Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,032 μέλη και 2,416,420 μηνύματα σε 75,353 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 566 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μαγειρική για στόκους και γευστικές προτάσεις!

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,727 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 13:59, 19-07-07:

αφού είναι ήδη έτοιμο δεν νομίζω ότι το κάνεις κάτι άλλο
απλά το κόβεις σε κομματάκια και το ανακατεύεις
(μήπως είναι καλύτερα το ρυζάκι απ το χυλοπιτάκι?)
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,604 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 14:03, 19-07-07:

Ok, θα δοκιμάσω!

ΛΕς, ρυζάκι;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 14:05, 19-07-07:

νι καλύτερα
επίσης.. δεν ξέρω αν γενικά σου αρέσουν οι άσπρες σάλτσες ή οι κόκκινες....
δλδ το χταποδάκι που έχεις τώρα είναι μάλλον σε λαδάκι με ριγανη και μάλλον και ξύδι.... αν το θες λευκό, το ανακατεύεις ως εχει με το ρυζάκι

εναλλακτικά μπορείς να κάνεις μια ελαφριά κόκκινη σάλτσα, να ρίξεις μετά το χταποδάκι μέσα να δέσει με τη σάλτσα και επιπλέον, εκεί μέσα να βράσεις το ρύζι...
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 14:06, 19-07-07:

Ααα καλό αυτό! Νομίζω έχω δύο ειδών, ένα σκέτο (απλά διατηρημένο) κι ένα πιο σαλτσωμένο... Τι άλλο πάει από μπαχαρικά, λεμόνια, ξύδια...;
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 14:06, 19-07-07:

για άσπρο ή για κόκκινο?
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 14:11, 19-07-07:

both?
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 14:20, 19-07-07:

για το άσπρο, αν θες μπορείς να τσιγαρίσεις λίγο κρεμμύδι, μετά να ρίξεις μέσα το χταποδάκι, να το σβήσεις αν έχεις με λίγο κρασί λευκό, και προσθέτεις ελάχιστο λεμόνι, ελάχιστο σκόρδο, κάμποση ρίγανη, και λίγο νεράκι να γίνει σαν σαλτσούλα. Στο τέλος τη δένεις με μια κουταλιά κορν φλάουρ ή αλεύρι
(αλήθεια έχεις τόσο εξοπλισμένη κουζίνα? )

Για το κόκκινο, τα ίδια βήματα για τσιγάρισμα, το σβήνεις με κόκκινο κρασί, όχι βέβαια λεμόνι, περισσότερο σκορδάκι και πιπέρι, ελάχιστη ρίγανη, σαλτσούλα τομάτας κι έχεις έτοιμη την κόκκινη σάλτσα σου.

Το αν θα βράσεις το ρύζι στην άσπρη ή στην κόκκινη σάλτσα σου, είναι θέμα επιλογής... μπορείς απλά να το κάνεις το ρύζι κανονικό και να του βάλεις από πάνω τη σάλτσα. Αν όμως το βράσεις μέσα στη λευκή σάλτσα, θες περισσότερο νερό φυσικά και όχι δέσιμο με κορν φλάουρ.

τα λευκά θέλουν περισσότερο λεμόνι - ρίγανη
τα κόκκινα θέλουν περισσότερο σκόρδο - πιπέρι

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 14:21, 19-07-07:

Αχ τέλεια!!! Ευχαριστώ πααααρα πολύ!!!
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 14:22, 19-07-07:

περικαλώ καλέ! τι τα έχουμε τα γαλόνια?
αντί για χταποδάκι, έτσι γίνεται και με καλαμαράκια αν θες
Παράθεση

Mitsos The Great (Δημήτρης)

Δραστήριο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Δεν εργάζομαι και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O Mitsos The Great . έγραψε: στις 14:25, 19-07-07:

Μου άνοιξε την όρεξη αυτό το θέμα
Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε: στις 16:36, 19-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
για το άσπρο, αν θες μπορείς να τσιγαρίσεις λίγο κρεμμύδι, μετά να ρίξεις μέσα το χταποδάκι, να το σβήσεις αν έχεις με λίγο κρασί λευκό, και προσθέτεις ελάχιστο λεμόνι, ελάχιστο σκόρδο, κάμποση ρίγανη, και λίγο νεράκι να γίνει σαν σαλτσούλα. Στο τέλος τη δένεις με μια κουταλιά κορν φλάουρ ή αλεύρι
(αλήθεια έχεις τόσο εξοπλισμένη κουζίνα? )

Για το κόκκινο, τα ίδια βήματα για τσιγάρισμα, το σβήνεις με κόκκινο κρασί, όχι βέβαια λεμόνι, περισσότερο σκορδάκι και πιπέρι, ελάχιστη ρίγανη, σαλτσούλα τομάτας κι έχεις έτοιμη την κόκκινη σάλτσα σου.

Το αν θα βράσεις το ρύζι στην άσπρη ή στην κόκκινη σάλτσα σου, είναι θέμα επιλογής... μπορείς απλά να το κάνεις το ρύζι κανονικό και να του βάλεις από πάνω τη σάλτσα. Αν όμως το βράσεις μέσα στη λευκή σάλτσα, θες περισσότερο νερό φυσικά και όχι δέσιμο με κορν φλάουρ.

τα λευκά θέλουν περισσότερο λεμόνι - ρίγανη
τα κόκκινα θέλουν περισσότερο σκόρδο - πιπέρι

πω πω τι μαγειρησα καλε τελεια ευχαριστω κ εγω
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 13:34, 22-07-07:

Παιδιά, καμία ιδέα τι να κάνω, σε ένα πάρτι; Ο καθένας μας πρέπει να φέρει κάτι...
Την τυρόπιτα θα την κάνω για ένα άλλο πάρτι με την ίδια παρέα...
Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε: στις 13:38, 22-07-07:

φτιαξε ενα πυργακι.... βαλε απο πανω...αλουμινοχαρτο... κ τρυπα με οδοντογλυφιδες κεφτεδακι τυρακια με ελιτσα λουκανικακια οτι φανταστεις
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε: στις 13:56, 22-07-07:

Φτιαξε μικρα κεφτεδακια και κανενα τζατζικι! Και μια σοκολατοπιτα ala kajira!
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 21:30, 23-07-07:

Χεχε, θένκς! Βασικά απλά πρέπει ο καθένας να φέρει από κάτι... όχι πολλά! Γι' αυτό έλεγα καμία ρυζοσαλάτα, κοινώς απλά σαν πρασόρυζο αλλά κρύα, γιατί θα είναι μπουφές...
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 07:22, 24-07-07:

και μακαρονοσαλάτα ίσως
Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε: στις 08:20, 24-07-07:

κινεζικη?
Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε: στις 08:45, 24-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από io-io
Φτιαξε μικρα κεφτεδακια και κανενα τζατζικι! Και μια σοκολατοπιτα ala kajira!
κι εγώ πάντως αυτό ψηφίζω
Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

H hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 424 μηνύματα.

H hamsteraki έγραψε: στις 09:24, 24-07-07:

Παιδιά βοήθεια!!!!
Πήρα τη μεγάλη απόφαση!! Το Σάββατο να του κάνω το τραπέζι! Ξέρετε κρασάκι, κεράκια και φαγητάκι σούπερ. Αυτό σημαίνει επιδόρπιο, κυρίως (μαζί με σαλάτα) και ένα γλυκό...
Το βασικό ότι είμαι στόκος, τελείως όμως..Επίσης βασικό ότι όσες φορές έχω ασχοληθεί και έχω κάνει 2-3 φαγητάκια τα έχω πετύχει..
Ποιος μπορεί να με βοηθήσει με ιδέες για κάτι εύκολο αλλά παράλληλα εντυπωσιακό. Δεν θέλω τεράστιες ποσότητες απλά έναν ωραίο συνδιασμό για να το ευχαριστηθούμε και να μην καταλήξουμε σε delivery !!

** Σιχαίνεται τα μανιτάρια οπότε τα ξεχνάμε
Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε: στις 09:26, 24-07-07:

για κυριος πιατο παρε φιλετακι χοιτινο μαρεσει εμενα(ψαρονεφρι)κ φτιαχε καμια σαλτσουλα πεπερ π.χ.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια