Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,797 μηνύματα σε 74,634 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Συνέχεια μετά από "φάση"

nicole!

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nicole!
H nicole! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 37 μηνύματα.

H nicole! έγραψε στις 14:02, 31-03-06:

Καλησπέρα σε όλους και σε όλες! Ελπίζω το θεματάκι που ανοίγω να μην έχει επαναληφθεί. Λοιπόν θα σας τα πώ τα πράγματα οπως ακριβώς έχουν
Το Σάββατοκύριακο που μας πέρασε είχα βγεί με την παρέα και εκεί ε, λίγο η ατμόσφαιρα,λίγο τα ποτά εγινε μια φάση (το τονίζω φάση όχι one-night stand) με έναν φίλο μου.Το πρόβλημα μου είναι οτι εγώ τώρα θα ήθελα να το συνεχίσουμε δηλαδή να είμαστε μαζί ενώ εκείνος δεν μου δείχνει κάτι τέτοιο.Νομίζετε οτι αξίζει να το προσπαθήσω ώστε να γίνει κάτι και αν ναι πώς?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 14:06, 31-03-06:

Δεν νομίζω οτι αξίζει να προσπαθήσεις. Μου έχει συμβεί πολλάκις στα 15-16-17 αυτό που περιγράφεις και όσο κι αν προσπάθησα δεν άξιζε τον κόπο. Μην φθείρεσαι άδικα απο άτομα που δεν σε γουστάρουν ΤΡΕΛΑ και κάνουν νάζια και το παίζουν αδιάφοροι κλπ. Μην αρκείσαι στα ψίχουλα που σου πέταει. Δεν σου αξίζουν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 14:18, 31-03-06:

Αν ήταν όλοι να συμβουλεύουμε με βάση τα ψυχολογικά μας τραύματα τότε θα χαμε φάει ο ενας τον άλλο μια ώρα αρχύτερα.

Άκου nicole κούκλα μου, πάρε ενα τηλεφωνάκι (οχι μήνυμα, τηλέφωνο έχει σημασία) το παλικάρι και πες του να βγείτε για καφέ να συζητήσετε κάτι σημαντικό. Εκεί στον καφέ, ρώτα τον στα ίσα αν όλη η φάση ήταν φάση ή μια αρχή για κάτι άλλο. Εκείνος δε θα το περιμένει λογικά να τον ρωτήσεις στα ίσα οπότε ή θα σου πει τι αληθινά νομίζει και θα ξεκαθαρίσει το όλο θέμα με ευτυχές τέλος ή οχι, ή θα σου πετάξει μια βλακεία επειδή θα είναι απροετοίμαστος και θα σε αφήσει να λες "τι ήθελα και έμπλεξα μ' αυτό το μ@λ@κα θεε μου", οπότε πάλι ξεκαθαρίζεις.

Μίλα του! Καλύτερα να μετανιώσεις για κάτι που έκανες, παρά για κάτι που δεν έκανες. Η επιλογή δική σου!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 14:31, 31-03-06:

Θα συμφωνησω με Valder ... ειναι καλλιτερα έτσι ...
Γιατι στην περιπτωση που δεν θελει θα εισαι σιγουρη ... φανταζεσε μια ζωη να αναρωτιεσαι λες να ηθελε; κτλ κτλ

Παράθεση

Klaus

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Klaus
Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 535 μηνύματα.

O Klaus έγραψε στις 14:33, 31-03-06:

Μέσα ξεκαθάρισέ το αλλιώς θα σε φάει η απορεία και θα στενοχοριέσαι άδικα!!!

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 14:33, 31-03-06:

Θα συμφωνήσω με τον Βαλ..... Αλλο να νομίζεις ότι δεν θέλει κάτι περισσότερο και άλλο να είσαι σίγουρη για το τι θέλει να γίνει μεταξύ σας. Μίλα του....Άλλωστε δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Φίλοι δεν μπορείτε να είσαστε πλέον....Ας προσπαθήσετε για κάτι περισσότερο!

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 14:47, 31-03-06:

Ακομα ενας που θα συμφωνησει με τον Valder...
Πολυ σωστη η τελευταια σου προταση!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 14:47, 31-03-06:

Εγώ διαφωνώ και όχι μόνο λόγω προσωπικής εμπειρίας. Αμα ο τύπος γούσταρε πραγματικά δεν θα της είχε δώσει τέτοια εντύπωση. Οι γυναίκες συνήθως καταλαβαίνουμε πότε κάποιος μας γουστάρει κι ας το παίζουμε οτι δεν είχαμε ιδέα ή προσπαθούμε να πείσουμε τον εαυτό μας οτι ο τάδε που θέλουμε εμείς μας θέλει και αυτός. Τουλάχιστον εγώ πάντα το καταλάβαινα.
Οπότε κατα τη γνώμη μου, και μακάρι να κάνω λάθος, και να γίνει κάτι θα είναι κάτι χλιαρό και προβληματικό μιας και τουλάχιστον η μια μεριά δεν θα γουστάρει αρκετά.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 14:53, 31-03-06:

Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen
Φίλοι δεν μπορείτε να είσαστε πλέον....Ας προσπαθήσετε για κάτι περισσότερο!
Εδω μια ένσταση μινιόν αν μου επιτρέπεις. Οχι οτι δε μπορούν να είναι φίλοι, φυσικά και μπορούν, απλά όσο πιο έντονα τα συναισθήματα στον ενα απ' τους δύο, τόσο πιο δύσκολο θα είναι για εκείνον να διατηρήσει μια φιλία... όχι όμως και ακατόρθωτο. Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες οπότε να το αφήσουμε λίγο να πλανάται ελεύθερο; Όμορφα!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 14:55, 31-03-06:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Εδω μια ένσταση μινιόν αν μου επιτρέπεις. Οχι οτι δε μπορούν να είναι φίλοι, φυσικά και μπορούν, απλά όσο πιο έντονα τα συναισθήματα στον ενα απ' τους δύο, τόσο πιο δύσκολο θα είναι για εκείνον να διατηρήσει μια φιλία... όχι όμως και ακατόρθωτο. Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες οπότε να το αφήσουμε λίγο να πλανάται ελεύθερο; Όμορφα!
Συνεφωνώ. Οι καλύτεροι φίλοι είναι αυτοί που σε γουστάρουν λιγάκι (λιγάκι, αμα γίνει "αρκετά" τότε είναι πρόβλημα).

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 14:59, 31-03-06:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Οι γυναίκες συνήθως καταλαβαίνουμε πότε κάποιος μας γουστάρει κι ας το παίζουμε οτι δεν είχαμε ιδέα ή προσπαθούμε να πείσουμε τον εαυτό μας οτι ο τάδε που θέλουμε εμείς μας θέλει και αυτός. Τουλάχιστον εγώ πάντα το καταλάβαινα.
Όπως λέει και ο αδερφός μου, ο οποίος εστί σοφότερος πολλών... " Η γυναίκα δεν ξέρει αν τη γουστάρεις. Απλά έχει την ελπίδα οτι τη γουστάρεις και την έχει συνέχεια."

Όσο της δείχνεις οτι τη θέλεις λοιπόν τη γυναίκα, τόσο επιβεβαιώνονται οι υποψίες/ελπίδες της.

Ρε συ μήπως ενα σπλιτάκι θα ήταν καλό οεο; Πάει, σλιπάκι πήγα να γράψω.... το χασα το μυαλό μου...

Παράθεση

nicole!

Νεοφερμένος

H nicole! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 37 μηνύματα.

H nicole! έγραψε στις 15:25, 31-03-06:

Παιδιά ευχααριστώ για όλες τις απαντήσεις σας. Όμως έχω να πω κάποια πραγματάκια που με έβαλαν και εμένα σε σκέψεις:
1.Όταν έγινε αυτό την επόμενη μέρα τα χάλασε με την δικιά του έτυχε να είμαι εκεί δίπλα.Τι σημαίνει αυτο?
2.Ο τύπος είναι ωραίος...και το ξέρει...υπερβολικά καλά.........δεν θέλω να τον ψωνίσω κι άλλο.
Και επειδή όπως είπε και η Michelle καταλαβαίνω οταν κάποιος με θέλει αυτός μου δίνει αυτήν την εντύπωση. Τώρα δεν πιστεύω να γίνουμε ποτέ κολλητάρια γιατί έχω ένα κόλλημα και δεν μπορώ παρεϊτσες με πρωην και γενικά άτομα που υπήρξε ένα κάποιο σκηνικό

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nicole! : 31-03-06 στις 15:30.
Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 15:32, 31-03-06:

Όταν ένας άντρας θέλει μια γυναίκα, αυτό κάνει μπαμ από χιλιόμετρα, οπότε θα συμφωνήσω με την Μισελ....Στο συγκεκριμένο θέμα όμως, επειδή έχουν υπάρξει φίλοι η Νικολ και το παιδί, ίσως και αυτός να έχει κάποιους δισταγμούς και να μην αφήνει τον εαυτό του να είναι ξεκάθαρος απέναντί της.....
Το γεγονός τώρα Νικολ μου, ότι χώρισε την κοπέλα του, μπορεί να είναι και άσχετο. Εξαρτάται....Την Παρασκευή δήλωνε τρελά ερωτευμένος μαζί της και την Κυριακή (μετά τη φάση που προηγήθηκε) την χώρισε? Ή ήταν στα πλάνα του να την χωρίσει και το έκανε συμπτωματικά την Κυριακή?
Όσο για το ότι είναι πολυυυυυυ ωραίος και το ξέρει....χμ....δυσάρεστο αυτό. Πόσο χρονών είναι?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nicole!

Νεοφερμένος

H nicole! έγραψε στις 15:54, 31-03-06:

17 όπως κι εγώ.Τώρα οσον αναφορά στη φιλία μας.βγαίνουμε με όλη την παρέα και μιλάμε, λέμε τα πιο προσωπικά μας αλλά δεν είναι το άτομο που θα κατσω να συζητήσω το προβλημα μου και ούτε είμαι εγώ γι'αυτόν.Για την κοπελα του ήξερα οτι είναι στα χωρίσματα και τίποτα παραπάνω.

κάτι άσχετο πώς μπορώ να βάλω την ηλικία μου να φαίνεται?

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:07, 31-03-06:

Αρχική Δημοσίευση από nicole!
άσχετο πώς μπορώ να βάλω την ηλικία μου να φαίνεται?
Θα κάνεις κλικ στο Εργαλεία -> Επεξεργασία Προφιλ και στην επιλογή για τη Μυστικότητα των γενεθλίων σου θα δηλώσεις "εμφάνιση ηλικίας και ημ/νίας γεννήσεως".
Έτσι εκτός του οτι θα εμφανίζεται δίπλα απο κάθε μήνυμα σου, στο προφιλ σου και στη λίστα μελών, την ημέρα που έχεις γενέθλια θα εμφανίζεται στην αρχική σελίδα του site και του forum το nickname σου

Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Dare-Devil
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 561 μηνύματα.

O Dare-Devil έγραψε στις 16:15, 31-03-06:

Καλησπέρα σε όλους και σε όλες! Ελπίζω το θεματάκι που ανοίγω να μην έχει επαναληφθεί. Λοιπόν θα σας τα πώ τα πράγματα οπως ακριβώς έχουν
Το Σάββατοκύριακο που μας πέρασε είχα βγεί με την παρέα και εκεί ε, λίγο η ατμόσφαιρα,λίγο τα ποτά εγινε μια φάση (το τονίζω φάση όχι one-night stand) με έναν φίλο μου.Το πρόβλημα μου είναι οτι εγώ τώρα θα ήθελα να το συνεχίσουμε δηλαδή να είμαστε μαζί ενώ εκείνος δεν μου δείχνει κάτι τέτοιο.Νομίζετε οτι αξίζει να το προσπαθήσω ώστε να γίνει κάτι και αν ναι πώς?
Kανονισε να βγεις μαζι του μια μερα για καφε για να μιλησετε.Πες του τι νιωθεις με απο αυτο που εγινε.Δειξ του τα συναισθηματα σου.Αν τελικα δεν σε γουσταρει τοτε καλυτερα να αποχωρησεις και να το αφησεις το θεμα.

Παράθεση

nicole!

Νεοφερμένος

H nicole! έγραψε στις 16:23, 31-03-06:

DareDevil αυτό που λές είναι το καλύτερο όμως αξίζει τον κόπο? Μήπως απλά θα μου πεί "καλύτερα να μείνουμε φίλοι" ενώ εγώ θα έχω τρελλαθεί μέχρι να του τα πώ όλα αυτά στα ίσα και μετά θα του έχω τονώσει και το ηθικό?

Michelle εγώ δεν είμαι 20! γιατί γράφει είκοσι?

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:28, 31-03-06:

Γιατί είχες βάλει (μάλλον κατα λάθος) το 1985 ως έτος γεννήσεως. Στο άλλαξα στο 1988 οπότε τώρα πρέπει να το δείχνει σωστά

Παράθεση

nicole!

Νεοφερμένος

H nicole! έγραψε στις 16:32, 31-03-06:

Σ'ευχαριστώμα τι καλούς admin που έχουμε

Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Dare-Devil
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 561 μηνύματα.

O Dare-Devil έγραψε στις 16:33, 31-03-06:

DareDevil αυτό που λές είναι το καλύτερο όμως αξίζει τον κόπο? Μήπως απλά θα μου πεί "καλύτερα να μείνουμε φίλοι" ενώ εγώ θα έχω τρελλαθεί μέχρι να του τα πώ όλα αυτά στα ίσα και μετά θα του έχω τονώσει και το ηθικό?

Πρεπει να το ρισκαρεις.Θα σου αρεσε να τα κρατησεις ολα μεσα σου παρα να τα πεις για να σου φυγει ενα βαρος?Εγω πιστευω πως πρεπει να του μιλησεις αν σε πληγωσει η οποιαδηποτε απαντηση του να σταθεις στο υψος σου.Μην σε παρει κατω.Ειδικα εκεινη την στιγμη γιατι αυτο θα τον τονωσει.Μιλα του!Συζητηστε το θεμα πολιτισμενα!

Να σου πω την αληθεια πριν απο κανενα μηνα περασα και εγω παρομοια φαση οπως και εσυ.Ειχα παει σε ενα κλαμπ που γινοταν μια εκδηλωση εγινε φαση με μια γνωστη μου.Αλλα οπως και το παιδι που μου λες ετσι και αυτη δεν μου εδειχνε μετα κανενα σημαδι οτι θελει να προχωρησουμε.Εκανα την κινηση και την πλησιασα αργοτερα και τελικα με γουσταρε και εκεινη.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:40, 31-03-06:

Αρχική Δημοσίευση από Dare-Devil
Να σου πω την αληθεια πριν απο κανενα μηνα περασα και εγω παρομοια φαση οπως και εσυ.Ειχα παει σε ενα κλαμπ που γινοταν μια εκδηλωση εγινε φαση με μια γνωστη μου.Αλλα οπως και το παιδι που μου λες ετσι και αυτη δεν μου εδειχνε μετα κανενα σημαδι οτι θελει να προχωρησουμε.Εκανα την κινηση και την πλησιασα αργοτερα και τελικα με γουσταρε και εκεινη.
Δεν είναι το ίδιο καλό μου...
Όσο κι αν υποστηρίζω ακράδαντα οτι πρέπει να υπάρχει ισότητα παντού, ας είμαστε ρεαλιστές. Επι του παρόντος δεν υπάρχει σε τέτοια πράγματα, αν και ευτυχώς με τον καιρό όλο και καλυτερεύει η κατάσταση. Η γυναίκα ακόμα και σήμερα πολλές φορές δεν δείχνει σχεδόν καθόλου οτι γουστάρει. Ο άντρας με τον ένα ή αλλο τρόπο το δείχνει.

Παράθεση

nicole!

Νεοφερμένος

H nicole! έγραψε στις 16:52, 31-03-06:

και να σου πώ λες καλύτερα απο κοντά ή να του στείλω sms? και συμφωνώ πάρα πολύ με την michelle

Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 17:22, 31-03-06:

οι άνθρωποι είναι τρέχα γύρευε. ο καθένας κουβαλάει διαφορετικής λογής σκ@τά μες το κεφάλι του. γενικοί κανόνες αντιμετώπισης κρίσεων δε νομίζω πως υπάρχουνε... κάνε ό,τι σε φωτίσει ο θεός (sic) και προσπάθησε να κρατήσεις όσο το δυνατόν ακέραιο τον αυτοσεβασμό σου (υπάρχει τέτοια λέξη; ). μακάρι να είναι σωστό παιδί ο λεγάμενος, τι να πω...

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 18:21, 31-03-06:

Όσο κι αν υποστηρίζω ακράδαντα οτι πρέπει να υπάρχει ισότητα παντού, ας είμαστε ρεαλιστές. Επι του παρόντος δεν υπάρχει σε τέτοια πράγματα, αν και ευτυχώς με τον καιρό όλο και καλυτερεύει η κατάσταση. Η γυναίκα ακόμα και σήμερα πολλές φορές δεν δείχνει σχεδόν καθόλου οτι γουστάρει. Ο άντρας με τον ένα ή αλλο τρόπο το δείχνει.
Mην το λες, αρκετοί άντρες είναι επίσης διστακτικοί.Βλέπεις η απόρριψη "πονάει" το ίδιο και στα δύο φύλα με την διαφορά ότι μια κοπέλα μπορεί πιο εύκολα να εκδηλώσει την πίκρα της στις κολλητές ή στην παρέα, ενώ ένα αγόρι(και ειδικά έφηβος) πρέπει να το παίξει υπεράνω.
Εξάλλου γιατί δεν το κοιτάμε με την άλλη οπτική γωνία;
Κι αν εκείνος απο την μεριά του σκέφτεται "να προχωρήσω κι αν δεν ενδιαφέρεται για μένα;Αφού έκανε ότι δεν τρέχει τίποτα την επόμενη μέρα.Και χώρισα και με την κοπέλα μου αλλά και πάλι δεν έδειξε ενδιαφέρον."
Επίσης αν όπως λες το παίζει γόης δεν θα το ρίσκαρε να τσαλακωθεί για κάποια που μπορεί και να μην ενδιαφέρεται.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 18:56, 31-03-06:

κλέφτρα όταν λέω "με τον ένα ή άλλο τρόπο το δείχνει" δεν εννοώ συνειδητά πάντα. Απλά εμείς οι γυναίκες "πιάνουμε" διάφορα μικροπράγματα που του ξεφεύγουν και το καταλαβαίνουμε (παρ'οτι μπορεί να λέμε στον εαυτό μας οτι δεν καταλάβαμε καλά, είναι ιδέα μας κλπ). Εξαιρείται η περίπτωση να είμαστε τρελά ερωτευμένες χωρίς ανταπόκριση που "πιάνουμε" ο,τι να ναι και νομίζουμε οτι μας έχει ερωτευτεί ο άλλος ενώ αυτός με το ζόρι ξέρει οτι υπάρχουμε, επειδή έτσι θα θέλαμε να συμβαίνει. Βαθιά μέσα μας όμως ακόμα και τότε ξέρουμε την αλήθεια. Υπάρχουν φυσικά και αρκετές εξαιρέσεις, εγώ μιλάω για τον κανόνα.

Παράθεση

Leviathan

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Leviathan
H Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 126 μηνύματα.

H Leviathan έγραψε στις 19:59, 31-03-06:

Εγω θα διαφωνησω εδω λιγο... Οι αντρες οταν ενδιαφερονται το δειχνουν [και] ευθεως, αφου αυτοι συνηθως κανουν το 1ο βημα. Ενω οι γυναικες το δειχνουν 'πλαγιως' ας πουμε. (δηλ διακριτικα, εμμεσως κλπ, προ(σ)καλωντας τον αλλο να προχωρησει στο παρασυνθημα) (Βλ συζητηση γυναικες κυνηγοι κλπ). Αλλο το να πεις/δειξεις σε καποιον ευθεως οτι τον/την γουσταρεις (οι αντρες τα πανε καλυτερα σε αυτο) και αλλο να του το δειξεις εμμεσως (και τα 2 φυλα τα πανε μια χαρα εδω). Και επισης, ο αλλος/αλλη δεν ειναι χαζος/χαζη. Το πιανει το νοημα, συνηθως. (Και οι αντρες και οι γυναικες).

Και εγω δεν καταλαβα nicole! εαν εχεις καταλαβει οτι ενδιαφερεται ή οτι δεν ενδιαφερεται..? Αρχικα ειπες οτι οχι, αλλα σε επομενο post σου λες "καταλαβαίνω οταν κάποιος με θέλει αυτός μου δίνει αυτήν την εντύπωση." Δηλ οτι θελει ?. Η οτι δεν θελει, οπως ειπες αρχικα ??

Anyway, εγω συμφωνω με οσους ειπαν πριν να δοκιμασεις/προσπαθησεις, καλυτερα να ξερεις, παρα να μεινεις με το "και αν..." κλπ. Η ιδεα πχ με τον καφε ειναι μια χαρα, αλλα ουτως η αλλως πρεπει να τον παρεις τηλεφωvο πρωτα (οχι sms). Μπορει καν να μην χρειαστει να πατε για καφε, γιατι αμα μιλησετε πχ στο τηλεφωνο, απο τον τροπο που σου μιλα κλπ, παιρνεις μια 1η απαντηση (ενθαρρυντικη ή αποθαρρυντικη)... Πχ αν του προτεινεις να πατε για καφε και αυτος αρνηθει, ε, δεν χρειαζεται να το πολυψαξεις παραπανω και εχεις την απαντηση σου (εμμεση πλην σαφης απαντηση, σε εμμεση πλην σαφη ερωτηση). Απο την αλλη, αν συμφωνησει να πατε για καφε οι 2 σας ειναι θετικο. Και απο εκει και περα, βλεποντας και κανοντας ... Εαν πατε για καφε, και βρεις προσφορο εδαφος τον ρωτας απ'εθυειας εαν θες, ή μπορει να καταλαβεις προς τα που φυσαει ο ανεμος και εμμεσως... Αυτα τα πραγματα ειναι συνηθως βλεποντας και κανοντας ... Στο κατω-κατω αμα τον παρεις τηλεφωνο και του προτεινεις να βγειτε οι 2 σας για καφε, ε, κατι θα παρει χαμπαρι ο ανθρωπος ... (Και αρα δεν θα πεσει απο τα συνεφα, εαν κατα τη διαρκεια του καφε τον ρωτησεις και ευθεως..).

Επισης, ειπες "Το πρόβλημα μου είναι οτι εγώ τώρα θα ήθελα να το συνεχίσουμε δηλαδή να είμαστε μαζί ενώ εκείνος δεν μου δείχνει κάτι τέτοιο." Τωρα αυτο ειναι προσωπικη εκτιμηση και δεν μπορουμε να βοηθησουμε, αλλα μηπως εννοεις οτι η συμπεριφορα του ειναι απλως ουδετερη ? (Οχι μεν θετικη, αλλα ουτε και αρνητικη?) Σκεψου τοτε, οτι μπορει να μην ξερει τι θελει ο ανθρωπος (να το σκεφτεται δηλ, και να ειναι στο 'ισως', και επισης να αναρωτιεται πως το βλεπεις και εσυ το θεμα..). Αρα εγω πιστευω οτι με τον ενα ή τον αλλο τροπο να του δειξεις οτι θα ηθελες να συνεχιστει το θεμα απο εκει που το αφησατε, και απο εκει και περα, τον αφηνεις να αποφασισει ... (Του πετας το μπαλακι και περιμενεις δηλ). Δεν τον πιεζουμε ομως, προσοχη. Οι αντρες πολυ συχνα αισθανονται 'πιεση' ακομα και εκει που δεν υπαρχει. Φαντασου μαλιστα να υπαρχει... Εσυ απλως του ξεκαθαριζεις οτι ενδιαφερεσαι (αμα δεν ειστε τοσο κολλητοι ωστε να μιλατε στο τηλεφωνο μεχρι τωρα, μονο και μονο το οτι θα τον παρεις τηλεφωνο - ενω εγινε οτι εγινε το προηγουμενο Σαββατοκυριακο - ειναι 'σαφες' μυνημα... ) Αμα λοιπον αυτος σου δειξει (αμεσα ή εμμεσα) οτι δεν - (πραγμα που απευχομαι, αλλα δεν ειμαστε μεσα στο κεφαλι του), τον αφηνεις ησυχο και παμε για αλλα... Αν φανει θετικος, τοσο το το καλυτερο, και καλη τυχη !

Οσο, για το οτι ειναι ωραιος και το ξερει κλπ, εγω θεωρω οτι δεν πρεπει να σε επηρεασει καθολου. Σ'αρεσει και θες να δεις αν υπαρχει περιπτωση να προχωρησει το θεμα μεταξυ σας, ναι ή οχι ? Αν ναι, προχωρας ακαθεκτη. Στο κατω-κατω δεν εμφανιζεσαι απο το πουθενα. ! Μετα απο τα γεγονοτα του προηγουμενου Σαββατοκυριακου, εχεις βασιμο και αντικειμενικο λογο, να θες να διευκρινησεις τα πραγματα. Για μενα δεν θα πρεπει να σε σταματησει το "ωχ, τι θα σκεφτει, θα τον ψωνισω και αλλο..". (Αμα στη θεση του ηταν μια κοπελα, πολυ ωραια και το ξερει κλπ, και ο αλλος δεν τολμαγε να πει/ κανει κατι για αυτον τον λογο, τοτε τι θα σκεφτοσουν για αυτον ?) Στη συγκεριμενη περιπτωση που συζηταμε, εγω νομιζω οτι αντιθετα θα το εκτιμησει που τολμας και δεν μασας ... Το θεμα ειναι οτι σε καποιον/καποια πολυ ωραιο/α συμπεριφερομαστε σαν να ηταν μετριας/κανονικης εμφανισης. Αν του συμπεριφερθουμε διαφορετικα, τοτε ειναι που δειχνουμε οτι η πολυ ωραια του εμφανιση μας επηρεαζει ... (Τοτε ειναι που τον ψωνιζουμε δηλ. Εσυ πρεπει να τον αντμετωπισεις σαν κοινο θνητο.. )

Και ας σου πει, οτι καλυτερα να μεινετε φιλοι ... Ε, και ? Δεν μας ενδιαφερει το ηθικο του και αν τονωθηκε κλπ. Το ηθικο που θα τονωθει ομως θα ειναι το δικο σου, που δεν εκατσες απραγη να αναρωτιεσαι, πηρες την κατασταση στα χερια σου, και πηρες μια απαντηση στο ερωτημα που σε προβληματιζε. (Εστω και αρνητικη. Το οποιο δεν το ξερουμε. Και ουτε θα μαθουμε, αν αποφασισεις οτι παραειναι ωραιος για να το διακινδυνεψεις. Αμα δεν θες (για τον χ,ψ,ζ, λογο), δεν κανεις κατι. Οχι ομως επειδη ειναι ωραιος. Αυτην τη λεπτομερεια (γιατι λεπτομερεια ειναι) την αγνοουμε παντελως...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Leviathan : 31-03-06 στις 20:08.
Παράθεση

nicole!

Νεοφερμένος

H nicole! έγραψε στις 11:47, 01-04-06:

Αγαπητή Leviathan καταρχας σε ευχαριστω για την απάντηση σου.Λοιπόν ας ξεκαθαρίσω λίγο το τοπίο.Πρώτα απ'ολα θέλω να πω οτι σήμερα θα βγούμε όλοι μαζι οπότε θα του πώ για αυριο.Αλλά να ξέρετε οτι εαν δεν αποδώσει δεν θα προσπαθήσω περισσότερο γιατί κατέληξα στο ότι δεν του αξίζει να ασχολούμαι άλλο μαζί του.Τώρα για να ξεκαθαρίσω το εαν καταλαβαίνω οτι με θέλει/δεν με θέλει.Εχτές που τον είδα με έκανε να νιώσω οτι ,εντάξει ρε παιδί μου του αρέσω αλλά δεν τρελαίνεται κιόλας.Κάτι που δεν φαντάζεστε πόσο με εκνευρίζει δηλαδή βάζεις τον άλλον σε τόσες σκέψεις και εσύ λές ε, ούτε κρύο ούτε ζέστη?Τελικά τι να πω μάλλον κάτι τέτοιες φάσεις δεν είναι για μένα,έχω συνηθήσει στις σχέσεις όπου έχεις μία καλύτερη επικοινωνία με τον άλλον δεν αντέχω αυτούς τους παρορμητισμούς και μετά ούτε μία εξηγησηΕπίσηςLeviathan για όλα αυτά που λές περί ωραίου έχεις απόλυτο δίκιο και γιατί στο κάτω κάτω ξέρω οτι δεν είμαι καμμιά τελευταία.Θα σας πω τι έγινε όταν μιλήσουμε και για ακόμη μια φορά ευχαριστώ όλους σας που μου απαντήσατε

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 08:52, 02-04-06:

Εχτές που τον είδα με έκανε να νιώσω οτι ,εντάξει ρε παιδί μου του αρέσω αλλά δεν τρελαίνεται κιόλας.Κάτι που δεν φαντάζεστε πόσο με εκνευρίζει δηλαδή βάζεις τον άλλον σε τόσες σκέψεις και εσύ λές ε, ούτε κρύο ούτε ζέστη?
Ακριβώς γι'αυτό έλεγα εγώ να μην κάνεις τίποτα. Μου έχουν τύχει κι εμένα στην ηλικία σου ακριβώς τέτοια περιστατικά. Δεν αξίζει. Στο τέλος εσύ θα βγεις πληγωμένη.
Αλλά δεν πειράζει, κάνε αυτό που σου λένε και μίλα του. Όλοι έτσι μάθαμε, the hard way

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 16:03, 02-04-06:

μαρεσει η προσεγγιση του valder εμενα παντως

Παράθεση

nicole!

Νεοφερμένος

H nicole! έγραψε στις 14:36, 15-04-06:

Τρείς περίπου βδομάδες μετά το γεγονός έρχομαι και πάλι να σας πώ την κατάληξη της ιστορίας μου. Το σκέφτηκα αρκετά και μόλις είχα αποφασίσει να του μιλήσω μαθαίνω οτι υπήρξε επανασύνδεση με την κοπέλα του οπότε και προσπαθώ να ξεχάσω το θέμα αφού δεν μου αρέσει καθόλου να είμαι η αιτία διάλυσης μιας σχέσης. Εχτές λοιπόν έκανε πάρτυ ένα παιδί και είχα καλέσει όλη την παρέα μας. Για να μην τα πολυλογώ κατά την διάρκεια του πάρτυ έκανε κάτι με μία γνωστή μας. Με το ζόρι με κράτησαν να μην τον βρίσω, αλλά που θα πάει κάποιος θα του τα πεί μια φορά. Μόνο ελπίζω να μην είμαι εγώ αυτή

Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 01:18, 16-04-06:

πίσσα και πούπουλα.

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 04:25, 16-04-06:

Τρείς περίπου βδομάδες μετά το γεγονός έρχομαι και πάλι να σας πώ την κατάληξη της ιστορίας μου. Το σκέφτηκα αρκετά και μόλις είχα αποφασίσει να του μιλήσω μαθαίνω οτι υπήρξε επανασύνδεση με την κοπέλα του οπότε και προσπαθώ να ξεχάσω το θέμα αφού δεν μου αρέσει καθόλου να είμαι η αιτία διάλυσης μιας σχέσης. Εχτές λοιπόν έκανε πάρτυ ένα παιδί και είχα καλέσει όλη την παρέα μας. Για να μην τα πολυλογώ κατά την διάρκεια του πάρτυ έκανε κάτι με μία γνωστή μας. Με το ζόρι με κράτησαν να μην τον βρίσω, αλλά που θα πάει κάποιος θα του τα πεί μια φορά. Μόνο ελπίζω να μην είμαι εγώ αυτή
Θυμάσαι τη μέρα που άνοιξες το θέμα; 15:02 το μεσημέρι. 16 λεπτά αργότερα στις 15:18, ένας άγνωστος, εγω, σου απαντώ στο προσωπικό σου θέμα - δίλλημα. 16 λεπτά πήρε για εναν άγνωστο να βάλει τα πράγματα σε μια λογική βάση και να παίξει με το νόμο των επαφών και τρεις εβδομάδες για το ενδιαφερόμενο πρόσωπο, εσένα, να αποφασίσεις να κάνεις τη μόνη λογική κίνηση... Θα μου πεις, "μάσαγα", θα σου απαντήσω "μα δεν ήταν οτι έκανες την πρώτη κίνηση σε ενα άτομο που δε σου είχε δώσει κάποιο σημάδι. Υποχρέωση στον εαυτό σου ήταν και δικαίωμά σου να ξεκαθαρίσεις όσα ομιχλώδη σου δημιούργησε το αγόρι εκείνο".

Σε καμία περίπτωση δε σε κατσαδιάζω. Απλά σου δείχνω τι έγινε. Άσχετα με οτι έκανε! Εσύ άργησες;;; Ναι, άργησες να μιλήσεις! Ότι και να έκανε ο άλλος, το έκαψες από μόνη σου το θέμα.

Πάμε τώρα στον τυπά. Υποθετικό σενάριο: "Φασώνεται" (τι αισχρός όρος) με σένα και μετά απο δύο μέρες χωρίζει την κοπέλα του. Εντάξει μπορεί να σε ερωτεύτηκε και η κοπέλα του να του έκανε τη ζωή κόλαση και να την χώρισε (σημαντικό είναι να ξέρουμε και ποιός χωρίζει ποιόν και γιατί). Ας υποθέσουμε οτι τα έφτιαξε ξανά με την κοπέλα του επειδή εσυ έστω καθυστέρησες να του μιλήσεις. Άρα είναι ανασφαλής! Κράτα το αυτό. Πάμε παρακάτω. Εαν η κοπέλα του χε κάνει κάτι γιατί γύρισε σε αυτή; Άρα πιθανότατα αυτός είχε κάνει τη λαδιά και χώρισαν. 2ο σημείο. Κράτα το πάλι. Έστω οτι τα έχουν τώρα σύμφωνα με τις πηγές σου ( οι οποίες ποτέ μα ποτέ δε μπορούν να είναι 100% ακριβείς) και τον βλέπεις να "φασώνεται" με άλλη κοπέλα. Άρα είναι και κερατούκλης δουλευταράς! 3ο σημείο. Κράτα το κι αυτό...

Έχουμε λοιπόν:

Μια κοπέλα, την κοπέλα του που, πιθανόν, τρώει το δούλεμα της ζωής της.
Εσένα που έπαιξε μαζί σου.
Την νεα κοπέλα που παίζει μαζί της.

Ξέρεις τι εχω να συμπεράνω; Μπράβο του! Γιατί τον επαινώ παρόλο που είναι ΣΑΠΙΟΣ; Θα σου απαντήσω ευθύς αμέσως: Γιατί καλοπερνάει! Κάνει ότι θέλει και χωρίς ηθικούς δισταγμούς! Πόσο μάλλον ΣΑΣ κάνει ΟΤΙ θέλει... Πριν νευριάσεις μαζί μου, κοίτα τι έκανες εσύ: Αναστατώθηκες σε ψυχή και σε μυαλό γι αυτό τον άνθρωπο, αυτό τον άνθρωπο που δεν ήταν για τα δικά σου σταθμά και μέτρα στην τελική. Εσυ θες να σε αγαπούν και να σε σέβονται προφανώς. Αυτός θέλει να πηδάει ότι κινείται. Μια ζωή λοιπόν θα κάνει αυτό, αλλά δε θα μπορεί να κάνει τίποτε άλλο. Δε θα μπορεί να είναι σταθερός σε μια σχέση, δε θα μπορεί να πονέσει για μια κοπέλα αφού θα την βλέπει ως ακόμα ενα "κρέας" για το δικό του "κρέας" και πάει λέγοντας.

Ακόμα και να μπει σε αυτή τη λογική - πράγμα διόλου απίθανο - θα δυσκολευτεί πολύ να την εφαρμόσει και να γίνει σωστός ΑΝΤΡΑΣ, οπότε μάλλον την τιμωρία του την έχει ήδη λάβει από τη ζωή. Φυσικά μπορεί να μη νιώσει ποτέ το φύσηγμα του έρωτα και της "σωστής" πορείας στην αισθηματική ζωή και απλά θα συναντάει κρέας για το κρέας του. Άρα, θα συνεχίσει να καλοπερνάει, απλά θα στερηθεί αυτό που κάποιοι άλλοι ζουν και εκτιμούν. Θεωρώ οτι κάποτε θα μπει στη λογική μας, και θα πονέσει από τις ίδιες τις τότε εμπειρίες που θα έχει καθώς δε θα μπορεί να αποκτήσει αυτό που θα θέλει, οπότε μάλλον την "τιμωρία" του θα τη λάβει απ τη ζωή όπως προείπα...

Εαν του είχες μιλήσει 2 μέρες μετά το συμβάν θα είχες ξεκαθαρίσει πιθανότατα είτε με ενα όχι του, είτε με μια απόπειρά του να παίξει μαζί σου πάλι, οπότε ως νοήμον ον θα τον έστελνες συστημένο στη μαμά του. Αντιθέτως, τρεις βδομάδες αργότερα κάθεσαι και ασχολείσαι με ένα άτομο που στην τελική ζει τη ζωή του σε άλλους ρυθμούς απ' ότι εσυ. Δε μπορείς να χορέψεις στο ρυθμό του, ούτε αυτός στον δικό σου. Βλέπεις ποιό ήταν το λάθος σου; Δεν έβαλες τα πράγματα κάτω, δεν ερεύνησες τις περιστάσεις, δεν σκέφτηκες τι πραγματικά θέλεις από έναν άντρα κι αν ο συγκεκριμένος αντικατοπτρίζει αυτό που θες. Απλά εκείνο το βράδυ ακούμπησε το στόμα του στο στόμα σου, σε χαϊδεψε, ανέβηκαν οι ορμόνες σου στα ύψη, σε άφησε (αλλά και αφέθηκες) τρεις βδομάδες να απορείς, να ελπίζεις, να τον κηνυγάς στο μυαλό σου... κι όλα αυτά με τι στοιχεία; Τον είχες γνωρίσει όσο θα έπρεπε; Όχι. Ειδάλλως θα ήξερες τι ήταν. Του είχες μιλήσει για την απορία σου, πόσο μάλλον όσο θα έπρεπε; Όχι! Ειδάλλως θα ήξερες τι ήταν.

Δεν φταίει. Φταις! Ομοίως φταίνε και όλες όσες την πατάνε έτσι και μετά λενε "καθάρματα... δεν υπάρχουν άντρες πια". Στον ίδιο βαθμό που φταίνε και οι μου...δουλοι άντρες, οι άντρες που χτυπάνε τις γυναίκες τους χωρίς λόγο, οι άντρες που κλαίνε για την κάθε ξεδιάντροπη, οι άντρες που χρησιμοποιούν τις σωστές και ποιοτικές γυναίκες άδικα και πάει λέγοντας.

Σε αυτό τον κόσμο κυρίες και κύριοι για να ζήσεις καλά, θες ΜΑΤΙΑ και ΣΚΕΨΗ σε ενγρήγορση. Δε παίρνει κανέναν μας να καθόμαστε με σταυρωμένα χέρια. Γιατί οι ορμόνες μπορεί ΑΝΑ ΠΑΣΑ στιγμή να μπούν σε ενγρήγορση και τα πράγματα να περιπλακούν και μετά να μας φταίει ο γκόμενος, η μάνα μας, η πεθερά του γείτονα, ο Χριστόφορος Κολόμβος, ο Δευκαλίωνας και η μάνα του Μανούσου Τσαπερδονοκολοσφυράκη.....

Μη τσατιστείς, το λεω για όλους μας. Κι εγω την έχω πατήσει έτσι στο παρελθόν -αλλά με γυναίκες φυσικά - και έχω νευριάσει, στενοχωρηθεί, πονέσει, κλπ. Στο απώτερο παρελθόν όμως... Πλέον το βρήκα το ποίημα σε τι πνεύμα κινείται και όποτε συναντώ σάπια άτομα τα στέλνω άνευ επιστροφής....

ΜΑΤΙΑ + ΜΥΑΛΟ σε ενγρήγορση! Προσέχτε τι κοιτάτε και τι σκέφτεστε να είναι σωστό, ποιοτικό, για να είστε ευτυχισμένοι!

Περαστικά και στην επόμενη περιπέτεια σου κοίτα και σκέψου για ποιότητα, για να λάβεις ποιότητα. Έχει μεγαλύτερη αξία να λάβεις ενα χρυσό βραχιόλι παρά ενα επιχρυσωμένο χάρτινο κρίκο καθώς αυτό θα κοσμεί εσένα. Να προσέχεις ποιόν βάζεις δίπλα σου, να έχει βάθος και ποιότητα και στο χαρακτήρα, άσχετα αν το "φάσωμα" σε έκανε να φωνάξεις "κι άλλο!" Πολλοί δεν έχουν κι άλλο... Για την ακρίβεια, έχουν... τίποτε άλλο!

Κράτα γερά και να με ακούς άλλη φορά!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Valder : 16-04-06 στις 04:27.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nicole!

Νεοφερμένος

H nicole! έγραψε στις 16:58, 16-04-06:

valder rulezzz...RESPECT
την παρασκευή βγήκα εκτός ορίων,με ποτίσανε κιόλας...
ξέρω οτι έκανα και εγώ τη μαμακία μου γιατί ενώ είχα πρόσφατα βγεί απο ένα μεγάλο συναισθηματικό δέσιμο είπα αμέσως εντάξει πάμε γι'αλλα.Αλλά δεν είμαι εγώ για τέτοιες περιπέτειες.Μπορεί άλλοι να το διασκεδάζουν να ταιριάζει στο χαρακτήρα τους ρε παιδί μου.Τεσπα γενικά δεν το χειρίστηκα σωστά το θέμα το ξέρω αλλά δεν είχα αντοχές,δεν ήθελα να αφιερωθώ και πάλι αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Γενικότερα έχω τσαντιστεί με την συμπεριφορά των συνομηλίκων μου.Δεν έχω ξαναδεί μεγαλύτερη ανωριμότητα και μυαλό που οτι και να γίνει δεν πήζει. Βγαίνω το Σάββατο και το μόνο που βλέπω γύρω μου είναι αγόρια και κορίτσια που λυσσάνε για μια περιπετειούλα,για μια ικανοποίηση της μιας βραδιάς. Συνήθιζα να είμαι άτομο αυθόρμητο και να μην φοβάμαι οτι ο άλλος θα με εκμεταλλευτεί με την πρώτη ευκαιρία.Δεν πίστευα ότι άλλος με πλησιάζει έχοντας σκοπό να διασκεδάσει για ένα βραδάκι.Ελπίζω να μην είμαι offtopic αλλά μάλλον απο δώ και πέρα θα περνάω τους άντρες απο κόσκινο...

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 17:01, 16-04-06:

Θυμάσαι τη μέρα που άνοιξες το θέμα; 15:02 το μεσημέρι. 16 λεπτά αργότερα στις 15:18, ένας άγνωστος, εγω, σου απαντώ στο προσωπικό σου θέμα - δίλλημα. 16 λεπτά πήρε για εναν άγνωστο να βάλει τα πράγματα σε μια λογική βάση και να παίξει με το νόμο των επαφών και τρεις εβδομάδες για το ενδιαφερόμενο πρόσωπο, εσένα, να αποφασίσεις να κάνεις τη μόνη λογική κίνηση... Θα μου πεις, "μάσαγα", θα σου απαντήσω "μα δεν ήταν οτι έκανες την πρώτη κίνηση σε ενα άτομο που δε σου είχε δώσει κάποιο σημάδι. Υποχρέωση στον εαυτό σου ήταν και δικαίωμά σου να ξεκαθαρίσεις όσα ομιχλώδη σου δημιούργησε το αγόρι εκείνο".

Σε καμία περίπτωση δε σε κατσαδιάζω. Απλά σου δείχνω τι έγινε. Άσχετα με οτι έκανε! Εσύ άργησες;;; Ναι, άργησες να μιλήσεις! Ότι και να έκανε ο άλλος, το έκαψες από μόνη σου το θέμα.

Πάμε τώρα στον τυπά. Υποθετικό σενάριο: "Φασώνεται" (τι αισχρός όρος) με σένα και μετά απο δύο μέρες χωρίζει την κοπέλα του. Εντάξει μπορεί να σε ερωτεύτηκε και η κοπέλα του να του έκανε τη ζωή κόλαση και να την χώρισε (σημαντικό είναι να ξέρουμε και ποιός χωρίζει ποιόν και γιατί). Ας υποθέσουμε οτι τα έφτιαξε ξανά με την κοπέλα του επειδή εσυ έστω καθυστέρησες να του μιλήσεις. Άρα είναι ανασφαλής! Κράτα το αυτό. Πάμε παρακάτω. Εαν η κοπέλα του χε κάνει κάτι γιατί γύρισε σε αυτή; Άρα πιθανότατα αυτός είχε κάνει τη λαδιά και χώρισαν. 2ο σημείο. Κράτα το πάλι. Έστω οτι τα έχουν τώρα σύμφωνα με τις πηγές σου ( οι οποίες ποτέ μα ποτέ δε μπορούν να είναι 100% ακριβείς) και τον βλέπεις να "φασώνεται" με άλλη κοπέλα. Άρα είναι και κερατούκλης δουλευταράς! 3ο σημείο. Κράτα το κι αυτό...

Έχουμε λοιπόν:

Μια κοπέλα, την κοπέλα του που, πιθανόν, τρώει το δούλεμα της ζωής της.
Εσένα που έπαιξε μαζί σου.
Την νεα κοπέλα που παίζει μαζί της.

Ξέρεις τι εχω να συμπεράνω; Μπράβο του! Γιατί τον επαινώ παρόλο που είναι ΣΑΠΙΟΣ; Θα σου απαντήσω ευθύς αμέσως: Γιατί καλοπερνάει! Κάνει ότι θέλει και χωρίς ηθικούς δισταγμούς! Πόσο μάλλον ΣΑΣ κάνει ΟΤΙ θέλει... Πριν νευριάσεις μαζί μου, κοίτα τι έκανες εσύ: Αναστατώθηκες σε ψυχή και σε μυαλό γι αυτό τον άνθρωπο, αυτό τον άνθρωπο που δεν ήταν για τα δικά σου σταθμά και μέτρα στην τελική. Εσυ θες να σε αγαπούν και να σε σέβονται προφανώς. Αυτός θέλει να πηδάει ότι κινείται. Μια ζωή λοιπόν θα κάνει αυτό, αλλά δε θα μπορεί να κάνει τίποτε άλλο. Δε θα μπορεί να είναι σταθερός σε μια σχέση, δε θα μπορεί να πονέσει για μια κοπέλα αφού θα την βλέπει ως ακόμα ενα "κρέας" για το δικό του "κρέας" και πάει λέγοντας.

Ακόμα και να μπει σε αυτή τη λογική - πράγμα διόλου απίθανο - θα δυσκολευτεί πολύ να την εφαρμόσει και να γίνει σωστός ΑΝΤΡΑΣ, οπότε μάλλον την τιμωρία του την έχει ήδη λάβει από τη ζωή. Φυσικά μπορεί να μη νιώσει ποτέ το φύσηγμα του έρωτα και της "σωστής" πορείας στην αισθηματική ζωή και απλά θα συναντάει κρέας για το κρέας του. Άρα, θα συνεχίσει να καλοπερνάει, απλά θα στερηθεί αυτό που κάποιοι άλλοι ζουν και εκτιμούν. Θεωρώ οτι κάποτε θα μπει στη λογική μας, και θα πονέσει από τις ίδιες τις τότε εμπειρίες που θα έχει καθώς δε θα μπορεί να αποκτήσει αυτό που θα θέλει, οπότε μάλλον την "τιμωρία" του θα τη λάβει απ τη ζωή όπως προείπα...

Εαν του είχες μιλήσει 2 μέρες μετά το συμβάν θα είχες ξεκαθαρίσει πιθανότατα είτε με ενα όχι του, είτε με μια απόπειρά του να παίξει μαζί σου πάλι, οπότε ως νοήμον ον θα τον έστελνες συστημένο στη μαμά του. Αντιθέτως, τρεις βδομάδες αργότερα κάθεσαι και ασχολείσαι με ένα άτομο που στην τελική ζει τη ζωή του σε άλλους ρυθμούς απ' ότι εσυ. Δε μπορείς να χορέψεις στο ρυθμό του, ούτε αυτός στον δικό σου. Βλέπεις ποιό ήταν το λάθος σου; Δεν έβαλες τα πράγματα κάτω, δεν ερεύνησες τις περιστάσεις, δεν σκέφτηκες τι πραγματικά θέλεις από έναν άντρα κι αν ο συγκεκριμένος αντικατοπτρ
ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ Valder.Μόνο αυτό

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill_1992 : 16-04-06 στις 17:06.
Παράθεση

ines (Ινές)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ines
H Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H ines έγραψε στις 12:51, 19-04-06:

valder παντρεψου με.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 12:57, 19-04-06:

αφορμή ψάχνεις ινάκι, να μείνεις ελλάντα

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 16:52, 19-04-06:

συμφωνω κι εγω..πολυ σωστος
καλα ρε βαλτντερ ποση ωρα σου πηρε να το γραψεις ολο αυτο?

Παράθεση

evani

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη evani
H evani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 83 μηνύματα.

H evani έγραψε στις 15:15, 15-08-10:

θα ηθελα να σας πω και γω για ενα δικο μου κολλημα απο περσι το καλοκαιρι...λοιπον γνωριστηκαμε περσι στο μερος που εγω με τους γονεις μου παμε παντα διακοπες μιας και εχουμε σπιτι και την πρωτη βδομαδα των διακοπων μας δεν εγινε απολυτως τιποτα..απλα βγαιναμε οι δυο μας με την αδεφη μου και την παρεα του...ωσπου μου ειπε μια μερα που το προηγουμενο βραδυ ειχαμε παει ολοι μαζι σε κλαμπ και κατι πηγε να παιχτει μ ειπε λοιπον να βγουμε μονοι μας και εγινε φαση τιποτα αλλο ομως και μετα απο αυτο βγαιναμε ποτε μονοι μας ποτε ολοι μαζι και παντα περνουσαμε ακομη καλυτερα και υστερα απο πολυ καιρο εγω ημουν ο ευατος μου μαζι του και αυτος φαινοταν να νοιαζεται και με προσεχε παντα ωσπου τελειωσαν οι διακοπες του επειδη επρεπε να φυγει για δουλεια (ειναι μεγαλυτερος μου) αλλα ειμασταν και οι δυο χαλια μετα και βεβαια κρατησαμε επικοινωνια και πιο πολυ αυτος με επαιρνε τηλ η μου εστελνε μνμ.ομως δυο μηνες περιπου μετα αρχισε να αραιωνει μια μου ελεγε οτι εχει πολυ δουλεια και οντως δλδ η δουλεια του το ξερω οτι ειναι απαιτητικη και γενικα εγω τον επαιρνα σχεδον παντα...τα χριστουγεννα που ηρθε αθηνα ομως με πηρε τηλ και βρεθηκαμε για καφε ομως επειδη δν ημουν σιγουρη οτι θελω να κανουμε φαση δεν εγινε τιποτα και ουτε αυτος με πιεσε τις επομενες ομως φορες που ηρθε δν με ειδε ακθολου γτ ειχε απεργιες και μ ελεγε πως δεν γινοταν.ωσπου ξαναβρεθηκαμε παλι τωρα εγινε φαση και του αρεσε κιολας πιο πολυ και μαλιστα αμεσως μετα βγηκαμε παρεα ολοι μαζι αλλα ενω ειπαμε να παμε για καφε την επομενη οταν τον επαιρνα τηλ δν απαντουσε και τελικα με πηρε και μ ρωτησε αν τον πηρα τηλ και πως ειχε ξεχασει στο αμαξι το κινητο του και του ειπα να παμε τοτε για καφε αλλα ειπε πως αυτος εφευγε εκεινη την στιγμη..πως μπορω να καταλαβω τι σκεφτεται για μενα και αν νιωθει κατι?????

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

skatoula14 (Μυρτω!!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη skatoula14
H Μυρτω!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 330 μηνύματα.

H skatoula14 έγραψε στις 02:06, 16-08-10:

αν και δεν νομιζω πως ειμαι και το πιο καταλληλο ατομο για να σ δωσω τη λυση που ζητας αλλα σου προτεινω να ακολουθησεις τη συμβουλη που εδωσαν οι υπολοιποι στην αλλη κοπελα...μην τα αφηνεις ολα στην τυχη και μιλα του ετσι ωστε να ξεκαθαρισετε τα πραγματα και να μην βασανιζεσαι και τον σκεφτεσαι αδικα και χαλας το χρονο σου για καποιον που ισως δεν το αξιζει καν...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 13:49, 17-08-10:

Δεν τον κοβω να πολυενδιαφερεται...
Μωρο μου οταν ενας αντρας σε γουσταρει κοβει το σβερκο του.
Πανε βρες εναν τετοιο να θαυμασεις και να ερωτευτεις, πιο καλα θα περασεις. Θα δινεις με χαρα και θα γευεσαι με ικανοποιηση.

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 13:57, 17-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Δεν τον κοβω να πολυενδιαφερεται...
Μωρο μου οταν ενας αντρας σε γουσταρει κοβει το σβερκο του.
Πανε βρες εναν τετοιο.
Με κομμένο σβέρκο;;;;
Είπαμε, το κεφάλι δεν είναι το ισχυρό τους σημείο, ... αλλά όχι κι έτσι!!!

Χωρίς πλάκα τώρα ... κι εγώ "χλιαρό" τον βλέπω.
Όταν γουστάρει κάποιος, όχι μόνο δεν βρίσκει εμπόδια, μη σου πω ότι τα περνάει, όπως θα πέρναγε η Ισιμπάγιεβα τον πήχη στο ένα μέτρο!

Παράθεση

evani

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H evani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 83 μηνύματα.

H evani έγραψε στις 14:46, 17-08-10:

περσι το καλοκαιρι που γνωριστηκαμε εδειχνε καθαρα το ενδιαφερον του με το βλεμμα του την συμπεριφορα του μεχρι και την αγκαλια του....μαλιστα επειδη εφυγε πρωτος απο το μερος που κανουμε διακοπες με επαιρνε συνεχεια τηλεφωνο και μηνυματα εστελνε και μου ειχε πει οτι ειχε ηρεμησει η ψυχη του μαζι μου....αυτο ειχε συνεχιστει για περισοοτερο απο οσο πιστευα....ομως φετος αλλαξε την συμπεριφορα του γενικοτερα...ομως αυτος αρχισε να μου κανει νοηματα και διαφορα τετοια για να μου τραβηξει την προσοχη και γενικα μια μερα πριν φυγει φαινοταν νευρικος και δν ηξερε τι ακριβως να κανει....επειδη ομως τωρα εφυγε και ειναι σε ενα νησι με παρεα δεν θελω να τον ενοχλησω και να το παρει και πανω του και σκεφτηκα την μερα που θα φευγω για αθηνα και αυτος επιστρεφει ξανα εδω να τον παρω και να του πω να βγουμε για ενα καφε....αλλα δεν ξερω πως να τον πεισω να ερθει γιατι μπορει να μου πει πως ειναι και κουρασμενος.....θελω και την γνωμη των αγοριων αν το δει κανεις....και κανα τροπο να ξεκολλησω αν τα πραγματα δεν πανε καλα....γιατι το ειχα καταφερει και τωρα που εγινε οτι εγινε τον σκεφτομαι παλι....

Παράθεση

gorgonokoritso (zenia....)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη gorgonokoritso
H zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 541 μηνύματα.

H gorgonokoritso έγραψε στις 18:09, 17-08-10:

μιληστε και προτεινε του να βρεθειτε
αν πει οχι, πες του τοτε οτι θελεις κατι να συζητησετε ή κατι να του δωσεις
ελπιζω να τσιμπησει....

Παράθεση

evani

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H evani έγραψε στις 23:29, 17-08-10:

αυτο σκεφτομαι και γω...πριν εμαθα ομως κατι αν και δεν ειναι σιγουρο...ειχαμε μαζευτει ολοι μαζι εγω η αδερφη μου αυτος και η παρεα μας και καποια στιγμη που εγω ειχα φυγει λιγακι ο φιλος του ακουσε η αδερφη μου να του λεει να βαλει το νερο στο αυλακι και μετα ηρθε και με βρηκε αυτος και μου ειπε να παμε μια βολτα μαζι και οταν πηγαμε μαζι με τους αλλους λεει αυτος υστερα απο λιγο ποιος θα ερθει μαζι μου και ειπε ο φιλος του να πας εγω τι σημαινει αυτο που του ειπε ο φιλος του αν ειναι για μενα οπως καταλαβε απο το υφος του η αδερφη μου και ειναι καλο? α και κατι ακομη!καποια στιγμη για αρκετη ωρα εγω τον πειραζα και αυτος ειχε ενα πλατυ χαμογελο και του αρεσε και του ειπε ο φιλος του ρε συ γιατι εχεις αυτο το ηλιθιο χαμογελο ειναι καλο αυτο???

Παράθεση

skatoula14 (Μυρτω!!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη skatoula14
H Μυρτω!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 330 μηνύματα.

H skatoula14 έγραψε στις 01:09, 18-08-10:

ε και γιατι δεν ρωτας την αδερφη σου τι συμβαινει μπας και ξερει τιποτα??αν και μου φαινεται καλη εξελιξη

Παράθεση

evani

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H evani έγραψε στις 12:38, 18-08-10:

δεν ξερει κατι παραπανω γιατι την ρωτησα..παντως και αυτης της φανηκε οτι ειναι καπως διαφορετικος απο περσι

Παράθεση

kate! =]

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kate! =]
H kate! =] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H kate! =] έγραψε στις 21:03, 08-09-10:

εγω πιστευω οτι αμα ηθελε θα σου ειχε ζητησει ηδη σχεση και εφοσον δεν το χει κανει δεν θελει!αρα θα ελεγα να μν του κανεις συζητηση περι τουτου!

Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 21:19, 08-09-10:

τελικά τι έγινε?

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους