Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,276 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μαγειρική για στόκους και γευστικές προτάσεις!

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 12:14, 26-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
με έχασες σε αυτή τη συνταγή Γιάννη μου απ το πρώτο κι όλας βήμα
Εμ το δύσκολο στα ψάρια δεν είναι να τα μαγειρέψεις αλλά να τα καθαρίσεις απ τα λέπια και τα εντόσθια!!!

(tip για όποιον ενδιαφέρεται να καθαρίσει ψάρια! γεμίζουμε το νεροχύτη με νερό στη γούρνα και τα καθαρίζουμε εκεί! έτσι τα λέπια δεν πετάγονται παντού στην κουζίνα μας )
κατι τετοιες συνταγες τις αφηνω στην μανα μου..... βαριεμαι το καθαρισμα ψαριου

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 12:20, 26-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από torry
Μια ωραία συνταγή με μακαρόνια πολύ γρήγορη αλλά και νόστιμη είναι σκορδομακαρονάδα με λιαστή ντομάτα.
Μακαρονάκια(σπαγγγέτι ή σπαγγετίνι) αναλόγως τα άτομα
σκληρό τυρί για τρίψιμο(κεφαλογραβιέρα αμφιλοχίας=top)
1,5 κουτ.σούπας λιαστές ντομάτες(σε λάδι) ανα πιάτο
1-2 σκελίδες σκόρδο(αναλόγως το πόσο σας αρέσει) τριμένο ανα πιάτο
ελαιόλαδο(σε τηγάνι μεσαίο ίσα που να βρέχεται ο πάτος)
λίγο αλατι, πιπέρι
μαϊντανό ψιλοκωμένο
Βράζουμε τα μακαρόνια και απλά σουρώνουμε. Λιώνουμε τις λιαστές ντομάτες σε ένα μπλεντεράκι με λίγο ελαιόλαδο. Βάζουμε το λαδάκι σε αντκολητικό τηγάνι και πριν αυτό κάψει ρίχνουμε το σκόρδο .Μόλις ψιλοροδίσει το σκόρδο ρίχνουμε περίπου 1-1.5 κουτ.σούπας πολτό από τις λιαστές ντομάτες και αλατοπίπερο, ανακατεύουμε λίγο,(αν είναι πολύ στεγνό ρίχνουμε 2κουτ.σούπας νερό)και βάζουμε 1μερίδα μακαρόνια. Ανακατεύουμε συνεχεια να μην κολήσουν και μόλις αρχίσει να τραβάει τα υγρά σβήνουμε το μάτι και ρίχνουμε μπόλικο τριμένο τυράκι. Ανακατεύουμε να πάει παντού και σερβίρουμε ρίχνοντας απο πάνω λίγο ψιλοκωμμένο μαϊντανό.
Άν τώρα δεν θέλετε κανονικό σκόρδο και προτιμάτε την σκόνη απλά το ρίχνετε πριν τα μακαρόνια για να μην προλάβει να βράσει πολύ.
την εχω φαει ειναι πολυ νοστιμη μονο που μετα μυριζεις λιγο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

H zanin έγραψε στις 12:37, 26-10-06:

αν σου εχει περισεψει σαλτσα κοκκινη(π.χ απο μακαρονια) ριξε την σε ενα τηγανι μεχρι να ζεσταθει, μετα απο λιγο ριξε τις κομμενες πιπεριες μεχρι να μαλακωσουν λιγο, τα χτυπημενα σου αβγα,και φετα. ετοιμο το φαι!

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 22:50, 26-10-06:

μπορείς να μαγειρέψεις οποιοδήποτε φαγητό γουστάρεις και να το βάλεις στην κατάψυξη μαγειρεμένο έτοιμο και χωρισμένο σε μερίδες...
εγώ έχω βάλει από φακές μέχρι μουσακά!
τα βγάζεις το πρωί απ την κατάψυξη, τα βάζεις στη συντήρηση και το βράδυ είναι έτοιμα! αν δεν είναι, αντε να θέλουν 5 λεπτά στα μικροκύμματα!

επίσης.... απ τις πολύ εύκολες λύσεις είναι να πάρεις τα κατεψυγμένα έτοιμα του μπαρμπαστάθη....
το σπανακόρυζο ας πουμε αν σου αρέσει, είναι αρκετά καλό! νταξ δεν είναι και σαν το φρέσκο αλλά απ το να τρως συνεχως σουβλάκια και πίτσες είναι πολύ καλύτερη επιλογή!
Ευχαριστώ
Γενικά φοβάμαι ότι το μαγειρεμένο φαγητό όταν μπει στην καταψυξη χάνει πολύ σε γεύση, αλλά μια δοκιμή θα με πείσει

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 23:05, 26-10-06:

εγώ πάντως δεν κατάλαβα διαφορά στη γεύση απ τα δικά μου μαγειρεμένα φαγητά της κατάψυξης....

αν μιλάς όμως για τα προμαγειρεμένα κατεψυγμένα τύπου Μπαρμπα Στάθη, ε ναι... εκεί υπάρχει σοβαρή διαφορα!

Παράθεση

BReaTHeR

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BReaTHeR
Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 263 μηνύματα.

O BReaTHeR ...the era of a new born girl... έγραψε στις 00:31, 27-10-06:

Λοιπόν σήμερα με έπιασε ο μαγειρικός οίστρος μου!

Όχι από την άποψη της μαγειρικής αυτής καθ΄αυτής, αλλά από το γεγονός ότι ύστερα από πολύ καιρό έφτιαξα ένα μεσημεριανό τραπέζι της προκοπής . Και εξηγώ: 1)Μπριζόλα χοιρινή συνοδευόμενη από ρύζι, 2)Σαλάτα(ντοματάκια, αγγούρι, πιπεριά), 3) τυρί φέτα(με λάδι και ρίγανη) και 4) Λευκό κρασί( Caliga, sec) .

Οι ελλείψεις ήταν αρκετές και πρώτη και καλύτερη η σάλτσα που δεν είχε το ρύζι. Όπως και το ότι η σαλάτα θα μπορούσε να είχε και κρεμμυδάκι και πολλά άλλα.

Πάντως έκανα και μια ωραία ΄΄μαγειρική κίνηση΄΄. Την ώρα που έβραζε το ρύζι έβαλα μέσα μια φέτα λεμόνι και πήρε(το ρύζι) μια απαλή μυρωδιά.

Αναμένω τις συνταγές σας για να προσπαθήσω να τις πραγματοποιήσω!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 00:34, 27-10-06:

νταξ να δώσουμε συνταγες αλλά μην ξεκινήσω να γράφω μια ώρα πως να κάνεις κοτόσουπα και εσύ ξερνάς και μόνο με το άκουσμα

πες ποια ειναι τα φαγητα που θα ήθελες να μάθεις να μαγειρεύεις και σου γραφουμε μετα εμεις οι καλές νοικοκυρες

ΥΓ1. παντως το ρύζι αφου συνοδευοταν απο μπριζόλα, δεν χρειαζόταν σαλτσα
ΥΓ2. προσπάθησε να αποφευγεις συνδιασμούς πρωτεΐνης και άμυλου αν θες να προσέξεις το βάρος σου

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 00:37, 27-10-06:

ΥΓ2. προσπάθησε να αποφευγεις συνδιασμούς πρωτεΐνης και άμυλου αν θες να προσέξεις το βάρος σου
Αυτό είναι μέγα λάθος!! Αντιθέτως, κάθε γεύμα για να θεωρείται διατροφικά ισσοροπημένο πρέπει να περιλαμβάνει και πρωτείνες και υδατανθρακες!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 00:41, 27-10-06:

οι υδατάνθρακες είναι πάρα πολύ απαραίτητοι γιατί παρέχουν την απαραιτητη ενέργεια στον οργανισμό.... είναι ουσιαστικά το καύσιμο του...
οι πρωτεΐνες, είναι το χτίσιμο του μυϊκού ιστού.....

ο συνδιασμός τους, είναι απαγορευτικός όταν προσπαθείς να χάσεις βάρος... καθώς επίσης είναι απαγορευτικό να φας υδατάνθρακες το βράδυ πριν κοιμηθείς...
τους υδατάνθρακες τους παίρνεις όσο το δυνατόν νωρίτερα μέσα στη μέρα γιατί ακριβώς είναι η ενέργεια σου....

ισσοροπημένη διατροφή, σημαίνει ότι έχω απ όλα στην διατροφή μου γενικα....
όλη την αλυσίδα... αυτό δε σημαίνει ότι τα τρωμε όλα μαζί κι όλες τις ώρες...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 00:44, 27-10-06:

Για τους υδατάνθρακες το βράδυ συμφωνώ. Για το συνδυασμό πρωτεινών και υδατανθράκων διαφωνώ. Μήπως μπορείς να μου πεις που το βασίζεις αυτό που λες; Δηλαδή, ΓΙΑΤΙ δεν πρέπει να τρώμε μαζί πρωτείνες και υδατάνθρακες;

Παράθεση

BReaTHeR

Δραστήριο Μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 263 μηνύματα.

O BReaTHeR ...the era of a new born girl... έγραψε στις 00:53, 27-10-06:

Νομίζω ότι στα ψητά τα καταφέρνω αρκετά καλά. Εκεί που είμαι τελείως μα τελείως άσχετος είναι σε ότι έχει να κάνει με την κατσαρόλα. Όσπρια, λαχανικά, αλλά και βραστά γενικότερα. Δεν έχω ιδέα

Πάντως και μόνο για χόμπυ θα ήθελα να αφιερώσω χρόνο για να μάθω ποιοί συνδιασμοί τροφών είναι οι καλύτεροι για ένα ισορροπημένο γεύμα. Όπως και το πώς πρέπει να καταναλώνονται οι τροφές ώστε να μην καταπονείται το στομάχι. Το γεγονός όμως ότι έχω καλό μεταβολισμό(έτσι νομίζω δεν είμαι και ειδικός) δεν μου επιτρέπει να παίρνω κιλά σε μικρό χρονικό διάστημα. Αντίθετα χάνω κιλά πάρα πολύ εύκολα.

Πάντως είναι πολύ χρήσιμο αυτό το θέμα. Για μένα τουλάχιστον. Σήμερα μιλούσα με έναν συνάδελφό μου και μου έλεγε (είναι 42 χρονών το παλικάρι) ότι παρατηρούσε τη μητέρα του(μιας και ούτε η γυναίκα του ξέρει) πώς φτιάχνει το παστίτσιο γιατί τις μισές μέρες τις εβδομάδας μαγειρεύει αυτός στο σπίτι του(παντρεμένος με 2 παιδιά).Και άρχισα να με φαντάζομαι στη θέση του.

... μήπως να ξεκινήσω ταχύρυθμα μαθήματα παστίτσιου εδώ στο στέκι;

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 01:50, 27-10-06:

ο συνδιασμός τους, είναι απαγορευτικός όταν προσπαθείς να χάσεις βάρος...
Για τους υδατανθρακες που σταματαμε αρκετη ωρα πριν κοιμηθουμε κι εγω συμφωνω. Αλλα το να συνδυασεις υδατανθρακες με πρωτεινες, εκτος του οτι σιγουρα δεν ειναι λαθος, ειναι και αδυνατο να αποφευχθει! Πχ, ολες οι διαιτες προτεινουν ποσοτητα κρεατος (πρωτεινη) + σαλατα (υδατανθρακες) + καποιο συνοδευτικο (ρυζι, πατατες κτλ..=υδατανθρακες). Κανενα γευμα δεν μπορει να ειναι αποκλειστικα πρωτεινη η αποκλειστικα υδατανθρακας, δλδ σκετο κρεας η σκετο ρυζι.

Breather στα ψητα το μονο που εχεις να κανεις πριν τα αμολυσεις στην ψησταρια(?)/τοστιερα/γκριλ ειναι να τα πλυνεις καλα :p

Παράθεση

BReaTHeR

Δραστήριο Μέλος

O BReaTHeR ...the era of a new born girl... έγραψε στις 02:14, 27-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από katerina
Breather στα ψητα το μονο που εχεις να κανεις πριν τα αμολυσεις στην ψησταρια(?)/τοστιερα/γκριλ ειναι να τα πλυνεις καλα :p
Και αλάτι, πιπέρι, ρίγανη(απαραίτητη για μένα), καθώς και να μην ... καούνε αφού τα βάλεις να ψήνονται

Ξέρω όλ΄αυτά είναι πολύ απλά, αλλά για μένα είναι σημαντικό να κάνω ακόμη κι αυτά! Έφαγα εγώ μπριζόλες και φιλέτα κοτόπουλα ανάλατα μέχρι να συνηθίσω να βάζω αλάτι πριν τα ψήσω. Και καλά στα κρέατα μπορείς να βάλεις και μετά αλάτι. Στα μακαρόνια όμως; Όπως και να ΄χει, κάθε συμβουλή περί μαγειρέματος είναι χρήσιμη για μένα.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 12:54, 27-10-06:

υπάρχουν 3 διαφορετικά είδη υδατανθράκων....
οι σαλάτες έχουν το καλό είδος και τα μακαρόνια το... κακό

δεν ξέρω να σας το εξηγήσω με τον απόλυτο επιστημονικό τρόπο αλλά έχει να κάνει με την διάσπαση των υδατανθράκων και το πως καταλήγουν στον οργανισμό....
ξέρω λοιπόν, ότι ενώ η σαλατούλα είναι μαστ μαζί με το κρέας, οι πατάτες, το ρύζι, τα μακαρόνια είναι καλύτερα να αποφευγονται....

χίλιες φορές να φας μακαρόνια με σκέτη σάλτσα παρα μακαρόνια με τυρί....

βέβαια όταν κάνεις δίαιτα, ο λόγος που σου δίνουν λίγο απ όλα είναι γιατί γνωρίζουν ότι να αλλάξεις οριστικά τον τρόπο διατροφής σου και να μην φας ποτε ξανα κρέας με πατάτες ή μακαρονια με κιμα

επίσης.... ενω το φρούτο είναι τοσο καλό και τοσο υγιεινό δεν κάνει να τρώγεται μετά το φαγητο κι αυτό όταν συνδιάζεται με τροφή, χανει την αξια του
το φρούτο πρέπει να τρωγεται κυριως μόνο του.... σαν ένα γεύμα από τα 5 της ημέρας, όπως το δεκατιανό ή το απογευματινο!

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 13:02, 27-10-06:

υπάρχουν 3 διαφορετικά είδη υδατανθράκων....
οι σαλάτες έχουν το καλό είδος και τα μακαρόνια το... κακό

δεν ξέρω να σας το εξηγήσω με τον απόλυτο επιστημονικό τρόπο αλλά έχει να κάνει με την διάσπαση των υδατανθράκων και το πως καταλήγουν στον οργανισμό....
ξέρω λοιπόν, ότι ενώ η σαλατούλα είναι μαστ μαζί με το κρέας, οι πατάτες, το ρύζι, τα μακαρόνια είναι καλύτερα να αποφευγονται....

χίλιες φορές να φας μακαρόνια με σκέτη σάλτσα παρα μακαρόνια με τυρί....

βέβαια όταν κάνεις δίαιτα, ο λόγος που σου δίνουν λίγο απ όλα είναι γιατί γνωρίζουν ότι να αλλάξεις οριστικά τον τρόπο διατροφής σου και να μην φας ποτε ξανα κρέας με πατάτες ή μακαρονια με κιμα

επίσης.... ενω το φρούτο είναι τοσο καλό και τοσο υγιεινό δεν κάνει να τρώγεται μετά το φαγητο κι αυτό όταν συνδιάζεται με τροφή, χανει την αξια του
το φρούτο πρέπει να τρωγεται κυριως μόνο του.... σαν ένα γεύμα από τα 5 της ημέρας, όπως το δεκατιανό ή το απογευματινο!
ετσι η μαμα μου εχασε10 κιλα κ ενας γνωστοσ 30 κιλα

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 21:02, 27-10-06:

Κουε αν θυμάμαι καλά (πριν 5 χρόνια ασχολιόμουν αρκετά με διατροφή), αυτό περι αμύλων και πρωτεινών που λες είναι γνωστότατο hoax. Απέδειξε μου οτι κάνω λάθος με κάποια επιστημονική πηγή και θα καταπιώ τη γλώσσα μου, I promise

Παράθεση

torry (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη torry
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

H torry έγραψε στις 11:48, 04-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από zanin
την εχω φαει ειναι πολυ νοστιμη μονο που μετα μυριζεις λιγο
Μπορείς αν δεν θες να μυρίζεις , να χρησιμοποιήσεις σκόρδο σε σκόνη που ναι μεν δίνει γεύση αλλά δεν αφήνει τόση μυροδιά. Με μια τσιχλίτσα δυόσμου ή ένα γρήγορο πλήσιμο δοντιών εξαφανίζεται, σε αντίθεση με το φρέσκο σκόρδο που δεν φεύγει με τίποτα!

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 16:44, 28-12-06:

Γίδι, θέλω συνταγή για πατατοκροκέτες-μπαλάκια.(ρώτα την μαμά σου αν δεν την θυμάσαι)
Επίσης, αν κάποια από σας ξέρετε… συνταγή για τυροκεφτέδες. Έχω δοκιμάσει μερικές συνταγές και δεν πέτυχαν...δεν ήταν δηλαδή στρογγυλά-μπαλάκια…αλλά μπλοομ…κάτι κάνω λάθος…

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 17:52, 28-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Γίδι, θέλω συνταγή για πατατοκροκέτες-μπαλάκια.(ρώτα την μαμά σου αν δεν την θυμάσαι)
Επίσης, αν κάποια από σας ξέρετε… συνταγή για τυροκεφτέδες. Έχω δοκιμάσει μερικές συνταγές και δεν πέτυχαν...δεν ήταν δηλαδή στρογγυλά-μπαλάκια…αλλά μπλοομ…κάτι κάνω λάθος…
Λοιπόν, κατ' αρχήν:
τυροκροκέτες
πατατοκροκέτες
πατατοκεφτέδες!!
τυροκεφτέδες

Και, για τα μπαλάκια:

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  100_5484.JPG
Εμφανίσεις:  58
Μέγεθος:  98,0 KB  
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γίδι : 22-08-07 στις 14:40.
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 18:01, 28-12-06:

Ευχαριστώ. Πάρε για αντάλλαγμα αυτό. Αν και μάλλον τα ξέρεις όλα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 28-12-06 στις 18:24.
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 18:02, 28-12-06:

Α-χααα...! Καλέ τι'ν'τούτο;;;

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 18:25, 28-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Α-χααα...! Καλέ τι'ν'τούτο;;;
Το διόρθωσα.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 00:42, 29-12-06:

Ευχαριστώωω!!!!
decât!!! (καλά το λέω; δε δούλευε αυτό)

Παράθεση

xristinaki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xristinaki
H xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός . Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H xristinaki έγραψε στις 22:45, 15-01-07:

xειμωνιατικο wrapper με κοτοπουλο

400 γρ βραστο κοτοπουλο σε λεπτες λωριδες
2 τοματες σε κυβους
1 κουπα λαιτ κιτρινο τυρι
2 3 κουταλιες μαγιονεζα
2-3 κουταλιες ψιλοκομμενο μαιντανο
4 wrappers η τορτιγιας

κοβετε το βρασμενο κοτοπουλο κι το ανακατευετε με ολα τα αλλα υλικα.Γεμιστε με το μειγμα τις τορτιγιας.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 11:11, 18-01-07:

Σήμερα στο τρένο σκέφτηκα το εξής.

Όλοι ξέρουμε να μαγειρεύουμε τις διάφορες συνταγές επειδή κάποιος μας τις υπέδειξε με κάποιο τρόπο. Τα περισσότερα φαγητά που τρώμε έχω την αίσθηση ότι είναι συνταγές δεκαετιών να μην πω περισσότερο.

Εγώ θέλω να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει ένα φαγητό-συνταγή που να είναι εφεύρεση του 2000+. Δλδ παράγουμε κάτι νέο στον χώρο όχι σαν Έλληνες αλλά παγκοσμίως.

Το έχω απορία δλδ.

Παράθεση

Mitsos The Great (Δημήτρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mitsos The Great
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Δεν εργάζομαι και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O Mitsos The Great . έγραψε στις 23:39, 20-02-07:

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση αν και είμαι άσχετος απο μαγειρική. Θα με βοηθήσετε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,058 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 23:50, 20-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Mitsos The Great
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση αν και είμαι άσχετος απο μαγειρική. Θα με βοηθήσετε;
Όχι

Κάνε

-petros

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 00:17, 21-02-07:

εγω παλι την πατησα με το χταποδι.
εχει κανεις ιδεα για το πως σκ@τα μαγειρευεται, ωστε να τρωγεται και να μην μασαω ΛΑΣΤΙΧΟ, αλλα ΧΤΑΠΟΔΙ?
Αν και, τα χερακια που μου το μαγειρεψαν, καθε αλλο παρα αναξια ειναι

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 00:20, 21-02-07:

Απ'ο,τι εχει παρει το ματι μου στην αρχη το βραζεις με νερο και ξυδι ολοκληρο μεχρι να μαλακωσεις, μετα το ξαναβραζεις μονο του με νερο, και μετα το σερβιρεις με επιπλεον ξυδι κ λαδι! Τωρα για δοσολογιες και τετοια, χεβ νο αηδια..

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 00:36, 21-02-07:

ναι!!!!!!

ΑΗΔΙΑΑΑ!!!!!!!!

ΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΟΛΟΛΟΛΟΛ

Σιχτιρ κοπελια, ψοφησα!!!!!!!

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 21:37, 24-02-07:

Σουβλάκι με πίτα στο σπίτι.

Ξέρει κανείς πως ψήνεται η πίτα για να μην γίνει πιο σκληρή και απ' το πιάτο?

Δοκίμασα σε μικρό τηγανάκι με λίγο λαδάκι, αλλά δεν είχα το super-duper αποτέλεσμα...

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 21:44, 24-02-07:

νομίζω δεν θέλει κάτι, μόνο ζέσταμα σε αντικολλητικό χωρίς λάδι, για 2-3 λεπτά (αν κατάλαβα τι εννοείς)

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride έγραψε στις 02:19, 25-02-07:

Βρεχεις ελαχιστα τις πιτες και ψησιμο για λιγο στον φουρνο.. Αμα θες βαζεις και λαδι, εμενα μου φαινονται μια χαρα αλαδωτες!

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 10:03, 08-03-07:

Nα συμπληρώσω οτι τις ποσότητες τις ρυθμίζεται κατά βούληση, όπως επίσης και το πάντα απαραίτητο αλάτι-πιπέρι.....

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 10:36, 08-03-07:

Λοιπόν επιδή εγώ ειμαι άριστη στα κρύα πιάτα ή σός θα σας πώ για απλά πραγαμτάκια για πιτσάκια

Θέλουμε ψωμί (ας ειναι και του τόστ χωρίς κόρα)
Σάλτσα φαγητού, λίγο βούτηρο
θρίμπη πιπέρι
ουισκύ
και αλαντικά της επιλογής
τυρί επιλογής

σάλτσα
βάζουμε πουμαρό με λίγο ουίσκυ πιπέρι και θρίμπη και χτυπάμε καλά
Ψωμάκι
Βάζουμε στο ψωμί λίγο βουτηράκι ελάχιστό και την σάλτσα
αλλαντικά ότι θέλετε.
Για ψήσιμο πάλί ότι θέλετε ήτε στο μικροκυμάτων ήτε στο φούρνο μπορεί να γίνει όχι πολλύ ψήσιμο και έτοιμα τα πιτσάκια

Παράθεση

soydelsur

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη soydelsur
H soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H soydelsur έγραψε στις 13:55, 08-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Λοιπόν επιδή εγώ ειμαι άριστη στα κρύα πιάτα ή σός θα σας πώ για απλά πραγαμτάκια για πιτσάκια

Θέλουμε ψωμί (ας ειναι και του τόστ χωρίς κόρα)
Σάλτσα φαγητού, λίγο βούτηρο
θρίμπη πιπέρι
ουισκύ
και αλαντικά της επιλογής
τυρί επιλογής

σάλτσα
βάζουμε πουμαρό με λίγο ουίσκυ πιπέρι και θρίμπη και χτυπάμε καλά
Ψωμάκι
Βάζουμε στο ψωμί λίγο βουτηράκι ελάχιστό και την σάλτσα
αλλαντικά ότι θέλετε.
Για ψήσιμο πάλί ότι θέλετε ήτε στο μικροκυμάτων ήτε στο φούρνο μπορεί να γίνει όχι πολλύ ψήσιμο και έτοιμα τα πιτσάκια
Maniaki τί είναι θρίμπη?
Ρίγανη μήπως?

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 14:02, 08-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από soydelsur
Maniaki τί είναι θρίμπη?
Ρίγανη μήπως?
σόρυ ξέχασα ότι δεν πρόκειτε να βρείτεθρίμπη, βάλτε ρίγανη δεν πειράζει και αυτή καλή ειναι, αλλα ρίγανη και θρίμπη δεν ειναι το ίδιο η θρίμπη έχει φοβερό άρομα υπέροχη γέυση και λίγοι την ξέρουν σόρυ

Παράθεση

soydelsur

Δραστήριο Μέλος

H soydelsur έγραψε στις 14:07, 08-03-07:

αχχχχχ τώρα ζήλεψα!θέλω θρίμπη!θέλω θρίμπη! θέλω θρίμπη

Δεν πειράζει αααν βρω ποτέ θα την τσακώσω

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 14:10, 08-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από soydelsur
αχχχχχ τώρα ζήλεψα!θέλω θρίμπη!θέλω θρίμπη! θέλω θρίμπη

Δεν πειράζει αααν βρω ποτέ θα την τσακώσω

φυτρώνει στα βουνά με έδαφος που έχει μια μικρή δόση άμμου άν βρώ φώτο θα βγάλω, ψιλομιάζει με την ρίγανη σε εμφάνηση άλλα καμία σχέση, σε νησί πιο έυκολα βρήσκεις, να σου στείλω μόνο να την μυρίσεις ειναι φοβερή. ρίγανη σπάνια χρησιμοποιω μαζέυω και αποξηρένω φρέσκια απο το βουνο στης μάνας μου(θρίμπη)

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:34, 12-03-07:

Paidiaaaa...? Καμια ιδέα, τι να κάνω για αύριο?
Πήρα κάτι μικρά τετράγωνα "σφολιατακια"... και σπίτι έχω φέτα, διαφορα κίτρινα τυριά τριμμένα, ΑΛΛΑ δε θέλω να πήξω στο τυρί... και έχω και τόνο, τι κάνω με αυτόν?

Και λαχανικά... Θα πάω και για ψώνια.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 16:28, 12-03-07:

Οταν λες σφολιατάκια, εννοείς φύλλο;

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:35, 12-03-07:

Ναι, αλλα μικρά κομμάτια, όχι ένα μεγάλο, για ταψί...

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 16:49, 12-03-07:

Ακου τι θα έκανα εγώ:
Θα έφτιαγνα με ντομάτα κρεμμύδι και ότι άλλα λαχανικά(+βασιλικό) θέλεις ένα μείγμα μαζί με τα τυρία και κυρίως με τη φέτα.
Τσιγάρισε το κρεμμύδι μαζί με την ντομάτα και τα υπόλοιπα, και σβήστα με κρασί, κόκκινο κατά προτίμηση.
Τύλιξε το μίγμα με τα σφολιατάκια σου και τηγάνισέ τα στο ίδιο τηγάνι με το κρασί που έφτιαξες το μείγμα

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 18:07, 12-03-07:

Εκτος από το τηγάνισμα (αλλα για αυτό έχουμε φούρνους) μια χαρά σε βρίσκω!

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 18:10, 12-03-07:

Εκτος από το τηγάνισμα (αλλα για αυτό έχουμε φούρνους) μια χαρά σε βρίσκω!
Είναι όντως προτιμότερος ο φούρνος, απλά σκέφτηκα να ποτίσουν μέσα στο ίδιο λαδάκι που έφτιαξες το μείγμα

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:34, 14-03-07:

Την έκανα κι εγώ αυτήν τι συνταγή, τέλεια βγήκε!
http://www.e-steki.com/forum/showpost.php?p=153104&postcount=114

Με κάτι παραλλαγές βεβαια, δεν έβαλα σκόρδο, γιατί πειράζει τι συγκάτοικο...
και αντί για "πουμαρο" έβαλα ψιλοκομμένη φρέσκια ντομάτα, που είχα κάνει βεβαια λίγο στο τηγάνι, με ελάχιστο λάδι και πολτό ντομάτας...!!!

Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη travel_lover
H travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H travel_lover έγραψε στις 16:04, 14-03-07:

Την έκανα κι εγώ αυτήν τι συνταγή, τέλεια βγήκε!
http://www.e-steki.com/forum/showpos...&postcount=114

Με κάτι παραλλαγές βεβαια, δεν έβαλα σκόρδο, γιατί πειράζει τι συγκάτοικο...
και αντί για "πουμαρο" έβαλα ψιλοκομμένη φρέσκια ντομάτα, που είχα κάνει βεβαια λίγο στο τηγάνι, με ελάχιστο λάδι και πολτό ντομάτας...!!!

με ψιλοκομμένη ντομάτα αρέσει κ σε μένα απλά η σως δεν γίνεται τόσο πηχτή!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:27, 14-03-07:

Όντως καλο ακούγεται!
Πάντως, travel, κι εγώ έβαλα λίγο πάτε ντομάτας, κι έριξε! Δεν την έριξα ολόφρεσκια!

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 21:58, 19-03-07:

γιατι ολοι το και το γραφετε με κοκκινο ρε παιδες????
(απορια που χω κι εγω νυχτιατικο!)
για πειτε κατι ευκολο και γρηγορο, να φτιαξω αυριο στη μαμα μου να την εντυπωσιασω!
εκτος απο αυγα τηγανητα, τα φοβαμαι ετσι που σκανε και τσιτσιριζουν!
της αρεσουν πολυ τα οσπρια, το ψαρι, τα λαχανικα και ολα αυτα τα υγιεινα!

Παράθεση

soydelsur

Δραστήριο Μέλος

H soydelsur έγραψε στις 22:19, 19-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanna
γιατι ολοι το και το γραφετε με κοκκινο ρε παιδες????
(απορια που χω κι εγω νυχτιατικο!)
για πειτε κατι ευκολο και γρηγορο, να φτιαξω αυριο στη μαμα μου να την εντυπωσιασω!
εκτος απο αυγα τηγανητα, τα φοβαμαι ετσι που σκανε και τσιτσιριζουν!
της αρεσουν πολυ τα οσπρια, το ψαρι, τα λαχανικα και ολα αυτα τα υγιεινα!
Λοιπόν φακή, που δεν χρειάζεται να την βάλεις το βράδυ να μουλιάσει..

1 φλιτζάνι φακή
1μελιτζάνα σε κύβους κομμένη
1 1/2 κρεμμύδι
2 σκελίδες σκόρδο λιωμένες
1πράσινη πιπεριά κομμένη σε τετραγωνάκια
1κουτί ντοματάκια (αν πάρεις φρέσκια καλύτερα)
2 φύλλα δάφνης
αλάτι, πιπέρι, ρίγανη

Βράζεις τη φακή για λίγα λεπτά και όταν το ζουμί γίνει καφέ το πετάς στο νεροχύτη
Έχεις δίπλα σου μία κατσαρόλα με νερό που βράζει και ρίχνεις εκεί την φακή.Ρίχνεις εκεί το μισό το κρεμμύδι ψιλοκομμένο το λάδι, τη δάφνη και το σκόρδο.(το ένα απο τα δύο)
Εν τω μεταξύ έχεις κόψει τη μελιτζάνα σε κύβους τη βάζεις αλάτι το ανακατεύεις να πάει παντου και περιμένεις κανα μισάωρο (παίρνεις καμια φίλη τηλ. να περάσει η ώρα)

Μετά βάζεις σε ένα τηγανάκι λάδι, ρίχνεις το υπόλοιπο το κρεμμύδι ψιλοκομμένο,και την πιπεριά επίσης. Μόλις αρχίσει να παίρνει χρώμα βάζεις τη μελιτζάνα, την ντομάτα, το σκορδάκι που σου έμεινε,αλάτι και πιπέρι .Χαμηλώνεις τη φωτιά.
(εδώ παίρνεις και άλλη φίλη τηλ. αλλά ρίχνεις και ένα βλέφαρο στα φαγητά)
όταν μαλακώσουν οι φακες κλείνεις το μάτι.
όταν δέσει η σαλτσούλα επίσης κλείνεις το μάτι
Ρίχνεις τη σάλτσα μέσα στη φακή κάνεις ένα απαλό ανακάτωμα και ιδού νόστιμο φαγητό με βιταμίνες και σίδηρο
Εμφανισιακά δεν είναι και ό,τι πιο ωραίο έχεις δει σε φαγητό αλλά γίνεται πολύ νόστιμο.
Ελπίζω να τα έγραψα κατανοητά
Καλή επιτυχία

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη soydelsur : 19-03-07 στις 23:44.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους