ντομάτες , παίρνεις μερικά κιλά , και βάζεις σακούλια με ντοματοχυμό στην κατάψυξη να βρίσκεται . Ο πελτές κάνει πολύ ξινή την σάλτσα (βάζεις ζάχαρη αλλά δεν είναι και ότι καλύτερο) και ο ντοματοχυμός την κάνει πολύ χωριάτικη . Το καλύτερο είναι φυσική ντομάτα με ένα κουταλάκι πελτέ να δέσει κάπως

Τρία πράγματα κάνουνε ξεχωριστή μια σάλτσα ντομάτας πέρα από τα κλασσικά ρίγανη κ.λ.π.

δύο μπαχαρικά :
sumak
makarna sosu bahari (τα βρήκα στην Κωσταντινούπολη , έχω ακούσει ότι κυκλοφορούν και εδώ σε επιλεγμένα καταστήματα . Το πρώτο είναι για συνθέσεις για λαχανικά και το δεύτερο για μακαρόνια και κρέατα - όχι κόκκινα)
Το τρίτο είναι κομματάκια πιπεριές φλωρίνης σοταρισμένα στο λάδι πριν ρίξεις την σάλτσα . Δίνουν απίστευτη γλυκύτητα , με τον τρόπο που είναι γλυκό ένα καλό καρπούζι , όχι η κόκα κόλα)
Επίσης , το κρεμμύδι στο μπλέντερ γίνεται πολύ νιανιά , καλύτερα με ένα καλό μαχαίρι από αυτό που έχετε για την πεθερά σας

πείτε για κόκκινες σάλτσες , φτιάχνομαι

ευγε σελφ παιδι μου!!! κοιτα να δεις εν μεσω εξεταστικης τι εμπνευσεις εχει ο μικρος

ρε κοριτσια αμα σας λεω ειναι καλος γαμπρος δεν με παρακολουθειτε
θα σας μαγειρευει κιολας τι αλλο θελετε??

πς. βρε σελφ την εκανες πολυ πικαντικη την σαλτσα...

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 01:23, 12-06-09:

O self μεταλλασσεται σε χαρωπη νοικοκυρουλα..:X

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 23:21, 27-07-09:

Ριζότο με κοτόπουλο και κάρυ

Την έκανα σήμερα βάζοντας κατεψυγμένα λαχανικά (ξέρετε καροτάκια, αρακά κλπ που είναι ανάμεικτα ως σαλάτα) και χωρίς μανιτάρια (και με ωμό το λάδι στο τέλος πριν το γιαούρτι) και βγήκε πολύ καλή. Την συνιστώ ανεπιφύλακτα!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους