Μαγειρική για στόκους και γευστικές προτάσεις!

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Σουβλάκι με πίτα στο σπίτι.

Ξέρει κανείς πως ψήνεται η πίτα για να μην γίνει πιο σκληρή και απ' το πιάτο? :mad:

Δοκίμασα σε μικρό τηγανάκι με λίγο λαδάκι, αλλά δεν είχα το super-duper αποτέλεσμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
νομίζω δεν θέλει κάτι, μόνο ζέσταμα σε αντικολλητικό χωρίς λάδι, για 2-3 λεπτά (αν κατάλαβα τι εννοείς)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Βρεχεις ελαχιστα τις πιτες και ψησιμο για λιγο στον φουρνο.. Αμα θες βαζεις και λαδι, εμενα μου φαινονται μια χαρα αλαδωτες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Nα συμπληρώσω οτι τις ποσότητες τις ρυθμίζεται κατά βούληση, όπως επίσης και το πάντα απαραίτητο αλάτι-πιπέρι.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Λοιπόν επιδή εγώ ειμαι άριστη στα κρύα πιάτα ή σός θα σας πώ για απλά πραγαμτάκια για πιτσάκια

Θέλουμε ψωμί (ας ειναι και του τόστ χωρίς κόρα)
Σάλτσα φαγητού, λίγο βούτηρο
θρίμπη πιπέρι
ουισκύ
και αλαντικά της επιλογής
τυρί επιλογής

σάλτσα
βάζουμε πουμαρό με λίγο ουίσκυ πιπέρι και θρίμπη και χτυπάμε καλά
Ψωμάκι
Βάζουμε στο ψωμί λίγο βουτηράκι ελάχιστό και την σάλτσα
αλλαντικά ότι θέλετε.
Για ψήσιμο πάλί ότι θέλετε ήτε στο μικροκυμάτων ήτε στο φούρνο μπορεί να γίνει όχι πολλύ ψήσιμο και έτοιμα τα πιτσάκια:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soydelsur

Δραστήριο μέλος

Η soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Λοιπόν επιδή εγώ ειμαι άριστη στα κρύα πιάτα ή σός θα σας πώ για απλά πραγαμτάκια για πιτσάκια

Θέλουμε ψωμί (ας ειναι και του τόστ χωρίς κόρα)
Σάλτσα φαγητού, λίγο βούτηρο
θρίμπη πιπέρι
ουισκύ
και αλαντικά της επιλογής
τυρί επιλογής

σάλτσα
βάζουμε πουμαρό με λίγο ουίσκυ πιπέρι και θρίμπη και χτυπάμε καλά
Ψωμάκι
Βάζουμε στο ψωμί λίγο βουτηράκι ελάχιστό και την σάλτσα
αλλαντικά ότι θέλετε.
Για ψήσιμο πάλί ότι θέλετε ήτε στο μικροκυμάτων ήτε στο φούρνο μπορεί να γίνει όχι πολλύ ψήσιμο και έτοιμα τα πιτσάκια:)

Maniaki τί είναι θρίμπη?
Ρίγανη μήπως?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Maniaki τί είναι θρίμπη?
Ρίγανη μήπως?:hmm:

σόρυ ξέχασα ότι δεν πρόκειτε να βρείτεθρίμπη, βάλτε ρίγανη δεν πειράζει και αυτή καλή ειναι, αλλα ρίγανη και θρίμπη δεν ειναι το ίδιο η θρίμπη έχει φοβερό άρομα υπέροχη γέυση και λίγοι την ξέρουν σόρυ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soydelsur

Δραστήριο μέλος

Η soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 573 μηνύματα.
αχχχχχ τώρα ζήλεψα!θέλω θρίμπη!θέλω θρίμπη! θέλω θρίμπη :jumpy: :jumpy: :jumpy: :jumpy:

Δεν πειράζει αααν βρω ποτέ θα την τσακώσω :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
αχχχχχ τώρα ζήλεψα!θέλω θρίμπη!θέλω θρίμπη! θέλω θρίμπη :jumpy: :jumpy: :jumpy: :jumpy:

Δεν πειράζει αααν βρω ποτέ θα την τσακώσω :D


φυτρώνει στα βουνά με έδαφος που έχει μια μικρή δόση άμμου άν βρώ φώτο θα βγάλω, ψιλομιάζει με την ρίγανη σε εμφάνηση άλλα καμία σχέση, σε νησί πιο έυκολα βρήσκεις, να σου στείλω μόνο να την μυρίσεις ειναι φοβερή. ρίγανη σπάνια χρησιμοποιω μαζέυω και αποξηρένω φρέσκια απο το βουνο στης μάνας μου(θρίμπη):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Paidiaaaa...? Καμια ιδέα, τι να κάνω για αύριο?
Πήρα κάτι μικρά τετράγωνα "σφολιατακια"... και σπίτι έχω φέτα, διαφορα κίτρινα τυριά τριμμένα, ΑΛΛΑ δε θέλω να πήξω στο τυρί... και έχω και τόνο, τι κάνω με αυτόν?

Και λαχανικά... Θα πάω και για ψώνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Οταν λες σφολιατάκια, εννοείς φύλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, αλλα μικρά κομμάτια, όχι ένα μεγάλο, για ταψί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ακου τι θα έκανα εγώ:
Θα έφτιαγνα με ντομάτα κρεμμύδι και ότι άλλα λαχανικά(+βασιλικό) θέλεις ένα μείγμα μαζί με τα τυρία και κυρίως με τη φέτα.
Τσιγάρισε το κρεμμύδι μαζί με την ντομάτα και τα υπόλοιπα, και σβήστα με κρασί, κόκκινο κατά προτίμηση.
Τύλιξε το μίγμα με τα σφολιατάκια σου και τηγάνισέ τα στο ίδιο τηγάνι με το κρασί που έφτιαξες το μείγμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εκτος από το τηγάνισμα (αλλα για αυτό έχουμε φούρνους) μια χαρά σε βρίσκω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εκτος από το τηγάνισμα (αλλα για αυτό έχουμε φούρνους) μια χαρά σε βρίσκω!
Είναι όντως προτιμότερος ο φούρνος, απλά σκέφτηκα να ποτίσουν μέσα στο ίδιο λαδάκι που έφτιαξες το μείγμα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Την έκανα κι εγώ αυτήν τι συνταγή, τέλεια βγήκε!
https://www.e-steki.com/forum/showpost.php?p=153104&postcount=114

Με κάτι παραλλαγές βεβαια, δεν έβαλα σκόρδο, γιατί πειράζει τι συγκάτοικο...
και αντί για "πουμαρο" έβαλα ψιλοκομμένη φρέσκια ντομάτα, που είχα κάνει βεβαια λίγο στο τηγάνι, με ελάχιστο λάδι και πολτό ντομάτας...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
Την έκανα κι εγώ αυτήν τι συνταγή, τέλεια βγήκε!
https://www.e-steki.com/forum/showpost.php?p=153104&postcount=114

Με κάτι παραλλαγές βεβαια, δεν έβαλα σκόρδο, γιατί πειράζει τι συγκάτοικο...
και αντί για "πουμαρο" έβαλα ψιλοκομμένη φρέσκια ντομάτα, που είχα κάνει βεβαια λίγο στο τηγάνι, με ελάχιστο λάδι και πολτό ντομάτας...!!!


με ψιλοκομμένη ντομάτα αρέσει κ σε μένα απλά η σως δεν γίνεται τόσο πηχτή!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Όντως καλο ακούγεται!
Πάντως, travel, κι εγώ έβαλα λίγο πάτε ντομάτας, κι έριξε! Δεν την έριξα ολόφρεσκια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
γιατι ολοι το και το γραφετε με κοκκινο ρε παιδες????
(απορια που χω κι εγω νυχτιατικο!)
για πειτε κατι ευκολο και γρηγορο, να φτιαξω αυριο στη μαμα μου να την εντυπωσιασω!
εκτος απο αυγα τηγανητα, τα φοβαμαι ετσι που σκανε και τσιτσιριζουν! :P
της αρεσουν πολυ τα οσπρια, το ψαρι, τα λαχανικα και ολα αυτα τα υγιεινα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soydelsur

Δραστήριο μέλος

Η soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 573 μηνύματα.
γιατι ολοι το και το γραφετε με κοκκινο ρε παιδες????
(απορια που χω κι εγω νυχτιατικο!)
για πειτε κατι ευκολο και γρηγορο, να φτιαξω αυριο στη μαμα μου να την εντυπωσιασω!
εκτος απο αυγα τηγανητα, τα φοβαμαι ετσι που σκανε και τσιτσιριζουν! :P
της αρεσουν πολυ τα οσπρια, το ψαρι, τα λαχανικα και ολα αυτα τα υγιεινα!

Λοιπόν φακή, που δεν χρειάζεται να την βάλεις το βράδυ να μουλιάσει..

1 φλιτζάνι φακή
1μελιτζάνα σε κύβους κομμένη
1 1/2 κρεμμύδι
2 σκελίδες σκόρδο λιωμένες
1πράσινη πιπεριά κομμένη σε τετραγωνάκια
1κουτί ντοματάκια (αν πάρεις φρέσκια καλύτερα) ;)
2 φύλλα δάφνης
αλάτι, πιπέρι, ρίγανη

Βράζεις τη φακή για λίγα λεπτά και όταν το ζουμί γίνει καφέ το πετάς στο νεροχύτη
Έχεις δίπλα σου μία κατσαρόλα με νερό που βράζει και ρίχνεις εκεί την φακή.Ρίχνεις εκεί το μισό το κρεμμύδι ψιλοκομμένο το λάδι, τη δάφνη και το σκόρδο.(το ένα απο τα δύο)
Εν τω μεταξύ έχεις κόψει τη μελιτζάνα σε κύβους τη βάζεις αλάτι το ανακατεύεις να πάει παντου και περιμένεις κανα μισάωρο (παίρνεις καμια φίλη τηλ. να περάσει η ώρα):D

Μετά βάζεις σε ένα τηγανάκι λάδι, ρίχνεις το υπόλοιπο το κρεμμύδι ψιλοκομμένο,και την πιπεριά επίσης. Μόλις αρχίσει να παίρνει χρώμα βάζεις τη μελιτζάνα, την ντομάτα, το σκορδάκι που σου έμεινε,αλάτι και πιπέρι .Χαμηλώνεις τη φωτιά.
(εδώ παίρνεις και άλλη φίλη τηλ. αλλά ρίχνεις και ένα βλέφαρο στα φαγητά)
όταν μαλακώσουν οι φακες κλείνεις το μάτι.
όταν δέσει η σαλτσούλα επίσης κλείνεις το μάτι ;)
Ρίχνεις τη σάλτσα μέσα στη φακή κάνεις ένα απαλό ανακάτωμα και ιδού νόστιμο φαγητό με βιταμίνες και σίδηρο :strong:
Εμφανισιακά δεν είναι και ό,τι πιο ωραίο έχεις δει σε φαγητό αλλά γίνεται πολύ νόστιμο.
Ελπίζω να τα έγραψα κατανοητά:worry:
Καλή επιτυχία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top